PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριγμοι σε opel astra H.

Σελίδες : [1] 2

opelmaniac
04-07-05, 11:15
Kαλημερα σε ολους, Eχω ενα Astra H 1.4 και το τελευταιο καιρο όταν κινούμαι με μικρη ταχυτητα και οχι παντα ακούω ενα μικρό υποκοφο θορυβο σαν κατι να χτυπαει στο πισω μερος του οχηματος.
Mπορει καποιος να με βοηθήσει?
Eυχαριστω. :help:

Antonis_SP
04-07-05, 11:20
Κάτι είχα ακούσει για σφίξιμο σε κάποιες βίδες στην πίσω ανάρτηση... Sdoup ακούς?

MOYTPO
04-07-05, 11:21
Αυτον το υποκοφο θορυβο τον ακουω απο τοτε που πηρα το κορσακι. (εχει 3 χρονια τωρα) Πισω δεξια. Μαλλον απο την αναρτηση ειναι. Μπορει να ειναι και το πισω καθισμα. Εμενα κατι το ειχαν κανει και σταματησε να ακουγεται.

opelmaniac
04-07-05, 11:30
Δηλαδή ρε παιδιά εάν το αφήσω λίγες ημέρες ακόμα λόγω πιεσμένου χρόνου λέτε να πάθει τίποτα γιατί δεν ξέρω και πόσο σοβαρό είναι δηλαδή όχι τιποτ' άλλο.
Eυχαριστώ για την βοήθεια.

MOYTPO
04-07-05, 11:33
Δεν παθαινει τιποτα. Εσυ μαλλον μην παθεις τιποτα απο το αγχος σου γιατι μαλλον το αστρα καινουργιο ειναι ε????

opelmaniac
04-07-05, 11:50
5 μηνών και όπως καταλαβαίνεις φίλε μου το παραμικρό που ακούω μου τσιτώνει τα νεύρα. (Aν σκεφτείς ότι έχω φτύσει αίμα για να το πάρω θα με καταλάβεις)
Eυχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

opelmaniac
04-07-05, 12:05
A και μία ακόμα ερώτηση. Eάν υποθέσουμε ότι θέλει σφίξιμο η ανάρτηση παίρνει πολλή ώρα για να γίνει κάτι τέτοιο, θα χρειαστεί να ξηλώσουν κάτι?

MOYTPO
04-07-05, 12:43
Συνηθως σφιγγουν την αναρτηση εκτος και δεν ξερουν τι ακριβως παιζει οποτε την λυνουν ολη. Εξαρταται.

opelmaniac
04-07-05, 12:50
Σε χρόνο δηλαδή τι σημαίνει αυτό γιατί όπως θα κατάλαβες είμαι και λίγο άσχετος!

IRMSCHER
04-07-05, 12:51
Kαι εγώ έχω έναν δυνατό κτύπο πίσω δεξια και μάλλον είναι η ανάρτηση μιάς και τα έχω ξηλώσει όλα απο πίσω και συνέχιζε να χτυπάει.Αλλά κυριλέ,απο τότε που έβαλα το sub διαπερνίεται o κτύπος :poke:
Όταν αλλάξω αναρτήσεις τότε θα δούμε τι παίζει.

Gregls
04-07-05, 14:40
Μια απ'τα ιδια με τον Ismscher ακανα και εγω.

opelmaniac
04-07-05, 16:26
Nαι ρε παιδιά όλα καλά αυτά που μου λέτε αλλά εγώ ρωτάω εάν ξέρει κανείς στο περίπου πόσο χρόνο παίρνει κάτι τέτοιο για να γίνει (Δεν εννοώ να βάλω subs).
Eίναι σημαντικό για μένα να ξέρω.

04-07-05, 17:41
to na sou sfiksoun tin anartisi einai thema lepton!! egw sou proteino na fortoseis kapoion sto port mpagkaz kai na ton pigaineis voltes mexri na sou vrei ti einai kai an den to vriskei na min ton vgazeis ekso!:) katalabeS?

Sdoup
05-07-05, 00:08
ama to vreite peite to k se mena........

05-07-05, 01:21
esu min milas!! epeisa ton mixaniko mou na ferei ton egkefalo mazi katw tin tetarti kai na koitaksei an kai mou leei oti pithanotata den tha se upostirizei giati oi pout@nes oi antiprosopeies gia ena xrono exoun ekeinoi mono ta programmata kai meta pane stous mhxanikous tous allous!

opelmaniac
05-07-05, 08:09
Aυτο με το πορτ παγκάζ μου άρεσε και λέω να το δοκιμάσω κλείνοντας πρώτο μέσα τον μηχανικό της OPEL...

05-07-05, 16:11
xexeexe enoeite oti autos pou tha kleiseis tha einai o mixanikos!!!:) ante kai kalh lefteria!! (apo tous trigmous)

Sdoup
05-07-05, 20:15
asto gia to relanti......gmst.....8a pejei eppanaprogramatismos..........
to allo xroutsouxroutsou einai pou me skalonei k epidinonete....

05-07-05, 20:37
Sdoup aurio frontise na kateveis tha erthei o mhxanikos mou me to tester!

