PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι τρελοι αυτοι οι VWακιδες Νο2??

johnny25
05-09-08, 22:52
Μιας και το προηγουμενο θεμα (Νο1) ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι οπως ειπε και 1 μελος του club "πολλοι ηρθαμε στο δηλλημα OPEL ή VW (ASTRA ή GOLF) εγω θα ξανανοιξω το θεμα & ελπιζω να το σεβαστουν καποιοι και να μην γηνει ΑΡΕΝΑ μαχης & το κλειδωσουν παλι.

Το παρακατω post το εγραψε ενας δυσμοιρος ιδιοκτητης GOLFOS

εχω και εγω το Τ$Ι σπορτ 140..ενω ημουν πολυ ευχαριστημενος, ξαφνικα αναθεματισα την ωρα που το πηρα..Αρχικα εκανε ενα θορυβο το ρουλεμαν του κομπρεσορα στην 2α 2000 στροφες..οταν το πηγα μου ειπανε αν εχω κανει την αναβαθμιση..τους ειπα οτι δε γνωριζω τιποτα, κ κακως δεν στειλανε ειδοποιηση..Στελνουν σε γιορτες, ακομα και στην ονομαστικη εορτη του πατερα μου του στελνουν λουλουδια και σεναρια μετα απο τοσα χρονια που μας εχουν πελατες..και ενα γραμμα για την αναβαθμιση δεν στειλανε..παμε παρακατω..κατα την αλλαγη του ρουλεμαν, το πηρε βολτα ο μηχανικος, και συνειδοτοποιησε οτι το αμαξι κατι επαθε και κοβει, ουτε καν σπινιαρε με 1η..Αλλαξανε αρχικα το κομπρεσερ του αιρ-κοντισιον, γιατι οπως μου ειπανε ειχε κατασκευαστικο λαθος. Το προβλημα συνεχιζε να υπαρχει ομως.Το κρατησανε μια εβδομαδα, αλλαξανε δωρεαν περιπου 25 εξαρτηματα (μου δωσανε λιστα-αποδειξη με αυτα). Μαλιστα στειλανε 12 μετρησεις στο εργοστασιο στη Γερμανια, κ ανοιξανε διαλογο μαζι τους για το τι φταει, καθως δε μπορουσανε με τιποτα να το βρουν. Ελα ομως που εγω δε μπορω να με κοροιδευουν, και καθε μερα μου λεγανε ελα να το παρεις το μεσημερι, πηγαινα εκει και μου λεγανε οτι καλυτερα ελα αυριο..και παλι τα ιδια..το τσι το πηρα απο την αντιπροσωπεια αυτη μαζι με το q7, και τους δωσαμε ενα αξιοσεβαστο ποσο και για τα 2..τους ζητησα λοιπον να μου δωσουν αυτοκινητο αντικαταστασης, γιατι δε μπορω να παω στην πολη μεσα για δουλεια με το τζιπ..μετα απο την μεσολαβηση του πατερα μου (δικηγορος), και αφου τους τα ψαλε, του ειπανε οτι αν δε στο εχουμε ετοιμο μεχρι αυριο μεσημερι στις 3, θα σου φερουμε καινουριο, η θα σου δωσουμε τα χρηματα. Ερχεται η επομενη μερα, και μιση ωρα πριν την προθεσμια, με παιρνουν τηλ και λενε ολα οκ..το παιρνω (αφου του αλλαξανε και τρομπα αερα η κατι τετοιο). Μου ειπανε οτι αν ξαναβγαλει βλαβη, σημαινει οτι το αμαξι εχει προβλημα απο κατασκευης..Και σημερα παλι τα ιδια..ωρες ωρες δε παει βημα..Να σημειωσω οτι το αμαξι το εχω ουτε ενα χρονο, εχει 12.000 χιλιομετρα με αριστη οδηγηση απο εμενα και τον πατερα μου, το προσεχα παρα πολυ και δεν εχει πειραχτει τιποτα..Θα παω λοιπον παλι εντος των ημερων, και θα σας πω τι εγινε..μαλλον το κοβω να τους δινω +6-7 χιλιαρικα ακομα και να παρω το νεο Α3 1.8Τ, οπως μου ειπε κ ενας πωλητης..Εσεις τι λετε?

Ωραιο service εχουν, σου αλλαζουν 25 ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ και δεν στο φτιαχνουν ποτε.
Κολλαει ο κομπρεσορας & δεν ανεβαζει και αυτοι αντι να αλλαξουν κατι απο κινητηρα
αλλαζουν κατι ασχετο με το μοτερ Τα ατομα δλδ ειναιsuicide3.

+ οτι οταν πας εκει σου παιρνουν το κεφαλι.

johnny25
05-09-08, 23:12
Και ενας αλλος λεει:

Βρε παιδιά έχω ένα τρελλό πρόβλημα με το Golfaki μου , έχω ένα Gti IV και μετα απο τα 80 περίπου αρχίζει και τρελλαίνεται κάνει ξαφνικές αυξομειώσεις απο μόνο του , δε μπορεί να κρατηθεί σταθερό σε ένα σημείο και ΣΙΓΟΥΡΑ δείχνει παραπάνο απο το κανονικό ... Τί λέτε να φταίει ?

Μου θυμιζει κατι ΤΑΧΙ PASSAT του 80φευγα που το ειχαν αυτο. Απορω, λετε να υπαρχει απο τοτε???

s5zax
05-09-08, 23:27
τετοια πραματα σε opel δεν εχω ακουσει ποτε οσα χρονια παρακολουθω το αθλημα....

~astraxan~
06-09-08, 05:43
i alitheia einai oti ola exoun provlimata alla kapoia apauta einai upervolika sovara.
kai gw psaxnomoun gia agora 14 fsi prin to astra k den m prosfere tipota gia auto p plirona k auto p m edine i vw.
prin ena xrono mpika k gw sto vw club k diavasa kai efriksa me ta provlimata pou vgazoun eidika ta golf4 k 5 kai ta polo...
provlimata pou den linontai apla me mia episkepsi..

kospastsi12345
07-10-08, 09:58
Μιας και το προηγουμενο θεμα (Νο1) ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι οπως ειπε και 1 μελος του club "πολλοι ηρθαμε στο δηλλημα OPEL ή VW (ASTRA ή GOLF) εγω θα ξανανοιξω το θεμα & ελπιζω να το σεβαστουν καποιοι και να μην γηνει ΑΡΕΝΑ μαχης & το κλειδωσουν παλι.

Το παρακατω post το εγραψε ενας δυσμοιρος ιδιοκτητης GOLFOS

εχω και εγω το Τ$Ι σπορτ 140..ενω ημουν πολυ ευχαριστημενος, ξαφνικα αναθεματισα την ωρα που το πηρα..Αρχικα εκανε ενα θορυβο το ρουλεμαν του κομπρεσορα στην 2α 2000 στροφες..οταν το πηγα μου ειπανε αν εχω κανει την αναβαθμιση..τους ειπα οτι δε γνωριζω τιποτα, κ κακως δεν στειλανε ειδοποιηση..Στελνουν σε γιορτες, ακομα και στην ονομαστικη εορτη του πατερα μου του στελνουν λουλουδια και σεναρια μετα απο τοσα χρονια που μας εχουν πελατες..και ενα γραμμα για την αναβαθμιση δεν στειλανε..παμε παρακατω..κατα την αλλαγη του ρουλεμαν, το πηρε βολτα ο μηχανικος, και συνειδοτοποιησε οτι το αμαξι κατι επαθε και κοβει, ουτε καν σπινιαρε με 1η..Αλλαξανε αρχικα το κομπρεσερ του αιρ-κοντισιον, γιατι οπως μου ειπανε ειχε κατασκευαστικο λαθος. Το προβλημα συνεχιζε να υπαρχει ομως.Το κρατησανε μια εβδομαδα, αλλαξανε δωρεαν περιπου 25 εξαρτηματα (μου δωσανε λιστα-αποδειξη με αυτα). Μαλιστα στειλανε 12 μετρησεις στο εργοστασιο στη Γερμανια, κ ανοιξανε διαλογο μαζι τους για το τι φταει, καθως δε μπορουσανε με τιποτα να το βρουν. Ελα ομως που εγω δε μπορω να με κοροιδευουν, και καθε μερα μου λεγανε ελα να το παρεις το μεσημερι, πηγαινα εκει και μου λεγανε οτι καλυτερα ελα αυριο..και παλι τα ιδια..το τσι το πηρα απο την αντιπροσωπεια αυτη μαζι με το q7, και τους δωσαμε ενα αξιοσεβαστο ποσο και για τα 2..τους ζητησα λοιπον να μου δωσουν αυτοκινητο αντικαταστασης, γιατι δε μπορω να παω στην πολη μεσα για δουλεια με το τζιπ..μετα απο την μεσολαβηση του πατερα μου (δικηγορος), και αφου τους τα ψαλε, του ειπανε οτι αν δε στο εχουμε ετοιμο μεχρι αυριο μεσημερι στις 3, θα σου φερουμε καινουριο, η θα σου δωσουμε τα χρηματα. Ερχεται η επομενη μερα, και μιση ωρα πριν την προθεσμια, με παιρνουν τηλ και λενε ολα οκ..το παιρνω (αφου του αλλαξανε και τρομπα αερα η κατι τετοιο). Μου ειπανε οτι αν ξαναβγαλει βλαβη, σημαινει οτι το αμαξι εχει προβλημα απο κατασκευης..Και σημερα παλι τα ιδια..ωρες ωρες δε παει βημα..Να σημειωσω οτι το αμαξι το εχω ουτε ενα χρονο, εχει 12.000 χιλιομετρα με αριστη οδηγηση απο εμενα και τον πατερα μου, το προσεχα παρα πολυ και δεν εχει πειραχτει τιποτα..Θα παω λοιπον παλι εντος των ημερων, και θα σας πω τι εγινε..μαλλον το κοβω να τους δινω +6-7 χιλιαρικα ακομα και να παρω το νεο Α3 1.8Τ, οπως μου ειπε κ ενας πωλητης..Εσεις τι λετε?

Ωραιο service εχουν, σου αλλαζουν 25 ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ και δεν στο φτιαχνουν ποτε.
Κολλαει ο κομπρεσορας & δεν ανεβαζει και αυτοι αντι να αλλαξουν κατι απο κινητηρα
αλλαζουν κατι ασχετο με το μοτερ Τα ατομα δλδ ειναιsuicide3.

+ οτι οταν πας εκει σου παιρνουν το κεφαλι.

Φίλε μου να σου κάνω μια ερώτηση? Θεωρείς σωστο να παίρνεςι copy paste ένα post κάποιου από το vw club και να καταδικάζεις όλα τα αυτοκίνητα από ένα περιστατικό(αναφέρωμαι σε προηγούμενο Post σου που έλεγες για το golf που έμεινε ξεκρέμαστο στο αντίθετο ρεύμα)?
Λοιπόν να σε πληροφορήσω κάτι ...το περιστατικό αυτό το έγραψα εγώ γιατί σε μένα συνέβει. Είναι κάτι που θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε turbo αμάξι...Έτσι λειτουργήτε εσείς οι Opelakides? να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα για να έχουμε το καλύτερο αυτοκίνητο εμείς?Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι το gkolfaki είναι απλά φανταστικό αυτοκίνητο και μην κρίνεις γιατί θα κριθείς....και το χειρότερο είναι να κριθείς στο δρόμο......

oklahoma
07-10-08, 10:40
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για τον οποιο τοποθετουν κινητηρα 1400 κ.εκ. σε ενα crossover οπως το Tiguan. Προσωπικα, τετοιου ειδους οχηματα δεν μου αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ. Οποιος και να ειναι ο κατασκευαστης δεν μου κανουν καμια αισθηση. Ουτε Q5, ουτε GLK. Ασχετο, ας επιστρεψω στο θεμα. Μιλαμε για οχημα του οποιου το μεικτο βαρος ξεπερναει τους 2 τονους. Οσο και να θελω να πιστεψω τους μηχανικους οτι δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας, κατι δεν μου αρεσει. 1400 κυβικα σε ενα τετοιο σκαφος σημαινει συνεχης καταπονηση πολλων εξαρτηματων του κινητηρα. Φυσικα, στην Ελλαδα, λογω της επαναφορας των τεκμηριων τετοια οχηματα θα κανουν θραυση. Και γιατι δεν βαζουν μηχανη 1400 και στο Phaeton και στο Touareg? Αφου θα πουλησουν. Ας ελπισουμε οτι αυτη η λοξα με τους 1400αρηδες με τα πολλα αλογα θα παραμεινει μονο στον ομιλο VAG. Δεν εχω καποιο προβλημα με τον ομιλο VAG, αλλα με την λογικη του 1400αρη με turbocharging και supercharging μαζι. Πιστευω οτι ειναι συνταγη αποτυχιας.

andre_rrr
07-10-08, 10:47
εγω θα λεγα να μην κρινουμε εναν για ολοκληρη vw γιατι αν το παμε ετσι αστα να πανε......καλητερα να βαλουμε τον zerva να μας πει τι προβληματα εχει ο κακομοιρης στο δικο του αστρα και μετα να το κανουμε copy paste στο vw club να δεις κουδουνια που θα μας κρεμασουν! αλλα δεν σιμαινει οτι ολα τα αστρα εχουν τετοια προβληματα, νομιζω το ιδιο ισχυει και για τα golf....

subasco
07-10-08, 11:20
Δεν θα κουραστώ να επαναλάβω οτι με το "φτηνιάρικο" Hyundai Lantra J2 (1600cc- 116 hp) έχω γράψει σε 10 χρόνια 220.000 χλμ χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα . Κι όταν λέω κανένα, εννοώ ούτε ένα λαμπάκι , ούτε εξάτμιση , ούτε συμπλέκτη, ούτε διακοπές του μοτέρ, ούτε ασταθές ρελαντί, ούτε τίποτα κι ας δουλεύει συχνά στον κόφτη (0-100 σε 10,2 δλ) . Αναρωτιέμαι : Αν με τα ίδια λεφτά είχα πάρει τότε (το 98) το ποιοτικό Golf 1,4 (το εντελώς γυμνό) πως θα πήγαινε και τι προβλήματα θα είχα?

IRMSCHER
07-10-08, 11:31
και το χειρότερο είναι να κριθείς στο δρόμο......
Με το τσι θα μας κρίνεις στους δρόμους ? Δε νομίζω!

Πάντως το ότι τα προβληματα της VW είναι πολύ χειρότερα απο αυτά της OPEL αυτό πρέπει να αναγνωριστεί! Ναι,είμαι κολλημένος OPELakias αλλά άμα το αμάξι έχει πρόβλημα θα το αναγνωρίσω! Όμως το θέμα είναι ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο! Εδώ σπάνια να βρεις σοβαρά προβλήματα κινητήρα (ή και οποιουδήποτε άλλου τομέα ) που θα πρέπει να σε αποδεσμεύσουν απο το αμάξι σου για 4-5 μέρες! Αυτή είναι η αλήθεια!

Φίλε subasco μην ξεχνάς ότι το αμάξι σου όμως είναι μισό Mitsubishi! Κινητήρας,σασί και τα σχετικά είναι όλα αγορασμένα απο την Mitsubishi! Πλέον που η Hyundai είναι μόνη της δεν μπορούμε να μιλήσουμε για την ίδια αξιοπιστία!

kospastsi12345
07-10-08, 13:38
Με το τσι θα μας κρίνεις στους δρόμους ? Δε νομίζω!

Πάντως το ότι τα προβληματα της VW είναι πολύ χειρότερα απο αυτά της OPEL αυτό πρέπει να αναγνωριστεί! Ναι,είμαι κολλημένος OPELakias αλλά άμα το αμάξι έχει πρόβλημα θα το αναγνωρίσω! Όμως το θέμα είναι ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο! Εδώ σπάνια να βρεις σοβαρά προβλήματα κινητήρα (ή και οποιουδήποτε άλλου τομέα ) που θα πρέπει να σε αποδεσμεύσουν απο το αμάξι σου για 4-5 μέρες! Αυτή είναι η αλήθεια!

Φίλε subasco μην ξεχνάς ότι το αμάξι σου όμως είναι μισό Mitsubishi! Κινητήρας,σασί και τα σχετικά είναι όλα αγορασμένα απο την Mitsubishi! Πλέον που η Hyundai είναι μόνη της δεν μπορούμε να μιλήσουμε για την ίδια αξιοπιστία!

Γιατί δεν το νομίζεις...επειδή είναι 1.4? Να σου πω κάτι όμως ...είμαι σίγουρος πως στο δρόμο θα το σκεφτόσουν να κολλήσεις σε tsi απλά επειδή δεν θα σου άρεσε να μετράς τις κολώνες μία μία μέχρι .....να μην βλέπεις πια την πινακίδα του....Έτσι δεν είναι? Αυτό γιατί δεν το παραδέχεσαι αφού παραδέχεσαι όλα τα άλλα?
Η vw έχει δώσει ένα μάθημα σε πολλούς με αυτόν τον κινητήρα και αυτή είναι η αλήθεια...τώρα αν έχει προβλήματα....παντού υπάρχουν...και σοβαρό μέχρι στιγμής κανένα...εμένα 1,5 χρόνο ούτε καν το λάδι με έχει απασχολήσει...καλό είναι πριν μιλάμε να γνωρίζουμε.....
Δεν με νοιάζει αν είναι Opel ή Honda ή οτιδήποτε άλλο ..πάντως όταν αναφέρονται πράγματα ανυπόστατα τίθεται θέμα αξιοπιστείας του ατόμου που τα γράφει....και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πούμε πιο αμάξι είναι το καλύτερο ...όταν αναφερόμαστε σε δύο αμάξια που είναι στην κορυφή.

TwOfACe
07-10-08, 13:43
kospastsi12345 καλώς η κακός η VW έχει πρόβλημα με το θέμα αξιοπιστίας.γενικα τα αυτοκινητα της βγάζουν προβλήματα πλέον. απλά έχει τεχνολογία.

kospastsi12345
07-10-08, 14:06
kospastsi12345 καλώς η κακός η VW έχει πρόβλημα με το θέμα αξιοπιστίας.γενικα τα αυτοκινητα της βγάζουν προβλήματα πλέον. απλά έχει τεχνολογία.

....κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό ...αλλά όχι έτσι όπως τα παρουσιάζουν μερικοί....

pro_crossaro
07-10-08, 14:30
Ποιανου τεχνολογια ειναι το θεμα!!!

NIKOS.OPC
07-10-08, 14:31
Oχι φιλε απλα οταν το προβλημα το εχει ενας ''α''αριθμος αυτοκινητων τα παιρνει η μπαλα ολα.Τωρα για τις κολωνες ειναι αλλο θεμα...Αν και απο οσα εχω δει τα αστρα στο τελος σε σχεση με τα tsi μπροστα ειναι!Εγω δεν ειμαι με κανεναν δεν πιστευω να εχει τοσα προβληματα η vw και οπως επισης τα tsi να περναν τα αστρα!!Τα αμαξια τα ξερω καλα στην παρεα εχουμε και tsi(140)που παει για 170!Και gtc t

Αν και οφ το γκολφ ειχε σε μαχα 147αλογα και το δυναμομετρ. μετα απο καψιμο και χθες που το δυναμομετρ. γιατι θελαμε να δουμε αν η αναβαθμιση που καναν εκοψε κατι απο δυναμη που καταλαβε ο φιλος και ειχε 141!!

kospastsi12345
07-10-08, 14:45
Oχι φιλε απλα οταν το προβλημα το εχει ενας ''α''αριθμος αυτοκινητων τα παιρνει η μπαλα ολα.Τωρα για τις κολωνες ειναι αλλο θεμα...Αν και απο οσα εχω δει τα αστρα στο τελος σε σχεση με τα tsi μπροστα ειναι!Εγω δεν ειμαι με κανεναν δεν πιστευω να εχει τοσα προβληματα η vw και οπως επισης τα tsi να περναν τα αστρα!!Τα αμαξια τα ξερω καλα στην παρεα εχουμε και tsi(140)που παει για 170!Και gtc t

Αν και οφ το γκολφ ειχε σε μαχα 147αλογα και το δυναμομετρ. μετα απο καψιμο και χθες που το δυναμομετρ. γιατι θελαμε να δουμε αν η αναβαθμιση που καναν εκοψε κατι απο δυναμη που καταλαβε ο φιλος και ειχε 141!!

....ξεχνάς κάτι ότι μιλάμε για αμάξι 1.4....
....οι περισσότεροι πάντως το έχουν δυν/σει 157 και μετά την αναβάθμιση 153...off
...επίσης να σου πώ ότι το δικό μου tsi αυτή τη στιγμή είναι περίπου 214 άλογα.....και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....
και κάτι τελευταίο....θεωρώ το gtc υπέροχο αυτοκίνητο ...πολύ όμορφο ..και ο λόγος που δεν το αγόρασα ήταν καθαρά θέμα ιπποδύναμης....ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε τρελοί ή κοροιδα ή όπως αλλιώς μας χαρακτηρίσατε σε αυτό το Post οι vwακιδες...

fANis
07-10-08, 14:52
Γιατί δεν το νομίζεις...επειδή είναι 1.4? Να σου πω κάτι όμως ...είμαι σίγουρος πως στο δρόμο θα το σκεφτόσουν να κολλήσεις σε tsi απλά επειδή δεν θα σου άρεσε να μετράς τις κολώνες μία μία μέχρι .....να μην βλέπεις πια την πινακίδα του....Έτσι δεν είναι? Αυτό γιατί δεν το παραδέχεσαι αφού παραδέχεσαι όλα τα άλλα?

Δεν έχω κανένα κόλλημα αλλά εδώ θα μιλήσω...
Τα tsi όχι απλά τρώνε κολώνες από τα 1.6t. Οικοδομικά τετράγωνα θα μπορούσα να πω. Μπορεί οι κινητήρες που φοράτε να είναι "μπροστά" αλλά όχι ότι περνάτε και τα 1.6t. Ένας φίλος από εδώ μέσα κόντεψε να τον περάσει από πάνω...Μέσα στο πορτ παγκάζ κόντεψε να μπει :p

kospastsi12345
07-10-08, 15:03
Δεν έχω κανένα κόλλημα αλλά εδώ θα μιλήσω...
Τα tsi όχι απλά τρώνε κολώνες από τα 1.6t. Οικοδομικά τετράγωνα θα μπορούσα να πω. Μπορεί οι κινητήρες που φοράτε να είναι "μπροστά" αλλά όχι ότι περνάτε και τα 1.6t. Ένας φίλος από εδώ μέσα κόντεψε να τον περάσει από πάνω...Μέσα στο πορτ παγκάζ κόντεψε να μπει :p

:):):)μπορεί να είμουνα λίγο υπερβολικός στις κολώνες....αλλά και με τσικουετσέντο να τα στήσεις τετράγωνο δεν θα του ρίξεις.....
........δεν νομίζω πως είσαι μπροστά με gt.....και δεν μιλάω για το 140 .......

pro_crossaro
07-10-08, 15:20
Φιλε μου να σε πω τα εξης!

Κατ' αρχας να ειπες οτι το περιστατικο συνεβη σε σενα!Και λες οτι ειναι φυσιολογικο πραγμα για τουρμπο αυτοκινητο!Λοιπον ειναι φυσιολογικο για τουρμπακι του '80 ή για βελτιωση που δεν εχει καν δοκιμαστει!Για ενα αυτοκινητο που βγαινει απο το εργοστασιο καινουργιο με αυτο το μοτερ στη σημερινη εποχη με τις τωρινες τεχνολογιες μονο φυσιολογικο δεν ειναι!Μαλλον κατακριτεο θα λεγα!

Οφειλουμε ομως να παραδεχτουμε οτι ισως να ετυχε!Οπως με τον φιλο απο το club που πηρε φωτια το ASTRA F sedan του!

Το κακο ειναι οτι εχω ακουσει και απο αλλους παραπονα!

Επειδη ομως ουτε στοιχεια μπορω να παραθεσω εγω(και αν καποιος αλλος μπορουσε νομιζω οτι θα το χε κανει ηδη) μπορουμε να δεχτουμε οτι συμβαντα οπως το δικο σου ειναι μεμονομενα!Ομως στα περι αξιοπιστιας που διαφημιζεται να εχει η VW θα διαφωνισω καθετα!Και για να μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας φανατικος οπελακιας θα σου πω οτι διαφορα Ιταλικα αυτοκινητακια ειναι σαφως πιο αξιοπιστα απο τα GOLF!

Τωρα για τη διαφορα 1.4 με 1.6 πρεπει να ξερεις οτι το μεγαλυτερο μοτερ κουραζεται πιο δυσκολα και συνηθως ειναι πιο ανθεκτικο!Οκ μπορει το GT να εχει 170 αλογα αλλα δε σημαινει οτι επειδη εχει την ιπποδυναμη, εχει και την ελαστικοτητα ενος μεγαλυτερου!

Α και τα περι θυματων και τρελων που σας προσαπτουν ισχυουν για τους εξης λογους!

VW GOLF GT 1.4-170PS 23.850-24.850----OPEL ASTRA F TURBO 1.6-180PS 20.590-22.490
VW GOLF GTI 2.0-200PS 29.000-31.150----OPEL ASTRA F OPC 2.0-240PS 29.990
VW GOLF GTI Edit30 2.0-230PS 34.200

Πηγη Car&speed(Πρωτο θεμα) εκτος απο το Edition 30 που το πηρα απο το site των 4τροχων!!!

Με τα παραπανω λεφτα που πληρωνεται λοιπον τι ακριβως παιρνεται?

kospastsi12345
07-10-08, 15:37
Φιλε μου να σε πω τα εξης!

Κατ' αρχας να ειπες οτι το περιστατικο συνεβη σε σενα!Και λες οτι ειναι φυσιολογικο πραγμα για τουρμπο αυτοκινητο!Λοιπον ειναι φυσιολογικο για τουρμπακι του '80 ή για βελτιωση που δεν εχει καν δοκιμαστει!Για ενα αυτοκινητο που βγαινει απο το εργοστασιο καινουργιο με αυτο το μοτερ στη σημερινη εποχη με τις τωρινες τεχνολογιες μονο φυσιολογικο δεν ειναι!Μαλλον κατακριτεο θα λεγα!

Οφειλουμε ομως να παραδεχτουμε οτι ισως να ετυχε!Οπως με τον φιλο απο το club που πηρε φωτια το ASTRA F sedan του!

Το κακο ειναι οτι εχω ακουσει και απο αλλους παραπονα!

Επειδη ομως ουτε στοιχεια μπορω να παραθεσω εγω(και αν καποιος αλλος μπορουσε νομιζω οτι θα το χε κανει ηδη) μπορουμε να δεχτουμε οτι συμβαντα οπως το δικο σου ειναι μεμονομενα!Ομως στα περι αξιοπιστιας που διαφημιζεται να εχει η VW θα διαφωνισω καθετα!Και για να μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας φανατικος οπελακιας θα σου πω οτι διαφορα Ιταλικα αυτοκινητακια ειναι σαφως πιο αξιοπιστα απο τα GOLF!

Τωρα για τη διαφορα 1.4 με 1.6 πρεπει να ξερεις οτι το μεγαλυτερο μοτερ κουραζεται πιο δυσκολα και συνηθως ειναι πιο ανθεκτικο!Οκ μπορει το GT να εχει 170 αλογα αλλα δε σημαινει οτι επειδη εχει την ιπποδυναμη, εχει και την ελαστικοτητα ενος μεγαλυτερου!

Α και τα περι θυματων και τρελων που σας προσαπτουν ισχυουν για τους εξης λογους!

VW GOLF GT 1.4-170PS 23.850-24.850----OPEL ASTRA F TURBO 1.6-180PS 20.590-22.490
VW GOLF GTI 2.0-200PS 29.000-31.150----OPEL ASTRA F OPC 2.0-240PS 29.990
VW GOLF GTI Edit30 2.0-230PS 34.200

Πηγη Car&speed(Πρωτο θεμα) εκτος απο το Edition 30 που το πηρα απο το site των 4τροχων!!!

Με τα παραπανω λεφτα που πληρωνεται λοιπον τι ακριβως παιρνεται?
Συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, θα διαφωνίσω όμως κάπου...
Το gt έχει πάνω από 190 άλογα στο δυναμόμετρο και χαμηλότερη κατανάλωση από ένα 1,6 Τ λόγω κιβυκών...δηλαδή έχουμε καλύτερες επιδόσεις με χαμηλότερη κατανάλωση....άρα δεν είμαστε τρελοί.

TwOfACe
07-10-08, 15:41
εντάξει το μ@μησες και εσύ.180+ έχει.μην γινόμαστε σαν τους seatakides απο 160-190 και 200.κανα 2 GT έχουν βγάλει και 190 στη βόρεια ελλάδα λόγο υψόμετρου.

pro_crossaro
07-10-08, 15:57
Δε θα διαφωνησω!Εγω εβαλα τις ''επισημες'' τιμες για τις επιδοσεις τους!

Το ποσο βγαζουν στο δυναμομετρο ειναι αλλη ιστορια!Ομως επειδη εισαι στο VW club ξερεις περιπου τον μεσο ορο των δυναμομετρησεων των GT!Καθαρα πληροφοριακα, για να ξερουμε τι πραγματικα παιζει!

Επισης θα ηταν χρησιμο το ιδιο και για τα OPEL!

Παντως αυτο με την οικονομια και τη δυναμη δεν ισχυει γιατι οταν χρησιμοποιεις και τους 180+ ιππους σου και οσο και ολα τα υπολοιπα αυτοκινητα!Ουσιαστικα την μειωση στην καταναλωση στη δινει ο αμεσος ψεκασμος(που δημιουργηθηκε για τους κινητηρες ντιζελ αρχικα ωστε να βελτιωθει η καυση και να καταφερουν να μειωσουν τους ρυπους που βγαζουν τα ντιζελ)!Επειδη λειτουργεις συνεχεια με στοιχειομετρικο λογο λ=1 που θεωρειται πλεον καλυτερα οχι μονο αποδοσης αλλα και μειωσης των ρυπων!Ομως αμεσο ψεκασμο εχουν πλεον ολοι(ή για να μην ειμαι απολυτος σχεδον ολοι) οποτε οι πολυ μικρες διαφορες στην καταναλωση οφειλονται στη λειτουργια του εγκεφαλου και τις ρυθμισεις του!Βαλε και τα 200κ.ε. επιπλεον και βρηκες τις διαφορες στην καταναλωση!

Ο κομπρεσσορας και το τουρμπο απλα βοηθανε στο να αυξηθει η ιπποδυναμη του κινητηρα!Αν και ο συνδιασμος τους μαλλον εγινε για λογους διαφημισης και πρωτοτυπιας (που ομως τους προλαβε κατα δυο δεκαετιες η LANCIA με την S4) και λιγοτερο για πρακτικους του τυπου οικονομια καυσιμου!

