PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερχονται τα φωτογραφικά ραντάρ!ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

jimevi13
05-02-09, 11:04
Ετοιμα να... απαθανατίσουν τους οδηγούς που θα υπερβαίνουν τα προβλεπόμενα όρια ταχύτητας θα είναι σε περίπου δύο εβδομάδες 20 φωτογραφικά ραντάρ τα οποία τοποθετούνται αυτό το διάστημα σε ισάριθμα σημεία κατά μήκοςτης περιφερειακής οδού και τωνεθνικών οδών
Θεσσαλονίκης - Καβάλας, Θεσσαλονίκης- Αθηνών και Θεσσαλονίκης - Μουδανιών.

«Πρόκειται για ένα μέτρο με μοναδικό στόχο τη μείωση των ατυχημάτων», δήλωσε στον «Α» ο
διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης,Κωνσταντίνος Μπλετσογιάννης, επισημαίνοντας πως οι μεγάλες ταχύτητες που αναπτύσσονται κατά μήκος της περιφερειακής
οδού αλλά και των άλλων οδικών δικτύων αποτελούν τη βασική αιτία των τροχαίων ατυχημάτων.

«Κλικ» και... πρόστιμο

Ιδιαίτερα «τσουχτερά» προβλέπεται να είναι τα πρόστιμα για όσους απαθανατίζονται από τα
> ραντάρ να ξεπερνούν τα όρια ταχυτήτων. Ειδικότερα, στην περιφερειακή οδό Θεσσαλονίκης
> τα πρόστιμα για τον οδηγό του ΙΧ που θα «συλληφθεί» να ξεπερνάει τα 90 χλμ. /ώρα (εκτός από τα σημεία όπου η σήμανση ορίζει διαφορετική ταχύτητα) ξεκινούν από τα 40 ευρώ και μπορούν να φτάσουν έως και τα 350 ευρώ. Σύμφωνα με όσα προβλέπει ο Κώδικας Oδικής Κυκλοφορίας, 40 ευρώ θα πληρώνουν οι παραβάτες που θα αναπτύσσουν ταχύτητα έως
> και 110 χλμ. /ώρα, ενώ όταν το κοντέρ δείξει 120 χλμ. /ώρα η κλήση που θα παραδίνεται κατ' οίκον θα αναγράφει πρόστιμο 100 ευρώ. Τέλος, για όσους μετατρέπουν την περιφερειακή
> σε.... πίστα αγώνων ξεπερνώντας τα 120 χλμ. /ώρα η νομοθεσία προβλέπει την καταβολή διοικητικού προστίμου 350 ευρώ και την αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες.

«Σώζουν ζωές»

Από την πλευρά του, ο διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης επισήμανε πως με αυτό το μέτρο δεν επιχειρείται η αύξηση των εσόδων, αλλά η συνέτιση των οδηγών», τονίζοντας
> πως πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι η συμμόρφωση με τα όρια ταχυτήτων που αναγράφονται στις πινακίδες μπορεί πραγματικά να σώσει ζωές. O κ. Μπλετσογιάννης σημείωσε, ακόμη, πως οι ομάδες ελέγχου και πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων θα συνεχίσουν να επιτηρούν συστηματικά τα σημεία των οδών τα οποία μένουν ακάλυπτα από τα φωτογραφικά ραντάρ.

«Να εφαρμοστεί και σε άλλα οδικά δίκτυα»

> Ιδιαίτερα θετικό βήμα προς την κατεύθυνση της μείωσης των ατυχημάτων χαρακτήρισε την
> τοποθέτηση των ραντάρ και ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων Πέτρος Κρητικός, τονίζοντας την αναγκαιότητα επέκτασης του μέτρου και σε άλλα κομμάτια των οδικών δικτύων. «Πιστεύω πως η σωστή και συστηματική επιτήρηση ακόμη κι ενός δρόμου με κατασκευαστικά προβλήματα και ελλείψεις, όπως η περιφερειακή, μπορεί να μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τoν αριθμό των ατυχημάτων», δήλωσε.

