PDA

Επιστροφή στο Forum : «Οικολογικά» τα τέλη κυκλοφορίας στα Ι.Χ. το 2010

thanasisn
21-07-09, 11:56
«Οικολογικά» τα τέλη κυκλοφορίας στα Ι.Χ.
Θα καθορίζονται ανάλογα με τους ρύπους – Κίνητρα για να αντικατασταθούν τα «σαραβαλάκια»

Δύο σενάρια επεξεργάζεται το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του νέου συστήματος τελών κυκλοφορίας, τα οποία πλέον θα υπολογίζονται με βάση τους ρύπους που εκπέμπει κάθε όχημα. Το πρώτο σενάριο προβλέπει για οχήματα μικρού κυβισμού με εκπομπές ρύπων έως 150 γραμ. ανά χιλιόμετρο να επιβάλλεται τέλος 1 - 1,5 ευρώ ανά γραμμάριο πάνω από τα 100 γραμμάρια, ενώ για τα ρυπογόνα οχήματα το τέλος να διαμορφώνεται στα 2,5 - 3 ευρώ ανά γραμμάριο πάνω από τα 100 γραμμάρια. Το δεύτερο σενάριο προβλέπει την επιβολή τελών ανάλογα με την εκπομπή ρύπων. Συγκεκριμένα, για Ι.Χ. με ρύπους μέχρι 100 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο το ποσό των τελών θα ανέρχεται από 30 έως 50 ευρώ. Για ρύπους από 101 μέχρι 120 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο 100 ευρώ, από 121 μέχρι 150 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο 200-250 ευρώ και για τα ρυπογόνα οχήματα άνω των 200 γραμμαρίων ανά χιλιόμετρο τα τέλη θα διαμορφώνονται από 500 έως 1.000 ευρώ. Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο να δοθούν άτοκα ή χαμηλότοκα δάνεια με την εγγύηση του ελληνικού Δημοσίου στους κατόχους αυτοκινήτων παλαιάς τεχνολογίας, στοχεύοντας στην προστασία του περιβάλλοντος. Το νέο σύστημα πιθανόν να τεθεί σε ισχύ τον Νοέμβριο με την καταβολή των τελών για το 2010.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_18/07/2009__322645

george_thirdeye
21-07-09, 15:22
sto telos tha valoun forous me to poso plymeno einai to kathe amaksi.................... (eutyxws to eplyna..........)

slalom
21-07-09, 18:19
καιρός ήταν

thanasisn
21-07-09, 18:35
στην απλουστερη εφαρμογη του βεβαια,σημαινει οτι ο κατοχος ενος astra 1,6t (185gr/km,20000 euro) θα πληρωνει περισσοτερα τελη κυκλοφοριας απο τον κατοχο bmw 535d (178gr/km, 68000 euro)...

corsakias2002
21-07-09, 18:40
και πως θα καθορίζουν τις εκπομπες?
Βαση τις εργοστασιακες τιμές?
Γιατι αμα αφησεις ενα αμαξι ασυντηρητο, ακομα και ανα ειναι καινούργιο, τα καυσαέρια μπορούν να φτάσουν "στο θεό"!

clutchmaster
21-07-09, 21:27
Ayto einai odhgia ths EE, bebaia sthn Ellada oles oi klimakes tha einai "LIGO" pio akribes ap oti sthn ypoloipoi eyrwph, alla kati akougetai oti tha isxysei se ayth thn morfh mono gia ta kainouria aytokinhta...

thanasisn
23-07-09, 10:41
Απόσυρση παλαιών Ι.Χ., περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας, "πράσινος" δακτύλιος...τα νέα μέτρα
Πέμπτη, 23 Ιουλίου 2009, 01:20

Νέα μέτρα για την αντιμετώπιση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης από την οδική κυκλοφορία παρουσίασε σε συνέντευξη Τύπου, ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, Γ. Σουφλιάς.

Τα νέα μέτρα περιλαμβάνουν περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας, ανανέωση του στόλου των οχημάτων και απόσυρση των παλαιών, καθώς επίσης και εφαρμογή "πράσινου" δακτυλίου.

Αναφορικά με το νέο τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας που τίθεται σε ισχύ το 2010, τα Ι.Χ. χωρίζονται πλέον σε 4 κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα των οχημάτων:

Συγκεκριμένα

· Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.

· Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β, με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν 50 ευρώ περισσότερα.

· Τα Ι.Χ. Γ κατηγορίας, τα οποία κυκλοφόρησαν από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον, ενώ εκείνα της κατηγορίας Δ, με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.

· Επιπλέον, τα τέλη κυκλοφορίας για τα υβριδικά αυτοκίνητα κάτω των 1.929 κ.ε. παραμένουν μηδενικά, ενώ για εκείνα με παραπάνω κυβικά ισχύει το ήμισυ των τελών για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Α.

Σχετικά με το μέτρο της απόσυρσης και ανανέωσης του στόλου των οχημάτων, το οποίο θα εφαρμοστεί μετά την έκδοση των σχετικών υπουργικών αποφάσεων τον Αύγουστο, τα μέτρα απόσυρσης θα κλιμακώνονται ανάλογα με την κατηγορία και τον κυβισμό του οχήματος, και θα είναι μεγαλύτερα για εκείνους που μετά την απόσυρση του παλαιού τους οχήματος θα αγοράσουν ένα νέο.

Όσον αφορά τα κίνητρα απόσυρσης του αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής:

500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά, 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900 έως 1.400 κυβικά, 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400 έως 2.000 κυβικά, 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000 έως 2.400 κυβικά και, τέλος, 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και άνω.

Παράλληλα, για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας, μετά την απόσυρση του παλαιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο της τάξεως των 1.000 ευρώ .

Υπολογίζεται ότι έως το 2015 η μείωση όλων των ρύπων σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση θα κυμαίνεται περί το 50-60%.

Τέλος, το μέτρο του "πράσινου" δακτυλίου, το οποίο αποτελεί "ένα ακόμα κίνητρο για την ανανέωση του στόλου των οχημάτων", όπως επισήμανε ο υπουργός, και αναμένεται να εφαρμοστεί στην Αθήνα από την 1η Σεπτεμβρίου του 2011, καθώς και σε όποιο άλλο αστικό κέντρο πάρει τη σχετική απόφαση η Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Τα αυτοκίνητα Α κατηγορίας που εκπέμπουν χαμηλούς ρύπους (140 γρ. διοξειδίου του άνθρακα ανά χλμ και κάτω) θα κυκλοφορούν ελεύθερα στον δακτύλιο, ενώ τα Ι.Χ. της κατηγορίας Δ, δεν θα μπορούν να κυκλοφορούν κατά τις ώρες της ισχύς του. Για τα Ι.Χ. που ανήκουν στις κατηγορίες Β και Γ, η είσοδός τους στο δακτύλιο θα γίνεται με τη συνήθη διαδικασία των μονών-ζυγών.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=54329&cid=8

chriszamanis
23-07-09, 15:26
Ωραια πράματα ! Δηλαδη καποιος που πριν 5 χρόνια (2004) εδωσε κανα 20.000 ευρώ να παρει ενα vectra ας πούμε, τώρα του λέει πως εχει ρυπογόνο αυτοκίνητο και παλιο οποτε θα πληρώνει +50 Ευρώ ετσι???? Θα τρελαθούμε μου φαίνετε....

Και βλέπω και τα μεταχειρισμένα να τα παρει η κάτω βόλτα!!! ποιος θα πάρει τώρα astra g ας πουμε που επειδή ειναι 2003-04 μοντέλο θα πληρώνει +50 ευρώ??

Και για να καταλάβω....το astra h ας πούμε εβγαινε και τελη του 2005 και αρχές του 2005....το ιδιο αυτοκίνητο....αρα ο ατυχος που το πήρε τελη 2004 και οχι αρχές του 2005 θα πληρώνει.....για το ιδιο αυτοκίνητο παντα......

Ε ρε μυνησεις που θέλουνε κανονικα....αλλα ειπαμε δε φταινε αυτοι....εμεις φταιμε παιδια....

(Τωρα που το σκεφτομαι εγω με το astra f 1991 ....παω για +150......βοηθεια μου)

clutchmaster
23-07-09, 15:32
το δικο μου ειναι 1996 μοντελο με πρωτη αδεια το 2003!
για να δουμε τι θα δουμε...

xgiannis
23-07-09, 16:02
Ρε παιδιά εγώ περιμένω από βδομάδα το νέο μου Astra H 1,4. Το παλιό μου Hyundai Accent 1994 1300cc και της γυναίκας μου το Opel Corsa 1995 1200cc το οποίο το έχω αφήσει κάτω στην Κρήτη για της εκεί βόλτες μας σκέφτομαι να τα πάω για απόσυρση και με τα 2000 να πάρω κάνα μικρό μεταχειρισμένο μετά του 2005 μοντέλο με κάνα τριχίλιαρο ακόμα. Πιστεύετε ότι αν τα πάω για πούλημα θα βγάλω κάτι παραπάνω? Αλλά απ΄την άλλη ποιος θα αγοράσει τέτοια αμάξια τώρα μ'αυτά τα μέτρα. Δεν θα τον συμφέρει. Θεωρώ οτι είμαστε πάρα πολλοί εδώ μέσα με τέτοια διλλήματα.

slalom
23-07-09, 22:16
το δικο μου ειναι 1996 μοντελο με πρωτη αδεια το 2003!
για να δουμε τι θα δουμε...
Εισαγόμενος... δεν είναι κακή ιδέα.
Θα φέρω ένα coupe απεξω!!

Και για να μη ξεχνιόμαστε έχω 173 gr/km CO2
Θα το δηλώσω 1000ρι Euro 4 με 131 gr/km CO2

clutchmaster
23-07-09, 22:31
sto prwto asfalisthrio sthn intersalonika tote mou to eixan asfalisei san astra G 2003. Opote den me xalaei na mperdeytoun kai me ta telh...

PASTOS CHRISTOS
23-07-09, 22:53
Όσον αφορά τα κίνητρα απόσυρσης του αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής:

500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά, 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900 έως 1.400 κυβικά, 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400 έως 2.000 κυβικά, 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000 έως 2.400 κυβικά και, τέλος, 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και άνω.

Παράλληλα, για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας, μετά την απόσυρση του παλαιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο της τάξεως των 1.000 ευρώ .

και γιατι να πω οτι θα παω να παρω καινουριο αμαξι; αν εχω ενα 1600 παλιο με συμφερει να πω οτι δεν θα αγορασω αλλο και να παρω τα 1500€ και μετα να παω να παρω απο το να πω οτι το δινω και παιρνω ενα αλλο αμεσως... σωστος;

clutchmaster
23-07-09, 23:07
Parallhla leei pairneis alla 1000 an pareis kainourio, opote 2500 synolika...

PASTOS CHRISTOS
23-07-09, 23:11
αααα δηλαδη ειναι 1500 + 1000 εουρος , ε;;; μαλιστα

thanasisn
24-07-09, 10:32
χοχοχο...εχω lada samara 1,3 του 87 σε πολυ καλη κατασταση...μονο κατι σαπιλες εχει,σπασμενο ταμπλω,σκισμενες ταπετσαριες και με πορτμπαγκαζ γεματο ελιες και λαδια...το πουλαω 1999 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ενδιαφερεται κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:funny::super:

s5zax
24-07-09, 10:38
Ασε γιατι προβλεπω το βεκτρα να γινεται κυβακι για κανενα suzuki alto.

thanasisn
24-07-09, 10:47
εγω θα γουσταρα παντως ενα τουοτα iQ 1.4 D-4D....και τα εχω και οικολογικο προφιλ..... αααααααα,εχω και μια lancia delta 1,4 του 95.............

chriszamanis
24-07-09, 22:07
Τι σκεφτεστε ρε παιδια ...σοβαρα...εγω εχω ψιλονευριάσει...

