PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα αγοράζατε πάλι OPEL και γιατί;

Σελίδες : [1] 2

capthookb
06-07-06, 13:42
Δεδομένουν τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το Astra μου καθώς και τα υπόλοιπα που διαβάζω στο forum και δεν τα δικαιολογώ καθόλου για νέα αυτοκίνητα, ερωτώ: Θα προτιμούσατε πάλι Opel με γνώμονα την αξιοπιστία, και όχι άλλους δευτερεύοντες παράγοντες κατ' εμέ, όπως εμφάνιση, προσφορές κτλ
Και για ποιο λόγο;

nikoskar
06-07-06, 15:03
προβληματα βγαινουν σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητου μαρκας και χρηματος. Θα ξανα αγορασα αν δεν υπηρχε κατι αλλο καλυτερο και ομορφοτερο στα λεφτα του.

Φιλικα,

Νικος

PlatonGR
06-07-06, 15:14
Εν μέρη είναι όπως τα λέει ο nikoskar. Έχουμε opel άρα ξέρουμε τι γίνετε στα δικά μας και σε 5-6 φίλων. Από την άλλη ξέρουμε ότι σε μερικούς άλλους φίλους με άλλες μάρκες, δεν τους έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα ή κάτι ψιλά, αλλά πληρώνουν πιο ακριβά το service ή δεν τους καλύπτει το αυτοκίνητό τους κτλ.

Το αν τρίζει ένα αυτοκίνητο ή δεν τρίζει μετά από 30.000 Km για μένα δεν είναι πρόβλημα. Ούτε αν καίει μια ασφάλεια, ούτε αν το στερεοφωνικό κολάει.
Πρόβλημα για μένα είναι κάτι το οποίο δεν διορθώνετε, όπως π.χ. η κρεμαγιέρα στα Corsa που έχουν περάσει 3-4 γενιές αυτοκίνητα και ακόμη δεν το έχουν φτιάξει.
Η opel έχει σταματήσει εδώ και σχεδόν 10 χρόνια να βγάζει ποιοτικά αυτοκίνητα (από τότε δηλαδή που άρχισε να γίνετε αμερικάνικη).

Με γνώμονα την αξιοπιστία λοιπόν, θα προτιμούσα κάτι σε Ιαπωνικό αυτοκίνητο.

Vassilis
06-07-06, 16:51
Θα αγοραζα παλι Opel σιγουρα επειδη με καλυπτουν γενικα και εχουν πολυ καλο value for money. Το μονο που με προβληματιζει ειναι πως δεν εχεις κανεναν να εμπιστευτεις οταν στο κανουν service.

Btw, εχω την εντυπωση πως καπου υπαρχει ηδη ενα ιδιο θεμα.

turbo
06-07-06, 17:24
an eperna opel 8a eperna ena astra f gsi h calibra turbo
meta an 3efebga apo opel 8a eperna ena GT kai 8a htan 250-300aloga to ligotero,kanena saxo vts 2o stadio,h bmw M3 sta 350aloga ola se logika plesia lol

corsa120hp
06-07-06, 20:26
oxi giati exei apesio after sales

vagpan
07-07-06, 00:46
Εγώ προσωπικά φίλοι μου, έχω το corsaki 1μιση χρόνο και εκτός απ'τη κρεμαγιέρα δεν έχω κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και γενικά αποφεύγω να ψιρίζω το καθετί γιατί ξέρω ότι έχω πάρει ένα αυτοκίνητο που έχει 13000 Ευρώ. Δεν μπορώ να περιμένω στοιχεία που θα έχει ένα αμάξι 60000 Ευρώ. Δείτε τι προβλήματα έχουν τα Seat και πόσα χλμ αντέχουν!!! Και κάτι άλλο. Βρείτε μου σε αυτή τη κατηγορία και με αυτά τα χρήματα κάτι τόσο αξιόπιστο και καλοφτιαγμένο. Όλα είναι για το π.....!!
Τέλος για όσους νομίζουν ότι θα πάρουν ένα Audi, μία ΒMW ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο και θα ησυχάσουν είναι γελασμένοι!! Έχω συγκενή Τεχνικό Διευθυντή στη Karenta και μου λέει τι προβλήματα βγάζουν αυτοκίνητα των 60000, 80000 και 100000!!! Που εκεί κι αν δικαιολογήται κάποιο πρόβλημα με τόσο λεφτά που δίνεις.
Γι'αυτό χαλαρώστε λίγο με τις απαιτήσεις σας από ένα Corsa!!

corsa120hp
07-07-06, 01:00
. Βρείτε μου σε αυτή τη κατηγορία και με αυτά τα χρήματα κάτι τόσο αξιόπιστο και καλοφτιαγμένο. Όλα είναι για το π.....!!

toyota YARIS

capthookb
07-07-06, 02:22
Εγώ πάντως θα το σκευτόμουν πολύ, μα πάρα πολύ.
Υποτίθεται πως αγοράζεις νέο αυτοκίνητο (και γερμανικό... λέμε τώρα) για να μην είσαι κάθε τρεις και λίγο στο συνεργείο.
Και μετά ξυπνάς...

amyntas
07-07-06, 03:40
. Βρείτε μου σε αυτή τη κατηγορία και με αυτά τα χρήματα κάτι τόσο αξιόπιστο και καλοφτιαγμένο. Όλα είναι για το π.....!!

toyota YARIS

Eida kai tou adefou mou

Stilskin
07-07-06, 06:14
Pshfizo isos oxi omos epeidh eimai dysaresthmenos apo to aytokinhto pou exo. 2 xronia kai 30.000 kmh aproblhmatista kai pao sthn antiprosopeia mono gia ladia kai service.Apla sthn epomenh agora pou tha epilexthei akribotero amaxi yparxoun kai alles dynates epiloges.

PlatonGR
07-07-06, 08:59
Το αν ένα αυτοκίνητο έχει 13.000 και το άλλο 30.000, δεν έχει καμία σημασία στο θέμα της ποιότητας. Το ίδιο σηματάκι έχουν και τα 2 στην μάρκα. Η διαφορά τους αν εξαιρέσουμε το θέμα της μηχανής, είναι αποκλειστικά θέμα εξοπλισμού.

MOYTPO
07-07-06, 09:15
toyota YARIS

Ασε ρε φιλε το ειδαμε και το Yaris!!!!!
Μαγκες το αμαξι ειναι λαχειο. Απο την στιγμη που ειναι μαζικη παραγωγη και ο μονος γνωμονας ειναι το χαμηλο κοστος μην περιμενετε και πολλα πραγματα. Παντως τα opel ειναι αυτοκινητα τα οποια ειναι και σχετικα αξιοπιστα ειναι και εχουν μια ποιοτητα και design που ειναι πανω απο τον μεσο ορο.
Τωρα για το αν το επομενο αυτοκινητο μου θα ηταν opel αυτο θα εξαρτιωταν απο τις αναγκες μου και απο τα λεφτα μου.

panoik
07-07-06, 11:26
oxi. tin epomeni fora tha skasei iapwnas kai sigkekrimena mitsubishi i mazda. mporei na min pigainoun sfaira (ektos evo kai mps) alla to mono tpou theloun na allazeis einai ladia. Basi ereunas ta aytokinita pou exoun to mikrotero xrono se sinergeia einai ta mitsubishi.
a re diamantakia.

SOTIRIS KOLLIAS
07-07-06, 12:51
polu kala ta mitsubishi den leo kai arketa f8hna kai grhgora,eidika to neo colt.to 8ema me ta service den eimai sigouros giati me to monopolio pou exei o enas kai monadikos eisagogeas sthn ellada,den mporeis na kaneis kai polla.ektos ki an psakseis na breis kapoio synergeio diko sou.kai to leo ayto giati exo akousei pos sto sarakai h ergatora gia na pas gia service exei 60 euro.to ksero apo filo me evo kainourio pou to phge kai plhrose mpolika europoula!!!
sto 8ema mas tora,logika 8a agoraza opel ksana (ektos ki an ta oikonomika mou allaksoun shmantika gia na koitakso kati kalytero) gia olous tous logous pou eipan kai oi upoloipoi parapano.malista kai to epomeno mou leo na einai sto astra twintop 1.8. na to do pos einai pos 8a paei apo problhmata klp klp kai mallon 8a to xtyphso.gia thn ora ta prota pou exoun poulu8ei exoun provlhmata me thn orofh. perimenontas loipon....

arian
07-07-06, 13:10
Παντα στην αγορα αυτοκινητου καπου κερδιζεις και καπου χανεις!Το θεμα ειναι να βρεις τη χρυση τομη!Οι Ιαπωνες βγαζουν γερα αυτοκινητα αλλα χανουν πολυ σε ποιοτητα!Οι Γαλλοι φτιαχνουν φινετσατα αυτοκινητα αλλα χανουν σε αξιοπιστια!Για τους Ιταλους δεν θα κανω κουβεντα!Ετσι μας μενουν οι Γερμανοι!Τα Opel ειναι αυτοκινητα που προσφερουν ασφαλεια,ποιοτητα,ικανοποιητικους κινητηρες και αρκετα προσιτες τιμες τοσο αγορας οσο και συντηρησης!Υστερουν ομως σε αξια μεταπωλησης και σε αξιοπιστια σε σχεση με αλλα γερμανικα μοντελα υψηλοτερου ομως κοστους!Μεχρι 30000 ευρω λοιπον μαλλον παλι opel θα επαιρνα!Φερτε μου ενα OPC!

toreto
07-07-06, 13:27
Δεδομένουν τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το Astra μου καθώς και τα υπόλοιπα που διαβάζω στο forum και δεν τα δικαιολογώ καθόλου για νέα αυτοκίνητα
Mπορεις φιλε μου να μας πεις με λιγα λογια ποια ειναι τα προβληματα του astra σου? Για να μπορεσουμε και εμεις να δουμε να καταλαβουμε τι εννοεις??
Ευχαριστω!!!

toreto
07-07-06, 13:31
Δείτε τι προβλήματα έχουν τα Seat και πόσα χλμ αντέχουν!!!
Γιατι ρε παιδια ασχημα αυτοκινητα ειναι τα Seat? Οσοι γνωστοι μου εχουν περα απο τα συνηθησμενα δεν βγαζουν και μεγαλα προβληματα. Επιπλεον τα μοτερ ειναι ολα vw group!

capthookb
07-07-06, 13:55
Mπορεις φιλε μου να μας πεις με λιγα λογια ποια ειναι τα προβληματα του astra σου? Για να μπορεσουμε και εμεις να δουμε να καταλαβουμε τι εννοεις??
Ευχαριστω!!!
Φυσικά:
1)Αντλία νερού το δεύτερο χρόνο.
2)Μπαταρία στα 3 χρόνια (1 μήνα μετά τη λήξη της εγγύησής της)
3)Δυναμό 5 μήνες μετά
4)Ηλεκτρονική πέρισυ (ρέταρε το αμάξι)
5)Από λάμπες; Με το κιλό (μπροστα και πίσω, μέχρι και μέσα στην κεντρική κονσόλα είχε καεί μια φορά)
6)Η τάπα της ανακύκλωσης, είχε σπάσει/χαλάσει, ευτυχώς την επιδιόρθωσαν και δε χρειάστηκε αλλαγή
7)Το γνωστό πρόβλημα με το σπασμένο βραχίονα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.
8)Είχε "ανοίξει" κάπως το δοχείο του νερου για τους υαλοκαθαριστήρες ή κάποιο σωληνάκι του και δεν έμενε σταγόνα νερό.
Γενικά το έχω 6 χρόνια και πρέπει να τα σκάω κάθε χρόνο για χοντρά προβλήματα, πέραν των service που γίνεται κανονικά.

turbo
07-07-06, 15:02
polu kala ta mitsubishi den leo kai arketa f8hna kai grhgora,eidika to neo colt.to 8ema me ta service den eimai sigouros giati me to monopolio pou exei o enas kai monadikos eisagogeas sthn ellada,den mporeis na kaneis kai polla.ektos ki an psakseis na breis kapoio synergeio diko sou.kai to leo ayto giati exo akousei pos sto sarakai h ergatora gia na pas gia service exei 60 euro.to ksero apo filo me evo kainourio pou to phge kai plhrose mpolika europoula!!!
sto 8ema mas tora,logika 8a agoraza opel ksana (ektos ki an ta oikonomika mou allaksoun shmantika gia na koitakso kati kalytero) gia olous tous logous pou eipan kai oi upoloipoi parapano.malista kai to epomeno mou leo na einai sto astra twintop 1.8. na to do pos einai pos 8a paei apo problhmata klp klp kai mallon 8a to xtyphso.gia thn ora ta prota pou exoun poulu8ei exoun provlhmata me thn orofh. perimenontas loipon....

kala re paidia 8a pate na dwsete ta lefta sas gia na parete autokinito klimatistiko lol ???

arian
07-07-06, 15:18
Φιλε capthookb αν το εχεις 6 χρονια και εχει βγαλει μονο αυτα ευτυχισμενος να εισαι!Οι μπαταριες 3 χρονια ζωης εχουν στα περισσοτερα αυτοκινητα!Οι λαμπες καιγονται!Κοστος μικρο εχουν!Δυναμο βγαζουν και αλλα αμαξια πολυ ακριβοτερα (audi TT)!Για την αντλια νερου εχεις δικιο αλλα δεν ειναι κατι το φοβερο!Θες να το συγκρινεις με VW!Για ρωτα στην πιατσα και θα μαθεις!Θα λες ευτυχως!Θα σου αναφερω μονο το εξης GOLF FSI εκτος απο τα λαδια που καιει, επιπλεον δισκο πλατω, αλλαγη μηχανισμου παραθυρων, τριξιμο στο ταμπλω και πιρακια στον κινητηρα!Ολα αυτα σε ενα χρονο!

amyntas
07-07-06, 15:19
As eixa ta 33k euros pou xreiazontai gia na to paro stin ekdosi pou thelo kai sou elega alla pros to paron skeftomai pos tha pliroso to noiki kai tous uploipous logariasmous

panoik
07-07-06, 15:53

kala re paidia 8a pate na dwsete ta lefta sas gia na parete autokinito klimatistiko lol ???

as eixa ena klimatistiko evo kai sou elega egw. se pigaina kontitsa me opoio opel itheles mama kiolas. epeidi eixa mitsubishi me 220000xlm kai to mono pou xalase itan i antlia nerou sta 185000xlm! kai to sasman logw karfwton meta apo 190000xlm! ara loipon MITSUBISHI KAI AS EINAI AIRCONTITION

turbo
07-07-06, 16:00

as eixa ena klimatistiko evo kai sou elega egw. se pigaina kontitsa me opoio opel itheles mama kiolas. epeidi eixa mitsubishi me 220000xlm kai to mono pou xalase itan i antlia nerou sta 185000xlm! kai to sasman logw karfwton meta apo 190000xlm! ara loipon MITSUBISHI KAI AS EINAI AIRCONTITION
pes mou ena klimatistiko me kalo moter kai emfanisi ektos apo to evo...
me mama evo dld 265aloga 8es na sou pw opel pou to psoli@zei???kai corsa kai astra mporei kai calibra giro sta 300 aloga pou einai eukola auta ta aloga gia ena calibra

IRMSCHER
07-07-06, 16:03
Και εμείς έχουμε Corolla του 82 με 530.000km.Τι πάει να πεί αυτό ? Ότι τα καινούρια Corolla θα βγάλουν τόσα km ?
Όσο για το service του Σαρακάκη άσε με να κρατάω μια πισινή.Ξέρω ΠΟΛΛΑ άτομα που δεν πήραν Honda λόγω Σαρακάκη.Εκτός και αν η έρευνα έγινε στο εξωτερικό.

Οι περισσότεροι γνωρίζετε πως είμαι δηλωμένος Opelakias οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσω.Όταν η OPEL σταματήσει να παράγει αυτοκίνητα....τότε θα πάρω άλλη μάρκα....μηχανάκι...
14 χρόνια το έχω,175.000km έχει και το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα ήταν μια ηλεκτρονική πρίν 5 χρόνια.

Τώρα ορισμένοι θεωρούν πρόβλημα του αυτοκινήτου το κάψιμο της λάμπας...Σε λίγο θα μιλάμε για προβληματικά αυτοκίνητα επειδή παθαίνουν λάστιχο. -drink-

corsa120hp
07-07-06, 17:05

toyota YARIS

Eida kai tou adefou mou
ti epathe tou aderfou sou?

capthookb
07-07-06, 17:16
Φιλε capthookb αν το εχεις 6 χρονια και εχει βγαλει μονο αυτα ευτυχισμενος να εισαι!Οι μπαταριες 3 χρονια ζωης εχουν στα περισσοτερα αυτοκινητα!Οι λαμπες καιγονται!Κοστος μικρο εχουν!Δυναμο βγαζουν και αλλα αμαξια πολυ ακριβοτερα (audi TT)!Για την αντλια νερου εχεις δικιο αλλα δεν ειναι κατι το φοβερο!Θες να το συγκρινεις με VW!Για ρωτα στην πιατσα και θα μαθεις!Θα λες ευτυχως!Θα σου αναφερω μονο το εξης GOLF FSI εκτος απο τα λαδια που καιει, επιπλεον δισκο πλατω, αλλαγη μηχανισμου παραθυρων, τριξιμο στο ταμπλω και πιρακια στον κινητηρα!Ολα αυτα σε ενα χρονο!
Επειδή έχω συγκρίνει και βλάβες από toyota και seat στα ίδια χρόνια και στα ίδια χιλιόμετρα τα οποία δεν έχουν βγάλει το παραμικρό τα λέω αυτά. Και πάλι λέω πως αναφέρομαι σε μηχανικά μέρη και όχι παράθυρα, τριξίματα κτλ
Ευτυχισμένος πάντως δεν είμαι σε καμία περίπτωση!!!

arian
07-07-06, 17:31
Ανεφερα αξιοπιστια=Ιαπωνια!Δες τα ομως και απο ποιοτητα κατασκευης πλαστικα, φινιρισμα και πως πανε στο δρομο!Οσο για τα seat VW group ειναι με αρκετες ηλεκτρικες βλαβες που μπορουν να σε αφησουν στον τοπο!Δεν νομιζω οτι ειναι πιο αξιοπιστα απο τα opel!Αποψη μου φυσικα αλλα δεν θα μου αρεσε να μεινω στο δρομο απο πολλαπλασσιαστες και να περιμενω την οδικη να με φορτωσει!Εχω 7 χρονια το astraki και οδικη δεν χρησιμοποιησα ποτε!Φτου να μην το ματιασω!

panoik
07-07-06, 17:52

me mama evo dld 265aloga 8es na sou pw opel pou to psoli@zei???kai corsa kai astra mporei kai calibra giro sta 300 aloga pou einai eukola auta ta aloga gia ena calibra
evo mama milame etsi? kai opel mama?tocalibra ebgaze 200 pws pigame sta 300, Iparxei kai evo me 450 aloga raliart. Ti na leme twra
to evo to 7 ebgaze 285!!! swstos?
AN thes kai allo klimatistiko as paroume to eclipse i auto den pianetai, as paroume to spider, akoma kai to colt 1.5t. AN thes pianoume kai mazda mps. des ropi-epidoseis-katanalwsi astra opc me evo. idia cc einai. To mono pou sinfwno einai gia to service kai ta antallktika tou sarakaki. se ayto exete dikio. Gia ta plastika pou eipate to corsaki nomizeis oti trizei ligotero apo ena mitso toy 95-2000 montelo? i apantisi einai OXI. ekei einai pou mou tin baraei.
Gia blaves pios milise gia lampes. File irmscher simioneis?
kadena xronismou
xeirtistiria kornas
ac dio fores
epilogeas taxititwn
antlia nerou
kremariera 3 fores
kameno lampaki sto katran (xiliometritis)
touiter kameno
kathisma odigou paizei i plati. ANEPISKEYASTO.
gia maksi 2 etwn me 55000 klm einai liga?
kai den to skizw oute kata to miso apo oso pigaina ton japanezo. Ta opel ITAN aksiopist TWRA DEN EINAI.

turbo
07-07-06, 19:46

evo mama milame etsi? kai opel mama?tocalibra ebgaze 200 pws pigame sta 300, Iparxei kai evo me 450 aloga raliart. Ti na leme twra
to evo to 7 ebgaze 285!!! swstos?
AN thes kai allo klimatistiko as paroume to eclipse i auto den pianetai, as paroume to spider, akoma kai to colt 1.5t. AN thes pianoume kai mazda mps. des ropi-epidoseis-katanalwsi astra opc me evo. idia cc einai. To mono pou sinfwno einai gia to service kai ta antallktika tou sarakaki. se ayto exete dikio. Gia ta plastika pou eipate to corsaki nomizeis oti trizei ligotero apo ena mitso toy 95-2000 montelo? i apantisi einai OXI. ekei einai pou mou tin baraei.
Gia blaves pios milise gia lampes. File irmscher simioneis?
kadena xronismou
xeirtistiria kornas
ac dio fores
epilogeas taxititwn
antlia nerou
kremariera 3 fores
kameno lampaki sto katran (xiliometritis)
touiter kameno
kathisma odigou paizei i plati. ANEPISKEYASTO.
gia maksi 2 etwn me 55000 klm einai liga?
kai den to skizw oute kata to miso apo oso pigaina ton japanezo. Ta opel ITAN aksiopist TWRA DEN EINAI.
gia calibra pou eipa den eipa gia mama...
tora ti mou sigrineis to colt???
egw milisa gia klimatistika pou ta blepeis stin ellada kai oxi stis tainies tou 2f2f...blepe eclipse
telos panton gia to corsa dineis 15xiliarika eno gia to evo 50...den mporeis na sigrineis amaxia pou to h timi tou einai 35xiliades euro parapano...

Stilskin
07-07-06, 20:27
Ligo asxeth h sygkrish opel calibra me evo. Kai apo thema xronologias to opoio calibra exei stamathsei h paragogh tou edo kai xronia kai apo thema texnologias opou to evo einai mia polemikh mhxanh kai koubalaei state of the art texnologia! Den exei shmasia panta to posa aloga einai to kathe amaxi! Gia proino to evo exei ta 400 aloga kai me kit amerikanikhs etaireias Ams an den apatomai ftanei ta 700+ aloga.
Ta mitsubishi einai poly kala aytokinhta alla adikountai apo ton eisagogea opos kai ta honda.

slalom
07-07-06, 21:18

toyota YARIS

Nαι αλλά πήρες Corsa!

Όσο για το aftersales, που λέτε δεν έχω κανένα παράπονο.
Κανένα πρόβλημα για πάνω από 4 και, χρόνια. Το μοναδικό λαμπάκι που ανάβει, που και που, είναι της βενζίνης.

Μη σας πω για service σε mazda, αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, σύνολο .... 130€! (40€ το φίλτρο καμπίνας!)

Μακριά από αυτοκίνητα που τα μισοφτιάχνουν αριστεροτίμονα, που δε βρίσκεις ανταλλακτικά, που δε μπορείς να παραγγείλεις με ό,τι θέλεις.

Chuckie
07-07-06, 21:32
OPEL και πάλι:
α) Opel Astra F , 10 πλέον ετών, ούτε κιχ, ούτε τρίξιμο σοβαρό ακόμη, 130.000χλμ
β) Opel Astra G, 3 χρονων-μετά έφυγε, 33.000χλμ, ούτε κιχ, μικρό τρίξιμο από την επαφή του αεραγωγού μπροστά στο σκληρό πλαστικό, απλά δεν ασχολήθηκα
γ) Opel Astar H, περίπου 9 μηνών, μόνο ελάττωμα μικρό τρίξιμο στο τιμόνι, αλλάχθηκε σε 5 milisecond και μικρός θόρυβος από αεραγωγό στο ρελαντί με clima, σταμάτησε μετά από λίγα χλμ, βαριέμαι να το πάω...

Γιατί λοιπόν να μην ξαναπάρω Opel? και μάλιστα Astra? Το μόνο που έχω σαν κανόνα είναι να αγοράζω πάντα μετά τον πρώτο+ χρόνο από το λανσάρισμα του μοντέλου (πχ βγήκε Απρίλη, αγορά τον επόμενο χρόνο μετά τον Σεπτέμβρη που επαναπροσαρμόζονται οι γραμμές παραγωγής και διορθώνονται οι πρώτες παιδικές ασθένειες....)

Joest DTM
07-07-06, 22:33
Odhgousa ena Vectra B prin kai gia to ligo diasthma pou to odhgousa me tis m@l@kies pou tou ekana den epa8e tipota xwria tou oti den eixe kanei service sxedon pote tou...

Me thn Calibra, prin thn parw eixa akousei ta aisxh kai eixa tromokrath8ei, tous egkrapsa olous, riskara kai mporw na pw oti meta apo sxedon 2 xronia sumbiwshs den exei kanei kix oson afora ta mhxanika ths. Exei sthn plath ths 100.000km sxedon kai ta mona pou me talaipwrisan einai kati psilo-kagkouries sthn pleksouda apo ton prohgoumeno idiokthth ths (dhladh sthn ousia den kserw pws 8a htan an to eixa apo thn arxh)...

To mono pou me xalase einai h Tetrakinhsh. Sunexeia kanei diafora kai me ekneurizei kai merikes fores mou exei sterhsei arketa omorfa vradia.

Opel kainourio den kserw an 8a agoraza pote kai auto oxi giati den eimai euxaristhmenos, alla proswpika den m'aresei idiaitera sxedon kanena kainourio amaksi ths Opel, opws epishs kai olwn twn allwn etairiwn (ennoeitai apo auta pou eisagontai edw).

AN omws dialega kainourio 8a'tan Opel :)
Kai pisteuw pws an parw kai allo amaksi 8a'nai kai auto Opel lol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genika omws einai antikeimeniko to an ena amaksi vgazei perissotera provlhmata apo ena allo (opoiasdhpote markas) h' einai pio aksiopisto.
Pisteuw pws an agoraze kapoios apo emas duo idia Corsa kai tous sumperiferotan akrivws to idio, kapoio apo ta duo 8a evgaze perissotera provlhmata apo to allo, kai mporei kapoio apo ta duo sxedon ka8olou!

Epishs einai ston ka8ena mas to pws antilamvanetai ton "oro" provlhma sovaro/enoxlhtiko.

Sigoura kapoios pou plhrwnei 100000 eurw gia ena amaksi den 8a kanei logo gia provlhmata pou tou parousiasthkan afou den ton endiaferei, mias kai den polu-skotizetai........To idio sumvainei me kapoion pou agapaei idiaitera to amaksi tou kai oti kai na vgei "apla" to prospernaei epeidh to goustarei oso tipota...

Dhladh h erwthsh "8a agorazate pali Opel kai giati?" den apeu8unetai stous duo tupous an8rwpwn pou anefera...........

anastasios
07-07-06, 23:13
Εγω ψηφισα -Ισως-...

