PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ Σ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ?

Σελίδες : 1 2 [3]

IL PROFESSORE
21-12-08, 00:43
ολη αυτη η αντιπαραθεση τελικα καταλαβα τι σημαινει...

και για να γινω πιο παραστατικος θα παρομοιασω με μια αλλη κατασταση ακριβως ιδιας νοοτροπειας:
γερμανικο αμαξι (απλα γερμανικο δεν μιλαμε εδω για premium κατηγορια) = κινητο μπακατελα
ιταλικο αμαξι = fashion phone, οχι κατ'αναγκη ακριβο.

να το κανω πιο λιανα;
- φιλε μου τι το πηρες το κινητο-μπακατελα; τεραστειο ειναι, χωντροκομενο ειναι, λειτουργειες δεν εχει, τσαμπα τα λεφτα.
- το πηρα φιλε μου για να το κρατησω 5 χρονια! εχουν ιδια τιμη αλλα το δικο σου σε 1-2 θα εχει χαλασει.

καταλαβατε;;;;;;;;;
αμα εχεις παρει ενα αμαξι να το παντρευτεις ΔΕΝ σε νιαζει αν ειναι ωραιο, ουτε αν στριβει τοσο καλα
ουτε αλλα τετοια "ψιλοπραματα"

απο την αλλη αμα πηρες το αμαξι για να το χαιρεσαι περισοτερο απο τον φιλο παραπανω
και να μην σε νοιαζει αμα σε 4-5 χρονια θα θες να το αλλαξεις τοτε κοιτας και τις "λεπτομεριες"

οοοοοτι και να πουμε το παραπανω ειναι σφραγιδα στο μετοπο του καθενος.
το μονο που ισως να αλλαξει την συμπεριφορα αυτη ειναι μια αξιοσημειωτη διαφορα στην τσεπη,
αλλα ξερετε τι λενε: χουγια ο ανθρωπος δεν αλλαζει...

προσωπικα δεν τα παω τα παλια, δεν μου αρεσουν και τα θεωρω παρωχημενα.
οταν αγοραζω κατι το παιρνω επηδη μου αρεσει και επειδη κανει το κατι παραπανω σε λειτουργειες
οχι γιατι θα μου κρατησει μια ζωη για να λεω στον γειτονα "κοιτα εχω τηλεοραση 20 χρονια, η δικα σου θα χαλασει πιο γρηγορα"
Καλη προσπαθεια αλλα...μμμ...
Ο Jimmymanta δεν το επιασε...
Ωραία ενα πιο λιανό...
Οσοι προτιμούν την θεογκόμενα Τζούλια...
Την 90-60-90 με θεικό μ*****ο...
Στρινγκάκι-μινακι-ξώβυζο πακετο...
Στο σεξ να ανασταίνει πεθαμένους...
Και τους αλλους που κυκλοφορούν τριγύρω να μπανίζουν και να ονειρευονται....
ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΙΤΑΛΙΚΟ

Τώρα για οσους δεν αντέχουν να πληρώνουν τα ακριβα και πολλά πρόστυχα εσώρουχα της Τζούλιας και δεν γουσταρουν ο κόσμος να την πεφτει στην γκομενά τους και αν σταματήσουν να εχουν επιδόσεις μια μέρα να την κανει ...

...Σας προτείνω την Μαρικα
Ενα χαμηλότερο στήθος (για εργονομία) και αξύριστες μασχαλες...
Φθηνότερα εσώρουχα (με το μέτρο)...
Λιγότερα ανδρικά βλέμματα...
Σκεμπες για να την κραταει σταθερη στο σεξ ...
Καλύτερες μαγειρικές επιδόσεις (ποιος χρειαζεται το σεξ???)...
...παίρνοντας 20 χρόνια εγγύηση για την σχέση τους...
ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟΥΣ Η ΜΑΡΙΚΑ!!! ΝΑ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΕΤΕ 20 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ...
ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΤΖΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΙΛΑΝΟ!!!!!

xaris65
21-12-08, 01:32
αν θυμαμαι καλα η μαρικα ειναι γυναικα του μητσοτακη,πολυ ωραια γυναικα,μου θυμιζει ενα αμαξι της οπελ.

Γιώργος Ντάνος
21-12-08, 01:34
αχαχα Σωστός! Εχω λιώσει με το παραδειγμα. Πολύ πετυχημένο! lol

s5zax
21-12-08, 01:59
xaris65 τι αμαξι εχεις?

DJ Marios
21-12-08, 02:57
<<Και για να ξερεις! Η 75 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΤΡΙΦΤ!!! To αμαξι ειναι στημενο για γραμμες, με κατανομη βαρους αιωνες μπροστα! Αμα ξερεις να την οδηγεις κανει παπαδες! Αλλα αμα νομιζεις οτι ειναι ενα ακομα κλασικο πισωκινητο που κανει μονο παντες και τιποτα αλλο απλα θα σου μεινει! ΓΙΑΤΙ ΦΤΙΑΧΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ!>>

το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω απο αυτα που λες ειναι οτι οποιος ειχε alfa75 ειναι και πολυ μλακας !!!
πως αλλοιως να χαρακτηρισω καποιον που εχει ενα τοσο τελειο αυτοκινητο και το πεταξε μετα απο δεκα χρονια στα σκουπιδια? ή το κρατησαν ολοι και το εβαλαν στις συλλογες τους κι αυτο?xaxa5

Ποιος το πεταξε? Αυτος που το πεταξε ειναι μλκας...
Εδω στον Αλμυρο κυκλοφορει ενα μαματο, σε τελεια κατασταση που ξεχωριζει απο μακρια, λαμπει....Θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο για να σας πεσουν τα μαλλια.

http://imageshack.gr/files/k7nmzxoghdl66o3jsrfl.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=k7nmzxoghdl66o3jsrfl.jpg)

αυτην την φωτο τι την βαλατε? δεν το βλεπετε οτι ειναι λειψο το alfa διπλα στην merceda?
τα ιταλικα στις φωτο πρεπει να ειναι μονα τους. αλλοιως οσο κολημενο και να ειναι το μυαλο, το ματι θα δει το σωστο. 3 τελευταιοι ειναι που τα υποστηριζουν. αμα τους δειχνουμε τετοιες φωτογραφιες στο τελος δεν θα εχουμε αντιλογο απο κανενα και αυτο ειναι πολυ ασχημο.xaxa5

Δεν ειναι το αλφα λειψο, η mercedes ειναι νταλικα.
Συμφωνω το ματι θα πεσει στο σωστο, στο Giulia.

Mods μήπως να το κλειδώνατε το τοπικ ?

Νομίζω αρκετά πληροφορηθήκαμε για τα ιταλικά αλλά μιάς και εδώ είναι OPEL CLUB δηλαδή φιλοΓερμανικοί,όσοι θέλουν να συνεχίσουν να εκδηλώνουν την αγάπη τους για τις μπαχατέλες ιταλικά μπορούν να το κάνουν σε κάποιο άλλο club!

Ας μας αφήσουν εμάς να γουστάρουμε τα μη αξιόπιστα OPEL κατά την άποψη τους και ας πάνε να κάτσουν πίσω απο κάνα ιταλικό τιμόνι να μάθουν να οδηγάνε!

O catman το ανοιξε το τοπικ και οι Γερμανοφιλοι προκαλουν τους Ιταλοφιλους.

οτι να'ναι ....
που ειδες ρε φιλε το κινητο μπακατελα? τι μαρκα ειναι η μπακατελα? mercedes, bmw, porsche, audi, vw, opel?

επειδη τα παραπανω θα μου πεις οτι ειναι premium κατηγορια να παμε στα αυτοκινητακια πολης.
να κανουμε μια κατα μετωπο συγκριση στο μικροτερο γερμανικο και σε ενα μικρο ιταλικο.

θαυμαστε!!! μην γελατε. φανταστειτε να οδηγουσατε εσεις το ιταλικο θαυμα.

http://www.imageshack.gr/files/18j6rdl7uddmnu5jwwtz.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=18j6rdl7uddmnu5jwwtz.jpg)

εδω κολαει και ο τιτλος του τοπικ <<ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ?>>

Το smart ειναι πολυ πιο καινουριο απο το seicento.
Πλεον και τα ιταλικα ειναι ασφαλεστατα (π.χ. 159 με 5αστερια)

zitrek
21-12-08, 03:01
εδώ είναι OPEL CLUB δηλαδή φιλοΓερμανικοί,όσοι θέλουν να συνεχίσουν να εκδηλώνουν την αγάπη τους για τις μπαχατέλες ιταλικά μπορούν να το κάνουν σε κάποιο άλλο club!

μπαχατέλες ιταλικά: μάλιστα, που ήταν οι Γερμανοί στην Group B του WRC?
α συγγνώμη, ήταν χωρισμένοι σε δύο χώρες.
(μπαχατέλες ---> μπακατέλες)

DJ Marios
21-12-08, 03:15
μπαχατέλες ιταλικά: μάλιστα, που ήταν οι Γερμανοί στην Group B του WRC?
α συγγνώμη, ήταν χωρισμένοι σε δύο χώρες.
(μπαχατέλες ---> μπακατέλες)

Υπηρχαν και γερμανικα στο Group B το Audi Quattro (to οποιο εχει εξολοκληρου ιταλικο ονομα xaxa5) και το Ford RS.

Asroc
21-12-08, 03:39
οτι να'ναι ....
που ειδες ρε φιλε το κινητο μπακατελα? τι μαρκα ειναι η μπακατελα? mercedes, bmw, porsche, audi, vw, opel?
μονο VW - OPEL ειναι στην κατηγορια που μιλαμε

επειδη τα παραπανω θα μου πεις οτι ειναι premium κατηγορια να παμε στα αυτοκινητακια πολης.

γιατι τα μικρα της premium κατηγοριας ειναι κατοτερα απο τα οικογενιακα της ιδιας μαρκας;

να κανουμε μια κατα μετωπο συγκριση στο μικροτερο γερμανικο και σε ενα μικρο ιταλικο.
θαυμαστε!!! μην γελατε. φανταστειτε να οδηγουσατε εσεις το ιταλικο θαυμα.

καταρχας συγκρινεις την πλευρα συγκρουσης (οδηγου) στο ιταλικο
με την πλευρα ΜΗ συγκρουσης (συνοδηγου) του πανακριβου και νεοτερης γενιας γερμανικου;
πιστευεις τωρα οτι αυτο ειναι αντιπροσωπευτικο;
μηπως να συγκρινουμε την διαλειμενη μουρη του φιατ με τον ολοκληρο κωλο του σμαρτ;
το ιδιο αντιπροσωπευτικο θα ειναι!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mods μήπως να το κλειδώνατε το τοπικ ?
γιατι; επηδη δεν θεοποιησαμε την οπελ να το κλεισουμε;

Νομίζω αρκετά πληροφορηθήκαμε για τα ιταλικά αλλά μιάς και εδώ είναι OPEL CLUB δηλαδή φιλοΓερμανικοί,όσοι θέλουν να συνεχίσουν να εκδηλώνουν την αγάπη τους για τις μπαχατέλες ιταλικά μπορούν να το κάνουν σε κάποιο άλλο club!
ααα, ναι... εδω πρεπει να θεοποιουμε την οπελ...

το θεμα ειναι οτι διαβασα τους κανονες για να δω αν μου κανει το φορουμ ή αν θα πρεπει να μαζευω τα μπογαλακια μου.
Δεν ειδα πουθενα οτι θα πρεπει να θαβω τα ιταλικα και να επαινω γερμανικα (και δη οπελ) για να γινω δεκτος εδω!

Ας μας αφήσουν εμάς να γουστάρουμε τα μη αξιόπιστα OPEL κατά την άποψη τους και ας πάνε να κάτσουν πίσω απο κάνα ιταλικό τιμόνι να μάθουν να οδηγάνε!
ξεχασα, εσυ εισαι οδηγαρα, γιατι οδηγας γερμανικο, και μαλιστα φτηνο.
που να οδηγησεις και ακριβο γερμανικο! σουμαχερ σωστος!

μου αρεσει πολυ η αντιπαραθεση!
πανω απ'ολα βλεπω ωριμοτητα!!!
ααααααχαχαχαχαχααααααααααα!!

jimjimmanta
21-12-08, 03:59
Καλη προσπαθεια αλλα...μμμ...
Ο Jimmymanta δεν το επιασε...
Ωραία ενα πιο λιανό...
Οσοι προτιμούν την θεογκόμενα Τζούλια...
Την 90-60-90 με θεικό μ*****ο...
Στρινγκάκι-μινακι-ξώβυζο πακετο...
Στο σεξ να ανασταίνει πεθαμένους...
Και τους αλλους που κυκλοφορούν τριγύρω να μπανίζουν και να ονειρευονται....
ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΙΤΑΛΙΚΟ

Τώρα για οσους δεν αντέχουν να πληρώνουν τα ακριβα και πολλά πρόστυχα εσώρουχα της Τζούλιας και δεν γουσταρουν ο κόσμος να την πεφτει στην γκομενά τους και αν σταματήσουν να εχουν επιδόσεις μια μέρα να την κανει ...

...Σας προτείνω την Μαρικα
Ενα χαμηλότερο στήθος (για εργονομία) και αξύριστες μασχαλες...
Φθηνότερα εσώρουχα (με το μέτρο)...
Λιγότερα ανδρικά βλέμματα...
Σκεμπες για να την κραταει σταθερη στο σεξ ...
Καλύτερες μαγειρικές επιδόσεις (ποιος χρειαζεται το σεξ???)...
...παίρνοντας 20 χρόνια εγγύηση για την σχέση τους...
ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟΥΣ Η ΜΑΡΙΚΑ!!! ΝΑ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΕΤΕ 20 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ...
ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΤΖΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΙΛΑΝΟ!!!!!

που κολαει η τζουλια με τα ιταλικα αυτοκινητα? ας κανω μια προσπαθεια να σας καταλαβω.
ειναι σπυριαρα οποτε μπορουμε να την παραλληλισουμε με την οξειδωση ??? xaxa5
υποφερει απο προωρη γηρανση και θα πεθανει νεα? xaxa5
καπνιζει πολυ και της κοβετε η ανασα? xaxa5
ειναι ελαφρων ηθων και της βαζουν συχνα χερι? (οι μηχανικοι) xaxa5

εαν ειναι ετσι τα πραγματα πολυ σωστα κανετε και την παραλληλιζετε με ενα ιταλικο αυτοκινητο.
αλλα την καυμενη την μαρικα γιατι την αφηνετε στην απέξω. κι αυτη θα μπορουσε να ειναι ενα ιταλικο αυτοκινητο.
χαμηλο στηθος ... σαν το προφιλ σου οταν εχεις ιταλικο xaxa5
φθηνοτερα εσωρουχα .... φτερο fiat γνησιο ειναι πιο φθηνο ακομα και απο ... ιμιτασιον. xaxa5
λιγοτερα ανδρικα βλεματα ... μεσα σε 10 χρονια μεσο ορο το πολυ ... ποσα βλεματα προλαβαινει να μαζεψει??? xaxa5
σκεμπες για να την κραταει σταθερη στο σεξ... μας πρηξατε με τα κρατηματα xaxa5
καλυτερες μαγειρικες επιδοσεις ... μας πρηξατε και με τις επιδοσεις xaxa5
και συν τοις αλλοις η μαρικα ειναι και ... κλασικη xaxa5

s5zax
21-12-08, 04:00
ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΟΥΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥΝΟΔΟΥΛΟΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ********Ο ΜΕ ΓΑΜΑΤΗ ΣΟΥΠΕΡ ΓΟΥΑΟΥ ΓΚΟΜΕΝΑ.

Υ.Γ. Πλέον στα 5000km με καιει περίπου 50-100 γραμμάρια...φυσιολογικότατοι για μηχανή με 463.000 και βάλε χιλιόμετρα στο ενεργητικό της.
OPEL EINAI ΟΧΙ ALFA ANTE ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!

opelkadett
21-12-08, 04:02
Απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα με τα Ιταλικά αυτοκίνητα?

s5zax
21-12-08, 04:08
Αντε ολοι μια ********οτσαρκα με ενα ΙΤΑΛΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

jimjimmanta
21-12-08, 04:24
οσον αφορα τις θεογκομενες πρεπει να εχουν χαρακτηριστικα γερμανικου αυτοκινητου.
να εχουν διαχρονικη γοητεια.
να τις ποθουν τοσο πολυ οι ανδρες που να ειναι ικανοι να περασουν μια ζωη μαζι τους. δεν μπορει μια θεογκομενα να ειναι και ξεπετα.
να ειναι κυρια στο σαλονι (1200κυβικα) αλλα να μπορει να μεταμορφωνεται στο κρεβατι και να γινεται οπως την θες(εξακυλινδρη, οκτακυλινδρη, να μπορεις να εξαντλησης την φαντασια σου πανω της).
να εχει πρεστιζ.
να την φτανεις στα ορια της και να μην δυσανασχετει.
να ειναι σε θεση να γυρισει μαζι σου ολον τον κοσμο.
να μην ειναι φιλασθενη.
να παιρνει φτιαξιματα.
να μην τριζει ... το κρεβατι της.
να παταει καλα στα ποδια της.

μπορω να γραψω απειρα πραγματα .... τελικα ειναι ευκολο να περιγραφεις ενα γερμανικο αυτοκινητο ξεφυλιζοντας περιοδικα μοδας lol

jimjimmanta
21-12-08, 04:34
Ποιος το πεταξε? Αυτος που το πεταξε ειναι μλκας...
Εδω στον Αλμυρο κυκλοφορει ενα μαματο, σε τελεια κατασταση που ξεχωριζει απο μακρια, λαμπει....Θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο για να σας πεσουν τα μαλλια.

ναι εχουν απομεινει ενα στον αλμυρο, κανα δυο στο αγρινιο, τρια στην θεσσαλονικη ..... τεσσερα δεν θυμαμαι που xaxa5

Δεν ειναι το αλφα λειψο, η mercedes ειναι νταλικα.
Συμφωνω το ματι θα πεσει στο σωστο, στο Giulia.

κι εγω συμφωνω. το ματι θα παει εκει που θα του υποδειξει το ... μυαλο. και ως γνωστον το μυαλο παει παντα στο ... κακο :)

O catman το ανοιξε το τοπικ και οι Γερμανοφιλοι προκαλουν τους Ιταλοφιλους.

δεν τους προκαλουμε. τους προσκαλουμε να ανοιξουν τα ματια τους :)

Το smart ειναι πολυ πιο καινουριο απο το seicento.
Πλεον και τα ιταλικα ειναι ασφαλεστατα (π.χ. 159 με 5αστερια)

το προβλημα αυτο το εχω εντοπισει και σας το εχω επισημανει αλλα δεν παιρνετε χαμπαρι. βλεπετε ενα ιταλικο και υποσυνειδητα απο το χαλι που κουβαλαει νομιζετε οτι πρωτοκυκλοφορησε την εποχη των παγετωνων. καντε μια προσπαθεια να το διορθωσετε αυτο. smart και seicento κυκλοφορησαν παρεα.

jimjimmanta
21-12-08, 04:46
[QUOTE=Asroc;146647]μονο VW - OPEL ειναι στην κατηγορια που μιλαμε

γιατι τα μικρα της premium κατηγοριας ειναι κατοτερα απο τα οικογενιακα της ιδιας μαρκας;

καταρχας συγκρινεις την πλευρα συγκρουσης (οδηγου) στο ιταλικο
με την πλευρα ΜΗ συγκρουσης (συνοδηγου) του πανακριβου και νεοτερης γενιας γερμανικου;
πιστευεις τωρα οτι αυτο ειναι αντιπροσωπευτικο;
μηπως να συγκρινουμε την διαλειμενη μουρη του φιατ με τον ολοκληρο κωλο του σμαρτ;
το ιδιο αντιπροσωπευτικο θα ειναι!