Για πειτε πως το σκεφτεστε ...ειδικα εσεις (που όπως κι εγω!) που έχετε παλαια...πριν 1996 ασς πουμε.

Τί κανουμε ? τα κρατάμε και πληρωνουμε ή την κανουμε για αλλα??? Τελικα τα +1000 που δίνει ειναι μονο για ολοκαινουργια ή στα δίνει και αν παρεις ενα μεταχειρισμενο πχ 2006 μοντέλο????

dimpas
24-07-09, 22:40
Το κρατάς , πληρώνεις περισσότερα και αυτά τα περισσότερα φροντίζεις να τα βρεις από ..... κάπου αλλού ! ! !
Αν πάς για Καινούργιο θές 20000 το ελάχιστο για ένα απλό αυτοκίνητο
Αν τα έχεις δώστα

chriszamanis
24-07-09, 22:45
Το κρατάς , πληρώνεις περισσότερα και αυτά τα περισσότερα φροντίζεις να τα βρεις από ..... κάπου αλλού ! ! !
Αν πάς για Καινούργιο θές 20000 το ελάχιστο για ένα απλό αυτοκίνητο
Αν τα έχεις δώστα

Αμ δεν τα εχω φίλε μου.... γι αυτό τρωγομαι!!!!!

Απλα ισως να ειναι μια ευκαιρία να παρεις κατι πιο καινουργιο (οχι του κουτιου...κατι σε πιο καινουργιο!)

Τί να πω.....παλι να πληρώνουμε σαν να μην πω τι...

navarxos
24-07-09, 22:48
Ασε γιατι προβλεπω το βεκτρα να γινεται κυβακι για κανενα suzuki alto.

με καθαρα οικονομικα κριτηρια κατι τετοιο νομιζω πως ειναι η πιο συμφερουσα λυση. απο κει και περα βεβαια παιζει ρολο και το ποσο δεμενος ειναι ο καθενας με το αμαξι του η ποσα χρηματα εχει ριξει σε αυτο.
Το δικο μου παντως που ειναι καπως "κουρασμενο" εχω αρχισει να το φοβαμαι......-dead-
ειδικα αν σκεφτεις οτι τα ετησια παγια εξοδα του φτανουν σχεδον την εμπορικη του αξια...-drink-

clutchmaster
24-07-09, 22:56
δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω για να παρω κατι καινουριο. Πρωτον, δεν μπορω να με φανταστω σε αυτη την φαση με κατι καινουριο, και δευτερον το καινουριο, αν δεν το παρεις ντουκου, συνεπαγεται καθε μηνα ψηλες δοσεις, ακριβα σερβις και ανταλλακτικα, ακριβα ασφαλιστρα (γιατι αν εχω 20 χιλιαρικα αμαξι θα το κανω μεικτη) κλπ κλπ

οποτε καθομαι με το παλιο μου, που ξερω τι ειναι και μπορω να κανω τα παντα μονος μου και αν οχι τζαμπα, με πολυ μικρο κοστος. ακομα και με ολα τα καινουρια τελη που προβλεπονται, το αυτοκινητο θα εχει παγια εξοδα γυρο στα 1100. δεν νομιζω με 1100 το χρονο να καλυπτω δοσεις, ασφαλιστρα, σερβις κλπ για ενα καινουριο. ασε που αν φυγουν τωρα και οι υπολοιπες σαβουρες απο τον δρομο, ενα παλιο καλοσυντηρημενο τραβαει βλεμματα.

Επισης με το μετρο αυτο συμφερει ΜΟΝΟ να παρεις καινουριο. οι κλιμακες αυτες καθε χρονο λογικα θα προσαρμωζονται, οποτε αν παρεις τωρα ενα "καινουριο" πχ 2χρονων, το πολυ σε 3 χρονια θα πεσει στην Β κατηγορια. Οποτε αυτο που θελουν απο μας ειναι καθε 5 χρονια να αλλαζουμε αυτοκινητο, μη μποροντας να πουλησουμε το παλιο μας, γιατι δεν θα το παιρνει κανεις...

Οποτε απο την αρχη δεν μπαινω στο τρυπακι τους...

dimpas
24-07-09, 23:23
.................. κλιμακες αυτες καθε χρονο λογικα θα προσαρμωζονται, οποτε αν παρεις τωρα ενα "καινουριο" πχ 2χρονων, το πολυ σε 3 χρονια θα πεσει στην Β κατηγορια. Οποτε αυτο που θελουν απο μας ειναι καθε 5 χρονια να αλλαζουμε αυτοκινητο, μη μποροντας να πουλησουμε το παλιο μας, γιατι δεν θα το παιρνει κανεις...

Οποτε απο την αρχη δεν μπαινω στο τρυπακι τους...

Το έπιασες το νόημα μεγάλε ! ! !

Και γιατί να αγοράζουμε κάθε 5 χρόνια αυτοκίνητο ?

Για να πέρνει το Κράτος τους ΦΟΡΟΥΣ ! ! !

Και να είναι χαρούμενοι οι εταιρίες που πουλάνες αυτοκίνητα

Και να στέλνουμε τα χρήματά μας στο εξωτερικό ! ! ! ! ! ( ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ! )

Το ΚΡΑΤΟΣ Χ Ε Σ Μ Ε Ν Η την έχει την οικολογία ! ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΕΙ !

Αν το ενδιέφερε η οικολογία ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΑΜΑΞΙΑ ( Δήμων, υπουργικά , κτλ) έπρεπε να είναι ΜΟΝΟ ΥΒΡΙΔΙΚΑ !

Είμαι 99% σίγουρος ότι συμφέρει και πάλι κάποιον να κρατήσει το παλιό του αυτοκίνητο απο να πάρει ένα καινούργιο . Ο βασικός λόγος είναι όταν αν πάρει ΤΩΡΑ καινούργιο σε 5 χρόνια που θα έχει γίνει ΡΥΠΟΓΟΝΟ ( για το κράτος ) ΠΩΣ και ΠΟΣΟ θα το πουλήσει ο ιδιοκτήτης του ????
Θα το ψάξω και θα επανέλθω με αριθμούς καθαρά και ξάστερα !

chriszamanis
24-07-09, 23:36
Ναι ρε παιδια γιατι αν οντως ισχύει πως οι κλίμακες θα αναπροσαρμόζονται (δηλα αν εχεις ενα 3 ετων σε 2 χρονια θα εισαι παλι off) ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

Ρε τι ειναι αυτοι οι ανθρωποι....ρε παιδια στο εξωτερικο τι παιζει με τα παλια, ξερει κανεις? Δηλαδη οκ σου δινει κινητρα ας πουμε να παρεις καινουργιο αλλα αν δε θες και θες να κρατησεις ενα παλιο ...σε γδερνουνε κι εκει με διπλασια τελη και τετοια??? Ειναι για πολλες μυνήσεις αλλα ποιος εχει χρονο να ασχοληθεί..

clutchmaster
25-07-09, 00:01
το ιδιο πραγμα ετοιμαζεται και στο εξωτερικο. Ειναι οδηγια της ΕΕ αυτο, απλα καθε κρατος εχει την ευχερεια να μεταφερει στην εσωτερικη εννομη ταξη την οδηγια με μικρες παραλλαγες.

Ολα γινονται για την οικολογια, απλα εχει σαν μια "μικρη παρενεργεια" να εισπραττει το κρατος τελη ταξινομησης και να εχουν συνεχεια δουλεια οι αυτοκινητοβιομηχανιες.

Καλα για τα λεφτα που φευγουν εξω δεν ανησυχω, τουλαχιστον η Ελλαδα την εχει ξεζουμισει την ΕΕ.
Ποιο πιθανον το κοβω οι κυβερνησεις της Γερμανιας, Γαλλιας, Ιταλιας, που ολως τυχαιος εχουν αυτοκινητοβιομηχανιες, να πιεσαν την ΕΕ να κανει κατι, γιατι τα περισσοτερα βαρη της ΕΕ να φερουν αυτες, "ταιζοντας" να φτωχαδακια μικρα κρατη της ΕΕ, οπως την Ελλαδα. Σου λεει "βρειτε εναν τροπο τα λεφτα να επιστρεφουν, για να μπορουμε να δινουμε και στο μελλον"...

Παντως στην Γερμανια πχ ανεκαθεν τα τελη κυκλοφοριας βασιζονταν στους ρυπους. Εκει υπηρχε η λογικη:
Τι Euro εχεις? Euro2? To Euro2 εχει πχ 11€ ανα 100 κυβικα. οποτε πχ με ενα C20LET, πληρωνες 20 χ 11= 220€
Ενω πχ για ενα 3λιτρο Euro4 πληρωνες πχ μονο 150€...

Γι αυτο τον λογο βλεπεις πχ Calibra turbo, Bmw M3, 7ares BMW 10ετιας να κοστιζουν 3500€, ενω στην Ελλαδα ειχαν πανω απο 13000. Απλα εκει κανεις δεν τα ηθελε λογω ακριβων ασφαλιστρων και τελων κυκλοφοριας λογω ρυπων...

jimk1984
25-07-09, 12:46
ΟλΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ οτι γινονται για να αρπαξουν φορους το κρατος και λεφτα οι εισαγωγεις αυτοκινητων..να ρεει το χρημα θελουν..απτην μια σε αναγκαζουν να μην εχεις και καθολου αμαξι .και να στραφεις στα μηχανακια-σκουτερ μηχανες..απτην μια το μετρο αυτο εχει και μια βαση,βεβαια μεσω εξαναγκασμου αλλα ετσι ειναι αυτα.αναφερομαι στο γεγονος οτι μια οικογενεια κατα μεσο ορο εχει στην κατοχη της τουλαχιστον 2 αυτοκινητα.ειναι πολλοι που εχουν σε μια οικογενεια το καθε ατομο το αυτοκιμητο του και σιγουρα δεν εχουν ολοι καινουργια..

george_thirdeye
25-07-09, 14:10
telos ta eipes ola!!!! xwris plaka meta apo auto to mnm prepei na kleidwthei to post..... den xreiazetai na anaferoume tpt allo einai anousio..........

(anaferomai sto post tou dimpas fysika...)

akiscalibra
26-07-09, 23:10
εγω απο οτι καταλαβα θελουν να περνουμε καινουρια κ μετα απο μια πενταετια που θα το ξεχρεωνεις θα ξαναπερνεις παλι καινουριο ενω το δικο σου θα το περνουν για ενα κομματι ψωμι......μας ρωτανε με τις πενταροδεκαρες που περνουμε για μηνιατικα αν μας περισσευουν για δοσεις;ας μαζεψουν τα σκουπιδια που μας επνιξαν,τα καυσαερια απο τα εργοστασια τα παμπαλαια οχηματα του δημοσιου [ασθενοφορα,σκουπιδιαρες,στρατιωτικα οχηματα που ειναι το 1960] κ μετα ας δωσουν κινητρα σε οσους δεν εχουν την οικονομικη ανεση να αλλαξουν οχημα να το κανει μετατροπη σε αεριο,διπλο καταλυτη στην αναγκη........αλλα το μονο που σκεφτονται ειναι να αρπαξουν και να φανε και τα τελευταια ευρω που μας εμειναν.........γινετε να δηλωθουμε στη βουλγαρια;εδω χα'ι'ρι δεν εχει..............................

chriszamanis
27-07-09, 00:40
χαιρι δεν εχει σιγουρα φίλε μου εδω ...αστα να πανε ...
Πανω που παμε να ξεχρεώσουμε ...παλι στα ιδια θα ειμαστε

Αλήθεια αν το κανεις μετατροπη σε υγραέριο τι γινετε ? Παλι σε πιανουν τα νεα μέτρα? Ρυπαίνεις????

tragos
27-07-09, 12:50
με αυτα τα μετρα δεν το βλεπω καλα το kadett....
λιπαμαι που το λεω...

dimpas
27-07-09, 13:05
Βγάλτου ΙΣTΟΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ και τέλος !
Θα είσαι μετά άνετος αλλά δεν θα το έχεις για καθημερινό αμάξι !
Για το ΣΚ να πηγαίνουμε μαζί για καφέ ! 3 kadett d Στην σειρά !

