PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι λαστιχου ο λογος

HaRRiS_
31-10-08, 17:31
Μιας κ μιλαμε για στησιμο, ενας λογος εκτων αναρτησεων, ελατηριων κτλ, ειναι κ τα λαστιχα...
Ειναι βασικος παραγοντας ειδικα σε στροφες με πολλα χλμ...

Θεωρω πως το μαμα λαστιχα του opc ειναι ψιλο αισχρα...ξερω οτι γενικοτερα τα μαμα λαστιχα που μπαινουν σε καθε νεο αμαξι δεν ειναι κ καλης διαλογης...
Δυστυχως το εχω συναντησει σε 3 απο τα 4 διαφορετικα αυτοκινητα που ειχα στην κατοχη μου... Δεν ξερω αν τα continental ειναι καλα, αλλα εμενα το αμαξι σε στροφες μου γλιστραει...

Ενα απο τα καλυτερα κ βεντουζαρισμενα λαστιχα που εχω δοκιμασει ειναι τα F1 της Goodyear...

Εσεις τι εχετε δοκιμασει κ τι προτεινετε ????

NIKOS.OPC
31-10-08, 17:40
Και εγω την ιδια γνωμη εχω για τα f1(με το v) 3 4αδες δοκιμασε στο παλιο μου αμαξι και στο τελος εβαλα τα p-zero nero και δεν μου αρεσαν,τα sport contact2 η 3 εχεις?

~astraxan~
31-10-08, 18:33
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=1875&page=7&highlight=%EB%E1%F3%F4%E9%F7%E1

HaRRiS_
31-10-08, 19:24
Και εγω την ιδια γνωμη εχω για τα f1(με το v) 3 4αδες δοκιμασε στο παλιο μου αμαξι και στο τελος εβαλα τα p-zero nero και δεν μου αρεσαν,τα sport contact2 η 3 εχεις?

Tα sport contact III... αθλιο ελαστικο για τετοιο αμαξι, με τοσα αλογα... :dunno:

NIKOS.OPC
31-10-08, 19:30
Δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν δοκιμασα κατι αλλο στο κορσα απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι στην βροχη θελουν προσοχη.

Basilakhs
31-10-08, 19:49
Tα sport contact III... αθλιο ελαστικο για τετοιο αμαξι, με τοσα αλογα... :dunno:

Και εγώ δεν εντυπωσιάστικα, ειδικά σε βροχή είναι γεια.... Βασικά και οι δρόμοι μας είναι χάλια οπότε θέλει προσοχή όπως και να χει.

ΤΟΞΟΤΗΣ
31-10-08, 19:53
Καλησπερα,καταρχιν ολα τα ελαστικα που βαζουν οι εταιρειες αυτοκινητων ειναι οχι πρωτης ποιοτητας,δευτερον τα ελαστικα που πουλανε εδω ειναι ελαστικα καλοκαιρινα κατα 90% και οχι για βροχες κ.λ.π.Θα σας πω ενα παραδειγμα εχω διασταση μαμα 235/35/19 με λαστιχα μαμα sport contact2 ,ειχα λοιπον πολλα προβληματα κρατηματα φρεναρισμα κ.λ.π.Εβαλα sport contact3 καμια σχεση μετα μαμα λαστιχα κλαση ανωτερα. Τωρα για την τιμη 1200ευρω τα sport contact3 τα καλακαρινα, 1850 ευρω τα χειμερινα της ιδιας μαρκας στην ιδια διασταση. Τα p-zero nero καλο λαστιχο αλλα καλο ζεσταμα θελει μα, πολυ καλο, ειναι λαστιχο για πανω απο 280 hp......

HaRRiS_
31-10-08, 20:20
Στο 1ο μου αμαξι (Leon FR I) ειχα τα bridgestone potenza...
Ισως το χειροτερο κ πιο ποιοτικα αθλιο λαστιχο που δοκιμασα στην ζωη μου...
Αργουσε πολυ να ζεσταθει, κ απο κρατημα-γλιστριμα ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ποσο τρισαθλιο ηταν....
Δεν προλαβα να τα αλλαξω γιατι σε μια στροφη με πεταξε πανω σε μπαρες με 140 χλμ στην Κηφισιας στο Μαρουσι (μολις 2 μηνων το αμαξι) κ βγηκε ολικη...

2ο αμαξι Leon 1.6 S Bridgestone Turanza
Oσο τρισαθλιο ηταν τα potenza αυτο ηταν 4 φορες περισσοτερο...σαν slick συμπεριφοεροταν στο δρομο...ειδικα σε βροχη...ηθελες τον Θεο μαζι σου για να σταματησεις....

Επομενο λαστιχο... GoodYear F1 Μαμα... Τρομερο λαστιχα, πολυ καλο κρατημα στην στροφη, πολυ καλη κ σκληρη γομα κ δεν εκανε ΚΙΧ απο τον δρομο... Παρα πολυ ευχαριστημενος...ηεθλε απλα ζεσταμα κ ηταν βεντουζα.... Πολυ καλη αγορα αφου του εβγαλα το λαδι στις στροφες. Στην βροχη, λογο πελματος V ηταν καλο κ αρκετα σταθερο...(Τα φοραει το swift sport)

Continental SportContaCt 3 ... (Corsa Opc)
Eχω την εντυπωσει οτι αργει πολυ να ζεσταθει...για να γινει αυτο πρεπει να το σκισεις το λαστιχο... Λιγο που το δοκιμασα σε καποιες καλες δικες μου στροφες που γνωριζω χρονια, δεν εμεινα ευχαριστημενος απο αυτα.... Χειροτερα αρκετα απο τα F1, αλλα καλυτερα απο τα Potenza. Βασικα θα τα ηθελα με λιγο πιο σκληρη γομα... οσο αφορα την βροχη δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα δεν θελω κι ολας....

Οσο για τα P Zero Rosso ξερω οτι θελουν πολλα κυβικα κ πολλα αλογα, θελουν ΠΟΛΥ καλο ζεσταμα, αλλα αν τα καταφερεις, μετα τα εν λογο λαστιχα ειναι απιστευτα το τι μπορουν να κανουν....

gianbal
06-02-09, 22:20
γεια σας παιδια πεταξα τα μαμα λαστιχα continental 225/35/18 τα οποια δεν ήταν άσχημα για μαμα λάστιχα και έβαλα τα ασυμετρικα της GOODYEAR F1 ..το λάστιχο δεν παιζεται....πολύ γρηγορο και σταθερό...επίσης σε βροχή σε συνδιασμό με καλό οδόστρωμα..το μόνο που εύχεσαι είναι να μην πέσεις σε λάδια...!!!του πάει γάντι στην ίδια διάσταση..η τιμή τους 950 ευρώ με την ασφάλιση για 2 χρόνια ή 50000 χλμ.

dimchav
06-02-09, 23:49
να χετε υποψη σας στην αγορα continetal λαστιχου να ναι made in germany..οχι portugal....αυτο που λεγαν και πριν κατι φιλι για τις ποιοτητες...

SKYLINE21
21-02-09, 18:31
καλησπέρα παΐδια είμαι νέο μέλος στο club με corsa opc και το ψάχνω για λάστιχα , πάνω στο ψάξιμο λοιπόν βρήκα ένα sits το όποιο έχει πολύ καλές τιμές www.elastika-online.gr ξέρει κάνεις κάτι? μήπως είναι μουφα?

vendar
30-04-09, 12:16
Paidia na rotiso kati. Iparxei periptosi ta sport contact 3 pou foraei to opc apo to ergostasio na einai xamiloteris poiotitas apo auta pou tha agoraza ekso? (kainouria dld). Xoris na exo megali empeiria ta theoro aisxra lastixa eidika se broxero dromo parola auta aposo exo dei sta test theorountai ta kalitera stin agora. Eseis exete kapoies theories peri toutou?

slalom
30-04-09, 12:32
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα

klazzz
04-05-09, 19:46
egw apo oso kserw mama foraei to amaksi sport contact 2 kai oxi 3....pantws enas ksaderfos mou pou evale ta sport contact 3 einai polu euxaristimenos, san lastixo ennow giati exei allo amaksi ( ''S3'' 330...)

vendar
04-05-09, 23:18
oxi bre ta sport contact 3 foraei. An min ti allo to grafei epano sto lastixo :P

opcbabis
05-05-09, 13:20
το continental ειναι απο τα πιο αθλια ελαστικα που εχω φορεσει ποτε σε αυτοκινητο.ανυπαρκτα πλαινα και μετριο γκριπ οταν ο ρυθμος ανεβει αρκετα σε στροφιλικι.ασε που νιωθεις σαν να ειναι το αυτοκινητο πανω σε σαμπρελα.

Προσωπικα μεγαλη εκτιμηση τρεφω στα yokohama ιδιαιτερα avs ,s drive και parada(τα φοραω τωρα και ειναι απιστευτα) τα οποια σε ακραιους ρυθμους ειναι απιστευτα και πανω απο ολα ακουραστα.ο καλυτερος συνδοιασμος βρεγμενου-στεγνου ειναι τα sdrive αλλα κορυφαια σε στεγνo ειναι τα parada και τα avs.
γαι μενα ακολουθουν τα brigzestone(κορυφη σε βρεγμενο) επειτα p zero(τελειωνουν μετα τα 10000χλμ) , goodgear κτλ.
μου αρεσαν επισης παρα πολυ τα avon zz3
Για ημισλικ δεν το συζηταμε ειναι αλλη κατηγορια :D

STAMATHS
05-05-09, 14:04
Τα parada οντως ειναι απιστευτα ελαστικα....και πανακριβα επισης.......;)

swthrakisopc
05-05-09, 15:34
kalhspera paidia. egw dystyxws hmoyn apo ta megalytera koroida se oti afora ta elastika. exw loipon ena opc astra 2006. mama. to amaksi forouse ta continental sport contact 2. ekana loipon th vlakeia kai evala dunlop tt. egw eimai apo karditsa. na ksekinhsw loipon na paw athina kai ksana pisw kai ta lastixa tha einai krya akoma alla kai na zestathoun pali akoma kai me 3h taxythta tha spinaroun. ta skasa mia mera me ena civic vti 200hp to opoio forouse nomizw imi-slick toyo r888. sta 400 metra me phre me 2 aytokinhta diafora. protinete mou sas parakalw ena lastixo to opoio na einai ventoyza asxeta me to poso kostizei. perimenw gnwmes.

sta8is_opc
05-05-09, 17:31
το continental ειναι απο τα πιο αθλια ελαστικα που εχω φορεσει ποτε σε αυτοκινητο.ανυπαρκτα πλαινα και μετριο γκριπ οταν ο ρυθμος ανεβει αρκετα σε στροφιλικι.ασε που νιωθεις σαν να ειναι το αυτοκινητο πανω σε σαμπρελα.

