PDA

Επιστροφή στο Forum : SERVICE OPEL ASTRA H

BouFoS
07-09-05, 17:17
Τελικά για το Astra H 1.6 Ecotec στα πόσα χιλιόμετρα γίνεται η αλλαγή λαδιών (και τι λάδια) και το service σύμφωνα με το κατασκευαστή;

07-09-05, 17:22
Apo oso ksero kathe 15 ladia kai kathe 30 service!

luzu
07-09-05, 17:31
Egw pou milhsa me mhxaniko antiproswpeias auto pou mou eipe einai oti parolo pou den exeis provlhma na ta allakseis stis 15000,kalo tha htan na allaxthoun stis 7500...Sto diko tou kathe 7500 ta allazei ara kati tha kserei parapanw...mhn ksexnas oti o antagwnismos ston tomea ths fthnhs sunthrhshs exei ginei megalos kai oles oi etaireies eksantloun ta oria twn prointwn tous kati pou toulaxiston egw den to thewrw swsto...(boufos tha parakalousa gia thn gnwmh sou sto post pou exw anoiksei gia tis anarthseis tou gtc)...

koutsgio
07-09-05, 18:00
Emena re paidia stin antiprosopeia mou eipan ka8e 30000 i ka8e 2 xronia! Lew sto mixaniko oti kala ti lene alla den uparxoun ladia gia 30000 kai na ta afisoun afta. Telika mou leei oti ta ladia auta(tis antiprosopias) einai no limit kai poli kaliterwn prodiagrafwn apo tou emporiou kai sinepws antexoun poli perissotero apo ola ta upoloipa!!!!!! Ti na peis???? Egw den ta pisteuw ola auta kai epeidi einai ladaki tou 8eou lew oti toulaxiston ka8e 15000, analoga me ti xrisi!!!

BouFoS
07-09-05, 18:14
Ερώτηση χαζή (αλλά ουσιαστική!). Διάβασε κανείς τη λέει το βιβλίο συντήρησης που έδωσαν μαζί με το αμάξι? lol

luzu
07-09-05, 18:40
to vivlio grafei 15000 alla paidia h tapeinh mou apopsh einai oti toulaxiston ta prwta prepei na allaxtoun nwris logw rontarismatos...oi antiproswpeies tha sou poun oti tous leei h etaireia gia marketinistikous logous...to thema einai ti tha sou pei se proswpiko epipedo o mhxanikos gia to kalo tou autokinhtou sou...etsi ki alliws konta sta 50 eurw einai h allagh...oute ena gemisma benzinhs gia kati pou kai tha ofelhsei to moter sou kai kaluterh katanalwsh tha exeis(pisteuw)...eksartatai vevaia kai apo to poso theleis na to krathseis sta xeria sou to amaksi...

amyntas
07-09-05, 19:26
to vivlio leei 30000 km i 2 xronia opoio proigithei gia service leei 2 xronia i 30000 km .Oti theleis kaneis an theleis ta allazeis an den theleis oxi
prosopika tin proti fora ta allaxa sta 6500 kai afou eprixa ton arximixaniko pou mou elege oti den xriazetai kai eskasa 67 euro tora me ton rithmo pou kinoumai tha ta allaxo stis 17000 gyro stous 11 mines

REY
08-09-05, 00:28
Exei enas sti douleia ena ASTRA H 1.6 idio me to diko mou kai to exei edw kai ena xrono kai exei 15.000km
Me rwtise gia ladia kai tou eipa stis 15.000km i ena xrono kai to service stis 30.000km
Pige stin adiprosopeia na allaksei ladia kai tou eipan pws i OPEL san etairia leei allagi stis 30.000km apla i OPEL HELLAS exei pei stis 15.000km epeidi stin ellada i sinthikes einai diaforetikes apo autes tis germanias(mallon).Egw skopeuw na ta allaksw sto xrono giati den vlepw mexri tote na exw kanei 15.000km
To'xw enamisi mina kai exw kanei mono 2200km.

08-09-05, 03:11
vasi ton legomenon sou.. an ston enamisi mina exeis kanei 2200!!! ston xrono tha eixeis kanei 17600!!:)

BouFoS
08-09-05, 11:16
Αυτό μου έκανε εντύπωση...
και εμένα στην αντιπροσωπεία μου είπανε:
15.000 χλμ αλλαγή λαδιών
30.000 χλμ service

βέβαια μηχανικός στην Opel μου είπε ότι εάν θέλεις (και έχεις χρήματα) μπορείς να τα αλλάξεις πιό νωρίς. Το βιβλίο συντήρησης πάντως τα έχει λίγο διαφορετικά...

teofross
12-09-05, 11:06
Παιδιά καλά όλα αυτά που λετε αλλά οι καιροί αλλάζουν όπως και τα αυτοκίνητα (και τα λάδια).Στην opel δηλαδή άσχετοι είναι και μας λενε λάδια κάθε 30000; Αν ήτανε έτσι θα το είχανε κλείσει το μαγαζί. Μας λενε 30000 εμείς να πηγαίνουμε κάθε 15000 ή κάθε 7500...Τότε όταν μας λέγανε κάθε 7500 εμείς έπρεπε να πηγαίνουμε κάθε 3500; Τι λογική είναι αυτή; Αυτά τα λάδια πλέον είναι πλήρως συνθετικά και είναι για 30000.Τωρα αν κάποιος βάζει αλλά τα οποία είναι για 7500 ή γουστάρει απλά να τα αλλάζει νωρίτερα τότε πασο.Εγω πάντως έχω 15000 σε ένα Astra H 14 μήνες και θα παω για αλλαγή όποτε λεει ο κατασκευαστης.Αλλωστε η opel με το after sales κάνει κάθε χρόνο δωρεάν έλεγχο όπου εκεί ελέγχουν και το λαδί για αλλαγή-συμπλήρωση.

tax
15-09-05, 12:29
Άλλαξε ρώτα teofoss γιατί αν αλλάζεις λάδια κάθε 30.000χλμ μετά από μερικά χρονάκια[όχι πολλά] θα αρχίζουν να σου πεθαίνουν τα αλόγατα ένα ένα.30.000χλμ δε κρατάνε ούτε λάδια της NASA.

Καταθέτω τη ταπεινή μου γνώμη.
1ον.Λόγω μετατοπισμένου κόφτη[7500rpm] τον οποίο δεν αγγίζω συχνά πιστέψτε με,αλλάζω λάδια κάθε 7500 [συνθετικά] και κάνω service κάθε 20.000χλμ.Αυτό όντως το κάνω για νάχω το κεφάλι μου ήσυχο οπότε πείτε με πωρωμένο και δε θα έχετε άδικο...

2ον.Η opel για τα service προτείνει κάθε 30.000χλμ ή κάθε χρόνο.Οι περισσότεροι δεν προλαβαίνουμε να καλύψουμε 30.000χλμ σε ένα χρόνο αλλά και να προλαβαίναμε τότε εμένα σε καλτσούνη και Best car που έχω κάνει από ένα ετήσιο service στον καθένα γιατί σαν επόμενο service μου σημείωσαν 20.0000 χλμ;Για αυτοκίνητα που περνάνε το μεγαλύτερο χρονο στη πόλη καλό είναι τα service να γίνονται συχνότερα όπως και οι αλλαγές λαδιών.

3ον.Πάμε πάλι στα λάδια.Για αυτοκίνητα πόλης[ταξί,περιπολικά,σχολές οδηγών αλλά και ΙΧ που κάνουν πολλά χλμ στη πόλη] στο εγχειρήδιο συντήρησης η opel προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 6 μήνες!!!
Η πλειοψηφία των μηχανικών μου προτείνει αλλαγή λαδιωv καθε 7500χλμ αν πρόκειται για ημισυνθετικά.Και στις αντιπροσωπείες στις προγραμματισμένες αλλαγές βαζουν πάντα κατα κανόνα ημισυνθετικά εκτός και αν τους το ζητήσετε να βάλλουν συνθετικά.

Συμπερασμα:ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΗ ΚΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΑΣ.Να τα αλλάζετε συχνά[7500 τα ημισυνθετικά-10.000 τα συνθετικά]
Προσωπικά για τα ημισυνθετικά λάδια νιώθω το μοτέρ να αρχίζει να "σφίγγει" ήδη από τα 3000χλμ[και σε αυτό βεβαίως μπρείται να με αμφισβητήσετε καθώς και σε όλα όσα ειπα.] όπότε τα 7500χλμ για την αλλαγή τους δε μου φάινονται νωρίς[τα έχω αλλάξει και στις 5000χλμ σε νορμάλ χρήση και ήταν πίσσα κατράμι...όχι και πολύ υγιές χρώμα ναι;]

Ps Ενδιαφέρον αφιέρωμα στη λίπανση είχαν τα τέλευταία τεύχη του Power Techniques όπου τα παλουκάρια[που σημειιωτέον είναι πολύ διαβασμένα] υπογράμμισαν οτι οι αλλαγές λαδιών στα 15000 και 30.0000 χλμ που προτείνουν οι εταιρείες είναι εν πολλοίς φούμαρα.

Αυτά.Καλημέρα!

3ον.

BouFoS
15-09-05, 12:44
Πολύ καλή απάντηση (συνοπτική και με επιχειρήματα) tax. Thanks!

sam
04-10-05, 22:02
καλησπερα παιδεσ κ εγω αστρακιας....
tax συμφωνω απολυτα σε οσα λες....!

Gregls
04-10-05, 22:33
Ετσι ειναι τα πραγματα, καλο λαδακι και συχνες αλαγες (5000-7500), οπως τα λεει και ο Tax.

tax
04-10-05, 23:32
«Ερ.:Ποια είναι η γνώμη σου για την ολοένα και περισσότερο αναπτυσσόμενη τάση για παράταση στου διαστήματος ανάμεσα σε 2 αλλαγές λαδιών;
Απ:Τα λάδια συνεχώς βελτιώνονται άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μεγαλύτερο διάστημα πριν υποβαθμιστεί η λιπαντική τους ικανότητα απαιτώντας την αλλαγή τους.Αυτό το αναγνωρίζουν και οι κατασκευαστές κινητήρων(…)Ο μεγάλος κίνδυνος για τα λάδια δεν βρίσκεται τόσο στη μηχανική και θερμική καταπόνησή τους όσο στην αλλοίωσή τους όταν παραμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα στον κινητήρα χωρις να «γράφουν» πολλά χιλιόμετρα αλλά και χωρίς να αναπτύσσουν την ελάχιστη αποδεκτή θερμοκαρασία λειτουργίας.Για παράδειγμα σε συχνή χρήση του αυτοκινήτου στη πόλη,ιδιαίτερα το χειμώνα,και συχνές σταθμεύσειις προτού ο κινητήρας έρθει στη θερμοκρασία λειτουργίας του,όσο καλή και αν είναι η ποιότητα του λαδιού,δεν θα αποφευχθεί η ραγδαία υποβάθμισή της.Το αίτιο είναι η απορρόφηση νερού και όξινων παραγόντων της καύσης που στο τέλος δημιουργούν μία καταστροφική μαύρη λάσπη στο κάρτερ.Από την άλλη υπάρχει περίπτωση ο κινητήρας μας να αναγκαστεί να δουλέψει σε περιβάλλον με υψηλή περιεκτικότητα σε σκόνη ή να υποστεί,για διάφορους λόγους μία υπερθέρμανση η οποία θα έχει ως αποτέλεσμα το κάψιμο μέρους του βασικού λαδιού και των προσθέτων .Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις επιβάλλεται η αντικατάσταση των λαδιών ανεξαρτήτως του αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός χιλιομέτρων ή ο μέγιστος επιτρεπτός χρόνος παραμονής του λαδιού στον κινητήρα.(…)Θέλεις τη προσωπική μου γνώμη;Αλλάζω τα λάδια μου όσο συχνότερα γίνεται,χωρίς βέβαια και να το παρακάνω.Προτιμώ να πετάξω ένα «μάλλον καλό» λάδι από τον κινητήρα μου παρά να ρισκάρω τη φθορά ή τη διάβρωσή του.»

Τάδε έφη Michael Knack μέλος της ομάδας R&D [Research &Development] των λιπαντικών της Shell στο Αμβούργο.
Όλη η συνέντευξη βρίσκεται στο 3ο τεύχος του περιοδικού RD και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα!

