PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Μηχανικό "σφύριγμα" σε ΑΣΤΡΑ Η (+ video)

mafiozos29
09-05-09, 15:29
Γεια χαρα συμφορουμητες,
εδω και αρκετο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το αμαξι μου (astra gtc 1.6Turbo).
Ξαφνικα αρχισε να "σφυριζει" η μηχανη...Ο ηχος εντοπιζεται ΜΑΛΛΟΝ καπου χαμηλα αναμεσα στο φιλτροκουτι και στο μοτερ..
(χωρις να εχω γνωσεις μηχανικου, αρχικα υπεθεσα οτι ειναι υμαντας).
Ξεκινησα και πηγα στην οπελ Τριπολης..οταν εφτασα το αμαξι δεν εκανε τον παραμικρο θορυβο..συζηταμε λιγο με το μηχανικο αλλα ματαια..
που να καταλαβει ο ανθρωπος τι εννουσα αν δεν το ακουσει!
Ωστοσω το αμαξι δεν παρουσιαζε απωλεια δυναμης η αλλο προβλημα.
Με τον καιρο ομως το προβλημα εντοπιζονταν ολο και συχνοτερα...
Πριν το πασχα επιδυνοθηκε πολυ το προβλημα και επιτελους εντοπιστηκε το προβλημα απο την οπελ τριπολης. ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν ειχε παρομοια περιπτωση και 8α πρεπει να ρωτησει σχετικα...(απο τοτε δεν εχω 3αναπερασει απο οπελ λογω ελλειψης χρονου).

παραθετω ενα βιντεο για να παρετε μια ιδεα απο το προβλημα..

http://www.youtube.com/watch?v=dh4dz6T6d4c

Υ.Γ. Το προβλημα δεν παρουσιαζεται (99,999%) οταν εχει βρεξει...(μαλλον παιζει ρολο αυτο)

.

asconas12
09-05-09, 16:18
Το κανει και εμενα αυτο το θορυβο στο ρελαντι και κυριος οταν ειναι ζεστο.δεν το εχω παει ακομα συνεργειο μιας και σε 2000 παω για service.Αν εχεις νεα πρωτος, ενημερωσε σε παρακαλω...

Gregls
09-05-09, 16:31
Σαν την αντλια βενζινης μου κανει ο ηχος.
Στην πιλωτη οταν το βαζω το κανει αρκετα δυνατα λογο αντιλαλου και ακουγεται απο κατω και πιο εντονα προς τα πισω, οταν φυγω κανω την βολτα μου και επιστρεψω ακουγεται πολυ λιγοτερο σχεδον καθολου...

jpcupra
09-05-09, 17:30
φιλε ανατριχιασα.....
τον ιδιο θορυβο ξεκινησε να τον κανει σε ενα φιλαρακι μου με opc την προηγουμενη εβδομαδα!!!!!
του αλλαξανε δυναμο και συνεχιζε..
του αλλαξανε ιμαντα εκκεντροφορου και συνεχιζε....
αλλαξανε αντλια νερου και συνεχιζε....
το βαζει μεσα απο δευτερα μπας και βγαλουνε ακρη...
ενημερωσε με μπας και τους κατατοπισει στην αντιπροσωπεια...

greenastra
09-05-09, 18:33
Μηπως ειναι το ηλεκτρουδραυλικο τιμονι?Γιατι εχω ακουσει τιμονι να κανει μονιμα ετσι.Δες αν στριβωντας ξεκινα ο θορυβος και συνεχιζει.

nikkos
09-05-09, 18:58
...πάντως αλλάζοντας οι στροφές του κινητήρα δε φαίνεται να αλλάζει ένταση ή τόνο το σφύριγμα. Οπότε μάλλον αποκλείεις κινητήρα, αντλία νερού, δυναμό και ότι άλλο σχετίζεται με τη μηχανή. Μήπως όντως έρχεται από το ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι?

mafiozos29
09-05-09, 19:06
oxi to sfirigma allazei tono an pai3o me to gkazi....sintoma 8a anebaso k allo video pio katatopistiko....thks gia to endiaferon paidia.....ante na to lusoume k afto to 8emataki...opel !!!!!