Πού θα τοποθετηθούν τα ραντάρ

Ειδικότερα, τα σημεία στα οποία θα τοποθετηθούν τα ηλεκτρονικά ραντάρ του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι τα εξής:

Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Καβάλας

χιλιομετρική θέση: 10+300 (θέση Δερβένι, περίπου 150 μ. μετά τα φανάρια «Αρχόντισσα»)

29+600 (περίπου 400 μ. πριν από την οριζόντια καμπύλη)

35+000 (μετά τη διασταύρωση Ζαγκλιβερίου)

52+100 (700 μ. προ κόμβου Ν. Απολλωνίας)

Είσοδος Ασπροβάλτας (κάμπινγκ ΕOΤ, 20 μ. πριν από το τέλος της γέφυρας)

Εθνική οδός Καβάλας - Θεσσαλονίκης

85+100 (ύψος της ταβέρνας «Ζορμπάς»)

78+300 (350 μ. προ κόμβου παραλίας Βρασνών)

17+950 (στο ύψος του καταστήματος «Πρίσμα - Πόρτες»)

Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Μουδανιών

16+500 (ύψος του καταστήματος παιδικών παιχνιδιών «Lucky»)

26+000 (150 μ. μετά το πρατήριο καυσίμων Jet oil)

Εθνική οδός Μουδανιών - Θεσσαλονίκης

22+500 (μετά την άνω διάβαση Καρδίας)

10+500 (60 μ. πριν από το κατάστημα επίπλων «Σταυροπούλου»)

Περιφερειακή οδός Θεσαλονίκης

Μεταξύ Κ10 (Κωνσταντινουπολίτικα) και Κ11 (Πυλαία - Πανόραμα)

Μετά τον Κόμβο Κ6 (Νεαπόλεως)

Μεταξύ Κ8 (Καυταντζόγλειο) - Κ7 (Συκεών - Επταπύργιο) (40 μ. μετά την έξοδο για Αγιο Παύλο)

ΠΑΘΕ (Θεσσαλονίκη - Αθήνα)

498+100 (μετά την άνω διάβαση Καλοχωρίου)

486+450 (πριν από την είσοδο στον κόμβο Ευζώνων)

ΠΑΘΕ (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

496+000 (στο ύψος της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων «Mercedes Ιωαννίδης»)

Αθήνα - Εύζωνοι

498+700 (90 μ. πριν από την πινακίδα αναγγελίας του κόμβου Ευζώνων)

Χαλάστρα - Εύζωνοι

499+200 (πριν από την κεντρική νησίδα)

Psycho1988
05-02-09, 11:17
Το διαβασα και ξενερωσα απιστευτα ενταξει να γινει κατι και εσυ να βιαζεσε τελος 110 και πολλα θα ειναι shocked2:wtf:cry1

IRMSCHER
05-02-09, 13:57
Ωραία,να ενημερώσουμε το GPS μας!

Και όσο για τα πρόστιμα ότι το κάνουν για πρόληψη ατυχημάτων απλά να π@ν@ να μ@μ@θουν...

jimevi13
05-02-09, 14:10
Gps = πρόληψη.

NIKOS.OPC
05-02-09, 14:17

Και όσο για τα πρόστιμα ότι το κάνουν για πρόληψη ατυχημάτων απλά να π@ν@ να μ@μ@θουν...

+1000

NaRKi_SoS
05-02-09, 14:17
Ε εντάξει έμειναν από λεφτά και τώρα λένε να τα πάρουν από μας. :mad::mad::mad:
Δεν θα μπορούμε να τρέξουμε σαν άνθρωποι.
Λέτε να κάνουμε κανα groub buy gps?? :D

Harry
05-02-09, 14:31
Gps = πρόληψη.

Εννοείται, καιρός να κάνω ένα update στα POI(points of interest) στο Pioneer μου!!

Sentin3l
05-02-09, 14:57
Ας φτιαξουν δρομους τις προκοπης πρωτα,μετα να βαλουν ΣΩΣΤΑ ορια κ μετα να βαλουν καμερες...που θα μας πουλησουν κ παραμυθι οτι νοιαζονται κιολας....

