PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ Σ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ?

Σελίδες : [1] 2 3

catman
03-11-08, 20:45
απ το πρωι μου γυρναει στο κεφαλι αυτη η ερωτηση και ανατριχιαζω...να ειχα μεγαλωσει σ ενα ιταλικο αυτοκινητο και να εφτιαχνα φιατ??????????????????
η μανα μου να εχει κουζινικα απ ολες τις χωρες εκτος ιταλιας και να εχω ιταλικο αμαξι στην αυλη μου?θα αυτοκτονουσα!!!!

Redcooler
03-11-08, 21:39
Αν έχει το σήμα με το αλογάκι σουζαριστό τότε ΕΥΚΟΛΑ!!!!!

s5zax
03-11-08, 22:01
TΡΕΛΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ......................θα μου πεις τωρα ενα alfa romeo για τις κρυες νυχτες του χειμωνα θα ηταν οτι πρεπει........burn baby burn........

catman
03-11-08, 22:14
ιταλικο πεστο και χεστο.ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΗ ΦΕΡΡΑΡΙ ΜΕ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΦΕΡΡΑΡΙ ΕΙΝΑΙ Γ Ε Ρ Μ Α Ν Ι Α BOSCH......
ΤΙΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΕΝΑ ΑΛΦΑΡΟΜΕΟ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΑΕΡΟΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΟΡΕΥΟΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ.ΞΥΛΑ ΤΕΛΟΣ!
ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ.ΘΑ ΤΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ.

ΛΕΧΑΙΝΑ Ε?κοκοτσης σου λεει κατι?μπερελης?
edit: Καλα ντε μην φωναζεις....lol

s5zax
03-11-08, 22:39
Οχι ρε, τι ειναι αυτα????

IL PROFESSORE
03-11-08, 22:53
http://opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=4881
http://opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=4771
Και τα δύο αναπαυονται εν τόπω χλοερω για ευνόητους λόγους...

DJ Marios
04-11-08, 00:42
ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ Σ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ?

Απειρες φορες lol lol lol

~astraxan~
04-11-08, 01:58
kai sopoion pei kakia kouventa gia mas.. tou euxomaste na odigaei tin upoloipi zwi tou ena tetoio!!
http://www.metricmind.com/images/fiat_mult.jpg

Asroc
04-11-08, 03:19
τι έγινε αρχίσαμε πάλι;

~astraxan~
04-11-08, 03:22
ti re mixali prosvalei kanenan auto to topic?
xavale kanoume ligaki...

Asroc
04-11-08, 03:23
ναι οπως και οοοολα τα προηγουμενα του ιδιου στυλ. οπελ εναντιων ολων!

οπελοπορωμενοι του κοσμου ενωθειτε!
να την χεσω την οπελ αν ειναι να εχει οπαδους χειροτερους και απο τους γαυρους!

Ετυχε και πηρα οπελ, απλα ΕΤΥΧΕ! θα μου την πειτε κι εμενα;
ουυυυυ asroc ιταλοφιλε!!! ουυυυυ!!!!

clutchmaster
04-11-08, 03:25
ρε AIRLINES τι κολλημα ειναι αυτο ρε?! κοιμασαι και ξυπνας με αυτα τα ιταλικα στο μυαλο!!

να ειμαι ειλικρινης, ειδα προχτες στην αντιπροσωπεια το καινουριο ΜιΤο και ομολογω οτι θα μπορουσα να κυκλοφορω με αυτο το αυτοκινητο...

fANis
04-11-08, 03:29
Εγώ το είδα στο δρόμο σε άσπρο και πραγματικά το αμάξι είναι πανέμορφο :)
Αν κοιτούσα για αμάξι χαλαρά θα το χτυπούσα αν δεν σκεφτόμουν λίγο την τσιμπημένη του τιμή.

Asroc
04-11-08, 03:30
corsa vs mito; τιθεται καν ερωτημα;; φυσικα και mito!

ποιος ειπε οτι η οπελ ειναι η καλητερη ρε ατομα;
ειναι μια μετριοτατη γερμανικη που το μονο που κερδιζει σε σχεση με την (αντιστοιχη) vw ειναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιο ενδιαφερουσα σχεδιαση.

matt15
04-11-08, 04:11
To mito σε ασπρο ειναι τρελααα..σε αυτα τα λεφτα ευκολα το επαιρνα απο οτιδηποτε αλλο...κ καλα χρυσα τα οπελ αλλα δν ξερω...τα αλφα ρομεο παρα τα οσα τους καταλογιζουν εχουν το κατι τους...

Γιώργος Ντάνος
04-11-08, 04:21
Η 147 μπροστά είναι μιας φίλης μου. Καλή έιναι δε λέω,.... αλλά ascona δεν είναι! lol

http://www.imageshack.gr/files/l50dd6drpjw7wrxxnscs_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=l50dd6drpjw7wrxxnscs.jpg)

~astraxan~
04-11-08, 04:22
to mito den einai auto to mikro kouvadaki?

Γιώργος Ντάνος
04-11-08, 04:38
Ναι. http://www.autoee.com/uploads/alfa-romeo-mito.jpg

kalober
04-11-08, 05:09
ρε AIRLINES τι κολλημα ειναι αυτο ρε?! κοιμασαι και ξυπνας με αυτα τα ιταλικα στο μυαλο!!

να ειμαι ειλικρινης, ειδα προχτες στην αντιπροσωπεια το καινουριο ΜιΤο και ομολογω οτι θα μπορουσα να κυκλοφορω με αυτο το αυτοκινητο...

Ma to theo se skeftika mesa se mito kai dakrisa apo ta gelia.....
Ante kai se smart me emena sinodigo....AHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

catman
04-11-08, 18:44
αντε και πηρες ιταλικο.εκτος την αγορα θες μια γαματη οδικη βοηθεια,μια ασφαλεια πυρος και για σενα και για τ αμαξι (θεος να το κανει το ιταλικο αμαξι)και για το σπιτι.δε συμφερει....τα ιταλικα μετα απο ενα τροχαιο τα πετας περνουν ολα....μεχρι και η βαση του πισω προφυλακτηρα ενω εχει χτυπησει εμπρος.ΑΠΟ ΖΥΜΑΡΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑ?
ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ ΦΙΑΤ ΠΟΥΝΤΟ 145 ΕΥΡΩ.ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΝΝΗΣΙΟ 120.oxi1

~astraxan~
04-11-08, 19:10
sumperasma ! an katsw k ftiaksw egw ftero gia to italiko oxima mou tha einai pio poiotiko apauto pou ftiaxnei i kataskeuastiki!! xaxaxa eliwsa!! dwsw catman dwseeee

catman
04-11-08, 20:03
2ημερων αυτοκινητο ετριζε το ταμπλο και στις στροφες η καροτσα με την πορτα.
εγω-ρε μ...τι πηγες και πηρες?(ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ)
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ-ε και τι εγινε?θα του βαλω σπρει σιλικονης και θα σταματησει το τριξιμο ετσι μου πε ο μαστορας (της φιατ....)

φιατ πουντο gt στα τεντωματα στραβωνε η καροτσα και αναβε η μπλαφονιερα μεσα!!!!!!!ΟΛΗ Η ΣΠΑΡΤΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 1000 ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ.ΜΗ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΝ ΕΦΑΓΑ!
Τ Ι Π Α Ν Ε Κ Α Ι Α Γ Ο Ρ Α Ζ Ο Υ Ν Τ Α Α Τ Ο Μ Α??????
xaxa4rofl

Makinen
04-11-08, 20:52
Είστε τραγικοί...

ASCONAN
04-11-08, 21:00
Θα ζητήσω απλά να σεβαστούν ΟΛΟΙ, ο ένας την άποψη του άλλου! Μιλήστε με παράπονα, με κατηγορίες κτλ αν θέλετε, αλλά ΚΟΣΜΙΑ και με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

ΜΗΝ ενοχλείσθε, ΜΗΝ πορώνεστε, ΜΗΝ φανατίζεστε...

Φιλική παράκληση!

andre_rrr
04-11-08, 21:05
λετε αρλουμπες λεω εγω μιας και εδω 8 χρονια alfa romeo εχω και πηρα ενα τρομερο γερμανικο αυτοκινητο που λεγεται αστρα και απο την αρχη που το πηρα ξενερωσα.....παρτε καμια brera καμια μερα και ελατε μετα να μου πειτε μετα για οπελ!!!!ενα αμαξι δεν ειναι μονο ροδες και λαμαρινες,ειναι στυλ τροπος ζωης....βρειτε μου εναν που θα αμφισβητησει μια αλφα ρομεο....τι να λεμε για vectra με 159?!corsa με mito?.....αστρα με 147?spider,gtv?μακαρι και η οπελ να εβγαζε τετοια αυτοκινητα.λετε αρλουμπες.....ολα τα αμαξια βγαζουν καποτε προβλημα μα ολα,τι σχεση εχει?και δεν τα λεω επειδη εχω αλφα ρομεο,ετσι κι αλλιως οπελ πηρα μετα......αλλα μην λεμε και βλακειες.....σε συζητηση να βρισκομαστε!!!! (δεν πορωθηκα,φιλικα τα χωνω)!

IL PROFESSORE
04-11-08, 21:31
(Προς Γερμανόφιλους)
Γιατι είστε τόσο συντηρητικοί ρε γμτ... Δεν σας καταλαβαίνω. Εγω αν ενα αυτοκίνητο μ αρέσει δεν κοιτάω ιταλικό-γερμανικό-πορτογαλέζικο... Γουσταρω, οπελ? Γουσταρω Αλφα? Γουσταρω Ντατσια? Με κάθε καλή πρόθεση, χέστηκα για την προέλευση...Δηλαδή συγνώμη αν μεθαυριο η Fiat αγορασει την Gm η τμήματα αυτής, τι θα κανετε??? Θα το γυρίσετε σε Vw η σε τίποτα αλλο, που δεν είναι ιταλικό???

(Προς Ιταλόφιλους)
Το πρώτο ισχύει και για σας. Το οτι οι γερμανοί είναι λίγο πιο συντηρητικοί σε σχεδίαση δεν σημαίνει ότι τα αυτοκίνητα που φτιάχνουν δεν μπορούν να σε εξιτάρουν... Κι ας μήν ξεχνάμε ότι η Fiat σαν γκρούππο δεν είναι καν στο 50 % του παρελθόντος αν και επανέρχεται. Και ξαναλέω ο φανατισμός δεν βοήθησε κανέναν, αν φάτε μία κρυάδα απο ιταλικό θα τρέχετε για γερμανικό.

Με λιγα λόγια μην κολλάτε σε προελευση-μαρκα. Αν ομως δεν ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ, δεν μπορείτε να κρίνετε. Κι αυτο γιατι η αποψη απαιτεί γνώση και απο τις δύο πλευρες... Δοκιμαστε να οδηγήσετε και τίποτα διαφορετικό μπας και στρώσουν οι προκαταλήψεις σας, και τους μεν και τους δε... Και σε κάθε περίπτωση μην προσπαθείτε να μειώσετε αυτούς που προτιμούν το ενα ή το αλλο επειδή ετσι σας κάπνισε... Τι σας νοιάζει δλδ αν ο αλλος γουσταρει ιταλικό η γερμανικό? Αφήστε τον να γουσταρει, γιατι κι αυτός λεει τα ίδια για σας.......ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

teddy
04-11-08, 21:37
λετε αρλουμπες λεω εγω μιας και εδω 8 χρονια alfa romeo εχω και πηρα ενα τρομερο γερμανικο αυτοκινητο που λεγεται αστρα και απο την αρχη που το πηρα ξενερωσα.....παρτε καμια brera καμια μερα και ελατε μετα να μου πειτε μετα για οπελ!!!!ενα αμαξι δεν ειναι μονο ροδες και λαμαρινες,ειναι στυλ τροπος ζωης....βρειτε μου εναν που θα αμφισβητησει μια αλφα ρομεο....τι να λεμε για vectra με 159?!corsa με mito?.....αστρα με 147?spider,gtv?μακαρι και η οπελ να εβγαζε τετοια αυτοκινητα.λετε αρλουμπες.....ολα τα αμαξια βγαζουν καποτε προβλημα μα ολα,τι σχεση εχει?και δεν τα λεω επειδη εχω αλφα ρομεο,ετσι κι αλλιως οπελ πηρα μετα......αλλα μην λεμε και βλακειες.....σε συζητηση να βρισκομαστε!!!! (δεν πορωθηκα,φιλικα τα χωνω)!

την πατησες τωρα...ξες τι εχεις να ακουσεις????μα εχεις alfa και εισαι ικανοποιημενος???
θα καεις στην πυρα μαζι με τα ιταλικα αυτοκινητα....

andre_rrr
04-11-08, 22:00
ειμαι γληγορος ρε συ θοδωρη δεν καταλαβαινω.....χαχαχαχα εμα αρλουμπες λεμε! λεω να ανοιξω ενα τοπικ με την ταση της μοδας για σκυλους......xaxa5 ..θα τα πουλησω ολα να παρω DATSUN.........+1 στον προφεσορα απο πανω και γω μαζι σου ειμαι .....

tragos
04-11-08, 22:51
alfa 75 for ever! καλα τα οπελ αλλα εχω τρελα με αυτο το αμαξι

DJ Marios
05-11-08, 00:12
Η 147 μπροστά είναι μιας φίλης μου. Καλή έιναι δε λέω,.... αλλά ascona δεν είναι! lol

http://www.imageshack.gr/files/l50dd6drpjw7wrxxnscs_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=l50dd6drpjw7wrxxnscs.jpg)

Oχι μονο καλη αλλα πολλη καλη.
Εκτος απο φινετσα και σπορτιφ, ειναιι και μαματο το εσωτερικοι (οχι μονο το 147 αλλα ολα τα αλφα).

dimchav
05-11-08, 00:29
Το κορυφαιο παιδια μου το πε ενας φιλος....οταν εχεις ιταλικο αυτοκινητο πρεπει να μαθεις να ζεις με τα προβληματα του....και το πιο ακομα κορυφαιο ετσι για να γελασουμε...προ 10ετιας μειναμε σε εθνικη με citroen gsa...και τι ειπε ο θεος φιλος απο το αλλο αμαξι της παρεας???Σας το λεγα μ@λ@κες αμαξι με 3 μπουλονια μην το εμπιστευεστε......:)

clutchmaster
05-11-08, 02:08
Ma to theo se skeftika mesa se mito kai dakrisa apo ta gelia.....
Ante kai se smart me emena sinodigo....AHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

yponnoeis kati?! @@2

San to Smart plaka plaka eyryxwro aytokinhto den exei... (Ante isws to A8 4.2 pou exei h OMV ;-))

Asroc
05-11-08, 02:49
το οτι mito = punto = corsa δεν σας λεει κατι ε; ναι μωρε το κωλοϊταλικο το κορσα!!

α ξεχασα αφου ειναι κορσα ειναι γερμαναρας και οχι ιδιο με τα αλλα τα σκουπιδια...

μυαλο κουκουτσι;
το μονο που σας τρωει με τα ιταλικα ειναι το οτι πριν 30 χρονια μπορει να ειχαν κανενα βραχυκυκλωμα,
το οποιο δεν σταματαγε πολλους να το προτειμουν απο τα ανιαρα και τουβλοειδη χρηματοκιβοτια των γερμανων!

και για να μην μπερδευουμε τις βουρτσες με τις... τσατσαρες
μιλαμε για opel, οχι audi mercedes κλπ χάι κλας.

που ειναι καλυτερη η οπελ απο την alfa;

.

.

.

.

.

.

περιμεντε ακομα προσπαθω να σκεφτω...

fANis
05-11-08, 02:53
1. Τιμές ;)

Asroc
05-11-08, 02:54
ε ας παρουμε χιουνται τοτε... για αυτα που δινουν εχουν τοπ αναλογια τιμης

fANis
05-11-08, 02:59
Απλά λέμε πως έχουν τα πράγματα. Δεν έχω κόλλημα με καμιά εταιρεία αλλά ρώτησες συγκεκριμένα για τις διαφορές opel και alfa. Ε μία από αυτές είναι οι τιμές. Νομίζω πως είναι και η σημαντικότερή τους. Πληρώνεις φινέτσα στην alfa όπως και να το κάνουμε. Παράδειγμα το Mito που εμένα μου φαίνεται ακριβό :(

kalober
05-11-08, 03:28
e oxi kai akrivo....me idio eksoplismo pou to sigkriname me to corsa opc egw kai o tolis...evgaine 1misi xiliariko parapanw....
Kai to mito einai 150 aloga e?:P

matt15
05-11-08, 03:38
το mito νομιζω στοχευει στο κοινο του mini cooper περισοτερο κ οχι τοσο των υπολοιπων μικρων...

HaRRiS_
05-11-08, 09:11
Απο ιταλικα φανταζομαι τον εαυτο μου μονο σε Ferrari μπροστα .... Κ μαλιστα Enzo... Αλλιως ουτε αυτο...
Απο κει κ περα, ιταλικο να μην ειναι, κ δεν με νοιαζει ΤΙΠΟΤΑ....

ASCONAN
05-11-08, 10:26
+1 κ εγώ στον προφέσσορα :)

Mika
05-11-08, 13:08
Παιδες οταν εψαχνα για αμαξι πραγματικα δεν ειχα καθολου υποψιν μου την οπελ και το αστρα. Οι πρωτες μου επιλογες ηταν το φιατ το bravo μολις βγηκε που αυτο το αμαξι πραγματικα τα σπαει και σε επιδοσεις αλλα και σε τιμη, το αλφα 147 το οποιο ειναι τρελα και εκει ηθελα να καταληξω γιατι και εξωτερικα και εσωτερικα απλα μαμαει αυτο το αμαξι αλλα η τιμη του ηταν πιο τσουχτερη απο οτι περιμενα,το σεατ το λεον το οποιο ωραιο αμαξακι αλλα πολυ φτωχο εσωτερικο διζαιν και κατι δε μου κολλαγε σε ολη την ιστιρια του και τελος το χοντα(εφυγα παο ευρωπη) που αυτο ειναι το τελειο αμαξι για τα στανταρ μου. Αλλα μετα απο συζητηση με ενα γνωστο μου προτεινε να τσεκαρω και κανενα οπελ..... Τελικα το αποφασισα και την τσακωσα την αστραρα μου γιατι με εκανε να νιωσω λιγο πιο ασγαλης απο τα παραπανω που ειχα δυνατοτητα να παρω...αλλα δεν εχω ξετρελαθει τοσο που θα ξαναπαιρνα οπελ αν και μου αρεσει πολυ και ποτε δε προκειτε να παρω ιδιο αμαξι οτι και ειναι θα προσπαθησα αν εχω την δυνατοτητα να παρω διαφορα αλλα εκτοσ απο ρενοτ και χιουνται...xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5

IL PROFESSORE
05-11-08, 20:28
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:iQNdMIb5xniVsM:http://www.alfa-news.co.uk/wp-content/uploads/2007/05/alfa_brera_wallpaper6.jpg (http://www.alfa-news.co.uk/wp-content/uploads/2007/05/alfa_brera_wallpaper6.jpg) Αλλο πραμα...αν και εχει τα κιλάκια της την προτιμώ απο αούντια, κτλ. Πήρε ενας γείτονάς μου μία τέτοια και καθε που ερχομαι απο το σχολείο την χαζευω...Μονο η Ζ4 την χτυπαει κατα τη γνώμη μου κι αυτή γιατι είναι πισωκούνα, πιο ελαφρια, και φονική στις στροφές. Λίγο πιο όμορφη να ήταν...
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:ocZOWcClJ_gJwM:http://www.pistonheads.com/pics/news/15562/BMW_Z4_M_Coupe-01.jpg (http://www.pistonheads.com/pics/news/15562/BMW_Z4_M_Coupe-01.jpg)

catman
06-11-08, 00:19
αμα φτασεις να συγκρινεις οπελ με αλφαρομεο και φιατ...αστο!!!!τα ισωπεδωσαμε ολα μιλαμε!!!!
ποιος ταριφας απο οσο θυμαται ο καθενας σας κυκλοφορισε με ιταλικο?ποιο αναβασιαρικο ιταλικο ειδατε να υπαρχει εδω και 20+ χρονια στο δρομο και να ξεσικωνει κοσμο?1 θελω.......
μονο κατι ιταλικα μπ... υπαρχουν στην εκκινηση αλλα μετα δεν τερματιζουν...χαρηκα!ετσι δεν ειναι ιστορια ετσι ειναι χαβαλες!!!

-κουφαλες γουσταρετε μανουρα ε?μια κουβεντα πεταξα,200 απαντ!!!!!
και λεω τωρα....μετα απο 20 χρονια βαζω διπλα ενα ασκονα και ενα φιατ.τι θα εχει μεινει απ το φιατ και τι απ την ασκονα?

DJ Marios
06-11-08, 00:23
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:iQNdMIb5xniVsM:http://www.alfa-news.co.uk/wp-content/uploads/2007/05/alfa_brera_wallpaper6.jpg (http://www.alfa-news.co.uk/wp-content/uploads/2007/05/alfa_brera_wallpaper6.jpg) Αλλο πραμα...αν και εχει τα κιλάκια της την προτιμώ απο αούντια, κτλ. Πήρε ενας γείτονάς μου μία τέτοια και καθε που ερχομαι απο το σχολείο την χαζευω...Μονο η Ζ4 την χτυπαει κατα τη γνώμη μου κι αυτή γιατι είναι πισωκούνα, πιο ελαφρια, και φονική στις στροφές. Λίγο πιο όμορφη να ήταν...
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:ocZOWcClJ_gJwM:http://www.pistonheads.com/pics/news/15562/BMW_Z4_M_Coupe-01.jpg (http://www.pistonheads.com/pics/news/15562/BMW_Z4_M_Coupe-01.jpg)

Kαλα η Z4 σε coupe ειναι αλλο πραμα, πανεμορφη...την προτιμω απο το brera που ειναι επισης ομορφο.

andre_rrr
06-11-08, 00:24
ρε ουστ, βαλε ενα corsa kai ena punto σε 20 χρονια απο τωρα να δουμε τι θα μεινει? και απο τα δυο? τα κοκκαλακια τους!ακομα και τα yugo κυκλοφορουν ακομα!!!!!parta2xaxa5 καλα μιλαμε για πολυ γελιο λεμε...

anastasios
06-11-08, 01:56
Συχνα πυκνα βρισκομαι μπροστα σε ενα ιταλικο τιμονι αλλα ειναι στη Vespa μου pyroklani1

Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να εχω ιταλικο αυτοκινητο αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη bomb1

GiorgosThess
06-11-08, 02:10
αμα φτασεις να συγκρινεις οπελ με αλφαρομεο και φιατ...αστο!!!!τα ισωπεδωσαμε ολα μιλαμε!!!!
ποιος ταριφας απο οσο θυμαται ο καθενας σας κυκλοφορισε με ιταλικο?ποιο αναβασιαρικο ιταλικο ειδατε να υπαρχει εδω και 20+ χρονια στο δρομο και να ξεσικωνει κοσμο?1 θελω.......
μονο κατι ιταλικα μπ... υπαρχουν στην εκκινηση αλλα μετα δεν τερματιζουν...χαρηκα!ετσι δεν ειναι ιστορια ετσι ειναι χαβαλες!!!

-κουφαλες γουσταρετε μανουρα ε?μια κουβεντα πεταξα,200 απαντ!!!!!
και λεω τωρα....μετα απο 20 χρονια βαζω διπλα ενα ασκονα και ενα φιατ.τι θα εχει μεινει απ το φιατ και τι απ την ασκονα?