Corsa-GR
05-10-05, 11:02
offtopic posts deleted

kai na ekfero prosopiki gnomi apo to corsaki (z14xe)
mexri kai ta 7500 - 8000 km ta ladia einai pentaka8ara meta mabrizoun.
taytoxtona paratiro mikri ayksisi sti 8ermokrasia tou kinitira (zestainete pio eykola) kai ontos fenete na min trabaei toso kala..

xrisimopoio ladia tis GM sinthetika 5-30 kai ta allazo ka8e 10000 km..

min ksexnate oti edo einai ellada kai i kataponisi tou kinitira einai poli megali logo 8ermokrasiwn kai kinisis...

teofross
02-11-05, 09:41
Παιδια,εχω κηνιτηρα 1.4 ecotec και εχω κανει 15600χλμ χωρις να αλλαξω λαδια.Το εχω παει για ελεχγο στα 10000 οπου και μου συμπληρωσαν περιπου 650ml ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο αυτο.Την Δευτερα κανονισα να το παω για αλλαγη λαδιων.Ο πωλητης αλλα και ο αρχημιχανικος επησης, λενε δεν χρειαζεται και να παω στα 30000 αφου ετσι λεει και ο κατασκευαστης.Τωρα μου λεει αν εσυ θελεις να κανεις τα τρελλα σου φερτο να τα αλλαξουμε.Τι να πω ρε παιδια.Πραγματικα εχω μπερδευτει με το θεμα.Αλλος λεει αλλαζετα συχνα,αλλος λεει τα full συνθετικα πρεπει να μενουν πολλα χλμ για να αρχιζουν να αποδιδουν.Στην αντιπροσωπεια λενε οτι λεει ο κατασκευαστης (δηλ 30000 ).Στην opel πως γινεται να λενε στα 30000 οταν οπως πολοι εχουν την αποψη οτι αν αλλαζεις στα 30000 θα κλαις τον κηνιτηρα σε μερικα χρονια.Τοσο λαλακες ειναι στην opel?

tax
03-11-05, 09:29
Επιμένω.
Ρώτα και κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι να δείς τι θα πεί.
Σε ποια OPEL τα λένε αυτά;Είναι για τρελή λεμονόκουπα τα παλικάρια...

teofross
03-11-05, 10:36
Οπελ Μπραουούνος στην Νεα Φιλαδελφεια-Αθηνα.Anyway,
Δευτερα παω για αλλαγη.Καλο θα κανει κακο σιγουρα οχι.Και το κοστος δεν ειναι μεγαλο.

tax
03-11-05, 18:14
Και τους έχω σε εκτίμηση αυτούς του Μπραούνου.Από εκεί το πήρα.
Τό πιασες το νόημα πάντως.
Άλλαξε τα να παν στον....κόρακα[θα με λογοκρίνουν...]! lol

Gregls
04-11-05, 12:53
Και εμενα ενα φιλαρακι μου εκανε αλαχη λαδιων μετα απο 35000 σε corsa 1.0, ομως επειδη τι λαδι το αλλαξαμε μαζι επρεπε να δεις σε τι κατασταση ηταν!!! Μιλαμε μεσα στην λεκανη που το αδειασαμε, κατω κατω ηταν πιχτο ενω πιο πανω σαν νερο.Για το χρωμα δεν το συζηταμε, πιο μαυρο και απο spray.Ειναι αμαρτια για 25 euro που θα σας κοστισει μια αλαγη παραπανο να ταλεποριτε το μοτερ.Αλοστε μια συχνωτερη αλαγη μονο καλο μπορει να κανει.

jimaras
16-11-05, 12:21
γεια σας παιδια. εχω ενα αστρα h 1.4 και 17.000χμ. στον ελεγχο των 15000 ουτε τα αλαξαν αλλα ουτε καν συμπλήρωσαν. η οπελ λεει οτι τα λαδια αλαζονται καθε 30000χμ. π ρ ο σ ε ξ τ ε π ο λ υ!!!!!! αν τα λαδια αλαχθουν οπουδηποτε αλλου εκτως της επισημης αντιπροσωπειας χανεις την εγγυηση το λεει στην προτη σελιδα του βιβλιου του αυτοκινητου!!!

IRMSCHER
16-11-05, 14:41
Jimaras αν πχ είναι να αλλάξεις λάδια στην αντιπροσωπεία κάθε 10.000km και εσύ γουστάρεις να τα αλλάξεις ανά 5.000km και πάς σε άλλο συνεργείο ,εσύ νομίζεις ότι θα το πάρουνε γραμμή ?

Εγώ κάθε 5000km αλλάζω λαδάκι 15/40 και κάθε 2η αλλαγή αλλάζω και το φίλτρο λαδίου.Λαδάκι φρέσκο,άπαχο στον κινητήρα και σκήσιμο χωρίς κανένα ενδοιασμό...Τπτ άλλο...¶ντε και νερό στο ψυγείο :poke:

jimaras
16-11-05, 14:45
nai. ok. alla an to katalavoun? ante na vreis akri! aformes psaxnoun gia na akirosoun tin egyisi...

antonis
16-11-05, 14:47
πλακα πλακα οποτε εβλεπα ψυγειο να θελει παραφλου εγω εριχνα νερο βρυσης.το εχω κανει 4-5 φορες κ ξερω πως δεν κανει.σιγα τι θα παθει?τελειο!

giannis2
16-11-05, 16:05
Ελα ρε συ τι να πάθει.Τίποτα.Αλατα,σκουριά,βουλώματα,μικρότερη ικανότυτα ψύξης,ευκολότερη αύξηση θερμοκρασίας,τίποτα σημαντικό.

giannis2
16-11-05, 16:10
Οσο για το αν αλλάξεις αλλόυ λάδια δεν το καταλαβαίνουν ούτε με μικροσκόπιο.Καταρχήν στην αντιπροσωπεία τα λάδια στα αλλάζε το παιδί για όλες τις δουλειές,σηκώνει το αυτοκίνητο στη ράμπα,ανοίγει την τάπα και πέφτει στο ειδικό δοχείο.Που να το καταλάβει.Με τίποτα.Αν τα αλλάξεις αλλού και το καταλάβουν σου πληρώνω όλα τα λάδια για 15χρόνια.Αλλαξε τα αλλού άφοβα

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
16-11-05, 16:38
ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ:

ΠΑΡΑΦΛΟΥ : ΕΤΟΙΜΟ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ ΤΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΑΚΙ
(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ)

ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ (ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΣΤΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΑΤΑ)

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ
ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΜΕΡΧΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗ ΚΑΒΑΛΑ
ΧΤΥΠΙΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΡΕΛΕΣ -26 ΚΑΙ ΠΑΓΩΣΕ ΟΟΟ ΝΑΙΙΙΙΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ.......ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΗΜΕΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ..... ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ.....

xenophon74
16-11-05, 16:59
Βρε παιδιά μην ψαρώνετε, λάδια και σέρβις μπορείτε να κάνετε οπουδήποτε αρκεί τα λάδια να είναι προδιαγραφών της εταιρείας. Ψάξτε λίγο την νομοθεσία.
Αυτά είναι ψαρωτικά για να μας τα παίρνουν. Εγώ έχω βάλει και συναγερμό και αξεσουάρ παρκαρίσματος σε εξωτερικό κατάστημα, και δε μου έχουν πει τίποτα. Αρκεί τα αξεσουάρ να έχουν σήμανη CE δηλαδή να είναι ελεγμένα από ευρωπαϊκή ένωση.

16-11-05, 17:24
ego aurio tha pao gia ladaki fisika se sinergio ektos antiprosopias.

jimaras
16-11-05, 18:27
ki ego exo valei synagermo se magazi ekso. to kseroun stin antiprosopia kai den exoun pei to paramikro. alla akouste ti exo pathei!exo astra h kai pao mia mera na valo mpros kai ekei pou einai ta lampakia anamena kai gyrnas to kleidi gia na parei mpros, gyrnao to kleidi kai......tipota. anavosvine to lampakei pou leei oti exei problima to imobilaiser (to amaksi me ena kleidi mesa). e, ksanakleino ton diakopti, ton ksananigo kai ola ok. omos mia alli mera to ksanakanei. to pao loipon antiprosopeia kai mou lene oti aftos pou perase to synagermo den ekane kali syndesi se kapoio kalodio kai yparxei leei diaroi revmatos!!! (an einai dynaton!!!!) kai pos prepei na to pao s afton pou mou ton perase na to elegsei kala!. kai telika eftyxos pou vrethike enas magas texnikos mesa apo tin opel kai mou leei pos to exei pathei ki aftos to prob me to immobilaiser kai pos telika to provlima einai sto oti merikes fores to kleidi an einai vregmeno den to anagnorizei!! toso aplo itan kai deite ti mou eipan!!!!

16-11-05, 18:34
(kai se venzinadiko pas kai stin kanoun kai tsampa tin alagi... ) axaxaxax

antonis
16-11-05, 21:19
κ ομως αμα ειναι τσακαλι ο μαστορας καταλαβαινει απο την ροη του λαδιου αν ειναι διαφορετικα. επι 7 χρονια το polo της αδερφης μου το πηγαινα σε ενα συγκεκριμενο συνεργειο,αλλα ετυχε μια φορα να το αλλαξω λαδια σε ενα φιλο ο οποιος εριξε 10/40 παλι μεσα ομως διαφορετικης μαρκας.οταν το πηγα υστερα απο 7500 χλμ στον μαγκα κ ειδε τα λαδια να τρεχουν μου λεει αυτα δεν ειναι Μοτul,τι εριξες??? :shock:

giannis2
16-11-05, 21:38
Μιλάμε πάντα για τις αντιπροσωπίες όπου σχεδόν ποτέ δεω ασχολείται με την αλλαγή λαδιών ο μηχανικός.Μοτυλ βάζεις στο κορσάκι?Τι τύπο?Το πας σε κάποιο συγκεκριμένο συνεργείο γιατί δεν ξέρω που να το πάω

antonis
16-11-05, 22:34
Oxi motul σε polo εβαζα.στο corsa αυτα της opel 5/30.εννοειται πως τα τσακαλια της αντιπροσωπειας δεν καταλαβαινουν τιποτα οπου και να το πας.

amyntas
17-11-05, 00:15
απο το βιβλιο του αυ/του
σελ 222. Τα διαστηματα αλλαγης λαδιοθ ειναι ευελικτα(ECOService-Flex)
Η επομενη αλλαγη λαδιου εμφανιζεται στα οργανα του αυ/του και εξαρταται απο τον τροπο που οδηγητε.Λαμβανονται υποψη οι συνθηκες οδηγησης π.χ.συχνες κρυες εκκινησεις, μικρες διαδρομες,τροπος οδηγησεις ή μακρινες αποστασεις
Το Astra σας ειναι εφοδιασμενο απο το εργοστασιο με λαδι ποιοτητας GM-LL-A-025(SAE 0W-30) Ή GM-LL-B-025(SAE 5W-40)Με αυτό το λάδι κατω απο φυσιολογικες συνθηκες ,η επομενη αλλαγη λαδιου γινεται καθε 2 χρονια το μεγιστο ή καθε 30.000 χλμ. περιπου για τους βενζινοκινητηρες και καθε 50.000χλμ για τους πετρελαιοκινητηρες.Η ενδεικτικη λυχνια service λαμβανει υποψη τις περιοδου που το οχημα βρισκεται εκτος λειτουργειας με τη μπαταρια αποσυνδεμενη.
Αυτο το λαδι σχεδιαστηκε αποκλειστικα για αυτοκινητα με ECOService-flex και μπορειτε να το προμηθευεστε απο του εξοσιοδοτημενους επισκευαστες Opel ή απο αλλα σημεια πωλησης. Οταν συμπληρωνετε λαδι να χρησιμοποιητε παντα λαδι ποιοτητας GM-LL-A-025 ή GM-LL-B-025ωστε να επωφελειστε απο τα ευελικτα διαστηματα συντηρησης

amyntas
17-11-05, 00:23
Διαστηματα αλλαγη λαδιου για λαδια GM-LL-A-025 H GM-LL-B-025
Διαστημα Κωδικος κινητηρα Κατηγοριες ποιοτητας
Μεγ.2χρονια Z14XER
η 30κ χλμ Z16XER GM-LL-A-025
Z18XE
Z20LEL

Μεγ.2χρονια
η 50κ χλμ Z17DTL GM-LL-B-025
Z19DTH
GM=GENERAL MOTORS LL=LONG LIFE AorB ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ 025=ΔΕΙΚΤΗΣ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑΣ
Οι υψηλωτεροι δεικτες παντα δηλωνουν ανωτερη κατηγορια.Λιπαντικα με υψηλωτερους δεικτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν

amyntas
17-11-05, 00:42
Συμπλήρωση με λαδια κατηγορίας ACEA
Μεσα σε ενα διαστημα αλλαγης λαδιου μπορειται μεχρι 1 λιτρο λαδιου κατηγορίας ACEA χωρις να μειωσετε το διαστημα αλλαγης.Αν πρεπει να συμπληρωσετε πανω απο 1 λιτρο λαδιου για του βενζινοκινητηρες και τους πετρελαιοκινητηρες μειωνεται στον 1 χρονο ή 30.000 χλμ Στην περιπτωση αυτη πρεει να αγνοησετε την ενδεικτικη λυχνια διαστηματος service.