Sentin3l
09-05-09, 21:09
Μηπως ειναι το ηλεκτρουδραυλικο τιμονι?Γιατι εχω ακουσει τιμονι να κανει μονιμα ετσι.Δες αν στριβωντας ξεκινα ο θορυβος και συνεχιζει.

+1 τοτε ακουγεται ο θορυβος κ στο βιντεο οταν αρχιζεις κ στριβεις....

pipis
09-05-09, 23:15
sxedon tis ides pinakides exoume mafioze! eimaste k apo ta idia meri! emena mou kaneis kati allous thorivous alla mono otan to ksekinao k mono otan einai krio! akougetai ena krrrrr k stamataei!! mono otan girnao to kleidi omos! k kati allo re paidia mou sfirizoun poli ta frena!! ti na kano? ta mprosta takakia ta allaksa prosfata! ta piso isos den mou ta allaksan den to thimamai. tio na kano mou tin dinei. sa xrepi akougetai

ankos
09-05-09, 23:16
+1 ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

giannis1.6T
10-05-09, 02:55
Μafioze το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ στο δικό μου εδώ και ένα χρόνο!Έχω 34000 χλμ και το παρουσιάζει αρκετά συχνά και μόνο όταν το αμαξι είναι ζεστό. Το πήγα στην opel Σφακιανάκης στη Λάρισα και μου είπανε τότε οτι το γνωρίζουνε σαν πρόβλημα, το έχει παρουσιάσει και άλλο ίδιο αμάξι και περιμένουνε ενημέρωση απο Γερμανία.Για ένα διαστημα ενός μήνα είχε σταματήσει και δεν έδωσα σημασία,αλλα στη συνέχεια ξανάρχισε. Τους το ξαναπήγα μετά απο κάποιο καιρό και μου είπανε οτι λύσανε το αμάξι ενός άλλου παιδιού και δεν μπόρεσαν να βρουν τι φταίει.Το θέμα είναι οτι κάτι πρέπει να γίνει και να μάθουμε επιτέλους τι φταίει γιατι είναι πολύ εκνευριστικό όταν το κάνει.

jpcupra
10-05-09, 16:09
ακριβως και του φιλου μωλις ζεσταθει το κανει....

mafiozos29
10-05-09, 17:59
αυτο παρατηρειται μονο σε 1.6Τ ??

jpcupra
11-05-09, 10:57
apoti deixnei...nai...

giannis1.6T
11-05-09, 18:58
Και μένα μόνο για τον συγκεκριμένο κινητήρα μου είπανε στην αντιπροσωπία οτι παραρουσιάζεται.

astra_mk4
11-05-09, 19:33
Είχα κάποτε και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο gtc αν και δεν ήταν turbo και μετά απο πολλές αλλαγές σε ιμάντα,δυναμό,αντλία νερού κ.α τέλος μου άλλαξαν ενα πλαστικό κοματάκι πάνω στην εισαγωγή το οποίο δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήταν μιας και έχουν περάσει τρία χρόνια απο τότε.
Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κατι αυτό.
Απ'όσο γνωρίζω και απο τους δυο κατόχους μετά απο μένα που πήραν το αυτοκίνητο δεν το ξαναπαρουσίασε ποτέ αυτο το σφύριγμα.

kostas16v
23-10-10, 22:43
καλησπέρα σε όλους,

μήπως γνωρίζει/θυμάται κανείς τι προκαλεί το θόρυβο; Το έχει ξεκινήσει και σε εμένα πριν το καλοκαίρι και όσες φορές το έχω παει συνεργείο δεν έχει βρεθεί ο υπαίτιος.

έχουν αλλάξει διάφορα στον κινητήρα, τίποτα απο αυτά μέχρι τώρα δεν έχει λύσει το πρόβλημα.

ευχαριστώ,

TreckeR
24-10-10, 15:11
+1 ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι
+1 και γώ λέω οτι ειναι το ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι, κάνει και σε μένα ενα σφυριγμα που το ακουω οταν το βαζω στο
γκαράζ και το κανει μονο οταν γυρναω το τιμονι....το μοτορακι πρεπει να ειναι απο το ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

PASTOS CHRISTOS
24-10-10, 15:25
κι εμένα το κάνει όταν γυρίζω το τιμόνι αλλά όχι όλη την ώρα... μόνο αν το τερματίσω το τιμόνι...

drosso GP
24-10-10, 16:04
να πω και εγω μια ιδεα, θα ελεγα βαλε λιγο αντισκωριακο στο ρουλεμαν/ρολακι του τεντωτηρα στον εξωτερικο ιμαντα!!!αν σταματησει τοτε οκ!

kostas16v
24-10-10, 23:19
να πω και εγω μια ιδεα, θα ελεγα βαλε λιγο αντισκωριακο στο ρουλεμαν/ρολακι του τεντωτηρα στον εξωτερικο ιμαντα!!!αν σταματησει τοτε οκ!