Οχι ομως γιατι εχω προβληματα, ουτε γιατι δεν ειναι αξιοπιστο. Ισα ισα μπορω να πω τα καλυτερα για τα Opel :smoker:

Απλα μετραω πολυ την εμφανιση σε ενα αυτοκινητο, και αν τυχων στην επομενη αγορα αυτοκινητου μου αρεσει καποιο αλλο αυτοκινητο αλλης μαρκας, τοτε θα το παρω ;)

Απλα θελω να αναφερω οτι παντοτε μου αρεσε το σχημα των Astra G και Astra Coupe και με την αγορα του Cabrio καταφερα να συνδιασω τον απολυτο ενθουσιασμο/λατρεια μου (Cabrio με μαλακη οροφη), το ομορφοτερο σχημα (προσωπικη μου αποψη) και τα καλυτερα λογια/εμπειριες που ειχα ακουσει για τη συγκεκριμενη μαρκα !
3 σε 1 δηλαδη ;) :super:

panoik
10-07-06, 10:12
file turbo den sigkrinw corsa me evo ennoitai. alla ta problimata pou sou proanefera einai liga?
tha thewrouses aksiopisto ena amksi pou bgazei auta mesa se dio xronia?
Gia auto ta anaferw. twra osos gia to calibra (pou einai poli WRAIO car) to anefera giati to eferes pros sigkrisi. eclipse kiklooroun kai stin ellada exw dei arketes fores kai malista oxi mono to palio montelo tou 92 alla kai to neo me ta 3000 cc nomizw. Problimata den exoun mono ta koubadakia tis opel opws to corsa eixe an den apatwmai kai to astra to coupe to turbato. kanw lathos?Den meiwnw tin opel tha pesei fwtia na me kapsei alla den einai i monadiki etaireia pou bgazei (gia mena ebgaze) kala cars.

ARGI
10-07-06, 10:46
ψηφιζω OPEL

στο KADETT D που ειχαμε οι βλαβες ηταν απο φυσιολογικη φθορα λογω ηλικιας και χιλιομετρων

στο ASTRA F που εχω απο το 2001
το αγορασα με 89.000 χλμ και τωρα εχω 202.000 +

εκτος απο φυσιολογικες φθορες λογω χιλιομετρων λαστιχα, αμορτισερ, δισκους ,top mount, σινεμπλοκ ψαλιδιων, δισκο πλατω - σαζμαν αυτο που ειχε πανω ηταν το F15 μεταχειρισμενο,
το δυναμο επισκευη
εχω αλλαξει μια ψυχρη βαλβιδα και αισθητηρα λ

εχω την τρομπα νερου εδω και 100.000 χλμ και δεν χανει γραμμαριο
και ετοιμαζομαι να την αλλαξω προληπτικα

η μονη βλαβη που παρουσιαζεται συχνα αγνωστο γιατι ειναι η ντιζα του κοντερ
η οποια εχει κοπει 3 φορες στα 6 χρονια που εχω το αυτοκινητο και παντα αλλαγη με VDO - OPEL ΓΝΗΣΙΑ

s5zax
10-07-06, 14:39
ψηφιζω OPEL

Vectra A 1.6(c16nz) μεχρι τωρα εχει 350000κμ χωρις να ανοιξουμε καθολου μηχανη. Μοναδικο προβλημα στα 17 χρονια χρησης του ειναι ενας καμενος διανομεας και ενα ελλατωματικο σεβρο που αλλαχτηκε στους πρωτους μηνες

Vectra C(z18xe) aγοραστηκε το 02 απο τον πατερα μου και πουληθηκε σε συγγενη μας. Μεχρι τωρα που το αμαξι εχει 68000κμ δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα.

Αstra H (z18xe auto) αγοραστηκε τον μαρτιο του 05 και μεχρι τωρα εχει 27000κμ. Μοναδικο προβλημα ενα βραχυκυκλωμενο ποντεσιομετρο στο πενταλ του γκαζιου που καταλαβαινει ποτε να κανει kick-down που αλλαχτηκε στην εγγυηση(στην αρχη μας ειχαν πει καμενος εγκεφαλος του αυτοματου κιβωτιου αλλα δεν ηταν αυτο)

Corsa C (z14xep) αγοραστηκε τον σεπτεμβρι του 05 και μεχρι τωρα εχει 11000κμ απολυτως κανενα προβλημα. επι τη ευκαιρια πωλειται κιολας για αγορα gtc πληροφοριες με πμ

zervas
12-07-06, 19:29
Κ εγω θα ξαναπερνα οπελαρα.....

GCOUPE
12-07-06, 21:01
κι εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα opel που είχα και έχω μέχρι τώρα και σίγουρα θα ξαναπερνα. Ειδικά αν το coupe ήταν πισωκίνητο δε νομίζω ότι θα το άλλαζα!!!!!
δε λέω ότι δεν έχουν ζημιές, απλά σε κάθε μάρκα συμβαίνουν και δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ ούτε να είσαι σίγουρος για οτιδήποτε..
εδώ η mercedes έρχεται σε χαμηλές θέσεις πλέον σε ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστίας σε σχέση με άλλες εταιρείες πιο "φθηνές" και παραξηγημένες...
περι ορέξεως.........

toreto
13-07-06, 13:30
Παιδια αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο καθενας καταθετει προσωπικες εμπειριες! Για παραδειγμα ενας ανεφερε για το Golf οτι καιει λαδια,δισκο πλατο κτλ, για καποιους αλλους το Golf ειναι τερας αξιοπιστιας και παει λεγοντας!!
Εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι η αγορα αυτοκινητου στις μερες μας, συμφωνα και με τις μεθοδους παραγωγης (χαμηλο κοστος απο τις εταιριες κτλ) ειναι σαν να παιρνεις ''λαχειο''!!! Μια θα σου βγαλει το ενα προβλημα μια το αλλο!!
Για αυτο καλο ειναι να παιρνεις αυτοκινητο μετα απο 1,5 χρονια που ειναι στην παραγωγη να κανεις το σταυρο σου και οτι ειναι να γινει θα γινει!!!

Υ.Γ
Αντε να δουμε τι αμαξι θα παρουμε με αυτα που ακουμε και δαιβαζουμε!!!

arian
13-07-06, 13:56
Το θεμα ειναι ποσο θα σου κοστισει το λαχειο και τι θα σου αποφερει στο τελος, τι θα κερδισεις απο αυτο!Οσο για τα golf καποτε ηταν τερατα αξιοπιστιας!Απο τοτε που η VW αποφασισε να ριξει το κοστος κατασκευης για να κατασκευαζει περισσοτερα αυτοκινητα χωρις να της κοστιζει πολυ αυτο χαθηκε!

stabie
13-07-06, 14:21
εγώ πάντως που δεν έχω οπελ...
αλλα κυκλοφορω με ένα ποτε-ποτε(όταν είναι στις καλές του ο brother)
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!!
Θα ήθελα ένα gtc για να παίζω...
οπότε ξέρετε ε;;; θα βάλω αγγελία στο site "ανταλάσσεται saxo με δυνατότητα να γίνει opc(ναι εδω μπορείται να γελάσετε :shock: )με gtc...δεν υπάρχει προτίμηση στο χρώμα..."
μμμ περιμένω προτάσεις!!!! :lick:

avakis
08-08-06, 18:03
Ρε παιδιά πώς να πάρω ξανά OPEL που μου κόστισε 20,000 € και σε 40.000 km έχω τσακωθεί με 2 αντιπροσωπείες και έχω αλλάξει 2 κρεμαγιέρες, την τύχη μου μέσα?

corsadi
08-08-06, 22:40
Εγω μαλλον δε θα ξαναεπαιρνα!Οχι γιατι εχω καποιο παραπονο απο το Corsa μου,ή τα υπολοιπα Opel της οικογενειας,αλλα γιατι δε βρισκω καποιο συγχρονο Opel να δινει αυτα που ζηταω...

AstraCaravan
08-08-06, 23:05
Και βεβαια!!!Σε 1,5 χρονο απο τωρα ψηνομαι για το Astra Caravan 2.0 turbo.Aν μεχρι τοτε βγει το Caravan σε εκδοση OPC,με κλειστα ματια!!!!

sakis-tigra
16-08-06, 00:14
filoi tou club sas xereto kai ego me tin sira mou.tha sinfoniso me ton filo stilskin.psifizo kai ego isos oxi apo thema aksiopistias(pou pistebo einai apo tis korifees)alla apo thema oti iparxoun kai alles kaliteres kai dinatoteres epiloges sto thema new car.pantos me to tigraki mou edo kai 3-4 xronia den exo kanena ma kanena apolitos problima.

indian
16-08-06, 08:54
egw pantws pou epesa me polla se toixo (gia na apofugw gunaika odigw pou paraviase stop) den epa8a tipota!!
anoiksan aerosakoi, mprosta to amaksaki mou opel corsa c egine boutiro enw espase akoma kai i asfalia pou uparxei ston lemo tou timoniou... ;(

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
16-08-06, 12:42
Ποτε ξανα opel γιατι ενω εκανα το βαρβατο το service μεσα στη MAC MOTORS και εδω 867 ευρω (αλλαξα τα παντα και μου διεφυγε κατι θα αλλαξη στη πορεια).Λοιπων για τη μια μερα που το αμαξι εμεινε μεσα(μεσημερι δευτερα θα το επερνα μεσημερι τριτης) και ενω κανονισα να παρω για test το VECTRA για τον πατερα μου στο τελος οχι μονο βρηκαν
ενα σωρο δικαιλογιες του τυπου τρακαρε το αμαξι ο ενας πωλητης,ο δευτερος εχουμε ελενχο και δεν μπορουμε να το δωσουμε(ουτε να συνενοηθουν μεταξη του στο τι ΨΕΜΑ θα πουν δεν μπορεσαν) μου ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 25ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΟΥΝ ΑΜΑΞΙ.......

ΛΟΙΠΩΝ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΓΥΦΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΙΝΩ......

Το δευτερο αμαξι που θα παραγγεθει για τη γυναικα μου το αλλο μηνα
ειναι το nissan micra και του πατερα μου γινετε παραγγελεια τη παρασκευη
παλι ενα nissan primera........

ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΩΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ASTRA ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΣΤΑΞΑ ΓΙΑ ΤΟ SERVICE.........

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΡΩΤΑΩ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΛΟΙ ΥΠΟΘΕΣΗ.......ΚΑΙ ΟΧΙ
ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΠΟΛΛΟΥΣ
ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΙΜΕΝΟΥΣ.......ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ..............

GiorgosThess
16-08-06, 13:30
Εγω με το Opelaki μου δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα, αλλα μαλλον το επομενο μου αυτοκινητο θα ειναι η Honda S2000 η Opel Speedster...Αλλα πιο πολυ θα βαδισω στο Honda λογω πισω κινησης...:)

giannis2
16-08-06, 14:23
867 Ε τι αλλαξες τέλος πάντων?
Εγώ είμαι ικανοποιημένος από το Κόρσα σε γενικές γραμμές αλλά δεν ξέρω αν θα ξαναέπαιρνα Οπελ
Το κορσα είναι αποστειρωμένο οδηγικά,δεν πατάει καλά όσο θα ήθελα,από ποιότητα μέτριο αλλά μου αρέσει που είναι αξιόπιστο,οικονομικό όταν δεν το ζορίζεις, και έχει κάποιο νέυρο με την 3η και την 4η στο κιβώτιο

AstraCaravan
16-08-06, 17:11
Εγω με το Opelaki μου δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα, αλλα μαλλον το επομενο μου αυτοκινητο θα ειναι η Honda S2000 η Opel Speedster...Αλλα πιο πολυ θα βαδισω στο Honda λογω πισω κινησης...:)
Γιωργο και το speedster πισω κινηση εχει.Μηπως ηθελες να γραψεις κατι αλλο για το S2000 και μπερδευτηκες?(Παντα φιλικα.Ειμαι offtopic!!!Ευχαριστω!!!)

GiorgosThess
16-08-06, 18:15
Εχεις δικιο AstraCaravan, τεσπα μαλλον σε αυτα τα 2 θα κυμαινθω μαλλον στο μελλον...

gus87
27-08-06, 03:05
egw paidia apo to vectra b pou mou xarise o pateras mou den exw kanena parapono.to eixe kanei 120000km kai twra exei 160000 xwris to paramikro problima,ektos apo ta prwta xalia elastika firestone pou omws ws analwsimo den paizoun kai spoudaio rolo.omws to value for money gia ta opel nomizw 8a me apetrepe apo agora opel 3ana.paradeigma gia corsa.exw dei me poli kalitero e3oplismo kai se poli kalitera lefta alles markes

toreto
28-08-06, 11:03
egw paidia apo to vectra b pou mou xarise o pateras mou den exw kanena parapono.to eixe kanei 120000km kai twra exei 160000 xwris to paramikro problima,ektos apo ta prwta xalia elastika firestone pou omws ws analwsimo den paizoun kai spoudaio rolo.omws to value for money gia ta opel nomizw 8a me apetrepe apo agora opel 3ana.paradeigma gia corsa.exw dei me poli kalitero e3oplismo kai se poli kalitera lefta alles markes

Φιλε απο που εισαι??? Εχεις καμια σχεση με καλαματα???

corsa13
14-09-06, 19:27
και βεβαια θα ξαναπερνα!!!!
αυτη η μαρκα μου παει!!
kadett d 1.0 (του πατερα μου...παλια)
agila 1.2 (της αδερφης μου..παλια)
corsa c 1.4 (δικο μου...τωρα)
astra gtc 1.6 (test-drive, crach test) (μακαριτης...εγινε)

οποτε μετα απο ολα αυτα.....
και μιλαω σοβαρα...
αν το 2007-8 ειμαι καλα κ εχω τα λεφτα...

παμε για OPEL GT..... ΕΤΣΙ!!!!
για να γουσταρουμε!!!

ppete
03-10-06, 23:43
Παιδια.ολα σχετικα ειναι.το κορσακι το 1.4 σπορτ που εχω ειναι μοντελο 2003 με 70000χλμ.το μονο προβλημα ηταν κρεμαριερα και κατι κουμπωματα στο λεβιε ταχυτητων.στη μικρομεσαια κατηγορια corsa -astra,se τιμες και προσφορες με χαμηλο εως μηδαμινο επιτοκιο η οπελ ειναι κορυφαια.αγοραζεις με 18000 ευρω ανα πολυ καλο astra ενα golf θα σκασεις 22000 σθν 11 τοις εκατο επιτοκιο.η οπελ εχει φτηνα συνεργεια.ολα σχετικα.θεσ πρεστιιζ τα σκας,θες καλη οικονομικη κ αξιοπιστη αγορα παιρνεις οπελ.αυτα

vectrakias
06-10-06, 17:40
Λιπον παιδεσ εχω το ΒΕΚΤΡΑ Β και μεχρι στιγμης στο συνεργειο το παω μονο για το σερβις

Πτέραρχος
07-10-06, 06:44
και βεβαια θα ξαναπερνα!!!!
αυτη η μαρκα μου παει!!
kadett d 1.0 (του πατερα μου...παλια)
agila 1.2 (της αδερφης μου..παλια)
corsa c 1.4 (δικο μου...τωρα)
astra gtc 1.6 (test-drive, crach test) (μακαριτης...εγινε)

οποτε μετα απο ολα αυτα.....
και μιλαω σοβαρα...
αν το 2007-8 ειμαι καλα κ εχω τα λεφτα...

παμε για OPEL GT..... ΕΤΣΙ!!!!
για να γουσταρουμε!!!

etsi....xalara opel....!!!!

exo kadett 1,0 montelo toy '83....h monadiki blabi sta 23 xronia kai 200000 xlm einai mia trompa nerou axias 30 E kai to exo stin kyriolexia xeskisei....kai roto....poio allo
amaxi tha antexe?????????????????????????????????????????????????????
a! to kadettaki to exo akoma kai einai tanks....

episis phra kai to astra gtc 1,6 prin 5 mhnes kai den exei bgalei to paramikro an kai einai noris akoma...

thelo na po se oloys oti ellatomatika kommatia sthn paragogh panta ypirxan kai tha yparxoun.....eidika gia mia etairia opws h opel poy exei bgalei ta pio emporika amaxia....to thema se ayth thn periptosh einai ta after sales oste aytoi pou exoun problhma na to lusoun....an ta after sales ths opel (ap' oti akouw giati den ta exo episkeftei pote) perissotero dhmiourgoun para lynoyn problhmata ayto einai allo thema...

oson afora ton iapona apo axiopistia kalos einai alla se olous toys allous tomeis ta opel einai kalytera.......ODHGEIS KAI DEN NIOTHEIS KINEZOS!!!!

*edit by corsa13

nilaz
07-10-06, 11:28
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΟΠΕΛ!!!!!!!Μακρια...Εχθες το βραδυ παλι το αμαξι δεν κορναρε. Αυτο σημαινει αλλαγη CΙΜ για αλλη μια φορα. Την εχω αλλαξει ηδη μια. Τι να πω ρε παιδια ετσι μου ερχεται να παω να παρω απο την ΟΠΕΛ σε γραμμα ολα τα πραγματα που μου εχουν αλλαξει στην εγγυηση και να επικοινωνησω με Γερμανια.
1) Αντικατασταση Ραδιο CD30 MP3.
2) Αντικατασταση κλειδιων λογω προβληματος στο immobilizer
3) Τριξιμο πισω αναρτησης (θα σας πω νεα συντομα για αυτο) τριζει ακομα (το εχω παει 4 φορες!!!!!!!).
4) Αντικατασταση CIM.
Βασικα εχω παει το αμαξι συνεργειο πανω απο 5 φορες μεσα σε 9 μηνες και δεν την παλευω αλλο. Δουλευω και δεν εδωσα 22.500 Ε για να μην εχω αμαξι και να πηγαινω στην δουλεια μου με ταξι. Τοσα χρονια ειχα Japanese και δεν ειχα ποτε προβλημα. Οποτε δεν θα ξαναεπερνα ποτε ΟΠΕΛ. Ειναι πολυ πισω ο Γερμανος σε αξιοπιστια. ΤΕΛΟΣ

* Α και το ραδιο CD ξανακανει διακοπες...Τι να πω δεν ξερω...
Οταν λεω διακοπες εννοω στο ραδιοφωνο το γνωστο προβλημα που εχουν ολα τα CD30. Και εχει ηδη αλλαχθει μια φορα.

*edit by corsa13

opelkadett
10-10-06, 11:40
Εγω ο Μ@λ@κ@ς ειχα το kadettaki το πισωκινητο και το εδωσα ο ηλιθιος.

XpLoSiVe
10-10-06, 16:28
exo kadett 1,0 montelo toy '83....h monadiki blabi sta 23 xronia kai 200000 xlm einai mia trompa nerou axias 30 E kai to exo stin kyriolexia xeskisei....kai roto....poio allo
amaxi tha antexe?????????????????????????????????????????????????????
a! to kadettaki to exo akoma kai einai tanks....

1.Nissan Cherry tou 82' pou eixe my father kai to allakse epidei trakare kai monadiko provlima diskos-plato.
2.Toyota corolla 78' pou kinitai apo ton patera tou kolitou mou xwris problima.
3.Mistubishi Lancer 82' pou kinitai akoma apo theio mou xwris provlima.
--------------Auta gia ton Pterarxo

Oso anafora to Corsa
1.Nissan almera pou exei pou exei o pateras mou 6xronia xwris problima.
2.Mitsubishi Colt 96'pou exei my cousin kai to mono pou kanei einai na bazei ladakia.
3.Toyota starlet 93' allos kollitos to opoio to ekane turbo kai to paizei stous koftes monima xwris kanena thema ektos apo disko-plato.
(Se provlepomena Bar panta apo ton metatropea).Dioti polloi tha poun gia ragismena kapakia, pistonia klp.

*Ola auta ta grafw dioti me ayta pou exoun dei ta matia mou apo to Corsa(palatza sumplekti,imanta xronismou me rouleman,kremariera) sigritika me ena deigma apo ta parapano mou fainontai polla gia diastima 3on xronwn.Prosopiki apopsi apo prosopikes empiries panta.

*Ola auta me provlimatizoun gia tin agora neou opel an sunexizoun na yfistantai.Dioti mporei sigkritika ena Opel na einai fthinotero se sxesi me alla montela stin agora, alla den exei ousia auto kai sou stoixizei arkivotera telika ,an einai na exeis ipsilo kostos suntirisis sugritika me alla montela kai poio eidika me ta iaponika pou ta zw 2 dekaeties twra kai to mono moufa amaksi mexri simera itan to Toyota to Yaris.

Παπαδημητρόπουλος Άγγελος
10-10-06, 19:17
Δε νομίζω το Corsa να είναι από τα φθηνότερα στην κατηγορία του, ούτε το Yaris να είναι μούφα...

corsa13
10-10-06, 21:03
παιδια!
μισο λεπτακι...γιατι κανουμε ενα τραγικο λαθος!!!

συγκρινουμε αυτοκινητα 20τιας με αυτοκινητα 2ετιας!
δεν παει ετσι!

αν ειναι θα συγκρινεις Nissan Cherry tou 82' με kadett D toy 83' πχ!

δεν μπορειτε να λετε

"το αμαξι που ειχε ο παππους μου ηταν καλυτερο απο αυτο που εχω εγω"
κατσε!
γιατι και το αλογο που ειχε ο δικος μου παππους δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα... Μονο σανο ηθελε και ενα parking το χειμωνα!

δλδ να ξερουμε οτι συγκρινουμε αμαξια ιδιας δεκαετιας! τουλαχιστον!

αυτα!

s5zax
10-10-06, 21:27
γιατι και το αλογο που ειχε ο δικος μου παππους δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα... Μονο σανο ηθελε και ενα parking το χειμωνα!
χαχαχαχαχαχα......

Πτέραρχος
11-10-06, 02:28
1.Nissan Cherry tou 82' pou eixe my father kai to allakse epidei trakare kai monadiko provlima diskos-plato.
2.Toyota corolla 78' pou kinitai apo ton patera tou kolitou mou xwris problima.
3.Mistubishi Lancer 82' pou kinitai akoma apo theio mou xwris provlima.
--------------Auta gia ton Pterarxo

den diafono.....omos posa tetoia montela kykloforoun akoma kai posa kadett??????????????aytos einai gnomonas axiopistias.....kathos kai to ti xrhsh exei kanei kathenas sto amaxi......enas filos exei golf toy "83 to exei prosexei oso den paei exei 60000 xlm mono kai toy exei bgalei xilia probs.....h kadettara exei kanei ta osa taxidia kai exei perpathsei xorafia kai dromoys pou den mporeis na fantasteis...mexri kai stoukes gia to xabale kano kai de masaei....to xeimona koubalao 1 tono xyla gia to tzaki
kai den kolaei poythena....

............no comment man.........giati den perneis ena allo??? enas filos mou psaxnei tetoio kadettaki h ford MK2 kai den briskei me tipota.......
kai ego an eixa gafra tha epairna ena gia na paizo........

αν ειναι θα συγκρινεις Nissan Cherry tou 82' με kadett D toy 83' πχ!

eth fotos mprosta to kadett....

XpLoSiVe
11-10-06, 11:19
παιδια!
δεν παει ετσι!

An den katalaves xwrisa se duo enotites tin apantisi mou.H 1h oso anafora to Kadett...
2h oso anafora to
Corsa vs Nissan Almera 00' vs Mitsubishi Colt 96' vs Toyota starlet 93' vs Toyota starlet 96' vs Mitsubishi Colt 02' vs Nissan Micra 00'....
Opou vasi prosopikis empirias ta lefta pou exw dwsei se tria xronia gia SYNTIRISI einai polla perissotera se sxesi me ta xrimata suntirisis pou exoun dwthei apo tous katoxous twn parapano montelon....

κατσε!

Oso anafora to alogo tou pappou sou den tha sxoliasw giati thewrw oti aplos den katalaves ti diavases...

Δε νομίζω το Corsa να είναι από τα φθηνότερα στην κατηγορία του, ούτε το Yaris να είναι μούφα...

To 2003 pou ekana tin agora tou Corsa 1.4 sport i timi tou itan 14000Euro
eno antistoixo Yaris Ts,Mistubishi Colt sport,Seat Ibiza Top Gun itan pano apo 15.000Euro klp....auta pou eixa psaksi sou lew kai sigoura tha ipirxan fthinotera...

To Yaris se sxesi me polla alla montela tis Toyota pou exoun kikloforisei kata kairous i allwn iaponikwn montelwn exei vgalei arketa provlimata...

den diafono.....omos posa tetoia montela kykloforoun akoma kai posa kadett??????????????aytos einai gnomonas axiopistias.....

Esy ksereis posa??????????????????????
kai thewreis gnomona aksiopistias tin posotita montelwn pou kikloforoun....????:shock:

11-10-06, 12:36
Καλά, συγκρίνεις Corsa 1.4 με Top Gun, TS, Colt Sport; Αυτά είναι οι σπορ εκδόσεις των μοντέλων, για δες πόσο είχε το GSi...Άλλα κυβικά, άλλες τιμές, άλλοι φόροι και τέλη...

XpLoSiVe
11-10-06, 12:52
Ola einai 1.4 ektos tou TS pou itan 1.6....Kai to Corsa einai sport ekdosi...den katalavenw tin aporia sou...???

11-10-06, 13:02
Ώπα, άλλο sport έκδοση και άλλο γρήγορη έκδοση...
Το TS ήταν 1,5l.

corsa13
11-10-06, 13:31
παιδια!
δεν παει ετσι!

An den katalaves xwrisa se duo enotites tin apantisi mou.H 1h oso anafora to Kadett...

φιλε μου το καταλαβα πολυ καλα....
το post μου ...αν δεν καταλαβες εσυ..... δεν πηγαινε σε σενα....προσωπικα για αυτο που εγραψες....
ηταν γενικοτερο.... για να μην λεμε συνεχεια οτι το ταδε παλιο μοντελο δεν ειχε κανενα προβλημα.....σε σχεση με τα καινουργια...
ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ!!!
ολοι το ξερουμε αυτο!
τα παλια μοντελα...των περισσοτερων μαρκων ηταν σκυλια!
Lada...για να κλεισεις την πορτα επρεπε να την κλωτσησεις!!!

2h oso anafora to
Corsa vs Nissan Almera 00' vs Mitsubishi Colt 96' vs Toyota starlet 93' vs Toyota starlet 96' vs Mitsubishi Colt 02' vs Nissan Micra 00'....
Opou vasi prosopikis empirias ta lefta pou exw dwsei se tria xronia gia SYNTIRISI einai polla perissotera se sxesi me ta xrimata suntirisis pou exoun dwthei apo tous katoxous twn parapano montelon....

φιλε μου μαλλον εισαι ατυχος....
εγω απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι εχω δωσει λιγοτερα....λεφτα απο οτι εχουν δωσει..οι κατοχοι των εξης μοντελων
golf FSI 02 (αν θυμαμαι καλα), golf GTI 05, suzuki swift 05-06, alfaromeo 147 00, fiat punto 06, corolla 05......