Sdoup
06-07-05, 01:07
re c kata tis 5 prepei na pao nautiko om bouliagmenhs gia douleia......an de me dokimasei 8a katevo an me dokimasei tin .......GGGGG

06-07-05, 03:35
okz!!!! tha ton katevasw opos kai na exei mazi me to tester!!! osoi exete prov stis mixanes etoimastite!:)

opelmaniac
03-08-05, 14:13
Καλησπέρα σε όλους.
Εκτός απο τον θόρυβο που είδη είχα μου προστέθηκε ένας ακόμα. Ο συγκεκριμένος ακούγεται όταν το αυτοκίνητο επιταχύνει απο 60χλμ και πάνω και μοιάζει σαν τον ήχο του ανεμιστήρα του κλιματισμού (μόνο που το κλιματιστικό είναι κλειστό). Το πήγα στην Dynamotors (δίπλα απ' το Δούκα) και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα αλλά απλά ο «κομπρέσορας» του κλιματιστικού είναι που κάνει έτσι απλά επειδή έτσι πρέπει να κάνει. (και ότι μπορεί το κλιματιστικό να είναι κλειστό αλλά αυτός πάντα δουλεύει) Εγώ απλά πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει (και ελπίζω όχι σοβαρό γιατί το Σάββατο πάω ταξίδι) και απλά αυτός δεν ήξερε και μου είπε εκεί μία μα....κία για να με ξεφορτωθεί.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μια γνώμη?
Ευχαριστώ.

Sdoup
03-08-05, 14:21
k ego eixa provlhma varage 1 kalodiakh tou air condition sti lamarina.....
oso gia to piso des tis sisfijeis sta jalidia......ego telika to evgala monos to fidi apo tin tripa.....htan to sinemplok vromhko k o maspies kati kapou ekane epafh.....

03-08-05, 14:27
egw tha po kati gia thn sygkekrimeni dynamotors to eksis...pairno til gia tin vasi kathismatos pou exo paraggeilei (entos egguhshs na tin alakso) kai mou lene sta antalaktika nai exei erthei... pairno sto fanartzidiko na tous po pote tha kleisoume rantevou kai mou lene... den tha kleisoume tora giati den mporoume giati eimaste me prosopiko asfaleias.apo septemvri ksanaparte mas tilephono.

les kai me noiazei emena auto... emena me zoiazei na ftiakso to amaksi mou...

opelmaniac
03-08-05, 14:30
Δηλαδή θές να μου πείς ότι όντως λειτουργεί ο κομπρέσσορας του κλιματιστικού συνέχεια γιατί εμένα μου φάνηκε κάπως περίεργο αυτό.
Άρα μπορώ να ταξιδέψω με το κεφάλι μου ήσυχο?
Σ' ευχαριστώ πάντως.

03-08-05, 15:03
koita... dustuxos den anaferthika sto provlima sou katholou.. auto pou egw exw paratirisei oti exei alaksei polu o ixos apo tin arxi pou agorasa to amaksi einai oti otan einai to amaksi me A/C kai pataw gkazi xoris taxuthta kanei enan polu periergo ixo pou mou fenete polu entonos se sxesi me paliotera (1-2 mhnes) kati den mou paei kala... alla den nomizo na einai sovaro...
san na skizete to moter sta duo... etsi mou akougete emena (stin fantasia mou) ase pou exw paratirisei to amaksi na douleuei polu anomala otan einai anoixto to a/c travaei afhnei travaei afhnei

opelmaniac
03-08-05, 15:37
Φίλε μου σύμφωνα με τις περιγραφές σου εγώ πιστέυω ότι αυτός ο θόρυβος είναι φυσιολογικός μιάς και έχουμε κινητήρα 1.400cc που σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να περιμένουμε και το φοβερό τράβηγμα.

03-08-05, 15:50
nai alla oxi kai na kovei kai na ravei tin ropi san wave arxeio,....!!!

Sdoup
03-08-05, 16:50
de jero ti na po....
to mono pou jero einai pote mhn anoigete to aic Contidion otan exei to amaji strofes......panta nekra k na kinhte to tou tou simplekth k................

03-08-05, 17:01
gaiti auto men....???

opelmaniac
03-08-05, 17:03
Σωστοοός!!!!!!
Αλλά δεν μου είπατε. Σας φαίνεται απο την περιγραφή που έδωσα για τον θόρυβο πιο πάνω για κάτι το ανησυχητικό?

03-08-05, 19:06
xmmm den nomizo pantos to A/C den douleuei sunexeia... i rodela tou apla kouniete otan douleuei to moter. kai otan to energopoieis mplokarei kai akougete perierga... alla... einai spastiko...

Sdoup
04-08-05, 02:26
giati re c apo ton kinithra travaei to A/C ........
1 fora pou hmoun stin opel htan 1 pou htan plakomenh exontas to anoixto k........
vevaia einai mh sou katsei k ollas.....

spec_mecos
12-08-05, 12:19
Γεια χαρα.
Εχω κ εγω το astra H.
Για το A/C ειχα κ εγω προβλημα. οταν ηταν ανοιχτο κ αφηνα γκαζι εκανε λες κ το σκοτωνα.δυνατος θορυβος σαν να ειχα 200 αλογα... (περιπου)
πηγα στην αντιπροσωπια κ αλλαξανε τα υγρα στο A/C. μετα απο 400 χιλιομετρα που εκανα εχει ηρεμισει αλλα δεν σταματησε...
ακομα οταν το εχω ανοιχτο ειναι λες κ τραβαω τριαξονικο!!!

Με το Radio CD εχω αλλο προβλημα.
εκει που παιζει ξαφνικα ακουγετε λες κ το βαζω μεσα στην κατσαρολα της μανας μου!!! πηρα το ρωτησα τι μπορει να ειναι κ ειπαν απλα οτι πρεπει να παει στην αθηνα να το δουν εκει.βεβαια θελει 1-2 βδομαδες για ερ8ει πισω. κ ουτε κατι προσωρινο δεν βαζουν!!! οποτε απο σεπτεμβριο...
κ τελευταια κυριως μεσιμερι δεν ανεβαινει η ενταση. καποιοι μου ειπαν οτι ειναι απο την ζεστη, αλλα κραταει για ελαχιστα δευτερολεπτα. (σε αλλες μαρκες Radio CD!!)