γιατι mercedes a,b,c class που ανηκει? στην σεληνη? η bmw 1 και 3 ??? το Α2, Α3, Α4 ???

μπορει στην φωτο να μην φαινεται η αριστερη μερια απο το γερμανικο αλλα ειναι εμφανεστατο οτι ειναι στην θεση της και ουδεμια παραμορφωση εχει. αλλα αστο αυτο να συγκρινουμε αυτο που ειπες αλλα αναποδα. την μουρη του smart με τον κωλο του fiat. ιδιες ζημιες εχουν παθει. δεν σου λεω να συγκρινουμε τους μασπιεδες και τα πλαινα των αυτοκινητων ... μια ερωτηση ομως: εαν ειχες ενα fiat seicento και ηθελες ανταλλακτικα. ποσα θα προσφερες για να παρεις την φανοποια απο το αυτοκινητο της δοκιμης?

Joest DTM
21-12-08, 06:44
re paidia, sugnwmh k dhladh, alla den mporw na katalavw GIATI olh auth h kontra???

to point to phrame osoi 8elame/8elane...

Pisteuw pws PERAN mono ths ekswterikhs omorfias s'ena autokinhto pou einai ANTIKEIMENIKH, paizoun polloi alloi paragontes gia na xarakthris8ei ws "omorfo" ena autokinhto...

AKOMA omws k autoi oi paragontes gia olous emas DIAFEROUN!

Gia paradeigma:
Gia emena as poume einai polu pio endiaferon to veltiosimo moter me ta dipla psalidia k to swsto sthsimo APO ena ergostasiako paketo kalou hxosusthmatos me epipleon susthmata TCS,ASM k hlektrika ka8ismata k paei legontas (koinws gadgetakia).

Opote k auta ka8istoun gia to ka8ena mas ena amaksi ews WRAIO amaksi!
Kapoioi ta 8eloun epilektika, alloi ta 8eloun ola, alloi pali den tous noiazei ka8olou...k koitoun mono to ap'eksw.

Dhladh an sas pw pws ta "moutra" apo ta teleutaia montela ths Ferrari (360,430,599 & 612) mou prokaloun ahdia_pou isxuei_8a pesete na me fate??
Thn hdia ahdia mou prokaloun k ta perissotera kainouria montela enos ogkou...ti na kanoume??? Autos eimai egw k etsi k o ka8enas mas!!
Pisteuw den aksizei na katseis na "malwneis" me opoiondhpote giati auto tou aresei h' to allo.

Gnwmes k anitilhpseis einai ola auta!

Sthn telikh kapoioi phran Opel epeidh ta goustaroun k alloi epeidh ekatse!!
Alloi 8a agorazan italikh marka, alloi pali pote tous!!!!
Telos, as mou epitrapei na pw pws autos o oros "Italika"den uparxei pia_sedon ola exoun ginei germaniko-amerikanika!!
OLA einai autokinhta omws, opws k emeis oloi an8rwpoi.
Ftiaxthkan gia na exoume na epilegoume..........k magkia mas na epilegoume auto pou 8eloume!!!

K h 8esh m??
Pshfizw BMW,Opel,Audi....pote den m'aresei h idea twn Fiat,Alfa Romeo,Lancia.

catman
21-12-08, 17:32
να μου πει ενας με τι θα συγκριθει το καντετ το κουπε
με τι το καλιμπρα,που εχει την μικροτερη αεροδυναμικη σε αυτοκ.παραγωγης στον κοσμο ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.
με τι θα συγκριθει το λοτους ομεγα που εχει γραφτει σε βιβλιο γκινες σαν το γρηγοροτερο αυτ.παραγωγης ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
με τι θα συγκριθει το καντετ που ειχε μεχρι το 80 τις περισσοτερες πωλησεις στον κοσμο
με τι θα συγκριθει το οπελ GT του 68
με τι το μ5 με τι ενα πορσε με τι ενα μ1 με τι ενα κουατρο της εποχης του..ΜΕ ΙΤΑΛΙΚΟ?
ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΡΕ?
ΑΛΦΑΡΟΜΕΟ 2ΕΤΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΕΙΣ..ΓΙΑ ΦΙΑΤ ΑΣΤΟ ********Ο ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ Σ ΟΛΑ!ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΤΕ?

ASCONAN
21-12-08, 18:27
ακόμη κ οι Ιταλοί ξέρουν ΤΙ να οδηγήσουν :)

http://www.youtube.com/watch?v=sC8JoNVdZLU&feature=rec-HM-fresh+div

αχχααχχα

ASCONAN
21-12-08, 20:16
Ποιός είπε ότι οι Ιταλίδες είναι πιο όμορφες από τις Γερμανίδες; Άμα σου σκάσει η Γερμανίδα το Βαβαρέζικο βυζί στη μάπα με τη μπυρούκλα, σε χαλάει; :D

http://beerinfood.files.wordpress.com/2007/09/oktobergirlsstacked.jpg

Ζήτω η Μπύρα! Ζήτω τα βυζιά :)

http://www.oldworld.ws/images/oktoberfest/oktogirl.jpg

http://www.oldworld.ws/images/ok%20photos/girls1.jpg

IRMSCHER
21-12-08, 20:43
γιατι; επηδη δεν θεοποιησαμε την οπελ να το κλεισουμε;

ααα, ναι... εδω πρεπει να θεοποιουμε την οπελ...

το θεμα ειναι οτι διαβασα τους κανονες για να δω αν μου κανει το φορουμ ή αν θα πρεπει να μαζευω τα μπογαλακια μου.
Δεν ειδα πουθενα οτι θα πρεπει να θαβω τα ιταλικα και να επαινω γερμανικα (και δη οπελ) για να γινω δεκτος εδω!

ξεχασα, εσυ εισαι οδηγαρα, γιατι οδηγας γερμανικο, και μαλιστα φτηνο.
που να οδηγησεις και ακριβο γερμανικο! σουμαχερ σωστος!

Αυτό με τους κανόνες και τα μπογαλάκια δεν το πολυκατάλαβα να σου πω την αλήθεια!
Άμα θες κάντο πιο λιανά!

Και μιάς και διάβασες τους κανόνες στο 5 ι) και 5 θ) τι ακριβώς λέει ?

PS Το επΕΙδη γράφετε με ει!

GiorgosThess
21-12-08, 20:55
26 σελιδες και ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πραγμα μιλατε...

Asroc
21-12-08, 21:01
Αυτό με τους κανόνες και τα μπογαλάκια δεν το πολυκατάλαβα να σου πω την αλήθεια!
Άμα θες κάντο πιο λιανά!

Και μιάς και διάβασες τους κανόνες στο 5 ι) και 5 θ) τι ακριβώς λέει ?

αφου ειπες να σταματισω να μιλαω εδω για ιταλικα και να τα μαζευω για κανενα ιταλικο φορουμ.
ετσι δεν ειπες;

όσοι θέλουν να συνεχίσουν να εκδηλώνουν την αγάπη τους για τις μπαχατέλες ιταλικά μπορούν να το κάνουν σε κάποιο άλλο club!

Asroc
21-12-08, 21:10
26 σελιδες και ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πραγμα μιλατε...

γιατι εμεις που μιλαμε βγαζουμε ακρη νομιζεις; :p

ASCONAN
21-12-08, 21:13
Ειρήνη υμίν, ηρεμίστε!

Και για να κατευνάσω τα πνεύματα, πάρτε ακόμα ένα γερμανικό γλύκισμα για τα ματάκια σας!

http://www.oldworld.ws/images/girl/shotgirls.jpg

έτσι για να συγκρίνουμε τα γερμανικά "προϊόντα" με τα Ιταλικά... πάρτε και τη φωτό μιας Ιταλίδας:

http://www.vvork.com/wp-content/uploads/2006/09/every_hair.jpg

Οι Ιταλίδες ΔΕΝ ξυρίζονται! Μπορώ να το επιβεβαιώσω με Ιταλίδα πρώην :Ρ

IRMSCHER
21-12-08, 21:14
αφου ειπες να σταματισω να μιλαω εδω για ιταλικα και να τα μαζευω για κανενα ιταλικο φορουμ.
ετσι δεν ειπες;
Αυτό κατάλαβες εσύ ? Τότε δεν μπορώ να ε βοηθήσω,πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλύτερα!
Δεν είπα να σταματήσεις να μιλάς ούτε να τα μαζεύεις!
Πρότεινα να το κάνεις σε κάποιο άλλο club μιάς και εκεί θα συμφωνήσουν όλοι μαζί σου χωρίς διαμαρτυρίες!

Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις!

Αυτό για τους κανόνες πήγε περίπατο ε?

Δεν πειράζει,κάποια άλλη φορά!

IL PROFESSORE
21-12-08, 21:21
Ποιός είπε ότι οι Ιταλίδες είναι πιο όμορφες από τις Γερμανίδες; Άμα σου σκάσει η Γερμανίδα το Βαβαρέζικο βυζί στη μάπα με τη μπυρούκλα, σε χαλάει; :D

Ζήτω η Μπύρα! Ζήτω τα βυζιά :)

http://www.oldworld.ws/images/oktoberfest/oktogirl.jpg

http://www.oldworld.ws/images/ok%20photos/girls1.jpg

H Μεσαία είναι ελεινή...Σαν την μερσεντα που τρωει Λούτσο απο τηn Alfa...
Εγω ξέρω ότι κατι τέτοια συντηρητικα και κολλημένα μυαλά τρώνε την παπαρα τους απο την μεγαλή τους καψούρα και τρεχουν να κρυφτούν...Τεσπα τοτε θελω να σας δώ ολους τους γερμανακηδες...Στα @@ μου μην οδηγείτε ιταλικά...Εσεις χανετε στην τελική...Τι νόημα εχει να ανοίγετε 2 τοπικ ολοιδια και να λετε το ίδιο πραμα...ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ...ΜΑΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ??? ΤΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΞΑΜΕ??? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ...

Asroc
21-12-08, 21:24
δεν ειναι 2 τα ιδια, ηδη εχουν ξεχαστει αλλα 2-3 για το ιδιο θεμα με πολλεεεεεες σελιδες παλι!

Αυτό για τους κανόνες πήγε περίπατο ε?
το περι κανονων το ειπα ειρωνικα κι εσυ το πηρες τις μετρητης.
μου παραθετεις κανονες που δεν παραβαινω, και σου το ειπα και στο πμ.
δεν κριτικαρω εσενα, κριτικαρω το τι γραφεις, οχι μονο εσυ βεβαια...

εχετε καταντησει το θεμα χειροτερο απο παναθηναικος - ολυμπιακος ή παοκ - αρης

ASCONAN
21-12-08, 21:24
H Μεσαία είναι ελεινή...Σαν την μερσεντα που τρωει Λούτσο απο τηn Alfa...
Εγω ξέρω ότι κατι τέτοια συντηρητικα και κολλημένα μυαλά τρώνε την παπαρα τους απο την μεγαλή τους καψούρα και τρεχουν να κρυφτούν...Τεσπα τοτε θελω να σας δώ ολους τους γερμανακηδες...Στα @@ μου μην οδηγείτε ιταλικά...Εσεις χανετε στην τελική...Τι νόημα εχει να ανοίγετε 2 τοπικ ολοιδια και να λετε το ίδιο πραμα...ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ...ΜΑΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ??? ΤΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΞΑΜΕ??? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ...

Η μεσαία ήταν VW... τη δεξιά την είδες;

Πάρε κ αυτήν...

http://farm2.static.flickr.com/1119/1437330697_24254bab5c.jpg?v=0

CATMAN ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ... ΠΑΜΕ OKTOBERFEST ΜΕ ΤΡΙΛΙΤΡΗ ASCONA ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ; :)

IL PROFESSORE
21-12-08, 21:27
δεν ειναι 2 τα ιδια, ηδη εχουν ξεχαστει αλλα 2-3 για το ιδιο θεμα με πολλεεεεεες σελιδες παλι!
Φαντασου...δηλαδη....Ειμαι περίεγρος να σας ακούσω τώρα...Τι νοημα εχει αυτο...και μην πείτε χαβαλέ γιατι μονο χαβαλέ δεν είδα...

IL PROFESSORE
21-12-08, 21:28
Η μεσαία ήταν VW... τη δεξιά την είδες;

Πάρε κ αυτήν...

http://farm2.static.flickr.com/1119/1437330697_24254bab5c.jpg?v=0

CATMAN ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ... ΠΑΜΕ OKTOBERFEST ΜΕ ΤΡΙΛΙΤΡΗ ASCONA ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ; :)
λοοολ σωστος πως δεν το σκέφτηκα...αυτη θελει λίγο σολάριουμ και την στρώσαμε...πολύ ασπρίλα, λιγα μπανακια εκει στην κρήτη και ετοιμη!!
Η δεξιά ητανε Manta γι αυτο γαμούσε αγρια!!!

Και το Octoberfest δεν πεφτει οκτώβριο???

Asroc
21-12-08, 21:28

η δεξια ειναι πολυυυυυυυυυυυ ωραια!!! μητσο ποτε θα μου την γνωρισεις;
γι'αυτο συνεχεια ελεγες για μπυρες στην κρητη ε; κατι τετοιο εψαχνες;; :p

δεν πιστευω η mitsouko να διαβαζει το φορουμ ε; lol

akis88
21-12-08, 21:29
Αντε ολοι μια ********οτσαρκα με ενα ΙΤΑΛΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

θα μεινουν στο δρομο και θα ξεφτυλιστουν..................

Asroc
21-12-08, 21:35
ετσι ετσι πες τα!
ρε τα ιταλικα δεν ειναι αμαξι ρε!

αφου το λενε ολοι!
ο μπαμπης ο σουγιας, ο θανος ο γκοτζιλα και ο μιλτος ο πεταλουδας!

τι αλλο θα ακουσουμε... lol

IL PROFESSORE
21-12-08, 21:58
ετσι ετσι πες τα!
ρε τα ιταλικα δεν ειναι αμαξι ρε!

αφου το λενε ολοι!
ο μπαμπης ο σουγιας, ο θανος ο γκοτζιλα και ο μιλτος ο πεταλουδας!

τι αλλο θα ακουσουμε... lol

Τους επιασε ξαφνικά ολους μία καούρα επειδή γουσταρουμε ιταλικά...Δεν θα με τρελάνετε εσείς... Οσα κ@υλακια κι αν βαλει ο Δημήτρης...Εγω παντως το ξεκαθαρίζω...ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΑ ΟΠΕΛ...ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ BMW-MERC... ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΕΔΩ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑ ΝΑ ΟΔΗΓΩ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ...ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΩ 18 ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ********Ο ΤΟΤΕ...ΘΑ ΕΘΑΒΑ ΤΑ ΟΠΕΛ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΑΓΟΡΑΖΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ...ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ???

GiorgosThess
21-12-08, 22:27
Οτι και να λετε το fiat seicento που εχω με εχει βγαλει πολυ ασπροπροσωπο...
Σκυλι μαυρο ειναι, αυτοκινητο για ολες τις δουλειες...

catman
22-12-08, 00:16
παιδια στο θεμα μας.απο φιατ πηγαμε σε βυζια τωρα.....

πριν μια ωρα τρακαρα με το lotus.μου εκλεισαν το δρομο και βγηκα εξω.ευτυχως ειμαι καλα.εχω πεσει ψυχολογικα,και μπηκα εδω.ηθελα καπου να το πω.τα ονειρα μου η δουλεια μου,ολα τελος σε 2 δευτερολεπτα.ειναι αλλαζονια,αφου βγηκα ορθιος,να κοιταζω σιδερα,αλλα..ειμαι καπως

catman
22-12-08, 00:26
ξενερωσα και επεσα ψυχολογικα.ειναι αλλαζονια το ξαναλεω αλλα κουραστηκα.
καταλαβα οταν βγηκα οτι σημασια εχει να σαι ορθιος αλλα...οταν εχεις γ... για κατι,μετα ειναι καπως

dimchav
22-12-08, 00:27
ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ...............ειλικρινα στενοχωρηθηκα τωρα.....σωπα ρε φιλε θα το ξαναφτιαξεις...πανω απο ολα ειναι το να μαστε γεροι και ορθιοι......την παρασκευη μπροστα στα ματια ειλικρινα το λεω ειδα να χανεται μια ζωη στο τρακαρισμα με το βυτιοφορο στο αντιρριο....σοκαριστηκα....πανω απο ολα να μαστε καλα......

Γιώργος Ντάνος
22-12-08, 00:32
Ω ρε φίλε, περαστικά. Τουλάχιστον εισαι καλά. Το carlton πάει;

catman
22-12-08, 00:36
δεν το κοιταξα.σα να ντρεπομουνα,και να ημουνα απογοητευμενος μετα απο τοσο αγωνα
ξενερωσα

catman
22-12-08, 00:38
ξερεις τι πηρα αποψε?οτι δεν χρειαζεται να δινεσαι για τα παντα.να κρατας και για σενα κατι.καλο βραδι

slalom
22-12-08, 01:03
Περαστικά φίλε Γιάννη

DJ Marios
22-12-08, 02:47
Αφιερωμενες στον Αsconan πουθα μας πει οτι η Γερμανιδες ειναι καλυτερες απο τις Ιταλιδες

Κοιταξτε πως διατηρειτε μετα απο 40 χρονια, χωρις καθολου σκουρια και επιδοσεις σαν τα πρωτα νιατα της
http://www.imageshack.gr/files/4xyx7fnu1bbf3nvdwiuf.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=4xyx7fnu1bbf3nvdwiuf.jpg) http://www.imageshack.gr/files/lrnvbswpc67goilqcqil_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=lrnvbswpc67goilqcqil.jpg)

Και μια ferrari
http://www.imageshack.gr/files/rn07jgxosgq076544nia.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=rn07jgxosgq076544nia.jpg)http://www.imageshack.gr/files/7cnnxjp9lvg5xgejgtkz_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=7cnnxjp9lvg5xgejgtkz.jpg)

Kριμα catman, λυπαμε...αλλα αφου εισαι καλα ολα γινονται.
Θα το ξαναφτιαξεις ή ειναι τοσο χαλια.

pro_crossaro
22-12-08, 03:25
catman αφου βγηκες ορθιος παλι καλα!
Αυτο ειναι το σημαντικο!
Η υγεια!

Τωρα για το αμαξι πραγματικα κριμα!
Ελπιζω να μην ειναι τοσο ασχημα για να το ξαναφτιαξεις!

Υ.Γ.: Το seicento αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει μια απο τις χειροτερες βαθμολογιες στα επισημα crash test( ξερετε σε αυτα που δινουν τα αστερακια αναλογα με το ποσα μπιπ κανει για να φορεσεις τη ζωνη σου) και οντως δε θα ηθελα ναμουνα στο τιμονι του!

Παρολα αυτα πρεπει να ειναι κομματι παλιοτερο απο το smart!
Παντως οσο ασφαλες και να ειναι το smart εγω δε θα το θελα!

Α και για να μη ξεχνιομαστε VIVA ITALIA!!!

gyubrush
22-12-08, 09:54
Υπομονη και να εχεις παντα την υγεια σου φιλε catman.
Ευχομαι το νεο ετος να σου φερει αυτο που επιθυμεις φιλε μου χωρις αλλες ατυχιες.

NIKOS.OPC
22-12-08, 10:08
Αν εισαι εσυ καλα γ@@ το αυτοκινητο...

jimjimmanta
22-12-08, 13:48
οχι ρε γμτο. αφου δεν επαθες τιποτα εσυ παλι καλα. τοσο γερη στουκα ηταν?

xaris65
22-12-08, 18:43
xaris65 τι αμαξι εχεις?

lancia delta HF 1.6 1992

PNS
22-12-08, 19:15
Παιδιά δεν διάβασα το posts αλλά έχω δει τον εαυτό μου πίσω από ιταλικό τιμόνι και είναι χάλια!!!!!!!!!! Όπως και πίσω από κάτι Hyundai. Είναι κάτι ελεηνά αμάξια.