Παντως αν γινοταν χρηση δυο τουρμπινων στα προτυπα του RX7 FD(μια μικρη και μια μεγαλυτερη) πιστευω και καλυτερη αποδοση θα ειχε συνολικα και θα ελυνε το προβλημα του μηχανισμου εναλλαγης του κομπρεσσορα με το τουρμπο(ισως να το λεω λαθος αλλα ελπιζω να καταλαβαινεται τι εννοω)!!!

Αυτο που σιγουρα παιρνετε με τα παραπανω λεφτα ειναι ενα καλυτερα στημενο αυτοκινητο που ομως δεν ειναι αρκετο για να κερδισει το OPC!!!

Κατι τελευταιο!Ποτε η VW δεν ειχε πιο γρηγορα αυτοκινητα απο την OPEL!Και φυσικα τα τελευταια 20 χρονια ηταν πολυ πιο ακριβη απο την OPEL!Αυτο στο οποιο υπερειχε απο την εποχη του σκαραβαιου ηταν το marcketing!!!

~astraxan~
07-10-08, 16:16
xaxxa oraios !
paidia egw kollaw stin timi kai tin upotithemeni poiotita !
apo ekei ksekinan ola
an katsei kapoios kai asxolithei sovara me ta moter tis opel tote tha klapsoune manoules.. alla pou!

pro_crossaro
07-10-08, 16:23
Το προβλημα της OPEL δεν ηταν ποτε οι κινητηρες της!!!

Αλλα τα πλαισια, οι αναρτησεις και φυσικα τα αθλια τιμονια και κιβωτια της

Sentin3l
07-10-08, 17:01
Ola ta amaksia exoun provlimata mi ta isopedwnoume ola.ok an to pame se sygkrisi opel me vw apo osa blepw k akouw mexri twra ta vw exoun an oxi perisoteres blabes toulaxiston poio sovares.oson afora ti poiotita proswpika mou aresei i poiotita tis vw sto eswteriko perisotero apo tis opel...alla re paidia otan blepw ekeina ta karo trapezomantila tis giagias mou pou vazoun gia kalyma kathismatwn akoma k sto gti me pianoun ta gelia....

tha symfwnisw me ta ipoloipa paidia pou milisane.o kinitiras me turbokompresora itan ena deigma texnognwsias apo pleuras vw alla mexri ekei.polys kosmos tsimpise apo kati pou den einai k toooooso dynato oso theloun oi tis vw na pisteuoun,sigoura texnologika parousiazei endiaferon alla den einai k oti poio aksiopisto
.kalo xryso to gt alla mexri ta 120...meta thymatai oti einai 1400kyvika k telos....oso gia tis kolwnes asto oute mama saxo me 200.000 xiliometra de patane oxi 1.6t....

Το προβλημα της OPEL δεν ηταν ποτε οι κινητηρες της!!!

Αλλα τα πλαισια, οι αναρτησεις και φυσικα τα αθλια τιμονια και κιβωτια της

+1

Link
07-10-08, 19:51
Ενταξη νομιζω πλεον το θεμα δεν εχει καμια ουσια!Εδω θα μιλουσαμε υποτηθετε για τα προβληματα καποιας ετεριας και ερχετε το παλικαρι με το προβλημα και μας λεει οτι ολα ειναι οκ!Και το ποιο ωραιο φιλε ειναι οτι λες οτι εχεις το τσι με τα 140 αλογα (που ριχνει κολωνες στο αστρα χαχαχα το αλλο με τον τοτο το ξερεις?) και το εχεις κανει 214 αλογα!Συγνωμη αλλα καλα να παθεις!Δεν κανουν ετσι παλικαρι δεν περνεις ενα μοτερακι ηδη τσιτομενο και στα ορια του και το πατας και ξεφευγεις απο τα ορια του τελειως!Ελεος!!!Οσο για τα προβληματα της vw δεν μαρεσει να καταστροφολογο αλλα καντε ολοι το εξης:Πατηστε στο google προβληματα golf και μετα problhmata astra τα αποτελεσματα ειναι τραγικα για το γκολφ!Τελος παντον προτημησα αστρα γιατι ενω ποτε δεν ειχα οπελ ειχα ακουσει απο τους περισοτερους οτι ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα αμαξακια!Και ομορφα για μενα!Το θεμα καταντισε πλεον για το ποιο ειναι ποιο γρηγορο!Το θεωρο τραγικο να εχω ενα αμαξι με προβλημα αλητο και να επιμενω να λεω οτι ειναι το καλητερο αλλα και το ταχυτερο!Μεχρι και για δυναμομετρησεις ανεφερες ρε φιλε φτανει ποια 190-200 τα βορειοελαδιτικα!Δηλαδη το δικο μου που ειμαι καβαλα πρεπει να εχει καμια 50 αλογα παραπανω δηλαδη παω κοποιες με opc αθηναικο!οαχαχαχα!Αλλα ξεχασα μονο sto vag group εχετε διαφορες απο τις μετρησεις του εργοστασιου!ολοι οι αλοι εχουμε μικροτερες!Καλο ειναι να κοιταμε τα προβληματα μας και να μην προσπαθουμε να ξεφυγουμε με αστειες μεθοδους!Οσο για το <κλεμενο> θαυμα της τεχνολογιας golf gt τα ειδαμε και παλιοτερα τα προβληματα τους με αυτο το μοτερ σε αλλες ετεριες τα βλεπουμε και τωρα στο γκολφ!Αν και περασαν 25 χρονια παραμενουν ακομα τραγικα και αυτο το πληρωνει ακροιβα το αμαξακι που ακουει στο ονομα ΓΚΟΛΦ που πλεον δε φερνει καμια αξιοπιστια στο μυαλο των περισοτερων!Φιλικα..

tnsOPC7
07-10-08, 20:17
Φιλε kospastsi12345 επειδη 2 φιλοι μου εχουν golf tsi και μαλιστα ο ενας εχει προγραμμα και ολοσωμη και ειναι γυρω στα 210κατι αλογα και το ξερω το αμαξι...δεν μπορω αλλο να διαβαζω αυτα που λες για τις κολωνες και τα γηπεδα...οταν εισαι μαμα δλδ 140 δεν εχεις ΚΑΜΙΑ τυχη μπροστα σε ενα οποιοδηποτε opel με turbo...εσυ εχεις παρει ενα ακρως οικογενειακο και υπερεκτιμημενο αυτοκινητο.Για να συγκρινεις με opel gtc turbo η corsa opc θες:700€ προγραμμα+1500€ ολοσωμη + 150€ φιλτρο + 1000€ ζαντολαστιχα(ας μην πουμε για εξωτερικη εμφανιση....και η αξιοπιστια παει περιπατο...)α και αν βαλεις με corsa opc και εισαι μονος (ας εχεις 214 αλογα) και το corsa εχει 4 ατομα , μεχρι τα 150 χμ θα εισαι πισω.Εχω ανοιξει με το φιλαρακι που το εχει πειραγμενο υπο αυτες ακριβως τις συνθηκες.....μετα ανοιγεις καλα δεν λεω.Αλλα οταν ανοιξει το μοτερ σαν τριανταφυλλο τα opel θα γυρνουν ακομα στους δρομους...........
Μπορει να φανει λιγο επιθετικος ο τονος μου αλλα δεν ειναι.
Φιλικα.....

Sentin3l
07-10-08, 20:42
auto pou eipes gia to triantafyllo itan poly romantiko :p

tnsOPC7
07-10-08, 20:45
Ειναι ρομαντικοι οι golfακιδες.....και αντεχουν και πολυ TSI.....

kospastsi12345
08-10-08, 11:18
Φιλε kospastsi12345 επειδη 2 φιλοι μου εχουν golf tsi και μαλιστα ο ενας εχει προγραμμα και ολοσωμη και ειναι γυρω στα 210κατι αλογα και το ξερω το αμαξι...δεν μπορω αλλο να διαβαζω αυτα που λες για τις κολωνες και τα γηπεδα...οταν εισαι μαμα δλδ 140 δεν εχεις ΚΑΜΙΑ τυχη μπροστα σε ενα οποιοδηποτε opel με turbo...εσυ εχεις παρει ενα ακρως οικογενειακο και υπερεκτιμημενο αυτοκινητο.Για να συγκρινεις με opel gtc turbo η corsa opc θες:700€ προγραμμα+1500€ ολοσωμη + 150€ φιλτρο + 1000€ ζαντολαστιχα(ας μην πουμε για εξωτερικη εμφανιση....και η αξιοπιστια παει περιπατο...)α και αν βαλεις με corsa opc και εισαι μονος (ας εχεις 214 αλογα) και το corsa εχει 4 ατομα , μεχρι τα 150 χμ θα εισαι πισω.Εχω ανοιξει με το φιλαρακι που το εχει πειραγμενο υπο αυτες ακριβως τις συνθηκες.....μετα ανοιγεις καλα δεν λεω.Αλλα οταν ανοιξει το μοτερ σαν τριανταφυλλο τα opel θα γυρνουν ακομα στους δρομους...........
Μπορει να φανει λιγο επιθετικος ο τονος μου αλλα δεν ειναι.
Φιλικα.....

Κατ' αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω ότι όταν ανέφερα για κολώνες ...απαντώντας στο παλικάρι....είχα την εντύπωση πως έχει gtc 1.6...
Επίσης θέλω να σου πω φίλε μου πως με μαμά opc corsa άνοιξα πρόσφατα και είμουν ένα αυτοκίνητο μπροστα μέχρι τα 180 ...βέβαια μετά λόγω κιβυκών έχασα έδαφος...όσο για την εξωτερική εμφάνηση το astra απλώς είναι λίγο πιο σπορ ...είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα..όπως εσύ θεωρείς το astra ανώτερο έτσι και εγώ θεωρώ το golf ανώτερο από το δικό σου....λογικό είναι...αν δεν πενέψεις το σπίτι σου...

tnsOPC7
08-10-08, 11:26
Κατ' αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω ότι όταν ανέφερα για κολώνες ...απαντώντας στο παλικάρι....είχα την εντύπωση πως έχει gtc 1.6...
Επίσης θέλω να σου πω φίλε μου πως με μαμά opc corsa άνοιξα πρόσφατα και είμουν ένα αυτοκίνητο μπροστα μέχρι τα 180 ...βέβαια μετά λόγω κιβυκών έχασα έδαφος...όσο για την εξωτερική εμφάνηση το astra απλώς είναι λίγο πιο σπορ ...είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα..όπως εσύ θεωρείς το astra ανώτερο έτσι και εγώ θεωρώ το golf ανώτερο από το δικό σου....λογικό είναι...αν δεν πενέψεις το σπίτι σου...

Κοιτα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω....ο κολλητος μου με το tsi ειναι πανω απο δυο καροτσες πισω μου μεχρι τα 150 και μετα μου φευγει ....οποτε για τσεκαρε λιγο το προγραμμα σου...γιατι μου φαινεται πως εκανες μια λαθος επιλογη εκει.Τι πιεση εχεις σταθερη και τι over?

kospastsi12345
08-10-08, 11:30
Κοιτα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω....ο κολλητος μου με το tsi ειναι πανω απο δυο καροτσες πισω μου μεχρι τα 150 και μετα μου φευγει ....οποτε για τσεκαρε λιγο το προγραμμα σου...γιατι μου φαινεται πως εκανες μια λαθος επιλογη εκει.Τι πιεση εχεις σταθερη και τι over?

το μπαρόμετρο δείχνει over 1,7 (αλλά μάλλον είναι λιγότερο γύρω στο 1,5)...και σταθερή 1.1 μέχρι κόφτες...

tnsOPC7
08-10-08, 11:33
1.3 σταθερο και 1.6 over ειναι το δικο του νομιζω.Που εβαλες το προγραμμα??Αν επιτρεπεται???

kospastsi12345
08-10-08, 11:34
1.3 σταθερο και 1.6 over ειναι το δικο του νομιζω.Που εβαλες το προγραμμα??Αν επιτρεπεται???

....επιτρέπεται....revo

kospastsi12345
08-10-08, 11:39
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη απο κάποιους εαν τους πρόσβαλα....μπαίνοντας στο Opel club δεν είχα σκοπό να διαπληκτιστώ ...απλώς δεν μου άρεσε που κάποιο μέλος χρησιμοποίησε τα λεγόμενά μου για να ''αναβαθμίσει'' το αυτοκίνητό του....σε πράγματα που σαφώς δεν χαρακτηρίζουν όλα τα golf ....παρόλα αυτά θεωρώ τα opel πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα με πολύ καλή ποιότητα υλίκών και συναρμογης. Sorry για το Off topic.

tnsOPC7
08-10-08, 11:40
Αυτο που βγηκε και πωλειται μεσα απο την vw και δεν σου χαλαει εγγυηση σωστα??

kospastsi12345
08-10-08, 11:44
Αυτο που βγηκε και πωλειται μεσα απο την vw και δεν σου χαλαει εγγυηση σωστα??

Θεωριτικά το δικό μου πρόγραμμα είναι η διαγνώσιμο....Αυτά τα προγράμματα που έβγαλαν οι αντιπρόσωποι ...αν αυτό ρωτάς......ασφαλώς και επηρεάζουν την εγγύηση...άλλά δεν αξίζει καθώς είναι πιο ήπια..και πιο ακριβά...

kospastsi12345
08-10-08, 11:45
Το δικό μου δεν είναι της αντιπροσωπίας.....

tnsOPC7
08-10-08, 11:52
Αν εχεις κωδικο πελατη και μπορεις να πουλησεις το προγραμμα σου τοτε θα σου προτεινα να το ψαξεις γιατι υπαρχει προγραμμα για σενα που μπορει να ριχνει σε corsa opc στα 180+ με κοστος παντα το μοτερ σου.Ισως αν εμπαινες στο opel-club νωριτερα για να κανεις τις διευκρινησεις να ειχες επενδυσει σε καποιο καλυτερο προγραμμα τα χρηματα σου..................
Φιλικα.........good1

kospastsi12345
08-10-08, 12:07
Αν εχεις κωδικο πελατη και μπορεις να πουλησεις το προγραμμα σου τοτε θα σου προτεινα να το ψαξεις γιατι υπαρχει προγραμμα για σενα που μπορει να ριχνει σε corsa opc στα 180+ με κοστος παντα το μοτερ σου.Ισως αν εμπαινες στο opel-club νωριτερα για να κανεις τις διευκρινησεις να ειχες επενδυσει σε καποιο καλυτερο προγραμμα τα χρηματα σου..................
Φιλικα.........good1

Γνωρίζω τι προγράμματα υπάρχουν στην αγορά ...δεν πήγα στα τυφλά.......επίσης και το δικό μου μπορώ να το ανεβάσω πολύ ακόμα ...απλώς δεν ήθελα να το κάνω ..καταλαβαίνεις φαντάζομαι γιατί...επίσης σκοπός μου δεν είναι να περάσω το corsa πάνω από τα 180 ...σκοπός μου ήτανε μια πιο άνετη οδήγηση με καλύτερες επιδόσεις.Αυτά από εμένα.

tnsOPC7
08-10-08, 12:07
Και οσο για το "καλυτερο προγραμμα" που αναφερω πιο πανω εννοω απο πλευρας επιδοσεων γιατι η αξιοπιστια του μοτερ σου απο τη στιγμη που θα βαλεις προγραμμα ειναι μηδεν στο πηλικο(το ξερεις φυσικα. 1.4 εχεις..)
Αυτα και απο μενα..Πραγματικα σου ευχομαι να απολαυσεις το τουτουνι σου χωρις επισκεψεις σε μηχανικους....

kospastsi12345
08-10-08, 12:34
Και οσο για το "καλυτερο προγραμμα" που αναφερω πιο πανω εννοω απο πλευρας επιδοσεων γιατι η αξιοπιστια του μοτερ σου απο τη στιγμη που θα βαλεις προγραμμα ειναι μηδεν στο πηλικο(το ξερεις φυσικα. 1.4 εχεις..)
Αυτα και απο μενα..Πραγματικα σου ευχομαι να απολαυσεις το τουτουνι σου χωρις επισκεψεις σε μηχανικους....

...όπως είπα και πιο πανω η ιπποδύναμη μπορεί να ανέβει πάνω από 260 άλογα ...αλλά βέβαια πρέπει να είσαι χτυπημένος για να το κάνεις...Εγώ για λόγους ευνόητους έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα να δίνει τη δύναμη από τις 4000 και πάνω για να μην καταπονείται ο κομπρέσορας......Σε ευχαριστώ πάντως ...και εγώ το ελπίζω να μην έχει προβλήματα...(δεν έχει ακουστεί τίποτα ως τώρα)...όπως μέχρι τώρα.....good1

pro_crossaro
08-10-08, 13:39
Βεβαια το να βελτιωνετε μοτερ που ειναι πολυ βελτιωμενα απο το εργοστασιο δεν ειναι και οτι το καλυτερο!!!

Ας πουμε ενα CORSA OPC δεν ειναι λογικο να το βελτιωσεις(ετσι οπως ειναι,αν του αλλαξεις τα εντοσθια δεν νομιζω να εχεις προβλημα!)γιατι ειναι ενα τερμα τσιταρισμενο μοτερ και ενα πολυ φθηνο αυτοκινητο για να εχουν δωσει τοσο καλης ποιοτητας και αντοχης υλικα!

Παντως φιλε μου σε εν πραγα κανεις λαθος!Το ASTRA GTC/OPC ειναι απλα το πιο ομορφο αυτοκινητο στην κατηγορια του!Ολα τα περιοδικα συμφωνουν σε αυτο και γενικοτερα ειναι κατι το οφθαλμοφανες!Το GOLF απο την αλλη ειναι απλα ξενερωτο!Οχι ασχημο, ξενερωτο!Ασε που η γρηγορη εκδοση μοιαζει υπερβολικα με την απλη!Ηερω ξερω θελουν να ειναι διακριτικο!Αλλα αμα εχεις δυναμη καλο θα ηταν να φαινεται!

kospastsi12345
08-10-08, 14:02
Βεβαια το να βελτιωνετε μοτερ που ειναι πολυ βελτιωμενα απο το εργοστασιο δεν ειναι και οτι το καλυτερο!!!

Ας πουμε ενα CORSA OPC δεν ειναι λογικο να το βελτιωσεις(ετσι οπως ειναι,αν του αλλαξεις τα εντοσθια δεν νομιζω να εχεις προβλημα!)γιατι ειναι ενα τερμα τσιταρισμενο μοτερ και ενα πολυ φθηνο αυτοκινητο για να εχουν δωσει τοσο καλης ποιοτητας και αντοχης υλικα!

Παντως φιλε μου σε εν πραγα κανεις λαθος!Το ASTRA GTC/OPC ειναι απλα το πιο ομορφο αυτοκινητο στην κατηγορια του!Ολα τα περιοδικα συμφωνουν σε αυτο και γενικοτερα ειναι κατι το οφθαλμοφανες!Το GOLF απο την αλλη ειναι απλα ξενερωτο!Οχι ασχημο, ξενερωτο!Ασε που η γρηγορη εκδοση μοιαζει υπερβολικα με την απλη!Ηερω ξερω θελουν να ειναι διακριτικο!Αλλα αμα εχεις δυναμη καλο θα ηταν να φαινεται!

...δεν είναι ότι διαφωνώ μαζί σου ...αλλά ...υπάρχει και η άλλη αποψη ...η δύναμη να μην φαίνεται...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

pro_crossaro
08-10-08, 14:07
Ετσι συμφωνω!good1

NIKOS.OPC
08-10-08, 14:11
Το θεμα εμφανιση ειναι θεμα γουστου το τι γραφουν τα περιοδικα παλι ειναι θεμα του καθε συντακτη το οτι εμενα δεν μου αρεσει δεν λει τπτ σε εσενεα μπορει να αρεσει!Οπως επισης τα OPC ειναι ''ειδικες'' εκδοσεις απο τα ''απλα'' μοντελα το αντιστοιχο golf ''ειδικο'' ειναι το r32!!Eγω πχ θα αγοραζα το λεον που ολοι το θεωρουν ασχημο γουστα ειναι αυτα(και πολλαπλων συνδεσμων πισω!)

pro_crossaro
08-10-08, 14:33
Φιλε μου επειδη το χουμε ξανασυζητησει αυτο ακου για να τελειωνουμε!

Τα OPC ειναι τα παλιοτερα GSi, GT/E και τα λοιπα!Δεν ειναι ειδικες εκδοσεις!!!Μην ακουω τετοια πραματα!Δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια εμπορικη ονομασια!Οκ κυκλοφορουν ολα σε μπλε αλλα παραγεται και με αλλα χρωματα(μαυρο, κοκκινο, ασπρο και ασημι(παλιοτερα σιγουρα τωρα δεν ειμαι μαι τοσο))!Το ιδιο ισχυει και για τα GOLF!

Το R32 ομως φοραει εναν κινητηρα απο πολυ μεγαλυτερο μοντελο και προσπαθει να ανταγωνιστει αυτοκινητα πολυ μεγαλυτερης κατηγοριας(και περνει τα .... του βασικα(και αυτο το χουμε ξανασυζητησει))και οχι τα μικρα HATCHBACK της OPEL!Με τη λογικη σου(και καποιων αλλων) το ST θα πρεπε να εειναι ειδικη εκδοση(ολα πορτοκαλι και μαυρο ειναι κυριως!)!Το προηγουμενο RS να δεις που εβγαινε σε μονοχρωμια!

Λοιπων για να τελειωνουμε!Τα αυτοκινητα συγκρινονται με βασει τα μηχανικα χαρακτηριστικα τους και φυσικα την τιμη τους!Οχι με βαση την ιπποδυναμη τους!Και οι ειδικες εκδοσης πλεον αναφερονται μονο σε καποιο εξτρα χρωμα!Το R32 ειναι απλα αλλο αυτοκινητο!Και ασχολειται μονο με EVO και STixaxa5xaxa5xaxa5!

Kαι οπως εχουμε ξαναγραψει σε αλλο θεμα ο ημιακαμπτος του ASTRA ειναι πραγματικα πολυ καλα σχεδιασμενος οπως και των νεων BRAVO/DELTA και εμεινε γιατι η αναρτησει με πολλαπλους συνδεσμους πισω δεν ειναι απαραιτητα καλυτερη!Ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις ενα πολυ καλα εξελιγμενη παλαια τεχνολογια παρα μια μετρια εφαρμογη μιας νεας!(Και θα ηταν μετρια λογο των χρημματων που θα χρειαζοταν για να εξελιχθει και που θα πρεπε να μπουν στην τιμη του οχηματος!)

IRMSCHER
08-10-08, 15:23
Μαύρο κόκκινο γκρι και μπλε είναι το OPC! Όχι άσπρο όχι ασημί!
Αν εννοείς την Nurburgring Edition τότε ΜΟΝΟ άσπρο!

Εμένα μ'αρέσει που μια ειδική έκδοση ( γιατί ειδική έκδοση είναι το OPC ) διαφοροποιείται τόσο πολύ απο την απλή! Μπούκα στη μέση,αποκλειστικότητα στο Arden Blue, 19άρες ζάντες , και και και !

Το R32 άμα κάτσει δίπλα σε EVO και Impreza ξέρεις τι ξύλο θα φάει ? Τσέκαρε κάνα χρόνο σε πίστα και θα καταλάβεις! Εδώ απο 1ο στάδιο OPC και GTi τρώει ξύλο το R32 σε πίστα! Απο που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα εσύ ? Απο την τιμή ?

pro_crossaro
08-10-08, 15:44
Λοιπον φιλε μου!Το OPC λυπαμε αλλα δεν ειναι ειδικη εκδοση!Μην μπερδευεσαι!Ειναι ο αντιπαλος του GTI, ST, MPS και ΜΕGANE RS(ετσι δε λεγεται?)!

Αληθεια κατα τη γνωμη σου και η σειρα RS της RENAULT ειναι ειδικες εκδοσεις ε?

Το πρωτο OPC εβγαινε και σε ασημι!Για αυτο ειπα οτι δεν ειμαι σιγουρος οτι συμβαινει και τωρα!Οσο για το Nurburgring Edition ηταν μια ''ειδικη εκδοση'' που διεφερε στο χρωμα και τα αυτοκολλητα!

Ολα αυτα ειναι βελτιωμενα απο το εργοστασιο χωρις να εχουνε ξεφυγει και πολυ απο την βαση(Δηλαδη το ''απλο'' οχημα!)Το οτι το OPC οπως και ο λοιπος ανταγωνισμος εχουνε αγριο BODYKIT δεν σημαινει οτι ολοι φτιαχνουν ''ειδικες εκδοσης'' και το GTI δεν εχει αντιπαλο!

Για δες κυβικα, τροπος μεταδοσης κινησης και τιμη και θα καταλαβεις!Το οτι παρολα αυτα ειναι αργο δε σημαινει οτι πρεπει να το συγκρινουμε με αυτοκινητα αλλης κατηγοριας!Αυτο ειπα απο την αρχη!

Το FOCUS 1.4 με τα γαιδουρακια που χει πρεπει να το συγκρινουμε με το PANDA?

Sentin3l
08-10-08, 17:14
na se rwtisw kati?stin ousia ti einai to opc? den einai mia ekseliksi to 2.0t me tous 200 ippous?

to opc EINAI mia eidiki ekdosi tou 2.0 me ta 200.panw se auto patisane,einai ena IDI veltiwmeno 2.0 apo tin opc k meis loipon pame k veltiwnoume to idi veltiwmeno.oso gia to r32 trwei ksilo sti pista k apo to opc opws einai xwris 1o stadio.akomi k stin eutheia to opc einai pio grigoro

vevaia den katalavainw k poios o logos pou kolises stin ekfrasi "eidiki ekdosi"....poio amaksi dld einai eidiki ekdosi gia sena?

pantws eimaste k meis ligo gaidouria giati to pirame to palikari me to golf ap ta moutra:p
les k exoume na tou apodeiksoume emeis tpt i exei kati na apodeiksei autos se mas
elpizw pantws file na lythikan ta provlimata sou k na min exeis alles episkepseis se synergeia
;)

pro_crossaro
08-10-08, 17:41
Θα σε ρωτησω το εξης!

Τα FORD FOCUS ST, MAZDA 3MPS, RENAULT MEGANE RS και οι λοιποι ανταγωνιστες ειναι ειδικες εκδοσεις?

Δηλαδη οι αντιπαλοι του GOLF GTI ποιοι ειναι!Οκ υπαρχει και απλο διλιτρο τουρμπο OPEL ομως δεν ειναι το κορυφαιο μοντελο!Δηλαδη το GOLF EDITION 30 ειναι σπεσιαλ εκδοση?

Οταν θα βγει και ASTRA GSi οπως με το CORSA τοτε ναι το OPC θα ειναι ειδικη εκδοση!Οπως και τωρα με το FOCUS RS αυτο ειναι η ειδικη εκδοση και το ST απλη!

Παντως γενικα οι ''ειδικες εκδοσης'' χαρακτηριζονται απο σπανιοτητα(συνηθως ειναι αριθμημενες σειρες) αλλα και απο τις διαφορες σε σχεσει με τις απλες εκδοσεις!Οχι διαφορετικη χρωμματικη αποχρωση αλλα διαφορετικα μηχανικα μερη κτλ!

Π.χ. με το OMEGA!Υπηρχε το απλο OMEGA, διαφορες γρηγορες εκδοσεις(δεν θυμαμαι την ονοματολογια τους ομως) και η σπεσιαλ εκδοση LOTUS OMEGA που δεν ειχε καμια σχεση με τις υπολοιπες!Το AUDI RS2 ειναι επισης σπεσιαλ εκδοσεις οπως επισης και ολα τα AUDI RS αφου υπαρχοει η σειρα S πριν απο αυτες!MERCEDES 190E Evolution επισης σπεσιαλ εκδοση!Και φυσικα να μην ξεχασω το πρωτο R32 που ηταν μοναχα μια ειδικη εκδοση!

Καταλαβες τι εννοω!

Οσο για το παλικαρι με το VW δεν εχει κατι να μας αποδειξει οπως ουτε και εμεις σε αυτον!Εξαλλου καλα εκανε και μπηκε στην κουβεντα γιατι καλο ειναι να ακουγεται και η αλλη αποψη!Μεσα απο αυτη την κουβεντα ισως και να βγαλλουμε και κατι!;)

Υ.Γ.: Δεν ειναι ακριβως ιδια τα μοτερ και νομιζω οτι δε μπορεις τον απλο διλιτρο να το κανεις ακριβως ιδιο με του OPC(Κανω λαθος?)

Sentin3l
08-10-08, 17:56
gia mena den iparxei kan orismos eidiki ekdosi...iparxei silektiki ekdosi blepe nurb.edition k epeteiaki ekdosi blepe gti edition 30.o oros eidiki ekdosi einai ligo atopos,gia mena o amesos antagwnistis tou gti tha eprepe na einai to aplo dilitro to opoio se video iapwnias parakalw(tha to psaksw na to deis) opou ekei to marketing tis vw paei peripato einai pio grigoro apo to gti sti pista.an thewriseis kapoion antagwnisti tou opc apo vw einai to edition30 k oxi to r32.
p.s to megane rs exei k alli ekdosi (pou nai isws auti mporeis na tin xaraktiriseis eidiki)to rs f1team i opws to leei telos pantwn i opoia prosferei alles elafryteres zantes k launch control;)

Oso gia to Gsi den kserw ti akrivws paizei me tin oli fasi mias k me ta opel asxoloumai poly ligo kairo wste na exw gnwseis pou mporei na exete kapoioi apo sas edw mesa k emeina ligo ekpliktos otan eida ekdosi gsi sto corsa

apantisi sto ysterografo sou:me kathe epifilaksi dioti den thymamai k poly kala.to opc se sxesi me to aplo 2.0t exei megalytero intercooler swlinwseis alli turbina(?) me megalyteri piesi allagmena pistonia(?)i diafora einai sto krama(an k de kovw to kefali mou gia auto alla mallon etsi einai) k den exei antikradasmikes ravdous sto moter gia xari tis apokrisis sto gkazi.apo mixanika auta einai an thymamai kala kapoios pou gnwrizei perisotera mporei na mas diafwtisei

pro_crossaro
08-10-08, 18:55
Bασικα επειδη το αρχικο RS ηταν καπως μαλακο και δεν εστριβε οπως θα θελανε και γενικοτερο ειχανε φαει κραξιμο(βλεπε TOPGEAR ) απλως το βελτιωσανε δυο φορες(αν θυμαμαι καλα)!Και καθε φορα το κανανε καλυτερο!Μεχρι που καταφερε να κερδιζει το OPC!

Ομως δεν ειμαι σιγουρος για τον ανα αυτες οι εκδοσεις πουλιωντουσταν παραλληλα ή αντικαθιστουσε η μια την αλλη!