Προσωπικα μεγαλη εκτιμηση τρεφω στα yokohama ιδιαιτερα avs ,s drive και parada(τα φοραω τωρα και ειναι απιστευτα) τα οποια σε ακραιους ρυθμους ειναι απιστευτα και πανω απο ολα ακουραστα.ο καλυτερος συνδοιασμος βρεγμενου-στεγνου ειναι τα sdrive αλλα κορυφαια σε στεγνo ειναι τα parada και τα avs.
γαι μενα ακολουθουν τα brigzestone(κορυφη σε βρεγμενο) επειτα p zero(τελειωνουν μετα τα 10000χλμ) , goodgear κτλ.
μου αρεσαν επισης παρα πολυ τα avon zz3
Για ημισλικ δεν το συζηταμε ειναι αλλη κατηγορια :D
θα συμφωνησω με 1000 στην αποψη του μπαμπη για το continental!δεν ξερω αν ειστε ευχαριστημενοι πολλοι απο δω μεσα παντως εγω το θεωρω απαραδεκτο,ειδικα στη βροχη!
τωρα φορω τα nokian ZG2(πολλοι θα πειτε τι σοι λαστιχο ειναι αυτο)και σας πληροφορω οτι το λαστιχο απλα δεν παιζεται!ειδικα στο βρεγμενο!ειναι λαστιχο με εκπληκτικη τεχνολογια και πιστευω οτι σε λιγο που θα γινει πιο γνωστο θα γεμισει ο τοπος!σε ολα σχεδον τα συγκριτικα εχει παρει τα πρωτα βραβεια!

kalhspera paidia. egw dystyxws hmoyn apo ta megalytera koroida se oti afora ta elastika. exw loipon ena opc astra 2006. mama. to amaksi forouse ta continental sport contact 2. ekana loipon th vlakeia kai evala dunlop tt. egw eimai apo karditsa. na ksekinhsw loipon na paw athina kai ksana pisw kai ta lastixa tha einai krya akoma alla kai na zestathoun pali akoma kai me 3h taxythta tha spinaroun. ta skasa mia mera me ena civic vti 200hp to opoio forouse nomizw imi-slick toyo r888. sta 400 metra me phre me 2 aytokinhta diafora. protinete mou sas parakalw ena lastixo to opoio na einai ventoyza asxeta me to poso kostizei. perimenw gnwmes.

φιλε μου τα dunlop ειναι για μενα απο τα χειροτερα λαστιχα!το χω εκφρασει παλι εδω μεσα και σας συμβουλευω να μην τα βαλετε ποτε!πρεπει να περασεις πανω απο καρβουνα για να ζεσταθουν...

slalom
05-05-09, 21:50
θα συμφωνησω με 1000 στην αποψη του μπαμπη για το continental!δεν ξερω αν ειστε ευχαριστημενοι πολλοι απο δω μεσα παντως εγω το θεωρω απαραδεκτο,ειδικα στη βροχη!
τωρα φορω τα nokian ZG2(πολλοι θα πειτε τι σοι λαστιχο ειναι αυτο)και σας πληροφορω οτι το λαστιχο απλα δεν παιζεται!ειδικα στο βρεγμενο!ειναι λαστιχο με εκπληκτικη τεχνολογια και πιστευω οτι σε λιγο που θα γινει πιο γνωστο θα γεμισει ο τοπος!σε ολα σχεδον τα συγκριτικα εχει παρει τα πρωτα βραβεια!
Στάθη, αν μιλάς για αυτά που φόραγε το Corsa όταν το πήρες, μπορεί να έχεις δίκιο.
Κατά γενική ομολογία τα Conti είναι κορυφαία λάστιχα.

kostasmagic
05-05-09, 21:56
Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα Rainsport 1.
Επιδή τα εν λόγο λάστιχα δεν βγαίνουν πια, έχει δοκιμάσει κανείς τα
Rainsport 2?

tsaris7
06-05-09, 02:38
Πολύ καλά λάστιχα είναι και τα Toyo T1R.
Μαλακό λάστιχο, με πολυ καλό πλαινό κ ζεσταίνεται εύκολα..
Ιδανικός συνδιασμός στεγνού-βρεγμένου.

xenofodas
06-05-09, 13:51
continental ta 3 exw twra se 235 /35/19 k eimai poly eyxaristimenws!oso gia thessalonikh prepei na rixoun k kamia asfalto tis prokopis,den ftene ta lastixa!otan anebainw panw 3h mou den pataei! imarton!!!

sta8is_opc
06-05-09, 14:33
Στάθη, αν μιλάς για αυτά που φόραγε το Corsa όταν το πήρες, μπορεί να έχεις δίκιο.
Κατά γενική ομολογία τα Conti είναι κορυφαία λάστιχα.

ρε συ παυλο τοσο διαφορετικα ειναι αυτα που φοραει απ τη μανα του με αλλα αφτερμαρκετ;δε νομιζω!ειναι προσωπικη μου αποψη.εχω ακουσει απο αλλους κατοχους opc οτι ειναι ευχαριστημενοι!

slalom
06-05-09, 16:21
Τα Firestone που φόραγε το δικό μου, στον ένα χρόνο έκανε ρωγμές στο πέλμα. Του πατέρα μου τα λάστιχα ήταν στραβα (goodyear)

Τα εργοστάσια σίγουρα βγάζουν β' διαλογής τα οποία δε μπορούν να πάνε στην αγορά και τα σπρώχνουν αλλιώς.

klazzz
13-05-09, 23:08
emena pantws mama foraei sport contact 2......kai oxi......3......stin vroxi pantws xanoun ligo, se stegno episis...!!! xaxaxa...elpizw otan valw ta S.C. 3 na einai kalutera!

tuning club
14-05-09, 01:09
3 λαστηχα που δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο ειναι καλυτερο
Goodyear eangle f1http://img208.imageshack.us/img208/7647/goodyeareaglef1gsd3.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=goodyeareaglef1gsd3.jpg)
Toyo T1rhttp://img208.imageshack.us/img208/922/toyoproxest1r.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=toyoproxest1r.jpg)
Uniroyal Rainsport 2http://img4.imageshack.us/img4/3373/uniroyalrainsport2.th.jpg (http://img4.imageshack.us/my.php?image=uniroyalrainsport2.jpg)
Tα δυο πρωτα τα δοκιμασα και ειμαι 200% ικανοποιημενος και τα επομενα θα ειναι τα τριτα καθως τα εχω ερωτευτει και ομορφα και μαλακα και ο λαστηχας μου ειπε με κλειστα ματια

andre_rrr
14-05-09, 01:46
michelin pilot exalto 2,continental sc3,berdestein sessanta,pirelli pzero nero.....για ψαξτο λιγο ακομα το θεμα....

tuning club
14-05-09, 10:31
michelin pilot exalto 2,continental sc3,berdestein sessanta,pirelli pzero nero.....για ψαξτο λιγο ακομα το θεμα....
michelin pilot exalto 2 απαραδεκτο το φορουσε το αμαξι οταν το πηρα και ηταν καινουργια και δεν μου αρεσαν καθολου

andre_rrr
14-05-09, 11:37
περιεργο εισαι ο πρωτος που λεει τα michelin απαραδεκτα,τα εχω πανω 45,000 χλμ και ακομα ειναι βεντουζα.....το μονο κακο που εχουν ειναι ο θορυβος.αλλα και παλι σε καθε αμαξι το καθε λαστιχο συμπεριφερεται διαφορετικα οποτε νομιζω οτι ειδικα στα λαστιχα ακρη δεν βγαζεις ποτε...και οτι και να βαλεις στο τελος μενεις με την απορια,ΑΝ εβαζα το αλλο μηπως θα ηταν καλυτερο?????το μονο που ξερ ω καλα και το λενε ολοι ειναι μακρια απο κινεζο-ιαπωνικλα λαστιχα.

tuning club
15-05-09, 20:14
Tα ΤΟΥΟ παντως βγηκαν πολυ καλα και σε στεγνο και σε βρεγμενο,ακομα και σε χιονι τα πηγα!

tnsOPC7
17-05-09, 03:04
Εγω παιδια 2 πραγματα εχω να πω michelin και παλι michelin.Φορουσα τα energy στο yaris που ειχα και παιδια μα την παναγια ξεφτυλιζα 2λιτρα κ αλλα καγκουροειδη σε στροφες.Με αναρτησεις που απλα δεν υπηρχαν (εστριβες δεξια κ αν εβγαζες το χερι απο το παραθυρο εσβηνες τσιγαρο στο δρομο) πηγαινα μονο με τα λαστιχα στο δρομο.ΜΗΔΕΝΙΚΟ στησιμο στο αμαξι αλλα εστριβαν τα λαστιχα.Τωρα για το corsa με τα Conti 3 τι να πω...εγω προσωπικα τα θεωρω μ@λ@κια ελαστικο για τη χρηση που κανω στο αμαξι εγω κ πολλοι αλλοι.Δηλαδη μεσα στην Αθηνα κανενα βραδυ για κανενα ανοιγματακι κ για καμια στροφοδιαδρομη στα γυρω βουνα.Ο λογος ειναι οτι δεν ζεσταινονται καθολου ευκολα κ γλιστρανε πολυ..δεν παλευονται για καγκουροnights ;)!!!!!!!!!! Τα επομενα μου λαστιχα θα ειναι ενα μεγαλο δαγκωτο MICHELIN PILOT....