Z14XER ACEA A3 0W-30,0W-40
Z16XER ACEA A3/B3 5W-30.5W-40
Z18XE ACEA A3/B3/B4 10W30,10W-40
Z20LEL ACEA A5
..... .........ACEA A5/B5

xtbabis
22-11-05, 14:27
Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο εγω παντως αφου τους ρωτησα 3-4 φορες μου ειπαν οτι οταν χρειαστει θα μου το δειξει το αμαξι μονο του. Τελικα στις 22000+κατι μου εβγαλε μνμ οτι τελος σερβις. + μου ειπανε οτι αναλογως την μεταχειρηση, ψυχρες εκκινησεις κλπ ειναι μεταβλητο το σερβις. Τους ετυχε και στις 32000 αλλα και στις 18000.

giannis2
22-11-05, 14:46
Είναι μεταβλητό αλλά το εμπιστεύεσαι το λαδι πάνω από 20000ΚΜ.Από συζητήσεις στα ποστ και σε άλλα φόρουμ το προτιμότερο για συνθετικά έιναι μεταξύ 10.000-15.000 Κμ. Μια καλή μέση λύση πιστεύω τα 12.500ΚΜ.

Blindastra
02-01-06, 14:15
Έχω εδώ και 9 μήνες ένα καινούργιο Opel Astra Cosmo 1.4, το οποίο και έχω φορτώσει με 22500 χλμ.

1ον Πότε πρέπει να κάνω το πρώτο σέρβις και τι περιλαμβάνει αυτό; Αν το έχει κάνει κάποιος πόσο κοστίζει; (Από αντιπροσωπεία μου είπαν στα 30000χλμ).

2ον Ο κινητήρας κάνει πολύ θόρυβο, σαν χτυπάνε οι βαλβίδες αυτό από τι μπορεί να είναι; Είναι κάτι το σοβαρό;

3ον Το κουλό με αυτό το αμάξι είναι ότι πολλές φορές όταν αλλάζω ταχύτητα μου κόβει την αναπαραγωγή του σταθμού που είναι σωσμένος στην 1η μνήμη του ράδιο (όποιος σταθμός και αν είναι αυτός). Το έχει προσέξει κανείς άλλος αυτό;

Vassilis
02-01-06, 14:57
1a ap ola kalws orises kai kali xronia!

sxetika me tis erwtiseis sou:

1. Kalo tha einai na to kaneis to service oso to dunaton grigorotera. min akous auta ta 30k km.

2. Exeis allaksei ladia?

3. Den exw idea :)

Blindastra
02-01-06, 15:02
Ευχαριστώ και καλή χρονιά και σε σένα

Λάδια όχι δεν έχω αλλάξει, μου είπαν και αυτά με το πρώτο σέρβις. Λες αυτός να είναι ο λόγος έ;

Το θέμα είναι τι θα πρέπει να αλλάξουν στο πρώτο σέρβις;

finikass
02-01-06, 15:06
Synhthws ladia allazoun prolhptika sta 5000km. Ta 30000km einai polla kuriws gia allagh ladiwn.

Vassilis
02-01-06, 15:11
Etsi einai opws ta eipe o finikass file mou blindastra!

o kinitiras kanei etsi epeidi den exei ladia. Tha sou elega epeigontws n allakseis ladia giati tha exeis sovaro provlima ston kinitira. I megaluteri diarkeia zwis ladiwn kata meso oro einai ta 10000 km.

Opote katalavaineis...

Sdoup
02-01-06, 15:48
re seis mhn akoute ti lene.....meta ama pathei tpt oikonomane autoi.....mexri ta 10.000 ta prwta fevgoune......k kaneis k 1 mikro service.....

Blindastra
02-01-06, 16:12
θα τους το πάω αυριο πρωι πρωι... Να δω πόσα θα πάρουν οι κλέφτες...

καλύτερα μου φαίνεται να κάνω τα σερβις εξω, να γλυτώνω και χρημα...

Vassilis
02-01-06, 16:25
an exeis tin egguisi (pou tin exeis) kanta stin antiproswpeia. Vaze ta 5W-30 ladia (full sunthetika) t opoia n allazeis kathe 8-9000 km kai na tsekareis tin stathmi tous kathe 1000 gia na sai sigouros oti einai ok.

Elpizw na min epathe zimia to moter sou mono....

xtbabis
02-01-06, 17:06
αν κανεις το σερβις εξω <<γεια>> η εγγυηση, εχουν τροπο και το ελεγχουν. Κανουν ρεσετ με καποιο τροπο. Αλλιως θα σου λεει συνεχεια οτι εχεισ προβλημα. Εμενα μου εβγαλε ενδειξη οτι πρεπει να κανω σερβις στις 22500 χλμ. Το ποτε θα γινει παιζει απο τον τροπο που το δουλευεις. Εμενα που εχω το 1,6 μου πηραν 155 ευρω. Μηπως αυτο με το ραδιο ειναι κατι που λεει και στο βιβλιαρακι οτι η ενταση του ραδιοφωνου αυξομειωνεται αναλογα με την ταχυτητα και τον ηχο της μηχανης; πιστευω αυτο ειναι, εγω τους ειχα πει να το απομονωσουν πρωτου ακομα παρω το αμαξι γιατι φανταζομουν οτι ειναι πολυ μλκια. Μηπως ειχα δικαιο;

Blindastra
02-01-06, 17:14
τι να σου πω μόνο στους σταθμούς που βάζω στην πρώτη μνημη μου το κάνει.

αλλά δεν ξέρω μου είχε κάνει και αλλο ενα προβλημα πριν 2 μηνες και αλλαξανε τον εγκεφαλο πίσω απο το τιμονι είπανε (το προβλημα ητανοτι οταν αναβα το φωτα το βραδυ δεν δουλευε η κορνα).

Σου πήραν 155 ευρώ μόνο για λάδια;;;;;

xtbabis
02-01-06, 17:48
Για λαδια ειναι 50 ευρω. Ενταξει τα παιδια κανανε εξοδα αλλαξανε και φιλτρα(μαλιστα μου ειπε για της καμπινας σου εβαλα το καλο ενεργου ανθρακα επειδη εισαι καλος πελατης ενω πρωτη φορα πηγα), μπουζια, υγρο στους υαλοκαθαριστηρες(οταν το πηγα για σερβις ηταν γεματο) κλπ. Αλλα ειναι αυτο με την εγγυηση. Οταν πηγα να παρω το αυτοκινητο ενω το αναψα και η ενδειξη οτι χρειαζεται σερβις δεν ειχε σβησει. Του το ειπα και ξεκουμπωσε το καπακι κατω απο το χειροφρενο και μου εκανε ρεσετ. Ενταξει δε λεει, μας αρμεγουν αλλα ειναι η εγγυηση στη μεση.

02-01-06, 18:10
loipon katarxin xronia polla

to oti akous tis valvides na varane polu kala kaneis kai sosta to les...

to ladi ston kinitira sou exei katevei simantika i stathmi me apotelesma na min lupainontai polu oi valvides tou kai na tis akous na kopanane...pigaine sumplirose i alakse...

IRMSCHER
02-01-06, 18:54
Για τον ήχο που ακούς ΜΗΠΩΣ είναι απο την καδένα ρε παιδία ?

Πάντως όντως για τα λάδια μην ακούς π@π@ρολογίες των αντιπροσωπειών.
Αυτό που σου λένε τα παιδία.
Συχνό άλλαγμα και ακόμα πιο συχνό τσεκάρισμα.
¶κου εκεί 1η αλλαγή λαδίων στα 30k km...Ήμαρτον.

Vassilis
02-01-06, 19:53
akoma kai ta kalutera ladia na tou xan valei panw apo mama to moter exei kanei 12500 km me ta 1a ladia. Gi auto omws den ftaiei to paidi fusika. i Opel ftaiei pou den enimerwnei. akous ekei 30000 km ladia...

MOYTPO
03-01-06, 10:07
22500 χλμ και δεν εχεις αλλαξει ακομα λαδια?????????

Εχει μεινει καθολου λαδακι μεσα ή θα πας και για ρεκτιφιε!!!!!!!

Σε 9 μηνες 22500 χλμ που πηγαινες ρε μεγαλε καθε μερα ταξιδια. Μαλλον πωλητης εισαι ε?

theodore
03-01-06, 11:27
ego se 21 mines 65000.kala einai?????exo kanei 2 service kai exo paei 20 fores gia psilomalakies alla plirwnw.twra exw provlima me to tzami kai i konsola pou einai to aircondition den anavei.gamata

03-01-06, 15:58
22500 χλμ και δεν εχεις αλλαξει ακομα λαδια?????????

Εχει μεινει καθολου λαδακι μεσα ή θα πας και για ρεκτιφιε!!!!!!!

Σε 9 μηνες 22500 χλμ που πηγαινες ρε μεγαλε καθε μερα ταξιδια. Μαλλον πωλητης εισαι ε?

se 9 mhnes kai deka meres exo kanei 23000 kala einai??? na to afiso.. kai to amaksi zitima na exei vgei ektos athinas 5 fores (ekton opoion tis treis gia touring me to club)

Asroc
03-01-06, 16:06
δεν τα διαβασα ολα, αλλα τα 1α λαδια λαδια ρε παιδια δεν αντεχουν πανω απο 5-7.000!
και αυτο για 2 λογους
- δεν ειναι συνθετικα για να αντεξουν το στροσιμο
- "βρομιζουν" πολυ γρηγορα λογο του στροσιματος.

κατα τ'αλλα βαζω φουλ συνθετικα (και καλα τα πιο αντοχης)
και τα αλλαζω καθε 10-15.000.

σερβις καθε 30.000 ή καθε χρονο
αλλα δεν ειναι και τοσο ζωτικο οπως τα λαδια.
κυριως φιλτρα ειναι.

Vassilis
03-01-06, 16:49
mike, max sta 10 n allazeis ta sunthetika gia na sai sigouros. elegxe kai tin stathmi taktika epeidi emena proswpika mou kaei ligo ladaki :shock:

egw kathe xrono kanw service i kathe 15000 km nomizw. ousiastika kathe xrono omws...

Gregls
04-01-06, 00:11
Σωστα τα λεει ο Tiesto.
Ελεος ρε παιδια ποσο παει μια Γ@μιμενη αλαγη λαδιων και ποση ωρα τρωει ενας ελενχος στο σταθμη...

Corsa-GR
04-01-06, 00:20
tiflomene astra :P

ladakia ka8e 10000 km full sinthetika 5-30 .. kai se tous paparobious stin antiprosopeies na lene ka8e 100000000000000 km..

megalo service peripou ka8e 20000 gia mpouzakia k.l.p.. den tin paleyoun perissotero.. ektos kai ean pigaineis mexri 3500 rpm

nikkos
04-01-06, 22:32
paidia egw ta ladia paw kai mou ta allazoun ka8e 5000 xlm meta apo sumboulh tou prwtomastora tou synergeiou (Opel:Allaze ta ka8e 5000 xlm kai de 8a exeis ton kinhthra san kainourio....)

gia ladia hmisyn8etika kai filtro ladiou 20 euro dinw.....

service ekana sta 30000, phga sta 45000 gia filtra aeros,ladiou, benzinhs kai check sta frena ktl kai twra pali sta 60000.......

Vassilis
05-01-06, 05:54
καθε 5000 ποια λαδια?

καλα, οσο νωριτερα τοσο καλυτερα ;)

nikkos
05-01-06, 16:50
Tiesto, bazw ,mallon mou bazoun, ta hmisyn8etika pou poula h opel (10W40,to 2litro mauro mpoukali :))

Vassilis
05-01-06, 18:21
α γι αυτο. αυτα ναι εκει. γιατι δεν βαζεις τα 5-30 που ειναι full synthetic?

nikkos
05-01-06, 19:13
.....den to exw psajei idiaitera...auta mou proteine to palikari sto service auta bazw.....

ta 5-30, xwris na kobw to kefali mou, ap oti mou eixe pei kapoios sxetikos me motosykletes kai oxi me autokinhta den einai kai oti kalytero gia tis peribalontologikes syn8hkes ths elladas, einai ligo pio ''paxy'' san ladi apo to 10-W40, den exei to idio ijwdes..........den eimai sigouros. 8a to psajw kai 8a sou pw

Vassilis
05-01-06, 19:20
ειναι πιο παχυ νομιζω και εγω αλλα αυτο ειναι καλο ρε συ. βοηθαει πιο πολυ τα κινουμενα μερη.

nikkos
05-01-06, 19:43
gia rije mia matia se auto to link

http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=8264018&contentId=7007302

den jerw an 8a boh8hsei.....

oso gia ta syn8etika, 8a kanw erwthsh gia to kostos sthn epomenh allagh...an einai mikro den exw problhma....alla etsi ki alliws ka8e 5000 xlm mpainoun freska, gi auto den to exw psajei poly

Vassilis
05-01-06, 19:48
opote top to 5W-30 gi auta pou xoume ;)

Gregls
07-01-06, 00:58
5W/30 einai pio lepto apo to 10/40 kai endiknite gia xeimona

Vassilis
07-01-06, 01:05
ap oti katalava apto link to 5w-30 einai to kalutero ap ola gia t autokinita mas. an leme to idio ok :P

opelmaniac
27-02-06, 13:47
Καλημέρα σε όλους.
Μετά απο 20800χλμ η Αστέρο μου έβγαλε σήμα για το πρώτο της service.
Mήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί πόσο περίπου θα μου στοιχισει αυτό?
(Astra H Enjoy 1400cc).
Ευχαριστώ.