ειτε απο θεμα συντηρησης ειτε απο θεμα προβληματων...
αρα δεν εχει να κανει με την μαρκα η το μοντελο...
αλλα τελικα εγω νομιζω πως εχει να κανει με την παρτιδα, η με το ποσο τυχεροι ειμαστε με το συγκεκριμενο αμαξι-μοντελο-μαρκα!

ποσες φορες εχουμε συναντησει καποιον που ειναι απολυτα ικανοποιημενος απο το αμαξι του και αλλους με το ιδιο αμαξι να ειναι αγανακτισμενοι????

κατσε!

Oso anafora to alogo tou pappou sou den tha sxoliasw giati thewrw oti aplos den katalaves ti diavases...

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ για το αλογο του παππου μου,
που ειπες οτι δεν θα το σχολιασεις, το σχολιασες αρνητικα λεγοντας οτι εγω δεν καταλαβα...
Μαλλον φιλε μου....εσυ δεν καταλαβες οτι εκανα πλακα....
οπως το καταλαβε και ο John's astra!!!

To 2003 pou ekana tin agora tou Corsa 1.4 sport i timi tou itan 14000Euro
eno antistoixo Yaris Ts,Mistubishi Colt sport,Seat Ibiza Top Gun itan pano apo 15.000Euro klp....auta pou eixa psaksi sou lew kai sigoura tha ipirxan fthinotera...

To Yaris se sxesi me polla alla montela tis Toyota pou exoun kikloforisei kata kairous i allwn iaponikwn montelwn exei vgalei arketa provlimata...

παιδια οταν πηρα το δικο moυ το corsa sport twinport 1.4 04/2004 το πηρα μονο 12.300....

den diafono.....omos posa tetoia montela kykloforoun akoma kai posa kadett??????????????aytos einai gnomonas axiopistias.....

Esy ksereis posa??????????????????????
kai thewreis gnomona aksiopistias tin posotita montelwn pou kikloforoun....????:shock:

και ομως εγω....(καποιος αλλος μπορει να εχει δει το αντιθετο)
εχω δει πολλα μα παρα πολλα kadett παρα nissan cherry!
για τον πτεραρχο αυτος ειναι ενας γνωμονας αξιοπιστιας....
και για μενα.,...
εσυ τι γνωμονα αξιοπιστιας εχεις?
μπορει ο δικος σου να ειναι καλυτερος....
για μενα το οτι καποια μοντελα που ειναι 20-30 χρονια παλια και ακομα...κυκλοφορουν και γενικοτερα στεκονται στο δρομο
και οτι καποια μοντελα ειχαν πωλησεις αρκετες χιλιαδες μοντελα
ειναι δυο παραγοντες για να πω οτι μπορει να ειναι "καλα" αμαξια!

XpLoSiVe
11-10-06, 13:57
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ για το αλογο του παππου μου,
που ειπες οτι δεν θα το σχολιασεις, το σχολιασες αρνητικα λεγοντας οτι εγω δεν καταλαβα...
Μαλλον φιλε μου....εσυ δεν καταλαβες οτι εκανα πλακα....
οπως το καταλαβε και ο John's astra!!!

Sto grapto logo einai duskolo na diakrineis an einai kati asteio i oxi.Ara frontizeis na dieukrinizeis...

Ara ta HYUNDAI einai to kalutera amaksia vasi kritirion aksiologisis autokinitou pou exeis.....Dioti einai apo ta prota se poliseis...
kai to steirizeis oti vasi posotitas pou kikloforoun krineis to poso kala einai....

corsa13
11-10-06, 14:35
koita.....
να σου πω πως ο πατερας μου εχει παρει hyundai (εφαγε τρελο δουλεμα)
το matrix και εδω και πολυ καιρο...το αμαξι ειναι αξιοπιστο και φυσικα εχει δωσει λιγοτερα χρηματα απο οτι εγω για to corsaki!!!!

απο την αλλη μην μενεις σε αυτο που ειπα....
γιατι και παλι εχεις λαθος....
ειπα για 2 γνωμονες αξιοπιστιας.
ο ενας ,πωλησεις και ο αλλος οτι μετα απο 20-30 χρονια ειναι ακομα στο δρομο!!!

πες μου τωρα αν θα βλεπουμε τα μοντελα της hyundai που βλεπουμε τωρα
μετα απο 20 χρονια!!!????
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!! lol lol lol lol ( lol = διευκρινηση)

Πτέραρχος
11-10-06, 16:31

πες μου τωρα αν θα βλεπουμε τα μοντελα της hyundai που βλεπουμε τωρα
μετα απο 20 χρονια!!!????
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!! ( = διευκρινηση)

akribos....... :)

XpLoSiVe
12-10-06, 11:21

Kai epanalambanw kai na ksekatharisw..
1.Oi poliseis enos montelou den exoun sxesi me tin aksiopistia...*
(Dioti ena montelo mporei na poulaei epeidi einai wraio,exei oraio esoteriko,dioti einai fthino, exei mikri katanalosi.....kai allo skasmo pragmata...)

Auto pou deixnei tin aksiopistia kai tin poiotita kataskeuis enos autokinitou einai to MITRWO VLAVWN se sxesi me tin ilikia tou ta xlm pou exei kanei kai se ti pososto montelwn exoun prokipsei vlaves...
px(Sta 100 montala Corsa C 5etias me meso oro 100000xlm,
-Ti vlaves eixame?
-Pio to kostos vlavwn?
-Se posa?)
To antoistoixo kai se ola ta alla montela kai etsi mporeis na vgaleis sumperasmata.

AYTOS EINAI GNOMONAS AKSIOPISTIAS...

φιλε μου μαλλον εισαι ατυχος....
εγω απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι εχω δωσει λιγοτερα....λεφτα απο οτι εχουν δωσει..οι κατοχοι των εξης μοντελων
golf FSI 02 (αν θυμαμαι καλα), golf GTI 05, suzuki swift 05-06, alfaromeo 147 00, fiat punto 06, corolla 05......

ειτε απο θεμα συντηρησης ειτε απο θεμα προβληματων...
αρα δεν εχει να κανει με την μαρκα η το μοντελο...
αλλα τελικα εγω νομιζω πως εχει να κανει με την παρτιδα, η με το ποσο τυχεροι ειμαστε με το συγκεκριμενο αμαξι-μοντελο-μαρκα!

ποσες φορες εχουμε συναντησει καποιον που ειναι απολυτα ικανοποιημενος απο το αμαξι του και αλλους με το ιδιο αμαξι να ειναι αγανακτισμενοι????

To 80% twn Corsa pou exoun provlima me tin kremariera einai thema atuxias??
kai kala na tin allazeis mesa stin egguisi gia katse na prepei na ta akoumpiseis.

***Kai gia na eimai On Topic***
An sta epomena montela den eixame tetoio kostos gia provlimata Nai tha ksanaeperna Opel...kai opws eidi to skeftomai kai perimenw na dw to Corsa OPC....... -jammin- -headbanger2- -blueevilface- :jump: :lick:

corsa13
12-10-06, 19:00
Auto pou deixnei tin aksiopistia kai tin poiotita kataskeuis enos autokinitou einai to MITRWO VLAVWN se sxesi me tin ilikia tou ta xlm pou exei kanei kai se ti pososto montelwn exoun prokipsei vlaves...
px(Sta 100 montala Corsa C 5etias me meso oro 100000xlm,
-Ti vlaves eixame?
-Pio to kostos vlavwn?
-Se posa?)
To antoistoixo kai se ola ta alla montela kai etsi mporeis na vgaleis sumperasmata.

AYTOS EINAI GNOMONAS AKSIOPISTIAS...

αυτος φιλε μου ειναι ο δικος σου γνωμονας αξιοπιστιας!!!

Λοιπον για να κλεισουμε εδω την ολη μας αντιπαραθεση...(φιλικα παντα)

XpLoSiVe το ιδιο λεμε με διαφορετικα λογια!
αν ενα αμαξι δεν ειναι καλο...ουτε θα πουλησει ουτε θα ειναι στο δρομο 20-30 χρονια!

απο την αλλη σκεψου οτι δεν ειναι μονο αυτα που λες...
ειναι και η ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια που προσφερει ενα αμαξι!
και νομιζω πως η opel εχει ασφαλεια!
δεν ειναι μονο αν ειναι ωραιο.
ολα παιζουν ρολο! (υπαρχουν και αλλοι παραγοντες)
μια ferrari ειναι πολυ καλο αμαξι! τελειο...οπως θα ελεγε και ο Tiesto!!
αλλα...εχεις τα λεφτα να την παρεις? εχεις τα χρηματα να την συντηρησεις?
εχεις την ασφαλεια...για να μην σου την κλεψουν! εχεις τα χρηματα για βενζινη>>>>>>??
και αλλα τετοια!

οκ! το corsa εχει ελαττωματικη κρεμαγιερα!
το ξερουμε γιατι εχουμε corsa!
αλλα μοντελα αλλων μαρκων...δεν εχουν προβληματα η αστοχιες υλικων?

ολες οι μαρκες μειονεκτουν σε καποια πραγματα και πλεονεκτουν σε καποια αλλα!

απο εκει και περα εσυ εισαι αυτος που θα πει και θα σκεφτει...
οτι θελει αυτο το αμαξι η το αλλο αμαξι!
ολοι εχουμε την αποψη μας για ενα αμαξι!
αλλοι θελουν να ειναι ομορφο
αλλοιυ να ειναι οικονομικο
αλλοι να εχει λιγα εξοδα συντηρησης
αλλοι να ειναι γρηγορο
αλλοι να ειναι ασφαλες
αλλοι να ειναι μικρο
αλλοι να ειναι μεγαλο
αλλοι να ειναι το αμαξι τους για 20 χρονια
αλλοι για να κανουν την k@vl@ τους
αλλοι τα θελουν ολα!!!
και ενα σωρο αλλοι που ζητανε κατι αλλο απο το αμαξι που θα παρουν!!!

δεν μπορεις να τα εχεις ολα!
αν μπορουσαμε τοτε θα ειχαμε
ferrari με 0-100 στα 2.3δλ, με 500ps, με 350χλμ τελικη, με 4.7καταναλωση, με 20 χρονια εγγυηση μηχανης, σασι, χρωμα, και ολα τα αλλα, με παθητικη ασφαλεια 5 αστερων... και θα εκανε μονο 10.000€!

γουσταρεις?? εγω παντως θα γουσταρα!
lol lol lol lol

αρα με ολα τα παραπανω,,,,
ο καθενας δλδ εχει τα δικα του κριτιρια και τον δικο του γνωμονα αξιοπιστιας!
δεν εχεις λαθος σε αυτο που λες... (στο quote)
αλλα δεν ειναι για ολους ετσι!
καποια απο τα προβληματα που βγαζουν τα αυτοκινητα...τα βγαζουν γιατι καποιοι σαν και εμας...τα βασανιζουν και τους πινουν το αιμα!

lol lol lol

XpLoSiVe
13-10-06, 13:26
αυτος φιλε μου ειναι ο δικος σου γνωμονας αξιοπιστιας!!!

Den einai dikos mou gnomwnas alla twn periodikwn & twn ekpompwn autokinitou p.x. (To eida se mia ekpompi tou TOPGEAR an exeis dei pou deixnei o SKA'I').Dioti tin parapano ereuna den mporw na ti kanw oute egw oute esy.Gi'auto epemena se auta pou leme duo meres twra... lol
***Gia apofugei pareksigisewn den to paizw kserolas ta diavasw i ta vlepw kai ta lew***

οκ! το corsa εχει ελαττωματικη κρεμαγιερα!
το ξερουμε γιατι εχουμε corsa!
αλλα μοντελα αλλων μαρκων...δεν εχουν προβληματα η αστοχιες υλικων?

Ekei einai to kolima mou proswpika.Mia kremariera exei peripou 700Euro??

Kai sigoura ola ta autokinita exoun kousouria kai sumfonw mazi sou alla poso kostizoun???

p.x.Ta Golf mexri to IV pou kserw eixan problima me ton Diakladotira & tis plastikes vaseis sta parathura alla poso kostizoun 100-200Euro???Den einai megali i diafora timis???

Ekei kseftomai megalo to kostos gia suntirisi tou Corsa.... :dunno: -broke-

αν μπορουσαμε τοτε θα ειχαμε
ferrari με 0-100 στα 2.3δλ, με 500ps, με 350χλμ τελικη, με 4.7καταναλωση, με 20 χρονια εγγυηση μηχανης, σασι, χρωμα, και ολα τα αλλα, με παθητικη ασφαλεια 5 αστερων... και θα εκανε μονο 10.000€!

γουσταρεις?? εγω παντως θα γουσταρα!

10.000€!!! Den einai polla..??..;) lol -drink-

:super:...Me trela... :super:

Makis Astra G
13-10-06, 14:07
Ψηφιζω ναι με βασση το δικο μου γιατι εχω κανει 60000 χιλ.και το παω συνεργειο μονο για σερβις στο οποιο ειμαι παρων. :smoker:

gls 16v
26-10-06, 15:24
idika gia opel meto kolima pou exw tha epairna kai idika astra opc

giannis06
29-10-06, 12:05

I tan teleio katarxin etrexe ystera apo 300.000 km pano apo 140 150 xalara stin ethniki , frena teleia xari stin frontida toy patera moy, skoyria kamia, anartiseis gamates imisklires stahterotia stis strofes , aisthisi timonioy poly kali, thorybos elaxistos, kai to fortona kiolas gia na apo diakopes. den leo to eixa 29 xronia , kai apo to 95 arxisa na pigaino synergeia alla oi normal blabes poy simera se kainmoyrgia tis synantas poly noritera. poio allo amaxi tha antexe ayta re paidia?
OMOS ta simerina opel den einai etsi opos kanena sygxrono amaxi den einai axiopisto opos itan prin 20 i 30 xronia. sosta? asrta : problima ston egkefalo ( milao gia modelo toy 2002 2001 ) problima sto piso tzami alla tipota allo pio spoydaio an kai aytya den einai liga e?apla paidia yparxoyn xeirotera apo alles markes skefteite kai sygkrinete

giannis06
29-10-06, 12:07

KI EGO TO KADETT TOY 78 TO EDOSA O XAZOS ALLA TI NA KANO? POS NA TO SYNTIRO MAZI ME DEYTERO AMAXI ME TI LEFTA?
I tan teleio katarxin etrexe ystera apo 300.000 km pano apo 140 150 xalara stin ethniki , frena teleia xari stin frontida toy patera moy, skoyria kamia, anartiseis gamates imisklires stahterotia stis strofes , aisthisi timonioy poly kali, thorybos elaxistos, kai to fortona kiolas gia na apo diakopes. den leo to eixa 29 xronia , kai apo to 95 arxisa na pigaino synergeia alla oi normal blabes poy simera se kainmoyrgia tis synantas poly noritera. poio allo amaxi tha antexe ayta re paidia?
OMOS ta simerina opel den einai etsi opos kanena sygxrono amaxi den einai axiopisto opos itan prin 20 i 30 xronia. sosta? asrta : problima ston egkefalo ( milao gia modelo toy 2002 2001 ) problima sto piso tzami alla tipota allo pio spoydaio an kai aytya den einai liga e?apla paidia yparxoyn xeirotera apo alles markes skefteite kai sygkrinete

i2d_group
30-10-06, 03:16
Eγω παιδια το πρωτο που εχω να πω ειναι οτι οσο αναβαθμιζονται τεχνολογικα τα αυτοκινητα και γινονται ολο και πιο πολυπλοκα,τοσο περισσοτερα προβληματα θα βγαζουν.κανενα δε θα γινει cadett ,escort mk2 κλπ κλπ.
ασχετως χωρας κατασκευης.απλα οι ιαπωνες ειναι κοινως αποδεκτο οτι πλεον παραγουν πιο γερα και αξιοπιστα αυτοκινητα,τα οποια τα τελευταια χρονια αναβαθμιζονται συνεχεια και σε ποιοτητα κατασκευης κια υλικων.
Εγω με το κορσα μου δε μπορω να πω οτι ειμαι ουτε υπερευχαριστημενος αλλα ουτε και δυσαρεστημενος.
Εχω ομως κολλητο με κορσα 2003,το οποιο σημερα που γραφω:
θελει κρεμαγιερα
τριζει σα κουδουνιστρα
μπαζει νερα απο πορτ παγκαζ
καιει σα παλαβο τις λαμπες.
Καποιος θα πει οτι δεν ειναι προβληματα αυτα.
Ελα ομως που για να το παρεις εχεις σταξει ιδρωτα και μαρουλι και ξαφνικα βλεπεις την περιουσια σου να ειναι ενα ερειπιο.
Το παλικαρι το χει σιχαθει το κορσα(το χουν χαραξει κιολας) αλλα δεν μπορει να παρει αλλο λογω οικνομικου.
τεσπα πιστευω οπως εχει πει και καποιος αλλος οτι το αυτοκινητο ειναι πιο πολυ λαχειο.συγκυριες.δεν υπαρχουν στανταρ στο ποιο αυτοκινητο βγαζει προβληματα και ποιο οχι.
εχω φιλο με κομπρεσοορα που εχει σιχαθει να πηγαινει συνεργειο.
εχω φιλο με octavia rs που δεν εχει βγαλει μια ζημια
εχω φιλο με αλμερα που ουτε ξερει τι παει να πει συνεργειο
και εχω φιλο με α3 που στο 2ο καθιερωμενο σερβις πληρωσε 650 ευρωπουλα.
οι χαιδεμενοι κωλοι θελουν και μεταξωτα βρακια.
ακουω πολλους που λενε οτι το αυτοκινητο τους βγαζει προβληματα και αν τους ρωτησεις αλλη διαδρομη απο βουτα-λιμανακια-κερατεα δε γνωριζουν...
ο νοων νοειτω...

tax
30-10-06, 15:21
Θα ξανάπαιρνα.
Γιατί υπάρχει το opel-club.gr!!!!(παίνεψε το σπίτι σου... lol ),

Γιατί έχω μάθει αρκετά από τα τερτίπια τους και ξέρω τι λάθη θα αποφύγω στο μέλλον(αν μπορεί να το ξέρει κανείς αυτό),

Γιατί έχω κάνει τα κονέ μου με καλούς μηχανικούς όπελ,

Γιατί η γκάμα της όπελ θα έχει σύντομα τ α πάντα(απο πισωκούνες μέχρι 4Χ4,σπόρ και οικονομικά,οικογενειακά και διθέσια πάρε πάρε...)

Για συναισθηματικούς λόγους.

Το τελευταίο μη το υποτιμάτε καθόλου.

Τώρα αν κάποια στιγμή γίνω πολυεκατομμυριούχος και ένα οπελάκι δε μου αρκεί...ε!,βλέπουμε τότε! lol

anastasios
30-10-06, 17:35
Με την μεχρι τωρα εμπειρια μου με το αυτοκινητο, 10 μηνες μαζι του, λεω οτι θα ξαναεπερνα Opel.
Γιατι;

Γιατι μεχρι τωρα εχω παει 2 φορες για σημαντικο λογο στο συνεργειο !
1η ηταν για τον ελεγχο των 1500 χιλιομετρων
και
2η για τοποθετηση λασπωτηρων

Οι υπολοιπες φορες ηταν για καμια ερωτηση αξεσουαρ, μηχανικων μερων και ποτε για καποιο προβλημα ;)

Ετσι λοιπον, το Opel Astra Bertone Cabrio 1600κ.εκ με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και κοντραρω σε "απουσιες απο το συνεργειο" τον πατερα μου με το AUDI A4 1600κ.εκ lol lol

Kalogeropoulos
11-11-06, 15:11
filoi mou kai katoxoi enos opel...
me lene kosta kai eimai neo melos kai einai kai i proti fora pou grafo tin gnomi mou gia ena aytokinito episima....agorasa prin dyo xronia ena astra cabrio bertone....ola kala ola oraia......me 21.000 Euro....kai apolitos eyxaristimenos me to amaksi mou apo oles tis pleyres kai me kaliptei se prosopiko epipedo....oraia,, den einai gia kontres....den einai clk h slk apo thema poiotitas....oute evo7 apo thema gkazioy......i opel vgazei arketa poiotika aytokinita panta me ton gnomona tou ti plhroneis.....apo thema aksiopistias......exo dei tragika pragmata se amaksia opos M3....sl500....cl500.....adikaiologites zhmies.....ayto legete astoxeia ylikou kai simbainei.......kataligontas....kanenas den mas eipe na agorasoume opel me to zori.....to thelame gia dikous mas logous o kathenas ksexorista....giayto as min klegomaste kai na kserete pos oti kai na parete panta yparxei kati kalitero...pio omorfo....pio grigoro...pio aksiopisto...
xairetismous se olous sas...kostas.

sportscoupe
11-11-06, 20:12
Συμφωνώ απολύτως!Η όπελ βγάζει ποιοτικά,τίμια αυτοκίνητα για τα λεφτά τους,όμορφα σχεδιαστικά και καλύπτει μεγάλη ποικιλία απαιτήσεων.Μικρή ένσταση για το σπορ¨στήσιμο".
Από θέμα αξιοπιστίας,εγώ προσωπικά είμαι τόσο ευχαριστημένος από το corsa μου (Ιούν.2001),που του έχω βγάλει το σλόγκαν:"μικρή mercsedes"...
Kι επί του θέματος:Αν ποτέ τ' άλλαζα....πάλι φουντούνια θα 'παιρνα,να ουμ!(Για τους παλιότερους)

corsa13
13-11-06, 13:17
Συμφωνώ απολύτως!Η όπελ βγάζει ποιοτικά,τίμια αυτοκίνητα για τα λεφτά τους,όμορφα σχεδιαστικά και καλύπτει μεγάλη ποικιλία απαιτήσεων.Μικρή ένσταση για το σπορ¨στήσιμο".
Από θέμα αξιοπιστίας,εγώ προσωπικά είμαι τόσο ευχαριστημένος από το corsa μου (Ιούν.2001),που του έχω βγάλει το σλόγκαν:"μικρή mercsedes"...
Kι επί του θέματος:Αν ποτέ τ' άλλαζα....πάλι φουντούνια θα 'παιρνα,να ουμ!(Για τους παλιότερους)

+1

filoi mou kai katoxoi enos opel...
me lene kosta kai eimai neo melos kai einai kai i proti fora pou grafo tin gnomi mou gia ena aytokinito episima....agorasa prin dyo xronia ena astra cabrio bertone....ola kala ola oraia......me 21.000 Euro....kai apolitos eyxaristimenos me to amaksi mou apo oles tis pleyres kai me kaliptei se prosopiko epipedo....oraia,, den einai gia kontres....den einai clk h slk apo thema poiotitas....oute evo7 apo thema gkazioy......i opel vgazei arketa poiotika aytokinita panta me ton gnomona tou ti plhroneis.....apo thema aksiopistias......exo dei tragika pragmata se amaksia opos M3....sl500....cl500.....adikaiologites zhmies.....ayto legete astoxeia ylikou kai simbainei.......kataligontas....kanenas den mas eipe na agorasoume opel me to zori.....to thelame gia dikous mas logous o kathenas ksexorista....giayto as min klegomaste kai na kserete pos oti kai na parete panta yparxei kati kalitero...pio omorfo....pio grigoro...pio aksiopisto...
xairetismous se olous sas...kostas.

+1 καλως ηρθες φιλε μου!

απολυτα σωστοι για μενα και οι δυο σας!!!

apostolisIrmscher
13-11-06, 14:44
geia sas..exw ena astra irmscher 2003...se genikes grammes eimai eyxaristhmenos..an den htan k toso nekro sto gkazi...isws na mhn to edina pote!

gechro
13-11-06, 19:26
οταν το καινούργιο σου opel αξίας 20000 δεν παει με τίποτα ευθεία αλλά φεύγει στο δρόμο δεξιά και μέσα σε 1 μήνα το έχεις πάει 5 φορές συνεργείο και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, στη συνέχεια αρχίζουν και τρίζουν τα πάντα (τιμίνι κάθισμα ταμπλώ κλπ) μπορείς απλά να πεις¨: δεν με υποχρέωσε κανείς να το πάρω? Εγω λοιπόν διαφωνώ παιδιά. Η Opel έχει τελικά χρόνια προβλήματα (π.χ. κρεμαγιέρες κλπ) που ποτέ δεν μπόρεσε να τα λύσει, παίζοντας με τα νεύρα και την ασφάλεια των πελατών της!!!

s5zax
13-11-06, 19:39
ενα πραμα θα σου πω για να ηρεμησεις....ο αδερφος μου εχει 4 μηνες ενα citroen c4 με 7000κμ....την προηγουμενη βδομαδα το αμαξι ανεβαζε θερμοκρασιες στα τερματα..κλειδωσε κιολας και δεν επαιρνε καν μπροστα.....αποτελεσμα φορτωμα στον γερανο και καπακι στο συνεργειο..ολα αυτα στις 1 το βραδυ....διαγνωση...αισθητηρας θερμοκρασιας....το οποιο εκανε το πολυ 10 ευρω....επισης βαλε μεσα και μια κρεμαργιερα και μια κολονα τιμονιου στην εγγυηση.....μπορει να τριζει και να τραβαει δεξια αλλα δεν ανεβηκες ποτε σε γερανο ουτε σου χαλασε ποτε την βραδυνη σου εξοδο....

sportscoupe
13-11-06, 21:35
Είναι μη σου τύχει ελαττωματικό από την αρχή!Μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες μάρκες...

stefanidis vagelis
14-11-06, 01:39
αν ηταν να αλλαζα το κορσακι μου με αλλης μαρκας αυτοκινητο αυτο θα ηταν και παλι γερμανικο...............fuck japan..........!!!!!!

sportscoupe
14-11-06, 01:45
αν ηταν να αλλαζα το κορσακι μου με αλλης μαρκας αυτοκινητο αυτο θα ηταν και παλι γερμανικο...............fuck japan..........!!!!!!+1

takis meligala
14-11-06, 16:22
Έχω ένα Άστρα 1600 κιβυκά 3ος του 2005 έχω κάνει 61000 km τσίτα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Θα το άλαζα μόνο με το Άστρα OPC.

ascona c
18-11-06, 12:51
Δεδομενου οτι το εργοστασειο δεν ειναι πια στην γερμανια..δεν χερω...

spyros
19-11-06, 01:14
Πρός Platon: θα διαφωνίσω... η διαφορές σε διαφορετικής κατηγορίας αυτοκίνητα μπορεί να είναι και στη ποιότητα πλαστικών, την συναρμογή τους, το δέσιμο του αμαξώματος ακόμα και για την ίδια μάρκα...

btw το εσωτερικό στο tigraki μου έχει αρχίσει να τρίζει αλλά δεν μπορώ να πώ οτι σε γενικές γραμμές δεν είμαι ευχαριστημένος. Κάποια προβλήματα πάντα βγαίνουν, κυρίως στα νέα μοντέλα. Τις εταιρίες εγώ τις αξιολογώ από την συνολική εικόνα του προϊόντος τους σε σχέση με το κόστος και η opel κατά την άποψη μου διατηρεί καλή αναλογία.

ascona2000
19-11-06, 16:30
paidia egw exw mia ascona B 2000 gte kai ti den tis exw kani , to amaksi einai pena kai pirovolai. oi gonis mou exoun to astra F 1.4 8v, mono ena dinamo exoun alaksi ego tipota! na omologiso oti eimai kai UNAKIAS, exw ena Turbo 1.4 8v, to exo kani ''kenourio'' apo ta provlimata pou mou exei vgali. twra to exw feri sta isia! lipon i Ascona se sxesi me to UNO T. den keei tipota!!!!!! to UNO keei 30e ta 200xiliometra xoris tourbismata mesa sti poli!!!!!! enoite ka8imerina me tin Ascona kinoume!!!!!!!

izzy_s3
29-11-06, 22:40
otan mporesw na vro ena swsto sunergio tha apantisw pio aneta oti tha xanagoraza opel alla pros to parwn exw provlima opou kai an paw

IRMSCHER
02-12-06, 00:03
Έχεις ψάξει ΠΑΝΤΟΥ στη περιοχή σου και δεν έχεις βρεί σωστό συνεργείο ? Τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις περιοχή :Ρ
Και αυτό το πρόβλημα θα το είχες ότι μάρκα αυτοκινήτου και να είχες,όχι μόνο OPEL.Εκτός και αν μιλάς για αντιπροσωπείες όπου και πάλι πρόβλημα θα είχες και με άλλες μάρκες.