xenofodas
17-05-09, 13:54
Εγω παιδια 2 πραγματα εχω να πω michelin και παλι michelin.Φορουσα τα energy στο yaris που ειχα και παιδια μα την παναγια ξεφτυλιζα 2λιτρα κ αλλα καγκουροειδη σε στροφες.Με αναρτησεις που απλα δεν υπηρχαν (εστριβες δεξια κ αν εβγαζες το χερι απο το παραθυρο εσβηνες τσιγαρο στο δρομο) πηγαινα μονο με τα λαστιχα στο δρομο.ΜΗΔΕΝΙΚΟ στησιμο στο αμαξι αλλα εστριβαν τα λαστιχα.Τωρα για το corsa με τα Conti 3 τι να πω...εγω προσωπικα τα θεωρω μ@λ@κια ελαστικο για τη χρηση που κανω στο αμαξι εγω κ πολλοι αλλοι.Δηλαδη μεσα στην Αθηνα κανενα βραδυ για κανενα ανοιγματακι κ για καμια στροφοδιαδρομη στα γυρω βουνα.Ο λογος ειναι οτι δεν ζεσταινονται καθολου ευκολα κ γλιστρανε πολυ..δεν παλευονται για καγκουροnights ;)!!!!!!!!!! Τα επομενα μου λαστιχα θα ειναι ενα μεγαλο δαγκωτο MICHELIN PILOT....

to thema einai omws na min allazeis kathe 6mino lastixa!egw padws oso to piezw toso kalytera!symfwnw oti den zestenontai eykola alla otan zestathoun kanoun thaumata para ta parapanw alloga pou exw!k akoma pezei rolo ta kila tou amaxiou to astra einai kai peripou 300kila parapanw apo to corsa!

tnsOPC7
17-05-09, 17:03
Τωρα το 6 μηνες ηταν λιγο υπερβολικο αλλα εξαρταται τη χρηση.Εμενα η τσεπη μου για να λεμε την αληθεια δεν με παιρνει να το καιω ολη μερα για να βγαζω τα λινα τους σε 6 μηνες οποτε πιστευω οτι θα ηταν για την χρηση που κανω εγω τα ιδανικοτερα.Δεν αντιλεγω για το βαρος που αναφερεις.Η μονη επιφυλαξη που εχω για τα conti 3 ειναι πως επειδη καπου διαβασα οτι υπαρχουν και λαστιχα β' διαλογης τα οποια συνηθως τα περνούν στα καινουρια οπως τα φοραει το corsa απο την opel μηπως παιζει ρολο κ αυτος ο παραγοντας.Αλλα αυτο που τους αναγνωριζω ειναι οτι σε αποφυγη ατυχηματος (καραμπολας με περιπολικο κ.α.!!!!) 2-3 βδομαδες πριν που περιελαμβανε αποτομη..πολυ αποτομη αλλαγη πορειας στην μαραθωνος ανταπεξηλθαν αψογα....

kapsas
18-05-09, 13:38
geia se olous paidia.egw prin 5 meres evala ta goodyear F1 kai mexri stigmis exw minei poly efxaristimenos.eixa ta fulda apo ton proigoumeno idioktiti kai den nomizw na yparxoun pio malaka kai xalia lastixa.epesa se lakouva stin ethniki korinthou-tripolews me 130klm kai petaxan katefthian vizia!meta apo 3 meres anoixan sto plai ekei pou itan ta vizia.episis kala einai kai ta brigeston alla prepei na zestathoun kalla!pistevw omws oti ta F1 GOODYEAR einai korifi sti katigoria tous!

Antonis22
29-05-09, 11:23
Ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος να ζεστάνεις τα λάστιχα?

Για το καλοκαίρι προτείνετε μαλακή γόμα??

opcbabis
29-05-09, 11:49
Παντως το θεμα ελαστικο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.καθενας μας εχει αλλο τροπο οδηγησης.διαφορετικο set up στην αναρτηση και διαφορετικες διαδρομες που χρησιμοποιει(μικρες ή μεγαλες).
ολα αυτα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στην λειτουργια του ελαστικου πραγμα που σημαινει οτι μπορει για μενα(που εχω αναρτηση μπλοκε κτλ) ενα ελαστικο να ειναι κορυφαιο και για καποιον αλλο οχι απλα γιατι το ελαστικο με το συγκεκριμενο set up δεν μπορει να δουλεψει.μπορει εγω να κανω μικρες διαδρομες τερμα και να αποδιδει το ελαστικο μου τα μεγιστα και καποιος αλλος με το ιδιο ελαστικο στα μεσα μιας τριπλασιας διαδρομης που κανει να το βγαζει off.γι αυτο λοιπον νομιζω οτι ο καθενας μας πρεπει προσωπικα να αναζητησει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα.φυσικα υπαρχουν καποια στανταρ που δεν αλλαζουν(το maragoni πχ ποτε δεν θα ειναι λαστιχαρα σε καμμια διαδρομη)

sta8is_opc
29-05-09, 15:05
Παντως το θεμα ελαστικο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.καθενας μας εχει αλλο τροπο οδηγησης.διαφορετικο set up στην αναρτηση και διαφορετικες διαδρομες που χρησιμοποιει(μικρες ή μεγαλες).
ολα αυτα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στην λειτουργια του ελαστικου πραγμα που σημαινει οτι μπορει για μενα(που εχω αναρτηση μπλοκε κτλ) ενα ελαστικο να ειναι κορυφαιο και για καποιον αλλο οχι απλα γιατι το ελαστικο με το συγκεκριμενο set up δεν μπορει να δουλεψει.μπορει εγω να κανω μικρες διαδρομες τερμα και να αποδιδει το ελαστικο μου τα μεγιστα και καποιος αλλος με το ιδιο ελαστικο στα μεσα μιας διπλασιας διαδρομης που κανει να το βγαζει off.γι αυτο λοιπον νομιζω οτι ο καθενας μας πρεπει προσωπικα να αναζητησει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα.φυσικα υπαρχουν καποια στανταρ που δεν αλλαζουν(το maragoni πχ ποτε δεν θα ειναι λαστιχαρα σε καμμια διαδρομη)

πολυ σωστος!

kallonis orestis
26-07-09, 19:42
to kalitero lastixo yokohama parada!!! einai to kalitero dokimasmena... to lastixo kollaei sto dromo.......

tuning club
27-07-09, 00:10
to kalitero lastixo yokohama parada!!! einai to kalitero dokimasmena... to lastixo kollaei sto dromo.......

Ναι αλλα μονο για στεγνο,πανε στο βρεγμενο και ξαναγραψε εντυπωσεις!

tuning club
27-07-09, 00:12
3 λαστηχα που δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο ειναι καλυτερο
Goodyear eangle f1http://img208.imageshack.us/img208/7647/goodyeareaglef1gsd3.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=goodyeareaglef1gsd3.jpg)
Toyo T1rhttp://img208.imageshack.us/img208/922/toyoproxest1r.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=toyoproxest1r.jpg)
Uniroyal Rainsport 2http://img4.imageshack.us/img4/3373/uniroyalrainsport2.th.jpg (http://img4.imageshack.us/my.php?image=uniroyalrainsport2.jpg)
Tα δυο πρωτα τα δοκιμασα και ειμαι 200% ικανοποιημενος και τα επομενα θα ειναι τα τριτα καθως τα εχω ερωτευτει και ομορφα και μαλακα και ο λαστηχας μου ειπε με κλειστα ματια

Μπηκαν και τα τριτα και με βγαζουν ασπροπροσωπο για την επιλογη τους!Πολυ ωραιο,μαλακο και αποδοτικο σε βρεγμενο και στεγνο!
Τα συνιστω με κλειστα ματια!

fantzas
06-08-09, 15:46
ενδιαφερομαι για τα toyo μηπως θα μπορουσε καποιος που τα εχει βαλει να μου πει , αν κανουν θορυβο και ποσα χιλιομετρα βγαζουν ?

O_KsaDeRfoS
17-09-09, 11:43
me mperdepsate gamo tin trela mou...!! ti na valw??

HaRRiS_
17-09-09, 14:31
Βαλε τα καλη χρονια F1....

Harry
17-09-09, 15:35
Τα toyo r1r τι λένε, ξέρει κανείς?Ξέρω ότι σε στεγνό πρέπει να είναι κορυφαία αλλά σε βρεγμένο τι γίνεται?

tuning club
17-09-09, 16:28
Και τα τρια τα εχω δοκιμασει,και τα τρια ειναι εκπληκτικα και σε βρεγμενο και σε στεγνο,μονο που to goodyear θελει αναρτηση να το παταει για να το ζεσταίνει,τωρα εχω ta uniroyal και επειδη ειναι πιο μαλακα από τα αλλα κρατάνε πιο καλα!

HaRRiS_
17-09-09, 17:57
Τα F1 τα ειχα στο swift sport κ πραγματικα ηταν εκπληκτικα...
Κατα 99% η επομενη επιλογη στο corsa μιας κ ειναι κ πιο βαρυ αμαξι απο το swift
εχει σχεδον την ιδια αναρτηση κ θα κραταει καλυτερα ;)

NIKOS.OPC
17-09-09, 18:14
Τα f1 τα ειχα δοκιμασει και εγω στο παλιο μου αμαξι και εχω να πω τα καλυτερα ομως τωρα δεν βγαινουν ετσι.Asymmetric f1 λεγονται τα νεα και θα ειναι μεσα στις επιλογες μου.

HaRRiS_
17-09-09, 18:28
Νικο για δωσε πληροφοριες...!