TreckeR
27-02-06, 14:57
ti ennoeis sou ebgale shma??Kai gw to idio exw kai eimai sta 20130km...ti na perimenw???Egw kserw oti meta ta 25000km pame gia service....

tedo
27-02-06, 15:46
sou vgazei ena simataki kato apo to kinter me kleidia sfuria ktlp.
den nomizo na xeperasei to 200ari.

opelmaniac
27-02-06, 16:02
Μου έβγαλε σήμα In SP και απο κάτω γράφει 1000

TreckeR
27-02-06, 16:26
axa malista eyxaristw....tote ti lene oi lalakes ths opel oti service se 2 xronia h 30000km?? ti na pei kaneis....

teddy
27-02-06, 17:31
ρε σεις μην τρελαινεστε ,αναλογα με την χρηση που του κανεις σου αναβει πιο νωρις η πιο αργα η ενδειξη.εγω παντως που το πηγα συνεργειο την παρασκευη για ενα μικρο προβλημα μου λεει το παληκαρι στον 1 χρονο η στα 15000 χλμ να ερθεις για σερβις.

antoine
27-02-06, 17:38
ρε σεις μην τρελαινεστε ,αναλογα με την χρηση που του κανεις σου αναβει πιο νωρις η πιο αργα η ενδειξη.εγω παντως που το πηγα συνεργειο την παρασκευη για ενα μικρο προβλημα μου λεει το παληκαρι στον 1 χρονο η στα 15000 χλμ να ερθεις για σερβις.

Αυτό που αναφέρεσαι νομίζω είναι για τα λάδια που αλλάζεις 1η φορά

teddy
27-02-06, 17:46
ναι οντως θα τα αλλαξω πρωτη φορα,αλλα και ο πωλητης οταν το πηρα μου ειπε 1ο σερβις στα 30000 χλμ η στα 2 χρονια.και του λεω εγω,αν δλδ θελω να τα αλλαξω πιο νωρις,επειδη και εμενα μου φανηκε too much μου ειπε οτι μπορω να τα αλλαξω οποτε θελω αρκει να δηλωσω οτι γνωριζω πως κανονικα ειμαι για αλλαγη στα 30κ.νομιζω το γραφεις και υπογραφεις για αυτο στο βιβλιο του σερβις.

antoine
27-02-06, 17:57
Λάδια και είχα αλλάξει στα 16.000 και τώρα στα 28.500 έκανα το 1ο service 280 ευρώπουλα με τακάκια φρένων μπροστά αλλαγή. Για λάδια τώρα μόνο δεν θυμάμαι πόσο είχα δώσει... όχι πολλά όμως...

TreckeR
27-02-06, 18:36
gia ladia peripoy 40-50 eyrw(mazi me to filtro bebaia...) mou phran prin apo 3mhnes pou ta allaksa.

anastasios
27-02-06, 22:50
Στην δικια μου Αστερο (και Γ@μω τους χαρακτηρισμους opelmaniac lol ) μου ειπαν οτι το 1ο service θα το κανω ή στα 30.000χλμ ή στον 1ο χρονο !!!
Λετε να κανανε λαθος η επιεδη το δικο μου ειναι το Astra G λετε να παιζει διαφορετικο service;

Stilskin
28-02-06, 00:13
Ναι τα καινουρια Αστρα έχουν service ανα 2 χρόνια. Εμεις που έχουμε το προηγούμενο μοντέλο ισχύει ανα 1 χρόνο το service.
Αλλά και το καινούριο Αστρα να είχα πάλι ανα χρόνο θα έκανα τα service του και λάδια ανα 10.000 χιλιόμετρα.

anastasios
28-02-06, 04:49
Ναι τα καινουρια Αστρα έχουν service ανα 2 χρόνια. Εμεις που έχουμε το προηγούμενο μοντέλο ισχύει ανα 1 χρόνο το service.
Αλλά και το καινούριο Αστρα να είχα πάλι ανα χρόνο θα έκανα τα service του και λάδια ανα 10.000 χιλιόμετρα.

Ευχαριστω για τη διευκρινηση Stilskin ;)
Κι εγω το ιδιο με 'σενα θα εκανα ακομα κι αν αγοραζα το καινουριο... Νομιζω οτι τα 2 χρονια ειναι υπερβολικα μεγαλο διαστημα !!!

opelmaniac
28-02-06, 10:55
Καλημέρα σε όλους.
Δηλαδή το 200άρι λέτε να μην το γλιτώσω ρε παιδιά. Σαν πολλά μου ακούγονται για πρώτο service.

Όσο για τον χαρακτηρισμό Αστέρο είναι η συνέχεια απο την Ascona που είχα πρίν...

28-02-06, 12:35

Αυτό που αναφέρεσαι νομίζω είναι για τα λάδια που αλλάζεις 1η φορά

sta idia xiliometra eimaste re thirio.. se prolava...

steile me pm pote to pires.. kai poso eisai etoimos na doseis se service...

opelmaniac
28-02-06, 12:57
Το πήρα Φεβρουάριο 2005 και ήμουν προετοιμασμένος για κάνα 50άρι!!!...

anastasios
28-02-06, 22:53
Όσο για τον χαρακτηρισμό Αστέρο είναι η συνέχεια απο την Ascona που είχα πρίν...

Ελπιζω να μην το πηρες στραβα (γιατι το post μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν το πηρες και τοσο καλα )... Ισα ισα που μου αρεσε παρα πολυ ο χαρακτηρισμος που ανακαλυψες και με εκανε να γελασω παρα πολυ ;) :)

Μπορει να κανω και λαθος αλλα ηθελα να σου το γραψω για να μην γινει καμια παρεξηγηση ;)

Φιλικα :)

johnhatz4
28-02-06, 23:15
Pao ayrio gia to proto!!!!! 28500km
InSp emena moy anapse sta 14500! Oti na nai!!! k den to zorizo kiolas to amaksi katholoy. Exo tin entiposi oti to InSp to rithmizoun stin antiprosopeia gia to pote tha anapsei (Pera apo to reset). Sta 15000 ekana ena psiloservice me filtro aeros,kampinas k katharismo petaloydas. Ta parapano moy ta ekane enas filos moy poy doylevei mesa stin opel ektos opel fysika
Ante na doyme ti tha ginei ayrio k poso tha kostisei

gkopel
28-02-06, 23:34
καλησπερα.οσο αναφορα τα service εγω θα πρωτηνα καθε 1 φορα των χρονο η 15000χιλ εκτος τα μπουζη τα οπια αλαξτετα καθε 2 χρονια η 30000χιλ.για να μπωρειτε να ελενχεται και το οπελ σας.

johnhatz4
28-02-06, 23:38
Symfono alla den einai k tromero to poso na ta allakseis k ta mpoyzi sta 15000

gkopel
28-02-06, 23:47
τα μπουζη που φοραει η μαμα opel στους Ζ κηνητηρες τα εχει για 60000χιλ (επισημο)αρα?

johnhatz4
28-02-06, 23:51
Exo diavasei oti mporei na kaneis k zimia an ta afiseis polla km
diladi na min ksevidosoyn isxyei?

johnhatz4
28-02-06, 23:53
Kala i mama opel leei k ladia stin 30000. Den ta pistevo kai polu ayta. Gyro stis 20000 service geniko kai kathe 7500 i 10000 ladia me filtro einai to idanikotero programma sintirisis kata tin gnomi moy

gkopel
28-02-06, 23:54
για τοσα χιλ οχι απλα στη βολτα απο καθε μπουζη βαζουμε 2 σταγονες λαδι και τα σφιγκουμε οσο πρεπει λογο κεφαλης.και δεν εχει ποτε προβλημα

opelmaniac
01-03-06, 10:10
Ελπιζω να μην το πηρες στραβα (γιατι το post μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν το πηρες και τοσο καλα )... Ισα ισα που μου αρεσε παρα πολυ ο χαρακτηρισμος που ανακαλυψες και με εκανε να γελασω παρα πολυ

Μπορει να κανω και λαθος αλλα ηθελα να σου το γραψω για να μην γινει καμια παρεξηγηση

Φιλικα

Όχι ρε φίλε εννοείται ότι δεν το πήρα στραβά εγώ απλά στο έιπα για να σου εξηγήσω πως μου ήρθε η έμπνευση για να την ονομάσω την Αστέρο μου.
Κανένα πρόβλημα!!

nikkos
01-03-06, 20:39
opelmaniac ypologize peri ta 160 - 180 euro xwris takakia kai gurw sta 220 me takakia......toso mou eixane pei kai emena gia to service sta 30000 xlm

scooby
12-06-06, 18:08
re paidia gia peite entiposeis apo antiprosopoies pou kanate service sto astraki sas!!ti sas kanane?poso sas pirane?eyxaristimenoi?an oxi pou tha to pigainate?i endeixi gia to service pote sas anapse??

dellodas
12-06-06, 19:14
Για αρχή εμένα δεν μου άναψε τίποτα, στα 30.000 χλμ. όπως λέει το manual το πήγα στη Δρόμων 'οπου μου πήραν περίπου 135 ευρώ και άλλαξαν λάδια, άλλαξαν φίλτρο καμπίνας (έχω ελευθέρας οπότε της μηχανής δεν το άλλαξαν), άλλαξαν τα μπουζί, είδαν φρένα και τα υπόλοιπα υγρά και έπλυναν τη μηχανή.
Γενικά έμεινα ευχαριστημένος και θα το ξαναπάω. Μιλάμε όμως για τη Δρόμων στην Αργολίδα.

scooby
27-06-06, 17:04
re seis ti ginete?oli mera sto garaz to exete kai den exete kanei km gia na thelei service??

Pisokoyna
03-07-06, 16:40
Ego file scooby exo kanei 15000km kai to piga gia to mikro service sthn BestCar sthn Vouliagmenis
Genika emeina eyxaristimenos moy allaxan ladia filtro ladioy kai ena lampaki sto tasaki kai ston anaptira to opoio vevaia moy to xreosan (1eyro vevaia alla leme) kai moy evalan kai ygro stoys katharistires (vlakeis dhladh) kai moy allaxan kai kleidi giati eixa ena mikro prob kai to evale sto tech2 kai eipe oti einai to kleidi
To koystoymi htan 67 eyro
AP oexipiretisi mia xaroyla se genikes grammes eyxaristimenos

Arxwn
03-07-06, 17:37
Φιλε Scooby

Εγω Προσωπικα Σε 2 Μερη Θα Παω Το Αμαξι Για Service Στην Αθηνα (Opel Vectra-A) Πρωτον Στην Δρομών Οπου Πηγαινε Για Μια 15ετια . Δευτερον ειναι ενα συνεργειο κοντα στην opel μπουγας. στο νεο κοσμο(κοντα στην σταση του μετρο. λιγο Φθηνοτεροι απο την Δρομων και Παλι Ευχαριστημενος Ειμαι (πλακετα-λαδια-λουρια μπροστινα δισκοφρενα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 190-200ευρω) Μεσα στην εβδομαδα θα Παω και για αναρτησεις.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ

scooby
04-07-06, 19:18
mipos les ton karathanasi re?

Arxwn
08-07-06, 00:03
Sorry

Ελειπα Εκτος Αθηνων για Κατι Εκρεμοτητες Το Μαγαζι Που Σου Λεω Ειναι Απεναντι απο την Εκλησια (Δεν Θυμαμαι Ονομα) στην Σταση Του Μετρο Στο Νεο Κοσμο

Arxwn
08-07-06, 00:04
P.S.
Δεν Θυμαμαι Πως τον Λενε Παντως Κατα την Ταπεινη μου Γνωμη Κανει Καλη Δουλεια

opelmaniac
10-07-06, 12:59
Μήπως Κριτίδης?

zervas
10-07-06, 18:20
Εγω το παω στην control motors στην πειραιως κ για λαδια φιλτρα λαδιου μου πειραν 65 ευρω....