θα το δοκιμάσω, αν και ενδεχομένως να το έχουν κάνει ήδη στο συνεργείο τόσες φορές που το έχω παει.
ευχαριστώ

kostas16v
24-10-10, 23:22
+1 και γώ λέω οτι ειναι το ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι, κάνει και σε μένα ενα σφυριγμα που το ακουω οταν το βαζω στο
γκαράζ και το κανει μονο οταν γυρναω το τιμονι....το μοτορακι πρεπει να ειναι απο το ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

θα το ξαναπάω να το ελέγξουν και αυτό. πολύ περίεργο πρόβλημα πάντως δεν το κάνει και πάντα για να το πετύχουν στο συνεργείο.
thanks

Bane
20-11-10, 17:47
αυτο παρατηρειται μονο σε 1.6Τ ??

Φιλαρακια και σε μενα γινετε αυτο το σφυριγμα... και δεν ξερω τι να κανω και ανησυχω...
Επισης μεχρι να παρει μπρος κανει ενα θορυβο γκρρρρρρρρ
Τι γινετε???
Το αμαξι το εχω 3-4 μερες
Το πηρα μεταχειρισμενο....
Του εκανα γενικο service :Φιλτρο αερα,Φιλτρο λαδιου,Λαδια,Ιμαντας μηχανης,Ιμαντας δυναμου,
Πολλαπλασιαστη,μπουζι και μπουζοκαλωδια...

ειναι η εκδοση : OPEL ASTRA H twinport 1.6 μοντελο του 9/2004

tasoulis_1.6t
14-01-11, 14:19
emena paidia ayto thorybo-niaourisma to kanei otan to skisw ligo to amaksi k to kanei edw k kairo...shmera pou phga sto voulala k to phgame bolta ton ekane to thrybo...sthn arxh erikse ena srey ston ekswteriko imanta alla tpt,irthe k enas allos mastoras k mou eipe oti kata 90% einai antlia nerou.epishs kamia fora mou anabei sthn othoni gia tsekarisma tou psyktikou me to pou bazw to amaksi mprosta enw to psyktiko einai se kanonika epipeda.

bluefish
14-01-11, 14:38
Πάντως αντλία νερού όταν άλλαξα εγώ είχε τελείως διαφορετικό θόρυβο
Ήταν πιο μεταλλικός
Οπότε δεν νομίζω να ναι αυτό

mst274
01-02-11, 16:28
o thoribos pou akougetai molis balis mprosta to amaksi einai apo ksesfigmenh bida pou krataei to filtrokouti. Mia asimenia pou bidonei me torx20 katsabidi.

GTC25
01-02-11, 16:35

+1

fox
03-02-11, 21:02
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΣΤΕΓΑΝΟ {ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙ}ΤΗς ΑΝΤΛΙΑΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΟΡΙΣΤΙΚΑ!!!!!!!!!

mpatialis
04-02-11, 00:47
filaraki afto to thorivo xaraktiristika ton akouo edo kai tesera xronia kai ine apo to ilektroidravliko timonimou poles fores akougete otan erxome apo taksidi poli perisotero molis pao na to arakso alla to exo kitaksi kai den iparxiprovlima alla olla afta ta grafo giati afto o thorivos ton exo xaraktiristika pistevo pos ine to idio kai se sena filemou kai epidi pao sinexia eksoteriko meto amaksimou to exo kitaksi kai ekso kai pola astra exoun afto to provlima

capthookb
04-02-11, 01:11
Αν βγάλετε την ασφάλεια που δίνει ρεύμα στο ηλεκτροϋδραυλικό και είναι απο εκεί ο θορυβος δε θα σταματήσει;

kostisfg
04-02-11, 02:18
οχι, θα πρεπει να βγει το λουρι που κινει το υδραυλικο για να καταλαβεις αν ευθυνεται αυτο.