Sentin3l
17-09-09, 18:59
Τα toyo r1r τι λένε, ξέρει κανείς?Ξέρω ότι σε στεγνό πρέπει να είναι κορυφαία αλλά σε βρεγμένο τι γίνεται?

Bentouza...

NIKOS.OPC
17-09-09, 19:12
Νικο για δωσε πληροφοριες...!
http://eu.goodyear.com/gr_el/tires/repository/Eagle_F1AS/index.jsp
http://www.reifendirekt.de/review/37/Goodyear_EAGLEF1Asymmetric_Reifentestcom.html
http://www.reifendirekt.de/review/37/Goodyear_EAGLEF1Asymmetric_AUTOBILD.html
read1read1read1

Harry
18-09-09, 09:11
Bentouza...

Τα έβαλες τελικά ρε θηρίο?Πες μου λεπτομέρειες γιατί με ενδιαφέρει άμεσα.Συμπεριφορά σε στεγνό-βρεγμένο?Και πόσο πήγε τελικά το μαλλί?

Sentin3l
18-09-09, 22:24
Τα έβαλες τελικά ρε θηρίο?Πες μου λεπτομέρειες γιατί με ενδιαφέρει άμεσα.Συμπεριφορά σε στεγνό-βρεγμένο?Και πόσο πήγε τελικά το μαλλί?

ta bala nai!!basika me ena gnwsto gnwstou k xilia miria ta pira 900 (tsampa) de ta xw polyzorisei akoma alla etyxe na breksei ti triti mera karekles k den katalaba xristo...molis exw perisoteres empeiries tha se enimerwsw me pm i steile kinito na se parw

fantzas
28-09-09, 02:38
Λοιπον παιδια βρηκα μια ακρη για λαστιχα απο Αγγλια ... εχει σχεδον ολα τα λαστιχα σε πολυ καλες τιμες
πχ. τα toyo t1r τα βρηκα μολις 330 ευρω . http://www.camskill.co.uk/ απλως μπειτε και κοιτακτε ...

johngts08
28-09-09, 17:33
Λοιπον παιδια βρηκα μια ακρη για λαστιχα απο Αγγλια ... εχει σχεδον ολα τα λαστιχα σε πολυ καλες τιμες
πχ. τα toyo t1r τα βρηκα μολις 330 ευρω . http://www.camskill.co.uk/ απλως μπειτε και κοιτακτε ...

καλη τιμη αλλα βαλε και τα μεταφορικα αλλα 70.80 ευρω γιατι με τα κιλα ειναι .τα ιδια λεφτα με εδω ειναι .......εγω uniralye rainsrort V οταν αλλαξω λαστιχα 450 ευρω σε διαστασει 215-55-16:)

fantzas
28-09-09, 18:02
η τιμη που εβγαλα ειναι μαζι με την μεταφορα . μεσα που κοιταξα δεν βρηκα τι διασταση σου . αλλα σε 205/55/16 βγαινουν καπου στα 330 €.
ερθουν στην ελλαδα . κανα 50 ακομα η τοποθετηση . 380 €

johngts08
28-09-09, 21:12
η τιμη που εβγαλα ειναι μαζι με την μεταφορα . μεσα που κοιταξα δεν βρηκα τι διασταση σου . αλλα σε 205/55/16 βγαινουν καπου στα 330 €.
ερθουν στην ελλαδα . κανα 50 ακομα η τοποθετηση . 380 €

εδω στην ελλαδα εχουν καρτελα εγγ/σεις τα uniralye δηδ αμα σκασει το λαστιχο μεσα σε 1 μηνα αλαγη καινουργιο .η πεταξει κανενα καρουμπαλο στο πλαι .αυτη ειναι η διαφορα εδω .:)

STAMATHS
28-09-09, 23:15
Ε ρε τι εχω να πληρωσω οταν θα πρεπει να αλλαξω τα λαστιχα μου...:eek: Φοραω τα 18αρια οποτε θα πρεπει να δωσω μια περιουσια....Παντως τα Continental που φοραει το κορσακι μου, δεν μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει κιολας...Δεν ειναι και για πεταμα βεβαια, αλλα δεν ειναι και επιπεδου Yokohama ή Toyo....:rolleyes:

johngts08
29-09-09, 18:02
Ε ρε τι εχω να πληρωσω οταν θα πρεπει να αλλαξω τα λαστιχα μου...:eek: Φοραω τα 18αρια οποτε θα πρεπει να δωσω μια περιουσια....Παντως τα Continental που φοραει το κορσακι μου, δεν μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει κιολας...Δεν ειναι και για πεταμα βεβαια, αλλα δεν ειναι και επιπεδου Yokohama ή Toyo....:rolleyes:

εχω ακουσει απο πολλουσ οτι αυτα τα λαστιχα ειναι εντελοσ μαπα .εγω δεν εχω φορεσει και δεν μπορω να πω :)

STAMATHS
29-09-09, 19:04
Σιγουρα τα Toyo τα καινουργια r1r και τα Parada spec2 ειναι κλασεις ανωτερα ελαστικα...Το θεμα ειναι οτι κοστιζουν μια περιουσια......

HaRRiS_
13-10-09, 15:38
Σε καμια 15αρια μερες το πολυ πρεπει να αλλαξω τα λαστιχα.
Πηγα σε γνωστο μου (βασικα πολυ γνωστο μου) κ τον ρωτησα τι να βαλω...
Μου ειπε για Toyo T1R, κ για P ZERO NERΟ με εμφαση στα 2α.
Του ειπε για τα νεα F1 τα ασυμμετρα αλλα μου ειπε οτι δεν βγαζει στην διασταση
215/45/17 (στην μαμα διασταση για 17αρες με λιγα λογια) ...
Επισης μου ειπε να προτιμησω τα p zero...
Βεβαια ξερω οτι τα εν λογο ζεσταινονται δυσκολα κ θελουν χλμ αν κ ολα
τα παραπανω λαστιχα εχουν δεικτη V.

Tι λετε ?

fantzas
14-10-09, 01:43
ελα μου ντε και εγω στο ιδιο προβλημα ειμαι . τα φωτα σας παιδια ....................

tsaris7
14-10-09, 20:29
Φιλε Harris κι εγω αναμεσα σε αυτα τα 2 ημουν κ τελικα δεν εβaλα κανενα απο αυτα αλλα τα michelin pilot sport 2 . Εχω κανει 2 χιλιαδες Km τωρα κ ειναι τρομερα!! (Πληροφοριακά πουλαω τα 2 λαστιχα που ειχα πισω. Εχω ανοιξει θεμα στο ''ΠΩΛΕΙΤΑΙ'' με fotos. )

HaRRiS_
15-10-09, 11:25
Σκοπος μου ειναι να κρατανε γιατι ειμαι κ λιγο στροφακιας....
Θελω 1) να σταματησει να σπινιαρει η 3η μου απο ρεπριζ
2) να σταματησει αυτο το γλιστρημα οταν παταω αποτομα φρενο
3) να μην μου φευγει λογο προσφρυσης πανω σε στροφη ....

Το να πρεπει να κανω 10 χλμ σπασμενος για να ζεσταθει το λαστιχο δεν μου λεει
κατι....

Sentin3l
15-10-09, 11:58
Avon ZZ3.Απο λαθος παραγγελια φιλου βρεθηκε 4αδα στα χερακια μου κ τα εβαλα βγαζοντας τα toyo r1r.(θα τα κρατησω για ειδικες περιπτωσεις)
Μου εχουν κανει φοβερη εντυπωση παρολο που δεν ειχα την εταιρια σε εκτιμηση.κ ειναι κ ΠΟΛΥ φθηνοτερα απο τα αλλα που λες.
Τα P zero ειναι καλα αλλα τα P zero ουτε nero ουτε rosso.
Τα T1R ειναι για τα πανηγυρια

Corsa-GR
15-10-09, 12:02
pzero ακούγονται τα καλύτερα σχόλια.. ούτε nero ούτε rosso ούτε bianco :) +1

Harry
15-10-09, 12:49
Avon ZZ3.Απο λαθος παραγγελια φιλου βρεθηκε 4αδα στα χερακια μου κ τα εβαλα βγαζοντας τα toyo r1r.(θα τα κρατησω για ειδικες περιπτωσεις)
Μου εχουν κανει φοβερη εντυπωση παρολο που δεν ειχα την εταιρια σε εκτιμηση.κ ειναι κ ΠΟΛΥ φθηνοτερα απο τα αλλα που λες.
Τα P zero ειναι καλα αλλα τα P zero ουτε nero ουτε rosso.
Τα T1R ειναι για τα πανηγυρια

Γιατί τα r1r τα κράτησες για ειδικές περιπτώσεις Ακη?Δεν είναι καλά στο βρεγμένο ή δεν θέλεις να τα χαλάσεις?

fantzas
15-10-09, 13:36
Γιατι ρε παιδια τα t1r ειναι για τα πανυγηρια ?
μολις τα παραγγειλα.

tsaris7
15-10-09, 14:59
Σκοπος μου ειναι να κρατανε γιατι ειμαι κ λιγο στροφακιας....
Θελω 1) να σταματησει να σπινιαρει η 3η μου απο ρεπριζ
2) να σταματησει αυτο το γλιστρημα οταν παταω αποτομα φρενο
3) να μην μου φευγει λογο προσφρυσης πανω σε στροφη ....