A.K.
26-07-06, 15:29
telika pote prepei na kanoume to prwto servis sto gtc??
i opel leei sta 2xronia i sta 30000km..
den einai kapws ypervolika ta noumera afta?? estw ladia den prepei na alla3oume nwritera??

panoik
26-07-06, 15:31
ta pwta ladia allakse ta sta 15000xlm. Ase ti leei i opel.

deejay
26-07-06, 16:30
εμενα παντως μου ειχε καψει σχεδον ολα τα λαδια μεχρι τα 7500 χλμ κ οχι με κακη χρηση.(τα περισσοτερα χλμ εγιναν στην αττικη οδο).τα αλλαξα κ εχω καπου 13.500 τωρα κ δν εχει καψει σταγονα.στην best car μου ειχαν πει παντως πως το πρωτο σερβις γινεται στο χρονο η στα 15.000.εκτος απο λαδια αλλαζουν κ τπτ αλλο?

δλδ χρειαζεται να το παω η να περιμενω μεχρι τα 30.000?

panoik
26-07-06, 17:01
den kserw sta gtc alla nomizw allazoun kai to filtro. to eixa dei stin apodeiksi.

dellodas
26-07-06, 17:44
Γνώμη μου πάντως είναι ότι σε καινούργιο αμάξι καλύτερα η πρώτη αλλαγή λαδιών να γίνεται στα 1.000 χλμ. ώστε να καθαρίσει ο κινητήρας από υπολλείματα που δημιουργούνται από την τριβή των κινητών μερών για πρώτη φορά.
Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές ( π.χ. ρενώ) που συνιστούν πρωτη αλλαγή στα 1000 χλμ τόσο πίσω είναι τεχνολογικά από την οπελ που λέει στα 30.000 χλμ?

Aris25beli
27-07-06, 11:13
emena pantos o mixanikos tis opel gia to corsa mou mou eipe service kathe 2 xronia i 30000km kai allages ladion kathe 7500km me 5-30 ladi. mou eipe pos i politiki tis etaireias einai allages ladion kathe 15000km alla ti na to kaneis pou mexri tis 10000km to ladi maurizei tou kerata?exo kanei idi mia allagi stis 7500km kai tin alli ebdomada pou ftano ta 15000km tha kano kai tin deyteri

anastasios
27-07-06, 13:04
Εμενα μου ειπαν οταν το αγορασα να παω στα 15.000χλμ ή στον 1ο χρονο, οτι ερθει πρωτο (Ετσι λεει και στο Manual )...

Γιατι σε αλλους εχουν πει στα 30.000χλμ;

andrant
27-07-06, 18:39
Εμένα για corsa είπαν αλλαγή λαδιών 15000 και πρώτο service 30.000 ή 1 χρόνο

GOGSUI
27-07-06, 19:10
εγω θα συμφωνησω με τον dellodas! καλο θα ηταν να τα αλλαξεις νωρις για να καθαρισει ! εγω αλλαζω λαδια καθε 7500χλμ και θα δεις ποσο γλυκο γινεται το τουτου μετα απο καθε αλλαγη !! για πρωτο σερβις καλο θα ηταν να το πας στα 15000χλμ.

Stilskin
27-07-06, 22:25
Εμενα μου ειπαν οταν το αγορασα να παω στα 15.000χλμ ή στον 1ο χρονο, οτι ερθει πρωτο (Ετσι λεει και στο Manual )...

Γιατι σε αλλους εχουν πει στα 30.000χλμ;

Giati to dietes service isxyei sto Astra H kai oxi sto G pou exoume emeis. Alla kai sta alla kainouria montela dietes prepei na einai to service.

Aris25beli
28-07-06, 10:38
emena to corsa mou einai 10 minon kai to service einai kathe 2 xronia i 30000km i allages ladion einai kathe 15000(ayto lelei i antiprosopeia)alla o mixanikos tis opel ekei pou to pao ego pou einai kai gnostos tou patera mou mou eipe pos kalytero tha einai na allazo ladia kathe 7500-10000 giati to ladi mayrizei kai leronei to moter.

nikkos
28-07-06, 16:13
τι να πω ρε παιδιά.....λαδάκι του Θεού είναι....ας το αλλάζουμε πιο συχνά.
Δεν ξέρω πολλά πολλά από μηχανικά αλλά όσο να ναι άλλο το φρέσκο λάδι και άλλο το δουλεμένο για 10000 χλμ.
Εγώ τα αλλάζω κάθε 5000 και δόξα το Θεό δεν έχω κάποιο πρόβλημα ακόμα. Δεν ξέρω αν τα άλλαζα κάθε 10000 χλμ αν θα είχα πρόβλημα και μάλλον δε θα το μάθω, αλλά όσο μπορώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

zervas
29-07-06, 13:42
Ego ta alaxsa sta 5000 mazi me fitro ladioy k ena allo fitro den thimamai......

REY
29-07-06, 15:11
Ekana to prwto service ston 1 xrono pou eixa 10.000.
Mou allaksan ladia, filtro ladiou,rodela karter kai mou evgalan karta kausaeriwn.Oxi de mou eplinan ti mixani.
Synoliko kostos 79 euro.

Arxwn
08-08-06, 18:37
Ναι μπραβο Κριτιδης Λεγεται

Sakra
09-08-06, 09:03
καλημερα σε ολους,

εχω ενα astra gtc 1.6. για το πρωτο του service (15.000 χλμ), το πηγα στην best car (μεσογειων, στο Χολαργο) απο οπου και το ειχα αγορασει. κοστος 98 ευρω.

BOUBIS
09-08-06, 10:11
Παιδια εγω αλαξα τακακια μπροστα 140 ευρω στα 32000 χλμ κ εκει τελειωσαν οι σχεσεις μασ με την οπελ στο Ηρακλειο. με αυτα τα λευτα εβαζα τακακια μπροσ-πισω κ καλα μαλιστα

Gregls
09-08-06, 22:31
Ε οχι ρε και 140 euro!!!
Ελεος :mad: :mad: :mad: -gunfire- -gunfire- -gunfire-

BOUBIS
10-08-06, 08:47
κι ομως το πηγα για τον δωρεαν καλοκαιρινο ελεγχο που λεγανε κ για να αλαξω και την οθονη που ειχαι καει (την καλυψε η εγγυησση) κ μετα απο τηλεφωνημα μου ειπαν οτι χρειαζωμαι τακακια μπροστα.βλακεια μου που δεν τους ρωτησα πιο πριν το κοστος.

astra_mk4
10-08-06, 11:59
re paidia takakia sta 30000km???
egw exw 54000km kai den ta exw allaksei akoma.
exoun akoma mou eipan.

BOUBIS
10-08-06, 12:09
κοιτα εξαρταται τη χρηση.αν το πηγαινεις τσιτα και πλακωμα στα φρενα πριν απο καθε στροφη δεν κρατανε κ τοσο πολλυ και ενα παραπανω το οτι εδω κατω δεν υπαρχουν κ πολλες ευθειες.

Arxwn
11-08-06, 20:47
Τι Πραγμα? 140 Ευροπουλα?? Οχι Ρε Φιλε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! Εγω Στην Θεση Σου Θα Τους Ελεγα Οτι Παω Να Βαλω Αγκυρα Και Αλεξιπτωτο Καλυτερα Με Τοσα Λεφτα. Ρε Φιλε Αν Εχεις Καμια Αλλη Αντιπροσωπια ή Εξουσιοδοτημενο Συνεργειο Προχειρα Πηγαινε παρε μια τιμουλα Και Μετα Πηγαινε Και Κατσαδιασε Τους

luzu
17-08-06, 12:15
Egw re paidia ti na pw pou enw prepei na kanei service stis 30000km 'h sta duo xronia mou evgale inSP 1000 (dhladh thelei service se 1000km) stis 21000km???? den lew xeirokrotw kai proskunw thn ikanothta tou autokinhtou na krinei pote thelei service alla na to vgazei toso nwris oute na to xesw me to sumpathio...kai na peis oti den to prosexw...ola ladia tou allazw olo na kruwsei perimenw olo olo olo...

re paidia ti parametrous lamvanei upopsin tou kai krinei oti thelei service???
den lew me tosh kinhsh pou trwei kai ksafnika skishmata logiko einai na thelei pio nwris alla oxi kai 9000km prin...hmarton...hsuxia den exei auto to amaksi...vre lete na epaikse rolo pou allaksa filtro aera kai na nomizei oti ta klatare to filtro???ti na pw...episthmonikh fantasia alla episthmonikh fantasia tha fainotan kapote na sou leei to amaksi pote thelei service...

SilveR_ArroW
17-08-06, 13:50
To inSP exei anapsei se pollous epidi to autokinhto xriazotan allagh ladiwn...
Etoimazomai k gw gia to 1o service twra (exw 28.000km) alla den exei anapsei akoma kati.
Pantws otan to piga gia ladia stis 20.000km mou eipe enas gnwstos stin opel pws kai sta 31000km na to paw den exei problima an ta ladia einai se kalh katastash.

s5zax
17-08-06, 14:45
r seis to insp ena aplo koloxronometro einai....akouste...sto corsaki pou to edosa prin mia vdomada kai eixe molis 11500km se ena xrono kai eno eixa allaksei ladia sta 5000 kai sta 10000 ennoeitai oxi se opel evgaze insp 0 (oxi 1000 alla 0)..pao se enan mitroglou stin thessaloniki gia na mou svisei tin endeiksei me to tech 2 kai leei to amaksi ekleise xrono gia auto evgale tin endeiksi...leo na pa na xestei...ladia tou allaksa to filtro to katharizo sinexeia pos thelei service??? ante leo midenise na figo...oxi mou leei gia ergasia pou den ekana den mporo na to mideniso...ante geia re...kai etsi to corsaki poulithike me to insp anameno..kai min pei kaneis eksartatai apo ton tropo odigisis..mexri 3500 rpm to pigena sinexeia....silver re c akomi pas autoteam? trava ston gkarli na sotheis....vgazeis akri ekei mesa?...olo sto perimene se exoun...

nikkos
17-08-06, 15:18
o john exei dikio mallon...auto pisteuw kai egw, oti gia thn endeijh insp lambanei upopshn mhnes leitourgias kai xiliometra. Sto Astra G to mhdenisa mia fora sta 30000 xlm kai konteuw gia ta 60000 xlm kai den to exw janadei....opou na nai to perimenw.....

s5zax
17-08-06, 16:36
kai to poustiko den esvine me to gnosto kolpaki(patame to koumpaki girname tin miza....) episis epeidi to eixa gia antallagi mexri na erthei to astra to eixa klidomeno dio vdomades me vgalmeni mpataria min to faei kaneis kai trexoume......kai pali tpt..molis tin sinedesa tsoup insp 0......katharo filtro kai agna ladakia kai afiste to insp an anapsei prin ta 30000km na malakizetai.....

luzu
17-08-06, 17:56
kala egw na kserw kai ti tha to paw thn trith...etsi ki alliws ola ektos apo mpouzi ta exw allaksei...filtra ktl...fthina tha mou vgei...alla tha tous zalhsw twn erwta mexri na parw peistikh apanthsh gia to prowro ths emfanishs ths endeikshs...tha tous pethanw...
Alla re paidia ladia allaksa sta 17831km akrivws...kai twra exw 21000km...giati na thelei ladia???kai eixa allaksei kai stis 10000km...

kai na peis oti lamvanei upopsin wres leitourgias,den to exw kai san taxi...fusiologika ews metria epipeda xrhshs...kai ta misa apo auta polu ksekourasta...

prepei na vroume tis parametrous pou koitaei kai apofasizei...

s5zax
17-08-06, 18:49
r c luzu min trelenesai! thimasai pou se elega psira palia???? lol apla einai enas epipleon mixanismos gia na mas roufane lefta kai na to xeresai...ax les koita ti eksipno amaksi exo...mexri kai service kserei pote thelei....

luzu
17-08-06, 20:55
EIMAI EIMAI EIMAI PSIRAS...ALLA M'ARESEIEIEIEIEI KI AS TSOUZEI...pes to psemata file mou John's astra...pes to psemata...olo kati vriskoun gia na mas exoun sundedemenous me ta kwlosunergeia tous...

SilveR_ArroW
17-08-06, 22:05
silver re c akomi pas autoteam? trava ston gkarli na sotheis....vgazeis akri ekei mesa?...olo sto perimene se exoun...

:shock: larisaios eisai John's astra? Autoteam pigenw kuriws gia logous egkyhshs kai epidi exw ena gnwsto mou ekei mesa kai me eksipiretoun panta amesws (exw kai ekptosh sta ladia). Kserw oti einai psiloksistarxidia's ekei mesa alla den eixa pote kapoio problima, isa isa pou oses fores piga prosferthikan na kanoun k ena geniko elegxo sto autokinhto :)

O Gkarlis poios einai?!

s5zax
17-08-06, 23:51
den thimasai pou me eixes dei stin ipsilantou mia fora(min to sinexisoume edo plz..alla me pm) Ti na po gia tin auto-team stin larisa...mou valan sinagermo sto corsaki pou den douleue sosta kai kanan tin papia...allaksame takakia sto vectra kai sfirizan trela..ok leei tha sas ta allaksoume alla doste 50 eyro extra na valoume tin kaliteri poiotita....thelo na pouliso to corsa gia na paro to gtc...4 amaksi apo autous diladi...kai mou pernoun to corsa 8000 otan o antiprosopos stin katerini me to kalimera mou leei 10000...o tipos sta antallaktika stin larisa einai gamatos kai enas xontroulis sto sinergio...kata ta alla....