Admin
23-12-08, 01:38
1ον: Η Angelina Jolie δεν είναι Ιταλίδα :Ρ
2ον: Μη μου βάζεις τη καθεμιά που την έχουν πλακώσει 50 μακιγιέρ και κάμερες, δες τη χωρίς μακιγιάζ και τα λέμε :Ρ
κ μην τοπεις αυτό για τις σκουριές παραέξω, θα γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι :Ρ

Επίσης, προς τον professore: προτιμάς μια μ00νάρα από τη ΜΑΡΙΚΑ; (εσύ δε το έγραψες; )

1ον) ΜΑΡΙΚΑ δεν είναι κάτι αμάξια όπως τα kadett c coupe και τα MANTA και τα ASCONA B, που να χτυπιέσαι.
2ον) προτιμάς τη μ00νάρα την Ιταλίδα... η οποία μόνο σ'εσένα δε κάθεται κ την έχει πάρει όλη η παρέα σου... δεν είναι αξιόπιστη (θα σε αφήσει - όπως και το Ιταλικό, σε αφήνει στο δρόμο) και είναι μεν όμορφη αλλά μόνο ομορφιά πληρώνεις.. γιατί από αξιοπιστία, κλάφτα... ήρθες στα λόγια μας λοιπόν :)
Πάρε λοιπόν μια μ00νάρα Ιταλίδα να στην πηδάμε όλοι εμείς (στο δρόμο με τις μαρίκες μας) και μόνο εσύ να μην την πηδάς (αλλά στα μπινελίκια μόνο) :)

χαχαχαχα

ΥΓ: Asconan εδώ

IL PROFESSORE
23-12-08, 11:59
1ον: Η Angelina Jolie δεν είναι Ιταλίδα :Ρ
2ον: Μη μου βάζεις τη καθεμιά που την έχουν πλακώσει 50 μακιγιέρ και κάμερες, δες τη χωρίς μακιγιάζ και τα λέμε :Ρ
κ μην τοπεις αυτό για τις σκουριές παραέξω, θα γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι :Ρ

Επίσης, προς τον professore: προτιμάς μια μ00νάρα από τη ΜΑΡΙΚΑ; (εσύ δε το έγραψες; )

1ον) ΜΑΡΙΚΑ δεν είναι κάτι αμάξια όπως τα kadett c coupe και τα MANTA και τα ASCONA B, που να χτυπιέσαι.
2ον) προτιμάς τη μ00νάρα την Ιταλίδα... η οποία μόνο σ'εσένα δε κάθεται κ την έχει πάρει όλη η παρέα σου... δεν είναι αξιόπιστη (θα σε αφήσει - όπως και το Ιταλικό, σε αφήνει στο δρόμο) και είναι μεν όμορφη αλλά μόνο ομορφιά πληρώνεις.. γιατί από αξιοπιστία, κλάφτα... ήρθες στα λόγια μας λοιπόν :)
Πάρε λοιπόν μια μ00νάρα Ιταλίδα να στην πηδάμε όλοι εμείς (στο δρόμο με τις μαρίκες μας) και μόνο εσύ να μην την πηδάς (αλλά στα μπινελίκια μόνο) :)

χαχαχαχα

ΥΓ: Asconan εδώ

Λοιπον...
1ον)Σωστα το τόνισες αυτο για μένα γιατι αν δεν το ελεγες εσυ θα πετιοντουσαν 2-3 ακόμη. Διευκρίνυση: Η Μαρικα είναι μία ανικανοποίητη μερσεντα ή γκόλφω που εχει κατι χρονακια να δει χαρα στα σκελια της. Για ρίξε και μία ματιά εδω http://opel-club.gr/vbulletin/showpost.php?p=146787&postcount=86 :cool:
2ον)Απο την στιγμή που μιλάμε για ΓΚΟΜΕΝΑ και οχι για ΓΑΜΟ ιδού ενα ακόμη της αποψής μου http://opel-club.gr/vbulletin/showpost.php?p=146806&postcount=534
Καταλαβες τι θα προτιμούσα για συμβίωση? Oχι προς θεού την μαρίκα...Την τζούλια μπορεί υπο προυποθέσεις...αν και δν ξέρω για ποσο:cool:Κατανοητός Asconan?:D

Admin
23-12-08, 16:55
πριν καν να κοιτάξω τα topics, να σου πω ότι δηλώνω παντρεμένος με την Ascona... και έχω υπερήφανα πει σε αρκετές γυναίκες για πάρτη της να πάνε στο διάολο :Ρ :)

ΥΓ: Μαζί σου στο να γουστάρεις κ κάτι άλλο εκτός από Γερμανικά, είτε αυτό είναι Ιταλικό είτε ο,τιδήποτε. Αλλά για άλλους λογους γουστάρουμε τα Γερμανικά, για άλλους τα Ιταλικά κ πάει λέγοντας. OVERALL πάντως, γουστάρω Γερμανικά και συγκεκριμένα παλαιά πισοκίνητα και ακόμα πιο συγκεκριμένα τα Ascona / Manta B

IRMSCHER
23-12-08, 17:49
Περαστικά ρε catman :( :(
Μακάρι να το φτιάξεις και να γίνει καλύτερο απο πριν!

jimjimmanta
23-12-08, 18:53
εγω δεν θα κατσω να σας εξηγησω ποιο αυτοκινητο αντιπροσωπευει η καθε γκομενα ....
η καθε γκομενα ομως ειτε τζουλια ειτε μαρικα λεγεται αν της κατσει αυτος με την mercedes τοτε να ξερεται οτι στο μιλανο θα πατε χωρις συνοδηγο. οποτε βαλτε μια φουσκωτη τζουλια ή μαρικα στο ιταλικο πορτ μπαγκαζ σας, να σας κραταει συντροφια κατα την παραμονη σας στο μιλανο. lol

xaris65
23-12-08, 19:19
εγω δεν θα κατσω να σας εξηγησω ποιο αυτοκινητο αντιπροσωπευει η καθε γκομενα ....
η καθε γκομενα ομως ειτε τζουλια ειτε μαρικα λεγεται αν της κατσει αυτος με την mercedes τοτε να ξερεται οτι στο μιλανο θα πατε χωρις συνοδηγο. οποτε βαλτε μια φουσκωτη τζουλια ή μαρικα στο ιταλικο πορτ μπαγκαζ σας, να σας κραταει συντροφια κατα την παραμονη σας στο μιλανο. lol

και αν της κατσει καποιος με ferrari τι θα γινει τοτε?

IL PROFESSORE
23-12-08, 19:33
πριν καν να κοιτάξω τα topics, να σου πω ότι δηλώνω παντρεμένος με την Ascona... και έχω υπερήφανα πει σε αρκετές γυναίκες για πάρτη της να πάνε στο διάολο :Ρ :)

ΥΓ: Μαζί σου στο να γουστάρεις κ κάτι άλλο εκτός από Γερμανικά, είτε αυτό είναι Ιταλικό είτε ο,τιδήποτε. Αλλά για άλλους λογους γουστάρουμε τα Γερμανικά, για άλλους τα Ιταλικά κ πάει λέγοντας. OVERALL πάντως, γουστάρω Γερμανικά και συγκεκριμένα παλαιά πισοκίνητα και ακόμα πιο συγκεκριμένα τα Ascona / Manta B
+1000 στα Bold

jimjimmanta
24-12-08, 04:14
και αν της κατσει καποιος με ferrari τι θα γινει τοτε?

αποκλειεται !!! η ferrari ετσι κι αλλοιως ειναι ... μονοθεσια xaxa5

xaris65
25-12-08, 20:53
αποκλειεται !!! η ferrari ετσι κι αλλοιως ειναι ... μονοθεσια xaxa5

δηλ η f 430 ειναι μονοθεσια?

ASCONAN
25-12-08, 22:41
Πάρε πρώτα Ferrari και μετά έλα να συζητήσουμε το ενδεχόμενο :)

DJ Marios
26-12-08, 02:34
Να αναψω λιγο τα αιματα....

Το παρακατω τουμπανο punto το βλεπω εδω και 5 χρονια, αρα δεν εχει παρει φωτια ουτε τιποτα απο αυτα που λετε και το αμαξι μιλαμε ειναι πολυ τουμπανο.
http://imageshack.gr/files/lo6vc0rpi6iw6734onw1_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=lo6vc0rpi6iw6734onw1.jpg)http://imageshack.gr/files/a339faljx2nbzs8fzysn_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=a339faljx2nbzs8fzysn.jpg)

Οπως και αυτο το UNO
http://imageshack.gr/files/57jdh0lj6ms0e30maba2_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=57jdh0lj6ms0e30maba2.jpg)

Προσκυναω στα παραπανω -saliaris--saliaris--saliaris-

PNS
26-12-08, 03:03
τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ

http://www.youtube.com/watch?v=7Bd8yv1j6cw&feature=related

ASCONAN
26-12-08, 03:08
Το Punto είναι offtopic. Εδώ λέμε για Ιταλικά, όχι Αυστραλέζικα!

http://www.iol.ie/~pjmathew/gifs/anikang.gif

DJ Marios
26-12-08, 03:15
τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ τοϊνγκ

http://www.youtube.com/watch?v=7Bd8yv1j6cw&feature=related

Ενω το ascona που εχεις στο avatar σου δεν ειναι καγκουριστικο...

Τεσπα, το uno δεν το θεωρω καγκουρια. Που να το χωρεσει τo intercooler.
Οσο για το punto ενταξει πλησιαζει λιγο την καγκουρια.

fANis
26-12-08, 03:59
Πλησιάζει :p
Καλόόόόόόόόόόόό!

PNS
26-12-08, 03:59
ΑSCONAN τι λέει ρε το άτομο?? άκου εκεί καγκουρίστικο ascona, τα ascona είναι ιερά αμάξια!!! :D :D :D :D :D :D :D

ASCONAN
26-12-08, 04:20
PNS, το γνωρίζω το συγκεκριμένο, και sorry, αλλά από εμφάνιση θα συμφωνήσω κ εγώ ότι είναι, ασχέτως του ότι είναι δυνατό. Γούστα είναι αυτά :)

Φυσικά δεν αναιρεί την άποψή μου για το Punto, ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος ;) Το topic μιλάει για Ιταλικά ;)

Και αμάν βρε PNS, το nick μου είναι με C, όχι με Κ :)

PNS
26-12-08, 04:36
sorry αλλά είναι απο συνίθεια! :D :D :D :) :) :) :)

teddy
26-12-08, 22:57
http://imageshack.gr/files/lo6vc0rpi6iw6734onw1_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=lo6vc0rpi6iw6734onw1.jpg)

δεν με νοιαζει αν ειναι 700 αλογα,δεν με νοιαζει αν ειναι το καλυτρο αμαξι του κοσμου...
απο την στιγμη που στο πλαϊνο σποϊλερ εχει μουφα αεραγωγο και επανω ο ιεροσυλος εχει το αλογακι της ferrari...τι να πω???

s5zax
26-12-08, 23:03
Χαχαχα ο παππους...πατριωτης...

jimmy-gtc
26-12-08, 23:09
απ οτι φαινεται το παλικαρι ειναι απο την Λαρισα. ενταξει το αλογακι ισως ειναι και της ΑΕΛ :D:D:p
οχι και ιεροσυλος ομως. μην ξεχνας οτι η ferrari ειναι της fiat και τοτε ιεροσυλοι θα ηταν και αυτοι που στα μονοθεσια εχουν το σημα της fiat . ενταξει εγω δεν θα το εβαζα παντως.
για να γινω πιο συγκεκριμενος δεν θα επαιρνα fiat

ASCONAN
27-12-08, 01:01
ε ΟΧΙ... ΕΛΕΟΣ δηλαδή... να μου βάζεις το λογότυπο της ferrari σε καγγουροσπόιλερ ενός κακόγουστου κίτρινου μαϊμουδοειδούς 4τροχου, σε κάνει όχι κάγγουρα αλλά ΓΥΦΤΟ...

τα CD που κρέμονται πάνω από το ταμπλό και το σεμεδάκι της γιαγιάς του έλειπε... αχαχχααχ

jimjimmanta
27-12-08, 01:34
ε ΟΧΙ... ΕΛΕΟΣ δηλαδή... να μου βάζεις το λογότυπο της ferrari σε καγγουροσπόιλερ ενός κακόγουστου κίτρινου μαϊμουδοειδούς 4τροχου, σε κάνει όχι κάγγουρα αλλά ΓΥΦΤΟ...

τα CD που κρέμονται πάνω από το ταμπλό και το σεμεδάκι της γιαγιάς του έλειπε... αχαχχααχ

μητσο τα cd που κρεμονται απο τον καθρεπτη δεν ειναι λογω καγκουριας. για τους μπατσους τα βαζουν.

ρε παιδια πως ειναι δυνατον να σας αρεσει το punto και το uno? να μην εφταναν τα λεφτα σας για κατι καλυτερο ή να μην γουσταρετε να δωσετε κατι παραπανω το καταλαβαινω. να γουσταρετε μια gulieta και αυτο το καταλαβαινω.
αλλα να γουσταρετε αυτο το πραγμα με τον ελεεινο αεραγωγο στο καπο των 15 ευρω που φορανε ολα τα αλβανεζικα hyundai ελεος ....

δεν φτανει που βαζουν αυτο το πραγμα τον αεραγωγο των 15 ευρω ... τρυπανε και το καπο κιολας .... να βρεχεται η μηχανη .......

αμ αυτος ο μονος υαλοκαθαριστηρας ??? που καθαριζει το τζαμι σε μισοφεγγαρο ... και μενει μες την μεση μην τυχον περασει απαρατηρητος ... lol

για τα γωνιακα τελειωματα του προφυλακτηρα δεν το συζηταμε ......

κριμα που ενα τετοιο αυτοκινητο δεν το φωτογραφισατε νυχτα να δουμε και τα αναριθμητα λαμπακια του ...
αλλοι στολιζουν δεντρο .... αλλοι στολιζουν .... punto lol

DJ Marios
27-12-08, 02:40
Aυτο που ξερω ειναι οτι ειναι τουμπανο (οχι σε εμφανιση αλλα σε βελτιωση) και τη μασκα μπροστα προφανως την εχει αλλαξει γιατι δεν χωρουσε το intercooler καθως και το καπο για να τραβαει καλυτερα αερα η φιλτροχοανη και να αεριζεται η τουρμπινα (η οποια απο κοντα φαινεται).

Oσο για τα λαμπακια που ειπε καποιος σας πληροφορω δεν εχει ουτε ενα.

PNS
27-12-08, 03:14
παιδιά δεν διαφωνώ με κανέναν αλλά κατά την γνώμη μου αν φτιάξεις pudo είσαι πολύ απλά GTPK.

GiorgosThess
27-12-08, 03:24
Το seicento μου πιο ομορφο ειναι...
Μανησιο με Abarth Look :)

DJ Marios
27-12-08, 03:37
παιδιά δεν διαφωνώ με κανέναν αλλά κατά την γνώμη μου αν φτιάξεις pudo είσαι πολύ απλά GTPK.

Eγω προσωπικα δεν θα εφτιαχνα punto, αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και τον γτπκ οποιος το φτιαχνει...

GeDiM
27-12-08, 11:28
http://imageshack.gr/files/lo6vc0rpi6iw6734onw1_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=lo6vc0rpi6iw6734onw1.jpg)

δεν με νοιαζει αν ειναι 700 αλογα,δεν με νοιαζει αν ειναι το καλυτρο αμαξι του κοσμου...
απο την στιγμη που στο πλαϊνο σποϊλερ εχει μουφα αεραγωγο και επανω ο ιεροσυλος εχει το αλογακι της ferrari...τι να πω???

Egw 9ymamai oti pio palia eixe ginei olokliros salos me tin dhmosiopoihsh pinakidas aytokinhtou se kapoio thread apo kapoion... Ki emena to sygkekrimeno ftiaksimo mou fainetai too much alla mipws 9a eprepe na kalyf9ei i pinakida tou??

ASCONAN
27-12-08, 11:48
κ πάλι από όσο το έψαξα δεν είναι παράνομο κ δε μπορεί να σου πει κανείς τίποτα...

εγώ τις σβήνω πάντα γιατί το ζητάνε τα μέλη μας... αλλά ΟΝΤΩΣ, η πινακίδα ΔΕΝ είναι προσωπικό δεδομένο. Είχαμε κ μια σχετική συζήτηση κάποτε εδώ μέσα... :Ρ

gyubrush
27-12-08, 13:05
Οτι υπαρχουν καγκουρες,υπαρχουν και κινουνται με οτι αυτοκινητο υπαρχει.
Μια βολτα απο το Σχιστο θα κανεις και θα δεις κατι ascona και manta με φλοκατες μεσα και αλογοουρες κρεμασμενες απο τους καθρεπτες καθως και κατι απλωστρες πισω για αεροτομες σπεσιαλ!

IL PROFESSORE
27-12-08, 15:10
κ πάλι από όσο το έψαξα δεν είναι παράνομο κ δε μπορεί να σου πει κανείς τίποτα...

εγώ τις σβήνω πάντα γιατί το ζητάνε τα μέλη μας... αλλά ΟΝΤΩΣ, η πινακίδα ΔΕΝ είναι προσωπικό δεδομένο. Είχαμε κ μια σχετική συζήτηση κάποτε εδώ μέσα... :Ρ
Mα η πινακιδα αυτο το νόημα εχει. Αν καποιο αυτοκίνητο σκοτώσει εναν πεζό απο που θα αναγνωριστεί?

slalom
27-12-08, 20:09
Είδα ένα Lybra σήμερα, το θυμάται κανείς?

IL PROFESSORE
27-12-08, 20:50
Είδα ένα Lybra σήμερα, το θυμάται κανείς?
Το θυμάμαι εγω..ελεινό κατ εμε...Και φλώρικο...

IRMSCHER
27-12-08, 21:01
Ένα συλλεκτικό κομμάτι της Lancia δεν είναι αυτό ? Πρέπει να βγήκε σε 1000 κομμάτια μόνο!

IL PROFESSORE
27-12-08, 21:27
Ένα συλλεκτικό κομμάτι της Lancia δεν είναι αυτό ? Πρέπει να βγήκε σε 1000 κομμάτια μόνο!
Mπα..συλλεκτικό δεν ήταν αλλα δεν νομίζω να κυκλοφορησαν περισσότερα...

pro_crossaro
28-12-08, 00:39
Το χουμε ξανασυζητησει αλλα η δεν ειναι παρανομο να δημοσιοποιεις φωτογραφια αυτοκινητου με την πινακιδα ακαλυπτη!
Το συγκεκριμενο Punto πρεπει να το χω δει απο κοντα! Ειναι απο τη Θεσσαλια και ειναι πολυ δυνατο! Τωρα απο εμφανιση ολα ειναι θεμα γουστου! Προσωπικα δε μου αρεσει οπως ουτε η κακογουστια του πορτοκαλι ASCONA look F&F Supra!
Και δυστυχως το να βιαζουν αυτοκινητα δεν εχει ορια! Απο TOYOTA, DATSUN μεχρι BMW και περα!
Τις προαλες ειδα ενα Α6 πρωτης γενιας βαμμενο σε ενα αθλιο ανοιχτο πορτοκαλι μεταλλικο!
Καθως και ενα κακομοιρο IMPREZA που το ξεφτυλισανε τελειως!
Εχω και φωτο απο αυτο καθως και απο ενα ASTRA F στην Καρδιτσα που μαλλον παρακαλαει για να παει για σκραπ μπας και γλιτωσει το δουλεμα!
PNS τα punto μοιραζανε το τσαι με τα λιτρα!
Οποτε σιγουρα δεν ειναι γτπκ αυτοι που τα βελτιωνουνε!
Αντιθετα για κατι σκουπιδια VAG θα λεγα οτι ισχυει αυτο!

