PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο μηχανής

capthookb
16-06-06, 22:04
Υπάρχει κίνδυνος για τα ηλεκτρονικά της μηχανής;
Κάνει να πλένεται η μηχανή για να φεύγουν σκόνες, λάσπες, λάδια κτλ;

chrisastra
16-06-06, 22:08
Εγω προσωπικα παιρνω βρεμενο πανι ή κανενα παλιο βετεξ της μανας μου και με εναν κουβα με νερο το βρεχω και καθαριζω!
Χρονοβορα διαδικασια αλλα το αποτελεσμα μετραει!
Τωρα για πλυσιμο κανονικο δεν ξερω και δεν το εχω επιχειρησει ποτε!

capthookb
16-06-06, 22:23
Είναι ωστόσο αρκετά σημεία οπου δε φτάνει το χέρι για να τα καθαρίσεις.

Gregls
16-06-06, 22:23
Και εγω μια απ'τα ιδια μονο που χρησιμοποιω και ατμο γιατι μερικες βρομες δεν βγαινουν ευκολα.

capthookb
16-06-06, 22:25
Χαίρομαι πάντως που δεν είμαι ο μόνος που δεν του αρέσει η μηχανή μέσα στο μαύρο της το χάλι :)

slalom
16-06-06, 23:09
Όταν είναι βρώμικη, δεν ψύχεται εύκολα

capthookb
16-06-06, 23:16
Αφού κατα κύριο λόγο ψύχεται μέσω του ψυγείου

slalom
17-06-06, 00:12
Αφού κατα κύριο λόγο ψύχεται μέσω του ψυγείου
Αυτό εσωτερικά

Εγώ αναφερόμουν εξωτερικά

finikass
17-06-06, 02:30
Prwsopika to motori to plenw me piestiko kai den pathainei apolutws tipota(afou prwta tou exw riksei sprey gia tis vrwmies).To mono poy kanw einai na kalupsw ton sunagermo me nailon mhn vraxei.
An eixame Lada h Yugo tote tha anusuxousame poly gia ta hlektrika :cool:

teoarg
17-06-06, 11:11
Nα ξέτερε ότι υπάρχει περίπτωση μετα το πλύσιμο να αρχίζουν με τη θερμοκρασία να πετιούνται καπάκια.Εγώ που την έπλυνα προχτές βρεγμένο βετεξάκι και κούτσα κούτσα μηχανή θόλους γύρω γύρω από το ψυγείο τοιχώματα ήρθε και έδεσε

Son Alerik
17-06-06, 11:17
Εμενα μου ειπε ο opelαρχης που το πηρα οτι στο πλυσιμο με πιεστικα
να προσεχουμε τους εγκεφαλους και στους σενσορες.
Οχι νερο με μεγαλη πιεση εκει πανω και γενικα συνετη χρηση της υγρης δυναμης.

Παντως να καταθεσω κα μια εμπειρια παλαιοτερη με Transalp που ειχα,
απ'οπου ειχε περασει το νερο με πιεση ειχε λειωσει καλωδια,λαστιχα, πλαστικα και οτι αλλο ευαισθητο εν παση περιπτωση και απο τοτε οτιδηποτε πηρα δεν το ξαναπηγα σε πλυντηριο με πιεστικο.
Και αν προσεξετε δεν υπαρχουν πλεον τοσα πλυντηρια για μηχανες....

Ισως η λυση να ειναι οικιακο πιεστικο με ρυθμιση της πιεσης σαν και αυτα που πουλανε σε Praktiker κλπ

corsa13
19-06-06, 20:58
paidia edw kai 2xronia to corsaki plenetai eksoloklirou!!!!
apo mesa pros ta eksw.....
kathe fora pou to plenw..anoigw kai kapw ..kai pernw sapounada....
kai to kanw olo mesa....
meta pernw to lastixo kai me thn piesh pou exei to kseplenw...
kanena provlima edw kai 2 xronia...
etsi mou eipe kai filaraki mixanikos stn opel!!!
oxi pagwmeno nero...oxi zwsto nero..xliaro kai xalarh peish nerou!!

Lawolf
19-06-06, 21:31
Εγώ θα πρότεινα να μην το πλένεται με πιεστικό. Οσοι έχουν καινούρια αμάξια μπορούν εύκολα να το καθαρίσουν με βρεγμένο πανάκι και μετά να ρίξουν ένα σπρευ πλαστικοποίησης. Έτσι και θα γυαλίσει και θα γίνει πιο εύκολο το επόμενο καθάρισμα! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ΔΕΝ πλαστικοποιούμε τους ιμάντες...
Για αυτούς που δεν έχουν καινούρια και τα έχουν παραμελήσει απλά θα κουραστούν πιο πολύ την πρώτη φορά!