OPC9
02-12-06, 14:10
Καλησπερα,
Επειδη ειχα 2 ιαπωνικα αμαξια μπορω να σας πω οτι απο θεμα αξιοπιστιας,οδικη συμπεριφορα τα αμαξια δεν παιζονται..
Τα 2 ιαπωνικα ηταν γρηγορα απο την μανα τους αλλα και βελτιωμενα αρκετα απο μενα.Δεν μου παρουσιασανε ποτε τιποτα ειδικα το δικο μου (Type-R) σε καθημερινα νυχτερινα σκισιματα..Service αν εξαιρεσουμε τον Σαρακακη το μεγαλο ηταν 200Ε και η αλλαγη λαδιων στοιχιζε 75Ε μαζι με φιλτρο.Ενω στο TT, opel compo,smart, πληρωναμε πληρωνουμε αρκετα παραπανω..Στο combo συνεχεια κρεμαγιερα και καποια προβληματα με θορυβους περιεργους αλλα και ηλεκτρονικα.Το ΤΤ αστα να πανε...
και το smart (MERCEDES) ΚΛΕΦΤΕΣ..
Και ερχομαι και αναρωτιεμαι οταν εχω δωσει 30000Ε κ 45000Ε και πληρωνω 200 Κ 350 Ευρω Service ενω στα αρκετα φτηνοτερα Γερμανικα μας αμαξια πληρωνουμε 180 αλλαγη λαδιων ,φιλτρο,ελενχος, η στο TT 300αρια για πλακα λες Ιαπωνας και παλι Ιαπωνας και ας μην εχει το φινιρισμα μεσα ουτε την πολυτελεια.. Αυτα στα λεω τελειως φιλικα απο προσωπικη μου εμπειρια ετσι και αλλιως εχω αποφασισει για 1 φορα να δοκιμασω Γερμανικο για δικο μου το OPC.Απλα τα πραγματα ειναι οντως ετσι και ειδικα στα VW k SEAT.. Για δειτε ενα Ibiza και ενα Honda Jazz kαμια σχεση στην συντηρηση κ στην αξιοπιστια.Στο jazz αλλαζει μονο λαδια τπτ αλλο..Απλα ο καθενας επιλεγει και παιρνει αναλογα με την τσεπη του αλλα και τι θελει ..Για Ιταλικα δεν σχολιαζω αλλα και για τα γαλλικα που το saxo μου (1 αμαξι μου) με ειχε τρελανει να καιει ασφαλεις airbags και γενικοτερα οτι εχει σχεση με τα ηλεκτρικα.

i2d_group
03-12-06, 02:44
συμφωνω απολυτως φιλε μου.δεν ειχα ποτε japan αλλα σιγουρα θα επaιρνα ενα.και αυτο γιατι οι μονοι που βλεπω τριγυρω μου να ψαχνονται συνεχεια με συνεργεια και εγγυησεις και αντιπροσωπους κλπ κλπ ειναι οι γερμανοι.ειτε λεγεται opel ειτε mercedes.αλλωστε μονο ο ιαπωνας δινει 7 χρονια εγγυηση
και γκαζια μαζι και δε σου παιρνει 150 ευρω για λαδια-φιλτρα(golg gti tfsi).
και το λεω αυτο ενω και εγω και η οικογενεια μου ειχαμε παντα γερμανο.ο γερμανος μονο σε oldschool καταστασεις αξιζε.

MOYTPO
03-12-06, 12:53
Τωρα που το Gtc βγαινει 1600 Τουρμπο το επομενο αμαξι μου παλι οπελ θα ειναι!!!!!

dhmhtrhs21
28-12-06, 18:39
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΠΕΛ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ.
ΟΠΟΙΣ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ 2.0Λ ΜΕ 30.000 ΑΠΟ ΤΟ OPC
ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ.-

anastasios
29-12-06, 03:51
Αγορασα το 1ο Opel στην οικογενεια μου και αν μου "πεσει" κανενα τζοκερ θα αγορασω και 2ο :super:
Και θα ειναι το GT !!!!!!!!!

Cabrio Forever λεμεεεεεεεεε :super: :) :) :)

Antonis_SP
29-12-06, 12:59
Το σκεφτόμουν... μέχρι που είδα τις τιμές...
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕε.... πω πω πω... φαρμάκι...

anastasios
29-12-06, 13:49
Το σκεφτόμουν... μέχρι που είδα τις τιμές...
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕε.... πω πω πω... φαρμάκι...

Γι'αυτο μας "σωζει" μονο το τζοκερ ! lol

Joest DTM
29-12-06, 17:23
Egw lew na parw kai allh Calibra....xexee lol

Mhn varate...Ok

anastasios
30-12-06, 06:18
Και **** τ'αυτοκινητα η Calibra :cool:
Κωστα, μη μου βαζεις ιδεες για τριτο Opel στην οικογενεια !!! :shock: :)

Υ.Γ: Ειπαμε... αν πιασω το τζοκερ ! lol

nilaz
30-12-06, 14:55
Εαν ειχα να δωσω 30.000 θια επερνα το καινουργιο TYPE-R μιας και δοκιμασα για πρωτη φωρα ευρωπαικο και δεν το ξανακανω. Παιδια προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οποιος εχει οδηγησει, σκιζει, και γραψει πανω απο 100.000 χλμ σε γιαπωνεζικο τοτε απλα δεν το αλλαζει. Ξερω οτι ειναι πιο φτηνιαρικα και ισως οχι τοσο ομορφα αλλα για εμενα το συναμτικο σε ενα αμαξι ειναι να μην χαλαει. Και το ΟΠΕΛ δεν μου εχει δωσει αυτη την αισθηση. Οποτε φιλε δημητρη θα σκεφτομουν το TYPE-R. Ισως το OPC να ειναι πιο ομορφο αλλα σε 5 χρονια το ταπερ θα πουλιεται 27.000 και το OPC 20.000. Παντα εκφραζω προσωπικες αποψεις και δεν θελω να παρεξιγηθω.

Gsi 16v Turbo
30-12-06, 17:43
Εαν ειχα να δωσω 30.000 θια επερνα το καινουργιο TYPE-R μιας και δοκιμασα για πρωτη φωρα ευρωπαικο και δεν το ξανακανω. Παιδια προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οποιος εχει οδηγησει, σκιζει, και γραψει πανω απο 100.000 χλμ σε γιαπωνεζικο τοτε απλα δεν το αλλαζει. Ξερω οτι ειναι πιο φτηνιαρικα και ισως οχι τοσο ομορφα αλλα για εμενα το συναμτικο σε ενα αμαξι ειναι να μην χαλαει. Και το ΟΠΕΛ δεν μου εχει δωσει αυτη την αισθηση. Οποτε φιλε δημητρη θα σκεφτομουν το TYPE-R. Ισως το OPC να ειναι πιο ομορφο αλλα σε 5 χρονια το ταπερ θα πουλιεται 27.000 και το OPC 20.000. Παντα εκφραζω προσωπικες αποψεις και δεν θελω να παρεξιγηθω.

Ηδη πωλουνται Ταπερ στα 20.000ε!
Εγω παντως δε θα ξαναγορασω Opel

γιατι δε θα χρειαστει,μιας και δε βλεπω να το πουλαω το Astraki....

ASCONAN
30-12-06, 18:28
xaxaxaxa 8eos o gsi! 8eos! mou arese to megalo keno k h megalh ekplhksh pou ekryve sto telos!

ahahahha... respect man! :D

Joest DTM
30-12-06, 18:39

Xaxaaxaa..! Ontws wraio..! :)

Twra pou eipame Type-R, exw vrei me 17.000.
Ta mona Jap pou ta akrivo-poulane einai ta Mazda RX-7 FD (ta teleutaia)....den mporei re paidia amaksi tou 1993 pou kainourio ekane 13,7ekat. draxmes na to dineis meta apo dekatria xronia 23.000e... an einai dunaton!

Opel rules!

Joest DTM
30-12-06, 18:46
Κωστα, μη μου βαζεις ιδεες για τριτο Opel στην οικογενεια !!! :shock: :)

Υ.Γ: Ειπαμε... αν πιασω το τζοκερ ! lol

Tote Anastasie 8a pas gia Calibra cabrio.... lol

ASCONAN
30-12-06, 23:04
rx7 = Respect Xriste mou 7

gamw t'amaksia!

Gsi 16v Turbo
30-12-06, 23:42

g**w t'amaksia!

Πανεμορφο,αλλα τρομερα αναξιοπιστο και επικινδυνο.Θελει πολυ δουλεια στο στησιμο,αν και μετα σε καλη ασφαλτο και ανοιχτες καμπες στριβει καλα.

anastasios
31-12-06, 01:40
Tote Anastasie 8a pas gia Calibra cabrio.... lol

Χαχαχα... Σωστος !
Καποια στιγμη ειχες βαλει και μια φωτο μιας Calibra Cabrio !!!
Α ρε Κωστα ! Μη μου βαζεις ιδεες ;) lol lol lol

Joest DTM
04-01-07, 00:50

g**w t'amaksia!

Πανεμορφο,αλλα τρομερα αναξιοπιστο και επικινδυνο.Θελει πολυ δουλεια στο στησιμο,αν και μετα σε καλη ασφαλτο και ανοιχτες καμπες στριβει καλα.

Pragmatika tromerh vlakeia o Wankel. Exei k panakriva antallaktika... & den episkeuazetai
Xamhla einai psofios teleiws, pshla dinei wraia omws :cool:

To periergo einai oti ton epireazei polu h poiothta ths venzinhs kai spaei akoma kai apo dusleitourgia ths trompas kausimou.....xe xe..

gus87
26-01-07, 21:24

Φιλε απο που εισαι??? Εχεις καμια σχεση με καλαματα???
Όχι,από Θεσσαλονίκη

labakis1
19-06-08, 11:27
εμένα μου το χαρισανε opel agila 1000 και το μόνο προβλημα που μου εβγαλε ήταν αλλαγή μοτερ στους υαλοκαθαριστηρες...πάλι opel θα δεχομουνα...

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
19-06-08, 12:07

+100000.......
Ειναι η πιο σωστη απαντηση η οποια με καλυπτει απολυτα και ειδικα τωρα που αλλαξα και μοτερ ουτε καν στα ονειρα μου δεν το αλλζω.
Γιατι πιστευω πως δεν υπαρχει κατι αλλο που να μπορει να μου δωσει αυτα που μου δινει τωρα με τιν αξια που εχει.

skywaver
19-06-08, 12:46
Καταρχήν όταν μιλάμε για opel δεν μιλάμε για γερμανικό αμάξι πλέον ,από την στιγμή που είναι στον όμιλο GM καλύτερα να μιλάμε για ένα ιμιαιμο αμερικάνικο προς λίγο από όλα.
Εγώ προσωπικά το επόμενο αμάξι θα είναι γιαπωνέζικο .
1) τεχνολογικά ο γιαπωνέζος είναι αρκετά μπροστά.
2) Σαν ποιότητα δεν έχει διαφορά στα υλικά μέσα στην καμπίνα με τα υπόλοιπα .είχα Nissan πριν πάρω το astra μου και στο astra μου ξεφλούδισε το πλαστικό καπέλο εκεί που είναι οθόνη με την ώρα και ημερομηνία και το πλαστικό ήταν ίδιο μετου Nissan .
3) Ο σχιζοματης έχει καδένα και όχι ιμάντα που όταν τον αλλάζεις βγάζεις και την αντλία νερού!
4) μηχανικά δεν σπάει δεν χαλάει

Όσο για το after sales αυτό είναι ανάλογα που θα πέσεις υπάρχουν αντιπροσωπίες καλές και κακές , αν και αυτό είναι θέμα προσωπικού της αντιπροσωπείας (αν είναι άσχετοι η όχι).εκεί το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να αλλάξεις συνεργείο !
Όσο για την εγγύηση όλες πάνω κάτω είναι τα ίδια απλά η διαφορά είναι σε αυτόν που είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή τους ( τις εκάστοτε αντιπροσωπίες ) που ασχέτως τη λέει η μαμά εταιρία αυτές κάνουν ότι τους συμφέρει και αυτός που πληρώνει είμαστε εμείς.

Morfi
27-06-08, 14:57
Σοβαρα το λες αυτο οτι δεν εχει διαφορα στην ποιοτητα τα datsun απο τα οpel?Μπορει να συγκριθει καποιο ιαπωνικο με τους κινητηρες της porche,audi,mercedes,bmw?Πως λες οτι ειναι τεχνολογικα μπροστα ενω δεν μπορουν ουτε κατα διανοια να κατασκευασουν τετοια αυτοκινητα.Μη μου πεις για evo η skyline γιατι δεν μπορουν να συγκριθουν με μια carrera GT,GT2 η με ενα R8 η με μια SLR η με μια Μ6.Μην πουμε για τον κινητηρα του γρηγοροτερου ευτοκινητου στον πλανητη,VEYRON.Ιαπωνικος δεν ειναι σιγουρα αλλα γερμανικος.Ας μην πουμε για την ποιοτητα των παραπανω αυτοκινητων.Και μην μου πεις λεμε για απλα αυτοκινητα γιατι δεν φαινεται εκει η εξελιξη και η τεχνολογια.Ε?

Link
27-06-08, 17:41
Εγω λογικα θα ξαναεπερνα οπελ και ειδικα αν το νεο astra opc ειναι 4κινητο..ΑΝΕΤΑ!
+100000 στον φιλο Morfi με καληψε απολυτα!Και ΕΛΕΟΣ ρε παιδια μην εισται τοσο ΕΛΛΗΝΕΣ εχω toyota και βαζω μονο λαδια!Ειχαμε 2 τουοτα 1 επαγγελματικο liteace απο τις 35.000 χλμ 1λιτρο λαδι ανα 1000 χλμ!Και ενα corola 2006 μοντελο πηγε ο αδερφος μου για γενικο service στις 60.000 και πληρωσε 387 ευρα!Ελεος το πουλησε πηρα mercenta sportscoupe και πηγε για γενικο παλι στις 60.000 και πληρωσε 325 ευρα και ειναι και κυριος και γερμανος με την ποιοτητα του και την απολυτη οδυγικη συμπεριφορα οχι 4 ροδες με μια μηχανη οπως ΟΛΑ ΤΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ..Και για αυτους που λενε οτι τα οπελ δεν ειναι γερμανικα το αστρακι μου εχει χωρα κατασκευης ΓΕΡΜΑΝΙΑ δεν ειναι γερμανικο?Και ειναι Γιαπωνεζικα τα Auris kai civic που εχουν κατασκευη σε αγγλια και ΤΟΥΡΚΙΑ?Ελεος...Και το αστειο ειναι οτι κανουν 22++ χιλιαρικα!Ε οχι ρε παιδακια δεν θα παρω ποτε γιαπωνεζο!ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΟΛΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ!!!Φιλικα παντα..

skywaver
27-06-08, 18:17
Αν νομίζεις έτσι πούλα το astra πάρε καμία BMW ΓΙΑΤΙ ΤΟ ASTRA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ!!!!!!!!!!
Δεν συγκρίνω datsun αλλά NISSAN το οποίο αν και μοντέλο του 92 άναβε και ένα λαμπάκι αν δεν έκλεινες την πόρτα και εκτός της 3 σκάλες του γιαλοκαθαριστηρες είχε άλλες 6 ενδιάμεσες.(εντελώς πληροφοριακά).όσο για τα πλαστικά ΝΑΙ τα συγκρίνω για τι είναι ίδια φίλε μου αυτό που αλλάζει είναι η μεβρανι που βάζουν επάνω.
Όσο για τα γρήγορα ευρωπαϊκά που λες πάλι κάνεις λάθος γιατί υπάρχουν αντίστοιχα απλά δεν κυκλοφορούν τόσο στην Ευρώπη όσο για το evo kai skyline τη λες ότι δεν έχουν μια Πόρσε?????????????????????????

:) :) :) :) :) :)

Φίλε όταν λέμε δεν είναι γερμανικό δεν εννοούμε ότι δεν φτιάχνονται στη Γερμανία !αλλά η οπελ πλέον δεν είναι γερμανική! Αλλά αμερικάνικη (GM) το οποίο σημαίνει ότι περισσεύει από την μια πάει στην άλλη.
Το ότι ορισμένα είναι ακριβά αυτό είναι θέμα αντηπροσοποπιας το ότι υπάρχει αυτός ο μύθος δεν είναι τυχαίο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άλλη μηχανή του γιαπωνέζου άλλη του ευρωπαίου και άλλη του αμερικανου.οσο για στήσιμο είναι ανάλογα και τον οδηγό πως το νιώθει

geotwin
27-06-08, 18:50
εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο με γαλλικό σχεδιασμό, γερμανικές λαμαρίνες και φινίρισμα και ιαπωνικό κινητήρα.
Υπάρχει ??? και απαντώ, όχι δεν υπάρχει
άρα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι τέλειο. θα ξαναγόραζα opel γιατιί τα προβληματά του έως τώρα δεν είναι άλυτα.
Παρόλο που έχω πάει πολύ περισσότερες φορές στο συνεργείο από όσες είχα πάει με το παλιό μου αυτοκίνητο. και ας είταν και citroen saxo.

Link
27-06-08, 18:54
Για μενα φιλε εισαι τελειος λαθος!Δεν ειναι μονο η μεμβρανη φιλε μου!Διχνεις οτι δεν γνωριζεις!Μην λες πραγματα που δεν ισχυουν!1ον ειχα bmw και τωρα πηρα οπελ!Γιατι απλα δεν φευγω απο τα γερμανικα!Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι ενα daewoo φοραει τα δικα μου δισκοφρενα ε?χαχαχαΟχι κανενα evo δεν φευγει πορσε!Μιλαμε για μαμα αυτοκινητα ε?Γιατι αν θες σου φερνω και εγω ενα ford dragster που φευγει και αεροπλανο...Δηλαδη δε μου ειπες τα honda toyota ειναι japan?Ας μη λεμε αστειοτητες!Εγω ειπα και επιχηρηματα και ουτε καν μπηκες στο κοπο να τα σχολιασεις!εσυ θα πεις κανενα?η θα λες για τις σκαλες απτους ιαλοκαθαριστηρες?Πεσμας κατι σοβαρο...Α να πω και το κορυφαιο οταν το πουλησε για να το αλλαξει απο 20.500 το εδωσε 10.500 σε 1.5 χρονο μεσα! καλο ε?Αυτα ειναι τα γιαπονεζικα!
Α και οπως παντα πρωτη στην κλεψια!το νεο lancer ιδιο με την 159 οι πορτες του civic οι πισω κλεμενες απο την 147 ο κωλος της παλιας corola a3 ελεος θα τους πληρωσω κιολας για να παρω αυτοκινητο που αλλες εταιριες πουλαν τις ιδεες τους εδω και χρονια?Οχι...Φιλικα παντα..

opcastras
27-06-08, 19:19
παιδια καλησπερα και εγω ναι τα γουσταρω καργα!!!!:taz:

skywaver
27-06-08, 21:39
Για μενα φιλε εισαι τελειος λαθος!Δεν ειναι μονο η μεμβρανη φιλε μου!Διχνεις οτι δεν γνωριζεις!Μην λες πραγματα που δεν ισχυουν!1ον ειχα bmw και τωρα πηρα οπελ!Γιατι απλα δεν φευγω απο τα γερμανικα!Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι ενα daewoo φοραει τα δικα μου δισκοφρενα ε?χαχαχαΟχι κανενα evo δεν φευγει πορσε!Μιλαμε για μαμα αυτοκινητα ε?Γιατι αν θες σου φερνω και εγω ενα ford dragster που φευγει και αεροπλανο...Δηλαδη δε μου ειπες τα honda toyota ειναι japan?Ας μη λεμε αστειοτητες!Εγω ειπα και επιχηρηματα και ουτε καν μπηκες στο κοπο να τα σχολιασεις!εσυ θα πεις κανενα?η θα λες για τις σκαλες απτους ιαλοκαθαριστηρες?Πεσμας κατι σοβαρο...Α να πω και το κορυφαιο οταν το πουλησε για να το αλλαξει απο 20.500 το εδωσε 10.500 σε 1.5 χρονο μεσα! καλο ε?Αυτα ειναι τα γιαπονεζικα!
Α και οπως παντα πρωτη στην κλεψια!το νεο lancer ιδιο με την 159 οι πορτες του civic οι πισω κλεμενες απο την 147 ο κωλος της παλιας corola a3 ελεος θα τους πληρωσω κιολας για να παρω αυτοκινητο που αλλες εταιριες πουλαν τις ιδεες τους εδω και χρονια?Οχι...Φιλικα παντα..'

1)gia th mebranh to kserw kalitera apo esena giati moy etyxe
2)apo oti eida exeis gtc loipon den kserw gia ta dika soy alla egw poy exw g th mhxanh kai ta mhxanika ta forane ta chevrolet ,pi8anwn ta dika soy na ta fora kai kapoia allh marka h sta epomena montela tis chevrolet.
3)den yparxoyn mono ta evo stin iaponia file moy psakse ligo mesa sto internet kai 8a deis.
4)honda kai toyota ti einai rwsika?
5)poy to poylise?se mantra ?se idioth ?se antiprosopoia?giati hparxoyn anti/sopoies opel poy sto pairnoy tsampa
6)dhladh h opel den antigrafh?!!!!!!! e mhn tela8oume !!oles antigrafoyn h exoyn ena sxedio to opoio retousaroun ana 2 -3 xronia kai sthn ousia to ena montelo me to allo den exei megalh diafora.
7)to veyron den mou leei kati kai sth formoula 1 oi germanoi einai pisw se sxesei me ferrari kai reno kai?
gousta hparxoyn polla!

sthn ellada hparxoun oi germanoi kai giaponezoi oi galloi einai ligoi
to kalhterw einai ayto poy eipeo geotwin ( εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο με γαλλικό σχεδιασμό, γερμανικές λαμαρίνες και φινίρισμα και ιαπωνικό κινητήρα.
άρα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι τέλειο.)

ChrisGT
27-06-08, 23:11
Εγω δεν θα πω αν θα επερνα, μιας και ειδη πηρα το 3ο opel της οικογενιας...
Παιδες μην τσακωνεσται για το τι αυτοκινητο προτιματε...(δηλαδη απο ποια χωρα) Ειναι καθαρα θεμα το πως βλεπει ο καθενας καθε αμαξι... Εμενα ενα EVO 6 μπορει να φανταζει ενα απιστευτο mean machine με καταβολες απο rally WRC, απιστευτο στησιμο, τιμονι, κινητηρα, αλλα οπως και να το κανουμε το σαλονι του ειναι σπαρτιατικο, san taxi corolla ου 90 ειναι μεσα... Αλλος μπορει να μην δινςι τοση σημασια στο στησιμο μοτερ κ.τ.λ.π αλλα στο εσωτερικο, δεν θα παει να παρει japani αλλαθα προτιμισει κατι απο Ιταλια Γερμανια... Γιαυτο λεω πως ολα ειναι υποκιμενικα και ο καθενας βλεπει οπως θελει καθε αυτοκινητο... good1

skywaver
28-06-08, 17:02
good1 ChrisGT

Morfi
29-06-08, 10:32
Α να πω και το κορυφαιο οταν το πουλησε για να το αλλαξει απο 20.500 το εδωσε 10.500 σε 1.5 χρονο μεσα! καλο ε?Αυτα ειναι τα γιαπονεζικα!
Α και οπως παντα πρωτη στην κλεψια!το νεο lancer ιδιο με την 159 οι πορτες του civic οι πισω κλεμενες απο την 147 ο κωλος της παλιας corola a3 ελεος θα τους πληρωσω κιολας για να παρω αυτοκινητο που αλλες εταιριες πουλαν τις ιδεες τους εδω και χρονια?Οχι...Φιλικα παντα..

Σωστος ο φιλος Link.Ρε βαλτε το μθαλο σας να δουλεψει,τι ακουτε τους μπαρμπαδες που λεγανε "ειχα τουοτα και ηταν σκυλι,δεν παθαινε τιποτα".Αυτα ειναι παραμυθια για τους ασχετους.Δεν εχετε αισθηση στα δαχτυλα σας να καταλα βεε τι ειναι καλυτερο και τα βλεπετε ολα τα ιδια?Τι να πω.....

Morfi
30-06-08, 15:10
Opel παλι ευκολα κι αν τυχει στραβη και δεν μου αρεσει καποιο μελοντικο μοντελο της γερμανικο θα ειναι σιγουρα.Αντε με τους βρωμοιαπωνες που οταν ανακαλυψανε την καμερα αντιγραψανε τον κοσμο ολο...

skywaver
01-07-08, 00:18
Morfi
(Opel παλι ευκολα κι αν τυχει στραβη και δεν μου αρεσει καποιο μελοντικο μοντελο της γερμανικο θα ειναι σιγουρα.Αντε με τους βρωμοιαπωνες που οταν ανακαλυψανε την καμερα αντιγραψανε τον κοσμο ολο...)

nai giati oi germanoi pane pisw .an 8es germaniko pare VW poy einai kai original german oxi ta dika mas GM.
KAI EKTOS AYTOU an esei eisai eyxaristhmenos me to opel soy egw me to diko moy den trelenomai.
an den moy eixe bgalei provlimata den 8a eixa problima na ksana parw opel .i yparxoyn "kolimenoi" me toys iapones alla einai kapoioi poy ton 8eloyn to "germano" toys (antalaktika 2 -3 mhnes apo germania ,times gia na koboyn to kefali kai alla)
koita kai ston omilo GM kai 8a deis polles omoiothtes
mhn ta ispedoneis ola!!