Δεν ηταν συλλεκτικο!
Απλα εμπορικη αποτυχια!
Ουτε γνωστος ηθοποιος του HOLLYHOOD δεν καταφερε να το σωσει!

Kapten
28-12-08, 00:50
Ρε παιδια τα ιταλικα ειναι σαν τις αλανιαρες γκομενες που θα βγεις για να γουσταρεις και να κανεις το εφε σου!
Ειναι τα αυτοκινητα που οταν τα κυκλοφορεις θα σε προσεξουν ολοι!Οι πιθανοτητες κατω απο το καπο να βρεις βλενορεια ή συφηλη ειναι αυξημενες αλλα θα βγαλεις γουστα!
Στον αντιποδα τα γερμανικα ειναι σαν τις καλες νοικοκυρες θα στηριξουν την οικογενειακη εστια σχεδον για παντα!Αν δειξεις και τον σεβασμο που θελουν θα περασεις πολυ καλα!Δε θα εισαι ομως ποτε celebrity!!!
Τα αυτοκινητα φτιαχνονται για αντρες!!Οποτε οι κατασκευαστες πρεπει να καλυπτουν αλλα τα γουστα!!!!
Αλλωστε απο μια εταιρια με μεσογειακο ταπεραμεντο εγω προσωπικα δεν θα περιμενα τη σοβαροτητα και την φερρεγγυοτητα του βορειου ευρωπαιου!Οπως επισης απο τον τυπικο και αυτοματοποιημενο γερμανο ποτε δεν θα περιμενα το νοτιοευρωπαικο παθος και την ηλιολουστη σχεδιαση!!!

jimmy-gtc
28-12-08, 00:58
θυμαμαι πριν 4 χρονια σε ενα ραλλυ "κενταυρος" το πως επιασε φωτια ενα punto gt ενος μ@λ@κ@ θεατη που μας ειχε ζαλισει πανω-κατω πριν αρχισει ο αγωνας και να ανοιγει την τουρμπινα επιτηδες. ξαφνικα αρχισαν να βγαινουν φλογες απ την μηχανη και μετα απο μεσα απ το ταμπλο.

PNS
28-12-08, 01:02
Eγω προσωπικα δεν θα εφτιαχνα punto, αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και τον γτπκ οποιος το φτιαχνει...

ούτε εγώ θα εύτιαχνα pudo με καμία δύναμη...

Δημίτρη οι πινακίδες κανονικά πρέπει να σβίνονται πρός όφελος του καθενός, επίσεις αν αφίσεις Π.Χ στο ascona σου την πηνακίδα σε μία φωτό και μετά απο λίγο καιρό βγάλεις μία άλη και σβουρίζεις Π.Χ μπορεί πολύ εύκολα ο καθένας "κακός" να σε καρφώσει.

DJ Marios
28-12-08, 01:05
Συνηθως τις σβηνω τις πινακιδες αλλα αυτη τη φορα ξεχασα.Ομως αφου δεν ειναι παρανομο δεν υπαρχει πρβλημα.
Αυτο το punto ειναι απο τη Λαρισα και οντως ειναι πολυ δυνατο. Χθες που ημουν στην Λαρισα το ξαναειδα, μπορω να σας πω και οδο αν θελετε.

IL PROFESSORE
28-12-08, 01:11
Το χουμε ξανασυζητησει αλλα η δεν ειναι παρανομο να δημοσιοποιεις φωτογραφια αυτοκινητου με την πινακιδα ακαλυπτη!
Το συγκεκριμενο Punto πρεπει να το χω δει απο κοντα! Ειναι απο τη Θεσσαλια και ειναι πολυ δυνατο! Τωρα απο εμφανιση ολα ειναι θεμα γουστου! Προσωπικα δε μου αρεσει οπως ουτε η κακογουστια του πορτοκαλι ASCONA look F&F Supra!
Και δυστυχως το να βιαζουν αυτοκινητα δεν εχει ορια! Απο TOYOTA, DATSUN μεχρι BMW και περα!
Τις προαλες ειδα ενα Α6 πρωτης γενιας βαμμενο σε ενα αθλιο ανοιχτο πορτοκαλι μεταλλικο!
Καθως και ενα κακομοιρο IMPREZA που το ξεφτυλισανε τελειως!
Εχω και φωτο απο αυτο καθως και απο ενα ASTRA F στην Καρδιτσα που μαλλον παρακαλαει για να παει για σκραπ μπας και γλιτωσει το δουλεμα!
PNS τα punto μοιραζανε το τσαι με τα λιτρα!
Οποτε σιγουρα δεν ειναι γτπκ αυτοι που τα βελτιωνουνε!
Αντιθετα για κατι σκουπιδια VAG θα λεγα οτι ισχυει αυτο!

Δεν ηταν συλλεκτικο!
Απλα εμπορικη αποτυχια!
Ουτε γνωστος ηθοποιος του HOLLYHOOD δεν καταφερε να το σωσει!
Toν Χαρισον Φορντ λες? lol
To Audi οσο και να το φανταζομαι σε πορτοκαλακι δεν μου φαίνεται ασχημο...αν υπαρχει φωτο ας ποσταριστεί..
Βελτίωση σε Punto ναι αλλα οχι ******ες του στιλ φερραρι κτλ
Κάτι τέτοιο ναι, ισως χωρις φρυδια...
http://www.motorimania.it/auto_navigatori/Fiat_punto_gt/images/Fiat_punto_gt_l.JPG

DJ Marios
28-12-08, 01:22
θυμαμαι πριν 4 χρονια σε ενα ραλλυ "κενταυρος" το πως επιασε φωτια ενα punto gt ενος μ@λ@κ@ θεατη που μας ειχε ζαλισει πανω-κατω πριν αρχισει ο αγωνας και να ανοιγει την τουρμπινα επιτηδες. ξαφνικα αρχισαν να βγαινουν φλογες απ την μηχανη και μετα απο μεσα απ το ταμπλο.

Οπως μας ειχε ζαλισει στο ραλλυ Οθρυς ενας απο εδω με corsa opc με τη διαφορα οτι δεν πηρε φωτια αν και πολυ θα το ηθελα lol

jimmy-gtc
28-12-08, 01:23
ρε 2 ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ μ αυτο κιτρινα-μαυρα κυκλοφορουν και στον Βολο. το ενα το εχει ενας γνωστος μου.. αυτο λες να ειναι το 2ο?? :D

jimmy-gtc
28-12-08, 01:25
Οπως μας ειχε ζαλισει στο ραλλυ Οθρυς ενας απο εδω με corsa opc με τη διαφορα οτι δεν πηρε φωτια αν και πολυ θα το ηθελα lol
οχι και να παρει φωτια το corsa. τι ειναι?? fiat?? :)

IL PROFESSORE
28-12-08, 01:26
Σε τεοιες περιπτώσεις συνήθως ο οδηγός κανει την ******α και τοτε πεφτει ΤΟ γελιο...

jimevi13
07-01-09, 12:39
ρε Ζαχο που εισαι???ας ρίξω και εγω λίγο λαδάκι στην φωτιά και κανα 2 καρβουνα να κάνουμε τραπέζι!!!μπριζολες κανεις??? κανενα κοψίδι ρε σεις.αφου αρπαζουν μόνα (ετσι λενε τα σχόλια κάτω απο τα video)τους ας το επωφεληθούμε για μασα!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=7kelwOf01UI
http://www.youtube.com/watch?v=WsRfPy-7bf0&feature=related

γιατι τα opel και στον γκρεμο να πεσουν ουτε φωτια θα παρουν αλλα και θα σε σωσουν!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=eijz-nedv7I&feature=related

jimmy-gtc
07-01-09, 15:06
το συγκεκριμενο ιταλικο ομως δεν αντεχω να το βλεπω να καιγεται. στεναχωριεμαι περισσοτερο απ τον ιδιοκτητη cry1
http://www.youtube.com/watch?v=0vTc-kKEnUU&feature=related

NIKOS.OPC
07-01-09, 15:23
Και δεν εισαι ο μονος!

jimjimmanta
07-01-09, 17:29
απο οτι ακουσα θα παρει 5 χιλιαδες εκτατους η πυροσβεστικη γιατι ειχαν ανοδο οι πωλησεις ιταλικων αυτοκινητων στην χωρα μας xaxa5

DJ Marios
08-01-09, 02:20
xaxa5 xaxa5

xaris65
12-01-09, 19:14
χθες οδηγησα ενα αστρα 1.4 2000 και καθως ειχα συνηθισει στην λανσια πηγα να σκοτωθω.ρε παιδια αληθεια εχετε οδηγησει ποτε ιταλικο αυτοκινητο.

jimjimmanta
12-01-09, 20:32
χθες οδηγησα ενα αστρα 1.4 2000 και καθως ειχα συνηθισει στην λανσια πηγα να σκοτωθω.ρε παιδια αληθεια εχετε οδηγησει ποτε ιταλικο αυτοκινητο.

μας δουλευεις??? καταφερες τετοιο πραγμα? μηπως εχεις και ... βιντεακι??? xaxa5
δηλαδη πως εγινε? δεν ειδες και δεν σταματησες στο κοκκινο και πηγε να σε πατησει μια νταλικα??? xaxa5

εγω εχω οδηγησει : fiat panda (το καινουριο), seicento, uno, berlineta, mirafiori, 128, lancia y, alfa 133, 145, 156 1.8, και λεω παρε το ενα χτυπα το αλλο. ειδικα τα μοντελα περασμενων δεκαετιων δεν μπορεις καν να τα οδηγησεις.

με το που πηρα το fiat panda στα χερια μου ολοκαινουριο, μεσα σε 5 λεπτα αποφασισα να φτιαξω το παραμελημενο manta μου!!! αν δεν καβαλαγα αυτην την μλκια ισως τωρα να μην ειχα κανει τιποτα στο manta και να το ειχα σε μια γωνια παρατημενο με ενα χτυπημενο διαφορικο.
απορω κι εγω με τον εαυτο μου δηλαδη. μπηκα σε ενα ολοκαινουριο ιταλικο και δεν εκτιμησα την κ@βλα του, τον σχεδιασμο του, τις επιδοσεις του, το οτι θα μπορουσε να ειναι μια σουπερ γκομεναρα ... δεν ξερω κι εγω τι αλλο .... και πεθυμησα την αρχαιολογια ...........τελικα αβυσσος η ....... κατασκευη του ιταλου lol

GJIKAS
13-01-09, 00:17
Τζιμαρα μια χαρα τα λες..Μαντα για παντα ρε φιλε.Αντε με το καλο να τελειωσω και το δικο μου να βγουμε Αθηνα μαζι.Ν.Ηρακλειο μενει ο αδερφος μου και μπορω να ερχομαι.Ειμαστε κοντα?

xaris65
13-01-09, 00:20
καλα την berlineta,αστην δεν εχει φτιαξει η οπελ ακομα αμαξι που να στριβει ετσι,μιλαμε στα 1300παντα.διαβασε παλιο αρθρο απο 4τροχους και θα δεις.ειχαμε παλια γιαυτο σου λεω.
κιαυτος που μου εδωσε το αστρα berlineta ειχε παλια και λεει τα ιδια με μενα.

pro_crossaro
13-01-09, 13:15
Τζιμαρα μια χαρα τα λες..Μαντα για παντα ρε φιλε.Αντε με το καλο να τελειωσω και το δικο μου να βγουμε Αθηνα μαζι.Ν.Ηρακλειο μενει ο αδερφος μου και μπορω να ερχομαι.Ειμαστε κοντα?

To Ν.Ηρακλειο ειναι αρκετα μακρια απο τον Πειραια!
Σκεψουν οτι ειναι το νοτιοτερο τμημα των Βορειων Προαστειων!
Με τον ηλακτρικο ειναι κανα μισαωρο!
Με το αμαξι και χωρις πολυ κινηση απο εθνικη ειναι πολυ λιγοτερο!
Αλλα αμα εχει κινησει χεστο!
Ουσιαστικα εχεις να διανυσεις την εθνικη οδο απο την μεταμορφωση(ή Φιλαδελφεια αλλα δε νομιζω οτι βολευει) μεχρι τον Πειραια!
Σε κατατοπισα καθόλου?

alfa 133, αυτη ηταν καλη?
Σου αρεσε?
Αληθεια ειναι one off?
Εχεις δικιο ρε συ!
Κονσερβες σκετες!
Τι να ξερουν αυτοι απο οδηγηση και απο αυτοκινητα!
Μηπως εχουν παρει και κανενα πρωταθλημα?
Τους ρεμπεσκεδες!
Εχεις απολυτο δικιο φιλε!
Μπραβο!

jimjimmanta
13-01-09, 13:33
καλα την berlineta,αστην δεν εχει φτιαξει η οπελ ακομα αμαξι που να στριβει ετσι,μιλαμε στα 1300παντα.διαβασε παλιο αρθρο απο 4τροχους και θα δεις.ειχαμε παλια γιαυτο σου λεω.

εστριβε αυτο το πραγμα??? τι να πω? μου θυμιζει την φαση που πεθαινει καποιος και ολοι λενε τι καλος ανθρωπος ηταν, παρολο που οσο ζουσε ο ρωχαμης ηταν αγγελουδι μπροστα του.
πανω σε πατινια το στριβατε? ακαμψια αγνωστη λεξη, πατημα στο δρομο αλλα λογια να αγαπιομαστε και ροδες συγκλινουσες !!!
αλλα αντε και εστριβες .... πως το οδηγουσες δεν μας ειπες. γιατι πριν στριψει αυτο το πραμα πρεπει πρωτα να το κανεις να ξεκινησει. πως περναγες το ποδι σου πισω απο την μαμα κονσολα για να πατησεις γκαζι???? μηπως εχεις καμια φωτο απο το ταμπλο του να δουμε την κορυφαια εργονομια??? και μια ερωτηση "κρισεως" : ειχες δοκιμασει ποτε να πλυνεις με αζαξ το καντραν??? lol

ASCONAN
13-01-09, 17:02

Τι με νοιάζει εμένα τι γράφουν οι πληρωμένοι και άσχετοι συντάκτες στις παλιοφυλλάδες;

Στην πράξη σε θέλω :)

jimjimmanta
13-01-09, 17:34

πιο κοντα ειναι η ... κορινθος παρα το νεο ηρακλειο xaxa5

pro_crossaro
13-01-09, 17:49
Μιτσο!
Μονιμως των κωλο τους μπορουσαν να δουν τα Γερμανικα απο τα ιταλικα στο παγκοσμιο πρωταθλημα!
Και ειδικα τα OPEL με μονη διακριση ενα πρωταθλημα οδηγων!

http://en.wikipedia.org/wiki/World_Rally_Championship#Champions

Ποια πραξη θες να δεις?
Ποτε ηταν το "μαμα" manta πιο γρηγορο απο μια "μαμα" GTV?
Kαι πιο προσθιοκινητο Γερμανικο εστριβε οπως οι ALFASUD?

xaris65
13-01-09, 19:45
http://www.thehuntinglife.com/forums/uploads/monthly_10_2007/post-33-1192365109.jpg[IMG]
ρε παιδια πιο καντετ θα στειθει διπλα του.
1.3 75αλογα οταν τα ασκονα στα 1.6 ειχαν 70.

jimevi13
13-01-09, 19:45
παιξτε λιγο με τις κατηγοριες και τα συνολα βλαβων ανα εταιρεια!!
http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_montdata.asp?

xaris65
13-01-09, 19:52
παιξτε λιγο με τις κατηγοριες και τα συνολα βλαβων ανα εταιρεια!!
http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_montdata.asp?

βλεπω το αστρα ειναι πανω απο το μπραβο σε ζημιες.

jimevi13
13-01-09, 20:54
τι σου λεει ομως ο σημαιοφόρος της ζημιας??????

jimevi13
13-01-09, 20:55
με διαφορά δυνοσαύρων(οι τιμες ζημιών ειναι αιώνες μπροστα!!!!) παντα!!!!

jimevi13
13-01-09, 20:57
και φιλε xaris65 παραδεξου το!!!Η Ιταλία βγάζει μονο όμορφες γυναίκες,pizza και μακαρωνάδες(οχι παντα!!!)!!!Ασε την τεχνογνωσία για άλλες χώρες που δεν αυταναφλεγονται!!!

jimjimmanta
14-01-09, 00:51
http://www.thehuntinglife.com/forums/uploads/monthly_10_2007/post-33-1192365109.jpg[IMG]

γμω τα αυτοκινητα. εγω το εχω οδηγησει και το ξερω απο πρωτο χερι. αλλα μην μας το δειχνετε μονο σε φωτογραφιες γιατι δεν εχει φωτογενεια. να μας φερετε μερικα απο αυτα και live σε καμια συναντηση. να διοργανωσουμε και καμια εκδρομη ολοι μαζι ...
παντως φερτε μερικα να τα δουνε τα παιδια απο κοντα γιατι εχει πολυ ενδιαφερον αυτο το ... αυτοκινητο.

καλα κανετε και το συγκρινετε με kadett!!! εκει χανει λιγοτερο. μπροστα στα manta που ειναι η κατηγορια του ειναι ενα σκουπιδι.

DJ Marios
14-01-09, 01:18

Oντως πολυ ωραιο, αλλα στυνονται ανετα διπλα του τα kadett c coupe,αλλα και το d
Και κατι αλλο, τα ascona (b και c) φορουσαν 1.3n με 60 ιππους και 1.3s με 75 ιππους.

pro_crossaro
14-01-09, 11:15
γμω τα αυτοκινητα. εγω το εχω οδηγησει και το ξερω απο πρωτο χερι. αλλα μην μας το δειχνετε μονο σε φωτογραφιες γιατι δεν εχει φωτογενεια. να μας φερετε μερικα απο αυτα και live σε καμια συναντηση. να διοργανωσουμε και καμια εκδρομη ολοι μαζι ...
παντως φερτε μερικα να τα δουνε τα παιδια απο κοντα γιατι εχει πολυ ενδιαφερον αυτο το ... αυτοκινητο.

καλα κανετε και το συγκρινετε με kadett!!! εκει χανει λιγοτερο. μπροστα στα manta που ειναι η κατηγορια του ειναι ενα σκουπιδι.

Συγνωμη, ισως να μην καταλαβα καλα, αλλα ειπες οτι η κατηγορια του 128 3P ηταν τα μεγαλα κουπε τυπου ΜΑΝΤΑ?

jimjimmanta
14-01-09, 14:45
Συγνωμη, ισως να μην καταλαβα καλα, αλλα ειπες οτι η κατηγορια του 128 3P ηταν τα μεγαλα κουπε τυπου ΜΑΝΤΑ?

μεγαλο κουπε το manta??? μηπως εχετε μικρο ματι εκει στην ιταλια και το βλεπετε ετσι??? xaxa5
μεγαλο κουπε ειναι το monza ή αντε και το rekord. το manta ενα ταπεινο 1200αρι ηταν!!! ειδικα το manta cc ειναι σχεδον ιδιο !!!
δεν φταιω εγω που η γερμανικη κατασκευη του, επιτρεπει να βαλεις και 12κυλινδρη πανω. τι σας λεω ομως εσας .... που να τα ξερετε αυτα ???

xaris65
14-01-09, 17:21
ρε παιδια μην το ψαχνετε το αμαξι ειναι μοντ.77 και ριχνει σε ολα τα οπελ της εποχης στην κατηγορια του παντα.θελετε σε κρατημα ,σε φρενα σε γκαζια σε φινετσα .ξερω θα μου πειτε για ζημιες παλι.

pro_crossaro
14-01-09, 17:32
Λοιπον!
Το MANTA ειναι η κουπε εκδοχη τοπυ ASCONA!
Οκ μεχρι εδω?