Το να πρεπει να κανω 10 χλμ σπασμενος για να ζεσταθει το λαστιχο δεν μου λεει
κατι....[/QUOTE]

Φιλε Harris, δεν ξερω ποσο δυνατο ειναι το αυτοκινητο σου αλλα 1)προφανως στους δρομους μεσα στην Αθηνα θα σου σπινιαρει η 3η, αλλα δεν νομιζω να γινεται το ιδιο σε καλο δρομο. 2,3) και φυσικα ολοι ζηταμε την καλυτερη προσφυση και στις στροφες κι στο φρεναρισμα.Σχεδον ολα τα χιλιομετρα τα κανω σε επαρχιακο δρομο κ φυσικα στον εθνικο. Εγω με τα michelin που εβαλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος αλλα πιστευω πως και τα t1r και τα p zero nero ειναι στο ιδιο επιπεδο. Τα κορυφαια λαστιχα απο καθε εταιρια πιστευω πως ειναι καλα. Απλα διαφερυν στο οτι το ενα ζεσταινεται πιο γρηγορα απο το αλλο ή στο οτι το ένα τρωγεται πιο γρηγορα κ το αλλο πιο αργα. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οι αποψεις διαφερουν κ για αυτο πρεπει να δοκιμαζουμε λαστιχα γιατι ο καθε οδηγος εχει ξεχωριστο τροπο οδηγησης κ χρησιμοποιει το αυτοκινητο του σε διαφορετικες διαδρομες απο εναν αλλο.

HaRRiS_
15-10-09, 16:29
Φιλε μου δεν διαφωνω... εχεις απολυτο δικιο.
Αλλα καταλαβαινεις οτι μεσα στην Αθηνα, κ ειδικα στην κινηση ειδικα λαστιχα σαν τα nero η τα rosso, ειναι πολυ δυσκολο να ζεσταθουν καλα κ να αποδωσουν.
Για μενα καλο θα ηταν να ζεσταινεται αρκετα γρηγορα (οσο εφικτο ειναι).
Το αμαξι μου ειναι 1ου σταδιου... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο με αστυρευτες ροπες κ αγρια αλογα.
Επισης το αν τρωγεται σχετικα γρηγορα δεν με πολυενδιαφερει μιας κ τα λαστιχα τα παιρνω στην τιμη του ενος τεμαχιου ...!!!!!!! :eek::eek::eek:

Μου ειπες ο δικος μου για nero αλλα θα ρωτησω κ τι παιζει με τα σκετα p zero .....

Sentin3l
15-10-09, 17:49
Γιατί τα r1r τα κράτησες για ειδικές περιπτώσεις Ακη?Δεν είναι καλά στο βρεγμένο ή δεν θέλεις να τα χαλάσεις?

Μιας κ μου εκατσε τσαμπα 4αδα δεν ηθελα να τα χαλασω κ ειπα να δοκιμασω τα δωρεαν :D:D θα τα κρατησω για καμια πιστα για κανενα πατημα ;)

Γιατι ρε παιδια τα t1r ειναι για τα πανυγηρια ?
μολις τα παραγγειλα.
Προσωπικη μου αποψη αυτη αλλα μη το δενουμε κ κομπο γιατι τα λαστιχα ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα κ απο οση εμπειρια μπορω να εχω τα πραγματα αλλαζουν κ απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο

tnsOPC7
22-10-09, 23:29
Toyo r1r 780€ 215-45-17.Λογικη η τιμη?Πως σας φαινεται?Παιζει να τα βαλω αυτον η τον επομενο μηνα.

tuning club
22-10-09, 23:47
Σε καμια 15αρια μερες το πολυ πρεπει να αλλαξω τα λαστιχα.
Πηγα σε γνωστο μου (βασικα πολυ γνωστο μου) κ τον ρωτησα τι να βαλω...
Μου ειπε για Toyo T1R, κ για P ZERO NERΟ με εμφαση στα 2α.
Του ειπε για τα νεα F1 τα ασυμμετρα αλλα μου ειπε οτι δεν βγαζει στην διασταση
215/45/17 (στην μαμα διασταση για 17αρες με λιγα λογια) ...
Επισης μου ειπε να προτιμησω τα p zero...
Βεβαια ξερω οτι τα εν λογο ζεσταινονται δυσκολα κ θελουν χλμ αν κ ολα
τα παραπανω λαστιχα εχουν δεικτη V.

Tι λετε ?

Bαλε uniroyal rainsport 2,απλα βεντουζα στεγνο-βρεγμενο,πολυ μαλακο λαστηχο και δεν χρειαζεται ζεσταμα,οσοι τα εχουν ξερουν

HaRRiS_
30-10-09, 19:36
Εδω κ 5 μερες φοραω μια ολοκαινουργια τετραδα p zero nero.
Τα εως τωρα συμπερασματα πρεπει να πω αρκετα καλα κ ικανοποιητικα.
Το φρεναρισμα κ το γλυστριμα του αποτομου φρεναρισματος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εξαφανιστηκε,
σε μεση θερμοκρασια σε δικες μου γνωστες αποτομες στροφες εξαφανιστηκε
το σπινιαρισμα, κ επιτελους ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΤΩ......
Δεν τα εχω πιεσει ακομα ουτε εχω κανει καμια καλη στροφοδιαδρομη γιατι ολο βρεχει...
Ευελπιστω αν την κυριακη εχει καλο καιρο, να πεταχτω μια εως την Παλαια Πεντελη
για να το γλεντησω.

SKYLINE21
31-10-09, 12:15
Παΐδια εγώ πριν κάνα μήνα έβαλα τα GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric και είναι πολύ γαμάτα!!!, το αυτοκίνητο ιδικά σε στροφές κραταει πολύ καλύτερα απο τα μαμα, το σπινάρισμα έχει μειωθει κατά πολύ και να πω ότι είναι το ίδιο καλά σε στεγνό και σε βρεγμένο!!

Sentin3l
31-10-09, 19:40
Εδω κ 5 μερες φοραω μια ολοκαινουργια τετραδα p zero nero.
Τα εως τωρα συμπερασματα πρεπει να πω αρκετα καλα κ ικανοποιητικα.
Το φρεναρισμα κ το γλυστριμα του αποτομου φρεναρισματος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εξαφανιστηκε,
σε μεση θερμοκρασια σε δικες μου γνωστες αποτομες στροφες εξαφανιστηκε
το σπινιαρισμα, κ επιτελους ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΤΩ......
Δεν τα εχω πιεσει ακομα ουτε εχω κανει καμια καλη στροφοδιαδρομη γιατι ολο βρεχει...
Ευελπιστω αν την κυριακη εχει καλο καιρο, να πεταχτω μια εως την Παλαια Πεντελη
για να το γλεντησω.

ολα τα λαστιχα τα πρωτα χιλιομετρα καλα ειναι.σε 10 χιλιαδες θα ξερεις

HaRRiS_
04-11-09, 11:29
Για να κανω εγω 10.000 χλμ θελω 1 - 1,5 χρονο ... που σημαινει οτι θα τα εχω αλλαξει εως τοτε !!!

Angel
04-11-09, 13:54
Άν αλλάζαμε τα λάστιχα κάθε χρόνο,....... ζήτω που καήκαμε !!!
Βέβαια εσένα μπορεί να σου περισσεύουν οπότε ούτε λόγος, απλά άν μετα απο 1 χρόνο θές να πετάξεις τα παλία σου, πάρε με ενα τηλεφωνάκι ......

HaRRiS_
04-11-09, 16:21
Άν αλλάζαμε τα λάστιχα κάθε χρόνο,....... ζήτω που καήκαμε !!!
Βέβαια εσένα μπορεί να σου περισσεύουν οπότε ούτε λόγος, απλά άν μετα απο 1 χρόνο θές να πετάξεις τα παλία σου, πάρε με ενα τηλεφωνάκι ......

Μακαρι να μου περισσευαν φιλε μου να δινω 800-900 ευρω καθε χρονο για λαστιχα...
Απλα οι τιμες που τα βαζω εγω, ειναι οσο τα αγοραζει ο εμπορος απο Γερμανια.
Πχ τα p zero nero τα εβαλα 320 ευρω :lick:

Οποτε καταλαβαινεις οτι αλλο 320 ευρω, κ αλλο 900 ..... :eek:

NIKOS.OPC
12-11-09, 17:51
Να κανω μια ερωτηση και εγω,αν στην 18αρα του corsa απο 225/35 βαλω 225/40 λετε να εχω προβλημα και να βρισκει σε κανενα θολο?Οταν το τιμονι ειναι στο τερμα το λαστιχο απο τον θολο φαινεται οριακο,επισης αντε και μπηκε αν το ζορισω σε καμια λακουβα με στριμενο τιμονι η μπω σε καποια φουρκετα με πολλα λετε να βρει?Ρωταω γιατι σκεφτομαι να βαλω τα R888 η τα Α048 που δεν βγαινουν σε 225/35 ομως βγαινουν σε 225/40.

Σταθη εσυ 225/40/18 δεν εχεις?το εχεις και χαμηλωμενο αν δεν κανω λαθος.

sta8is_opc
12-11-09, 18:01
με τη μαμα ζαντα δ πιστευω να εχεις προβλημα νικο!225/40 εχω και με τις ζαντες που εχω εχει βγει και κανα ποντο πιο εξω και το χω και χαμηλωμενο!σε καποιες φουρκετες μερικες φορες βρισκει το λαστιχο στο πλαστικο μεσα απο το θολο,αυτο βεβαια σπανια και μονο σε πολυ κλειστα κομματια που θα πιεστει πολυ η αναρτηση!σ αυτο συντελει και το γεγονος οτι η συγκεκριμενη ζαντα βγαινει και λιγο πιο εξω,με τη μαμα δ νομιζω να εχεις προβλημα!

NIKOS.OPC
12-11-09, 18:05
Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι η μαμα αναρτηση δεν ειναι το ιδιο σκληρη με την δικια σου και παιζει να βρισκει ευκολοτερα,ασε που το ζοριζω αρκετα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα!!Γιατι ρε γμτ δεν βγαζουν σε σεμι σε 35αρι...

sta8is_opc
12-11-09, 18:12
με τη μαμα αναρτηση ειναι που δε θα βρισκει!λογω οτι ειναι πιο μαλακη απο την kw και εχει πολυ μεγαλυτερη διαδρομη οταν ειναι τερμα πιεσμενη αποκταει περισσοτερη κλιση προς τα μεσα ο τροχος,οποτε οσο πιο μεσα μπαινει τοσο περισσοτερο απομακρυνεται απο το θολο και δ βρισκει με τπτ!εξακριβωμενο αυτο!με την kw λογω χαμηλωματος και μικρης διαδρομης της αναρτησης βρισκει πιο ευκολα γιατι με το χαμηλωμα εχει ηδη ερθει πιο κοντα στο θολο!
σε μπερδεψα ε?????:cool:
παντως δε βρισκει,μη το φοβασαι!