Εδώ τα λέει ΟΛΑ ...

http://troktiko.blogspot.com/2009/07/21_26.html

ARGI
27-07-09, 14:07
με αφορμη το οικολογικο παραμυθι της Ε.Ε.

απο τους εδω διοικουντες απλωνεται η φοροεπιδρομη με αμεσους και εμμεσους φόρους

και εν μεσω μια παγκοσμιας οικονομικης κρισης που αγνωστο ειναι ποσο θα διαρκεσει και τι πληγες θα αφησει

πισω της που κανεις δεν γνωριζει τι ξημερωνει αυριο με μια αγορα φουλ στα χρεη και στις ακαλυπτες επιταγες

και με 3.000 αυτοκινητα καθε μηνα στη χωρα μας να κατασχονται απο τις τραπεζες

με δεκαδες χιλιαδες αυτοκινητα κατασχεμενα στις μαντρες των τραπεζων

ανοιξαν οι ασκοι της αποσυρσης και των δηθεν κινητρων να τρεξουν ολοι να αγορασουν καινουργιο αυτοκινητο

καποιοι βρισκονται σε αλλη χωρα

chriszamanis
27-07-09, 14:17
Σίγουρο ειναι πως καπιοι βρίσκονται σε αλλη χώρα....το κακο ειναι πως ολα αυτα τα παραλογα τα πληρώνουν αυτοι που βρίσκονται σε αυτη τη χώρα. Τι να πει κανεις ρε παιδια ...παλι να μας τα παρουνε πανε και το κακο ειναι πως θα τα καταφέρουν και παλι....κανεις δεν μιλαει κανεις δεν κανει κατι ...παλι σαν προβατα....

dimpas
27-07-09, 14:21
Θα δείτε φίλοι μου ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΧΩΡΑ αν ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ στις ΕΚΛΟΓΕΣ ψηφίσουμε

ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Και ΔΙΩΞΟΥΜΕ την ΕΚΚΛΗΣΙΑ από την διακυβέρνηση του κράτους !

tragos
27-07-09, 15:23
Βγάλτου ΙΣTΟΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ και τέλος !
Θα είσαι μετά άνετος αλλά δεν θα το έχεις για καθημερινό αμάξι !
Για το ΣΚ να πηγαίνουμε μαζί για καφέ ! 3 kadett d Στην σειρά !
πραγματικα μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να αποχωρηστω το kadett μου καθως ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι του!
θελει ψαξιμο το θεμο για τις πινακιδες ιστορικου καθως δεν ξερω λεπτομεριες γι'αυτο το θεμα!
δεν με ενδιαφερει να το κυκλοφορω καθε μερα μου φτανει να το κρατισω χωρις να πληρωνω γ@μισιατικα!

sad13
28-07-09, 20:38
Το έπιασες το νόημα μεγάλε ! ! !

Και γιατί να αγοράζουμε κάθε 5 χρόνια αυτοκίνητο ?

.....Αν το ενδιέφερε η οικολογία ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΑΜΑΞΙΑ ( Δήμων, υπουργικά , κτλ) έπρεπε να είναι ΜΟΝΟ ΥΒΡΙΔΙΚΑ...

Σωστός φίλε μου, σε όλα όσα λές! Εκτός από τα υπουργικά αμάξια που τα γυρίζουν σε υβριδικά, Lexus φυσικά, μην μας πέσει ο κ@λος....
Πάντως ο Βουλευτής Άρης Σταθάκης έχει εδώ και χρόνια prius, μπράβο του από μένα...

Η ερώτηση όμως που θέλω να κάνω είναι πώς στο διάολο καθορίστηκε αυτό το 1/1/2005...Θα συμφωνήσω στην παρατήρηση φίλου παραπάνω ότι πως ένα όχημα που ταξινομήθηκε δεκ 2004 είναι πιό ρυπογόνο από όχημα ολόιδιο που ταξινομήθηκε ιαν 2005...Αυτά απλά δεν γίνονται... Είναι προφανές ότι το μέτρο είναι μόνο εισπρακτικό και δεν έχει σκεφτεί κανείς τους πραγματικά το περιβάλλον. Και λέω και ένα άλλο παράδειγμα. Με ένα όχημα πχ του 2004 που έχει 185 gr/km έστω ότι κάνω 8.000 χλμ / έτος. Και έχω και ένα smartάκι του 2009 με 100 έστω γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς gr/km και κάνω μ' αυτό 20.000 χλμ το χρόνο. Ποιό όχημα τελικά ρυπαίνει το περιβάλλον περισσότερο; Αν ήθελαν πραγματικά να σώσουν το περιβάλλον από τους ρύπους των αυτοκινήτων (αφού φυσικά έχουν λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματα, εργοστάσια, νταλίκες, λεωφορεία, ταξί κτλ κτλ...) θα μπορούσαν να προσαρμόσουν μία κλίμακα που να παίζει ρόλο η κατηγορία euro που είναι το αυτοκίνητο, οι ρύποι του και πόσα χιλιόμετρα κάνει το χρόνο. Αυτό θα μπορούσε να ελέγχεται ανα χρόνο ή 2 χρόνια στο κτεο και τέλος πάντων θα μπορούσαν να βρούν ένα τρόπο...Αλλά είπαμε, μόνο να μας ρουφήξουν το αίμα σκέφτονται για να κάνουν δεξιώσεις αποκατάστασης της τυρρανίας...

sorry για το μέγεθος...

chriszamanis
28-07-09, 22:44
Και εγώ δεν καταλαβα και κατι αλλο ρε παιδια...

Πές οτι εγώ δίνω για αποσυρση το astra μου που ειναι και μοντελο 1991 παιρνω και τα 1500 ευρώ μου και αγοράζω ενα astra h του 2006. Τι εννοεί ο ποιητής οτι σε 2-3 χρόνια θα ρυπαινει και θα μπώ παλι στην πρωτη κατηγορία και θα πληρώνω +50??????

Και κατι ακομα ... τα +1000 που δίνει στα δίνει για αγορα ολοκαινουργιου(κουτιου) μονο ή και αν παρεις μεταχειρισμενο του 2007-8 πχ?????

clutchmaster
29-07-09, 12:45
Πές οτι εγώ δίνω για αποσυρση το astra μου που ειναι και μοντελο 1991 παιρνω και τα 1500 ευρώ μου και αγοράζω ενα astra h του 2006. Τι εννοεί ο ποιητής οτι σε 2-3 χρόνια θα ρυπαινει και θα μπώ παλι στην πρωτη κατηγορία και θα πληρώνω +50??????

ακριβως ετσι. οποτε μην μπαινεις καν στο τρυπακι τους...

thanasisn
30-07-09, 17:14
Ποιο καθεστώς φορολόγησης έχουν οι υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε.
Δημητρα Μανιφαβα

Οι εκπομπές CO2 αποτελούν τη βάση υπολογισμού για τα τέλη ταξινόμησης και κυκλοφορίας σε 17 ήδη κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Σε αρκετές χώρες εξάλλου επιδοτείται η αγορά νέου αυτοκινήτου με χαμηλές εκπομπές CO2. Η κατάσταση σε κάθε χώρα έχει ως εξής:

- Αυστρία: Καθορισμός των τελών ταξινόμησης βάσει της κατανάλωσης καυσίμου και των εκπομπών CO2 και λειτουργία συστήματος bonus-malus. Τα τέλη καθορίζονται ως εξής: 2% της τιμής αγοράς επί της κατανάλωσης καυσίμου σε λίτρα μείον 3 λίτρα. Για οχήματα με εκπομπές CO2 κάτω από 120 γρ./χλμ. μπόνους έως 300 ευρώ και ποινή 25 ευρώ/γρ. για εκπομπές CO2 άνω των 180 γρ./χλμ.

- Βέλγιο: Εκπτωση 15% επί της τιμής αγοράς με μέγιστο όριο τα 4.540 ευρώ για εκπομπές CO2 κάτω των 105 γρ./χλμ.

- Κύπρος: Για οχήματα με εκπομπές CO2 κάτω των 120 γρ./χλμ. μείωση τελών ταξινόμησης κατά 30%, για οχήματα με εκπομπές CO2 άνω των 250 γρ./χλμ. αύξηση κατά 20%. Μείωση τελών κυκλοφορίας κατά 15% για οχήματα με ρύπους κάτω των 150 γρ./χλμ. Εκπτωση 683 ευρώ για την αγορά αυτοκινήτου με ρύπους κάτω των 120 γρ./χλμ.

- Δανία: Τα τέλη κυκλοφορίας καθορίζονται με βάση την κατανάλωση καυσίμου και κυμαίνονται από 69,54 ευρώ για κατανάλωση 20 χλμ./λίτρο έως 2.468.56 ευρώ για κατανάλωση 4,5 χλμ./λίτρο.

- Φινλανδία: Τα τέλη ταξινόμησης καθορίζονται βάσει των ρύπων, ενώ από το 2010 θα καθορίζονται έτσι και τα τέλη κυκλοφορίας. Θα κυμαίνονται από 20 - 605 ευρώ ετησίως.

- Γαλλία: Εκπτωση έως 5.000 ευρώ για αγορά νέου αυτοκινήτου με εκπομπές CO2 κάτω των 130 γρ./χλμ. Για αγορά νέου με ρύπους κάτω των 160 γρ./χλμ. και απόσυρση αυτοκινήτου μεγαλύτερου των 10 ετών και αγοράς επιπλέον έκπτωση 1.000 ευρώ. Για τα οχήματα με εκπομπές άνω των 250 γρ./χλμ. επιβάλλεται ετήσιος φόρος 160 ευρώ.

- Γερμανία: Από 1ης Ιουλίου 2009 τα τέλη κυκλοφορίας καθορίζονται με βάση τον κυβισμό και τις εκπομπές ρύπων και είναι 2 ευρώ για κάθε 100 κ.ε. και 2 ευρώ για κάθε γρ./χλμ. Τα αυτοκίνητα με εκπομπές CO2 κάτω των 120 γρ./χλμ. εξαιρούνται του φόρου.

- Ιρλανδία: τα τέλη κυκλοφορίας κυμαίνονται από 104 ευρώ για αυτοκίνητα με εκπομπές CO2 έως 120 γρ./χλμ. και φτάνουν τα 2.100 ευρώ για αυτοκίνητα με εκπομπές CO2 πάνω από 225 γρ./χλμ.

- Ιταλία: Η αγορά αυτοκινήτου με εκπομπές CO2 κάτω των 140 γρ./χλμ. με απόσυρση οχήματος ηλικίας 9 ετών και άνω επιδοτείται με 1.500 ευρώ.

- Λουξεμβούργο: Τα τέλη κυκλοφορίας προκύπτουν από τον πολλαπλασιασμό των εκπομπών CO2 με το 0,6 και με επιπλέον 0,1 για κάθε 10γρ./χλμ. Η αγορά νέου Ι.Χ. με ρύπους κάτω των 120 γρ./χλμ. με παράλληλη απόσυρση οχήματος ηλικίας 10 ετών και άνω επιδοτείται με 2.500 ευρώ και με 1.500 ευρώ για εκπομπές από 120-150 γρ./χλμ.