MARKOS1
01-07-08, 01:59
Εγω βλεπω οτι απ την δεκαετια του 70 τα μονα που κυκλοφορανε ακομα στους δρομους ειναι γερμανικα ειναι OPEL ειναι ASCONA KADET MANTA και αρκετες MERCEDES!DATSUN TOYOTA κλπ μονο σε συλλογες υπαρχουν γιατι εχουν λειωσει ολα!!!!!!!

Γιώργος Ντάνος
01-07-08, 02:21
Πολύ σωστός ο Μάρκος.
Αυτο τον καιρό παλεύω να βγάλω άκρη με ενα Lancer 1200 (?) του '85 περίπου (το αποκαλούμενο 'EVO' χαχα) που εχει κάψει φλάντα και χανει νερο απο 100 μεριες. Ε ναι λοιπόν, η ascona που ειναι του '82 μοντέλο είναι πολυυυυυύ πιο μπροστά σε εξωτερικη σχεδίαση και εσωτερική όπως και σε μοτερ.

Link
01-07-08, 16:05
'

1)gia th mebranh to kserw kalitera apo esena giati moy etyxe
2)apo oti eida exeis gtc loipon den kserw gia ta dika soy alla egw poy exw g th mhxanh kai ta mhxanika ta forane ta chevrolet ,pi8anwn ta dika soy na ta fora kai kapoia allh marka h sta epomena montela tis chevrolet.
3)den yparxoyn mono ta evo stin iaponia file moy psakse ligo mesa sto internet kai 8a deis.
4)honda kai toyota ti einai rwsika?
5)poy to poylise?se mantra ?se idioth ?se antiprosopoia?giati hparxoyn anti/sopoies opel poy sto pairnoy tsampa
6)dhladh h opel den antigrafh?!!!!!!! e mhn tela8oume !!oles antigrafoyn h exoyn ena sxedio to opoio retousaroun ana 2 -3 xronia kai sthn ousia to ena montelo me to allo den exei megalh diafora.
7)to veyron den mou leei kati kai sth formoula 1 oi germanoi einai pisw se sxesei me ferrari kai reno kai?
gousta hparxoyn polla!

sthn ellada hparxoun oi germanoi kai giaponezoi oi galloi einai ligoi
to kalhterw einai ayto poy eipeo geotwin ( εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο με γαλλικό σχεδιασμό, γερμανικές λαμαρίνες και φινίρισμα και ιαπωνικό κινητήρα.
άρα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι τέλειο.)
Λοιπον φιλε μου:
1)Σε αυτο με την μεμβρανει εισαι λαθος!Και αυτο να ξερεις διχνει ποιοτητα εσωτερικου!Και γιατι οι ιαπωνες δε βαζουν μεμβρανη?Οταν περνεις Ιαπωνεζικο και καλα ποιοτητα δεν μπορει να εχει εσωτερικο κορεατικου για να μην πω και χειροτερο!πχ καθισματα honda σαν του παπου μου το alto του 97 λες και ειναι σχολικη καρεκλα!Ελεος!!!

4)honda toyota ιαπονεζικα στα χαρτια βιδωνονται απο τουρκους αγγλους ισπανους!Οχι τετοιο γιαπωνεζικο και μαλιστα ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ Δεν το θελω!!
5)Σε χερι φιλε μου μετα απο 5 μηνες με πωληταιΒρεθικε ενας ανθρωπος να το παρει αφτυχος!!Μεγαλο ενδιαφερον για τουοτα μαλωναν ποιος θα το παρει...
6)Σου εδωσα παραδειγμα αντιγραφεις!Δωσε μου καποιο γερμανικο ανεξαρτητου μαρκας που εκλεψε ιδεα απο γιαπωνεζικο!Μη σκευτεσαι δεν θα βρεις!!
7)Οι Ιαπωνες με τους τελειους κινητηρες που ειναι στη φορμουλα 1?

Morfi

nai giati oi germanoi pane pisw .an 8es germaniko pare VW poy einai kai original german oxi ta dika mas GM.
KAI EKTOS AYTOU an esei eisai eyxaristhmenos me to opel soy egw me to diko moy den trelenomai.
an den moy eixe bgalei provlimata den 8a eixa problima na ksana parw opel .i yparxoyn "kolimenoi" me toys iapones alla einai kapoioi poy ton 8eloyn to "germano" toys (antalaktika 2 -3 mhnes apo germania ,times gia na koboyn to kefali kai alla)
mhn ta ispedoneis ola!!

Επισης εισαι λαθος!Ta VW ισως ειναι τα μονα που δεν εχουν ιχνος γερμανικο πλεον πανω τους!Μετα την συνγχονευση!Πας σε ενα πολυ μπ@σταρδεμενο αυτοκινητο ενα seatskodawv πολυ κακο επισης και αυτο!Αν φυσικα θελεις να μιλησουμε για καθαροαιμα γερμανικα παμε σε mercentes bmw που ειναι απολητα αυτοκινητα με τον πυχη σε ολους τους τομεις πολυ ψιλα!Και τα λεω απο 1ο χερι εχοντας BMW kai Mercentes στην οικογενια...Αλλα και τα χρηματα ειναι αρκετα παραπανω!!Οσο για τα ανταλακτικα χαχα Σαρακακης Δεξι φαναρι για χοντα 150ε αριστερο 380ε :rolleyes: καλο ε?Ασε που περιμενεις και 5 μηνες!Αστο φιλε μου ειναι πολυ μακρια ακομα για να φτασουν οι ιαπωνες οχι τους γερμανους αλλα και γενικα τους Ευρωπαιους...

skywaver
01-07-08, 23:41
Λοιπον φιλε μου:
1)Σε αυτο με την μεμβρανει εισαι λαθος!Και αυτο να ξερεις διχνει ποιοτητα εσωτερικου!Και γιατι οι ιαπωνες δε βαζουν μεμβρανη?Οταν περνεις Ιαπωνεζικο και καλα ποιοτητα δεν μπορει να εχει εσωτερικο κορεατικου για να μην πω και χειροτερο!πχ καθισματα honda σαν του παπου μου το alto του 97 λες και ειναι σχολικη καρεκλα!Ελεος!!!

4)honda toyota ιαπονεζικα στα χαρτια βιδωνονται απο τουρκους αγγλους ισπανους!Οχι τετοιο γιαπωνεζικο και μαλιστα ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ Δεν το θελω!!
5)Σε χερι φιλε μου μετα απο 5 μηνες με πωληταιΒρεθικε ενας ανθρωπος να το παρει αφτυχος!!Μεγαλο ενδιαφερον για τουοτα μαλωναν ποιος θα το παρει...
6)Σου εδωσα παραδειγμα αντιγραφεις!Δωσε μου καποιο γερμανικο ανεξαρτητου μαρκας που εκλεψε ιδεα απο γιαπωνεζικο!Μη σκευτεσαι δεν θα βρεις!!
7)Οι Ιαπωνες με τους τελειους κινητηρες που ειναι στη φορμουλα 1?

Επισης εισαι λαθος!Ta VW ισως ειναι τα μονα που δεν εχουν ιχνος γερμανικο πλεον πανω τους!Μετα την συνγχονευση!Πας σε ενα πολυ μπ@σταρδεμενο αυτοκινητο ενα seatskodawv πολυ κακο επισης και αυτο!Αν φυσικα θελεις να μιλησουμε για καθαροαιμα γερμανικα παμε σε mercentes bmw που ειναι απολητα αυτοκινητα με τον πυχη σε ολους τους τομεις πολυ ψιλα!Και τα λεω απο 1ο χερι εχοντας BMW kai Mercentes στην οικογενια...Αλλα και τα χρηματα ειναι αρκετα παραπανω!!Οσο για τα ανταλακτικα χαχα Σαρακακης Δεξι φαναρι για χοντα 150ε αριστερο 380ε :rolleyes: καλο ε?Ασε που περιμενεις και 5 μηνες!Αστο φιλε μου ειναι πολυ μακρια ακομα για να φτασουν οι ιαπωνες οχι τους γερμανους αλλα και γενικα τους Ευρωπαιους...

egw to ksero file moy oti oloi bazoyn mebrani ,an dixnei poiothta ayto EGW toylaxiston sto diko mou to astra g poy ypoti8ete oti einai made in german kai otan to phra eixe arketa parapano lefta apo ena giaponeziko DEN EIMAI eyxaristimenos+ ta ypolipa problimata poy exei bgalei.
to an einai bidomeno sthn toyrkia h sthn goyadeloypi ayto den to apofeugeis giati asxeta an to amaksi bidonete sthn german den ksereis ta diafora eksarthmata apo poy erxontai pou sthn pliopsifia einai china/taiban kai legontas .
sxetika me to toyota isws exeis dikio alla mhn ksexnas oti to ka8e montelo apef8inete se diaforetikh gama pelaton (+ ilikiwn)den uymame th montelo htan toy filoysoy
an nomizeis oti den yparxh copia "isws" dikio.
to 8ema me thn formoula an to pame etsi kai oi germanoi einai pisw apo ferrari kai isws kai reno(gia reno se orismenoys agones)ekei paizoyn kai alla rollo kai oxi mono mhxani .an htan etsi na pername ferrari alla epeidh einai ligo tsimpimenes na paroyme groyp FIAT.
katse re aderfe h VW mporei na na te exei kanei ola ena alla einai germaniko group ,ti ennoeis ( ιχνος γερμανικο πλεον πανω τους)?
kala an einai na poyme gia mercentes kai eidika bmw asto pame se allh kathgoria xrhmatwn.
gia to sarakah exeis APOLITO dikio alla o typos einai monopolio kai opou brei sfazei alla den mono o sarakakhs iaponikh etaireia yparxoyn kai alles sthn agora pou den einai etsi.oso gia to xrono anamonhs ayto einai sxetiko symbainh kai sta kalitera magazia!!!

skywaver
01-07-08, 23:51
Πολύ σωστός ο Μάρκος.
Αυτο τον καιρό παλεύω να βγάλω άκρη με ενα Lancer 1200 (?) του '85 περίπου (το αποκαλούμενο 'EVO' χαχα) που εχει κάψει φλάντα και χανει νερο απο 100 μεριες. Ε ναι λοιπόν, η ascona που ειναι του '82 μοντέλο είναι πολυυυυυύ πιο μπροστά σε εξωτερικη σχεδίαση και εσωτερική όπως και σε μοτερ.

nai re file otan leme gia tetoia montela exeis erna dikio giati tote h opel htan german kai ebgaze montela na soy mhnei kai o iaponas ebgaze mia sxetika pio fthnh lysh ,kai oi lamarines toys eixan allo paxos kai poiothta kai ta plastika to idio mhn sygrinhs katastaseis meto twra.

den to paizw dikhgoros toy japan kai oyte eimai kolimenos me ayton giati an hmoyn den 8a epairna opel alla to 8ema einai na kseroyme ti pairnoyme kai mhn leme ta opel super .kala einai alla oxi super.

ChrisGT
02-07-08, 10:28
Παιδες, μην ειδτε κολλημενοι, ουτε με τα Ιαπωνικα ουτε με τα Γερμανικα. Οταν αγοραζεται ενα αυτοκινητο να κοιτατε τα πλεονεκτιματα και τα υπερ που εχει σε σχεση με ενα αλλο, συμφωνα παντα με την τιμη του. Οσο για τα μοτερια, μην μιλησουμε για τα Honda, δεν μας περνει παιδες, οταν στην formula 1 (δεν θυμαμαι πια χρονια) εβγαζαν 900 και 1000αλογα η γερμανια δεν ηταν πουθενα! Τα παλια μοτερ των Ιαπωνων δεν παιζονται βλ. honda civic vti 1600 160hp, integra Type-R 200hp και αλλα πολλα, και ολα αυτα ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ... mitsubishi evo 1-9 4G63 δεν σπαει δεν χαλαει, μ@μ@ει και φτανει και 450αλογα για την πλακα του εχοντας ακομα ως χαρακτηριστικο την απο πανω φραση. Νissan skyline RB26 μια απο τα ιδια, Toyota supra 2JZ-GTE παλι μια απο τα ιδια... Τα πραγματα σημερα ομως εχουν αλλαξει, πας ρε μακακα Ιαπωνα και μου βαζεις αλουμινενιο μπλοκ στο new skyline και evo? Που μολις περασεις τα 500hp (και πολλα λεω) αμφοτερα θα ανοιξουν σαν μαρουλια??? Και καλα στο skyline, ισως ηθελαν μια ανανεωση, αλλα και παλι δεν τους δικαιολογω, στο ΕVO????? Πας και αλλαζεις τον 4G63 που ειναι απο τους καλυτερους κινητηρες με ενα σκασμο βελτιωτικα aftermarket με χιλια δυο ανταλλακτικα με με με....
Γενικα ομως αυτο ειναι γνωρισμα ολων των εταιριων λογο της γνωστης gayουλιστικης στρατηγικης που ακολουθουν για ασφαλεστερα αυτοκινητα... Δεν τους κατηγορω για αυτο, αλλα για τον τροπο τους: περνουν ολες και πετανε επανω σε οποιο αμαξι βρουνε τα: ESP, EBD, ZIM, BSD,ABC,DFG και παει λεγοντας, αντι να βρουν αλλους τροπους ωστε ενα αμξι να στριβει καλυτερα, να φρεναρει καλυτερα, να ξεκιναει καλυτερα, να συμπεριφερεται καλυτερα... Αυτα ομως ο μεσος οδηγος, δεν θα πω δεν τα σκεφτεται, θα πω ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ, γιατι λοιπον να φτιαξει μια εταιρια κατι ξεχωριστο, η να κανει μια καλυτερη μελετη? Νοιαζει κανεναν? Αφου ολοι(οι μεσοι οδηγοι) η τουλαχιστον οι περισσοτεροι ειναι ΥΠΕΡικανοποιημενοι με τις ΥΠΕΡαυτοματες βαρκες που οδηγουν και εχουν για αυτοκινητο...

Eνα Αscona πολυπεταλουδο η ενα BMW 2002 turbo η ακομα ενα Sierra Cosworth RWD στο 3 παρακαλω!!! good1

lef
03-07-08, 13:39
an eixa 30.000 mporei na perna to astra opc alla k to civic type r dn 8a me xalouse...!!!

Mika
05-07-08, 03:07
Εγω λογικα θα ξαναεπερνα οπελ και ειδικα αν το νεο astra opc ειναι 4κινητο..ΑΝΕΤΑ!
+100000 στον φιλο Morfi με καληψε απολυτα!Και ΕΛΕΟΣ ρε παιδια μην εισται τοσο ΕΛΛΗΝΕΣ εχω toyota και βαζω μονο λαδια!Ειχαμε 2 τουοτα 1 επαγγελματικο liteace απο τις 35.000 χλμ 1λιτρο λαδι ανα 1000 χλμ!Και ενα corola 2006 μοντελο πηγε ο αδερφος μου για γενικο service στις 60.000 και πληρωσε 387 ευρα!Ελεος το πουλησε πηρα mercenta sportscoupe και πηγε για γενικο παλι στις 60.000 και πληρωσε 325 ευρα και ειναι και κυριος και γερμανος με την ποιοτητα του και την απολυτη οδυγικη συμπεριφορα οχι 4 ροδες με μια μηχανη οπως ΟΛΑ ΤΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ..Και για αυτους που λενε οτι τα οπελ δεν ειναι γερμανικα το αστρακι μου εχει χωρα κατασκευης ΓΕΡΜΑΝΙΑ δεν ειναι γερμανικο?Και ειναι Γιαπωνεζικα τα Auris kai civic που εχουν κατασκευη σε αγγλια και ΤΟΥΡΚΙΑ?Ελεος...Και το αστειο ειναι οτι κανουν 22++ χιλιαρικα!Ε οχι ρε παιδακια δεν θα παρω ποτε γιαπωνεζο!ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΟΛΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ!!!Φιλικα παντα..

Συμφωνω απολυτος τα γερμανιακ δεν εχουν καμια σχεση στο θεμα της αξοπιστιας σε σχεση με τα γιαπωνεζικα. Ο γιαπωνεζος απλα νιαζεται για ενα αμαχι μουρατο σχετικα γρηγορο και γρηγορο στη κατασκευη!! Χωρις περετερο ελεγχους και τα προβλεπομενα που στην εποχη μας εχουν εξαληφει τετοια πραγματα! Αλλα στο θεμα της αξιοποιστιας η ευρωπη και γενικα η γερμανια ειναι το νουμερα 1 στην παγκοσμια αγορα!

Morfi
07-07-08, 15:35
mhn ta ispedoneis ola!![/QUOTE]

ΚΑΤΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ,ΕΦΟΣΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ(Karl Friedrich Benz (1844-1929) First true automobile.Germany Patent DRP No. 37435) ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ;ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ(ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΟΧΗ) ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ EΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ.ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΜΟΝΟ.ΤΟΝ ΒΟΧΕΡ(In 1896, Benz designed and patented the first internal-combustion flat engine, called a boxermotor in German) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ SUBARU ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΟΙ ΙΑΠΩΝΑΚΗΔΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ,ΒΛΕΠΕ WANKEL ΚΑΙ RX-7 H RX-8(The engine was invented by German engineer Felix Wankel. He began its development in the early 1950s at NSU Motorenwerke AG (NSU) before completing a working, running prototype in 1957).ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ;ΑΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ GAME BOY ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ,,,,......

GiorgosThess
07-07-08, 16:26
Μην γραφετε με κεφαλαια...

dimpas
07-07-08, 16:35
Το επόμενο αμάξι μου πάντως θα είναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ( ΙΣΩΣ ΚΑΙ MADE IN USA ...αλλά ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ !!!)

skywaver
07-07-08, 17:06
re file MORFI h opel HTAN GERMAN !! MEXRI TO ASTRA F apo ekei kai meta AGORASTHKE APO THN GM h opoia einai an oxi amerikanhkh polie8nikh shgoyra (meoti synepagete ayto se 8ema sxediashs kai filosofias ).elpizw ayto na to katalabate,giati se kapoioys exei kolish h belona oti exoume germanika amaksia.
Sto parel8on hphrxe terastio xasma se 8ema poiothtas se eyropaoika kai giaponezika,alla pleon ta pragmata exoyn er8ei se ena tetoio ba8mo opoy panw katw einai ta idia (oloi sxedon bazoyn ta idia ylika).
epeidei kapoioi eipan mhn eimaste kolimenoi (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΟΛΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ) apantw kai egw to idio ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΟΛΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ,oi germanoi den anakalipsan ton kosmo!!!!!!
NA kaigete kai na trelenete kapoios poy exei VW POY EINAI ORIGINAL GERMAN kai poy sthn kina 8a dei VW,OXI san thn opel poy alloy einai holden,vaxual,saturn.kai ta mhxanika merh deyteratza apo kapoio allo montelo toy omiloy GM kai molis palaiwsei pane kapoy alloy.
wankel to eftiakse germanos alla iaponas ton khkloforhse!!
eipame na mhlisoyme gia amaksia ths seiras mas an einai na piasoume ta mersentika feugei to 8ema(ektos toy oti mersenta einai german)
an 8es na poyme kai gia sxediash .
des VW ,PORSE ,AUDI KA8ARA GERMAN paratirise ta montela toys kai 8a deis thn germanikh filosofeia sxediashs .
koita kai thn opel apo thn arxh ths mexri poy ebgalan to astra f kai meta koita apo to astra g kai pera mazi me ta face lift.(kai oxi mono to astra alla kai ta ypolipa montela)an deis ka8ara fenete h diafora.
kai na sou pw kati emena me tis m@l@kies poy moy exei bgalei to ipoti8emeno germaniko poy to plhrosa polloi PARAPANO APO ENA giaponeziko giati pisteua oti eixa na kanw me germano,me apogohtefse.
den eimai kollimenos to japan to ksanalew giati orismenoi isws sximatisan la8os idea,an hmoun den 8a epairna OPEL.
mhn blepoume ta xalia toy allou alla deite kai ta dika mas ta xalia.
filika panta

Γιώργος Ντάνος
08-07-08, 01:51
Φίλε Νικο, η GM αγόρασε την Opel πολυ παλια, το 1929 νομιζω ( καπου εκει τελοσπαντων). Και την Vauxhall.

Angel
08-07-08, 12:47
Κατ' αρχήν...

Αγόρασα 2003 το Astra G, καινούργιο. Το σημειώνω αυτό γιατι παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο το πώς έχει μεταχειριστεί ο προηγούμενος ΤΟ ΚΑΘΕ αυτ/το. ΔΕΝ είναι δυνατον να κατηγοριοποιούμε οτι η τάδε εταιρεία είναι χάλια, απλά επειδή ο προηγούμενος το είχε διαλύσει και μας πούλησε "χρέπι"......
Μέχρι τα 100.000χλμ που το πούλησα το 2007 το μοναδικό πρόβλημα ήταν ένας καμμένος πολ/στής (εντός εγγύησης). Το 2005 αγόρασα για την αδερφή μου Corsa του 2001 μεταχειρισμένο, και πέρυσι πήρα το τρίτο κατα σειρά Astra TwinTop. Οπότε ΔΕΝ τίθεται θέμα για το άν θα ξανα- αγόραζα OPEL...

Τα θεωρώ ΤΙΜΙΑ για τα λεφτά που δίνεις και πιστεύω πως συνδιάζουν ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ, λίγο- πολύ τα πάντα...
Τι εννοώ ;; Τι να κάνω την αξιοπιστία ΑΝ το αυτ/το δεν βλέπετε, ή και το αντίθετο κλπ... ;;;;;

Κλείνοντας να κάνω 2 ερώτησεις ...
Εντάξει να θεωρήσουμε την Opel αμερικάνικη, αλλά :
1- Το Vectra ακόμη και το τελευταίο, ήταν το μοναδικό Opel που γινόταν η παρασκευή του στη Γερμανία, ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ... Είναι "γερμανικό" αυτ/το ή όχι ;;;
2- Δεν μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ να είναι αρνητικό που μια Γερμανική εταιρεία όπως η Opel αγοράστηκε απο το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ κατασκευαστή αυτ/των..... Εγώ το θεωρώ ΑΚΟΜΑ καλύτερο που η γερμανική ώς τότε πρωτοπορία της Opel πρίν το 1940 (ας θυμηθήτε καλύτερα οτι όταν αγοράστηκε ήταν τουλάχιστον ισάξια της VW αν όχι καλύτερη -mercedes, audi, bmw κ.α. δεν είχαν εξελιχθεί ακόμη στο επίπεδο που είναι σήμερα- ) συνδιάστηκε με τον απόλυτο οικονομικά κολοσσό της GM......

ΥΓ : Χθές διάβαζα πως οι μεγαλύτερες σε παγκόσμιο επίπεδο πολυεθνικές εταιρίες σε έσοδα για το 2007 έφερναν
-1η μια που δεν τη θυμάμαι (άσχετη σπο το όνομα)
-2η GM
-3η Mobil
-4η Shell
-5η BP

ΥΓ2 : Η GM είχε για το 2007 τα διπλάσια έξοδα .....

skywaver
08-07-08, 18:55
apla to 8ema einai otan mia etaireia agorazetai apo mia megaliterh katalabeneis oti den exei thn eleu8eria khnhsewn poy 8a eixe moniths kai malista sthn periptosh poy olo to groyp exoyn to idio proiwn (to aytokinito)
to pio fanero paradeigma des skoda h seat,bebaia oi sygekrimenes etaireies mallon wfeli8hkan .
to an einai germaniko h oxi gia mena den paizei rolo poy ftiaxnetai giati an to ergostasio kai katepektash etairieai 8eth kapoies prodiagrafes kai pairna elenxoys px TUV,ISO, kai 8elontas na exei mia A poiothta tote ta aytokhnita 8a einai idia.
germaniko EGW lew to amaksi to opoio einai sxediasmeno kai filisofimeno bash ths germanikhs texnotropoias
apo ekei kai meta o ka8enas krinei bash toy ti problhmata toy exei bgalei to amaksi toy .

Stilskin
08-07-08, 20:03
Το μόνο σίγουρο είναι οτι είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο το astra μου. Το μοναδικό πρόβλημα που έβγαλε μετά απο 4 χρόνία ήταν το καλώδιο Abs κόστους 50 ευρώ. Τώρα αν ξαναέπαιρνα Opel αυτό θα καθοριζόταν πιο πολύ απο το ευρος των χρημάτων που θα διέθετα για αγορά. Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα Opel είναι πολύ τίμια για τα λεφτά τους και εγω έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος με την επιλογή μου!

kostanti_s
09-07-08, 20:52
PAIDIA OLA OSA LETE KALA KAI SEVASTA ALLA OPOWS EIPE KAPOIOS PARAPANW H OPEL XALASE EDW KAI KAMIA 10APIA XRONAKIA GIAUTO ASTRA F EGGYHSH!!!!!!!!! 93-94 MONTELO TA AMAXIA EINAI APISTEUTA EXW ENA ASTRAF 14 8V TOU 93 KAI MOLIS PRIN MIA EVDOMADA PHRA ENA ASTRA F 18 16V 136HP EIMAI PANEUTYXHS KAI APOLYTA IKANOPOIHMENOS APO THN OPEL VRISKW TA PANTA PANTOU SE POLY KALES TIMES KAI NOURGIA K METAXEIRISMENA!TI ALLO NA THELHSW!??

GiorgosThess
10-07-08, 01:37
Please γραφε με μικρα, και αν μπορεις με ελληνικα γραμματα...
Πονεσαν τα ματια να δω τι θες να πεις...