NIKOS.OPC
12-11-09, 18:15
Θα το σκεφτω πολυ οταν ερθει η ωρα γιατι δεν λεει να δωσω αρκετα χρηματα σε λαστιχα και να βρισκουν και στον θολο!!Ευχαριστω Σταθη.

tnsOPC7
27-01-10, 23:32
Παιδες μια ερωτηση.Αν αλλαξω τη διασταση στα λαστιχα απο 215-45-17 σε 215-40-17 τι διαφορα θα υπαρξει?Θα εχει μεγαλυτερη αποκλιση το κοντερ προς τα πανω η προς τα κατω?Και γενικοτερα τι πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα θα εχω(μικροτερες κλισεις κλπ)?
Μου εχει κολλησει να παω σε μικροτερο προφιλ .

tnsOPC7
28-01-10, 13:56
Παιδες μια ερωτηση.Αν αλλαξω τη διασταση στα λαστιχα απο 215-45-17 σε 215-40-17 τι διαφορα θα υπαρξει?Θα εχει μεγαλυτερη αποκλιση το κοντερ προς τα πανω η προς τα κατω?Και γενικοτερα τι πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα θα εχω(μικροτερες κλισεις κλπ)?

up:D

HaRRiS_
28-01-10, 20:56
Θα χασεις το βημα σου φιλε μου.Κοινως το αμαξι δεν θα παταει καλα μιας κ θα βγεις εκτος διαστασεων που πρεπει.
Το ιδανικοτερο που πρεπει να κανεις απο την στιγμη που θες να πας σε 40αρι προφιλ ειναι
να μεγαλωσεις πελμα για να μην εχεις κ προβλημα με το υψος του αυτοκινητου.
Οποτε καλυτερα να πας σε 225/40-17. ;)

tnsOPC7
29-01-10, 13:06
215 45 17 σου ξαναρχομαι..

sta8is_opc
29-01-10, 16:21

θα κοντινει πολυ το βημα σου!μη το σκεφτεσαι καθολου!:)
μονο αν ανεβεις διασταση ζαντας χαμηλωσε το προφιλ!

HaRRiS_
05-02-10, 22:38
Σημερα οδηγησα αυτοκινητα με τα σχετικα νεο λαστιχο pzero corsa.
Μετα απο πολυ πολυ προθερμανση, λογια δεν υπαρχουν για κανεναν λογο.....!!!!!!

sta8is_opc
05-02-10, 22:59
Σημερα οδηγησα αυτοκινητα με τα σχετικα νεο λαστιχο pzero corsa.
Μετα απο πολυ πολυ προθερμανση, λογια δεν υπαρχουν για κανεναν λογο.....!!!!!!
δλδ?????καλο?-jammin-

panos71
05-02-10, 23:59
παιδια καλως σας βρηκα!καινουργιος ειμαι και εχω κιολας μια ερωτηση.για αστρα 1.4 νορμαλ οδηγηση,να βαλω τα rainsport 2?μηπως ειναι υπερβολη γιατι εχουν δεικτη w ενω τωρα εχω H τα βρηκα 330Ε διασταση 205/55/16

HaRRiS_
06-02-10, 23:04
δλδ?????καλο?-jammin-

Σταθακο το λαστιχο ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.... για να φανταστεις βγαινει ΜΟΝΟ για 18αρες-19αρες-20αρες κ μονο απο διασταση 235-40-18 κ πανω. Ειναι απιστευτο το τι μπορει να κανει ενα λαστιχο
κ το ποση ασφαλεια μπορει να σου δωσει. Θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα απο τα pzero nero
που φοραω τωρα.

Λογο δουλειας, εχω την δυνατοτητα να δοκιμαζω πολλα αυτοκινητα, ΜΕ ΟΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ θελω κ πλεον μπορω να πω οτι το corsa ειναι πολυ μπροστα. Βεβαια να μην ξεχασω να πω οτι μιλαμε για ενα ημισλικ λαστιχο...

1.8 140hp fotis
21-02-10, 23:58
μπορει καποιος να μου πει πια η διαφορα του SportContact 3
225/45 ZR17 91Y με την προστασία πλαισίου, BSW asymmetric με το SportContact 3
225/45 R17 91Y με την προστασία πλαισίου, M0 asymmetric
τι ειναι το bsw kai to mo?
ειναι και τα 2 ατην ιδια τιμη κ οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα κατι να εξηγει την διαφορα τους!!

ptg520i
22-02-10, 08:26
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-3/contisportcontact-3,tabNr=4.html

Κοιτα στο κατω μερος της σελιδας...;)

1.8 140hp fotis
22-02-10, 14:31
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-3/contisportcontact-3,tabNr=4.html

Κοιτα στο κατω μερος της σελιδας...;)
ωραιος φιλε ευχαριστω!!!
εχω κοιταζω μια ολοκληρη μερα να βγαλω ακρη και χειροτερα μπερδευομαι!!
βλεπω τεστ ελαστικων που στον ιδιο τυπο και ιδιο πελμα με μια διαφορετικη λεξη ή καταληξη αλλαζει τελειως η βαθμολογια!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
eidika sta bridgestone http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?page=2&prevpage=1

tnsOPC7
28-04-10, 22:40
Καποιος να μου απαντησει αν ξερει γιατι καιγομαι. Επειδη τα λαστιχα που θελω να βαλω βγαινουν σε διασταση 225-45-17 και οχι 215, θελω να μου πειτε αν θα βρισκουν θόλο στις στροφες. Πρεπει να αλλαξω αμεσα γιατι θα τσακιστω πουθενα με αυτα που εχω.

sta8is_opc
28-04-10, 23:35
δε θα βρισκουν φιλαρακι!!!

tnsOPC7
28-04-10, 23:49
δε θα βρισκουν φιλαρακι!!!

Ευχαριστω ρε Σταθη. Ετσι πιστευα κ γω αλλα ηθελα να ειμαι σιγουρος για να μην διαλυονται στις στροφες καινουρια λαστιχα.

tasosG1,4
29-04-10, 00:24
paidia ps3 by michelin tsekarete tomilame gia texnologia krathma se bregmeno kai stegno den kykloforh kati kalhtero sthn agora twra apo oktwmbrio 8a erxetai kai se 16 sthn ellada pros to parwn apo 17 kai panw kai gia aytous pou 8a pou oti einai malako 8a pw oti to exoun balei se porce!!

christofer
29-04-10, 00:50
εγω εβαλα τα Continental ContiPremiumContact 2
την περασμενη βδομαδα τα εβαλα... και ειμαι ευχαριστημενος (φρεσκο λαστχο ειναι,λογικο να ειμαι ευχαριστημενος) θα το περασω μερικες δοκιμασιες ολο το καλοκαιρι (μακαρι να βρεξει να το δω και στην βροχη)

τα michelin δεν ειναι πολυ μακαλα ρε παιδια??

tnsOPC7
29-04-10, 01:43
paidia ps3 by michelin tsekarete tomilame gia texnologia krathma se bregmeno kai stegno den kykloforh kati kalhtero sthn agora twra apo oktwmbrio 8a erxetai kai se 16 sthn ellada pros to parwn apo 17 kai panw kai gia aytous pou 8a pou oti einai malako 8a pw oti to exoun balei se porce!!

Tα ps2 ειναι καλυτερα συμφωνα με ατομα που εχουν δοκιμασει και τα 2. Ειναι πιο σπορ σε σχεση με τα 3 καθως δεν εχουν την ιδια παραμορφωση σε στροφες κλπ. Απο οσο εχω διαβασει ειναι λιγο πιο ηπια. Εκτος αυτων, τα 2 εχουν πολυ πιο ωραιο πελμα!!!:D

tnsOPC7
29-04-10, 01:45
εγω εβαλα τα Continental ContiPremiumContact 2
την περασμενη βδομαδα τα εβαλα... και ειμαι ευχαριστημενος (φρεσκο λαστχο ειναι,λογικο να ειμαι ευχαριστημενος) θα το περασω μερικες δοκιμασιες ολο το καλοκαιρι (μακαρι να βρεξει να το δω και στην βροχη)

τα michelin δεν ειναι πολυ μακαλα ρε παιδια??

Τα michelin ειναι λαστιχαρες αλλα πανακριβα!!

Asroc
29-04-10, 01:52
Τα michelin PS3 ακουσα οτι μαλλον θα αντικαταστησουν τα PS2 και τα PE2, σαν ενδιαμεση λυση
αφου δεν εχουν και πολλες διαφορες μεταξυ τους.
Τα PS3 οπτικα βεβαια δεν σε ενθουσιαζουν...

Τα PE2 παντως που εχω ειναι λαστιχαρες! Πιστευω το ιδιο και τα PS2 σαν πιο σπορ.
εχουν βεβαια το μειονεκτημα οτι θελουν καθαρο δρομο γιατι δεν εχουν κοντρα χαραξη
να "καθαριζει" το δρομο αν σπινιαρεις / φρεναρεις σε χωμα - λασπη - χιονι κλπ

PE2
http://www.tirerack.com/images/tires/michelin/mi_pilot_exalto_pe2_ci1_l.jpg

PS2
http://www.tirerack.com/images/tires/michelin/mi_pilotsport_ps2_ci1_l.jpg

PS3
http://www.tirerack.com/images/tires/michelin/mi_pilot_sport3_ci1_l.jpg

tnsOPC7
29-04-10, 02:28
Για αυτα διαβαζω τρομερα λογια και πολυ καλες κριτικες. Πολλοι υποστηριζουν οτι ειναι εξισου καλα ή και καλυτερα απο τα ps2 και τα t1r, και οτι δεν παιζονται και σε στεγνο αλλα και σε βρεγμενο. Ειναι και φθηνα...!!
Vredestein Ultrac Sessanta.
http://img94.imageshack.us/img94/7991/ultracsessanta.jpg (http://img94.imageshack.us/i/ultracsessanta.jpg/)

http://img440.imageshack.us/img440/6823/vredestein.jpg (http://img440.imageshack.us/i/vredestein.jpg/)

Vredestein Ultrac Sessanta.

aesop
01-05-10, 10:20
http://www.elastika-online.gr/elastika.html

Αυτο το site το εχει δοκιμασει κανενας?