Το ASCONA λοιπον οσο και να χτυπιεσαι δεν ειναι στην ιδια κατηγορια με το 128!
Με επιεικια να πουμε οτι ηταν στην ιδια κατηγορια με τα 131 ή αν μιλαμε για Α με 124-125!

Ποιο απο αυτα ηταν πιο αργο απο το καμαρι σου?
Ποιο εστριβε χειροτερα?

DJ Marios
15-01-09, 12:21
ρε παιδια μην το ψαχνετε το αμαξι ειναι μοντ.77 και ριχνει σε ολα τα οπελ της εποχης στην κατηγορια του παντα.θελετε σε κρατημα ,σε φρενα σε γκαζια σε φινετσα .ξερω θα μου πειτε για ζημιες παλι.

Δε ξερω τι κρατηματα εχει κτλ, αλλα σε φινετσα το kadett c coupe ειναι καλυτερο.

jimmy-gtc
15-01-09, 13:50
με το που πηρα το fiat panda στα χερια μου ολοκαινουριο, μεσα σε 5 λεπτα αποφασισα να φτιαξω το παραμελημενο manta μου!!!

τελικα εχουν και τα καλα τους τα ιταλικα. σου δινουν κινητρο να φτιαξεις το παλιο σου αμαξι :D

panoik
16-01-09, 10:51
Jimmy-gtc έχεις οδηγήσει ιταλικό?

Επιδή έχω τώρα ένα , Βεβαια συνέχιζω ναι έχω και το μικρό μωρό μου (corca c 1.4 billato) και έχω μπεί και σε astra gtc 1.6t (όταν έκανα την έρευνα αγοράς) φιλαράκι δεν συγκρίνεται από φινέτσα, κρατήματα και ποιότητα κατσκευής.
Ξέρω βέβαι ότι όταν το ιταλικό α΄ρχίζει να χαλάει την έβαψες.
Και η όπελ καλή είναι αλλά όπως είπε στην αρχή του thread ο φίλος μου ο Μιχάλης η όπελ είναι απλά μια καλή γερμανική εταιρεία με πιο ενδιαφέρουσα σχεδίαση σε σχέση με τους ανταγωνιστές της

jimmy-gtc
16-01-09, 15:46
Jimmy-gtc έχεις οδηγήσει ιταλικό?

Ξέρω βέβαι ότι όταν το ιταλικό α΄ρχίζει να χαλάει την έβαψες.

γι αυτο ακριβως μιλαω. απο πολλες εμπειριες φιλων με Fiat και alfa
το ιταλικο που ειχα οδηγησει ειχε ενα αλογακι στο σημα χωρις αυτο να σημαινει οτι και αυτα δεν
βγαζουν προβληματα. βγαζουν και πολλα μαλιστα. οκ σ αυτο συμφωνω οτι οι ιταλοι
παντα ειχαν μια ποιοτητα και μια φινετσα στα αυτοκινητα αλλα ως εκει για μενα παντα. drinks1

xaris65
16-01-09, 18:45
γι αυτο ακριβως μιλαω. απο πολλες εμπειριες φιλων με Fiat και alfa
το ιταλικο που ειχα οδηγησει ειχε ενα αλογακι στο σημα χωρις αυτο να σημαινει οτι και αυτα δεν
βγαζουν προβληματα. βγαζουν και πολλα μαλιστα. οκ σ αυτο συμφωνω οτι οι ιταλοι
παντα ειχαν μια ποιοτητα και μια φινετσα στα αυτοκινητα αλλα ως εκει για μενα παντα. drinks1

πες μου τα υπερ και τα κατα.

panoik
18-01-09, 15:11
φίλαρακι επειδή είχα και γερμανικό και γιαπωνέζικο και ιταλικό η αποψή μου είναι ότι όλα χαλάνε. Το θέμά είναι τι θες απο το αμάξι.

Το γιαπωνέζικο που είχα του άλλαζα μόνο λάδια (mitsubishi lancer 1994 1.3). Αλλά από ποιότητα και κρατήματα άστα να πάνε.
Το γερμανικό μωρό μου με είχε ταράξει στα προβλήματα και αυτά πριν αρχίσω να το σκαλίζω. Αλλά ούτε από ποιότητα έλεγε τίποτα (είναι δυνατόν να τρίζουν τα πλαστικά και τα τζάμια απο τα 12000 χλμ????) για αμάξι που έκανε σχεδόν 15000 ευρώ!!!!! Το άλφα που έχω τώρα (gt 1.8) ναιο μεν είναι λίγο πιο ευαίσθητο στις βλαβες (προς το πάρον δεν έχει τπτ αλλά από ότι διαβάζω στα αβτιστοιχα φορουμ) αλλα δεν πάιζεται από ποιότητα κατασκευής. Μπήκα και στο astra gtc 1.6t που ήθελα να πάρω. Δεν συγκρίνονται...από επιδόσεις όμως....

Γενικά νομίζω ότι τ αιταλικά κουβαλάνε την ρετσι΄νιά από την δεκαετία 70-80. Τα τελευταία μντέλα που έχουν βγάλει είναι σκυλιά. Είναι και θέμα μαρκετινγκ και διασυνδέσεων. Αν ένα οπελ η VW βγει προβληματικό θα πόυνε ότι έτυχε η παρτίδα...ασ βγάλει κανα ιταλικό πρόβλημα???? καταλαβαίνεις τι εννοώ.

DJ Marios
19-01-09, 00:53
Συμφωνω με τον panoik....τιποτα δεν ειναι τελειο.

jimjimmanta
21-01-09, 08:38
Μιτσο!
Μονιμως των κωλο τους μπορουσαν να δουν τα Γερμανικα απο τα ιταλικα στο παγκοσμιο πρωταθλημα!
Και ειδικα τα OPEL με μονη διακριση ενα πρωταθλημα οδηγων!

http://en.wikipedia.org/wiki/World_Rally_Championship#Champions

Ποια πραξη θες να δεις?
Ποτε ηταν το "μαμα" manta πιο γρηγορο απο μια "μαμα" GTV?
Kαι πιο προσθιοκινητο Γερμανικο εστριβε οπως οι ALFASUD?

απο την μια ακουμε οτι τα manta, ascona κλπ που φορανε ενα 16βαλβιδο ειναι σαν τον φρανκενσταιν.
αμα ειναι αυτα σαν τον φρανκενσταιν τοτε τα αγωνιστικα των ομαδων τι ειναι? τι σχεση εχει για παραδειγμα το peugeot που εχει μια γκομενιτσα απεναντι, με αυτο που πηρε το πρωταθλημα???
τα μισα ειναι σαν τον φρανκενσταιν τα αλλα μισα τα θαυμαζουμε?

επειδη δεν βγαζει πουθενα η κουβεντα γιατι ειστε κολλημενοι χωρις να ξερετε το γιατι θα σας πω το εξης: πρωτα πρωτα να συνηδητοποιησετε οτι το κλαμπ εδω ειναι γερμανοφιλων. αν θελετε να κανετε αντιλογο πηγαινετε στο κινα-κορεα-ινδια κλαμπ γιατι αυτοι ειναι οι αμεσοι ανταγωνιστες σας. xaxa5

εαν θελαμε ενα οχημα για να πηγαινουμε σαν μλκες απο φαναρι σε φαναρι τοτε θα ειχαμε μοτοσυκλετες. αν σωνει και καλα θελαμε να ειναι με 4 ροδες τοτε θα ειχαμε σαξοραλλα. μιας και ανεφερα τα σαξοραλλα να σας πω οτι κακως με αυτα που σας εντυπωσιαζουν σε ενα αυτοκινητο δεν ειστε γαλοφιλοι. αν δεν το εχετε καταλαβει εδω και κατι χρονια τα γαλακια σας εχουν παρει τα σωβρακα σε πραγματα που νομιζατε οτι φημιζοσασταν.
και σε αγωνες, και σε κρατηματα, και σε επιδοσεις, και στον σχεδιασμο !!! τα σχεδια των γαλικων πλεον ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα, πρωτοποριακα και καινοτομα απο των ιταλικων. οσο για τις ζημιες που γι αυτες φημιζεστε, να ξερετε οτι οι γαλοι ποτε δεν πηγαιναν πισω. lol

astrag
21-01-09, 10:46
Εγω παντως φανταζομαι τον ευατο μου μονο πισω απο αυτο το ιταλικο τιμονι !!!!!!!!!!!!!!!
\\m/\\m/
heart1heart1heart1
-ciao-

http://www.imageshack.gr/files/kiv3re4glv46phg8wvob.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=kiv3re4glv46phg8wvob.jpg)
http://www.imageshack.gr/view.php?file=kiv3re4glv46phg8wvob.jpg%5D%5BIMG%5Dhttp://www.imageshack.gr/files/kiv3re4glv46phg8wvob.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D

DJ Marios
22-01-09, 01:27
επειδη δεν βγαζει πουθενα η κουβεντα γιατι ειστε κολλημενοι χωρις να ξερετε το γιατι θα σας πω το εξης: πρωτα πρωτα να συνηδητοποιησετε οτι το κλαμπ εδω ειναι γερμανοφιλων. αν θελετε να κανετε αντιλογο πηγαινετε στο κινα-κορεα-ινδια κλαμπ γιατι αυτοι ειναι οι αμεσοι ανταγωνιστες σας. xaxa5

Tι παει να πει "το κλαμπ εδω ειναι Γερμανοφιλων", θελω να πιστευω οτι ειναι και θα ειναι ανοιχτο σε ολους.

. αν δεν το εχετε καταλαβει εδω και κατι χρονια τα γαλακια σας εχουν παρει τα σωβρακα σε πραγματα που νομιζατε οτι φημιζοσασταν.
και σε αγωνες, και σε κρατηματα, και σε επιδοσεις, και στον σχεδιασμο !!! τα σχεδια των γαλικων πλεον ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα, πρωτοποριακα και καινοτομα απο των ιταλικων. οσο για τις ζημιες που γι αυτες φημιζεστε, να ξερετε οτι οι γαλοι ποτε δεν πηγαιναν πισω. lol

Για πες ενα γαλικο με καλυτερο και πιο ενδιαφερον σχεδιασμο.

jimjimmanta
22-01-09, 02:04
<<Tι παει να πει "το κλαμπ εδω ειναι Γερμανοφιλων", θελω να πιστευω οτι ειναι και θα ειναι ανοιχτο σε ολους.>>

μα καλα, απο αυτο που εγραψα εσυ τι καταλαβες???

<<Για πες ενα γαλικο με καλυτερο και πιο ενδιαφερον σχεδιασμο.>>

μονο ενα??? ΟΛΑ!!! πες μου εσυ ενα που δεν ειναι!!!

απο αποψη σχεδιασμου και μονο: megane, clio, laguna, peugeot 106, 206, 207, 307, 607,1001(καλα το ειπα?), ...... ολα ... citroen ... pluriel, c1, c2, c3, c4 (ειδικα αυτο που εχει και το μλκια τιμονι) , ολα ....

απο τα ιταλικα μονο η lancia εχει ενδιαφερον.

απορω γιατι λεμε ακομα ιταλικα και δεν λεμε ενα σκετο fiat .......

slalom
22-01-09, 12:48
Ναι αλλά δε θα το πάρεις μόνο για να το κοιτάς και να ****ώνεις. Θα πρέπει να είναι και λειτουργικό.

HaRRiS_
22-01-09, 15:12
απο αποψη σχεδιασμου και μονο: megane, clio, laguna, peugeot 106, 206, 207, 307, 607,1001(καλα το ειπα?), ...... ολα ... citroen ... pluriel, c1, c2, c3, c4 (ειδικα αυτο που εχει και το μλκια τιμονι) , ολα ....

απο τα ιταλικα μονο η lancia εχει ενδιαφερον.

απορω γιατι λεμε ακομα ιταλικα και δεν λεμε ενα σκετο fiat .......

Με συγχωρεις ??? Αν κ βεβαια αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη κ μπορει ο καθενας μας
να πιστευει οτι θελει, αλλα θεωρεις το 206-207 πιο ομορφο απο το αστρα ???
θεωρεις τον κουβα c1-c2-c3 πιο ομορφο απο το corsa ???
Θεωρεις ενα απο 607-1000001 πιο ομορφο απο το insignia ??
Αντε κ σε κρατηματα ειναι μπροστα οι Γαλλοι, κ αυτο δεν εχει αντιρρηση κανεις ??
Αν παρουμε την πιο γρηγορση εκδοση τους συγκρινεται καμια με το opc ??
Αν παρουμε το πιο γρηγορο c2-c4 VTS απο επιδοσεις σε σχεση με corsa-astra opc μονο
σταματημενα τα περνανε....σε κανα περιπτερο, παρκαρισμενα, αντε κ σε φαναρι....

Η lancia εχει εξωτερικα ενδιαφερον αλλα απο ολα τα υπολοιπα συγνωμη αλλα δεν...

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΤ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ HARRIS_ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΙΑΙΑ Κ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΑ...

panoik
22-01-09, 16:06

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι εννοείς ότι επιδή είναι γερμανόφιλων (Νόμιζα ότι είναι κατόχων Όπελ) πάει να πει ότι δεν μπορρούμε να λέμε κάτι αλλό από το τα γερμανικά και δη τα όπελ είναι τα καλύτερα αμάξια όλων των εποχών?

Για βλάβες άντε ρώτα τους κατόχους των κόρσα C παράθυρα, κρεμαριέρα, ηχοσύστημα και όχι μόνο.
Βλάβες όπως έχουμε πει βγάζουν όλα. Ο σχεδιασμός είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ. To manta & το ascona είναι πο΄΄υ ωραία αυτοκίνητα όπως και το gtv όπως και το integrale όπως και το spider.

Τώρα για επιδόσεις ποιο μαμά σαξόραλο πάει πιο γρήγορα από ένα μαμά punto GT.
Και για κράτημα πάρε ένα αστρα και άντε βρες μια 147 και μπείτε σε στροφές....μόνο πάρε και κυάλια μαζί σου...λαμβανομένου φυσικά ότι η ικανότητα των οδηγών είναι ίδια.

Και για να μην πολυλογούμε άλλο ωραία τα όπελ (αν δεν μου αρέσανε δεν θα αγόραζα) αλλά δεν είναι ούτε ΒΜW ούτε Ferrari.
Αν το πιστεύει κάποιος αυτό τότες πάω πάσο...και εγώ μαζί του

ASCONAN
23-01-09, 05:23
σε ένα τέτοιο 4κίνητο integrale 600 αλόγων έχω μπει σε πίστα... η ****α αυτοπροσώπως παιδιά!

jimjimmanta
23-01-09, 12:32
Με συγχωρεις ??? Αν κ βεβαια αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη κ μπορει ο καθενας μας
να πιστευει οτι θελει, αλλα θεωρεις το 206-207 πιο ομορφο απο το αστρα ???
θεωρεις τον κουβα c1-c2-c3 πιο ομορφο απο το corsa ???
Θεωρεις ενα απο 607-1000001 πιο ομορφο απο το insignia ??
Αντε κ σε κρατηματα ειναι μπροστα οι Γαλλοι, κ αυτο δεν εχει αντιρρηση κανεις ??
Αν παρουμε την πιο γρηγορση εκδοση τους συγκρινεται καμια με το opc ??
Αν παρουμε το πιο γρηγορο c2-c4 VTS απο επιδοσεις σε σχεση με corsa-astra opc μονο
σταματημενα τα περνανε....σε κανα περιπτερο, παρκαρισμενα, αντε κ σε φαναρι....

Η lancia εχει εξωτερικα ενδιαφερον αλλα απο ολα τα υπολοιπα συγνωμη αλλα δεν...

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΤ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ HARRIS_ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΙΑΙΑ Κ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΑ...

δεν σε συγχωρω καθολου !!! :)
ξαναδιαβασε και καποιο ποστ παραπανω που εγραψα , γιατι δεν καταλαβες τι ειπα.

HaRRiS_
23-01-09, 13:34
δεν σε συγχωρω καθολου !!! :)
ξαναδιαβασε και καποιο ποστ παραπανω που εγραψα , γιατι δεν καταλαβες τι ειπα.

Διαβαζοντας το καλυτερα καταλαβα τον τονο που χρησιμοποιησες για να το γραψεις... :rolleyes:
λαθος συμπερασμα εβγαλα εγω.... :D:D

s5zax
01-02-09, 13:25
ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, ΙΤΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, ΙΤΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ clap1clap1clap1clap1

DJ Marios
02-02-09, 01:39
Να ηξερες μονο τι λενε στα φορουμς ιταλικων αυτοκινητων για τα γερμανικα....

Εγω παντως ειμαι και με τις δυο πλευρες.

jimevi13
02-02-09, 10:07
Η διαφορα με ΑΥΤΟ το forum ειναι ομως οτι λεμε παντα την αληθεια για ολα τα θεματα.Σε αντιθεση με τους φιλους αλλου club ΙΤΑΛΙΚΟΥ αποκρυπτουν τα προβληματα των αυτοκινητων τους!θες ενα παραδειγμα για την ασταθεια σε καποια αυτοκινητα της Alfa Romeo του ΜΙΤο το τι λενε???λοιπον διαβασε τα εξης: "Ασταθεια.. χμ.. ναι.. ειχα αποφασισει να μην μιλήσω γιαυτο μέχρι να αναφερθεί απο κάποιον για να μην τρομάξω άδικα νέους αγοραστές."ποιος εδω μεσα αποκρυπτει τα προβληματα του για να μην "αποτρεψει" νεους αγοραστες????ε?και ασχολουμε με το Alfisti γιατι θελει ο κουνιαδος μου να παρει το MITO.οποτε προσπαθω να μαθω τα θετικα και τα αρνητικα του!Αλλα απο Alfisti που υπεραμυνονται την μαρκα τους και απο το "αθλιο"site-forum τους δεν μπορεις να βγαλεις ακρη!
Εκαναν ενα topic με δικη τους δηλωση " Απο σημερα οολα τα προβληματα θα τα γραφουμε μεσα σε ενα thred ".Εχει φτασει 100 σελιδες και δεν βρισκεις τιποτα, γιατι τα εχουν ολα τα αυτοκινητα μαζι!ελεος!ωραια και καλα αλλα καλο ειναι ο αγοραστης να ξερει τα παντα απο ενα φορουμ.ΟΧΙ φρου φρου και αρωματα!

pro_crossaro
04-02-09, 16:33
απο την μια ακουμε οτι τα manta, ascona κλπ που φορανε ενα 16βαλβιδο ειναι σαν τον φρανκενσταιν.
αμα ειναι αυτα σαν τον φρανκενσταιν τοτε τα αγωνιστικα των ομαδων τι ειναι? τι σχεση εχει για παραδειγμα το peugeot που εχει μια γκομενιτσα απεναντι, με αυτο που πηρε το πρωταθλημα???
τα μισα ειναι σαν τον φρανκενσταιν τα αλλα μισα τα θαυμαζουμε?

εαν θελαμε ενα οχημα για να πηγαινουμε σαν μλκες απο φαναρι σε φαναρι τοτε θα ειχαμε μοτοσυκλετες. αν σωνει και καλα θελαμε να ειναι με 4 ροδες τοτε θα ειχαμε σαξοραλλα. μιας και ανεφερα τα σαξοραλλα να σας πω οτι κακως με αυτα που σας εντυπωσιαζουν σε ενα αυτοκινητο δεν ειστε γαλοφιλοι. αν δεν το εχετε καταλαβει εδω και κατι χρονια τα γαλακια σας εχουν παρει τα σωβρακα σε πραγματα που νομιζατε οτι φημιζοσασταν.