- Μάλτα: Τα πρώτα 5 χρόνια κυκλοφορίας του οχήματος τα τέλη κυκλοφορίας καθορίζονται με βάση τις εκπομπές και ξεκινούν από 100 ευρώ για τα αυτοκίνητα με εκπομπές έως 100 γρ./χλμ. Στη συνέχεια, λαμβάνεται υπόψη και η ηλικία του αυτοκινήτου.

- Ολλανδία: Αυτοκίνητα με ρύπους έως 110 γρ./χλμ. απαλλάσσονται των τελών ταξινόμησης, ενώ για ρύπους άνω των CO2 γρ./χλμ. υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση 125 ευρώ/γρ.

- Πορτογαλία: Τέλη ταξινόμησης βάσει της ισχύος του κινητήρα και των εκπομπών CO2. Η αγορά αυτοκινήτου με εκπομπές CO2 κάτω των 140 γρ./χλμ. με απόσυρση οχήματος ηλικίας άνω των 10 ετών επιδοτείται με 1.000 ευρώ.

- Ρουμανία: Τέλος ταξινόμησης βάσει ρύπων και κυβισμού.

- Ισπανία: Τα τέλη ταξινόμησης κυμαίνονται από 0% επί της τιμής για ρύπους κάτω των 120 γρ./χλμ. έως 14,75% για ρύπους άνω των 200 γρ./χλμ. Χορηγούνται άτοκα δάνεια για αγορά νέου Ι.Χ. με ρύπους κάτω των 140 γρ./χλμ. και απόσυρση οχήματος ηλικίας άνω των 10 ετών.

- Σουηδία: Τα τέλη κυκλοφορίας ξεκινούν από τα 32,66 ευρώ και για εκπομπές CO2 πάνω από 100 γρ./χλμ. τα τέλη αυξάνονται κατά 0,91 ευρώ για κάθε γραμμάριο πάνω από τα 100 γρ./χλμ. Επιδότηση 907,35 ευρώ για την αγορά λιγότερο ρυπογόνων αυτοκινήτων.

- Ηνωμένο Βασίλειο: Τα τέλη κυκλοφορίας είναι μηδενικά για Ι.Χ. με ρύπους κάτω των 100 γρ./χλμ. και έως 466 ευρώ για ρύπους άνω των 255 γρ./χλμ.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_18/07/2009__322629

jonhystar
30-07-09, 17:48
δεν το δινω...ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩΩΩΩΩΩ!!!!!!ετσι κιαλος 1 φορα τον χρονο θα ειναι.περαστικα μου...suicide3

sad13
01-08-09, 10:27
Αμ το άλλο; Τα euro 4 οχήματα που έχουν ταξινομηθεί πριν την 1/1/2005 γιατί είναι ρυπογόνα; Ας έρθει κάποιος να τα μετρήσει πριν στείλουν τα τέλη...Τι σκ@τ@ ''νέας αντιρυπαντικής τεχνολογίας'' είναι το corsa μου;

Πάντως διάβαζα Δημήτρη (clutchmaster) ότι έχει τεθεί θέμα για τα εισαγόμενα οχήματα με πρώτη άδεια κυκλοφορίας άλλη από την ηλικία του οχήματος (βλέπε δικό σου) και από το υπουργείο λένε ότι θα μετράει η ηλικία του οχήματος. Τώρα πως θα το βρούν αυτό δεν ξέρω.

Το autobild έχει ένα αρκετά καλό άρθρο για το όλο θέμα στο τρέχον τεύχος που λέει όλους τους προβληματισμούς που έχουμε χωρίς βέβαια να δίνει απαντήσεις γιατί πολύ απλά αυτές δεν υπάρχουν...

clutchmaster
01-08-09, 14:27
Ma h logikh leei oti to diko mou PREPEI na thewrithei 96 montelo,oute syzhtish, alla blepontas toses rythmiseis,profanws lifthises elleipsei logikhs, den blepw ton logo na ferthw synnoma,an den ypoxrewthw. Otan sth germania, enas katoxos calibra turbo plhrwnei 303eyrw telh,kai enas katoxos toy 2008' GT mono 135eyrw, enw sthn Ellada twn nomwn kai tis logikhs 740 kai 590eyrw antistoixa,pairnontas to miso mistho,ti na leme twra. Otan akribws to idio aytokinhto, 04 kai 05 montelo forologountai diaforetika,ola ta logia einai peritta! Otan o Karamanlis dhlwnei MONO ena aytokinhto 18ari, kai o Papandreou ena 2litro kai ena 14ari,enw mia zwh tous blepeis se aytokinhta anw twn 100.000eyrw, poioi eimaste emeis pou tha exoume 2litra kai 3litra? Osoi exoun pio megala amaksia apo ton kwstakh kai ton antrea, na plhrwnoun...

dimpas
12-08-09, 15:15
Απο το 1983 μέχρι τώρα το Kadett D ¨Μολύνει" το περιβάλλον όπως λέει η κυβέρνηση...

Πρέπει όμως να σκεφτείς το εξής...

Έστω ότι το αμάξι αυτό μέσα στα 26 χρόνια ζωής του έχει μολύνει 260 μονάδες μόλυνσης ... ( 10 μονάδες μόλυνσης το χρόνο )

ΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΛΥΝΑ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ...

Αν το είχα αλλάξει το 1994 και έπαιρνα το Astra F είχα ήδη μολύνει 100 + Α (την μόλυνση για να ΦΤΙΑΧΤΕΙ το Astra F )

Περνάνε 10 χρόνια και το 2004 θεωρώ το Αstra F "Παλιό" και αγοράζω το Astra H και αυτό για να φτιαχτεί έχει προκαλέσει Β μόλυνση στο περιβάλλον ( όλα τα οχήματα λέμε ότι είναι 1.6 ατμόσφαιρα )

Πόσο θα έχω μολύνει ????

100 + Α + 10*10+ Β + 6*10 = 260 +Α + Β

ΕΝΩ αν κράταγα το Kadett D θα είχα μολύνει 260

ΤΩΡΑ ο συντελεστής μόλυνσης κάθε οχήματος το χρόνο ΣΙΓΟΥΡΑ μειώνεται , δηλαδή το Astra F έχει χαμηλώτερο συντελεστή από το Kadett D και το Astra H χαμηλότερο από το Astra F ...
Δηλαδή δεν θα είναι 260 +Α+Β αλλά ίσως 200+Α+Β

Τώρα για να είναι ΠΟΙΟ οικολογική η επιλογή να αλλάζω κάθε 10 χρόνια αμάξι ΠΡΕΠΕΙ το Α+Β<60 αντε να κάνουμε πάλι τα στραβά μάτια και να πούμε του 100 ....

Δηλαδή για να Φτιαχτούν τα δύο οχήματα Astra f και Astra H ΠΡΕΠΕΙ η Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΡΥΠΑΝΣΗ που έχουν προκαλέσει ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ να είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από 10 χρόνια ( Το πολύ ) λειτουργίας ενώς παλιού αυτοκινήτου..

Αλήθεια είναι ???

Στο δικό μου όχημα , έχω βάλει ΝΕΟ κινητήρα ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ αλλά η ΟΜΟΡΦΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ με δυσκολεύει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ να το δηλώσω ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ( ΤΟ μοτέρ δηλωμένο είναι κανονικά αλλά ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ) .

Καταναλώνει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ 8,5λ/100 χλμ και έξω πάει στο 7 χωρίς ανοίγματα ( ΜΑΚΙΤΑ ) ...

Κάρτα έχω ΚΑΝΟΝΙΚΑ και πληρώ τα όρια του 1996

Πληρώνω ΚΑΝΟΝΙΚΑ τέλη και ασφάλεια !

Όσο για το καπέλο των 150 Euros
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ...

( ΘΑ το καταλάβεις αν πας ένα νησί μια επαρχιακή πόλη να δεις ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ πρίν το 1996 ! ! )

Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ !

ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !

edit

Και για όσους θέλουν να διαβάσουν περισσότερα ψάξτε στο google για " Embodied energy in car "

Και ρίξετε μια ματιά για ΜΟΝΟ το κιβότιο ταχυτήτων...

http://ie499.yeralan.org/images/proj...IM_ProjRep.pdf

Άς έχουμε λίγο ανοιχτό μυαλό και να βλέπουμε τι βγαίνει ΚΑΙ απο τα μεγάλα φουγάρα , όχι ΜΟΝΟ από την εξάτμιση των αυτοκινήτων μας ....

( Ρε τι μας λές ! Ρε συ Dimpas ΞΥΠΝΑ ... Τα κόμματα προωθούν τα συμφέροντα ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ (Αυτοκινητοβιομηχανίες Αντιπρόσωποι...) και οι ΜΕΓΑΛΟΙ τους δίνουν ΛΕΦΤΑ για τον προεκλογικό τους αγώνα ... Εξάλλου Εκλογές μυρίζω... Εσείς ?? )

clutchmaster
12-08-09, 17:35
Αν πραγματικα τους ενδιεφερε η οικολογια, το ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα απαγορευαν ειναι τα "μανηταρια"/θερμαστρες που χρησιμοποιουνε οι καφετεριες. Το CO² που βγαζουν αυτα ισοδυναμει με αυτο 1000 αυτοκινητων το χρονο,ειχα διαβασει καπου...

thanasisn
12-08-09, 20:40
μια ωραια αναλυση του θεματος των τελων κυκλοφοριας http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=4890805

Mε την επίφαση ότι τα παλαιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα ευθύνονται για το 70% των αστικών ρύπων, το σχέδιο του YΠEXΩΔE «χειρουργεί χωρίς αναισθητικό» 1,55 εκατομμύρια ιδιοκτήτες συμβατικών και αυτοκινήτων με πρώτης γενιάς καταλύτη (Euro1, κλάση Δ) με φόρο ρύπων 150 ευρώ και 900.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων κλάσης Γ (άδεια κυκλοφορίας από το 1996-31/12/1999) με έξτρα φόρο 100 ευρώ, κατηγορίες οι οποίες και θα καλύψουν το μεγαλύτερο μέρος του κόστους της απόσυρσης.

Aλλά και το «50άρικο» που θα επιβληθεί στα 1,45 εκατομμύρια IX της κλάσης B προδιαγραφών Euro3 (άδεια κυκλοφορίας 2000-31/12/2004) δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, καθότι αντιστοιχεί σε 72,5 εκατομμύρια ευρώ.

Σε αυτά, εάν προστεθούν τα 90 εκατομμύρια της κλάσης Γ και τα 232,5 εκατομμύρια της κλάσης Δ, συγκεντρώνουν ένα ποσό της τάξεως των 395 εκατομμυρίων ευρώ που θα εισρεύσει ζεστό στα δημόσια Tαμεία μέχρι τα τέλη του 2009!

Επιλεκτική εναρμόνιση
Kι αν αυτό δεν είναι κόλπο γκρόσο σε εποχή κρίσης, τότε τι είναι; H ελληνική κυβέρνηση επιλέγει να «χαρατσώσει» για ακόμη μία φορά τα χαμηλά εισοδήματα τα οποία και θεωρούνται οι τυπικοί ιδιοκτήτες αυτών των αυτοκινήτων, έχοντας ως άλλοθι την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά και τον εναρμονισμό με τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

Aλήθεια, για ποιον εναρμονισμό μιλάμε όταν η χώρα μας υιοθετεί πολύ επιλεκτικά μοντέλα απόσυρσης που ισχύουν στις ευρωπαϊκές χώρες; Kαι για να το διευκρινίσουμε, το πρόγραμμα απόσυρσης που ανακοίνωσε το YΠEXΩΔE μπορεί να έχει ως έμπνευση αυτό που ανακοινώθηκε στη Γερμανία την 1/7/2009 (τα τέλη κυκλοφορίας καθορίζονται με βάση τον κυβισμό και τις εκπομπές ρύπων και είναι 2 ευρώ για κάθε 100 κ.εκ. και 2 ευρώ για κάθε γρ./χλμ., ενώ τα αυτοκίνητα με εκπομπές CO2 κάτω των 120 γρ./χλμ. εξαιρούνται του φόρου), με την εξής πολύ σημαντική διαφοροποίηση.