IL PROFESSORE
17-07-08, 21:22
Eνα κόρσα αποτελεί φαβορί για να είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο γιατι η εμπειρία που εχω απο το Vectra B του πατέρα μου είναι η καλύτερη. 200.000 χλμ με έναν συμπλέκτη (δν είναι λάθος, τότε αλλάξαμε τον πρώτο) και συνεχίζει ακάθεκτο σαν καινούριο. Ισως να το κρατήσω εγώ το Βεκτράκι γιατι μπορέι να πάρουμε το Ιnsignia oταν έρθει. Γιατί όχι?

corsa(i love kontres)
17-07-08, 21:49
λοιπον εχουμε και λεμε ......corsa B 1,2 8V : το πηρα με 90.000 κα ιτο πουλησα με 150.000, εφαγε 1 πλαϊνη στουκα σε βραχο (με αλλαγη αξονα) ..του ειχα ριξει τρελα χειροφρανα ....σπιναρισματα ...δουλευυε μονιμα στα κοκκινα και με αναμενο βεντιλατερ....εκανε 8 φορες κομοτηνη - μεσολογγι , 15 φορες κομοτηνη - αθηνα μια φορα βουλγαρια ...το γυρω της πελλοπονησου....κτλ κτλ.....και αλαξα μονο κεντρικο εγκεφαλο ....κακως δλδ γιαιτ εφταιγε μονο ενας αισθητηρας 'λ'
το αυτοκινητο μιλαμε σηκωνε τρελο σκισιμο κα ιδεν ειπε ποτε τιποτα !!!

corsa c 1.4 twinport : το πηρα με 15.000 και εχει τωρα 77.000 ...εχει φαει τρελα σκισιματα ...εχω αλαξει 4 4αδες λαστιχα ......εχει μπει σε πιστα ....εχει ξεκινησει με -11 και δουλευε σε αναβαση βουνου με +43 , 4 ατομα και A/C .....και ευτυχως ΔΕΝ εχει δειξει τιποτα ακομη !!!!!

vectra C 2.0 DTI ταξι : το πηραμε καινουργιο ...το '04....και σημερα εχει 402.000 χλμ κα ιεχει βγαλει μεχρι τωρα ....:
- 3 φορες σετ δισκο - πλατο - ΒΟΛΑΝ
- 2 κολαρα τουρμπινας
- 2 φορες εμπρος ψαλιδια ακροπμαρα - σταμπιλιζατερ - και οοοοοοοοοολα τα συνεπλοκ αναρτησης (αμορτισερ εινια της μαμας και εχουν ακομη 80% αποδοση ....απο μετρηση σε αμορτισερομετρο)
- 1 σετ ψαλιδια πισω
- 1 ΣΑΣΜΑΝ (320.000 χλμ)
- 1 σετ δισκοπλακες εμπρος (πισω τις εχω ακομη)
- 11 λαμπες φωτων πορειας κ 3 πισω στοπ (των φλας και οπισθεν ειναι της μαμας ....ακομη)

......και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ .....ΔΕΝ καιει ακομη μια σταγονα λαδι και βγαζει και 190 χλμ...

....αλλα παρ' ολα αυτα ....Vectra θα το ξανασκεφτομμουν πολυ να ξαναπαρω.....

υ.γ. τεελυταια εκανε ασταματητα 17 ωρες κομοτηνη - αθηνα(σαλαμινα) - κομοτηνη ...με εμενα οδηγο !!!!

Morfi
18-07-08, 15:43
re file MORFI h opel HTAN GERMAN !!
koita kai thn opel apo thn arxh ths mexri poy ebgalan to astra f kai meta koita apo to astra g kai pera mazi me ta face lift.(kai oxi mono to astra alla kai ta ypolipa montela)an deis ka8ara fenete h diafora.
kai na sou pw kati emena me tis m@l@kies poy moy exei bgalei to ipoti8emeno germaniko poy to plhrosa polloi PARAPANO APO ENA giaponeziko giati pisteua oti eixa na kanw me germano,me apogohtefse.
den eimai kollimenos to japan to ksanalew giati orismenoi isws sximatisan la8os idea,an hmoun den 8a epairna OPEL.
mhn blepoume ta xalia toy allou alla deite kai ta dika mas ta xalia.
filika panta

Φιλε συμφωνω μαζι σου και σορρυ αν φανηκα καπως επιθετικος.Εχω ενα κολλημα με τα γερμανικα και τα αμερικανικα αμαξια το παραδεχομαι.Ομως θα ηθελα να σου πω πως εχω τεραστια εμπειρια στο χωρο του αυτοκινητου πιστευω γιατι δουλευω χρονια υπευθυνος σε εταιρια ενοικιασεως αυτ/των και εχω οδηγησει ολα τα αυτοκινητα σχεδον που υπαρχουν στην ελλαδα οχι 1 και 2 αλλα πανω απο 100 χλμ με καθε αμαξι και πλεον εχω μαθει να βλεπω ασχετα με το κολλημα μου τι ειναι καλο και τι οχι γιατι απλα μπορω να συγκρινω και να δοκιμασω.Υπαρχουν πολλα ιαπωνικα αυτ/νιτα που μου αρεσανε αλλα οταν τα οδηγησα ξενερωσα για πολλους λογους συγκριτικα με καποιο γερμανικο αντιστοιχης κατηγοριας.Δικιο εχεις που εχεις ξενερωσει με το αμαξι σου αλλα επειδη σου εβγαλε προβληματα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα αμαξια τα αστρα.Το δικο μου δεν εχει παθει τιποτα και το σκιζω πραγματικα γιατι το βγαζω μια στο τοσο και το ευχαριστιεμαι.Βλεπεις οτι απο τους 100 που εχουν αστρα ΕΝΑΣ εχει προβλημα,βγαλε το συμπερασμα σου απο αυτο.Το οτι η οπελ ειναι η δεν ειναι γερμανικη δεν μπορουμε να το γνωριζουμε απλα μπορουμε να υποθεσουμε οτι εφοσον αγοραστηκε απο εναν μεγαλητερο ομιλο αυτο εχει τα θετικα του(χαμηλοτερες τιμες λογω αυξημενων πωλησεων καλητερη τεχνολογια και εξελιξη) και τα αρνητικα του(χαμηλοτερη ποιοτητα υλικων λογω αμερικανικης φιλοσοφιας και !!διαφορετικη σχεδιαση!!) κατα την γνωμη μου παντα, ετσι για να μην παραξηγουμαστε.Αυτα ειχα να πω φιλε μου και τι να πω μακαρι να μην σου ξαναβγαλει προβλημα το αμαξι σου και να το αγαπησεις γιατι πραγματικα το αξιζει.Φιλικα, Μαριος

skywaver
24-07-08, 01:46
Φιλε συμφωνω μαζι σου και σορρυ αν φανηκα καπως επιθετικος.Εχω ενα κολλημα με τα γερμανικα και τα αμερικανικα αμαξια το παραδεχομαι.Ομως θα ηθελα να σου πω πως εχω τεραστια εμπειρια στο χωρο του αυτοκινητου πιστευω γιατι δουλευω χρονια υπευθυνος σε εταιρια ενοικιασεως αυτ/των και εχω οδηγησει ολα τα αυτοκινητα σχεδον που υπαρχουν στην ελλαδα οχι 1 και 2 αλλα πανω απο 100 χλμ με καθε αμαξι και πλεον εχω μαθει να βλεπω ασχετα με το κολλημα μου τι ειναι καλο και τι οχι γιατι απλα μπορω να συγκρινω και να δοκιμασω.Υπαρχουν πολλα ιαπωνικα αυτ/νιτα που μου αρεσανε αλλα οταν τα οδηγησα ξενερωσα για πολλους λογους συγκριτικα με καποιο γερμανικο αντιστοιχης κατηγοριας.Δικιο εχεις που εχεις ξενερωσει με το αμαξι σου αλλα επειδη σου εβγαλε προβληματα δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα αμαξια τα αστρα.Το δικο μου δεν εχει παθει τιποτα και το σκιζω πραγματικα γιατι το βγαζω μια στο τοσο και το ευχαριστιεμαι.Βλεπεις οτι απο τους 100 που εχουν αστρα ΕΝΑΣ εχει προβλημα,βγαλε το συμπερασμα σου απο αυτο.Το οτι η οπελ ειναι η δεν ειναι γερμανικη δεν μπορουμε να το γνωριζουμε απλα μπορουμε να υποθεσουμε οτι εφοσον αγοραστηκε απο εναν μεγαλητερο ομιλο αυτο εχει τα θετικα του(χαμηλοτερες τιμες λογω αυξημενων πωλησεων καλητερη τεχνολογια και εξελιξη) και τα αρνητικα του(χαμηλοτερη ποιοτητα υλικων λογω αμερικανικης φιλοσοφιας και !!διαφορετικη σχεδιαση!!) κατα την γνωμη μου παντα, ετσι για να μην παραξηγουμαστε.Αυτα ειχα να πω φιλε μου και τι να πω μακαρι να μην σου ξαναβγαλει προβλημα το αμαξι σου και να το αγαπησεις γιατι πραγματικα το αξιζει.Φιλικα, Μαριος

file marie den eipa pote oti ola ta astra einai mapa ,eipa to diko moy exei bgalei kapoia problimata poy me exoyn ksenerwsh .apo toys 100 dysthxos den eimai o enas poy exei problhma giati an deis posoi exoyn grapsei gia flatzes ,egefaloys kai diafora alla 8a katalabeis,bebaia prosopika einai kai anamenomeo ayto otan ena amaksi poula toso polh etsi kapoia problimatakia na paroysiazontai me megaliterh syxnotita.
Ayto poy hphrxe kapote germaniko ,galliko,iaponeziko, pleon einai sxedon sta xartia eidika gia montela ths seiras den leme gia h-class amaksia.elpizw na exeis ma8ei gia to kainoyrio to agila !? to proto eixei bgh se shnergasia me th suzyki (wagon-r) .twra h synergasia proxorise kai sto kainoyrio opel-agila kai sto kainoyrio suzyki-splas h diafora einai MONO eksoterikh (ola made japan ) akoma kai h mhxanh.DEN TO BGAZW APO TO MYALO MOY to ema8a mesa apo th suzyki.
to olo 8ema einai na mhn exoyme psebdesthseis peri german opel kai eidhka an ginei ayto poy egrapse kapoios edw sto forum oti apo opel 8a alaksei se saturn.(tote einai poy den to poylaw to ergaleio giati 8a apokthsh shlektikh aksia "oi teleytaioi twn keraynwn")ola ayta den isxioun mono gia mas alla kai gia olles tis ypolipes markes etsi giati kai oi ypoloipoi den pane pisw.
na se sigoyros oti to agapw to ergaleiw asxeta me to th lew.filika panta nikos

maidonopoulos
25-07-08, 11:24
Παιδιά γειά σας.
Δεν θα αναφερθώ στο πρώτο μου αμάξι ένα RECORD C του 69 το οποίο μου αγόρασε ο πατέρας μου το 1984
και που προερχόταν πιθανόν από αποχαρακτηρισμένο ταξί και αγνώστου στοιχείων χιλιομέτρων.
Το αμάξι αυτό με γύρισε με 3 κυλίνδρους από το Αγρίνιο χωρίς ίχνος καπνού και το πρόβλημα φάνηκε στο ύψος των διοδίων της Κορίνθου. Εφτασα στο σπίτι μου στον Πειραιά μιά χαρά (το αμάξι με 3 κυλίνδρους πήγαινε με 60 - 80 σταθερά) και την άλλη μέρα το πήγα συνεργείο.
Το δεύτερο αμάξι μου ηταν το πρώτο ASTRA GT 8v 5πορτο που κυκλοφόρησε το 92. Το αμάξι το έδωσα με ανταλλαγή το 98 με 192000 (με γυρισμένο κοντέρ στα 92000) με τα μόνα προβλήματα που είχα ήταν η μόνιμη διαροή λαδιού από το karter που με after market φλάντζα λύθηκε οριστικά αλλά πριν από αυτό στα 25000 χλμ. εμφανίστηκε ρήγμα στην φλάντζα του καπακιού της μηχανής πραγμα που κάλυψε η εγγύηση.Το αμάξι το είδα να κυκλοφορεί την προυγούμενη εβδομάδα στην Βάρη σε άψογη κατάσταση και όπως το είχα παραδώσει (διακοσμητικό πλαίσιο πίσω, βαμένοι προφυλακτήρες , άσπρα φλασάκια μπροστά κ.λ.π.)Το επόμενο αμάξι ήταν το Astra G sport 98 με το οποίο έφτασα 120000 χλμ και με προβλήματα το φούσκωμα τον bouton στο τιμόνι, μιά αλλαγή dis στα 75000 χλμ και μιά σπασμένη σωλήνα του air codition στα 90000 χλμ.Από το 2003 και μετά έχω το όνειρο μου Vectra 2.0T GTS και έχω φτάσει 75000 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (φτου μην το ματιάσω). Σε όλα τα αυτοκίνητα που έχω τα service γίνονται ευλαβικά και πάντα στην ώρα τους. Συνεπώς καταλαβαίνετε ότι η OPEL για μένα παραμένει αξιόπιστη
και είναι από τις λίγες εταιρείες που μπορείς να βρείς πληθώρα ανταλλακτικών γνήσια εκτός αντιπροσωπείας και σε πολλές τιμές. Επίσης η μεταπώληση τους είναι εύκολη . Πιστέυω ότι μικροπροβλήματα πάντα θα υπάρχουν αλλά οφείλονται στα φτηνά υλικά που χρησιμοποιούν οι εταιρείες γιά μεγαλύτερο κέρδος.Αυτό ισχύει γιά όλες τις εταιρείες.Γι' αυτό OPEL γιά πάντα.
Μάρκος.

johnny25
07-08-08, 12:04
Εγώ παιδιά 1 έχω να πω. Οταν τα αυτοκίνητα θα πετάνε τοτε μονο ο Ιαπωνας θα βγαλει σωστο ολοκληρομενο αυτοκινητο, αλλα τοτε τα αυτοκινητα θα ειναι αλλιως. Οσο για 1 φιλο που ελεγε για τα NISSAN αυτο ειναι ΤΟ ανεκδοτο γιατι τα NISSAN ειναι τα χειροτερα αυτοκινητα σε αμαξομα 1000 φορες να εχεις LADA. Οσο για το εσωτερικο μπες σε 1 ALMERA & δες που ειναι κομματι κομματι σαν ΠΑΖΛ με σκληρα κακιστης ποιοτητας πλαστικα και συγκρινε τα με οποιο γερμανο θες.
Αν μπεις σε γιαπονεζικο ταξι 5ετιας κλεισε τη πορτα και ακου το πραφ που κανει η διαλημενη πορτα που εχουν ΟΛΑ ενω ο γερμανος μπορει να ειναι 15 ετων αλλα η πορτα ειναι παντα πορτα & οχι ντενεκες.
Αν το αυτοκινητο το προσεχεις θα αντεξει χωρις βλαβες και αν βγαλει και 2-3 δεν χαλασε & ο κοσμος, φτιαχνονται ενω η λαμαρινα αμα ξεχιλωσει κλαφτα δεν φτιαχνεται με τπτ.

IL PROFESSORE
07-08-08, 12:38
Εγώ παιδιά 1 έχω να πω. Οταν τα αυτοκίνητα θα πετάνε τοτε μονο ο Ιαπωνας θα βγαλει σωστο ολοκληρομενο αυτοκινητο, αλλα τοτε τα αυτοκινητα θα ειναι αλλιως. Οσο για 1 φιλο που ελεγε για τα NISSAN αυτο ειναι ΤΟ ανεκδοτο γιατι τα NISSAN ειναι τα χειροτερα αυτοκινητα σε αμαξομα 1000 φορες να εχεις LADA. Οσο για το εσωτερικο μπες σε 1 ALMERA & δες που ειναι κομματι κομματι σαν ΠΑΖΛ με σκληρα κακιστης ποιοτητας πλαστικα και συγκρινε τα με οποιο γερμανο θες.
Αν μπεις σε γιαπονεζικο ταξι 5ετιας κλεισε τη πορτα και ακου το πραφ που κανει η διαλημενη πορτα που εχουν ΟΛΑ ενω ο γερμανος μπορει να ειναι 15 ετων αλλα η πορτα ειναι παντα πορτα & οχι ντενεκες.
Αν το αυτοκινητο το προσεχεις θα αντεξει χωρις βλαβες και αν βγαλει και 2-3 δεν χαλασε & ο κοσμος, φτιαχνονται ενω η λαμαρινα αμα ξεχιλωσει κλαφτα δεν φτιαχνεται με τπτ.

Yπαρχουν Nissan και NIssan. To Almera που μου ανέφερες είναι στα πρώτα. ΤΠτα τ ιδιαιτερο. Κάτι σε 350Z(απολυτο), Νote(ευρύχωρο, μοντέρνο και ευχάριστο οδηγικά)τη παλιότερη σειρά Ζ το τελευταίο Sunny( to τελευταίο Νισαν που χτυπούσε την Corolla) ακόμη και τα τέρατα Patrol, Terano, Navara, Pick up, Murano, και το κορυφαίο κατα τη γνώμη μου Qasqai. Απο προσωπική εμπειρία σε Sunny σου λέω ότι απο το 91 μέχρι και σήμερα ακόμη τους περιμένουμε τους τριγμούς στην οικογένεια, και ακόμη περιμένουμε...

stathisevi
07-08-08, 15:53
προσωπικα δεν εχω κωλιμα με καποια μαρκα αν και στην κατοχη της οικογενειας μου εχουν περασει πολλα opel θα ξανα αγοραζα opel αν το ηθελε η opel η ιδια .θεωρω οτι ολες οι εταιριες εχουν βγαλει εστω και ενα αυτοκινητο αξιο αγορας απο εκει και περα τεραστιο ρολο στην επιτυχια ενος αυτοκινητου και στην θετικη εικονα που θα αφησει παιζει η κεντρικη αντιπροσωπια που καθοριζει τον εξοπλισμο και την τιμη του καθε μοντελου.και εξηγουμαι εχω astra 1,6t 5θ το πηρα γιατι στα 20000ευρω (με 1000 εκπτωση) ηταν η ποιο τιμια προταση με το καλιτερο value for money αλλα θεωρω ξεφτιλα να μην εχει στανταρ το cruise σημειωνω οτι το αμαξι στην γερμανια κανει 23000 η εκδοση sport και εχει 17αρες navi ηλιοροφη και xenon και το συγκρινω με το golf το οποιο ειναι ενα πολυ καλο αμαξι ποιοτικο και και και ,ερχεται η εταιρια και το ξεφτιλιζει βγαζει σε 2 χρονια 10 κινητηρες και καποιος που το αγορασε πριν 2χρονια το 1,6 (115ps)23500 τωρα δεν μπορει να το δωσει ουτε 14000 γιατι βγηκε το 1,4(122) με 18000. γιαυτο λεω αν θελει η opel θα ξαναπαρω

johnny25
08-08-08, 09:13
Yπαρχουν Nissan και NIssan. To Almera που μου ανέφερες είναι στα πρώτα. ΤΠτα τ ιδιαιτερο. Κάτι σε 350Z(απολυτο), Νote(ευρύχωρο, μοντέρνο και ευχάριστο οδηγικά)τη παλιότερη σειρά Ζ το τελευταίο Sunny( to τελευταίο Νισαν που χτυπούσε την Corolla) ακόμη και τα τέρατα Patrol, Terano, Navara, Pick up, Murano, και το κορυφαίο κατα τη γνώμη μου Qasqai. Απο προσωπική εμπειρία σε Sunny σου λέω ότι απο το 91 μέχρι και σήμερα ακόμη τους περιμένουμε τους τριγμούς στην οικογένεια, και ακόμη περιμένουμε...

Φιλε μου IL PROFESSORE το 350Ζ που αναφερεις ολα τα ξενα και καποια ελληνικα αξιολογα περιοδικα αυτοκινητου το αποθεωνουν απο θεμα κινητηρα και οδηγικης απολαυσης αλλα το εχουν κραξει πολλες φορες γιατι τα πλαστικα του ταμλο στο εσωτερικο ειναι σκληρα και φτηνα σαν να μπαινεις σε ΝΟΤΕ. Και απο τη στιγμη που εχει 60000 € δεν δικαιολογιται με τοσα λεφτα μπορεις να παρεις μια BMW Ζ4 COUPE 3.0 272 PS που τα εχει ολα.
Μπορει το SUNNY να χτυπουσε την COROLLA αλλα αυτοκινητα δεν ηταν ποτε ουτε το 1 ουτε το αλλο γιατι απλα αυτοκινητο δεν ειναι μονο ο κινητηρας και το γκαζι.
Τριγμους μπορει να μην εχει αλλα δεν εχει στιβαρο αμαξομα ουτε καινουριο, ενας φιλος μου τρακαρε με 40χλμ πανω σε σταματημενο αυτοκινητο με την COROLLA του 2002 (στογγυλοφαναρη) και ηταν 2 μηνες στο νοσοκομειο και οσο για τη COROLLA ηταν απλα για πεταμα

good1

Angel
08-08-08, 09:45
ερχεται η εταιρια και το ξεφτιλιζει βγαζει σε 2 χρονια 10 κινητηρες και καποιος που το αγορασε πριν 2χρονια το 1,6 (115ps)23500 τωρα δεν μπορει να το δωσει ουτε 14000 γιατι βγηκε το 1,4(122) με 18000. γιαυτο λεω αν θελει η opel θα ξαναπαρω

Αυτή είναι η αλήθεια... ΣΥΜΦΩΝΩ !!!

teddy
11-08-08, 17:48
προσωπικα δεν εχω κωλιμα με καποια μαρκα αν και στην κατοχη της οικογενειας μου εχουν περασει πολλα opel θα ξανα αγοραζα opel αν το ηθελε η opel η ιδια .θεωρω οτι ολες οι εταιριες εχουν βγαλει εστω και ενα αυτοκινητο αξιο αγορας απο εκει και περα τεραστιο ρολο στην επιτυχια ενος αυτοκινητου και στην θετικη εικονα που θα αφησει παιζει η κεντρικη αντιπροσωπια που καθοριζει τον εξοπλισμο και την τιμη του καθε μοντελου.και εξηγουμαι εχω astra 1,6t 5θ το πηρα γιατι στα 20000ευρω (με 1000 εκπτωση) ηταν η ποιο τιμια προταση με το καλιτερο value for money αλλα θεωρω ξεφτιλα να μην εχει στανταρ το cruise σημειωνω οτι το αμαξι στην γερμανια κανει 23000 η εκδοση sport και εχει 17αρες navi ηλιοροφη και xenon και το συγκρινω με το golf το οποιο ειναι ενα πολυ καλο αμαξι ποιοτικο και και και ,ερχεται η εταιρια και το ξεφτιλιζει βγαζει σε 2 χρονια 10 κινητηρες και καποιος που το αγορασε πριν 2χρονια το 1,6 (115ps)23500 τωρα δεν μπορει να το δωσει ουτε 14000 γιατι βγηκε το 1,4(122) με 18000. γιαυτο λεω αν θελει η opel θα ξαναπαρω.

φιλε σταθη εισαι τυχερος που δεν εδωσες 19,500 για 1600 κ.εκ και 105 αλογα και 22.000 για 1800 κ.εκ και 125 αλογα
για να ερθει η opel μετα απο λιγο καιρο και να βγαλει το astra με τον z16let και να κλαις τα λεφτα σου
οπως κανουμε αρκετοι απο εμας εδω και 1+ χρονο...

ΜΠΑΜΠΗΣ
03-10-08, 02:19
θα αγοραζα παλι με κλειστα ματια τι αλο να παρεις?

Κουραμπιές
03-10-08, 12:29
Φιλε μου IL PROFESSORE το 350Ζ που αναφερεις ολα τα ξενα και καποια ελληνικα αξιολογα περιοδικα αυτοκινητου το αποθεωνουν απο θεμα κινητηρα και οδηγικης απολαυσης αλλα το εχουν κραξει πολλες φορες γιατι τα πλαστικα του ταμλο στο εσωτερικο ειναι σκληρα και φτηνα σαν να μπαινεις σε ΝΟΤΕ. Και απο τη στιγμη που εχει 60000 € δεν δικαιολογιται με τοσα λεφτα μπορεις να παρεις μια BMW Ζ4 COUPE 3.0 272 PS που τα εχει ολα.
Μπορει το SUNNY να χτυπουσε την COROLLA αλλα αυτοκινητα δεν ηταν ποτε ουτε το 1 ουτε το αλλο γιατι απλα αυτοκινητο δεν ειναι μονο ο κινητηρας και το γκαζι.
Τριγμους μπορει να μην εχει αλλα δεν εχει στιβαρο αμαξομα ουτε καινουριο, ενας φιλος μου τρακαρε με 40χλμ πανω σε σταματημενο αυτοκινητο με την COROLLA του 2002 (στογγυλοφαναρη) και ηταν 2 μηνες στο νοσοκομειο και οσο για τη COROLLA ηταν απλα για πεταμα
good1

Δεν μπορεις να κρινεις ενα αμαξι απο το οτι χτυπησε με 40 και ο οδηγος ηταν στο νοσοκομειο. Το οτι η corolla ηταν για πεταμα δηλαδη τσαλακωθηκε μπροστα ειναι καλο, γιατι το θεωρεις κακο? Φορουσε ζωνη, ανοιξε ο αεροσακος?? Τα crash test γινονται με 60χλμ και βλεπεις πως γινονται ΟΛΑ τα αμαξια...
Θα σου φερω ενα αντιπαραδειγμα...Nissan silvia του 96 φερνει 5 τουμπες γινεται 10.000 κοματια και ο οδηγος ενω δεν φορουσε ζωνη δεν παθαινει τιποτα. Οταν λεμε τιποτα ουτε γρατσουνια. Ο clutchmaster το ανεφερε προσφατα στο φορουμ. Tι σημαινει οτι ειναι το απολυτα ασφαλες αμαξι???

Εγω ειμαι nissanakias και ας σεβομαι απεριοριστα την ποιοτητα των γερμανικων αμαξιων και ειδικα της bmw.
Αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι ειναι σε τι αμαξι θα πεσεις. Ο Κalober εδω περα ειχε seat ibiza το 2002(?) το οποιο εσκιζε απο το πρωι μεχρι το αλλο μεσημερι και δεν εβγαλε κιχ ποτε...

Και για να μην σταθουμε σε μεμονομενες περιπτωσεις θα αναφερω την λιστα που δειχνει ανα μαρκα ποσες και ποσο σοβαρες βλαβες εχουν αναφερθει. Oλα τα γιαπωνεζικα ειναι τελευταια (η Nissan προτελευταια με 13 νομιζω) τα περισοτερα γερμανικα λιιιγο πιο πανω καπου στο 30-40 νομιζω και πρωτη η jaguar με 87 και δευτερη η alfa romeo με 70κατι. Πρωτη εννοω σε βλαβες οχι σε αξιοπιστια ετσι?

kapsmix
03-10-08, 13:01
Κ ενα βιντεακι περι ασφαλειας την προηγουμενη 10ετια,ενας λoγος που θα ξαναπαrεις opel
http://www.youtube.com/watch?v=C0Go_5mvThc&feature=related

Gsi 16v Turbo
03-10-08, 13:16
Εγώ θα ξαναέπαιρνα Opel,γιατί είμαι κολλημένος...:)

kapsmix
03-10-08, 13:36
Εγώ θα ξαναέπαιρνα Opel,γιατί είμαι κολλημένος...:)
+1 κ γω δν το συζηταω απλα κουβεντα να γινεται lol

BOYT
03-10-08, 13:51
ισως επερνα αλλα οχι κατι συμβατικο οπως το κορσα..