TwOfACe
05-02-09, 15:04
Ας φτιαξουν δρομους τις προκοπης πρωτα,μετα να βαλουν ΣΩΣΤΑ ορια κ μετα να βαλουν καμερες...που θα μας πουλησουν κ παραμυθι οτι νοιαζονται κιολας....
+15646549645646487464989

IRMSCHER
05-02-09, 16:00
Συγκεκριμένα,στον Περιφερειακό Θεσσαλονίκης αντί οι στόκοι άνθρωποι που μας το παίζουν και επιστήμονες ( συγκοινωνιολόγοι γαρ ) να δώσουν κάνα ευρώ να γίνει ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ λωρίδα εκτάκτου ανάγκης ώστε να μην τρώμε τα νιάτα μας κάθε πρωί που πάμε στην δουλειά μας επειδή ο 80χρονος παππούς που είναι συναισθηματικά δεμένος με την σακαράκα του και δεν την αποχωρίζεται ούτε όταν αλλάζει πάμπερς τον αφήσει και σταματήσει όπου βρει κλείνοντας μια λωρίδα ολόκληρη ή ο ( @@ ) επαγγελματίας που έχει τον καρκίνο με τα ντουμάνια να σκάνε πίσω το φορτώσει 2 φορές το μηκτό του και φυσικά στην ανηφόρα τα παίξει! Αλλά αυτό που τους ένοιαξε ήταν η πρόληψη των ατυχημάτων με την εισπρακτική μέθοδο φυσικά γιατί μας αγαπάνε βρε κουτά,νοιάζονται για τις ζωές μας!

Γρρρρρρρρρρρρ,όσο σκέφτομαι τι μπουρ@@@λο επικρατεί στον περιφερειακό και μου έβαλαν και κάμερες με το νταηλίκι εξοργίζομαι....
Μάλλον δεν θα βγάλετε νόημα αλλά δεν πειράζει,τουλάχιστον ηρέμησα κάπως :p

opelmania
05-02-09, 18:19
Συγκεκριμένα,στον Περιφερειακό Θεσσαλονίκης αντί οι στόκοι άνθρωποι που μας το παίζουν και επιστήμονες ( συγκοινωνιολόγοι γαρ ) να δώσουν κάνα ευρώ να γίνει ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ λωρίδα εκτάκτου ανάγκης ώστε να μην τρώμε τα νιάτα μας κάθε πρωί που πάμε στην δουλειά μας επειδή ο 80χρονος παππούς που είναι συναισθηματικά δεμένος με την σακαράκα του και δεν την αποχωρίζεται ούτε όταν αλλάζει πάμπερς τον αφήσει και σταματήσει όπου βρει κλείνοντας μια λωρίδα ολόκληρη ή ο ( @@ ) επαγγελματίας που έχει τον καρκίνο με τα ντουμάνια να σκάνε πίσω το φορτώσει 2 φορές το μηκτό του και φυσικά στην ανηφόρα τα παίξει! Αλλά αυτό που τους ένοιαξε ήταν η πρόληψη των ατυχημάτων με την εισπρακτική μέθοδο φυσικά γιατί μας αγαπάνε βρε κουτά,νοιάζονται για τις ζωές μας

+1000

clutchmaster
05-02-09, 19:13
Ρε παιδια τι τρελλαινεστε, 3€ κανει το μαυρο σπρέυ...

corsadi
05-02-09, 19:56
Εχει καμποσο καιρο που εχουν τοποθετηθει οι καμερες αλλα ακομα να λειτουργησουν...Αθανατη ελληνικη γραφειοκρατια!!!

HaRRiS_
05-02-09, 20:00
Τα ρανταρ μας μαρανανε....το κερατο μου..... @%&$&#&/##

maronbil
05-02-09, 21:21
Εχει καμποσο καιρο που εχουν τοποθετηθει οι καμερες αλλα ακομα να λειτουργησουν...Αθανατη ελληνικη γραφειοκρατια!!!

...ρε παλικάρια, οι κάμερες στον περιφεριακό εχουν αρκετο καιρό που δουλευουν.... ξερω κοσμο που την πλήρωσε και με το παραπάνω, την φώτο απο την καμερα του Επταπυργίου :mad:

Basilakhs
06-02-09, 00:55
...ρε παλικάρια, οι κάμερες στον περιφεριακό εχουν αρκετο καιρό που δουλευουν.... ξερω κοσμο που την πλήρωσε και με το παραπάνω, την φώτο απο την καμερα του Επταπυργίου :mad:

είναι σίγουρα από εκεί γιατί μου έχουν πει ότι δεν έχουν πάρει ρεύμα ακόμα οι κάμερες.