Cat man να σε κανω μια ερωτηση...
Τι εχεις να πεις για το Opel astra opc μου μολις 3,5 μηνων που μεσα τριζει το ταμπλω ???
εδω θελω να σε ακουσω να δω τι θα πεις...
και ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΡιΖΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΛΩ...
Τι εχεις να πεις ???

ASCONAN
06-11-08, 02:12
ρε ουστ, βαλε ενα corsa kai ena punto σε 20 χρονια απο τωρα να δουμε τι θα μεινει? και απο τα δυο? τα κοκκαλακια τους!ακομα και τα yugo κυκλοφορουν ακομα!!!!!parta2xaxa5 καλα μιλαμε για πολυ γελιο λεμε...

Γερμανικά 30ετίας (κ βάλε) κυκλοφορούν ακόμα... από Ascona έως σκαραβαίοι...

Από Ιταλικά, τί κυκλοφορεί; Βλέπεις πολλά Veloce; :Ρ

Asroc
06-11-08, 02:20
οταν σκεφτεσαι ιστορικα σπορ αμαξια τι σου ερχεται στο μυαλο; ενα γερμανικο τανξ;
δεν σε νειαζει αν υπαρχει ακομα ενα γαματο αμαξι, σε νιαζει που εχει τουλαχιστον ιστορια!

αμα φτασεις να συγκρινεις οπελ με αλφαρομεο και φιατ...αστο!!!!τα ισωπεδωσαμε ολα μιλαμε!!!!ρε ξεκολατε!!! ποιος σας ειπε οτι η οπελ ειναι καμια "και ****" εταιρια;
μια μπασταρδεμενη αμερικανικη ειναι, απο τις κατωτερες "γερμανικες", και το κορσα μου ειναι made in spain!!!

δεν συνεχιζω αλλο, δεν εχω προθεση να γινω ΚΑΙ εγω γραφικος.

s5zax
06-11-08, 02:33
Cat man να σε κανω μια ερωτηση...
Τι εχεις να πεις για το Opel astra opc μου μολις 3,5 μηνων που μεσα τριζει το ταμπλω ???
εδω θελω να σε ακουσω να δω τι θα πεις...
και ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΡιΖΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΛΩ...
Τι εχεις να πεις ???
Mε τετοιους δρομους και με τετοια χαμηλα ελαστικα που φωρανε τα περισσοτερα σημερινα αυτοκινητα ολα θα τριξουν......αλλα δεν ΠΕΡΝΟΥΝ ΦΩΤΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και δεν αναιβενουν συχνα σε οδικη.....

ρε ξεκολατε!!! ποιος σας ειπε οτι η οπελ ειναι καμια "και ****" εταιρια;
μια μπασταρδεμενη αμερικανικη ειναι, απο τις κατωτερες "γερμανικες", και το κορσα μου ειναι made in spain!!!
Tι ζητησε το corsa σου 5 χρονια που το εχεις?

Asroc
06-11-08, 02:43
Tι ζητησε το corsa σου 5 χρονια που το εχεις?

περισσοτερα ισως απο ενα αντιστοιχο χιουνται, και οχι λιγοτερα απο ενα αντιστοιχο αλφαρομεο.

το κορσα το πηρα επηδη μου αρεσε για κανενα αλλο λογο.

οπως και να εχει δεν με ενδιαφερει η οπελ, και η καθε οπελ.
ουτε δικια μου ειναι, ουτε με ταιζει.
και αυριο κα κλεισει που λεει ο λογος καρφι δεν μου καιγεται.

αλλα να ακουω οτι ειναι η γαματη εταιρια, η θρησκεια, η λατρεια, η "τους παταω ολους γιατι λεω (ψεματα) οτι ειμαι γερμανικη"
ειναι εξωφρενικο.

τα αλφαρομεο εχουν γινει πιο γερμανικα απο τα οπελ!
και εξακολουθουν να ειναι πιο ωραια και πιο σπορτιφ.

φωτια;; ποιο αμαξι παιρνει σημερα φωτια; απλα σας εμεινε αυτο επιδη ακουσατε κατι πριν απο 30 χρονια;
οδικη; τι οδικη; ξεχασαμε ποσα σημερινα οπελ εμειναν / εσβησαν / εσπασαν ξαφνικα στην εθνικη;

anastasios
06-11-08, 03:01
Πεταγομαι σαν την π..τσα αλλα, εμενα δεν μου αρεσει σχεδον καμια Alfa Romeokokkini1

Μην πετατε ντοματες ρε παιδια tomato1, σοβαρα μιλαω !

Mika
06-11-08, 09:41
Δε συγκρινα καιμα οπελ με κανενα φιατ και αλφα ρομεο απλα ειπα πως ειναι εξισου καλα αμαξια πλεον.... Το θεμα ειναι πως ολα τα καινουργια αμαξια εχουν φτιαχτει βεβαια κατα την ταπινη μου παντα γνωμη για να κρατανε καμια 10ετια και μετα να ζητανε τα κερατα τους ωστε να αναγκαστεις να τα πουλησεις!!!Τελειωσαν πλεον τα αμαξια που κρατανε 20+ χρονια και τα βλεπεις να κυκλοφορουν ακομα... Μιλαω βεβαια για την κατηγορια που εχω και οχι για πολυ καλα αμαξια. Συγνωμη που εφυγα απο θεμα...

andre_rrr
06-11-08, 10:21
καλα μιλαμε εχουμε ξεφυγει τελειως εγω λεω να το κανουμε αλλαγη το topic και να το πουμε.......(το ξεσπασμα-ψυχαναλυση-ξεσπαθωμα-μπες μεσα να τα χωσεις να ξεσκασεις)........και αφηστε τα ιταλικα στην ακρη....γιατι και η οπελ η μουργα της γερμανιας ειναι......πλακα πλακα.....οπως ειπε και ενας φιλος σε προηγουμενο post αλλα με θετικο κοπλιμεντο οτι ειναι αμαξια για ταριφες τα οπελ......τα ιταλικα ειναι αλλου...αποψη μου.- (δεν ξαναποσταρω εδω,εγω τα ειπα και ξεσκασα μην γραφουμε και 150 σελιδες βλακειες)......:shakeit:morpheus1

HaRRiS_
06-11-08, 14:10
Ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο.... Ναι πειτε τα, δεν αντιλεγω, αλλα ειμαστε τοσα ατομα, τοσες διαφορετικες προσωπικοτητες, αρα ακουμε κ παρα πολλες διαφορετικες αποψεις...
Ο καθενας λεει την γνωμη του...αρα ηρεμηστε, πειτε αυτο που θελετε κ μη ξεσπατε στον προηγουμενο συμφορουμιστα που ειπε οτι τα οπελ ειναι ελλεεινα (η τα Φιατ)

Εγω παντως, απο προσωπικες εμπειριες δεν θα επαιρνα ποτε Alfa Romeo.
Ναι μεν εκλπληκτικη ομορφια, αρμονικες γραμμες κ κλαση εμφανισιακα ανωτερα απο τα Opel,
αλλα μοτερικα ειναι ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ...τι να το κανω αν τρεχω καθε λιγο κ λιγακι στο συνεργειο με προβληματα, αν μου καιει λαδι, αν δεν εχει ποιοτικα προιοντα-μερη κτλ κτλ....
Κ τι να το κανω αν ειναι να δωσε 23000 ευρω, αν ειναι να περασω ολα τα παραπανω ??
Μπειτε στο alfisti.gr κ ριξτε μια ματια τι παιζει.... Εκει θα δειτε πολλα !!!! :eek:

rage
06-11-08, 14:16
εγω παλι τρωω κολληματα με συγκρκριμενα μοντελα και ποτε με μαρκες....

s5zax
06-11-08, 14:48
περισσοτερα ισως απο ενα αντιστοιχο χιουνται, και οχι λιγοτερα απο ενα αντιστοιχο αλφαρομεο.
Δεν λες αληθεια στο δευτερο σκελος!!!

Asroc
06-11-08, 15:03
δεν νομιζω αν ειχα 147 να αλλαζα dis, κρεμαγιερα, παλατζο, κλπ.

δεν λεω οτι ειναι ζημιαρικο το κορσα, μια χαρα ειναι.
αλλα εχει και αυτο τα προβληματακια του.

αλλα απορω, αφου ειναι οπελ ρε παιδι μου! χααααχαχαχα!!!

Gsi 16v Turbo
06-11-08, 15:06
Χώστεεε....χαχααχα...

Asroc
06-11-08, 15:09
Χώστεεε....χαχααχα...

ειναι σαν να προσπαθεις να πεις σε καποιον ολυμπιακο να χαλαρωσει.
γινεται; δεν γινεται...

αμα καποιος ειναι πορωμενος, μια ζωη παρωπιδες θα εχει...

σαν το αλλο θεμα:
"ρε σπαστε τον στο ξυλο! που ηρθε για καφε στον πειραια με πρασινη φανελα!!"

ετσι κι εδω:
"ρε θαψτε τα ιταλικα! επιδη η οπελ δεν ειναι πλεον γερμανικη οπως νομιζαμε ας βγαλουμε ολα τα αλλα σκαρτα"

s5zax
06-11-08, 15:22
δεν νομιζω αν ειχα 147 να αλλαζα , κλπ.

δεν λεω οτι ειναι ζημιαρικο το κορσα, μια χαρα ειναι.
αλλα εχει και αυτο τα προβληματακια του.

αλλα απορω, αφου ειναι οπελ ρε παιδι μου! χααααχαχαχα!!!
Σωστος δεν θα αλλαζες dis, κρεμαγιερα, παλατζο!! θα αλλαζες σασμαν, ψαλιδια μαλιδια, κανα ηλεκτρικο που εκανε οτι γουσταρε...!!!!

HaRRiS_
06-11-08, 16:02
Σωστος δεν θα αλλαζες dis, κρεμαγιερα, παλατζο!! θα αλλαζες σασμαν, ψαλιδια μαλιδια, κανα ηλεκτρικο που εκανε οτι γουσταρε...!!!!

Σωστος, σωστοτατος.... ;)

ετσι κι εδω:
"ρε θαψτε τα ιταλικα! επιδη η οπελ δεν ειναι πλεον γερμανικη οπως νομιζαμε ας βγαλουμε ολα τα αλλα σκαρτα"

Δεν ειναι ετσι φιλε μου...απλα ειναι προσωπικες αποψεις... Ναι μεν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ωραια εμφανισιακα
αλλα μοτερμ ηλεκτρικα, ποιοτητα αλλων με χαλαει...επειδη ειμαστε αντιθετοι απο τις αποψεις αλλων, δεν παει να πει οτι ειμαστε λαθος, η οτι το κανουμε επιτηδες... Οπως θα θαψω το alfa romeo, daihatsu, ετσι θα θαψω κ τα skoda (που το σιχαινομαι), κ την vw... αλλα θα ανεβασω seat, opel, huyndai, audi, ford, suzuki (λιγο ομως), honda κτλ κτλ...

Asroc
06-11-08, 16:09
αυτο που λες δεν εχει σχεση με την εθνικοτιτα της εταιριας, ειναι καθαρα προτιμηση καποιων εταιριων.

HaRRiS_
06-11-08, 16:39
αυτο που λες δεν εχει σχεση με την εθνικοτιτα της εταιριας, ειναι καθαρα προτιμηση καποιων εταιριων.

Ναι σωστα, αλλα δεν ειναι τυχαιο ομως οτι Fiat κ Alfa Romeo ακουγονται σαν τα πιο προβληματικα αυτοκινητα της αγορας ??? Αρα εγω ο καημενος, τι να υποθεσω ??
Οτι τα ιταλικα (συμβατικα) αυτοκινητα ειναι..... γ τ π ...... ;)

K ξαναλεω...μην χαλιεσαι εσυ, για τις αποψεις των αλλων. Ειμαστε ενα αυτοκινητιστικο
φορουμ, ελευθερο, που ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, αρκει να μην προσβαλλει
τον αλλον.... Οποτε επειδη 2-3-5-10 λενε για τα ιταλικα, ας τους να λενε...
Μην ξεχνας οτι υπαρχουν κ οι κολλημενοι του αθληματος...

Βλεπε γαυρους σε καφετερια στο πασαλιμανι (οπως ειπες κ συ)...
- Ρε, αυτος φοραει πρασινη μπλουζα... δειρτε τον κ πεταξτε τον στην θαλασσα.... help2

geotwin
06-11-08, 17:56
brera spider και τα μυαλά στο μίξερ..............

catman
06-11-08, 18:37
καλυτερα να αλλαζω ντις και παλατζα παρα να καιγεται και να τριζει..φθηνοκατασκευη,με ολα τα πραγματα 3η κατηγορια....μην τα συγκτρινετε....οταν μιλαμε για οπελ μιλανε για μια εταιρια που φτιαχνει ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ με ασφαλεια και ποιοτητα.τωρα αν καποιοι εκεναν εισαγωγη αστρα απο ιταλια,ηταν σα να πηραν φιατ.κανενα γερμανικο οπελ δεν εβγαλε προβλημα.ουτε ντις ουτε κοπιτσα

STLDR
06-11-08, 19:11
Είναι τυχαίο ότι το 1/3 από τα νέα ποστ εδώ στο φόρουμ αφορούν προβλήματα? Αυτοκίνητα με ασφάλεια?? Προχτές διάβασα ότι ένας έμεινε απο φρένα ενώ πήγαινε με 160... Όποιος λέει ότι τα ιταλικά μοτέρ είναι αναξιόπιστα πολύ απλά δεν έχει ίδέα... Για τα ηλεκτρικά να το δεχτώ (αν και σπάνια πλέον), για κάποιους μικροτριγμούς να το δεχτώ (αν και αντιμετωπίζονται) αλλά τα μοτέρ είναι σκυλιά. Σασμάν?? Ψαλίδια?? Που ακούστηκαν αυτά?? Όσα ψαλίδια (αλήθεια η οπελ τα έχει ανακαλύψει?) αλλάζουν αλλάζουν επειδή δεν μπορεί να αλλαχτεί μόνο το σινεμπλοκ... Και για να αλλάξω λίγο τον τίτλο του θέματος: ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ GT ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ?? Σε θρίλερ μου φέρνει!:P

s5zax
06-11-08, 19:15
αλλά τα μοτέρ είναι σκυλιά.
EΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!! Μου λες τα μοτερ της alfa romeo σκυλια?????? Που μετα τα 150000 δουλευουν σαν κλανιολες? Πρρρ Πρρρρ Πρρρ....Kατσε σε μια alfa romeo και μετρα ποσα ερχονται με οδικη που δεν μπορουνε να κινηθουν....κανε το ιδιο και σε μια opel....

HaRRiS_
06-11-08, 19:22
Αντε παλι....ρε παιδια, ειναι υποκειμενικο τα οσα γραφουμε σε αυτο το θεμα...
Λιγο πολυ ολοι μας εχουμε φιλους, γνωστους, συγγενεις που την εχουν πατησει με ενα χ αμαξι , (εγω εχω fiat, alfa romeo πολυ πραμα, εως κ porsche)... αλλα δεν χρειαζεται να επικρινουμε κ να κατακρινουμε την αποψη του αλλου....

Ενταξει, τα ιταλικα ειναι ενα ματσο χαλια, αλλα μην το βγαζουμε παρα εξω.... :p:p:p:p:p

Asroc
06-11-08, 20:02
καλυτερα να αλλαζω ντις και παλατζα παρα να καιγεται και να τριζει..φθηνοκατασκευη,με ολα τα πραγματα 3η κατηγορια....μην τα συγκτρινετε....οταν μιλαμε για οπελ μιλανε για μια εταιρια που φτιαχνει ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ με ασφαλεια και ποιοτητα.τωρα αν καποιοι εκεναν εισαγωγη αστρα απο ιταλια,ηταν σα να πηραν φιατ.κανενα γερμανικο οπελ δεν εβγαλε προβλημα.ουτε ντις ουτε κοπιτσα

ολο το post ακυρο.. απο που να αρχισω!

καλυτερα να αλλαζω ντις και παλατζα παρα να καιγεται και να τριζει..ναι εσυ προτιμας και να αλλαζεις dis και παλατζα και κρεμαγιερες ΚΑΙ να σου τριζει.
γιατι μπορει παλατζο να μην θελουν ολα τα οπελ, σχεδον ολα τριζουν ομως!

και μανια με αυτη την φωτια! ελεος! πηρε φωτια BMW φιλου 5αρα!
στα καλα καθουμενα! τι παει να πει; μηπως ειναι συνομοσια των ιταλων;

ολα τα πραγματα 3η κατηγοριαδεν καταλαβες 3η κατιγορια ειανι η οπελ! 2η ειναι η αουντι και 1η η μερσεντες.
και η αλφα 3η ειναι σε ποιοτητα. 3η σαν την οπελ οχι 4η.

οταν μιλαμε για οπελ μιλανε για μια εταιρια που φτιαχνει ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ με ασφαλεια και ποιοτηταολα τα αμαξια πλεον ειναι ιδια σε ασφαλεια. για ποιοτητα τα ειπαμε παραπανω.

αν καποιοι εκεναν εισαγωγη αστρα απο ιταλια,ηταν σα να πηραν φιαταααααχαχαααααααααααααααααααα!!!!!! πολυ καλο!
γερμανικα οπελ ειναι μονο οσα αγοραστικαν απο γερμανια ε;;; χαχαχα!!!!!
ΚΑΝΕΝΑ οπελ δεν κατασκευαζεται γερμανια!

κανενα γερμανικο οπελ δεν εβγαλε προβλημα.ουτε ντις ουτε κοπιτσαπολυ καλο!! αλλα τι εννοεις γερμανικο οπελ;
οτι αγοραστικε απο γερμανια; οτι φτιαχτικε στην γερμανια;
οτι ειναι γερμανικο γιατι ειναι original οπελ, ενω οι υπολοιποι πιαστικαμε κοροιδα και πηραμε κινεζικες απομιμησεις;

EΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!! Μου λες τα μοτερ της alfa romeo σκυλια?????? Που μετα τα 150000 δουλευουν σαν κλανιολες? Πρρρ Πρρρρ Πρρρ....Kατσε σε μια alfa romeo και μετρα ποσα ερχονται με οδικη που δεν μπορουνε να κινηθουν....κανε το ιδιο και σε μια opel....οσο κλανιολες ηταν τα παλια αλφα τοσο ηταν και τα παλια οπελ.
αν μιλας για σακαρακες μιλας για σακαρακες.
ποιο νεο ιταλικο δεν ειναι καλο; τα νεα 1,4τ ας πουμε; θα δειξει ο καιρος. πιο μαπα απο τα πρωτα tsi αποκλειεται!
εδω και η οπελ θα αλλαξει δεν ειπε σε 1,4; αρα η οπελ εχει μεινει πισω.

s5zax
06-11-08, 20:20
Πιο παλιο οπελ ειπες κλανιολα ρε συ? Παμε καλα? Με ολα τα C και οχι μονο μοτερ να εχουν βγει αλεξισφαιρα και τα λες κλανιολες? Δεν εισαι Opelακιας και δεν τα ξερεις μου φαινεται...:) Βρες μου ενα 33 ή 75 να εχεις βγαλεις οτι βλαβη εχει βγαλει ενα Vectra A....αμ δεν θα βρεις....
Ιταλικο καλο απο 2002-2003 το συζηταμε...πριν το ΧΑΟΣ...

ΚΑΝΕΝΑ οπελ δεν κατασκευαζεται γερμανια!
Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee τι λες τωρα???????:eek:

Asroc
06-11-08, 20:32
οκ 33 και 75 ειχαν ενα χαρακτιριστικο ηχο.
αν δεν αφηναν επανω σαπιες εξατμησεις ομως δεν ηταν ασχημος! :)

απο βλαβες τοτε μπορει. αλλα ειχαν μηχανες που δεν χρειαζοντουσαν βελτιωση για να πανε.
αμα εφτανες ενα οπελ να παει σαν ενα μαμα αλφα, πολυ πιθανον να ειχες τα ιδια προβληματα.
αλλα δεν θα ειχες εγγυηση :D

για πες, ποιο οπελ φτιαχνεται στην γερμανια; κορσα (ισπανια); αστρα (πολονια - αγγλια - ρωσια); GT (αμερικη); μονο το βεκτρα αν θυμαμαι καλα
και στο κατω-κατω παει αυτος ο μυθος περι γερμανιας της οπελ, αφου ειναι αμερικανικων συμφεροντων, απο εκει περνουν γραμμη.
και το GT που ειναι 100% αμερικανικο φαινεται καθαρα.

HaRRiS_
06-11-08, 20:44
Asroc συγνωμη, ουτε να σε θιξω θελω, ουτε να στην πω...
απλα προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο σου...
Το οτι υπερασπιζεσαι τα ιταλικα δεν με αφορα... Ειναι αποψη σου, ειναι δικαιωμα σου, σου αρεσουν κ εκει παω πασο... αλλα αυτο που εχεις παθει τωρα τελευταια με τα Opel τι σκαλωμα ειναι ;;; εισαι μοδερατορας στο opel-club, εχεις corsa κ παλι τα χωνεις στο αμαξι σου... :eek:

s5zax
06-11-08, 20:45
για πες, ποιο οπελ φτιαχνεται στην γερμανια; κορσα (ισπανια); αστρα (πολονια - αγγλια - ρωσια); μονο το βεκτρα αν θυμαμαι καλα
Καλα θυμασαι αρα το ΚΑΝΕΝΑ οπελ δεν κατασκευαζεται γερμανια δεν ισχυει...τελως παντων το που φτιαχνεται ενα αυτοκινητο δεν μου λεει πολλα πραματα...η γερμανικη οπελ εχει στησει καπου ενα εργοστασιο και εκμεταλευεται το δυναμικο του τοπου για να το επανδρωσει...το εργοστασιο το εφτιαξε με καποιες προδιαγραφρες που υπαγονται στην ολλη φιλοσοφια που εχει αναπτυξει ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ κατασκευαστης...οπως επισης και το αμαξι που θα κατασκευαζει σε αυτο το εργοστασιο το εχει αναπτυξει-μελετησει-σχεδιασει στην γερμανια με τις γερμανικες του προδιαγραφες...το αν ο ανθρωπος που βιδωνει μια συγκεκριμενη βιδα στην γραμμη παραγωγης ειναι γερμανος που το απογευμα τρωει λουκανικα ή ισπανος που το απογευμα τρωει παεγια δεν λεει κατι...αυτο που λεει και το ξεχνας ειναι οτι γερμανος εχει πει στον ισπανο τεχνικο του εργοστασιου στην ισπανια οτι αυτο το κομματι θα το σφιγγεις με τοση ροπη....αυτο που λεει ο catman για τα ιταλικα νομιζω οτι εχει να κανει με εκδοση του astra g που διατιθεταν σε αλλες αγορες οπως γινεται και με σημερινα opel....αλλωστε σημερα αν εχεις παρατηρησει τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα και τα προβλημα που βγαζει ενα αμαξι δεν εχουν να κανουν τοσο πολυ με το που φτιαχθηκε ή οχι...στις ανακλησεις θα δεις οτι προβληματα στα οπελ παρουσιαζονται σε ολα τα VIN οχηματων ανεξαρτητα που κατασκευαστηκε...

Asroc
06-11-08, 21:26
Ζαχο στο τελευταιο σου δεν διαφωνω, αλλα δεν ειναι και ολα ροδινα.

Επισης παιζει κει μεγαλο ρολο που παει το αμαξι.
Εχουμε μερσεντες αγορασμενο μεσα απο το εργοστασιο της γερμανιας
και εχει αισθητες διαφορες με το αντιστιχο που αγορασε φιλος απο ελλαδα.
που ειναι ο γερμανος εδω;
λες απο το '91 μεχρι σημερα να ειναι διαφορετικα τα πραγματα με τις διαλογες; δεν ξερω.