mpatialis
04-02-11, 21:22
re sis paides etsi kanoun ta perisotera den exi kanena provlima exo ton idio xaraktiristiko thorivo tsekarismeno stin aftsria se opel servis pou imoun min piraksi tipota ine ok

jimevi13
05-02-11, 11:01
Φιλαρακια και σε μενα γινετε αυτο το σφυριγμα... και δεν ξερω τι να κανω και ανησυχω...
Επισης μεχρι να παρει μπρος κανει ενα θορυβο γκρρρρρρρρ
Τι γινετε???
Το αμαξι το εχω 3-4 μερες
Το πηρα μεταχειρισμενο....
Του εκανα γενικο service :Φιλτρο αερα,Φιλτρο λαδιου,Λαδια,Ιμαντας μηχανης,Ιμαντας δυναμου,
Πολλαπλασιαστη,μπουζι και μπουζοκαλωδια...

ειναι η εκδοση : OPEL ASTRA H twinport 1.6 μοντελο του 9/2004

Αν στο κάνει πριν πάρει μπροστά (δλδ στην θέση που είναι τα λαμπάκια στο κατνραν αναμένα) ο θόρυβος που ακούς εσύ μπορεί να είναι απο τα ταμπερ των αεραγωγών!είναι τα πλαστικά γραναζάκια που γυρνάνε και αν έχει φαγωθεί και κανένα κάνει αυτό το γκρρρρρρρρρρρ!
Τίποτε το ανησυχητικό δηλαδή!:)

Όσο για το σφύριγμα αυτό το κάνει και σε εμένα σε Astra H sport 1.6 του 2006 ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ!άρα δεν φταίει που έχετε τα turbo!αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα και πιστεύω ότι προέρχεται απο το τιμόνι και όχι απο την μηχανή!

kaddet maniac[xristos]
05-02-11, 11:18
εμένα πάντως μου ακούγεται σαν αντλία τιμονιού...είδα ότι όταν στρίβεις αλλάζει ο θόρυβος...

mpatialis
05-02-11, 19:01
aftes i adlies pou exoume i parisoteri kanoun afto to thorivo den trexi tipota

icebird
12-05-11, 10:16
Καλημερα και καλος σας βρηκα...
Το ιδιο ακριβος ηχο ακουω και εγω ειδικα οταν γυρναω σπιτι και σκαω μεσα στην πιλοτη.
Τον ηχο τον ακουω ασχετα απο την κινηση του τιμονιου,αλλα σταματαει οταν του ριξω μια απαλη γκαζια.Η δεν ξανακουγετε μετα μεχρι να το σβησω η μετα απο δευτερολεπτα ξαναρχιζει....

tasos69
12-05-11, 17:34
Μια ερωτηση και απο εμενα.Οταν πατας συμπλεκτη και δινεις γκαζι στο κανει φιλε?

vaios
12-06-11, 01:20
Τελικα μαθαμε τι ειναι γιατι αρχισε να μου το κανει και εμενα
Ακουγεται περισσοτερο οταν πηγαινεις προς τα πισω απο την μερια του οδηγου προς την εξατμιση και αλλαζει σχετικα ο ηχος καθως γυριζεις το τιμονι
Επισης οταν βαλεις μπροστα δεν ακουγεται αμεσως αλλα μετα απο μερικα δευτερα και ειναι συνεχομενος και σταθερος ηχος

stavrosa78
28-11-12, 00:27
Καλησπερα σε ολους. Και εγω ομοιοπαθης τις τελευταιες δυο ημερες. Τι κανουμε ομως; Απλα το αφηνουμε μεχρι να μας χαιρετησει το μοτερ η υπαρχει καποιο γιατροσοφι;

Anestis opc
05-06-13, 00:27
Καλησπερα μετα απο καιρο και παλι εδω ολοι μαζι με τοσα προβληματα με τον ιδιο ακριβως θορυβο οταν ειναι ζεστο κατι σφιριζει αν πατησεις μια γκαζια σταματαει και μετα απο δευτερολεπτα ξαναρχιζει τον ιδιο θορυβο παλι. βρηκε κανεις καμια λυση ρε παιδια στο αυτοκινητο του??