Α) Πριν το group B τα αγωνιστικα δεν ειχαν και τοσο τραγικες διαφορες συγκριτικα σε σχεση με τα πολιτικα.
β) Αν εμεις ειμαστε κολλημενοι(που ουτε ιταλικο εχω ουτε παιζει να αποκτησω συντομα) τοτε εσυ και κανα δυο ακομα τι ειναι. Που τους λες οτι αυτο ειναι ασπρο και σου απαντανε FIAT=αυταναφλεξη?
Γ) Λυπαμαι αλλα μπορω να κανω αντιλογο οπου γουσταρω και σιγουρα δε θα αποφασισιες εσυ για αυτο. Αν οι admin θεωρησουν την παρουσια μου μη επιθυμητη μπορουν να με κανουν ban.
Δ) Η συγκριση αφορουσε αγωνιστικα ιταλικα και αγωνιστικα γερμανικα. Αλλα μαλλον σου ειναι δυσκολο να το καταλαβεις.
Ε) Τα Fiatακια ειχαν απο παλια twincam. Για πες μου η OPEL ποτε απεκτησε. Που την ιδια περιοδο ειχε τον εκκεντροφο χαμηλα!
ΣΤ) Δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω ν ασχοληθω με PEUGEOT νεωτερο του 404 και ας το κυκλοφορουσε και η Σκλερανικοβα.
Ζ) Για κατι απο φαναρι σε φαναρι εδω μεσα υπαρχει και ολοκληρο θεμα. Οποτε φαινεται το τι νοιαζει τον κοσμο εδω μεσα.
Η) Για πες μου σε τι ειναι πρωτοποροι οι Γερμανοι?
Θ) Εχουν βγαλει οι Γαλλοι ωραιο αυτοκινητο τα τελευταια 20 χρονια?:eek: Πλακα με κανεις ή εισαι κακογουστος? Το 406 coupe ηταν πανεμορφο αλλα ηταν design by pininfarina.
Tωρα αν την ιδιομορφια τη θεωρεις ομορφια τοτε μαλλον ισχυει το δευτερο.
Ι) Να ναι καλα οι Γερμανοι που βγαζουν αξιοπιστα αυτοκινητα. Μα κανενα να μη χαλει. Ουτε να τριζει. Μωρε μπραβο.:devil:

Και για να ειμαστε σοβαροι. Καμια σχολη δεν ειναι καλυτερη. Ολες εχουν κατι για το οποιο αξιζει να ασχοληθεις μαζι τους. Και σιγουρα πλεον δεν υπαρχει αυτο που θα λεγαμε η καλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια. Και η OPEL ουτε ηταν ουτε θα ειναι ποτε. Τη γουσταρω, μου αρεσει, μεγαλωσα με αυτην αλλα μεχρι εκει.

Οσο για το alfisti οκ εχει πολλα κακα αλλα ποιο δεν εχει. Το πιο κακο που εχει ειναι η λογοκρισια παντως.

Και για να τελειωνουμε VIVA ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ!!!

s5zax
04-02-09, 16:35
Που 'χες χαθει ρε? Και μου λειψες!!!!!!!!!!!!

Γιώργος Ντάνος
05-02-09, 06:35
Πάντως το Seicento του Χθες σπέρνει. Ειναι και sporting. :)

townleader
05-02-09, 09:57
Καλημερα! Καταρχην να σας πω οτι παρολο το μικρο της ηλικιας μου εχω οδηγησει αρκετα αυτοκινητα και σημειο που να μπορεσω να διαπιστωσω καποια στοιχεια για αυτα(rx8 cosmo,A4 1600,bmw 1600,volvo s40t4,golf tsi και gt,avensis 1800 mine,carina e mine,astra 1600 mine) civic vti,corsa c 1200). Εχτες ετοιχε και θα εχω μαλλον και σημερα ενα alfa 156 1600cc και του εδωσα και καταλαβε ...το αμαξι ειχε ωραια ροπη χαμηλα και τραβαγε απο τις 2000 στροφες.Το κιβωτιο του πολυ καλο αλλα τα φρενα του δεν με εντυπωσιασαν και πολυ, μου φανηκαν αποτομα. Στις στροφες τραινο και με το asr εκτος αλλα πρεπει να εμπαινε το ατιμο γιατι με το που μου πεταγε την μουρη με ξαναβαζε μεσα στην στροφη.Γενικα δεν εντυπωσιαστικα με αυτο που λεμε ΙΤΑΛΙΚΑ. Το εσωτερικο του ομορφο αλλα μεχρι εκει...

jimjimmanta
05-02-09, 12:17
με τα Ελληνικα την παλευετε καθολου ορισμενοι???
ειπα παρτε τον πουλο απο το κλαμπ??? ειπα αν θελετε αντιλογο καντε τον με τους ανταγωνιστες σας που ειναι οι κινεζοι, οι ινδοι και οι κορεατες. αυτη ειναι η κλαση σας καταλαβετε το.
αν ηθελα να σας πω τον πουλο αρμ θα σας ελεγα οτι το κλαμπ ειναι κατοχων και φιλων της opel. καπου στην αρχικη σελιδα το λεει ξεκαθαρα. ορισμενοι ουτε κατοχοι, ουτε φιλοι της opel ειστε.
ειναι σαν να μπαινεις σε ενα κλαμπ heavy metal και να γραφεις για τον καζαντζιδη ..... σαν να πηγαινεις σε τραπεζι χορτοφαγων και να μιλας για μπριζολες ..... ετσι και ορισμενοι απο εσας μπαινετε σε γερμανοφιλο κλαμπ και γραφετε αν το fiatακι ειναι πιο γρηγορο στις εκκινησεις απο ενα mercedes. σαν τα παιδακια στο δημοτικο που δεν εχουν ιδεα και κανουν κοντρες πιο θα πει οτι το τουτου του μπαμπα του ειναι πιο γρηγορο. εκτιμαμε αλλα πραγματα σε ενα αυτοκινητο, οποτε ειστε ακυροι. εναν γερμανοφιλο τον αφηνει εντελως αδιαφορο ενα yugo 200 ιππων.
επισης πηγαινετε να ξαναδειτε τι εγραψα και δειτε οτι στο τελος εχω βαλει το xaxa5. γιατι ειναι για πολλα γελια να συγκρινουμε γερμανικα αυτοκινητα απο την μια και ιταλοκορεατοκινεζοινδικα απο την αλλη.

για τα opel δεν ειπαμε οτι ειναι τα καλυτερα αυτοκινητα. ειπαμε οτι ειναι απο τα πιο αγαπημενα.

οσον αφορα τα γερμανικα .... ολοι θα ειχαν γερμανικο αν τους το επετρεπε η τσεπη τους ...... ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!!!

φιλε crosarro μου γραφεις :<<β) Αν εμεις ειμαστε κολλημενοι(που ουτε ιταλικο εχω ουτε παιζει να αποκτησω συντομα) τοτε εσυ και κανα δυο ακομα τι ειναι. Που τους λες οτι αυτο ειναι ασπρο και σου απαντανε FIAT=αυταναφλεξη?>>
θα σου απαντησω οτι εσενα οι φιλοι σου ακομα βγαζουν κερια απο το καινουριο τους αυτοκινητο που τους πηρε ο μπαμπας τους. εμενα οι φιλοι μου εχουν αλλαξει απο 10 αυτοκινητα. εχω φιλους που ειχαν alfasud, alfa33, veloce, fiat 127,124,128, berlineta, mirafiori, tipo, lancia beta, y, delta, dedra, ....... και αλλα διαφορα. εχω κανει απειρες διαδρομες και απειρα χιλιομετρα με ολα αυτα τα αυτοκινητα οταν ημουν στην ηλικια σου (ειτε σαν οδηγος ειτε σαν συνοδηγος). επισης εχω ζησει απο πολυ κοντα το θεμα της αξιοπιστιας και της συντηρησης τους. οταν ανοιξα καπο απο alfasud εσυ εισουν αγεννητος και αυτο το αυτοκινητο δεν το προλαβες ποτε στους δρομους. θελεις να πιστευεις οτι ειμαι κολημενος επειδη δεν περιμενω απο εσενα να μαθω τι ηταν αυτα τα αυτοκινητα? πιστευε το δεν μπορω να κανω τιποτα γι αυτο. εχω παψει να πιστευω οτι θα αλλαξω τον κοσμο :)

Η διαφορα με ΑΥΤΟ το forum ειναι ομως οτι λεμε παντα την αληθεια για ολα τα θεματα.Σε αντιθεση με τους φιλους αλλου club ΙΤΑΛΙΚΟΥ αποκρυπτουν τα προβληματα των αυτοκινητων τους!θες ενα παραδειγμα για την ασταθεια σε καποια αυτοκινητα της Alfa Romeo του ΜΙΤο το τι λενε???λοιπον διαβασε τα εξης: "Ασταθεια.. χμ.. ναι.. ειχα αποφασισει να μην μιλήσω γιαυτο μέχρι να αναφερθεί απο κάποιον για να μην τρομάξω άδικα νέους αγοραστές."ποιος εδω μεσα αποκρυπτει τα προβληματα του για να μην "αποτρεψει" νεους αγοραστες????ε?και ασχολουμε με το Alfisti γιατι θελει ο κουνιαδος μου να παρει το MITO.οποτε προσπαθω να μαθω τα θετικα και τα αρνητικα του!Αλλα απο Alfisti που υπεραμυνονται την μαρκα τους και απο το "αθλιο"site-forum τους δεν μπορεις να βγαλεις ακρη!
Εκαναν ενα topic με δικη τους δηλωση " Απο σημερα οολα τα προβληματα θα τα γραφουμε μεσα σε ενα thred ".Εχει φτασει 100 σελιδες και δεν βρισκεις τιποτα, γιατι τα εχουν ολα τα αυτοκινητα μαζι!ελεος!ωραια και καλα αλλα καλο ειναι ο αγοραστης να ξερει τα παντα απο ενα φορουμ.ΟΧΙ φρου φρου και αρωματα!

και επι τοις ουσιας κατι τετοιοι τυποι ειναι που βγαζουν τα μπαλαμουτι αποτελεσματα του δεικτη αξιοπιστιας των αυτοκινητων σε κατι autotriti.

pro_crossaro
06-02-09, 01:26
με τα Ελληνικα την παλευετε καθολου ορισμενοι???
ειπα παρτε τον πουλο απο το κλαμπ??? ειπα αν θελετε αντιλογο καντε τον με τους ανταγωνιστες σας που ειναι οι κινεζοι, οι ινδοι και οι κορεατες. αυτη ειναι η κλαση σας καταλαβετε το.
αν ηθελα να σας πω τον πουλο αρμ θα σας ελεγα οτι το κλαμπ ειναι κατοχων και φιλων της opel. καπου στην αρχικη σελιδα το λεει ξεκαθαρα. ορισμενοι ουτε κατοχοι, ουτε φιλοι της opel ειστε.
ειναι σαν να μπαινεις σε ενα κλαμπ heavy metal και να γραφεις για τον καζαντζιδη ..... σαν να πηγαινεις σε τραπεζι χορτοφαγων και να μιλας για μπριζολες ..... ετσι και ορισμενοι απο εσας μπαινετε σε γερμανοφιλο κλαμπ και γραφετε αν το fiatακι ειναι πιο γρηγορο στις εκκινησεις απο ενα mercedes. σαν τα παιδακια στο δημοτικο που δεν εχουν ιδεα και κανουν κοντρες πιο θα πει οτι το τουτου του μπαμπα του ειναι πιο γρηγορο. εκτιμαμε αλλα πραγματα σε ενα αυτοκινητο, οποτε ειστε ακυροι. εναν γερμανοφιλο τον αφηνει εντελως αδιαφορο ενα yugo 200 ιππων.
επισης πηγαινετε να ξαναδειτε τι εγραψα και δειτε οτι στο τελος εχω βαλει το xaxa5. γιατι ειναι για πολλα γελια να συγκρινουμε γερμανικα αυτοκινητα απο την μια και ιταλοκορεατοκινεζοινδικα απο την αλλη.

για τα opel δεν ειπαμε οτι ειναι τα καλυτερα αυτοκινητα. ειπαμε οτι ειναι απο τα πιο αγαπημενα.

οσον αφορα τα γερμανικα .... ολοι θα ειχαν γερμανικο αν τους το επετρεπε η τσεπη τους ...... ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!!!

φιλε crosarro μου γραφεις :<<β) Αν εμεις ειμαστε κολλημενοι(που ουτε ιταλικο εχω ουτε παιζει να αποκτησω συντομα) τοτε εσυ και κανα δυο ακομα τι ειναι. Που τους λες οτι αυτο ειναι ασπρο και σου απαντανε FIAT=αυταναφλεξη?>>
θα σου απαντησω οτι εσενα οι φιλοι σου ακομα βγαζουν κερια απο το καινουριο τους αυτοκινητο που τους πηρε ο μπαμπας τους. εμενα οι φιλοι μου εχουν αλλαξει απο 10 αυτοκινητα. εχω φιλους που ειχαν alfasud, alfa33, veloce, fiat 127,124,128, berlineta, mirafiori, tipo, lancia beta, y, delta, dedra, ....... και αλλα διαφορα. εχω κανει απειρες διαδρομες και απειρα χιλιομετρα με ολα αυτα τα αυτοκινητα οταν ημουν στην ηλικια σου (ειτε σαν οδηγος ειτε σαν συνοδηγος). επισης εχω ζησει απο πολυ κοντα το θεμα της αξιοπιστιας και της συντηρησης τους. οταν ανοιξα καπο απο alfasud εσυ εισουν αγεννητος και αυτο το αυτοκινητο δεν το προλαβες ποτε στους δρομους. θελεις να πιστευεις οτι ειμαι κολημενος επειδη δεν περιμενω απο εσενα να μαθω τι ηταν αυτα τα αυτοκινητα? πιστευε το δεν μπορω να κανω τιποτα γι αυτο. εχω παψει να πιστευω οτι θα αλλαξω τον κοσμο :)

Φιλε μου δεν εχουμε προβλημα εμεις με τα ελληνικα μας. Μηπως να σκεφτεις οτι πιθανοτατα εσυ το εχεις!

Επισης να μη σε στεναχωρησω αλλα οι Κορεατοκινεζοι μαλλον ειναι ανταγωνιστες καποιων Γερμανων. Α μη τι αλλο οι Ιταλοι εχουν φανατικο κοινο που δεν τα αλλαζει με τιποτα.

Επισης το οτι καποιος προσπαθει να ειναι λιγο αντικειμενικος (ψαξε στο λεξικο να δεις τι σημαινει) ανηκει στην κατηγορια των εχθρων της OPEL?

Tα επιχειρηματα σου θυμιζουν παιδακια του δημοτικου. Τιποτα αλλο.

Τα OPEL ειναι πιο αγαπημενα απο ποιους? Αληθεια μου φαινεται οτι σου ειναι δυσκολο το να εκφραστεις. Να σου πω λοιπον οτι στις μαρκες με τους "σταθερους" πελατες δεν ανηκει η OPEL. Ουτε αποτελει ονειρο. Μια οικονομικη γερμανικη εταιρεια ειναι που μεχρι προσφατα μπορουσες να την χαρακτηρισεις επιεικως συντηρητικη. Φυσικα υπηρξαν και εξαιρεσεις στην ιστορια της αλλα δυστυχως πολυ λιγες και συνηθως οχι "δικες της" δημιουργιες.

Για κοιτα ποσο στοιχιζει η ΜΙΤΟ και το 500 και ποσο πουλανε και κανε συγκριση μετα. Οι τιμες δεν πολυδιαφερουν εκτος αν πας στα VAG και πεταξεις τα λεφτα σου ή ανεβεις κατηγορια με BMW και MERCEDES.

Οσο για το τελευταιο που αναφερεις οτι ενω εγω ημουν αγεννητος εσυ εκανες χιλιομετρα και ανοιγες καπο να σου πω οτι μαλλον δεν τα εκανες σωστα γιατι μεχρι τωρα δεν εχεις πεισει κανεναν για τις γνωσεις σου πανω στα αυτοκινητα που αναφερεις(τα παλια λεω). Και ειλικρινα αμα τα χες ζησει οπως υποστηριζεις και ειχες πιστει για το ποσο μπ*****λα ειναι τοτε θα ειχες και καλυτερη επιχειρηματολογια πανω στο θεμα.

Και το ξαναλεω! Ουτε ιταλοφιλος ειμαι, ουτε εχω τις απιστευτες γνωσεις για αυτα(αμα μιλησεις με ατομο που τα ξερει τοτε απλα θα τα παιξεις), και πιστεψε με αλλα μεγαλωσα με OPEL, εμαθα να οδηγω σε αυτα και τα γουσταρω. Οπως γουσταρω και σχεδον οτιδηποτε εχει ροδες(εκτος απο τα VAG που ειμαι απιστευτα προκατειλλημενος εναντιων τους και κολλημενος σε αυτο). Για αυτο και πρεπει να ειμαστε σωστοι. Ολοι εχουν δημιουργησει μαργαριταρια και εχουν κανει λαθη. Ολοι. Και λυπαμαι αλλα πλεον το τοπιο στο θεμα αξιοπιστια εχει αλλαξει πληρως.

Ξεκολα απο τα DEDRA και τα UNΟ και δες το νεο BRAVO ή το ΜΙΤΟ.

jimevi13
06-02-09, 12:19
1ον δεν χρειαζεται να μειωνεστε!και
2ον αν ειναι να σταματαω για να κρυωνει η alfa συγγνωμη δεν θα παρω!!!!!by the way το corsaki δεν βγηκε εκτος!!!!!

http://www.topgear.com/uk/videos/alfa-challenge-1

fANis
06-02-09, 13:15
Εγώ λέω να ξεκολλήσετε γενικώς και να το κόψετε. Τι λέτε και εσείς?

jimjimmanta
06-02-09, 13:26
Φιλε μου δεν εχουμε προβλημα εμεις με τα ελληνικα μας. Μηπως να σκεφτεις οτι πιθανοτατα εσυ το εχεις!

Επισης να μη σε στεναχωρησω αλλα οι Κορεατοκινεζοι μαλλον ειναι ανταγωνιστες καποιων Γερμανων. Α μη τι αλλο οι Ιταλοι εχουν φανατικο κοινο που δεν τα αλλαζει με τιποτα.

Επισης το οτι καποιος προσπαθει να ειναι λιγο αντικειμενικος (ψαξε στο λεξικο να δεις τι σημαινει) ανηκει στην κατηγορια των εχθρων της OPEL?

Tα επιχειρηματα σου θυμιζουν παιδακια του δημοτικου. Τιποτα αλλο.

Τα OPEL ειναι πιο αγαπημενα απο ποιους? Αληθεια μου φαινεται οτι σου ειναι δυσκολο το να εκφραστεις. Να σου πω λοιπον οτι στις μαρκες με τους "σταθερους" πελατες δεν ανηκει η OPEL. Ουτε αποτελει ονειρο. Μια οικονομικη γερμανικη εταιρεια ειναι που μεχρι προσφατα μπορουσες να την χαρακτηρισεις επιεικως συντηρητικη. Φυσικα υπηρξαν και εξαιρεσεις στην ιστορια της αλλα δυστυχως πολυ λιγες και συνηθως οχι "δικες της" δημιουργιες.

Για κοιτα ποσο στοιχιζει η ΜΙΤΟ και το 500 και ποσο πουλανε και κανε συγκριση μετα. Οι τιμες δεν πολυδιαφερουν εκτος αν πας στα VAG και πεταξεις τα λεφτα σου ή ανεβεις κατηγορια με BMW και MERCEDES.