Εντάξει είναι πλέον πολύ ριψοκίνδυνο το θέμα με τα άρια ταχύτητας.Τώρα αν θέλει να τρέξει κανείς ας βγει χωρίς την πίσω πινακίδα και όταν περνάει από τις κάμερες μπορεί να βγαίνει φωτογραφίες χαμογελόντας :) Ή να μαζευτούμε όλοι μας, να κάνουμε καμιά μαγκιά σαν το TAXI την ταινία άμα έχετε δει με την πινακίδα που την γυρνούσε με κουμπί - μηχανισμό με παλιά ;)

denis-opc
06-02-09, 01:08
mauro sprei ? ti einai auto ?

jimevi13
06-02-09, 01:32
βαψτην ολη μαυρη να μην φαινεται τιποτα!!!!χχααχαχαχαχα

Γιώργος Ντάνος
06-02-09, 05:05
Ε εντάξει έμειναν από λεφτά και τώρα λένε να τα πάρουν από μας. :mad::mad::mad:
Δεν θα μπορούμε να τρέξουμε σαν άνθρωποι.
Λέτε να κάνουμε κανα groub buy gps?? :D

Μπαα. Πιο πιθανόν το κόβω να κάνουμε Group buy πρόστιμα. 2-3 ο καθενας. :D

Psycho1988
06-02-09, 10:11
Αμα λειτουργουν οι καμερες ηδη την βαψαμε γτ απο οτι θυμαμαι οταν παμε σινδο ειμαστε ταπα ολοι ειδικα τηυμαμαι το σκηνικο με τον κορσακια που πιγαιναμε τελειως ταπα 200 ο καθενας δλδ να περιμενουμε κανενα μπλοκακι ο καθενας???Παντως αν μ ερθει κληση το δηλωνω την επομενη κιολας μερα εχω παρει σπρει μαυρο και σακουλες σκουπιδιων και τις εχω κανει μουμιες.Ακους εκει να μν μπορουμε λιγο να το ανοιξουμε για να καθαρισει το μοτερ εγω θελω να το ξεμπουκωσω κυριε φτιαχτε καλυτερη βενζινη και μετα δεν θα ανοιγω (λεμε τωρα) για να ξεμπουκωνει :p

denis-opc
06-02-09, 11:40
iparxei ena sprei to opoio psekazeis stis pinakides kai otan bgazei fwto to radar bgainei tholi kai den fainetai kala. exeis kaneis ipopsin tou kati sxetika m auto ?

NIKOS.OPC
06-02-09, 11:44
Ναι το ξερω δεν το εχω δοκιμασει ομως...το μονο που ξερω ειναι οτι με την ποιοτητα που βγαζουν οι καμερες τωρα μπορουν να το επεξεργαστουν και τοτε ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.

jimevi13
06-02-09, 13:06
κανενα σπρέι δεν υπαρχει που να μην φαιονται οι πινακιδες!ολα αυτα ειανι ψεματα!!!!
ΤΟ ΜΟΝΟ που κανει ειανι το μαυρι σπρει.
Βαφεις την πινακιδα Ή φορας κουκουλα και βαφεις τα τζαμακια απο τις καμερες!!!!!οτι θες αποφασιζεις!!!Αλλιώς τσουλώνεις και συμορφωνεσαι με τα ορια!!!!

IRMSCHER
06-02-09, 13:26
Ή ξηλώνεις την πίσω πινακίδα και ελπίζεις να μην πετύχεις κάνα μπατσικό στον δρόμο ;)

corsadi
06-02-09, 13:58
Μπορειτε κ μονοι σας να δειτε οτι δεν υπαρχει καλωδιο που να συνδεει το στηλο που ειναι διπλα στην καμερα,με την καμερα,δλδ η καμερα δεν εχει ρευμα για να δουλεψει!Ο,τι φωτογραφιες εχουν βγει κατα καιρους απο τον περιφερειακο ειναι με φορητο φωτογραφικο ρανταρ...