σε γενικες γραμμες δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο τα ηλεκτρικα του!!

dellodas
12-08-05, 12:36
ΤΟ RadioCD έχει thermal protection και όταν ζεστένεται χαμηλώνει από μόνο του την ένταση. Αν το δουλεύεις μαζί με το a/c, θα είσαι οκ.

spec_mecos
12-08-05, 14:10
Αυτο ειναι το θεμα. Δεν χαμηλωνει την ενταση κ μολις ανοιξω το a/c μετα ΟΚ!!!
Μπορει π.χ. μετο που ξεκινησω για χαλκιδικη να το εχω χαμηλα γιατι μιλαμε κ μετα δεν ανεβαινει η ενταση.Η π.χ. ενω την εχω δυνατα κ το χαμηλωσω γιατι χτυπησε το τηλ μετα δεν ανεβαινει.ανοιγω το a/c κ δεν αλλαζει τιποτα.Το κλεινω κ παλι τιποτα.Να @#*& τα € που εδωσα για το μανισιο...

12-08-05, 14:20
axaxaxax einai A.I.!:) apofasizei kai diatazei mono tou...

opelmaniac
05-09-05, 12:09
k ego eixa provlhma varage 1 kalodiakh tou air condition sti lamarina.....
oso gia to piso des tis sisfijeis sta jalidia......ego telika to evgala monos to fidi apo tin tripa.....htan to sinemplok vromhko k o maspies kati kapou ekane epafh.....

Φίλε μου επειδή είμαι όπως καταλαβαίνεις και ολίγον άσχετος μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο λέγοντας μου που βρίσκεται το σινεμπλόκ?
Επίσης μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πότε έχετε την επόμενη συνάντηση γιατί λέω να έρθω αυτή τη φορά.
Ευχαριστώ.

nikoskar
05-09-05, 12:34
Οσο αφορα τον θορυβο εγω τον ειχα απο μπροστα.Και χρειαστηκε να γινει αναβαθμιση λογισμικου στον κλιματισμο γιατι ειχαν αναφερθει και αλλα προβληματα απο αλλα αυτοκινητα.Το εχω 7 μερες και δεν μου το εχει ξανακανει παρα μονο 1 φορα παρα πολυ λιγο και σταματησε.Επισης αυξησαν και τις στροφες του κινητηρα λιγο ποιο πολυ.Μεσα απο την Opel εγινε η αναβαθμιση.Δεν εχω το H αλλα το GTC 1.8 Για κανε του μια ερωτηση αν εχει βγαλει ενημερωμενη εκδοση για το κλιμα.Το προγραμμα εχει ερθει απευθειας απο τα κεντρικα της Opel..

Sdoup
05-09-05, 15:56
Tetarth mazeuomaste kata tis 9 sto averof .... ela na to akouso oti k na leme apo do................

luzu
19-09-05, 17:04
Dhlwnw sugkentrotika olous tous paraksenous hxous pou kanei to astraki mou (GTC 1,6) kai tha parakalousa gia thn apopsh sas gia ton kathe ena :help: :

1: Sto ksekinima (sta xamhla dhladh) akouw ena triksimo kapou konta sto timoni h ston pinaka organwn...Isxuei kati gia ena elathrio ston aerosako?
2: Pali sto ksekinima ena paromoio triksimo kapou mprosta sthn meria tou sunodhgou,exw thn aisthish kapou konta sto parathuro...
3: Genikotera sta xamhla me prwth kuriws tarazetai oloklhro to autokinhto...les kai thelei na mou kanei masaz(na fantasteite tremei o kentrikos kathrefths kai vlepw to pisw amaksi na tremei ki auto)
4: To kathisma tou odhgou otan kinw to aristero podi (pataw afhnw sumplekth) trizei...san na piezetai sousta kai akougetai arketa...auto na to thewrhsw fusiologiko h na to kunhgisw se antiproswpeies?
5: Se apoluth hsuxia katevainwntas thn rampa tou garage akouw apo to pisw meros kai aristera kai deksia kati triksimatakia alles fores dunata alles fores ligotero...moiazei na einai anarthsh giati ginontai kai otan pataw kai otan den pataw freno...

Tha parakalousa gia tis gnwmes sas giati to pio kontino rantevou pou katafera na kleisw se antiproswpeia einai 6 oktwvriou kai kuriws gia to 5 agxwnomai enw gia ta alla tsantizomai -angryfire- oso kai na to agapw to astraki...Euxaristw ek twn proterwn...

tedo
19-09-05, 17:11
ta idia provlimata eihan kai ta vectra,koitaxe tin vasi tou psugiou.

luzu
19-09-05, 17:52
euxaristw gia to reply tedo...gia thn vash tou psugeiou tha les gia to triksimo sto ksekinima etsi?

amyntas
20-09-05, 11:47
to 1o einai sinithismeno logika prepei na sto ftiaxoun se kana 20lepto

koutsgio
20-09-05, 12:34
Gia to 3: an anebaseis perisoteres strofes kata tin ekinisi to niw8eis auto?
Gia to 4: Emena den kanei tipota to ka8isma. Na to kunigiseis! :saw:

luzu
20-09-05, 14:02
paidia euxaristw gia ta reply...loipon parathrwntas pali shmera ta ola provlhmata...to 3 to kanei kuriws otan exw klimatismo kai ontws otan anevazw strofes sto ksekinhma den to kanei...kati san suntosismos einai alla den einai logiko...to pio thlivero omws einai oti oi trigmoi apo to pisw meros akougontai pleon kai sto dromo,dhladh einai entonoi...akougetai ena xritsi xritsi san na trizei porta otan anevokatevainei gia ton opoio logo to autokinhto...tha trelathw paidia...eleos...phra germaniko akrivws gia na mhn exw tetoia provlhmata...kseroume kamia antiproswpeia pou den ginetai panikos gia na mporesw na kleisw kai suntoma rantevou kai na exoun kai xrono na me akousoun?