οπως και να εχει παει μακρια η βαλιτσα,
ισως δεν καταλαβατε τι θελω να πω, ισως δεν το εθεσα κι εγω σωστα για να το καταλαβετε.

Χαρη
το οτι ειμαι στο κλαμπ το εχω ξαναπει δεν ειμαι για την οπελ, ειμαι για το κλαμπ.
και ζασταβα-κλαμπ να ημασταν, αμα περναγαμε καλα την ιδια τρελα θα ειχα!

το οτι εχω οπελ ειναι απλα γιατι ετυχε.
μου βγηκε πολυ καλο και αν ξαναγυρναγα πισω παλι αυτο θα επαιρνα.
αλλα ετυχε και αυτο! σε αλλους με ιδιο αμαξι δεν εκατσε.

αυτο που δεν μου αρεσει και εχω αφηνιασει ειναι οτι την οπελ την εχετε κανει θεα!
οχι ρε παιδι μου δεν ειναι θεα! δεν μου αρεσει ο φανατισμος ακομα και αν ηταν θεα.
αλλα δεν μπορουμε να τα θαβουμε ολα πια. εχουμε την οπελαρα και ολα τα αλλα εναι σκονη.

γιατι; ποια ειναι η οπελ στο κατω κατω;

και με τα ιταλικα δεν εχω στην πραγματικοτιτα τετοιο κολλημα.
απλα το τονιζω για τα ιταλικα για να δειτε οτι εσεις δημιουργειτε την αντιπαραθεση.
αμα δηλαδη δεν ειναι γερμανικο βγαζει προβληματα, και αν ειναι και ιταλικο τοτε πετα το! ετσι δεν λετε;

ποσα προβληματα ομως ακουμε απο μελη μας, απο εσας, για τα οπελ; πολλααααααααα
αρα δεν ειναι καλυτερα απο τα ιταλικα σε θεμα αξιοπιστιας.

Γιατι δεν παιρνουν ολοι κορεατικα που 99% απο οσους ρωτησεις δεν εχει προβληματα;
γιατι ετσι τους αρεσει. δεν τα θεωρουν ολοι καλα τα κορεατικα ασχετα αν δεν ειναι ζημιαρικα.
ακριβως το ιδιο και με ολες τις μαρκες.

δεν σου αρεσει; γουστο και καπελο σου.
Αλλα οχι και να το θαβεις! οχι να αφηνεις τα χαλια σου και να κοιτας του γειτονα!
γιατι ετσι οχι μονο εισαι κομπλεξικος αλλα το δειχνεις.

τοτε ειναι που γινεσαι γαυροοοοοοοοοσσσσσσσσσσς!!! :eek: :p lol

HaRRiS_
06-11-08, 22:37
αυτο που δεν μου αρεσει και εχω αφηνιασει ειναι οτι την οπελ την εχετε κανει θεα!
οχι ρε παιδι μου δεν ειναι θεα! δεν μου αρεσει ο φανατισμος ακομα και αν ηταν θεα.
αλλα δεν μπορουμε να τα θαβουμε ολα πια. εχουμε την οπελαρα και ολα τα αλλα εναι σκονη.

Ξεκινωντας να πω... Εισαι στο opel club για τον ιδιο λογο που ειμαι διαχειριστης εδω κ 1,5 χρονο στο seatclub.gr ... Παρολου που δεν εχω seat... Οποτε εδω εχεις δικιο, δεν το σκεφτηκα ετσι...

Αν κ θεωρω το ποστ σου οτι απευθυνεσαι σε ολα τα μελη, απλα το λες σε μενα, εγω θα απαντησω για μενα...Καποια ποστ πιο πανω ειπα οτι σιχαινομαι τα ιταλικα (συμβατικα) κ τα κορεατικα, τα VW κ τα Skoda...
ΟΟΟΟΟΟΛΑ τα αλλα (opel, ford, huyndai,honda,suzuki, nissan, audi) τα επαινω οπως επαινω τα opel... Μην ξεχνας οτι απο την ιδιοκτησια μου εχουν περασει 2 Seat Leon (Fr-S), ενα Hyundai Getz k ενα Suzuki Swift Sport. Aααα κ το Corsa αυτην την στιγμη... Ολα μου αρεσουν εκτος απο αυτα που ειπα... Δεν ειμαι κολλημενος με ΚΑΠΟΙΑ μαρκα, ουτε ΘΑΒΩ μια συγκεκριμενη...
Εχει διαφορα αυτο που θελω να πω, απο αυτο που αναφερεις εσυ....

Επισης κ μια μικρη ενημερωση... ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ αυτοκινητα φτιαχνονται στην χωρα προελευσης τους... Τα seat φτιαχνονται ΜΟΝΟ ΙΣΠΑΝΙΑ, τα 9 στα 10 Suzuki, Μαλτα κ Ουγγαρια (το 1 που μενει ειναι Ιαπωνικο, κ εχει διαφορες εμφανισιακα με τα ευρωπαικα), τα Honda εχουν εργοστασιο κ στην Σουηδια.... Μολις τωρα μαθαινω απο εσας οτι τα Opel δεν ειναι φτιαχνονται Γερμανια...

Νομιζω οτι οι εταιριες καπως πρεπει να αυξησουν τα κερδη τους, με μειωμενα εργατικα κοστοι...
Ναι μεν ο asroc εχει δικιο, αλλα μην ξεχναμε οτι τα εργοστασια φτιαχνονται με προδιαγραφες της μαμας κατασκευαστριας εταιριας ;)

Astra forever
06-11-08, 23:41
καλησπερα παιδια να πω και εγω αν επιτρεπεται τη ταπεινη μου γνωμη.
Οδηγω ΟΡΕΛ μια ζωη ΚADETT, ASTRA F, ASTRA G kαι τωρα ASTRA H .Δεν ειμαι πορωμενος με αυτη την μαρκα αλλα ευχαριστημενος απο την σχεση τιμη/προιον, καθως επισης και απο το κοστοσ συντηρησης. Δε λεω και αλλεσ μαρκες μου αρεσουν αλλα προτιμω ενα αμαξι που κατα την δικη μου εμπειρια ειναι αξιοπιστο.
Και για να μην ειμαι ολη την ωρα off topic σιγουρα με φανταζομαι να εχω ιταλικο αμαξι αρκει στη σχαρα να εχει αλογακι / ταυρο η τουλαχιστον μια τριαινα.

PS H OPEL φτιαχνει στη Γερμανια αυτοκινητα στο Bochum, Eisenach kai Groß Gerau. Αυτο ομως δεν παιζει ρολο γιατι σ αυτα τα εργοστασια "συναρμολογουνται" μονο αυτοκινητα απο κοματια που παραγονται σε εκατονταδες εργοστασια σε ολο το κοσμο και τα οποια προμηθευουν οχι μονο την ΟΠΕΛ αλλα και αλλες μαρκες.

catman
07-11-08, 00:24
μαθε αφου δεν το ξερεις με τον τροπο που τα λες,οτι εχουν χωρα προελευσης γερμανια ιταλι ισπανια τουρκια.οσα ειναι απο ιταλια ειναι σα να περνεις φιατ.
ΑΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ-ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΙΤΑΛΙΚΑ,ΚΑΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ?ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ?ΟΤΑΝ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΦΑΝΑΡΤΖΗΣ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΛΥΝΕΙ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΚΕΤΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΟΥΤΕ ΜΠΑΡΕΣ ΘΕΟΓΥΜΝΑ,ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ..........
ΑΠ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΧΑΝ.ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ-ΘΥΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ.kokkini1ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΟΚΚΙΝΗ

Asroc
07-11-08, 01:00
εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ακομα και οι γερμανοι αντιγραφουν τους ιταλους.βλεπε σιροκο.

Mika
07-11-08, 01:24
ρε παιδες ας ηρεμισουμε λιγο εδω εχουμε μερσεντες η οποια μετα απο ενα χρονο εφοσον την πηραμε και σχεδον αχρησιμοποιητο το αμαξι της καηκε ο εγκεφαλος!!! 2000ευρο ζημια και η αντιπροσωπια αρνιοταν να την πληρωσει λογο εγγυησης(ασχετο αυτο). Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ειναι μηχανηματα ειτε γιαπωνεζικα ειτε γερμανικα ειτε ισπανικα ειτε ρωσικα τα οποια αργα η γρηγορα σου βγαζουν ζημια απλα σε μερικες βαρκες ειναι το ποσο γρηγορα η το ποσο αργα οπου και στις 2 περιπτωσεις βλεπουμε τα ιδια ακριβως αποτελεσματα. Δλδ καινουργια αμαξια βγαζουν τρομερες ζημιες αρα στο ιδιο καζανι βραζουν ολες...Οποτε μη κολλατε στη μαρκα απλα να χαιρεστε γαι το αμαξι που εχετε και να του βγαζετε οσο περισσοτερο μπορειτε τα ματια:p:p:p:p

Gsi 16v Turbo
07-11-08, 01:33
Eγώ ένα Ιταλικό είχα στη ζωή μου.Ένα Maserati Biturbo.
Πανέμορφο,εκπληκτικό εσωτερικό,άθλιο στήσιμο,τρομερό σαζμάν(ZF),μεγάλη κατανάλωση.
Μία φορά το κράτησα κοντά στην τελική του και έσπασε μοτέρ.
Μετά το έδωσα....

Joest DTM
07-11-08, 03:14
για πες, ποιο οπελ φτιαχνεται στην γερμανια; κορσα (ισπανια); αστρα (πολονια - αγγλια - ρωσια); GT (αμερικη); μονο το βεκτρα αν θυμαμαι καλα
και στο κατω-κατω παει αυτος ο μυθος περι γερμανιας της οπελ, αφου ειναι αμερικανικων συμφεροντων, απο εκει περνουν γραμμη.

Sumfwnw me Asroc.
Ta teleutaia pou ftiaxnontan ekei einai to speedster opws k ta Omega.
Isws k ta Vectra alla oxi sigouros gia na pw.
H Opel einai h vasilisa ths GM sthn Europh ;)
Paramenei mia kalh etairia k ta oxhmata ths PANTA htan epireasmena apo to amerikaniko oneiro.....alla ston tomea ths(mirkotera kauta hatch, po8hta roadster etc) ekeinh einai pou epireazei/epivalei thn "douleia" ths sto amerikaniko koino.
Fainetai allwste afou ola ta "mikra" Chevrolet, Saturn, k Pontiac einai Opel.

PS H OPEL φτιαχνει στη Γερμανια αυτοκινητα στο Bochum, Eisenach kai Groß Gerau. Αυτο ομως δεν παιζει ρολο γιατι σ αυτα τα εργοστασια "συναρμολογουνται" μονο αυτοκινητα απο κοματια που παραγονται σε εκατονταδες εργοστασια σε ολο το κοσμο και τα οποια προμηθευουν οχι μονο την ΟΠΕΛ αλλα και αλλες μαρκες.

;)
Akrivws!
k gia na leme k tou stravou to dikio:
Otan leme shmera "italiko" autokinhto (ektos supercars) ti ennooume???
DEN yparxoun pia auta, etsi pisteuw proswpika k auto to dikaiwma mou to exoun dwsei ar8ra pou anaferonatai se ti kinhthres & amakswmata forane OLA ta legomena "italika".
Mpourdes...koina plaisia me alles 8-10 etairies gia aksoikonomhsh kostous.

H Alfa DEN exei italikous kinhthres edw k sxedon 10 xronia :eek:
Akoma k ta GT & Brera pou ta plhrwnoume parapanw exoune GM moter!
Eite einai 3,2L V6 (Opel Vectra, den 8umamai kwdiko), eite h 2,2JTS (Opel Z22SE)

H Fiat to idio ta teleutaia xronia.

Eγώ ένα Ιταλικό είχα στη ζωή μου.Ένα Maserati Biturbo.

:)
Kala, auto isws anoikei pleon sta liga ka8ara italika autokinhta...apo mia viomhxania opws k h Ferrari, pou diathroun akoma monades paragwghs sthn italia k den sunh8izoun na antallasoun tis "suntages" tous ews exoun me alles etairies peran twn sunorwn tis xwras tous!!

STLDR
07-11-08, 12:00
Akrivws!
k gia na leme k tou stravou to dikio:
Otan leme shmera "italiko" autokinhto (ektos supercars) ti ennooume???
DEN yparxoun pia auta, etsi pisteuw proswpika k auto to dikaiwma mou to exoun dwsei ar8ra pou anaferonatai se ti kinhthres & amakswmata forane OLA ta legomena "italika".
Mpourdes...koina plaisia me alles 8-10 etairies gia aksoikonomhsh kostous.

H Alfa DEN exei italikous kinhthres edw k sxedon 10 xronia :eek:
Akoma k ta GT & Brera pou ta plhrwnoume parapanw exoune GM moter!
Eite einai 3,2L V6 (Opel Vectra, den 8umamai kwdiko), eite h 2,2JTS (Opel Z22SE)

H Fiat to idio ta teleutaia xronia.

Να σε ρωτήσω, η Lamburgini είναι καθαρά ιταλική? Αν το γενικεύεις έτσι, δεν υπάρχουν ούτε γερμανικά, όυτε ιαπωνικά... Η τακτική των κοινών πλαισίων και κινητήρων είναι γενικό φαινόμενο, για εξοικονόμηση κόστους όπως λες, μόνο που στα ιταλικά "περιορίζεται" εντός του groupo... Αυτό που λες για τους κινητήρες είναι εντελώς άκυρο... Μόνο η brera και η 159 φοράνε κινητήρες gm (όχι οπελ) και αυτός ο τομέας είναι που υστερούνε και έλεβαν κακές κριτικές. Από αυτήν την "αποτυχημένη" συνεργασία μόνο η οπελ βγήκε κερδισμένη από τα diesel μοτερ που πήρε από την fiat. Η gt φορούσε μόνο ts αρχικά και τον 2λιτρο jts στην συνέχεια και τον 3.2 busso οι οποίοι είναι αμιγώς ιταλικοί... Η fiat τα ίδια?? Μάλλον δεν είσαι καλά "διαβασμένος"...

Asroc
07-11-08, 14:53
Η τακτική των κοινών πλαισίων και κινητήρων είναι γενικό φαινόμενο, για εξοικονόμηση κόστους όπως λες, μόνο που στα ιταλικά "περιορίζεται" εντός του groupo.οκ, τοτε το κορσα ειναι ιταλικο ή τα μιτο - πουντο ειναι γερμανικα;

ολες οι μαρκες ειναι μπασταρδεμενες για τα συμφεροντα 3-4 ομαδων.

εδω το μινι που ειναι bmw εχει μηχανη ιδια με το πεζο, τι να λεμε τωρα;

anastasios
07-11-08, 15:18
Τι "φαγωμαρα" ειναι αυτη που σας εχει πιασει ρε παιδια;;;;;

Δεν πανε να γαμ..ουν και τα κινεζικα, και τα ιαπωνικα, και τα γερμανικα, και τα ιταλικα και ολα στην τελικη;
Εσεις γουσταρετε αυτο που οδηγατε; Αν το γουσταρετε ΤΕΛΟΣ !
Τι ασχολειστε με κατι που ετσι κι αλλιως εχει γινει "αχταρμας"... Ψαχνετε για "καθαροαιμα" αυτοκινητα; Αυτα παλια παιδια, στην εποχη των παππουδων μας και στον ιπποδρομο για καθαροαιμα αλογα... Τωρα μετραει η μεγιστοποιηση του κερδους των αυτοκινητοβιομηχανιων και τιποτα αλλο οσο κι αν φωναζουμε εμεις ! Το καθε group θα κοιταξει την τσεπουλα του και χεστηκε για τον αγοραστη...

Δεν γαμι.ται και η Opel λεω εγω, και η VW, και η Audi, και και και... ΟΥΣΤ απο 'δω ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες και ολα τα Group που τα φτιαχνουν με ημερομηνια ληξης και μετα απο 2 χρονια χαλανε ολα... Αντε να δουμε πια... Εγγυηση και μλκιες... ΟΥΣΤ και παλι ΟΥΣΤ !

ASTRAMAN
07-11-08, 15:23
μπροστα ναι!!
πισω ομως σιγουρα οχι!!!

Gsi 16v Turbo
07-11-08, 15:27
Τι "φαγωμαρα" ειναι αυτη που σας εχει πιασει ρε παιδια;;;;;

Δεν πανε να γαμ..ουν και τα κινεζικα, και τα ιαπωνικα, και τα γερμανικα, και τα ιταλικα και ολα στην τελικη;
Εσεις γουσταρετε αυτο που οδηγατε; Αν το γουσταρετε ΤΕΛΟΣ !
Τι ασχολειστε με κατι που ετσι κι αλλιως εχει γινει "αχταρμας"... Ψαχνετε για "καθαροαιμα" αυτοκινητα; Αυτα παλια παιδια, στην εποχη των παππουδων μας και στον ιπποδρομο για καθαροαιμα αλογα... Τωρα μετραει η μεγιστοποιηση του κερδους των αυτοκινητοβιομηχανιων και τιποτα αλλο οσο κι αν φωναζουμε εμεις ! Το καθε group θα κοιταξει την τσεπουλα του και χεστηκε για τον αγοραστη...

Δεν γαμι.ται και η Opel λεω εγω, και η VW, και η Audi, και και και... ΟΥΣΤ απο 'δω ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες και ολα τα Group που τα φτιαχνουν με ημερομηνια ληξης και μετα απο 2 χρονια χαλανε ολα... Αντε να δουμε πια... Εγγυηση και μλκιες... ΟΥΣΤ και παλι ΟΥΣΤ !

Άσε μας ρε φίλε να τσακωθούμε με την ησυχία μας...χαχαχαχαχα....

HaRRiS_
07-11-08, 16:10

Xαμος λεμε.... πανικος εδω μεσα γινεται...
Εγω να κανω μια ερωτηση...Που ξερουμε οτι τα corsa πχ φτιαχνονται Ισπανια ???
Υπαρχει καποια επισημη ενημερωση ?? Φτιαχνονται ΟΛΑ τα corsa της αγορας εκει ??
Γιατι το ρωταω αυτο... Πχ η suzuki εχει οπως εχω ξαναπει, εργοστασια στην Ουγγαρια κ στην Μαλτα (εκτος απο την Ιαπωνια) Στην ουγγαρια φτιαχνονται swift, κ εχουν διαφορες με τα ιαπωνικα swift (που κ αυτα ερχονται ελλαδα - αρκει να το επισημανεις στον πωλητη αν το ξερεις)... Οι διαφορες ???
- Ουγγρικα swift : Η κεραια του ραδιοφωνου βρισκεται πισω ενω στα Ιαπωνικα μπροστα
- Ουγγρικα swift : Η μπαταρια τους ειναι μπροστα στο μοτερ ενω στα Ιαπωνικα πισω πισω
- Ουγγρικα swift : Ο αριθμος πλαισιου, στην μεση του εχει τον 4ψηφιο αριθμο 4252 ενω σε ολα τα ιαπωνικα εναν αλλο αριθμο....κ καποιες αλλες διαφορες...

εδω συμβαινει κατι τετοιο ???

Asroc
07-11-08, 16:17
πως μπορεις να το δεις;
στο καρτελακι με το μεγεθος λεει made in spain lol

σοβαρα τωρα δεν θυμαμαι που ειχα βρει επισημη πηγη
αλλα σαν οχι και τοσο επισημο μπορεις να το βρεις στο wikipedia

αν βρω την πηγη θα την γραψω.

anastasios
07-11-08, 16:27

Ρε ΟΥΣΤ που θα τσακωθειτε εδω... !!!
Να παει να γαμ.θει και το Bertone που ειναι ιταλικο (και καλα) κι εγω μαζι !!!

Πλακα πλακα μια ιταλιδουλα που ειδα στη Λινδο ηταν για πολλα parta2 αλλα...

-jammin-

atanaz-opc-
07-11-08, 16:27
το corsa opc που οδηγω εγω και φυσικα πολλοι αλλοι που κατασκευαζεται??

s5zax
07-11-08, 17:28
Από αυτήν την "αποτυχημένη" συνεργασία μόνο η οπελ βγήκε κερδισμένη από τα diesel μοτερ που πήρε από την fiat.
χαχαχαχα τι κερδισμενη....ανακληση φλαντζα κεφαλης με 0κμ σε 1.3...ZHTΩ ΙΤΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

s5zax
07-11-08, 17:29
Xαμος λεμε.... πανικος εδω μεσα γινεται...
Εγω να κανω μια ερωτηση...Που ξερουμε οτι τα corsa πχ φτιαχνονται Ισπανια ???
Υπαρχει καποια επισημη ενημερωση ?? Φτιαχνονται ΟΛΑ τα corsa της αγορας εκει ??
Γιατι το ρωταω αυτο... Πχ η suzuki εχει οπως εχω ξαναπει, εργοστασια στην Ουγγαρια κ στην Μαλτα (εκτος απο την Ιαπωνια) Στην ουγγαρια φτιαχνονται swift, κ εχουν διαφορες με τα ιαπωνικα swift (που κ αυτα ερχονται ελλαδα - αρκει να το επισημανεις στον πωλητη αν το ξερεις)... Οι διαφορες ???
- Ουγγρικα swift : Η κεραια του ραδιοφωνου βρισκεται πισω ενω στα Ιαπωνικα μπροστα
- Ουγγρικα swift : Η μπαταρια τους ειναι μπροστα στο μοτερ ενω στα Ιαπωνικα πισω πισω
- Ουγγρικα swift : Ο αριθμος πλαισιου, στην μεση του εχει τον 4ψηφιο αριθμο 4252 ενω σε ολα τα ιαπωνικα εναν αλλο αριθμο....κ καποιες αλλες διαφορες...

εδω συμβαινει κατι τετοιο ???
Καμια διαφορα στα Opel τουλαχιστον...εκτος και αν το αμαξι πηγαινει καμια βραζιλια που τα μοντελα πωλησεων ειναι διαφορετικα.

IL PROFESSORE
07-11-08, 17:40
μαθε αφου δεν το ξερεις με τον τροπο που τα λες,οτι εχουν χωρα προελευσης γερμανια ιταλι ισπανια τουρκια.οσα ειναι απο ιταλια ειναι σα να περνεις φιατ.Αρα το θεμα είναι με τους IΤΑΛΟΥΣ και την ΙΤΑΛΙΑ και όχι μονο τα Ιταλικά αυτοκίνητα? Δεν είναι τίποτα αλλο θα μας στείλει διάβημα η ιταλική πρεσβεία και θα δημιουργήσουμε διπλωματικό επεισόδιο στο τέλος...

HaRRiS_
07-11-08, 17:44
Αρα το θεμα είναι με τους IΤΑΛΟΥΣ και την ΙΤΑΛΙΑ και όχι μονο τα Ιταλικά αυτοκίνητα? Δεν είναι τίποτα αλλο θα μας στείλει διάβημα η ιταλική πρεσβεία και θα δημιουργήσουμε διπλωματικό επεισόδιο στο τέλος...

Δεν υπαρχει τροπος να μαθω ΠΟΥ φτιαχτηκε το δικο μου αμαξι ?? δεν γινεται αυτο... κατι
διαφορετικο θα εχει απο το γερμανικο, η απο το ισπανικο...κατι που θα δηλωνει οτι εμενα φτιαχτηκε αλλου....

Αν το θεμα εχει να κανει με την Ιταλια, κ οχι με τα ιταλικα αυτοκινητα, τοτε εδω εχουμε θεμα, κ εχετε προβλημα.... ;)

anastasios
07-11-08, 18:13
Αντε να δουμε...