NIKOS.OPC
06-02-09, 14:03
Ετσι ειναι εχω και εγω κληση απο 2003 και 2004 απο φορητο...

jimevi13
06-02-09, 14:55
τα καλωδια να ειναι στο εδαφος οπως οριζουν πλεον οι οδηγιες της ΕΕ το εχεις σκεφτει????ε????δεν ειναι απαρετητο να βλεπεις κολωνα και καλωδιο στην καμερα!!!!ειναι underground φιλε corsadi.μπορει να εχεις δικιο αλλα μπορει και οχι!!!!think about it!

jimmy-gtc
06-02-09, 15:11
οποτε παρτε φτυαρια και αρχιστε το σκαψιμο. και πισω απ τις καμερες. να μην φαινεστε κι ολας...:D

corsadi
06-02-09, 22:59
τα καλωδια να ειναι στο εδαφος οπως οριζουν πλεον οι οδηγιες της ΕΕ το εχεις σκεφτει????ε????δεν ειναι απαρετητο να βλεπεις κολωνα και καλωδιο στην καμερα!!!!ειναι underground φιλε corsadi.μπορει να εχεις δικιο αλλα μπορει και οχι!!!!think about it!

Διπλα σε καθε καμερα υπαρχει ενας στηλος...δες το κ μονος σου,δεν το βγαζω απο το μυαλο μου!Κ δε νομιζω να ειναι διακοσμητικος...

gianbal
06-02-09, 23:07
Η λύση έχει ήδη δωθεί και υπάρχει διαθέσιμη.......quintezz 7500 και καλο ταξιδι....opc power και αν θελουνε να μην τρεχουνε οι έλληνες οδηγοί να μην εισάγουνε αυτοκίνητα με 200-300 +400 αλογάκια...opc power..

clutchmaster
06-02-09, 23:21
... και αν θελουνε να μην τρεχουνε οι έλληνες οδηγοί να μην εισάγουνε αυτοκίνητα με 200-300 +400 αλογάκια...opc power..

καλα εντελως καμια σχεση αυτη η συγκριση...
Υπαρχει και ο παραγοντας που ονομαζεται ενεργητικη ασφαλεια...

gianbal
06-02-09, 23:44
τοτε για να υπάρχει και αυτη και να ειναι ολοκληρωμένο το εργο ...αυτοι που ανεβαινουν κλιμακα σε αμαξακια ας κανουν και κανα μαθηματακι παραπανω......!!!its simple....δες japan...ολα τα αυτοκινητα κοφτη 180 και αν θελετε...θελετε ενεργητιικη ασφάλεια???0-180 με skyline αστραπή...αλλά 180...τέλος...αυτα για το θέμα και ειμαστε πολύ πίσω γενικά σαν χώρα στην ασφάλεια και στον τροπο που τα περναμε αυτα τα πραγματα στα παιδια που ξεκινουν την οδηγηση...τι ψαχνουμε τωρα???απλα οσο μπορουμε φυλαγομαστε!!!φυσικα και απολαμβανουμε τα εργαλεια....

GiorgosThess
07-02-09, 01:10
Παμε να κοψουμε κανενα καλωδιο ??? :)

Basilakhs
07-02-09, 01:28
Όταν αρχίσουν να δουλεύουν κανονικά μέσα είμαι.:p
Πάντως θέλει προσοχή γιατί μπορεί να μην έχουνε μεν ρεύμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να πουν πάμε να συνδέσουμε κανά δυο για δοκιμή και συνεχίζουμε μετά και με τις υπόλοιπες.Κάθε μέρα περνάω από περιφερεακό για να πάω στην δουλειά μου,εκτός κίνησης κανένας οδηγός δεν τηρεί το όριο 90χιλ όλο και φεύγουν παραπάνω.Δλδ κάθε μέρα θα παιρνούν κλήση εκατοντάδες οδηγοί? Δεν νομίζω τα πράγματα μάλον θα είναι με μέτρο ελαστικότητας δλδ πάνε και με 110 αλλά μέχρι εκεί κάπως έτσι.

giannisT
07-02-09, 01:38
Εγω παντος θα αγορασω τζαμακι για πισω πινακιδα το οποιο το βαζεις, ΔΕΝ ειναι φιμε απλα οταν χτυπαει το ρανταρ το βγαζει θολα και δεν φενετε τιποτα απολητος.και απο κοντα αν σε σταματησουν δεν το καταλαβενει κανενας.
Δοκιμασμενω εδω και καιρο απο πελατες του ξαδερφου μου που εχουν βαλει και μπροστα.