Eκτός του ότι στη Γερμανία δικαίωμα απόσυρσης έχουν αυτοκίνητα ηλικίας εννέα και πλέον χρόνων (στην Eλλάδα δεν έχει ανακοινωθεί χρονικό όριο), παρέχεται μια φορολογική περίοδος χάριτος μέχρι το 2013 για τα αυτοκίνητα αυτά, προκειμένου οι ιδιοκτήτες τους να έχουν το περιθώριο να εκτιμήσουν το τι θα κάνουν. Στη χώρα μας φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς τα νέα μέτρα πιάνουν άμεσα το 85% το ιδιοκτητών αυτοκινήτων!

Δικαιολογίες
Tο στοιχείο αυτό έχει σημαντική κοινωνική βαρύτητα, καθώς σε μία χώρα με μεγαλύτερο κατά κεφαλήν εισόδημα, όπως η Γερμανία, το κράτος σέβεται τον πολίτη και αποδεδειγμένα οι πολιτικές του είναι στοχευμένες. Aντιθέτως, οι ελληνικές κυβερνήσεις κάθε τρεις και λίγο βάζουν το χέρι στην τσέπη των πολιτών με δικαιολογίες που καταρρέουν.

Aν πραγματικά το ΠEXΩΔE είχε περιβαλλοντολογικές ανησυχίες, θα «τσεκούρωνε» το ίδιο και τις βιομηχανίες που ευθύνονται για τους τόνους διοξειδίου του άνθρακα (CO2), όπως της ΔEH με τα εργοστάσια λιγνίτη.

Tις δικαιολογίες περί πράσινου φόρου καταρρίπτει εντελώς ο τρόπος επιβολής των τελών κυκλοφορίας. Tελικώς δεν γίνεται βάσει του πόσο ρυπαίνει κάποιος όπως ισχυρίζονται στο ΠEXΩΔE, αλλά με τον κυβισμό και την ηλικία του αυτοκινήτου! Σε διαφορετική περίπτωση ανάλογα με το CO2 που εξέπεμπε ένα αυτοκίνητο θα πλήρωνε αναλόγως. Iδού ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα:

O κάτοχος ενός καλοσυντηρημένου IX 1.000 κ.εκ. του 1995, που το διοξείδιο που εκπέμπει είναι κοντά στα 170-180 γρ./χλμ. θα επιβαρυνθεί με 150 ευρώ φόρο ρύπων και θα του απαγορευτεί η είσοδος τις ώρες λειτουργίας του δακτυλίου, όταν ο ιδιοκτήτης ενός υψηλού κυβισμού τζιπ του 2008 με εκπομπές CO2 358 γρ./χλμ. (Porsche Cayenne Turbo), μπορεί να κυκλοφορεί με το σύστημα μονά-ζυγά ή στην καλύτερη να εξασφαλίσει «άδεια κυκλοφορίας στον δακτύλιο». Kαι επιπλέον θα επιβραβευθεί για την επιλογή του με 18 ευρώ, επειδή επέλεξε ένα περιβαλλοντολογικά συμβατό IX.

Mία από τις πολλές ανισότητες που εμπεριέχει η πρόταση νόμου του YΠEXΩΔE για την απόσυρση αφορά όσους έσπευσαν με το μειωμένο τέλος ταξινόμησης να αγοράσουν υψηλού κυβισμού IX, βλέποντας το «τυράκι» και όχι τη... φάκα.

Επιβάρυνση
Από 1 έως 374€ το ετήσιο χαράτσι

H πριμοδότηση των «καθαρών» αυτοκινήτων δεν έχει μειώσει την ετήσια επιβάρυνση των IX, συγκριτικά με τα τέλη κυκλοφορίας που πληρώναμε μέχρι το 2008 (θυμίζουμε ότι από την επόμενη χρονιά τα τέλη αυξάνονται κατά 20%).

Oπως προκύπτει από τον σχετικό πίνακα, στα αυτοκίνητα με κυβισμό από 1.200-2.000 εκ., αυτά που ανή*κουν στην κλάση A επιβαρύνονται από 1 έως 206 ευρώ, τα αυτοκίνητα της κλάσης B από 69 έως 274 ευρώ, αυτά της κλάσης Γ από 119 έως 324 ευρώ και τα ρυπογόνα IX της κλάσης Δ από 166 έως 374 ευρώ σε ετήσια βάση. Tο ποσό αυτό προκύπτει με τον υπολογισμό του έξτρα φόρου ρύπων, αλλά και της έκτακτης εισφοράς που ανακοίνωσε το υπουργείο Oικονομικών με ισχύ από τον Σεπτέμβριο του 2009.

Δώρο... άδωρο η απόσυρση

Oι μικρές οικονομικά τάξεις που έχουν επιβαρυνθεί από την κρίση καλούνται και πάλι να βάλουν το χέρι στην... άδεια τους τσέπη και να καταφύγουν στον δανεισμό με δυσχερείς όρους, προκειμένου να αγοράσουν ένα νέας τεχνολογίας IX και να απαλλαγούν από το δικό τους. Επιπλέον, το όφελος του μπόνους των 1.000 ευρώ της αγοράς καινούργιου IX αναμένεται να εξαλείψει η επιστροφή στο παλαιό φορολογικό καθεστώς με το 100% του τέλους ταξινόμησης από 8 Aυγούστου.

Eτσι τα αυτοκίνητα έως τα 1.200 κ.εκ. θα ακριβύνουν κατά μέσο όρο 500 ευρώ, τα 1.400άρια και τα 1.600άρια 800 ευρώ, τα 2λιτρα 1.000 και πλέον ευρώ. Eδώ θα πρέπει να προσθέσουμε και τις αυξήσεις από 3-5% που αναμένεται να ενσωματώσουν οι αντιπροσωπείες εκμεταλλευόμενες την περίοδο της αγοραστικής... ευεξίας, γεγονός που θα ισοσκελίσει και το μπόνους της απόσυρσης...

Η αλήθεια για τους ρύπους
Το παιχνίδι με τις τιμές για τις προδιαγραφές

Tα 140 γρ./χλμ. CO2 που έθεσε ο υπουργός ΠEXΩΔE κ. Σουφλιάς ως όριο για την είσοδο στον δακτύλιο και εμμέσως ως προϋπόθεση για να χαρακτηριστεί ένα αυτοκίνητο «οικολογικό» δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο. Eίναι το ισχύον όριο του μέσου όρου εκπομπών CO2 που έχει θέσει η EE στις αυτοκινητοβιομηχανίες (το οποίο στο 2012 μειώνεται στα 120 γρ.). Δηλαδή μια εταιρεία είναι συμβατή με την ευρωπαϊκή οδηγία, εφόσον πουλάει περισσότερα μικρά και καθαρά αυτοκίνητα, παρά μεγάλα και ρυπογόνα.

Bεβαίως ο ρύπος CO2 δεν είναι ο μόνος που εκλύουν τα αυτοκίνητα, αλλά αυτός που ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου εξ ου και η ευαισθητοποίηση των κυβερνήσεων όλων των χωρών του πλανήτη. Διοξείδιο του άνθρακα ένα αυτοκίνητο βγάζει είτε κινείται στην πόλη είτε σε έναν ανοικτό αυτοκινητόδρομο και το πόσο έχει σχέση με την κατανάλωση βενζίνης. Aρα η ζημιά που προκαλεί στο περιβάλλον είναι η ίδια είτε κινείται στην πόλη είτε εκτός αυτής.

Eδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι «καρκινογόνοι» ρύποι των αυτοκινήτων που επιβαρύνουν ένα αστικό περιβάλλον είναι το μονοξείδιο του άνθρακα (CO), οι υδρογονάνθρακες (HC), το οξείδιο του αζώτου (NOX) και τα αιωρούμενα σωματίδια. Eξάλλου, οι δύο πρώτοι ρύποι (CO και HC) είναι που ελέγχονται από την ετήσια κάρτα καυσαερίων (τυχαίο;) και αναλόγως πιστοποιούν την καταλληλότητα ή μη ενός αυτοκινήτου!

Πώς λοιπόν κάποιος που έχει περάσει από το KTEO και έχει πάρει κάρτα καυσαερίων θα χαρακτηριστεί «ρυπογόνος» και θα τιμωρηθεί γι’ αυτό; Mήπως το μέτρο ακυρώνει την όλη διαδικασία των KTEO και τον θεσμό της κάρτας; Aκόμη μία απόδειξη της προχειρότητας με την οποία στήθηκε το όλο σχέδιο νόμου, αλλά και του ότι στόχος ήταν να γεμίσουν τα ταμεία.

Οι προδιαγραφές
H E.E. έχει θεσπίσει προδιαγραφές εκπομπής ρύπων, οι οποίες τέθηκαν σε ισχύ σταδιακά και έχουν ως στόχο τη μείωση της ρύπανσης. Tο 1996 έγιναν υποχρεωτικές οι προδιαγραφές Euro 2, τον Iανουάριο του 2000 ακολούθησε το Euro 3, δύο χρόνια αργότερα το Euro 4, από τον Σεπτέμβριο του 2009 θα πρέπει να καλύπτουν όλα τα νέα I.X. τα όρια του Euro 5, ενώ ύστερα από μία πενταετία (τον Σεπτέμβριο του 2014) θα ισχύσουν οι αυστηρότερες νόρμες του Euro 6.

Πετρελαιοκίνηση
Ασύμφορη για το κράτος

Oι σύγχρονοι κινητήρες ντίζελ είναι πολύ πιο «καθαροί» από ό,τι οι βενζινοκινητήρες, καθώς καταναλώνουν πολύ λιγότερο καύσιμο και ο μόνος ρύπος είναι τα αιωρούμενα σωματίδια. Eύλογο το ερώτημα λοιπόν, γιατί η κυβέρνηση δεν έδωσε το πράσινο φως για την απελευθέρωση ντίζελ;

H απάντηση έχει να κάνει απλά και μόνο με τα λιγότερα έσοδα που θα είχε το κράτος από ένα πετρελαιοκίνητο όχημα. Σε κάθε περίπτωση, τα διυλιστήρια θα έπρεπε να κάνουν την ανάλογη αναβάθμιση για υψηλών προδιαγραφών πετρέλαιο. Aλλά πού να τα... ακουμπήσει η κυβέρνηση. Eξάλλου αδυνατεί να ελέγξει και το λαθρεμπόριο ντίζελ...

slalom
12-08-09, 22:39
Bεβαίως ο ρύπος CO2 δεν είναι ο μόνος που εκλύουν τα αυτοκίνητα, αλλά αυτός που ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου εξ ου και η ευαισθητοποίηση των κυβερνήσεων όλων των χωρών του πλανήτη. Διοξείδιο του άνθρακα ένα αυτοκίνητο βγάζει είτε κινείται στην πόλη είτε σε έναν ανοικτό αυτοκινητόδρομο και το πόσο έχει σχέση με την κατανάλωση βενζίνης. Aρα η ζημιά που προκαλεί στο περιβάλλον είναι η ίδια είτε κινείται στην πόλη είτε εκτός αυτής.

Eδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι «καρκινογόνοι» ρύποι των αυτοκινήτων που επιβαρύνουν ένα αστικό περιβάλλον είναι το μονοξείδιο του άνθρακα (CO), οι υδρογονάνθρακες (HC), το οξείδιο του αζώτου (NOX) και τα αιωρούμενα σωματίδια. Eξάλλου, οι δύο πρώτοι ρύποι (CO και HC) είναι που ελέγχονται από την ετήσια κάρτα καυσαερίων (τυχαίο;) και αναλόγως πιστοποιούν την καταλληλότητα ή μη ενός αυτοκινήτου!
Το CΟ2 δεν είναι ρύπος, είναι προϊόν τέλειας καύσης, εκλύεται από τον άνθρωπο και τα φυτά, αλλά συμβάλει στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Και προφανώς ο δημοσιογράφος δεν ξέρει (από πού να το μάθαινε!!) ότι οι εκπομπές των ΝΟx εξαρτώνται από την περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας σε Ν2, άρα δε μπορούν να ελεχθούν.

Τα αιωρούμενα σωματίδια έλέγχονται στα πετρέλαια

btw **** τον ΕΤΑΚ μου, ήρθε για το 2008 θα έρθει και για το 2009 ****!!!

PiNiOn
12-08-09, 23:02
Σωστό.

Πάντως είναι γεγονός οτι τα Euro5 είναι μακράν σε σχέση με Euro4.. Οι περισσότεροι(για να μην πω όλοι) έχουν δευτερεύον σύστημα παροχής αέρα στη κρύα εκκίνηση για γρήγορη θέρμανση του καταλύτη, ο οποίος ουσιαστικά λειτουργεί/αποδίδει σε θερμοκρασίες ~300οC και άνω και άρα στην κρύα εκκίνηση έχουμε πολύ αυξημένους ρύπους. Με το σύστημα αυτό στα Euro5, που δεν κάνει τπτ άλλο απ το να εμπλουτίζει τα καυσαέρια με οξυγόνο, επιτυγχάνεται πολύ γρήγορα η θερμοκρασία ικανοποιητικής απόδοσης του καταλύτη=λίγοι ρύποi απο κρύα εκκίνηση=συνολικά οικολογικότεροι κινητήρες. Επίσης μιλάμε πλέον και για 3 αισθητήρες λ (οι 2 είναι πριν και μετά τον καταλύτη) και οι καταλύτες είναι οι περισσότεροι long-life (έως και 250.000Km) σε αντίθεση με τους παλιούς που χαλάνε/ανοίγουν σχετικά εύκολα χωρίς να το πάρουμε και είδηση (μολύνοντας το περιβάλλον αντίστοιχα).

dimpas
18-08-09, 16:10
Γεια δείτε και εδώ....

Από 150 ως 650 ευρώ θα κληθούν να καταβάλουν όσοι διατηρούν στην ιδιοκτησία τους οχήματα άνω των 1.929 κ.εκ.

Τις διατάξεις σχετικά με την επιβολή ειδικού φόρου στα μεγάλου κυλινδρισμού κινητήρα επιβατικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ιδιωτικής χρήσης, κοινοποίσε την Πέμπτη 13/8 το υπουργείο Οικονομικών.

Με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 32 του κοινοποιούμενου νόμου (3775/2009), επιβάλλεται νέος ετήσιος ειδικός φόρος υπέρ του Δημοσίου στα επιβατικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ιδιωτικής χρήσης που έχουν κυλινδρισμό κινητήρα από 1.929 κυβικά εκατοστά και άνω, ως εξής:

Από 1.929 έως 2.500 (150 ευρώ)

Από 2.501 έως 3.000 (250 ευρώ)

Από 3.001 έως 3.500 (350 ευρώ)

Από 3.501 έως 4.000 (450 ευρώ)

Από 4.001 έως 5.000 (550 ευρώ)

Από 5.001 και άνω (650 ευρώ)

Στον ειδικό φόρο υπόκεινται οι ιδιοκτήτες ή οι κάτοχοι των επιβατικών αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών ιδιωτικής χρήσης με κινητήρα μεγάλου κυλινδρισμού, σύμφωνα με την παραπάνω κλίμακα, για το καθένα από αυτά τα οχήματα που έχουν στην κυριότητά τους ή στην κατοχή τους.

Επισημαίνεται ότι, δεν οφείλεται ο ειδικός φόρος, εφόσον τα πιο πάνω οχήματα έχουν τεθεί σε ακινησία για ολόκληρο το έτος και πριν από την έναρξη του έτους που αφορά ο ειδικός φόρος, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση πριν από την 1/1/2010.

Απαλλάσσονται από τον ειδικό φόρο τα οχήματα που ανήκουν σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα τα οποία απαλλάσσονται από την καταβολή των τελών κυκλοφορίας, όπως το Ελληνικό Δημόσιο, το επίσημο διπλωματικό προσωπικό ξένων Πρεσβειών, οι διάφορες κατηγορίες αναπήρων κ.λπ.

Ο ειδικός φόρος είναι ενιαίος και αδιαίρετος και καταβάλλεται μαζί με την προμήθεια του ειδικού σήματος τελών κυκλοφορίας του οχήματος. Αναλυτικά, θα αναγράφεται στο ειδοποιητήριο των τελών κυκλοφορίας του συγκεκριμένου οχήματος και θα καταβάλλεται αθροιστικά με τα τέλη κυκλοφορίας αυτού.

Σε περίπτωση μη καταβολής ή εκπρόθεσμης καταβολής του ειδικού φόρου, επιβάλλεται από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. πρόστιμο που ορίζεται σε ποσοστό 1% επί του οφειλόμενου ειδικού φόρου για κάθε μήνα καθυστέρησης ή μη καταβολής του φόρου

Ο ειδικός φόρος θα συνεισπράττεται με το ειδικό σήμα τελών κυκλοφορίας έτους 2010 και επομένων.

πηγή : http://www.in.gr/auto/news/article.asp?lngEntityID=65462

Τώρα μήν μου πείτε οτι ο ΓΚΟΡΤΣΟΣ το έβαλε το μέτρο για την Οικολογία και άμα ψηφίσουμε ΜΑΝΤΑ αυτός θα το καταργήσει...

ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ! ! !

ΜΟΝΟ αν ψηφίσουμε κάτι άλλο , οτιδήποτε θα καταλάβουν κάτι...

ΜΕΧΡΙ να το κάνουμε αυτό είμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΜΑΣ . . .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ! ο φόρος αυτός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ 2010

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ! ! !

ΈΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΉΣΥΧΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΩ ( και τους 2 ) \

ΔΕΝ ΕΙΜΙΑ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΣΤΗΝ ΚΛΟΠΗ ! ! !

dimpas
09-10-09, 01:28
Έχω μια μικρή ΕΛΠΙΔΑ ότι η ΝΕΑ κυβέρνηση θα κάνει μερικά βήματα ΕΜΠΡΟΣ για την εκλογίκευση των " ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ" τελών κυκλοφορίας και του χαρατσιού 150 E στα δίλιτρα ++ στα μεγαλύτερα κυβικά ..

Βλέπετε , αυτό ο μην πώ , ο ΚΟΥΦΟΣ ήθελε να ΦΥΓΕΙ απο την πολιτική με τα μούτρα στο πάτωμα !

Έκανε ΤΟΣΕΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ το καλοκαίρι και πραγματικά ο κόσμος θα τον θυμάται σαν τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΥΤΗ υπουργό ....

Πρίν φύγει έκανε τις Π@Π@PIES του , τώρα οι καινούργιοι , θα κάνουν κάτι το ΣΩΣΤΟ ( Βλέπε προτάσεις μου παραπάνω...) ή θα καθίσουν με σταυρομένα χέρια ????

Πραγματικά ΛΥΠΗΘΙΚΑ τους οικολόγους .... μετά από την άρνηση για να αναλάβουν και αυτοί ΕΥΘΥΝΕΣ στο υπουργείο περιβάλλοντος ούτε αφίσα τους να δώ ! ! !

ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ , κρίμα και αρκετοί πίστεψαν σε αυτούς ....

Λοιπόν παιδιά τι λέτε να κάνει ο νέος ?? Έχετε καμιά πληροφορία ???

thanasisn
09-10-09, 15:00
Ο ετήσιος ειδικός φόρος (των 150 ευρω και άνω) για τα 2000 κ.εκ και πάνω παραμενει. τα ''πράσινα τέλη'' αναμενεται να αλλαξουν. οι εξελιξεις εντος της ερχομενης εβδομαδας...

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=292977&dt=09/10/2009

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=18147144

clutchmaster
09-10-09, 15:39
ενδιαφερον ειναι το ερωτημα αν θα υπολογιζονται τα τελη συμφωνα με λιστες ανα κινητηρα (που δεν υπαρχουν), αν θα γινει ο υπολογισμος "ωμα" ανα κατηγορια Euro 'η αν θα πληρωνει κανεις προσκομιζοντας την Καρτα καυσαεριων (εδω θα γινει το γλεντι, ΟΛΟΙ Euro 15 θα πληρουν... )

Επισης για μενα το γεγονος οτι το Πασοκ "θεωρει αδικο ο υπολογισμος να γινεται βασει κυβικων" ερχεται σε αντιθεση με το ειδικο τελος μεγαλου κυβισμου που ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ψηφισαν! Και σε καθε περιπτωση, 2000 κυβικα ΔΕΝ μπορουν να θεωρουνται πολλα κυβικα... Ας ισχυε αυτο απο 2,5 λιτρα και πανω...

Παντως μην γελιομαστε παιδια, δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσουμε λιγοτερα απ ο,τι πληρωσαμε το 2009.
υπολογιστε στα τελη του 2009 + το ειδικο τελος 2λιτρου + ο,τι καινουριο σκαρφιστουν τωρα...

dimpas
09-10-09, 16:40
Το ΠΡΩΤΟ πράγμα που έπρεπε να αλλάξει είναι ο ειδικός φόρος των 150 E και παραπάνω για τα υπόλοιπα ....

Ρε παιδιά μας δουλεύουν οι μέν τώρα θα κάνουν την πάπια η δε ??????

Για να δούμε που θα πάει η βαλίτσα ...

Αλλιώς θα πάνα πάρω ένα 316 Ε46 Cabrio ( Με Hardtop) και θα το κάνω μετατροπή σε 330 χωρίς δηλωματα και μ@λ@κίες....

Μας δουλέουν αυτοί , τους ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ εμείς ...

kikis
09-10-09, 20:00
den yparxei 316 e 46 cabrio oute e36 316 cabrio enhmerotika file mhtso:):):):):)

jimjimmanta
09-10-09, 21:02
αλλη μια αφορμη να μας κλεψουν ΠΑΛΙ!!!
κοιμηθειτε ησυχοι και να ειστε σιγουροι πως οτι και να γινει θα πληρωσετε πανω απο τα διπλα στο τελος του χρονου.
εγω αυτην την φορα πανω στο σηματακι δεν θα κολησω μονον τον αριθμο κυκλοφοριας. θα βαλω και ενα αυτοκολητακι : <<στους γιατρους να τα φατε>> .
α και σαν μαραγκος που ειμαι , ειμαι προθυμος να τους κανω και ενα δωρο !!! (το πιασατε το υπονοουμενο ετσι ???)
:8):8):8)

dimpas
09-10-09, 21:07
Ναι ρε μ@λ@κία έγραψα απο 318 ξεκινάνε ....

Που να πάει 1600 cc τέτοια καρότσα ! ! !

jimjimmanta
09-10-09, 21:10
απο οτι θυμαμαι η 318 δεν ειναι 1800 ειναι 1900 κατι κυβικα .... προσεξε μην πιανεται στα διλιτρα.

clutchmaster
10-10-09, 20:33
ENA ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ!!!!