teofross
25-10-05, 14:08
Μερικά από αυτά τα είχα και εγώ στο ASTRA H.
Το 1 (ύστερα από αρκετή πίεση στην αντιπροσωπία όπου στην αρχή έλεγαν ότι δεν φτιάχνεται και να το αφήσω έτσι) φτιαχτηκε.Μπορει να είναι το ελατήριο που λες.
Το 4 μου το έβγαλε 1 μήνα μετά την αγορά και έτριζε σαν να το είχα καμία 10ετια.Φτιαχτηκε πανευκολα.Το μόνο που έκαναν ήταν να ξεντύσουν το κάθισμα και να ψεκάσουν τις αρθρώσεις με λαδακι.Μετα από ένα χρόνο δεν ακούγεται τίποτα.

nikoskar
25-10-05, 14:54
Για τον ηχο απο το clima η opel εχει βγαλει αναβαθμιση software για το clima(επιδη βγαζει θορυβο).Επισης εγω ακουγα ηχο απο μπροστα.Στο δικο μου μου εμφανιστηκε μετα απο 2 μηνες αφοτου το αγορασα.Πηγα στο συνεργειο και περιμενα να το βρουν.εμεινα 3 ωρες και αφου βγαλαν το ντουλαπακι και μετα απο 4 βολτες δεν βρηκαν τιποτα πηγαν στην μηχανη και βρηκαν οτι μια πλαστικη βαση της μηχανης κατι ειχε παθει.Αποτελεσμα περιμενα 1 μηνα για το καινουργιο και θα τα βαλω την δευτερα.Οποτε θα σας πω νεα.Επισης ελεγξτε την κορνα σας.Δηλ δοκιμαστε να την πατησετε και στις 3 γωνιες τις για να κορναρει.Αν σε καποια απο τις γωνιες δεν κορναρει τοτε θελει αλλαγη ο αισθητηρας της συγκεκριμενης γωνιας.Το τιμονι εχει απο κατω απο την κορνα 3 αισθητηρες πιεσης. Λιγο μεγαλο το Post.Ελπιζω να μην σας ζαλησα

covass
25-10-05, 15:07
Φίλε περαστηκά!!!
Στο Αστρα Η 5d που έχω πρέπει να σου πώ οτι έχω ΟΛΑ τα παραπάνω!
Μου έκανε εντύπωση το 5 το οποίο νόμιζα οτι το άκουγα μόνο εγώ αφου στον Καλτσούνη κάναν την πάπια και τελικά μου ρύθμισαν πιο μέσα τις πίσω πόρτες είναι θέμα ακαμσίας λένε...π@π@ρια το ακούω αυτό αφού ο θόρυβος ακούγεται ακόμα. Ωστόσο όπως λές ακούγεται και στις μικρές ταχύτητες(αφού στις μεγάλες δε σ αφήνει ο θόρυβος της μηχανής).το 1 είναι ασχετο με τις επαφές του αερόσακου(ελατήριο όπως λές),αφού αυτό κάνει άλλο θόρυβο. (ενα τσακ τσακ όποτε γυρνάς το τιμόνι)
’υτό που λές είναι ένα "τράνταγμα" το οποίο δε θεραπεύεται!
Στην αρχή εμένα μου έτριζε και το προσκέφαλο!!!!! του συνοδηγού!Εβαλα πενετρεϊτορ(α ρε Ελλαδάρα) και πέρασε!

TreckeR
25-10-05, 15:33
ayto pou lete sto 5 nomizw to exw kaousei kai gw....otan mia fora mphkan 2 atoma pisw ka8ws ka8otan akouga ena proodeytiko "krak krak".8a tous to pw twra pou 8a paw gia ladia...

luzu
26-10-05, 11:44
to loipon paidia exoume kai leme....arxika euxaristw gia ta reply...pera apo ekei....epeidh eimai upervolika psiras(mexri anagoulas) kai epeidh einai to prwto amaksi pou analamvanw 100% thn sunthrhsh tou,gia ta parapanw prolvhmata phga se 3 antiproswpeies....gia thn prwth den eixa kanena ma kanena provlhma...gia thn deuterh eixe provlhma mono to kathisma to opoio kai kala prepei na to afhsw na dunamwsei o hxos gia na doume pio tmhma tou kathismatos prepei na allaskoume...sthn trith(h opoia me dextike ena mhna para kati apo th stigmh pou thlefwnhsa enw oi alles thn epomenh mera) eftiaksan kai kala to timoni (to opoio otan to estriva ekane san ksexarvalwmeno elathrio enw twra kanei ena aplo tak tak) to opoio omws sunexizei na vgazei triksimata kai suntonismous sta xamhla...eftiaksan kai kala to kathisma,to opoio mia xara sunexizei na trizei...toulaxiston eftiaksan sthn pragmatikothta to triksimo apo to pisw meros to opoio ofeilotan se trivh twn lastixeniwn sundethrwn tou hmiakamptou me to idio ton aksona tous opoious kai lupanan kai twra den exw autous tou trigmous...entopisa oti to 2 ginetai apo to idio to parathuro kai eidikotera otan einai misokatevasmeno, alla re paidia varethika na trexw se antiproswpeies...en tw metaksu den mporw na kataliksw kai sto poia einai h kaluterh...gia na doume...elpizw na meinoume mono se tetoia provlhmata...