Basilakhs
07-02-09, 01:51
Εγω παντος θα αγορασω τζαμακι για πισω πινακιδα το οποιο το βαζεις, ΔΕΝ ειναι φιμε απλα οταν χτυπαει το ρανταρ το βγαζει θολα και δεν φενετε τιποτα απολητος.και απο κοντα αν σε σταματησουν δεν το καταλαβενει κανενας.
Δοκιμασμενω εδω και καιρο απο πελατες του ξαδερφου μου που εχουν βαλει και μπροστα.

Κάτι τέτοιο john είχα βρει παλιά σε ένα site το οποίο μεσα έχει γραμμές σαν κρύσταλλο και αντανακλά το φλας κάνοντάς το θολό. Δοκίμασέ το με την ψηφιακή σου με φλας, από κοντινή απόσταση, αν δεις ότι δεν φαίνεται η πινακίδα μας κόβω για ομαδική :p :)

giannisT
07-02-09, 01:52
Το εχω δοκιμασει ρε συ και ειναι φανταστικο και ουτε φενετε τιποτα...ΧΑΧΑΧΑ τρεμε φωτογραφικο ρανταρ....
Για την ομαδικη αν θελετε ρωταω τιμη που ξερω εναν και σας λεω.

GTC KOUKOS
07-02-09, 01:54
ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΡΧΟΝΤΕ ΙΣΑ ΜΕ 5 ΜΠΙΛΙΟΤΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!! ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΡΑΜΜΗ

giannisT
07-02-09, 02:02
Αποτι γνωριζω ακομα απο φιλο αστυνομικο οτι ακομα δεν λειτουργουν τα μηχανιματα
γιαυτο φιλε μην στεναχωριεσε.

φιλε GTC KOUKOS θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα διοτι ειναι σαν να φωναζεις.....clap1

Basilakhs
07-02-09, 02:11
Το εχω δοκιμασει ρε συ και ειναι φανταστικο και ουτε φενετε τιποτα...ΧΑΧΑΧΑ τρεμε φωτογραφικο ρανταρ....
Για την ομαδικη αν θελετε ρωταω τιμη που ξερω εναν και σας λεω.

Γίαννη αν μπορείς ρώτα μώλις το δουν και άλλοι πιστεύω θα υπάρχει ενδιαφέρον.;)

DJ Marios
07-02-09, 02:22

Ομως αμα σε σταματησει μπατσικο θα σε γραψει.

giannisT
07-02-09, 02:28
Οχι ρε γιατι σου λεω δεν φενετε τιποτα
Σου λεω τιποτα......

NIKOS.OPC
07-02-09, 10:04
Γιαννη το εγραψα και πριν μπορουν να επεξεργαστουν την φωτογραφια και μετα αστο καλυτερα!Εχω την περιεργια να δω αυτο που λες ομως δεν νομιζω να μπορει να κανει κατι,επισης αν ειναι σαν τζαμι αν σε σταματησουν δεν φαινεται?ειναι πολυ λεπτο?

Basilakhs
07-02-09, 11:14
Αν είναι με κρυσταλλούς μέσα στο υλικό όχι δεν μπορεί να φανεί τίποτα με το μάτι ούτε επεξεργασία μπορούν να κάνουν.

Psycho1988
07-02-09, 13:40
Ασχημα νεα ειδα την πρωτη καμερα να στεινετε για καλη μ τυχη στην γεφυρα του περιφεριακου που στριβεις απο καυτατζογλειο για περιφεριακο πανω εκει την εστεισαν και την συνδεσαν ειμαι σιγουρος γτ περνουσαν πολλα καλωδια.Eγω προτεινω να παρουμε σακουλες και να αρχισουμε την επιχειρηση μουμια :p

Παντως παρατηρησα οτι η καμερα που ειναι λιγο πιο μπροστα απο την εξοδο για Εδεσσα εχει μεν στηλο απο διπλα αλλα δεν εχει καλωδια!!!

opelmania
07-02-09, 15:44
Οχι ρε γιατι σου λεω δεν φενετε τιποτα
Σου λεω τιποτα......