..που ερχονται διακοπες στην Ελλαδα και δεν μιλανε ουτε αγγλικα τουλαχιστον για να τους καταλαβαινουμε...
Απαιτουν να τους μιλαμε ιταλικα... Ρε αντε απο 'δω...
ΟΥΣΤ κι αυτοι !!!

slalom
07-11-08, 18:14
Υπάρχει ένα ταμπελάκι στο χώρο της μηχανής, και από τον αριθμό πλαισίου νομίζω.

atanaz-opc-
07-11-08, 18:33
Υπάρχει ένα ταμπελάκι στο χώρο της μηχανής, και από τον αριθμό πλαισίου νομίζω.

πιο συγκεκριμενα μπορει να μας πει καποιος ??

HaRRiS_
07-11-08, 18:39
πιο συγκεκριμενα μπορει να μας πει καποιος ??

Σε βλεπω εχεις ψηθει κ σε τρωει ο λωλος σου να μαθεις εεε ???
Να σου πω..μην το ψαχνεις τοσο πολυ γιατι 1) μπορει να ειναι απο καμια ιταλια κ να ξενερωσεις ασχημα 2) τωρα το εχεις αγορασει κ δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο το να το πουλησεις.... :mad:

Astra forever
07-11-08, 18:39
Aπο το δεκατο ψηφιο του κωδικου VIN φαινεται σε ποιο εργοστασιο κατασκευαστηκε ενα αυτοκινητο.
http://www.obd-2.de/tech_vin.html
Kai se auto to Link vrisketai ta ergostasia http://www.mobilverzeichnis.de/opel_vin.htm

pro_crossaro
07-11-08, 19:30
Να κατσω να πεισω τον catman και τον s5zex οτι δεν ειμαι ελεφαντας, δε θα κατσω!

Το οτι τα μονα ιταλικα που αρπαζαν απο μονα τους ηταν η alfa romeo 33 ειναι γνωστο!Στα υπολοιπα δε λειτουργουσε το ταμπλο!Αντε και καμια αναφλεξη!:D Αλλα συγνωμη και το ποσο αξιοπιστα ηταν τα οπελ τοτε ειναι αμφισβητησιμο!Αν σκεφτεις και το τι προσφερανε!

Τα ascona και τα manta κανανε ονομα οχι επειδη βελτιωνοντουσταν!Απο το εργοστασιο ηταν απλα ''μετρια''!Αντιθετα μια velotse(ασχετο αλλα δεν λεγονται ολες οι giulia 105 coupe, velotse:mad:) πεταγε!Εστριβε!Εκανε παπαδες γενικα!

Και ναι υπαρχουν παρα μα παρα πολλες!Και μαλιστα ''σωστες'' και οχι μετατροπες!Απλα επειδη ειναι σωστες και τα ανταλλακτικα τους ακριβα(οπως σε καθε κλασσικ που σεβεται τον εαυτο του!) τα χουνε σε γκαραζ και τα βγαζουν οταν αξιζει να τα βγαλλουν!

Αλλα τι συγκρινετε!Μπηκα τις προαλες στην MITO ενος φιλου και επαθα πλακα!Το ASTRA G που ειχαμε μου φαινοτανε DINKY TOY μπροστα της!Ποια ποιοτητα!Το αμαξι ειναι αψογο και πανεμορφο!Και πολυ πιο ποιοτηκο απο πολλους Γερμανους αντιπαλους του(Το CORSA απλα δεν μορει να συγκριθει μαζι της!)!

Τεσπα εγω ενα ξερω!Σε μερικες μερες (ωρες μη σας πω) η συζητηση θα εχει αναψει και θα το ξανακλειδωσουν!-gore-

Α μη το ξεχασω!Συμφωνω με τον προφεσσορα σε ολα!Ετσι απλα!beach1

IL PROFESSORE
07-11-08, 19:31
rofl Απαιχτος!!!:D

HaRRiS_
07-11-08, 20:03
Δεν καταλαβαινω γιατι να αναψει η συζητηση... αν γινει αυτο, καλα θα κανουν να το κλειδωσουν, αλλα δεν καταλαβαινω τι υπαρχει να χωριστει για τα ιταλικα, τα γερμανικο η τα κορεατικα....

pro_crossaro
07-11-08, 20:48
Ισως να μην εχεις παρακολουθησει τις προηγουμενες δυο!

Δεν εχει σχεση με τα αυτοκινητα τα ιδια!Αλλα με το οτι λεμε κατι και το κανουμε σημαια διχως ιχνος αντικειμενικοτητας!

Το να κατηγορουμε οτι ολοι οι αλλοι φτιαχνουν σκουπιδια και η οπελαρα δειχνει το δρομο για το πως φτιαχνονται τα αυτοκινητα ειναι ολιγον τι υποκειμενικοτατο!Δε νομιζεις!

Εξαλλου το χω ξαναπει!Οτι και να κανουν τα Ιταλικα ειναι σαφως καλυτερα απο τα VW!zhtw1

Περαν της πλακας νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι!Και συγνωμη αλλα τα Ιταλικα και ιδιαιτερα τα Alfa Romeo ειναι πολυ μπροστα!

Υ.Γ.: STLDR η LAMBORGHINI oχι αμιγως ιταλικη δεν ειναι!Γερμανικη του κερατα την καταντησανε! -firehell-fu1:myass: το VAG μου μεσα!

Διχως παρεξηγηση ωρε παιδια!Αλλα να μην πω και εγω τον καημο μου!

s5zax
07-11-08, 21:37
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΙΤΑΛΙΚΟ............ΙΤΑΛΙΚΟ ΜΟΝΟ PIZZA TΠΤ ΑΛΛΟ............

pro_crossaro
07-11-08, 21:44
Θελω Ιταλικα ρημαδιιιιιιααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:kapsoura:

s5zax
07-11-08, 21:55
Περαν της πλακας νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι!Και συγνωμη αλλα τα Ιταλικα και ιδιαιτερα τα Alfa Romeo ειναι πολυ μπροστα!
Σωστοοοοοοοοος. Εμεις πληρωνουμε για να κανουμε κανα φωτορυθμικο με το αμαξι (http://www.happylightshow.de/GA2.htm) και τα ιταλικα το προσφερουν δωρεαν....ΙΤΑΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..............

Joest DTM
07-11-08, 21:59
Να σε ρωτήσω, η Lamburgini είναι καθαρά ιταλική? Αν το γενικεύεις έτσι, δεν υπάρχουν ούτε γερμανικά, όυτε ιαπωνικά... Η τακτική των κοινών πλαισίων και κινητήρων είναι γενικό φαινόμενο, για εξοικονόμηση κόστους όπως λες, μόνο που στα ιταλικά "περιορίζεται" εντός του groupo... Αυτό που λες για τους κινητήρες είναι εντελώς άκυρο... Μόνο η brera και η 159 φοράνε κινητήρες gm (όχι οπελ) και αυτός ο τομέας είναι που υστερούνε και έλεβαν κακές κριτικές. Από αυτήν την "αποτυχημένη" συνεργασία μόνο η οπελ βγήκε κερδισμένη από τα diesel μοτερ που πήρε από την fiat. Η gt φορούσε μόνο ts αρχικά και τον 2λιτρο jts στην συνέχεια και τον 3.2 busso οι οποίοι είναι αμιγώς ιταλικοί... Η fiat τα ίδια?? Μάλλον δεν είσαι καλά "διαβασμένος"...

K pou eipa egw pws einai h Lamborgini italikh...??? Germanikh douleia einai.
Mallon den diavases kala gia na "kathgoreis" ;)
To oti eipa "ektos supercars", den sunepagetai pws ennoousa th Lamborgini italikh, apla to eipa gia na mhn rwthsei kapoios kati se styl: "giati ta Ferrari??"

H Fiat sunergazetai me thn Opel(GM) edw k liga xronia...opws k kapoioi apo tous kinhthres ths prwths etairias proerxontai apo auth thn sunergasia.
K na ksereis pws oi kinhthres ths GM pou forane ta Alfa EINAI Opel me ligo tropopoihmeno management.
Katw apo to plastiko pseutokapako kruvontai ta idia moter.
Ta "mikra" kala moter ths GM kataskeuazontai k proerxontai OLA apo thn Opel.
K den to lew gia uposthriksw KAMIA Opel, alla einai gegonos...den mporw na t'allaksw.
Den milhsa gia na anevasw thn Opel k ka8e opel, apla uparxoun autokinhta k autokinhta k prepei na to gnwrizoume...akoma k mesa stis idies tis kataskeuastries etairies alla epoteloun antiprwsopeutiko deigma twn etairiwn pou ta paragoun k alla pali oxi ;)
Anti8eta....vlepw ek merous s pws uperaspizeis italika montela k idiaitera thn Alfa afou sta "prosvala" mallon.
Isws o logos s paramonhs s'auto to site?

Oi kinhthres ths GM einai kaloi k se osa Opel,Chevrolet,Saturn,Pontiac,Cadillac exoun fore8ei, den apoteloun meion tous, anti8eta einai meros ton 8etikwn tous stoixeiwn
Mporei na exoun to ena k to allo san amaksia alla sta moter exei ginei kalh douleia, paradeigma o Z22SE.
8a deis se polles kathgories tou amerikanikou prota8lhmatos dragster na ta xrhsimopoioun k auto leei kati.
8a hmoun xaroumenos an h Alfa mou forage Z22SE :) :)
Filika Joest.

οκ, τοτε το κορσα ειναι ιταλικο ή τα μιτο - πουντο ειναι γερμανικα;

ολες οι μαρκες ειναι μπασταρδεμενες για τα συμφεροντα 3-4 ομαδων.

εδω το μινι που ειναι bmw εχει μηχανη ιδια με το πεζο, τι να λεμε τωρα;

Τ!
Τι ασχολειστε με κατι που ετσι κι αλλιως εχει γινει "αχταρμας"...

Akrivws ola gia mpanio exoune paei..
As epilegoume me oti mas aresei, mas antiprwsopeuei k mas kanei kefi na odhgoume k as afhsoume ta mikra grammata gia tous allous. :)

atanaz-opc-
07-11-08, 23:26
Σε βλεπω εχεις ψηθει κ σε τρωει ο λωλος σου να μαθεις εεε ???
Να σου πω..μην το ψαχνεις τοσο πολυ γιατι 1) μπορει να ειναι απο καμια ιταλια κ να ξενερωσεις ασχημα 2) τωρα το εχεις αγορασει κ δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο το να το πουλησεις.... :mad:

εδω δεν ξερουμε απο που ειναι αυτα που τρωμε στο αυτοκινητο θα κ@λ@σουμε????

απλα απο οοοολες αυτες τις σελιδες που εχω διαβασει επιβεβαιωνω οτι,αν οχι ολα,τα περισσοτερα αυτοκινητα αλλη καταγωγη εχουν,απο αλλου ειναι τα "ανταλλακτικα"¨και αλλου τα συναρμολογουν...

και που κολλαει ολο αυτο με τον τιτλο του θεματος μας???θα απαντησω με παραδειγμα:

δυο ιδια γιαπωνεζικα αυτοκινητα φιλων μου(δεν χρειαζεται να πω μαρκα) τα αγορασανε σχεδον μαζι και το ενα το ξεσκιζει οοοοοοοοολη μερα και ο δισκος δεν εχει παθει τιποτα(130000 χλμ) και το αλλο το οδηγει,ο αλλος,ηρεμα και αλλαξε δισκο πλατο στις 60000 χλμ.

αυτο που χαλασε ειναι απο γαλλια και το αλλο που δεν χαλασε απο ιαπωνια...

και απλα τσαντιζομαι γιατι παντου και σε ολα προσπαθουν να βγαλουν χρηματα ολοι σε βαρος μας με το να μας πουλανε 2η διαλογη στην τιμη της 1ης διαλογης...
υπαρχει περιπτωση ενας πωλητης να πει οτι ξερεις κατι το αυτοκινητο που θα αγορασεις ειναι γερμανικο αλλα το φτιαχνουμε στη γαλλια????? ΟΧΙ.....

επομενως οοοοτι αμαξι και να παρεις δεν ξερεις στο τελος τι θα σου βγει...(και μιλαω για αυτοκινητα που αντεχει η τσεπη μου,καθημερινα)...

αρα ετσι σκατα που τα εχουν κανει και ιταλικο θα μπορουσα να αγορασω,και γερμανικο (που εχω τωρα) και γιαπωνεζικο (που ειχα πριν)..την παρουσα φαση διαλεξα το corsa opc γιατι μετα απο ερευνα που εκανα ηταν το καλυτερο για μενα...

ξεσπασα , ευχαριστω για την υπομονη σας .

Joest DTM
07-11-08, 23:31
αρα ετσι σκατα που τα εχουν κανει και ιταλικο θα μπορουσα να αγορασω,και γερμανικο (που εχω τωρα) και γιαπωνεζικο (που ειχα πριν)..την παρουσα φαση διαλεξα το corsa opc γιατι μετα απο ερευνα που εκανα ηταν το καλυτερο για μενα...

AMHN!!!
To idio lew k gw.

IL PROFESSORE
07-11-08, 23:34
εδω δεν ξερουμε απο που ειναι αυτα που τρωμε στο αυτοκινητο θα κ@λ@σουμε????

απλα απο οοοολες αυτες τις σελιδες που εχω διαβασει επιβεβαιωνω οτι,αν οχι ολα,τα περισσοτερα αυτοκινητα αλλη καταγωγη εχουν,απο αλλου ειναι τα "ανταλλακτικα"¨και αλλου τα συναρμολογουν...

και που κολλαει ολο αυτο με τον τιτλο του θεματος μας???θα απαντησω με παραδειγμα:

δυο ιδια γιαπωνεζικα αυτοκινητα φιλων μου(δεν χρειαζεται να πω μαρκα) τα αγορασανε σχεδον μαζι και το ενα το ξεσκιζει οοοοοοοοολη μερα και ο δισκος δεν εχει παθει τιποτα(130000 χλμ) και το αλλο το οδηγει,ο αλλος,ηρεμα και αλλαξε δισκο πλατο στις 60000 χλμ.

αυτο που χαλασε ειναι απο γαλλια και το αλλο που δεν χαλασε απο ιαπωνια...

και απλα τσαντιζομαι γιατι παντου και σε ολα προσπαθουν να βγαλουν χρηματα ολοι σε βαρος μας με το να μας πουλανε 2η διαλογη στην τιμη της 1ης διαλογης...
υπαρχει περιπτωση ενας πωλητης να πει οτι ξερεις κατι το αυτοκινητο που θα αγορασεις ειναι γερμανικο αλλα το φτιαχνουμε στη γαλλια????? ΟΧΙ.....

επομενως οοοοτι αμαξι και να παρεις δεν ξερεις στο τελος τι θα σου βγει...(και μιλαω για αυτοκινητα που αντεχει η τσεπη μου,καθημερινα)...

ξεσπασα , ευχαριστω για την υπομονη σας .
...και συμφωνω απόλυτα ειδικά στο τελευταίο
+100000

s5zax
07-11-08, 23:36
Οτι και να λετε δεν μπορω να βλεπω TIPO, MAREA, PALIO, BRAVO I, BRAVA, LANCIA DEDRA, TEMPRA.....δεν μπορωωωωωωωωωωωωω να τα βλεπω αλλο...........Calzone, pizza, spaggeti, monica ναι αλλα ιταλικο αμαξι ποτεεεεεεεεεεεεεεε...........

IL PROFESSORE
07-11-08, 23:45
.Αμα θες να δείς κάτι ομορφότερο δες κάτι σε Vw ας πούμε...

s5zax
07-11-08, 23:47
Aυτα βρωμανε ψαριλα αλλα τουλαχιστον βλεπονται.........

IL PROFESSORE
07-11-08, 23:50
Δεν μπορώ να βλέπω Veloce, Intergrale, Alfetta, Giulietta, και Spider........(Σοβαρευομεθα ει δυνατόν???)

s5zax
07-11-08, 23:54
Θαυμαστε το ιταλικο design:
http://img395.imageshack.us/img395/7100/733pxfiatmultiplafront2hf2.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2hf2.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/1442/733pxfiatmultiplafront2zh0.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2zh0.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/3446/733pxfiatmultiplafront2rs5.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2rs5.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/2294/fiatbrava1996frontex0.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=fiatbrava1996frontex0.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

clutchmaster
08-11-08, 00:05
Θαυμαστε το ιταλικο design:
http://img395.imageshack.us/img395/7100/733pxfiatmultiplafront2hf2.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2hf2.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/1442/733pxfiatmultiplafront2zh0.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2zh0.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/3446/733pxfiatmultiplafront2rs5.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=733pxfiatmultiplafront2rs5.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)http://img395.imageshack.us/img395/2294/fiatbrava1996frontex0.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=fiatbrava1996frontex0.jpg)http://img395.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

xaxaxaxa egrapses!!!

IL PROFESSORE
08-11-08, 00:06
http://www.thamesmotorcompany.co.uk/phdi/p1.nsf/imgpages/tmc_Alfetta_GTV6.jpeg/$file/Alfetta_GTV6.jpeghttp://www.viva-lancia.com/lancia_forsale/brown-beta1.jpghttp://www.mirafiori.com/faq/131rally.jpghttp://www.classiccarsforsale.co.uk/dbimages/0914561001219763178.jpg

ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ???

DJ Marios
08-11-08, 00:18
Εχω να πω οτι σημερα ειδα James Bond και στην αρχη της ταινιας (στην καταδιωξη με τα αυτοκινητα) το 159 στεκοταν αξιοπρεπεστερα διπλα στην aston martin DBS και μπορω να πω οτι ηταν εξισου ομορφο....

s5zax
08-11-08, 00:19
απαππαπα τι ειναι αυτα εκει...το τελευταιο ειναι του batman το αμαξι????? Τι εγινε το γυρισε και αυτος και το πηρε κοκκινο??? Το προ τελευταιο θα παει για αγωνες???? Που πας στον αγωνα με το ΑΛΦΑ ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και τα δυο πρωτα λες και κοψαν φασον το σχεδιο, ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΝΣΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΚοΚΚΙΝΟ ΤΗΣ ****ΕΙΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ????????????????????? ενα maalox το στομαχι μου βραδιατικοοοοοοοοο.................

IL PROFESSORE
08-11-08, 00:21
Θαυμαστε το Γερμανικό Design:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:QJkLY5PWrhR3OM:http://www.vehiclepro.net/eaglevalleymotors/car/0017/1.jpg (http://www.vehiclepro.net/eaglevalleymotors/car/0017/1.jpg)http://tbn0.google.com/images?q=tbn:TbBbKrX7ia0rzM:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Audi_100_III_silver_vl.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Audi_100_III_silver_vl.jpg)http://tbn0.google.com/images?q=tbn:0pa1UzH55VGybM:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Audi_80_darkred_vr.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Audi_80_darkred_vr.jpg)http://tbn0.google.com/images?q=tbn:QRnzFhZd0CN1cM:http://images.eurotuner.com/images/eurp_0801_05_z%2B2007_vw_passat%2Binterior_view_abd_floor_mats_pedels_and_d oor_sills_oe_european_center_console.jpg (http://images.eurotuner.com/images/eurp_0801_05_z+2007_vw_passat+interior_view_abd_floor_mats_pedels_and_door_ sills_oe_european_center_console.jpg) Η σηψη συνεχίζεται στο εσωτερικο...

IL PROFESSORE
08-11-08, 00:23
απαππαπα τι ειναι αυτα εκει...το τελευταιο ειναι του batman το αμαξι????? Τι εγινε το γυρισε και αυτος και το πηρε κοκκινο??? Το προ τελευταιο θα παει για αγωνες???? Που πας στον αγωνα με το ΑΛΦΑ ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και τα δυο πρωτα λες και κοψαν φασον το σχεδιο, ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΝΣΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΚοΚΚΙΝΟ ΤΗΣ ****ΕΙΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ????????????????????? ενα maalox το στομαχι μου βραδιατικοοοοοοοοο.................
Οσο τα λες αυτα γίνεσαι ρεζίλι γι αυτό δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω. Αργα η γρήγορα θα το κάνει κάποιος αλλος για μένα...

s5zax
08-11-08, 00:26
Σιγα ρε φιλαρακι! Μετοχες εχεις και στις εθιξα!!!!!!!!???????? Μπαααααααααααααα giverose1giverose1giverose1giverose1

STLDR
08-11-08, 00:50
K pou eipa egw pws einai h Lamborgini italikh...??? Germanikh douleia einai.
Mallon den diavases kala gia na "kathgoreis" ;)
To oti eipa "ektos supercars", den sunepagetai pws ennoousa th Lamborgini italikh, apla to eipa gia na mhn rwthsei kapoios kati se styl: "giati ta Ferrari??"

H Fiat sunergazetai me thn Opel(GM) edw k liga xronia...opws k kapoioi apo tous kinhthres ths prwths etairias proerxontai apo auth thn sunergasia.
K na ksereis pws oi kinhthres ths GM pou forane ta Alfa EINAI Opel me ligo tropopoihmeno management.
Katw apo to plastiko pseutokapako kruvontai ta idia moter.
Ta "mikra" kala moter ths GM kataskeuazontai k proerxontai OLA apo thn Opel.
K den to lew gia uposthriksw KAMIA Opel, alla einai gegonos...den mporw na t'allaksw.
Den milhsa gia na anevasw thn Opel k ka8e opel, apla uparxoun autokinhta k autokinhta k prepei na to gnwrizoume...akoma k mesa stis idies tis kataskeuastries etairies alla epoteloun antiprwsopeutiko deigma twn etairiwn pou ta paragoun k alla pali oxi ;)
Anti8eta....vlepw ek merous s pws uperaspizeis italika montela k idiaitera thn Alfa afou sta "prosvala" mallon.
Isws o logos s paramonhs s'auto to site?

Oi kinhthres ths GM einai kaloi k se osa Opel,Chevrolet,Saturn,Pontiac,Cadillac exoun fore8ei, den apoteloun meion tous, anti8eta einai meros ton 8etikwn tous stoixeiwn
Mporei na exoun to ena k to allo san amaksia alla sta moter exei ginei kalh douleia, paradeigma o Z22SE.
8a deis se polles kathgories tou amerikanikou prota8lhmatos dragster na ta xrhsimopoioun k auto leei kati.
8a hmoun xaroumenos an h Alfa mou forage Z22SE :) :)
Filika Joest.

Akrivws ola gia mpanio exoune paei..
As epilegoume me oti mas aresei, mas antiprwsopeuei k mas kanei kefi na odhgoume k as afhsoume ta mikra grammata gia tous allous. :)

Δεν έπιασες την ειρωνία... Είπες εκτός supercars, γι αυτό σε ρώτησα για τις lambo, δεν μπορώ να μαντέυω ότι εννοείς εκτός ferrari... Η Fiat συνεργάστηκε (παρελθόν) με την opel... Σε ποιά μοτέρ αναφέρεσαι? Γιατί δεν έχω κανένα υπ όψη μου εκτός από τα δύο που ανέφερα ότι φοριούνται σε 159 και brera... Μπορεί να είναι μια χαρά μοτερ, αλλά χωρίς χαρακτήρα, πράγμα που δεν ταιριάζει σε μια alfa... Δες και το παρακάτω βιντεο...Αν εξαιρέσεις τον κομπρέσορα τι μένει??

http://www.youtube.com/watch?v=WSgjAQo6D9w

Και ναι είσαι έξυπνος και το κατάλαβες. Σ αυτό το σιτε μπαίνω για να υπερασπιστώ τις αλφα... Παίρνω ποσοστά βλέπεις...