Μολις τωρα στις ειδησεις ανακοινωθηκε, οτι τα αυξημενα τελη κυκλοφοριας που ψηφιστηκαν επι ΝΔ (ΜΠΡΑΒΟ και σ αυτους!!!), και τα οποια ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΑΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΣΟΚΤΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΑΝ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΝ, θα ισχυσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

παλιοι και 2λιτροι ξηλωθειτε!!!

Μπραβο ρε Γιωργακη, 5 μερες κυβερνηση και ΗΔΗ καθε μερα μια μ@λ@κια τουλαχιστον θα την κανετε!!!

Αι σιχτιρ πια...

Γιώργος Ντάνος
10-10-09, 21:01
Όλοι τα ίδια @ρχιδι@ είναι. Δε περίμενα καμια αλλαγή.

DJ Marios
10-10-09, 21:12
Οποιος νομιζε ο,τι θα γινοταν καποια αλλαγη ειναι γελασμενος

thanasisn
12-10-09, 10:35
πιστευε κανενας σας οτι θα αλλαζαν;δε γινονται αυτα...

thanasisn
12-10-09, 10:56
εδω ομως αλλα λεει...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=69018&cid=8

Gsi 16v Turbo
12-10-09, 10:58
ENA ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ!!!!

Μολις τωρα στις ειδησεις ανακοινωθηκε, οτι τα αυξημενα τελη κυκλοφοριας που ψηφιστηκαν επι ΝΔ (ΜΠΡΑΒΟ και σ αυτους!!!), και τα οποια ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΑΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΣΟΚΤΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΑΝ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΝ, θα ισχυσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

παλιοι και 2λιτροι ξηλωθειτε!!!

Μπραβο ρε Γιωργακη, 5 μερες κυβερνηση και ΗΔΗ καθε μερα μια μ@λ@κια τουλαχιστον θα την κανετε!!!

Αι σιχτιρ πια...

Που το είδες Δημήτρη?
Γιατί διάβασα αυτό και λέγεται ότι το σύστημα επανεξετάζεται...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1062717

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=18147144

Μακάρι να γίνει κάτι,γιατί τα χρήματα είναι πολλά.

Gsi 16v Turbo
12-10-09, 11:03
εδω ομως αλλα λεει...

+1

Άντε να δούμε ρε παιδιά...

clutchmaster
12-10-09, 13:06
Παιδια εκεινη την στιγμη που το ποσταρα εβλεπα τις ειδησεις στο ΜEGA, και εκει ειπε ξεκαθαρα οτι ΟΛΑ θα παραμεινουν οπως ειναι, γιατι δεν προλαβαινουν για φετος να αλλαξουν κατι.

Αν η πληροφορια ηταν λαθος, τοτε εκανε πατατα το MEGA. (Τα βρισιδια μου παντως δεν τα ανακαλω :D)

βλεπω το λινκ της Ζουγκλας χρονικα ειναι το πιο προσφατο, σαν περιεχομενο ομως λεει αυτα που ακουμε εδω και μια βδομαδα.
Οποτε παλι στην αναμονη ειμαστε...

Gsi 16v Turbo
12-10-09, 13:15
Εδώ που τα λέμε για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα,θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνει μία σωστή μελέτη,ώστε να έχουμε δίκαια τέλη,μιας και πλησιάζει ο Νοέμβρης και θα πρέπει να αρχίσει η αποστολή των τελών.

jimjimmanta
12-10-09, 13:42
Εδώ που τα λέμε για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα,θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνει μία σωστή μελέτη,ώστε να έχουμε δίκαια τέλη,μιας και πλησιάζει ο Νοέμβρης και θα πρέπει να αρχίσει η αποστολή των τελών.

εγω το βρισκω δυσκολο για σωστη μελετη οχι επειδη πλησιαζει ο νοεμβρης αλλα γιατι ειναι αχρηστοι, ανικανοι, ελεηνοι και κλεφτες ολοι τους.
στο καφενειο εβγαλαν την αποφαση οι προηγουμενοι, στο καφενειο θα αποφασισουν και αυτοι.
αν ειχαν το μυαλο τους πως θα κυβερνησουν και οχι πως θα κλεψουν θα ειχαν βγαλει ενα πλανο, θα το ειχαν ηδη προτεινει στους προηγουμενους τι πρεπει να γινει και εφοσον οι προηγουμενοι δεν τους ακουσαν τωρα θα ειχαν ηδη ψηφισει τα δικαια τελη που μας λενε.

Gsi 16v Turbo
12-10-09, 14:57
Εγώ δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι,αλλά αυτή είναι προσωπική μου άποψη...;)

dimpas
13-10-09, 02:55
Παιδιά κοιτάξτε τι γίνεται στην Αγγλία ....

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1063141&lngDtrID=245

Αν ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ..... θα πάω το Kadett για απόσυρση ! ! !

Πραγματικά οι άνθρωποι είναι δεκάδες Χρόνια μπροστά ...

s5zax
13-10-09, 03:07
Xaxaxaxaxa οταν γινει αυτο εγω θα εχω παρει πτυχιο....

Γιώργος Ντάνος
13-10-09, 03:09
Δηλαδή δε πρόκειται να το αποσύρεις ποτέ. :)
Είναι αλλού τα άτομα. Όταν λένε ότι θα γίνουν περικοπές δημοσιών δαπανών, ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Εδώ τα λέμε για να γελάμε.

Gsi 16v Turbo
13-10-09, 10:06
Παιδιά κοιτάξτε τι γίνεται στην Αγγλία ....

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1063141&lngDtrID=245

Αν ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ..... θα πάω το Kadett για απόσυρση ! ! !

Πραγματικά οι άνθρωποι είναι δεκάδες Χρόνια μπροστά ...

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ...!!!

Το είδα στις ειδήσεις και οι συγκρίσεις ήταν αναπόφευκτες.

Ας ελπίσουμε ότι με τη νέα Κυβέρνηση κάτι θα γίνει προς το καλύτερο..

dimpas
13-10-09, 14:48
Είδε κανείς σας το ντοκυμαντέρ χτές αργά το βράσυ στο ΣΚΑΙ για τις AUtoBahn ???

Εϊχε συνέντευξη του ζεύγους RUF και πραγματικά αν και το βλέπω για νιοστή φορά , ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΩ να το βλέπω ...

Αλήθεια γιατί ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ να μην έχουμε ΤΕΤΟΙΟΥΣ δρόμου ???

Την απάντηση την ξέρετε ΟΛΟΙ...

jimjimmanta
15-10-09, 12:49
Είδε κανείς σας το ντοκυμαντέρ χτές αργά το βράσυ στο ΣΚΑΙ για τις AUtoBahn ???

Εϊχε συνέντευξη του ζεύγους RUF και πραγματικά αν και το βλέπω για νιοστή φορά , ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΩ να το βλέπω ...

Αλήθεια γιατί ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ να μην έχουμε ΤΕΤΟΙΟΥΣ δρόμου ???

Την απάντηση την ξέρετε ΟΛΟΙ...

ρε παιδια μην βλεπετε τα ποτηρια μισογεματα , γιατι η αληθεια ειναι οτι εμεις εχουμε πολυ καλυτερους δρομους !!!
τι να μας πουν οι γερμανοι ???
εμεις εχουμε δρομο με μολις 5 μετρα μηκος και πλατος μεχρι την θεσσαλονικη !!! xaxa5
απλα θελει λιγο προσοχη γιατι υπαρχουν πολλοι ανοητοι που τον διασχιζουν καθετα !!! xaxa5

Gsi 16v Turbo
15-10-09, 13:34
ρε παιδια μην βλεπετε τα ποτηρια μισογεματα , γιατι η αληθεια ειναι οτι εμεις εχουμε πολυ καλυτερους δρομους !!!
τι να μας πουν οι γερμανοι ???
εμεις εχουμε δρομο με μολις 5 μετρα μηκος και πλατος μεχρι την θεσσαλονικη !!! xaxa5
απλα θελει λιγο προσοχη γιατι υπαρχουν πολλοι ανοητοι που τον διασχιζουν καθετα !!! xaxa5

Άσε...έλα να κάνεις το Πάτρα-Πύργος ή το Πάτρα-Κόρινθος και θα αναθεωρήσεις...
χαχααχα....
Ευρωπαικών προδιαγραφών θα έλεγα,αλλά οι ευρωπαικοί δρόμοι είναι χειρότεροι,οπότε θα τους χαρακτηρίσω αψεγάδιαστους..χαχα

george_thirdeye
15-10-09, 15:07
patra-korinthos national highway rules re den akouw kouventa....einai o monos dromos pou exei saspens :p

chriszamanis
13-12-09, 13:37
Παιδια έμαθα πως το ΙΝΚΑ (ινστιτουτο καταναλωτών) θα κάνει προσφυγη για τα Πράσινα Τέλη. Δεν μπορεσα όμως να βρώ παραπάνω πληροφορίες. Ξέρει κανεις κατι παραπάνω?

kostanti_s
13-12-09, 14:14
Εγω παιδια εστειλα και θα ηθελα κι εσεις να το κανετε εαν θελετε email στον ΙΝΚΑ και παραπονεθηκα για τα νεα τελη ισως ακουστουμε εκει και γινει κατι εαν ειμαστε πολλοι!!
inka@inka.gr

chriszamanis
13-12-09, 14:20
Εγω παιδια εστειλα και θα ηθελα κι εσεις να το κανετε εαν θελετε email στον ΙΝΚΑ και παραπονεθηκα για τα νεα τελη ισως ακουστουμε εκει και γινει κατι εαν ειμαστε πολλοι!!
inka@inka.gr

Υάρχει και ενα μπέρδεμα και με το site του ιμκα. Είναι 2.

www.inka.gr
http://www.newinka.gr/

Τί παιζει ξέρει κανεις?

Παντως εμαθα πως ετοιμάζετε για αγωγή που θα γίνει την βδομάδα που έρχετε και υπαρχει περίπτωση αν εχεις δηλώσει συμμετοχή και κερδίσουν την αγωγή να παρεις χρήματα πίσω!!

Δεν ξέρω περισσότερα αν καποιος ξέρει ας ενημερώσει

jimjimmanta
13-12-09, 14:33
εγω θελω να πω ενα μεγαλο thankssss στον γιωργακη που φετος θα πληρωσω 539 ευρω αντι 320 περιπου που πληρωσα περυσι. αλλα να πω και ενα μεγαλυτερο μπραβο στον καραμανλη και τον σουφλια που του εδειξαν (και του ανοιξαν) τον δρομο.

jimjimmanta
13-12-09, 14:35
καλο ειναι να γινει αγωγη ειτε την κερδισουν ειτε την χασουν ....
σε περιπτωση που κερδισουν βλεπω να μας πληρωνουν με .... ομολογα του ελληνικου δημοσιου @@2

gsisr
13-12-09, 21:01
Μάγκες 821Ευρώ όλοι οι δηλωμένοι 2λιτροι με ημερομηνία παραγωγής πριν το 95.

Να μη πω τί μας κάνουν!!!!!!!!!!!! Παλιόμ@λ...

http://www.fimes.gr/2009/11/teli-kykloforias-ix/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+fimesgr+%28%CE%A6%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%82%29

dimpas
13-12-09, 22:08
821 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ! ! !

jimjimmanta
14-12-09, 00:56
821 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ! ! !