Asroc
01-05-10, 13:20
εχουν παρει καποιοι, αλλα αμα εχεις φιλο με λαστυχα μπορει να τα βρεις και πιο φτηνα.

πχ τα λαστιχα μου στο site τα εχει 305€, ενω εγω τα πηρα 300 με τοποθετηση και αζωτο

aesop
02-05-10, 10:36
εχουν παρει καποιοι, αλλα αμα εχεις φιλο με λαστυχα μπορει να τα βρεις και πιο φτηνα.

πχ τα λαστιχα μου στο site τα εχει 305€, ενω εγω τα πηρα 300 με τοποθετηση και αζωτο

φοραω 225/35/18. Αυτα τα βρησκω στην καλυτερη 850 ευρω, ενω στο elastika-online τα βρισκω κατι λιγοτερο απο 600 ευρω. εχει διαφορα, αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδιας ποιοτητας με τα αλλα, για αυτο ρωταω αν εβαλε κανενας....

kostas1.6
04-05-10, 01:21
Φίλε μου, κοίτα και στο http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m61b0s20p0 Εαν οι τιμές του σε ικανοποιοούν πάρε από εκεί άφοβα, σε 7 - 8 μέρες θα τα έχεις έξω από την πόρτα σου. Εγώ ήδη έχω πάρει μια τετράδα 225/45/17 και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Ο λαστιχάς που πήγα να τα φορέσω στο αυτοκίνητο τα έψαχνε μια ώρα να τους βρεί κάποιο ελάττωμα να μου την πεί που μπήκα στη διαδικασία και έφερα απέξω λάστιχα και δεν βρήκε τίποτα κακό να πεί. :rolleyes:

tnsOPC7
04-05-10, 02:58
Φίλε μου, κοίτα και στο http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m61b0s20p0 Εαν οι τιμές του σε ικανοποιοούν πάρε από εκεί άφοβα, σε 7 - 8 μέρες θα τα έχεις έξω από την πόρτα σου. Εγώ ήδη έχω πάρει μια τετράδα 225/45/17 και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Ο λαστιχάς που πήγα να τα φορέσω στο αυτοκίνητο τα έψαχνε μια ώρα να τους βρεί κάποιο ελάττωμα να μου την πεί που μπήκα στη διαδικασία και έφερα απέξω λάστιχα και δεν βρήκε τίποτα κακό να πεί. :rolleyes:

Ηταν προσφατα κομμενα λαστιχα?

kostas1.6
05-05-10, 12:39
Ηταν προσφατα κομμενα λαστιχα?

Ήταν τεσσάρων μηνών.

tnsOPC7
05-05-10, 15:26
Ήταν τεσσάρων μηνών.

Πολυ καλο τοτε.

tnsOPC7
14-06-10, 14:27
Προχθες αλλαξα επιτελους λαστιχα και εβαλα τα pilot sport 3. Eχθες τα δοκιμασα σε κατι στροφουλες και ζεστα και κρυα. Απλα δεν εχουν καμια επαφη με τα continetal ... Πραγματικα δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα...
Na πω επισης oti megalvsa diastash kai ebala 225 45 17.

STAMATHS
14-06-10, 17:35
Να ρωτησω κατι ρε παιδες...??? Τα Continental που φοραει απο το εργοστασιο το αυτοκινητο μας ειναι λιγο κουκουρουκου λαστιχα ή εμενα μου φαινεται..??? Δεν εχω αποκομισει και τις καλυτερες εντυπωσεις εως τωρα για αυτο το λεω...Εγω φοραω τα 18αρια ζαντολαστιχα 225/35/18.....!!! Σκεφτομαι να τα αλλαξω οχι τωρα βεβαια σε κανα χρονο λεω και σκεφτομουν ή για τα Yokohama Parada Spec2 ή για τα Pirelli Pzero Nero...!!! Αναμεσα σε αυτα τα δυο που γραφω εχετε να μου πειτε κατι guys...??? Τα Continental που φοραω ειναι καινουργια ακομα μιας και εχω κανει μονο 4.000 χλμ. εως τωρα....!! Αυτα απο εμενα, καθε συμβουλη σας ειναι ευπροσδεκτη....:rolleyes:

NIKOS.OPC
14-06-10, 18:05
Τα 2 η τα 3 εχεις?Εγω με τα 2 ειμαι ευχαριστημενος με τα 3(ειχα βαλει 2 μπροστα)δεν μου αρεσαν καθολου.

george-S101
14-06-10, 21:17
Parada με κλειστά μάτια...!! Και μόνο από camskill.co.uk

Τα 18άρια 225/40/18 (γιατί 35άρι προφίλ δεν βγάζει...) κάνουν 560 με μεταφορικά!!

Τα 17άρια 215/40/17 (γιτί θέλουμε και να κοντύνουμε λίγο το βήμα...) κάνουν 416 με μεταφορικά!!!

SUPER ΤΙΜΗ!!!!

(+40 ευρώπουλα για την τοποθέτηση σε ένα λαστιχά...)

NIKOS.OPC
14-06-10, 21:34
Για τα parada δεν εχω ακουσει τα καλυτερα επισης με 225/40/18 παιζει μα ακουμπαει θολο στα ζορια.

STAMATHS
14-06-10, 21:34
George, τα Parada Spec 2 βγαινουν σε 35αρι προφιλ αν δεν κανω λαθος....γιατι 40αρι προφιλ δεν μπορω να βαλω διοτι βρισκουν στον θολο...!!! Το εχει γραψει και καποιο παληκαρι εδω μεσα οτι εβαλε 40αρι προφιλ και ειχε προβλημα...!! Τα PZero nero τι λενε .??? Αξιζουν σαν ελαστικο...??? :rolleyes:

Edit : Να σημειωσω οτι αν πατε στο site της Pirelli θα δειτε οτι προτεινει για το Corsa OPC ΜΟΝΟ τα PZero Nero και οχι καποιο αλλο ελαστικο της.....!!!

george-S101
16-06-10, 11:23
Tα Pirelli για μένα είναι η Ferrari των ελαστικών...!
Αλλά το κόστος είναι πολύ υψηλο...!!

Επίσης είναι σκληρά λίγο και θελουν ζέσταμα για να αποδώσουν.

Δεν είναι τυχαίο οτι κάτι Ferrari, Lambo βγαίνουν από το εργοστάσιο με Pirelli...!

Για τα Parada δεν έχω βρει 35άρι κα΄που και γιάυτό το είπα το 40άρι. Μπορεί και να βγαίνει αλλά δεν το έχω εντοπίσει...!
Έχω καμια 10αριά φίλους με διάφορα setups και όλοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι στο στεγνό!
Στο βρεγμένο πρεπει να φυλάγεσε λίγο αλλά δεν έχουν πρόβλημα...! Βέβαια σπινιάρει σαν τρελό στο βρεγμένο και λογικό είναι...!

Φίλος με Ibiza στα 300+ άλογα εκεί που σπίνιαρε και η 3η πλέον πατάει μια χαρά!!!

aesop
16-06-10, 14:30
ρε παιδια το θεωρω λαθος ομως να πας σε 40αρι προφιλ... αλλαζει το βημα απο το αμαξι... καποιος με 40αρι ας μας πει εντυπωσεις και διαφορες....

NIKOS.OPC
16-06-10, 15:18
Αλλαζει και το βημα ομως πολυ πιθανο να αλλαξει σχημα και ο θολος!!!

george-S101
16-06-10, 15:39
Η διαφορά θα είναι μικρή...! Το πρόβλημα είναι ο θόλος που λέει και ο Νικος και που δεν έχω αποψη για να σου πώ!

NIKOS.OPC
16-06-10, 16:19
225/40/18 ειναι 637,2 χιλ και το υψος του προφιλ 90χιλ
225/35/18 ειναι 614,7 χιλ και το υψος του προφιλ 78,75χιλ

Αυτα με τα 17αρια μαμα(215/45/17) 625,3χιλ με υψος 96,75

Καπου διαβασα καποιος εβαλε 225/45/17 που ειναι 634,3 με υψος 101,25

sta8is_opc
16-06-10, 16:40
η διαφορα στο βημα ειναι ελαχιστη...δε θα καταλαβεις και πολλα πραγματα!στο δικο μου με 8αρα ζαντα και με οφσετ 40(εβγαινε πιο εξω δλδ) με τη μαμα αναρτηση δεν ειχε προβλημα,αλλα με την kw λογω χαμηλωματος σε συνθηκες μεγαλης πιεσης εβρισκε σε ενα μικρο μερος του θολου!σε πλαστικο καμματι εβρισκε βεβαια και αυτο σε πολυ κλειστα κομματια!

christofer
16-06-10, 21:52
εγω που ειχα βαλει τα Continental ContiPremiumContact 2 (πανε τα goodyear που φορουσε απο την μαμα του) μετα απο 2 μηνες ειμαι σχετικα ικανοπιοιμενος...
στο στεγνο πολυ καλο κρατημα,σε βρεγμενο ετσι και ετσι..
στο στεγνο φρεναρισμα πολυ καλο.. σε βρεγμενο μπαινει το abs και φευγω καμποσο μπροστα..
(σκεφτομουνα για λαστιχακια υψηλης αλλα μηπως χαμενα λεφτα?)