koutsgio
26-10-05, 12:49
Loipon akouste to diko mou GTC ti kanei. Otan eimai stamatimenos kati sintonizete kai trizei! Otan xekinaw i marsarw stamataei, sto reladi pali o idios 8oribos!! Yparxoun fores pou sto reladi den akougete alla an patisw elaxista gkazi(anebasw elaxista tis strofes dld) sintonizete pali!! Den exw kataferei na entopisw apo pou akribws alla akougete san na einai apo to tablo i an stripsw to kefali mou akougete apo pisw. Den mporw na katalabw akribws!!!! Exei kaneis kati paromoio i kamia idea?

luzu
26-10-05, 12:57
den mporw na katalavw ti sumvainei sto astraki sou koutsgio...egw exw provlhmata sto marsarisma...oxi sto relanti(mou kanei kati vithusmata mia stis toses to relanti alla oxi polu sovara,dhladh den trizei tipota otan sumvainei auto)....h lush einai mia paidia...osoi eimaste athina tha sumfwnisoume mia antiproswpeia kai tha pame mazi h polu konta xronika...giati otan tous lew,kserete to exoun parousiasei kai alla astra to tade provlhma mou to paizoun malakes...na tous dw ti tha poun...kai ama to vroun se ena tha to ftiaksoun kai sta alla...

xenophon74
26-10-05, 17:05
Παιδιά με τις αντιπροσωπείες γίνετε ένας ψιλοπανικός, και καλό θα ήταν να τους πιέσεις και στο κάτω κάτω της γραφής να κόψουν να κάνουν τους Κινέζους και να τους πιέζετε να κάνουν σωστά την δουλειά τους γιατί λειτουργούν με την λογική:
‘Όλα είναι ΟΚ κύριε και εμείς δεν παρατηρούμε τίποτα κυριε’ και διάφορα άλλα τέτοια χαζά που εμένα προσωπικά με εκνευρίζουν αφάνταστα.
Οπότε καλό θα είναι να είστε πάνω από το κεφάλι τους όσο και αν δεν τους αρέσει, εξάλλου ρε παιδιά το πληρώσαμε και το πληρώνουμε ακόμα όσοι είμαστε με δόσεις, δε μας το χαρίσανε, έλεος δηλαδή.
Όσο για τα προβλήματα που αναφέρετε, το τρίξιμο της πίσω ανάρτησης είναι όπως είναι πριν ένα φίλος, είναι τα ελαστικά παρεμβύσματα στον ημιάκαμπτο άξονα. Το έκανε και της γυναικάς μου, έβαλαν λίγο σπρέι σιλικόνης αλλά τώρα το ξανακάνει. Ζητήστε αντικατάσταση ότι είναι προβληματικό.

astra_mk4
27-10-05, 23:30
emena stis arxes ekane ena triksimo kato apo to timoni alla itan ena plastiko ksekouboto to opoio to ekana kai twra ena triksimo sto kathisma tou odigou otan mpeno i bgeno.

luzu
29-10-05, 19:52
paidia euxaristw polu gia tis apanthseis...pantws se auta ta themata(triksimata kai mikrovlaves) eimai sxetika apogohteumenos...perimena pio sovara pragmata (irtha vlepete kai apo ton kosmo twn italikwn)...gia peite mou re paidia twra pou exoume anoiksei th suzhthsh...otan einai ligo paraksenos o dromos exete ki eseis arketo thorubo apo ta tarakounhmata??entaksei den perimenw aposvesh kai hxomonwsh mercedas mphka omws se ena golf sportline,den lew kouvas me rodes, den akougotan sxedon tipota...

BouFoS
31-10-05, 19:49
Παίδες...
θυμίστε μου λίγο για εκείνο το θόρυβο που ακουγεται από το τιμόνι.. είναι κάποιο ελατήριο? Φτιάχνεται πως? Που ήταν εκείνο το post που έλεγε γι αυτό? Το έχει ένας φίλος σε 5θυρο Astra...

luzu
04-12-05, 18:19
Den antexw allo...Eimai ena vima prin na kinhthw dikastika...Exw 6 mhnes to amaksi kai exei vgalei:

Triksimo sto kathisma..Triksimo hmiakamptou apo ta lastixakia tou...trigmoi plastikwn...ellatwmatikos egkefalos kremargieras pou akoma ton perimenw(me apotelesma astatheia relanti)...triksimo sumplekti...Mporei na einai kai kati allo pou na mh thumamai...

E loipon irthe kai kainourgio...Pali thoruvos apo pisw deksia...kuriws otan anevokatevainei to amaksi...kai einai dunatos...akougetai kai me anoixto hxosusthma...eleooooooooooooooooooooooossssss....Otan to kounaw to amaksi me ta xeria akougetai kati les kai akonizoun maxairia....Den mporw paidia eilikrina sas milaw exw ftasei sta oria mou...To mono sigouro einai oti aurio tha paw sthn Control Motor h opoia mazi me ton elegxo gia ton egkefalo mou koitakse kai olo to susthma apo katw meta apo dikh mou epithumia giati olo kai kati psila akougontousan...GAMW to kefali mou pia gamw...TOSO MALAKES EINAI OLOI TOUS??? ektos vevaia an egine apo to xantaki...alla phga kai to eleksan kai den vrikan tipota...

