PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιωσεις και μετατροπες για το ASTRA GTC

Σελίδες : 1 2 [3] 4

nilaz
06-01-07, 19:50
Ελα φιλε chuckie σε περιμενα....Μπορω να πω οτι απαντησες σε χρονο dt. Λοιπον εγω σκεφτομαι να βαλουμε EDS και χταποσδ αλλα σεφτομαι τωρα που ειναι και χειμωνας και θα πετυχω καλη τιμη να παω να βαλω 3Μ μεβρανες στο GTC μου με κανα 150Ε. Ειχε βαλει ο αερφος μου και εχω ψοννε. Τι λετε για τις μεμβρανες καλα λεφτα? Σκεφτομαι μονο 3Μ διοτι εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης (γραπτη παρακαλω) και σκεφτομαι την δευτερη αποχρωση.

Οσο για EDS πιστευω οτι θα βγαλουμε ακρη. Stay tunned.

nilaz
06-01-07, 19:51
Ειχε βαλει ο αερφος μου και εχω ψοννε

Ο δαιμονας του τυπογραφειου.

Ειχε βαλει ο αδερφος μου και εχω conne σε αντιπροσωπο της 3Μ

corsadi
06-01-07, 20:17
ξεχαστε την steinmetz.προγραμμα δεν ξερω αν βγαζει καν.

Εχω μιλησει με τον αντιπροσωπο της steinmetz στην Ελλαδα,με τον οποιο εχουμε συνεργαστει κιολας στο παρελθον ως club,κ μου ειπε οτι η steinmetz εχει πακετο για τον z18xe που τον παει στα 160 περιπου αλογα με 2000 ευρω περιπου τοποθετημενα.Δε χανετε τπτ αν κανετε μια ερωτηση...

zervas
06-01-07, 20:18
Απλα δεν ξερω αλλα το χταποδι δεν μου αρεσει.Το λυπαμαι το αμαξι..Κ ποσο θα παει ομως το κουστουμι ρε nilaz??Τωρα οσο για το honda λιγο δυσκολο γιατι εχουμε μια διαφορα στα κιλα....λεω εγω..!!!

Π. Σάκης
06-01-07, 23:51
Παιδιά ξέρει κανείς εάν το φίλτρο αέρος του Astra G 1.4 ταιριάζει με το φίλτρο του Astra H 1.8 Z18XER
Ευχαριστώ

nilaz
07-01-07, 13:45
Stainless Steel Pre-cat - Astra H Petrol
Stainless steel de-cat pipe.

The engine is fitted with 2 cats,a pre-cat and a main cat.

Our performance front pipe replaces the original pre-cat. This is only required to be fitted to the vehicle up until the point of 1st registration, as the main cat still ensures the vehicle will meet all MOT emission regulations. The new front pipe is made in stainless steel, and by smoothing the bend radius, we have dramatically improved the flow through the unit.

The performance front pipe will give a typical increase of 8-10bhp

Price: £154.99 (Including: VAT at 17.5%)

Βρηκα μεσα στο σιτε της regal αυτο...Ξερει κανεις αν το GTC με 1.8 μοτερ εχει 2 καταλυτες η ενα? Απο οτι καταλαβα αυτο ειναι μια σωληνα που αντικαθιστα τον προκαταλυτη. Δειτε και την φωτο...Ειναι κατω κατω. Πιστευετε οτι αξιζει? Διοτι εαν ειναι ετσι τοτε παω σε ενα εξατμισα και του λεω να μου το αντικαταστησει...

http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/Astra_H_External_Engine_Upgrades.html

ASTRAKITCAR
07-01-07, 17:07
αυτο ειναι το downpipe για το turbo των 200 kai 240 ιππων.δεν υπαρχει στα ατμοσφαιικα και ειναι 63,5mm συνηθως ο αγγλος αυτη την διαμετρο χρησημοποιει.

nilaz
07-01-07, 18:03
OK φιλε astrakitcar σωστος. Τι γνωμη εχεις για την regal?

ASTRAKITCAR
08-01-07, 11:00
καλη εταιρεια οπως και ο courtney.

nilaz
14-01-07, 19:59
Λοιπον κυριοι θελω την γνωμη σας. Αποφασισα να αλλαξω την εξατμιση του αμαξιου μου. Υπαρχουν δυο περιπτωσεις και θα ηθελα την γνωμη των ειδικων (GSi Turbo - ASTRAKITCAR) χωρις να μην θελω τις γνωμες ολων σας.
1) Βαζω το χταποδι της Lexmaul με ενσωματωμενο καταλυτη με κοστος γυρω στα 850Ε και απο εκει και πισω σωληνες και καζανακια στον Παπαδοπουλο (θεωρω οτι ειναι ο καλυτερος μαστορας) με κοστος κανα 300Ε υπολογιζω. Συνολικο κοστος περιπου 1150Ε κι το αμαξι θα παρει +7 εως +10 ιππους. Το χταποδι μονο δινει 7 ιππους.
2) Παω στον Παπαδοπουλο και του λεω να αλλαξει σωληνες, καζανακια με κοστος 300Ε. Το αμαξι δεν προκειται να παρει τιποτα αντε κανα ψοραλογο. Απλα θα εχει ηχο και εεμφανιση. Του λεω αν ειναι λογικη η τιμη (εως 300Ε να αλλαξει και τον καταλύτη και να βαλει ελευθερο στην μαμα πολλαπλη) οποτε αντε να παρω 4 αλογα μεγιστο. Οποτε με την δευτερη λυση με 600Ε εχω 5 αλογα.
Να σας ενημερωσω οτι ο Παπαδοπουλος εχει φτιαξει εξατμιση για ASTRA Η και ειναι ο μονος μαστορας που εχει εγκριση τυπου απο το υπουργειο εμποριου η κατι τετοιο.

Οποτε ανακεφαλαιονωντας εχουμε και λεμε
1) 1150 Ε για 10 ιππους
2) 600Ε για 5 ιππους - η 300Ε μονο για εμφανιση και ηχο (σκετη εξατμιση).

Επισης την ερχομενη εβδομαδα παω για μεμβρανες 3Μ το Νο2 γυρω στα 150Ε.

ASTRAKITCAR
14-01-07, 22:29
με τα καζανακια θα δεις 4+ αλογα...αν δεν με πιστευεις κανε δυναμομετρηση πριν και μετα.σωληνα αν εισαι 48mm εξωτερικη και 125 αλογα στροφαλο θα ελεγα μην πας σε 50,5mm....

συμφωνω για χταποδι αν βγαζει η Lexmaul...10 αλογα θα τα δεις αν οντως το μαμα ειναι τωρα μαζι με τον καταλυτη οπως ειναι εμενα το Ζ14ΧΕ.
γενικα για την α επιλογη συμφωνω με την προυποθεση ο καταλυτης σου τωρα να ειναι κολλημενος με την πολλαπλη εισαγωγη..αλλιως πρεπει να δω το μοτερ σου...ολα τα μαγαζια εχουν αδεια λειτουργιας και ανηκουν στο σωματειο των εξατμισαδων...τουλαχιστον τα περισσοτερα...

παντως billato vectra C με προγραμμα,εισαγωγη,εκκεντροφορους και τελικο irmvher-του κωλου δηλαδη-εβγαλε στο duno που παω εγω 160 στροαφαλο και σε αλλο με φρενο στο ραουλο του dyno 150....
με πολυ καλες καμπυλες...

nilaz
14-01-07, 22:39
Φιλε ASTRAKITCAR ο καταλυτης στο αμαξι μου ειναι μπροστα κατω απο την πολλαπλη εξαγωγης. Τωρα αν ειναι κολημενος η μπορει να βγει δεν ξερω. Θα το παω συνεργειο μεσα στην εβδομαδα και θα το δω. Απο οτι καταλαβα σκεφτεσαι οτι εαν μπορω να αλλαξω μονο τον καταλυτη στην μαμα πολλαπλη τοτε ειναι καλυτερο value for money (μαλλον για αυτο ρωτας αν ειναι κολλημενος).
Αυτο που ειπα για τον Παπαδοπουλο ειναι οτι εχει εγκριση τυπου για τις βελτιωτικες του εξατμισεις και δεν εχει κανεις αλλος στην Ελλαδα. Δεν του κανω διαφημηση μιας και δεν εχω βαλει ποτε εξαμτιση σε αυτον αλλα θεωρω απο οσα εχω διαβαζει οτι ειναι πολυ καλος μαστορας αρκει να ασχοληθει με το αμαξι. Το θεμα ειναι ομως οτι εχει βγαλει και χταποδι και εξατμιση για Z18XE αλλα το χταποδι δεν το εμπιστευομαι. Θα παω μια βολτα απο εκει και θα εχω νεα.
Εαν αλλαξω χταποδι -καταλυτη και εξατμιση λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση???

Gsi 16v Turbo
14-01-07, 22:55
Εγω παλι θεωρω πως αυτου του ειδους οι μετατροπες σε αναλογια χρηματων/κερδους δεν ειναι και οτι καλυτερο.Το αμαξι σου θα πηγαινει λιγο καλυτερα,αλλα δε νομιζω πως αξιζει για τα χρηματα που θα χαλασεις.
Επειδη βλεπω πως θες να ασχοληθεις καλυτερα κρατα τωρα τα χρηματα σου να αμζεψεις και αλλα κ αργοτερα κανε μια καλυτερη επενδυση στο μοτερ σου.

nilaz
14-01-07, 23:03
Φιλε Γιωργο το αμαξι μου εχει 6 χρονια εγγυηση (μηχανικα - εγκεφαλο).
Αυτο μετραει πολυ για εμενα διοτι οταν θα ερθει η ωρα να το πουλησω θα εχει και κανα δυο χρονια εγγυηση ακομα που σημαινει οτι ο αγοραστης θα μου δωσει καποια λεφτα. Οτι κανω στο αμαξι θα το κανω ΠΑΝΤΑ μεσα στα πλαισια της εγγυησης.
Το προγραμμα της EDS δεν ανιχνευεται για αυτο και το ψαχνω τοσο καιρο.
Εαν αλλαξω εξατμιση πιστευω οτι θα παρω πολυ λιγα οντως αλλα το αμαξι θα ξυπνησει λιγο. Δεν ξερω τι γινεται ομως με την εγγυηση. Θα ρωτησω.

Τι να κανω σε ενα μοτερ 1.8 OPEL? Εαν ηθελα αλογα θα επερνα ετοιμο το OPC η την μεγαλη μου αγαπη (το καινουργιο TYPE-R) αλλα δεν με παιρνει με 25.000 χλμ τον χρονο (μια περιουσια σε βενζινες και διοδια).

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
15-01-07, 01:32
Φιλε ASTRAKITCAR ο καταλυτης στο αμαξι μου ειναι μπροστα κατω απο την πολλαπλη εξαγωγης. Τωρα αν ειναι κολημενος η μπορει να βγει δεν ξερω. Θα το παω συνεργειο μεσα στην εβδομαδα και θα το δω. Απο οτι καταλαβα σκεφτεσαι οτι εαν μπορω να αλλαξω μονο τον καταλυτη στην μαμα πολλαπλη τοτε ειναι καλυτερο value for money (μαλλον για αυτο ρωτας αν ειναι κολλημενος).
Αυτο που ειπα για τον Παπαδοπουλο ειναι οτι εχει εγκριση τυπου για τις βελτιωτικες του εξατμισεις και δεν εχει κανεις αλλος στην Ελλαδα. Δεν του κανω διαφημηση μιας και δεν εχω βαλει ποτε εξαμτιση σε αυτον αλλα θεωρω απο οσα εχω διαβαζει οτι ειναι πολυ καλος μαστορας αρκει να ασχοληθει με το αμαξι. Το θεμα ειναι ομως οτι εχει βγαλει και χταποδι και εξατμιση για Z18XE αλλα το χταποδι δεν το εμπιστευομαι. Θα παω μια βολτα απο εκει και θα εχω νεα.
Εαν αλλαξω χταποδι -καταλυτη και εξατμιση λετε να εχω προβλημα με την εγγυηση???

Φιλε nilaz επηδη προσφατα εκανα εγω μετατροπη στο δικο μου και ηθελα να κρατησω την πολ/πλη μαμα και να αλαξω μονο καταλυτη δεν μπορεις να τον βγαλεις πανω απο την πολ/πλη.
θα συμφωνησω παντος με τον Gsi ειναι η ποιο καλλη λυση.

nikoskar
15-01-07, 09:41
Επισης την ερχομενη εβδομαδα παω για μεμβρανες 3Μ το Νο2 γυρω στα 150Ε.

Που τα βρηκες 150€. Απο την Αντιπροσωπια κοστιζουν 200€..

antonis
15-01-07, 09:51
ναι ρε παιδια ποιος ειναι αυτος ο εξατμισας που βγαζει καταλυτη απο Ζ μοτερ κ βαζει πιο ελευθερο στη θεση του χωρις να κανει χταποδι?
να παμε κ εμεις εκει!
εγω εφτασα στο σημειο να ψαχνομαι για εξαγωγη απο Χ μοτερ κ να κατεβασω καταλυτη κατω αλλα οι αυλοι δεν ειναι ιδιοι κ δεν καθεται..
επισης γινεται κατι αλλο,πας εξατμισα κ τον λες να αδειασει τον καταλυτη ,περνας σωληνα απο μεσα ωστε να μην φιμονεται εκει μπροστα..
για πιο οικονομικα το λεω..

MOYTPO
15-01-07, 14:15
Φιλε το χταποδι της lexmaul για Ζ18ΧΕ ειναι 4-2-1 και εχει τον καταλυτη κατω. Θα ελευθερωσεις την εκπνοη του αυτοκινητου αλλα το κοστος ειναι πολυ υψηλο. Ζυγισε τα και αποφασισε. Τα de-cat τα προτιμουνε τα αγγλακια.
Εγω αμα αλλαζα εξατμιση θα αλλαζα και χταποδι και σωληνες Παπαδοπουλο. Αμα ειναι ομως να μην κανεις δυναμομετρηση πριν και μετα, αστο μην κανεις τιποτα.
Απο οτι καταλαβα δεν προκειται να αλλαξεις μοτερ (τουρμπισιο) οποτε αν κανεις κατι με εξατμιση βαλε επωνυμο και στειλε email στην lexmaul να σου πει τι εχει απο σωληνες/καζανακια και τι προτεινει απο διαμετρο σωληνα.
Απο regal μονο ιδεες περνε και μην αγοραζεις τιποτα απο εκει γιατι ειναι dealers και τα πουλανε πανακριβα.
Και η eds εχει χταποδι για Ζ18ΧΕ. Παρε Κουμπλακη και ρωτα εχει ολοκληρωμενο κιτ για 165 αλογα. Και η steinmetz εχει μαλλον το ιδιο κιτ.
Βαλτου και εκκεντροφορους. Εγγυηση δεν χανεις αρκει να ακολουθησεις τις οδηγιες του κατασκευαστη και να μην το κανεις στον μπαρμπα μητσο.

Γιαυτο δεν βαζω 18αρι μοτερ. Φυλακη θα παω.

nilaz
15-01-07, 18:11
Φιλε Μουτρο με μπερδεψες......Ναι το χταποδι της Lexmaul ειναι 4/2/1 και εχει ενσωματωμενο καταλυτη ελευθερο. Το χταποδι το περνω 850Ε οποτε αν σκεφτεις οτι ενας ελευθερος καταλυτης εχει 300Ε δεν ειναι και τοσο ακριβο.

Εγω αμα αλλαζα εξατμιση θα αλλαζα και χταποδι και σωληνες Παπαδοπουλο. Αμα ειναι ομως να μην κανεις δυναμομετρηση πριν και μετα, αστο μην κανεις τιποτα.
Εδω μου λες για χταποδι απο Παπαδοπουλο και φουλ εξατμιση απο Παπαδοπουλο.

Απο οτι καταλαβα δεν προκειται να αλλαξεις μοτερ (τουρμπισιο) οποτε αν κανεις κατι με εξατμιση βαλε επωνυμο και στειλε email στην lexmaul να σου πει τι εχει απο σωληνες/καζανακια και τι προτεινει απο διαμετρο σωληνα.
Εδω δεν καταλαβαινω τι λες. Την μια λες επωνυμο και την αλλη να πω στην Lexmaul να μου δωσει διαστασεις και μαλλον να το φτιαξω εγω???

Απο regal εννοειται οτι δεν αγοραζω τιποτα αλλα ειναι απο τους πιο ψαχμενους οικους και βλεπω τι πουλανε.
Δεν εχω βρει πουθενα βελτιωση Steinmetz για Ζ18ΧΕ που το βρηκες βρε αδερφε? Οσο για την εγγυηση δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν την χανω. Φυσικα θα κανω σωστες δουλειες στο αμαξι μου αλλα με την ΟΠΕΛ δεν βγαζεις ακρη. Θα το ψαξω. Αν μου στειλεις το λινκ της steinmetz θα με βοηθουσες πολυ.

Ευχαριστω.

ΥΓ. Χταποδι 4/2/1 ειναι για νορμαλ αμαξι (δυναμη στις μεσαιες) ενω χταποδι 4/1 ειναι αγωνιστικο για δυναμη στους κοφτες σωστα???