Οσο για το τελευταιο που αναφερεις οτι ενω εγω ημουν αγεννητος εσυ εκανες χιλιομετρα και ανοιγες καπο να σου πω οτι μαλλον δεν τα εκανες σωστα γιατι μεχρι τωρα δεν εχεις πεισει κανεναν για τις γνωσεις σου πανω στα αυτοκινητα που αναφερεις(τα παλια λεω). Και ειλικρινα αμα τα χες ζησει οπως υποστηριζεις και ειχες πιστει για το ποσο μπ*****λα ειναι τοτε θα ειχες και καλυτερη επιχειρηματολογια πανω στο θεμα.

Και το ξαναλεω! Ουτε ιταλοφιλος ειμαι, ουτε εχω τις απιστευτες γνωσεις για αυτα(αμα μιλησεις με ατομο που τα ξερει τοτε απλα θα τα παιξεις), και πιστεψε με αλλα μεγαλωσα με OPEL, εμαθα να οδηγω σε αυτα και τα γουσταρω. Οπως γουσταρω και σχεδον οτιδηποτε εχει ροδες(εκτος απο τα VAG που ειμαι απιστευτα προκατειλλημενος εναντιων τους και κολλημενος σε αυτο). Για αυτο και πρεπει να ειμαστε σωστοι. Ολοι εχουν δημιουργησει μαργαριταρια και εχουν κανει λαθη. Ολοι. Και λυπαμαι αλλα πλεον το τοπιο στο θεμα αξιοπιστια εχει αλλαξει πληρως.

φιλαρακο τα γερμανικα δεν εχουν κανενα ανταγωνιστη απο την ινδοκινοκορεα. ισα ισα που τους εχουν και πελατες. ανταγωνισμο και βαρβατο μαλιστα απο εκει εχουν τα ιταλικα σου. αποδειξη οτι μολις εξαπλωθηκαν οι κινεζοινδοκορεατες στην αγορα η fiat ηρθε αγκαλια με ενα λουκετο να (και σε εποχη που μονο οικονομικη κριση δεν υπηρχε στην παγκοσμια αγορα)! και οταν λεμε fiat συμπεριλαμβανουμε ολα τα ιταλικα μεσα μεχρι και ferrari! γι αυτο και δεν ξαναλεω ιταλικα αλλα ενα fiat σκετο :)

εψαξα στο λεξικο αλλα δεν βρηκα πουθενα να συμβαδιζει η λεξη αντικειμενικοτητα με την φραση : το tipo ειναι πολυ καλυτερο απο astra και golf!!! lol

ρωτας απο ποιους ειναι αγαπημενα τα opel????? εισαι εκτος τοπου και χρονου. αν δεν το καταλαβες βρισκεσαι σε ενα κλαμπ φιλων και κατοχων opel. 6 χιλιαδες μελη ειναι μλκες θες να πεις ??? μπορει να υπαρχουν εδω μεσα μελη τα οποια πηραν opel επειδη ετυχε και θελουν να λυσουν μια απορια τους και μετα απο 2 χρονια να το πουλησουν και να πανε αλλου. η πλειοψηφια των μελων ομως εχουν opel επειδη τα γουσταρουν και ειναι ισοβιοι φιλοι της εταιρειας. ξανασκεψου αυτα που γραφεις και διευκρινησε τα αν μπορεις.

θα πεταξεις τα λεφτα σου στο vag??? δες που ειναι η seat τωρα που ανηκει στο vag και ρωτα να μαθεις που ηταν οταν εκανε παρεα στην fiat.

μπορει να μην ανοιγα σωστα το καπο στα fiat (ιταλικα :) ) αλλα ετσι κι αλλοιως δεν ειμαι ο αρμοδιος. αλλα ουτε οι αρμοδιοι το εκαναν σωστα γι αυτο και εχουν εξαφανιστει απο προσωπου γης. γι αυτο και ειμαι πεποισμενος οτι τελικα το προβλημα δεν ηταν πως ανοιγαν το καπο επειτα, αλλα πως το εκλεισαν πριν, απο την fiat.

pro_crossaro
06-02-09, 14:00
1ον Η FIAT δεν πηγε να κλεισει μολις ηρθε ο ανταγωνισμος απο την Ινδοκινα. Αλλα απο κακες επενδυτικες κινησεις. Δινανε περισσοτερα λεφτα απο οσα βγαζανε για την εξελιξει των μοντελων. Και φυγανε αρκετα απο τον προσανατολισμο τους. Ομως μολις ξεφυγε απο την αγκαλια της GM(Thanks God) και τα πανω της πηρε, και μια χαρα αμαξια εφτιαξε και πηρε ενα μερος της Chrysler.

2oν Μιας και ειπες για λουκετα να πουμε τοτε οτι και η GM, Chrysler, Ford και λοιπες εταιρειες απολυουν κοσμο και μειωνουν την παραγωγη τους(και ζητανε λεφτα φυσικα) επειδη βγαλαν αμαξια οι Κινεζοι και οχι γιατι προσπαθουν να εκμεταλευτουν την "κριση" και να συνεχισουν να εχουν καποιο κερδος.

3ον Τα επιχειρηματα ακομα τα ψαχνω.

4ον Γιατι πιστευεις οτι το Golf, που το μονο που το σωζει εναι το marketing, ειναι καλυτερο απο το ASTRA ή το TIPO. Kαι πιο αργο ειναι, και πολυ πιο ακριβο και συγνωμη αλλα μα πρεπει να αλλαζω καθε τρεις και μια μηχανισμους παραθυρων (γιατι τους φτιαχνανε απο πλαστικο) μονο αξιοπιστο δεν μπορ να το πω. Και επισης γιατι θεωρεις το ASTRA καλυτερο απο το TIPO. Σε ποιους τομεις?

5ον Απο τα εξι χιλιαδες μελη για κοιτα το ποσα ειναι ενεργα και το ποσα ειναι φανατικοι OPELακηδες. Πολλοι αγοραζουν OPEL(οπως και καθε αμαξι πλεον) γιατι υπερτερει στους τομεις που τον ενδιαφερει. Και γινεται μελος σε ενα club απλα για να γινει. Για τον ιδιο λογο που γινονται club μονο για ενα συγκεκριμενο μοντελο. Για να μπουν καπου.

6ον Το group VAG ειναι πεταμενα λεφτα γιατι δεν σου προσφερει τιποτα καλυτερο απο τους ανταγωνιστες, αλλα το πληρωνεις ακριβοτερα. Πιθανων για να πληροθουν και οι αντικειμενικοι δημοσιογραφοι και να βγαλλουν τα κουβαδια τα καλυτερα. Αυτο λοιπον που εχουνε ειναι πολυ καλο marketing. Τωρα για τη SEAT να σχολιασω οτι η πρωτη γενια του LEON πηγε παρα πολυ καλα κι οι δυο προηγουμενες του IBIZA. ΤOLEDO, ALTEA, ALTEA XL, CORDOBA και πολλα αλλα δεν πηγν και τοσο καλα. Σιγουρα πηγε καλυτερα απο οτι πηγαινε αλλα κανεις ενα τεραστιο λαθος. Δεν ανηκε στην FIAT ποτε. Ειχε παρει την αδεια για καποια μοντελα πισω στα τελη του ΄60 οπως εκανε και η LADA, και η ZASTAVA. Απλα συνεχισε να παραγει το 127 με μικρες ανανεωσεις, βλεπε FURA. Και για αυτο το λογο υπηρξε και διαμαχη μεταξυ FIAT-SEAT. Οποτε δεν την εσωσε η VW απο την αχρηστη FIAT αλα απο την αχρηστη διοικιση που δεν πληρωνε για να εξελιχθει ενα καινουργιο μοντελο και στριζοταν σε ενα αυτοκινητο 20ετιας. Οτι συνεβει και με τις αλλες δυο εταιρειες που ομωε η εξελιξη του μπλοκαριστικε απο το πολιτικο καθεστως της CCCP.

Kαι 7ον Το γιατι εξαφανιστηκαν πολλα απο αυτα οφειλεται στο κακο δικτυο αντιπροσωπευσης(βασικα μηδενικο) αν μιλαμε για πριν το 70, κι γιατι δεν τα χανε συνηθως οικογενειαρχες και παππουδες αλλα θερμοαιμοι νεαροι που τους πινανε το αιμα νομιζοντας οτι ειναι απογονοι του Νουβολαρι. Ασε που ηταν και τα πρωτα θυματα της μοδας της βελτιωσης γυρω στο 70-80 μαζι με τα 2002.

jimjimmanta
06-02-09, 19:15
1ον Η FIAT δεν πηγε να κλεισει μολις ηρθε ο ανταγωνισμος απο την Ινδοκινα. Αλλα απο κακες επενδυτικες κινησεις. Δινανε περισσοτερα λεφτα απο οσα βγαζανε για την εξελιξει των μοντελων. Και φυγανε αρκετα απο τον προσανατολισμο τους. Ομως μολις ξεφυγε απο την αγκαλια της GM(Thanks God) και τα πανω της πηρε, και μια χαρα αμαξια εφτιαξε και πηρε ενα μερος της Chrysler.

2oν Μιας και ειπες για λουκετα να πουμε τοτε οτι και η GM, Chrysler, Ford και λοιπες εταιρειες απολυουν κοσμο και μειωνουν την παραγωγη τους(και ζητανε λεφτα φυσικα) επειδη βγαλαν αμαξια οι Κινεζοι και οχι γιατι προσπαθουν να εκμεταλευτουν την "κριση" και να συνεχισουν να εχουν καποιο κερδος.

3ον Τα επιχειρηματα ακομα τα ψαχνω.

4ον Γιατι πιστευεις οτι το Golf, που το μονο που το σωζει εναι το marketing, ειναι καλυτερο απο το ASTRA ή το TIPO. Kαι πιο αργο ειναι, και πολυ πιο ακριβο και συγνωμη αλλα μα πρεπει να αλλαζω καθε τρεις και μια μηχανισμους παραθυρων (γιατι τους φτιαχνανε απο πλαστικο) μονο αξιοπιστο δεν μπορ να το πω. Και επισης γιατι θεωρεις το ASTRA καλυτερο απο το TIPO. Σε ποιους τομεις?

5ον Απο τα εξι χιλιαδες μελη για κοιτα το ποσα ειναι ενεργα και το ποσα ειναι φανατικοι OPELακηδες. Πολλοι αγοραζουν OPEL(οπως και καθε αμαξι πλεον) γιατι υπερτερει στους τομεις που τον ενδιαφερει. Και γινεται μελος σε ενα club απλα για να γινει. Για τον ιδιο λογο που γινονται club μονο για ενα συγκεκριμενο μοντελο. Για να μπουν καπου.

6ον Το group VAG ειναι πεταμενα λεφτα γιατι δεν σου προσφερει τιποτα καλυτερο απο τους ανταγωνιστες, αλλα το πληρωνεις ακριβοτερα. Πιθανων για να πληροθουν και οι αντικειμενικοι δημοσιογραφοι και να βγαλλουν τα κουβαδια τα καλυτερα. Αυτο λοιπον που εχουνε ειναι πολυ καλο marketing. Τωρα για τη SEAT να σχολιασω οτι η πρωτη γενια του LEON πηγε παρα πολυ καλα κι οι δυο προηγουμενες του IBIZA. ΤOLEDO, ALTEA, ALTEA XL, CORDOBA και πολλα αλλα δεν πηγν και τοσο καλα. Σιγουρα πηγε καλυτερα απο οτι πηγαινε αλλα κανεις ενα τεραστιο λαθος. Δεν ανηκε στην FIAT ποτε. Ειχε παρει την αδεια για καποια μοντελα πισω στα τελη του ΄60 οπως εκανε και η LADA, και η ZASTAVA. Απλα συνεχισε να παραγει το 127 με μικρες ανανεωσεις, βλεπε FURA. Και για αυτο το λογο υπηρξε και διαμαχη μεταξυ FIAT-SEAT. Οποτε δεν την εσωσε η VW απο την αχρηστη FIAT αλα απο την αχρηστη διοικιση που δεν πληρωνε για να εξελιχθει ενα καινουργιο μοντελο και στριζοταν σε ενα αυτοκινητο 20ετιας. Οτι συνεβει και με τις αλλες δυο εταιρειες που ομωε η εξελιξη του μπλοκαριστικε απο το πολιτικο καθεστως της CCCP.

Kαι 7ον Το γιατι εξαφανιστηκαν πολλα απο αυτα οφειλεται στο κακο δικτυο αντιπροσωπευσης(βασικα μηδενικο) αν μιλαμε για πριν το 70, κι γιατι δεν τα χανε συνηθως οικογενειαρχες και παππουδες αλλα θερμοαιμοι νεαροι που τους πινανε το αιμα νομιζοντας οτι ειναι απογονοι του Νουβολαρι. Ασε που ηταν και τα πρωτα θυματα της μοδας της βελτιωσης γυρω στο 70-80 μαζι με τα 2002.

1ον μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος??? αφου δινανε τοσα πολλα λεφτα για εξελιξη πες μας ποια μοντελα σουπερ εξελιγμενα παρηγαγαγε η fiat. επισης ποια μοντελα εβγλε με την gm και ποια χωρις.

2ον. η fiat ηταν να κλεισει οταν οι αυτοκινητοβιομηχανιες χτυπαγαν λιμιτ απ.

3ον. επιχειρηματα οσον αφορα tipo, golf,astra??? βγες μια βολτα στον δρομο και δες τι κυκλοφοραει. επισης προσπαθησε να μπεις και μεσα σε αυτα και προσεξε και τα ταμπλο, την ηχομονωση, τον θορυβο του ιδιου, το πατημα στον δρομο, τα τριξιματα, ...........

4ον. το golf μονο απο μαρκετινγκ δεν εκανε ονομα. ηταν το μεγαλυτερο γαιδουρι απο ολα της εποχης του και ομως εκανε την μεγαλυτερη καριερα και συνεχιζει. ειδικα μεχρι το τριαρι (που ειναι η γεννια του tipo) ειναι σημειο αναφορας. να συγκρινουμε μηχανισμους παραθυρων απο το golf με ολα τα μηχανικα μερη του tipo (κρεμαριερες, ακρομπαρα, μπαλακια, κλπ κλπ) ??? δεν ειναι πιο απλο να πουμε πιο κυκλοφοραει ακομα στον δρομο???
για την γρηγοραδα στο ξαναειπα. οταν αγοραζεις γερμανικο αγοραζεις αλλα πραγματα. αν θες γρηγοραδα το golf εβγαινε και σε vr6. τζαμπα μαγκες στην γερμανια δεν παιζουν.... δεν γινεται να εχεις το πιο βαρυ και ταυτοχρονα το πιο γρηγορο.

5ον.εχεις απολυτο δικιο. οι opelαδες εδω μεσα ειναι ελαχιστοι (αν μου λες οτι στο opel club δεν εχει opelαδες δεν υπαρχει λογος διαφωνιας). :)
εσυ ομως δεν ειπες για ποιον λογο εισαι εδω??? μην μου πεις για την παρεα γιατι υπαρχει και το zoo που εχει και παιχνιδια και περισσοτερα κοριτσακια και περναει ο χρονος πολυ πιο ευχαριστα.

6ον. το vag κατασκευαζει απο τα πλεον κορυφαια αυτοκινητα στον κοσμο αυτην την στιγμη. οσο για την seat απλα αναστηθηκε ....

7ον. δεν εξαφανιστηκαν πολλα απο αυτα αλλα ολα αυτα.
ειχαν την ατυχια βεβαια να μην παρει ενα τετοιο ουτε ενας οικογεννειαρχης......... lol
το manta μου για παραδειγμα ηταν τυχερο. γιατι παει απο τον ενα οικογενειαρχη στον αλλο. χαχαχαχαχαα αυτος ειναι και ο μονος λογος που την παλευει ακομα. xaxa5
βεβαια και αλλα πολλα αυτοκινητα εδω ειναι πολυ τυχερα. με τοσα τυχερα kadett, ascona, manta, πρεπει να ειμαστε το πιο τυχερο κλαμπ στον κοσμο. με τοση τυχη που εχει πεσει παω να παιξω κανα τζοκερ !

manolios
06-02-09, 21:48
Γεια σας παιδια να σας πω και εγω την αποψη μου εχοντας οδηγησει ανα διαστηματα για λιγο alfa romeo, και ενα focus θελω να πω οτι τα opelakia μας πολυ καλα αυτοκινητα ασφαλη για την καθημερινη οδηγηση αλλα αν ζητησεις το κατι παραπανω δεν μπορουν να το προσφερουν. Μου αρεσε πολυ το focus και ευχομαι να ειναι το επομενο αυτοκινητο μου.

pro_crossaro
06-02-09, 22:30
Οταν με το καλο καταφερεις να βρεις κανενα επιχειρημα που δεν εχει σχεση με το τι βλεπεις εξω απο το σπιτι σου τοτε θα ξαναασχοληθω με την παρτυ σου.

Προς το παρον παρε αυτο.

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=16&t=27486&p=1306737&hilit=classic+safari+opel+manta#p1306474

DJ Marios
07-02-09, 01:34

Mιας και ανεφερες το dedra πριν μερικα χρονια συγκρινα ενα dedra ενος φιλου με ενα vectra b ενος αλλου φιλου και το vectra υστερουσε σε ολα, κατα τη γνωμη μου.

jimjimmanta
07-02-09, 01:58
Οταν με το καλο καταφερεις να βρεις κανενα επιχειρημα που δεν εχει σχεση με το τι βλεπεις εξω απο το σπιτι σου τοτε θα ξαναασχοληθω με την παρτυ σου.

Προς το παρον παρε αυτο.

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=16&t=27486&p=1306737&hilit=classic+safari+opel+manta#p1306474

πολυ δυσκολο να μου κανεις την τιμη να ξανασχοληθεις με την παρτυ μου γιατι την ενημερωση μου και τα συμπερασματα μου τα βγαζω μονο εκ πειρας, βλεποντας τι κυκλοφοραει εξω και παρατηρωντας εμπειριες δευτερων (οχι τριτων).

πολυ ωραιο το σαιτ που παρεθεσες. ειδα ολες τις φωτογραφιες που εχουν ανεβασει. xaxa5

xaris65
07-02-09, 17:39
astra[βραστα],καντετ [για γελια]ασκονα[το πιο σοβαρο της οπελ]
τα δυο πρωτα ειναι αστεια αυτοκινητα με αστεια οδικη συμπεριφορα,τιμονι ανυπαρκτο,φρενα τρεχα γυρευε και ασχημα μεσα εξω.το ασκονα πιο σοβαρο αμαξι πιο ωραιο.
η vw εχει βγαλει δυο αυτικινητα σε ολη την ιστρια της ,το σκαθαρι[αστειο] και το γκολφακι το οποιο το σχεδιασαν ιταλοι μπας και τους σωσουν απο την πτωχευση.