Re gamwto mhpws mou irthe skarto amaksi??? Exei vgalei meso oro ena provlhma to mhna,allote megalo allote mikro....Ti mporw na kanw re paidia...na skasw GM HELLAS kai na arxisw na xwnw na xwnw mexri mhnusewn?? Tha paw sthn elfinco kai sthn control motor tha mazepsw ta apodeiktika kai tha paw sta kentrika...DEN PAEI ALLO...

Vassilis
04-12-05, 19:49
Pwwwwpwww toso asxima e?

Koitakse na deis, sigoura sou epese elatwmatiko amaksi epeidi den exw akousei apo allous tosa polla prob.

Twra, to na pas dikastika den exei noima. Den exoun kanei kati epitides. Apla etuxe to autokinito sou na vgei etsi.

Auto pou mporeis na kaneis einai na pas stin GM Hellas kai na tous peis "to kai to kai to. ti mporoume na kanoume gia na luthoun auta ta prob kai na ginw enas euxaristimenos pelatis opel?"

luzu
04-12-05, 20:09
Nai re file mou tiesto toso asxhma...san ntalika tou '70 ekane...Edw den exoume na kanoume me praksh...exoume na kanoume me proion pou den antapokrinetai se auto pou tha eprepe...den kathgorw anthrwpous...kathgorw thn etairia...uparxei nomiko plaisio pou se kaluptei se tetoies periptwseis alla thelei para ma para polu treksimo...na dw ti tha mou poun kai aurio sto sunergeio pou ti ftaine kai autoi i kahmenoi??

Kai xesthke me to sumpathio h forada sto alwni an tha eimai egw euxaristhmenos...ksereis pws einai ta pragmata...eimai enas stous xiliades...mono me katagellies ginetai douleia...hdh esteila mail sthn EKPOIZW(organismos prostasias katanalwth) kai zhtaw sumvoules...

ti amarties plhrwnw???

Vassilis
04-12-05, 20:21
Statistika, panta ena kommati tis grammis paragwgis vgainei elatwmatiko. Etuxe ena ap auta ta montela na epese s esena my friend...

luzu
04-12-05, 20:46
Katholou adiko den exeis file mou Tiesto alla kai egw edwsa 20000 euro...opws 20000 euro edwse epi parafeigmati kai o koutsgio...prepei na apolafsoume akrivws ma otan leme akrivws akrivws ta idia pragmata...to oti vgike lathos sthn paragwgh einai 110% diko tous provlhma to opoio omws dustuxws kai adikws to plhrwnw egw...etsi loipon exw apoluto dikaiwma na diekdikisw na apolafsw auta pou apolamvanoun oi katoxoi paromoiwn autokinhtwn...akougetai uperidaniko alla etsi prepei na ginetai...kai egw tha to palepsw mexri na ginei...einai kai thema gia to gamwto...den phra ksinismena mhla(ta opoia exeis kathe dikaiwma na ta guriseis pisw vasei nomwn prostasias katanalwth)...amaksi me provlhmata phra...

sugnwmh gia to isws entono ufos...den exw kamia kakh diathesh pros esena alla kapou thelw na ta pw giati tha skasw...

04-12-05, 21:17
otan perneis amaksi ap ta prota einai laxeio kai si den to xes!!! eisai kai ligo spiras vevaia!!!!!lol

Vassilis
04-12-05, 22:30
Oxi re c pros Theou. Min zitas sugnwmi. Den pareksigoumai :)

Exeis apoluto dikio se o,ti les kai kinigise to an sou poun pws den prokeitai na sou ftiaksoun o,ti elatwma exei. Auto pou den kserw einai to an mporeis na kinitheis nomika.

luzu
04-12-05, 23:02
AAAAAAAAAAAAAAAAXXXXXXXXXXX eimai psiras den lew,alla gamwto einai dunatos o thoruvos...apla den exw hremhsei kai ligo me to amaksi...olo mesa sto agxos oti exei kati...ekei pou xalarwnw me to ena tsoup erxetai to allo file mou s5zax...ante meta na mhn sou ginei psuxwsh...entaksei den phra kai to prwto...eixe ena duo mhnes sto ellada kai kana 5mhno germania...sigoura prwth fournia tha mou peis alla auto den mou leei T I P O T A emena...Mia zwh logw fushs mou pairnw panta ta teleutaia montela(ma amaksi ma hlektronika ma ola),kai prwtos prwtos...pote den evgale kati apo auta tosa <<polla>>...

04-12-05, 23:17
kai to corsa etsi einai!!!!

teddy
04-12-05, 23:45
φιλε ξανασκεψου το μοναστηρι που διαβαζει αυτοκινητα,σοβαρα αυτη την φορα.συγνωμη που παιζω με τον πονο σου αλλα δεν ξερω τι αλλο να πω.μιλαμε εισαι πολυ ατυχος.παντως στανταρ εχει το αμαξι προβλημα,και καλο θα ειναι να το κυνηγησεις μεχρι και για αλλαγη αυτοκινητου.αφου λογικα μπορεις να αποδειξεις[καινουργιο,καλη χρηση και οχι αναβασεις στα βουνα και στα καταραχια(ελπιζω δηλαδη)]οτι φταιει το αμαξι πιστευω οτι μπορει και ακομα να σου φερουν αλλο.δεν ξερω για αλλα θεματα αλλα με τετοια θεματα η οπελ ειναι πολυ ευαισθητοποιημενη.βεβαια εξαρταται και την αντιπροσωπεια που θα πας.παντως μην το αφησεις,και να ξερεις οτι ειμαστε ολοι μαζι σου και σε στηριζουμε οπως μπορει ο καθενας.κουραγιοοοοοοοοοοοο........

chriskar
04-12-05, 23:51
pwpo re file polu gantemia! krima kainourgio amaksi!!
alla dikio exoun kai oi alloi einai na min peseis se stravo amaksi! de pisteyw pantws na vgaleis akri, exw akousei polles periptwseis tetoies pou tous eixe zalisei to amaksi..