Γιαννη σου ειχα πει οτι περσι το καλοκαιρι που ειχα πεσει σε μπλοκο,ειχα τα πλαστικα στις πινακιδες(ψιλομαυρα ηταν) και με ρωτησε ο μπατσος γιατι τα ειχα επανω.
στην παρατριχα γλυτωσα το προστιμο που ειπε οτι ηταν 250 ευρω.
οταν του πα να κατεβω να τα σπασω τωρα μου την χαρισε.:D

johngts08
08-02-09, 23:19
λετε η policeman να μην τα ξερουν τα κολπα .απο το ρανταρ οχι αλα αμα σε κανουν stop με τιποτα δεν γλυτωνεις .

killerg3
09-02-09, 00:53
ναι ρε παιδια αλλα πουθενα δεν υπαρχει καμερα χωρις προειδοποιητικη πινακιδα απαγορευετε απο το νομο οποτε οποιος βλεπει πινακιδα ασ εχει το νου του!

IRMSCHER
09-02-09, 01:46
Μα παντού πινακίδες έχει! ΠΑΝΤΟΥ όμως!

GiorgosThess
09-02-09, 03:27
Ελπιζω να μην εχει στη Εγνατια που παμε για Σινδο...
Γιατι μολις πριν 5 μερες πατησα 270 κμ στις 6200 στροφες (κοντερατα) 255 εγραφε το ψηφιακο
Ολα αυτα χ4 χιλιομετρα παρακαλω...
Η αυτονομια απο 220 κμ που ειχα ειχε κατεβει στα 50...τι καλαααααααααα :)

giannisT
09-02-09, 04:10
Παιδια το τζαμακι ειναι κανονικο και οχι φιμε-μαυρο ειναι κανονικο και δεν μπορει να σε πει τιποτα.....ΤΕΛΟΣ

Και αν προσεξατε ανα 2 πινακιδες 1 μηχανιμα ΡΑΝΤΑΡ.....

Link
10-02-09, 16:04

Πιαδια μπορειτε να μου πειτε μερικες λεπτομεριες πανω σε ευτο?Θελει καποιο συγκεκριμενο gps?Πως γινεται η αναβαθμιση?και τι κανει?σου λεει κοψε ταχυτητα εχει ρανταρ?
Ας μου πει καποιος λεπτομεριες!
Ευχαριστω..

slalom
10-02-09, 17:18
Κοίτα εδώ

http://index.pois.gr/

IRMSCHER
10-02-09, 18:03
Πιαδια μπορειτε να μου πειτε μερικες λεπτομεριες πανω σε ευτο?Θελει καποιο συγκεκριμενο gps?Πως γινεται η αναβαθμιση?και τι κανει?σου λεει κοψε ταχυτητα εχει ρανταρ?
Ας μου πει καποιος λεπτομεριες!
Ευχαριστω..

Όχι,όλα τα GPS το κάνουν αλλά εγώ σου προτείνω Destinator!
Η αναβάθμιση γίνεται με αντιγραφή αρχείων απο το site που σου έδωσε ο Παύλος,μέσα στο gps!

Σου λέει "Προσοχή,κάμερα ταχύτητας" πριν απο τόσα μέτρα όσα θα του επιλέξεις εσύ!

Link
10-02-09, 19:53
Ευχαριστω για τις απαντησεις μια ερωτηση τα ρανταρ φανταζομαι ειναι αυτο που λεει φορητα ρανταρ ταχυτητας ετσι?Και παλι ευχαριστω!

IRMSCHER
10-02-09, 19:57
Ναι και αναφέρει τις τοποθεσίες που συνήθως υπάρχουν μπλόκα!
Γενικά πιστεύω πως είναι ψιλοκαλό εργαλειάκι ένα τέτοιο ιδίως τώρα που οι κάμερες ξεφυτρώνουν απο το πουθενά!

tolis3
11-02-09, 00:14
ας βαλουν οσες καμερες θελουν.
ας ψαξουν μετα να με βρουν να με δωσουν την φωτο.
και αν με βρουν θα παρουν τα τετοια μου.ΑΜΑΝ ΠΙΑ

ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΑ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ

jimevi13
11-02-09, 13:58
gia pois για ολα τα GPS ειναι η 1h σελιδα απο το site που μας εδωσε ο slalom απλα σας το δινω λιγο πιο "στο πιατο".
thanks slalom.