το fiat 128 βγηκε το 1968 ,ειχε ανεξαρτητη αναρτηση με Mc Ferson σε ολους τους τροχους.εκκεντροφορο επικεφαλης,σπαστη κολωνα τιμονιου για το τρακαρισμα,φρενα ,οδικη συμπεριφορα,κρατημα τα καλυτερα της κατηγοριας.
ειναι η βαση στην οποια κατασκευαστηκαν αργοτερα ολα τα αλλα αμαξια και υπαρχει αυτο που λεμε σημερα προσθιοκινητο χατσμπακ.

fANis
14-02-09, 04:17
Χθες το μεσημέρι(15.00) 100 μέτρα πάνω από το μαγαζί μου είχαμε ένα μικρό ατυχηματάκι. Κάποιος προσπάθησε μάλλον να γυρίσει σκηνή James Bond και πιστεύω τα πήγε αρκετά καλά good1
Βέβαια τον 007 τον έχουμε συνηθίσει σε super cars αλλά αυτή τη φορά προτίμησε ένα απλό fiat που δεν παίρνει και φωτιά σε σχέση με κάτι aston martin που έχει κάψει στο παρελθόν :p. Να λοιπόν και τα ντοκουμέντα που ακόμα δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε.

http://img239.imageshack.us/img239/1872/dsc00187uw4.th.jpg (http://img239.imageshack.us/my.php?image=dsc00187uw4.jpg)

Skywalker
14-02-09, 13:07
Παιδια σορρυ κιολας που το λεω αλλα 33 σελιδες ασχολειστε με μα****ες γιατι ακρη δεν προκειτε να βγαλετε, αν συνεχιστε ετσι ουτε 1133 σελιδες δεν θα σας φτασουν. Ο καθενας ισχυριζεται οτι το δικο του ειναι το καλυτερο. Η δικη μου γνωμη τζαμπα ασχολειστε.

DJ Marios
15-02-09, 03:17
xaxa5 xaxa5 ρε αυτος το εβαλε μεσα κανονικα.
Καινουριο το εκανε το ζαχαροπλαστειο. xaxa5

Gandalf
15-02-09, 18:47
Πολύ κουβέντα για το τίποτα... πάμε απο την αρχή λοιπόν.

1. Το πως στέκεται και τι συντήρηση θέλει ένα όχημα έχει να κάνει απόλυτα με τον οδηγό του και τις συνθήκες που κινείται. Ακόμα και αν μιλάμε για τεθωρακισμένο αν το κινείς στην θάλασσα συνέχεια και δεν το συντηρείς , θα πιάσει σκουριά και δεν θα κινείται σωστά. Το ίδιο περίπου είναι και με τα Ι.Χ.

Αν το αυτοκίνητο κινείται σε δρόμους με λακκούβες, τρώει υγρασία , το μοτέρ του σκίζεται κρύο κοκ... θα βγάλει προβλήματα.

2. Κάθε εταιρία βγάζει μοντέλα με σκοπό να βελτιώσει προβλήματα και να παρέχει κάτι καλύτερο. Έτσι κάθε χρόνο έχουμε και διαφορετικό μοντέλο και μάρκα σαν αυτοκίνητο της χρονιάς. Σε όποια κατηγορία και αν το δούμε.

Σαφώς και παίζουν ρόλο οι πωλήσεις αλλά απο μόνες τους δεν λενε απολύτως τίποτα.. καθώς έχουμε και τα crash tests αλλά και τις επαναφορές για εργοστασιακά λάθη (βλ. σαζμάν Golf , Reservoir Alfa κοκ ). Οπότε το ποιός έχει το καλύτερο αυτοκίνητο έχει να κάνει με ενα τεράστιο αριθμό παραγόντων. Και οχι μόνο το κατασκευαστικό.

3. Οι αγώνες δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο για το κάθε όχημα, καθώς τα αγωνιστικά οχήματα όπως γνωρίζουμε έχουν τόσε αλλαγές επάνω που σίγουρα δεν θα δούμε ποτέ σε κανένα εργοστασιακό μοντέλο. Βλ. roll bars, αγωνιστικές ανασρτήσεις, δεσίματα, βελτιώσεις σε τροφοδοσία , ενισχύσεις στην μετάδοση κοκ.

Οπότε είναι εντελώς άκυρο σαν κριτήριο. Αποτελούν σαφώς πρότυπα για μελλοντικές ρυθμίσεις και σεταρίσματα, αλλά σε καμία περίπτωση αυτούσια αντίτυπα μοντέλων εργοστασίου.

4.όλα έχουν να κάνουν και με τον ίδιο τον οδηγό όπως είπα και πριν... ενα καλό link για κάτι τέτοιο και να δούμε κάποιες γενικές κριτικές έιναι το παρακάτω.

http://www.consumerreports.org/cro/cars/car-selector/select.htm

5. Τι σημασία έχει ποιός κλείνει και ποιός όχι;... δλδ η Rols Royce δεν έκανε ποιοτικά Ι.Χ. για αυτοό εξαγοράστηκε; Ή η ΚΙΑ που είναι ουσιαστικά FORD δεν βγάζει καλά αυτοκίνητα;.. αλήθεια πότε ακούσατε τελευταία φορά Κορεατικό αυτοκίνητο να μένει στον δρόμο απο μηχανικό πρόβλημα; Μπορεί βέβαια να μην είναι οτι καλύτερο όσον αφορά την παθητική ασφάλεια αλλά αυτό μετράει στο τέλος όπως είπα και πριν.

Επίσης ποιός δεν ξέρει οτι τα Ιαπωνικά είναι πολύστροφα και γενικά ανθεκτικά στα μοτέρ του αλλά με πρόβλημα μεγάλο σε ηλεκτρολογικά; Οτι τα Ευρωπαϊκά κάθε χρόνο κερδίζουν τον τομέα της παθητικής ασφάλειας;.. κοκ...

Κάθε μάρκα και μοντέλο έχει τα δικά του κουσούρια... το Golf GTi που ξέραμε και ξέρουμε όλοι , οτι θέλει μερικές χιλιάδες ευρώ για να βγάλει τα πραγματικά του άλογα ΣΩΣΤΑ στον δρόμο; Οτι τα turbo σε μικρά κυβικά έσπαγαν μοτέρ μέχρι και την εμφάνιση του TSi; Ποιός αλήθεια θα πεί οτι ο Pininfarina που είναι Ιταλός δεν σχεδιάζει αριστουργήματα;

Τι θέλω να πώ;

Σε μια εποχή που οι ίδιιες οι βιομηχανίες είναι τόσο "μπασταρδεμένες" στο ποιός φτιάχνει τι πάνω στα αυτοκίνητα (Seat με πάτωμα απο Golf , αναρτήσεις αντίτυπο της FORD και ηλεκτρολογικά απο Ανατολή κτλ.. ),,, σε εποχή που αυτοκίνητα πολλές φορές παίρνουν τεχνογνωσία απο όπου και να είναι ... γιατί πρέπει εμείς να βάζουμε ταμπέλες και να λέμε αυτό είναι άχρηστο και το άλλο οκ;... αφού ούτως ή άλλως με τόσα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν είναι σίγουρο οτι θα υπάρξουν περιπτώσεις που θα μας διαψεύσουν παταγωδώς..

Και μιας και που τα λέμε εδώ..

Γουστάρω αυτοκίνητο με παθητική ασφάλεια απο VOLVO, με επιτάχυνση ενός Subaru, στήσιμο απο μια ALFA V8 , άνεση και ποιότητα απο Merc και Audi και αντοχές απο LADA. Θα μου το βρεί κανείς παρακαλώ;

Gandalf

KOUALE
15-02-09, 18:58
Gandalf εγραψες ενα σοφο κειμενο. Συγχαρητηρια.

IRMSCHER
15-02-09, 21:15
Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά το θέμα δεν είναι τόσο απλό όπως το λες!

Κρίνουμε βάση κάποιον στοιχείων ψιλοαντικειμενικών!
Το ότι σχεδόν κανένα ιταλικό μοντέλου 80-90 δεν κυκλοφορεί αλλά όμως κυκλοφορούν και Kadett και Astra και Ascona και και ,δείχνει κάτι αυτό! Δεν μπορεί όλοι οι ιδιοκτήτες ιταλικών να ήταν λαμαρινοφάγοι ενώ των γερμανικών προσεκτικοί!

Όσων αφορά τα turbo μοτέρ,και τα Punto GT μια χαρά αντέχανε,και τα Renault 5 turbo! To αν ένα τουρμπομοτέρ θα σπάσει δεν έχει να κάνει με τα κυβικά του αλλά με τα μέταλα του!

Για την απορία σου για κοίταξε το Volvo S60R,νομίζω πως παρέχει όλα αυτά που ζητάς!!!

STLDR
16-02-09, 00:18
Ρε αφήστε την καραμέλα με τα πόσα κυκλοφορόυν!! Αν θες να το χρησιμοποιήσεις για επιχείρημα, βρες την αναλογία πόσα είχαν πουληθεί τότε και πόσα κυκλοφορούν τώρα...

s5zax
16-02-09, 00:21
Και στις δυο περιπτωσεις παλι ριγμενος εισαι....

Gandalf
16-02-09, 11:35
IRMSCHER...

εχω δεί και "παντόφλες" να κυκλοφορούν ,... και uno.. .και tipo... μέχρι και FIAT126 ακόμα. Δεν έχει να κάνει μόνο με το Ι.Χ. όπως σου είπα , έχει να κάνει και με τον οδηγό. Γενικά τα Ιταλικά ήταν οχήματα πολύστροφά και τα έσκιζαν (ποιός ξεχνάει το uno turbo ή το autobianchi abarth ; )

Τέλος πάντων όμως... το νόημα είναι στο οτι κακώς τσακώνεστε για οχήματα που έτσι και αλλιώς πλέον είναι πολύ μπασταρδεμένα για να έχουν αποκλέιστικές τάμπέλες.

Για το SR60 .... το είδα φίλε μου, αλλά δεν συμφωνείς οτι είναι και λίγο αδιάφορο αισθητικά;... τι να κάνουμε είμαι και εκλεκτικός πελάτης..χαχαχαχα..:D

Gandalf

luda
25-02-09, 14:00
Δεν ξερω τι λετε αλλα πριν παρω το zafiraki to opc ειχα μια 147 του 2001 με 120 αλογακια.
Το μονο που ειχα κανει ..ειχα αλλαξει ζαμφορ εμπρος και πισω απο gta, χαμηλωμα και 17αρες ζαντες.
Το αυτοκινητο μπορει να μην ειχε γκαζια αν και νευρικο αλλα απο κρατηματα πραγματικα τρενο και οσο για τα φρενα τι να πει κανεις...απλες 4πιστονες και σταματουσε για πλακα.
Τωρα βεβαια αλλο zafira opc και αλλο alfa 147.

1.8 140hp fotis
19-04-09, 04:10
απο λαδια και καυσιμα το 147?μονο κρατημα καλητερα κ πιο δυνατα μοτερ παλιοτερα!Υ10 turbo καθε μερα τουρμπινα λογο μη καλης ψυξης-λιπανσης και τα ηλεκτικα αστα να παν.integrale πολυ δυνατο καλο κρατημα αλλα πιστονια κ μπιελες off.156 μονο που δεν τις δωριζουν να ησυχασουν.uno & punto μονο δυνατα μοτερ για την εποχη τους.

xaris65
20-04-09, 23:51
εισαι ολιγον ασχετος και παραπληροφορεις τον κοσμο αθελα σου.

DJ Marios
21-04-09, 02:24

Γιατι το λες αυτο ρε?
Εν μερη εχει δικιο.

pro_crossaro
22-04-09, 12:01
Eγώ ένα έχω να πω...

http://www.autojunk.nl/clips/view/155640

:cool:

NIKOS.OPC
22-04-09, 12:47
Eγώ ένα έχω να πω...

Οτι και να πεις λιγο ειναι,με αυτο το βιντεο παιζει ακομα και ο irmscher να παρει alfa romeo-saliaris-

Γιώργος Ντάνος
23-04-09, 02:54
Οπως έχω ξαναπεί δεν έχω κανενα πρόβλημα με τα ιταλικά, αλλά σήμερα ενός γνωστού μου κλουβα παλιά μάρκας FIAT λαμπάδιασε στα καλά καθούμενα. Για να σωθεί πήδηξε από το όχημα! lol

alexis astra
23-04-09, 03:12
enas filos m eixe fiat punto to kainoyrio kai to poylise kai pire opel astra gtc

pro_crossaro
23-04-09, 10:47
Mήπως γιατί ήθελε να ανέβει κατηγορία ο άνθρωπος...

Σήμερα ένα FORD TRANSIT δεκετίας 90 κάηκε ολοσχερώς σε κεντρικό δρόμο στη Φιλοθέη...

λέτε να είχε τίποτα ιταλικό μέσα του?:D

xaris65
23-04-09, 15:34
enas filos m eixe fiat punto to kainoyrio kai to poylise kai pire opel astra gtc

ενταξει ρε φιλε ,το πουλησε για να παρει ενα πιο γρηγορο,αυτο δεν σημαινει οτι ειχε προβληματα.

Οπως έχω ξαναπεί δεν έχω κανενα πρόβλημα με τα ιταλικά, αλλά σήμερα ενός γνωστού μου κλουβα παλιά μάρκας FIAT λαμπάδιασε στα καλά καθούμενα. Για να σωθεί πήδηξε από το όχημα! lol

***** μας λες τωρα.
ενας πριν κατι χρονια στο εξωτερικο σκοτωθηκε με οπελ κορσα επειδη του εσπασε το ακρομπαρο στον δρομο,μιλαμε μολις το ειχε παρει.
τι σημαινει αυτο οτι η οπελ ειναι επικινδυνη εταιρια;

μην πεταμε οτι μας κατεβει μαγκες,προσοχη σε οτι γραφουμε.

υ.γ τελικα το ακρομπαρο εσπασε απο αστοχια υλικου,δεν ευθυνεται η οπελ αλλα το χυτηριο.

clutchmaster
23-04-09, 16:06
μην πεταμε οτι μας κατεβει μαγκες,προσοχη σε οτι γραφουμε.

αυτο ταιριαζε γαντι σε 2 ποστ σου που μολις εσβησα.

παρακαλω γενικως να προσεχουμε τι λεμε και πως τα λεμε.

1.8 140hp fotis
23-04-09, 16:17
γιατι δεν αιτιολογεις αυτο που λες με κατι σχετικο??????????

nickmanak
23-04-09, 16:33
Toυλαχιστο μεινετε Γερμανια ρε παιδια. Γιατι να μετακομισουμε Ιταλια ή και αλλού;
Οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας (βλέπε Audi, Bmw, Mercedes, VW, Porsche)

GeDiM
23-04-09, 16:35
απο λαδια και καυσιμα το 147?μονο κρατημα καλητερα κ πιο δυνατα μοτερ παλιοτερα!

Emena pantws o kollitos mou pou exei 147 einai poly eyxaristhmenos. To aytokinhto isws kaiei ligo parapanw gia 1600ari mesa stin poly (giati se enoixto dromo kai e9nikes kaiei normal) alla me ladia kanena apolytws provlima...

1.8 140hp fotis
23-04-09, 16:37
εχω καποιες αποριες!!!!
Υπαρχει καποιος σχετικος να μου πει γιατι δεν κυκλοφορουν επαγγελματικα ιταλικα????
ποσο πεφτει η τιμη ενος 156 σ ενα χρονο απο καινουριο και γιατι?
ποσα ιταλικα κυκλοφορουν ανω 15ετιας και γιατι?τ αλλα που πηγαν?
ποσο καιει το 147 στα 100 απο ποσα αυτοκιν με ιδια υποδυναμη τρωει?
ποσα punto k uno υπαρχουν χωρις να χουν ανοιξει 'η αλλαξει μοτερ?
απο ποιοτητα ειναι γνωστο σε ολους και δεν το ρωταω!!

nickmanak
23-04-09, 16:41
Eγώ ένα έχω να πω...

Γινεται να αγορασουμε αυτες αντι το αυτοκινητο; Φοβαμαι οτι θα γρατσουνισουν το χρωμα με ολα αυτα τα βραχιολια και τα νεκλεςς που φορανε, καθως τριβονται πανω στο εργαλειο!

1.8 140hp fotis
23-04-09, 16:44
σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος:p:p:p:p

emerge.life
03-02-10, 21:41
Mήπως γιατί ήθελε να ανέβει κατηγορία ο άνθρωπος...

Σήμερα ένα FORD TRANSIT δεκετίας 90 κάηκε ολοσχερώς σε κεντρικό δρόμο στη Φιλοθέη...

λέτε να είχε τίποτα ιταλικό μέσα του?:D

:D Λες?
Φτιάξε με, όλο το φορντάκι στη δουλειά μου τυχαίνει (catering)...
Tα mercedesακια την παλεύουν πάντως (με συντήρηση μηδέν)...
Άντε τώρα να γίνει λαμπάδα το ταλαίπωρο και να το επιστρέψω στο αφεντικό μου:
Αφεντικό: -"ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΔΩ ΡΕ?"
Εγώ: -"Ε...να... Για να μην κρυώσουν τα φαγητά, το πήρε πατριωτικά το θέμα"

fronteras
04-02-10, 01:02
παιδιά οδήγησα σήμερα ALFA ROMEO 159 1,9 CDTI 150 Hp sportbreak το αυτ/το είναι απόλαυση γρήγορο, σφιχτή ανάρτηση όσο πρέπει δεν κοπανάει κ ποιότητα μέσα ομορφη τουλάχιστον στο μάτι γιατι κατι ψιλοατέλειες φινιρίσματος τις έιχε. Συνολικά όμως ήταν τέλειο

nickmanak
04-02-10, 02:34
Τα ALFA παντα ειχαν καλες μηχανες αλλα για τα υπολοιπα δεν ξερω. Φοβαμαι μην παθουν με τη FIAT τα ιδια που επαθε η Audi που φοραει μονο VW μοτερ πια και χαθηκε ολη η ιστορική τους παράδοση.

kostanti_s
04-02-10, 04:57
Σαν πρωην κατοχος 156 1,8 twinspark εχω να πω πως η γυναικα μου ακομα για εκεινο το αμαξι μιλαει!!κ εγω απολυτα ευχαριστημενος την ξεπερασα δυσκολα !με τα καλα μου οπελ να με δικαιωνουν συνεχως!!!

Γιώργος Ντάνος
04-02-10, 05:05
Είναι από τις γκόμενες που δε ξεπερνιούνται εύκολα! ;)

italakias
10-10-10, 01:01
Τα ALFA παντα ειχαν καλες μηχανες αλλα για τα υπολοιπα δεν ξερω. Φοβαμαι μην παθουν με τη FIAT τα ιδια που επαθε η Audi που φοραει μονο VW μοτερ πια και χαθηκε ολη η ιστορική τους παράδοση.

ειχαν και καλα φρενα,επιδοσεις,οδικη συμπεριφορα και ηταν και ομορφα.

tragos
10-10-10, 17:46
Μην τα βαζετε ολα στον ιδιο κουβα...
δεν ειναι ολα τα ιταλικα ιδια... αλλα πονανε αλλου αλλα ειναι καλα αλλα χαλανε αλλα ειναι ομορφα αλλα ασχημα αλλα αδυναμα... δεν ειναι ολα το ιδιο

dimitris-vectra
10-10-10, 18:08
Ρε μάγκες δεν υπάρχει οδηγός που να μην ονειρεύεται ιταλικό αυτοκίνητο... Εχουν αυτό το "κάτι" που σε κολλάει... Ειδικά οι Alfa Romeo είναι όλες τους μία προς μία... Τι να λέμε τώρα...?

Σκεφτείτε και το άλλο... Υπάρχει οδηγός που στο μυαλό του δεν τριγυρνάει η FERRARI? Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Μόνο και μόνο το άλογο είναι το όνειρο του καθένα... Ακόμη κι άλλα αυτοκίνητα καλύτερα, γρηγορότερα την γοητεία και την απόλαυση μιας FERRARI δεν την έχουν...:)

antho
18-01-11, 20:20
Παντως γι αυτο που γραψατε ποσες αλφα κυκλοφορουν και ποσα opel να θυμησω ποσο μπορει να κοστιζε καινουργια μια alfetta η μια veloce εποχης και ποσο ενα αντιστοιχο ascona... για οσους παντως ψαχνουν παλια αλφα ας μην στεναχωριουνται θα βρουν στο car.gr αν εχουν διαθεση να πληρωσουν αρκετα χρηματα να αγορασουν ενα κλασσικο συλεκτικο αυτοκινητο