SilveR_ArroW
18-08-06, 00:57
Twra katalaba poios eisai (nomizw dld :P). To corsa toso grigora tha to pouliseis re c? bebea mlkia h timh alla paizei rolo h elefsh tou kainourgiou giauto isws kai toso xamilh timh. O xontroulhs sto sinergeio pragmati polu eksipiretiko atomo.
Pantws gia larisa uparxei kai h Center Motors pou einai episis eksousiodotimeno sunergeio :)

luzu
22-08-06, 16:52
pou lete paidia shmera to phga olo xara gia to prwto tou service...ola mia xara...105 euro,xwris allagh twn filtrwn kampinas kai eisagwghs aera ta opoia exw allaksei egw pio prin...to mono pantws pou eida na allazei htan ladia-filtro ladiwn...h upoloiph ergasia pou aksizei kai 40 euro kata thn apodeiksh poia htan re paidia???
tsekarisma ugrwn frenwn(pou mallon egine) kai tsekarisma ugrwn sasman(pou mallon den egine)??? ektos an prolavan sta 10 lepta pou to afhsa apo to optiko mou pedio kai katevasan kinhthra,ton kseskonisan, ton perasan overlay,ton kanan ntaxtirnti kai tetoia...den tha eprepe na kanoun kana katharismataki stis petaloudes,kamia anavathmish ktl???alitheia exei mathei kanenas gia kamia prosfath allagh sta logismika tou astra h-gtc??

afhste pou mou tsekaran kai to service se lathos shmeio tou vivliou...kai grapsan kai sthn apodeiksh ecoservice meta apo 1..3..5 xronia...me ton pono mou paizoun???entaksei konta ston ena xrono mou to evgale to insp alla grapse mou esu ta 2 xronia na exw na xairomai gia to eukolosunthrhto amaksi pou phra...

vevaia,proskunw thn xarh tou sugkekrimenou sunergeiou(sto opoio phga giati to <<diko mou>> einai kleisto twra) opou molis eipa gia trigmo parathurwn...tsaaaak...ksulwthikan oi portes kai ta <<anevasan>>...twra einai pio hsuxa kai apo mwro otan koimatai...eprepe dhladh na trexw san ton malaka na mou vazoun silikones,magionezes kai moustardes stis tsimouxes (ta opoia mou ekanan ta parathura kwlo) kai meta na vrethei o agios autos anthrwpos???

nikkos
22-08-06, 17:03
luzu , pou to phges? gia na ma8ainoume kai meis....:P

luzu
22-08-06, 17:12
kaltsounh dekeleias...genika den htan o,ti kalutero...rantevou gia 8 kai efuga apo ekei 12...alla xalali afou ftiaksan ta parathura...eriksa kai arketo gelio ekei...exei polu douleia to magazi kai den prolavainoun...ase pou den prolavaineis ki esu na tous prikseis ligo me tis 38000 aporeies pou exeis(toulaxiston egw eixa mazepsei ena tsouvali alla mono 2 ekana ki autes koutses)...

ta sinemplok ston enan,ta parathura ston allon...re paidia na paw sthn dromwn na dw an exoun na mou ftiaksoun kati ekei??? se ligo tha arxisw na pisteuw oti ta sunergeia exoun <<Eidikothtes>>...pws leme o fournos tou giwrgou den ftiaxnei kai polu wraio pswmi alla kanei kati turopites...enw tou mhtsou kanei ena pswmi sketo loukoumi kai turopites papoutsia...kapws etsi to vlepw kai me ta sunergeia...

luzu
23-08-06, 11:59
pou lete mou gennithike kai mia allh aporia,ektos twn parapanw...takakia pote tha prepei peripou na allaksw...genikotera trwne arketh kataponhsh ta frena mou opote tha thelisoun kai auta nwris allagh...mhpws eprepe na mou ta allaksoun??? pws mporeis arage na deis ti sou exei meinei apo takakia???

kai to allo to koulo...paw na dw an ola kala me to svisimo tou isnp...pataw na mou vgalei poso km thelw gia to epomeno service kai ti mou vgazei...35000....hmarton....'h pou tha thelei service 9000km prin 'h toulaxiston twra tha leei oti tha kanei +5000km parapanw apo to kanoniko...eleooooos....

Pisokoyna
23-08-06, 17:11
pou lete mou gennithike kai mia allh aporia,ektos twn parapanw...takakia pote tha prepei peripou na allaksw...genikotera trwne arketh kataponhsh ta frena mou opote tha thelisoun kai auta nwris allagh...mhpws eprepe na mou ta allaksoun??? pws mporeis arage na deis ti sou exei meinei apo takakia???

kai to allo to koulo...paw na dw an ola kala me to svisimo tou isnp...pataw na mou vgalei poso km thelw gia to epomeno service kai ti mou vgazei...35000....hmarton....'h pou tha thelei service 9000km prin 'h toulaxiston twra tha leei oti tha kanei +5000km parapanw apo to kanoniko...eleooooos....

Re file ti patas kai soy vgazei posa km theleis gia to epomeno service?
Dose mas ta fota soy!!!!! :shock: :shock:

nikkos
23-08-06, 17:18
luzu ta takakia de fainontai apo tis zantes? etsi, gia na rijeis mia proxeirh matia se ti katastash briskontai....

oso gia to insp, egw to mhdenisa mia fora kai apo tote papala.....kai ta paidia sto service de nomizw na to mhdenizoune.......

luzu
23-08-06, 17:36
file mou pisokouna me svhsth th mhxanh kai me to kleidi(mallon einai adiaforo an exeis to kleidi mesa) sth thesh 0 patas gia 2 deuterolepta sunexomena to koumpi pou mhdenizeis ton meriko xiliometrhth...

nikthanos,tha fainontai den tha fainontai...ela pou den eimai kai o eidikoteros omws gia na pw pio akrivws meros ths dagkanas(tou olou set ennow) einai to takaki opws epishs kai gia na krinw an exoun fagwthei 'h oxi arkountws...

Pisokoyna
24-08-06, 11:51
file mou pisokouna me svhsth th mhxanh kai me to kleidi(mallon einai adiaforo an exeis to kleidi mesa) sth thesh 0 patas gia 2 deuterolepta sunexomena to koumpi pou mhdenizeis ton meriko xiliometrhth...

nikthanos,tha fainontai den tha fainontai...ela pou den eimai kai o eidikoteros omws gia na pw pio akrivws meros ths dagkanas(tou olou set ennow) einai to takaki opws epishs kai gia na krinw an exoun fagwthei 'h oxi arkountws...

Thanks Luzu :super:

s5zax
24-08-06, 14:25
emena den vgazei tpt....isos den to exoun programmatismeno akomi...exo mono 700km..

luzu
24-08-06, 14:39
auto pou parathrhsa einai oti an svisei h othonitsa me ta xiliometra,prepei prwta na pathseis mia na emfanistei auth,na to afhseis kai meta na to pathseis paratetamena gia to insp...

nikkos
24-08-06, 15:46
emena auto mou bgazei thn endeijh insp kai apo katw grafei 15020 (xlm) kai twra to konter exei grapsei 60080 xlm.......paizei tipota????

ipotis
24-08-06, 23:35
καλο χειμωνα (λεμε τωρα) σε ολους σας παιδια. εχω το αστρα το h 1.4 εδω και 9 μηνες και εχω κανει 9000 χλμ περιπου. ποτε πρεπει να παει για σερβις? οι μισοι λενε στον χρονο η 15000χλμ και οι αλλοι μισοι στα 2 χρονια η 30000χλμ. στην Δρομων που αναφερετε συχνα οι περισσοτεροι μου ειπε ο πωλητης (απο τους πιο παλιους) στα 2 χρονια. εσεις τι εχετε κανει?

giannis2
25-08-06, 13:26
Πάνε να αλλάξεις λαδάκι και φίλτρο στον χρόνο πάνω να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εγώ σε αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης αλλαγή λαδιών(4 λίτρα συνθετικό λάδι 5-30)φίλτρι λαδιού ,ροδέλα και υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες πληρώνω 45 Ε και τα αλλάζω κάθε 10.000 χιλιομετρα.
Βέβαια στην αντιπροσωπεία που το πήρα και πηγαίνω τα 2 πρώτα χρόνια δεν σου χρεώνουν τα εργατικά.Δηλαδή στην απόδειξη για το κόστος εργασίασ γράφει μηδεν Ευρώ και τα 45 είναι το κόστος των ανταλλακτικών
Καλίο κάνει η αλλαγή λαδιών και πιστευω πως 45 το χρόνο ή έστω 60 που πληρώνουν κάποια άλλα παιδιά για αλλαγή λαδιών δεν είναι και κανένα σπουδαίο κόστος σε αντιστάθμισμα της σιγουριας που σου δίνει οτι το λαδάκι θα είναι πάντα ικανό να προστατεύει το μοτεράκι σου

Peiraths
13-10-06, 12:54
Παιδιά κανένα εξουσιοδοτημένο που να δουλεύει κι απόγευμα ξέρουμε?

nicolouris
14-10-06, 01:10
Νομίζω πως μέχρι τις 6 το απόγευμα δουλεύουν όλα!

ΑΝΔΡΕΑΣ
29-10-06, 22:44
ωραια! φτασαμε Αθηνα απο Κερκυρα και στο μισο ταξιδι ειχαμε ενα αεροδυναμικο θορυβο ο οποιος ηταν απο οχι και τοσο καλη εφαρμογη του παραθυρου του συνοδηγου νε την αναδιπλουμενη οροφη. Θελει μια ρυθμιση οποτε δεν ειναι τιποτα σοβαρο, ομως η επιλογες που εχω ειναι ανμεσα σε δυο εταιριες γιατην Αθηνα (με εξιδικευση στην οροφη του twin top) ΔΡΟΜΩΝ ΑΕΒΕ και ΚΑΛΤΣΟΥΝΗΣ. Τι προτεινετε να διαλεξω?

κατα τ αλλα οταν εφαρμοσε τελικα με 180χλ, στην εθνικη δεν ακουγα τιποτα στην καμπινα του αυτοκινητου οποτε μαλλον εχουν κανει καλη δουλια στην μονοση της οροφης.

Stilskin
30-10-06, 16:43
Ego tha protimousa Kaltsouni giati exeis thn dynatothta na eisai mesa sto synergeio kata thn ora tou service kati pou apagoreyetai sthn Dromon. Den xero an efarmozetai se ola ta service tou Kaltsouni alla sto sygkekrimmeno pou pao ego exeis ayth thn dynatothta.

ΑΝΔΡΕΑΣ
30-10-06, 23:41
thanks
πιγα τελικα το πρωι στην δρομων αμφιθεας και σε 5 λεπτα ηταν ολα οκ!
πολυ ευγενικοι και φιλικοι εκει

gechro
02-11-06, 01:07
paidia exete na proteinete kapoio kalo eksousiodotimeno katasthma pou na asxolountai pragmatika me tetoies periptwseis (triksimata klp), xwris na se grafoun?

anastasios
10-11-06, 20:11
Σε λιγοτερο απο 2 μηνες ερχεται η ωρα του 1ου Service του αυτοκινητου μου και θελω να ειμαι ενημερωμενος για το τι παιζει !

Οποιες πληροφοριες και συμβουλες, οπως π.χ ποσο θα μου κοστισει; Τι πρεπει να προσεξω; Τι να τους τονισω να μου αλλαξουν; η ακομα κι αν τους πω να κανουν και καποιες αλλες εργασιες μιας και θα μπει το αυτοκινητο για service...

Οποια πληροφορια σας πιστευετε οτι θα φανει χρησιμη απλα πειτε την ;)

Σας ευχαριστω απο τωρα :)

s5zax
10-11-06, 22:51
posa km exeis?

anastasios
10-11-06, 23:54
Τωρα εχω γυρω στα 11.500 αλλα πρωτα θα κλεισει χρονο γιατι δεν προκειτε να γινουν αλλα 3.500 ως το πρωτο 10ημερο του Ιανουαριου (Στα 15.000 ή στον 1ο χρονο οτι ερθει πρωτο μου ειπανε)...

giannis2
11-11-06, 02:53
Δεν νομίζω σε αυτά τα χιλιόμετρα να υπάρχει κάτι αξιοπρόσεχτο
Λαδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο καμπίνας μάλλον και μπορει μπουζάκια

Joest DTM
11-11-06, 03:27
Gia des eftase h wra, e? Den 8a sou parei re su poly $ to amaksi einai kainourio....xalara. K takakia mallon 8a 8elei. Twra oi times paizoun apo to ti 8a sou allaksei. A! Frontise an mporeis na'sai ekei otan 8a ginei to service

anastasios
11-11-06, 04:06
Gia des eftase h wra, e? Den 8a sou parei re su poly $ to amaksi einai kainourio....xalara. K takakia mallon 8a 8elei. Twra oi times paizoun apo to ti 8a sou allaksei. A! Frontise an mporeis na'sai ekei otan 8a ginei to service

Για ποτε περασε σχεδον ενας χρονος δεν το καταλαβα ρε παιδια !
Ποτε ηταν που εκανα τα Post για το αν θα το αγορασω ή οχι και για ποτε κανω post για το 1ο του service !!! :)

Περιπου ενα ποσο πειτε μου για να παω "ψιλιασμενος" ;)

Οσο για αυτο που λες Joest DTM, θα με εχουν "μπαστακα" απο πανω τους lol Το ιδιο εκανα και παλιοτερα στο μηχανακι μου, το ιδιο θα κανω και στο αυτοκινητο μου ;) Μονο ετσι μπορεις να εισαι σιγουρος για το αν θα γινει "σωστη" δουλεια...