αμα ειναι τοσες πολλες θα τους εχουμε και του ..... χρονου !!!!!! κοψε κατι επειγοντως !!! xaxa5

jimjimmanta
14-12-09, 01:03
ανοητη απορια : αυτη η κατηγορια 6 που απευθυνεται σε μολις 142 κυβικα , τι λογο υπαρξης εχει ???

gsisr
14-12-09, 03:31
δεν το δινω...ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩΩΩΩΩΩ!!!!!!ετσι κιαλος 1 φορα τον χρονο θα ειναι.περαστικα μου...suicide3

Έτσι μας θέλωgood1

TrElAmEnOsS
14-12-09, 03:55
paides egw eytyxws th glitwsa giati to amaksi einai eisagwghs mpdelo 98 kai prwth adeia sthn ellada 2007 kai mou kanane kai ekptwsh apo perysi...184eurw plirwsabeach1

DJ Marios
14-12-09, 04:04
lol εχουν και τα τυχερα τους τα πρασινα τελη...

Γιώργος Ντάνος
14-12-09, 04:30
Αμα συνεχιστούν έτσι τα πράγματα θα παω να το δηλωσω πάλι 1300. Βασικά δεν έπρεπε να το είχε δηλωσει ο πατέρας μου καθόλου.

nikosopel
14-12-09, 20:10
δείτε εδώ τι πήρα σήμερα :

Επιβατικό ΙΧ Έτος 1ης Κυκλοφορίας Στην Ελλάδα 1992

*ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 446 + ΕΙΔΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 150 + ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΤΕΛΗ 225
= Τελικό ποσό : 821 ΕΥΡΩ ο:Ο ο:Ο ο:Ο

Μωρέ τι λέτε ω ρε κλεφτόπουλα .....

kostanti_s
14-12-09, 20:28
inka@inka.gr

ΕΕΕΕΕΕ να μην λεμε τα ιδια καντε κατι ετσι καθομαστε και μας @@@μανε καλα να παθουμε μια φορα που τους ψηφισαμε τους κηφινες καλα να μας κανουν που καθομαστε και δεν κανουμε τιποτα!!!ΕΛΕΟΣ ποσο αδιαφορους μας εχουν κανει??αντι να κινητοπποιηθουμε απλα τους κραζουμε (καλο αλλα δεν φτανει)και κατα τα αλλα καθομαστε και τους κοιταμε ξυπνατε ρεεεεεεεεεεε!!

gsisr
14-12-09, 20:28
δείτε εδώ τι πήρα σήμερα :

Επιβατικό ΙΧ Έτος 1ης Κυκλοφορίας Στην Ελλάδα 1992

*ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 446 + ΕΙΔΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 150 + ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΤΕΛΗ 225
= Τελικό ποσό : 821 ΕΥΡΩ ο:Ο ο:Ο ο:Ο

Μωρέ τι λέτε ω ρε κλεφτόπουλα .....

parta2

ΤΟΞΟΤΗΣ
15-12-09, 17:29
Την δόξαν πολλοί εμίσησαν, το χρήμα όμως ...ουδείς!Έτσι και η Τάνια Μπιρμπίλη, μπορεί να μην κυνηγά τη δόξα, τουλάχιστον στο βαθμό που το κάνουν οι συνάδελφοί της. το χρήμα όμως το κυνηγά και μάλιστα με το παραπάνω.Οι περισσότεροι έλληνες οδηγούν αυτοκίνητα μεταξύ 1400 και 1900 κυβικών, κατασκευής μεταξύ 2000 και 2005. Για τους περισσότερους έλληνες λοιπόν, η Τάνια Μπιρμπίλη κράτησε την αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας του Γιώργου Σουφλιά! 25% αύξηση για τους περισσότερους από εμάς λοιπόν!
Μιλάμε για ...ΞΑΦΡΙΣΜΑ! Κυρά μου, ένα κράτος δεν αυξάνει μεμιάς, αυθαίρετα, κατά 25% τα τέλη κυκλοφορίας για τους περισσότερους από τους πολίτες του. Δε γίνονται αυτά! Ειδικά όταν και τα προηγούμενα χρόνια είχε προηγηθεί σημαντική αύξηση! Είναι ΑΝΗΘΙΚΟ, το καταλαβαίνεις?
Μάγκες της κυβέρνησης, δε παίζεται έτσι το παιχνίδι! Αν θέλαμε κλέφτες να μας τα παίρνουν, κρατούσαμε και τους προηγούμενους... ΖΩΗ ΣΕ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μάθαμε μια ζωή να αρκούμαστε στα κόκκαλα! Σε αυτά που μας πετάνε για να γλύφουμε, μην τυχόν και δοκιμάσουμε ψαχνό και καλομάθουμε...!!!!!!!!!!!!!!!!

DJ Marios
16-12-09, 02:50
Παντως ολοι οι πολιτικοι μας ειναι ευαισθητοποιημενοι περιβαλλοντικα και με οικολογικη συνειδηση....

Στα μουτρα τους parta1parta1parta1 για τον καθενα ξεχωριστα.

gtc volos
16-12-09, 06:51
paides egw eytyxws th glitwsa giati to amaksi einai eisagwghs mpdelo 98 kai prwth adeia sthn ellada 2007 kai mou kanane kai ekptwsh apo perysi...184eurw plirwsabeach1ετσιι..και εγω τοσα πληρωσα...184....

Basilakhs
16-12-09, 08:46
σου λέει θα πληρώσουν όπως και να χει!
Αν δεν έρθει το χαρτί για τα τέλη μέχρι το τέλος του μήνα μπορούμε να πάμε σε οποιαδίποτε τράπεζα με ταυτότητα,άδεια αυτ/του να παραλάβουμε το σήμα?Έχει τύχει σε κανέναν παλαιότερα?

clutchmaster
16-12-09, 15:38
Σιγουρα θα δωσουν παραταση κανα 10ημερο του Ιανουαρη, οπως παντα.
Ενα παραπανω φετος, που ολα εγιναν τοσο γρηγορα...

PanosGTC
16-12-09, 21:22
Σήμερα έλαβε και ο πατέρας μου τη λυπητερή. Έχει ένα x-trail 2004 και από 446 ευρώ που είχε πληρώσει πέρυσι, φέτος πήγε στα 671!!! (446+75 περιβαλλοντικά τέλη επειδή "ρυπαίνει" το περιβάλλον+150 ειδικό φόρο επειδή είναι πάνω από 1929 κυβικά..)
suicide3

Lopito
28-12-09, 12:22
paides.. plironw 821 euro telh... me thn pireos sto kanei atoka 3 doseis. anagkastika. den exw allo amaksi.. den mporw na katathesw.. alla stamatisa thn anakiklosh.... mpataries, plastika, kai tetoia sta skoupidia kanonika... afou den me sevete h xora mou tha thn G(&*&sw. Pantos einai gegonos oti poloi pigan kai katethesan pinakides! Egw tha stilw ena gramma sthn europi oti xreiazomaste voithia kai oti mas pinei to aima h kivernisi.

jimevi13
28-12-09, 12:37
το θέμα είναι ότι η νέα κυβλερνηση μείωσε λίγο το πρόβλημα απο τα τέλη που έλεγε ότι θα μας πάρει η άλλη αλλά δεν το διόρθωσε σε καμία περίπτωση!βγήκε για να βοηθήσει την οικονομία και την χαμηλή και μεσαία τάξη, αλλά..........!!!εμείς την τρώμε απο την 1η μέρα που αναλάβανε απο τα προηγούμενα μοσχάρια που δεν ήξεραν που τους πάνε τα 4!

το θέμα είναι ότι αυτοί κάνουν τις λαμογιές τους και μετά ζητάνε απο μας να πληρώσουμε και το λογαριασμό!

clutchmaster
28-12-09, 12:55
τιποτα απολυτως δεν μειωσε η νεα κυβερνηση!
Ακριβως το αντιθετο, καταργοντας την αποσυρση χειροτερεψε την κατασταση!

Γιατι τωρα, με το συστημα του Πασοκ, οποιος δεν προλαβε να πεταξει το παλιο αυτοκινητο, ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ με τα αυξημενα τελη.

Οπως και να εχει το κακο ξεκινησε με το συστημα Σουφλια (που μονο καταρες συνδεονται με αυτο το ονομα), εκει τουλαχιστον υποτιθεται πως ειχες και μια υποτυπωδη "επιλογη". Ενω δηλαδη ο Σουφλιας σου εδινε την δυνατοτητα να αποφασισεις, με το πιστολη στον κροταφο, ο Γιωργακης απλα σε καρφωνει χωρις σαλιο, γιατι ΔΕΝ εχεις επιλογη πλεον...

Δεν δικαιολογω σε καμια περιπτωση το απαραδεκτο μετρο των τελων, αλλα μην λεμε και ο,τι το Πασοκ το "βελτιωσε", την ωρα που πραγματικα το χειροτερεψε!!

Τεσπα, το θεμα ειναι τι κανουμε με τα τελη τωρα?!

jimevi13
28-12-09, 13:10
τιποτα απολυτως δεν μειωσε η νεα κυβερνηση!
Ακριβως το αντιθετο, καταργοντας την αποσυρση χειροτερεψε την κατασταση!

Γιατι τωρα, με το συστημα του Πασοκ, οποιος δεν προλαβε να πεταξει το παλιο αυτοκινητο, ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ με τα αυξημενα τελη.

Οπως και να εχει το κακο ξεκινησε με το συστημα Σουφλια (που μονο καταρες συνδεονται με αυτο το ονομα), εκει τουλαχιστον υποτιθεται πως ειχες και μια υποτυπωδη "επιλογη". Ενω δηλαδη ο Σουφλιας σου εδινε την δυνατοτητα να αποφασισεις, με το πιστολη στον κροταφο, ο Γιωργακης απλα σε καρφωνει χωρις σαλιο, γιατι ΔΕΝ εχεις επιλογη πλεον...

Δεν δικαιολογω σε καμια περιπτωση το απαραδεκτο μετρο των τελων, αλλα μην λεμε και ο,τι το Πασοκ το "βελτιωσε", την ωρα που πραγματικα το χειροτερεψε!!

Τεσπα, το θεμα ειναι τι κανουμε με τα τελη τωρα?!

ρε συ clutch( Μητσάρα αν δεν κάνω λάθος :p) δεν πιστεύω κανείς να διαφωνεί ότι το μέτρο της απόσυρσης ήταν μια υέρτατη πατάτα!
ποιος θα πλήρωνε τα 1000ευρώ επιπλέον που έπαιρναν οι μάγκες με αγορά νέου?εμείς οι ίδιοι οι φορολογούμενοι!
ποιος θα έβγαινε κερδισμένος απο την απόσυρση?οι μαντράδες και οι αντιπροσωπίες που αυτοί έκαναν την απόσυρση και όχι εμείς προσωπικά!
που πήγαν τα λεφτά μας?στις αυτοκινητοβιομηχανίες οι οποίες δεν είναι στο Ελλαντα?
απλά είναι όλο λάθος ο τρόπος υπολογισμού των τελών!
Στην Γερμανία πώς υπολογίζονται τα τέλη?

sorry για το offtopic αλλά δεν γίνεται αν υποστηρίζουμε ένα μέτρο(απόσυρση) που βγήκε με πρόσχυμα την οικολογική τους συνέιδηση για να σου έρθουν μετά με τα τεκμήρια συντήρης , κιβικών κτλ κτλ!άστα να πάνε!απλά θέλουν ξύλο!όλοι τους!γιατί τα τέλη πλήτουν τους φτωχούς που έχουν ένα αμαξάκι για πολλά χρόνια και όχι στην "υψηλή"τάξη που αλλάζει αμάξια ανα 5ετία!

slalom
28-12-09, 21:03
Το δεν πρόλαβε για μένα είναι φτηνή δικαιολογία. Όταν σου δίνει λεφτά κάποιος και τα θες, πας ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.

Τα 1000€ που θα πάρουν, προκύπτουν από εκτελωνισμούς και ΦΠΑ του νέου αυτοκινήτου Jimevi, γι'αυτό και επέτρεπαν μεταχειρισμένο μόνο από το εξωτερικό, για να πάρουν από το τέλος ταξινόμησης.