Από εκεί και πέρα προτείνω μετά το πλύσιμο της μηχανής να μην χρησιμοποιείται το αμάξι αμέσως. Αφήστε το 1-2 ώρες με το καπώ ανοικτό για να στεγνώσει και να είστε εξασφαλισμένοι ότι και να πήγε νερό σε κάτι "ευαίσθητο" δεν θα πάθει κάτι.
Αυτό που λέει ο Son πιο πάνω ισχύει, μην μπουγελώνεται τις ηλεκτρονικές... Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε.

REY
20-06-06, 01:40
Egw vazw ton paterna mou na katharisei ti mixani me pinelaki me nero kai kanena wettex mia pou einai suntaksiouxos kai den exei tpt allo na kanei.Episeis merikes fores ton vazw kai to plenei kai ekswterika.

Skieros
20-06-06, 19:28
ama einai na to feroume kai emeis na plenei kai ta dika mas!!!!!!!!! :P:P:P:P:P
an kai den to exw pleinei pote kai einai stis meres tou twra na plh8ei me exoun pei oti panta me xliaro nero kai pote kati to akraio dhladh kauto h kryo!!!!!gia piesh h oxi den kserw alla to xwris piesh mou fainetai poly asfales!!!!!!!

giannis06
29-08-07, 13:41
παιδια αν καποιος ξερει αν μπορω να πλυνω την μηχανη μεσα απο το καπω οτιδηποτε υπαρχει στο καπω δηλαδη και αν κανει και αν ναι με τι νερο και που μπορω να βρω καπιον που κανει αυτη τη δουλεια

corsa6881
29-08-07, 14:28
καλυσπερα φιλαρακι μπωρεισ να τιν πλυνεισ αλλα θα πρεπει να καλιψισ με μια σακουλα τον εγκεφαλο για να μην παρει υγρασια και κυριοσ καλα θα ητανε να μην τιν κανεισ με πιεστικο. αυτι ειναι η γνωμη μου.

~astraxan~
29-08-07, 14:46
ego to afino na m to kanoun sta service stin opel.. ta fovamai auta.. alla epeidi douleua sto pluntirio tha s po... to afineis na kriosei mia ora peripou.. meta lastixo xoris piesi k arxizeis.. pigaine to se pluntirio kalutera k pes na kalupsoun egkefalo asfaleiothiki k aisthitires...

fronteras
29-08-07, 15:23
εγω και στα 2 πελ βεκτρα φροντερα την πλένω μόνοσ μου μην το παρακάνεισ με το νερό κ μην το βάλεισ κατευθείαν μπροσ την μηχανή

~astraxan~
29-08-07, 15:31
nai to ksexasa.. to afineis na stegnosei.. alla emeis sto pluntirio bazame farmako.. k to anoigame kateutheian meta.. me piesi rixname.. k ebgaze atmous...

Corsa-GR
29-08-07, 17:34
o egkefalos de pairnei nera h ygrasia.. gia psixologikous skopous kalipseton.

kalipse to DINAMO kai ton sinagermo..

Nero me piestiko kai prin rikse eidiko ka8aristiko..

an xrisimopoieis piestiko na einai apo makrini apostasi kai oxi apo konta.. mias kai einai 100000 fores kalitero apo to na rikseis apla nero..

~astraxan~
29-08-07, 17:37
petalouda kanonika prepei na kaluptoume?? k aisthitires.. ??

NeVeN
29-08-07, 17:39
otan kapote to eixa paei se plunthrio mou eixan valei ena "eidiko" k kala ugro ths makra gia ka8arismo mhxanhs...
to autokinhto kaname aman na to valoume mprosta k o kinhthras esvhne sunexeia gia to prwto tetarto.
An 8es na ginei kala to kaneis mono sou k me ton epipono k mono tropo: xeraki-panaki-sfouggaraki (=to variemai)..

Corsa-GR
29-08-07, 17:39
petalouda oxi re.. ti na kalipseis?? mi xalasoun ta xromata tis ?? :P :P :P :P

~astraxan~
29-08-07, 17:42
lol lol ntaksei.. etsi eixa akousei.. pantos otan to pao gia service stin opel to kanoun tzitzi.. se pluntirio to pane autoi... opote.. tha rotiso apla se poio... :p

RWD_Ascona
29-08-07, 17:44
epeisis an to nero einai zesto tha voithisei stin diaspasi tou ladiou (anathimiaseis pou kratane tin skoni)

an exeis kai piestiko aera molis tin plineis tin plakoneis me ton aera na min meinei nero epano.

gia opel egkefalo den ksero alla se ena rover 214 ton exo dei na mouliazei stin kirioleksia

mia fora pou eixa plinei tou ascona kai den tin stegnosa mouliase to mpouzi tou 4ou kai douleva me treis cyl

to afisa na stegnosei teleios 3 ores, kai meta to evala mprosta alla se 1 lepto pou anevase thermokrasia ola ok asou stegnose

Γιώργος Ντάνος
29-08-07, 17:51
Παλιά την πλέναμε με πετραίλαιο πρώτα να φύγουν τα λάδια...