george ecotec
16-06-10, 23:05

se c230 tou patera mou einai tromera me ligo gazi blepis ton kolo dipla sou

tuning club
16-06-10, 23:16
Bαρεθηκα να διαβαζω παντου για continental!!!!
Aλλον τον αρεσει,αλλον οχι,τελικα ειναι καλα ή οχι

Αν θελετε λαστηχο βεντουζα και σε στεγνο και σε βρεγμενο εγγυημενα και πολυ δοκιμασμενα, βαλτε UNIROYAL RAINSPORT 2

Eδω μπορειται να δειτε διαστασεις https://www.conti-online.com/generator/www/de/en/uniroyal/automobile/themes/02_summertyre/01_rainsport2/uebersicht_en.html

Και εδω την βεντουζα http://www.gommestore.it/negozio/images/RAINSPORT%202.jpg

tnsOPC7
17-06-10, 09:51
Καπου διαβασα καποιος εβαλε 225/45/17 που ειναι 634,3 με υψος 101,25

Εγω εβαλα. Ηθελα pilot sport 3 και δεν εβγαινε στη μαμα διασταση. Πηγα δοκιμασα κατι 225-45 για να δουμε τι παιζει με το θολο και μετα αγορασα μια τετραδα απο αυτα που ηθελα. Μεχρι στιγμης οσο και αν τα πιεσα σε στροφες δεν βρηκαν ...

slalom
18-06-10, 00:44
Bαρεθηκα να διαβαζω παντου για continental!!!!
Aλλον τον αρεσει,αλλον οχι,τελικα ειναι καλα ή οχι
Εξαρτάται και από τη διάσταση που φοράς

corsakias2002
31-07-10, 19:51
Μετα απο 50000 χιλιομετρα περιπου και 3μιση χρόνια, νοιωθω ότι το αμάξι γλυστραει στο δρόμο. Νομίζω πως έχει έρθει η ώρα για αλλαγή των ελαστικων.
Αναρωτιεμαι να βαλω παλι τα pilot exalto II που μετά τα Potenza, με κάλυψαν 100%? Θα τα βρω στη διασταση 185/60-14 ή "παιζει" να μην τα βρω?
Να προσθέσω ότι το 2007 τα εβαλα με κοστος 290€ τετραδα!!!! Πλεον λίγο στο διαδυκτιο που έψαξα τα βρξκα με 105+€ το τεμαχιο!!!! :confused:

chris_vectroni
01-08-10, 03:48
oti oti glustraei de ftaei panta to lastixo koita3e to mporei na einai anarthsh emena me kainourgia lastixa kai noiw8w na glistraei einai anarthsh

HaRRiS_
14-08-10, 22:30
Μετα απο 50000 χιλιομετρα περιπου και 3μιση χρόνια, νοιωθω ότι το αμάξι γλυστραει στο δρόμο. Νομίζω πως έχει έρθει η ώρα για αλλαγή των ελαστικων.
Αναρωτιεμαι να βαλω παλι τα pilot exalto II που μετά τα Potenza, με κάλυψαν 100%? Θα τα βρω στη διασταση 185/60-14 ή "παιζει" να μην τα βρω?
Να προσθέσω ότι το 2007 τα εβαλα με κοστος 290€ τετραδα!!!! Πλεον λίγο στο διαδυκτιο που έψαξα τα βρξκα με 105+€ το τεμαχιο!!!! :confused:

Ολα τα ελαστικα εχουν ημερομηνια ληξης πλεον ...
45.000-50.000 χλμ η 4 χρονια ... κανενα ελαστικο δεν κραταει παραπανω κ ειναι πλεον θεμα ασφαλειας ....

Τα 185/60-14 φιλε μου εχουν 250 ευρω τα bridgestone er300 ... Τα potenza σταματησαν το 2007 κ απο τοτε υπαρχουν τα ER300 .
Τα michelin ειναι στα 290 ευρω κ ειναι πλεον τα energy saver αυτα που εχει βγαλει σαν καινουργια.
Κοιταξε κ τα νεα avon zt5 ... πολυ καλο λαστιχακι κ νεο σαν σειρα . Η τιμη του ειναι στα 230 ευρω .

Επι του θεματος τωρα ....
10 μηνες μετα τα P zero Nero οι αποψεις μου εχουν αλλαξει τελειως ...
Το ελαστικο παρουσιασε ξηρασια στην ενωση πελματος κ πλαινου.
Πλεον θελει απιστευτο ζεσταμα κ πολυ ωρα για να γινει ενα ασφαλες ελαστικο πανω σε ενα αμαξι με 230 αλογα. Δυστυχως το treadware (320) του ελαστικου δεν βοηθαει καθολου στις τοσο ζεστες μερες τις ελλαδος. Επειτα απο συννενοηση με την Texnomek Hellas παραγγειλαμε απ εξω τα Toyo T1 Sport ... Kαινουργιο ελαστικο, με treadware (280) το οποιο πιστευω θα κανει καλυτερη δουλεια πανω στο corsa.
Ηθελα να βαλω τα R1R (το ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ στην αγορα) αλλα δεν πιστευω να αντεξουν πανω απο 10.000 χλμ .... :(

Λεπτομεριες συντομα !

xristos886
15-09-10, 16:12
ποσα χιλιομετρα για βολτισιο αμαξι παντα ε... και με κανα παντιλικι μεσα βεβαια βγαζουν τα toyo r888-r1r kai t1 sport??harris συγνωμη...μονο 10000 βγαζουν????????????

WhItE NoIsE
15-09-10, 16:48
Μια ερωτηση,τα λαστιχα πως ζεσταινονται καλα???Γιατι εγω πριν παρω το μωρο μου ημουνα μηχανοβιος πιο πολυ και ηξερα οτι κολλας τερμα πισω το μπροστινο φρενω και ξεκηνας τερμα τα γκαζια!!! :P
στο αμαξι τι πρεπει ν κανεις?

xristos886
15-09-10, 18:33
δενεις το χειροφρενο και σπινιαρεις αβερτα...αλλα θα ζεσταθουν μονο τα μπροστα

WhItE NoIsE
15-09-10, 18:41
χαχα κατι παρομιο δηλαδη...δν τα γ@μ@ς ομως ετσι?

xristos886
15-09-10, 18:49
ε εννοειται μεχρι να καπνισουν λιγο...χαχα

WhItE NoIsE
15-09-10, 18:50
:):cool:

WhItE NoIsE
15-09-10, 18:51
Το λυπαμαι ρε φιλε το μωρακι μου...Εδω σκεψου εχω πει τερμα τα χειροφρενα!!!Που εγω πριν παρω αυτο ειχα ενα ford firsta 1.6 και το ειχα λιωσει!

HaRRiS_
16-09-10, 20:49
Για να ζεσταθουν ελαστικα Y σε ενα αμαξι σαν το δικο μας δεν ειναι δυσκολο, αλλα δεν ειναι κ σαν της μηχανης ... απλα με πορεια ..... !!!

WhItE NoIsE
16-09-10, 21:55
Δηλαδη?? τι εννοεις με πορεια???ετσι ζεσταινονται??εγψ πολλες φορες επιταχυνω και στη δευτερα ακομα και στην τριτη αναβοσβινει το ESP γλυστραει πολυ...

HaRRiS_
17-09-10, 23:13
Φιλε μου θελουν ζεσταμα ... Κ μαλιστα καλο ... Κ αναλογα με το τι ελαστικο ειναι, τι μαρκα εννοω θελουν κ αναλογο ζεσταμα ...
Εγω οταν ειναι να στριψω το αμαξι, το παω ψιλο ταπα, και το πιεζω το ελαστικο ...
Το βασικοτερο σε ενα ελαστικο για να ζεσταθει ειναι να ζεστανεις τα πλαινα , κ οχι απαραιτητα το πελμα ... Γιαυτο αν δεις στην φορμουλα, κανουν 1-2 γυρους στην αρχη, κ πανε συνεχεια το αμαξι δεξια-αριστερα !

slalom
18-09-10, 17:55
Όλο μαζί ζεσταίνεται Χάρη. Το δεξιά-αριστερά το κάνουν για να προκαλέσουν τριβή στο σκελετό και να ζεσταθεί καλύτερα το λάστιχο.

sakisman
29-09-10, 12:47
Εχει κανενας ελατηρια 5αποντα σε μαμα αναρτηση και να φοραει στη μαμα ζαντα ΛΑΣΤΙΧΑ 225/40/18??
ρωταω επειδη θελω να βαλω λαστιχα και δεν ξερω αν θα βρισκει στο θολο στις στροφες και στα ζορισματα κυριως!!!!!
βοηθηστε SOS!!!!

sta8is_opc
29-09-10, 13:01
με τη μαμα ζαντα και τη μαμα αναρτηση δε βρισκει,εγω φοραω 225/40 18.τωρα αν εχεις ελατηρια και μαλιστα 5ποντα μαλλον θα εχεις προβλημα!

christarass
30-09-10, 19:44
με τη μαμα ζαντα και τη μαμα αναρτηση δε βρισκει,εγω φοραω 225/40 18.τωρα αν εχεις ελατηρια και μαλιστα 5ποντα μαλλον θα εχεις προβλημα!

πως και αλλαξες διασταση?

Vakos
06-12-10, 19:15
Παιδες πειτε καμια γνωμη για λάστιχα για το Astraki μου... Ειχα τα brigestone turanza er300 τα μαμα. Σκευτομαι για Continental sportcontact 2 και για toyo T1R η διασταση μου ειναι 205-55-16 και ειμαι 1400... Καθε απαντηση δεκτή

tuning club
06-12-10, 23:14
Παιδες πειτε καμια γνωμη για λάστιχα για το Astraki μου... Ειχα τα brigestone turanza er300 τα μαμα. Σκευτομαι για Continental sportcontact 2 και για toyo T1R η διασταση μου ειναι 205-55-16 και ειμαι 1400... Καθε απαντηση δεκτή

Aν θες την γνωμη μου uniroyal rainsport 2 !!!!