μονο για καμια εκδοση γρηγοπρη και αν...

manolios
05-11-08, 11:25
Γεια σας παιδια, εγω εχω ενα astra g 1.4 απο το 2000. Ειχα πολλαπλασιαστη στα 70000 και φλαντζα στα 135000. Τωρα ειμαι με 170000χλμ. Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος. Αλλαξα και αμορτισερ με το κιτ της koni με τα κιτρινα και βελτιωθηκε αρκετα. Επειδη τα παιδια της αντιπροσωπειας της opel εδω στην Πατρα ειναι φιλοι μου ξερω οτι σε σχεση με αλλες μαρκες στατιστικα εχουν πολυ λιγοτερα προβληματα και σιγουρα ο μυθος οτι τα ιαπωνικα δεν χαλανε δεν ισχυει. Μπορει σε γενικες γραμμες να εχουν λιγοτερα προβληματα αλλα οχι αυτα που λενε (δεν εχω αλλαξει τιποτα κλτ). Σιγουρα οταν αλλαξω αυτοκινητο θα ενδιαφερθω για opel αλλα και για ford μιας που ολος ο τυπος λεει τα καλυτερα σε θεμα οδικης συμπεριφορας χωρις βεβαια να εχω προσωπικη εμπειρια

HaRRiS_
05-11-08, 13:12
Εγω στην οικογενεια ειμαι μολις 1 μηνα περιπου κ μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω κ πολλα...
Δοξα το Θεο προβλημα κανενα (κ ετσι να παραμεινει), κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την πορεια
του Opc. Το μονο που με ξενερωσε γενικα με τον μαρκα Οpel ειναι το τεχνικο της τμημα (λεγε με service).
Αυτο το κολλημα, του τυπου αν εχεις αλλαξει εστω κ φιλτρο εισαι εκτος εγγυησης ακομα κ αν τριζει το καθισμα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν το εχω βρει, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν το εχω ακουσει, κ δεν μου εχει ξανασυμβει.
Γενικοτερα ειμαι ανθρωπος που ΠΑΝΤΑ βαζω χερι (κ μαλιστα βαθια) στο αυτοκινητο, κ δεν μου πολυαρεσε αυτο....Το αγορασα βεβαια, κ ευχομαι να εχω τον Θεο μαζι μου μην συμβει τιποτα μιας κ αλλαξα μεσαιο-τελικο τωρα....

Για τα υπολοιπα, μετα απο καιρο

VICTOR
14-01-09, 23:19
ισως.. αναλογος και τι θα βγαλει η εταιρια.. αμα μαρεσει καποιο αλλο ενοειται πως θα το παρω αμα εχω την δυνατοτητα... αλλα απο προβληματα δεν εχω παραπονο προς το παρον τουλαχιστον...

CORSA GEORGE
21-06-09, 18:25
Εγω ναι θα αγοραζα παλι opel γιατι ειναι αξιοπιστα αυτοκινητα σε ολους τους τομεις σε σχεση με κατι ιταλικα, κορεατικα, γαλλικα.......και επειδη μου αρεσει πολυ το design της opel και αν αγορασω αλλο αμαξι αυτο θα ειναι ή το astra to opc,ή το gtc,ή το astra το twintop το turbo

astraopc_26
21-06-09, 22:54
Εγω το εκανα ηδη.Ειχα astra h 1.6 και πηρα astra opc.Ο λογος που το εκανα ηταν οτι ειμουν κ ειμαι ευχαριστημενος απο την opel.Δεν ειχα προβληματα εκτος απο δικες μου μ@...ες που εκανα.

navarxos
22-06-09, 00:25
Εχουν μεχρι στιγμης περασει απο τα χερια μου 4 opel ( 2 kadett c, 1 vectra b f/l, και το astra f) οποτε η απαντηση ειναι ευκολα ναι ,(τουλαχιστον για μοντελα με οσο το δυνατον λιγοτερες ηλεκτρικες π@π@ριες.)
ο κυριοτερος λογος που θα ξαναγοραζα opel ειναι μαλλον ... συναισθηματικος .Μιαμιση δεκαετια με τα 4 προαναφερθεντα opel ,το καθενα με τα κουσουρια και τις ιδιοτροπιες του αλλα χωρις ποτε να με προδωσουν οπου κι αν πηγα και σε οτι βασανιστηρια κι αν τα υπεβαλα πιστευω οτι ειναι αρκετα για να παραμεινω πιστος......οσο και αν προσπαθουν καποιοι συγγενεις να με ψησουν για κατι κορεατικα κλπ ;)

jimevi13
23-06-09, 20:30
Η ψήφος μου πήγε στο "ίσως", διότι αν και είμαστε οικογένεια opelάδων (astra G, corsa C,astra H, Vivaro)θα περίμενα αρκετά χρόνια για να ξαναέπαιρνα opel ύστερα απο την εξαγορά της απο την Magna και απο την Ρωσία!!!!οι Ρώσοι με τα Stayer στο στρατό δεν με εντυπωσιάζουν αλλά ούτε και με τα LADA τόσο σε οδηγική συμπεριφορά, ασφάλεια και νέας - προηγμένης τεχνολογίας πράγματα!!!!!

Ο χρόνος θα δείξει!Ίδωμεν και ας ελπίσουμε για το καλύτερο για το σήμα με την αστραπή!!!!!

daniel
24-06-09, 12:44
θα αγοραζα με κλιστα ματια opel και τιποτα αλλο ετση και αλιος ολλη η εικογενια εχη opel 5 opelakia εχουμε και φισικα απο παπου προς παπου ειχαμε opel και θα σινεχισουμε να εχουμε

akiscalibra
24-06-09, 13:58
ειχα 206 1.4 το ειχα κανει και τουρμπατο δεν εβγαλε το παραμικρο εωσ τα 170000χλμ που το ειχα.πειρα κadet gsi 2000 8v μεταχειρισμενο με πανω απο 180000χλμ σινεχιζη χωρισ να εχει το παραμικρο,το calibra 16v που εχω τωρα εχει 168000χλμ και παλη δεν εχει το παραμικρο αλλα δεν λυπαμε να το παω για σερβισ καθε 10000χλμ και παντα το προσεχω,το σεβομαι ....οπωσ το πας το αυτοκινητο σε παει...

sad13
24-06-09, 15:59
Εγώ κύριοι ψηφίζω ναι, Θα αγόραζα ξανά ένα νέο opel όπως και έκανα με το Insignia! Φυσικά το ''θα αγόραζα'' δεν σημαίνει ότι θα αγοράσω κιόλας, σωστά; Εάν στα χρήματα που διέθετα ήταν η καλύτερη επιλογή θα το έκανα! Συμφωνώ ότι το after sales σχεδόν όλου του δικτύου είναι χάλια...ούτε τεχνογνωσία ούτε όρεξη...Ευτυχώς έχω βρεί ένα εξειδικευμένο συνεργείο opel όπου τα παιδιά εκεί αγαπούν τη δουλειά τους και τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα, με αποτέλεσμα το corsa μου να λειτουργεί άψογα μετά από 85.000 χλμ έχοντας μόνο αλλάξει τα βασικά που έβγαλε (παλάντζο, αντλία νερού) και επιδιορθώσει προληπτικά μίζα, κρεμαγιέρα από επιλογή! Τα χρήματα που έχω δώσει (αγορά+έπειτα) δεν τα θεωρώ πολλά και είμαι ικανοποιημένος! Όσον αφορά όλους τους υπόλοιπους τομείς δεν έχω πουθενά παράπονο! Όλα τα παραπάνω με οδήγησαν στο Insignia και αν και από αυτό μείνω ικανοποιημένος δεν βρίσκω το λόγο να μην ξαναγοράσω opel! Αν όμως τα οικονομικά μου το επιτρέψουν θα πάω σε Saab που είναι όμως το όνειρό μου και δεν θα σημαίνει ότι δυσαρεστήθηκα από τα opel μου!
sorry για έκταση, είχα πολλά να πώ!:D

nickmanak
24-06-09, 16:17
Δεν θα ξαναγοραζα Opel διοτι μια ζωη την εχουμε (ειναι και μικρη). Αν αγοραζουμε συνεχεια την ιδια μαρκα πως θα δοκιμασουμε και αλλες; Στην επομενη αγορα θα πάω για BMW ή για κανα Honda, αναλογα με την τσεπη!

dr_gjx
24-06-09, 17:15
Έχω OPEL από το 1999 και τώρα πάλι OPEL θα πάρω (Insignia). Μέχρι σήμερα (10 χρόνια δηλαδή) δεν αντιμετώπισα κανένα σοβαρό πρόβλημα με κανένα από τα μοντέλα που έιχα (Astra, Corsa, Vectra). Με το Vectra που έχω τώρα έχω κάνει 167.000 χλμ και δεν έχω κανένα απολύτως σοβαρό πρόβλημα (έχω αλλάξει 4 φορές λέστιχα, 1 φορά αμορτισέρ, και η μόνη βλάβη ήταν ότι χάλασε το τμήμα της κονσόλας του κλιματισμού και το άλλαξα με 250 Ευρώ). Νομίζω ότι είναι πολύ αξιόπιστα αυτοκίνητα και δεν έχουν τα δήθεν της Audi. Η γυναίκα μου οδηγεί Audi A3 1.6 του 2006 και βγάζει συνεχώς προβλήματα, άσε δε το θόρυβο της μηχανής. Εντυπωσιάστηκα μάλιστα από το ότι μια φορά κάηκε το λαμπάκι του stop στο Vectra και εκτός ότι άναψε η σχετική ένδειξη ενεργοποιήθηκε το πίσω φως πορείας ως φως φρένων μέχρι που επισκευάστηκε, στο Audi τώρα που κάηκε ανάβει μόνο το ένα και το μεσαίο. Θα μου πείτε λεπτομέρειες, όχι λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά. Τέλος, μη μιλήσουμε για τα service: άψογα, οικονομικά και γρήγορα με πολύ φιλική εξυπηρέτηση aftersales.

astrapelekis
08-07-09, 11:26
Loipon exoume kai leme. Stin oikogenia ews twra eixame
Opel kadett 1000000 xil. 17 xronia allakse kinitira apo ton 1300 ebale enan 1600 to kratise kana xrono kai to poulise, se auto ematha na odiagaw, peire to vectra a to eixa egw gia 5 xronia synolo 550k xiliometra trakara kai to petaksa, peira vectra d, to spasa apo katw meta apo 5 xronia kai 280k xiliometra ekana zimia 6k euro, twra exw astra h 5d 1.6t 2 xronia kai 56k xiliometra. Epipleon o gampros mou eixe ascona 27 xronon xiliometra den kserw eixe blabi den douleuan ta organa. Eixame kai ena mitsubishi lancer emeine apo kinitira, kai ena matiz apo hlektrika.

Ti na pw barethika na ta kanw service, nai kai paly opel tha perna, akoma kai oi germanoi lene, Opel vur lebe
gyro gyro peutoune alla akoma pane.

hartinos
10-07-09, 16:19
den xerw ti lene polloi emena pantws exei 227000 km to exw 11 xronia kai den eixa pote provlima se tpt..mono to bratso apo to ntoulapaki tou sinodigou mou eixe spasei,kai vgaine attiki odo kai ethniki kai to paw 160-170 kai den katalavainei tpt ...

nemo7
11-07-09, 21:38
...και αν ποτέ το άλλαζα πάλι OPEL θα έπαιρνα αμαλάχι να ούμε ...... γιατί έτσι μας αρέσει..........:):):):):)

GIORGOS RIMOYDIS
12-07-09, 12:48
tha eperna opel gt exei poiothta gkazia omorfia kai gt einai opel g@m.....o

mc_tolis
06-08-09, 19:15
paidia, eixa ena kadett, kai molis agorasa to INSIGNIA

mnimonic
07-08-09, 23:54
Με τα μέχρι τώρα δεδομένα καλύτερα να πάρω ποδήλατο. Εχω Corsa C 1.4 2005 και τί να πρωτοθυμηθώ?
Κρεμαριέρα, Δισκό-Πλατο, Περιεργοι θόρυβοι στο εμπρός σύστημα του αυτοκινήτου, χαμηλές επιδόσεις, και το βασικότερα πολυ κακή αντιμετώπιση απο την OPEL σε όλα τα παραπάνω προβλήματα μου? Το επόμενο αυτοκίνητο μαλλόν θα είναι γιαπωνέζικο μην σας πω κορεάτικο.

Insigniakias
27-09-09, 15:42
Παντως μη νομιζετε οτι αμα παρετε BMW, Mercedes η Audi με 45 χιλιαρικα + ...ολα καλα τελος καλο...Καποιος ειχε ατυχημα με μια slk200 kompressor -νομιζω- και δεν ανοιξε ο αορεσακος με αποτελεσμα να χασει το ματι του...και του ειπαν τραβα να παραπονεθεις στη Bosch γιατι δικα της ειναι τα συστηματα...επισης ενα φιλος με BMW αλλαξε μπαταρια μεσα σε 2,5 μηνες...Οποτε προβληματα μπορουν να βγαλουν και βγαζουν και αμαξια με 60.000 ευρω+ και ας ειναι και BMW, Mercedes κλπ, οπως προβληματα μπορουν να βγαλουν κα ιβγαζουν και Opel με 20.000 ευρω

Ειχα Vectra b του 97' 8,5 χρονια με 70.000 χλμ και απολυτως κανενα προβλημα εκτος απο καποιες παιδικες ασθενεις...Τωρα εχω εδω και 3 χρονια Vectra C GTS 34.000 χλμ και δεν εβγαλε ουτε κιχ... αν και ειναι νωρις ακομα για να κρινω...γιατι λοιπον να μην ξανα αγορασω Opel?

Εγω παντως θα ξανα αγοραζα ανετα Opel...ο μονος λογος για τον οποιο δεν θα αγοραζα Opel ειναι γιατι θα υπηρχε αλλο αυτοκινητο πιο ομορφο (μεσα-εξω)... αν και δεν το νομιζω αυτο ειδικα τωρα με το Insignia και το νεο Astra... τα οπια ειναι αυτοκινητα-εργα τεχνης

Αν θα αγοραζα αυτοκινητο αλλης μαρκας, αυτο θα ηταν π.χ. μια Ε 200 επειδη θα ειχα γινει ξαφνικα πλουσιος... ομως με 25.000-30.000 χιλιαρικα (βλεπε Insignia) Οπελ και παλι Οπελ...και ουδις λογος για Ιαπωνικα γιατι απο θεματα ποιοτητας "σκιζουν"...

Και κατι αλλο που μου αρεσει σε μερικα Opel (π.χ. Insignia, Vectra, Antara,κ.α) ειναι οτι μπαινεις μεσα και νομιζεις οτι το αμαξει κοστιζει πολυ περισσοτερο... Μπηκα μεσα σε ενα Insignia και μου αρεσε πιο πολυ απο μια BMW 3αρα, Mercedes C-class και Audi A4...και σε σχεση με αυτα, δεν υστερει ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ σε ποιοτητα, εξοπλισμο-πολυτελεια...

Ευχαριστω για το χρονο σας

Mika
28-09-09, 10:49
:):DΕνταξει ολα τα αμαξια βγαζουν προβληματα εδω mercedes c200 53k αμαξι και μετα απο 2 χρονια με 14000 xιλ χαλασε ο εγκεφαλος και κατεβηκαμε απο λαρισα με το εξπρες τι να πεις ειναι αν σου κατσει.Αλλα σε γενικες γραμμες δε θα ξαναπαρω οπελ τουλαχιστον το επομενο αμαξι γιατι ακομα νεος ειμαι θελω να δοκιμασω διαφορα.Τωρα αν δοκιμασω και οδηγησω αξιοπιστες μακρες βεβαια και δεν μεινω ιδιαιτερα ευχαριστημενος μπορει να παρω το isignia της τοτε εποχης που ειμαι σιγουρος πως θα ναι μαμω τα αμαξια

astra_mk4
06-03-10, 15:09
Εγω θα αγόραζα Opel και μιας και είμαι λίγο πιο παλιάς σχολης θα ήθελα ένα Calibra!
Όχι οτι δεν μου αρεσουν τα καινούρια αλλα μου αρέσουν περισσότερο μοντελα της δεκαετίας του 90.

GTC-ANIMAL
06-03-10, 16:47
an den paro ena R34 de tha isixaso xaxa3 :(

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΥΛΙΝΟΒΙΤΣ
06-03-10, 23:10
Εγω τι να πω τωρα???????4 εχω αλλαξει και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.OPEL και τα μυαλα στα καγκελα λεμε.Οι γερμανοι ειναι φιλοι μας...............χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαxaxa3xaxa3xaxa3xaxa3

GTC25
09-04-10, 16:40
ειναι αρρωστια που κυλαει στο αιμα!!
θα ηθελα να εχεω ενα calibra!!

Giannis_Patra
21-06-10, 02:09
tha ksana agoraza opel giati meta apo 11 xronia kai 245.000 xiliometra pou dienisa den exw anebei pote se express service...(pali kala giati tha pedeytei poly o typos na to anebasei)

lucifergr
29-09-10, 21:16
Σιγουρα και το εχω βρει corsa opc

achatzig
07-10-10, 21:48
Εχω το Astra G 1.4 εδω και ενα χρονο και το αμαξι εχει 140000 km και ειναι σαν καινουριο. ουτε κιχ ο κινητηρας, ουτε λαδια να καψει, τιποτα. Μονο 2 λαμπες εχω αλλαξει αλλα ποιος ξερει απο ποτε ηταν. Αξιοπιστο, οικονομικο και απο τα πιο ομορφα opel κατα τη γνωμη μου. Αλλα το παιδικο ονειρο ειναι μια Manta!!!

dimpas
07-10-10, 21:56
Οπελ ναι θα ξανάπερνα ( στην οικογένεια υπάρχει Kadett D , Vectra B,Corsa B , Corsa D, Astra H TT) , όμως ένα Calibra 4X4 ή τον διάδοχό του .....

ΑΛΕΧ
08-10-10, 00:11
paidia opel kai pali opel opoy GOYSTARIS bazis to xeraki soy eno ston giapona den petixeni panta idika ta honta me ta to proto anoigma ksekinan ta problimata

GTC25
08-10-10, 14:11
παντα αγοραζω OPEL γιατι ειναι αρρωστια που κυλαει στο αιμα!!heart1
στην οικογενεια μου υπαρχουν τα εξης
1)astra h opc
2) δυο vectra c 1.8
3)corsa d 1.2
4)corsa c 1.2
5) δυο astra f 1.4
6) δυο astra g 1.4
7)calibra a 4x4 turbo

jimk1984
09-10-10, 10:23
Eπελεξα "ισως" ..Αντιπροσωπευοντας τη φραση "ποτε μη λες ποτε"

Η παραδοση στη οικογενεια μου ηταν τα οπελ .
Απο kaddet http://en.wikipedia.org/wiki/File:Opel_Kadett_A_Lahti2.JPG
και http://en.wikipedia.org/wiki/File:Opel_Kadett_C_Coupe_front_20080206.jpg
που ηταν του παππου μου εως
σημερα οpel corsa D http://en.wikipedia.org/wiki/File:Opel_Corsa_D_20090912_front.JPG

Σε γενικες γραμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την εταιρεια και στην παρουσα φαση ικανοποιημενος μετην αγορα του 1ου μου αυτοκινητου (βλεπε opel corsa D)
Απλα εχω βλεψεις για κατι ποιοτικοτερο και καλητερο στο μακρυ μελλον(αρκει να υπαρχει και το καταλληλο οικονομικο υποβαθρο) και αυτο δεν ειναι κατι αλλο απο μια BMW :headbang:..

german
09-10-10, 18:42
κ πριν κ τωρα κ στον αιωνα τον απαντα ΜΟΝΟ OPEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

german
09-10-10, 18:45
[QUOTE=GTC25;326001]παντα αγοραζω OPEL γιατι ειναι αρρωστια που κυλαει στο αιμα!!heart1
στην οικογενεια μου υπαρχουν τα εξης
1)astra h opc
2) δυο vectra c 1.8
3)corsa d 1.2
4)corsa c 1.2
5) δυο astra f 1.4
6) δυο astra g 1.4
7)calibra a 4x4 turbo
ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΚΥΛΑΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ!!!!!!!!!!ΣΩΣΤΟς Ο ΦΙΛΟς ΕΤΣΙ!!!!!!!!

thodoris
10-10-10, 01:20
ΝΑΙ θα ξαναεπερνα opel αλλα και παλι παλιο.
πιο παλιο απο αυτο που εχω......!
οπως λεει και ο Ποποτας: εμπρος.....ΠΙΣΩ!!!!

capthookb
10-10-10, 01:52
Μιας κι εγώ είχα ξεκινήσει αυτή την ψηφοφορία, 5+ χρόνια πριν και δε βλέπω την ψήφο μου, νομίζω πως είχα ψηφίσει 'Ίσως". Όμως το ίσως έγινε ναι, αφού πήρα το J και παρόλο που με ταλαιπωρεί κι αυτό. Πως τη λένε την παροιμία; "Αγάπη δίχως πείσματα δεν έχει νοστιμάδα" :)

Άρα έχουμε 0.31% υπέρ του "ναι" => 64,17% ναι και 19,31% ίσως xaxa3

Insane
12-10-10, 04:07
ΝΑΙ με κεφαλαια!!!Ειναι αξιοπιστα!!Ομορφα....Γοητευτικα....και δεν θα σου ζητησουν ΠΟΤΕ δωρο!!Ειναι.....το 1/3 του εαυτου σου!!!Το αλλο 1/3 καθετε στην θεση του συνοδηγου και σου γκρινιαζειι περιμενοντας να την πας βολτα!lollol

trelamenos
12-10-10, 20:56
enoeitai pos NAI ,opws eipe kai o filos mou stellios (german) einai arrwstia pou kylaei sto aima,meta apo ena italiko pardon1(fiat tipo) me polla provlimata ,vryka thn ygeia mou me to astraki mou beach1

asilver
16-10-10, 16:16
Σαν πρώτη επαφή μέσω του corsa D ψηφίζω ίσως ναι

mcloud
17-10-10, 00:08
Ψηφησα "ισως" οχι γιατι δεν εμεινα ευχαριστημενος με το οπελ μου απλα κ μονο για να δωσω θαρρος στις ιαπωνικες εταιριες εαν βλεπουν τα ποστ αυτα !
Εαν φτιαξουν τα πλαστικα, γενικα τα εσωτερικα τους και τις λαμαρινες τους ΑΛΛΑ κρατησουν ΙΔΙΕΣ τιμες αγορας θα επιστρεψω στα Γιαπωνεζικα. (οχι Nissan βλεπε: Renault ) καθαροαιμη ιαπωνικη μαρκα κ αξιοπιστη.
Για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να αυξηθει κατα πολυ ο ανταγωνισμος και να πεσουν οι τιμες. Τοτε πλεον πιστευω θα παψουμε να λεμε "φθινο = κακό" γιατι τωρα τα Οπελ ειναι απλα μια μεση λυση. Ουτε φθινα αλλα ουτε ακριβα. Ουτε χαλια αλλα ουτε τελεια σε αξιοπιστια. Τα λες απλά "καλα αυτοκινητα".
Απο κει και περα στο να σου βγαλει προβληματα (εννοω σοβαρα προβληματα μηχανικα ή ηλεκτρολογικα - ηλεκτρονικα) ειναι 1ον θεμα συντηρισης και 2ον θεμα... ΤΥΧΗΣ!
Ναι ! θεμα τυχης ειναι ολα, παλια ελεγα "θεμα παρτίδας" , δλδ οτι δεν ειχε βγει εκεινη η φουρνιά-παρτιδα καλη.
οχι δεν ειναι ετσι. εχω δει οπως πιστευω κ αρκετοι απο σας το εξης φαινομενο. Απο την ΙΔΙΑ αντιπροσωπια, ΙΔΙΑ μερα, ΙΔΙΑ περιοδο, ΙΔΙΑ μαρκα, ΙΔΙΟ μοντελο αυτοκινητα και του ενος να βγαινει "σκυλι" και του αλλου να χαλαει μεχρι κ στην 1η εβδομαδα για διαφορους λογους.
5 αστερια να χει αξιοπιστια (παμε για 6 τωρα) κ απο κει κ περα στην ωρα τους service δλδ συντηριση και ΤΥΧΗ :)

izzy_s3
20-10-10, 00:31
exw parei idi to deytero elpizontas se kati kalitero(paroti kai akrivotero) alla epesa teleios exw 16 episkepseis se 26 mines me diathesimotita ilikon miden(0) kanena sevasmo gia ta lefta pou exw dwsei kai tin opel hellas den tin aggizei tipota
exw akousei oti oi trigmoi kai tra nera einai fisiologika exw akoysei (kai plirwsei) mia lampa xenon pou ana diastimata esvine(kai afou esvina ta fota meta anavane) mou kathisterisan tin paradosi tou aytokinitou 2 meres xwris na mpoun sto kopo na me enimerwsoun! mou kolise anoixto 20 wres apo tin agora tou! h porta tou sunodigou mou emeine anoixti(den koumpone pouthena)kuriaki vradi kai epsaxna gnwsto parking na to afisw anagastika anoixto! 1-2 mines apo tin agora tou evala sfouggari na mazepsw ta nera pou eixe parei enw to eplina me sfougari oute kan lastixo

AccountSaver
24-11-10, 04:31
Σε ελάχιστο καιρό...

vagelisargio
31-12-10, 22:21
Εχω Combo απο το 2004.Το μονο προβλημα που εβγαλε και μετα απο 6 χρονια ηταν ο εγκεφαλος αντλιας. Βρηκα μεταχειρισμενο με 250 ευρω.
Πριν απο αυτο ειχα το vectra b και εβγαλε ελαχιστα προβληματα.
Τωρα πουλαω το peugeut 206 της γυναικας μου γιατι σε 3 χρονια με 40000 χλμ εχει βγαλει αρκετες βλαβες.
Εχω ηδη παραγγειλει το νεο meriva 1.4 120hp,παρολο που η opel δεν κανει καλες προσφορες.
Αμα σου κολλησει το μικροβιο opel.....

Kapten
03-01-11, 16:02
Θα ξαναγοραζα OPEL γιατι ξερω το τηλεφωνο του Ζαχου!!!:p:cool:zhtw1-hellas-

GTCLegend
07-01-11, 00:54
λίγο πολύ όλα τα αυτοκίνητα έχουν προβλήματα. Το θέμα είναι ότι και το αυτοκίνητο θέλει την απαραίτητη φροντίδα. Αν δεν το φροντίζεις τι περιμένεις?
Εγώ πάντως ψήφισα ναι :D

P.Lagojohn
14-01-11, 00:07
1.opel kadett b caravan
2. opel ascona b 2 door
3. opel astra f gsi original (to prwto mou)
4.opel corsa b 1.4
5.opel astra f gt 1.4 (tis adelfis mou to poulaei) 4 door
6 opel astra G bertone ...

Αν τα νεα οπελ δεν καινε εγκεφαλους ΜΠΟΡΕΙ και ναι ...

Tasos GTC
14-01-11, 02:05
egw paidia exw ena astra gtc kai edw kai exi xronia pou to exw den exw antimetopisei kanena apolitws provlima,dixws ipervolh!