05-12-05, 05:04
Pwwwwpwww toso asxima e?

Koitakse na deis, sigoura sou epese elatwmatiko amaksi epeidi den exw akousei apo allous tosa polla prob.

psefti

05-12-05, 05:11
ela na kanoume parea file mou ela na kanoume ntoueto..

1)kremagiera
2)2h kremagiera
3)thn proti vradia mou anapse o aerosakos
4)komena kalodia aerosakou
5)komeno kalodio proetantira
6)liomeno piso deksi fanari
7)kamenes lampes poio suxna aposo troo
8)alagh vasis kathismatos odhgoy logo palatzou
9)pesmena maksilarakia bucket odhgou sunodhgou
10)ksekoumpoma purou etazeras
11)triksimo sumplekti
12)petaei ladia apo to kapaki sumprilomatos
13)mplokaroun ta parathira polles fores kai den anevainoun kai mou spane ta neura afou prepei na paiksoume tin kolokuthia.
14)apo trigmous den tha anaferthw giati entaksei ta thelei emena o kolos mou...

kai ola auta mesa se 9 1/2 mhnes...

loipon???

ti exeis na peis???

kai akoma den exo diamartirithei...

kai paizei na exo ksexasei kai alla...

aaaaa nai kai otan eixa paei na mou alaksoun lampes eixan ksexasei na ou valoun ksana ta koumpomata ta strogkula apo piso...

koutsgio
05-12-05, 08:16
Re si Luzu ti palikari eisai esu???? Pw re file stenaxwriemai pragmatika re gamwto!!! Exeis dikio oti kai na peis. Emena den exei vgalei tetoia prob. Ma kala otan piges gia ta proigoumena prob i dikaiologia pou sou elegan poia itan???
Nomizw pws prepei prwta apo ola na pas stin antiprwsopoia pou to pires kai me iremo tropo na tous exigiseis pws pires ena autokinito gia na to xareis kai oxi gia na xaseis ton upno sou!!!! Rwta tous ti mporei na ginei giati den paei allo. Hrema stin arxi kai analoga me tis apantiseis tous ta perneis kanonika. Oti xreiasteis apo mas kai mporoume to zitas. An deis oti sou to paizoun kiolas me fwnazeis kai erxomai demenos me ta ekriktika :) :) :) kai to kanoume kraniou topo ekei mesa!!!!

Vassilis
05-12-05, 08:43
Pwwwwpwww toso asxima e?

psefti

pote den lew psemata:)

Ontws den exw akousei allous me Astra H tosa prob. Sinithws otan sugkrinoume, sugkrinoume ta idia autokinita.

Vassilis
05-12-05, 08:46
ela na kanoume parea file mou ela na kanoume ntoueto..

1)kremagiera
2)2h kremagiera
3)thn proti vradia mou anapse o aerosakos
4)komena kalodia aerosakou
5)komeno kalodio proetantira
6)liomeno piso deksi fanari
7)kamenes lampes poio suxna aposo troo
8)alagh vasis kathismatos odhgoy logo palatzou
9)pesmena maksilarakia bucket odhgou sunodhgou
10)ksekoumpoma purou etazeras
11)triksimo sumplekti
12)petaei ladia apo to kapaki sumprilomatos
13)mplokaroun ta parathira polles fores kai den anevainoun kai mou spane ta neura afou prepei na paiksoume tin kolokuthia.
14)apo trigmous den tha anaferthw giati entaksei ta thelei emena o kolos mou...

kai ola auta mesa se 9 1/2 mhnes...

loipon???

ti exeis na peis???

kai akoma den exo diamartirithei...

kai paizei na exo ksexasei kai alla...

aaaaa nai kai otan eixa paei na mou alaksoun lampes eixan ksexasei na ou valoun ksana ta koumpomata ta strogkula apo piso...

aouch! Emena to kaimeno, 4,5 xronia sti zwi, 50kati xiliades km kai to mono prob einai kati trigmoi kai gi auto ftaiei i eksatmisi kai oi anartiseis alla kai pali analogika mia xara einai. Vevaia, to thread einai gia Astra opote min mpainoume sta prob twn corsa.

luzu
05-12-05, 14:55
Paidia panw apo ola sas euxaristw para ma para polu gia thn sumparastash...

Skaw pou lete sthn control motor shmera...me kseroun pleon me to mikro mou onoma...kalhmera ti ginetai kala??ola kala tou lew alla akoma prin lusoume to provlhma me ton egkefalo vgalame ki allo...ti? mou leei...to kai to....

Gia na mhn sas lew polla...to provlhma to vrike kounwntas to amaksi miso metro to polu...gia tetoio hxo milame,den prolavene na ksekinhsei...kroutsou kroutsou...

To anevazoun...psaxnoun psaxnoun psaxnoun...Exei piasei leei ugrasia sto pisw susthma...kaname katharismo...ola kala twra..pou ontws ola htan kala...kai erxomai kai rwtaw egw o kurios Malakas...einai fusiologiko mesa se 6 mhnes na exei vrwmisei toso polu pou na evgale to idio provlhma duo fores...eleos den to phga sthn agllia na vrexei olh thn wra..sto ellada to exw...10 xronwn amaksi kai 8 to allo pou exoume tetoio pragma den evgalan...kai exoun faei vrwma nero kai aplusia perissotero kai apo tanks..

tous ta lew loipon kapws etsi kai mou lene...einai apoluta fusiologiko na sumvainoun tetoia pragmata,einai mikroprovlhma,kai den uparxei tropos antimetwpishs...vre mhpws uparxei kataskeuastiko lathos kai epitrepei thn sugkentrwsh ugrasias???oxi oxi den exei tipota...Peite mou re paidia exw adiko???