GSi λεγοντουσταν τα γρηγορα OPEL στα τελη του '80 με αρχες του '90!Καποια στιγμη κοντα στο 1997-9(οποιος ξερει καλυτερα ας μας ενημερωσει) παψανε να χρησιμοποιουνε αυτο το ονομα!Δε ξερω το γιατι!Τοτε το 2000 βγηκε το πρωτο OPC που πραγματικα ηταν ειδικη εκδοση!
Εβγαζε 160 αλογα απο ενα διλιτρο ατμοσφαιρικο μοτερ, φορουσε ζαντες BBS και καθισματα RECARO και κατασκευαστηκε σε 3000 αριθμιμενα αντιτυπα!Εμφανισιακα ξεχωριζε απο ενα διακριτικοτατο bodykit απο τις 17αρες ζαντες και απο το χαμηλωμα!Τοτε εμφανιστηκε και το χαρακτηριστικο μπλε χρωμα που πλεον εχουν ολες οι γρηγορες εκδοσεις της OPEL!Μετα κυκλοφορησε η επομενη εκδοση βασισμενη πανω στο G παλι που ομως ειχε το διλιτρο τουρμπο μοτερ με τα 200αλογα(νομιζω)!Και ολα τα υπολοιπα ακολουθησαν!

Απλα φετος η OPEL δημιουργησε μια εκδοση του CORSA που για εμενα και αρκετους ακομα δεν εχει λογο υπαρξης!Μιλαω για το GSi!Επανεφερε το ονομα και το εβαλε σε ενα CORSA ΟPC διχως bodykit και 40 αλογα λιγοτερο που ομως στοιχιζει μολις 3000Ε λιγοτερο!(Εδω κολλαει το δε βρισκω λογο υπαρξης!!!)

Και απο οσο εχω ακουσει απο τα παιδια εδω λενε οτι θα βγουν και για το ASTRA δυο εκδοσεις!(ΟPC, GSi)!

slalom
08-10-08, 19:38
GSI μπορείς να πεις αυτό με τα 200 άλογα

IRMSCHER
08-10-08, 19:45
Απλα φετος η OPEL δημιουργησε μια εκδοση του CORSA που για εμενα και αρκετους ακομα δεν εχει λογο υπαρξης!Μιλαω για το GSi!Επανεφερε το ονομα και το εβαλε σε ενα CORSA ΟPC διχως bodykit και 40 αλογα λιγοτερο που ομως στοιχιζει μολις 3000Ε λιγοτερο!(Εδω κολλαει το δε βρισκω λογο υπαρξης!!!)

Και απο οσο εχω ακουσει απο τα παιδια εδω λενε οτι θα βγουν και για το ASTRA δυο εκδοσεις!(ΟPC, GSi)!
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το Corsa GSi!

Γνώμη μου είναι ότι αυτό το όνομα θα μπορούσαν άνετα να το δώσουν στο Astra GTC 1.6T με 23 στυλιστικές αλλαγές στην εσωτερική και στην εξωτερική εμφάνιση, που έχει και 8 χαρτιά διαφορά απο το OPC και 400 κυβικά και 60 άλογα body kit, Recaro και δε συμμαζεύετε!
Νομίζω πως έτσι θα κολλούσε ποίο πολύ το όνομα GSi!

gkazan
08-10-08, 19:49
Bασικα επειδη το αρχικο RS ηταν καπως μαλακο και δεν εστριβε οπως θα θελανε και γενικοτερο ειχανε φαει κραξιμο(βλεπε TOPGEAR ) απλως το βελτιωσανε δυο φορες(αν θυμαμαι καλα)!Και καθε φορα το κανανε καλυτερο!Μεχρι που καταφερε να κερδιζει το OPC!

Ομως δεν ειμαι σιγουρος για τον ανα αυτες οι εκδοσεις πουλιωντουσταν παραλληλα ή αντικαθιστουσε η μια την αλλη!

GSi λεγοντουσταν τα γρηγορα OPEL στα τελη του '80 με αρχες του '90!Καποια στιγμη κοντα στο 1997-9(οποιος ξερει καλυτερα ας μας ενημερωσει) παψανε να χρησιμοποιουνε αυτο το ονομα!Δε ξερω το γιατι!Τοτε το 2000 βγηκε το πρωτο OPC που πραγματικα ηταν ειδικη εκδοση!
Εβγαζε 160 αλογα απο ενα διλιτρο ατμοσφαιρικο μοτερ, φορουσε ζαντες BBS και καθισματα RECARO και κατασκευαστηκε σε 3000 αριθμιμενα αντιτυπα!Εμφανισιακα ξεχωριζε απο ενα διακριτικοτατο bodykit απο τις 17αρες ζαντες και απο το χαμηλωμα!Τοτε εμφανιστηκε και το χαρακτηριστικο μπλε χρωμα που πλεον εχουν ολες οι γρηγορες εκδοσεις της OPEL!Μετα κυκλοφορησε η επομενη εκδοση βασισμενη πανω στο G παλι που ομως ειχε το διλιτρο τουρμπο μοτερ με τα 200αλογα(νομιζω)!Και ολα τα υπολοιπα ακολουθησαν!

Ο λόγος μάλλον είναι για να ανταγωνιστούν το Polo GT με τα 150 άλογα... Αλλά με ένα ακόμη χιλιαρικάκι και φλασιέρα από BSR το κάνεις (από άποψη κινητήρα μόνο) Corsa OPC...

IRMSCHER
08-10-08, 20:13
Ποίο Polo GT ? Υπάρχει τέτοιο αμάξι ? Αφού δεν πουλάει!

pro_crossaro
09-10-08, 00:26
Ποίο Polo GT ? Υπάρχει τέτοιο αμάξι ? Αφού δεν πουλάει!

Γινεσαι κακος ομως!xaxa5

Μου αρεσει η αποψη σου για το GSi αλλα τοτε παλι θα λενε τζαμπα και βερεσε τα γρηγορα OPEL ''ειδικες εκδοσεις''!!!xaxa5xaxa5xaxa5

Παντως προτιμω να δωσω τρια(σιγα τη διαφορα) και να παρω ολο το πακετο!
Οκ ειναι καπως κραυγαλεο αλλα εμενα μου αρεσει!!!

johnny25
10-10-08, 18:31
Οταν βγηκε το ASTRA OPC θυμαμαι οτι στο CAR & DRIVER ελεγε οτι σε σχεση με το 2λιτρο των 200 ιππων
η μονη διαφορα ειναι η μεγαλητερη τουρμπινα & η αυξηση του οριου περιστροφης του κινητηρα

Τελικα το νεο GOLF ειναι νεο μοντελο ή facelift γιατι εμενα μου φαινεται ΟΛΟΙΔΙΟ και αν βγει ετσι γρηγορα ο κοσμος θα βαρεθει το σχεδιο του

pro_crossaro
10-10-08, 19:06
Αυτοι υποστηριζουν οτι ειναι νεο μοντελο!

Ασχετο ανα μοιαζει με το παλιο!

Ισως προσπαθουν να κανουν οτι και στην PORCHE!Εχουν βρει το τελειο σχημα (xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5) και απλα διαφοροποιουν τις γενιες στις λεπτομεριες μονο!

gkazan
10-10-08, 19:13
Το παράδειγμα της Porsche το είχε ακολουθήσει και η Mitsubishi με τα EVO 8 & 9 που δεν μπορούσες να τα ξεχωρίσεις παρά μόνο από την ημερομηνία κατασκευής... Βέβαια το 9αρι δεν είχε ποτέ την κορυφαία έκδοση FQ-400 που έσκιζε και την Lamborgini σε πίστες...

http://www.youtube.com/watch?v=Kvje_xhk2ag

Η VW το μόνο καινούργιο που έκανε ήταν το Scirocco δηλαδή όπως θα έπρεπε να είναι η 3θυρη έκδοση του GOLF (σαν να λέμε το δικό μας GTC)...

pro_crossaro
11-10-08, 01:34
Eνταξει η MITSUBISHI ειναι αλλη ιστορια!

Ανα τρεις γενιες (που ειχαν κοινο σασι) αλλαζανε παντα τον μπροστα προφυλακτηρα και μετα ασχολιωντουσταν με λεπτομεριες!Πολλες απο τις οποιες ουτε που φαινονταν!Ομως μιλαμε για τρομερα αυτοκινητα!

Το τελευταιο εχω ακουσει οτι ειναι λιγο απογοητευση!Το χει δει κανεις σε δραση?

Οσο για την VW καπου διαβασα(ειλικρινα δε θυμαμαι το που) οτι θα βγαλει και τριθυρο GOLF!
Και ειλικρινα αναρωτιεμαι το γιατι?

Παντως σε αυτο παραδεχομαι τους Ιταλους που ειναι παντα μπροστα!Οταν ολοι κανανε τις 3θυρες και 5θυρες εκδοσεις τους ιδιες και απλα αφαιρουσανε δυο πορτες(Σε γενικες γραμμες ετσι!!!) οι Ιταλοι κανανε εντελως διαφορετικες τριθυρες και πενταθυρες εκδοσεις(145/146, bravo/brava, stilo 3door/stilo 5door κτλ)! Και επειδη ειναι ακομα μπροστα πλεον κανουν μονο μια εκδοση, τοσο ανετη και με ευκολια στη χρηση(5θυρη-δε χρειαζεται να σηκωνεσαι για να μπει καποιος κτλ) ομως τοσο σπορ που δε χρειαζεται τριθυρη για τους γρηγορους!

gkazan
11-10-08, 13:49
Το νεο EVO έχει πολύ ωραίο σχήμα (κλεμμένο βέβαια το μπορστινό από το GT-R της Nissan), αλλά απέτυχαν οι Γιαπωνέζοι γιατί ήθελαν να ανταγωνιστούν τις M3 και τις AMG και να παίξουν στην κατηγορία των πολυτελών sedan...

Τα ιταλικά μαζικής παραγωγής (ιδίως της Alfa Romeo) είναι πανεμορφα και πιο ξεχωριστά από τον ανταγωνισμό... Αλλά από την άλλη είναι πολύ ακριβότερο, πιο ενεργοβόρα σε κατανάλωση καυσίμου και αναξιόπιστα όσο δεν πάει.. Ας κάνουν συνασπισμό οι Ιταλοί με τους Ιάπωνες και να συνδυάσουν τα καλύτερα στοιχεία και των δυο φιλοσοφιών...

astracosmo1800
12-10-08, 19:50
αρκετα καλα τα vw tsi και gt αλλα σε καμια περιπτωση δν θα αγοραζα 1,4turbo! Θα προτιμουσα 1,6t astra ή γτ οχι και seat leon TSI 1,8? με τα ιδια λευτα!

Sentin3l
12-10-08, 20:10
exoume paei poly offtopic.....

pro_crossaro
12-10-08, 23:26
Ναι!Αλλα νομιζω οτι κανουμε ωραια συζητηση!

HaRRiS_
30-10-08, 17:54
Ειμαι ανθρωπος που γνωριζει αρκετα καλα τα αυτοκινητα του VW Group. Γνωριζα τα περισσοτερα μοντελα, αλλα κυριως αυτα της Seat. Οχι μονο γιατι εχω περασει για χρονια απο Seat Leon FR, Leon S , VW Tsi (Για λιγο), αλλα ανηκω στην διαχειριση του seatclub.gr κ εχουν δει αρκετα πραγματα τα ματια μου (κ ακουσει).
Η VW Group εχει ανεβει κ εχει αναβαθμιστει παρα πολυ την τελευταια 10ετια περιπου. Φτιαχτηκαν τα ηλεκρικα της σε μεγαλο βαθμο, κ κερδισε το κοινο με το μοναδικο 20VT μοτερ (ΑUS-BCB) καθως κ με την αξιοπιστια της....Το μοναδικο προβλήμα που ξεκιναει κ υπαρχει παλι ειναι το νεο μοτερ με προσαρμογη τουρμο-κομπρεσορ. Ηταμ κατι που ξεκινησε πειραματικα, κ τους αρεσε επειδη συνδιασαν οικονομια καυσιμου, λιγα κυβικα κ πολλα αλογα...δυστυχως ομως ενα τετοιο αμαξι, θελει κ 1-2 χρονια κυκλοφοριας για να δεις αν τελικα ειναι αξιοπιστο.
Με το βγηκε η 1η διαφημιση, βρωμησε ο τοπος απο Tsi κ GT κ κανεις δεν ειπε
- Κατσε λιγο να φορεθει, να περασουν κανα 2 χρονια κ το παιρνω μετα...
Οι περισσοτεροι ετρεξαν να προλαβουν την "ευκαιρια"... αυτα τα αυτοκινητα που τωρα παρουσιαζουν προβλημα ειναι απο τα πρωτα που κυκλοφορησαν...
Γνωστος πηρε, κ στο πρωτο 2μηνο του εκαψε εγκεφαλο....κ καπακια πηγε για αλλαγη κομπρεσορα....επειτα του εκαιγε λαδι κ εν τελει ζητησε αντικατασταση....(μετα απο 14 μηνες που το ειχε)... του εκαναν αντικατασταση κ εδω κ 12 μηνες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Θεωρω πως συμβαινουν αυτα ανεξαρτητα απο την μαρκα... Εχω τρανταχτο παραδειγμα ακομα
κ για Porsche Gt3 καλου οικογενειακου φιλου....

Παντου υπαρχουν αυτα, οποτε να τα θεωρειιται δεδομενα σε ολα τα αυτοκινητα....

NaRKi_SoS
30-10-08, 19:55
Οσον αφορά το evo και θεωρητικά και πρακτικά δεν είναι όσο καλό θα έπρεπε. Δηλαδή αυτά που ακούστηκαν για την θέση οδηγησης τα είδαμε και με τα μάτια μας στα test drive στην πίστα Σερρών. Πρώτα από όλα οι οδήγοι ισχυρίστηκαν ότι δεν παιζει να ρυθμίσεις σωστά την θέση οδήγησης καθώς αυτή ανασηκώνεται λίγο έως καθόλου. Πάντως από μεσα έχει χάσει λίγο κατα την άποψη μου το ωμό στυλ του προηγούμενου. Και αν θέλουμε να παίξουμε με αριθμούς το SST του evo κάνει κατά χιλιοστά του δευτερολέπτου βέβαια αργότερες αλλαγες από αυτο του καινούργιου sti. Μπορεί να υπάρξουν διαφωνίες αλλά εκεί που δεν αλλάζω άποψη είναι ότι δεν έχει το βαθύ μπασο του κινητηρα του evo IX

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

Sentin3l
30-10-08, 20:07
emena de mou aresei kanena evo ektos ap to 6ari pou k pigaine alla gia tin epoxi tou eixe k mia kapoia poiotita sto eswteriko. 4porto me plastika apo datsun.ta 50 pou kanei de ta aksizei.oute to kainourio oute to palio.kserw kserw tha bgeite na me fate,ma ti les twra einai EVO k einai 4kinito k paei tapa k k k k .gia mena itan panta ena grigoro tetraporto taxi.de tha plirwsw ta diaforika tous k tin anartisi gia na parw ena amaksi pou paei tapa gia na to paw pou sto elladistan?krima einai k gia mena pou tha ta skasw k gia to amaksaki...
Harri de symfwnw.na to kykloforisoun autoi gia parti tous ena 2 xronia k na to doulepsoun k meta na to dwsoun sto kosmo.giati dld esy pou edwses ta lefta sou na eisai anagkasmenos na trws oli auti ti psyxiki talaipwria(pera apo tin oikonomiki) giati ama ta fysousame k de mas enoiaze tha pername porsche k oxi vw k opel.k pali de symfwnw me tin aksipistia tis...den eipa oti den exoun OLA ta amaksia k OLES oi etairies provlimata alla gia ena parakseno logo sta vw symbainoun ta pio sovara k ta pio apithana k malista se kainouria autokinita

NaRKi_SoS
30-10-08, 20:33
Είσαι από τους λίγους που λένε ότι τα λεφτά του το evo δεν τα αξίζει. Εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ και πίστεψε με εχω φάει τις γιούχες του αιώνα για αυτό το πράμα. Tespa εγώ πάντως αν έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω κάτι τέτοιο θα έπαιρνα Sti. Τουλάχιστον είναι και 25. Τα κυβικά του evo θεωρώ ότι είναι λίγα. Τώρα όσον αφόρα τα προβλήματα σε αυτοκίνητα παντού υπάρχουν σε διαφορετικό βαθμό. Τα vw πράγματι παρουσιάζουν προβλήματα αλλά οχι απαραίτητα και τα αυτοκίνητα του vw group. Για παράδειγμα εμέις μια ζωη είχαμε audi και μάλιστα τα 18 με turbo και πρόβλημα ουτε για πλάκα. Και τώρα ελπίζω ούτε το με το S3 να έχουμε πρόβλημα γιατί οι τιμές στα ανταλλακτικα της audi είναι αντε γεια. Και τελος που λες για porsche η cayenne εχει μερικά προβληματακια με τα ηλεκτρικα κυκλωματα.

HaRRiS_
04-11-08, 17:49
Το VW Group ξερετε ποια αυτοκινητα ειναι... Καποια απο τα ανταλλακτικα τους,
ειναι ΤΑ ΙΔΙΑ ακριβως. Καθως κ τα μοτερ τους (σχεδον κ περιπου)...
Τα πλαστικα αλλαζουν μονο (τελειως διαφορετικοι προμηθευτες) κ καποια αλλα ψηλολογια...
Θεωρω πως καποια πραγματα συμβαινουν η απλως ακουγονται περισσοτερο απο καποια αλλα. Δηλ εγω το μονο που εχω ακουσει για τα Golf (τα τελευταια χρονια) ειναι θεμα αξιοπιστιας των μοτερ Tsi ...
Για αλλα δεν εχω ακουσει. Ο κολλητος μου εχει το προηγουμε Gti κ τωρα ειναι 420 αλογα...
Το εχει 4-5 χρονια κ το αμαξι δεν εχει κανει ΚΙΧ... Παρολο που του εχει βγαλει τα ματια...
Κ αλλοι γνωστοι μου κ συγγενεις εχουν προηγουμενα μοντελα κ δεν εχει βγαλει ουτε στα ηλεκτρικα ουτε στα μοτερ... Απο τοτε που αγορασανε Tsi ολο κ καποιο παραπονο εχουν... mpritzolakias1

Θεωρω πως ΟΛΕΣ οι εταιριες βγαζουν προβληματα. Αλλωστε ολες λενε οτι τα 5 στα 100 αμαξια θα εχουν καποια μικροπροβληματακια στην αρχη, κ 1 απο αυτα τα 5 θα γινει αντικατασταση γιατι εχει ΧΟΝΤΡΟ κ ανεπανορθωτο προβλημα.
Τελικα κ τα κομπιουτερς κανουν λαθη σε μαζικες παραγωγες.... ;)

exo_polo
12-11-08, 00:20
επειδη ειμαι μελος αρκετο καιρο sto vwclub.gr οπως φανερωνει το nick μου..μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι απο τις αντιπροσωπ της vw εχουν ακουστει τα πιο τρελα πραγματα..οπως αναφεροθν μελη του κλαμπ παντα φυσικα...οσο για τα αυτοκινητα...ειδικα τα πολο......εχουν γραφτει ολοκληροι τομοι στο θεμα:ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!.τα συμπερασματα δικα σας....

pro_crossaro
12-11-08, 00:23
Nαι αλλα απο κατω γραφεις TIGRA B!

Γιατι δεν κανεις το ονομα σου eixa polo ή exo kai polo!!!:D

Πλακιτσα!

Sentin3l
12-11-08, 06:55
ola ta amaksia bgazoun-exoun provlimata symfwnw.k einai ENA gti auto pou les sta posa k souksou mouksou mantalakia.as mi milame gia montifes.ekei paizoun polla pragmata rolo.
milousame gia apla ergostasiaka autokinita.ITAN aksiopisti i vw pleon den einai giati ginetai o xamos k opou iparxei kapnos iparxei k fwtia.allo ena psiloproblima k allo ena xontro provlima.k ws epi to pleiston gia ta vw pou POULANE giati to Tsi poulise , exoun akoustei ta xilia myria k exoun apodeixthei kiolas.

k auto pou les den isxyei k vasi logikis me ta problimata k ta amaksia
an stis 500 000 montela i etairia anagkastei na antikatastisei ta 50 000 zitw pou kaikane...

filika panta koubenta kanoume;)

exo_polo
12-11-08, 22:05
Nαι αλλα απο κατω γραφεις TIGRA B!

Γιατι δεν κανεις το ονομα σου eixa polo ή exo kai polo!!!:D

Πλακιτσα!

tigra b με τα 1000..το εχω μια εβδομαδα τωρα και ησυχασε το κεφαλι μου..καλα τα vw παιδες αλλα πολυ προβλημα...μετα το polo 6n και το golf3 αρχησε η χοντρη κατρακυλα...παρα πολλα προβληματα και ολες ακριβες ζημιες....και δεν μιλαω μονο για τα vw σαν vw,αλλα για ολοκληρο το group vw μιας και τα μοτερ του παρουσιαζουν τα χιλια προβληματα και στα audi και στα seat.

HaRRiS_
13-11-08, 16:02
ola ta amaksia bgazoun-exoun provlimata symfwnw.k einai ENA gti auto pou les sta posa k souksou mouksou mantalakia.as mi milame gia montifes.ekei paizoun polla pragmata rolo.
milousame gia apla ergostasiaka autokinita.ITAN aksiopisti i vw pleon den einai giati ginetai o xamos k opou iparxei kapnos iparxei k fwtia.allo ena psiloproblima k allo ena xontro provlima.k ws epi to pleiston gia ta vw pou POULANE giati to Tsi poulise , exoun akoustei ta xilia myria k exoun apodeixthei kiolas.

k auto pou les den isxyei k vasi logikis me ta problimata k ta amaksia
an stis 500 000 montela i etairia anagkastei na antikatastisei ta 50 000 zitw pou kaikane...

filika panta koubenta kanoume;)

Λεμε ακριβως το ιδιο με διαφορετικο τροπο ομως...

Κ γω λεω οτι καποτε η VW θεωρουταν αξιοπιστη (το θεωρουταν απο το ηταν, ΑΠΕΧΕΙ πολυ)...
Επισης ειπα οτι με τα Tsi ο μυθος καταρριφθηκε κ πλεον πανε κατα διαολου. Οπως κ να χει ομως, τα Golf (Fsi-Gti), Polo (Gti-Aπλο) κ ολα οσα ειναι εκτος Tsi δεν βγαζουν μηχανικα προβληματα κ θεωρουνται αξιοπιστα (ολα σχετικα ειναι παντα).
Κανεις δεν ειπε οτι στα 500.000 θα αντικαταστησει τα 50.000 αυτοκινητα...
Αλλα στα 500.000 ευκολα μπορει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ να αντικαταστησει 1000-2000 αυτοκινητα...
Ηδη εγω ξερω 3 ατομα που τους εγινε αντικατασταση σε Tsi μοτερ... Αυτο ειναι θεμα αντιπροσωπειας κ οχι αυτοκινητοβιομηχανιας (στην κριση της αν θα βαλει παραγγελια αντικαταστασης). Οταν μια παραγωγη, ειναι μαζικη, οι παραγγελιες αντικαταστασης ειναι κ συχνοτερες... Οσο περιεργο κ αν σου φαινεται ειναι αληθεια κ τα νουμερα αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα.... ;)

Υ.Γ. Δεν τιθεται θεμα διαπληκτισμου φιλε μου...συζητηση κανουμε κ δεν εχουμε λογο ουτε να τσακωθουμε ουτε τιποτα. Αποψεις ανταλλαζουμε, δεν χωριζουμε χωραφια... :):):):):):)

pro_crossaro
13-11-08, 19:35
Γενικα συμφωνω με αυτα που λεει ο HaRRiS_(και ειδικα με την τελευταια του προταση!)!

Αλλα οπως καποιοι αντιπαθουν τα ιταλικα διχως λογο και αιτια(που να ευσταθει) ετσι και εγω θεωρω τα φαου-βε σκετα σκουπιδια!(και ας ζαχαρωνω ενα BEETLE!!!)

dionkeykong
14-01-10, 15:25
μεταξυ μασ κανενα αμαξι δεν ειναι οπωσ τα παλια για ενα απλουστατο λογο.δεν ειναι τα παλια γερμανικα που φτιαχνοταν μονο γερμανια και οχι κροατια αγγλια νησια παππουα....με αποτελεσμα να χανεται η ποιοτητα του καρου μασ.πριν παρο το astraki μου ειχα toyota carina e '96 το οποιο βασικη διαφορα απο το γιαπονεζικο ηταν η λαμαρινα που δεν τυγχανει τησ ιδιασ αντοχησ.βεβαια απο προβληματα τιποτα,σκυλι ονοματι αζορ το αμαξι.δεν μπορω να πω το ιδιο για τα καινουρια.αυτα οσον αφορα αξιοπιστια και γιατι εχει χαθει απο καποιεσ μαρκεσ.εγω με το astraki δεν εχω προβλημα ενω π.χ. το polo ενοσ φιλου εχει καθε λεπτο που περναει και απο ενα προβλημα.

Gregls
14-01-10, 19:22
πολυ καλο topic!!!!

Γιώργος Ντάνος
15-01-10, 03:27
Για να γυρίσω σε λίγο στο θεμα: είδατε που βγαίνει νεό μοτερ 1.2 TSI (105hp, 17,5 κιλα ροπή);
Όλοι η Παναγία θα το φορέσει κι αυτο : Polo, Golf, Α1, A3?, Yeti, Octavia.
Για να δούμε πόσο καλά θα τηγανίζει αυτο!

NIKOS.OPC
15-01-10, 10:05
Στα 1,2 η οπελ τι εχει??τεχνολογια αιχμης:p

kostanti_s
15-01-10, 10:32
Tα καλυτερα ηταν τα 1.2 3cylinder 12v injection corsa!!!πολυ αξιοπιστα τα μοτερακια αυτα αρκει να εμεναν μακρια τους κανιβαλοι πιτσιρικαδες που ηθελαν να αγορασουν rallye αλλα δεν εφτασαν τα λεφτα!!

b1tchlover
15-01-10, 15:34
συμφωνω αλλα σημερα οι πιο πολλοι δεν κοιτανε επιδωσεις αλλα χλιδη !!!! δεν υπαρχει χρημα για βελτιωσει του αυτοκινητου !!!!:):)

chris21
18-01-10, 00:26
siga to moter tis opel to 1.2l.

nickmanak
18-01-10, 01:10
Το κακο με την VW ειναι οτι παρεσυραν ολη την ευρωπη στο να κατευθυνθει σε μοτερ με λιγα κυβικα με πολλα αλογα. Μου λεγε ενας φιλος μου μηχανικος μια μερα: "Θα χορτασουμε δουλεια!".
Πιστευω οτι καποτε θα σκασει αυτη η φουσκα με τα τουρμπο και θα ειναι τραγικα τα πραγματα (σαν το χρηματιστηριο το '99).
:eek:

kostanti_s
18-01-10, 01:18
Καλα οχι κ παρεσυραν!! μονοι τους τα βαζουν τα turbo compressor!!οι υπολοιποι κανουν τον δοκιμασμενο συνδιασμο του turbo!!K πιο παλια υπηρχαν μικρα μοτερια π.χ.uno turbo,punto gt,renault 5,ford escort rs!!

pro_crossaro
18-01-10, 10:40
Επειδή το χουμε παρεξηγήσει το θέμα.

Τα μοτέρ τις VW ανήκουν στις εξής κατηγορίες.

FSI: Ατμοσφαιρικά με άμεσο ψεκασμό.
TFSI: Με υπερσυμπιεστή καυσαερίων και άμεσο ψεκασμό.
TSI: Με υπερσυμπιεστή καυσαερίων ΚΑΙ μηχανικό υπερσυμπιεστή ΚΑΙ άμεσο ψεκασμό.

Φυσικά επειδή τα "νούμερα" της VW θεωρήσαν ότι μπόρεσαν να λύσουν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι συνάδελφοί τους κανα δυο δεκαετίες παλιότερα (φυσικά επειδή είναι πιο τζιμάνια...o_Okaragiozis1) η μαμά VW έριξε ένα σκασμό χρήμα για να προωθήσει τις καινούργιες της φριτέζες με το ΤSI ως διακριτικό.

Φυσικά επειδή δεν είναι πιο τζιμάνια, και ούτε έχουν ανακαλυψει τον τροχό, (και μεταξύ μας ούτε τίποτα άλλο, αλλά ας μην το σχολιάσω καλύτερα) τα κάνανε μπάχαλο, με τις αντιπροσωπείες να γεμίζουν αυτοκίνητα για "επισκευές", εντελώς διακριτικά βγάλανε τον κομπρέσσορα από την συνάρτηση και πλασάρανε όλα τα TFSI ως TSI, και για να μην πάνε χαμένα τόσα λεφτά για διαφήμιση, και για να μη ξεφτιλιστούν.

Αυτή τη στιγμή ένα μοτέρ TSI υπάρχει και μάλιστα με μειωμένη ιπποδύναμη, και όλα τα υπόλοιπα είναι απλά "τουρμπάτα". Άρα ναι, τα διάφορα VAG TSI ανήκουν στην κατηγορία του Renault 5 Turbo, FIAT GT και λοιπών.

Corsa-GR
18-01-10, 21:03
όπως καταλάβατε έπεσε χραχρα.. :)
ας προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε σωστό αυτό εδώ..

kostanti_s
18-01-10, 21:16
χρα χρα καλο!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχααα!!

nickpapad
23-01-10, 20:39
Είμαι και εγώ στο δίλλημα μεταξύ Opel Astra και vw Golf...

Το νεο astra μου φαίνεται σιγουρα πολύ πιο όμορφο απο το golf και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Και στην τιμή του σίγουρα είναι σε καλύτερο επίπεδο απο το υπερτιμημένο golf, ειδικά σε συνδιαστεί με την εγγύηση εξι χρόνων. Για την αξιοπιστία πιστεύω οτι και τα δυο μοντέλα πρέπει να είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο (αναφέρομαι στους 1.4Τ και TSI).

Αυτό που με απασχολεί είναι η γενική αντοχή τους στο χρόνο επειδή σκοπεύω να κρατήσω το αμάξι τουλάχιστον 7 χρόνια. Το golf iv που έχω με έχει εκπλήξει ευχάριστα διότι εσωτερικά κρατιέται σε πολύ καλή κάτάσταση αν και 8 χρόνων (δεν τρίζει, κτλ). Επειδή δεν είχα ποτε opel και διαβάζω μερικά σχολια για σκληρά πλαστικά στο astra ξέρετε καθόλου τι παίζει?

Είμαι σχεδόν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά ο μόνος προβληματισμός μου είναι αυτος...

HLEKTRON
24-01-10, 14:25
Kalh apofash soy efxomai, afto poy kseroyme olh mas einai oti ta dyo aytok exoyn para poly kales
kataskeyastikes ikanotites kai einai aksiopista akoma kai meta apo poles xiliades xhliomatra se sxesh me alla aytok
sigoyra akoyme polla kala alla kai polla asxhma gia ta vw ,ego ayto poy ksero einai oti an analyseis ta duo aytok
kai ta psakseis se xrhmata ,apidoseis ,eksoplismo, aksiopisteia kai servis h lysh einai opel kai mono opel.
exo ena stra gtc 16t kai
xtes se kontra me sirocco 14 tsi me dsg efage trelh hta kai rempriz kai ekinishs. to astra j 8a to krinoyme otan to ma8oyme to astra h einai kalytero apo to golf pantos.

johnny25
28-01-10, 02:16
Είμαι και εγώ στο δίλλημα μεταξύ Opel Astra και vw Golf...

Το νεο astra μου φαίνεται σιγουρα πολύ πιο όμορφο απο το golf και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Και στην τιμή του σίγουρα είναι σε καλύτερο επίπεδο απο το υπερτιμημένο golf, ειδικά σε συνδιαστεί με την εγγύηση εξι χρόνων. Για την αξιοπιστία πιστεύω οτι και τα δυο μοντέλα πρέπει να είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο (αναφέρομαι στους 1.4Τ και TSI).

Αυτό που με απασχολεί είναι η γενική αντοχή τους στο χρόνο επειδή σκοπεύω να κρατήσω το αμάξι τουλάχιστον 7 χρόνια. Το golf iv που έχω με έχει εκπλήξει ευχάριστα διότι εσωτερικά κρατιέται σε πολύ καλή κάτάσταση αν και 8 χρόνων (δεν τρίζει, κτλ). Επειδή δεν είχα ποτε opel και διαβάζω μερικά σχολια για σκληρά πλαστικά στο astra ξέρετε καθόλου τι παίζει?

Είμαι σχεδόν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά ο μόνος προβληματισμός μου είναι αυτος...

Φιλε μου το Golf 4 ηταν το τελευταιο καλο Golf η αξιοπιστια δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ιδια μη τρελαθουμε κιολας.

Οσο για τα πλαστικα αν μιλαγες για το Corsa θα σου ελεγα οτι ισως ειναι λιγο σκληρα αλλα του ASTRA ΚΟΡΥΦΑΙΑ με ολη τι σημασια της λεξης

johnny25
28-01-10, 02:31
Εκανα πριν απο 1 εβδομαδα προγραμματισμενο Service στα 48000 χλμ (το κανω καθε 12000) και οταν ο μηχανικος εβγαλε το καλαμι για τη μετρηση του λαδιου επαθε πλακα.

Το θεοποιησε 5-30 λεπτο λαδι και δεν εκαψε ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ

ο μηχανικος ειναι και κολλητος μου και ξερει πως το δουλευω, το ξεσκιζω PEDAL TO THE METAL

Απο την προσοπικη μου εμπειρια εχω να πω οτι οχι απλα ειμαι ευχαριστιμενος υπερ υπερ υπερ.......ευχαριστιμενος απο ολες τις αποψεις (κρατημα φρενα στιβαροτητα ποιοτητα επιδοσεις μα πανω απο ολα Α-Ξ-Ι-Ο-Π-Ι-Σ-Τ-Ι-Α) ευχαριστιεμαι να το οδηγω ΤΕΛΕΙΟ

Υ.Γ φυσικα και ΔΕΝ παω στην αντιπροσωπια παω σε εξουσιοδοτιμενο συνεργιο και βεβαια δεν βαζω GM Genuine λαδια γτ ειναι για τα μπαζα
βαζω GALP longlife και εχω σωθει

dimpas
28-01-10, 02:52
Για δείτε εδώ ....

http://www.autostadt.de/portal/site/www/menuitem.bfc77284986e65234e72de10100000f7/?vgnextoid=6a5439658d43f010VgnVCM100000bac3b20aRCRD

και εδώ ....

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=77573&highlight=autostadt

Για αμάξια ΔΕΝ είμαι σίγουρος , για πάρκα αναψυχής .... είναι οι καλύτεροι !

Τύφλα να έχει το Dubai....

Bamboozle
14-02-10, 17:13
loipon guys epeidh vlepw oti lete polla xwris na kserete....loipon egw eimai katoxos enos opel astra H 1.4 5d....o kollhtos mou exei to scirocco to 1.4 me ta 160.....loipon gia mena h opel exei aksiopistia alla se texnologia h vw einai makran mprosta...to moter ayto einai apiseyto....to amaksi ayto foraei programma douleyei synexeia oria kai dn niwthei to paramikro..oyte miso gramario ladi....egw exw opel me 64000 terma prosegmeno mama xwris liwsimata kai se kathe servis exei kapsei 250- 400 gramaria ladi..ayta eixa na pw....o no nohto.....

spiran21
14-02-10, 17:22
llatho symperasmata vgazeis file.prwta ap'ola ti ennoeis terma prosegmeno?kai kalytera sygrine to corsa to opc me to scirroco kai tha vreis toulaxiston 10 loglous na pareis opel...
me ektimhsh
spiran21

Nikolasgt
14-02-10, 17:41
loipon guys epeidh vlepw oti lete polla xwris na kserete....loipon egw eimai katoxos enos opel astra H 1.4 5d....o kollhtos mou exei to scirocco to 1.4 me ta 160.....loipon gia mena h opel exei aksiopistia alla se texnologia h vw einai makran mprosta...to moter ayto einai apiseyto....to amaksi ayto foraei programma douleyei synexeia oria kai dn niwthei to paramikro..oyte miso gramario ladi....egw exw opel me 64000 terma prosegmeno mama xwris liwsimata kai se kathe servis exei kapsei 250- 400 gramaria ladi..ayta eixa na pw....o no nohto.....

Ελπίζω να μην μιλάς σοβαρά.
Συγκρίνεις ένα 1.4 ατμόσφαιρα και 90hp με ένα 1.4 και 160hp και λες ότι λέμε πολλά χωρίς να ξέρουμε???
Μάλλον έχεις λίγο μπερδέψει τα πράγματα.
Συγκρίνεις 2 διαφορέτικα πράγματα.

jim jim
14-02-10, 18:01
Ελπίζω να μην μιλάς σοβαρά.
Συγκρίνεις ένα 1.4 ατμόσφαιρα και 90hp με ένα 1.4 και 160hp και λες ότι λέμε πολλά χωρίς να ξέρουμε???
Μάλλον έχεις λίγο μπερδέψει τα πράγματα.
Συγκρίνεις 2 διαφορέτικα πράγματα.

king2king2king2king2king2king2king2king2king2king2king2king2

pro_crossaro
15-02-10, 02:48

Eπειδή τυγχάνει να ξέρω πολλούς αναξιοπαθούντες που πήραν τις φριτέζες για αμάξια, να σου πω ότι ο φίλος σου σου λέει ψέματα...

Απλά κανείς δεν το παραδέχεται ευθέως. Τα αυτοκίνητα καίνε λάδι και μάλιστα αρκετό. Αλλά αλήθεια. Ξέρεις κανέναν λακαμά που τον πιάσανε κορόιδο και πλήρωσε ένα σκασμό λεφτά να βγει και να παραδεχτεί ότι έκανε λακαμιά?

Γενικότερα πάντως για να ξέρεις δε μιλάμε για γραμμάρια...
...μιλάμε για λίτρα.;)

Puck
15-02-10, 02:59
Υπερβολές ...

1.8 140hp fotis
15-02-10, 03:14
an anaferesai στο καψιμο λαδιου του τςι δεν ειναι υπερβολες!!
ολα καινε και ειναι τακτικη του κατασκευαστη να καινε τα τςι!!

dang3r
15-02-10, 03:15
exw megali periergia na dw ti grafoyn gia ta dika mas aytokinita se alla forum...

Puck
15-02-10, 03:34
Καραμέλα κατάντησε αυτό το λάδι

opcastras
15-02-10, 10:46
dang3r αστα να παν φιλε εγω σε οποιο αυτοκινητιστικο φορουμ ειμαι μελος,μονο ενα δεν κατηγορει τα opel το rx7club xaxa3:

Th4n4s1s
15-02-10, 10:52
dang3r αστα να παν φιλε εγω σε οποιο αυτοκινητιστικο φορουμ ειμαι μελος,μονο ενα δεν κατηγορει τα opel το rx7club xaxa3:

Τα ίδια.. Δεν είμαι στο rx7club αλλά στα υπόλοιπα που είμαι όλα κατηγορούν την Opel. Ειδικά στο VW αναφέρονται για την Opel με χειρότερα λόγια και από κινέζικές φρυτέζες!

TreckeR
15-02-10, 11:12
Τα ίδια.. Δεν είμαι στο rx7club αλλά στα υπόλοιπα που είμαι όλα κατηγορούν την Opel. Ειδικά στο VW αναφέρονται για την Opel με χειρότερα λόγια και από κινέζικές φρυτέζες!

Προφανώς γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπου......

Th4n4s1s
15-02-10, 11:44
Προφανώς γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπου......

Δεν νομίζω ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού.Πολύ καλά αμάξια έχουν. Απλά προσπαθούν με την υποτίμηση της Opel να πείσουν τον εαυτό τους ότι καλά έκαναν και έδωσαν περισσότερα λεφτά για το ίδιο ή χειρότερο προϊόν!

opcastras
15-02-10, 11:46
Δεν νομίζω ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού.Πολύ καλά αμάξια έχουν. Απλά προσπαθούν με την υποτίμηση της Opel να πείσουν τον εαυτό τους ότι καλά έκαναν και έδωσαν περισσότερα λεφτά για το ίδιο ή χειρότερο προϊόν!

+1000000

pro_crossaro
15-02-10, 13:37

Φίλε Puck.

Aρχικά να σου πω ότι δεν έχω Opel. Βασικά έχω ένα, αλλά είναι προπολεμικό και σε άθλια κατάσταση. Και επίσης ότι δε σκοπεύω για κανέναν λόγο να πάρω Opel. Σίγουρα δηλαδή δε με λες κολημένο με τη μάρκα. Μεγάλωσα μέσα σε αυτά, τα σέβομαι, λατρεύω τα παλιά (γιατί θυμίζουν αμερικάνικα) αλλά μέχρι εκεί.

Παρόλα αυτά τα τωρινά Opel δε μπορούν να πλησιάσουν καν την κατανάλωση λαδιού των FSI/TFSI/TSI. Και σου λέω το πιο απλό. Όταν συζήταγα με ένα παλικαράκι που έχει ένα TSi(το μικρό...) και του λεγα ότι θεωρούσα παράλογο να καίει το εικοσαετίας 1600αρι μου ένα λίτρο λάδι στα 2-2,5 χιλιαδες χιλιόμετρα, με κοίταζε σαν εξωγήινο και μου έλεγε ότι είναι μικρή κατανάλωση...

Γενικότερα πάντως οι ιδιοκτήτες τους, για να πιστούν ότι δεν είναι χάνοι που δώσανε τόσα λεφτά για κάτι που ουσιαστικά δεν είναι καλύτερο ή γρηγορότερο από τον ανταγωνισμό, κρλαζουν εύκολα όλα τα υπόλοιπα. Ενημερωτικά τις ίδιες μαλαγανιές κάνουν και οι ιδιοκτήτες ενός συγκεκριμένου μοντέλου ιαπωνικής εταιρείας, για να μην κάνουν ομαδικό χαρακήρι που τα αγόρασαν. Και τα προβλήματα που έχουν μου τα χει πει αυτός που τα πουλάει.:cool:

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ
15-02-10, 14:10
http://www.opel-club.gr/vbulletin/picture.php?albumid=596&pictureid=3838

alexis_rodos
15-02-10, 14:57

xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5xaxa5

nickmanak
15-02-10, 16:42
Ενημερωτικά τις ίδιες μαλαγανιές κάνουν και οι ιδιοκτήτες ενός συγκεκριμένου μοντέλου ιαπωνικής εταιρείας, για να μην κάνουν ομαδικό χαρακήρι που τα αγόρασαν. Και τα προβλήματα που έχουν μου τα χει πει αυτός που τα πουλάει.

Ποιο ειναι το μοντελο αυτό;

Nikolasgt
15-02-10, 17:20

Ηθελα να ήξερα αφου σου αρέσουν οι φριτέζες γιατί δεν πουλάς το δικό σου να πάρεις μια αλλά προσπαθείς
με διάφορες ασυναρτησίες και με τόση μεγάλη ασχετοσύνη που διαθέτεις περί αυτοκινήτων να μας πείσεις ότι οι
φριτέζες είναι καλύτερες από τα Opel. ΕΛΕΟΣ :hail:
Αφού δεν σου αρέσει πούλα το επιτέλους να ηρεμήσεις και να ηρεμήσουμε και εμείς.

dang3r
15-02-10, 17:23

xaxaxaxaxaxaxa koryfiiii

Puck
15-02-10, 18:37
με διάφορες ασυναρτησίες και με τόση μεγάλη ασχετοσύνη που διαθέτεις περί αυτοκινήτων

0χα0χα0α0 όντως είμαι πολύ άσχετος !
Μια απορία. Σαν mod δεν πρέπει να μιλάς καλύτερα ;;; Τσαμπουκάς επειδή είσαι μπλε ;

alexis_rodos
16-02-10, 02:04
to akousa kai afto apo sciroccakia tsi 160 "psoliasa corsa OPC"..suicide1suicide1suicide1suicide1suicide1

Nikolasgt
16-02-10, 16:56
0χα0χα0α0 όντως είμαι πολύ άσχετος !
Μια απορία. Σαν mod δεν πρέπει να μιλάς καλύτερα ;;; Τσαμπουκάς επειδή είσαι μπλε ;

Οντως είσαι και χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις.
Τον τσαμπουκά που τον είδες???
Την αλήθεια λέω και την γνώμη μου και πίστεψε με είσαι το τελευταίο άτομο για να κάνω
τσαμπουκά.
και στο ξαναλέμε ότι χαριστικά είσαι μέλος και το γνωρίζεις γι΄αυτό μην παίζεις με την υπομονή μας.

Και επιμένω ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ
και πάρε μια φριτέζα.

giannisARIS
02-08-10, 16:16
λοιπον ας πω και εγω την γνωμη μου αφου ξεκινησα με γκολφ μετα με vectra και τωρα παλι golf...να αναφερω επισης οτι ψαχνω παλι για vectra.ειμαι απο Γερμανια και μπορω να σας πω με σιγουρια οτι ασκοπα συγκρινετε τις 2 αυτες μαρκες...η vw εδω στην μαμα Γερμανια θεωρητε 10 κλασεις ανωτερη απο την opel...απλα οτι πληρωνεις παιρνεις...παιρνεις opel??σε 1-2 χρονια θελεις εξατμιση τριζουν πλαστικα κτλ... και φυσικα τα κλασικα προβληματα με τα ηλεκρικα...απο ποιοτητα πλαστικων???αστα να πανε..μπαινεις μεσα σε vw και νομιζεις αμεσως οτι εισαι σε αλλη κλαση αυτοκινητου...το καλο της opel ειναι οτι ειναι φτηνη...βρισκεις μεταχειρισμενα σε πολυ καλες τιμες και ανταλλακτικα επισης πολυ φτηνα...εγω τωρα πχ. ψαχνω opel vectra..γιατι δεν ψαχνω passat???γιατι την ιδια χρονολογια και με τα ιδια χιλιομετρα αυτοκινητα για vw θελεις χαλαρα 3.000 παραπανω....γιαυτο και φυσικα αμα ειχα αρκετα λεφτα θα πηγαινα αμεσως για audi...επομενως οτι πληρωνεις παιρνεις...τωρα για τα ελατωματικα θα πω το εξης που μου το ειπε ο κολητος μου με πανω απο 20 χρονια δουλεια μεσα στην opel.ολες οι μαρκες εχουν ελλατωματικα αυτοκηνιτα..απλα οσο πεφτεις κατηγορια τοσο μεγαλωνει το ποσοστο να πεσεις σε ελλατωματικο...αυτα τα λιγα απο εμενα...

NIKOS.OPC
02-08-10, 16:38
Γιαννη εχω μιλησει με γνωστο μου που ηταν πολλα χρονια Γερμανια και το μονο που μου ειπε ηταν οτι οπως οι περισσοτεροι εδω βλεπουμε καπως τα διαφορα ΚΙΑ,DAEWOO(οταν τα ελεγαν ετσι)ετσι εκει βλεπουν τα οπελ και απο οτι καταλαβα πολυ χειροτερα.

giannisARIS
02-08-10, 16:47
Γιαννη εχω μιλησει με γνωστο μου που ηταν πολλα χρονια Γερμανια και το μονο που μου ειπε ηταν οτι οπως οι περισσοτεροι εδω βλεπουμε καπως τα διαφορα ΚΙΑ,DAEWOO(οταν τα ελεγαν ετσι)ετσι εκει βλεπουν τα οπελ και απο οτι καταλαβα πολυ χειροτερα.

..επαναλαμβανω ειναι φτηνα και τα αγωραζει ο κοσμος.μην νομιζετε οτι εδω τα λεφτα βγαινουν ευκολα και τα σκορπαει ο κοσμος...αυτα παλια οχι πελον..στα μεταχειρισμενα υπαρχουν τεραστιες διαφορες στις τιμες...η μαρκα που εχει σαρωσει την τελευταια 5αετια ειναι η audi.

Gsi 16v Turbo
02-08-10, 16:52
OPELARA ΡΕ ΜΟΥΤΡΑ....!!!

ΤΕΛΟΣ...!

pro_crossaro
02-08-10, 17:03
Φίλε giannisARIS θα συμφωνήσω ότι όλα τα VAG σου δίνουν την "ψευδ"αίσθηση ότι είναι ανώτερης κατηγορίας. Παρόλα αυτά, πέραν του όμορφου διάκοσμου τους, δεν είναι καλύτερα από τα Ford ή τα Opel.

Και σίγουρα δεν είναι πιο αξιόπιστα. Μην ξεχνάμε και την πατάτα του TSI που ξαφνικά εξαφανίστηκε, και όλοι οι TFSI "βαπτίστηκαν"...

Το VAG είναι απλά marketing και τίποτα άλλο. Το ότι έχουν καταφέρει να θεωρεί ο κόσμος τους κουβάδες του "καλά" αυτοκίνητα θέλει μεγάλη μαγκιά. Αλλά μέχρις εκεί.

Πάντως συγνώμη κιόλας, αλλά έχω μπει σε διάφορα Ford, Οpel, Αlfa Romeo κτλ δεκαπενατετίας και βάλε. Το χάλι που είδα σε μια Ε36 που χα πάει να αγοράσω δεν το χα δει ούτε στο σαράβαλο του πατέρα μου. Η επένδυση του ουρανού ήταν όλη πεσμένη, οι πλαϊνές επενδύσεις ξεκουράζονταν στο πίσω κάθισμα γιατί είχαν ξεκωλήσει, Η επένδυση από το ντουλαπάκι του συνοδηγού έπεσε στα πόδια μου όταν πήγα να καθίσω στη θέση του συνοδηγού, και άλλα τέτοια ωραία.

Μαζί μου είχα πάρει έναν κολητό μου, που χει αλλάξει 7 Ε36 (από 316 έως Μ3) και από πριν με είχε προειδοποιήσει για όλα αυτά λέγωντας μου ότι είναι και φυσιολογικά. Για ποιο λόγο λοιπόν θεωρούνται καλά αυτοκίνητα οι BMW και κρατάνε μια σχετική τιμή για την ηλικία τους?
(Τα σχόλια για την Ε46 που πάλι έχει αλλάξει κάμποσες και στην πλειοψηφία τους Μ3 ήταν ακόμα χειρότερα. Βέβαια το παλικάρι είναι τρελός BMWδάκιας και τον ενδιαφέρει το πως πάει στο δρόμο περισσότερο.)

Legolas
02-08-10, 17:43
Ενημερωτικά τις ίδιες μαλαγανιές κάνουν και οι ιδιοκτήτες ενός συγκεκριμένου μοντέλου ιαπωνικής εταιρείας, για να μην κάνουν ομαδικό χαρακήρι που τα αγόρασαν. Και τα προβλήματα που έχουν μου τα χει πει αυτός που τα πουλάει.

Μαλλον εννουσα το AURIS της TOYOTA.

Ολα τα αμαξια ωραια ειναι.Αν σου αρεσει εσενα οκ μη σκατε τι θα πουν οι αλλοι.Σε ολους τυχαινουν τα προβληματα.Βασικα ειμαι και εγω της αποψης οτι επειδη δινεις τοσα πολλα λαεφτα γαι VW μετα ουρλιαζεις και περιφρονεις τα υπολοιπα αμαξια.Οφειλω ομως να παραδεχτω οτι εχει κανη πολυ μεγαλη βελτιωση η VW τα τελευται χρονια.Το τελευταιο GOLF απ οσους το πηραν δεν εχω ακοσει κατι τραγιακ μεγαλο μου φαινεται η αξιοπιστια τους εχει ανεβει.

giannisARIS
02-08-10, 17:48
μην προσπαθητε να αποδειξετε ο η μυγα δεν ειναι ελεφαντας...οτι και να λεμε η vw θεωρείτε ανωτερη σε ολλες τις κατηγοριες αυτοκινητων απο την opel.δεν το λεω εγω δεν το λετε εσεις αλλα το λεει η παγκοσμια αγορα και η ADAC.η opel ειναι καλη και τιμια για τα λεφτα της.και επισης θεωρω πολυ χαζο το να ποσταρει ο καθενας μεμονομενες περιπτωσεις βλαβων διαφορων αυτοκινητων.παμπολες φορες η opel εχει ανακαλεσει αυτοκινητα της για διαφορες βλαβες...
παντα φιλικα Γιαννης.

Billis21
02-08-10, 18:35
εγω αυτο που ξερω να πω ειναι οτι η vw ειναι μονο ονομα! Και απο ποιοτητα σκατα σε σχεση με αυτα που πληρωνεις! Απλα οποιος δεν ασχολειται με αυτοκινηση, του πε ο μπαμπας του οτι η vw ειναι καλη εταιρια και ο φιλος του οτι ειναι και πολυ trendy να εχεις golf, και πανε και αγοραζουν vw και ετσι μενει ζωντανη η εταιρια... λογω των ασχετων και μονο! απλα αυτη η νεα γενια κινητηρων tsi με αφηνει παντελως αδιαφορο!

giannisARIS
02-08-10, 18:59
εγω αυτο που ξερω να πω ειναι οτι η vw ειναι μονο ονομα! Και απο ποιοτητα σκατα σε σχεση με αυτα που πληρωνεις! Απλα οποιος δεν ασχολειται με αυτοκινηση, του πε ο μπαμπας του οτι η vw ειναι καλη εταιρια και ο φιλος του οτι ειναι και πολυ trendy να εχεις golf, και πανε και αγοραζουν vw και ετσι μενει ζωντανη η εταιρια... λογω των ασχετων και μονο! απλα αυτη η νεα γενια κινητηρων tsi με αφηνει παντελως αδιαφορο!

δεν εχω καμια ορεξη να το παιζω δικηγορος της vw αλλα μην λεμε και οτι θελουμε...δηλαδη μονο με ασχετους αγοραστες συντηρειται η μεγαλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια στον κοσμο???ελεως μεγαλοι αντρες ειμαστε μην λεμε οτι θελουμε.

Billis21
02-08-10, 19:22
δεν εχω καμια ορεξη να το παιζω δικηγορος της vw αλλα μην λεμε και οτι θελουμε...δηλαδη μονο με ασχετους αγοραστες συντηρειται η μεγαλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια στον κοσμο???ελεως μεγαλοι αντρες ειμαστε μην λεμε οτι θελουμε.

βασικα εγω ειμαι μικρο παιδι... χαχα! για αυτο ισως να το βλεπω ετσι! τεσπα! καθενας βλεπει αυτο που θελει!

teddy
02-08-10, 20:10
το οτι τα τελευταια χρονια η VW εχει αναβαθμισει τρομετα τις πωλησεις τις,προφανως και οφειλεται στο καταπληκτικο τμημα marketing που διαθετει,το οποιο χρησιμοποιει ολους τους τροπους προκειμενου να εδραιωσει τα μοντελα του group στην αγορα...προφανως θα εχουν και τεραστιο budget,κατι που η opel επισης προφανως δεν διαθετει...

παρολα αυτα,τα αρχικα του ονοματος της φιρμας,ηταν ειναι και θα παραμεινουν και θα σημαινουν το ιδιο...

Volkswagen (VW) σημαίνει "το αυτοκίνητο του λαού"

teddy
02-08-10, 20:12
και οπως λεει και μια ψυχη...opel ρε μουτρα...

Giannis_Patra
02-08-10, 20:53
h Opel opws gnorizete anoikei stin megalyterh pagosmios autokinitobiomixania General motors pou gia perissotero apo 25 xronia htan monimos stin proth thesh twn pwlhsewn pagosmios me texnologies kai kainotomies pou poly ligos kosmos gnwrizei....etsai gia tin istoria, to proto turbo autokinito pou kykloforhse pote htan to Oldsmobile της General motors το 1962...to proto apokleistika hlektrokinito oxhma pagosmios tha einai to chevrolet volt sto opoio h bataria lythiou tha synodeyetai me 6 xronia eggyhsh h 160.000 xllm h opoia sxediastike kai ekselyxtheike kata 95% apokleistika apo tin General motors...analogh texnologia tha danistei kai to aderfaki opel ampera.....ola ta aiksarthmata oi kinitires , sasman ,sasi , ktl se ola ta autokinita opel kataskeyazontai apokleistika apo tin general motors kai exoun tin sfragida tis apo to proth mexri tin teleytaia bida....den mporo na akouw loipon peri aksiopistias otan oloi oi kinitires Ecotec einai dhmiourgima authou tou pagosmiou kolosou autokinitobiomixanias kai prosopika egw stin texnodosia mono me tin toyota , bmw, mercendes mporo na tin sygrino....to oti mporei kai poulaei fthna ofeilete kathara sto oti logo terastion arithmon polhsewn pagosmios mporei kai kataskeyazei fthinotera autokinita kai ta poulaei me xamhlotero pososto kerdous....skefteite oti to neo chevrolet cammaro ss V8 me 470 ippous stin ameriki poleite kati ligotero apo 30.000 euro! !
Authn thn stigmh h opel exei tairastia gama apo kinitires dokimasmenous , texnologika prohgmenous kai apodotikous......se antithesh me tin Vw pou pleon diathetei sta montela ths mono turbo kinitires kai mesw ths diafhmishs kai tou marketing exoun baftistei ws texnologika prohgmenoi kai kinitires tis xronias....

otan egw agorasa autokinito to 1999 eixa koitaksei kai to golf me ton 8valvido kinitira 1400 cc 75 ippous kai texnologia 10 xronia pisw apo ton 16valvido diamanti Ecotec tou astra g......... kai tote ola ta periodika kai o typos to golf parousiazan os hgeth stin kathgoria ! ! egw epeleksa to astra kai den to metaniosa dioti diapistosa oti to golf apla den prosefere tipote perissotero.....aporo an kykloforei ston dromo akoma 1999 golf me to en logo mhxaniko synolo kai 244.000 xlm pou exw kanei egw xwris tin paramikri blabh, xwris na kaei ladia kai loipa.....oswn afora tous tsi kinitires tha anafero apla to ekshs.....1.4, turbo + cobbressor + piesh ston theo= 160 aloga.....stin pio light rythmish me ta proanaferomena o 1,4 ecotec tha ebgaze xalara 180 +++ aloga

Y.G. se ena prosfato sygritiko test diabasa oti to seal leon cupra r gia na ftasei tous 265 ippous ayksisan tin piesh sta 2,2 bar!!!!!!!!! TEXNOLOGIA ! ! ! Twra pou tha kykloforhsei to neo astra opc me 304 ippous pws tha tin palepsoun??lete na anebasoun 0.5 bar akoma???

drosso GP
02-08-10, 23:25
εγω εργαζομαι σε συνεργειο παντως τυπου στην Γερμανια και σηνγεκριμενα στην βορεια γερμανια οπου επησεις παραγονται τα φολγκς βαγκεν.Θα πω το εξης,μεχρι και το γκολφ 2 ηταν τρομερα αυτοκηνιτα για την εποχη εκεινη,απο το 3 και μετα ΑΠΛΑ ΚΟΥΒΑΔΕΣ με χιλια μυρια προβληματα στα ηλεκτρονικα τους.Οσο για την λαμαρηνα θα πω οτι στον πρωτο κιολας χρονο εμφανιζεται η σκουρια σε πολλα σημεια.Απο τεχνικης πλευρας,δηλαδη στο πως να εργαστεις επανω στο αυτοκινητο ειναι ενα ματσο χαλια,τα ευκολα τα κανουνε δυσκολα ως και ακατορθωτα οι μηχανικοι σχεδιαστες την εν λογω εταιρειας,αφου να φανταστεις ακομα και σημερα τα ηλεκτρικα παραθηρα τους ειναι με ντιζες οτι πιο φθηνο και απαξηοτικο υπαρχει αυτη την στηγμη στην αγορα.Σε περιπου το πολυ 2 χρονια θελεις οπωσδηποτε κλειδαριες,και και.Το 70% των αυτοκηνιτων που επισκευαζουμε ειναι φολγκς βαγκεν,δεν ξερω απο που να αρχησω και που να τελειωσω με τις αβαριες που μας βγαζουν.Οσο για τα επαλγγεματικα της και συγκεκριμενα το Τ5 δεν υπαρχει αυτοκηνιτο που να μην εχει αλλαξει σαζμαν μεχρι τις 60.000χλμ μηλαμε για ενα αισχος.
Αυτα για την ωρα,παντως σε σχεση των δυο αυτοκινητων φολγκς βαγκεν και οπελ τα οπελ ειναι αυτη την σημερινη στιγμη ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!!!!!!!
Ολα αυτα απο καθημερινες εμπηρειες επανω στη δουλεια.

Th4n4s1s
02-08-10, 23:57
Εννοείται ότι τα VW είναι ανώτερα σε όλα. Πάντως μετά απο 2.500 χλμ μαζεμένα σε 4 μέρες που έκανα με το Insignia μετανιώνω κάθε ευρό που δώσαμε για αυτό το αυτοκίνητο. Είναι δυνατόν να μπαίνεις μέσα μετά από έναν χρόνο και να θέλεις να βγάλεις τα παπούτσια σου για να μην το λερώσεις??? Είναι δυνατόν να κάθεσαι σε αυτά τα άθλια, βραβευμένα από μυστικά συμφέροντα, καθίσματά και να μην νιώθεις καν κούραση???????? Απαράδεκτο. Επίτηδες το έκαναν για να συνεχίζεις να κάνεις χιλιόμετρα και μετά να στα τρώνε στα service. Είναι δυνατόν να φρενάρεις από τα 150-20 για να αποφύγεις σκύλο και να κοντέψει να σου φύγει ο σβέρκος από τα G? Είναι αυτό οικογενειακό αυτοκίνητο??? Είναι δυνατό να πατάς ένα χαζοκουμπί Spor και να μεταμορφώνεται όλο το αυτοκίνητό????? Απαράδεκτο! Είναι δυνατό η νέα 5άρα να διαφημίζει τεχνολογία στα φώτα την στιγμή οι κάγκουρες κάτοχοι των Insignia -Astra την απολαμβάνουν ήδη??? Και τέλος είναι δυνατόν αυτό το κακάσχημο αυτοκίνητο να στοιχίζει 5.000 λιγότερα από ένα πανέμορφο Passat με λιγότερο εξοπλισμό???

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ
03-08-10, 00:03
κουιζ προς ολους! (οι μηχανικοι λογικα το ξερουν και οχι μονο) μια εταιρια το 1985-86 αλλαζε σε ενα μοντελο της, δισκοπλατο ΧΩΡΙΣ να ξεκουμπωνει το σαζμαν απο τον κινητηρα! ποια η εταιρια και ποιο το μοντελο της???

στα σκατα(VW) οση αχνη και να ριξεις, λουκουμια δεν γινονται !

1.8 140hp fotis
03-08-10, 00:22
κουιζ προς ολους! (οι μηχανικοι λογικα το ξερουν και οχι μονο) μια εταιρια το 1985-86 αλλαζε σε ενα μοντελο της, δισκοπλατο ΧΩΡΙΣ να ξεκουμπωνει το σαζμαν απο τον κινητηρα! ποια η εταιρια και ποιο το μοντελο της???

στα σκατα(VW) οση αχνη και να ριξεις, λουκουμια δεν γινονται !

χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα ειναι οπελ και νομιζω καντετ !!!!!
λυνεις μια ντορξ βιδα πισω στην ουρα απο το σασμαν νομιζω τραβας πισω το μπρισδρεκ και εφ οσον γυρισεις το βολαν στην καταληλη θεση το λυνεις κ το αλλαζεις!!!εννοειτε και την τριγωνικη λαμαρινα κατω απο το βολαν!!
θυμαμαι καλα?????

1.8 140hp fotis
03-08-10, 00:25
.Οσο για τα επαλγγεματικα της και συγκεκριμενα το Τ5 δεν υπαρχει αυτοκηνιτο που να μην εχει αλλαξει σαζμαν μεχρι τις 60.000χλμ μηλαμε για ενα αισχος.
Αυτα για την ωρα,παντως σε σχεση των δυο αυτοκινητων φολγκς βαγκεν και οπελ τα οπελ ειναι αυτη την σημερινη στιγμη ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!!!!!!!
Ολα αυτα απο καθημερινες εμπηρειες επανω στη δουλεια.

ωχχχχχ και δουλευω τ5 2.5tdi 09mod!!! λες να παω για σασμαν???
προσθεσε τοπ μαουντ μπροστα σε ολα τα τ5 απο τα πρωτα 10.000-20χλμ
εμεις αλλαξαμε κ εναν μπιλιοφορο στις 20.000χλμ αλλα ας το θεωρησουμε τυχαιο!!!
και δουλευα οπελ σχολικο που κυκλοφορει ακομη και ειναι αν οχι μεγαλυτερο ομοια μ εμενα απο ηλικια 30+δλδ!!!

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ
03-08-10, 00:30
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα ειναι οπελ και νομιζω καντετ !!!!!
λυνεις μια ντορξ βιδα πισω στην ουρα απο το σασμαν νομιζω τραβας πισω το μπρισδρεκ και εφ οσον γυρισεις το βολαν στην καταληλη θεση το λυνεις κ το αλλαζεις!!!εννοειτε και την τριγωνικη λαμαρινα κατω απο το βολαν!!
θυμαμαι καλα?????

10΄ ocrules

pro_crossaro
03-08-10, 11:10

Φίλε μου, η VW υπάρχει μόνο και μόνο για τους άσχετους. Το πρώτο της μοντέλο μετά το τέλος του πολέμου, ήταν ο σκαραβαίος. Ένα σχεδιαστικό λάθος. Τίποτα σε αυτό το αμάξι δεν είναι σωστό, και ο μόνος λόγος που δεν έχει φάει όσο κόσμο θα μπορούσε είναι ότι είναι υπερβολικά αργό. Αλλά οι υπεύθυνοι marketing από τότε επενδύαν στην εικόνα του σκαραβαίου, και πουλούσε σαν ζεστά ψωμάκια (όπως άλλωστε τον παρουσίαζε και μία διαφήμιση της εποχής ;) ).

Μετά από αυτό, αποτύχαν να βγάλουν ένα αυτοκίνητο της προκοπής στην κατηγορία των επιβατικών (Τα Τ1 κτλ δεν τα μετράω ως επιβατικά, αλλά ως βανάκια). Ένα αμάξι της προκοπής φτιάξανε, το Κ70 και μάλιστα η NSU το φτιαξε και όχι η VW, και καταφέρανε και το θάψανε τα ζαγάρια. Οπότε όταν η ιστορία με τον σκαραβαίο είχε τραβηχτεί από τα μαλλιά και δε γινόταν να έχουν τις πωλήσεις που είχαν (και είχαν επαναπαυθεί μέχρι τότε) φτιάξανε το Golf. Βέβαια όχι ακριβώς έτσι, μιας και δεν δημιουργήθηκε μέσα στη VW. Και πάλι για να πουληθεί το διαφημίσανε ως καινοτόμο και μοναδικό. Άσχετα με το αν το 128 έκανε τα ίδια και καλύτερα μια δεκαετία πριν.

Από κει και πέρα η VW δουλεύει με τον τρόπο που ξέρει. Την διαφήμιση. Δημιούργησε το GTI, πούλησε τον μύθο (πρακτικά δεν ήταν καλύτερο από τα άλλα hot hatch της εποχής, με το 205 να του ρίχνει στα αυτιά και το GT/E να είναι πολύ κοντά του, αν όχι και πιο γρήγορο) και έκτοτε ακούς GTI και σκέφτεσαι Golf. Άσχετο με το ότι από το ΜΚ3 και μετά είναι απλά επιτάφιοι...

Η VW δεν ήταν πάντα πιο πουλ μουρ από την Opel και την Ford. Αυτό συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Που ομολογουμένως έχει και καλύτερο εσωτερικό. Μόνο που έχει και πολλές δεκάδες περισσότερα προβλήματα, ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Σίγουρα πάντως έχα Golf GT κατάφερε να είναι λιγότερο αξιόπιστο και από τα θρυλικά UNO TURBO.

Και πάμε και στις μοναδικές ιδέες της VW και τις καινοτομίες. Ουσιαστικά ποτέ δεν ανακάλυψε τον τροχό. Με το TSI που πήγε να πουλήσει, τα κανε σκατά και τα μάζεψε πως και πως. Βέβαια την είχαν προλάβει οι Ιταλοί της Lancia, αλλά μην τους το πείτε και στεναχωρηθούν.
Πήγαν λοιπόν και προσπάθησαν να τετραγωνήσουν τον κύκλο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά διαφήμισαν ότι το έκαναν πριν καν το δοκιμάσουν. Το αποτέλεσμα τρελές πωλήσεις για τα GT, και γεμάτα τα συνεργεία της VW από δαύτα. Τι έγινε τελικά ο TSI. Μπήκε στο χρονοντούλαπο της λήθης, και για να μην πάει άδικα τόσο χρήμα που έπεσε στη διαφήμιση (να μην παραδεχτούν κιόλας ότι κάναν την μεγαλύτερη πατάτα μέχρι στιγμής στην δεκαετία) βαφτισαν τα άλλα τριμπου***λα TFSI και τα μετονομάσαν TSI.

Όσο για τα λάδια δεν τα λέω εγώ. Οι μηχανικοί της λένε, και οι αγοραστές της. Απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν ότι ένας τετράχρονος κινητήρας εσωτερικής καύσης δεν διακαιολογείται να καίει τέτοια ποσότητα λαδιού, υπάρχουν άνθρωποι που απλά το παραδέχονται και τέλος, και υπάρχουν άνθρωποι που το θεωρούν φυσιολογικό λόγω της διαφορετικότητας και της καινοτομίας του κινητήρα... tease1.

Δε θα ξεχάσω ποτέ τη φάτσα του παιδιού με το TSI που του εξηγούσα ότι με ανησυχεί ότι το ΜΧ5 μου του 1990, μπορεί να χρειαστεί να συμπληρώσω κανένα λίτρο λάδι ανάμεσα στα service. Για αυτόν η συμπλήρωση ήταν κάτι φυσιολογικό. Πως το έπλενε μια φορά τη βδομάδα, ε του συμπλήρωνε και τα λάδια...

Επίσης δε θα ξεχάσω την προσπάθεια φίλου κολήμενου με τη VW να μου εξηγήσει ότι ότι γνωρίζω για τους ΜΕΚ είναι λάθος, και ότι ένας τετράχρονος είναι φυσιολογικό να καίει τόσο λάδι... tease1

Α να μην ξεχάσω την γνωστή περίπτωση ταξιτζή εκ του Βορρά που ανακάλυψε ο άνθρωπος ότι το καινούργιο Passat που πήρε με το θηρίο Diesel μοτέρ δεν είχε σωστή συμπίεση (Έλα μωρέ τώρα, ποιος είπε ότι τα Diesel θέλουν συμπίεση... tease1) και δυστυχώς δεν ήταν ο μόνος. Όπως για δυστυχία ήταν και η συμπεριφορά της VW τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Γερμανία.

Για να τελειώνουμε. Η VW έχει καλύτερα πλαστικά από τα Opel/Ford. Δεν έχει κάτι άλλο καλύτερο όμως. Και ούτε πιο γρήγορα είναι. Απλά επένδυσε καλυτερα στη "δημιουργία" ενός καλού ονόματος. Αυτό είναι. Έχει αποτυπωθεί στη συνήδηση του κοινού (του όχλου βασικά) ότι είναι καλά αυτοκίνητα.

Η Ιαπωνική που λέω δεν είναι η ΤΟΥΟΤΑ.

Τα πρώτα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σχεδόν προυπήρξαν των αυτοκινήτων με ΜΕΚ, στις αρχές του 20ου αιώνα. Και ήταν στην πλειοψηφία αμερικάνικα. Δυστυχώς λόγω αδυναμίας να πετύχουν καλή αυτονομία (που με τους νέους τότε δρόμους την χρειάζονταν) και αφού έπεσε η τιμή του πετρελαίου, τα θερμικά αυτοκίνητα εξαφάνησαν τα ηλεκτρικά.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία είχε ξαναβγει στην αμερική ηλεκτρικό αυτοκίνητο, το οποίο το "θάψαν" οι BIG THREE.

giannisARIS
03-08-10, 12:34
φιλε pro_crossaro μιλας για τους σκαραβαιους???ελεως τιποτες αλλο...ψαξου λιγο και θα καταλαβεις γιατι το λεω...χιλιαδες κοσμος το εχει χομπυ αυτο το αυτοκιμητο ακομα και σημερα...τωρα ρε παιδια ετσι οπως τα λετε αν και εχω λεφτα για audi λεω να παρω κανενα opel...ρε παιδια εδω στην Γερμανια δεν μπαινουνε καν στον κοπο να συγκρινουν αυτες τις 2 μαρκες...η VW θεωρειτε κλασης ανωτερη.εχει αυτοκινητα σε ολλες τις κατηγοριες κατι που δεν εχει η opel.τωρα αμα ειστε τοσο τρελαμενοι με τα opel δεν ξαναγραφω...και εγω για opel ψαχνω αλλα λογο κοστους και για κανεναν αλλο λογο....επισης ευχομαι να πεσω σε καλυτερο vectra αυτην την φορα γιατι με το προηγουμενο ειχα βαρεθει τα συνεργεια...ασε που μια φορα μου εσβησε πανω σε στροφη και κοντεψα να καρφωθω.εχω 8 χρονια golf4 και μονο λαδια μπουζι τιποτες αλλο.και κατι ακομα εχω ακομα την ιδια εξατμιση και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση...στα opel στον πρωτο χρονο θελει αλαγη...συναδελφος με opel omega μου λεει οταν πηγε να την αλαξει τον επιασε σπαστικο γελιο...του λεω γιατι???μου λεει αμα την δεις θα νομιζεις οτι ειναι απο παπακι....

MaGeLaNoS
03-08-10, 12:35
Εννοείται ότι τα VW είναι ανώτερα σε όλα. Πάντως μετά απο 2.500 χλμ μαζεμένα σε 4 μέρες που έκανα με το Insignia μετανιώνω κάθε ευρό που δώσαμε για αυτό το αυτοκίνητο. Είναι δυνατόν να μπαίνεις μέσα μετά από έναν χρόνο και να θέλεις να βγάλεις τα παπούτσια σου για να μην το λερώσεις??? Είναι δυνατόν να κάθεσαι σε αυτά τα άθλια, βραβευμένα από μυστικά συμφέροντα, καθίσματά και να μην νιώθεις καν κούραση???????? Απαράδεκτο. Επίτηδες το έκαναν για να συνεχίζεις να κάνεις χιλιόμετρα και μετά να στα τρώνε στα service. Είναι δυνατόν να φρενάρεις από τα 150-20 για να αποφύγεις σκύλο και να κοντέψει να σου φύγει ο σβέρκος από τα G? Είναι αυτό οικογενειακό αυτοκίνητο??? Είναι δυνατό να πατάς ένα χαζοκουμπί Spor και να μεταμορφώνεται όλο το αυτοκίνητό????? Απαράδεκτο! Είναι δυνατό η νέα 5άρα να διαφημίζει τεχνολογία στα φώτα την στιγμή οι κάγκουρες κάτοχοι των Insignia -Astra την απολαμβάνουν ήδη??? Και τέλος είναι δυνατόν αυτό το κακάσχημο αυτοκίνητο να στοιχίζει 5.000 λιγότερα από ένα πανέμορφο Passat με λιγότερο εξοπλισμό???

xaxaxaxaxaxa ελιωσα στα γελια..

giannisARIS
03-08-10, 12:45
[QUOTE=giannisARIS;311803]φιλε pro_crossaro μιλας για τους σκαραβαιους???ελεως τιποτες αλλο...ψαξου λιγο και θα καταλαβεις γιατι το λεω...χιλιαδες κοσμος το εχει χομπυ αυτο το αυτοκιμητο ακομα και σημερα...τωρα ρε παιδια ετσι οπως τα λετε αν και εχω λεφτα για audi λεω να παρω κανενα opel...ρε παιδια εδω στην Γερμανια δεν μπαινουνε καν στον κοπο να συγκρινουν αυτες τις 2 μαρκες...η VW θεωρειτε κλασης ανωτερη.εχει αυτοκινητα σε ολλες τις κατηγοριες κατι που δεν εχει η opel.τωρα αμα ειστε τοσο τρελαμενοι με τα opel δεν ξαναγραφω...και εγω για opel ψαχνω αλλα λογο κοστους και για κανεναν αλλο λογο....επισης ευχομαι να πεσω σε καλυτερο vectra αυτην την φορα γιατι με το προηγουμενο ειχα βαρεθει τα συνεργεια...ασε που μια φορα μου εσβησε πανω σε στροφη και κοντεψα να καρφωθω.εχω 8 χρονια golf4 και μονο λαδια μπουζι τιποτες αλλο.και κατι ακομα εχω ακομα την ιδια εξατμιση και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση...στα opel στον πρωτο χρονο θελει αλαγη..(made in turkey).συναδελφος με opel omega μου λεει οταν πηγε να την αλαξει τον επιασε σπαστικο γελιο...του λεω γιατι???μου λεει αμα την δεις θα νομιζεις οτι ειναι απο παπακι...

Vakos
03-08-10, 13:58
Πανω απο όλα υπαρχει ελευθερία του λόγου. Μπορούμε να λεμε άπειρα θετικά και αρνητικα των κάθε εταιριών.... Εγω δεν θα αναφερθώ στα μηχανικά ουτε στα ηλεκτρικά των δύο εταιριών... Θα πω μερικά πράγματα που έχω παρατηρήσει εγω...1) ποσα GOLF 2 ή 3 και ποσα ASTRA f βλέπετε καθημερινά στον δρόμο?? εχω να δω GOLf 2 κατι χρόνια... ενω ASTRA σχεδόν κάθε μερα.... 2) Ακόμη και τώρα που το GTC εχει γίνει αισίως 5 χρονών μοντέλλο τράβάει τα βλέματα.. το sirocco?? μια χρονία ηταν το πανυγήρι.. μετα πάπαλα.. 3) Γιατι να προτιμήσω ενα GOLF 4 απο το νέο GOLF?? αφου ουσιαστικα ειναι ενα GOLF 4 facelift??

pro_crossaro
03-08-10, 14:11
φιλε pro_crossaro μιλας για τους σκαραβαιους???ελεως τιποτες αλλο...ψαξου λιγο και θα καταλαβεις γιατι το λεω...χιλιαδες κοσμος το εχει χομπυ αυτο το αυτοκιμητο ακομα και σημερα...τωρα ρε παιδια ετσι οπως τα λετε αν και εχω λεφτα για audi λεω να παρω κανενα opel...ρε παιδια εδω στην Γερμανια δεν μπαινουνε καν στον κοπο να συγκρινουν αυτες τις 2 μαρκες...η VW θεωρειτε κλασης ανωτερη.εχει αυτοκινητα σε ολλες τις κατηγοριες κατι που δεν εχει η opel.τωρα αμα ειστε τοσο τρελαμενοι με τα opel δεν ξαναγραφω...και εγω για opel ψαχνω αλλα λογο κοστους και για κανεναν αλλο λογο....επισης ευχομαι να πεσω σε καλυτερο vectra αυτην την φορα γιατι με το προηγουμενο ειχα βαρεθει τα συνεργεια...ασε που μια φορα μου εσβησε πανω σε στροφη και κοντεψα να καρφωθω.εχω 8 χρονια golf4 και μονο λαδια μπουζι τιποτες αλλο.και κατι ακομα εχω ακομα την ιδια εξατμιση και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση...στα opel στον πρωτο χρονο θελει αλαγη...συναδελφος με opel omega μου λεει οταν πηγε να την αλαξει τον επιασε σπαστικο γελιο...του λεω γιατι???μου λεει αμα την δεις θα νομιζεις οτι ειναι απο παπακι....

To κατασκευαστικό πρόβλημα με τις εξατμίσεις των ASTRA G και των VECTRA της ίδιας εποχής είναι γνωστό. Κρατάγανε το νερό, και έπρεπε κάθε τόσο να το πατάς κόφτες με συγκεκριμένη ταχύτητα για να "αδειάζει". Φυσικά την άλλαζες και τέλος.

Αντίθετα με τα παράθυρα του Golf 4 που είχαν πλαστικά γρανάζια και κάθε τρεις και μία σπάγαν, δεν μπορούσες να κάνεις και πολλά. Μόνο να αγοράσεις γκαράζ...

Κολημένος Opelάκιας δεν είμαι. Απλά αντιπαθώ τα VW γιατί δεν είναι αυτοκίνητα. Αν αύριο το πρωί έπερνα αμάξι καινούργιο (που δεν μου πάει να σου πω την αλήθεια) μάλλον για Alfa θα πήγαινα ή για κανα MX5 NC.

Ναι το ότι η VW έχει δίχως λόγο και αιτία δύο SUV δεν την κάνει καλύτερη εταιρεία. Όπως και η BMW που χει χάσει το μέτρημα, κατά τη γνώμη μου λαλακία έχει κάνει. Ποιος ο λόγος να έχεις προϊόντα που χτυπάνε το ένα το άλλο? Επίσης μη μου πεις ότι υπάρχει άνθρωπος (Σοβαρός έτσι...) που να έχει πάρει αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Phaeton

Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη διαφορά στην γκάμα της VW.

Και σου ξαναλέω το τι λέει ο κόσμος δε με νοιάζει. Οι περισσότεροι είναι όχλος. Όσο για περιοδικά και ADAG δεν το σχολιάζω, για να μη σχολιάσω και τα λεφτά που πέφτουν για διαφήμιση (θεμιτή και αθέμιτη). Να μη σχολιάσω συμπεράσματα του τύπου

"Ναι μεν το Renault και το Opel είναι γρηγορότερα, στρίβουν καλύτερα κτλ....
... αλλά εγώ αν έπρεπε να βάλω κάπου τα λεφτά μου, θα τα βαζα στο Golf..."

Oπότε το θεωρείται κλάσης ανώτερη (από τους μπαμποϊνους που αγοράζουν Tiguan για να πάνε στο Κολωνάκι...) και ότι έχει αυτοκίνητα σε ανώτερες κλάσεις (Ναι το Phaeton που αμφιβάλω για το ποιος θα δώσει έστω και ένα Ε όταν υπάρχει η 7αρα και η S-class (Ακόμα και το Α8) και φυσικά οι πολύ χρήσιμες R εκδόσεις που δεν κάνουν ούτε για την ευθεία.).

Τα VW είναι άθλια αυτοκίνητα, τυποποιημένα, και ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ.
Μια Giullietta είναι 10 φορές καλύτερη από οποιοδήποτε Golf.
Το OPC αλλάζει τα φώτα σε όλα τα GTI.
κτλ κτλ.

Όσο για τον σκαραβαίο:

Ο σκαραβαίος είναι ένα κατασκευαστικό λάθος. Το οποίο έδειξε τις αδυναμίες του αμέσως μόλις μπήκαν δυνατότεροι κινητήρες επάνω για να δημιουργηθεί η Porsche. Το μόνο που το σώζει είναι ότι είναι απελπιστικά αργό.

Αν το ψάξεις θα δεις ότι έχω δίκιο σε αυτό. Είναι ένα αμάξι που ακόμα και αν δεν κυκλοφορούσε ποτέ δε θα άλλαζε το μέλλον της αυτοκίνησης. Απλά είναι και το αυτοκίνητο στο οποίο δούλεψαν όλες οι τακτικές marketing, και δοκιμάστικαν πολοί τρόποι διαφήμισης. Γυρίστηκαν σειρά ταινιών γύρω από αυτόν, έγιναν ένα σωρό παρομοιάσεις με ζώα/έντομα, και πολλά ακόμα.
Ακόμα και η περιβόητη αξιοπιστία του είναι απλά μύθος.

Στο ξαναλέω. Επειδή ο "όχλος" ασχολείται με κάτι δεν σημαίνει ότι είναι και καλό.
Υπάρχουν πολλοί που βάζουν lexus φανάρια και σιδερώστρες αεροτομές. Είναι καλόγουστο ή έξυπνο?
Υπάρχουν άνθρωποι που βελτιώνουν το ATOS τους.
Υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν ηχοσύστημα τρεις φορές η αξία του αυτοκινήτου και απλά διαλύουν το αυτοκίνητο τους.
Μήπως να θεωρούμε ότι αυτοί πράτουν σωστά?

Και η Opel έχει φτιάξει αυτοκίνητα που πιθανών καλό θα ήταν να μην έβγαιναν. Το πρώτο Tigra για παράδειγμα.

Αλλά δεν το πούλησε για χαβιάρι.
Ούτε ξαφνικά προσπάθησε να πείσει ότι ο μπιντές είναι καναπές...

giannisARIS
03-08-10, 16:51
φιλε pro_crossaro ωραια και σωστα τα επιχειρήματα σου αλλα εχουν καποια κενα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Phaeton
Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη διαφορά στην γκάμα της VW.

Δηλαδη πιστευεις οτι στην γκαμα αυτοκινητων μονο αυτο το μοντελο εχει παραπανω η VW???
touareg???Sharan???τα επαγγελματικα ????

gerasimos14
03-08-10, 17:04
to phaethon to eixe o aimnistos arxiepiskopos xristodoulos. lol

pro_crossaro
03-08-10, 17:44
Για το Touareg:

"Ναι το ότι η VW έχει δίχως λόγο και αιτία δύο SUV δεν την κάνει καλύτερη εταιρεία."

Όσο για το Sharan, και η Opel είχε το Sintra.
Για ποιο λόγο να χεις όμως στην γκάμα σου ένα βανάκι εν έτη 2010?

Επίσης να σε πληροφορήσω ότι και η Opel έχει επαγγελματικά από τη δεκαετία του '30. Σίγουρα το όνομα Transporter δεν το έχει (Έχει το Blitz αλλά...), παρόλα αυτά έχει λύσεις σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.

Βέβαια εδώ κολλάει το ότι τα VW δεν είναι και τόσο πουλ μουρ όσο θέλουν να δείχνουν, και ότι έχουν συγγένειες με τους μακρινούς συγγενείς (βλέπε Opel/Ford). Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχω δει τώρα τελευταία κανένα αγροτικό ή καμιά "κλούβα" με το σήμα της BMW.
(Tα Mercedes, δεν τα εντάσω σε αυτήν την κατηγορία, καθώς έχουν απίστευτα μεγάλη ιστορία που ξεκινά από την αρχή της αυτοκίνησης και πάντα με πλήρη γκάμα.)

Πάντως για να δεις ότι βάζω νερό στο κρασί μου, θα σου πω ότι θα έπερνα VW. Οποιοδήποτε Karmann Ghia (Type 14, Type 34heart1 & TC) γιατί τα θεωρώ πολύ όμορφα και μόνο (Δεν αλλάζει η γνώμη μου για την οδική τους συμπεριφορά) και πιθανών κάποια από τα πρώτα σκαθάρια και τις στρατιωτικές τους εκδόσεις, για ιστορικούς και μόνο λόγους.

Δεν έχω γενικότερα όρεξη να τρολάρω, αλλά με πάτησες στον κάλο γράφωντας ότι τα VW είναι σε άλλη κλάση από τα Opel. Για αυτό και όλο αυτό.
(Είναι σαν να λέμε ότι μεταξύ της ΤΟΥΟΤΑ, της NISSAN και της MAZDA δεν υπάρχει σύγκριση.)

G@t@Ci
03-08-10, 18:06
Καλησπέρα σε όλους!
Κάθησα και διάβασα από την αρχή το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον, οπότε στο τέλος είπα να εκφράσω και εγώ την άποψή μου.
Καταρχάς είμαι μεν φανατισμένος οπελάκιας, ωστόσο άποψή μου είναι ότι όλες οι εταιρίες έχουν μεμονομένα προβλήματα αξιοπιστίας(είτε οπελ, είτε vw κτλ κτλ). Επίσης δεν ντρέπομαι να σας αποκαλύψω ότι το δικό μου GTC μοντ05 (105000χλμ) καίει λάδι από την πρώτη μέρα, και όχι λίγο (έχει φτάσει μέχρι 850ml/1000km) -angryfire--angryfire--angryfire-
Αλλά τι να κάνουμε, το αυτοκίνητο το αγαπώ και κατά τα άλλα είναι αξιόπιστο.
Τώρα ως προς τη διαμάχη VW-Opel έχω να πω:
Είναι λίγο δύσκολο να συκρίνουμε εταιρίες, ίσως καλύτερα να συγκρίνουμε μοντέλα!
Στο παρελθόν θα μπορούσα να πω ότι τα υλικά που χρησιμοποιούσε η vw ήταν καλύτερα, τώρα όμως?
Όταν αναζητούσα και εγώ αυτοκίνητο πριν 5 χρόνια, πήγα φυσικά να δω και το Golf, ωστόσο μόλις είδα αυτό το εσωτερικό..... τόσο απλό.... να μυρίζει φτηνό πλαστικό.... δεν είχε δερμάτινο τιμόνι.... δεν είχε χειριστήρια στο τιμόνι..... ούτε καν ηχεία δεν είχε πίσω.... κάτι απαράδεκτα καθίσματα... έλεος. Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι για να έχω το GTC sport1.4 σε VW (πάλι1,4) πρέπει να δώσω τουλάχιστον 3000ευρώ παραπάνω (και φυσικά δεν θα έχω το δυναμικό design του GTC).
Άλλο κεφάλαιο τώρα. Έμενα και εγώ χρόνια στη Γερμανία και παρακολουθώ καθημερινά τις εκπομπές περί αυτοκινήτου που προβάλονται εκεί (grip, auto mobil, sat1 automagazin, abenteuer auto, tempo). Όντως ισχύει ότι προτιμούν τη VW ωστόσο τα κριτήριά τους δεν είναι πάντα πλήρως κατανοητά και βασίζονται πολλές φορές στο όνομα του "κολοσσού" VW (γεγονός που ομολογούν και οι ίδιοι) ή σε άλλους υποκειμενικούς παράγοντες (πχ το εσωτερικό του GTI που αρέσει στε όσους νοσταλγούν τα GTi του ΄80). Φυσικά γίνεται σύγκριση μόνο των κορυφαίων εκδόσεων και των κορυφαίων κινητήρων, όπου πολλές φορές, σύμφωνα με τους αριθμούς τουλάχιστον, η VW είναι μπροστά. Τώρα στο λαό οι γνώμες διχάζονται(λογικό δεν είναι?γούστα είναι αυτά), είναι σαν να λες ότι στη Γερμανία προτιμούν τη Mercedes από την BMW=ΣΦΑΛΜΑ και οι δυο εταιρίες είναι εξίσου αποδεκτές

Billis21
03-08-10, 18:30
ρε παιδια εδω στην Γερμανια δεν μπαινουνε καν στον κοπο να συγκρινουν αυτες τις 2 μαρκες...η VW θεωρειτε κλασης ανωτερη.....

συγνωμη κιολας φιλε μου αλλα οι γερμανοι σαν λαος εχουν αποδειξει πολλες φορες οτι ειναι ενα ματσο βλακες!!!! Λογικο λοιπον να μην προτιμουν το καλυτερο αυτοκινητο αυτη την στιγμη και να μενουν με τις παροπιδες... προτιμωντας την vw που οντως απο οσα διαβαζω τα πρωτα golf κλπ ηταν πραγματικα καλα αυτοκινητα.... ε οχι ομως και ετσι.... εχω μπει σε golf tou 99 και στο δικο μου astra του 2000 και δεν υπαρχει συγκριση! αν μιλησω δε για golf 5 και 6 εκει αρχιζουν τα γελια! Κοιτα η vw τα κονομαει απο την seat τα κονομαει απο την skoda και γενικα με ολη αυτην την επιχειρηματικη της κινηση εχει απλετο κερδος πουλαει δεν πουλαει... οποτε πλεον γραφει στα @@ της την εξελιξη των μοντελων της και η vw σαν εταιρια ποιοτητας απλα εχει τελιωσει!

giannisARIS
03-08-10, 19:35
[QUOTE=giannisARIS;311803]φιλε pro_crossaro μιλας για τους σκαραβαιους???ελεως τιποτες αλλο...ψαξου λιγο και θα καταλαβεις γιατι το λεω...χιλιαδες κοσμος το εχει χομπυ αυτο το αυτοκιμητο ακομα και σημερα...τωρα ρε παιδια ετσι οπως τα λετε αν και εχω λεφτα για audi λεω να παρω κανενα opel...ρε παιδια εδω στην Γερμανια δεν μπαινουνε καν στον κοπο να συγκρινουν αυτες τις 2 μαρκες...η VW θεωρειτε κλασης ανωτερη.εχει αυτοκινητα σε ολλες τις κατηγοριες κατι που δεν εχει η opel.τωρα αμα ειστε τοσο τρελαμενοι με τα opel δεν ξαναγραφω...και εγω για opel ψαχνω αλλα λογο κοστους και για κανεναν αλλο λογο....επισης ευχομαι να πεσω σε καλυτερο vectra αυτην την φορα γιατι με το προηγουμενο ειχα βαρεθει τα συνεργεια...ασε που μια φορα μου εσβησε πανω σε στροφη και κοντεψα να καρφωθω.εχω 8 χρονια golf4 και μονο λαδια μπουζι τιποτες αλλο.και κατι ακομα εχω ακομα την ιδια εξατμιση και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση...στα opel στον πρωτο χρονο θελει αλαγη..(made in turkey).συναδελφος με opel omega μου λεει οταν πηγε να την αλαξει τον επιασε σπαστικο γελιο...του λεω γιατι???μου λεει αμα την δεις θα νομιζεις οτι ειναι απο παπακι...

Καλησπέρα σε όλους!
Κάθησα και διάβασα από την αρχή το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον, οπότε στο τέλος είπα να εκφράσω και εγώ την άποψή μου.
Καταρχάς είμαι μεν φανατισμένος οπελάκιας, ωστόσο άποψή μου είναι ότι όλες οι εταιρίες έχουν μεμονομένα προβλήματα αξιοπιστίας(είτε οπελ, είτε vw κτλ κτλ). Επίσης δεν ντρέπομαι να σας αποκαλύψω ότι το δικό μου GTC μοντ05 (105000χλμ) καίει λάδι από την πρώτη μέρα, και όχι λίγο (έχει φτάσει μέχρι 850ml/1000km) -angryfire--angryfire--angryfire-
Αλλά τι να κάνουμε, το αυτοκίνητο το αγαπώ και κατά τα άλλα είναι αξιόπιστο.
Τώρα ως προς τη διαμάχη VW-Opel έχω να πω:
Είναι λίγο δύσκολο να συκρίνουμε εταιρίες, ίσως καλύτερα να συγκρίνουμε μοντέλα!
Στο παρελθόν θα μπορούσα να πω ότι τα υλικά που χρησιμοποιούσε η vw ήταν καλύτερα, τώρα όμως?
Όταν αναζητούσα και εγώ αυτοκίνητο πριν 5 χρόνια, πήγα φυσικά να δω και το Golf, ωστόσο μόλις είδα αυτό το εσωτερικό..... τόσο απλό.... να μυρίζει φτηνό πλαστικό.... δεν είχε δερμάτινο τιμόνι.... δεν είχε χειριστήρια στο τιμόνι..... ούτε καν ηχεία δεν είχε πίσω.... κάτι απαράδεκτα καθίσματα... έλεος. Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι για να έχω το GTC sport1.4 σε VW (πάλι1,4) πρέπει να δώσω τουλάχιστον 3000ευρώ παραπάνω (και φυσικά δεν θα έχω το δυναμικό design του GTC).
Άλλο κεφάλαιο τώρα. Έμενα και εγώ χρόνια στη Γερμανία και παρακολουθώ καθημερινά τις εκπομπές περί αυτοκινήτου που προβάλονται εκεί (grip, auto mobil, sat1 automagazin, abenteuer auto, tempo). Όντως ισχύει ότι προτιμούν τη VW ωστόσο τα κριτήριά τους δεν είναι πάντα πλήρως κατανοητά και βασίζονται πολλές φορές στο όνομα του "κολοσσού" VW (γεγονός που ομολογούν και οι ίδιοι) ή σε άλλους υποκειμενικούς παράγοντες (πχ το εσωτερικό του GTI που αρέσει στε όσους νοσταλγούν τα GTi του ΄80). Φυσικά γίνεται σύγκριση μόνο των κορυφαίων εκδόσεων και των κορυφαίων κινητήρων, όπου πολλές φορές, σύμφωνα με τους αριθμούς τουλάχιστον, η VW είναι μπροστά. Τώρα στο λαό οι γνώμες διχάζονται(λογικό δεν είναι?γούστα είναι αυτά), είναι σαν να λες ότι στη Γερμανία προτιμούν τη Mercedes από την BMW=ΣΦΑΛΜΑ και οι δυο εταιρίες είναι εξίσου αποδεκτές

ρε παιδια συγνωμη πως σκατα σβηνω τα λαθος post μου?

nightfall
03-08-10, 20:50
Και σου ξαναλέω το τι λέει ο κόσμος δε με νοιάζει. Οι περισσότεροι είναι όχλος. Όσο για περιοδικά και ADAG δεν το σχολιάζω, για να μη σχολιάσω και τα λεφτά που πέφτουν για διαφήμιση (θεμιτή και αθέμιτη). Να μη σχολιάσω συμπεράσματα του τύπου

"Ναι μεν το Renault και το Opel είναι γρηγορότερα, στρίβουν καλύτερα κτλ....
... αλλά εγώ αν έπρεπε να βάλω κάπου τα λεφτά μου, θα τα βαζα στο Golf..."

Oπότε το θεωρείται κλάσης ανώτερη (από τους μπαμποϊνους που αγοράζουν Tiguan για να πάνε στο Κολωνάκι...) και ότι έχει αυτοκίνητα σε ανώτερες κλάσεις (Ναι το Phaeton που αμφιβάλω για το ποιος θα δώσει έστω και ένα Ε όταν υπάρχει η 7αρα και η S-class (Ακόμα και το Α8) και φυσικά οι πολύ χρήσιμες R εκδόσεις που δεν κάνουν ούτε για την ευθεία.).

Τα VW είναι άθλια αυτοκίνητα, τυποποιημένα, και ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ.
Μια Giullietta είναι 10 φορές καλύτερη από οποιοδήποτε Golf.
Το OPC αλλάζει τα φώτα σε όλα τα GTI.
κτλ κτλ.

gioupi1 πες τα χρυσοστομε!επιτελους σοβαρα επειχηρηματα που δειχνουν τα χαλια της ελληνικης πραγματικοτητας.απο τον ειδικο τυπο που εχει αναλαβει κυβερνητικος εκπροσωπος της εν λογω εταιριας που εφτασε να υποστηριζει οτι το Tiguan με το 1.4 κοντευει να βαλει φωτια στην ασφαλτο,και την ανοητη ελληνικη νοοτροπια περι VW ,που ενω αγνοει τους βασικους κανονες ασφαλης οδηγησης,υποστηριζει οτι τα VW ειναι τα καλυτερα και τα πιο ασφαλη αυτοκινητα,αφου μας το ειπε ο μπαμπας,ο θειος και ο γειτονας.το μονο σιγουρο παντως για εμενα ειναι οτι ενα astra opc ειναι καλυτερο απο ενα golf gti,οπως και ενα corsa opc ειναι καλυτερο απο ενα golf gt και σε value for money και σε τιμες συντηρησεις και φυσικα σαν αυτοκινητα.

G@t@Ci
03-08-10, 21:34
συγνωμη κιολας φιλε μου αλλα οι γερμανοι σαν λαος εχουν αποδειξει πολλες φορες οτι ειναι ενα ματσο βλακες!!!! Λογικο λοιπον να μην προτιμουν το καλυτερο αυτοκινητο αυτη την στιγμη και να μενουν με τις παροπιδες... προτιμωντας την vw που οντως απο οσα διαβαζω τα πρωτα golf κλπ ηταν πραγματικα καλα αυτοκινητα.... ε οχι ομως και ετσι.... εχω μπει σε golf tou 99 και στο δικο μου astra του 2000 και δεν υπαρχει συγκριση! αν μιλησω δε για golf 5 και 6 εκει αρχιζουν τα γελια! Κοιτα η vw τα κονομαει απο την seat τα κονομαει απο την skoda και γενικα με ολη αυτην την επιχειρηματικη της κινηση εχει απλετο κερδος πουλαει δεν πουλαει... οποτε πλεον γραφει στα @@ της την εξελιξη των μοντελων της και η vw σαν εταιρια ποιοτητας απλα εχει τελιωσει!

Ας ανάγω το post σου αυτό στο πάθος σου για την όπελ ή σε κάτι άλλο θετικό, ελπίζοντας ότι αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψες θα καταλάβεις ότι δεν το εξέφρασες με τον ορθότερο τρόπο
ΔΕΝ θέλω να πιστεύω ότι με είπες βλάκα χωρίς να με ξέρεις
ΔΕΝ θέλω να πιστεύω ότι έχεις την εντύπωση πως μπορείς να μιλήσεις απόλυτα για 82 εκατ ανθρώπους
"οι γερμανοι σαν λαος ...ειναι ενα ματσο βλακες!!!! Λογικο λοιπον να μην προτιμουν το καλυτερο αυτοκινητο" ασχολίαστος ο "παιδικός" σου συλλογισμός

Billis21
04-08-10, 00:31
με συγχωρεις αν σε προσβαλα! Φυσικα δεν ειναι 82 εκατ. βλακες, απλα αυτο πιστευω εγω... μπορει να ναι και λαθος φυσικα!

Giannis_Patra
04-08-10, 02:48
έχουμε και λέμε........

Από το 1972 μέχρι και σήμερα, έχουν καταγραφεί στην ιστορία 36 κύριες διακρίσεις-πρωτιές της Opel, που αφορούν τις πιο φιλικές προς το περιβάλλον, τεχνολογίες αυτοκινήτου.

1972 - Το Opel GT σημειώνει παγκόσμιο ρεκόρ diesel
Ένα τροποποιημένο Opel GT με κινητήρα turbo-diesel 2.1-λίτρων 95 hp σημειώνει αρκετά παγκόσμια ρεκόρ diesel στο κέντρο δοκιμών της Opel στο Dudenhofen, και επιτυγχάνει τελική ταχύτητα 197.5 km/h. Λίγο αργότερα, το Opel Rekord 2.1D έγινε το πρώτο πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα Opel της αγοράς.

1981 - Βερνίκι με βάση το νερό μειώνει τις επιπτώσεις στο περιβάλλον
Η Opel γίνεται η πρώτη κατασκευάστρια αυτοκινήτων που χρησιμοποιεί βερνίκι με βάση το νερό στη μαζική παραγωγή, στο βαφείο της στο Russelsheim. Αυτά τα βερνίκια είναι σε μεγάλο βαθμό απαλλαγμένα από οργανικά διαλύματα και μειώνουν σημαντικά τις επιπτώσεις στο περιβάλλον.

1984 - Kadett με κορυφαία τιμή Cd
Οι πωλήσεις του Kadett E ξεκινούν. Η έκδοση GSI είναι το πιο αεροδυναμικό μοντέλο στην κατηγορία του στον κόσμο, με συντελεστή οπισθέλκουσας Cd of 0.30.

1989 - Παγκόσμιο ρεκόρ Cd για το Calibra
Η Opel σημειώνει ένα ακόμα αεροδυναμικό ρεκόρ με το νέο Calibra. Η έκδοση coup&#233; έχει εντυπωσιακό Cd 0.26.

1989 - Καταλυτικός μετατροπέας στάνταρ
Η Opel γίνεται η πρώτη Ευρωπαϊκή κατασκευάστρια αυτοκινήτων που τοποθετεί σε όλα της τα αυτοκίνητα καταλυτικό μετατροπέα στάνταρ, από το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο μοντέλο. Και γίνεται η πρώτη κατασκευάστρια που δημιουργεί μια αλυσίδα ανακύκλωσης για πλαστικά εξαρτήματα.

1995 - Χαμηλότερη κατανάλωση χάρη στη μείωση βάρους
Η Opel παρουσιάζει το Corsa ECO 3, το πρώτο αυτοκίνητο ‘τριών λίτρων’ στον κόσμο. Η κατανάλωση πετρελαίου των 3.4 λίτρων/ 100 km επιτεύχθηκε πρωτίστως με επαναστατική μείωση του βάρους του αυτοκινήτου, όπως χρησιμοποιώντας συνθετικά υλικά ενισχυμένα από ανθρακονήματα αντί μεταλλικών πάνελ στο καπό, τις πόρτες και τα φτερά.

1996 - Παγκόσμια πρωτιά στο Vectra
Η Opel παρουσιάζει τον πρώτο στον κόσμο κινητήρα turbo-diesel με άμεσο ψεκασμό και τεχνολογία τεσσάρων βαλβίδων στο Vectra.

1997 - Ένας κύλινδρος λιγότερο
Η Opel γίνεται η μοναδική Ευρωπαϊκή κατασκευάστρια εταιρία που προσφέρει έναν οικονομικό τρικύλινδρο κινητήρα, στο Corsa 1.0 12V.

1999 - Σταθμός ισχύος με 50% χαμηλότερες εκπομπές
Ένας προηγμένος σταθμός παραγωγής ισχύος κατασκευάζεται στο R&#252;sselsheim, με πρωτοβουλία της Opel. Λειτουργεί με ένα υποδειγματικό επίπεδο απόδοσης: το 89% της ενέργειας (από φυσικό αέριο) μετατρέπεται σε θερμότητα/ηλεκτρισμό και οι εκπομπές CO2 είναι πάνω από 50% χαμηλότερες από οποιονδήποτε προηγούμενο σταθμό ισχύος.

2000 - Κυψέλες Καυσίμου σε εξέλιξη
Η GM/Opel παρουσιάζει για πρώτη φορά στο κοινό το HydroGen 1, ένα πλήρως λειτουργικό Zafira με κυψέλες καυσίμου υδρογόνου, στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης. Αντλεί ισχύ από ένα τριφασικό κινητήρα 55 kW/75 hp, του οποίου η ηλεκτρική ισχύς παρέχεται από μία κυψέλη καυσίμου που λειτουργεί με υδρογόνο. Το HydroGen1 έχει τελική ταχύτητα 140 km/h, αυτονομία περίπου 400 km, ενώ χάρη στον επαναστατικό κινητήρα του, παράγει μηδενικούς ρύπους.

2000 - Μόλις 4.4 λίτρα ανά 100 km
Η Opel λανσάρει το Astra ECO 4, το πρώτο αυτοκίνητο ‘τεσσάρων λίτρων’ στην κατηγορία των συμπαγών που είναι κατάλληλο για καθημερινή χρήση. Αντλώντας ισχύ από τον turbo-diesel 1.7-λίτρων, 55 kW/75 hp άμεσου ψεκασμού με τετραβάλβιδη τεχνολογία και εναλλάκτη θερμότητας (intercooler), το Astra ECO 4 καταναλώνει μόλις 4.4 λίτρα ανά 100 km (μικτός κύκλος MVEG). Αντίθετα με άλλες εκδόσεις Astra της εποχής, το ECO 4 έχει μία διακριτική πίσω αεροτομή και μικρότερους εμπρός αεραγωγούς. Μαζί με τις ποδιές του κάτω μέρους του αμαξώματος, τα χαρακτηριστικά αυτά μείωσαν την αντίσταση του αέρα κατά πέντε τοις εκατό στο Cd = 0.28.

2000 - Πρεμιέρα φυσικού αερίου
Η Opel παρουσιάζει ένα πρωτότυπο Zafira φυσικού αερίου στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Βερολίνου (AAA) στα τέλη Οκτωβρίου. Το Zafira 1.6 CNG (Compressed Natural Gas) έχει κινητήρα τεχνολογίας monovalent βελτιστοποιημένο για λειτουργία με φυσικό αέριο. Την τεχνολογική βάση αποτελεί το Zafira 1.6 16V με βενζινοκινητήρα. Σχεδιασμένο από το τμήμα Opel Special Vehicles GmbH (OSV) στο R&#252;sselsheim, το πρωτότυπο παράγει 74 kW/100 hp και έχει τελική ταχύτητα 172 km/h.

2000 - Πενήντα τοις εκατό χαμηλότερο κόστος καυσίμου
Έναρξη μαζικής παραγωγής του Zafira CNG. Το Zafira φυσικού αερίου και η πρωτοποριακή φιλοσοφία του monovalentplus αναδεικνύουν την Opel σε πρωτοπόρο στον τομέα αυτό στη Γερμανία και ηγέτη της αγοράς από την πρώτη στηγμή. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Zafira CNG είναι η υψηλή οικονομία του: συγκριτικά με μία παρομοίου μεγέθους έκδοση βενζινοκινητήρα, το κόστος καυσίμου του Zafira CNG είναι περίπου 50% χαμηλότερο, και περίπου 30% χαμηλότερο από μιας παρόμοιας έκδοσης diesel. Οι κινητήρες CNG παράγουν επίσης λιγότερες εκπομπές CO2. Ο κινητήρας 1.6-λίτρων βασίζεται στο βενζινοκινητήρα 1.6 ECOTEC και παράγει 71 kW/97 hp.

2001 - 3.8 λίτρα diesel με μέση ταχύτητα 90 km/h
Κατά τη διάρκεια του Michelin Challenge Bibendum, ενός ράλι οικολογικών αυτοκινήτων, το βασισμένο στο Zafira πρωτότυπο κυψελών καυσίμου Hydrogen1 και ένα μοντέλο παραγωγής Opel Astra ECO 4 αποκαλύπτουν τις δυνατότητες επιδόσεών τους. Αφού αναμετρήθηκε με πολλά ανταγωνιστικά αυτοκίνητα άλλων κατασκευαστών, το HydroGen1 ήταν το μοναδικό όχημα κυψελών καυσίμου που ολοκλήρωσε με επιτυχία την πορεία των 350-χλμ. αντιμετωπίζοντας υψηλές θερμοκρασίες και μεγάλα υψόμετρα από το Los Angeles στο Las Vegas. Το Astra ECO 4 με κινητήρα turbo-diesel 1.7-λίτρων επέδειξε την έξοχη οικονομία του στο California Speedway, όπου πέτυχε κατανάλωση μικρότερη των 3.8 λίτρων ανά 100 χλμ. με μέση ταχύτητα πάνω από 90 km/h.

2002 - Τρικύλινδρο βενζινοκίνητο μοντέλο σπάει το φράγμα των ‘πέντε λίτρων’
Το Opel Corsa ECO είναι το πρώτο αυτοκίνητο στην κατηγορία του με βενζινοκινητήρα που σπάει το φράγμα κατανάλωσης των πέντε λίτρων (4.99 λίτρα ανά 100 km: μικτός κύκλος MVEG). Οι εκπομπές CO2 ήταν μόλις 120 g/km. Ένας πολύ αποδοτικός κινητήρας 1.0 ECOTEC (43 kW/58 hp) συνδυάστηκε με ένα πρωτοποριακό αυτοματοποιημένο, πεντατάχυτο μηχανικό κιβώτιο Easytronic. Το αυτόματο πρόγραμμα (automatic mode) στο Corsa ECO ήταν προγραμματισμένο έτσι ώστε ο κινητήρας να λειτουργεί πάντα στην πιο οικονομική κλίμακα στροφών. Οι αεροδυναμικές βελτιώσεις ήταν επίσης αποφασιστικής σημασίας για την κατανάλωση καυσίμου και τις εκπομπές CO2 του αυτοκινήτου, που ήταν πάνω από δέκα τοις εκατό λιγότερες σε σχέση με το Corsa 1.0. Οι διάφορες βελτιστοποιήσεις μείωσαν την αεροδυναμική αντίσταση στο Cd = 0.29 – αξιοσημείωτη τιμή για supermini.

2002 - Κινητήρας φυσικού αερίου με υπερσυμπιεστή
Η Opel παρουσιάζει το Concept M στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης, ένα σπορ van με κινητήρα φυσικού αερίου turbo. Ο υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας 1.6-λίτρων (110 kW/150 hp) έχει τελική ταχύτητα πάνω από 200 km/h.

2002 - Το Astra Station Wagon είναι το δεύτερο μοντέλο CNG
Η Opel παρουσιάζει το Astra station wagon 1.6 CNG στο IAA, στην έκθεση επαγγελματικών οχημάτων στο Ανόβερο. Πρόκειται για το δεύτεορ μοντέλο CNG της Opel με τεχνολογία φυσικού αερίου monovalent, μετά το Zafira 1.6 CNG. Έχει τα ίδια πλεονεκτήματα με το Zafira CNG: υψηλή οικονομία, χαμηλές εκπομπές CO2 και καμία μείωση στους χώρους της καμπίνας.

2002 - Τελική ταχύτητα πάνω από 250 km/h με 112 hp
Η Opel παρουσιάζει το πρωτότυπο ECO Speedster στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Παρισιού. Βασισμένο στο σπορ Speedster με κινητήρα τοποθετημένο στη μέση, έχει αμάξωμα από ανθρακονήματα με σημαντικά βελτιωμένη αεροδυναμική (Cd = 0.20) και ζυγίζει μόλις 660 kg. Αντλεί ισχύ από ένα κινητήρα 1.3 CDTI ECOTEC με 82 kW/112 hp, που επιταχύνει το πρωτότυπο αυτοκίνητο πάνω από 250 km/h κατά τη διάρκεια των test drive, αλλά καταναλώνει μόλις 2.5 λίτρα diesel ανά 100 km (κύκλος MVEG).

2002 - Η τεχνολογία TWINPORT μειώνει την κατανάλωση
Η Opel λανσάρει την τεχνολογία TWINPORT, που μειώνει την κατανάλωση καυσίμου σε μικρούς, τετραβάλβιδους βενζινοκινητήρες με κυβισμό μέχρι 1.6-λίτρων. Το πρωτότυπο κάνει την πρεμιέρα του με ένα κινητήρα 1.6 ECOTEC. Γνωστός για την απόδοσή του, ο κινητήρας χρησιμοποιεί 6% λιγότερο καύσιμο χάρη στο μεταβλητό έλεγχο εισαγωγής και τα υψηλά ποσοστά ανακύκλωσης καυσαερίων.

2002 - Το Astra ECO καταναλώνει μόλις 4.4 λίτρα diesel
Περισσότερη ισχύς, πιο αθόρυβη λειτουργία και σημαντικά χαμηλότερες βλαβερές εκπομπές ρύπων: αυτά είναι τα πλεονεκτήματα του νέου Opel Astra 1.7 CDTI, του παγκοσμίως πρώτου πετρελαιοκίνητου οχήματος μαζικής παραγωγής που πληροί όλες τις προδιαγραφές εκπομπών ρύπων Euro 4, οι οποίες είναι σε ισχύ από το 2005. Ο νέος τετρακύλινδρος ECOTEC turbo-diesel έχει άμεσο ψεκασμό common-rail, παράγει 59 kW/80 hp και επιταχύνει το Astra σε μία τελική ταχύτητα 173 km/h. Η κατανάλωσή του είναι μόλις 4.6 λίτρα ανά 100 km (κύκλος MVEG). Το Astra ECO είναι ακόμα πιο οικονομικό: με βελτιστοποιημένη αεροδυναμική και αντίσταση κύλισης, ο κινητήρας του Astra ECO χρειάζεται μόλις 4.4 λίτρα diesel ανά 100 km, και χάρη στις αεροδυναμικές βελτιώσεις του έχει τελική ταχύτητα 178 km/h.

2003 - Πέντε αστέρια για το Corsa ECO
Το Opel Corsa ECO είναι το μοναδικό αυτοκίνητο που επιτυγχάνει τη μέγιστη βαθμολογία των πέντε αστεριών για την περιβαλλοντική του συμβατότητα στο “ADAC Eco Test”. Το ADAC πραγματοποίησε το ECO test εκ μέρους της Διεθνούς Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου - International Automobile Federation FIA, και αξιολόγησε τις εκπομπές ρύπων και CO2 του αυτοκινήτου.

2003 - Το ECO Speedster σημειώνει 17 ρεκόρ
Κατά τη διάρκεια των 24 ωρών δοκιμών αντοχής και επιδόσεων στην πίστα υψηλών ταχυτήτων στο κέντρο δοκιμών της Opel στο Dudenhofen, το πρωτότυπο 82 kW/112 hp ECO Speedster σημειώνει 17 νέα, διεθνή ρεκόρ για ειδικά αυτοκίνητα με υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες στην κατηγορία κυβισμού 1100 - 1499 cm3. Η μέση ταχύτητα του αυτοκινήτου κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου 24-ωρών ήταν 225.079 km/h, και η τελική του ταχύτητα 256.739 km/h.

2003 - Φίλτρο σωματιδίων χωρίς απαιτήσεις συντήρησης
Η Opel παρουσιάζει ένα νέο Σύστημα Φίλτρου Σωματιδίων Πετρελαίου χωρίς απαιτήσεις συντήρησης - Diesel Particulate Filter system (DPF) στο IAA στη Φρανκφούρτη. Χάρη στην πρωτοποριακή του διαδικασία αναγέννησης, δεν έχει σχεδόν καμία επίπτωση στην κατανάλωση, τις εκπομπές CO2 ή την ισχύ. Η διαδικασία φιλτραρίσματος είναι σχεδιασμένη ώστε να μειώνονται αποτελεσματικά όλες οι εκπομπές ρύπων, όπως τα σωματίδια της αιθάλης, οι υδρογονάνθρακες και το μονοξείδιο του άνθρακα. Η τεχνολογία DPF έκανε το ξεκίνημά της στην παραγωγή στις αρχές του 2004 στα Vectra και Signum.

2004 - Νέος diesel εγκαινιάζει νέα πρότυπα
Η Opel επεκτείνει το γκάμα μοντέλων της Vectra και Signum με μία νέα γενιά common-rail turbo-diesel 1.9-λίτρων. Αρχικά, διατίθενται δύο εκδόσεις, μία 88 kW/120 hp και μία 110 kW/150 hp. Χάρη στο μεταβλητό, πολλαπλό ψεκασμό, η νέα γενιά τετρακύλινδρων diesel υπερέχει του ανταγωνισμού: η απόδοση ισχύος και η κλίμακα ροπής, η κατανάλωση καυσίμου, τα επίπεδα εκπομπών ρύπων και η αθόρυβη και πολιτισμένη λειτουργία εγκαινιάζουν νέα πρότυπα. Όλοι οι κινητήρες 1.9 CDTI στα μοντέλα Vectra και Signum στη Γερμανία προσφέρονται στάνταρ με φίλτρο σωματιδίων πετρελαίου χωρίς απαιτήσεις συντήρησης.

2004 - Διάκριση για το βενζινοκινητήρα άμεσου ψεκασμού
Το Opel Signum 2.2 DIRECT ανακηρύσσεται το “πιο περιβαλλοντικά συμβατό βενζινοκίνητο αυτοκίνητο ” στο ADAC Eco Test. Ο 2.2 DIRECT ECOTEC είναι ο πρώτος κινητήρας της Opel με προσαρμοζόμενος άμεσο ψεκασμό βενζίνης υψηλής πίεσης. Ο κινητήρας 114 kW/155 hp καταναλώνει μόλις 8.2 λίτρα βενζίνης ανά 100 km (μικτός κύκλος MVEG) – περίπου έξι τοις εκατό λιγότερο από την τιμή που προσφέρει μία συμβατική διάταξη.

2004 - Παγκόσμιο ρεκόρ για ειδική ισχύ
Η Opel παρουσιάζει το πρωτότυπο Vectra OPC με τον πρώτο κινητήρα 1.9 CDTI TWINTURBO με 156 kW/212 hp στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Essen. Η ειδική απόδοση ισχύος των 82 kW/112 hp ανά λίτρο κυβισμού είναι παγκόσμιο ρεκόρ για πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα. Παρά την ισχύ αυτή, ο κινητήρας TWINTURBO καταναλώνει μόλις 6.0 λίτρα diesel ανά 100 km στον Ευρωπαϊκό κύκλο δοκιμών. Το μυστικό της τεχνολογίας TWINTURBO είναι η αναπνοή του κινητήρα με δύο υπερσυμπιεστές καυσαερίων, που λειτουργούν εν σειρά και όχι παράλληλα, όπως στην τεχνολογία Biturbo. Το πρωτότυπο Opel είναι το πρώτο στον κόσμο πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα με σειριακή υπερσυμπίεση.

2004 - Zafira κυψελών καυσίμου σε συνεργασία με το IKEA
Μετά από ένα ταξίδι αντοχής 9696 χλμ. μέσα από 14 Ευρωπαϊκές χώρες, το αναβαθμισμένο όχημα κυψελών καυσίμου της GM/Opel HydroGen3 φτάνει στο προορισμό του, σύμφωνα με το πρόγραμμα. Πρώτα χρησιμοποιείται σαν ένα van διανομών για την εξυπηρέτηση των πελατών στο κατάστημα επίπλων IKEA στο Berlin-Spandau.

2004 - Περισσότεροι κινητήρες TWINPORT
Η Opel επεκτείνει τη γκάμα κινητήρων ECOTEC με την πρωτοποριακή τεχνολογία οικονομίας καυσίμου TWINPORT. Ένας νέος κινητήρας 1.2 TWINPORT με 59 kW/80 hp διατίθεται για τα μοντέλα Corsa και Agila, και καταναλώνει μέχρι περίπου 12% λιγότερο καύσιμο από τη μονάδα των 75 hp που αντικαθιστά. Ο κινητήρας 1.4-λίτρων, 66 kW/90 hp TWINPORT αντικαθιστά τη μονάδα 1.6-λίτρων, δύο βαλβίδων, με 64 kW/87 hp στο Meriva, βελτιώνοντας την οικονομία καυσίμου κατά περίπου 15%.

2004 - Combo τώρα και με κινητήρα φυσικού αερίου
Η έκδοση παραγωγής του Combo 1.6 CNG με κινητήρα φυσικού αερίου monovalent 1.6-λίτρων (71 kW/97 hp) κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα της. Με το τρίτο μοντέλο CNG, η Opel ενισχύει τον ηγετικό ρόλο της στην αγορά οχημάτων φυσικού αερίου μαζικής παραγωγής στη Γερμανία ακόμα περισσότερο, και αυξάνει το μερίδιό της στην αγορά από ένα σταθερό 60% των προηγούμενων ετών, γύρω στο 80%.

2004 - Διάκριση για αφοσίωση στο CNG
Η Γερμανική Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση τιμά την ειδική συμβολή της Opel ως κατασκευάστριας οχημάτων φυσικού αερίου. Στην τρέχουσα αναφορά προόδου “Προοπτικές για τη Γερμανία – η Στρατηγική μας για Βιώσιμη Εξέλιξη”, η δέσμευση της GM και της Opel στη χρήση εναλλακτικών καυσίμου υπογραμμίζεται χαρακτηριστικά. Η αναφορά λέει «Η Opel/GM είναι πρωτοπόρος στην παραγωγή οχημάτων φυσικού αερίου παραγωγής».

2005 - Χαμηλότερη κατανάλωση παρά τις υψηλότερες επιδόσεις
Τα πλεονεκτήματα του νέου βενζινοκινητήρα ECOTEC 1.8-λίτρων, 103 kW/140 hp συγκριτικά με τον προκάτοχό του, αντίστοιχου κυβισμού, περιλαμβάνουν μέχρι 14% υψηλότερες επιδόσεις με περίπου τέσσερα τοις εκατό χαμηλότερη κατανάλωση, βελτιωμένη ελαστικότητα και πολιτισμένη λειτουργία. Ο νέος τετρακύλινδρος βενζινοκινητήρας κάνει το ντεμπούτο του στο Zafira και θα προσφέρεται παράλληλα με το Vectra και Signum, καθώς και με άλλες σειρές μοντέλων.

2005 - Ο ειδικός τύπος τιμά το 1.3 CDTI
Ο 1.3 CDTI common-rail turbo-diesel ECOTEC της Opel είναι ο “Κινητήρας της Χρονιάς 2005” στην κατηγορία κυβισμού 1.0 – 1.4-λίτρων. Η επιτροπή του Βραβείου “Διεθνής Κινητήρας της Χρονιάς”, που αποτελείται από δημοσιογράφους του ειδικού τύπου από 26 χώρες, έδωσαν στη συμπαγή κινητήρια μονάδα της GM Powertrain, τη μέγιστη βαθμολογία στην κατηγορία αυτή.

2006 - Το Zafira είναι το αγαπημένο από τα ταξί φυσικού αερίου
Η πρωτοπόρος Opel στη χρήση φυσικού αερίου είναι και με διαφορά η πιο ισχυρή μάρκα στην πρωτοβουλία φυσικού αερίου “Thousand environment taxis for Berlin”, την οποία υποστηρίζει το Υπουργείο Περιβάλλοντος. Με περίπου 520 Zafira 1.6 CNG, η Opel προσφέρει σχεδόν το 75% των ταξί φυσικού αερίου που χρησιμοποιούνται σ’ αυτό το πρόγραμμα. Ο κινητήρας φυσικού αερίου 1.6-λίτρων εκπέμπει 32 g λιγότερο CO2 per km από έναν εφάμιλλο βενζινοκινητήρα. Με μέση ετήσια χιλιομετρική κάλυψη 80,000 km – μία νορμάλ τιμή για τα ταξί στο Βερολίνο – αυτό σημαίνει μείωση των εκπομπών CO2 της τάξεως των 2.5 τόνων ανά όχημα.

2007 - Astra με πιο οικονομικούς κινητήρες
Το νέο Opel Astra μπορεί να παραγγελθεί με δύο καινοτόμους κινητήρες 1.7 CDTI. Ο σχετικά συμπαγής turbo-diesel common-rail προσφέρει υψηλή απόδοση ισχύος ανά λίτρο σε συνδυασμό με υποδειγματική οικονομία. Ο 1.7 CDTI ECOTEC με 81 kW/110 hp παράγει μόλις 140 g/CO2 ανά km. Οι βενζινοκινητήρες επιτυγχάνουν παρόμοιες τιμές, με το νέο 85 kW/115 hp 1.6 ECOTEC να παράγει 10% υψηλότερη ισχύ με περίπου τρία τοις εκατό χαμηλότερη κατανάλωση από τη μονάδα 77 kW/105 hp. Ο νέος, τετραβάλβιδος κινητήρας έχει τεχνολογία Cam-Phase και αναβαθμισμένη φιλοσοφία TWINPORT. Με βελτιωμένες οδηγικές επιδόσεις, ο νέος 132 kW/180 hp 1.6 turbo που αντικαθιστά τον 2.0 turbo χρειάζεται μόλις 7.7 λίτρα ανά 100 km, 13% λιγότερο από πριν.

2007 - Χαμηλότερες εκπομπές CO2 για επταθέσιο
Το Zafira δεύτερης γενιάς που είναι στην παραγωγή από τον Οκτώβριο του 2006 έχει ήδη πουλήσει 5200 μονάδες σε όλη την Ευρώπη. Και το Combo 1.6 CNG και το Zafira 1.6 CNG θεωρούνται από τα πλέον περιβαλλοντικά συμβατά οχήματα στην κατηγορία τους. Ο Zafira έχει τις χαμηλότερες εκπομπές CO2 από οποιοδήποτε επταθέσιο.

2007 - Δυνατότητα εκ των υστέρων τοποθέτησης LPG ή Φίλτρου Σωματιδίων
Εκτός από τα οχήματα φυσικού αερίου Zafira CNG και Combo CNG, οι Εξουσιοδοτημένοι Επισκευαστές Opel προσφέρουν τη δυνατότητα εκ των υστέρων τοποθέτησης (retrofit) της τεχνολογίας LPG στα τρέχοντα μοντέλα Astra, Corsa, Meriva, Vectra και Zafira με ειδικούς κινητήρες. Ανάμεσα στα πλεονεκτήματα είναι μέχρι 40% χαμηλότερο κόστος καυσίμου συγκριτικά με τους βενζινοκινητήρες και μειωμένες εκπομπές ρύπων. Η Opel προσφέρει στους ιδιοκτήτες των οχημάτων diesel ένα φίλτρο σωματιδίων σαν λύση εκ των υστέρων τοποθέτησης. Χάρη σε μία ειδική διαδικασία αναγέννησης, η κατανάλωση, οι εκπομπές CO2 και οι επιδόσεις παραμένουν σε ίδια σχεδόν, απαράλλακτα επίπεδα.

ας μας παρουσιάσει κάποιος και τις τεχνολογίες - διακρίσεις της Vw..........ας μην λέμε λόγια του αέρα παιδιά.....

Giannis_Patra
04-08-10, 02:48
έχουμε και λέμε........

Από το 1972 μέχρι και σήμερα, έχουν καταγραφεί στην ιστορία 36 κύριες διακρίσεις-πρωτιές της Opel, που αφορούν τις πιο φιλικές προς το περιβάλλον, τεχνολογίες αυτοκινήτου.

1972 - Το Opel GT σημειώνει παγκόσμιο ρεκόρ diesel
Ένα τροποποιημένο Opel GT με κινητήρα turbo-diesel 2.1-λίτρων 95 hp σημειώνει αρκετά παγκόσμια ρεκόρ diesel στο κέντρο δοκιμών της Opel στο Dudenhofen, και επιτυγχάνει τελική ταχύτητα 197.5 km/h. Λίγο αργότερα, το Opel Rekord 2.1D έγινε το πρώτο πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα Opel της αγοράς.

1981 - Βερνίκι με βάση το νερό μειώνει τις επιπτώσεις στο περιβάλλον
Η Opel γίνεται η πρώτη κατασκευάστρια αυτοκινήτων που χρησιμοποιεί βερνίκι με βάση το νερό στη μαζική παραγωγή, στο βαφείο της στο Russelsheim. Αυτά τα βερνίκια είναι σε μεγάλο βαθμό απαλλαγμένα από οργανικά διαλύματα και μειώνουν σημαντικά τις επιπτώσεις στο περιβάλλον.

1984 - Kadett με κορυφαία τιμή Cd
Οι πωλήσεις του Kadett E ξεκινούν. Η έκδοση GSI είναι το πιο αεροδυναμικό μοντέλο στην κατηγορία του στον κόσμο, με συντελεστή οπισθέλκουσας Cd of 0.30.

1989 - Παγκόσμιο ρεκόρ Cd για το Calibra
Η Opel σημειώνει ένα ακόμα αεροδυναμικό ρεκόρ με το νέο Calibra. Η έκδοση coup&#233; έχει εντυπωσιακό Cd 0.26.

1989 - Καταλυτικός μετατροπέας στάνταρ
Η Opel γίνεται η πρώτη Ευρωπαϊκή κατασκευάστρια αυτοκινήτων που τοποθετεί σε όλα της τα αυτοκίνητα καταλυτικό μετατροπέα στάνταρ, από το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο μοντέλο. Και γίνεται η πρώτη κατασκευάστρια που δημιουργεί μια αλυσίδα ανακύκλωσης για πλαστικά εξαρτήματα.

1995 - Χαμηλότερη κατανάλωση χάρη στη μείωση βάρους
Η Opel παρουσιάζει το Corsa ECO 3, το πρώτο αυτοκίνητο ‘τριών λίτρων’ στον κόσμο. Η κατανάλωση πετρελαίου των 3.4 λίτρων/ 100 km επιτεύχθηκε πρωτίστως με επαναστατική μείωση του βάρους του αυτοκινήτου, όπως χρησιμοποιώντας συνθετικά υλικά ενισχυμένα από ανθρακονήματα αντί μεταλλικών πάνελ στο καπό, τις πόρτες και τα φτερά.

1996 - Παγκόσμια πρωτιά στο Vectra
Η Opel παρουσιάζει τον πρώτο στον κόσμο κινητήρα turbo-diesel με άμεσο ψεκασμό και τεχνολογία τεσσάρων βαλβίδων στο Vectra.

1997 - Ένας κύλινδρος λιγότερο
Η Opel γίνεται η μοναδική Ευρωπαϊκή κατασκευάστρια εταιρία που προσφέρει έναν οικονομικό τρικύλινδρο κινητήρα, στο Corsa 1.0 12V.

1999 - Σταθμός ισχύος με 50% χαμηλότερες εκπομπές
Ένας προηγμένος σταθμός παραγωγής ισχύος κατασκευάζεται στο R&#252;sselsheim, με πρωτοβουλία της Opel. Λειτουργεί με ένα υποδειγματικό επίπεδο απόδοσης: το 89% της ενέργειας (από φυσικό αέριο) μετατρέπεται σε θερμότητα/ηλεκτρισμό και οι εκπομπές CO2 είναι πάνω από 50% χαμηλότερες από οποιονδήποτε προηγούμενο σταθμό ισχύος.

2000 - Κυψέλες Καυσίμου σε εξέλιξη
Η GM/Opel παρουσιάζει για πρώτη φορά στο κοινό το HydroGen 1, ένα πλήρως λειτουργικό Zafira με κυψέλες καυσίμου υδρογόνου, στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης. Αντλεί ισχύ από ένα τριφασικό κινητήρα 55 kW/75 hp, του οποίου η ηλεκτρική ισχύς παρέχεται από μία κυψέλη καυσίμου που λειτουργεί με υδρογόνο. Το HydroGen1 έχει τελική ταχύτητα 140 km/h, αυτονομία περίπου 400 km, ενώ χάρη στον επαναστατικό κινητήρα του, παράγει μηδενικούς ρύπους.

2000 - Μόλις 4.4 λίτρα ανά 100 km
Η Opel λανσάρει το Astra ECO 4, το πρώτο αυτοκίνητο ‘τεσσάρων λίτρων’ στην κατηγορία των συμπαγών που είναι κατάλληλο για καθημερινή χρήση. Αντλώντας ισχύ από τον turbo-diesel 1.7-λίτρων, 55 kW/75 hp άμεσου ψεκασμού με τετραβάλβιδη τεχνολογία και εναλλάκτη θερμότητας (intercooler), το Astra ECO 4 καταναλώνει μόλις 4.4 λίτρα ανά 100 km (μικτός κύκλος MVEG). Αντίθετα με άλλες εκδόσεις Astra της εποχής, το ECO 4 έχει μία διακριτική πίσω αεροτομή και μικρότερους εμπρός αεραγωγούς. Μαζί με τις ποδιές του κάτω μέρους του αμαξώματος, τα χαρακτηριστικά αυτά μείωσαν την αντίσταση του αέρα κατά πέντε τοις εκατό στο Cd = 0.28.

2000 - Πρεμιέρα φυσικού αερίου
Η Opel παρουσιάζει ένα πρωτότυπο Zafira φυσικού αερίου στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Βερολίνου (AAA) στα τέλη Οκτωβρίου. Το Zafira 1.6 CNG (Compressed Natural Gas) έχει κινητήρα τεχνολογίας monovalent βελτιστοποιημένο για λειτουργία με φυσικό αέριο. Την τεχνολογική βάση αποτελεί το Zafira 1.6 16V με βενζινοκινητήρα. Σχεδιασμένο από το τμήμα Opel Special Vehicles GmbH (OSV) στο R&#252;sselsheim, το πρωτότυπο παράγει 74 kW/100 hp και έχει τελική ταχύτητα 172 km/h.

2000 - Πενήντα τοις εκατό χαμηλότερο κόστος καυσίμου
Έναρξη μαζικής παραγωγής του Zafira CNG. Το Zafira φυσικού αερίου και η πρωτοποριακή φιλοσοφία του monovalentplus αναδεικνύουν την Opel σε πρωτοπόρο στον τομέα αυτό στη Γερμανία και ηγέτη της αγοράς από την πρώτη στηγμή. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Zafira CNG είναι η υψηλή οικονομία του: συγκριτικά με μία παρομοίου μεγέθους έκδοση βενζινοκινητήρα, το κόστος καυσίμου του Zafira CNG είναι περίπου 50% χαμηλότερο, και περίπου 30% χαμηλότερο από μιας παρόμοιας έκδοσης diesel. Οι κινητήρες CNG παράγουν επίσης λιγότερες εκπομπές CO2. Ο κινητήρας 1.6-λίτρων βασίζεται στο βενζινοκινητήρα 1.6 ECOTEC και παράγει 71 kW/97 hp.

2001 - 3.8 λίτρα diesel με μέση ταχύτητα 90 km/h
Κατά τη διάρκεια του Michelin Challenge Bibendum, ενός ράλι οικολογικών αυτοκινήτων, το βασισμένο στο Zafira πρωτότυπο κυψελών καυσίμου Hydrogen1 και ένα μοντέλο παραγωγής Opel Astra ECO 4 αποκαλύπτουν τις δυνατότητες επιδόσεών τους. Αφού αναμετρήθηκε με πολλά ανταγωνιστικά αυτοκίνητα άλλων κατασκευαστών, το HydroGen1 ήταν το μοναδικό όχημα κυψελών καυσίμου που ολοκλήρωσε με επιτυχία την πορεία των 350-χλμ. αντιμετωπίζοντας υψηλές θερμοκρασίες και μεγάλα υψόμετρα από το Los Angeles στο Las Vegas. Το Astra ECO 4 με κινητήρα turbo-diesel 1.7-λίτρων επέδειξε την έξοχη οικονομία του στο California Speedway, όπου πέτυχε κατανάλωση μικρότερη των 3.8 λίτρων ανά 100 χλμ. με μέση ταχύτητα πάνω από 90 km/h.

2002 - Τρικύλινδρο βενζινοκίνητο μοντέλο σπάει το φράγμα των ‘πέντε λίτρων’
Το Opel Corsa ECO είναι το πρώτο αυτοκίνητο στην κατηγορία του με βενζινοκινητήρα που σπάει το φράγμα κατανάλωσης των πέντε λίτρων (4.99 λίτρα ανά 100 km: μικτός κύκλος MVEG). Οι εκπομπές CO2 ήταν μόλις 120 g/km. Ένας πολύ αποδοτικός κινητήρας 1.0 ECOTEC (43 kW/58 hp) συνδυάστηκε με ένα πρωτοποριακό αυτοματοποιημένο, πεντατάχυτο μηχανικό κιβώτιο Easytronic. Το αυτόματο πρόγραμμα (automatic mode) στο Corsa ECO ήταν προγραμματισμένο έτσι ώστε ο κινητήρας να λειτουργεί πάντα στην πιο οικονομική κλίμακα στροφών. Οι αεροδυναμικές βελτιώσεις ήταν επίσης αποφασιστικής σημασίας για την κατανάλωση καυσίμου και τις εκπομπές CO2 του αυτοκινήτου, που ήταν πάνω από δέκα τοις εκατό λιγότερες σε σχέση με το Corsa 1.0. Οι διάφορες βελτιστοποιήσεις μείωσαν την αεροδυναμική αντίσταση στο Cd = 0.29 – αξιοσημείωτη τιμή για supermini.

2002 - Κινητήρας φυσικού αερίου με υπερσυμπιεστή
Η Opel παρουσιάζει το Concept M στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης, ένα σπορ van με κινητήρα φυσικού αερίου turbo. Ο υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας 1.6-λίτρων (110 kW/150 hp) έχει τελική ταχύτητα πάνω από 200 km/h.

2002 - Το Astra Station Wagon είναι το δεύτερο μοντέλο CNG
Η Opel παρουσιάζει το Astra station wagon 1.6 CNG στο IAA, στην έκθεση επαγγελματικών οχημάτων στο Ανόβερο. Πρόκειται για το δεύτεορ μοντέλο CNG της Opel με τεχνολογία φυσικού αερίου monovalent, μετά το Zafira 1.6 CNG. Έχει τα ίδια πλεονεκτήματα με το Zafira CNG: υψηλή οικονομία, χαμηλές εκπομπές CO2 και καμία μείωση στους χώρους της καμπίνας.

2002 - Τελική ταχύτητα πάνω από 250 km/h με 112 hp
Η Opel παρουσιάζει το πρωτότυπο ECO Speedster στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Παρισιού. Βασισμένο στο σπορ Speedster με κινητήρα τοποθετημένο στη μέση, έχει αμάξωμα από ανθρακονήματα με σημαντικά βελτιωμένη αεροδυναμική (Cd = 0.20) και ζυγίζει μόλις 660 kg. Αντλεί ισχύ από ένα κινητήρα 1.3 CDTI ECOTEC με 82 kW/112 hp, που επιταχύνει το πρωτότυπο αυτοκίνητο πάνω από 250 km/h κατά τη διάρκεια των test drive, αλλά καταναλώνει μόλις 2.5 λίτρα diesel ανά 100 km (κύκλος MVEG).

2002 - Η τεχνολογία TWINPORT μειώνει την κατανάλωση
Η Opel λανσάρει την τεχνολογία TWINPORT, που μειώνει την κατανάλωση καυσίμου σε μικρούς, τετραβάλβιδους βενζινοκινητήρες με κυβισμό μέχρι 1.6-λίτρων. Το πρωτότυπο κάνει την πρεμιέρα του με ένα κινητήρα 1.6 ECOTEC. Γνωστός για την απόδοσή του, ο κινητήρας χρησιμοποιεί 6% λιγότερο καύσιμο χάρη στο μεταβλητό έλεγχο εισαγωγής και τα υψηλά ποσοστά ανακύκλωσης καυσαερίων.

2002 - Το Astra ECO καταναλώνει μόλις 4.4 λίτρα diesel
Περισσότερη ισχύς, πιο αθόρυβη λειτουργία και σημαντικά χαμηλότερες βλαβερές εκπομπές ρύπων: αυτά είναι τα πλεονεκτήματα του νέου Opel Astra 1.7 CDTI, του παγκοσμίως πρώτου πετρελαιοκίνητου οχήματος μαζικής παραγωγής που πληροί όλες τις προδιαγραφές εκπομπών ρύπων Euro 4, οι οποίες είναι σε ισχύ από το 2005. Ο νέος τετρακύλινδρος ECOTEC turbo-diesel έχει άμεσο ψεκασμό common-rail, παράγει 59 kW/80 hp και επιταχύνει το Astra σε μία τελική ταχύτητα 173 km/h. Η κατανάλωσή του είναι μόλις 4.6 λίτρα ανά 100 km (κύκλος MVEG). Το Astra ECO είναι ακόμα πιο οικονομικό: με βελτιστοποιημένη αεροδυναμική και αντίσταση κύλισης, ο κινητήρας του Astra ECO χρειάζεται μόλις 4.4 λίτρα diesel ανά 100 km, και χάρη στις αεροδυναμικές βελτιώσεις του έχει τελική ταχύτητα 178 km/h.

2003 - Πέντε αστέρια για το Corsa ECO
Το Opel Corsa ECO είναι το μοναδικό αυτοκίνητο που επιτυγχάνει τη μέγιστη βαθμολογία των πέντε αστεριών για την περιβαλλοντική του συμβατότητα στο “ADAC Eco Test”. Το ADAC πραγματοποίησε το ECO test εκ μέρους της Διεθνούς Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου - International Automobile Federation FIA, και αξιολόγησε τις εκπομπές ρύπων και CO2 του αυτοκινήτου.

2003 - Το ECO Speedster σημειώνει 17 ρεκόρ
Κατά τη διάρκεια των 24 ωρών δοκιμών αντοχής και επιδόσεων στην πίστα υψηλών ταχυτήτων στο κέντρο δοκιμών της Opel στο Dudenhofen, το πρωτότυπο 82 kW/112 hp ECO Speedster σημειώνει 17 νέα, διεθνή ρεκόρ για ειδικά αυτοκίνητα με υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες στην κατηγορία κυβισμού 1100 - 1499 cm3. Η μέση ταχύτητα του αυτοκινήτου κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου 24-ωρών ήταν 225.079 km/h, και η τελική του ταχύτητα 256.739 km/h.

2003 - Φίλτρο σωματιδίων χωρίς απαιτήσεις συντήρησης
Η Opel παρουσιάζει ένα νέο Σύστημα Φίλτρου Σωματιδίων Πετρελαίου χωρίς απαιτήσεις συντήρησης - Diesel Particulate Filter system (DPF) στο IAA στη Φρανκφούρτη. Χάρη στην πρωτοποριακή του διαδικασία αναγέννησης, δεν έχει σχεδόν καμία επίπτωση στην κατανάλωση, τις εκπομπές CO2 ή την ισχύ. Η διαδικασία φιλτραρίσματος είναι σχεδιασμένη ώστε να μειώνονται αποτελεσματικά όλες οι εκπομπές ρύπων, όπως τα σωματίδια της αιθάλης, οι υδρογονάνθρακες και το μονοξείδιο του άνθρακα. Η τεχνολογία DPF έκανε το ξεκίνημά της στην παραγωγή στις αρχές του 2004 στα Vectra και Signum.

2004 - Νέος diesel εγκαινιάζει νέα πρότυπα
Η Opel επεκτείνει το γκάμα μοντέλων της Vectra και Signum με μία νέα γενιά common-rail turbo-diesel 1.9-λίτρων. Αρχικά, διατίθενται δύο εκδόσεις, μία 88 kW/120 hp και μία 110 kW/150 hp. Χάρη στο μεταβλητό, πολλαπλό ψεκασμό, η νέα γενιά τετρακύλινδρων diesel υπερέχει του ανταγωνισμού: η απόδοση ισχύος και η κλίμακα ροπής, η κατανάλωση καυσίμου, τα επίπεδα εκπομπών ρύπων και η αθόρυβη και πολιτισμένη λειτουργία εγκαινιάζουν νέα πρότυπα. Όλοι οι κινητήρες 1.9 CDTI στα μοντέλα Vectra και Signum στη Γερμανία προσφέρονται στάνταρ με φίλτρο σωματιδίων πετρελαίου χωρίς απαιτήσεις συντήρησης.

2004 - Διάκριση για το βενζινοκινητήρα άμεσου ψεκασμού
Το Opel Signum 2.2 DIRECT ανακηρύσσεται το “πιο περιβαλλοντικά συμβατό βενζινοκίνητο αυτοκίνητο ” στο ADAC Eco Test. Ο 2.2 DIRECT ECOTEC είναι ο πρώτος κινητήρας της Opel με προσαρμοζόμενος άμεσο ψεκασμό βενζίνης υψηλής πίεσης. Ο κινητήρας 114 kW/155 hp καταναλώνει μόλις 8.2 λίτρα βενζίνης ανά 100 km (μικτός κύκλος MVEG) – περίπου έξι τοις εκατό λιγότερο από την τιμή που προσφέρει μία συμβατική διάταξη.

2004 - Παγκόσμιο ρεκόρ για ειδική ισχύ
Η Opel παρουσιάζει το πρωτότυπο Vectra OPC με τον πρώτο κινητήρα 1.9 CDTI TWINTURBO με 156 kW/212 hp στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Essen. Η ειδική απόδοση ισχύος των 82 kW/112 hp ανά λίτρο κυβισμού είναι παγκόσμιο ρεκόρ για πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα. Παρά την ισχύ αυτή, ο κινητήρας TWINTURBO καταναλώνει μόλις 6.0 λίτρα diesel ανά 100 km στον Ευρωπαϊκό κύκλο δοκιμών. Το μυστικό της τεχνολογίας TWINTURBO είναι η αναπνοή του κινητήρα με δύο υπερσυμπιεστές καυσαερίων, που λειτουργούν εν σειρά και όχι παράλληλα, όπως στην τεχνολογία Biturbo. Το πρωτότυπο Opel είναι το πρώτο στον κόσμο πετρελαιοκίνητο επιβατικό όχημα με σειριακή υπερσυμπίεση.

2004 - Zafira κυψελών καυσίμου σε συνεργασία με το IKEA
Μετά από ένα ταξίδι αντοχής 9696 χλμ. μέσα από 14 Ευρωπαϊκές χώρες, το αναβαθμισμένο όχημα κυψελών καυσίμου της GM/Opel HydroGen3 φτάνει στο προορισμό του, σύμφωνα με το πρόγραμμα. Πρώτα χρησιμοποιείται σαν ένα van διανομών για την εξυπηρέτηση των πελατών στο κατάστημα επίπλων IKEA στο Berlin-Spandau.

2004 - Περισσότεροι κινητήρες TWINPORT
Η Opel επεκτείνει τη γκάμα κινητήρων ECOTEC με την πρωτοποριακή τεχνολογία οικονομίας καυσίμου TWINPORT. Ένας νέος κινητήρας 1.2 TWINPORT με 59 kW/80 hp διατίθεται για τα μοντέλα Corsa και Agila, και καταναλώνει μέχρι περίπου 12% λιγότερο καύσιμο από τη μονάδα των 75 hp που αντικαθιστά. Ο κινητήρας 1.4-λίτρων, 66 kW/90 hp TWINPORT αντικαθιστά τη μονάδα 1.6-λίτρων, δύο βαλβίδων, με 64 kW/87 hp στο Meriva, βελτιώνοντας την οικονομία καυσίμου κατά περίπου 15%.

2004 - Combo τώρα και με κινητήρα φυσικού αερίου
Η έκδοση παραγωγής του Combo 1.6 CNG με κινητήρα φυσικού αερίου monovalent 1.6-λίτρων (71 kW/97 hp) κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα της. Με το τρίτο μοντέλο CNG, η Opel ενισχύει τον ηγετικό ρόλο της στην αγορά οχημάτων φυσικού αερίου μαζικής παραγωγής στη Γερμανία ακόμα περισσότερο, και αυξάνει το μερίδιό της στην αγορά από ένα σταθερό 60% των προηγούμενων ετών, γύρω στο 80%.

2004 - Διάκριση για αφοσίωση στο CNG
Η Γερμανική Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση τιμά την ειδική συμβολή της Opel ως κατασκευάστριας οχημάτων φυσικού αερίου. Στην τρέχουσα αναφορά προόδου “Προοπτικές για τη Γερμανία – η Στρατηγική μας για Βιώσιμη Εξέλιξη”, η δέσμευση της GM και της Opel στη χρήση εναλλακτικών καυσίμου υπογραμμίζεται χαρακτηριστικά. Η αναφορά λέει «Η Opel/GM είναι πρωτοπόρος στην παραγωγή οχημάτων φυσικού αερίου παραγωγής».

2005 - Χαμηλότερη κατανάλωση παρά τις υψηλότερες επιδόσεις
Τα πλεονεκτήματα του νέου βενζινοκινητήρα ECOTEC 1.8-λίτρων, 103 kW/140 hp συγκριτικά με τον προκάτοχό του, αντίστοιχου κυβισμού, περιλαμβάνουν μέχρι 14% υψηλότερες επιδόσεις με περίπου τέσσερα τοις εκατό χαμηλότερη κατανάλωση, βελτιωμένη ελαστικότητα και πολιτισμένη λειτουργία. Ο νέος τετρακύλινδρος βενζινοκινητήρας κάνει το ντεμπούτο του στο Zafira και θα προσφέρεται παράλληλα με το Vectra και Signum, καθώς και με άλλες σειρές μοντέλων.

2005 - Ο ειδικός τύπος τιμά το 1.3 CDTI
Ο 1.3 CDTI common-rail turbo-diesel ECOTEC της Opel είναι ο “Κινητήρας της Χρονιάς 2005” στην κατηγορία κυβισμού 1.0 – 1.4-λίτρων. Η επιτροπή του Βραβείου “Διεθνής Κινητήρας της Χρονιάς”, που αποτελείται από δημοσιογράφους του ειδικού τύπου από 26 χώρες, έδωσαν στη συμπαγή κινητήρια μονάδα της GM Powertrain, τη μέγιστη βαθμολογία στην κατηγορία αυτή.

2006 - Το Zafira είναι το αγαπημένο από τα ταξί φυσικού αερίου
Η πρωτοπόρος Opel στη χρήση φυσικού αερίου είναι και με διαφορά η πιο ισχυρή μάρκα στην πρωτοβουλία φυσικού αερίου “Thousand environment taxis for Berlin”, την οποία υποστηρίζει το Υπουργείο Περιβάλλοντος. Με περίπου 520 Zafira 1.6 CNG, η Opel προσφέρει σχεδόν το 75% των ταξί φυσικού αερίου που χρησιμοποιούνται σ’ αυτό το πρόγραμμα. Ο κινητήρας φυσικού αερίου 1.6-λίτρων εκπέμπει 32 g λιγότερο CO2 per km από έναν εφάμιλλο βενζινοκινητήρα. Με μέση ετήσια χιλιομετρική κάλυψη 80,000 km – μία νορμάλ τιμή για τα ταξί στο Βερολίνο – αυτό σημαίνει μείωση των εκπομπών CO2 της τάξεως των 2.5 τόνων ανά όχημα.

2007 - Astra με πιο οικονομικούς κινητήρες
Το νέο Opel Astra μπορεί να παραγγελθεί με δύο καινοτόμους κινητήρες 1.7 CDTI. Ο σχετικά συμπαγής turbo-diesel common-rail προσφέρει υψηλή απόδοση ισχύος ανά λίτρο σε συνδυασμό με υποδειγματική οικονομία. Ο 1.7 CDTI ECOTEC με 81 kW/110 hp παράγει μόλις 140 g/CO2 ανά km. Οι βενζινοκινητήρες επιτυγχάνουν παρόμοιες τιμές, με το νέο 85 kW/115 hp 1.6 ECOTEC να παράγει 10% υψηλότερη ισχύ με περίπου τρία τοις εκατό χαμηλότερη κατανάλωση από τη μονάδα 77 kW/105 hp. Ο νέος, τετραβάλβιδος κινητήρας έχει τεχνολογία Cam-Phase και αναβαθμισμένη φιλοσοφία TWINPORT. Με βελτιωμένες οδηγικές επιδόσεις, ο νέος 132 kW/180 hp 1.6 turbo που αντικαθιστά τον 2.0 turbo χρειάζεται μόλις 7.7 λίτρα ανά 100 km, 13% λιγότερο από πριν.

2007 - Χαμηλότερες εκπομπές CO2 για επταθέσιο
Το Zafira δεύτερης γενιάς που είναι στην παραγωγή από τον Οκτώβριο του 2006 έχει ήδη πουλήσει 5200 μονάδες σε όλη την Ευρώπη. Και το Combo 1.6 CNG και το Zafira 1.6 CNG θεωρούνται από τα πλέον περιβαλλοντικά συμβατά οχήματα στην κατηγορία τους. Ο Zafira έχει τις χαμηλότερες εκπομπές CO2 από οποιοδήποτε επταθέσιο.

2007 - Δυνατότητα εκ των υστέρων τοποθέτησης LPG ή Φίλτρου Σωματιδίων
Εκτός από τα οχήματα φυσικού αερίου Zafira CNG και Combo CNG, οι Εξουσιοδοτημένοι Επισκευαστές Opel προσφέρουν τη δυνατότητα εκ των υστέρων τοποθέτησης (retrofit) της τεχνολογίας LPG στα τρέχοντα μοντέλα Astra, Corsa, Meriva, Vectra και Zafira με ειδικούς κινητήρες. Ανάμεσα στα πλεονεκτήματα είναι μέχρι 40% χαμηλότερο κόστος καυσίμου συγκριτικά με τους βενζινοκινητήρες και μειωμένες εκπομπές ρύπων. Η Opel προσφέρει στους ιδιοκτήτες των οχημάτων diesel ένα φίλτρο σωματιδίων σαν λύση εκ των υστέρων τοποθέτησης. Χάρη σε μία ειδική διαδικασία αναγέννησης, η κατανάλωση, οι εκπομπές CO2 και οι επιδόσεις παραμένουν σε ίδια σχεδόν, απαράλλακτα επίπεδα.

Ρεκόρ Astra OPC

Ο Manuel Reuter για πρώτη φορά υπογράμμισε το μέγεθος των επιδόσεων των μοντέλων OPC το 2005, όταν κατέγραψε ένα ρεκόρ πίστας με Astra OPC στη κατηγορία του

Ρεκόρ για το Opel Zafira OPC

Το Zafira OPC, σημειώνοντας χρόνο 8 λεπτών και 54,38 δλ. στο Νίρμπουργκρινγκ, σημείωσε το ρεκόρ στην κατηγορία των πολυμορφικών αυτοκινήτων, όσον αφορά στην κάλυψη των 20,8 χιλιομέτρων της γερμανικής πίστας. Αυτό είναι το δεύτερο ρεκόρ για την Opel.

Το θεαματικό αυτό ρεκόρ το σημείωσε ο πρώην εργοστασιακός οδηγός της Opel, Μάνουελ Ρόιτερ, ο οποίος, συμμετείχε στην εξέλιξη του πλαισίου κα στο «set up» των μοντέλων OPC και τον περασμένο Οκτώβριο, είχε πετύχει και νέο ρεκόρ στην κατηγορία των δίλιτρων αυτοκινήτων (στην ίδια πίστα) με ένα Astra OPC.

Ρεκόρ Corsa OPC

Μετά από 20.8 δύσκολα χιλιόμετρα, το χρονόμετρο έδειξε 8 λεπτά και 47.99 δευτερόλεπτα νέο ρεκόρ για σούπερ μίνι.

Ο Manuel Reuter σημείωσε το επίσημα πιστοποιημένο ρεκόρ πίστας κατά τη διάρκεια του τέταρτου επιπέδου της διάσημης αγωνιστικής πρωτοβουλίας της Opel, με την ονομασία ‘OPC Race Camp’.

ας μας παρουσιάσει κάποιος και τις τεχνολογίες , διακρίσεις και τα ρεκορ της Vw..........ας μην λέμε λόγια του αέρα παιδιά.....

giannisARIS
04-08-10, 10:52
την καλημερα μου σε ολους...φιλοι μου οσα επιχειρηματα και να γραψετε εδω μεσα στην Γερμανικη αγορα ισχυει αυτο που θα σας πω...οταν καποιος διαθετει ενα καλο ποσο χρηματων για αγορα αυτοκηνιτου δεν κοιταζει για opel.παει αμεσως στις θεωρητικα τουλαχιστον καλες μαρκες.εκει υπαρχουν 4 μαρκες...μια απο αυτες εστω και τελευταια ειναι η VW, μετα BMW,audi,Mercedes.τα τελευταια χρονια τεραστια επιτυχια γνωριζουν τα audi .δυστηχως για λογους που δεν γνωριζω η opel εχει φτασει στο σημειο πλεον να συγκρινετε με τα δευτερα του ομιλου VAG. seat,skoda.και εκει ακομα δυσκολα παλευει η opel μιας και η skoda εχει καταφερει να ανεβασει παρα πολυ τον πηχη.αυτα ειναι τα δεδομενα της Γερμανικης αγορας με πωλησεις 5-6.000.000 αυτοκινητων τον χρονο σε σχεση με την Ελλαδα των 250.000.τωρα για μενα προσωπικα καλη και τιμια η opel για τα χρηματα που σου ζηταει για το αυτοκηνιτο της,τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.και κατι ακομα.ενα μεγαλο μειονεκτήματα για τα opel εδω στην Γερμανια ειναι η αξια μεταπωλησης.ειναι ενας σοβαρος λογος που χανει παρα πολυ σε πωλησεις.αμα θελετε το πιστευετε ακομα και ενα skoda εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια.

pro_crossaro
04-08-10, 12:21
την καλημερα μου σε ολους...φιλοι μου οσα επιχειρηματα και να γραψετε εδω μεσα στην Γερμανικη αγορα ισχυει αυτο που θα σας πω...οταν καποιος διαθετει ενα καλο ποσο χρηματων για αγορα αυτοκηνιτου δεν κοιταζει για opel.παει αμεσως στις θεωρητικα τουλαχιστον καλες μαρκες.εκει υπαρχουν 4 μαρκες...μια απο αυτες εστω και τελευταια ειναι η VW, μετα BMW,audi,Mercedes.τα τελευταια χρονια τεραστια επιτυχια γνωριζουν τα audi .δυστηχως για λογους που δεν γνωριζω η opel εχει φτασει στο σημειο πλεον να συγκρινετε με τα δευτερα του ομιλου VAG. seat,skoda.και εκει ακομα δυσκολα παλευει η opel μιας και η skoda εχει καταφερει να ανεβασει παρα πολυ τον πηχη.αυτα ειναι τα δεδομενα της Γερμανικης αγορας με πωλησεις 5-6.000.000 αυτοκινητων τον χρονο σε σχεση με την Ελλαδα των 250.000.τωρα για μενα προσωπικα καλη και τιμια η opel για τα χρηματα που σου ζηταει για το αυτοκηνιτο της,τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.και κατι ακομα.ενα μεγαλο μειονεκτήματα για τα opel εδω στην Γερμανια ειναι η αξια μεταπωλησης.ειναι ενας σοβαρος λογος που χανει παρα πολυ σε πωλησεις.αμα θελετε το πιστευετε ακομα και ενα skoda εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια.

Mα ρε Boy, τα ίδια λέμε, τι δεν καταλαβαίνεις?

Η VW έχει παίξει πολύ έξυπνα το χαρτί του marketing και έχει κάνει τον κόσμο να πιστεύει ότι φτιάχνει αυτοκίνητα. Δεν είναι δύσκολο. Καλούς γραφογιακάδες θέλει. Κάτι που άλλες γερμανικές εταιρείες δεν έχουν.

Και ναι σε όλο τον κόσμο θεωρούνται καλύτερα. Φυσικά τα σκάνδαλα που ακούγονται παντού για τα "λεφτά" που σπρώχνουν στα περιοδικά και στις εκπομπές αυτοκινήτου θάβονται αμέσως.

Και στην Ελλάδα πάντως τα VW έχουν πολύ καλή μεταπωλητική αξία, ειδικά αν τα συγκρίνεις με άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας τους (Opel, Ford, Alfa Romeo, το κώλο τους κάτω να χτυπάνε εδώ ανήκουν...). Αυτό σημαίνει ότι το marketing δούλεψε.

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Η προτίμηση του κόσμου δεν κρίνει αν μια αυτοκινητοβιομηχανία είναι καλή (και όχι μόνο, καθώς θεωριτικά τα Mac είναι καλύτερα από τα Windows, αλλά πολύ λίγοι επιλέγουν Apple....;) ). Aπλά αν έχει δουλέψει σωστά το τμήμα marketing.

Eμένα ο παππούς μου έχει μείνει στην εποχή που την mercedes της έπαιρνες και μπορούσε να είναι άψογη ακόμα και μετά από 50 χρόνια. Αυτό δε σημαίνει ότι οι σημερινές είναι τόσο ποιοτικές.

Επίσης το Group VAG απλά δεν έχει δικές του καινοτομίες. Απλά τις αγοράζει μαζί με τις εταιρίες που τις δημιουργούν (Δες NSU ;) ).

giannisARIS
04-08-10, 12:57
δηλαδη φιλε pro_crossaro εκει στην VAG me to marketing και μονο καταφεραν μεσα σε λιγα χρονια να εκτοξευσουν προς τα πανω την audi .να ανεβασουν επιπεδο την VW να αγορασουν τα σκουπιδια seat,skoda και να της κανουν εταιριες με σοβαρα αυτοκινητα και ολα αυτα κανοντας τον (κόσμο να πιστεύει ότι φτιάχνει αυτοκίνητα) χωρις στην πραγματικοτητα να το κανει???

pro_crossaro
04-08-10, 14:39
Λοιπόν, εκεί στην VAG, καταφέραν τα εξής:

VW: Με το marketing (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) καταφέραν να δημιουργήσουν μία εταιρεία από το τίποτα, να δημιουργήσουν τρία αυτοκίνητα θρύλους βασισμένους στα ψέματα, να συντηρήσουν μία εταιρεία που από τα χ μοντέλα της, μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας, πουλάγαν μόνο το Golf και το Transporter, και φυσικά καταφέραν να ανέβουν "κατηγορία" στη συνείδηση των πελατών τους.
Τίποτα άλλο δε δημιούργησαν.

AUDI: Μία εταιρεία που μέχρι προ VW εποχής έκανε παπάδες. Αποτελούταν από τέσσερεις άλλες και περιελάμβανε μοντέλα από πολυτελείας, μέχρι του λαού. Δυστυχώς μεταπολεμικά μπόρεσε να παράγει μονάχα μικρά δίχρονα αυτοκίνητα και βανάκια, που παρόλα αυτά είχαν πολύ καλή οδική συμπεριφορά (για τα δεδομένα της εποχής), καλό μοτέρ και μπόλικες διακρίσεις. Αυτά μέχρι που εμφανίστηκε η VW, με τις άχρωμες κρεβατοκάμαρες 100 κτλ.
Ουσιαστικά πήραν λοιπόν μία εταιρεία που έφτιαχνε μικρά και γρήγορα αυτοκίνητα και της έκαναν εταιρεία που έφτιαχνε αργές κρεβατοκάμαρες. Και σαν να μην έφτανε αυτό, τοποθέτησαν τον κινητήρα τόσο μπροστά που ήταν ο βασιλιάς της υποστροφής. Κάτι που μέχρι πρόσφατα δεν είχαν διορθώσει.
Από κει και πέρα ξεκίνησε η παρακμή. Ποτέ δεν έφτασε τους αντίπαλους (BMW και ΜERCEDES) και απλά συναγωνίζονταν τα OPEL και FORD.
Η αλλαγή ήρθε με το Quattro. Που και πάλι δεν ήταν το ΚΟΡΥΦΑΙΟ αυτοκίνητο, αλλά έκανε τη διαφορά με την τετρακίνηση αγωνιζόμενο ενάντια στα πισωκίνητα Ascona 400, Lancia 037 κτλ.
Σήμερα θεωρείται θρύλος και δημιουργός κατηγορίας (όντως ήταν ουσιαστικά το πρώτο Group B), παρόλα αυτά υπέφερε από όλα τα προβλήματα συμπεριφοράς που είχαν τα AUDI μέχρι πρόσφατα.
Μετά από η AUDI συνέχισε να βγάζει άχρωμα και άοσμα αυτοκίνητα μέχρι το RS2 που ουσιαστικά ήταν Porsche και όχι Audi. Και που και πάλι είναι περισσότερο θρύλος παρά πραγματικότητα.
Πάντως πλέον η AUDI δε βλέπω πως έχει εκτοξευτεί προς τα πάνω. Ποιο πολύ για μια μπερδεμένη εταιρεία που δεν ξέρει τι βγάζει τη βλέπω. Έχοντας μεγάλα πολύτελή αυτοκίνητα, sport μεσσαία και wanabe supercar.
Συνεχίζει να είναι στην σκιά των "μεγάλων" όμως και να είναι ΜΟΝΙΜΑ ΤΡΙΤΗ.

SKODA: Πέρνουμε μια παραπέουσα εταιρία της ανατολικής Ευρώπης σχεδόν τζάμπα, της φοράμε μηχανικά μέρη και σασί που ήδη έχουμε (οπότε μας βγαίνει και φθηνά) και ξεκινάμε να πουλάμε φθηνά αυτοκίνητα. Τι δυσκολία έχει το εγχείρημα?

SEAT: Το αυτό, μόνο που της προσδίδουμε σπορ χαρκτήρα. Και η συνταγή φαίνεται να δουλεύει για μία ακόμα φορά. Όμως ξαφνικά μιας πιάνει η μανία να την διαφοροποιήσουμε και αισθητικά και δημιουργούνται αυτοκίνητα όπως το TOLEDO 2 κτλ όμορφα, με αποτέλεσμα να μας φύγουν και οι πελάτες που είχαμε.
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά η SEAT μάλλον οδεύει προς κλείσιμο.

Και φτάνουμε στο τέλος. Η VW στις αρχές του '90 ήταν ένα τίποτα με βαρετά μοντέλα. Οπότε και ξεκινάει το σχέδιο για την "αυτοκρατορία" που είναι σήμερα. Παίρνει τα διάφορα brands (ώστε να εισχωρήσει σε όλες τις κατηγορίες, χωρίς να χρειαστεί να φτιάξει μια εταιρεία από το μηδέν (πχ Acura, Lexus κτλ) και χωρίς να χαλάει το όνομα της πχ. AUDI πουλώντας φθηνα σπορ μοντέλα.

Αφού λοιπόν έχουμε μαζέψει ότι χρειαζόμαστε προχωράμε παρακάτω. Ετοιμαζουμε δύο/τρία πατώματα και τρεις/τέσσερεις κινητήρες, τα οποία μοιράζονται όλες οι εταιρείες (με εξαίρεση φυσικά τις ειδικές τύπου Bugatti, Lamborghini κτλ). Οπότε είτε μιλάμε για Skoda, είτε για VW η κατασκευή των ΒΑΣΙΚΩΝ κομματιών γίνεται με βάση τα ίδια σχέδια, και πιθανότατα από τον ίδιο προμηθευτή. Αυτό μας δίνει μία οικονομία κλίμακας η οποία μειώνει κατά πολύ το κόστος. Οπότε μπορούμε να πουλάμε τα φθηνά με ελάχιστο κέρδος (Skoda) και να βαράμε όσο θέλουμε στα ακριβά (AUDI). Και για να μην έχουμε παράπονα, απλά διαφοροποιούμε την ποιότητα του εσωτερικού. Ότι τεχνολογία "παράγουμε" χρησιμοποιείται από όλους, και απλά φροντίζουμε να υπάρχουν μικρές αλλαγές σε βασικά κομμάτια για να μην χάνουν τα "καλά" μοντέλα πωλήσεις από τα κατώτερα.

Όλα αυτά λοιπόν είναι Marketing και Λογιστική.
Πουθενα παραπάνω δεν αναφέρεται μηχανική ευφυία και δημιουργία.
Και φυσικά εξαγοράζοντας το 90% των περιοδικών στις αγορές που έχουμε σοβαρές πωλήσεις φροντίζουμε να διαφημίζουμε συνέχεια τα προϊόντα μας (ακόμα και στα άρθρα), και ταυτόχρονα να δυσφημίζουμε και να λασπολογούμε για τους αντιπάλους μας (πχ το OPC δε στρίβει, αλλά στο Ring αυτό έχει κάνει ρεκόρ...).

Αντίθετα όμως εταιρείες όπως η Ford και η Opel, που μπορεί βέβαια να ανήκουν σε μεγαλύτερους ομίλους, αλλά σε ομίλους που έχουν την έδρα του σε άλλη Ήπειρο με τελείως διαφορετικό αγοραστικό κοινό και με άλλες αναγκες, δεν είναι εύκολα να φτιάξεις οικονομίες κλιμάκας. Και ούτε φυσικά να δημιουργήσεις μια "παρακαταθήκη" από brands που να μπορούν να καλύπτουν όλες τις κατηγορίες. Οπότε είναι άτοπο να συγκρίνεις τι έκανε η Opel με το τι έκανε το VAG.
Η σωστή σύγκριση είναι τι έκανε η GM σε σχέση με την VAG, που ακόμα η δεύτερη βλέπει τη σκόνη της πρώτης. Να ναι καλά η ΤΟΥΤΟΤΑ που απείλησε τους Big Three, γιατί αν περιμέναμε από τον Πιεχ....

giannisARIS
04-08-10, 15:10
φιλε οσο οραια και να παραθετεις τα επειχηρηματα σου και μονο που λες (Πάντως πλέον η AUDI δε βλέπω πως έχει εκτοξευτεί προς τα πάνω. Ποιο πολύ για μια μπερδεμένη εταιρεία που δεν ξέρει τι βγάζει τη βλέπω. Έχοντας μεγάλα πολύτελή αυτοκίνητα, sport μεσσαία και wanabe supercar.
Συνεχίζει να είναι στην σκιά των "μεγάλων" όμως και να είναι ΜΟΝΙΜΑ ΤΡΙΤΗ.)με κανεις να σταματω την κουβεντα.δεν νομιζω να συμφωνει κανεις μαζι σου...καλη συνεχεια και μακαρι τα opel που αγωραζεις να σου βγαινουν λιρα 100.

pro_crossaro
04-08-10, 15:40
Ποιος διαφωνεί στο ότι η AUDI είναι μόνιμα πίσω από την BMW και τη MERCEDES...:eek:
Πλάκα με κάνεις?

Α και μιας και το θυμήθηκα θυμάσαι το πρόβλήμα με τα πρώτα ΤΤ που έστειλε πολύ κόσμο στα θυμαράκια...

Α και κάτι ακόμα. Δεν παίρνω Opel, ούτε θα έπαιρνα κάποιο καινούργιο αυτοκίνητο γενικά. Ασχολούμαι μονάχα με παλιά αυτοκίνητα προς το παρόν. Και ενημερωτικά δεν είμαι μέτοχος της Opel.

Giannis_Patra
04-08-10, 15:49
Η σωστή σύγκριση είναι τι έκανε η GM σε σχέση με την VAG, που ακόμα η δεύτερη βλέπει τη σκόνη της πρώτης. Να ναι καλά η ΤΟΥΤΟΤΑ που απείλησε τους Big Three, γιατί αν περιμέναμε από τον Πιεχ....[/QUOTE]

ayto einai to pio swsto apo ola osa exoun ypothei.......blepei tin skonh ths akoma kai otan h general motors antimetopize oikonomika problhmata kai apla apo tin proth thesh epese ystera apo 25 xronia protias sthn 2h........h general motors htan einai kai tha einai h megalyterh aytokinitobiomixania ston kosmo kai pote h vw den tha kataferei na tin kseperasei....oysiastika otan agorazeis ena aytokinito opel , agorazeis GENERAL MOTORS......to idio aytokinito kykloforei kai stin ameriki os saturn astra , saturn sky ( opel gt ) sthn rossia chevrolet astra...sthn agglia vaxual astra kai stin aystralia me to shma ths holden......GIA NA MAS PEITE POTE?? h VW kataskeyase ergo texnhs opws to CHEVROLET CORVETTE ZR1 me ton thyriodh V8 kinitira o opoios exeis spasei rekor aksiopistias kai apodoshs h opws to thryliko CAMARO opoy aythn thn stigmh exei prokalesei patago stin ameriki kathos 1 stous 2 agorastes sport aytokiniton epilegei camaro kai poly syntoma tha kykloforisei kai stin europh se timh sok!!! Gia na doume se ligo kairo meta tin kykloforia tou chevrolet volt kai tou opel ampera stin eyroph opou tha kykloforhsoun ta apokleistika hlektrika oxhmata ths etairias me batataries sxediasmenes kai ekseligmenes apokleistika apo tin General Motors kai eggyhsh antoxhs batarias 160.000 xlm h 7 xronia...tha trexoun kai den tha ftanoun.....perimenw episeis pws kai pws se ligo kairo pou tha kykloforhsei to neo astra OPC me 304 ippous pws tha to xonepsoun ekei stin Vw kathos Tous dilitrous tsi tous exoun ftasei hdh sta oria tous....2,2 bar piesh turbo gia na apodosoun 265 aloga !!!(seat leon cupra r).....hdh to insignia OPC den exei antagonisti apo montelo tis Vw...to idio problepw siga siga na ginetai kai me to epomeno astra opc.....

nightfall
04-08-10, 18:33
φιλε οσο οραια και να παραθετεις τα επειχηρηματα σου και μονο που λες (Πάντως πλέον η AUDI δε βλέπω πως έχει εκτοξευτεί προς τα πάνω. Ποιο πολύ για μια μπερδεμένη εταιρεία που δεν ξέρει τι βγάζει τη βλέπω. Έχοντας μεγάλα πολύτελή αυτοκίνητα, sport μεσσαία και wanabe supercar.
Συνεχίζει να είναι στην σκιά των "μεγάλων" όμως και να είναι ΜΟΝΙΜΑ ΤΡΙΤΗ.)με κανεις να σταματω την κουβεντα.δεν νομιζω να συμφωνει κανεις μαζι σου...καλη συνεχεια και μακαρι τα opel που αγωραζεις να σου βγαινουν λιρα 100.

Το συμπερασμα οτι δεν συμφωνει κανεις μαζι του απο που προκυπτει....Το οτι οι γερμανοι προτιμουν το ενχωριο προιον τους που ειναι η VW δεν το αναγαγει αυτοματα και στο καλυτερο..και ιδιως απο εταιριες οπως η οπελ με μεγαλη ιστορια.Και εμεις προτιμουμε τα ελληνικα προιοντα οπως το κρασι αλλα αυτο δεν το καθοριζει σαν το καλυτερο της ευρωπης.Η αξια μεταπωλησης της οπελ στην γερμανια ειναι συνδεδεμενη με τις ιδιετεροτητες της ενχωριας αγορας και οχι με το ποσο αξιολογη ειναι σε σχεση με την vw.

opcastras
04-08-10, 19:00
Το συμπερασμα οτι δεν συμφωνει κανεις μαζι του απο που προκυπτει....Το οτι οι γερμανοι προτιμουν το ενχωριο προιον τους που ειναι η VW δεν το αναγαγει αυτοματα και στο καλυτερο..και ιδιως απο εταιριες οπως η οπελ με μεγαλη ιστορια.Και εμεις προτιμουμε τα ελληνικα προιοντα οπως το κρασι αλλα αυτο δεν το καθοριζει σαν το καλυτερο της ευρωπης.Η αξια μεταπωλησης της οπελ στην γερμανια ειναι συνδεδεμενη με τις ιδιετεροτητες της ενχωριας αγορας και οχι με το ποσο αξιολογη ειναι σε σχεση με την vw.

+1 η καλητερη απαντηση

thodoris
04-08-10, 19:25
[QUOTE=Billis21;311843]συγνωμη κιολας φιλε μου αλλα οι γερμανοι σαν λαος εχουν αποδειξει πολλες φορες οτι ειναι ενα ματσο βλακες!!!!

μακαρι εδω στο Ελλαντα να ειχαμε μονο το 10% της ''βλακειας'' που εχουν οι Γερμανοι.....!
ισως τοτε να ειμασταν ολοι κατα 10% καλυτεροι...και σαν ανθρωποι και σαν κρατος!

astracosmo1800
09-03-11, 11:42
μια ερωτηση απο μενα πιο θεωρειται πιο γρηγορο astra h 1.8 ή tsi 140? επειδη εχω μπει και στα 2 αυτοκινητα και ας πουμε 0-220 το κανανε σε παραπλησιο χρονο γυρω στα 55 δευτερολεπτα ισως το astra να εκανε 1-2 δευτερολεπτα πιο λιγο. κ επισης κ τα 2 κοφτιαζουν στα 220. Μιλαω για μαμα και τα 2 οχι βελτιωμενα. δεν ειχα την πολυτελεια του χρονου να μετρισω ρεπριζ κ 0-100 Πια η αποψη σας οποιος γνωριζει...

mitsoss
09-03-11, 18:33
prwsopika 8a sta8w sthn ekswterikh emfanisei.as sygkrinoume ta 3 teleytaia opel me ta 3 telaiytea golf?peste m th diafora blepoume sta golf(sxedon kamia)me sxesh me ta opel (arksetes gia na to peis ena diaforetiko amksi)?

ogigis
09-03-11, 19:06
Αφού διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια...Να πω και εγω τη ταπεινή μου γνώμη...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ καλύτερου αμαξιού το ότι το ενα αφήνει δυο κολώνες πίσω το άλλο ή ότι το Χ πουλήσε 10.000.000 περισσότερα αμάξια...Αυτά τα λέγαμε στο Δημοτικό...Η ποσότητα και η ταχύτητα δεν είναι κριτήρια...Με την ίδια λογική ένα Lada Drugster (λεμε τώρα) που είναι πιο γρήγορο από μία Ferrari...είναι καλύτερο...Το εσωτερικό του ΙV είναι μακράν καλύτερο από το προηγούμενο Astra. Το σημερινό Astra ίσως εχει και το καλύτερο εσωτερικο σε όλες τις κατηγοριες με μόνο μειονέκτημα ότι υπολείπεται στην υφή της επενδυσης της κονσολας από αυτή του GOLF. Αν και είναι και θέμα γούστου όλα αυτα. Οποιοδήποτε αμάξι και να έχεις μπορεί όντως να πέσεις σε κατασκευαστικό πρόβλημα..Δηλαδή το δικό σου Astra να το τρέχεις κάθε μήνα συνεργειο και του γείτονα να το κρατησει 20 χρόνια χωρίς βλάβη. Οι Tsi τα προβλήματα που βγάζουνε (εφόσον το δουλέυεις στο κόκκινο) είναι 2 συγκεκριμένες βαλβίδες και η λεγόμενη "κούνια". Αυτα είναι τα πιο συχνά προβλήματα. Το ξαδερφάκι μου έχει το IV 140PS και είναι πολύ ηρεμος οδηγός στα 4 χρόνια μόνο βενζίνη βάζει. Στα AStra αυτο που εχω παρατηρήσει είναι τα προβλήματα στις αντλίες (νερού, βενζίνης). Απο κει και πέρα όταν αγοράζεις αμάξι είναι ΠΑΓΙΟΣ κανόνας να παίρνεις καλύτερα το Facelift ή τουλάχιστον περίμενε κανα 1,5 χρονο...Γιατί όλο και κάτι βγάζουνε και το διορθώνουνε στην πορεία...ΑΚόμα και τα MErcedes έχουνε ανακλήσεις. Αυτό που είναι γεγονός είναι ότι ηι VW έχει ξεφύγει με τις τιμές της...Σε σημείο που να παίρνεις Audi με τα ίδια λεφτά...Και το υπερβολικό είναι ότι αν το αμαξι κάνει 20.000 η τελική του τιμή είναι 21.500 τα επιπλεον εξοδα που βάζουνε δεν παίζονται..σε σημείο να νοιώθεις μ$$$$κας. Αυτό που θα ήθελα απο τα τωρίνα μοντέλα της Opel είναι λίγοτερη κατανάλωση και ελαφρυτερα αμάξια...(Meriva, Astra)......και να τελειώσω λέγοντας...περι ορεξέως κολοκυθόπιτα...Και να ξέρετε ότι όσο το σκίζεις το αμάξι τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει βλάβη...

capthookb
07-09-12, 15:58
Τι έγινε; Γκρεμίστηκε κανένας φούρνος;
Θα υιοθετήσει ημιάκαμπτο η VW στο νέο Golf ή είναι ράδιο αρβύλα;
Γι' αυτό άραγε θα είναι και 100kg ελαφρύτερο;

Disturbed
07-09-12, 16:04
100 κιλά ;;
Λένε για 1050 κιλά

NIKOS.OPC
07-09-12, 16:09
Πολλαπλων συνδεσμων θα εχει πισω,σιγα μη γυρισει χρονια πισω η vw.

capthookb
07-09-12, 16:13
Διάβαζα για 100kg μείωση σε σχέση με το απερχόμενο και πως ημιάκαμπτο θα έχει στις φθηνές εκδόσεις ενώ πολλαπλούς σε ακριβότερες.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά.

Disturbed
07-09-12, 16:14
http://trcoff.blogspot.gr/2012/09/2013-volkswagen-golf-vii.html

Καλή πατέντα θα είναι και αυτή με την απενεργοποίηση κυλίνδρων μέχρι τα 50 χιλιόμετρα

NIKOS.OPC
07-09-12, 16:15
Για ακομα μια φορα το group ειναι χρονια μπροστα!

capthookb
07-09-12, 16:30
Από το γερμανικό φυλλάδιο της vw:
1205kg TSI 85 ps
1268kg TSI 140 ps
1295kg TDI 105 ps
1354kg TDI 150 ps

Για την ανάρτηση δε βρήκα κάτι στο φυλλάδιο.
Πάντως είναι λίγο κουλό να βγάλουν 2 εκδόσεις με διαφορετική ανάρτηση. Τι, θα έχουν και διαφορετικό πάτωμα/διαμόρφωση στο πίσω μέρος;

NIKOS.OPC
07-09-12, 16:54
Εξωτερικα ειναι πολυ ασχημο(αν και ειναι υποκειμενικο)...

''ζυγίζει μόλις 1.050 κιλά, 100 κιλά λιγότερα σε σχέση με το Golf 6. Η Volkswagen αναφέρει ότι η μείωση των κιλών αυτών επιτεύχθηκε κατά 38 κιλά λόγω της λεπτότερου χάλυβα και αλουμινίου στο σώμα του αυτοκινήτου, κατά 26 κιλά λόγω των αλουμινένιων μερών στο σασί, 12 κιλά από τον εξοπλισμό και 3 κιλά από τη νέα καλωδίωση. Το συνολικό βάρος του Golf στην βασική έκδοση ανέρχεται στα 1.050 κιλά''

πηγη autoblog.gr

~astraxan~
07-09-12, 19:07
τσιγαροχαρτα ριζλα ασημενια δηλαδη..
μειωσαν την ποιοτητα κατασκευης για οικονομια καυσιμου ...

capthookb
07-09-12, 19:59
Το πιο ελαφρυ δεν σημαινει ταυτοχρονα λιγοτερο ποιοτικο

nightfall
07-09-12, 20:16
εξαρταται τα υλικα που χρησιμοποιεις για να πετυχεις εξοικονομηση βαρους και η συγκεκριμενη εταιρια σε αυτη την κατηγορια δεν νομιζω να εβαλε η να αντικατεστησε με κατι ιδιαιτερο...