Joest DTM
11-11-06, 04:25
K gw ton mpastaka tous kanw lol

8umamai skhniko paromoio m'emena otan epsaxna na to vrw k mou fainetai san x8es re g@mwto!!

Gia allages ladiwn den eixes paei? Emena pou'nai palio k olo kati 8a vre8ei, htan nomizw 160

anastasios
11-11-06, 04:56
Τελικα δεν αλλαξα λαδια λογω Fucking Τουριστικης Season στη δουλεια εδω στη Ροδο και δεν βρηκα κεφι να το κανω οποτε το αφησα για το 1ο service (ο μ*λ*κ*ς, ναι ξερω οτι φταιω αλλα τωρα ειναι αργα :sadeyes: )

160 περιπου ε; Καλη φαση γιατι περιμενα πολλα περισσοτερα...

Αρα η "σουμα" ειναι:

-Λαδια
-Φιλτρο λαδιου
-Φιλτρο καμπινας
-Μπουζι (Πιθανον)
-Τακακια (Πιθανον)

Χρειαζεται κατι αλλο προαιρετικο να αλλαξω μιας και θα παω;

Joest DTM
11-11-06, 07:18
Eprepe na to pas re su.... Toulaxiston den tou epines to aima sta teleutaia, etsi?

Se eksousiodothmeno den to pas?

Koita epeidh paw to amaksi akoma se eksousiodothmeno k tuxainei na exw mia apodeiksh, sou anaferw:

(Prwta einai h timh tou antalaktikou k meta h ergasia)

Ladia: 15.36 + 66.30 (eksartatai apo diaforous paragontes pou krinoun ekeinoi)

Filtro Ladiou: 2.23

Filtro venzinhs: 9.74

Filtro Aera: 10.39

Mpouzi: 20

Takakia (an xreiazetai): 87.77 + 51.86 (mprosta + pisw. 8a exoun pio xamhlh timh gia esena) + 2 x 17.73

Ygra Frenwn: 4.43 + 7.80

Mono an valeis takakia 8a vgeis parapanw ;) Elpizw na voh8hsa

Stilskin
11-11-06, 08:35
Takakia ston xrono den xreiazetai ektos kai an exei balthei na dei se posa metra kanei to 200-0! :)
Ego eimai sta 2.5 xronia kai ta takakia exoun zoh gia 5.000 km akoma peripou.
Epishs tha ginei kai enas genikos elegxos o opoios kostizei. Argotera tha do thn apodeixh tou protou service kai tha sou po analytika tis ergasies pou eginan kathos kai thn timh tous.

Stilskin
11-11-06, 09:07
Loipon oi ergasies pou eginan sto proto service einai:
Mpouzi
Filtro aeros-ladiou-benzinhs
Allagh ladion
Ethsia epitheorhsh
Spray katharismou siagonon
kai telos karta elegxou kaysaerion.
Synolo 158 euro.

Joest DTM
11-11-06, 10:24
Emena mou fanhke periergo pou'xa krathsei thn apodeiksh...xe xe...
Wraios o Stilskin

s5zax
11-11-06, 12:26
Mpouzi sta 15? poli liga den einai? ουσιαστικα ειναι ενα service λυπανσης...μονο λαδια και φιλτρο λαδιου θα σ αλλαξουν....

nikkos
11-11-06, 13:04
οντως μπουζί από τα 15000 χλμ είναι νωρίς, αλλά είναι και ένας χρόνος....

stilskin αυτό το γ@μοσπρέι καθαρισμού σιαγόνων μπορείς να μου πεις τι είναι?
Ανοίγουν τα ταμπούρα τα ψεκάζουν με το σπρέι και τα ξανακλείνουν.... το είδα 2 φορές μέχρι τώρα, στα 30000 χλμ και στα 60000 χλμ.

giannis2
11-11-06, 14:13
Εγώ πάντως στο Κορσα έχω 28000 και το μόνο που έχω κάνει είναι 2 αλλαγες λαδιων και φίλτρων λαδιου αντίστοιχα
Τώρα θα πάω στα 30.000 για μπουζάκια,φίλτρο αέρος και καμπίνας μάλλον
Τακάκια έχουν πάρα πολύ ψωμί αφού κινούνμαι πολύ σε εθνική και στην πόλη προσπαθω να φρενάρω ελάχιστα οδηγώντας έξυπνα(δεν επιταχύνω από φανάρι σε φανάρι και μετά να πλακώνομαι στα φρένα και αξιοποιώ το φρενάρισμα του κινητήρα )Οταν θέλω βέβαια να το στίψω το αμάξάκι σε καποιο στριφτερό προορισμό δεν τα λυπάμαι.
Επίσης σου κάνουν έναν τυπικο έλεγχο 15-30 σημείων δεν θυμάμαι ακριβώς που το μόνο που κάνουν είναι να σου παίρνουν λεφτα
βλέπουν υγρα,λάμπες,αέρα στα λάστιχα,τυχον διαροες πράγματα που τα κάνεις εύκολα μόνος σου
Οταν πάω για τα 30.000 θα προσπαθήσω να τον αποφύγω αυτό τον έλεγχο γιατόι κοστίζει και 30 Ε
Βασικα ακόμα και το φίλτρο αέρος το θεωρώ περιτ΄΄ο
ο δικό μου το έχω φυσήξει σχολαστικά 2-3 φορες και είναι σαν καινούριο
Οσο και για το καθαριστικό για τα ταμπόυρα το κάνουν και αυτό μάλλον άσκοπα στα 30.000 χιλιομετρα
ο θεωρώ απαραίτητο αν έχεις αλλάξει τακάκια τουλάχιστον μια φορά που δηλώνει οτι καταπονεις το σύστημα πέδησης .Αν τα πρώτα τα μαμίσια τακάκια σου ,είναι ακόμα με πολύ ψωμί γιατί να καθαρίσεις ταμπόυρο?
Στο πατρικο αυτοκίνητο τα καθαρίσαμε στα 120.000 και πάλι δεν ήταν τόσο χάλια όσο περιμέναμε

Έγώ πιστευω οτι δεν πρέπει να λυπάσαι τα λεφτα για τα ζωτικά σημεία του κινητήρα.Λάδι,φίλτρο λαδιού,μπουζί και φίλτρο αέρος

Τα άλλα μου φαίνονται λιγότερο χρήσιμα και τρικ να στα παίρνουν

Stilskin
11-11-06, 15:04
οντως μπουζί από τα 15000 χλμ είναι νωρίς, αλλά είναι και ένας χρόνος....

stilskin αυτό το γ@μοσπρέι καθαρισμού σιαγόνων μπορείς να μου πεις τι είναι?
Ανοίγουν τα ταμπούρα τα ψεκάζουν με το σπρέι και τα ξανακλείνουν.... το είδα 2 φορές μέχρι τώρα, στα 30000 χλμ και στα 60000 χλμ.

Το σπρει καθαρισμού σιαγώνων είναι αυτό που αναφέρεις. Καθαρίζουν τα ταμπούρα.
Ο ετήσιος έλεγχος είναι και δεν είναι χρήσιμος καθώς πολλές εργασίες μπορούν να γίνουν και απο εμάς. Το φίλτρο αέρα 1-2 ευρώ κάνει και δεν νομίζω οτι είναι ακριβό για να μην το αλλάζουμε ανα έτος.
Επίσης καλό θα ήταν το φίλτρο κλιματισμού να το αλλάζετε ανα έτος γιατί στα 2 χρόνια που το άλλαξα εγώ μόνο ανακόντα δεν πετάχτηκαν απο μέσα. lol lol lol
Ειδικά όταν μένουμε σε πόλεις με βεβαρημένο τον ατμοσφαιρικό αέρα.

johnhatz4
11-11-06, 16:00
apo oti diavaza prosfata se ena arthro den thymamai omos pou DEN kanei na fysas ta filra (aeros, kampinas) me to pistoli. Katastrefontai kati membranes pou exei. K gia na prolabo merikous biastikous den enoouse ta eleythera giati ksero oti ayta einai poy den kanei na ta fysas. Ennoouse ta xartina. Episis mou to eipe k aytos pou mou ekane allagi freon k mikitoktono sto A/C.

anastasios
11-11-06, 17:48
Eprepe na to pas re su.... Toulaxiston den tou epines to aima sta teleutaia, etsi?

Ναι ρε ****το... Τωρα που περασε ο καιρος χτυπαω το κεφαλι μου που δεν πηγα...
Οσο για το αιμα... Δεν εχω προχειρο το link που εκανα γυρω στις 18 Οκτωβριου για να δεις καταναλωση lol παππους σκετος lol (αλλα τελικα μου την εκανε ο John Astra :shock: lol )

Se eksousiodothmeno den to pas?

Ναι γιατι εχω μπολικη εγγυηση ακομα και δεν θελω να τη χασω...

........Elpizw na voh8hsa

Thanks ρε'συ και Thanks σε ολους φυσικα ;) :super:

anastasios
11-11-06, 17:53
Loipon oi ergasies pou eginan sto proto service einai:
Mpouzi
Filtro aeros-ladiou-benzinhs
Allagh ladion
Ethsia epitheorhsh
Spray katharismou siagonon
kai telos karta elegxou kaysaerion.
Synolo 158 euro.

Ωραιος ;)
Οποτε κατι τετοιο θα γινει και σε 'μενα (εκτος του καθαρισμου σιαγωνων γιατι εχω μπρος-πισω δισκοφρενα )

Καλα ειναι ρε παιδια τα 160 ! Εγω το περιμενα παραπανω...

Α! ... και θα εχω υπ'οψιν μου να αλλαξουνε και το φιλτρο του Clima μιας και το ειπε ο Stilskin για να μην εχουμε καμια αναπαραγωγη ζωντανων οργανισμων lol

giannis2
11-11-06, 18:07
Αμα σου πάρουν 160 πολλά είναι.Με 100 θα καθαρίσεις πιστευω

REY
11-11-06, 20:15
ASTRA H service sta 10.193 km dld otan ekleisa xrono.
Allagi ladiwn 8E
karta kausaeriwn 7.39E
Ladi 5w-30 5lit 43.25E
Filtro ladiou Z16XE 4.64E
Rodela karter 0.18E
sin 19% fpa dld sunolo 75.51E

giannis2
11-11-06, 22:23
φΊΛΕ rey στον Σίνη 'εκανες το σέρβις?Γιατί η Μοτορσταρ στα πρώτα 2 χρόνια που το αμάξι βρίσκεται στην ολική εγγύηση δεν χρεώει τίποτα εργασία

s5zax
11-11-06, 23:11
αντε ρε συ...δεν το ξερα αυτο...

Joest DTM
12-11-06, 07:15
Nai kapoioi to kanoun akoma..

Re su Stilskin, to diko mou filtro klimatismou den exei allax8ei pote g@mwto!! lol
Mia fora malista pou anoiksa ton aera terma to phra mesa se komatia...

Vasika vlakeia mou giati opote paw den to 8umamai...

Stilskin
12-11-06, 08:30
Πρεπει να το αλλάξεις και καλό θα ήταν το φίλτρο να είναι ενεργού άνθρακα και οχι απλό. Είναι καλύτερο. 12.5 ευρώ κοστίζει το φίλτρο κλιματισμού.
Επίσης θα πρέπει να τους ζητήσεις και συντηρησή του κλιματισμού (φρέον και οτι άλλο χρειάζεται) αλλά και καθαρισμό των αεραγωγών. Τον Μαιο στο 3 σέρβις θα ζητήσω συντήρηση του κλιματισμού.

Οσον αφορά την δωρεαν εργασία τουλάχιστον στον Καλτσούνη σίγουρα στην πρώτη αλλαγή των λαδιών αλλά και του σέρβις δεν σε χρεωνει εργασια.

anastasios
12-11-06, 17:46
Λεγετε τετοια ρε παιδια :) Γουσταρω !!!