VXR_ZAP
14-01-11, 02:45
tha eperne giati apo mikro zimies den vgazei tipota einai skylos oute aisthitires xalane kai genika provlima den exei kanena ..........spas moter omws kateytheian sto xontro paixnidi......axaxxaxaxaxa kala egw eimai kai ekseresi omws.........

koumparos
24-08-12, 16:40
Δεν θα ξαναέπαιρνα με καμία Παναγία, μου έχει βγάλει την ψυχή, κάθε βδομάδα κάτι θέλει (μετά τις 90000χλμ) και δεν σταματάει πουθενά. Στην κυριολεξία με έχει καταστρέψει οικονομικά.

opcdmax
24-08-12, 16:49
εγω μπωρει και να ξαναεπερνα!! βασικα αν επερνα τωρα οπελ θα επερνα, το αμαξι εχει βγαλει τα προβληματακια του αλλα του εχει βγει πραγματικα το ζουμι ( οταν το ειχε ο πατερας μου, εγω το προσεχω χαχα) και απο προβληματα αν εξαιρεσεις φλατζα και δυναμο ολα τα αλλα ηταν λογικα!!! ασε που εχω βρει και τσακαλι μηχανικο!!! το μονο πλην πιστευω ειναι τα ακριβα ανταλακτικα τιποτα αλλο!!!!

koumparos
24-08-12, 16:55
το μονο πλην πιστευω ειναι τα ακριβα ανταλακτικα τιποτα αλλο!!!!
Για μένα τα ανταλλακτικά δεν είναι πρόβλημα. Με κάτι γνωριμίες τα παίρνς κοψοχρονιά. Έχω κουραστεί πια να πηγαίνει παρασκευή μεσημέρι η παρέα μου στην παραλιακή για καφέ και εγώ να πηγαίνω συνεργείο. Daihatsu κ ας μη στρίβει.

giorgos_ASTRA G
24-08-12, 17:02
Δαγκωτο OPEL και εγω. Εγω ξερω οτι το αμαξι που οδηγαω πριν 3 μηνες ηταν ενα εριπειο που ηθελα κυριολεκτικα πεταμα και μετα απο ενα καλο συμαζεμα εγινε καινουργιο. 1 μιση χρονο με τα αμορτισερ τελειως νεκρα (στην κυριολεξια) και δεν ετριξε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.

opcdmax
24-08-12, 17:20
η οπελ ειναι μπροστα τι να λεμε!!!! το αμαξι ειναι 14 χρονων με 250κ χιλιομετρα και δεν εχουν αλαχτει αμορτισερ ποτε ( πρεπει ομως) συμπλεκτης ποτε ( και αυτο πρεπει) και αλλαξα δισκους πριν κατι μηνες!!!! και απο χρηση ?? να πω οτι το ειχαμε φορτοσει με μαρμαρα και το αμαξι ειχε κατσει ,οτι πηγαιναμε στα χωραφια σε χωματοδρομους γεματο με λιπασματα ,οτι πηγαιναμε για κυνηγι στου διαολου το κερατο!!! το αμαξι ειναι σκυλι!!!

nikospats
24-08-12, 17:27
πολύ θα ήθελα να πάρω το astra 2.0 diesel biturbo με αρκετά extra εαν και θα είναι και αρκετά ακριβό.

jordanopc
24-08-12, 17:32
Η αλήθεια είναι ότι η opel ήταν μια από τις εταιρίες που ούτε να έβλεπα δεν ήθελα όχι να πάρω και αμάξι της.Μέχρι που έβγαλε το gtc h , corsa opc , insignia και άρχισα να την βλέπω με άλλο μάτι .Ειδικά με το corsa opc έπαθα πλακα από την ομορφιά του ώσπου και μπόρεσα να το πάρω μετά από το saxo μου.Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με το corsa μέχρι τώρα που έχω κάνει 23.000 χιλιόμετρα, εκτος από κάτι ψιλοπροβλήματα που είναι μες στο πρόγραμμα όπως σωληνώσεις air condition .Αλλα πιθανόν το επόμενο αμάξι μου δεν θα είναι opel αλλα ποτε δεν ξέρεις .......
Μάλλον από το VW group θα είναι η εάν έχω την οικονομική δυνατότητα καμια σοβαρή bmw η mercedes .

nightfall
24-08-12, 21:25
μεχρι στιγμης κανενα προβλημα ουτε μικρο ουτε μεγαλο και φυσικα θα ηθελα το επομενο αυτοκινητο να ειναι το καινουργιο astra opc ,απιθανο για την παρουσα φαση, αλλα τα ονειρα πεφτουν παντα τελευταια ....

GTC25
24-08-12, 21:48
opel,όσο με αφήνει ο θεός να ζω...
είναι αρρώστια που κυλάει στο αίμα.

christoi
24-08-12, 22:14
Honda ρε, να είναι και κατασκευασμένο στην Ιαπωνία, να μην πεθάνει ποτέ. Ο θεοί στις μηχανές.

Thalasinos
24-08-12, 22:47
Ειναι ενας χρόνος που αγορασα μεταχειρισμένο το corsa μου και ειμαι πολυ ευχαριστημένος
Σιγουρα θα ηθελα η επομενη αγορα μου να ειναι το καινουργιο ASTRA, το βλέπω και......-saliaris-

thanasiskokk
01-09-12, 13:34
Εγώ παιδιά έχω το Meriva B 140hp και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το έχω 1,5χρόνο στην κατωχή μου και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Η κατανάλωση καυσίμου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, από κρατήματα... σκίζει, από επιδωσεις φυσάει και η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ πάνω του μέσου όρου (πάντα για τα λεφτά που δείνεις). Επομένως, ναι, θα ξανααγόραζα opel με ευκολία. Α, και απλό σερβις μαζί με κάρτα καυσαερίων 70€!!! Τι άλλο θες;;;

Stamatis
01-09-12, 13:48
Δαγκωτό ! Πουτ@ν@ κρίση !!!

darkman74
01-09-12, 14:29
Οχι δαγκωτό ενα οπελ μεριβα του 2005 20.000 ευρω και εχει ^%^%$%# στης βλάβες αξιοπιστία 0 παμπολα μαιλ στην μαμα οπλε με απάντησης του στιλ εμεις απλός τα φέρνουμε απευθυνθείτε στους αντιπροσώπους κτλ κτλ .

προηγούμενο αμαξι seat toledo στα 6 χρονια μια βαλβίδα θερμοκρασίας νερού με κόστος 30 ευρό και μετα εκανα την εξυπνάδα να πάρω ενα καθαρά γερμανικό αμάξι για καλύτερη ποιότητα .

οταν πηρα το σεατ ειχε ηλεκτρικούς αναδιπλωμένους και θερμαινόμενους καθρέφτες οταν παράγγειλα το μεριβα ζήτησα την φουλ εκδοσή χωρίς ηλιοροφη και μου ειπαν οτι ειναι η εκδοσή cosmo και λεω οκ , αποτέλεσμα ...... η φουλ δεν εχει ηλεκτρικούς καθρέπτες και τους ρυθμίζω με το χέρι :)

Stamatis
01-09-12, 15:16
Οχι δαγκωτό ενα οπελ μεριβα του 2005 20.000 ευρω και εχει ^%^%$%# στης βλάβες αξιοπιστία 0 παμπολα μαιλ στην μαμα οπλε με απάντησης του στιλ εμεις απλός τα φέρνουμε απευθυνθείτε στους αντιπροσώπους κτλ κτλ .

προηγούμενο αμαξι seat toledo στα 6 χρονια μια βαλβίδα θερμοκρασίας νερού με κόστος 30 ευρό και μετα εκανα την εξυπνάδα να πάρω ενα καθαρά γερμανικό αμάξι για καλύτερη ποιότητα .

οταν πηρα το σεατ ειχε ηλεκτρικούς αναδιπλωμένους και θερμαινόμενους καθρέφτες οταν παράγγειλα το μεριβα ζήτησα την φουλ εκδοσή χωρίς ηλιοροφη και μου ειπαν οτι ειναι η εκδοσή cosmo και λεω οκ , αποτέλεσμα ...... η φουλ δεν εχει ηλεκτρικούς καθρέπτες και τους ρυθμίζω με το χέρι :)

Κι εμένα το Astra τα προβλήματα του είναι 2 ασφάλειες κόστος 20cent !!!
Καλύτερη ποιότητα από το Seat σίγουρα πήρες! Σε όποια εταιρία και να κοιτάξεις θα βρεις κάποιο συμβάν σαν το δικό σου με το Meriva.
Όσο για τους καθρεύτες δεν υπάρχει περίπτωση το Meriva του 2005 να μην έβγαζε ηλεκτρικούς,εδώ τους έχει standard το δικό μου που είναι μοντέλο του 92 !!!
Όπως και να χει εύχομαι να ξεμπερδέψεις με ότι θέμα έχεις και να χαρείς το Meriva σου.

darkman74
01-09-12, 15:31
καλησπερα οτι εβγαζε ηλεκτρικους εβγαζε η φουλ εκδοσή δεν ειχε :P φιλε σταματη δεν ξερω για το 92 γιατι τότε ειχα yugo που και αυτο ειχε 0 βλαβες σαν το δικο σου :P αλλα για το 2005 το μεριβα το δικο μου και το οπελ κορσα του μπατζανάκη μου εχουν %$%$%^$^ και τα ανταλλακτικά στον θεό ετσι ...............

opcdmax
01-09-12, 16:51
με τα ανταλκτικα υπαρχει ενα θεμα!!! αλλα το εχουν οι αντιπροσοποιες!!!! τα ανταλακτικα απο μονα τους δεν ειναι ακριβα πχ (1) στο δικο μου ο συμπλεκτης ο ιδιος με τον μαμα κανει 140 ευρω στην αντιπροσοπεια για αλλαγη συμπλεκτη μου ζητανε 700 ευρω και σε δικο μου ανθρωπο ( παλι αντιπροσοποια αλλα ειναι γνωστος) θελει 250!!! και αυτο δεν το εχει μονο η οπελ αλλα και αλλες εταιριες πχ (2) εχουμε και ενα isuzu μας χαλασε η τρομπα για το νερο των υαλοκαθαριστηρων στην isuzu μας ζητανε 70 ευρω χωρις εργασια και πηραμε ακριβος το ιδιο απο εξωτερικο μαγαζι 20 ευρω!!!!!

tonykour
01-09-12, 23:17
meta apo 110xilkm ekapse flanza. kata ta alla mia xara

johnis17
01-09-12, 23:58
Παιδιά έχω πατέρα ιατρικό επισκέπτη και έχουμε αλλάξει αρκετά αμάξια τα τελευταία χρονιά το πρώτο ήταν ένα fiat bravo το αυτοκινητάκι μας είχε βγάλει ασπροπρόσωπους μετά αποκτήσαμε ένα opel astra g το οποίο ήταν τέλειο μηχανικά δεν μας είχε αφήσει ποτέ και για κακή του τύχη μας είχαν τρακάρει 4 φορές και πάλι τπτ τέλειο αυτοκίνητο μετά ένα renault megane το οποίο είχαμε εντυπωσιαστεί από την τεχνολογία που είχε αλλά αυτό μας είχε αφήσει κάποιες φόρες και το τελευταίο εταιρικό αμάξι ήταν ένα toyota corolla 09 παιδιά πριν το πάρουμε με λέει ο πατέρας μου αυτό θα είναι αυτοκινηταρα διότι είχε ακούσει σχολειά από έξω κόσμο και είχε και κάποιες εμπειρίες δεν λέω μηχανικά και μονό μηχανικά ήταν άψογο αλλά από την πρώτη μέρα τα πλαστικά όλα τρεμόπαιζαν η κονσόλα κουνιόταν ολόκληρη από τον πρώτο χρόνω είχαν χαλάσει η κλειδαριές από δυο πόρτες και δεν κλείδωναν στην πόρτα του οδηγού εκεί που είναι η ζώνη στην "κολωνα" είχε φύγει ολόκληρο και ήταν όλο καλώδια και όταν πήγαμε να το φτιάξουμε μας είπαν ότι έτσι ήταν και δεν μπορούσε να γίνει τίποτα και γενικό είχαμε θέμα και τώρα ερχόμαστε στην αγορά δικού μας αυτοκινήτου που ήταν φυσικά opel το μονό το οποίο δεν μας ευχαρίστησε ήταν τα ηχεία που για τα λευτα του έπρεπε να ήταν καλύτερα και επίσης τα κυβικά για είναι πολύ λίγα για ένα τέτοιο βαρύ αυτοκίνητο κλείνοντας θέλω να πω ότι σε ολες τις εταιρίες έχει πέσει η ποιότητα... και όσο αυτά που λένε έχω audi mersendes η μια άλλη "καλη" μάρκα μην τα ακούτε και αυτά έχουν βγάλει αρκετά προβλήματα.

MPAMPIS.1.7D
02-09-12, 11:46
Έχω ένα toyota corolla 2000 μοντέλο έχει 170000 χλμ το έχω χαμηλώση εδώ και 10 χρόνια και ούτε τρίζει ούτε έχει πάθει τίποτα. Αλλαξα μία αντλία βεντζίνης το πρώτο χρόνο (που ήταν στην εγγύηση και δεν πλήρωσα δραχμή) και πρίν δύο μήνες μία φυσούνα στο αριστερό ιμιαξόνιο. Μονο λάδια και φίλτρα το εργαλείο. πέρσι πήρα και ένα κόρσα 1.7 ντιζελ, έχω κάνει 21500 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, είχα ένα πρόβλημα με ένα θορυβο που ήταν απο το φιλτροκούτι αλλά το έλυσα. Από θέμα οδήγησης, άνεση,οικονομία και στο ταξίδι ΚΟΡΣΑ. Εύχομαι μετά απο 12 χρόνια να μην μετανιώσω που πήρα ΟΠΕΛ.thumbs1

johnis17
02-09-12, 12:15
Έμενα απλά με πείραξαν τα εξής θέματα ότι για την τιμή του 19.000 χιλιάρικα έχει χαλιά ηχώ μονό 4 ηχεία και αυτά μπροστά τα κυβικά του είναι πολύ λίγα για να σηκώσουν τέτοιο βαρύ αυτοκίνητο και είναι απαράδεκτο να μην έχει ηλεκτρικά παράθυρα πίσω αλλά από μηχανικής άποψης τέσσερις μήνες το έχουμε και πάει μια χαρά !!! ( μιλάω για astra j )

koumparos
02-09-12, 14:03
Έμενα απλά με πείραξαν τα εξής θέματα ότι για την τιμή του 19.000 χιλιάρικα έχει χαλιά ηχώ μονό 4 ηχεία και αυτά μπροστά τα κυβικά του είναι πολύ λίγα για να σηκώσουν τέτοιο βαρύ αυτοκίνητο και είναι απαράδεκτο να μην έχει ηλεκτρικά παράθυρα πίσω αλλά από μηχανικής άποψης τέσσερις μήνες το έχουμε και πάει μια χαρά !!! ( μιλάω για astra j )
Η opel έχει καταντήσει τραγική, μας βλέπει αποκλειστικά ως πορτοφόλια και στην αγορά και στο aftersales. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να μην το δείχνουν τόσο.

darkman74
02-09-12, 14:26
Η opel έχει καταντήσει τραγική, μας βλέπει αποκλειστικά ως πορτοφόλια και στην αγορά και στο aftersales. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να μην το δείχνουν τόσο.

+100000000000000 :)

serkos
02-09-12, 15:05
μετα απο 2 κορσα δυστυχως λεω οτι εαν μπορεσω να παρω αλλο αμαξι κατα 70% δεν θα ειναι οπελ!!
πολλα προβληματα και απο αντιμετωπιση σε αντιπροσωπιες χαλια!!!

V@GGELIS GTC
02-09-12, 15:14
Φυσικά:
1)Αντλία νερού το δεύτερο χρόνο.
2)Μπαταρία στα 3 χρόνια (1 μήνα μετά τη λήξη της εγγύησής της)
3)Δυναμό 5 μήνες μετά
4)Ηλεκτρονική πέρισυ (ρέταρε το αμάξι)
5)Από λάμπες; Με το κιλό (μπροστα και πίσω, μέχρι και μέσα στην κεντρική κονσόλα είχε καεί μια φορά)
6)Η τάπα της ανακύκλωσης, είχε σπάσει/χαλάσει, ευτυχώς την επιδιόρθωσαν και δε χρειάστηκε αλλαγή
7)Το γνωστό πρόβλημα με το σπασμένο βραχίονα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.
8)Είχε "ανοίξει" κάπως το δοχείο του νερου για τους υαλοκαθαριστήρες ή κάποιο σωληνάκι του και δεν έμενε σταγόνα νερό.
Γενικά το έχω 6 χρόνια και πρέπει να τα σκάω κάθε χρόνο για χοντρά προβλήματα, πέραν των service που γίνεται κανονικά.

πο πο ρε φιλε τι λες τωρα? πιστευω ειναι να μη σου τυχει και σενα σου ετυχε δυστυχως. μηπως ήταν απ τα πρωτα πρωτα ASTRA J της παραγωγης? γιατι πολλες φορες τα πρωτα μοντελα βγαζουν τετοια προβληματα και το ξερω απο δικες μου υποθεσεις που εχω συναντησει και δεν ειναι λιγες.

Οπως και να χει, προσωπικα θα ξαναέπαιρνα OPEL γιατι τουλαχιστον εμενα εχουν κερδισει την εμπιστοσυνη μου σε ολους τους τομεις! ΑΣΦΑΛΕΙΑ-ΟΜΟΡΦΙΑ-ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.

Μονο για την κατανάλωση ειχα ενα παράπονο αλλα τωρα με τους καινουριους κινητηρες πιστευω θα αλλάξουν αυτα.

Υ.Γ

Η αντιμετώπιση στο συνεργειο της αντιπροσωπιας Ηρακλειου Κρητης είναι άψογη! 5 χρονια τωρα δεν ειχα κανενα παράπονο.

johnis17
02-09-12, 15:36

όπως τα λες είναι ο λόγος που πήραμε οπελ ήταν για αυτά τα πράγματα είχαμε ένα asta g και ειμασταν άρχοντες και τώρα αστό... εμένα με έκανε ταιραστια εντύπωση πως αμάξι 2011 να μην έχει παράθυρα πίσω η περισσότερα ηχεία περίμενα πως δυο γενιές μετά θα άλλαζαν προς το καλύτερο αλλά που γενικά δεν μας ενθουσίασε στο μέγιστο η αγορά του καλύτερα να περνάμε μεταχειρισμένο θα δίναμε λιγότερα λεφτά με καλύτερη εκδοσή.Με 19.000 είναι απαραδέκτοι για το τι έχει το αυτοκίνητο μέσα και έξω δεν λέω μηχανικά σχεδόν 3 μήνες το έχουμε δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα αλλά για τα λευτα του θα το χαρακτήριζα φτωχό.

koumparos
02-09-12, 15:44
όπως τα λες είναι ο λόγος που πήραμε οπελ ήταν για αυτά τα πράγματα είχαμε ένα asta g και ειμασταν άρχοντες και τώρα αστό... εμένα με έκανε ταιραστια εντύπωση πως αμάξι 2011 να μην έχει παράθυρα πίσω η περισσότερα ηχεία περίμενα πως δυο γενιές μετά θα άλλαζαν προς το καλύτερο αλλά που γενικά δεν μας ενθουσίασε στο μέγιστο η αγορά του καλύτερα να περνάμε μεταχειρισμένο θα δίναμε λιγότερα λεφτά με καλύτερη εκδοσή.Με 19.000 είναι απαραδέκτοι για το τι έχει το αυτοκίνητο μέσα και έξω δεν λέω μηχανικά σχεδόν 3 μήνες το έχουμε δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα αλλά για τα λευτα του θα το χαρακτήριζα φτωχό.
Όταn έψαχνε ο πατέρας μου την προηγούμενη δεκαετία για αυτοκίνητο είχε καταλήξει στο Astra G. Στις αντιπροσωπείες που το βλέπαμε, στην έκδοση elegance, το είχαμε δει με Clima και όχι AC και με νίκελ τις πετούγιες που ανοίγεις την πόρτα από μέσα. Μας είπαν ότι όπως είναι το εκθεσιακό θα είναι και το δικό μας με μόνη διαφορά το χρώμα και τις ταπετσαρίες. Λοιπόν ήρθε με AC και η απάντησή τους ήταν ότι η μόνη λύση είναι να γίνει εκεί η μετατροπή και κόστιζε 950.000 δραχμές τότε και ήρθε με μαύρες πλαστικές πετούγιες και η μόνη λύση ήταν να αλλάξουμε ταπετσαρίες με κόστος 112.000 δραχμές η κάθε μπροστινή και 89.000 δραχμές η κάθε πίσω. Ο λόγος αυτών των διαφορών? Έφταιγε η παρτίδα και το παίζανε και θιγμένοι οι πωλητές, επειδή το εργοστάσιο τους αφήνει ξεκρέμαστους. Είναι γελοίοι οι άνθρωποι. Είναι τόσο αξιόπιστοι όσο τα ηλεκτρονικά των αυτοκινήτων που πουλάνε. Άστα δηλαδη.

opcdmax
02-09-12, 16:03
τωρα που το λετε ακριβως τα ιδια εγεινε και με εμας!!! το ειχε παραγγηλει πρασινο ο πατερας μου και μας το εφεραν ασπρο γιατι λεει ειχε τελειωσει το χρωμα!!!!! οτι να ειναι !!!! και απο οτι θυμαμαι ειχαν αργησει παρα πολυ να μας το φερουν αλλα μεχρι να μας το φερουν μας ειχαν δωσει ενα corsa να κανουμε την δουλεια μας!!!

johnis17
02-09-12, 16:28
Και η βλακεία που χρειάζεται προσοχή είναι ότι πριν πάρουμε το αυτοκίνητο είχαμε δει κάποια αλλά από κάποιους φίλους του πατέρα μου εκείνοι είχαν το ίδιο ακριβώς που πήραμε εγώ είχα δει στο τιμόνι είχε πλήκτρα για κλήσεις και υπόθεσα ότι θα έχει bluetuth αλλά που μονό Mute κάνει και το πήγαμε για να βάλουμε 80 ευρώ μαζί με το πέρασμά μετά είχα δει τα προστατεύτηκα πίσω και λέω θα έχει ηχεία μια που πήραμε καλή εκδοσή ότι θα έχει αλλά μετά από δυο μέρες κατάλαβα ότι είχε μονό προστατεύτηκα λέω ε τους κλευτες και δεν βρέθηκε κανείς στην αντιπροσωπεία να μας πει τπτ βεβαία βλακεία μου που δεν ρώτησα αλλά πάλι γενικά κατάλαβα ότι πρώτα θέλει να το ελέγχεις αγρία το τι έχει και τι δεν έχει και μετά να αγοράζεις και μετ και από τεστ drive εμείς δεν κάναμε και καταλάβαμε ότι είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο για τα κυβικά του για την ακριβια 1.3 άμα είσαι σε ανηφόρα και πας με όπισθεν ζορίζεται αγρία για να την ανεβεί γενικά θέλει τρελό ψάξιμο και χρόνο πριν την αγορά τον οποίο εμείς δεν είχαμε :(

darkman74
02-09-12, 17:10
Ενας μικρός κατάλογος απο το μεριβα μου :)

1) Στους δυο μηνες φουσκα στην ροδα
2) 2 φορες μιζα
3) μπαταρια
4) 2 ηλεκρικα παράθυρα ( τα πισω )
5) Ταπα λαδιου ( έτρεχε το λάδι )
6) αλλαγη ολοκληρου δεξιου φαναριου ( αναβε και έσβηνε οποτε ήθελε )
7) λαμπάκι μηχανής (θεμα με την πεταλουδα)
8) λαμπακι αεροσακου (αισθητηρας καθίσματος)
9) 2-3 κιλα λαμπες απο τα κωλοφαναρα

καλα τα πλαστικα μεσα ολα εχουν γίνει κώλος :P και ειναι και σε γκαραζ :P

MPAMPIS.1.7D
02-09-12, 18:46
Ρε παιδιά με έχετε τρομοκρατήση, πιστεύω να έχουν βελτιώση τα σημερινά οπελ αλλιώς τη γ@μ@σαμε. Είναι να βρίσκουμε και δεύτερη δουλιά, δεν υπάρχουν κιόλας;

koumparos
02-09-12, 18:49
Ρε παιδιά με έχετε τρομοκρατήση, πιστεύω να έχουν βελτιώση τα σημερινά οπελ αλλιώς τη γ@μ@σαμε. Είναι να βρίσκουμε και δεύτερη δουλιά, δεν υπάρχουν κιόλας;
Κατά 90% η opel έχει προγραμματίσει πότε θα στα μασίσει. Δλδ τα προβλήματα είναι στάνταρ και προγραμματισμενα σχεδον σε συγκεκριμένα χλμ. Οι κάτοχοι corsa d θα σε κατατοπισουν.

apagogeas
02-09-12, 20:39
Δε ξέρω βρε παιδιά, φαντάζομαι στατιστικά κάποιοι θα έχουν θέματα με τις παραγγελίες και τη ποιότητα των αυτοκινήτων, όχι μόνο στα opel αλλά κάθε άλλη μάρκα. Προσωπικά κλείνω 5.5 χρόνια με το corsa D 2007, δεν έχει βγάλει τίποτα μηχανικό (φτου φτου) πέρα από μια πλαφονιέρα (εγγύηση) μια καμμένη λάμπα και αστοχία υλικού (τζόγος) στο τιμόνι στη 4ετία. Με αυτή την εμπειρία θα έλεγα είναι πολύ οκ το αμάξι αλλά προφανώς άλλοι με τόσα προβλήματα θα έχουν άλλη άποψη. Σαν λαχείο ακούγεται το να πάρεις αμάξι πια.

koumparos
02-09-12, 21:37
Δε ξέρω βρε παιδιά, φαντάζομαι στατιστικά κάποιοι θα έχουν θέματα με τις παραγγελίες και τη ποιότητα των αυτοκινήτων, όχι μόνο στα opel αλλά κάθε άλλη μάρκα. Προσωπικά κλείνω 5.5 χρόνια με το corsa D 2007, δεν έχει βγάλει τίποτα μηχανικό (φτου φτου) πέρα από μια πλαφονιέρα (εγγύηση) μια καμμένη λάμπα και αστοχία υλικού (τζόγος) στο τιμόνι στη 4ετία. Με αυτή την εμπειρία θα έλεγα είναι πολύ οκ το αμάξι αλλά προφανώς άλλοι με τόσα προβλήματα θα έχουν άλλη άποψη. Σαν λαχείο ακούγεται το να πάρεις αμάξι πια.
Συνήθως ηλεκτρικά βγάζουν.

opcdmax
03-09-12, 02:45
ειναι λαχειο παιδια!!!! εμεις τρια οπελ kadette e , astra f και astra g κανενα δεν εβγαλε σοβαρο προβλημα που να εφταιγε η οπελ για αυτο!!!!