STLDR
08-11-08, 00:52
double

Gsi 16v Turbo
08-11-08, 00:59
Ωραίο topic....

anastasios
08-11-08, 01:01
Γι'αυτο αγοραστε ολοι (εστω και μεταχειρισμένα πλεον) Opel Astra Bertone Coupe ή Cabrio...

Ετσι θα ειστε Γερμανοι με "πινελιες" Ιταλου !!! Αρα δεν θα μπορειτε να εκφερετε γνωμη επι του θεματος γιατι απλα θα ειστε και στα 2 "στρατοπεδα" lazy1
Opel-Γερμανια
Bertone-Ιταλια...

Εγω αυτο εκανα και ειμαι ηρεμος...
Οοοοοχχοχοχοχεχεχεχε !!!

suicide3

Επεξεργασια μηνυματος 1: Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι ολα τα Bertone κατασκευαζονται/συναρμολογουνται στην Ιταλια. Αν οχι, το δικο μου που το εψαξα απο το VIN, κατασκευαστηκε εκει και αν θυμαμαι καλα στο Τορινο-Ιταλιας

Επεξεργασια μηνυματος 2: Τελικα βρηκα επισημα στοιχεια της Opel και γραφει το εξης για τα Coupe και αναφερει και το Cabrio...

AstraCoupé – Γεγονότα & Αριθμοί

·Συνέχιση παράδοσης της Opel στα coupé (Rekord P2, Opel GT, Manta, Calibra)
·Παραγωγή από την Carozzeria Bertone στο Grugliasco κοντά στο Τορίνο μαζί με το Astra Cabrio
·Φθινόπωρο 1999: Πρεμιέρα στο Διεθνές Σαλόνι Αυτοκινήτου της Φρανκφούρτης (IAA)
·Άνοιξη 2000: Πανευρωπαϊκό λανσάρισμα στην αγορά των βενζινοκινητήρων 1.8- και 2.2- λίτρων
·Άνοιξη 2000: Ντεμπούτο της αγωνιστικής έκδοσης Astra V8 Coupé για το Γερμανικό Πρωτάθλημα Αυτοκινήτων Τουρισμού (DTM) (4.0 V8, περίπου 460 hp και 500 Nm, κίνηση στους πίσω τροχούς, κέλυφος ασφαλείας από ανθρακονήματα, αυτοφερόμενο πλαίσιο με ξεχωριστό αμάξωμα)
·Φθινόπωρο 2000: Λανσάρισμα του Astra Coupé Turbo
·Σεπτέμβριος 2001: Λανσάρισμα της έκδοσης “LineaBlu”
... κ.τ.λ κ.τ.λ... (τα μαυρισμενα ειναι και η περιοχη κοντα στο Τορινο τελικα :) )

~astraxan~
08-11-08, 02:02

ratsisti !! lol lol

Joest DTM
08-11-08, 02:05
ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ???

kala entaksei!!!
To Mirafiori Abarth ta spaei gia ta kala! (oxi Alfa re su s5zax :P )
To 8umamai pitsirikas to eixe enas geitonas, metatroph mallon, alla goustara 8umamai!

Δεν έπιασες την ειρωνία... Είπες εκτός supercars, γι αυτό σε ρώτησα για τις lambo, δεν μπορώ να μαντέυω ότι εννοείς εκτός ferrari...

S'auto ok...k den eisai upoxrewmenos na manteueis...alla rwthses les k kathgorhsa kanenan h' milhsa sugkekrimena.
Fusika k uparxoun supercars italikhs proeleushs pou den einai ka8eautou italika, den eimai upoxrewmenos na anafer8w sthn ka8e marka ksexwrista, site gia fans autokinhtou einai oloi ligo polu kseroume ti paizei m'auta (ta supercars).

.. Η Fiat συνεργάστηκε (παρελθόν) με την opel... Σε ποιά μοτέρ αναφέρεσαι? Γιατί δεν έχω κανένα υπ όψη μου εκτός από τα δύο που ανέφερα ότι φοριούνται σε 159 και brera...

Kati eixa diavasei k molis to tsekara twra...pote den lew logia tou aera ;)
"In South America, Fiat-GM Powertrain still lives. The only product made by the company nowadays is the 1.8L Family I engine to be fitted in the Brazilian Chevrolet Corsa-C, Chevrolet Meriva, Fiat Palio and Siena, Fiat Idea, Fiat Stilo, Fiat Doblo and Fiat Grande Punto."
Epishs ton idio kinhthra forousan k ta dika mas.
Alla apo thn stigmh pou sunergazontai, pisteuw POLLA den legontai...ekatommuria paizontai k sigoura autou pou tous sumferei 8a akolou8hsoun.

.Μπορεί να είναι μια χαρά μοτερ, αλλά χωρίς χαρακτήρα, πράγμα που δεν ταιριάζει σε μια alfa... Δες και το παρακάτω βιντεο...Αν εξαιρέσεις τον κομπρέσορα τι μένει??

S'auto mazi sou, k an hmoun italofilos (apla den trelenomai kiolas gia italika amaksia) 8a katalavaina perissotero auto p les: to oti den tairiazoun se mia Alfa ;)
Proswpika 8a me peiraze h idea epiloghs GM kinhthrwn, mexri na thn sunh8isw vevaia k na ma8w perissotera gi'auto.

Oso gia to video, uparxoun polloi paragontes "mhxanikou" periexomenou gia ton "tapeino" hxo ths 147 pou mallon prospernas...
To turbo/compressor tupou rotrex pou akougetai den me sugkinei ka8olou.
O kinhthras ths AN EIXE peirax8ei se atmosfairiko epipedo sigoura 8a eixe hxo paraplhsio ths Brera....efoson ton turbisan polloi parametroi isws allaksan gia na ginei efikth k apodwtikh h allagh sto sunolo, opws: ekkentroforoi, sumpiesh, eisagwgh, eksatmish.....auta apo mona tous krinoun kata polu ton hxo enos kinhthra ;)

Telos ean den kanw la8os h Brera exei polupetaloudo, enw to 147 mono mia....an auto isxuei den xreiazetai na poume kati allo oson afora ton hxo tous.

Και ναι είσαι έξυπνος και το κατάλαβες. Σ αυτό το σιτε μπαίνω για να υπερασπιστώ τις αλφα... Παίρνω ποσοστά βλέπεις...
ok me piases.
an o opoiosdhpote dei ta 10 post (twra 13) k thn apanthsh sou, sigoura auto 8a pei ;)
kala, pososta den pairneis....apla "kati" se peirakse.
filika.

An den sou kanei kopo des k auto(to opoio k aneferes):
http://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine

K psakse gia tis platformes GM-Fiat "Premium platform", "Epsilon platform", "Sigma Platform" & "Gamma platform(SCCS)"
Oloi tetoia kanoun pia, giati na skas??

pro_crossaro
08-11-08, 04:50

Eιχα πει να μη σε κραξω αλλα δε με αφηνεις!

Το πρωτο ειναι μια ALFA ROMEO ALFETTA COUPE!Η συγκεκριμενη ειναι απο τις τελευταιες!Και απλα ειναι ενα αμαξι με τρομερο στησιμο και ακομα καλυτερη κατανομη βαρους!Σκεψου οτι το πισω δισκοφρενα βρισκονται στη μεση του αξονα και οχι στα ακρα!Μιλαμε για αιωνες μπροστα!

Το δευτερο ειναι μια LANCIA BETA COUPE!Ενημερωτικα αμα τα δεις πριν τα σχολιασεις θα καταλαβεις οτι δε μοιαζουν πουθενα!Ισως μονο στο οτι εχουν τεσσερα φαναρια μπροστα!Κατα τα αλλα καμια σχεση!Επισης πολυ καλο αυτοκινητο για προσθιοκινητο αυτην τη φορα!

Το τριτο δεν ειναι ALFA ROMEO!Ειναι FIAT 131 MIRAFIORI ABARTH!Δεν εχει καμια σχεση με τα MIRAFIORI που εχεις δει!Ισως τα φαναρια!μιλαμε για πολυ καλο αγωνιστικο!Α και ειναι εκδοση ομολογκαρισματος για να μπορεσει να τρεξει το αγωνιστικο!Και ναι ειναι και πολυ σπανια!

Το τελευταιο ειναι μια ALFA ROMEO GIULIETTA SPRINT SPECIALE COUPE BERTONE και παρουσιαστικε τη δεκαετια του 50!ε θες να σου θυμισω το design των Γερμανων εκεινη την εποχη!Και μην τρεξεις να μου πεις για την 300 SL/SLR!Αυτη και αν ειναι σπανια!

Για δειξε μας λοιπον κανενα παραδειγμα Γερμανικου σχδιασμου φιλτατε s5zex!Απο τωρα σου λεω οτι το GT δεν ειναι σχεδιασμενο απο Γερμανους και ουτε καν για την OPEL!(Και το παλιο και το καινουργιο!)

Οσο για τους κινητηρες ναι συνεργαστικαν και κερδισαν/εχασαν και οι δυο!Μη ξεχναμε οτι οι Twin Spark κινητηρες ειχαν καποια μικροπροβληματακια!οπως το λογαριασμο αμα επρεπε να αλλαξεις τα εξτρα μπουζι!Και φυσικα τον αισθητηρα λαμδα!Αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια!

Ετσι και αλλιως καμια σχολη δεν ακολουθει πλεον καποιο δρομο και ουτε εχουν αυτο το κατι που θα τις ξεχωρισει! και φυσικα κανενα δεν ειναι κατασκευασμενο στη χωρα απο την οποια νομιζουμε!Οποτε τι Ιταλικα και π******* μπλε!

Οσο για τα TIPO, UNO και τα λοιπα μπορει ουτε και εγω να τα συμπαθω και ουτε να αντεχαν και πολυ αλλα δε νομιζω πως τα αντιστοιχα Γερμανικα ηταν και πολυ καλυτερα!

Οποτε μη μας τα ζαλιζετε για τα Ιταλικα!Μην τα συγκρινετε καν!Η OPEL (και γενικα οι Γερμανοι) εφτιαχναν κρεβατοκαμαρες(μεγαλα και αρκετα πολυτελη σενταν τα οποια ως σκοπο ειχαν την ανετη μεταφορα των επιβαινοντων απο το σημειο α στο σημειο β ανετα!!!)!Αντιθετα οι Ιταλοι εφτιαχναν αυτοκινητα που σε πηγαιναν απο το α στο β γρηγορα και πανω απο ολα ευχαριστα!

HaRRiS_
08-11-08, 10:27
Εχω να πω οτι σημερα ειδα James Bond και στην αρχη της ταινιας (στην καταδιωξη με τα αυτοκινητα) το 159 στεκοταν αξιοπρεπεστερα διπλα στην aston martin DBS και μπορω να πω οτι ηταν εξισου ομορφο....

Το οτι στην ταινια εμεινε διπλα στην DBS δεν νομιζω οτι μπορει να λεει κατι...
Μια ταινια ειναι, κ μπορεις να δεις πολλα... Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο κομματι
του εν λογο αυτοκινητου...

Παντως ναι μεν ουτε γω μπορω τα ιταλικα αλλα πρεπει να αναγνωρισουμε πως εχουν βγει πολυ θρυλικα αυτοκινητα αποτην γειτονικη χωρα... βλεπε lancia delta indegrale !!!!!

Makinen
08-11-08, 10:45
Aπο το δεκατο ψηφιο του κωδικου VIN φαινεται σε ποιο εργοστασιο κατασκευαστηκε ενα αυτοκινητο.
http://www.obd-2.de/tech_vin.html
Kai se auto to Link vrisketai ta ergostasia http://www.mobilverzeichnis.de/opel_vin.htm

Και ακριβώς όπως το φοβόμουν, ισπανικό είναι το δικό μου (4 έχει):eek:

Asroc
08-11-08, 14:38
αφου τα ειπαμε αυτα... ακομα ειχες μια κρυφη ελπιδα; :p

s5zax
08-11-08, 14:39
Aντε παλι τα ιδιαααααααααααα με το που φτιαχθηκε............

HaRRiS_
08-11-08, 14:40
αφου τα ειπαμε αυτα... ακομα ειχες μια κρυφη ελπιδα; :p

Η ελπιδα παντα πεθαινει τελευταια....

pro_crossaro
09-11-08, 01:48
Ξερεις τα προβληματα κυριως δημιουγουνται απο το που κατασκευαζεται ενα αυτοκινητο (την εμπειρια και την καταρτηση των εργαζομενων και οχι μονο)! Στην εποχη που ζουμε λιγο πολυ δυσκολα γινονται χοντρα λαθη στο σχεδιασμο!

Εποχες FORD PINTO εχουνε περασει ανεπιστρεπτη για ολες τις Ευρωπαικες, αμερικανικες, ιαπωνεζικες και κορεατικες εταιρειες!Μονο τους Κινεζους να φοβαστε και αυτους για πολυ λιγο!

s5zax
09-11-08, 01:54
Δεν ισχυει αυτο που λες τουλαχιστον σημερα.......τα πεδια εφαρμογης των bulletins ειναι η αποδειξη.....

pro_crossaro
09-11-08, 01:58
Για πες μου λοιπον καποιο σοβαρο λαθος το οποιο να οφειλεται στον σχεδιασμο?

Μονο μη μου πεις για κακη θεση αναπτηρα ή ξεφλουδισμα επενδυσης(που ασχετο αλλα το ειχαμε στο ASTRA G!Και μαλιστα ηταν στο τιμονι(οπου εκανε και τρυπα) και για να το αλλαξουμε επρεπε να αλλαξουμε και τον αεροσακο του οδηγου!)

DJ Marios
09-11-08, 02:05

Το οτι στην ταινια εμεινε διπλα στην DBS δεν νομιζω οτι μπορει να λεει κατι...
Μια ταινια ειναι, κ μπορεις να δεις πολλα... Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο κομματι
του εν λογο αυτοκινητου...

Παντως ναι μεν ουτε γω μπορω τα ιταλικα αλλα πρεπει να αναγνωρισουμε πως εχουν βγει πολυ θρυλικα αυτοκινητα αποτην γειτονικη χωρα... βλεπε lancia delta indegrale !!!!!

Δεν ειπα "εμεινε" αλλα "στεκοταν" και εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους.
Δηλαδη εννουσα οτι φαινοταν ομορφο και δεν εχανε την αξια του, δεν φαινοταν σαν αγγουρι οπως αλλα...
Ακομη και διπλα σε ενα supercar δεν εχανε τη γοητεια του...

s5zax
09-11-08, 02:15
Για πες μου λοιπον καποιο σοβαρο λαθος το οποιο να οφειλεται στον σχεδιασμο?

Μονο μη μου πεις για κακη θεση αναπτηρα ή ξεφλουδισμα επενδυσης(που ασχετο αλλα το ειχαμε στο ASTRA G!Και μαλιστα ηταν στο τιμονι(οπου εκανε και τρυπα) και για να το αλλαξουμε επρεπε να αλλαξουμε και τον αεροσακο του οδηγου!)
Κιβώτιο ταχυτήτων Μ32 - Κροτάλισμα και δονήσεις με τον επιλογέα στην 3η ταχύτητα
Μπροστινές υποδοχές αντιστρεπτικής δοκού - Θόρυβοι από την μπροστινή αντιστρεπτική δοκό
Κινητήρας Y/Z13DT/J/H, τροχαλία εναλλάκτη - υψηλής συχνότητας θορυβο από τον χώρο κινητήρα
Κιβώτιο ταχυτήτων M20/M32 - Κολλάει η επιλογή σχέσης και/ή ήχος από γρατσούνισμα κατά την αλλαγή ταχύτητας από 3η σε 4η
Όλοι οι πετρελαιοκινητήρες και βενζινοκινητήρες - Οι λαστιχένιοι σωλήνες αέρα υπερπλήρωσης λασκάρουν
Κινητήρας Z18XER - Βουητό απο ταλαντώσεις του κινητήρα
Κινητήρας X16XEL - Yπερβολίκη κατανάλωση λαδίου
Corsa-D - Εισροή νερού στη φίσα του ABS

pro_crossaro
09-11-08, 02:34
Συγνωμη αλλα ολα αυτα ειναι απο OPEL?

Να μην ξεχασουμε οτι στο SPEEDSTER εμπαινε νερο στο κινητηρα οταν εβρεχε και δεν επαιρνε μπρος!

Και τα RX8 ειχαν ενα προβλημα αλλα δε θυμαμαι λεπτομερειες!(Δεν εννοω τον κινητηρα του βεβαια!)

Παντως ειλικρινα!Απο ποτε τα κιβωτια ηταν το ατου της OPEL!

Ομως η χωρα κατασκευης εχει σημασια!Και να στο θεσω απλα!Προτιμω να εχω ενα OPEL απο τη Γερμανια παρα ενα ιδιο απο την Κινα(τυχαιο παραδειγμα, δεν ξερω κανα αν εχει εργοστασιο εκει η ΟPEL)!

clutchmaster
09-11-08, 11:06
Ειμαι περιφανος που το Αστρακι μου ειναι κατασκευασμενο στο Bochum!!

offtopic1

HaRRiS_
10-11-08, 13:58

ΑΣΧΕΤΟ...

Συμφωνα με το παραπανω site κ συμφωνα με τον VIN μου το αυτοκινητο μου φτιαχτηκε στο Eisenach. Μια πολη της Γερμανιας (με πληθυσμο 49.000 κατοικους - εψαξα στο wikipedia)
Τελικα ισχυει ?? Εμενα το αυτοκινητο μου ειναι Γερμανικο η οχι .... ??

s5zax
10-11-08, 14:02
Αφου δεν ειναι ιταλικο τι σκας!:p :p

HaRRiS_
10-11-08, 14:11

Yπαρχει κ αυτο.... :(:(
Εμενα ειχε 6 .... αλλα το κατα ποσο ισχυουν ολα δεν ξερω...

bil opc
10-11-08, 16:53
filoi mou prin paro astra opc eixa 156 1.6!!!to ti mpinelikia erixna!!!ena sas leo arxise na kornarei apo mono tou!!!!

HaRRiS_
10-11-08, 17:31
ena sas leo arxise na kornarei apo mono tou!!!!

-tongue--tongue--tongue--tongue--tongue-

xaxa5xaxa5xaxa5

GeDiM
10-11-08, 17:56
filoi mou prin paro astra opc eixa 156 1.6!!!to ti mpinelikia erixna!!!ena sas leo arxise na kornarei apo mono tou!!!!

Ki emena mou eixe tyxei akrivws to idio sto Corsa B pou eixa. Me tin idia logiki itan skarto?!

xaralas
10-11-08, 18:46
Φυσικα με φανταζομαι μη πω φαντασιωνομαι, σε ενα Alfa R και ας ειναι και το ταπεινο MITO:)

Makinen
10-11-08, 18:49
Ki emena mou eixe tyxei akrivws to idio sto Corsa B pou eixa. Me tin idia logiki itan skarto?!
Το ίδιο και σε Golf mk1 που αν μη τι άλλο τσουλάει ακόμα...

ASCONAN
10-11-08, 23:36
Και η Ascona μου άρχισε κάποτε να κορνάρει μόνη της, το ίδιο και η Ascona του Ανδρέα... σκάρτες είναι κ αυτές;

Δεν είναι τίποτα αυτό, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! Ένα καλωδιάκι είναι από πίσω, αν αυτό είχε για κάποιο λόγο ξεγυμνωθεί μέσα στο τιμόνι κ έκανε γείωση κάπου, χτυπούσε κόρνα :)

DJ Marios
11-11-08, 01:02
Και η Ascona μου άρχισε κάποτε να κορνάρει μόνη της, το ίδιο και η Ascona του Ανδρέα... σκάρτες είναι κ αυτές;

Δεν είναι τίποτα αυτό, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! Ένα καλωδιάκι είναι από πίσω, αν αυτό είχε για κάποιο λόγο ξεγυμνωθεί μέσα στο τιμόνι κ έκανε γείωση κάπου, χτυπούσε κόρνα :)

απαπα θελουν πεταμε και οι δυο lol

Oπως λεει και ο Asconan αυτα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες για αυτο δεν πρεπει να κρινουμε με βαση μεμονομενες περιπτωσεις.

Gsi 16v Turbo
11-11-08, 01:30
Εγώ μία φορά την τελίκιασα την Maserati και πήρα το μοτέρ στο χέρι...

HaRRiS_
11-11-08, 15:43
Εγώ μία φορά την τελίκιασα την Maserati και πήρα το μοτέρ στο χέρι...

Ειπαμε... συμβαινουν κ στις καλυτερες οικογενειες....

IL PROFESSORE
11-11-08, 16:48

+1 στο φορτηγάκι. Εστριβα δεξια και κορναριζε!!! Με επρηξε για καμια βδομαδα, σταματησε όμως μόνο του μετα!!!:D

Asroc
11-11-08, 17:11

Συμφωνα με το σκεπτικο του θεματος:

στα οπελ δεν ειναι προβλημα, αντιθετα μπραβο τους που κορναρουν και απο μονα τους! αυτο θα πει γερμανικος αυτοματισμος!

απο την αλλη στο αλφαρομεο ειναι τεραστιο προβλημα να κορναρει μονο του. αλλα αφου ειναι ιταλικο δουλευει τπτ σωστα;

εε; εεεεεε;;;;; δικιο δεν εχω;

IL PROFESSORE
11-11-08, 17:15
Συμφωνα με το σκεπτικο του θεματος:

στις ασκονες δεν ειναι προβλημα, αντιθετα μπραβο τους που κορναρουν και απο μονες τους! αυτο θα πει γερμανικος αυτοματισμος!

απο την αλλη στο αλφαρομεο ειναι τεραστιο προβλημα να κορναρει μονο του. αλλα αφου ειναι ιταλικο δουλευει τπτ σωστα;

εε; εεεεεε;;;;; δικιο δεν εχω;
lol +1. Οταν ενα Corolla βγαζει πρόβλημα είναι η εξαιρεση, ενω όταν είναι μία Alfa αμεσως ιταλικα καπότες κτλ...

HaRRiS_
11-11-08, 17:47
lol +1. Οταν ενα Corolla βγαζει πρόβλημα είναι η εξαιρεση, ενω όταν είναι μία Alfa αμεσως ιταλικα καπότες κτλ...

Ετσι ετσι.... ιταλικα ειναι..τι περιμενεις ???

pro_crossaro
11-11-08, 18:18
Να με φτιαχνουν και καφε!!!!

DJ Marios
12-11-08, 00:34

Οσοι τα λενε αυτα ειναι προκατηλημενοι και οπισθοδρομικοι....

Gsi 16v Turbo
12-11-08, 00:38
Καλά μη τρελαθούμε και υπέρ της "αντικειμενικότητας" βγάλουμε αξιόπιστα τα ιταλικά αυτοκίνητα....

HaRRiS_
13-11-08, 15:03
Οχι πως ειναι.... :o

scientist
13-11-08, 16:15
Για να μπω και εγώ στην ... φασαρία λοιπόν να σας πω ότι έχω το 1ο μου OPEL και ταυτόχρονα γερμανικό αυτοκίνητο από την Δευτέρα.
Η προηγούμενη προσωπική μου εμπειρία γαλλικά (Citroen όλα) και από το περιβάλλον πάλι γαλλικά (Citroen & Peugeot) καθώς και ένα γερμανικό (BMW).
To Astra χωρίς υπερβολή είναι το καλύτερο όλων σε ποιότητα, συναρμογή, λεπτομέρεια γενικότερα ακόμα και στήσιμο μπορώ να πω.