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

κλικαρεις ποια θες και μετα πατας σε οποιο λειτουργικο εχεις και ξεκιναει το download.

nickmanak
29-04-09, 16:28
Ξερει κανεις αν εχουν μπει φωτογραφικες καμερες στο δρομο ΒΕΡΟΙΑ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (εγνατία οδος).

giannisT
29-04-09, 18:07
oxi akoma file kserw kala

nickmanak
30-04-09, 00:14

Eυχαριστώ!

Kapten
30-04-09, 03:13

Μισο λεπτο ρε Γιαννη!!!!!Και τα κουτια που υπαρχουν στα δεξια του δρομου τι ειναι;;;

denis-opc
01-05-09, 02:46
oi kainouries kameres pou iparxoun stis gefires tou perifereiakou opws einai stin eksodo gia triandria kai stin eksodo gia toumpa i kai sto filipeio. kserei kaneis an einai kameres elegxou kinisis ? mallon tetoies prepei na einai giati fwtografies bgazoun ekeina ta mpouria sta deksia tou dromou me to koubouklio.

jimmy-gtc
01-05-09, 02:54
μπορεις να μου πεις που χαθηκες εσυ? :D στο θεμα μας...φωτογραφιες βγαζουν ΜΟΝΟ αυτες που ειναι δεξια του δρομου οπως λες
οι αλλες ειναι μονο για ελεγχο της κινησης. ψηλα δεν ειναι? στην κορυφη απ τις κολωνες?
Α!!! και καμερες εχει 3 εξω απ τον Βολο οποτε το νου σου

akism3
01-05-09, 04:40
μπορεις να μου πεις που χαθηκες εσυ? :D στο θεμα μας...φωτογραφιες βγαζουν ΜΟΝΟ αυτες που ειναι δεξια του δρομου οπως λες
οι αλλες ειναι μονο για ελεγχο της κινησης. ψηλα δεν ειναι? στην κορυφη απ τις κολωνες?
Α!!! και καμερες εχει 3 εξω απ τον Βολο οποτε το νου σου

Που εξω απο τον Βολο?με ενδιαφερει αυτο...οπως μπαινεις απο Λαρισα?Που ακριβως?

Γιώργος Ντάνος
01-05-09, 04:53
Οπως πας για Βόλο ερχόμενος από Λάρισα, έχει 1) στη διασταύρωση για Σεσκλο που στριβεις και για τα καρτ :D 2) λιγο πριν συναντήσεις το πρώτο φανάρι της πόλης μετα τη γέφυρα.
Και όπως φεύγεις έχει μία στη διαστάρωση του Σεσκλο πάλι.
Τώρα αμα δουλευουν δε ξερω.

nickmanak
04-05-09, 03:29
Θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου δωσει ορισμενες πληροφοριες για τα φωτογραφικά ρανταρ γιατι δεν γνωριζω.

1)Πως γινεται η τηλεμετρία της ταχυτητας; Μεσω της φωτογραφίας ή με άλλο τροπο;
2)Φωτογραφιζει ολα τα αυτοκινητα ή μονο τους παραβατες;
3)Τη νύχτα φωτογραφίζει σε πληρες σκοτάδι ; (με αφορά μια τετοια καμερα η οποια βρισκεται σε πληρες σκοταδι χωρις δημοσιο φωτισμο)
4)Το σημαντικότερο: Ποσα μέτρα εμβέλεια εχει η φωτογράφηση; Με άλλα λογια, αφου προσπεράσω την φωτογ. κάμερα μετά από πόσα μέτρα είμαι ασφαλής για να τρεξω παραπανω;
5)Αν σε πιασει η καμερα παραβατη, ποια ειναι η διαδικασια και σε ποσο καιρο σε ειδοποιουν απο τη μερα της φωτογραφησης;

Βρηκα επισης αυτο το καταπληκτικο site που αφορα τις καμερες.
http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx