PDA

Επιστροφή στο Forum : Amortiser

Bictor
12-07-05, 20:10
Kalispera se olous paidia...molis gyrisa apo diakopes se bolo-skopelo-aloniso kai mathenw oti to pisw aristera amortiser ta eftise bgazei ladia kai paw gia allagma!!!
Twra to thema einai to e3eis:na alla3w amortiser kai elatiria i mono amoriser??thelw kalitero kratima alla de thelw na kopaniete san trelo kai arxisoun na trizoun ta panta meta apo kairo...
kai pia amortiser tha protinate??

Tnanx kai kales diakopes se olous!!

tedo
12-07-05, 20:30
stin dromon mou ipan gia ta irmcsher oti kratane kai den to kanoun kai koudounistra.

Bictor
13-07-05, 02:34
nomizw oti stin dromwn logiko einai na sou protinoun proionta irmcsher...
an pas stin aniprwsopia tis koni ti tha sou protinei bilstein???mallon koni tha protinei...
de 3erw kiolas mporei na einai ontws etsi kai na douleoun kala panw sto astra!!

MOYTPO
13-07-05, 11:02
Θα παρεις aftermarket αμορτισερ και θα κρατησεις τα μαμα ελατηρια. Θα ψαξεις κατι σε bilstein μαυρα, sachs advance, Koni κοκκινα τα οποια ειναι ιδια σε διαστασεις των μαμα αμορτισερ (δεν ειναι χαμηλωματος δηλαδη) αλλα ειναι πιο σκληρα απο τα μαμα. Ειναι δηλαδη "advanced".
Τωρα για μαρκα και οι τρεις που σου ειπα ειναι πολυ καλες, δες πρωτα τι λεφτα εχεις και μετα δες τι μπορεις να παρεις.

tax
13-07-05, 16:44
Αν θές να αλλάξεις ελατήρια σκέψου και προς μεταχειρισμένα...

Πέφτει αρκετά η τιμή οτυς χωρίς να πέφτει η απόδοσή τους[αρκεί να μπορούν να σου πιστοποιήσουν,αν όχι τη χιλιομετρική ηλικία τους,τουλάχιστον την ηλικία τους σε μήνες] και βελτιώνεται ριζικά η οδική συμπεριφορά!

clutchmaster
13-07-05, 17:24
den kserw,pantws metaxeirismeno amortiser den tha epairna me tipota.

shmera to prwi phra ta bilstein b4, ta mayra dhladh,150 eyrw edw stis serres.
alliws koita tpauto.gr, gyrw sta 140 exoun ekei. 150 eyrw gia kainourgio bilstein pisteyw oti aksizei kai den einai kai tosa polla lefta pia,"odigikh asfaleia" agorazeis. ;-)

Bictor
13-07-05, 17:24
kai egw basika skeftomoun na kratisw ta mama elatiria kai na balw koni kokkina i kitrina!!twra to thema einai oti thelw ligo xamiloma mias kai de tha ala3w elatiria...opote me ta kokkina de tha exw xamiloma!!ta kitrina kopanane poli??

13-07-05, 18:03
ma nomizo omos oti prepei na alakseis kai elathrha gia na xamiloseis sosta???

Bictor
13-07-05, 18:36
an to amortiser einai pio xamilo apo to ergostasiako nomizw oti xamilwneis kai apo kei..den eimai kai sigouros as mas peis kapoios pou 3erei kalitera!!ta 150e pou les clutc den mou fenonte polla gia amortiser!!!

clutchmaster
14-07-05, 00:31
oxi sigoura den einai polla kai propantwn gia bilstein...

Bictor
14-07-05, 00:46
dld clutch les bilstein vs koni = BILSTEIN?
pia bilstein protineis?den thelw na einai toso sklira oste na kopaniemai..

clutchmaster
14-07-05, 00:58
koita ta koni kserw oti einai koryfh alla egw proswpika den exw empeiries opote den tha ta kathgorisw. egw pantws apofasisa yper twn bilstein (mayra) giati prwton den eixa ayto to kairo fragka gia spatales kai deyteron sigoura me ta bilstein den tha ginei koutsouro,pragma pou ithela na apofygw giati to aytokinhto tha xamhlwsei kai 3,5 pontous...

tedo
14-07-05, 08:48
ehete na protinete kati gia to vectra ,den to thelo omos koudounistra.

ARGI
14-07-05, 09:10
Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους

και να γινει κατανοητο απο ολους

στα OPEL αμορτισερ πολυ καλυτερο απο το μαμα χωρις να κοπαναει

και σε οικονομικη τιμη

εχουμε 4 επιλογες

1) ZACHS

2) BOGE

3) ALCO

4) απο το ιδιο μοντελο αλλη π.χ. SPORT εκδοση πιο ενισχυμενο απο αυτο που φοραμε μαμα

Απο εκει και περα παμε σε αλλης κατηγοριας αμορτισερ αν εχουμε αυξημενες απαιτησεις απο την αναρτηση μας εχοντας υποψιν οτι θα κανουμε καποιους συμβιβασμους στο θεμα της ανεσης αυτο ειναι ξεκαθαρο
π.χ. KONI κοκκινα κιτρινα BILSTEIN κιτρινα sport , sprint πιο ακριβα και πιο σκληρα σε αποσβεση

στο δικο μου φοραγα ZACHS χαιροσουνα να πεφτεις σε λακκουβες
δεν κοπαναγε καθολου

tedo
14-07-05, 09:13
i lusi tis dromon se amortiser kai elatiria itan tis irmscher peripou sta 800 euro topothetimena, kapou ekei pes mou.

Corsa-GR
14-07-05, 09:40
tedo mporeis na anoikseis ena topic sto vectra section gia tis anartiseis sou :

Bictora mias kai to diko sou pernei Bilstein ego 8a elega ta maura...

einai kai ftina :) kai oxi poli sklira :)

kai ean eini gia ri8mizomena nomizo koni kitrina :)

tedo
14-07-05, 09:53
ama ixera na anoigo topic tha eiha anoixi 300.

Antonis_SP
14-07-05, 09:56
http://www.opel-club.gr/templates/fiblack3d/images/lang_english/post.gif rules...

14-07-05, 14:43
miso lepto giati tha karafliaso!! 150 euro ta tessera amortiser i to ena???

Corsa-GR
14-07-05, 14:57

ta 4 re!! ta bilst ta mayra exoun fore8ei para poli !! :)

14-07-05, 15:02
ara me 300 peripou vazeis amortiser ellathria xamilomatos!

IRMSCHER
14-07-05, 15:05
αμορτισέρ ή ελατήρια ?

ARGI
14-07-05, 15:08

εχουμε και για το δικο σου προσφορες

Bictor : εγω θα προτεινα σε πιο οικονομικες λυσεις τα πιο ενισχυμενα αμορτισερ του ASTRA G SPORT με ελατηρια χαμηλωματος ή σε αλλη μαρκα ALCO για αρχη και μετα βλεπεις
αν πας απευθειας σε αμορτισερ koni bilstein κιτρινα που ειναι και πολυ πιο σκληρα με ελατήριο χαμηλωματος και μετα να βαλεις ελατηριο μπορει να μην σαρεσει το κοπανημα

ARGI
14-07-05, 15:12
αμορτισέρ ή ελατήρια ?

στο ASTRA F και τα δυο τοποθετημενα και με ευθυγραμμιση

για το CORSA C τα αμορτισερ πανε λιγο πιο πανω σε τιμη λογω των μπροστα γονατο

14-07-05, 15:16
mpa den me peirazei to kopanima katholou!! arkei na min agorazo lakouves!

psariatros
14-07-05, 16:01
Εγώ μάγκες έβαλα με 500¤ Bilstein sport και βρήκα την υγειά μου. Το αμάξι στρίβει απίστευτα καλά. ¶φησα τα μαμά ελατήρια πάνω προς το παρόν. Είμαι ενθουσιασμένος. Αν έχεις τα λεφτά βάλτα και θα με θυμηθείς. Ότι χάνει σε άνεση σε αναπηδήσεις το κερδίζει στις στροφές που τις παίρνει απροβλημάτιστα.

tedo
14-07-05, 19:04
uparhi site elliniko?

tedo
14-07-05, 20:55
vrika tilefono tis bilstein stin ellada horis hreosi gia plirofories alla ores grafeiou :8001190500 gia opoion endiaferete.

Sdoup
15-07-05, 00:20
vasika 8elo na ta allajo k go giati ta ellathria den exoun katsei kala sta mama amortiser..... mono h bilstein exei vgalei gia to Caro mou k rotao .....einai poly sklhra ?! h na perimeno tin Koni pou ri8mizeis k sklhrothta ?!

Vassilis
15-07-05, 00:46
prepei na xei vgalei kai i sachs bill

15-07-05, 00:55
ta koni einia polu poio akriva??? kai an rithmizontai poies diadikasies akoloutheis??? thelei polu douleia?

Vassilis
15-07-05, 00:58
tou koni ta ruthmizeis aptous purgous m ena kleidi

clutchmaster
15-07-05, 01:35
500 eyrw gia bilstein sport b6 th thewrw akribh timh...

elpizw na ekanes mia ereyna agoras prwta,ektos an den se endiaferei kai poly...

Bictor
15-07-05, 01:38
elatiria den allazw sigoura pros to paron...mono amortiser,opote me blepw gia koni i gia bilstein!!
mia dieukrinistiki erwtisi gia psiloberdeutika, me ta amortiser (koni i bilstein) tha xamilwsei to ama3i kai an nai poso?giati de to thelw poli pio xamilo!sto garaz tis polikatikias kai mama pou einai otan bgainw briskei... :(

Tiesto esi ti anartiseis exeis?

clutchmaster
15-07-05, 01:54
me amortiser mono den xamhlwnei.

ta bilstein b6 sport px einai normal mhkous apla pio sfhxta. ayto se endiaferoun...

Vassilis
15-07-05, 02:42
sachs performance me vogtland

Gregls
15-07-05, 03:08
Koni ή bilistein με H&R ειναι οι καλυτερες λυσεις, και αμεσως μετα H&R αμορτισερ ελατηρια αλλα οχι ρυθμιζομενα.

ARGI
15-07-05, 08:54
koni κιτρινα για μενα η ρυθμιση ειναι πανευκολη και μεγαλο πλεονεκτημα
στο δρομο αναλογα με το πως κινεισαι και το που κινεισαι

για ελατηριο χαμηλωματος με koni kitrina h bilstein kitrina
θα προτεινα οτι πιο μαλακο ελατηριο υπαρχει στην αγορα vogtland ή H&R

Bictor
15-07-05, 12:28
Paidia euxaristw poli olous gia tin boitheia sas...nomizw oti exw katastala3ei sta koni kitrina me mama elatiria kai argotera blepoume...Loipon sas afinw pali se 1 writsa tin kanw pali gia tin sinexeia twn diakopwn mou!!

Bye Bye all have fun....... :) :)

tedo
15-07-05, 16:58
uparhei kanena site na protini kati gia vectra?

pipinos1976
23-07-05, 14:45
Διαβάζοντας κάποια post νωρίτερα είδα ότι φτηνή λύση για αμορτισερ σε Astra G είναι τα AL-KO. Αυτά τα αμορτισέρ φόρεσα κι εγώ μαζί με ελατήρια χαμηλώματος G & M τα οποία είναι όμως πολύ πολύ χαμηλά σε σημείο που να μην μπορεί το αυτοκίνητο να οδηγηθεί στους ελληνικούς δρόμους. Σκέφτομαι, λοιπόν, δύο λύσεις και παρακαλώ, αν κάποιος από αυτούς που ξέρουν για τα AL-KO, μπορεί να βοηθήσει να γράψει ένα post καθώς το αυτοκίνητο πρέπει να ετοιμαστεί για καλοκαιρινές διακοπές μέχρι τέλος του μηνός.

Λύση 1: Η λύση αυτή είναι η πιό φτηνή με κόστος απλά 40€. Απλά βγάζω τα ελατήρια, βάζω πάλι τα μαμά (είναι τα μαλακά καθώς το αυτοκίνητο είναι elegance) και τελείωσε η υπόθεση. Δεν ξέρω όμως αν τα AL-KO είναι πολύ σκληρά για τα μαμά ελατήρια και μήπως δεν συνεργάζονται. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά παρακαλώ να με ενημερώσει.

Λύση 2: Η λύση αυτή είναι ακριβή. Κοστίζει ανάλογα με το τι ακρίβώς θα κάνω από 200€ μέχρι 350€. Αγοράζω άλλα αμορτισέρ(λέω για Bilstein μαύρα) και τα φοράω στα μαμά ελατήρια ή αγοράζω και ελατήρια, αλλά όχι χαμηλώματος, απλά λίγο πιο σκληρά από τα μαμά.

Ποια λύση προτείνετε εσείς; Σκεφτείτε μόνο ότι το αυτοκίνητο στην καλύτερη περίπτωση θα ζήσει άλλα 3-4 χρόνια, το πιο πιθανό είναι όμως να πουληθεί στους επόμενους 9-18 μήνες. Φυσικά και το κόστος μετράει πολύ σε όποια λύση διαλέξω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω κάποιος να ξέρει τι ακριβώς παίζει με τα αμορτισερ αυτά.

23-07-05, 14:52
phgaine se enan amortisera!!! kai pes tou thelw apostates gia na psiloso ligo to amaksi!! (exo tin entuposi oti mpainoun kai se sena!!! kai einai kai polu fthini kai lusi pou mporeis an thes pali polu eukola na to ksanakatevaseis to amaksi!

Bictor
04-09-05, 23:51
aurio me to kalo tha foresw ta kainourgia lastoixa kai to epomeno bima einai oi anartiseis...opws eixame pei kai pio palia eixa katala3ei sta koni kitrina rithmizomena...mou eipan omws ota ta koni den kanoun gia to astra oti mporei na ipar3ei problima sto tholo kai oti kaliteri lisi einia ta bilstein kitrina!!ta bilstein sprint 3erei kaneis an einai sto idio mikos me to mama i xreiazete kai xamiloma to ama3i??

Stilskin
05-09-05, 00:28
Ta Sprint syndyazontai me elathria xamhlomatos. An den thes xamhloma tote epelexe ta Bilstein Sport.

Gregls
05-09-05, 02:00
Bictor αυτο που σου ειπαν μαλον δεν ειναι αληθεια αφου οποια ετερια κατασκεβαζει αναρτησεις για συγκεκριμενο μοντελο φροντιζει να μην εχει τετεια προβληματα.

ARGI
05-09-05, 09:01
aurio me to kalo tha foresw ta kainourgia lastoixa kai to epomeno bima einai oi anartiseis...opws eixame pei kai pio palia eixa katala3ei sta koni kitrina rithmizomena...mou eipan omws ota ta koni den kanoun gia to astra oti mporei na ipar3ei problima sto tholo kai oti kaliteri lisi einia ta bilstein kitrina!!ta bilstein sprint 3erei kaneis an einai sto idio mikos me to mama i xreiazete kai xamiloma to ama3i??

αυτες τις μ@λ@κιες για τα KONI ποιος αχρηστος τις λεει ?

για περνα απο ΓΑΛΑΤΣΙ να ερθεις στα ισια σου

με τα KONI κιτρινα δεν χαμηλωνει το αμαξι ουτε με τα BILSTEIN SPORT

Με τα BILSTEIN SPRINT θα χαμηλωσει ειναι πιο κοντα αμορτισερ σε υψος κααι πιο ακριβα

vidas
05-09-05, 13:57
Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο ερώτημα το είχα θέσει και εγώ στον αμορτισερά μου: τα sprint είναι πιο κοντά από τα bilstein τα μαύρα που φορούσα? Και αυτός ανενδωτος μου είπε πως όχι. Μάλιστα έβαλα τα δύο αμορτισέρ το ένα δίπλα στο άλλο και είχαν το ίδιο μέγεθος (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε). Και επέμενα κιόλας γιατί ήθελα πως και πως να χαμηλώσει λιγάκι...

ARGI
05-09-05, 14:06
Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο ερώτημα το είχα θέσει και εγώ στον αμορτισερά μου: τα sprint είναι πιο κοντά από τα bilstein τα μαύρα που φορούσα? Και αυτός ανενδωτος μου είπε πως όχι. Μάλιστα έβαλα τα δύο αμορτισέρ το ένα δίπλα στο άλλο και είχαν το ίδιο μέγεθος (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε). Και επέμενα κιόλας γιατί ήθελα πως και πως να χαμηλώσει λιγάκι...

εχουμε και λεμε

αμορτισερ χαμηλωματος = χαμηλωνει το αμαξι ανεξαρτητως ελατηριων μαμα ή aftermarket χαμηλωματος και μη
γιατι εχουν πιο κοντο εμβολο μεσα (η μπουκαλα ειναι η ιδια στα παλαιου τυπου αμορτισερ σαν το δικο σου )εχει

το εχω δει σε ASTRA G SEDAN πενταμπουλονο με κουστουμι IRMSCHER
ALL AROUND

vidas: θα καταλαβες για ποιο αυτοκινητο μιλαω εαν εχεις απορια ρωτησε τον

Bictor
05-09-05, 17:30

αυτες τις μ@λ@κιες για τα KONI ποιος αχρηστος τις λεει ?

για περνα απο ΓΑΛΑΤΣΙ να ερθεις στα ισια σου

με τα KONI κιτρινα δεν χαμηλωνει το αμαξι ουτε με τα BILSTEIN SPORT

Με τα BILSTEIN SPRINT θα χαμηλωσει ειναι πιο κοντα αμορτισερ σε υψος κααι πιο ακριβα

De mou eipe oti tha xamilwsei to ama3i me ta koni oti den kanoun mou eipe kai tha exw problima!!tespa otan les galatsi enooeis kapou sigekrimena i genika galatsi??giati kai auto pou piga dipla apo to galatsi itan stin lamprini!!

gosta100
30-12-05, 02:19
Καλησπέρα και από μένα,
Επειδή τα αμορτισέρ και του δικού μου χτυπάνε λίγο πίσω, έχει 55.000 km περίπου, ρώτησα την Dynamotors για μαμά αμορτισέρ και μου είπανε: 550 Ε με τοποθέτηση, ακριβά δεν είναι; Θα ήθελα κάτι που να έχει την απόδοση του μαμα και ακόμα και πιο άνετο δε με πειράζει, έχετε να προτείνετε κάτι και καποιο ενδεικτικό πλαίσιο τιμής;

Vassilis
30-12-05, 03:22
ta sachs advance (etsi den legontai re louka?). einai ta mama tis opel pou foraei to sport an thumamai kala. ta vrikseis nomizw sta misa lefta :)

corsac14
30-12-05, 10:11
Καλησπέρα και από μένα,
Επειδή τα αμορτισέρ και του δικού μου χτυπάνε λίγο πίσω, έχει 55.000 km περίπου, ρώτησα την Dynamotors για μαμά αμορτισέρ και μου είπανε: 550 Ε με τοποθέτηση, ακριβά δεν είναι; Θα ήθελα κάτι που να έχει την απόδοση του μαμα και ακόμα και πιο άνετο δε με πειράζει, έχετε να προτείνετε κάτι και καποιο ενδεικτικό πλαίσιο τιμής;
Μήπως στην τιμή σου είπανε ότι είναι μέσα και τα δύο μπροστινά top mounts;

Corsa-GR
30-12-05, 10:20
sachs advantage einai to idio amortiser pou foraei to corsa sport (liiiiigo pio skliro)..
distixos se astra den gnorizo ti foraei.. :( sorry mate

gosta100
30-12-05, 11:38
Επειδή είμαι και λίγο άσχετος με το αντικείμενο δεν ξέρω περί top mounts, απλώς μου είπε πως θα αλλάξει και βάσεις (?) αλλά όχι ελατήρια. Από τιμές που είδα γενικά μου φάνηκε ακριβά, πόσο κάνει περίπου η τοποθέτηση;

corsac14
30-12-05, 13:43
Επειδή είμαι και λίγο άσχετος με το αντικείμενο δεν ξέρω περί top mounts, απλώς μου είπε πως θα αλλάξει και βάσεις (?) αλλά όχι ελατήρια. Από τιμές που είδα γενικά μου φάνηκε ακριβά, πόσο κάνει περίπου η τοποθέτηση;
Αυτά μάλλον εννοούσε. Κοστίζουν για το Corsa τουλάχιστον 55 ευρώ το ένα. Τα εργατικά για την όλη δουλειά στη Dynamotors είναι 60 ευρώ επομένως βγάζεις από το σύνολο 170 ευρώ και βρίσκεις πόσο κοστίζουν τα αμορτισέρ που σου βάζουν.

gosta100
30-12-05, 19:05
Δηλαδή με λίγα λόγια το κόστος των αμορτισέρ είναι γύρω στα 350Ε και πάλι πολύ μου φαίνεται. Λέω να πάω σε κάποιον άλλον για αλλαγή αλλά φοβάμαι μήπως με bilstein (ή άλλης μάρκας αμορτισερ) χαλάσει η χημεία του αυτοκινήτου. Τα μαμά τα πουλάνε και στο εμπόριο ή τα φέρνει μόνο η Opel; Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στο χώρο των αμορτισέρ;

dimpas
30-12-05, 20:35
Sorry αλλά θα κάνω μια παρέμβαση !
Νομίζω ότι το χαμήλωμα στο αμάξι γίνεται μόνο από τα ελατήρια ! Αυτά είναι που καρατάνε το βάρος του στο δρόμο και όχι τα αμορτισέρ ! Τα αμορτισέρ ελένχουν την ταλάντωση του ελατηρίου και είτε μπορεί να είναι normal είτε μαλακά είτε σκληρά (το ίδιο και με τα ελατήρια) Στα αμορτισέρ υπάρχουν δύο χαρακτηριστικά το bound kai to rebound . Είναι το πόσο εύκολα συμπιέζονται και το πόσο εύκολα αποσιμπιέζονται .
Με βάση αυτά έχουμε και λέμε : Αμορτισέρ χαμηλώματος είναι αυτό που έχει κοντίτερο έμβολο και κάνει με την χρήση πιο κοντού ελατηρίου.Όταν βάζουμε κοντήτερα ελατήρια με μαμά αμορτισέρ τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε μια λακούβα να τερματίσει το αμορτισέρ και να σπάσει ! (εδώ πρέπει να τονίσω και την ΜΕΓΑΛΗ χρησιμότητα των BUMP STOP -λάστιχα κρούσης-).
Όταν απο την άλλη βάζουμε αμορτισέρ χαμηλόματος με μαμά ελατήρια τότε συμβαίνει το αντίθετο . Το ελατήριο λόγο του πιο κοντού αμορτισέρ συμπιέζεται περισσότερο και δεν έχει την σωστή διαδρομή και σκληρότητα.Και το όλο σύστημα της ανάστησης δεν λειτουργεί στην περιοχή που θα έπρεπε να λειτουργεί .
Από ιδίαν πείρα όταν χαμήλωσα το δικό μου έκοψα λίγο (1+εκ) από τα εμπρός BUMPSTOP γιατί το αμορτισέρ δεν είχε διαδρομή και η όλη ανάρτηση λειτουργούσε πάνο στο BUMPSTOP.
Τώρα ξέρω ότι το KONI ΚΙΤΡΙΝΑ εκτώς κα΄ποιον εξερέσεων δεν κάνου για χαμήλωμα.Πήρα τηλέφωνο στην εδώ αντιπροσωπέια όπου και μου ειπαν ότι μπορώ να τα χρησιμοποιείσω χωρίς φόβο αλλά με την προυπόθεση ότι θα βάλω παντου καινούργια BUMPSTOP. Τα έχω βρεί από γερμανία μισά λεφτά από ότι εδώ (τετράδα καινούργια) και θα τα φορέσω πάραυτα !.Αυτά τα λίγα και από μένα
Καλή Χρονιά παιδιά και πάνω απο όλα η ασφάλεια !

Blackastra
30-12-05, 22:10
ego sto astra mou ebala koni kokkina pou den einai gia xamiloma. an k moy eipan oti mporo na to xamiloso. ta exo rithmismena sti mesi. einai ligo pio sklira apo ta mama. ego eimai polu euxaristimenos. to amaksi otan stribo einai isio k den exo xasei katholoy anesh. ta ebala me 500E

gosta100
31-12-05, 00:28
Μάλιστα, που τα έβαλες μήπως μπορείς να μας πεις; Επίσης, τα αμορτισέρ αυτά πόσο κάνουν;

Blackastra
31-12-05, 04:30
ta ebala se magazi sti serres apo opou katagomai. legete mpoudouris dimitris. asxolitai polu me lastixa, alla exei k anartisis k zantes. timh 530E

Bictor
31-12-05, 17:20
kai exeis ta mama elatiria???

Blackastra
31-12-05, 18:43
nai ta mama. einai ftiagmena gia to mama upsos. mou eipe omos oti an thelo mporo na ta doulepso k me xamiloma alla den ksero poso kala tha leitougoun. ego pantos den prokeite na to xamiloso, eimai arketa euxaristimenos.

gosta100
31-12-05, 19:56
Ο μηχανικός στην Opel, μου πρότεινε επίσης kayaba αμορτισέρ, έχει δουλέψει κανείς με αυτά;

Bictor
28-03-06, 16:34
mia erwtisi ta BILSTEIN B4 (maura) den einai pio sklira apo ta B6?
kai einai kai ta 2 idiou mikous i kapoio einai gia xamiloma?kai an nai poso?

Bictor
28-03-06, 21:31
Loipon itan sto programma i allagi tis anartisis alla mias kai proekipsan ta megara lew na to epispeusw mpas kai prolabw na to balw kai egw!! :)

loipon amortiser tha mpoun bilstein maura i kitrina de to exw apofasisei akoma!!
kai twra prepei na apofasisw gia elatiria...akouw protaseis..mallon tha epile3w ta pio sklira amortiser opote ta elatiria na einai pio malaka...kai gia xamiloma den thelw panw apo 2cm....

vidas
28-03-06, 21:42
Αφού βάζεις ελατήρια τα μαύρα τα ξεχνάς, όπως και τα κίτρινα τα Sport. Πας ντουγρού για Sprint - κίτρινα χοντρομπούκαλα.

Ελατήρια τώρα, H&R είναι παντοφορεμένα και μόνο καλά λόγια ακούγονται. Για το θέμα της σκληρότητας καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον έμπειρο γιατί οι απόψεις διίστανται. Για μαλακά ελατήρια χαμηλώματος πας σε Viden 3 πόντων.

Bictor
28-03-06, 22:36
loipon epeidei exw mperdeutei me ta amortiser meta kai apo tin apantisi tou vida sto "elatiria" as mou e3igisei opoios exei tin kalosini akrivos ti paizei me ta bilstein..akouw mauro kitrina roz tirkouaz xodra lepta ktl...
iparxei enas katalogos pou leei to mauro einai toso skliro xodro i lepto kanei gia xamiloma i oxi ktl...

euxaristw.. lol

Bictor
28-03-06, 23:42
ta h&r poso tha to xamilosoun?kai poso kanoun sto peripou??

28-03-06, 23:45
3.5 220 euro peripou

ARGI
28-03-06, 23:51
Γειτονα αν θες να με ακουσεις

BILSTEIN μαυρα απαγορευονται δια ροπαλου = θα πεταξεις τα λεφτα σου στην κυριολεξια

βαλε τα KONI κιτρινα ρυθμιζομενα να παιζεις και με την σκληροτητα τους μεχρι να βρεις το σημειο που σου αρεσει και να εχεις αμορτισερ για μια ζωη και οπως το θες εσυ σκληρο / μαλακο / μετριο

ελατηρια χαμηλωματος μεχρι 2 cm χαμηλωμα δεν υπαρχουν
ολα ξεκινανε απο 3 cm

εγω θα προτεινα H&R μαλακο ελατηριο υπολογιζε 150€ το πολυ για ελατηρια

για το που θα τα αγορασεις αμορτισερ / ελατηρια
υπαρχει μαγαζι κοντα στην γειτονια μας με καλες τιμες

Bictor
29-03-06, 00:03
basika tha mporouse kapoios mod/admin na enwsei auto to topic me to "amortiser" mias kai einai paraplisia gia na min bgainoume kai offtopic me titlo "amortiser-elatiria"...an to krinetai aparaitito

wraia kai egw gia elatiria ta h&r eixa sto mialo mou alla den thelw perisotero apo 3cm gia den paizei na mporw na bgw apo to garaz me tpt!!
amortiser giati makria apo bilstein? i mono apo ta maura?blepw pollous me bilstein pou den einai disarestimenoi...ta bilstein ta kitrina ti sklirotita exoun?

Stilskin
29-03-06, 00:04
Argi επειδή και εγω το συνδυασμο Sprint με H&R σκέφτομαι προτείνεις σαν καλύτερα τα Koni απο τα Sprint?

clutchmaster
29-03-06, 00:16
koita,bilstein mayra akougetai pws einai mapa. kai egw ayta ebala,alla me elathria xamhlwmatos 3cm B&M. oloi edw bebaia lene oti den mporeis na ta baleis me elathria xamhlwmatos,egw omws, badizontas me to ti leei to TUEV ta ebala. symfwna me to tuev mporeis na baleis se "aplo" amortiser elathria ws 4cm xamhlwma. panw apo 4 cm thes xamhlwmatos (bilstein sprint) opwsdhpote.

me ton syndiasmo bilstein b4+ b&m egw den emeina eyxaristhmenos. to amaksi xorophdaei san katsiki. eriksa arxika to sfalma sta bilstein. wspou odhghsa tou irmscher to astra pou foraei bilstein b4 me h&r. mera me thn nyxta! opote pleon enoxa krinontai ta elathria. xtyphse loipon mia 4ada h&r apo ebay (50 eyrw kainourgia lol) kai me thn prwth eykairia tha ta foresw.

akouw kai kala logia gia ta aeros/ladiou ths kayaba. mhpws na ta dokimaseis?

Vassilis
29-03-06, 00:18
εγω παντως βασιλη εχω ακουσει οτι μετα απο καποια χρονια χαλαει η βαλβιδα ρυσθμισης των koni! δεν ξερω αν ισχυει αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το πω.

οκ bic, θα το κανω merge με το αλλο.

corsakias2002
29-03-06, 00:23
ego sto astra mou ebala koni kokkina pou den einai gia xamiloma. an k moy eipan oti mporo na to xamiloso. ta exo rithmismena sti mesi. einai ligo pio sklira apo ta mama. ego eimai polu euxaristimenos. to amaksi otan stribo einai isio k den exo xasei katholoy anesh. ta ebala me 500E
τι είπες?Δεν ειναι για χαμηλωμα???? :taz:
Μηπως εννοεις οτι ταιριαζουν και σε μή χαμηλωμενο αυτοκινητο??????

clutchmaster
29-03-06, 00:26
mayro b2 ladiou ergostasiako mhkos
mayro b4 aeros/ladiou ergostasiako ypsos
kitrino b6 sport aeros/ladiou ergostasiako ypsos "pio sklhro"
kitrino b8 sprint aeros/ladiou "xamhlwmatos sklhro". an kai xamhlwmatos,exei optika ergostasiako ypsos. ayto pou to kanei "xamhlwmatos", einai eswterika ena plastiko diskaki,pou elatwnei to rebound (thn diadromh tou embolou kata to anoigma tou elathriou dhladh) o logos einai oti prepei na mporei na krathseis "piesmeno" to elathrio xamhlwmatos,pou synithws einai pio konto apo ta "apla" elathria.

exei kai b10-b16 alla ayta den se endiaferoun (pisteyw).

Bictor
29-03-06, 00:52
ara egw pou thelw na to xamilwsw me endiaferei to kitrino b8 sprint aeros/ladiou "xamhlwmatos sklhro" eE?auto tha to xamilwsei apo mono tou to ama3i i se sindiasmo me to elatirio??
opote to thema twra einai
BILSTEIN KITRINO B8 SPRINT vs KONI KITRINO?????

kai gia elatiria h&r xamilomatos 3cm...auta eina standar sklirotitas ktl i paizoun diafora h&r?

clutchmaster
29-03-06, 01:18
oxi bebaia kanena amortiser den xamhlwnei to aytokinhto. to ypsos tou aytokinhtou orizetai mono apo ta elathria.

koita,gia 3ponta egw tha epairna opoiodhpote amortiser apo ayta.
giati ta bilstein b8 synodeyontai kai me kaoio ypshlo kostos.

to TUEV sthn germania epitrepei xamhlwma ews 3 pontwn me kathe amortiser.

metaksy bilstein/koni, egw tha ekleina sta bilstein. ok, kala ta koni, rythmizontai,alla egw ta thewrw kseperasmena. texnologika h koni edw kai xronia exei meinei stasimh. ase po den rythmizontai ola eykola,polla prepei na ta bgaleis gia na ta rythmiseis...

Bictor
29-03-06, 01:28
texnologika h koni edw kai xronia exei meinei stasimh

to exw akouei kai apo allous auto kai gi'auto to logo kleinw perissotero pros ta bilstein...
an ta B8 einai akriva ta B6 den einai pio malaka omws?se ti kostos paizoun peripou?
ta antoistixa se sklirotita me ta koni ta kitrina den einai ta B8?

gia ta H&R milame gia ta spor etsi?oxi ta race?!

clutchmaster
29-03-06, 01:51
koita ta b6 kai b8 kitrina bilstein einai ena kai to ayto amortiser. apla allazei ayto pou sou eipa me to plastiko diskaki gia to rebound. h times tous einai sxedon idies (5-10 eyrw diafora as exoun) antitheta ta bilstein ta mayra einai POLY pio fthna!! alla ok,einai pio malaka. edw skepsou omws,ti zhtas kai ti zanta foras. an den theleis kopanhmata,tha sou synistousa ta mayra.

gia H&R nai gia ta apla spor milame panta...

Bictor
29-03-06, 02:05
zantes exw tis mama kai autes tha parameinoun den tha alla3oun me profil 60ari opote apo kei tha glitwnw ligo kopanima!!

ara twra to thema einai i kitrino sport i kitrino sprint...prepei na koita3w times kai an dw oti i diafora einai mono 10e tote pio na diale3w?to sprint?

clutchmaster
29-03-06, 02:21
ama katelhkses se kitrina kai aporripteis ta mayra,tote tha katapieis to farmaki kai tha pareis ta sprint asyzhthti.

Bictor
29-03-06, 02:28
dld gia farmakwseme kai pes mou timi sto peripou....

geitonaaaaa (ARGI) gia pes to magazi na paw na parw kamia timi kai apo kei...

KAPITALAS
29-03-06, 08:40
wraia kai egw gia elatiria ta h&r eixa sto mialo mou alla den thelw perisotero apo 3cm gia den paizei na mporw na bgw apo to garaz me tpt!!
Min ksexnas oti ta corsa sport einai 1-1,5 cm pio xamila apo ta alla,
ara an valeis 3,5 cm xamiloma tha xamilosei apo tora allous 2-2,5 cm, oxi parapano.
Pou apo oti katalava auto theleis.

ARGI
29-03-06, 09:47
Τα πραγματα ειναι απλα

1)εχεις ενα αμορτισερ που δεν ρυθμιζεται = το τρως στη μαπα δεν μπορεις να το μαλακωσεις δεν μπορεις να το σκληρυνεις οπου εσυ θελεις και οποτε θελεις

2)εχεις ενα αμορτισερ που ρυθμιζεται = παιζεις αναλογα με τα γουστα σου σκληρο μαλακο τις αναγκες σου τον τροπο που οδηγεις τους δρομους που οδηγεις κτλ

θελεται να μιλησουμε για το εσωτερικο τους ?

στην πρωτη περιπτωση εχουμε αεριο

στην δευτερη περιπτωση εχουμε λαδι

ποιο απο τα δυο αντιδρα πιο σωστα-προοδευτικα στο δρομο χωρις εκπληξεις στην οδηγηση ?

ειναι τυχαιο που ολοι παιρνουν τα αμορτισερ της KONI και αλλαζοντας λαδια και βαλβιδες παρουσιαζουν πανακριβα κιτ αναρτησης ?

μεχρι να βαλω τα KONI ημουν αναγκασμενος να υπομενω καθε μαρκα αμορτισερ που ειχα βαλει και να λεω εδω επρεπε να ειναι πιο σκληρο εδω πιο μαλακο

το ΚΟΝΙ σε καλυπτει παντου και παντα ειναι μεγαλη υποθεση να μπορεις να ρυθμισεις την σκληροτητα του αμορτισερ

BICTOR: θα σου στειλω μηνυμα για το μαγαζι

Bictor
29-03-06, 16:06

kai esi min 3exnas oti imaste sto thread gia ASTRA :oops:

ARGI ola auta pou les wraia akougontai alla den 3erw kata poso tha kathomai na rithmizw ta amortiser...eimai sigouros oti tha bariemai tin diadikasia... lol
alla den 3erw pali me exeis balei se dilima.... :sadeyes:
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????

tha to blepw ston ipno mou se ligo....

Stilskin
29-03-06, 16:27
Bale Sprint me Hr gia na mou peis ebtyposeis oste na xero telika ti epilogh tha kano! :)
Kai an breis magazi me kalh timh sfyra to kai se mena.

Bictor
29-03-06, 17:07
oxi bale esi sprint me hr na mou peis entipwseis lol lol
kai na balw egw koni me hr kai allazoume ama einai... lol

Stilskin
29-03-06, 17:13
Xm sosto kai ayto! :)
Pantos to astra tou Xrhstou (Miguel) pou eixa odhghsei htan poly sklhro gia ta gousta mou. Bebaia mporei se strofes kai se grhgorh odhghsh na me apozhmione me to parapano alla gia ligo pou to odhghsa apo to Beach volley mexri to Parking tou Sef pou fanhke poly sklhro.
Pote me to kalo tha proxorhseis sthn allagh anarthshs?

Bictor
30-03-06, 02:34
ti anartiseis eixe o miguel den thimamai??!!

otan apofasisw telika se mia apo tis 2 isws kai prin apo ta megara alliws tha dei3ei,,, lol

ARGI
30-03-06, 08:01

kai esi min 3exnas oti imaste sto thread gia ASTRA :oops:

ARGI ola auta pou les wraia akougontai alla den 3erw kata poso tha kathomai na rithmizw ta amortiser...eimai sigouros oti tha bariemai tin diadikasia... lol
alla den 3erw pali me exeis balei se dilima.... :sadeyes:
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????
KONI H BILSTEIN????

tha to blepw ston ipno mou se ligo....

τι να βαρεθεις να ρυθμιζεις Bictor ?

ειναι σαν να αλλαζεις την ωρα στο ρολοϊ σου :super:

30-03-06, 09:02
einai polu eukoli i rithmisi... odigisa exthes ena corsa (sorry guys.. to kserw oti einai astra section alla den paizei megali diafora.. gia amortiser milame) kai mporo na pw oti stin malaki rithmisi einai auto pou prepei.. sfixto amortiser xoris polla polla me tis kliseis.. xoris na kopanaei... kai na mpaineis treno akoma kai me potenza krua....

den dokimasa na ta valw sto sklhro.. giati leei oti to amaksi ginete koutsouro kai den eixe kai polu xrono..:) apisteuo amortiser...

Bictor
30-03-06, 14:49
pwwww milame ta exw dei ola etsi....de mporw na apofasisw me tpt.... :( :(
ti tha kanwwww?????

Stilskin
30-03-06, 16:38
Bale coilover ths Kw h bale aeranarthsh! :)

Bictor
30-03-06, 16:46
lew kalitera na paw na parw tis anartiseis apo to evo enos filou pou kanoun 4000eurw.. lol lol tha me kalipsoune pisteuw....

sobara twra mallon pros ta koni arxizw na kleinw epeidei einai rithmizomena...mono gi'auto!!alla kai pali den 3erw.. :( :(

31-03-06, 09:13
koni kai kserw psomi.. (etsi gia na se voithisw....)

vidas
31-03-06, 09:16
Εσύ ρε Σταμάτη τελικά τι θα κάνεις??? Koni θα βάλεις???

31-03-06, 09:17
vlepoume vlepoume doste mou ligo xrono...

KAPITALAS
31-03-06, 09:42
Ti gnomi exete gia to set tis Irmscher?
Mou exoun pei oti einai mia endiamesi lisi.
Den kopanaei polu stin polu alla stis strofes krataei polu kala.
Enoite oti den einai gia agonistiki ,alla gia kathimerini xrisi.
Kai den einai kai polu akriva 460 euro to set.

Ti lete?

31-03-06, 09:53
egw tha sou elega na xtupiseis ta olokainourgia koni kitrina rithmizomena pou dinei ena paidia apo to clubcorsa peripou 250 euros sto kouti tous... ta opoia ta xrewthike apo malakia...

i2d_group
31-03-06, 12:47
εγω παλι επειδη ειμαι παθοντας (κοni) θα σου ελεγα να πας σε irmscher

KAPITALAS
31-03-06, 13:13
Otan enoei pathon?
Ti provlima eixes me ta koni?

Bictor
31-03-06, 20:28
εγω παλι επειδη ειμαι παθοντας (κοni) θα σου ελεγα να πας σε irmscher

giati pathwn?apo pia apopsi to les?

kai oso gia to set tis Irmscher kai ta 460e den mou leei kati giati me 100 parapanw bazeis koni rithmizomena kai H&R pou einai poli anwtera...
to thema einai KONI H BILSTEIN???? OEO???

Stilskin
31-03-06, 22:53
Bictor exeis rothsei gia telikes times Koni me Hr kai Bilstein me Hr?
Prosoxh giati kykloforoun kai Bilstein maimouditses apo Tourkia meria fthinotera apo ta kanonika.

corsakias2002
31-03-06, 23:16
ρωτησα την αντιπρωσωπια για τα rmscher και μου παν περιπου 850 με τα περαστικα!
Τι 250 και 460 λετε!!Το ζευγαρι μιλατε ή την τετραδα???

Corsa-GR
31-03-06, 23:32
Komplettfahrwerk

Artikelnummer: i 35 03 002
Preis: 494,39

Unverbindliche Preisempfehlung inklusive MWSt. zzgl. Montage

από το site της Irmscher.de το κιτ για το corsa 494.39 EYRA

θελουν 300 ευρο για μεταφορικα - τοποθετηση-ευθυγράμμιση??

Stilskin
31-03-06, 23:53
Xalaraaaaaaaaaaaa! Den tha bgaloun kai tipotis aytoi??? :)
Offtopic tou Opc o profylakthras komple abaftos apo Germania 600 euro kai edo komple abaftos 1100-1200. Katholou asxhma! :wtf:

Bictor
01-04-06, 00:02
antoni den exw rwtisei se magazi akoma gia telikes times alla apo net pou blepw prepei na einai 500-550+perastika ta opoia e3artonte apo ton mastora pou tha pas!!

AcidDuke
28-04-06, 10:36
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FORUM.EDW KAI ENA XRONO EXO ENA ASTRA G TOY '00.EIXE FOREMENA TA BISTEIN TA KITRINA KAI MAMA ELATHRIA.PRIN MIA VDOMADA TA EFTISE TO ENA AMORTISER KAI DISTIXOS ENA APO TA MPROSTA.LIPON SKEFTOME NA VALO MONROE ENDIAMESO KAI APEX ELATHRIA 3cm XAMHLOMA.MPOREITE NA MOU PITE TIN APOPSI SAS DIOTI DEN EXO TIN OIKONOMIKI EYKAIRIA NA TA ALAKSO AN DEN MOU KANOYN KAI THELO NA EIMIA SIGOUROS GIA TO ALAGMA!!!.THANKS SE OPOION APANTISI !!!!

arian
28-04-06, 11:10
Καλημερα φιλε!Εννοεις τα bilstein τα sport προφανως!Για ελατηρια θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα τα H&R 3cm χαμηλωμα!Εχουν γυρω στα 120 με 140euro!Aν διαθετεις και $$ βαλε και το bilstein το sprint και εισαι αρχοντας σε σκληρο ομως θρονο!Συνολικα η υποθεση δεν θα πρεπει να σου στοιχισει πανω απο 650euro!Tο monroe ειναι σχεδον σαν το μαμα καμια σχεση με το bilstein!

AcidDuke
28-04-06, 12:21
SIGOURA TA BILSTEIN EINAI KALA ALLA FILE MOY META TA 40000xim GINANE KOUTSOURO KAI TO AMAKSI PIDAME SAN KATSIKI.MIPOS THA GINI TO IDIO PALI META APO KAIRO?

ARGI
28-04-06, 12:28
ΚΟΝΙ κιτρινα ρυθμιζομενα
τα ρυθμιζεις οπως σε εξυπηρετει εσενα στο θεμα της ανεσης σκληρο μαλακο

δεν προκειται να τα βαρεθεις ποτε
ξεμπερδευεις μια και καλη με τα αμορτισερ

AcidDuke
28-04-06, 12:29
me ta koni mporo na kano kai xamiloma ??? mallon nai ipotheto dld einai amortiser xamilomatos??

arian
28-04-06, 12:51
Οτι αμορτισερ σκληρο να βαλεις σιγουρα μετα απο τοσα χλμ που λες θα σκληρυνουν αφου ειναι απο την αρχη ηδη σκληρα!Εγω εχω κανει 35000χλμ με το bilstein και το αμαξι δεν κοπαναει καθολου και στριβει παρα πολυ καλα!Σιγουρα ειναι σκληρο αλλα οχι ενοχλητικο!Για τα koni δεν ξερω κατι αλλα θα μπορεις σιγουρα να το χαμηλωσεις κιολας!Αλλα και αυτα σκληρα θα ειναι!Και δεν ξερω τι παιζει απο τιμη στα ρυθμιζομενα!

ARGI
28-04-06, 13:30
τα KONI κιτρινα ειναι αμορτισερ που δουλευουν ανετα ελατηρια χαμηλωματος
οι τιμες ειναι οι ιδιες αναλογα με το που θα πας να τα βαλεις
μπορει να τα βρεις και φθηνοτερα τα KONI
κανε μια ερευνα αγορας
και μπορω να σε στειλω εκει που τα εβαλα και εγω τα δικα μου
εχω κανει 80.000+ χλμ και ειναι απαιχτα βρες εσυ αλλη μαρκα αμορτισερ
σαυτα τα χιλιομετρα και ειναι σωστα και πες μου

arian : Τα ΚΟΝΙ δεν σκληραινουν μονα τους εσυ επιλεγεις ποσο σκληρα τα θες εκει ειναι το κλειδι της υποθεσης
τα bilstein σαρεσουν δεν σαρεσουν θα τα φας στη μαπα αναγκαστικα χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα

τα ΚΟΝΙ ειναι τελειως διαφορετικα αναλογα σε το τι δρομους κινεισαι και τι θες απο ανεση τα ρυθμιζεις

μονο στρωσιμο θελουν στην αρχη χωρις να τα πειραξεις στη ρυθμιση

arian
28-04-06, 13:57
Δε διαφωνω φιλε argi απλα κατεθεσα την εμπειρια μου!Αν εχει ορεξη κανεις να τα ρυθμιζει καθε λιγο και λιγακι αναλογα με τους δρομους οκ no problem!Δεν ειμαι υπερμαχος των bilstein απλα δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να ρυθμιζω το αμορτισερ του αυτοκινητου!Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα φυσικα!Για να τα εχεις κατι ξερεις παραπανω!

Gregls
28-04-06, 16:35
Αφου εχεις Bilstein και το βασικο σου προβλημα ειναι η παλεοτητα τους, γιατι δεν τα επισκευαζεις να γινουν σαν καινουρια???

28-04-06, 16:52
ta koni ruthmizontai mesa se ligotero apo 2 leptakia.. egw to kanw.. :) px.. .me kourazei to sklhro.. pap vazw to malako oppp thelw na xotho vazw to skliro...

AcidDuke
02-05-06, 10:37
kai poso peripou paei i episkeyi ton amortiser???

03-05-06, 02:57
170 kai ta 4 kai kratane gia kapou 60.000 leei o mixanikos mou...:)

astrag
03-05-06, 11:23
εγω φοραω αναρτηση bilstein sport και ελατηρια H&R 3cm σε astra g "00,και ειμαι καταυπερευχαριστημενος.μαλακα στο ταξιδι,σκληρα στην sport οδηγηση.για μενα ειναι κορυφη.τα εβαλα πριν 2μιση χρονακια γυρω στα 700 ευρα.τωρα εχω περι τα 40000 χλμ με αυτα και δουλευουν τελεια.

Scorpio
03-05-06, 13:04
Ki egw exw bilstein sprint me H&R 3cm kai einai isws ta kalytera gia to Astra,apo oso toulaxison exw syzhthsei me kamposa atoma pou topothetoun amortiser.

ASCONAN
03-05-06, 14:29
gia amortiser file duke mporoun na sou ftiaksoun edw sthn Krhth se viotexnikh monada kataskeyhs anarthsewn / ydraylikwn systhmatwn dieythinsis, kata paraggelia, ftiagmena EIDIKA gia to amaksi SOU (oxi genika gia opel astra, alla gia to astra SOU), FULL rythmizomena, opws ta 8eleis esy, me 1 xrono full eggyhsh kai akoma k an xalasei to amortiser, sto ftiaxnoun me 15 euro TO ENA...

www.bimors.gr

AcidDuke
10-05-06, 10:21
mprite na mou dosete kapies diethinsis gia episkeyi ton amortiser?

ASCONAN
10-05-06, 11:35
h bimors pou einai h monh pou kserw mporei na sou anakataskeyasei opoiodhpote amortiser, alla oxi toso fthna oso ta dika tous.

De kserw an symferei h episkeyh... An omws ta amortiser sou einai bilstein, rwtas se antiproswpo ths bilstein, an einai koni, se antiproswpo ths koni k outo ka8'ekshs :)

arian
10-05-06, 11:47
Εξουσιοδοτημενα service για bilstein:Ηλίας Αθανασίου Λεωφ. Συγγρού 191
Ν. Σμύρνη - Αθήνα Τηλ.: 2109332708-9. Αφοι Κυρλαγίτσι Φαρμακέϊκα - Ν. Ρισσιο 54500 Θεσ/νικη.Τηλ.: 2310-462549.Α.Σταμάτης- Αικ.Πούλη Ο.Ε.
Κάρπου.33 - Αθήνα
Τηλ. 210 90 14 430, 210 90 2333.Παρε τηλεφωνακι να μαθεις!

speedy69
10-05-06, 14:15
Είχα και εγω το ίδιο δίλημα πριν λίγο καιρό αφού και το δικό μου εμπρός BILSTEIN παρέδωσε πνεύμα...
Τελικά αντικαταστάθηκαν και τα 4 με καινούρια BILSTEIN...

Φίλος που έβαλε MONROE σε Astra F το μετάνιωσε...

AcidDuke
11-05-06, 12:59
TELIKA MY FRIENDS ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ bilstein sprint me H&R 3cm.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ!!!!.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!.............AcidDuke......

AcidDuke
11-05-06, 13:00
A ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ !!!!!! 700€ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ !!!!!

arian
12-05-06, 11:14
kalh epilogh!emena pantws mexri stigmhs den kopanaei!euxomai to idio kai se sena!kala stripsimata!

ASCONAN
12-05-06, 11:28
Kala xiliometra k ligotera kefalaia plz :) lol

Gregls
12-05-06, 13:37
Μεγεια καλοφορετα!!!

AcidDuke
15-05-06, 13:25
boys !!!!!!!! τα bilstein sprint me H&R 3cm ειναι φοβερα !!!!!!!!
το αμαξακι τρενο και στις στροφες καλα κρατηματα !!!!!!!
το νιωθω αλλο αμαξι !!!!!! οσοι εχετε αμφιβολιες δοκιμαστε τα !!!!
εγω ειμαι ευχαριστημενος!!!!τελικα bilstein και ξερο ψωμι ....

arian
15-05-06, 13:48
Ενα πραγμα μονο προσεξε μην το τσιτωνεις παρα πολυ γιατι θα φας γρηγορα τα λαστιχα και απεφευγε τις λακουβες οσο μπορεις!Κατα τα αλλα θα τα ευχαριστηθεις και θα δεις τρελες διαφορες στις στροφες!θα στριβεις και δε θα φοβασαι να δινεις και αλλο γκαζι!τρενο τρενο!Εγω δε το μετανιωνω με τιποτα που τα εβαλα!

Stilskin
15-05-06, 14:55
Gia proteinete kai kana magazi me kales times. Gia na mhn fanei os diafhmish kalytera steilte pm.
Skeftomai na to xamhloso ligo. Pezodromia en anagkh kabalas me ta bilstein h den proteinetai?

arian
15-05-06, 15:13
Θελεις και αμορτισερ και ελατηρια;Bilstein&H&R για 3cm χαμηλωμα;

Stilskin
15-05-06, 15:21
nai.
poio allo syndyasmo proteinete? gia coilover h&r cup h ths Fk ti exete na peite?

Gregls
15-05-06, 15:26
Πουλαει ενα Cup kit ενα παιδι απο Θεσσαλονικη, σε καλη τιμη, υπαρχει και αγγελια εδω στο club. Με αυτη την αναρτηση εκανα μαλιστα και διαδρομη περιπου 40km με στοφιλικια και εμεινα πολυ καλη.

nikkos
30-11-06, 17:54
λοιπόν....έφτασε μάλλον ο καιρός να αλλάξω και εγώ αμορτισέρ. Σκέφτομαι για τα Sachs Performance για τα οποία μου είπανε ότι είναι πιο προοδευτικά στο βύθισμα και λίγότερο σκληρά από τα Bilstein (κιτρινα). Κόστος μαζί με τοποθέτηση κτλ. 470 ευρω....
Να τα βάλω τα Sachs η να πάω στα Bilstein???

vidas
30-11-06, 17:58
Θα αλλάξεις και ελατήρια?? Και το σημαντικότερο, θες άνεση ή πιο απόλυτο κράτημα???

nikkos
30-11-06, 18:43
elathria mallon oxi.....de 8elw na xamhlwsei.

8elw kalo krathma xwris na ftasei na koudounizei to amaji

vidas
30-11-06, 21:21
Τα Sachs στην περίπτωσή σου είναι ότι καλύτερο. Απλώς μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη η τιμή τους... με 390 φαντάσου εγώ έβαλα Bilstein Sprint + 50 τοποθέτηση και ευθυγράμμιση. Ψάξε λίγο ακόμη τις τιμές...

Τώρα τα Bilstein που λες, προφανώς είναι τα Sport. Πολύ καλά αμορτισέρ και αυτά αλλά στάνταρ πιο σκληρά από τα Sachs.

nikkos
01-12-06, 00:37
και μενα μου ήρθε κάπως το 470.....θα ψάξω να δω τι παίζει....

nikkos
01-12-06, 01:43
http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=19909

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=21998
από μια πρόχειρη ματιά....

nikkos
06-12-06, 16:27
Στην Opel που ρώτησα σήμερα, μου είπανε γύρω στα 400 ¤ μέσα στα οποία είναι και περίπου 85 ¤ για την εργασία. Μια τετράδα αμορτισέρ Opel μαμά για το sport (''είναι λίγο πιο χαμηλό'' μου είπαν, '' τα απλά είναι πιο φτηνά'') μαζί με μια έκπτωση 15% φτάνει τα 310 ¤.

clutchmaster
07-12-06, 04:21
to ypsos enos aytokinhtou to kanoun mono ta elathria kai OXI ta amortiser...

opote paparies sou eipan...

nikkos
07-12-06, 16:22
clutch δεν ισχύει ότι οι εκδόσεις sport στο Astra G και Corsa C έχουν πιο χαμηλό πλαίσιο από τις άλλες εκδόσεις???

s5zax
07-12-06, 16:33
με αλλα ελατηρια και αλλα αμορτισερ ομως...οχι μονο με αλλα αμορτισερ!

nikkos
07-12-06, 16:57
john ναι, άλλα ελατήρια και αμορτισέρ οι sport εκδόσεις και άλλα οι υπόλοιπες.
Αυτό μου έιπαν

clutchmaster
08-12-06, 04:04
an baleis to "sport" elathrio se aplo amortiser,pali tha xamhlwseis opws ena sport!

to amortiser DEN kanei TIPOTA sto ypsos,apla sthn "aisthisi", sto "poso sfixto" einai to aytokinhto/anarthsh (kai ennoeitai symbalei sthn aykshsh tou "krathmatos",efoson metatrepei apotelesmatikotera tis kathetes talantwseis ths anarthshs, "kinhtikh energeia", se thermothta. Thermothta=energeia,amortiser=praktikh efarmogh tou nomou einstein: "Arxh diathrhshs ths energeias" ;) ).
to elathrio einai ayto pou rythmizei to ypsos apokleistika,kai peran toutou apo to elathrio eksartatai an to aytokinhto "kopanaei" (grammiko elathrio,px Eibach) 'h einai aneto kai sfixto mono ekei pou prepei (proodeytiko elathrio, px irmscher, H&R)...

s5zax
08-12-06, 16:07
για αυτο μ'αρεσεις...!!!

nikkos
08-12-06, 16:43
......τα ρέστα του ο clutch....:) :) :) :)
από τη μαμά τα ελατήρια τί τύπου είναι? είναι τύπου μάπα? να μπω στον κόπο να τα αλλάξω και αυτά?
Και από αμορτισέρ τελικά τί?
Bilstein B6 ή Sachs performance?

clutchmaster
09-12-06, 05:00
bilstein b6 gia mam elathrio, b8 gia xamhlwmatos.

o syndiasmos mama elathrio me b6 sport einai mia apo tis kalyteres lyseis, h "xrysh tomh" sthn anarthsh. anesh alla kai kalytero krathma...

nikkos
09-12-06, 15:14
clutch ευχαριστώ....

έκατσα και ξαναδιάβασα όλο το post από την αρχή....μάλλον κλείνω προς το Sachs performance... αν το βάλω τελικά θα σας πω εντυπώσεις, αν και σαν καινούριο που θα είναι, μια χαρά θα είναι. Μετά από 20000 χλμ θα φανεί ο χαρακτήρας του....

clutchmaster
10-12-06, 03:03
ksanaskepsou to...

texnologika h bilstein einai eth mprosta...

nikkos
10-12-06, 13:59
clutch, η απόφαση πάρθηκε, η παραγγελία δώθηκε, την Τετάρτη που θα έχω και κενό κανόνισα να πάω να τα βάλω. Τα sachs τελικά. το μέλλον θα δείξει.
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και το χρόνο σας, και ας κάνω εγώ του κεφαλιού μου.... :) :)

nikkos
14-12-06, 22:51
Λοιπόν τα αμορτισερ μπήκανε και ξεκινήσανε οι τσάρκες για crash/test-drive. Οι πρώτες εντυπώσεις ως ήταν αναμενόμενο είναι πολύ καλές, αν και τα Sachs ομολογουμένως δεν τα περίμενα τόσο σφιχτά. ευχάριστη έκπληξη βέβαια, αν και θα ήθελα να μπω σε ένα Astra με Bilstein B6, μαμά ελατήρια και 16'' ζάντα για να δω πως πάει....

xtbabis
14-12-06, 23:31
TA b6 ειναι τα μαυρα + τα β8 ειναι τα κιτρινα; δεν ξερω ρωταω
Απο οτι εχω ακουσει παντως τα μαυρα ειναι ψιλομαπα, της σειρας σαν αμορτισερ ή κανω λαθος; Τα κιτρινα παντως ειναι κορυφαια σε αυγο που οδηγησα επαθα πλακα. Πολυ δυνατο αμορτισερ το κιτρινο αλλα λιγο σκληρο για τα γουστα μου. Clutch για διευκρινισε αυτο με το β6-β8 γιατι συντομα πιστευω θα παιξω αλλαγη. Την θεωρω και γω κορυφη την bilstein αλλα δεν θελω κιτρινα. Κατι ενδιαμεσο σε μαυρο-κιτρινο.

nikkos
15-12-06, 01:21
babis, απο πληροφορίες που πήρα και εγώ από τον clutch τα Β4 είναι τα μαύρα, τα B6 είναι τα κίτρινα sport και τα Β8 είναι τα κίτρινα sprint-χαμηλώματος..

clutchmaster
15-12-06, 03:51
akribws etsi...

kati endiameso den exei,'h sapouni 'h amortiser me @@@...

sou synistw to kitrino anepifylakta...

skywaver
23-02-07, 12:27
bictor ego sto g mou ebala blistein kitrina (oxi gia xamiloma ) me to xodtro kalami kai me ta mamisia elatiria kai einai mia xara ,pio sfikto apo prin alla kai den kopanai gia na trizoun ola

Bictor
23-02-07, 15:58
telika kai egw ekei tha katali3w..isws kai sta mama apo to astra g sport,giati egw exw to elegance..

nikkos
23-02-07, 17:44
σε Opel που ρώτησα τα μαμά για το σπορτ πάνε κοντά στα 380-400

τα sachs μέχρι τώρα έχουν βγει πολύ καλά, έχει σφίξει αρκετά το αυτοκίνητο, (ψιλοκοπανάει στους καρόδρομους) και αν τα bilstein είναι πιο σκληρά από τα sachs , τότε καλά επέλεξα τα sachs....με πιο σκληρά δεν θα την πάλευα.....

δεν ξέρω αν αλλάξω και ελατήρια τι θα γίνει

Bictor
23-02-07, 19:19
ta mama tou elegance kai tou sport poia amortiser einai akribws??

vidas
24-02-07, 09:49
me to xodtro kalami

Έχω την εντύπωση ότι τα χοντροκάλαμα είναι τα Group N. Δεν νομίζω να φοράς αυτά φίλε μου, τα απλά Sport φοράς...

Gregls
26-02-07, 21:35
Σχετικα με τα bilsteine ενα πολυ χρησιμο link για να καταλαβετα τις διαφορες τους
εδω (http://www2.bilstein.de/de/produkte/wettbewerbsvergleich.php3)

Bictor
27-02-07, 00:55
telika gia ta mama tou g den 3ereis kaneis??pia foraei to elegance kai pia to sport?

Bictor
22-03-07, 19:01
loipon irthe i wra gia allagi amortiser...skeftika na balw koni meta bilstein meta koni meta pali bilstein meta lew tha balw tou sport telika lew den g@... tha balw ta koni...

i allagi tha ginei to poli meta to pasxa!!

exete na protinete kapoio magazi kapoion gnwsto gia kapoia kaliteri timi??

nikkos
23-03-07, 00:07
για τα μέλη του club υπάρχει ένα συνεργαζόμενο κατάστημα....δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

chrisastra
30-03-07, 13:17
Διαβαζοντας το τοπικ ψιλομπερδευτηκα! Εχω ενα astra g και εγω και θελω να αλλαξω αναρτηση! Θελω να το χαμηλωσω κιολας γυρω στους 3-3,5 ποντους!
Τι αμορτισερ και τι ελετηρια προτεινεται?
Με λογικο κοστος και χωρις το αμαξι να κοπαναει!

Ευχαριστω!

Stilskin
30-03-07, 15:06
Logiko kostos gia mena einai mexri 700-800 euro.Anebainontas sto 1000 pas gia rythmizomenes. Kw or whatever. :)
Ara oi epiloges sou einai h Imscher h Bilstein Sprint me elathria H&R.
Bebaia xamhloma kai anesh den symdadizoun. Den tha einai koutsouro alla den tha exeis kai thn anesh ths ergostasiakhs anarthshs.
Koita kai gia Koni amortiser. Exo akousei kala logia.

Bictor
30-03-07, 15:32
auto pou me problimatise twra pou psaxnw na balw einai oti se ena magazi pou piga mou eipane oti ta 2 pisw amortiser rithmizontai mia fora kai telos..opote an px ta baleis sto terma skliro kai meta ta 2 mprosta pou ta allazeis opote thes ta exeis sto malako tha einai swsti i simperifora tis anartisis??

dld na allazeis tin sklirotita mono sta 2 mprosta amortiser?

nikkos
30-03-07, 19:53
bictor αυτό που λες σε ποιά αμορτισέρ σου είπαν ότι γίνεται????

ο stilskin σωστός......εγώ τα sachs που έβαλα είναι θεωρητικά πιο μαλακά/προοδευτικά από τα Bilstein και έχει σφίξει πολύ το αυτοκίνητο.......απο γκάπα γκούπα καλά πάμε στους καρόδρομους....

chrisastra
31-03-07, 11:35
Eχω ακουσει και κατι για ρυθμιζομενα kayaba! Ξερετε κατι γι'αυτα?
Για μενα λογικο κοστος ειναι μεχρι 700!

~astraxan~
31-03-07, 12:41
ta xei balei ena filaraki... polu sklira... kostos tha ton rotiso... alla einai kayaba...

KAPITALAS
02-04-07, 10:20
Opoios endiafere gia times xondrikis se amortiser kai elatiria, uparxei ena katastima.
As mou stilei PM na tou doso til.

Na ksekathariso oti den exo kamia sxesi me auton, apla pelatis tou eimai, kai me ikanopoiisan oi times tou.

George19
02-05-07, 13:38
Πρέπει να αλλάξω και εγώ αμορτισέρ στο κάρο μου έχω ένα Astra G 2003 στα 1,4.Λέω να πάρω τα BILSTEIN σειρά B4 στα 174,99 αξίζουνε?? η έχετε να προτίνετε κάτι άλλο πχ KONI???

~astraxan~
02-05-07, 13:50
kai oi koni pou eida pano se astra einai polu kales... oi ruthmizomenes...

ASTRAMAN
02-05-07, 13:55
Πρέπει να αλλάξω και εγώ αμορτισέρ στο κάρο μου έχω ένα Astra G 2003 στα 1,4.Λέω να πάρω τα BILSTEIN σειρά B4 στα 174,99 αξίζουνε?? η έχετε να προτίνετε κάτι άλλο πχ KONI???

BILLSTEIN PSS η ακομα καλυτερα PSS9. τα PSS ειναι δοκιμασμενα στο δικο μου astra g του 2000.σκληρα και γαματα

Stilskin
02-05-07, 18:52
Den einai arketa akribes omos oi sygkekrimmenes anarthseis?
Ego an ebaza anarthsh tha epelega Bilstein Sprint me Hr elathria.
Epishs kalh epilogh einai kai h KW Variant 1 + 2.
An kai teleies anarthseis kai h PSS kai h Variant ths theoro arketes gia to sygkekrimmeno amaxoma.
Bebaia an thes na paizeis me ta xarakthristika ths anarthshs aytes oi 2 apoteloun ton monodromo sthn epilogh sou.

nikkos
03-05-07, 13:23
Ego an ebaza anarthsh tha epelega Bilstein Sprint me Hr elathria.

απ ότι έχω διαβάσει αυτός ο συνδυασμός έχει φορεθεί πολύ και είναι καλός

aimodotis
03-05-07, 16:23
apo oti exo akousei PSS9 GIA ASTRA G den yparxoyn.oso gia bilstein sprint kopanane perisotero apo oti oi koni kitrines.

VAUXHALL
16-05-07, 22:09
Παιδια εχω βαλει εδω κ 6 μηνες τα koni τα κιτρινα με eibach ελατηρια.Γνωριζει καποιος κατα ποσο θα πρεπει να σκληρηνω μπροστα κ κατα ποσο πισω ετσι ωστε να εχω σωστη αναλογια σκληροτητας για να εχει ουδετερη οδικη συμπεριφορα?

HLIOYPOLARA
17-05-07, 01:19
paides gia t0 ascona ti 8a mou legatai na balw,kai peripou poso 8a mou phgene mia metria-kalh pioothta me amortiser kai elatreia xamhlomatos???

nikkos
17-05-07, 18:21
paides gia t0 ascona ti 8a mou legatai na balw,kai peripou poso 8a mou phgene mia metria-kalh pioothta me amortiser kai elatreia xamhlomatos???

βρε ηλιουπολίτη, στο ascona δεν έχει αντίσχτοιχο θέμα?????

:bandana: :bandana: :bandana:

ARGI
18-05-07, 11:49
Παιδια εχω βαλει εδω κ 6 μηνες τα koni τα κιτρινα με eibach ελατηρια.Γνωριζει καποιος κατα ποσο θα πρεπει να σκληρηνω μπροστα κ κατα ποσο πισω ετσι ωστε να εχω σωστη αναλογια σκληροτητας για να εχει ουδετερη οδικη συμπεριφορα?

τα koni κιτρινα χρειαζονται καποιες χιλιαδες χιλιομετρα για να στρώσουν βαλβιδες και λαδια και μετα τα πειραζεις για σφιξιμο

καλυτερα παρε τηλ την αντιπροσωπεια να σου πουν ποσα χιλιομετρα θελεις

Scorpio
20-05-07, 14:06
Παντως παιδια εγω με τα HR και με τα Bilstein Sprint ημουν μια χαρα ικανοποιημενος. Πλεον λογω bodykit τα HR (3.5cm) βγηκαν και πωλουνται για οποιον ενδιαφερεται

ste76
30-06-07, 19:44
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα από τη πρώτη δημοσίευση και μπορώ να πω ότι έχασα τη μπάλα. :sadeyes: Είναι τόσες οι πληροφορίες και οι απόψεις ώστε να μπερδευτεί κάποιος τελικά και να μην βγάζει άκρη...εγώ τουλάχιστον.

Οπότε επιτρέψτε μου να κάνω μια ερώτηση...έχω ένα Astra G 5-θυρο 1.4 16V του 7/2001. Το αγόρασα πριν από κάποιους μήνες μεταχειρισμένο και μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος μιας και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Οδηγώντας καμιά φορά λες και είμαι στο τιμόνι ενός TypeR ή RX-8 αποφάσισα ότι καλό θα ήταν να αλλάξω το σύστημα ανάρτισης το οποίο ομολογουμένως έχει αρχίσει να τα παίζει (το αμάξι αν το πιάσεις από το πίσω μέρος και το κάνεις πάνω-κάτω θα καταλάβεις ότι ταλαντεύεται και δεν είναι το καλύτερο σημάδι).

Ως εκ τούτου θέλω το εξής...καινούργια αμορτισέρ και ίσως ελατήρια, λόγω ανάγκης, μη φύγω σε κανά γκρεμό λες και είμαι αθλητής παραπέντε, τα οποία να μου δίνουν μια α' σιγουριά ότι το αμάξι θα με κρατήσει. Και ένα χαμήλωμα μαξ 3 πόντων γιατί είμαι ψώνιο και θέλω να πουλήσω όση μούρη μπορώ με το εν λόγω αμάξι.

Τι θα προτείνατε για να έχω ταυτόχρονα (συνοψίζω): 1) κράτημα, 2) το χαμήλωμα.

Γνωρίζω ότι αμορτισέρ-ελατήρια πάνε κοντά 400-500 Ευρώ και δεν θα ήθελα να δώσω παραπάνω.

Χίλια ευχαριστώ in advance

clutchmaster
04-07-07, 02:37
des an bgazei h H&R Cup kit gia sena. gyrw sta 450¤ prepei na exei kai einai o,ti kalytero mporeis na baleis apo apopsh kostous/aneshs/xamhlwmatos.

nikkos
04-07-07, 17:48
.....για τα sachs performance που πήρα με 470¤ (τοποθετημένα) πολλά είναι?

pete
26-02-08, 02:20
Παιδια να ρωτησω αμορτισερ Koni fsd για astra h gtc σε συνδυασμο με ελατηρια χαμηλωματος H&R δουλευουν ωστε να μην εχω κοπανημα αλλα να υπαρχει μειωμενη κληση στις στροφες ; Δεν θελω να αρχισουν να τριζουν τα παντα.. ή μηπως τα fsd ειναι μονο για κανονικα ελατηρια; Aν ξερει καποιος θα βοηθουσε..

ARGI
14-03-08, 14:39
Σημερα εκανα μια αμορτισερομετρηση

ASTRA F GT 5DOOR 1993

αμορτισερ KONI κιτρινα ρυθμιζομενα μπρος πισω

τοποθετηση 2002

διανυθεντα χλμ 120.000 περίπου

μπροστα ΑΡΙΣΤΕΡΟ 81% ΔΕΞΙ 71%

πίσω ΑΡΙΣΤΕΡΟ 58% ΔΕΞΙ 58%

η διαφορα 10% στα μπροστα ίσως να ειναι και απο λάθος ρύθμιση περισσοτερο λιγοτερο σε κάποιο απο τα δύο

θα το κοιταξω και θα σας πω

antonis
14-03-08, 20:22
κ τα δικα μου σημερα στο κτεο υστερα απο 100.000χλ, περιπου τα εβγαλε απο 80-90%.κονι κιτρινα.
σε ενα αλλο αμορτισερομετρο περσι μου ειχε πει στο οριο ειναι κ εχουν κανα χρονο ζωη..οτι να ναι!

MOYTPO
14-03-08, 20:53
Εμενα ΚΤΕΟ την Τεταρτη εβγαλαν 91 ΕΔ 94 ΕΑ 84ΠΔ 82ΠΑ!!!
Μια χαρα για τα 3 χρονια που τα εχω!!!

nteminio
24-03-08, 13:51
.....για τα sachs performance που πήρα με 470¤ (τοποθετημένα) πολλά είναι?

ta performance einai ta "sport" sachs kai kala h' h aplh ekdosh?

ARGI
24-03-08, 14:01
τα performance ειναι η πιο sport σειρα της sachs

nteminio
24-03-08, 14:35
egw eixa balei ta apla sachs prin 2 xronia 250 eyrw. den thymamai pws ta elegan akrivws ... apla den ta synistw se kanenan .

nikkos
02-04-08, 17:42
sachs advance και sachs performance....

διάλεξα τα sachs γιατί δεν ήθελα να βάλω blistein και να κουτσουρώσει το αμάξι....αλλά και τα sachs είναι αρκετά σκληρά.

Angel
02-04-08, 22:36
sachs advance και sachs performance....

διάλεξα τα sachs γιατί δεν ήθελα να βάλω blistein και να κουτσουρώσει το αμάξι....αλλά και τα sachs είναι αρκετά σκληρά.

Εγώ πάλι τα bilstein τα θεωρώ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !!!! Τα είχα βάλει στο astra g elegance 2003 που είχα και μαζί με τα mischelin energy είχα ΑΛΛΟ εργαλείο... Τα περι κοκκαλώματος και κουτσουρώματος ΠΟΤΕ δεν τα κατάλαβα... Είχα απίστευτα μπασίματα με χλμ και παρα πολύ καλό κράτημα !!!! Εγώ τα συνιστώ ανεπιφύλακτα και πιστεύω πως θα με θυμηθείς εάν δεν έχεις πολύ σπόρ απαιτήσεις.....

argiro
04-04-08, 01:17
Τι αμορτισέρ και ελατήρια προτείνετε για αστρα twintop 1.6Τ??Το αμαξάκι καλό αλλά πάσχει πολύ απο κράτημα...

ARGI
04-04-08, 09:50
υπαρχουν πολλες επιλογες
τωρα το τι θα σου αρεσει καλυτερα ειναι καθαρα υποκειμενικο

1) πιο ενισχυμενα απο τα εργοστασιακα ειτε αυτα λεγονται zachs ή opel τα βρισκεις σε μαγαζια με ανταλλακτικα opel
αυτα δεν ενδεικνυνται για χαμηλωμα βεβαια καποιοι τα συνδιαζουν με ελατηρια χαμηλωματος απλως εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης

2) κατηγορια αμορτισερ που συνδιαζονται με ελατηρια χαμηλωματος KONI κιτρινα ρυθμιζομενα σε σκληροτητα

BILSTEIN ΚΙΤΡΙΝΑ - SACHS PERFORMANCE σαφως πιο σκληρα απο τα παραπανω 1)

3) ΚΙΤ αμορτισερ ελατηριων σε διαφορες μαρκες KONI - BILSTEIN - H&R - WEITEC - KW - IRMSCHER

καποια απο αυτα ρυθμιζονται σε σκληροτητα ή και σε ύψος

επειδη ολα στην θεωρια ακουγονται ωραια και λογο της ιδιαιτεροτητας του αυτοκινητου TWINTOP αλλα και TWINTOP να μην ηταν καλο θα ειναι αν υπαρχει δυνατοτητα να βολταρεις με καποιο αυτοκινητο σαν το δικο σου με βελτιωμενη αναρτηση για να εχεις πιο ολοκληρωμενη εικονα του τι σημαινει χαμηλωμα και πιο σκληρα αμορτισερ

ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο η αναρτηση καποιους τους ενοχλει οτι χανουν σε ανεση καποιους αλλους οχι

οι δρομοι μας ειναι χαλια και να εχεις υποψιν σου οτι αν φορας και χαμηλο προφιλ ελαστικα θα κοπαναει περισσοτερο

ισως η λυση του να τοποθετησεις μια τετραδα αμορτισερ μονο απο την επιλογη 2) με τα εργοστασιακα ελατηρια

ή αν υπαρχουν για το αυτοκινητο σου ελατηρια εργοστασικα απο sport εκδοση αυτος θα ηταν ο καλυτερος συνδιασμος
απο εκει και περα αν δεν μεινεις ευχαριστημενη τοτε προχωρας σε χαμηλωμα

Angel
04-04-08, 14:08
Αργυρώ εγώ πάντως σε αυτοκίνητα σαν τα δικά μας θεωρώ τραβηγμένη την επιλογή του χαμηλώματος και του ''κούτσουρου'' γιατί όσο λιγότεροι κραδασμοί περνάνε στα bat-mobil τόσο καλύτερα....
¶σε μην πειραχθεί κανένας απο τους πολύπλοκους μηχανισμούς οροφής και πληρώνουμε κερατιάτικα ..... !!!!!

ΤΟΞΟΤΗΣ
05-04-08, 13:57
Αργυρώ εγώ πάντως σε αυτοκίνητα σαν τα δικά μας θεωρώ τραβηγμένη την επιλογή του χαμηλώματος και του ''κούτσουρου'' γιατί όσο λιγότεροι κραδασμοί περνάνε στα bat-mobil τόσο καλύτερα....
¶σε μην πειραχθεί κανένας απο τους πολύπλοκους μηχανισμούς οροφής και πληρώνουμε κερατιάτικα ..... !!!!!

Συμφωνω απολυτος

giannis06
07-04-08, 16:17
ARGI για να καταλαβω το ASTRA G SPORT τι μαμισια αμορτισερ φοραει?

ARGI
08-04-08, 08:43
γενικως ολα τα OPEL σαν πρωτη τοποθετηση απο το εργοστασιο φορανε ZACHS

Το ASTRA G SPORT φοραει πιο ενισχυμενα αμορτισερ απο άλλες εκδόσεις comfort elegance cdx κτλ.

giannis06
08-04-08, 11:37

Το ASTRA G SPORT φοραει πιο ενισχυμενα αμορτισερ απο άλλες εκδόσεις comfort elegance cdx κτλ.

Δηλαδη αυτα τα πιο εενισχυμενα ειναι πιο σκληρα εννοιες? η τι διαφορα έχουν απο των αλλων εκδοσεων? αν βαλω Bilstien τα μαυρα μπροστα και πισω αφησω της μανας του τα Sport θα ναι προβλημα?

ARGI
08-04-08, 12:26
Δηλαδη αυτα τα πιο εενισχυμενα ειναι πιο σκληρα εννοιες? η τι διαφορα έχουν απο των αλλων εκδοσεων? αν βαλω Bilstien τα μαυρα μπροστα και πισω αφησω της μανας του τα Sport θα ναι προβλημα?

η εκφραση πιο σκληρα δεν ειναι η κατάλληλη μπορει καποιος να το θεωρησει οτι αναφερομαστε σε κοπανημα
τα εργοστασιακα αμορτισερ του sport ειναι πιο ενισχυμενα απο αλλες εκδοσεις

όπως και τα εργοστασιακα ελατηρια του sport ειναι πιο ενισχυμενα απο τις αλλες εκδοσεις

τωρα σε οτι αφορα τα αμορτισερ που αναφερεις δεν εχω προσωπικη γνωμη

και καλο θα ειναι να αλλαζουμε τετραδες και οχι μονο δυο μπροστα ή πίσω και μαλιστα της ιδιας μαρκας ή κατηγοριας σε σκληροτητα

και φυσικα ειναι αρνητικο το οτι θα εχεις μπροστα καινουργια αμορτισερ και πισω παλια με χιλιομετρα στην πλατη τους

giannis06
08-04-08, 12:34
η εκφραση πιο σκληρα δεν ειναι η κατάλληλη μπορει καποιος να το θεωρησει οτι αναφερομαστε σε κοπανημα
τα εργοστασιακα αμορτισερ του sport ειναι πιο ενισχυμενα απο αλλες εκδοσεις

όπως και τα εργοστασιακα ελατηρια του sport ειναι πιο ενισχυμενα απο τις αλλες εκδοσεις

τωρα σε οτι αφορα τα αμορτισερ που αναφερεις δεν εχω προσωπικη γνωμη

και καλο θα ειναι να αλλαζουμε τετραδες και οχι μονο δυο μπροστα ή πίσω και μαλιστα της ιδιας μαρκας ή κατηγοριας σε σκληροτητα

και φυσικα ειναι αρνητικο το οτι θα εχεις μπροστα καινουργια αμορτισερ και πισω παλια με χιλιομετρα στην πλατη τους

Δεν μπορω φιλε να αλλαξω και τα 4 απο χτυπημα αναγκαζομαι να αλλαξω το ενα και μαλλον θα αλλαξω και το δευτερο μπροστινο. αλλα τα χω ενα χρονο σχεδον και λιγοτερο κατα ενα μηνα οποτε δεν νομιζω να ναι προβλημα οτι θα εχω πισω ενος χρονου και μπροστα καινουργια.σωστα?

ARGI
08-04-08, 12:37
εφοσον ειναι λιγοτερο απο χρονο βαλτα

giannis06
08-04-08, 12:58
[QUOTE=ARGI;90914]εφοσον ειναι λιγοτερο απο χρονο βαλτα[/QUOT
τα βαλα περισυ μαιο και χτυπησα φετος τελη μαρτη. αρα λιγοτερο απο ενα χρονο. απλα μετα αφου το παραλαβω το αυτοκινητο θα παω σε αμορτισερομετρο να μαι σιγουρος να δω τι θα μου δειξει. Λενε σε κατι ΚΤΕΟ που διαβασα οτι δεν πρεπει τα 2 μπροστινα να εχουν διαφορα πανω απο 10 με 15 % αποδοση και ελεγε και για τις επιτρεπομενες διαφορες απο τα μπροστινα με τα πισω αλλα δεν τισ θυμαμαι. κανουν και τα ΚΤΕΟ τα ιδιωτικα τετοιο ελεγχο?

ARGI
08-04-08, 14:16
δεν γνωριζω τι γινεται με τα ιδιωτικα ΚΤΕΟ

lover007
04-01-09, 23:34
καλη χρονια σε ολους!!!επειδh το εμπρος δεξι αμορτισερ τα χει παιξει εδω και ενα μηνα σκοπευω να αλλαξω αμορτισερ...σκεφτομαι ειτε τα sachs performance ειτε ta bilstein τα κιτρινα..μπορω να βαλω τα sachs performance με τα μαμα ελατηρια της εκδοσης sport του αστρα?προτεινετε μου ενα μαγαζι που να ξερετε να εχει καλες τιμες??στειλτε το με πμ!!σας ευχαριστω εκ των προτερων...

AstraPower
05-01-09, 00:15

Den isxii apolita auto...

To diko mou molis ta alaksa ta mama (Astra H Cosmo) epano grafane "GM" kai malista Made in Germany, opote pikili i piotita amortiser pou topothetounte gia proti topothetisi.

Tora ean ta GM einai alis eterias kai apla exoun pano to autokolito GM den to gnorizo...

lover007
07-01-09, 03:01
kaneis???

nikkos
07-01-09, 18:03
kaneis???
μαγαζί δεν ξέρω να σου προτείνω, αλλά τα Sachs performance που έχω με μαμά ελατήρια, μια χαρά είναι. Αρκετά πιο σκληρά από τα opel αμορτισέρ, αλλά πρέπει να είναι πιο ήπια από τα bilstein στα σίγουρα. Για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά :)

lover007
08-01-09, 02:51
nikkos γενικα μπαινουν τα sachs performance με μαμα ελατηρια η εσυ τα εβαλες?δεν θελουν ελατηρια χαμηλωματος?

NIKOS.OPC
08-01-09, 10:25
Απο εμπειρια σε αλλο αμαξι τα performance με ελατηρια hr σε σχεση με τα bilstein τα κιτρινα τα sachs κοπανουσαν πιο πολυ,επισης οταν το εψαχνα μου ελεγαν οτι τα performance δεν δουλευουν καλα με μαμα ελατηρια,μονο με χαμηλ.και για τα μαμα ελατηρια τα αντιστοιχα sachs ειχαν αλλο ονομα(δεν θυμαμαι)παντος οχι τα performance.

ARGI
08-01-09, 11:52
Den isxii apolita auto...

To diko mou molis ta alaksa ta mama (Astra H Cosmo) epano grafane "GM" kai malista Made in Germany, opote pikili i piotita amortiser pou topothetounte gia proti topothetisi.

Tora ean ta GM einai alis eterias kai apla exoun pano to autokolito GM den to gnorizo...

η OPEL δεν κατασκευαζει αμορτισερ

σε ολα σχεδον τα τμηματα του αυτοκινητου σχεδον υπαρχει το GM= ο ιδιοκτητης της OPEL η μητρικη εταιρεια που θα λεγαμε πιο ελευθερα γιαυτο και το βλεπεις και παντου

σχεδον ολα της τα αμορτισερ πρωτης τοποθετησης ειναι SACHS

Tα sachs performance ειναι σαφώς πιο μαλακα απο τα bilstein τα κίτρινα

απο εκει και περα εξαρταται εσυ πως θες να είναι το αυτοκινητο σου σε θέμα ανεσης και κρατήματος

παντως και τα δύο σε 100% δεν υπαρχουν