Αλλά πχ η BMW του θείου μου γερμανικό αυτοκίνητο έχει βγάλει τόσες βλάβες που το Xantia που είχα με 190.000 χλμ για να τις βγάλει πρέπει να κάνει άλλες 2-3 φορές τα ίδια χιλιόμετρα και βλέπουμε. Ο Γάλλος γενικά όταν έχει κέφια ή όταν να το πούμε σωστά φτιάχνει το μεσαίο μοντέλο του θα βάλει ποιότητα, η Xantia και θαυμάσια ηχομόνωση είχε και τίποτα δεν έτριζε μετά από 14 χρόνια και 190.000 χλμ, αλλά το Xsara του πατέρα μου ας πούμε παρόλο το ότι δεν τρίζει τα υλικά στο εσωτερικό είναι φτηνά, ξεκολάνε πχ.
Από την άλλη το 307 ενός φίλου προσωπικά το θεωρώ άριστο αυτοκίνητο και ποιοτικά και εργονομικά και αξιοπιστο από όσο ακουω.

Το Astra μου πάντως για να αποδειχθεί τουλάχιστον ισοδύναμο με την γαλλιδούλα που είχα πρίν έχει δύσκολη δουλειά και βεβαίως ελπίζω σε αυτό.

Κατά τα άλλα εγώ OPEL κατά τύχη εντελώς πήρα, γιατί το βρήκα στα λεφτά μου και γιατί ήταν το πιο καινούργιο αυτοκίνητο που μπορούσα να πάρω με τα χρήματα που έδινα και στην κατηγορία που ήθελα κατά τα άλλα η OPEL δεν θεωρώ ότι είναι Mercedes ούτε Audi αλλά το κυνηγάει να ανταγωνιστεί την VW και με το Astra πχ για το οποίο πλέον έχω ιδία άποψη θεωρώ ότι την ξεπέρασε (οκ εκτός τα μοτέρ που έρχονται όμως διαβάζω σε διάφορα νέα) κάτι το οποίο δεν με επηρεάζει γιατί 1400 ήθελα και η VW θα μου έδινε κάτι καλύτερο μόνο με turbo που ακόμα δεν θέλω.

dimchav
13-11-08, 16:23
ειχες επιλογη να πας και στο c4 βεβαια αν εισαι της γαλλικης σχολης....αλλα σιγουρα το αστρα θα σε κερδισει φιλε μου...καλοριζικο καλοταξιδο και να το χαρεις οσο μπορεις...

HaRRiS_
13-11-08, 16:23
αλλά το κυνηγάει να ανταγωνιστεί την VW και με το Astra πχ για το οποίο πλέον έχω ιδία άποψη θεωρώ ότι την ξεπέρασε (οκ εκτός τα μοτέρ που έρχονται όμως διαβάζω σε διάφορα νέα) κάτι το οποίο δεν με επηρεάζει γιατί 1400 ήθελα και η VW θα μου έδινε κάτι καλύτερο μόνο με turbo που ακόμα δεν θέλω.

Καταρχην φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας. Καλοριζικο κ καλοταξιδο το νεο σου αμαξι.
Ευχομαστε (πστευω ολοι) να αντεπεξελθει στον λογο που το πηρες κ να ανταγωνισθει επαξια
την xanthia σου...

Οσο για το κομματι που εκανα μαυρο (Στο ξυλο πχ... :D) συγνωμη αλλα η προσωπικη αποψη ειναι διαφορετικη. Δεν θεωρω πως η Οπελ ψαχνει να ανταγωνιστει καμια VW γιατι πολυ απλα ειναι σαφεστατα ανωτερη της εδω κ καμποσα χ χρονια... Κ ΠΡΟΣΟΧΗ...
Δεν το αναφερω αυτο γιατι εχω Οπελ...Κ οταν ειχα VW τα ιδια ελεγα... παντα το πιστευα ακομα κ οταν ειχα seat, κ swift κ κ κ κ ..... ;)

scientist
13-11-08, 18:01
Ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Όσον αφορά το θέμα με την VW η δική μου άποψη είναι ότι θεωρεί άμεσο ανταγωνιστή της την VW και για αυτό έχει παρόμοια προϊοντική γκάμα. Έγραψα ομολογώ λάθος το κυνηγάει γιατί πχ και η Volkswagen κυνηγάει την Toyota κατ΄ εμέ και η Toyota όλους τους Ευρωπαίους και είναι ένας φάυλος κύκλος. Να το πω ποιο απλά ότι θέλει τα προϊόντα της καλύτερα από της VW.

Επίσης το Astra επί παραδείγματι από το 1991 που παρουσιάστηκε ως άμεσο ανταγωνιστή του και στόχο του έχει το Golf και μάλλον ήταν καλύτερο από ένα Golf III και αν πχ το Astra F το θεωρούσα υποδεέστερο ποιοτικό του Golf IV το νέο Astra Η όπως το βλέπω είναι σαφώς ανώτερο του V και όπως μου έλεγε φίλος που πήγε στην έκθεση το Golf VI είναι παρόμοιο με το V άρα και πιθανόν να συνεχίζει η υπεροχή σε αυτό το μοντέλο.

pro_crossaro
13-11-08, 18:43
Καλως ηρθες φιλε και καλοριζικο το ASTRAκι!Και φυσικα καλοταξιδο!!!!:D

Οσο για το θεμα του ποια εταιρεια ειναι καλυτερη να πω οτι τα astra/kadett ηταν παντα ενα βημα μπροστα(μην πω και δυο) απο τα GOLF!Και σε αεροδυναμικη και σε κινητηρες!Και στα παραθυρα φυσικα(Εμας δε μας επεφταν!!!!:p)!Ενταξει ειχαμε σκληροτερα πλαστικα αλλα who cares!!!!

Επισης να πω οτι εχθες ειδα για πολλοστη φορα ενα BMW πανω σε γερανω της express και οχι γιατι τρακαρε!(Να θυμηθω ποσους μηνες εχω να δω ιταλικο σε τετοια σταση!!!!:shakeit:)

Και τελος VIVA ITALIA!!!!!!xaxa5

IL PROFESSORE
14-11-08, 17:13
Οσοι τα λενε αυτα ειναι προκατηλημενοι και οπισθοδρομικοι....
...και περα απο αυτα είναι και αρκετοί δυστυχως...
Χωστα Πρόδρομε
dwarf1

DJ Marios
15-11-08, 02:35
Αμα λετε ολα αυτα για τα Ιταλικα για τα Rover, τι εχετε να πειτε?

s5zax
15-11-08, 02:39
Ποιο αξιοπιστα ηταν.....

DJ Marios
15-11-08, 02:56
Μην εισαι τοσο σιγουρος, απο μηχανικα μερη ηταν τα χειρωτερα...

HaRRiS_
15-11-08, 10:08
για τα Rover, τι εχετε να πειτε?

suicide3suicide3suicide3

Mακρια..... :eek:

IL PROFESSORE
15-11-08, 10:43
Αμα λετε ολα αυτα για τα Ιταλικα για τα Rover, τι εχετε να πειτε?
-dead- TI λες ωρε αθυροστομε!!!:D ...τα Rover είναι ίσως τα μόνα αυτοκίνητα που θα τα θαψουν και οι ιταλοφιλοι και οι γερμανόφιλοι...ΚΑι με το δίκιο τους...Μονο καναδυο παλια Mg κατι πανε να κανουν....και αυτα απο αξιοπιστια χαιρετα μου τον πλατανο...

pro_crossaro
15-11-08, 11:09
Ποιο αξιοπιστα ηταν.....

Που το δες αυτο? Ειλικρινα πες μου! Πλακα με κανεις?

Οι μηχανισμοι των παραθυρων χαλαγανε πιο ευκολα και απο VW! Δεν εχω φιλο/γνωστο με rover που να μην το εχει παθει εστω μια φορα! Το αμαξι τριζει απο τη στιγμη που το περνεις και οταν το οδηγεις σου δινει τη σιγουργια που σου εδινε ενα HONDA στις αρχες του '90 αφου μαντεψε!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ! Μονο που το HONDA εξελιχθηκε ενω τα ROVER εκανα μονο facelift!
Θες να συζητησουμε για το κιβωτιο που σε κανει ψαρα, ή για τους κινητηρες της ROVER που ακουγονται χειροτερα απο DIESEL! Απο την αλλη οι κινητηρες της HOND που φοαργε ειναι απλα οι κινητηρες της HONDA! Να μην προχωρησω στην ποιοτητα του εσωτερικου που ηταν για τα πνηγυρια ουτε για το τιμονι που ειναι πιο ελαφρυ και απο του micra(Μη σου πω και απο κατι panda με το city αναμενο!)

Οσο για τα μηχανικα να πω οτι τα περισσοτερα προβληματα ειναι ειτε απο τσιγκουνια ειτε μυθοι!
Κλασικο προβλημα ειναι πχ να μη λειτουργει το βεντιλατερ!Και η λυση του προβληματος ειναι πολυ απλη!Αλλα οτι απεμεινε απο την αντιπροσωπεια ζητα να τους πας το αμαξι με γερανο για να μην παρει φωτια(Υμαρτον!!!!!)!

Γενικα παντως και τα μοτερ της HONDA αλλα και αυτα της ROVER ηταν αρκετα αξιοπιστα!
Το υπολοιπο συνολο ηταν χαλια!

s5zax
15-11-08, 13:01
Γενικα παντως και τα μοτερ της HONDA αλλα και αυτα της ROVER ηταν αρκετα αξιοπιστα!Το υπολοιπο συνολο ηταν χαλια!
Ε αφου τα Ιταλικα ειχαν το γενικο συνολο χαλια, τουλαχιστον τα ροβερ ειχαν ενα μοτερ!!!!

HaRRiS_
15-11-08, 13:57
Ε αφου τα Ιταλικα ειχαν το γενικο συνολο χαλια, τουλαχιστον τα ροβερ ειχαν ενα μοτερ!!!!

xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3xaxa3

ASCONAN
15-11-08, 18:10
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ!!!

Έχω ισχυρά στοιχεία στην κατοχή μου που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ότι ο αγαπητός σε όλους μας CATMAN είναι ΚΡΥΦΟΙΤΑΛΟΣ!!!!

Σήμερα παρέλαβα από αυτόν το πρόγραμμα του EVO500 και μου ήρθε σε ένα κουτάκι...

Τα σχόλια ΔΙΚΑ ΣΑΣ:

http://www.imageshack.gr/files/8zsb4hb7e7spb8jf11d7.jpg

Και για να βάλω κ άλλες μπρίζες... η μάνα μου μου θύμισε ότι ΚΑΠΟΤΕ τα Astra ήταν γνωστά για ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ! Και το θυμάμαι ΤΟΤΕ που το λέγανε! Είχαν καεί αρκετά!
Ιταλική η Opel ;)

IL PROFESSORE
15-11-08, 18:20
Ξεσκεπαστηκε ο ενας!!!:D 1 to go!!!:)
s5zax αν είσαι κι εσύ κρυφοιταλακιας φανερώσου τώρα οσο είναι νωρίς πρίν σε ξεσκεπασει κι εσενα!!! lol
(Δημητρη ενημερωσε μας αν βρείς κατι plz)

silence27
15-11-08, 20:53
san polla mas ta eipes gia ta italika.kai sinithos to kanei kapoios pou den exei odigisei pote tou ena.mas simferei na leme oti einai kalitera ta opel mono kai mono epeidi ta agorasame.
mpes mesa se mia 156 turbati kai se mia 156 gta kai meta pes mas an den tha itheles na vriskesai piso apo ena tetoio timoni.
logia logia logia...........

Gsi 16v Turbo
15-11-08, 21:08
Έχω βρεθεί πίσω από τιμόνι τουρμπάτου Uno και περίμενα να πιάσει κόκκινο για να κατέβω....χαχαχα...

ASCONAN
15-11-08, 21:43
san polla mas ta eipes gia ta italika.kai sinithos to kanei kapoios pou den exei odigisei pote tou ena.mas simferei na leme oti einai kalitera ta opel mono kai mono epeidi ta agorasame.
mpes mesa se mia 156 turbati kai se mia 156 gta kai meta pes mas an den tha itheles na vriskesai piso apo ena tetoio timoni.

Σε ποιον αναφέρεσαι αγαπητέ; Γιατί εγώ δεν τα κατηγόρησα πάντως :)

Gsi 16v Turbo
15-11-08, 21:46

Εγώ δεν κατηγορώ τους Ιταλούς.Τους έχω ζήσει και τους πάω με 1.000.

Τώρα αν έχουν ηκεκτρολογικά προβλήματα,πάω στοίχημα,πώς το πτυχίο το έχει πάρει από ΤΕΙ ελληνικό....χαχαχα

s5zax
15-11-08, 22:02
Kαλα αυτα που λες ρε συ, σωστος εισαι, συμφωνω αλλα δεν γινεται περπαταει ιταλικο αυτοκινητο, πρεπει να μπει νομος να τα απαγορευσει.

ParganMan
15-11-08, 22:41
Μια ζωή οδηγάω OPEL. Έμαθα να οδηγάω με ένα Kadett C, συνέχισα με ένα Kadett D, ακολούθησε το Astra G του πατέρα μου και τώρα πια ένα Corsa C. Δύο διαλλείματα υπήρξαν...
Ένα Suzuki Samurai το οποίο ακόμα οδηγώ κατά καιρούς και ένα Lancia Delta HF 1.6 Turbo το οποίο είναι το αμάξι της δουλειάς μου...Για το Samurai τα λόγια είναι περιττά.
Το Lancia όμως είναι άλλη ιστορία.Τρεις φορές έχει κοντέψει να σκάσει επειδή είχε κολλήσει η βαλβίδα του θερμοστάτη και δεν είχε ανάψει το βεντιλατέρ...Δύο φορές έκαψε εγκέφαλο.Τα ηλεκτρικά παράθυρα θα ανεβοκατέβαιναν πιο γρήγορα με ασανσέρ.Για να μην αναφέρω τους γ#$^ πολυδιακόπτες στο τιμόνι!
Βέβια είναι γρήγορο!Πολύ γρήγορο...Αλλά μέχρι να προσπαθήσεις να στρίψεις!!!Πιοπ έντονο torque steering δεν έχω ξαναζήσει!

(Όπως επίσης το να σου φεύγει ο κώλος υπό βροχή και με 40 σε ανοιχτή αριστερή με παρκαρισμένα εκατέρωθεν είναι μια απαίσια εμπειρία!!!)

IL PROFESSORE
16-11-08, 00:04
(αγαπητή όχι αγαπητέ!:D) Δημήτρη τον Κατμαν λεει, όχι εσενα!!

pro_crossaro
16-11-08, 00:24
Και περαν τουτου φιλε ParganMan πρεπει να δου πω οτι και εσυ πλακα μας κανεις!

Δεν εξηγειτε αλλιως!Κατ' αρχας μετα το SAMURAI θα πρεπει ολα να σου φαινονται υπεραυτοκινητα!(Δυο τρια εχω οδηγησει και πλακωνονται για το πιο ηταν το χειροτερο!)!!!

Επειδη τα μισα απο τα opel που ειπες τα χα και εγω (Το ενα το κανα κοτετσι και το αλλο τροπετο!) εχω να σου πω τα εξης! Ναι τα ηλεκτρικα τους ηταν χαλια (Και το εχουμε ξαναεξηγησει και δεν εχει νοημα να επαναλαμβανομαστε!!!!) αλλα η οδικη τους συμπεριφοαρ και το στριψιμο τους ηταν αλλου!Απο ποτε η DELTA δεν εστριβε!Και αν αυτη ειχε torque steering τα υπολοιπα της λιστας τι ακριβως εχουνε?Και αληθεια γιατι εγω νομιζα οτι το torque steering γινεται σε επιταχυνσεις και οτι μαλλον θα εννοεις ειτε υποστροφη ειτε υπερστροφη!
Αλλα ακομα και ετσι το kadett d ηταν βασιλιας της ευθειας!Η καλυτερη του!Οσο για το αστρακι να μη μιλησω που ξαφνικα απο εκει που σου κυριλε εβλεπες τον κολο σου να σε προσπερναει!
Μη μου πεις οτι αυτα τα αυτοκινητα στο οριο(βασικα πολυ πιο κατω απο αυτο) ειχαν σωστη συμπεριφορα!

Επισης η συμπεριφορα που μας εξηγησες δεν ταιριαζει σε lancia αλλα ουτε και σε σοβαρο αυτοκινητο!Αλλα ειναι απολυτως φυσιολογικη!Αν οι αναρτησεις σου εχουν ψωφισει και δεν εχουν αλλο τροπο να στο πουν!Και το 323 (Ο αρχοντας της υποστροφης) πεταγε ποπους με 30 αλλα ειχε πισω δεξια αναρτησει σκασμενη και τις δυο μπροστινες στραβες!

Διχως παρεξηγηση παντα και συγνωμη για το ειρωνικο υφακι αλλα ειλικρινα μη λεμε οτι θελουμε!
Ειπαμε καλο το kadettακι αλλα οχι και ετσι!Σε λιγο θα μας πεις οτι εστριβε και σαν RALLYE!

Τωρα για UNO turbo δε μιλαω!Αμα δουλευε πηγαινε μαματα!Αλλα οσα εχω πετυχει εγω μαλλον δε δουλευαν!Μου χει μεινει αξεχαστο μια βολτα στο Ν.Ηρακλειο με τα ποδια(διπλα στις γραμμες του τρενου) με τον κολλητο μου!Πηγαιναμε προς το Ηρακλειο και απο την αντιθετη ερχεται ενα UNO turbo!Παταει γκαζι για να κανει τον μαγκα και ξαφνικα ακουγεται ενας θορυβος σαν να κτυπανε κατσαρολικα!Τωρα τουρμπινα του μεινε στο χερι, κινητηρας, δεν ξερω!Δεν εκατσα να δω γιατι ειχαμε μαμηθει στο γελιο και θα τρωγαμε ξυλο στο τελος!Παντως αυτο ηταν εντελως σκισμενο οποτε δεν μετραει για σωστα συμπερασματα!

Αληθεια εβγαινε απο το εργοστασιο η 156 με τουρμπινα!Ειλικρινα δε θυμαμαι τετοιο μοντελο που να μην ειναι ντιζελ!Οσο για GTA ναι η 156 ειναι πολυ καλο αυτοκινητο αλλα η αντιστοιχη 147 ειναι επισης η χαρα της υποστροφης!

s5zax
16-11-08, 00:30
Αμα δουλευε πηγαινε μαματα!
Δικαιολογιες δικαιολογιες δικαιολογιες....εδω εχουμε σοβαρο προβλημα ρε συ...πρεπει να απαγορευτουνε τα παλια ΙΤΑΛΙΚΑ αυτοκινητα <2002..ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ!!! KANTE KATI!

pro_crossaro
16-11-08, 00:35
Καλα εσυ παλικαρι μου εισαι ανιατη περιπτωση!!!!!suicide1

\\m/lolxaxa5

:iloveyou:

IL PROFESSORE
16-11-08, 00:38
Νομίζω μονο με κιτακι απο Novitec η 156... Σε κάθε περίπτωση γ@μούσε αγρια...Ο πατέρας μου ηθελε να την πάρει όταν ήμουν μικρός αντί για το βεκτράκι μας, αλλα τελικά το προτήμησε. Μεταξύ μας καλα έκανε κατ εμε, γιατι κατι θα μείνει και για μένα σε λίγο καιρό που θα παρει το καινούριο, ενω με την Αλφα είναι αβέβαιο. Δηλαδή αποκλείεται να ετρωγε το σκίσιμο που εφαγε ο Vectraros, μονο και μόνο της εκπαιδευσής μου και να ηταν και δήμερα τζιτζι...Να είμαστε αντικειμενικοί...

s5zax
16-11-08, 00:39
Καλα εσυ παλικαρι μου εισαι ανιατη περιπτωση!!!!!
Ευχαριστω και ανταποδιδω τα καλα σου λογια!!!!!!!! bye2 bye2 xaxa1 xaxa1

s5zax
16-11-08, 00:40
Νομίζω μονο με κιτακι απο Novitec η 156... Σε κάθε περίπτωση γ@μούσε αγρια...Ο πατέρας μου ηθελε να την πάρει όταν ήμουν μικρός αντί για το βεκτράκι μας, αλλα τελικά το προτήμησε. Μεταξύ μας καλα έκανε κατ εμε, γιατι κατι θα μείνει και για μένα σε λίγο καιρό που θα παρει το καινούριο, ενω με την Αλφα είναι αβέβαιο. Δηλαδή αποκλείεται να ετρωγε το σκίσιμο που εφαγε ο Vectraros, μονο και μόνο της εκπαιδευσής μου και να ηταν και δήμερα τζιτζι...Να είμαστε αντικειμενικοί...
Σιγα σιγα ερχεσαι στον δρομο του θεου τεκνον μου. Αυριο εκκλησιασμο και οπτικος ελεγχος του Χ16ΧΕL και πιστευω να εχουμε καλα αποτελεσματα.

IL PROFESSORE
16-11-08, 00:44
Σιγα σιγα ερχεσαι στον δρομο του θεου τεκνον μου. Αυριο εκκλησιασμο και οπτικος ελεγχος του Χ16ΧΕL και πιστευω να εχουμε καλα αποτελεσματα.
Ζαχο το ότι είμαι ολιγον ιταλόφιλος δεν σημαίνει ότι θα αλλαζα τον Βεκτραρο για μια 156. Μερικά πραγματα απλώς δεν γίνονται, για ευνόητους λόγους...
αλλα ξες κάτι...
VIVA ITALIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

pro_crossaro
16-11-08, 01:03
Α ρε προφεσσορα!!!!Μαθαινεις!!!!good1

Ζαχο! ΣΕ ΠΑΩ!!!!!-jammin-

Παντως εγω θα παιρνα την 156!
(Μονο και μονο για να σου σπασω τα νευρα ρε!!!!xaxa5)

catman
16-11-08, 13:55
ηταν η πιο καλη συσκευασια για την πλακετουλα.μονο γι αυτο κανει.ποτε δεν επερνα ρισκο να κατσω πισω απο ιταλικο τιμονι ουτε συνοδηγος γιατι ειμαι 27 χρονων,ξεκιναω το μαγαζι μου,εχω ονειρα και ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΠΡΟΧΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΙΤΑΛΙΚΗ Κ... ΝΑ ΕΜΕΙΝΕ.πρεει να το βαλω μπροστα να το επιστρεψω.οδηγω μονο σοβαρα αυτοκινητα.και περα απο οπελ

pro_crossaro
16-11-08, 14:09
Kαι τα Μερτσεντε ειναι σοβαρα αυτοκινητα?????

s5zax
16-11-08, 14:36
Eπειδη δεν επαναφερει το τιμονι, δεν ειναι?

IL PROFESSORE
16-11-08, 14:59
Παρτε κάτι εσεις οι γερμανακηδες για να φτιαχτείτε:
http://uk.youtube.com/watch?v=WQ1vtqTyq4U

jimjimmanta
16-11-08, 15:14
καπου διαβασα για αξιοπιστα μοτερ rover!!! χαχαχααα εχω ενα φιλο με rover 200.

οσο για τα ιταλικα ... ειναι ομορφα αυτοκινητα, ειναι ομορφα εξωτερικα, εχουν ωραιο εξωτερικο ντιζαιν, απο εξω οταν τα βλεπεις σου αρεσουν , ..... και τελος ειναι ομορφα απο εξω.
ε δεν φτανουν ολα αυτα? πρεπει να μπειτε και μεσα ???

pro_crossaro
16-11-08, 17:09
Τι προβληματα εχει ο φιλος σου? Και ποιον κινητηρα φοραει?