Vectraman
15-01-07, 18:15
Nilaz το πρόγραμμα της EDS το βάλατε?Γιατί τα Χριστούγεννα δεν παρακολουθούσα τις συζητήσεις οπότε δεν ξέρω!

corsadi
15-01-07, 18:17
Για βελτιωση steinmetz επικοινωνηστε με τον εδω αντιπροσωπο!Το εχω πει χιλιες φορες αλλα μαλλον με γραφετε...!!!Ειναι κ συνεργατης του club...

nilaz
15-01-07, 18:33
Οχι ακομα περιμενω τον Κουλμπακη. Φιλε corsadi δεν εχω βρει τιποτα στο δικτυο. Πριν κανω κατι στο αμαξι μου πρωτα το ψαχνω απο εξωτερικο οπως με τα ελατηρια. απλα δεν πιστευω κανενα στην Ελλαδα και στο σιτε της εν λογω εταιρειας δεν εχει τιποτα για αναβαθμιση του Z18XE.
Εαν κανω λαθος διωρθωστε με.

teddy
15-01-07, 19:19
να επανελθω και εγω στο θεμα με τον κουμπλακη και το προγραμμα της EDS ενα απο τα επομενα σαββατοκυριακα σκοπευω-αφου συννενοηθω φυσικα-να ανεβω στον βολο να βαλω το προγραμμα.γιατι αν περιμενω να κατεβει ο κουμπλακης αθηνα θα εχουν τελειωσει τα λ7.δεν εχει να κανει με τον nilaz
ελπιζω να μην με παρεξηγησει,ισα ισα το παιδι εκανε οτι μπορουσε για να βοηθησει.ειναι δικο μου το θεμα
ολα αυτα φυσικα,εαν εχει βγαλει και αυτος ακρη με το προγρ. για τα 1.6.
θα τον παρω τηλ. να μαθω.εχω και κατι ξαδερφακια στον βολο.....ζαχαρη θα περασω λεμε..νεοτερα συντομα

Chuckie
15-01-07, 22:06
@teddyf1z
...φτάνει να στο περάσει Σάββατο το πρόγραμμα, γιατί κάτι άκουσα για σύνδεση με EDS Γερμανίας να κατεβάσει δεδομένα στο Laptop... Αλλιώς μπορεί να θέλει να πας εργάσιμη.... Αν το βάζει και Σάββατο, let me know, χαλαρά πάω ένα ΣΚ Βόλο, το μισό σόι είναι εκεί.... Και βουρ τα ουζάκια

Vectraman
15-01-07, 22:12
Και βουρ τα ουζάκια

Τσιπουράκια για την ακρίβεια!!

Υπάρχει κάποιος λόγος που ο Κουμπλάκης δεν έχει έρθει Αθήνα?

corsadi
15-01-07, 23:23
Nilaz για προιοντα της Steinmetz στην Ελλαδα μπορεις να δεις εδω...
http://www.evolution.gr/

teddy
16-01-07, 00:51
@teddyf1z
...φτάνει να στο περάσει Σάββατο το πρόγραμμα, γιατί κάτι άκουσα για σύνδεση με EDS Γερμανίας να κατεβάσει δεδομένα στο Laptop... Αλλιώς μπορεί να θέλει να πας εργάσιμη.... Αν το βάζει και Σάββατο, let me know, χαλαρά πάω ένα ΣΚ Βόλο, το μισό σόι είναι εκεί.... Και βουρ τα ουζάκια

νταξ,εννοειται οτι θα πρεπει να γινει η δουλεια σαββατο.ελπιζω οτι θα το εχει το μαγαζι ανοιχτο.στην τελικη 400 ευρουλινια ζεστα ειναι και μπορει οπως εσυ,να βρεθει κι αλλος να ανεβει,για αυτο ειπα οτι θα πρεπει να συννενοηθω πρωτα μαζι του.εγω με το μυαλο μου βαζω διαφορα,εξαρταται και απο τον παληκαρο τον κουμπλακη!!!

ASTRAKITCAR
16-01-07, 08:40
η steinmetz τι εχει απο βελτιωσεις και δεν εχω παρει χαμπαρι τιποτα???

nilaz
16-01-07, 10:14
Παιδια δεν φταιω εγω με τον Κουλμπακη...Τι να πω τον εχω παρει 2 τηλεφωνα αυτ την εβδομαδα ειναι Γερμανια...Οσο για την Steinmetz δεν βγαζει τιποτα για Ζ18ΧΕ. Ξερει κανεις ποσο εχει η μπροστινη γριλια, σποιλερ προφυλακτυρα εμπρος και μαρσπιεδες πλαινοι για το GTC?

nilaz
16-01-07, 10:15
Τις βρηκα τις τιμες πηγα online shop..Πολυ ακριβα!!!!!!!

corsadi
16-01-07, 10:36
H Steinmetz βγαζει κιτακι για τον z18xe!Παρε τηλ κ ρωτα!Για τα υπολοιπα δεν εχει κατι,δυστυχως...

MOYTPO
16-01-07, 12:43
Nilaz ενα δικιο το εχεις. Ετσι οπως το εγραψα και εγω δεν εβγαλα ακρη.

Βαλε χταποδι επωνυμο και ρωτα τι διαμετρο προτεινουν και τι καζανακια ωστε να τα κανεις στον Παπαδοπουλο για πιο φτηνα. Τωρα το ειπα καλα. Παρε τηλ στον αντιπροσωπο της steinmetz στην Ελλαδα οπως σε ειπε ο corsadi γιατι εχει ετοιμο κιτ για το μοτερ σου που το φτανει 165 αλογα. Νομιζω οτι περιελαμβανει και χταποδι.
Επειδη εχει και η eds κιτ για το Ζ18ΧΕ που το παει και αυτο 165 αλογα συγκρινε τι περιελαμβανει και ποιο ειναι πιο φθηνο.

nilaz
16-01-07, 14:43
Μιλησα με steinmetz στην Ελλαδα...Δεν εχει τιποτα για Z18XE...

nilaz
16-01-07, 15:55
Μπορεί καποιος να μου πει (Johns astra, mxa055) που εχει το ΕΡC εαν ο καταλυτης στο Ζ18ΧΕ ειναι κολλημενος στην πολλαπλη εξαγωγης ή ειναι ξεχωριστο κομματι? Απλα θελω να ξερω εαν μπορω να αλλαξω μονο τον καταλυτη και να βαλω ελευθερο. Εαν ανεβαζατε και μια φωτο θα με βοηθουσατε...Ευχαριστω.

Τελικα τα φιμε της 3Μ τα βρηκα 180Ε. Μου ειχαν πει 160Ε αλλα αλλαξε η τιμη..Εαν θελει και καποιος αλλος παμε μαζι ισως να παρουμε κατι καλυτερο...Ισως και οχι...Λεω να παω να τα βαλω αυτο το Σαββατο...Ξερει κανεις αλλος τι τιμες παιζουν για αλλες μαρκες με εγγυηση εφ ορου ζωης??? Madico η κατι αλλο...

s5zax
16-01-07, 16:47
πανω το εχεις μαλλον....
http://img147.imageshack.us/img147/6878/eksagogien6.jpg (http://imageshack.us)

mxa055
16-01-07, 17:12
Και επίσης:

http://img171.imageshack.us/img171/2913/untitledvx7.jpg

Οπότε δυστυχώς παρέα πάνε...

nilaz
16-01-07, 17:45
OK παιδια ευχαριστω....Οποτε για αλλαγη καταλυτη σε Ζ18ΧΕ ειναι μονο μαζι με χταποδι...Εαν δεν χανω εγγυηση θα το κουμπωσω συντομα. Θα ρωτησω στο συνεργειο για το αν χανω εγγυηση. Ελπιζω οχι...

corsadi
16-01-07, 19:39
Μιλησα με steinmetz στην Ελλαδα...Δεν εχει τιποτα για Z18XE...

Aλλα λεει στον καθενα μας μου φαινεται!Εμενα μου ειχε πει οτι εχει...Εγω παντως για χταποδι θα σου προτεινα οτιδηποτε επωνυμο(Lexmaul,Risse,EDS)κ οχι πειραματισμους με χειροποιητα...

ASTRAKITCAR
16-01-07, 19:50
H Steinmetz βγαζει κιτακι για τον z18xe!Παρε τηλ κ ρωτα!Για τα υπολοιπα δεν εχει κατι,δυστυχως...

η steinmetz δεν βγαζει κιτ για κανενα ατμοσφαιρικο μοτερ τελικα!!!

εχω ξαναπει οτι αν μαζευτειτε ατομα τα οποια πραγματικα θελουν να βελτιωσουν τα Ζ18 και Ζ16 μεσω EDS μπορω να σας βρω ανθρωπο στην Ελλαδα...αλλα δεν βλεπω ανταποκριση...

δυστυχως οταν αποφασισα να ασχοληθω με club ηλπιζα σε βοηθεια των μελων μεταξυ τους ...τον billa τον βγαλατε ασχετο,αλλοι με το δικιο σας,αλλοι οχι...αν δεν ξερεις τα βασικα σχετικα με την βελτιωση και δεν ξερεις τι αναγκες εχεις στο μοτερ σου,ο βελτιωτης δεν ειναι μεσα σε καθε μοτερ-πρεπει εσυ να του κανεις υποδειξεις-...
σας λεω πειτε ποσοι θελετε για EDS παλι καμια ανταποκριση...
σας λεω τι δουλευει με τα πραγματα του billa,παλι με αμφισβητειτε,αμφισβητειτε ορισμενοι και τα δυο δυναμομετρα!!!που εχω παει.
επειδη ωρες ωρες γελαω...απλα προκαλουμαι να απαντησω για χαρη ορισμενων παιδιων που μου στελνουν email και αφιερωνω προσωπικο χρονο να μιλαω μαζι τους στο τηλεφωνο και να ενημερωνω οσο μπορω,κατι που μου αρεσει να το κανω...
αποφασιστε ποσοι πραγματικα θελετε να προχωρησετε σε βελτιωση και ενημερωστε με...σχετικα με EDS μιλαω παντα....

τωρα αν θελετε να κρατησετε τα τουτου σας,δωστε 300€ προκαταβολικα ο καθενας να φερω τον BILLA στην Ελλαδα,να κανει τα μοτερακια σας αγνωριστα να τελειωνουμε μια και καλη...

αν δεν σας κανει ο BILLAS δωστε παλι προκαταβολη να φερω ενα ΑΓΓΛΟ να κανουμε την ιδια δουλεια να τελειωνουμε...
περιμενω συντομα καποια προσωπικη αλλαγη σε μοτερ...για αυτο με βλεπετε το τελευταιο διαστημα να λεω πραγματα...παντα με καλη διαθεση...
απλα στα meeting δεν εμφανιζομαι γιατι μιλαω μονο για βελτιωση και μπορει να καταντησω γραφικος...
οτι αποφασιστε πειτε μου γιατι αν δεν φερω καποιον ελλαδα,πρεπει να με ακολουθησετε Γερμανια το καλοκαιρι!!!οδικως...

Chuckie
16-01-07, 21:41
@AstraKitCar: Για τον EDS νομίζω ότι είχαμε μαζευτεί 7-8 αυτοκίνητα.... Δες και τα post του φίλου Nilaz. Δυστυχώς, παρόλο τον κόπο του Nilaz τελικά σκάλωσε η δουλειά από τον Κουμπλάκη. Πιστεύω ότι κανένα από τα car αυτά δεν έχει αλλάξει γνώμη...
Τώρα για Billas, από όσα έχω διαβάσει στα διάφορα posts, όσοι λίγοι τυχεροί τους τα γαργάλησε ο ίδιος, το moter φύσαγε... Απλά (και μιλάω μόνο για μένα), δεν θα ήθελα να χάσω την ροπούλα μου χαμηλά. Έχω και εγώ το Z18XE, οπότε με εισαγωγή και πρόγραμμα BILLAS φαντάζομαι θα αγκαλιάσω τα 140 άλογα (μπορεί και 145), αλλά θα με βοηθούσε να ξέρω περίπου που τα δίνει και τι γίνεται με την ροπούλα. Γιαυτό έχουμε κολλήσει με τον EDS που στο site του τάζει 19 κιλά ροπής στις ίδιες στροφές στον Ζ18ΧΕ με 100άρα βενζίνη
Τα φώτα και η γνώσεις σου πάντα ευπρόσδεκτες.

ΥΓ Ο Steimetz Hellas (evolution) έχει ολοσέλιδη καταχώρηση στο AMS με 1.8lt 16V στα 165 άλογα, οπότε μάλλον έχει και αυτός λύση (λογικά με πρόγραμμα + εκκεντροφόρους) - αυτό για κάποια προηγούμενα post, ίσως βοήθησα

ASTRAKITCAR
16-01-07, 22:03
σορρυ εγω μιλαω για το site της steinmetz,εκει δεν ειδα κατι.
παιδια οποιος ξερει να προγραμμταιζει,και προγραμματισει εδω το αμαξι σας,billas,eds κτλ το ιδιο αποτελεσμα πανω κατω θα εχει.
σκεφτειτε το ολοι καλα,αν ειναι να οργανωθουμε να δωσουμε τα λεφτα μπροστα-γιατι μονο ετσι θα κατεβουν-και να κανουμε σωστα και ομορφα την δουλεια μας.

nilaz
17-01-07, 11:03
Εγω ειμαι μεσα για EDS. Οπως εχω πει και παραπανω μπορω να διαθεσω μεχρι 1300Ε να κανω το αμαξι μου γυρω στα 150 αλογα. Το μονο που θελω ειναι να εχω επιλογη του ποτε το αμαξι θα ειναι μαμα και ποτε θα εχω 150 αλογα (κατι σαν τη λυση της EDS που τα δινει μεσω διακοπτη) και να μην χασω την εγγυηση. απα λοιπον θα ειναι λυση που δεν αναγνωρζεται η λυση που εγκρινεται απο ΟΠΕΛ. Προτεινω να μαζευτουμε ολο οι ενδιαφερομενοι μια μερα να πιουμε καφεδακι ναι να τα πουμε και απο κοντα. Εαν καποιος πραγματικα ενδιαφερεται θα αφιερωσει 2 ωρες να ποιουμε καφε και να γνωριστουμε. Ουτως η αλλως να ανταλαξουμε και αποψεις προσωπο με προσωπο. Εγω ειμαι μεσα για EDS. Billa δεν βαζω. H EDS για εμενα ειναι εγγυηση...

MOYTPO
17-01-07, 11:48
Και εγω σε περιοδικο το ειδα το κιτ για τον Ζ18ΧΕ. 165 αλογατα.

Η καποιος μας δουλευει ή κατι δεν κανετε σωστα!!!!!!
Κλεανθη εγω θα παω στο exelixis για προγραμμα γιατι στον Μπιλα θα μας σκισει το κ*λο.

ASTRAKITCAR
17-01-07, 12:59
οχι ρε αν του πω εχω 10 μοτερ και θελουν προγραμμα,θα του πω αν συμφωνει με 300 το κεφαλι.
η θα βγαλει 3000€ ή θα παρει τα αρ.....μου.

να σου πω και κατι?αν το αμαξι ξυριζει θα εδινα και 400€...αρκει να γινει η δουλεια εδω επανω στο dyno.

παιδια να τα πουμε απο κοντα.κανονιστε απο βδομαδα να τα πουμε.προτεινω να βρεθουμε γυρω στις 21.30 το βραδυ καπου ησυχα να συννενοουμαστε.ακρες να κατεβασω ανθρωπο και εχω και θα βρουμε.τα αλλα απο κοντα.

teddy
17-01-07, 23:57
μεσα για να βρεθουμε...
μεσα στο σκ τι λετε?
στο σεφ ας πουμε?αν βολευει?
κρυο δεν εχει για να μπουμε μεσα...
ριξτε προτασειςι!

MOYTPO
18-01-07, 14:35
Συνεννοηθειτε εσεις και πειτε μου. Παλι Αθηνα θα κατεβαινω ρε γμτ!!!!!!!!

300 ειναι παρα πολλα 250 πεστου. Για να μην πω 200!!!!!

nilaz
19-01-07, 22:56
Μιας και δεν κατεχω καθολου το θεμα του ebay βρηκα αυτο:

http://cgi.ebay.de/Lexmaul-Edelstahl-Faecherkruemmer-Opel-Astra-H-1-8-Z18XE_W0QQitemZ270080828034QQihZ017QQcategoryZ73084QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQ QcmdZViewItem

Ειναι το χταποδι της Lexmaul με ενσωματωμενο καταλυτη και αν καταλαβα τιμη λεει 859 Ε. Εγω το περνω απο Ελλαδα 850 Ε οποτε να υποθεσω οτι η τιμη ειναι πολυ καλη?????

Λοιπον εχω νεα!!!!!!!Επικοινωνησα με EDS Γερμανια να ρωτησω τι γινεται με τον Κουλμπακη και τι παιζει γενικα με τα μικρα μοτορια (Ζ14ΧΕΡ, Ζ16) δεν θυμαμαι ακροβως τους κωδικους. Η απαντηση τους ηταν οτι υπαρχει ενα προβλημα με το 1.6 και το λυνουν απο στιγμη σε στιγμη. Οσο για το 1.8 η ποδοση ειναι η γνωστη (15 αλογα και 2 κιλα ροπη) και οσο για το 1.4 μου απαντησαν οτι το μοτερ που φοραει το Astra H ειναι το ιδιο με του corsa, tigra και η EDS εχει βγαλει προγραμμα εδω και ενα χρονο. Ζητησα αναλυτικες ιπποδυναμεις και περπισοτερες λεπτομερειες. Το αποφασισα. Θα βαλω EDS απο προγραμμα...Υπομονη μεχι να βρουμε τον Κουλμπακη.

Οχι διπλα post - Zervas

s5zax
21-01-07, 19:12
Ζητησα αναλυτικες ιπποδυναμεις και περπισοτερες λεπτομερειες.
Και γω ζητησα αλλα στα παπαρακια του με εγραψε ο γερμαναρας εδω και 2 κοντα μηνες....

nilaz
21-01-07, 19:28
Και γω ζητησα αλλα στα παπαρακια του με εγραψε ο γερμαναρας εδω και 2 κοντα μηνες....

Φιλε John επειδη εισαι μικρος ακομα να ξερεις οτι ο τροπος που ζητας πραγματα αλλαζει εντελως την συμπεριφορα του αλλου. Ασε να δουμε δεν λεω οτι θα μου τα στειλει αλλα μην με φτιαχνεις και εσυ lol και παω Γερμανια και φερω το γαμ@προγραμμα εδω και ανοιξω συνεργειο ΟΠΕΛ και χεστω στο ταληρο.... :clap: :clap: :super: Ειπα υπομονη. Στην Ελλαδα ζουμε. Αν ζουσαμε Αγγλια εκτος οτι θα ειχαμε την regal διπλα μας θα ειχαε και πολλα αλλα καλυτερα (και χειροτερα ομως). Οποτε υπομονη.

Λοιπον κυριοι...Απιστετο. Μου απαντησε ο Γερμανος σε μια μερα. Για τα Z14XEP kai Z18XE οπως εγραψα παραπανω το προγραμμα ειναι διαθεσιμο εδω και ενα χρονο. Για το 1.6 θα βγαλουν τωρα μιας και μονο 1% απο astra H ζηταει προγραμμα στην Γερμανια. Μου ειπε οτι το φτιαχνουν σε συνεργασια με τον Κουλμπακη για Ελλαδα. Οποτε υπομονη. Θα μου στειλει και dyno results μεσα στην εβδομαδα. Ετοιμαστειτε.....

KAPITALAS
22-01-07, 10:36
Auta ta exete dei apo tin M-Tech??
Pos sas fenonte?
Gia Z18XE
http://www.mathijssentechnics.nl/start.php?View=page&part_id=141021&hid=94&lhid=&lvid=

Kai gia Z14XEP(Corsa C-Astra H)
http://www.mathijssentechnics.nl/start.php?View=page&part_id=141046&hid=38&lhid=&lvid=

corsadi
22-01-07, 12:46
Καλα μας φαινονται,το θεμα ειναι πως θα ερθουν Ελλαδα...

nilaz
23-01-07, 18:00
Κυριοι καλησπερα,

Σημερα παρεδωσα το αμαξι μου για αλλη μια φορα σε συνεργειο της ΟΠΕΛ Δρομων για το γνωστο θεμα των συνεμπλοκ. Με εστειλε εκει η ΟΠΕΛ Ελλαδος. Δεν μπορω να πω περισσοτερα. Αυτο που μπορω να σας πω ειναι οτι πηγα το αμαξι και οταν πηγα και το πηρα εκτος οτι μου εδειξαν το προβλημα που ηταν μου εξηγησαν και πως το εφτιαξαν. Πραγματικα εμεινα μ@λ@κας με τον επαγγελματισμο τους. Μπορω να σας πω με ποιον να μιλησετε. Επισης οι τιμες για το σερβις των 30.000 χλμ μου φανηκαν ακρως δελεαστικες. Ειλικρινα μετα την αντιμετωπιση τους αν και ειναι εντελως αναποδα απο εκει που μενω θα το πηγαινω εκει το αμαξι. Εχω αλλαξει 3 αντιπροσωπιες αλλα αυτοι φανηκαν ανθρωποι. Και ειδικα ο προισταμενος του συνεργειου.

Παμε τωρα στην ουσια. Οσοι θυμουνται ειχα αναφερει οτι οταν θα κανουμε την δουλεια με EDS θα παμε στην παραπανω αντιπροσωπια. Ρωτησα εαν ξερουν τον Κουλμπακη και την γνωμη του αρχιμηχανικου και μου ειπε οτι το προγραμμα της EDS ειναι πολυ καλο μιας και δινει αλογα, δεν χανεις εγγυηση και ειναι φτηνο. Ετσι λοιπον επικηνωνησα με τον Κουλμπακη. Διαβαστε με προσοχη διοτι δεν θα ξαναασχοληθω. Κουραστηκα οχι τιποτα αλλο.

Τα νεα ειναι καλα και κακα... Τα καλα νεα αφορουν ολους τους κατοχους 1.8 και 1.4 μοτερ. Οσοι λοιπον εχουν Ζ18ΧΕ και Ζ14XEP ΑΥΡΙΟ κανονιζω και ερχεται ο κουμπλακης και βαζουμε το προγραμμα. Ανακεφαλαιωνω και λεω οτι με το προγραμμα της EDS δεν χανεται η εγγυηση ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ απο τον Tech2. Μην αρχισετε παλι να μου λετε τι γινεται με την εγγυηση. Το κοστος ειναι 400 Ευρω και τα λεφτα ειναι μετρητα. Η διαδικασια θα γινει στην OPEL Δρομων στην Κιφησου και Καβαλας. Τελικα θα πρεπει να παμε να αφησουμε τα αμαξι το πρωι και να τα παρουμε το απογευμα. Οχι να πηγαινουμε για κανα δυωρο. Εγω σκοπευω να παρω αδεια εκεινη την ημερα. Τα αμαξια μπορουν να ειναι Astra H, Tigra και Corsa με τα παραπανω μοτερ.

Τωρα τα ασχημα νεα. Οσοι ειναι κατοχοι 1.6 θα πρεπει να κανουν υπομονη. Εχω μιλησει με την ιδια την EDS και μου ειπαν οτι εχουν ενα προβλημα με τον Ζ16ΧΕΡ και θα το λυσουν αμεσα. Οποτε υπομονη. Ας βαλουμε εμεις να δουμε τι κανει και μετα κανονιζω και για τους αλλους. Ουτως η αλλως δεν μπορουμε ολοι σε μια ημερα.

Πρωτεινω την ερχομενη Πεμπτη η Παρασκευη 1 ή 2 Φεβρουαριου να κανονισω να παμε να βαλουμε το προγραμμα. Πρεπει να μαζευτουμε 5 αμαξια. Εχουμε και λεμε.
1) nilaz – Astra GTC 1.8 Z18XE
2) chuckie – Astra H 1.8 Z18XE
3) nikoscar – Astra GTC 1.8 Z18XE

Χρειαζομαστε αλλα δυο αμαξια ειτε Astra, ειτε corsa, ειτε tigra. Αρκει να ειναι 1.4 ή 1.8.

Μεχρι Πεμπτη απογευμα θα πρεπει να αποφασισουμε για να κλεισω το ραντεβου. Εχω μιλησει με Κουλμπακη και ειναι ολα ετοιμα. Απο εμας περιμενει.
Αντε να δω τωρα μην και μου τα γυρισετε σας ........
Συγνωμη για το μεγαλο τοπικ.

Ελπιζω να σας καλυψα.

PS. To chip της ΜΤΕCH δεν ερχεται Ελλαδα πρεπει να παει ο εγκεφαλος Ολλανδια.

nilaz
24-01-07, 17:36
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ EDS?????

ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΦΩΝΑΖΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΥΛΜΠΑΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΟΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.....
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ....

Chuckie
24-01-07, 22:18
Εγώ μέσα, έχεις p.m. Αν μπορέσεις Παρασκευή θα ήταν καλύτερα για εμένα, αλλιώς απλά πρέπει να ακυρώσω σημαντικό ραντεβού.... Σε κάθε περίπτωση πάντως μέσα... Τα πάμε, τα αφήνουμε, πάμε για καφέ, ποτό, μπιλιάρδο, πόκα, Counterstrike, Battlefield και επιστρέφουμε

nilaz
25-01-07, 00:35
Αρα εχουμε και λεμε:
1) Nilaz
2) Chuckie
Κανεις αλλος ρε παιδια??? Μπορειτε να βαλετε σε τιγκρα, κορσα αρκει να ειναι 1.4 ή 1.8. Απλα θελουμε κανα 2 αμαξια για να ερθει Αθηνα. Nikoskar που εισαι??? :)

djmanosv
25-01-07, 08:01
Και εγω σε περιοδικο το ειδα το κιτ για τον Ζ18ΧΕ. 165 αλογατα.

Η καποιος μας δουλευει ή κατι δεν κανετε σωστα!!!!!!
Κλεανθη εγω θα παω στο exelixis για προγραμμα γιατι στον Μπιλα θα μας σκισει το κ*λο.

για τον 18αρη με τα 140 υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή μόνο για τον 125
σήμερα το πρωί έβαλα τα ελατήρια της ιrmscher 419 Ε . To αποτέλεσμα με ικανοποίησε απόλυτα, το αμάξι χαμήλωσε όσο έπτρεπε και "έδειξαν" πολυ οι
17" . Στις στροφές απίστευτο δεν καταλαβαίνεις ότι το αμάαξι στρίβει..

επίσης μου φτιάξανε το πρόβλημα με τα σινεμπλόκ (μάλλον τα ξαναγρασσάρανε από ότι είδα δεν είμαι όμως σίγουρος, ας ελπίσω να μην ξανακούσω τρίξιμο ... )

nilaz πώς σου φτιάξανε εσένα τα σινεμπλοκ ???

Οχι διπλα post - zervas

ASTRAKITCAR
25-01-07, 09:28
με 200 εβαζες της H&R ή της EIBACH.o IRMECHER τα παραγγελνει σε εναν απο τους δυο...

nilaz
25-01-07, 09:59
Θα ρωτησω για τον καινουργιο 1800αρη δεν ξερω. Οσο για τα συμενπλοκ μου τα γρασαρανε αλλα μου τα γρασαρανε ΣΩΣΤΑ. Το συνπεμπλοκ του αστρα ειναι διαιρουμενο. Πρεπει να το βγαλουν, να το ανοιξουν, να το γρασαρουν και να το ξαναβαλουν. αυτο φυσικα μεχρι να ερθουν καινουργια συνεμπλοκ στην Ελλαδα μιας και δεν υπαρχουν.

Σας τα ελεγα για τα ελατηρια και δεν με πιστευατε.....δειτε τωρα πως στριβει...

djmanosv
25-01-07, 11:17
ναι nilaz είχες δίκιο τα ελατήρια πρέπει να μπουν στο gtc
πλεον δεν καταλαβαίνεις ότι στρίβει παρα μόνο όταν ακουσεις το esp να βαράει ....

αν υπάρχει κάτι για τον 18 με τα 140 ανεβαινω επι τόπου αθήνα για πρόγραμμα

mxa055
25-01-07, 13:22
Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι και εγώ για ελατήρια... το χαμήλωμα σας είναι 30mm μπρος πίσω σωστά; Το μαύρο φιλέτο του προφυλακτήρα σας ακουμπάει κάτω σε λογικά "χαντάκια" γιατί αν βρίσκει... τον λούλο γιατί εμένα εκεί είναι πλαστικό.

nilaz
25-01-07, 15:37
Κυριοι καλησπερα,

Μιλησα με Κουμπλακη και εχω κανονησει τα εξεις.....Ο Κουμπλακης εαν θα ερθει θα ερθει Αθηνα Πεμπτη 1 Φεβρουαριου. Δυστηχως δεν μπορει να γινει την Παρασκευη μιας και εχει κανονιστει και με το συνεργειο της ΟΠΕΛ. Το θεμα ειναι το εξης. Για να ερθει χρειαζομαστε 5 αμαξια τουλαχιστον. Μεχρι στιγμης εχουμε 3 αμαξια.
1) nilaz Astra H Z18XE
2) chuckie Astra H Z18XE
3) φιλος μου Astra H Z18XE

Η EDS βγαζει προγραμμα για Αστρα G, H, corsa C, tigra για ολα τα μοτερ 1.4, 1.6, 1.8 αρκει το 1.6 να μην ειναι 1.6XEP οπως ειναι του Astra H. Ενδιαφερεται κανεις αλλος??? Μιλησα μαζι του και πρεπει να αποφασιζουμε μεχρι Κυριακη βραδυ 28/1/07. Το κοστος ειναι 400 Ευρω μετρητα και η εγγυηση δεν χανεται. Εαν δεν βρεθουν αλλα 2 αμαξια δυστηχως θα πρεπει να το ακυρωσω και να ανεβουμε Βολο οι ενδιαφερομενοι. Ελπιζω να βρουμε αλλα 2 αμαξια τουλαχιστον. Mxa055 εσυ δεν με ρωτουσες για ενα tigra?
Αντε ρε οργανωθειτε θελω αλογα στο αμαξι μου......

PS. mxa Εμενα βρισκει καποιες φορες οποτε εαν το χαμηλωσεις θα πρεπει να προσεχεις αρκετα. Δεν βρισκει στον δρομο αλλα σε ραμπες συνηθως...Σε χαντακια ΠΟΤΕ

PS2: Δεν υπαρχει προγραμμα για τον 140 αλογα. Οτι σας λεω οτι υπαρχει υπαρχει εδω και 1 χρονο και εχει δοκιμαστει στην Γερμανια και Αγγλια.

mxa055
25-01-07, 17:11
Μμμμ κατάλαβα... θα περιμένω άλλο OPC να βάλει τα ελατήρια Αθήνα και ανάλογα θα πράξω και εγώ μετά εκ του ασφαλούς lol

Ναι είχα πει για το τίγκρα, αλλα δεν παίζουν λεφτά μιας και έβαλε πρότζεκτ να πάρει την αεροτομή της και το τελικό της irmscher...all show and no go! Γυναίκες... τι να πεις...

antonis
26-01-07, 20:15
mxa055 γιατι δεν κανεις κ εσυ ενα προγραμμα eds να γουσταρεις κ αλλο..?

SBULL
26-01-07, 22:36
mxa055 epeidi forao ta 3,5ponta h&r se gtc me profylaktires kai maspiedes opc line,prepei na soy po,oti to amaxi briskei mono se poly bathi xantaki(tafo).kathos kai se rampes ano ton 30 ponton.emfanisiaka einai apisteyto to apotelesma.apo thema kratimatos to gtc pleon exei ginei traino(nilaz exeis dikio).fantazomai to opc soy tha einai amaxostoixia.

corsadi
26-01-07, 22:41
Απο κοπανημα τι λεει;

SBULL
26-01-07, 22:56
opos einai fysiko exei xasei ligo apo anesi alla apo periergoys ixoys kai triximata (ektos apo to gnosto sinemplok) tipota edo kai 3 mines poy ta forao

s5zax
26-01-07, 23:10
ποσα κυβικα εισαι? εχεις ids+?

SBULL
26-01-07, 23:32
1600 me ids

billy
26-01-07, 23:35
Ρε john αν δεν ανακατεψεις τη μυτη σου παντου ρε.... δε μπορεις...

A.K.
27-01-07, 00:55
SBULL alla3es kai amortiser i mono elatiria??
poso sou stoixise??

mxa055
27-01-07, 01:16
@Sbull κοίτα γενικά το προσέχω με τις λακούβες και της ανηφόρες/κατηφόρες... αλλά φοβάμαι κάτι "τάφρους" που πετυχαίνω 2-3 φορές την ημέρα αναπόφευκτα. Πως είναι στα βριλλήσια μεριά, ένα τέτοιο πράγμα. Θα σταματήσω μια μέρα στο βαθύτερο που περνάω να δω πόσο ύψος έχει και ανάλογα θα πράξει. Σίγουρα με το χαμήλωμα θα πηγαίνει τρένο πάντως.

@antonis να δώσω 1000 ευρά για να βάλω μόνο πρόγραμμα λίγο άτοπο το βρίσκω. Όταν έρθει η ώρα θα τουμπανιαστεί μια και καλή να γουστάρουμε...

teddy
27-01-07, 13:35
mxa055 epeidi forao ta 3,5ponta h&r se gtc me profylaktires kai maspiedes opc line,prepei na soy po,oti to amaxi briskei mono se poly bathi xantaki(tafo).kathos kai se rampes ano ton 30 ponton.emfanisiaka einai apisteyto to apotelesma.apo thema kratimatos to gtc pleon exei ginei traino(nilaz exeis dikio).fantazomai to opc soy tha einai amaxostoixia.

θελουμε φωτο απο το αμαξι σου.....
ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!
ευχαριστω!!!

zervas
27-01-07, 14:29
Ρε εσυ ενταξει για να βρεις κατω πρειπει να εχει μια τρυπά τεραστια κατι σπανιο δηλαδη...

teddy
27-01-07, 14:42
Ρε εσυ ενταξει για να βρεις κατω πρειπει να εχει μια τρυπά τεραστια κατι σπανιο δηλαδη...

και να πω οτι δεν κυκλοφορεις ρε μαικ...
μα καλα που πας και δεν βρισκεις ταφους???
γεμισε ο τοπος!!!
πιο πολλοι ταφοι στο δρομο παρα στα νεκροταφεια!!!
μπρρρρρ!!! -dead- :crap: :moron:

MOYTPO
28-01-07, 01:04
to amaxi briskei mono se poly bathi xantaki(tafo).kathos kai se rampes ano ton 30 ponton

Ρε φιλε μηπως εχεις jeep????? Ανω 30 ποντων???? Μηπως μπερδευεσαι???
Κουτακι κοκα κολας ορθιο περναει απο το μπροστα σποιλερ????? Εμενα πακετο τσιγαρα δεν περναει παντως!!!!

corsadi
28-01-07, 12:29
Nilaz,κανοντας λιγο το δικηγορο του διαβολου,η τιμη για το προγραμμα της EDS στη Γερμανια ειναι 250 ευρω κ ο Κουμπλακης η καλυτερη τιμη που εκανε αφου θα πατε καμποσα αυτοκινητα ηταν τα 400 ευρω;;;Δηλ αν παω μονος ποσο θα μου το χρεωσει...;;;

mxa055
28-01-07, 15:01
Νομίζω πως δεν τους κάνει καμμία έκπτωση, απλά άμα μαζευτούν πολλοί θα κατεβάσει τον κ@λο του Αθήνα να τους τα περάσει.

Η EDS που έβαλε μηχανικούς, προγραμματιστές, αγόρασε αυτοκίνητα για να τεστάρει, έχει του *****η τον εξοπλισμό ζητάει 250... έ ο έξυπνος έμπορας στην Ελλάδα να μην βγάλει άλλα 150 (πολύ περισσότερα γιατί αυτός δεν το παίρνει 250 αλλά τέσπα) γιατί είναι έξυπνος;

MOYTPO
28-01-07, 17:26
Ειπαμε ο Κουμπλακης δαγκωνει πολυ ασχημα!!!!!
Συννενοηθειτε με τον Κλεανθη μπας και βρειτε ακρη για πιο φθηνα!!!!

SBULL
28-01-07, 19:08
Α.Κ. μονο ελατηρια εβαλα.250 ευρω με την τοποθετηση.μουτρο εχεις δικιο, πολυ ειπα.λαθος υπολογισμος.παντως κουτακι κοκα κολας περναει χαλαρα.μη ξεχναμε οτι ο προφυλακτηρας opc line στη μεση ειναι πιο ψηλος απο οτι στις 2 ακρες.εννοειται οτι τις μεγαλες ραμπες τις περνας στριβοντας το τιμονι.τις ραμπες π.χ. μπροστα απο σχολεια τις περνας ανετα.teddyf1z το αμαξι ειναι αυτο που βλεπεις στο αβαταρ.με τη διαφορα οτι απο αυριο θα εχω αλλες ζαντες.φωτο εχω πολλες.προγραμμα δεν εχω (αλλα και να βρω δεν ξερω να χειριστω καθοτι αρχαριος ακομα) για να βαλω κι αλλες.οποτε περιμενω και γω απο φιλο μου για να τις επεξεργαστει και να τις περασω.

zervas
28-01-07, 20:35

και να πω οτι δεν κυκλοφορεις ρε μαικ...
μα καλα που πας και δεν βρισκεις ταφους???
γεμισε ο τοπος!!!
πιο πολλοι ταφοι στο δρομο παρα στα νεκροταφεια!!!
μπρρρρρ!!! -dead- :crap: :moron:
ΡΕ δικιο εχεις αλλα προσπαθω να της αποφευγω...Παντως αν περναει κουτακι κοκακολας καλα ειναι...

nilaz
28-01-07, 20:36
Λοιπον παιδια εγω μιλησα με EDS Γερμανια και μου ειπαν οτι ΜΟΝΟ ο Κουλμπακης ειναι αναγνωρισμενος στην Ελλαδα να κανει την δουλεια. Μαλιστα τους προτεινα να πληρωσω λεφτα σε λογαριασμο τους και να μου στειλουν το προγραμμα να το βαλω εγω σε αντιπροσωπεια ΟΠΕΛ με τον TECH2 αλλα αυτοι μου ειπαν να επικοινωνησω με τον Κουλμπακη. Οσο για την τιμη ειναι 400Ε ειτε παμε 5 αμαξια ειτε 1. Απλα εαν ειναι ενα αμαξι πρεπει να παει Βολο οποτε οι βενζινες ειναι αλλα 70 Ευρω. Το οτι το προγραμμα εχει 250 Ευρω στην Γερμανια και εδω εχει 400Ε δεν νομιζω οτι ειναι ακυρο. Οτι κατασκευαζεται στην Γερμανια ειναι πολυ πιο φτηνο απο οτι στην Ελλαδα. Δεν ειναι ο Κουλμακης απατεωνας μην τρελαθω. Ουτε τον ξερω ουτε με ξερει αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο να ειναι πιο ακριβο στην Ελλαδα. Αν αγοραζαμε πορτοκαλια ή ελιες σιγουρα θα ηταν πιο φτηνα εδω απο οτι εξω. Τελοσπαντων επειδη το εψαχνα παρα πολυ καιρο θα προσπαθησω να του πω να κατεβει για 3 αμαξια που μαζευτηκαμε αλλα γενικα δεν βλεπω μελλον. Ηλπιζα να μαζευομασταν 5 αμαξια που χρειαζονται για να γλυτωσω το δρομολογιο Βολο αλλα χλωμο. Εαν δεν κατεβει θα περιμενω να βγαλει και για το 1.6 και τοτε σιγουρα θα το κανουμε. Παντως και με τον Κλεανθη να μιλησουμε δεν προκειται να αλλαξει κατι. Το προβλημα ειναι οτι η EDS δεν εχει αυτη την στιγμη προγραμμα για Z16XEP παρα μονο για Ζ16ΧΕ οποτε οσοι εχετε 1.6 GTC υπομονη. Αφου δεν παιζει κανα κορσα ή τιγκρα ή αστρα G για προγραμμα υπομονη. Εγω δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο.

teddy
29-01-07, 01:11
φυσιολογικο να ειναι πιο ακριβο στην Ελλαδα. Αν αγοραζαμε πορτοκαλια ή ελιες σιγουρα θα ηταν πιο φτηνα εδω απο οτι εξω.

ενταξει ελεος ρε νικο!!!!!!
δεν μου εμεινε αντερο......
χαχαχαααχααα

ASTRAKITCAR
29-01-07, 09:07
εμενα δεν με ενοχλησε κανεις απο το παιδια που ενδιαφερεται και εγω δεν εχω ακρη με κουμπλακη..

θα μιλαγα με αγγλο βελτιωτη ο οποιος δουλευει προγραμματα της EDS...

και κατα πασα πιθανοτητα σε 5 το πολυ ημερες θα τελειωνατε την δουλεια.αυτον τον βολιωτη τον ειχα πλησιασει και εγω καποτε για προγραμμα και εισαγωγη και μαλιστα ημουν πλοηγος σε ραλι που ετρεχε αυτος και αφου ειδε οτι ημουν και στο χωρο δεν μου εκανε καν μια μικρη εκπτωση...οποτε με τον κυριο δεν ασχολουμαι πλεον...

οπως εχω ξαναπει πειτε μου αριθμο ακριβως παιδιων που ενδιαφερονται,αλλα πραγματικα να ενδιαφερονται γιατι θα ζητησω προκαταβολη για να κλεισω την συμφωνια.οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να εκτεθω ως προσωπο στον αντιπροσωπο.
μια φορα με κρεμασε ανθρωπος απο εδω για φιλτροκουτι το οποιο παραγγελθηκε και δεν με πληρωσε ποτε.την πεμπτη το πρωι δοθηκε παραγγελια για δυο σκουπιτσες ομως-μεταξυ αλλων-για corca C απο billa και το παιδι μου εβαλε τα λεφτα στον λογαριασμο και Σαββατο 08.00 το πρωι τα ειχε στα Χανια με το καραβι..βαλτε οτι του τα εδωσα 118€ την σκουπα και μεσα ηταν billa αγορα,courier υπερexpress απο Γερμανια και το καραβι απο Πειραια προς Χανια...εδω ο καλτσουνης την δινει 160€...

οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να εκτειθεμαι...οποιος θελει ξαναειπα να μαζευτουμε να τα πουμε απο κοντα δινετε 50-100€ μπροστα και κανονιζουμε...να δω ποιον θα προτιμησουμε BILLA για προγραμμα εδω ή απο αγγλο προγραμμα της EDS...

nilaz
29-01-07, 15:21
Σας παραθετω τι εγραψε καποιος κατοχος ΟΠΕΛ μετα την τοποθετηση προγραμματος απο EDS στην Ελλαδα.

Όλοι είδανε διαφορά, τόσο αυτοί με τα 18άρια όσο και αυτοί με τα14άρια. Στις 2500 με 3000 στροφές αρχίζει να δίνει και από εκεί και πάνω είναι που κάνει τη διαφορά με πριν. Δεν παίρνει δλδ το μοτέρ δύναμη μόνο ψηλά, αλλά έχει και χαμηλά. Ουσιαστικά το προγρ παίζει με τον παλμό ψεκασμού και το αβανς ενώ ανεβάζει και τον κόφτη περίπου 500 στροφές.
Φαντάζομαι ότι αν ψαχτείς και λίγο με την εξάτμιση τότε θα δεις και παραπάνω διαφορά.
Όλες οι βελτιώσεις που γίνανε ήταν χωρίς τοποθέτηση εισαγωγής.
Τα μοτέρ που πάιξανε την Παρασκευή ήταν 14άρια, 16άρια, 18άρια καθώς και ένα diesel...
Σημείωση: ανάλογα τον κωδικό του κάθε μοτέρ έπαιζε και ανάλογο προγρ από τον EDS. Δλδ άλλο για Ζ και άλλο για Χ.

Απλα για οσους αμφισβητουσαν οσα ελεγα για την EDS. Ελπιζω καποια στιγμη να μαζευτουμε 5/6 αμαξια ωστε να πεισω τον Κουμπλακη να κατεβει Αθηνα. Chuckie υπομονη......

corsadi
29-01-07, 15:25
Astrakitcar,μπορεις να κανονισεις να κατεβει ο bilas να μας κανει προγραμμα;;;

ASTRAKITCAR
29-01-07, 22:02
αν μαζευτει σεβαστος αριθμος αυτοκινητων δεν βρισκω τον λογο να αρνηθει.

zervas
29-01-07, 22:13
Τελικα για 1.6 δεν εχει??

nilaz
29-01-07, 23:29
Λοιπον παιδια σας το λεω για τελευταια φορα. Η EDS δεν βγαζει προγραμμα για Ζ16ΕΡ οποτε ολα τα 16αρια GTC πρεπει να περιμενουν. Εχω μιλησει με Γερμανια και μου τα εχει πει αυτα η EDS και οχι ο Κουλμπακης. Αυτη την στιγμη που μιλαμε υπαρχει προγραμμα για ολα τα 1.4, 1.6, 1.8 ΧΕ για Astra, Tigra, Corsa. Εχω γ@μηθει να ξαχνω να βρω τον καλυτερο βελτιωτη για νορμαλ καταστασεις και ειδικα για οσους εχουν GTC. Ο λογος ειναι οτι με τον billa χανουμε εγγυηση και οσοι εχουν GTC εχουν 6 χρονια μοτερ.΅Ενω με την EDS δεν χανεται τιποτα. Απλα γιατι δεν ανιχνευεται. Οποιος εχει βασικες γνωσεις βελτιωσεων μπορει να καταλαβει τι λεω. Δεν κερδιζω τιποτα απο την EDS ουτε απο τον Κουλμπακη. Απλα εαν μαζευτουμε 5-6 αμαξια θα κανονισω να ερθει αθηνα να μας φτιαξει και να φυγει. Θελω το καλυτερο για το αμαξι μου και μετα απο ψαξιμο 5 μηνων βρηκα ακρη μετα απο επικοινωνιες με Γερμανια κλπ κλπ. Οσοι θελουν να παιξουν με εκκεντρα και περεταιρω ας ακολουθησουν τον ASTRAKITCAR μιας και ξερει τι δινει και τι οχι. Οσοι ομως θελουν μονο ενα προγραμμα και μια εξατμιση η EDS εινα μονοδρομος. Απλα βλεπω οτι μεσα στο κλαμπ δεν υπαρχει καλη θεληση για κατι ομαδικο και παντα υπαρχει καχυποψια. Τεσπα εαν μεχρι αυριο στις 12 το μεσημερι μαζευτουμε 5-6 αμαξια ισως να τον πεισω να κατεβει. Διαβασατε τι εγραψαν αυτοι που τους εβαλε προγραμμα ο Κουλμπακης. Δεν λεω και οι αλλοι βελτιωτες καλοι ειναι αλλα εγω μονο EDS θα βαλω γιατι δεν σκοπευω να βαλω τιποτα αλλο πανω στο αμαξι μου εκτος απο μια εξατμιση. ΞΑΝΑΛΕΩ. Χρειαζοματε 5-6 αμαξια για να περασουμε προγραμμα την Πεμπτη 1 Φεβρουαριου. Μεχρι αυριο στις 12 αποφασιστε. Αλλιως μετα θα κανουμε κανα 6μηνο.
Φιλικα,
Νικος

s5zax
29-01-07, 23:54
Συμπληρωνω και Z14XEP...

nilaz
30-01-07, 00:58
Οριστε κυριοι τι εγραψε ενας ευτηχης κατοχος ΟΠΕΛ μολις περασε το προγραμμα της EDS. Δεν θα ξαναασχοληθω. Εαν μαζευτουμε μεχρι αυριο 5 αμαξια εχει καλος αλλιως ας κανει ο καθενας οτι θελει. Εγω θα παω καποια στιγμη να το βαλω στον Βολο και εσεις εδω στην Αθηνα πληρωνετε οτι θελετε.

Φίλοι καλησπέρα.Λοιπόν το πρόγραμα κοστίζει 400 euro,που με τόσα πέρνεις ένα χταπόδι και στην τελική δεν βλέπεις και καμία μεγάλη διαφορά.Με το πρόγραμα αυτό ζωντανεύει το opelaki.Π.Χ. ένα x14xe που θέλει 3000rpm και πάνω για να περπατίσει φεύγει απο πιο χαμηλά.Κάθε ταχύτητα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα π.χ. astra g Ζ18xe η τρίτη βγάζει 160χιλ.πέρνουν περίπου 10hp και πάνω (εξαρτάτε πάντα από την κατάσταση του μοτέρ).Όλοι πλήρωσαν με ευχαρίστηση το πρόγραμα, αυτό τα λέει όλα.Η μεγάλη διαφορά είναι στα diesel astra h 19dth που απο μαμά βγάζει 150hp είναι τώρα μόνο με το πρόγραμα στα 190hp με μία ροπή απίστευτη.Εν το μεταξύ το καλό είναι ότι έχεις και μείωση καυσίμου.Η διαδικασία είναι αυτή που ανέφερε και ο gcoupe πατριώτης.Ότι θέλετε εγώ εδώ είμαι Μία πολλή καλή λύση και όχι με μεγάλο κόστος.

Ειλικρινα λυπαμαι γιατι εχω φαει πολλες ωρες στο δικτυο και στα τηλεφωνα και μολις ηρθε η ωρα να βαλουμε το προγραμμα εγινε μ@λ@κια. Οχι τιποτα αλλο αλλα θελω αυτα τα 15 αλογακια στο κουμπακι μου. Θα ειναι αλλο αμαξι.

~astraxan~
30-01-07, 01:58
na rotiso kati ???? morei o typos sto bolo na topothetisei enan diakopti gia energopioisi/apenergopoiisi tou programmatos?

s5zax
30-01-07, 02:01
Οχι....

~astraxan~
30-01-07, 02:02
a giati kati eixa akousei gia parallilo egkefalo... oxi apo do... apta kontromerh pou suxnazo...

nilaz
30-01-07, 09:49
Αν εχεις sport switch τοτε μπορεις εαν θελεις το προγγαμμα να ενεργοποιειται απενεργοποιειται μεσω του sport switch. Αν δεν εχεις τοτε θα το εχεις μονιμα.

KAPITALAS
30-01-07, 10:45
Arxika kai ego psinomouna alla me apotrepoune 2 pragmata.

1on to oikonomiko, den exo autin ti stigmi na doso 400 euro ntoukou.
2on to oti to programma einai konserva. Deite ti provlimata exei to (konserva) programma tou billa.

Tha protimousa na erthei o Billas('H o opoios Billas) Athina kai na mou valei programma o idios sto amaksi mou kai panta se logika leuta dioti den eimai zamploutos!!!

nilaz
30-01-07, 11:01
1on to oikonomiko, den exo autin ti stigmi na doso 400 euro ntoukou.
Για το οικονομικο δεν προρω να πω κατι φιλε μου. Αν και τοσο καιρο που εψαχνα να βρω προγραμμα εβλεπα τιμες απο 500Ε και πανω μεχρι 800Ε και αυτες οι τιμες εξωτερικο και οχι Ελλαδα. Πιστευω οτι το προγραμμα της EDS ειναι η καλυτερη βελτιωση ως προς την αξια της. Αλλοι βαζουν τελιακ της irmscher που εχει 700Ε για να παρουν 2 αλογα. Αλλοι βαζουν χοανες...Ενα σωρο λεφτα διχως μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης. Φυσικα ο καθενας κανει οτι θελει στο αμαξι του.

2on to oti to programma einai konserva. Deite ti provlimata exei to (konserva) programma tou billa.
Το εχω πει πολλες φορες. Οποιος θελει να βαλει στο αμαξι του φιλτρο ελευθερο στον παπα, προγραμμα και αντε βαρια βαρια καμια εξατμιση το προγραμμα της EDS ειναι οτι καλυτερο παιζει αυτη την στιγμη στα ΟΠΕΛ. Φυσικα το μεγαλο ατου ειναι οτι δεν χανεις εγγυηση (6 χρονια στα Αστρα Η). Το προγραμμα δουλευει σε μαμα αυτοκινητα για αυτο και η EDS που ρωτησα δεν μου ειπαν τιποτα για εξατμισεις και εισαγωγες. Τωρα αν θελεις εκκεντρα και ρυθμιστες τοτε πηγαινε σε custom προγραμμα.

antonis
30-01-07, 12:14
Nilaz μετα θα το δυναμομετρησεις το αυτοκινητο να δεις απο περιεργεια τι εκανε?

nilaz
30-01-07, 12:23
Μπορει και ναι μπορει και οχι. Τα νουμερα ειναι σχετικα. Αν βαλω το προγραμμα και ειμαι ευχαριστημενος γιατι να παω δυναμομετρο. Απο την αλλη ισως για να μου φυγει η περιεργεια μαζι με την εξατμιση που θα βαλω ισως να παω σε ενα δυναμομετρο. Παντως για το αμαξι μου 1.8 εχει μετρηθει παρα πολλες φορες στο εξωτερικο και δινει τα νουμερα που λεω.

KAPITALAS
30-01-07, 12:31
Το εχω πει πολλες φορες. Οποιος θελει να βαλει στο αμαξι του φιλτρο ελευθερο στον παπα, προγραμμα και αντε βαρια βαρια καμια εξατμιση το προγραμμα της EDS ειναι οτι καλυτερο παιζει αυτη την στιγμη στα ΟΠΕΛ. Φυσικα το μεγαλο ατου ειναι οτι δεν χανεις εγγυηση (6 χρονια στα Αστρα Η). Το προγραμμα δουλευει σε μαμα αυτοκινητα για αυτο και η EDS που ρωτησα δεν μου ειπαν τιποτα για εξατμισεις και εισαγωγες. Τωρα αν θελεις εκκεντρα και ρυθμιστες τοτε πηγαινε σε custom προγραμμα.[/quote]

Den katalaves ti thelo na po.

To na stilei i EDS to programa, xoris na ginei dinamometrisi, xoris na ginei analisi migmatos, xoris na mporeis na allakseis kati se auto logo dislitourgias, me provlimatizei.

Opos kai ta konserva billata den exoun sxesi me auta pou ta exei ftiaksei o idios, etsi pistevo oti ena programa prepei na dimiourgite kai na eksetazete meta (analisi migmatos, dinamometrisi) gia tin orthi litourgeia tou.

Den milisa pote gia ekkentra, dioti kai ego sto mialo mou exo to klasiko Filtro-Programma-Eksatmisi, alla den mou aresei i idea tis konservas.

nilaz
30-01-07, 12:42
OK φιλε μου οτι θελεις εσυ. Εαν βρεις προγραμμα που να δινει 15 αλογα στο αμαξι μου Astra GTC 1.8 με κοστος κατω απο 500Ε και να εχει δοκιμαστει σε πανω απο 100 αμαξια πες μου και εμενα να το βαλω και να το επιλεγω εγω μεσω του σπορτ διακοπτη. Φυσικα να μην αναγνωριζεται απο τον Tech2 με κανενα τροπο ωστε να κρατησω την εγγυηση μου. Απλα το κουρασαμε το ζητημα και ολοι εδω μεσα νομιζουν οτι και εγω και ο astrakitcar κερδιζουμε κατι με αυτα που ψαξαμε και βρηκαμε. Δεν ασχολουμαι αλλο με το ζητημα γιατι οτι και να πω ολο και κατι θα βρει ο Ελληναρας να το βγαλει αχρηστο. Εγω το δικο μου θα το φτιαξω καποια στιγμη. Ευχομαι καλες μετατροπες σε ολους. Εμαθα πολλα μεσα απο το φορουμ αλλα εμαθα και πολλα απο μονος μου και κατεληξα στην EDS. Ο καθενας ας κανει οτι θελει.

KAPITALAS
30-01-07, 12:52
Ego milao gia emena kai gia to amaksi mou.
Kai leo oti 10 peripou aloga, xoris sport diakoptes, gia corsa kai Z14XEP, mporo na vro kato apo 400 euro kai me analisi migmatos.

Oso gia to astra exeis polu dikio, i epilogi tou sport diakopti einai POLY KALI.
Kai den thelo na axristepso tipota, den mporo aloste afou uparxoun ta 100+ amaksia.(den to leo eironika)

Apla gia ena corsa z14xep, den einai treli efkeria ta 400 euro tis EDS.
Panta gnomi mou!

MOYTPO
30-01-07, 12:56
Καλα λεει το παληκαρι, πολυ το κουρασατε το πραγμα!!!!
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Ηταν μια ευκαιρια να γλυτωσετε το πανε ελα Βολο αλλα ισως και καλυτερα γιατι μεχρι να φτασετε Αθηνα θα εχει παρει και ο εγκεφαλος πληρως τα νεα data!

s5zax
30-01-07, 13:35
Apla gia ena corsa z14xep, den einai treli efkeria ta 400 euro tis EDS.

Panta gnomi mou!
ειναι EDS και οχι μπαρμπα μητσος tuning...ή handmade opel markakis..

~astraxan~
30-01-07, 13:52
re seis telika to programma kanei 250 i 400 euro??? me mperdepsate..

s5zax
30-01-07, 13:56
400

~astraxan~
30-01-07, 14:01
Νομίζω πως δεν τους κάνει καμμία έκπτωση, απλά άμα μαζευτούν πολλοί θα κατεβάσει τον κ@λο του Αθήνα να τους τα περάσει.

Η EDS που έβαλε μηχανικούς, προγραμματιστές, αγόρασε αυτοκίνητα για να τεστάρει, έχει του *****η τον εξοπλισμό ζητάει 250... έ ο έξυπνος έμπορας στην Ελλάδα να μην βγάλει άλλα 150 (πολύ περισσότερα γιατί αυτός δεν το παίρνει 250 αλλά τέσπα) γιατί είναι έξυπνος;

ego giati katalaba oti zitaei 250??

Chuckie
30-01-07, 21:58
Βόλε, Βόλε here I come. Nilaz, λέγε πότε θα πάρουμε καμμία Παρασκευή άδεια, να φύγουμε με τα χρεπάκια μας, να βάλουμε το προγραμματάκι, να πιούμε και τα ουζάκια μας, τα καφεδάκια μας κτλ και να γυρίσουμε με τα extra αλιγάκια μας.
Και είμαι σίγουρος ότι μόλις ανεβάσουμε δυναμομέτρηση, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.....

nilaz
30-01-07, 23:50
Φιλε Chuckie φευγω ταξιδι next week για μια εβδομαδα. Οταν γυρισω θα κανονισω να ερθει ο Κουλμπακης μιλησα μαζι του. Υπομονη....Παντως ενα ειναι σιγουρο. Το προγραμμα ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ...

~astraxan~
31-01-07, 02:50
loipon....ego psinomai ... (giro stous 220 kelsiou) alla to brisko ligo perioergo.... apla den thelo
1. na pizei parapano ton kinitira
2. na xreiazetai na to pao stis 5000 gia na arpaksei
3. na ginei blakeia me ton egkefalo
4. na meiothei i zoi tou kinitira
5. na meiothoun oi telikes opos kai oi epitaxinseis

peite m plz analitika i an exete kapio site... na diavaso... den thelo na

nilaz
31-01-07, 09:54
loipon....ego psinomai ... (giro stous 220 kelsiou) alla to brisko ligo perioergo.... apla den thelo
1. na pizei parapano ton kinitira
2. na xreiazetai na to pao stis 5000 gia na arpaksei
3. na ginei blakeia me ton egkefalo
4. na meiothei i zoi tou kinitira
5. na meiothoun oi telikes opos kai oi epitaxinseis

peite m plz analitika i an exete kapio site... na diavaso... den thelo na

File moy imarton... :taz: Ean afieroseis 20 lepta apo ton xrono sou kai arxiseis na diabazeis tis selides mia mia pros ta piso tha breis analytikes apantiseis se osa etheses pio pano. Apla sou leo oti to programma tis EDS se kalyptei apolita se osa les pio pano. Apo ekei kai pera to na meiothei i zoi tou kinitira kai oi telikes kai epitaxinseis me auksisi tis ippodinamis auto den simbainei pote kai pouthena ston kosmo se oti ipokeitai se basikes arxes mixanologias. Elpizo na sa kalipsa. :)

mxa055
31-01-07, 11:52

ego giati katalaba oti zitaei 250??

250 EDS Γερμανία + 150 Κουμπλάκης Ελλάδα =???... σωστά μάντεψες 400 ζεστά ευρωπουλάκια

zervas
31-01-07, 20:45
off topic delete...

Πτέραρχος
01-02-07, 05:18
Prosopika gia ena tetoio programma den tha edina pote pano apo 250 E.
To theoro koroidia na soy parei kapoios 400 E gia kati mi xeiropiasto....
stin teliki o typos den tha kanei tipota spoudeo...tha bgoume bebaia apo to synergeio me kamoia 10aria aloga parapano kai to goustaro poly ayto...alla epeidi programmatizo prosopika (oxi amaxia alla ypologistes) xero oti ta lefta ayta einai koroidia....sta pernei o programmatistis apla epeidi mporei....kai sy ta dineis apla epeidi den mporeis na kaneis allios...

Pantos epeidh blepo kai mazeyomaste polloi me 1,6aria isos mporei na mas kanei prosfora o typas an mazeytoyme kamoia 20aria atoma.

Prosopika tha edina 200 ante 250 maximum....etsi nomizo tha mazeyomastan kai polloi kai o typas tha ebgaze fraga mpolika kai emeis tha goustarame... :super:

ASTRAKITCAR
01-02-07, 08:36
φιλε με το ιδιο σκεπτικο ενα τελικο που για αυτοκινητο το παιρνεις 120€ στην μοτοσυκλετα το αγοραζεις 500€.

υπαρχει προγραμμα για subaru με 1500€ και υπαρχει προγραμμα απο τον μητσο της γειτονιας με 200€.

ο Γερμανος οταν πουλαει Γερμανια το προγραμμα του 250 και 400€ χεσμενο εχει τον Ελληνα για να πουλησει 10 κοματια το χρονο...
σου λεει στο δινω τοσο αμα θες...Ο μεσς γερμανος που βγαζει 2000€ το μηνα το ιδιο χεσμενα εχει και τα 250€ που κοστιζει το προγραμμα...

πηγαινε Γερμανια και βαλτο με 250€....εγω παραλιγο να το κανω στο δικο μου και να παω περσι το καλοκαιρι....

nilaz
01-02-07, 09:58
Φιλε Πτεραρχε εαν βρεις προγραμμα με 250Ε πες μου και εμενα...Και επειδη λες οτι προγραματιζεις και εσυ φανταζομαι οτι ξερεις πολυ καλα οτι οταν αγοραζεις κατι που ειναι εγγυηση EDS και οχι ο καθε μαστορακος της γειτονιας σου τοτε θα το πληρωσεις. Απο εκει και περα ας κανει ο καθενας οτι θελει. Εδω αλλοι πανε και πληρωνουν 700Ε για ενα τελικο irmscher αλλα δεν ειδα κανενα να διαμαρτυρεται. Η πανε και δινουν 500Ε για ενα κινητο. Εγω οτι βαζω στο αμαξι μου θελω απλα να ειναι το καλυτερο. Απλα ο ελληνας το παιζει παντα εξυπνος και αμφισβητει τους παντες. Βαλε οτι θελεις φιλε μου και εαν βρεις με 250Ε και επιλογη μεσω σπορτ διακοπτη πες μου και εμενα.
Φιλικα παντα,
Νικος

corsadi
01-02-07, 12:59
To οτι καποιος παει κ δινει 700ευρω για μια εξατμιση irmscher που μπορεις να τη βρεις με 230 ευρω καινουρια,απο Γερμανια φυσικα,δε σημαινει οτι ειμαστε ολοι το ιδιο βλακες,ή μας περισσευουν τοσα χρηματα για να το κανουμε κ εμεις...!Οσο για το προγραμμα,συμφωνω οτι ειναι κατι επωνυμο κ σου δινει τη δυνατοτητα να το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις μεσω sport switch,αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα παμε κ με κλειστα ματια να κανουμε πλουσιο τον Κουμπλακη κ καθε Κουμπλακη!Το προγραμμα αυτο στη Γερμανια κοστιζει 250 ευρω,οποτε μου ακουγεται τουλαχιστον κοροϊδια να παω να το πληρωσω 400ευρω κ μαλιστα μεσω group buy,που υποτιθεται οτι θα επρεπε να κανει καλυτερη τιμη...Οσο για την εξυπηρετηση που θα σας κανει,να κατεβει στην Αθηνα,πειτε του στην τελικη να κατεβασει την τιμη(γυρω στα 300) κ του πληρωνετε εσεις τη βενζινη για το πηγαινε-ελα...κερδισμενοι θα βγειτε...

Πτέραρχος
03-02-07, 03:20
υπαρχει προγραμμα για subaru με 1500€ και υπαρχει προγραμμα απο τον μητσο της γειτονιας με 200€.

ο Γερμανος οταν πουλαει Γερμανια το προγραμμα του 250 και 400€ χεσμενο εχει τον Ελληνα για να πουλησει 10 κοματια το χρονο...
σου λεει στο δινω τοσο αμα θες...Ο μεσς γερμανος που βγαζει 2000€ το μηνα το ιδιο χεσμενα εχει και τα 250€ που κοστιζει το προγραμμα...

ok simfonoume apolyta man....alla sigoura o koumplakis den to pairnei 250 E to prog....ara apo ta 400 ta 250 einai sigoura dika toy kathara....episis den ton symferei kai ton idio giati me 400 E to prog tha to baloun 5 ara tha tseposei 2000 E an omws ginoyme polloi tote tha parei 5000 E....apla xreiazetai sinenoisi....

Φιλε Πτεραρχε εαν βρεις προγραμμα με 250Ε πες μου και εμενα...Και επειδη λες οτι προγραματιζεις και εσυ φανταζομαι οτι ξερεις πολυ καλα οτι οταν αγοραζεις κατι που ειναι εγγυηση EDS και οχι ο καθε μαστορακος της γειτονιας σου τοτε θα το πληρωσεις. Απο εκει και περα ας κανει ο καθενας οτι θελει. Εδω αλλοι πανε και πληρωνουν 700Ε για ενα τελικο irmscher αλλα δεν ειδα κανενα να διαμαρτυρεται. Η πανε και δινουν 500Ε για ενα κινητο. Εγω οτι βαζω στο αμαξι μου θελω απλα να ειναι το καλυτερο. Απλα ο ελληνας το παιζει παντα εξυπνος και αμφισβητει τους παντες. Βαλε οτι θελεις φιλε μου και εαν βρεις με 250Ε και επιλογη μεσω σπορτ διακοπτη πες μου και εμενα.

pote den eipa oti i EDS den einai kali etairia....oyte episis eipa oti to prog
to dinei akriba....alla allo 250 kai allo 400....otan agorazeis ena teliko opws eipes ksereis oti kostizei 50 E gia paradeigma kai to perneis 250 E....
ena programma omws to mono poy kostizei einai 30 lepta apo ton xrono soy....kai prokytai gia ena aplo programma.....episis prosopika den aniko se aytoys poy tha edinan 700 E gia ena teliko oute 1500 E gia ena programma....tespa ego ayto pou eipa einai oti an mazeytoyme polloi tote
isos exoume kalyteri timi alloste symferei kai ton koumplaki....ayto apla....
kai tha se parakalousa nilaz efoson synennoeisai esy mazi toy na ton rotiseis apla ayto (an thes) an arnithei tote ok to bazoun apla osoi diathetoun ta 400...(thnx prokatabolika).....akoma kai h lisi san ayti pou proteinei o corsadi einai pio konta ston stoxo mas kai tha kanei kapoious na to skeftoyn pio sobara....

asxeto alla kserei kaneis an to kainourio astra pou tha bgei me toys 115hp
exei ton idio kinithra me emas me kapoio programma????i mipos einai diaforetikos kinitiras????? (sorry gia to megalo post) :oops:

corsadi
03-02-07, 12:26
O καινουριος κινητηρας με τα 115 αλογα δεν ειναι twinport.Τωρα τι αλλες αλλαγες εχει δε γνωριζω ακομα...

nilaz
03-02-07, 14:25
Λοιπον παιδια επειδη το κουρασαμε.....Την ερχομενη εβδομαδα φευγω εξωτερικο...Προτεινω να σκεφτητε ποσοι θελετε EDS και να γραφει ο καθενας εδω το αμαξι του και το μοτερ του. Να δω σε μια εβδομαδα ποσα αμαξια θα μαζευτουμε και την Δευτερα 12 Φεβρουαριου θα παρω τον Κουλπακη και θα του πω εχουμε τοσα αμαξια (πχ.10 ή 15) ελα να μας τα φτιαξεις και πες μου τιμη. Εαν πει κατι πκαλυτερο ΟΚ. Εαν οχι εγω δεν ασχολουμαι ξανα. Απλα οσοι θελετε να ειστε σιγουροι. Το εχω ψαξει το θεμα πολυ και δεν θελω παλι να αρχισει να λεει ο καθενας εγω μεσα κι οταν ερθει η ωρα να το παιζει κινεζος. Αλλιως ας κανονισει αλλος ισως τα καταφερει καλυτερα. Ξαναλεω δεν υπαρχει προγραμμα για το μοτερ του GTC 1.6.Για ολα τα αλλα υπαρχει προγραμμα (αστρα, κορσα, τιγκρα)

GiorgosThess
03-02-07, 21:33
Πολυ καλα τα λες nilaz...και οποιος θελει ακολουθει...
Ελεος ρε παιδια προγραμμα απο Eds βαζετε, δεν παιρνετε μαστιχες...
με 400 ευρω βαζετε ενα φιλτρο και ενα τελικο καζανι και αντε απο αυτα να παρετε +1-2 αλογα...εδω μιλαμε για +10 ps και τα εχεις στο "κουμπακι" σου...

TOM-ASTRA F
03-02-07, 22:30
ego psinome asxima...

o C16SE apo ASTRA F (1994 montelo) mpori na to foresi?

na kai o egefalos mou...
http://aycu15.webshots.com/image/10134/2005026760923335104_rs.jpg

s5zax
03-02-07, 22:38
οχι φιλε μου...

TOM-ASTRA F
03-02-07, 23:09
giati re paidia oxi?
o dikos mou egefalos den perni programa diladi?

s5zax
03-02-07, 23:13
λογικα θα παιρνει αλλα οχι απο eds που κανονιζεται να μπει...

TOM-ASTRA F
03-02-07, 23:15
ston paliatsi mou mporo na gro eukola egefalo gia astra... den ginete na fortosoume enan san ton diko sas kai na tou kotsaroume to programa?

s5zax
04-02-07, 01:03
αν καταλαβα καλα εννοεις σε ενα εγκεφαλο απο astra F να βαλεις προγραμμα που περνει πχ. ενα astra H? αν ειναι αυτο ειναι τελειως ακατορθοτο...

nilaz
04-02-07, 13:43
Λοιπον παιδια ας γραψουν οι ενδιαφερομενοι Αμαξι και μοτερ και θα μιλησω να δω τι υπαρχει και τι οχι. Επισης προτεινω να γραψουν και οι φιλοι μας απο Σαλλονικα και εαν ειναι ο Κουλμπακης να ερθει μια ημερα Αθηνα και μια ημερα Θεσσαλονικη. Ετσι και πιο πολλα αμαξια θα ειμαστε και ισως πετυχουμε και καλυτερη τιμη.
Ξεκιναω...Η τελευταια φορα που το κανω αυτο οποτε ας σοβαρευτουμε. Α και κατι αλλο...Για δειτε ποσο χρεωνει η regal το προγραμμα της EDS στην Αγγλια. Πανω κατω 400Ε (ειναι λιρες τα 295) οποτε δεν ειναι απατεωνας ο Κουλμπακης.
http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/Astra_H_Software.html

1) Nilaz - Astra GTC 1.8 Z18XE μοντελλο 2006
2) Chuckie - Astra H 5D 1.8 Z18XE (Στεργιο ξερω οτι εισαι μεσα σιγουρα)

Chuckie
04-02-07, 17:13
Χαλαρά είμαι μέσα Νικ.... Θα ρωτήσω και τον άλλο φίλο μου με το Ζ18ΧΕ μήπως θέλει και αυτός

gus87
04-02-07, 17:23
OK φιλε atsrakitcar παμε παλι...

3) Χταποδι lexmaul με ενσωματομενο καταλυτη για +7 αλογα. (κοστος 800Ε)

Φίλε nilaz έχω την αίσθηση ότι το δικό μου χταπόδι lexmaul στο vectra B γράφει απόδοση 3-4%!!Πράγμα που επιτυγχάνεται όχι με μόνο το χταπόδι,αλλα με τελικό και ένα φιλτράκι για καλύτερη εισαγωγή..οπότε..
Μήπως είναι λίγο αισιόδοξα τα νούμερα που αναφέρεις?δεν είμαι ειδικός,ούτε λέω πως έχεις άδικο,αλλα σου αναφέρω τι μου είπε ο δικός μου μάστορας.

nilaz
04-02-07, 19:15
[/quote]
Φίλε nilaz έχω την αίσθηση ότι το δικό μου χταπόδι lexmaul στο vectra B γράφει απόδοση 3-4%!!Πράγμα που επιτυγχάνεται όχι με μόνο το χταπόδι,αλλα με τελικό και ένα φιλτράκι για καλύτερη εισαγωγή..οπότε..
Μήπως είναι λίγο αισιόδοξα τα νούμερα που αναφέρεις?δεν είμαι ειδικός,ούτε λέω πως έχεις άδικο,αλλα σου αναφέρω τι μου είπε ο δικός μου μάστορας.[/quote]

Φιλε μου το δικο σου χταποδι εχει ενσωματομενο ελευθερο καταλυτη? Και αν εχει το αμαξι σου ειναι 1.8? Στο GTC ο καταλυτης ειναι ακριβως στην πολλαπλη εξαγωγης οποτε χωρις να ειμαι ειδικος αλλα εαν σκεφτεις οτι μιλαμε και για 1.8 μοτερ εαν βαλεις ενα χταποδι και ενα ελευθερο καταλυτη κατω σε αποσταση απο την εξαγωγη τοτε θα παρεις καποια αλογα. Τα νουμερα που λεω δεν τα λεω εγω. Οτι λεω ειναι απο τις επισημες σελιδες των οικων. Δεν εχω βαλει τιποτα απο αυτα στο αμαξι μου αλλα πιστευω οτι αν καποιος βαλει ελευθερο καταλυτη και χταποδι τοτε θα δει διαφορες. Ειχα βαλει σωστο (εργοστασιακο) χταποδι σε sunny 1.3 και πιστεψτε με το αμαξι ειχε αλλαξει τελειως. Φυσικα δεν το ειχα μετρησει αλλα εβλεπα τι εκανε το αμαξι στο δρομο. Οσο για την EDS παλι τα νουμερα αυτη τα λεει...Εκτος αυτου και η regal τα ιδια νουμερα λεει στο σιτε. Και τελος οσοι εβαλαν EDS σε 1.8 (αυτο με νοιαζει αυτο ψαχνω και διαβαζω) ειδαν 15 αλογα. Ολα αυτα απο Αγγλια. Ψαξτε και δειτε. Ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου. Και κατι τελευταιο. Πιστευω οτι τα Αστρα, Κορσα, Τιγκρα με ΦΠΕ παιρνουν ενα 10% -15% αυξηση για πλακα. Αν ειχα TypeR δεν θα επερνα τιποτα διοτι τα εχει βγαλει ηδη το εργοστασιο.

nilaz
18-02-07, 23:00
Λοιπον κυριοι επιστρεφω αλλα θελω και την βοηθεια σας....Αφου εβαλα το προγραμμα της EDS και πλεον το αμαξι μου εχει παρει τα πανω του το επομενο βημα ειναι να βαλω εξατμιση. Το GTC εχει τον καταλυτη πανω στην πολλαπλη εξαγωγης κολημενο πραγμα το οποιο σημαινει οτι για να αλλαξει και να φυγει ο καταλητης πιο μακρια με αποτελεσμα την καλυτερη εκτονωση του μοτερ ειναι να μπει χταποδι. Η τοποθετηση χταποδιου στο αμαξι μου αυτοματως συνεπαγεται και το χασιμο της εγγυησης διοτι θα αναψουν τα λαμπακια του λαμδα. Βεβαια ο Thomas με το κορσα εχει βαλει στο αμαξι του χταποδι και μου ειπε οτι ειναι ευχαριστημενος. Ετσι λοιπον για να μην το διακυνδινευσω σκεφτομαι να αλλαξω εξατμιση απο τον καταλυτη και πισω με σωληνα 60 χιλιοστα που μου ειπε ο Γερμανος της EDS και δυο ελευθερα καζανακια. Πιστευω οτι το κοστος θα ειναι γυρω στα 300Ε και θα δουλεψει το προγραμμα ακομα καλυτερα μιας και θα κλεισει ο κυκλος του Φ.Π.Ε. Εδω θελω την γνωμη σας λοιπον...

1) Ειναι δυνατον να βαλω ελευθερο καταλυτη στο αμαξι μου? Να ζητησω δηλαδη να μου κοψει τον παλιο και να μου βαλει ελευθερο πανω στην πολλαπλη εξαγωγης? Υπαρψει κινδυνος με τους λαμδα αν μπει ελευθερος καταλυτης?
2) Θελω η εξατμιση να μην κανει θορυβο. Το αμαξι απο πλευρας ηχου θελω να ειναι οπως ειναι τωρα αντε λιγο πιο βαρυ στον ηχο. Ειναι δυνατον με ελευθερα καζανακια να το πετυχω αυτο?
3) Συμφωνειτε με οσα γραφω παραπανω η δεν αξιζει να βαλω εξατμιση?

Η εξατμιση θα μπει στον Παπαδοπουλο διοτι τον εμπιστευομαι περισσοτερο απο καθε αλλον μαστορα. Εκει εχει βαλει και ο Θωμας και ειναι ευχαριστημενος.

Μετα την εξατμιση βαζω και μεμβρανες 3Μ και τελος :super:

antonis
19-02-07, 16:59
60 χιλιοστα?ειναι σιγουρος ο τυπος?63.5 φορανε τα 20 βαλβιδα με 200 αλογα..
τι γινεται τε γμτο με τις διαμετρους...
γινεται να αλλαξεις μονο καταλυτη κ να βαλεις ελευθερο κ εγω πριν λιγες μερες το εμαθα αλλα ο εξατμισας που μου το ειπε λεει δεν θα δεις τρελη διαφορα.καλυτερα χταποδι..κ κατω ο καταλυτης

MOYTPO
19-02-07, 22:37
Καλα λεει ο Νιντζα. Οταν λεμε καταλυτη ελευθερο εννοουμε μεταλλικο τουλαχιστον 200 τρυπες για να μην αναβει το check. Αλλα δεν θα εχεις καμια διαφορα της προκοπης. Περισσοτερα πραματα θα δεις με χταποδι καταλυτη.
60 χιλιοστα σωληνα????? Εδω λεμε 48 και το σκεφτομαστε!!!

nilaz
19-02-07, 22:53
Τι να πω ρε παιδια...Εμενα μου ειπε ο Γερμανος οτι πρεπει να βαλω 60mm pipe diameter το γραφω ετσι οπως μου το εστειλε. Και μαλιστα οταν τον ρωτησα για τα 1.4 και 1.6 μου ειπε το ιδιο...εκει με ψιλοχαλασε για να ειμαι ειλικρινης. Πως ειναι δυνατον ενα 1.4 να εχει ιδια σωληνα με το 1.8. Τεσπα θα το ψαξω και αλλο...

Χταποδι καταλυτη το φοβαμαι διοτι χανω εγγυηση αμεσα...Εαν πειραξεις εξαγωγη δεν το δεχεται κανεις...Ενω εαν αλλαξεις μονο εξατμιση ειναι ΟΚ. Τεσπα θα δουμε. Θα το ψαξω. Απο την αλλη σκεφτομαι και το κοστος. να δωσω καμια 700 ε για χταποδι καταλυτη και να παρω 5 αλογα δεν ειναι και τοσο σπουδαιο...

MOYTPO
19-02-07, 23:10
Ε καπου εκει ειναι περιπου. Ατμοσφαιρικο ειναι δεν ειναι τουρμπο να παρεις 15 αλογα απο αλλαγη εξατμισης!!! Παντως εσυ τουλαχιστον εχεις και δυνατοτητα επιλογης και για επωνυμο Lexmaul.

nilaz
20-02-07, 00:44
Το ξερω φιλε μου για το Lexmaul αλλα τα 850Ε ειναι πολλα για να παρω 5/7 αλογα. Οποτε σκεφτομαι να αλλαξω μονο απο καταλυτη και πισω και οσο παρει. Ας ελευθερωθει λιγο η εκτονωση του μοτερ και ας φτιαξει και λιγο ο ηχος του. Κοστος γυρω στα 300Ε.

Φιλε Θωμα τι σωληνα εχεις βαλει εσυ στο κορσακι σου? Ποσο πηγε το μαλι στο κορσακι? Στειλε μου με πμ αν θελεις τις τιμες αναλυτικα για χταποδι, καταλυτη και εξατμιση.

ASTRAKITCAR
20-02-07, 09:48
52mm φοραει το turbo OPC με τα 240 αλογα και η MILTEC δινει 63,5 mm σε 2 καζανακια και downpipe...

για να λεει 60mm ο Γερμανος δυο πραγματα συμβαινουν...
ή ειναι πολυ κλειστα τα καζανακια οποτε παραμενει το backpressure σε κανονικα επιπεδα ή κατι δεν καταλαβες καλα στην συννενοηση...

nilaz
22-02-07, 21:47
60mm και για σωληνες και για καζανακια. Το εκανα triple check κλεανθη. Μου ειπε 60 χιλ απο καταλυτη και πισω και θα τον ακουσω...

nilaz
22-02-07, 21:53
ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ ΔΩΣΤΕ ΒΑΣΗ.....
Τα παρακατω ειναι μια ευγενικη προσφορα του nilaz. Για οσους θελουν να χαμηλωσουν το GTC τους τα ελατηρια της steinmetz ειναι μια κορυφαια λυση μιας και τα εβαλα πρωτος στην Ελλαδα σε IDS+. Εψαξα ομως και βρηκα τα ελατηρια της steinmetz οτι ειναι eibach, αυτο το ειχε πει καποιος αλλος για να λεω την αληθεια. Οποτε αν δεν βρισκετε τα steinmetz βαζετε τα eibach ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια εκτος απο το κουτι. Και για του λογου το αληθες...

http://www.eibach.fi/tuote.pl?stage2=Opel&stage3=Astra+H

Η παραπανω σελιδα εχει ολους τους κωδικους για τα ελατηρια της eibach. Κοιτατε στην πορτα του συνοδηγου που εχει τα βαρη απο τους αξονες αν και αν θυμαμαι το GTC ειναι 960 κιλα μπροστα και 860 κιλα πισω οποτε ο κωδικος ειναι:
E10-65-013-01-22

Και για να δειτε οτι ειμαι σωστος σας δινω και το λινκ στην steinmetz να δειτε τον κωδικο τους...
http://www.steinmetz.de/OnlineShop/pd182621531.htm?categoryId=24

:super: :super: :super:

F1
22-02-07, 23:24
Νίκο, την δικιά μου εξάτμιση, μου την έφτιαξε 54άρα ο Νίνος. Σήμερα που τον ρώτησα γι` αυτό ακριβώς -60άρα- μου είπε ότι θα δουλέψει, αλλά θα δουλεύει πολύ ψηλά. Μήπως, λέω, δεν ξέρω, μήπως χάσεις ροπή;

nilaz
22-02-07, 23:27
Γιαννη τι να σου πω??? Μαλιστα μου ειχε πει πριν απο καιρο οτι εαν θελω μου στελνει εξατμιση απο Γερμανια της EDS η οποια θα ειχε τα ιδια χαρακτηριστικα...Οποτε μαλλον θα παω για 60αρα. Για να το λεει κατι θα ξερει συναρτηση και του προγραμματος του...

F1
22-02-07, 23:40
Ωραία, προχώρα κι αν του ταιριάξει καλύτερα, ακολουθώ κι εγώ.

...μα το γουστάρω πολύ τ` αμαξάκι λεμε...

madilias
22-02-07, 23:51
Νίκο όταν πας για την εξάτμιση στείλε μήπως έρθω και βάλω και εγώ.Όσο για τα ελατήρια ήξερα οτι η steinmetz αγοράζει απο eibach άλλα όχι και λεπτομέρειες. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Thanks again.

MOYTPO
23-02-07, 16:14
Nilaz αφου ρε φιλε θα το κανεις σε παρακαλω κανε μια δυναμομετρηση τωρα που εισαι με eds μονο και κανε ακομα μια μετα απο 500 χλμ αφου βαλεις την εξατμιση. Το σημαντικο ειναι να γινουν οι μετρησεις στο ιδιο δυναμομετρο και ας ειναι και της πλακας δεν μας νοιαζει. Αυτο που μας νοιαζει ειναι τα νουμερα πριν και μετα.

nilaz
23-02-07, 17:12
Παιδια σας καταλαβαινω αλλα δυσκολο να το μετρησω πριν και μετα. Καθε μετρημα ειναι 60Ε και δεν τα εχω για πεταμα. Αν ειναι θα βαλω την εξατμιση και θα το μετρησω μια και καλη και ο chuckie που εχει ακριβως το ιδιο μοτερ αν ειναι θα το μετρησει μονο με EDS. Εαν πανε ολα καλα ισως προς το τελος της εβδομαδας βαλω την εξατμιση και το μετρησω κιολας. Θα μιλησω με F1 να παω να το μετρησω σε ΜΑΗΑ και εγω...

MOYTPO
24-02-07, 23:36
60 ευρω??? Πωπω φαρμακειο ειστε εκει κατω!!!! Οκ φιλε αναμενουμε!!

KAPITALAS
26-02-07, 00:03
Re seis exoume prosfora san club me 45 euro i dunamometrisi.
Sto Evoland.
http://www.opel-club.gr/viewtopic.php?t=2851

Kai an mporei o Loukas na valei kai tilefono.

nilaz
26-02-07, 01:18
Δεν το ηξερα για το δυναμομετρο της Εβολαντ...Ειναι αξιοπιστο? Εχουν μετρηθει αλλα αμαξια εκει? Λοιπον εγω για εξατμιση θα παω σε 10 μερες διοτι τοτε θα μπορω να βγω απο το σπιτι...αυτη η εγχειρηση με εχει κλεισει μεσα τοσες μερες. αλλα μολις βγω κουμπωνω εξατμιση 60 χλσ και το μετραω...
Δεν μου ειπατε...Για να μετρησω αμαξι σε δυνο πρεπει το ESP να ειναι off και γιατι?

KAPITALAS
26-02-07, 09:53
Logika to ESP OFF dioti tha anagnorisei tin diafora strofon apo mprosta kai piso kai tha energopiithei.

To dyno tis Evoland theorite apo ta austira, kai konta stin pragmatikotita.
ekei exoune diksei mama z14xep-->87hp kai z14xe-->94.

corsadi
26-02-07, 10:39
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με το esp!Αφου μπορεις ανετα να σπιναρεις στο δρομο χωρις να επεμβαινει το esp θα μπορεις να κανεις κ δυναμομετρηση.Το esp μπαινει οταν το αμαξι περιστραφει στον κατακορυφο αξονα του...

s5zax
26-02-07, 13:28
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με το esp!Αφου μπορεις ανετα να σπιναρεις στο δρομο χωρις να επεμβαινει το esp θα μπορεις να κανεις κ δυναμομετρηση.
τσουκου!!!! το προβλημα μας ειναι το αντισπιν και οχι το esp...το αντισπιν θα καταλαβει οτι οι μπροστινοι τροχοι περιστρεφονται με καποια χιλιομετρα ενω οι πισω ειναι μπαστακομενοι και θα το κοψει με την μια! αφου εχεις το κουμπακι στειλτο να εισαι υσηχος!

nilaz
26-02-07, 13:40
αφου εχεις το κουμπακι στειλτο να εισαι υσηχος!

Ναι ρε Ζαχο αλλα αν μπορουσα να μετρησω με αντισπιν και ESP ον τοτε θα μετρουσα μια με προγραμμα και μια χωρια πραγμα που δεν γινεται τωρα. Καταλαβες γιατι ρωτουσα τωρα??? Υπομονη μεχρι να βαλω εξατμισονι και να το μετρησω.

s5zax
26-02-07, 13:53
Ναι ρε Ζαχο αλλα αν μπορουσα να μετρησω με αντισπιν και ESP ον τοτε θα μετρουσα μια με προγραμμα και μια χωρια πραγμα που δεν γινεται τωρα. Καταλαβες γιατι ρωτουσα τωρα??? Υπομονη μεχρι να βαλω εξατμισονι και να το μετρησω.
οχ ναι...δεν το σκεφτηκα...ε στειλτο απο την ασφαλεια τοτε....βγαλε την ασφαλεια του abs και μετρατο...

corsadi
26-02-07, 16:46
Ετσι!Για ολα υπαρχει λυση...

Lawolf
26-02-07, 19:03
Nilaz το δυναμόμετρο της Evoland θεωρώ ότι είναι πολύ αξιόπιστο! Είχα πάει εγώ το δικό μου πριν κανά δίμηνο! Έδειξε 102hp τον στρόφαλο και 82.9hp στον τροχό! Οι μέτρηση έγινε με 95άρα βενζίνη! Η μέτρηση έγινε με το esp off!
Αν βγάλεις την ασφάλεια μπορεί να βγάλει βλάβη και να κόψει ιπποδύναμη για λόγους ασφαλείας...

s5zax
26-02-07, 19:08
Αν βγάλεις την ασφάλεια μπορεί να βγάλει βλάβη και να κόψει ιπποδύναμη για λόγους ασφαλείας...
δομικασμενο στο vectra....βλαβη βγαζει ναι αλλα δεν σε κοβει πουθενα...στο vectra ειναι μαζι και το τιμονι...εκει να δεις πλακα....

zervas
26-02-07, 20:20
ρε μακελιο γινετε...

s5zax
26-02-07, 22:15
που ρε?

KAPITALAS
26-02-07, 22:33
Den mporeis na apenergopiisiseis to ESP-TC kai na exeis patimeno to sport???

Periergo mou fenete.

Pantos kai i lisi tis asfalias den einai asximi.Afou outos i allios to lampaki tou ABS tha anapsi.

nilaz
26-02-07, 22:36

Το θεμα ειναι φιλε μου οτι για να τα απενεργοποιησεις γινεται μονο με το διακοπτη πατημενο. Πραγμα που σημαινει οτι το προγραμμα της EDS ειναι μεσα μιας και το εχω βαλει στο κουμπι. Απλα αν γινοταν να μετρησω με το προγραμμα εκτος θα εβλεπα ποσο μου εδωσε ακριβως αλλα δεν γινετε και ασφαλειες δεν πειραζω Ζαχ αστο.

s5zax
26-02-07, 22:37
αυτο ειναι το προβλημα οτι το σπορτ ειναι πατημενο αρα και το EDS ενεργοποιημενο....εμεις δεν θελουμε EDS...

KAPITALAS
26-02-07, 23:31
Diladi to ESP-TC den mporei na energopiithei me to sport patimeno?

nilaz
27-02-07, 00:11
Fιλε μου το ESP/TCS απενεργοποιειται μονο με το σπορτ πατημενο για καποια δευτερολεπτα.Αλλιως εχεις και το σπορτ πατημενο και ολα τα ηλεκτρονικα ενεργοποιημενα. Ετσι λοιπον αφου κατα την δυναμομετρηση πρεπει να ειναι το ESP/TCS απενεργοποιημενα πρεπει να ειναι πατημενος ο διακοπτης του σπορτ πραγμα που σημαινει οτι το προγραμμα της EDS ειναι ενεργποιημενο. Εαν θα ηθελα να μετρησω το αμαξι διχως το προγραμμα απλα θα απενεργοποιουσα το σπορτ μιας και το προγραμμα το εχω βαλει στον διακοπτη. Αλλα οταν το κανω αυτο το ESP/TCS ενεργοποιειται αυτοματα πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορω να το ανεβασω σε δυναμομετρο.
Ελπιζω να τα εξηγησα καλα...

corsadi
27-02-07, 00:46
Βλεπεις κ στην πραξη τι θα γινει οταν το πας στο δυναμομετρο.Παντως δεν υπαρχει λογος να φοβασαι το θεμα της ασφαλειας...μια ερωτηση σε εναν τεχν.συμβουλο που εμπιστευεσαι νομιζω οτι θα σβησει τις οποιες αμφιβολιες σου...

nilaz
27-02-07, 01:12
μια ερωτηση σε εναν τεχν.συμβουλο που εμπιστευεσαι νομιζω οτι θα σβησει τις οποιες αμφιβολιες σου...
Για εμενα ο πιο αξιοπιστος τεχνικος συμβουλος ειναι ο Ζαχαριας...Και ολοι εσεις εδω μεσα. Αλλα η εμπιστοσυνη μου εχει και τα ορια της...

~astraxan~
27-02-07, 01:48
sostos.... are zaxo... . lol lol

s5zax
27-02-07, 02:37
οπα μαγκες κρατατε πισινη...τι τεχν.συμβουλος....

KAPITALAS
27-02-07, 02:45
Tora katalava ti theleis na kaneis !
Nomiza oti den mporouses na to metriseis me to sport on kai to esp off.

Pantos mila me ton Nektario (Evoland) kai tha vrite lisi.
Pantos i asfalia den einai provlima, min anisixeis, pes oti sou kaeike ston dromo, tha xalasei to amaksi?
Apla den tha exeis ABS-ESP-TC, kai tha anapsei ena lampaki.

Ston lawoft anapse lampaki gia ta fota meta tin dunamometrisi, alla meta apo restart esvise xoris peretero provlima.

s5zax
27-02-07, 02:56
μια χαρα εισαι....μονο το abs εχει στην ασφαλεις...κυριλε θα πας και με τιμονι...

nilaz
28-02-07, 15:45
Κυριοι με τα OPC....Τα αμαξακια σας εχουν μπαρα θολων μπρος/πισω και αν ναι ξερει κανεις εαν μπαινει σε ολα τα GTC?
Σκεφτομαι να βαλω μια μπαρα θολων μπροστα ισως και πισω ωστε με τα ελλατηρια που εχω βαλει να στριβει σαν πραγματικο τρενο. Υπαρχει περιπτωση να βγαλει βλαβη το IDS+?
Αναρωτιεμαι η μονη διαφορα μεταξυ OPC στο θεμα της αναρτησης ειναι διαφορετικες μπουκαλες και διαφορετικη ρυθμιση στο IDS+?
Θεωρω την θωλομπαρα απο τις καλυτερες μοντιφες στο θεμα του στησιματος.

KAPITALAS
28-02-07, 19:56
Kai apo tis pio zimiogones se periptosi trakarismatos (makria apo emas).

Filos me tholompara trakare stin deksia pleura kai pire kai o aristeros tholos logo tis mparas.Apotelesma +30% i zimia.

Kata ta alla osoi exoune valei exoune minei euxaristimenoi.

nilaz
28-02-07, 20:29
Kai apo tis pio zimiogones se periptosi trakarismatos (makria apo emas).
Filos me tholompara trakare stin deksia pleura kai pire kai o aristeros tholos logo tis mparas.Apotelesma +30% i zimia.
Kata ta alla osoi exoune valei exoune minei euxaristimenoi.

Φιλε μου δεν συμφωνω. Εαν η μπαρα ειναι σωστη (ρυθμιζομενη) και αλουμινιου τοτε σε περιπτωση τρακαρισματος τσαλακωνει σαν χαρτι. Παντα εξαρταται απο την ποιοτητα. Μην ξεχναμε οτι μερικα αμαξια εχουν μαμισιες μπαρες. Για αυτο ρωταω τι γινεται με το OPC. Οι μαμισιες συνηθως πιανουν πανω στο σασι για να αποφευγεται το προβλημα τις τρακας...
Αλλαζει εντελως το αμαξι με μπαρες. Ειχα βαλει στο sunny και ξερω...

nilaz
28-02-07, 21:06
Α,οκ.Δεν καταλαβα καλα εγω,sorry.Θα σου προτεινα απο προσωπικη πειρα να πας στον Σκριβανο.Κανει πολυ καλη δουλεια σε καλο κοστος.Θα την φτιαξεις με κολλησεις η με κουρμπαδορο;Αν κανεις με κολλησεις και βαλεις ανοξειδωτο θα παθεις πλακα.Θα βγαλεις και φωτογραφιες.

Γιωργο για πες μου σε παρακαλω περισσοτερες λεπτομερειες για τον Σκριβανο...Πρωτη φορα τον ακουω. Βασικα σκεφτομουν τον Παπαδοπουλο διοτι εχουν φτιαχτει και αλλα Αστρα GTC εκει και ξερω οτι ειναι καλος μαστορας. Θα βαλω εξατμιση απο καταλυτη και πισω ανοξειδωτη ολη με 2 ελευθερα καζανια (διατομη 60 χιλιοστα σε σωληνα και καζανια) μιας και ετσι μου ειπε ο Γερμανος. Αυτο που λες με κολησεις η κουρμπαδορο με μπερδεψε. Απο οτι ξερω με κουρμπαδορο γυρνανε οι σωληνες για αποφυγη στοβυλισμων. Τουλαχτιστον στο sunny ετσι μου την ειχαν φτιαξει.
Ευχαριστω για καθε συμβουλη προκαταβολικα.

Gsi 16v Turbo
28-02-07, 21:54
Πρωτα απ΄ολα θεωρω πως 60αρα ισως ειναι λιγο μεγαλη για το μοτερ σου.Προτιμω μια 55αρα.
Στον Σκριβανο εφτιαξα την εξατμιση μου απο το down pipe και πισω,δηλ σχεδον ιδια δουλεια με αυτη που θες να κανεις.
Για να φτιαξεις μια εξατμιση υπαρχουν 2 τροποι:
Ο ενας ειναι να παρεις μια σωληνα,να την βαλεις στον κουρμπαδορορ και να σου κανει ετσι τις κανπυλες χωρις κολλησεις.
Ο 2ερος ειναι να παρει ετοιμες ανοξειδωτες γωνιες και ισια κομματια και να τα ενωσει με κολλησεις.
Παλιοτερα προτιμουσαν τον 1ο τροπο,διοτι απεφευγαν τις κακες κολλησεις.Ομως ο κουρμπαδορος στις γωνιες που θα κανει η σωληνα της αλλαζει καπως την μορφη και συνηθως την τσακιζει και στο σημειο αυτο μικραινει η διαμετρος.
Τωρα πλεον με κολλησεις Tig η Mig γινονται απιστευτα ομορφες δουλειες.
Στο δικο μου εγινε τρομερη δουλεια.

nilaz
28-02-07, 22:02
A OK με καλυψες. Το ιδιο εχουν πει και αλλοι εδω μεσα για την διαμετρο αλλα ρωτησα τον Γερμανο της EDS 3 φορες και μαλιστα του ειπα οτι η μιλτεκ δινει 63.5 χιλ για το OPC. Εκεινος επεμενε οτι 60 χιλ πρεπει να μπει σε σωληνα και καζανια. Ο Παπαδοπουλος δεν ξερω πως δουλευει. Θα παω μια βολτα απο εκει μεσα στην ερχομενη εβδομαδα. Ο Σκριβανος που βρισκεται? Αυτο που δεν ξερω και φοβαμαι ειναι τα καζανακια. Δεν ξερω κατα ποσο θα εινια ελευθερα, αθορυβα που θελω και γενικα πως θα δουλευουν. Η σωληνα ειναι η απλη υποθεση. Παντως περιμενω να δω διαφορα με την εξατμιση και το προγραμμα που εβαλα. Θα δουμε.

Α επισης να πω οτι ο Παπαδοπουλος ειναι ο μοναδικος εξατμισας σε ολη την Ελλαδα που εχει παρει εγκριση τυπου απο το υπουργειο εμποριου για βελτιωτικα προιοντα και μου ειχε πει στο τηλεφωνο οτι δεν χανεις εγγυηση μιας και ειναι αναγνωρισμενος. Αυτο πληροφοριακα το λεω ουτε διαφημηση θελω να κανω, ουτε δεχομαι αυτο με την εγγυηση.

MOYTPO
01-03-07, 00:51
Nilaz με εχεις πριζοσει αγρια. Δεν υπαρχει περιπτωση να πας evoland να τον πεις να κανεις δυναμομετρηση με το προγραμμα μονο λιγο πριν πας να βαλεις εξατμιση και μετα με προγραμμα και εξατμιση (αφου κανεις καμια 300αραχλμ) και να σου κανει μια καλυτερη τιμη μιας και θα κανεις 2 μετρησεις σε διαστημα λιγων ωρων????
Δεν μου περισσευουν και λεφτα ρε γμτ να σε στειλω τουλαχιστον ενα 30αρι ευρωπουλα!!!!!!!!!! :(

nilaz
01-03-07, 01:29
Μουτρο σε καταλαβαινω ρε φιλε αλλα εδω ειναι Αθηνα και καταλαβαινεις οτι ολοι βγαζουν απο την μυγα ξυγκι. Μην αγχονεσαι θα βαλω εξατμιση εγω και θα το μετρησω και θα ερθει ο Chuckie με ιδιο μοτερ και ιδιο αμαξι αλλα χωρις εξατμιση να το μετρησει. Ασε να δουμε τι θα βγαλει και μετα το ψαχνουμε. Απλα δεν εχω παει ακομα διοτι δεν μπορω να οδηγησω...Υπομονη. Να υποθεσω οτι εχεις το ιδιο μοτερ με εμενα???

s5zax
01-03-07, 01:40
Να υποθεσω οτι εχεις το ιδιο μοτερ με εμενα???
θα θελε....ολοι θα θελαμε δηλαδη...παει που παει αεροπορεια με το 14αρι...σκεψου με το 18αρι τι θα εκανε....

nilaz
01-03-07, 01:49
Ρε Ζαχο γιατι δεν μου απαντας στο θεμα με τις θωλομπαρες του OPC. Ανοιξε το προγραμματακι σου και πες μου...Κοιτα στην προυγουμενη σελιδα...

s5zax
01-03-07, 01:55
ρε συ ανοιχτο καπο απο OPC δεν εχεις δει ποτε οεο? δεν εχει ουτε μπρος ουτε πισω μπαρες θολων το μαναρι μας!!!

nilaz
01-03-07, 02:00
Οχι ρε φιλε δεν εχω δει...Γιατι εαν δω θα πουλησω το δικο μου και τον κ@λο μου μαζι και θα παω να το παρω...Οποτε ασε καλυτερα. Ευχαριστω παντως. Για να ειμαι ειλικρινης θα περιμενα να εχει μαμισιες μπαρες τουλαχιστον μπροστα. Οποτε η μονη διαφορα σε στησιμο ειναι μπουκαλες και ακρα / ψαλιδια φανταζομαι...

clutchmaster
01-03-07, 02:03
paides mhn trellaineste toso me tis diametrous! bale 60mm kai den tha to metaniseis!!

Antonis22
01-03-07, 02:43
Gia astra H 1.4 xel ti 2ples eksatmiseis deksia,aristera protinetai?? me strongkilh eksagvgh , h aleithia einai oti to pisw xeilos apo irmscher xriazete wste na desi h diplh eksatmish kalhtera enfanisiaka, kante post merikes photo.

http://re3.mm-a1.yimg.com/image/2093936882

http://re3.mm-a1.yimg.com/image/2092925265

nilaz
01-03-07, 16:21
Μιλησα με Παπαδοπουλο στο τηλεφωνο και εκλεισα ραντεβου να παω την ερχομενη εβδομαδα. Του ειπα για την 60αρα σωληνα και δεν του αρεσε καθολου. Μαλιστα μου ειπε οτι το OPC βαζει 63αρα οποτε δεν βλεπει κανενα νοημα στην επιλογη του Γερμανου. Επισης μου ειπε οτι 60αρες σωληνες σε ατμοσφαιρικα μοτερ εβαζε στα ibiza 2.0l 16V του ενιαιου και οτι εαν βαλουμε 60αρα το αμαξι θα κρεμαει ψηλα. Επειδη ομως επεμενα μου προτεινε να κανουμε τα καζανακια με 60αρα σωληνα και να μου βαλει στο αμαξι 55αρα σωληνα διαρουμενη. Να μου φτιαξει και σωληνα 60αρα και οταν παω στο δυναμομετρο να μετρησω και με την μια και με την αλλη και αναλογα τι θα βγαλει να την αφησω.
Μπορει καποιος απο τους admin να με ενημερωσει ποσο στοιχιζει η δυναμομετρηση στην evoland και εαν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξω τις 2 σωληνες την ημερα που θα δυναμομετρω και να κανω 2 μετρησεις? Θα ηθελα να ξερω ποσο θα στοιχισει η ολη διαδικασια της μετρησης εαν ειναι εφικτο.
Ευχαριστω.

zervas
01-03-07, 16:37
Αν θυμαμαι καλα 30-35 ευρω...

nilaz
01-03-07, 19:30
Ευχαριστω Μιχαλη. Μηπως γνωριζεις καποιο τηλεφωνο του μαγαζιου ωστε να κλεισω ραντεβου και να ξερω εαν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξουμε τις σωληνες κατα την δειαρκεια της δυναμομετρησης? Εσεις που εχετε ξαναπαει πιστευετε οτι θα πληρωσω 40Ε η 80Ε επειδη θα μετρησω δυο φορες το αμαξι???

zervas
01-03-07, 19:39
To Κατάστημα EVOLAND βρίσκεται στον Πειραιά (Άλων και Κάστορος 8). Τωρα τηλ δεν ξερω αλλα θα μαθω...

KAPITALAS
01-03-07, 20:16
Paidia i timi einai 45 euro gia memonomena, amaksia!!
30 euro itan otan eixame kanonisei dayno day kai eixame paei 10 amaksi.

To til. tou einai 210 41 71 177 kai to paidi legete Nektarios.
Par' ton tilefono na sunenoithite.

PS:H timi auti einai me tin endiksi tis kartas melous.

zervas
02-03-07, 12:26
τεσπα αμα πας πες του οτι θες να κανεις δυο δυναμομετρησεις και πες τους για καλυτερη τιμη...

corsadi
02-03-07, 13:50
Δε νομιζω να σε χρεωσουν δυο δυναμομετρησεις!Ισως κατι παραπανω αλλα οχι κ διπλη τιμη...

PANOS OPC
03-03-07, 19:10
Φίλε nilaz κάνεις μια χάρη σε παρακαλώ όταν πας στον Παπαδόπουλο δεν τον ρωτάς τι έχει για opc από townpipe μέχρι πίσω και με τι κόστος..? ευχαριστώ προκαταβολικά

nilaz
03-03-07, 20:19
Φίλε nilaz κάνεις μια χάρη σε παρακαλώ όταν πας στον Παπαδόπουλο δεν τον ρωτάς τι έχει για opc από townpipe μέχρι πίσω και με τι κόστος..? ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλε μου εγω θα σου προτεινα να βαλεις milltek μιας και ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα για το αμαξι σου. Υπαρχει αντιπροσωπος της milltek στην Λεωφ. Αλεξανδρας για να μαθεις τιμη. Θα ρωτησω ομως και θα σου πω...

bourboulia
17-04-07, 02:01
paidia exo ena gtc1.6 kai evala programma eds(koumplakis), eleftheri isagogi simota kai eksatmisi sto zapatina kai to amaksi sto dinamometro vgike mama...kamia diafotisi.....???????

~astraxan~
17-04-07, 02:03
otan les mama?? den pire oute alogo??? an nai pas ston koulmpaki kai tou pas kai ena kapelo mazi... ton egkefalo sou...

GiorgosThess
17-04-07, 02:09
Πας μαζι με το χαρτι της δυναμομετρησης στν Κουμπλακη και ζητας τα λεφτα σου πισω, απο ροπες κερδισες τιποτα ???

Vectraman
17-04-07, 15:01
Κάτσε ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε!Έχεις αλλάξει εισαγωγή και εξάτμιση και δεν έχεις πάρει ούτε μισό άλογο(έστω ότι το πρόγραμμα δεν δουλεύει)?Ξεκίνα να τους κυνηγάς όλους από Κουμπλάκη μέχρι Ζαπατίνα!

Να κάνω μια ερώτηση μπορεί να είναι και χαζή οπότε μην βαρέσεις φίλε bourboulia!Την sport επιλογή την είχες ενεργοποιημένη κατα τη διάρκεια της δυναμομέτρησης,εκτός και αν το πρόγραμμα το έχεις να δουλεύει παντού!

JOHNX2
17-04-07, 17:31
esi ston dromo paratiris kamia diafora se sxesi me prin bourboulia?

san idioktitis tou oximatos mporis na katalavis eukola ti tragigmata exi to autokinito kai mporis na katalavis ean exis kerdisi ipodinami sto moter...

pou logika me ola auta pou ekanes eprene na itan ksekathari i diafora.

kai ean epitrepete poso pige to malli gia ola to paketo tis anavthmisis sto ASTRA GTC sou??

antonis
17-04-07, 20:47
νατος κ αυτος απο eds με ιδια αλογα..

ASTRAKITCAR
17-04-07, 21:20
το forum το διαβαζουμε και πριν κανουμε μια κινηση ρωταμε ...δεν ειναι ντροπη!!!

η λιστα με τα billata και πουσαρισμενα ανω των 130 αλογων στο στροφαλο απο 1.4 μοτερ ειναι 4 που ξερω προσωπικα πλεον....

ενοειται οτι σε μετατροπη μονο με προγραμμα-εισαγωγη dbilla με 120 αλογα στροφαλο το εχει ο corca 120 εδω μεσα..οι υπολοιποι ειμαστε απο 130 εως 140 αλογα,το πιο δυνατο του φιλου μου zack που επιμεληθηκα λιγο και προσωπικα.

κοινως ξερω 5 μοτερ με ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ!
θα το ξαναπω..ρωτατε και λιγο,και οχι κατοποιν εορτης να αναρωτιεστε τι πηγε στραβα...
φιλε εβαλες simota...γιατι?σου ειπε κανεις οτι δουλευει?θελεις με 150€ να σου κανω την εισαγωγη να βγαλει 5 αλογα?
πηγες zapatina...τι αλλαξε?εγω με ενα τελικο και την απελευθερωση της εισαγωγης εχω δει 10 αλογα στροαφαλο...
πειραξες διαμετρο σωληνα?
αλλαξες μεσαιο καζανακι?
καλα για το προγραμμα δεν σχολιαζω...

οταν λεω δωστε 100€ για δυο δυναμομετρησεις πριν και μετα το προγραμμα ,αλλοι λενε οτι ειναι χαμενα λεφτα...

οκ παω πασο!

panoik
17-04-07, 22:07
pws peires 10 aloga mono me eisagwgi kai teliko.
Allaksa OLI tin eksagwgi kai pira 6-7 aloga.

Ti ennoeis aapeuleutherwses tin eisagwgi?

ASTRAKITCAR
18-04-07, 08:50
ποιος σου ειπε οτι απελευθερωνοντας την εξαγωγη θα δεις αλογα?
τι εκανες ακριβως?
δυναμομετρηση πριν και μετα εκανες?
επισης δεν εχουμε ιδια μοτερ..
δευτεριν εγω εβγαλα πνιχτες,εβαλα σκουπα billa Που εχει ανοιγμα κοντα 20 ποντους οταν η μαμα εχει κατω απο 10 ποντους...
εβαλα ενα τελικο με 48mm σωληνα και εκει που ειχα πριν 95 στροφαλο πηγα 105 μετα στο ιδιο δυναμομετρο..
κοτσαρα την εισαγωγη και το προγραμμα και εβγαλα 128 αλογα στροφαλο...
παντα σε καθε βημα, εκανα δυναμομετρηση...στο ιδιο δυναμομετρο..

bourboulia
18-04-07, 21:16
file astrakitcar exo kai thn eisagwgh tou dbila.. kratisa thn metaliki eisagwgh kai evala varelaki bas kai do diafora kai sehp kai se thorivo..to amaksi paei aisthita kalitera apo prin alla to dynamometro alla leei..

ASTRAKITCAR
18-04-07, 23:03
ποσα εβγαλε δηλαδη?
στην Χαλκιδα το μετρησες?αν ναι η μετρηση ειναι αξιοπιστη...
στειλε μου PM να σου πω δυο πραγματα..
αν ειναι μοτερ Ζ14ΧΕP,σηλωνω τα χερια ψηλα..
αν ειναι Ζ14ΧΕ το ξερω απ εξω...τι μοτερ εχεις?

BouFoS
06-05-07, 01:00
Τέλος του μήνα είναι να κατέβο Αθήνα. Λέω επ' ευκαιρία να αλλάξω το φίλτρο αέρος και να βάλω αυτό της K&N (http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=33-2787). Τι λέτε εσείς σαν ειδικοί; Αξίζει; Κερδίζω τίποτα; Η' δεν αξίζει το κόπο ούτε καν να το αγοράσω;

s5zax
06-05-07, 01:13
λεω να το κανω καποια στιγμη αλλα ολο το αναβαλω...

Γιώργος Ντάνος
06-05-07, 01:18
Πιστεύω ότι κάτι θα κάνει φίλε. Όντας αρκετά πιο ελεύθερο απο το εργοστασιακό θα βοηθήσει την αναπνοή του κινητήρα και ίσως τσιμπήσει και κανένα πόνυ. Σκέψου επίσης ότι σε λιγο καιρό θα καλυφθεί η διαφορά τιμής από το εργοστασιακό αφού δε θα το αλλάζεις αλλά θα το καθαρίζεις.

GiorgosThess
06-05-07, 03:54
Πολυ απλα παρτο...ξερω τι σου λεω, ακριβως το ιδιο εχω κανει και εγω, ειναι οτι καλυτερο πιστεψε με...
Παρτο με κλειστα ματια ...

~astraxan~
06-05-07, 03:59
pes oti bazo kn i green pao antiprosopeia .. kanoun service... anoigoun to kouti kai blepoun to eleuthero... kobetai i egguisi?? an oxi... to finoun opos exei k proxorane?

GiorgosThess
06-05-07, 04:17
Δεν νομιζω οτι με αλλαγη ενος φιλτρου να χανεται η εγγυηση, το πολυ πολυ πριν παει στην αντιπροσωπεια βαζει το μαμα το φιλτρο και ολα οκ...σιγα...

s5zax
06-05-07, 12:55
pes oti bazo kn i green pao antiprosopeia .. kanoun service... anoigoun to kouti kai blepoun to eleuthero... kobetai i egguisi?? an oxi... to finoun opos exei k proxorane?
καλα ρε μλκ εσυ εχεις παει φατσα φορα με φιλτροχοανη γυμνη...για το φιλτρο ρωτας?

BouFoS
06-05-07, 13:01
LOL @ John's astra & astraxankaminia

Πλάκα πλάκα... τώρα που το σκέφτομαι πέρασαν ήδη 2 χρόνια από τότε που παρέλαβα το Astra μου.

s5zax
06-05-07, 13:04
και ποσα κμ?

~astraxan~
06-05-07, 13:09
re anaftra afou den toxan paratirisei.. den eixan pei tipota.. me tin filtroxoani pou eixa rotisei sigoura xaneis egguisi... alla tin ebgala giati mou eaige isa me ena opc..alla pigaine kalutera..

s5zax
06-05-07, 13:10
ζουπανικα βρεγμενη θες!!!

mov-shadow
06-05-07, 13:40
Παιδιά να προσέχετε μόνο να μην σας χρεώνουν την αλλαγή φίλτρου μετά από κάθε service. Να ελέγχετε την απόδειξη

BouFoS
06-05-07, 13:45
και ποσα κμ?
Όπως είπα και πριν το αυτοκίνητο δεν χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση, ούτε για την εργασία μου. Έχει φτάσει στις 19.000χλμ και ας είναι καλά τα ταξίδια εκτός Θεσσαλονίκης (κυρίως Αθήνα). Μέσα στην πόλη δηλαδή δεν έχει κάνει ούτε το 1/6 αυτών.

s5zax
06-05-07, 13:54
τωρα στρωθηκε! της κουτας!

zervas
06-05-07, 15:09
Το θεμα αυτο εχει συζητηθει ηδη στο βελτιωσεις και μετατροπες σε astra gtc..το τοπικ θα μεταφερθει εκει....ευχαριστω.

BouFoS
06-05-07, 18:24
μετακομίζω... γιατί χωρίζωωωω

Το είχα φανταστεί ότι μάλλον θα υπήρχε κάτι ανάλογο. Έκανα ένα μικρό search αλλά δε μου έβγαλε τίποτα και γι αυτό είχα ανοίξει νέο topic.

Ωραία με το φίλτρο... ξέρεις κανείς και την τιμή (κατά προσέγγιση); ;)

~astraxan~
06-05-07, 18:45
50-60 EURO.. xxa zervas tin patises... .lol lol to thema auto to suzitame sto topic "eisagogi aera" kapos etsi.. .lol lol lol

zervas
14-05-07, 01:19
δεν παιζεστε...δεν σας προλαβαινω..χαχαχχ

BouFoS
27-05-07, 01:10
Δοκίμασα το αμάξι σήμερα με το φίλτρο KN στην Εθνική (Αθηνών-Λαμίας) και Αττική Οδό... έχει κάποια διαφορά με πριν... περισσότερες εντυπώσεις την Δευτέρα που θα επιστρέψω Θεσσαλονίκη.

zervas
27-05-07, 18:18
Exei re diafora egv to exv pano sto amaxsi 9 mhnes..katarxas stamatisan ta tremoula xamila......

~astraxan~
27-11-07, 11:40
telika gia tous kinitires twinport to barelaki einai kalutero apo ta apla eleuthera filtra?? akouo gnomes.. thelo na balo ena bmc se 1400 cc twinport astra h

zervas
28-11-07, 00:04
Εγω ξερω οτι βαρελακι παει μαζι με προγραμμα...οποτε καλυτερα φιλτρο.

teddy
28-11-07, 00:13
οχι μιχαλη δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες...
γενικα για να αποδωσουν οι οποιες αλλαγες στην εισαγωγη,θα πρεπει να τροποποιηθει το προγραμμα
για να προσαρμοσει την ποσοτητα βενζινης,
συνυπολογιζοντας την μεγαλυτερη ποσοτητα αερα που εισερχεται,
λογω του φιλτρου ή του βαρελιου κτλ

μην κοιτας που ολοι μας αλλαζουμε ενα φιλτρο και νομιζουμε οτι εχουμε κερδισει κιολας...

η καλυτερη επιλογη (για να μεινουμε στο θεμα)
εξακολουθει να ειναι το ελευθερο φιλτρο στο μαμα φιλτροκουτι με
βγαλμενους πνιχτες φυσικα!!!

zervas
28-11-07, 00:40
παντως εγω μια μικρη διαφορα απο το αμαξι μου εχω δει με το φιλτρο και χωρις πνιχτες...

~astraxan~
28-11-07, 12:14
exo psaksei polu diafores barelakiou k filtrou.. einai megales.. barelaki thelo ego , o monos mou endiasmos einai ga to an leitourgei sosta me ta twinport i an dimiourgei kapoio problima... ??????

fANis
28-11-07, 12:26
Βαρελάκι bmc σε opel κόβει.Η καλύτερη λύση είναι φίλτρο ελευθέρας στο μαμά φιλτροκούτι.

~astraxan~
28-11-07, 12:28
den isxuei auto pou les oti kobei se kathe opel.. apla thelo na m pei kapoios pou se twinport exei balei barelaki..

fANis
28-11-07, 12:39
Αυτό που μου είπαν αυτό σου λέω ;)
Προσωπική εμπειρία δν έχω οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.Σε αξεσουάρ αυτοκινήτων ρώτησα, εκεί που πέρασα και τα xenon.Για την ακρίβεια τον ρώτησα για το δικό μου και μου είπε να βάλω φίλτρο και όχι βαρελάκι γιατί θα με κόψει...

~astraxan~
28-11-07, 12:43
ebales filtro? eides diafora? lete markes k times... mpixti pros zervas .. ante re agori krufo to xeis?

fANis
28-11-07, 12:49
Δν έβαλα ακόμη φίλτρο.Μάλλον τον άλλον μήνα.Βασικά όποτε μου τη δώσει να πάω.Ο zervas παραπάνω λέει πως μια μικρή διαφορά στα χαμηλά την είδε.Γνώμη μου είναι πάντως να βάλεις ένα φιλτράκι έστω και αν δε δεις διαφορά.Καλό θα κάνεις στο αμάξι σου, κακό όχι.

zervas
28-11-07, 16:45
Μια μικρη διαφορα την εχει και το βλεπω δηλαδη στα χαμηλα.

agamemnwn
28-11-07, 19:42
geia sas paidia..prwth fora grafw!!egw tu xw balei ena mesaio tupou obida ena xeiropoihto teliko mpouka kai to barelaki ths bmc(kanei kalh douleia-apoti blepw sthn praxh dld)!! skeftomai na bgalw ton prwto kataluth akribws meta thn pollaplhs..to xw apofasisei dld...oloi mou lene pws den tha to anagnwrisw t amaxi!!!!thn allh bdomada paw na ton petaxw!!xerei kaneis tpt??to exei epixeirhsei kanenas???ton 1400 kinhthra exw!!

~astraxan~
28-11-07, 20:01
kati me lampaki paizei apo,ti thumamai se auto pou thes na kaneis alla den thumamai... as pei kapoios pou to katexei.. pantos tha ithela na to dokimaso to barelaki na do .. k go 1400 exo...

agamemnwn
28-11-07, 20:15
apla tha anabei to lampaki i tha mou dhmiourghsei problhma??mou xoun pei oti to amaxi tha trelathei me auth thn allagh..me kati toso mikro!!mono 20 euro gia th swlhna!!eleos!!to barelaki mou phge sta 270 alla me polu swsth douleia gia na bgainei brosta,ktl ktl

fANis
28-11-07, 21:26
Σήμερα πήγα πάλι και ρώτησα για φίλτο K&N.Μου είπε ότι θα δώσω τζάμπα λεφτά γιατί μπορώ να πάρω ακριβώς το ίδιο φίλτρο σε άλλη μάρκα και να κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά(δοκιμασμένο σε z4).Η μάρκα ξεκινούσε με si.... και είχε 3 συλλαβές.Βοήθησα καθόλου???

zervas
28-11-07, 21:46
και εγω δεν εβαλα κ Ν αλλη μαρκα εβαλα.Εδωσα 55 ευρω αν θυμαμαι καλα.,,

teddy
29-11-07, 01:34
οτι θελει να ξεφορτωθει ο καθε ενας,το πασαρει σαν το καλυτερο της αγορα...βοηθησα καθολου?

fANis
29-11-07, 02:33
Θοδωρή το "Βοήθησα καθόλου?" το είπα για να μου βρείτε τη μάρκα ;)
ΔΕ διαφωνώ με αυτό που είπες αλλά τουλάχιστον στη δικιά μου περίπτωση δν τα έχει στο μαγαζί αλλά κατόπιν παραγγελίας σου φέρνει όποιο θες την επόμενη μέρα!

Γιώργος Ντάνος
29-11-07, 02:59
Simota ; Εεεε;

fANis
29-11-07, 03:03
Α ρε George Αστέρι είσαι.Είναι καλή???Δν έχω ιδέα γι'αυτό!

GiorgosThess
29-11-07, 03:06
Ολα τα φιλτρα ελευθερας πανω κατω τα ιδια ειναι, απλα ειναι καθαρα "μαρκας"
και διαφημισης.
Πχ εμενα μου αρεσουνε τα φιλτρα της Bmc

Γιώργος Ντάνος
29-11-07, 03:10
Καλα είναι και τα simota. Βασικα όπως λέει κι ο Χθες με τα ίδια υλικα είνια φτιαγμένα πάνω-κάτω. Όμως άλλα είναι περισσότερο ελεύθερα και άλλα λιγότερο. Νομιζω τα JR είναι απο τα πιο ''ελεύθερα''.

fANis
29-11-07, 03:25
Θα πάω τότε για simota.Το παλικάρι μου είπε πως είναι ακριβώς ίδιο με το K&N και ότι έχει γύρω στα 40Ε-50Ε.

~astraxan~
29-11-07, 10:48
emena oloi oi kleftes m lene 70 euro.. telika eleuthero tha balo k go... alla kn i green ??

fANis
29-11-07, 11:51
Όπως λέγαμε και προηγουμένως δν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αφού με λιγότερα κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά.Ρώτα για κανά simota να δεις τι θα σου πούνε.

GiorgosThess
29-11-07, 13:02
Όπως λέγαμε και προηγουμένως δν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αφού με λιγότερα κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά.Ρώτα για κανά simota να δεις τι θα σου πούνε.
Φανη το Bmc ειναι ενα κλικ καλυτερο απο το Simota ακουσε με...
Παρε παραδειγμα βαρελακι Simota = 100 Ευρω
Βαρελακι Bmc 250 ευρω
Ε οσο να ναι καποια διαφορα θα υπαρχει, στην ποιοτητα, στην κατασκευη κτλ.
Δωσε αλλα 15 ευρω και παρε Bmc και πιστεψε με δεν θα απογοητευτεις καθολου ισα ισα

fANis
29-11-07, 13:07
Άμα είναι τόσο μικρή η διαφορά εννοείται ότι θα πάρω bmc.Εμένα μου είχε πει για K&N γύρω στα 80Ε-90Ε και μου φάνηκαν πολλά για φίλτρο.