GiorgosThess
29-08-07, 19:04
Kαλο ειναι για οσους εχουνε ξενον και συναγερμο να τα καλυβουνε με μια σακουλα, τους μετασχηματιστες του ξενον και την κορνα του συναγερμου...

s5zax
29-08-07, 21:11
ψεκαστε πρωτα καθαριστικο μηχανης sonax και αφηστετο 5 λεπτα...μετα αφθονο νερο...μετα αερα με πιεση κ μετα σπρει σιλικονης...

SOTIRIS KOLLIAS
29-08-07, 21:42
ego prox8es to eplyna(astra g exo) kai ola lampoun.kalupsan to alarm,eriksan auto to eidiko ygro pou eipe pio pano o s5zax kai meta me to piestiko thn eplynan.meta me aera to stegnosan to afhsan kai kanena misaoro ston ilio na stegnosei kalytera kai htan etoimo.
12 euros mou pairnoun gia plusimo autokinhtou sto benzinadiko ths geitonias mou kai tora pou tou epluna th mhxanh mou phre 8 euros parapano.
oute na asxoloumai oute na pasaleiomai oute na anxonomai oute tipota.meta to car phre amesos mprosta kai efyga.

ASTRAMAN
30-08-07, 10:20
γιατι δεν παιρνεις ενα πανι και να αρχισεις το καθαρισμα,να εισαι ησυχος.
εγω παω και στο αλλο ακρο,οδοντοβουρτσα αλοιφη και γυαλισμα μεχρι να βλεπω στο καπακι την μουρη μου...
και η μηχανι μου λαμπει.
νερο δεν του εχω ριξει ποτε

~astraxan~
30-08-07, 10:54
otan leme na gualizei enoume k tis xaramades k ta solinakia k kato apta solinakia k pantou...

koukos_1980
30-08-07, 11:00
καλο ειναι να μην αφησεισ τον κινητηρα να βρωμισει εξαρχης.να τον ξεσκονιζεισ συχνα και να τον παιρνασ με σπρευ σιλικονησ. η λυση του πλυσιματοσ ειναι επικινδυνη. εγω δεν θα το ρισκαρα παντωσ.

RWD_Ascona
30-08-07, 11:05
re astraxan odontovourtsa leei pos xrisimopoiei to palikari

den katalaves gia ti leptomereia milame????

aftos einai ikanos na kanei tis gonies me odontiko nima gia kalytera apotelesmata
lol lol lol lol

kala kaneis astraman
exo xrisimopoiisei apistefta ylika gia ton katharismo tou aftokinitou

ektos apo kathe logis vourtsakia (xm kai odontovourtsa) pinela gia tous aeragogous, kai fysika oti spray mporei na valei o nous sou
i korifosi einai i eksis

syrmataki gia katsaroles!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

einai oti kalytero kata tin diki mou apopsi gia na katharisete ton eksatmisi sas!!!!

oxi omos to xontro pou einai san elatiriaki (afto gratzounaei) alla to poly lepto pou exei kai farmako gia ta kollimena lipi.

apistefti douleia eidika gia osous doulevoun plousia meigmata kai i eksatmisi tous einai katamavri

tip: exete sapouni kai nero na plynete ta xeria sas meta mias kai den tha mporeite na piasete tpt meta

ASTRAMAN
30-08-07, 11:24
otan leme na gualizei enoume k tis xaramades k ta solinakia k kato apta solinakia k pantou...
εννοειτε αγορι μου,τα χερια μου εφαγα.
σωληνες,μανικες,κουβαδες με νερο δεν πλησιαζουν την μηχανη μου

RWD_Ascona
30-08-07, 11:32
ena pragma thelo na matho,
odontiko nima kaneis stous solines pou prostatevoun ta kalodia?????

an oxi mises douleies kaneis
lol lol lol

Denis Astra
18-10-07, 17:05
egw tou rixnw nero me to psekastiri k meta to stegnwnw me aera me piesi.
Sto telos to pernaw k ena xeraki me sprey silikonhs k ginetai san kainourgio!to kanei adiabroxo k feugei eukola i skoni!

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
18-10-07, 17:30
Οταν καψετε κανεναν εγκεφαλλο με τα νερα και τα πιεστικα....
να δω μετα τι θα λετε;;;;;
Η μαλλον να δω μετα πως θα κλαιτε.

chrisastra
18-10-07, 18:22
Εμενα μου ειπε μηχανικος πως το καλυτερο ειναι να αναμειξω βενζινη, πετρελαιο και λαδι μηχανης και να περασω τα παντα με πινελο!

zervas
18-10-07, 19:53
Κ εγω σε πληντηριο θα σου ελεγα να πας..

ASTRAMAN
19-10-07, 08:51
με τα χερακια σου και χωρις πολλα πολλα νερα
πανακι βρεγμενο αλοιφουλα και κανα δυο φουσκαλες στα δαχτυλα!!!
εκτος αν θελεις μελλοντικα προβληματα...

mike_gr
08-12-07, 19:39
Λοιπον,θα προτεινω ενα τροπο και οποιος θελει ας δοκιμασει,εγω το εφαρμοζω σε τρια αυτοκινητα της οικογενειας μου,(opel astra g,corsa 1.4 1992,peugeot rallye 1998)και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,ισα ισα ετσι γινετε και αδιαδροχο.
Παιρνετε ενα πιστολακι του αερα,αυτο με το δοχειακι που χρησιμοποιουν τα συνεργεια για πλυσιμο εξαρτηματων,βαζετε πετρελειο και αφου το μοτερ σας ειναι καπως ζεστο αρχιζετε και ψεκαζετε παντου,αφου αδειασει το δοχειακι το ξαναγεμιζετε,περιμενετε δεκα λεπτα και κατοπιν παλι ψεκαζετε(αν μιλαμε για πολυ βρωμα και λαδιλα το επαναλαμβανουμε).Στην συνεχεια φυσαμε το μοτερ καλα,βαζουμε μπροστα το και το αφηνουμε να δουλευει ρελαντι,ετσι θα καψει τα πετρελαια που ειναι στην πολλαπλη και σε οτι αλλο αναπτυσει μεγαλη θερμοκρασια,φωτια μην φοβαστε δεν θα παρει.Αφου τα καψει καλα,σκουπιζουμε με πανακι οτι βλεπουμε και πιστεψτε με το αποτελεσμα θα σας αρεσει

fANis
09-12-07, 13:23
Εγώ για να πω την αμαρτία μου το φοβάμαι λίγο...Μου είπαν πως καλό είναι να μην πλένεται η μηχανή!Έχω και εμπειρία από φίλο τον οποίο δν τον κάλυψε και η εγγύση λόγω πλυσίματος!

IRMSCHER
09-12-07, 14:21
Καλά τι έκανε ? Άνοιξε την τάπα του λαδιού να το πλύνει και εκεί μέσα ? :P :P

fANis
09-12-07, 15:01
Ξέρω και εγώ μήπως τι έκανε???:S
Πάντως από τότε που το άκουσα φοβάμαι να την πλύνω τη μηχανή!Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά...

fronteras
09-12-07, 19:32
σήμερα έπλυνα το μοτέρ, ξέρω έβρεχε, αλλα μιασ κ το καθάρισα μέσα έπλυνα κ το μοτέρ. Εριξα brefpower για καμμένα λαδια κ λίπη την άφησα 10 λεπτά να ενεργήσει κ με το πιεστικό έριξα σαπουνάδα, ενεργό αφρό. την ξέπλυνα χαλαρα κ έγινε καθρέπτησ μετά λίγο σιλικόνη στα κολάρα κ όλα καλά :super:

GFotopoulos
09-12-07, 20:37
Brefpower ε... μαρεσει ο τροπος σκεψης σου και εγω αυτο σκεφτηκα οταν το ειδα... χεχε

fronteras
09-12-07, 23:44
καθαρίζει καλά κ δεν ξεβάφει ή αλλοιώνει τα χρώματα του μοτέρ κ στισ ζάντεσ

ASCONAN
10-12-07, 12:45
εγώ το βρέχω ίσα-ίσα με το λάστιχο. Και με πίεση να το βρέξω δεν έχει πρόβλημα. Απλά πρέπει να το στεγνώσεις μετά καλά-καλά! Και ναι, δεν υπάρχει λόγος να βρέχεις τα ηλεκτρικά. Και αν τα βρέξεις, να φροντίσεις να τα σκουπίσεις καλά καλά, με αέρα με πίεση αν έχεις, αλλιώς χειροκίνητα. Ο ηλεκτρολόγος μου μου το έπλυνε μια φορά (αυτό θα πει να έχεις ηλεκτρολόγο) και μου το φύσιξε όλο (αφού έριξε πρώτα ένα καθαριστικό της Kärcher να φύγουν τα λάδια κτλ). Του είπα "μα καλά, δεν είναι κακό να πλένεις το μοτέρ;". Και μου λέει "άμα είσαι μλκας κ δεν το στεγνώσεις καλά μετά, ναι, είναι κακό" :Ρ

Ειδικά στα ηλεκτρικά είπε.

Εγώ το πλένω χύμα και το σκουπίζω απλά :Ρ
Νο problem...

Εγώ όμως δεν έχω injections κλπ, οπότε... προσέχετε παραπάνω ;)

ASTRAMAN
11-12-07, 09:23
λαστιχο και μανικες και πιεστικα ειναι απαγορευμενα για μενα...
χερι και πανακι ειναι το καλυτερο,ειδικα στα νεα αυτοκινητα

panos_auk
24-04-08, 01:31
πανακι,βετεξακι και αγιος ο θεος...δεν εχω βαλει ποτε χερι σε μηχανη και δεν ειμαι και γνωστης οποτε...αυτο μου φαινεται το πιο ασφαλες!

Harry
24-04-08, 08:50
Και εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο πλύσιμο μηχανής και πάντα επειδή δεν μου αρέσει να είναι η μηχανή στο μαύρο της το χάλι,έπαιρνα κουβά με χλιαρό νερό και με καλά στιμμένο πανάκι την καθάριζα σιγά-σιγά.Ομως την προηγούμενη εβδομάδα που είχα πάει το αυτοκίνητο στην AUTOGLYM για κέρωμα, ενώ περίμενα είδα που έπλενε ο τύπος την μηχανή ενός αυτοκινήτου.Τον ρώτησα λοιπόν και η απάντηση που μου έδωσε είναι ότι τα καινούρια αυτοκίνητα δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο με το πλύσιμο μηχανής.Το μόνο πράγμα που χρειάζεται να καλύψεις μου είπε, είναι ο συναγερμός.Τον ρώτησα αν δηλαδή είναι τελειως ακίνδυνο να μου πλύνει την μηχανή και μου απάντησε:"Φυσικά".Μάλιστα μου είπε πως επειδή ο δικός μου συναγερμός είναι εργοστασιακός και δεν φαίνεται, δεν χρειαζόταν καν να τον καλύψει.
Του είπα λοιπόν να της κάνει ένα πρόχειρο πλύσιμο..Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο!!Ποτέ, όσο σχολαστικά και αν την καθάρισα εγώ, δεν την έκανα να λάμπει έτσι σαν καινούρια.Επίσης μου ανέφερε ότι σε κανένα καινούριο αυτοκίνητο που έχει πλύνει μηχανή δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα.

stathisevi
24-04-08, 09:53
εγω την πλενω χωρις να καλυψω τιποτα και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα απλα φροντιζω να το αφησω λιγη ωρα χωρις να το βαλω μπρος εξαλου το astra h που δεν εχει ποδια κατω απο την μηχανη πρεπει να ανοιξετε το καπο μετα απο βολτα με βροχη να δειτε ποσο νερο εχει στο χωρο της μηχανης

stevef50
24-04-08, 10:42
Παιδιά γράψτε :
1) Φυσημα με αερα να φύγουν οι πολλές σκόνες.
2) Πλύσιμο με πιεστικό στην πλατιά δεσμη και από μακριά (περιπου 30 εκατοστα)
3) Σκούπισμα με πανακι και φυσημα πάλι με αερα

και 4) Περασμα ολη την μηχανη (κολλαρα , πλαστικά , καπακι μηχανης ) με τον αφρό για λάστιχα της ArmorAll

θα πάθετε πλάκα με το αποτελεσμα. Ειδικά οταν περάσετε τον αφρό και στεγνώσει θα εχουν φύγει και από τις πιο μικρες γωνίες οι σκόνες και η μηχανη θα λάμπει...

fronteras
24-04-08, 16:17
την επόμενη φορά που κάποιος θα πλύνει μοτέρ ασ βγάλει κ καμιά φώτο από την διαδικάσία ή μόνο αρχή κ τέλοσ

s5zax
24-04-08, 23:41
Σημερα την επλυνα. Καθρευτης. Ενα ψεκασμα με καθαριστικο μηχανης sonax, το αφηνω κανα 15 λεπτο να δρασει, νερο με το πιεστικο, το αμαξι μπροστα να βγαλει ζεστη, φυσιμα με το κομπρεσερ του αερα να μην εχει πουθενα νερο και επειτα ενα ψεκασμα με σπρει σιλικονης sonax. Διαμαντη. Θα βαλω και μια ποδια ομως γιατι την θελει...

fANis
25-04-08, 00:15
Βάλε μας και καμιά φώτο να δούμε πως έγινε!

stevef50
22-10-08, 22:29
Λοιπόν , εγω πάντα πλένω τη μηχανή με πιεστικό σπίτι μου! Δεν έχει πάθει ποτέ απολύτως τίποτα. Φτου..Φτού..
Πριν δε βάζω κανένα σπρει (ούτως η άλλως είναι πάντα σχετικά καθαρή)
Ρίχνω άφθονο νερό με το πιεστικό προσεχοντας να μην παει προς ABS και εγκέφαλο-ασφαλειοθήκες μεριά.
Κατόπιν φύσημα καλό με ενα Makita φυσητήρι (καμμια σχέση με φτηνοπράγματα. Το συγκεκριμένο το είχα πάρει 200 Euro) έτσι ώστε να φύγει η υγρασία. Tέλος αναβω λίγο τη μηχανή έτσι ώστε να ζεσταθεί και να εξατμιστεί και η υπόλοιπη υγρασία.
Και τώρα το grand finale... Ψέκασμα της μηχανής με το Armorall Tyre Foam, ναι αυτό για τα λάστιχα!
Ψεκάστε , σκουπίστε μετα από 5 λεπτά και η μηχανή έγινε καινούρια!!!!!

geo29
01-11-08, 15:15
emena mou to kanane stin opel otan to piga gia service xaxaxaxax vevaia edwsa kati parapanw ston mixaniko pou itan gia to amaksi mou.

f_chronis
01-11-08, 21:46
Πάντως στο εταιρικό μου αμάξι (Ford Courier) έπλυνα μια φορά με πιεστικό τη μηχανή σε βενζινάδικο και μετά με το ζόρι το πήγα σπίτι.Έφαγε τρελό κόλλημα : έσβηνε συνέχεια,δεν πήγαινε μια κτλ.Ευτυχώς λίγο αργότερα έφτιαξε μόνο του. Βέβαια το αμάξι ήταν από την αρχή ΡΙΜΑΔΙ!

Για το λόγο αυτό δεν θα σύστηνα πλύσιμο σε σχετικά παλιά αμάξια.Στο δικό μου πάλι επειδή είναι καινούριο ψιλοφοβάμαι να πιέσω την τύχη μου.Την ασφαλειοθήκη δεν την βλέπω και πολύ στεγανή και γενικά έχω παρατηρήσει ατοπήματα συναρμολόγησης (Corsa D 1/2007)

tuning club
14-11-08, 00:26
Παιδια εγω βαζω σακουλες στα μπουζοκαλωδια,στην ηλεκτρονικη,στον εγκεφαλο,στην ασφαλειοθηκη,και το παταω με την πιεση και μετα παιρνει κανονικα μπροστα!

Κουραμπιές
14-11-08, 12:10
Εμενα το επαγγελμα μου ειναι αυτο, απο πλευρας κινδυνου, υπαρχει ναι. Σε ολα τα αμαξια. Γιαυτο και λιγοι ειναι αυτοι που θα σας δωσουν εγγυηση, θα σας πουν με δικη σου ευθυνη στο πλενω. Δυσκολα βεβαια να παθει κατι πρεπει να εισαι πολυ στοκος για να βαλεις το μοτερ μπροστα με τα ηλεκτρικα βρεγμενα. Ο πλεον ασφαλης τροπος ειναι, ενα πανακι η μια δερματινη και καποιο καθαριστικο πολυ δυνατο -ενα καλο tip ειναι αν γραφει στις προφυλαξεις να μην χρησιμοποιειται στην λαμαρινα, αυτο σημαινει οτι ειναι ελαφρα διαβρωτικο στο βερνικι, αλλα κανει για την μηχανη, προσοχη στο πλαστικα ομως-, βγαζετε την βαρια μπιχλα, και επαναλαμβανεται οσες φορες χρειαστει, μετα περαστε το με καποιο γυαλιστικο μηχανης και ειστε κομπλε. Δεν νομιζω καποιο πλυντηριο να το κανει καλυτερα απο εσας ΑΝ εχετε τα καταλληλα υλικα για να το κανετε.

tuning club
31-01-09, 16:39
Εχω δει παιδια με turbo kai πολλες βελτιωσεις στο χωρο του κινητηρα να τα πλενουν με την πιεση και σε ιδιο αμαξι ενας καθημερινος ανθρωπος με το λαστηχο να καει εγκεφαλους!

ΕΣΕΙΣ ΠΛΕΝΕΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ?????ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΤΕΡ!

Εγω επληνα και του πατερα μου και το δικο μου μοτερ lanos απλα πρεπει να καλυπτουν τα ευαισθητα σημεια!Εβαλα χοντρα πανια και σακουλες στον εγκεφαλο,στην ασφαλειοθηκη,στα μπεκ και στα μπουζι-μπουζοκαλωδια-ηλεκτρονικη και στον συναγερμο!Φυσικα με ΚΡΥΟ ΜΟΤΕΡ!!!!
Κανενα προβλημα και δουλευει και παλι οπως πριν!
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ,ΦΟΒΟ ΑΛΛΑ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ!

westy turbo
31-01-09, 16:45
ORBEX....to areoneis me nero,(guro sto sfinaki se litro)kai psekaszeis eno exeis kalupsei ton pollaplasiasth,TPS,KAI GENIKA OTI ESTHITIRA MPOREIS me naylon,ksepleneis pali me ena mpoukali tou litrou me vaporizater H me to lastixo an den exeis ypomonh......feugoun ola grasa,ladia,skonh......isos fygoun kai merika aloga :)

kapsmix
31-01-09, 16:46
Εγω το πλενω συχνα δεν εχω καποιο προβλημμα,η μονη λαλακια π εγινε ειναι οτι πριν κανα μηνα επλυνα τ vectra στη Χαλκιδα οπου το νερο εκει εχει καποια αλατα παραπανω κ τωρα το δυναμο μου κανει θορυβο κανει ενα χχχχχ μαλλον παει για αλλαγη,αλλα καλο ειναι να καλυπτης συναγερμους εγκαιφαλους δυναμο με σακουλες κ μολις τ πλυνεις να τ βαλεις αμεσως να σδουλεψει για να στεγνωσει

Sentin3l
31-01-09, 16:47
Παιρνεις το αμαξι απ την αντιπροσωπεια.το πλενεις μετα απο 2 βδομαδες πχ
Παιρνεις ενα πανακι βρεγμενο η ενα πετσι κ καθαριζεις κ τη μηχανη σου.το καθαριζεις τακτικα με αυτο το τροπο κ ειναι παντα καθαρο κ γυαλιζει
Πιεστικο στη μηχανη για κανενα λογο

tuning club
31-01-09, 16:56
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ,ΦΟΒΟ ΑΛΛΑ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ!

tuning club
31-01-09, 16:57
PRIN
http://img242.imageshack.us/img242/2756/1358vmyfa8.th.jpg (http://img242.imageshack.us/my.php?image=1358vmyfa8.jpg)
META
http://img101.imageshack.us/img101/3332/dsc01166nt1.th.jpg (http://img101.imageshack.us/my.php?image=dsc01166nt1.jpg)
http://img228.imageshack.us/img228/9236/dsc01167kc0.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=dsc01167kc0.jpg)

OPEL ASTRA TT 180PS
31-01-09, 22:01
Εγω παλι νομιζω πως καλο ειναι να αποφυγεις το πλυσιμο μηχανης οσο μπορεις σε καινουριο αυτοκινητο πολλα τα ηλεκτρονικα και δεν ξερεις τι μπορει να παει στραβα, τωρα εαν θες πολυ οταν πας για λαδακια αντιπρωσωπεια πες να στο ριξουν και ενα πλυσιμο μηχανης....Κι εγω στο μαγαζι μου πλενω αρκετους κινητηρες αλλα το δικο μου που εχει χιλια φισακια δεν το πλενω το Getz της γυναικας μου παλι σκεπαζω μονο τον συναγερμο και το ξεσκιζω με την πιεση δεν εχει παθει τιποτε. Στο δικο μου μονο στεγνο πανακι ελαφρια oxi2oxi2oxi2

tragos
31-01-09, 22:35
Και εγω το ψιλοφοβαμαι το πλυσιμο της μηχανης! μετα σχεδον ποτε δεν περνει μπροστα γιατι μαζευει υγρασιες το ντιστριμπιντερ. το ανοιγω το καθαριζω με ενα πανακι κ μετα ολα οκ!
τωρα που ερχεται η ανοιξη θα το ριξω ενα πλυσιματακι γιατι μαζεψε αρκετη μπιχλα!

Corsa-GR
01-02-09, 01:19
κανονικά πλύσιμο.. δεν έχει κανένα πρόβλημα..

Σκέπασμα καλό. ο εγκέφαλος. το δυναμό ο συναγερμός.. και όποιος έχει πολλαπλασιαστή- μπουζοκαλώδια..

Asroc
01-02-09, 03:09
αυτοκινητα 10ετιας και μετα δεν εχουν προβλημα.
και τα πιο παλια δεν πρεπει να εχουν απλα ειναι πιο χυμα η κατασταση εκει και ισως εχουν χαλασει και οι μονωσεις,
οποτε ειναι πιθανο να βραχυκυκλωσει τπτ αμα δεν προσεξουμε.

την μηχανη του κορσα την πλενω με σαπουναδα και βουρτσακι οπως και τις ζαντες, απλα δεν ριχνω νερο με πιεση.
το μονο που καλυπτω ειναι τον συναγερμο, κι αυτο απλα επηδη εχει κοπει η τσιμουχα και φαινεται η πλακετα.
το πλενω κρυο (εννοειται) και μετα το βαζω να δουλευει ωστε να εξατμιστουν τα νερα που δεν σκουπιζονται.

opelmania
01-02-09, 14:55
Παιρνεις το αμαξι απ την αντιπροσωπεια.το πλενεις μετα απο 2 βδομαδες πχ
Παιρνεις ενα πανακι βρεγμενο η ενα πετσι κ καθαριζεις κ τη μηχανη σου.το καθαριζεις τακτικα με αυτο το τροπο κ ειναι παντα καθαρο κ γυαλιζει
Πιεστικο στη μηχανη για κανενα λογο

+1

1.8 140hp fotis
28-02-09, 15:21
επι 15 χρονια επλενα το μοτερ απο το κορσα με πιεστικο χωρις ομως υπερβολες και δεν ειχα ποτε προβλημα!!εχω πλυνει το μοτερ απο το αστρα Η 2 φορες απο καινουργιο κ παλι κανενα προβλημα!!δεν καλυπτω τιποτα αλλα το πλενω μονος σε αυτοματο πλυντ.

xaris65
29-03-09, 14:34
εγω πιστευω οτι αν δεν εχει τον εγκεφαλο στο καπο αλλα στο ταμπλο μεσα μπορουμε να το πλενουμε αφοβα,
παντα ομως καλυπτουμε το δυναμο με μια σακουλα γιατι μαζευει λασπη το κατω μερος του με το νερο και εκει υπαρχει προβλημα.

opcastras
30-03-09, 17:38
θα σας πω ενα τροπο και πειτε μου γνωμες σημερα κιολας μου τον ειπαν
οποιος εχει την δυνατοτητα ψεκαζει την μηχ.με πετρελαιο το αφηνουμε λιγο!!
μετα ριχνω εγω τουλαχιστον swaz ειναι ενα υγρο για τα αλουμινια λιγο δυνατο!!το αφηνω 5 λεπτα!!
και την ξεπλενω μετα απο μακρια οπου αποφευγω τις φυσες την ασφαλειοθηκη και τον εγκεφαλο
και τελος το πλακωνω με πιεση αερα το βαζω να δουλευει και ολα ok
σαν πολυ Βεφα ακουγετε ε!!!
το πετρελαιο το ριχνουμε για να μην καθονται οι σταγονες και να στεγνωσει πιο γρηγορα!!!

calibra509
30-03-09, 18:36
re pedia wraio thema :P
egw to plenw skepazontas me nylon opws o filos tuning club ta simantika kai den exw problima.
omws panta otan einai kria ta ama3ia............gia na min kani igrasia ...p.x sta ilektronika merei kai alla...

sto corsa mou (corsa a 13s)prostateuw ta μπουζοκαλωδια kai kanena problima .
simantiko einai na einai krio to ama3i kai na vazoume nylon.
auta!!

Thomas
10-04-09, 14:52
παίδες να κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει, τώρα που έχω την σκάστρα (Baileys) υπάρχει πρόβλημα αν πέσει νερό? Θα πρέπει να την καλύψω?

Astra & Orama
10-04-09, 15:03
για καλο και για καλο καλυψε την!!

astraopc_26
12-04-09, 21:06
Γιατι να ρισκαρετε το πλυσιμο ριχνοντας νερο?Ενα πανακι βρεγμενο ειναι πιο ασφαλεσρτερος τροπος ασχετα με τα κατα που υπαρχουν οπως χρονος κ οτι δεν φτανει το χερι σε καποια σημεια!Δεν αξιζει να ρισκαρουμε μη τυχον παρει νερακι κανενα σοβαρο σημειο γιατι μετα....το συνεργειο τυ κυρ μητσου μας εχει σιγουρα πελατες !

OPELMAN
25-04-09, 01:56
paidia to kadett mou exei ton egefalo mesa stin kampina(ligo pio mprosta apo tin porta tou synodigou).ti allo prepei na kalupsw stin mixani gia na min exw fovo me to nero?to Cif kanei gia tis vromies tis mixanis?

vaggelis00
25-04-09, 08:56
foveri douleia gia ta ''lipara'' meri tis mixanis kanei ena katharistiko apo to LIDL pou exei xrwma portokali kai einai gia na dialiei tis lipares vrwmies. den thimamai to onoma. adritt kati tetoio

akiscalibra
26-04-09, 00:20
ζεστο νερο με πιεση σε πλυντηριο κ φευγουν ολα αλλα μετα πρεπει να στεγνωσει καλα αλλιως δεν αναβει.τα οπελ γενικα ειναι μαλωμενα με το νερο..................ι

xaris65
30-04-09, 01:21
foveri douleia gia ta ''lipara'' meri tis mixanis kanei ena katharistiko apo to LIDL pou exei xrwma portokali kai einai gia na dialiei tis lipares vrwmies. den thimamai to onoma. adritt kati tetoio

ναι βαλτε τετοια να καψετε ολα τα τσιμουχακια .