Οσο για το αν αξιζει να μπεις μεσα πρεπει να σου πω οτι αξιζει και με το παραπανω!
Μπες, κανε μια γρηγορη βολτα, στριψε και μετα σχολιασε!:cool:

s5zax
16-11-08, 17:13
AMA ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΡΕ, μην εισαι χαζος!!! ΑΞΙΖΕι!

pro_crossaro
16-11-08, 17:16
giverose1

jimjimmanta
16-11-08, 18:06
δεν ξερω ποιο μοτερ φοαραει ο φιλος μου (1,4 σιγα μην ξερω κωδικους) αλλα εχει αγανακτησει με τα παντα σε αυτο το αυτοκινητο. το εχω οδηγησει και εχω κανει παρα πολλα χιλιομετρα. εχει καλες επιδοσεις και καλη οδικη συμπεριφορα αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι υπο το μηδεν.

σε ιταλικα εχω μπει και εχω οδηγησει αρκετα. συμπεριλαμβανεται και η 156. τι το ιδιαιτερο εχει δλδ κι εγω δεν το καταλαβα? μηπως τα πλαστικα του εσωτερικου παιζουν μοτσαρτ και δεν τριζουν απλως? :)
εχω οδηγησει και την 156 (1,8) και την αντιστοιχη 316 και το αντιστοιχο Α4. εσυ μηπως δεν εχεις οδηγησει τα αλλα δυο και απλα λες οτι ακους? γιατι εγω ειδα οτι ειναι η μερα με την νυχτα. και στο πατημα και στο τιμονι και στην ποιοτητα και στην εργονομια και παντου. μηπως την συγκρινεις με wartburg?? :)

ειχα ενα χρονο ενα καινουριο fiat panda 1250cc. **** τα αυτοκινητα τι να πω? εκαιγε σαν δωδεκακυλινδρο και τραβαγε σαν ποδηλατο. νομιζω ηταν 75 αλογα και καλα? εγω ουτε δυο γαιδουρια δεν ειχα δει να εχει.

για ποια ιταλικα μιλαμε? αυτα που μεχρι χθες ειχαν την ρεζερβα πανω στον παπα???xaxa5

εχει οδηγησει κανενας ιταλικο πριν το 1990?

οταν μπαινεις σε ιταλικο συνεχεια λες: τους μλακες γιατι εχουν βαλει αυτο εδω? γιατι εχουν κανει την μλακια αυτη? .......
μπαινεις σε γερμανικο ακομα και 50 χρονων αυτοκινητο και βαλε και θαυμαζεις την ποιοτητα της κατασκευης, την εργονομια, την ασφαλεια, ... και αλλες πολλες λεξεις που ειναι ακομα και σημερα, σε καποιες περιπτωσεις, αγνωστες στα ιταλικα.
το μονο πραγμα που υπερεχει ενα ιταλικο ειναι στην .... τιμη. ειδικα αν ειναι και μεταχειρισμενο.:D

IL PROFESSORE
16-11-08, 18:21
......
μπαινεις σε γερμανικο ακομα και 50 χρονων αυτοκινητο και βαλε και θαυμαζεις την ποιοτητα της κατασκευης, την εργονομια, την ασφαλεια, ...
...την σχεδίαση...:D

jimjimmanta
16-11-08, 18:31

ναι την σχεδιαση που αν ξεφυγεις απο τα πρωτοποριακα σχεδια ενος fiat 124,127, 500αρακι (το παλιο), και αλλα πολλα xaxa5 ..... θα βρεθεις στην θεση να πεις οτι ισως ηταν καλυτερα να φτιαξεις εσυ ο ιδιος την πορτα για να μπορεις να μπαινοβγαινεις

s5zax
16-11-08, 19:21
giverose1

E μην περνουμε θαρρος! Αξιζει να δει την διαφορα λεω!!!!

catman
16-11-08, 21:43
μπροστα σε μια S CLASS πρεπει να υποκλινονται πολλες εταιριες......αστο!!για τη σειρα E την καινουρια δεν το συζηταω αλλα για την παλια,ακομα και φανατικος οπαδος-οπελας δινω το χερι μου.οσο για μια S μερσεντα,θα ηθελαν πολυ να το οδηγουσαν οπως και μια bmw,porsche,audi,ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ.......ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!!!!

DJ Marios
17-11-08, 00:50
οταν μπαινεις σε ιταλικο συνεχεια λες: τους μλακες γιατι εχουν βαλει αυτο εδω? γιατι εχουν κανει την μλακια αυτη? .......
μπαινεις σε γερμανικο ακομα και 50 χρονων αυτοκινητο και βαλε και θαυμαζεις την ποιοτητα της κατασκευης, την εργονομια, την ασφαλεια, ... και αλλες πολλες λεξεις που ειναι ακομα και σημερα, σε καποιες περιπτωσεις, αγνωστες στα ιταλικα.
το μονο πραγμα που υπερεχει ενα ιταλικο ειναι στην .... τιμη. ειδικα αν ειναι και μεταχειρισμενο.:D

Θα μιλησω μονο για οπελ
Οντως τα οπελ απο παλια ειχαν ποιοτητα ασφαλια κ.α. δεν ξερω απο ποσο παλια παντως απο το 1980 και μετα σιγουρα και το επιβεβαιωνω.

Το manta a & b, commodore, olymbia, ascona b, kadett c coupe πολυ μαματα....
ascona c δεκα χρονια μπροστα σχεδιαση....
calibra χαμηλοτερος αεροδυναμικος συντελεστης της εποχης και ενας απο τους καλυτερους σημερα....

Aυτα νομιζω αρκουν.

pro_crossaro
17-11-08, 00:56
catman οι Ιταλοι δε νοιαζονται για τις μερτσεντε!Οπως και οποιοσδηποτε κατω των 50!Και τωρα θα μου πεις για SLK, SL, CL και τα λοιπα και θα απαντησω οτι το πρωτο ειναι φλωραμαξο και τα υπολοιπα μια χαρα αμαξια αλλα οχι για καποιον που τον ενδιαφερει η σπορ οδηγηση!

s5zex δεν το καταλαβες!Ειρωνεια ηθελα να δειξω αλλα δε μου εκατσε!

jimjimmanta Εχω οδηγησει αρκετα απο αυτα που λες!Οχι στο οριο αλλα τα εχω κανει μια βολτα!Οπως και πολυ ακριβοτερα και καλυτερα απο αυτα!
Ξεκιναω!Τα ROVER σε 1.4 ειχαν δυο μοτερ αρχικα!Ενα της HONDA και τον κλασικο Κ-series!
Κανενα απο τα δυο δεν ειχε χοντρα προβληματα!Λαθος ο K-series ειχε κανα δυο!Εκανε σαν ντιζελ και ειχαν καποια προβληματακια με τις φλατζες αλλα σε μεγαλυτερους κυβισμους απο οτι θυμαμαι! Τα πραγματικα προβληματα των ROVER ηταν τα εξης!Τα ηλεκτρικα!Κολλαγανε παραθυρα, δεν ξεκιναγε το βεντιλατερ και τετοια!Επισης στα αρχικα ROVER της προηγουμενης δεκαετιας κοβοτανε το συρματοσχοινο του ταχυμετρου!Επισης τα παραθυρα βγαινανε απο τα κλιπς του και πεφτανε μες στην πορτα! Οσο για την οδικη τους συμπεριφορα αν ειχες οδηγησει αυτα που λες απλα θα γελαγες!Εχει ακαμψια σαν HONDA του '90 και χειροτερη και κιβωτιο που κανει για ψαραδες!Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει καλη οδικη συμπεριφορα!Τουλαχιστον οχι τοσο καλη οσο ολοι οι υπολοιποι ανταγωνιστες του!Μη λεμε τρελα!

Τωρα για το τι τριζει και που τριζει δε θα το σχολιασω!Αξιοπιστο ειιναι ενα αυτοκινητο που δε θα σε αφησει στο δρομο!Και με συνομιλιες με οδηγους γερανων αλλα και με τα ιδια μου τα ματια το συνηθες ειναι να μενει BMW!Το εγραψα και παραπανω!Και εχει γινει πολυ συνηθες ****το!
Συγνωμη δεν ξερω για σενα αλλα δεν εχω δει ποτε 156 πανω σε γερανο!Ουτε να καιγεται οπως θα λεγαν καποιοι εδω μεσα!Οκ τα πλαστικα της BMW και του AUDI ειναι καλυτερα!Αλλα πιο παει καλυτερα?Ενα AUDI A4 1.8, Μια BMW με 1800cc ή μια 156 στα ιδια κυβικα!μα φυσικα η τριτη!Και οχι μονο στην ευθεια!Και αυτο ειναι 100% σιγουρο!Και αληθεια πως εστριβε το Α4!Μονιμως με υποστροφη?Κατι τετοιο θυμαμαι εγω!Αντε με τα τετρακινητα να κανει κατι αλλα και παλι με τοσο βαρος μπροστα απο τον αξονα πως να αντιδρασει?

Οσο για το PANDA εχω αδηγησει πανω απο ενα και εχω να πω τα εξης!Ειναι ενα αυτοκινητο πολης και αντιδρα οπως ολα τα αυτοκινητα πολης!Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν καιει!Μαλλον σκισμενο ειχες ή το πηγαινες μονο με κοφτες!Αλλιως το κακομοιρο το γεμιζεις και ξεχνας να το ξαναγεμισεις!Και εχουν περασει δυο απο την οικογενεια μου και εχω μπει σε μερικα ακομα!

Οσο για τα Ιταλικα που σχολιαζεις για σχεδιαση συγνωμη αλλα τι σχεδιαζαν οι Γερμανοι τοτε ξερεις?Για ψαξε για fuldamobil, Messerschmitt KR200 και λοιπα bubble car και μετα μιλας για ασχημη σχεδιαση σε μικρα αυτοκινητα!

Ή μηπως το GOLF το σχεδιασε Γερμανος!

Μαριε το CALIBRA ειχε χαρακτηριστει ως πολυ ασχημο αυτοκινητο(και βασικα αυτο ηταν) και τα υπολοιπα ηταν μινιατουρες αμερικανικων musclecars!Τα οποια ως γνωστων ουτε ομορφα ειναι ουτε αεριοδυναμικα!Απλα αγρια και μειωδει!Αντε να εξαιρεσουμε τα manta b & ascona b!Και παλι κατι επιρροες τις ψιλοεχουν!Οσο για το OLYMPIA τι το ομορφο ειχε και πια εκδοση λες!

Τωρα για την ποιοτητα μπορει μεχρι αρχες 70 να χε μια καποια καλη ποιοτητα!Απο κει και περα ξεκινησε να ναι ο φτωχος συγγενης!Οσο για αεροδυναμικη ναι το KADETT D (και το Ε νομιζω) ειχαν πολυ καλη αεροδυναμικη για ττην εποχη τους cd0.39, ομως τι αλλο προσφεραν?

s5zax
17-11-08, 01:05
Συγνωμη δεν ξερω για σενα αλλα δεν εχω δει ποτε 156 πανω σε γερανο
O κολλητος μου εχει ενα ΤJET gp...οση ωρα ημουνα στην φιατ για αλλαγη λαδιων μετρησα 4 γερανους! Ολα αλφα ρομεο που ή δεν επερναν μπρος ειτε δεν εφευγαν απο σασμαν...γουσταρωωωωωωωωωωω....156...147....166 κ 147..........ΑΛΦΑ ΟΛΕ

pro_crossaro
17-11-08, 01:07
Καποτε ειχαμε πει εκτος απο το να λεμε οτι θελουμε να τα φωτογραφιζουμε κιολας!Τι λες το ξεκιναμε? Σβηνοντας τις πινακιδες παντα!

Gsi 16v Turbo
17-11-08, 01:07

Θες να συγκρίνεις το ταμπλό μίας Ascona B με το αντίστοιχο ενός Mirafiori;
Για σχεδίαση μιλάω,γιατί σύγκριση σε ποιότητα δεν υπάρχει.

Φίλε pro corsaro θα μας τρελάνεις...

Το Α4 του πατέρα μου έχει κάνει 250.000 χλμ και δεν τον έχει αφήσει ΠΟΤΕ.
Έχει αλλάξει μία φορά μπροστινούς δίσκους,δεν έχει αλλάξει ποτέ δίσκο-πλατό,δεν έχει αλλάξει ακόμα αμορτισέρ!!!,δεν τρίζει!!!,δεν καίει λάδια,το σαζμάν δεν έχει πάθει ποτέ τίπουα,ούτε έχει γρατσουνίσει ποτέ,στρίβει σαν τρένο με αμορτισέρ με 250.000 χλμ!!!,φρενάρει απίστευτα με δίσκους 100.000 χλμ.
Το πιο τίμιο αμάξι.
Και θα συγκρίνουμε αυτό το αμάξι με 156;;;;

Στα 100.000 χλμ η 156 έχει αλλάξει 2 φορές σαζμάν,έχει διαλύσει ωστήριο στην κεφαλή,καίει λάδια,έχει αλλάξει δίσκους,πατινάρει,η πλεξούδα κάτω από την κρεμαγιέρα έχει πέσει στα πόδια του οδηγού,το παράθυρο του οδηγού δεν κατεβαίνει,η προστατευτική ποδιά του κινητήτα έχει πέσει στο δρόμο και σέρνεται,τα πίσω φώτα έχουν καεί τόσες φορές,που απογοητεύσαι να τα ξαναφτιάξεις κ τα αφήνεις καμμένα,τρίζει σαν διάλος και η ποιόττα των πλατικών είναι ίδια με τα πλαστικά στο καπάκι του ενυδρείου μου.

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Τους Ιταλούς τους πάω,γιατί κατασκευάζουν αυτοκίνητα με χαρακτήρα,πανέμορφα,στρίβουν,αλλά είναι ακόμα πίσω σε άμεση σύγκρισή με τους Γερμανούς.

giannisT
17-11-08, 01:16
Καλη η σχεδιαση αλλα δεν ειναι ποιοτητα Γερμανικη εδω και πολλα χρονια.....
το να θαυμαζεις-να σου αρεσει ενα 156 και ενα ΜΙΤΟ ειναι θεμα του καθενος και το γουστο του καθενος.....ΣΕ ΛΕΩ
αλλα απο αξιοπιστια και στηβαροτητα δεν ειναι ακομα στα πλαισια των Γερμανικων εταιριων...lollol

Gsi 16v Turbo
catman οι Ιταλοι δε νοιαζονται για τις μερτσεντε!Οπως και οποιοσδηποτε κατω των 50!Και τωρα θα μου πεις για SLK, SL, CL και τα λοιπα και θα απαντησω οτι το πρωτο ειναι φλωραμαξο και τα υπολοιπα μια χαρα αμαξια αλλα οχι για καποιον που τον ενδιαφερει η σπορ οδηγηση!

Έχεις παέι Ιταλία,γιατί οι ίδιοι οι Ιταλοί μόνο Bmw,Audi k Mercedes αγοράζουν και τα Ιταλικά τα εχουν στο φτύσιμο.

jimjimmanta Εχω οδηγησει αρκετα απο αυτα που λες!Οχι στο οριο αλλα τα εχω κανει μια βολτα!Οπως και πολυ ακριβοτερα και καλυτερα απο αυτα!
Ξεκιναω!Τα ROVER σε 1.4 ειχαν δυο μοτερ αρχικα!Ενα της HONDA και τον κλασικο Κ-series!
Κανενα απο τα δυο δεν ειχε χοντρα προβληματα!Λαθος ο K-series ειχε κανα δυο!Εκανε σαν ντιζελ και ειχαν καποια προβληματακια με τις φλατζες αλλα σε μεγαλυτερους κυβισμους απο οτι θυμαμαι! Τα πραγματικα προβληματα των ROVER ηταν τα εξης!Τα ηλεκτρικα!Κολλαγανε παραθυρα, δεν ξεκιναγε το βεντιλατερ και τετοια!Επισης στα αρχικα ROVER της προηγουμενης δεκαετιας κοβοτανε το συρματοσχοινο του ταχυμετρου!Επισης τα παραθυρα βγαινανε απο τα κλιπς του και πεφτανε μες στην πορτα! Οσο για την οδικη τους συμπεριφορα αν ειχες οδηγησει αυτα που λες απλα θα γελαγες!Εχει ακαμψια σαν HONDA του '90 και χειροτερη και κιβωτιο που κανει για ψαραδες!Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει καλη οδικη συμπεριφορα!Τουλαχιστον οχι τοσο καλη οσο ολοι οι υπολοιποι ανταγωνιστες του!Μη λεμε τρελα!
+1

Τωρα για το τι τριζει και που τριζει δε θα το σχολιασω!Αξιοπιστο ειιναι ενα αυτοκινητο που δε θα σε αφησει στο δρομο!Και με συνομιλιες με οδηγους γερανων αλλα και με τα ιδια μου τα ματια το συνηθες ειναι να μενει BMW!Το εγραψα και παραπανω!Και εχει γινει πολυ συνηθες ****το!
Συγνωμη δεν ξερω για σενα αλλα δεν εχω δει ποτε 156 πανω σε γερανο!Ουτε να καιγεται οπως θα λεγαν καποιοι εδω μεσα!Οκ τα πλαστικα της BMW και του AUDI ειναι καλυτερα!Αλλα πιο παει καλυτερα?Ενα AUDI A4 1.8, Μια BMW με 1800cc ή μια 156 στα ιδια κυβικα!μα φυσικα η τριτη!Και οχι μονο στην ευθεια!Και αυτο ειναι 100% σιγουρο!Και αληθεια πως εστριβε το Α4!Μονιμως με υποστροφη?Κατι τετοιο θυμαμαι εγω!Αντε με τα τετρακινητα να κανει κατι αλλα και παλι με τοσο βαρος μπροστα απο τον αξονα πως να αντιδρασει?/QUOTE]

Σου απάντησα παραπάνω,στο προηγούμενο ποστ μου.
Εγώ προσωπικά έχω δει πολλά Ιταλικά να μένουν Γερμανικά σπάνια.
Στα χέρια μου ψόφησε Maserati,μόλις την τελίκιασα,Uno Turbo πέταξε τη μπιέλα,Bravo έκαψε φλάτζα,Twin Spark χτύπησε μπιέλα και πάει λέγοντας.
Αν είναι να λέμε πώς μία 156 είναι πιο αξιόπιστη από το Α4 ή την 316,τότε η συζήτηση δεν έχει νόημα...

[QUOTE=pro_crossaro;136829]Οσο για τα Ιταλικα που σχολιαζεις για σχεδιαση συγνωμη αλλα τι σχεδιαζαν οι Γερμανοι τοτε ξερεις?Για ψαξε για fuldamobil, Messerschmitt KR200 και λοιπα bubble car και μετα μιλας για ασχημη σχεδιαση σε μικρα αυτοκινητα!

Μαριε το CALIBRA ειχε χαρακτηριστει ως πολυ ασχημο αυτοκινητο(και βασικα αυτο ηταν) και τα υπολοιπα ηταν μινιατουρες αμερικανικων musclecars!Τα οποια ως γνωστων ουτε ομορφα ειναι ουτε αεριοδυναμικα!Απλα αγρια και μειωδει!Αντε να εξαιρεσουμε τα manta b & ascona b!Και παλι κατι επιρροες τις ψιλοεχουν!Οσο για το OLYMPIA τι το ομορφο ειχε και πια εκδοση λες!

To Calibra άσχημο;;;;

s5zax
Θες να συγκρίνεις το ταμπλό μίας Ascona B με το αντίστοιχο ενός Mirafiori;
Για σχεδίαση μιλάω,γιατί σύγκριση σε ποιότητα δεν υπάρχει.

Φίλε pro corsaro θα μας τρελάνεις...

Το Α4 του πατέρα μου έχει κάνει 250.000 χλμ και δεν τον έχει αφήσει ΠΟΤΕ.
Έχει αλλάξει μία φορά μπροστινούς δίσκους,δεν έχει αλλάξει ποτέ δίσκο-πλατό,δεν έχει αλλάξει ακόμα αμορτισέρ!!!,δεν τρίζει!!!,δεν καίει λάδια,το σαζμάν δεν έχει πάθει ποτέ τίπουα,ούτε έχει γρατσουνίσει ποτέ,στρίβει σαν τρένο με αμορτισέρ με 250.000 χλμ!!!,φρενάρει απίστευτα με δίσκους 100.000 χλμ.
Το πιο τίμιο αμάξι.
Και θα συγκρίνουμε αυτό το αμάξι με 156;;;;

Στα 100.000 χλμ η 156 έχει αλλάξει 2 φορές σαζμάν,έχει διαλύσει ωστήριο στην κεφαλή,καίει λάδια,έχει αλλάξει δίσκους,πατινάρει,η πλεξούδα κάτω από την κρεμαγιέρα έχει πέσει στα πόδια του οδηγού,το παράθυρο του οδηγού δεν κατεβαίνει,η προστατευτική ποδιά του κινητήτα έχει πέσει στο δρόμο και σέρνεται,τα πίσω φώτα έχουν καεί τόσες φορές,που απογοητεύσαι να τα ξαναφτιάξεις κ τα αφήνεις καμμένα,τρίζει σαν διάλος και η ποιόττα των πλατικών είναι ίδια με τα πλαστικά στο καπάκι του ενυδρείου μου.

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Τους Ιταλούς τους πάω,γιατί κατασκευάζουν αυτοκίνητα με χαρακτήρα,πανέμορφα,στρίβουν,αλλά είναι ακόμα πίσω σε άμεση σύγκρισή με τους Γερμανούς.
Mετα απο αυτο παρακαλω να κλειδωθει.

Gsi 16v Turbo
17-11-08, 01:18
Μία MiTo είναι υπέροχη,μπορεί να το αγόραζα.
Μία 159 είναι κούκλα,αλλά προτιμώ το νέο Α4,μία 3άρα,μία C-Class ή το νέο Insignia...

pro_crossaro
17-11-08, 01:20
Βασικα δεν ειπα για AUDI πανω σε γερανους αλλα για BMW!Εχω πει για ολοκαινουργιο Α3 φλαμπε που το χω δει με τα ματακια μου!

Τωρα για αξιοπιστια οκ συμφωνω εν μερει!AUDI A4 1.8 Quattro αγοραστικε μεταχειρισμενο και δεν εχει βγαλλει κιχ και εχει φαει τρελο σκισιμο!AUDI A4 1.8 Turbo Quattro γνωστου αγοραστηκε καινουργιο και δεν δουλεψε ποτε!Τουλαχιστον οχι σωστα!

Καλος γνωστος εχει αλλαξει δυο 156(Την πρωτη και τη facelift) και το μονο του παραπονο ειναι οτι η ποδια ειναι πλαστικη και οχι αλουμινενια!Kαι τα σκιζει τα αμαξακια!

Το να τραβαμε κατι απο τα μαλλια ειναι μεγαλο θεμα και εδω το συνανταμε συχνα!

pro_crossaro
17-11-08, 01:24
http://www.ritzsite.net/Fiat_8V/1954_Fiat_8V_berlinetta_Zagato.JPG

http://www.classicdriver.com/upload/images/_de/3661/img06.jpg

http://www.arabaresimleri.somee.com/resimler/Alfa%20Romeo/alfa_romeo_gtv_2003_02_m.jpg

http://static.howstuffworks.com/gif/alfa-romeo-sports-cars-5.jpg

http://www.carbodydesign.com/archive/2006/07/07-lancia-tour-italian-design-barcelona/Lancia-Aurelia-B24-Spider-lg.jpg

s5zax
17-11-08, 01:25
Βρε μανια με το παρελθον...και γω πριν 10 χρονια ειχα μια γαματη γκομενα....

pro_crossaro
17-11-08, 01:27
Στο Γυμνασιο ωρε!