Αφου ετσι κι αλλιως το ειχα περιπου στα 200 ευρω το service, αν τελικα δεν μου χρεωσει εργασια θα παρω και κανενα αξεσουαρακι για το "τουτου" μου :inlove:
Ε μετα τα Χριστουγεννα θα ειναι, να μην του παρω και κανενα δωρακι;;; ε; Φανταστικο αυτοκινητακι; :kapsoura:

Stilskin
12-11-06, 21:17
Ετσι ετσι!!! Αν δεν του παρουμε και δωράκια θα στεναχωρηθεί!
Ειδικά μια αναρτησούλα θα την ήθελε το Αστρακι μου! :)

~astraxan~
25-11-06, 06:56
paidia exo faei apeires ores sta sinergeia tis opel..oi typoi einai loufadoroi.na eiste panta mprosta sto service pasei thiseia.oloi kanoun blakeies.exo tyxei typo pou pige gia service me ragismeno disko kai den ton elegxane oi blakes.o typos oriotan kai fonaze kai alla polla xeirotera.prosoxi na eiste kapos etsi -firehell- konta sto kamari sas. astra h 4 life

corsa13
25-11-06, 11:05
ρε παιδια τι να πω!!!
θελω να σας προτεινω το service που ειναι στην οδο
17ης Νοεμβριου στο Χολαργο..της dynamotors
ειναι καθετη της Μεσογειων..τα παιδια ειναι τελεια....
και απο εξυπηρετηση και απο δουλεια!
εγω πηγαινω εκει απο το πρωτο μου service πριν απο 2,5 χρονια και ειμαι
super ευχαριστημενος!

~astraxan~
26-11-06, 03:34
ego auto pou exo na po einai oti to sunergeio sto perama einai gia ton ...... kserete.....piga gia bapsimo profilaktira mpros piso.akouste.mprosta to piga sto plintirio kai moufige to xroma sena simio pao tous brizo stin opel kai bafo kai ton piso pou eixe pesei enas apo piso mou me 50.mou eixe afisei mono stampa to noumero tou kai eixe kanei mia elafria tsakisi.pao mou leei mono bapsimo kai eisai ok...pou na ksera......pao mou bafoun ton mprosta gia tin plaka bapsimo me nera kai stis akres itan abafos....imarton....apo kato se simio pou den fainotan.pao kai mou ton ksana bafoun.pali xalia....ksanapao kai oi ilithioi einai toso axristoi pou mou eipan oti den mporoun kai tha baloun kainourgio profilaktira.imarton.ase pou o piso profilaktiras eixe eksoxes sta simeia pou bidonei kai tou to eipa kai akouson akouson mou eipe oti ego to ekana auto.tou askisa poli piesi leei kai egine...tespa.....o profilaktiras mou ao piso meta apo 2 mines (simera) EXEI ARXISEI K KSANAFENETAI I STAMPA ME TO NOUMERO AUTOUNOU POU ME XTIPISE OPOS KAI I TSAKISI POU EIXE KANEI AN KAI MOU EIXE PEI OTI THA MPEI PLASTIKOPOIITIS KAI DEN THA FAINETAI TIPOTA. TI NA KANO? EIMAI APELPISMEONOS. PEITE MOU PLS EIMAI ETPOIMOS GIA MUNISI DEN PAEI ALLO .. EXO PAEI 12 AKRIVOS FORES EKEI KAI TO CAR DEN EXEI OUTE 30000 KM. MIA SOSTI DOULEIA ZITAO...

larsson
03-12-06, 01:35
paidia exw kai gw merikes aporeies panw sto prwto service...phga prin kana mhna sthn adiproswpeia edw sth larissa kai kala n allaksw ta prwta ladia ..(eixa kanei 7500 xiliometra) kai ti moy lei to palikari?? " ta prwta ladia gilem ou einai sta 15000 kai to prwto service sta 30000" GOYRLWNW ta matia kai toy lew ti les re megale egw ta 30000 tha ta kanw se 4 xronia me tous rythmous poy paw....kai moy leei "opote ta kaneis..." TI lete na kanw ...exw diavasei apo allous sto forum oti to kanan sto prwto xrono kai mena sto prwto xrono e mou allaksan ladia poy na pw kai gia service...perimenw apopseis..

nikkos
03-12-06, 16:55
τα λάδια καλό είναι να τα αλλάξεις....ότι και να ναι, 1 χρόνο και 7500 χλμ είναι αρκετά. Λάδια είναι .....

anastasios
03-12-06, 21:11
Λοιπον πηρα τηλεφωνο στην Opel και μου ειπαν "το πολυ 160 ευρω μπορει και λιγοτερα" και αν θελω καποιο extra ελεγχο η οτιδηποτε, γινεται...

15 με 25 Ιανουαριου περιπου θα το παω και θα κρατησω την αποδειξη για να σας γραψω ακριβως τι θα κανουν στο τουτουνι μου στην πρωτη "Περιποιηση" του :)

nikkos
04-12-06, 00:11
anastasie αντε και νυφικό το Astra σου :) :) :)

larsson
04-12-06, 01:07
kai na apaithsw na mou tallaksun sto tzampa 'h na ta plhrwsw ta ladia kai na mou ta allaksoun sta 15000?

nikkos
04-12-06, 01:11
ladia kai filtro poso na pane????

tsampa oute sto service de sta allazoun

anastasios
04-12-06, 15:07
anastasie αντε και νυφικό το Astra σου :) :) :)

Νυφικο;;; :shock:
Γιατι νυφικο;;;
(Φτου φτου φτου... εχω ακομα για τετοια !!! )

lol lol

teofross
06-12-06, 13:01
Asta H 2.5 ετων με 25.000χλμ.Εχω αλλαξει λαδια στα 15.000 /καρτα καυσαεριου. Και εχω κανει ολους τους δωρεαν ελεχγους της Οπελ.Ο πιο προσφατος ητανε πριν 1 μηνα.Το 1ο servise κανονικα λεει στα 2 χρονια ή στα 30.000. Εγω αφου εχω αλλαξει λαδακια στα 15.000 και του εχω κανει και τον ελεχγους ειπα οτι δεν χρειαζεται να κανω τωρα το servise που περασα τα 2 χρονια αφου στα 5.000 χλμ ακομα φτανω τα 30.000 και θα παω τοτε.Ποια η γνωμη σας παιδια? Σωστο ή λαθος?

billy
06-12-06, 13:18
Ναι φυσικα σωστο.Δεν ειναι τοσο σφιχτα τα πραγματα σχετικά με το service.Για καλο ειναι και οχι για κακο.Τωρα,αν το πας και 5000 χιλιομετρα μετα δεν τρεχει και τιποτα!!!

billy
06-12-06, 13:23
Εγω εχω την εξης απορια:βαζω στο αμαξι μου premium synthetic 0-40 λαδι.Και απο την προηγουμενη φορα εχει περισεψει μισο μπουκαλι λαδι.Κανονικα για μια αλλαγη λαδιων χρειαζεται 3,5 λιτρα.Εγω ομως θελω να βαλω τωρα Full synthetic 0-40 λαδι.Να πάρω 3 λίτρα full synthetic και μαζι με το μισο λιτρο(premium synthetic) που μου εχει περισεψει να κάνω αλλαγη λαδιων??Διοτι ως γνωστο το full synthtic κοστιζει 20 ευρω το κουτι!!Οσους εχω ρωτησει σε συνεργεια που σταματαω λενε οτι δεν υπάρχει κανενα απολυτως προβλημα!

ASTRAKITCAR
06-12-06, 15:33
80€ τα 4 λιτρα τι λαδια ειναι αυτα?

ΜΟΤUL 5/40 8100 100% συνθετικα 36€ τα 4 λιτρα.

απο τα 5 καλυτερα στον κοσμο για εμενα αλλα και για πολλους αλλους,ειδικα στην Αμερικη απο αναλυσεις σε subaru,και EVO εχουν μπει σε forum για αναλυσεις λαδιων.

nikkos
06-12-06, 16:00
......μόλις γύρισα από αλλαγή λαδιών (στα 65000 χλμ παρα κάτι). Μαζί με φίλτρο λαδιού + κάρτα καυσαερίων (για καλό και για κακό) 33 ¤. Λάδια 10/40 της Opel

billy
06-12-06, 16:56
Ειναι της shell τα full synthetic.Τοσο εχουν

ASTRAKITCAR
07-12-06, 10:44
Ειναι της shell τα full synthetic.Τοσο εχουν

Σε κλεβουν αλλαξε λαδια.τα SHELL που προοριζονται για μοτοσυκλετες φταιχνονται στην Ελλαδα.ειναι πολυ φολα διοτι λιπαινουν σασμαν και μοτερ και δεν μπορουσα να βαλω νεκρα στην μοτοσυκλετα μια φορα που τα εβαλα επειδη τα ειχα βρει σε χαμηλη τιμη.

MOBIL,ELF,MOTUL,AMSOIL,LIQUI MOLI,για εμενα οι κορυφαιες εταιρειες.

αγωνιστικη εμπερια,και εξελιγμενα εργαστηρια με πολλα τεστ.ειδικα η ELF και ΜΟΤUL,φορανε οι κορυφαιες ομαδες του παγκοσμιο σε μοτοσυκλετα κια αυτοκινητο.
SHELL δεν θα εβαζα ποτε ειδικα με 20€ το λιτρο.τοσο δεν κανει ουτε το λαδι που φορανε τα subaru και Mitsubishi WRC.
καθε ποτε τα αλλαζεις?

billy
12-12-06, 05:22
Τα αλλαξα μια στις 13000 και τωρα θα τα ξανααλλαξω στις 30000 που εχω.Φυσικα δε θα τα βαλω στην ΟΠΕΛ οπως και το φιλτρο λαδιου το ιδιο.Και θα το παω κανονικα για σερβις με 100 ευρω περιπου.Πολλα λεφτα αν αναλογιστει κανεις οτι δε θα κανουν σχεδον τιποτα αλλα πρεπει για να εχω εγγυηση και καλα...

teofross
12-12-06, 10:31
Τελικα πηγα για το 1o service στην οπελ γιατι ενιωθα οτι το αμαξι δεν πηγενε μια.To μαλι πηγε στα 140 ευρω.Αλλαξα μπουζι,φιλτρο αερα,λαδια,και τα σχετικα.

vectra_power
20-12-11, 11:42
σε z16xep με πολλα χιλιομετρα...(100.000km + ) καλυτερα να βαζω λαδια 10w40 ή 5w30???

GTC25
20-12-11, 15:21
τι εβαζες μεχρι τωρα???

vectra_power
20-12-11, 16:20
το αμαξι το χω τα τελευταια 15000Km....πριν 10.000Km που αλλαξα ειχα βαλει 5w30...και σημερα που πηγα για αλλαγη μου εβαλαν 10w40( δεν πηγα σε αντιπροσωπεια ) ειναι καλυτερο μου ειπαν επειδη εχω πολλα Km... με τα 5w30 o δεικτης των λαδιων ηταν λιγο πιο κατω απ την μεση...εκαψα πολυ λαδι?? να συνεχισω με το 10w40 και αλλαγες καθε 5000κμ??

GTC25
20-12-11, 17:42
εγω σε αυτο το μοτερ θα εβαζα 5w30!!εχει book service??αν εχει ριξε μια ματια τι λαδια του εβαζαν μεχρι την στιγμη που το πηρες!!π.χ αν εβαζαν 5w30 συνεχισε με αυτα!!
την δικαιολογια που σου ειπε ο τεχνικος σου ειναι για γελια πραγματικα!!οντως με το 10w40 θα εχεις μικροτερη καταναλωση(ενδεχομενως) αλλα οχι πως ειναι και καλυτερα.....τι αλλο θα ακουσουμε το κερατο μου μεσα!!100.000 δεν ειναι πολλα....ελεος,δηλαδη!!

vectra_power
22-12-11, 20:15
επειδη εχω χασει το βιβλιο service μπορει καποιος να μου πει σε astra h 1.6twinport καθε ποτε ειναι η αλλαγη μπουζι,φιλτρο αερα,φιλτρο καμπινας??????

ASTRA4543
22-12-11, 21:16
30.000 xlm

vectra_power
25-05-12, 23:28
να ρωτησω κατι, στον δωρεαν καλοκαιρινο ελεγχο που κανει η opel αν μου βρει το χ , ψ κ ω προβλημα τι γινεται??? με ενημερωνουν κ μπορω να τους πω αν θελω να το φτιαξουν η οχι?? δλδ μπορω να τους πω ευχαριστω κ να φυγω η μπορει να πουν οτι ο ελεγχος ειναι δωρεαν με την προυποθεση οτι θα στο διορθωσουμε εμεις... εχει κανει κανεις τον χειμερινο η τον καλοκαιρινο?? δεν κανω τα service σε αντιπροσωπεια κ δεν εχω ιδεα πως λειτουργουν εκει...