Ετσι εξηγειτε!Με δεκα χρονια στα μπαζα χαλασε το γουστο σου!

Ελπιζω να καταλαβεις το αστειο!!!!

Αντε δες και καινουργιες παραλαβες!

http://www.seriouswheels.com/pics-abc/Alfa-Romeo-8C-Competizione-sa-1600x1200.jpg

http://cache.gawker.com/assets/images/12/2006/09/Ferrari-599-GTB.jpg

http://pulseautosport.com/wp-content/uploads/2008/02/2008-maserati-gran-turismo-s-1.jpg

http://www.automobilesreview.com/uploads/2008/04/maserati-gran-turismo-s-02.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3095/2337745314_4b441b28ff.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2005/2337740090_59ab27f9ee.jpg

Gsi 16v Turbo
17-11-08, 01:29
Το να τραβαμε κατι απο τα μαλλια ειναι μεγαλο θεμα και εδω το συνανταμε συχνα!

Σε αυτό συμφωνώ..

pro_crossaro
17-11-08, 01:33
Τα βρισκουμε!Μ' αρεσει!

Αλλα οσο θα πεταγονται καποιοι και θα λενε οτι τα ιταλικα ειναι ολα τρι********α και σκουπιδια και αναπτηρες τοσο θα το τραβαω και εγω!Ελπιζω να με καταλαβαινεις!

s5zax
17-11-08, 01:35
Kαι γω συμφωνω! Αλλα τα περισσοτερα ιταλικα πριν το 2002-2003 ειναι τρι********α και σκουπιδια και αναπτηρες! Ι LOVE YOU ALL!

IL PROFESSORE
17-11-08, 12:55
Θα μιλησω μονο για οπελ

Το manta a & b, commodore, olymbia, ascona b, kadett c coupe πολυ μαματα....
ascona c δεκα χρονια μπροστα σχεδιαση....
calibra χαμηλοτερος αεροδυναμικος συντελεστης της εποχης και ενας απο τους καλυτερους σημερα....

Aυτα νομιζω αρκουν.
Μαριε δεν αρκούν...Τα οπελ παίζουν σε αλλη λιγκα...αν μου βρει κανείς ενα ομορφο Vw η Αudi στην ιστορία, αυτο αρκεί!!;)

jimjimmanta
17-11-08, 13:02
αναφερομαι στο rover 200. κυκλοφορησε γυρω στο 96 αν θυμαμαι καλα, ισως και κανα δυο χρονια αργοτερα. δεν μιλαω για το παλαιοτερο 214 που μετα τα 120 ετρεμε το τιμονι . εσυ καταλαβες να αναφερομαι στο παλαιοτερο. δεν λεω οτι ηταν το καλυτερο αυτοκινητο. ηταν ομως απο τους καλους κουβαδες που κυκλοφοραγαν την εποχη εκεινη. κι επειδη εισαι ιταλοφιλος να σου πω οτι fiat punto και lancia y της ιδιας εποχης ηταν για γελια μπροστα του. οι ιταλοι σου, εβαζαν ενα πλαστικο τιμονι ανταξιο hyundai και ενα ταμπλο αντιστοιχο. το rover μεσα θυμιζε jaguar με μια δοση υπερβολης. βεβαια μετα απο ενα χρονο (και πολυ μπορει να λεω) σου εβγαζε την πιστη. ειχε παθει κανα δυο χοντρες ζημιες στον κινητηρα, εκανε σαν ντηζελ, χαλαγαν τα ηλεκτρικα, ετριζε υπερβολικα, μεχρι και οξειδωση ειχε βγαλει.

σε οτι αφορα την slk οτι ειναι ολιγον φλωραμαξο θα συμφωνησω. αλλα πρεπει να εχεις τρέλο κολημα με τα ιταλικα, για να μας λες φλωραμαξο αυτο, το calibra πολυ ασχημο, και απο κατω να μας δειχνεις σαν ομορφα αυτοκινητα, maserati, gtv και fiat coupe. αν μη τι αλλο slk και calibra ειναι και τρεις κλασεις παραπανω σε ποιοτητα (εξαιρειται λιγο η maserati).

η 156 λογικο ειναι να ειναι πιο γρηγορη απο A4, 316, ακομα και απο lancia. ο λογος οτι ειναι πιο τενεκεδενια. και ακομα πιο γρηγορο απο ολα αυτα, ειναι ενα fiat uno...
το fiat panda μπορει να ηταν και σκισμενο οπως λες :) . η αληθεια ειναι οτι οταν το πηρα στα χερια μου ειχε και 4 χιλιομετρα στο κοντερ. ποιος ξερει πως το οδηγουσαν οταν το εβαζαν και εβγαζαν απο το καραβι, καθως και οταν το ανεβοκατεβαζαν απο την νταλικα xaxa5. το εστρωνα για 5.000 χιλιομετρα. μερα παρα μερα ηθελε φουλαρισμα. σε ταξιδι εκαιγε οσο δυο corsa!!! απο τα λιγα αυτοκινητα που σε ταξιδι χρειαζοταν να βαλεις μεχρι και ... δευτερα!!!

οι ιταλοι κατα παραδοση ειναι κορυφαιοι σε γουστο, σχεδια, εκκεντρικοτητες .... αλλα ειναι και τσαπατσουληδες μεγαλοι. σε διαφορους τομεις ειναι πολυ μπροστα στον σχεδιασμο. παπουτσια, ρουχα, επιπλα ... εμενα η δουλεια μου ειναι επιπλα κουζινας, ντουλαπες, πορτες ... καθημερινα λοιπον καθομαι και κοιταω ιταλικα σχεδια για να παρω ιδεες και αντιγραφω ιταλικα σχεδια. στον σχεδιασμο τους βγαζω το καπελο. ομως οταν σχεδιαζω μια κουζινα για παραδειγμα, δεν μπορω να κανω οτι και οι ιταλοι. το στοιχημα ειναι να παρω την ιταλικη ιδεα και να την κανω ευχρηστη λειτουργικη και ποιοτικη. κανενας δεν θελει να βαλει στο σπιτι του ενα καθε αυτου ιταλικο σχεδιο. ετσι και ενα αυτοκινητο δεν ειναι μονο σχεδιασμος(τον οποιο στον συγκεκριμενο τομεα λιγο πολυ ολοι τον κατεχουν). σε ενα αυτοκινητο εμπιστευεσαι την ζωη σου και την σωματικη σου ακεραιοτητα πανω απο ολα. μετα ακολουθουν παρα πολλες παραμετροι. γι αυτο και θελω γερμανικο αυτοκινητο και οχι ιταλικο.

IL PROFESSORE
17-11-08, 13:16
Αν το πάμε στο "τι θα αγοραζατε μ δικά σας λεφτα" εκει θα γίνει χαμός...Εγω απο την (μηδαμηνή) εμπειρία που εχω στον χώρο θα σκεφτόμουν ισως πρώτα γερμανικό, εκτώς κι αν οι ιταλοί εβγαζαν κάτι τελείως κ@υλα. Γι αυτο δεν πρέπει να κολλαμε σε μαρκες/καταγωγέςsymfwnw1Δεν λεω θαυμαζω περισσότερο τα ιταλικά, τα θεωρώ πολύ πιο μπροστα στους περισσότερους τομείς που με ενδιαφέρουν, αλλα οπως σωστα τονισε ο jimmymanta η ασφάλεια παει μπροστα. Οι ιταλοί δεν εχει πολύ καιρό που αρχισαν να ασχολούνται με την ασφάλεια, και βγαλαν 500 και Μιτο 5αστερα (προσεχώς 6αστερα κατα 99%). Βεβαια να λεμε και του στραβού το δίκιο ούτε οι γερμανοι ήταν τόσο μπροστα.. Απλα αρχισαν να ασχολούνται λιγο νωρίτερα. Ενηγουεη, επειδή οταν έρθει η ωρα να πληρώσεις αποφασίζεις με το μυαλό και όχι με την καρδιά, γι αυτο οι περισσότεροι ιταλάκηδες κυκλοφορούν ανα χρονικά διαστήματα με γερμανικά. Ισως και συνέχεια:D. Στην τελική ομως αν ψαχνετε μονο αξιοπιστια παρτε ιαπωνα, μην κοιτάτε καθολου γιουρωπ...aikido1Κατανοητόν???

silence27
17-11-08, 16:34
file mou ena amaksi einai omorfo kai mesa otan mpaineis stin diadikasia na to katharizeis kai na to sintireis.eidame kai ta germanika pou isteroun se polla kommatia.pantos to simantiko einai oti to amaksi pou odigas prepei na einai asfales.ki ego apo prosopiki mou peira mporo na sou po oti tin asfaleia tin ftiaxneis monos sou.oso sou epitrepetai fisika.eite germaniko eite galliko eite tourkiko panta prepei na vazeis to xeraki sou gia na eisai oso ginetai perissotero asfaleis.
tora gia opoion einai toso stenokefalos pou pistevei oti ta opel einai ta top autokinita den exo na po kati allo.oi prolalisantes me kalipsan pliros.

silence27
17-11-08, 16:36
καπου διαβασα για αξιοπιστα μοτερ rover!!! χαχαχααα εχω ενα φιλο με rover 200.

οσο για τα ιταλικα ... ειναι ομορφα αυτοκινητα, ειναι ομορφα εξωτερικα, εχουν ωραιο εξωτερικο ντιζαιν, απο εξω οταν τα βλεπεις σου αρεσουν , ..... και τελος ειναι ομορφα απο εξω.
ε δεν φτανουν ολα αυτα? πρεπει να μπειτε και μεσα ???

i apantisi mou pigaine se auto to minima

ASCONAN
17-11-08, 16:42
Μαριε δεν αρκούν...Τα οπελ παίζουν σε αλλη λιγκα...αν μου βρει κανείς ενα ομορφο Vw η Αudi στην ιστορία, αυτο αρκεί!!;)

Audi Α5
VW Scirocco

ΑΠΛΑ ΜΟΥΝΑΡΕΣ!

Από τα παλιά:

VW Golf MK1 - Μια χαρά :)
Audi Quattro... πάρτα στη μάπα :)

IL PROFESSORE
17-11-08, 16:50
Audi Α5
VW Scirocco

ΑΠΛΑ ΜΟΥΝΑΡΕΣ!

Από τα παλιά:

VW Golf MK1 - Μια χαρά :)
Audi Quattro... πάρτα στη μάπα :)

Sorry Asconan αλλα το μονο που θα συμφωνήσω είναι το Scirocco. Τα αλλα είναι απλώς
Μια χαρά :) ναθινγκ μορ!!:D

Α5?? Come on!! Μιλάμε για την κατηγορία της Brera που δεν της εχει αντισταθεί αρσενικό μέχρι τώρα-guitarplayer-

ParganMan
17-11-08, 17:08
Ωραίο thread revival έκανα ο άτιμος! :P

Αξιότιμε φίλε pro_crossaro! Καταρχάς, μην ανησυχείς! Δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα. Σεβαστό το ότι λες καθώς και το ύφος σου. Όσον αφορά το Lancia, το τουτού δεν είναι δικό μου οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι οι αναρτήσεις του. Λογικά είναι σκισμένες (ειδικά οι πίσω) αν αναλογιστείς ότι το φορτώνω κάθε μέρα με 200 κιλά χαρτί...
Ουδέποτε δεν είπα ότι το Kadett και το Astra είναι πολύ καλύτερα στο όριο από τo Delta. Αλλά τόσο πιο κάτω από το όριο κανένα από τα δύο δεν έχει συμπεριφερθεί έτσι! Υπερστροφή με 40 μόνο με το Samurai έχω ζήσει (ηθελημένα :P) και με μια Μ5 '94 που είχε ένας φίλος μου.Το Astra πετάει πολύ μούρη! Το Kadett έπλεε σαν βάρκα! Αλλά το ξέρεις και το κάνουνε σταδιακά και ελεγχόμενα! Ενώ το Delta αποφασίζει ξαφνικά να γίνει παιχνιδιάρικο, σαν να σου λέει "Να σε δω τώρα μ#$%κα πως θα σωθείς!".Τεσπά. Πάντως θα συμφωνήσουμε ότι to Samurai είναι ΜΑΚΡΑΝ το χειρότερο... Αλλά το σκασμένο είναι και το πιο διασκεδαστικό! Γουστάρω με τρέλα να το οδηγάω...
Φίλε Asconan το Α5 όμορφο? Σόρρυ αλλά μοιάζει σαν να το σχεδίασε ο Προκρούστης! Αφύσικα μακρύ!
Όσο για το Scirocco δε θα το έλεγα ωραίο...Τεσπά. Η σχεδίαση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα!

ΥΓ: Σόρρυ για το μακρύ post...Δεν μπαίνω συχνά!

anastasios
17-11-08, 17:09
Παρτε εναν λακαμα που δεν του αρεσει η Brera... Εμενα !

Εχετε σκεφτει οτι για μερικους η Alfa βγαζει μλκιες;
Δεν εχω προβλημα αν πεσετε να με "φατε" αλλα πραγματικα ρε παιδια ποτε δεν χωνεψα τον σχεδιασμο των Alfa... Ουτε τωρα, ουτε ποτε...

Και σε σχεση με το Audi Α5 και Brera φυσικα θα αγοραζα Audi A5 (Ενημερωτικα και μονο)
Α... και το ΜΙΤΟ(γκα) το ειδα και δεν μου αρεσε καθολου... Πιστευα οτι θα μου αρεσε απο αυτα που διαβαζα σε αυτο το Topic αλλα και παλι τιποτα... Χαλια (για 'μενα)

Μην το θεωρειτε παγιο, οτι σε ολους αρεσει η ιταλικη σχεδιαση...

ASCONAN
17-11-08, 17:10
σε χαλάει το S5 δηλαδή προφεσόρακλα; ;)
ή το ΤΤ; ;)

IL PROFESSORE
17-11-08, 17:12
1. Πανω μίλησες για A5 και οχι για S5
2. Δεν με χαλάει αλλα εμένα δεν με χαλάει τίποτα σε αυτην την ηλικήα που βρίσκομαι;), και Golf να είχα θ εκανα κωλοτούμπες!!
3. Ούτε το S5 είναι ομοφρο

pro_crossaro
17-11-08, 19:14
Το Α5 ειναι πραγματικα πολυ ομορφο!

Αλλο ενα ομορφο Γερμανικο και ισως το μονο VW που θελω να παρω οικειοθελως(αντε και κανα σκαθαρι) ειναι το παρακατω!

http://www.nevintage.com/images/60ghia0005a.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/VW_Typ_34_Karmann-Ghia_1600_L.JPG

και ναι ειναι γνωστο οτι ειμαι νεκροφιλος!!!!!

Η Brera ειναι πολυ ομορφη!Απλα στο αρχικο πρωτοτυπο ηταν πολυ πιο ομορφη και φορουσε τα μηχανικα μερη που της αρμοζαν!

ParganMan φιλε μου το samurai ειναι κακο αυτοκινητο και μη ασφαλες!Αλλα εχει και **** τα γελια!Πεταει κωλο χαλαρα και γενικα ειναι περισσοτερο σαν παιχνιδι!Εχουμε σπασει πολυ πλακα με δαυτο!Αλλα οποτε χρειαστηκε να κανουμε μερικα χιλιομετρα παραπανω το μετανιωσα!Τωρα για τα αλλα ειναι κλασικα τα χαρακτηριστικα τους! Μονη διαφωνια οτι και το ASTRA G ηταν λιγο αποτομο στο οριο!

Επισης συμφωνω με τον silence27 ειδικα στο θεμα της ασφαλειας!Αφου ξερεις τι κουβα οδηγεις γιατι πιστευεις οτι θα στριψει με οσα θες οπου θες?Εξαλλου κοσμος τρακαρει και σκοτωνεται και με VOLVO!

Φιλε jimjimmanta να σου πω οτι ουτε εχω Ιταλικο ουτε θα αγοραζα καποιο απο τα καινουρια για τον εαυτο μου!Ουτε καν ιταλοφιλος δεν ειμαι οπως το εννοεις!Αν μιλησεις με πραγματικο ιταλοφιλο θα καταλαβεις τι εννοω!Εμενα απλα μου αρεσουν τα Ιταλικα(οπως και ολα τα αυτοκινητα(Με εξαιρεσεις παντα)) και μου αρεσει και η αντικειμενικοτητα!

Για την slk που λεω απλα μου φαινεται πολυ μαλθακη!Εχω μπει και δε με εντυπωσιασε!Ειναι περισσοτερο αμαξι για να πουλησεις μουρη και να βρεις καμια ψωνισμενη για γκομενα παρα σπορ αμαξι!Και με αυτα που στοιχιζει φυσικα και δε θα το σκεφτομουν ποτε να το αγορασω!
Οσο για το calibra εμενα μου αρεσει και πολυ και θα το θελα!Αλλα εχει το κλασικο μειονεκτημα των καλων opel!Μοιραζεται μερη με απλα μοντελα!Αμα ηταν μονο μηχανικα δεν ετρεχε κατι!Αλλα το ταμπλο του το χεις δει ποτε?Δε ξερω για σενα αλλα εμενα δε μου αρεσει καθολου!
Αντιθετα το FIAT COUPE εχει ενα πολυ ομορφο ταμπλο(Μην ακουσω σχολια για το αν και ποτε λειτουργει!!!!!)!Καπου εκει κερδιζει εδαφος το coupe εναντι του calibra για μενα!

Και ναι ειναι ταπατσουληδες αλλα μην ξεχναμε! Ουνα φατσα, ουνα ρατσα!Δεν ειμαστε και πολυ καλυτεροι!Νομιζεις?

Τωρα για το rover καταλαβα πιο εννοουσες αλλα εχω οδηγησει και τα δυο και μου χουν φανει τρελα σκουπιδια για την εποχη που βγηκαν!Δηλαδη σε συγκριση με τον ανταγωνισμο τους!

Τωρα για το panda σου δε ξερω αλλα αυτα που χω συναντησει εγω ειναι μια χαρα!

teddy
17-11-08, 19:57
Μαριε το CALIBRA ειχε χαρακτηριστει ως πολυ ασχημο αυτοκινητο(και βασικα αυτο ηταν)

μπλα μπλα μπλα μπλα....το calibra ασχημο αυτοκινητο???
"ειχε χαρακτηριστει" λεει ρε σεις,ενταξει......πεσαμε να τον φαμε τον ανθρωπο...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"(και βασικα αυτο ηταν)"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν το ειπε,δεν το ειπε....το ειπε????αληθεια το ειπε?????
φερτε μου ενα οπλοπολυβολο,και εσυ pro_crossaro δωσε μου την διευθυνση σου....

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΤΟ CALIBRA!!!!!!!!!

IL PROFESSORE
17-11-08, 19:59
Oχι ρε προ δεν είναι ασχημο, απλα είναι τίνγκα στην βαρβατίλα και την τεστοστερονη!!-guitarplayer-
Ομορφο σαν τα παλια αμερικάνικα!!! BRUTAL
http://www.write-on.co.uk/calibra2.jpg

pro_crossaro
17-11-08, 20:41
Παιδια ειναι αεροδυναμικο!Με την αληθινη εννοια της λεξης!

Ομορφο ομως δεν το λες!

teddy ξεκινα με τα emoticons και μετα παρε και το κανονικο και ελα!

Ενταξυ παντως ρε παιδια το γουστο ειναι υποκειμενικο!Σε αλλους δεν αρεσει η Brera, σε αλλους το Rx8 και παει λεγοντας!Παντως οπως προειπα(και ελπιζω να το διαβασες πριν με κραξεις!) θα ηθελα να το εχω για να κυκλοφορω!

Και το παρακατω απο βικιπαιδια!

The Calibra, styled by the American head of GM design Europe, Wayne Cherry (retired), is considered by some the most stylish Vauxhall/Opel ever, but being based on the Vectra chassis its ride and handling were not significantly better than that of the family car from which it grew. It was, however, the most aerodynamically efficient Opel everTemplate:Fact, with a drag coefficient (Cd) of 0.26 <ref>UKCAR, "Coefficient of Drag Factors", UKCAR. Accessed 9 Dec 2006 [1]</ref>. It remained the most aerodynamic mass production car for the next 10 years, until the Honda Insight was launched in 1999 with a Cd of 0.25.Template:Fact

Gsi 16v Turbo
17-11-08, 21:12
Και σε σχεση με το Audi Α5 και Brera φυσικα θα αγοραζα Audi A5 (Ενημερωτικα και μονο)

+1

nikosopel
17-11-08, 21:15
μπλα μπλα μπλα μπλα....το calibra ασχημο αυτοκινητο???
"ειχε χαρακτηριστει" λεει ρε σεις,ενταξει......πεσαμε να τον φαμε τον ανθρωπο...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"(και βασικα αυτο ηταν)"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν το ειπε,δεν το ειπε....το ειπε????αληθεια το ειπε?????
φερτε μου ενα οπλοπολυβολο,και εσυ pro_crossaro δωσε μου την διευθυνση σου....

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΤΟ CALIBRA!!!!!!!!!

+1000000000000000000000000000000000000000000000
οταν μαθεις την διεύθυνσή του πες μου
στον Ε.Σ δουλευω
θα φερω και πιο αποτελεσματικα οπλα :)

teddy
17-11-08, 21:34
-gunfire--gunfire- -gunfire- -gunfire-....die pro_crossaro....die!!!!

pro_crossaro
17-11-08, 21:40
:eek:skull1

Πληρωσα το τιμημα της γνωμης!!!xaxa3

Ελπιζω να το φχαριστηθηκες!;)

Μιας και μιλαμε για ομορφα OPEL να ενα πολυ ομορφο!!!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Opel_Speedster_Blue.jpg

nikosopel
17-11-08, 21:42
:eek:skull1

Πληρωσα το τιμημα της γνωμης!!!xaxa3

Ελπιζω να το φχαριστηθηκες!;)

Μιας και μιλαμε για ομορφα OPEL να ενα πολυ ομορφο!!!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Opel_Speedster_Blue.jpg

ε παιδες ?????
παυσατε πυρ symfwnw1:)

Gsi 16v Turbo
17-11-08, 21:46
Εγώ μια μέρα θα πάρω και Speedster έστω και το 2.2

IL PROFESSORE
17-11-08, 21:57
Εχεις διορία μέχρι 29/12/2012...
Pro μην μασας...Μας φερνουν 200 εξειδικευμένους carabignieri απo Palermo, ευγενική χορηγία της Ιταλικής κυβέρνησης, για να σε προστατεψουν!!!hunter1

nikosopel
17-11-08, 22:02
αααααα
χειροβομβιδααααααααααααααα
ελεος ............. :)
το μαμησαμε το θεμα drinks1

ParganMan
17-11-08, 22:03
Για να ρίξουμε λίγο λαδάκι στη φωτιά γιατί πολύ ηρεμήσατε...
Αυτή τη μάρκα την ξέρει κανένας?

(Διαβάστε για το SC και το CD και θα καταλάβετε...)

ParganMan
17-11-08, 22:05
Γμτο...Ξέχασα το link :P

http://www.bittercars.com

pro_crossaro
17-11-08, 22:06
Για βοηθα!!!!

Τι εννοεις?

ParganMan
17-11-08, 22:08
Και για όποιον λέει ότι η Opel δεν βγάζει όμορφα αυτοκίνητα...
Ιδού η απάντηση!!!
http://www.bittercars.com/bitter/bitter.nsf/pages/opel

pro_crossaro
17-11-08, 22:17
Πηγαινε μια μεχρι την ιστορια της OPEL!!!

Φυσικα και τα ξερουμε!!!:D