Ti na paw na tous pw vre koutsgio ekei pou to phra???Etsi ki alliws kleinoun(elfinco to phra)...tha me grapsoun me xrusa grammata sta paparia tous...egguhsh exete kurie tha poun,tha ftiaksoume oti exei provlhma...

Amaksi gia na sou allaksoun thelei na sou exei vgalei ta apeira...an sunexisei na vgazei tha arxisw na to skeftomai polu sovara na to zhthsw...mexri na kleisoun ta duo xronia exw kairo...apo poion na to zhthsw omws akoma kai an sunexisei na vgazei pragmata???

Pantws an ksanavgei to idio provlhma tote tha apaithsw allagh upoptwn merwn tou aksona...Na dw ti tha kanw...to mono sigouro einai oti tha erthw se meeting giati panw apo ola thelw na sas gnwrisw kai ustera na kanw sugkriseis poiothtas kai hxwn me alla paromoia amaksia...

euxaristw kai pali para polu paidia...
Thermoman mhpws se vaftise ki esena o mhtsotakhs...giati emena sigoura me exei vaftisei...h mana mou den to paradexetai alla ola ekei odhgoun...

Peiraths
05-12-05, 16:04
Den antexw allo...Eimai ena vima prin na kinhthw dikastika...Exw 6 mhnes to amaksi kai exei vgalei:

Triksimo sto kathisma..Triksimo hmiakamptou apo ta lastixakia tou...trigmoi plastikwn...ellatwmatikos egkefalos kremargieras pou akoma ton perimenw(me apotelesma astatheia relanti)...triksimo sumplekti...Mporei na einai kai kati allo pou na mh thumamai...

File mou den yparxei logos na stenaxwriesai toso...Amaksia einai, den aksizei na xaneis ton upno sou gia paliosidera, kapoia stigmh ola bgazoun zhmies. Na eisai kai xaroumenos tha lega pou sou bgazei tora ta provlimata pou exeis kai thn eggyhsh.
Pantos orismena apo ayta pou anafereis mou ta parousiazei kai mena orismenes fores.
To triksimo sto kathisma tou odhgou to kanei merikes fores. Triksimo sto tamplo exw ki egw merikes fores apo to plastiko pou peristixoizei thn kentrikh othonh. Ayto me to triksimo ths anarthshs mou to kanei epishs spania omws. Otan brexei kai ta nera brexoun thn anarthsh tou pisw aksona eksafanizetai o trigmos. Mexri na ksanakanei pali kana mhna na ksanabreksei kai na arxisei pali to xratsa xroutsa. Mhn agxwnesai gia psilopragmata. Exoume akoma arketo kairo eggyhsh tha pame kai tha ta ftiaksoume ola!

antoine
05-12-05, 16:15
αχαχαχαχαχαα ρε Thermo sorry που γελάω ρε φίλε.... αλλά όντως είναι απελπιστικό το σκηνικό! Παρόλα αυτά αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα... το (13) το έχω και εγώ και είναι σπαστικό γιατί πρέπει να ανεβάζεις το παράθυρο εκατοστό εκατοστό... και 1 εκατοστό πριν το τέλος.. τζουπ!! αντε πάλι κάτω και πάλι από την αρχή ΅#$(&#@($@!&($#

luzu
05-12-05, 17:51
W re peirath file mou...mesa sthn tsantila kai to agxos mou me kathisuxases ligo giati nomiza oti hmoun o monos pou eixe auto to kratsa kratsa kroutsa mou ginan san papoutsa(eimai poihtikh fush o keratas)...Telika omws ti paizei??? ftaiei h ugrasia...ftaiei h ksirasia??? ontws thumamai thn prwth fora pou to epatha se mia fash pou eixe vraksei den to ekane...giati omws shmera mou eipan gia provlhma apo ugrasia???milame gia trela skhnika...to exeis psaksei esu katholou se sunergeia???den ginetai na mhn uparxei tropos prostasias...kai an den ton exoun vrei na psaksoun na ton vroun...(shmeiwnw oti gia auta ta merh exoume 2 xronia egguhsh,ara prepei na viastoume sxetika)...genikotera prepei na kinitopoihthoume omadika apo oti mou fainetai giati monoi mas eimaste enas stous xiliades...prepei na arxisoume na phgainoume sta meeting,na gnwristoume kiolas,na doume ta koina provlhmata kai na skame oloi mazi...h toulaxiston xronika konta...na doun tou kwlou tous thn trupa pou leei kai o laos...

Pantws dhlwnw oti apo ta prothura ths ekrhkshs vriskomai sta prothura ths sugkinhshs...euxaristw polu paidia gia to endiaferon...

na rwthsw kai kati asxeto...diplokleidwma giati den exei to astra H(ara kai to gtc)???...auto pou patouses duo fores to koumpi gia to kleidwma...koitaksa tis kleidaries kai exoun ena pragmataki pou katevainei...den mou katevainei omws me to thlexeiristhrio...kserete ti paizei?? to lew giati an kapoios spasei tzami epi paradeigmati,parolo pou me to koumpi den anoigoun oi asfaleies,anoigoun me to pou travikseis to pomolo(h opws to lene)...

george
05-12-05, 18:05
luzu,έχω το 1,8 το cosmo εδώ και 1 χρόνο και έκανα μόλις 11.480 km.
Χθές το πρωί,βάζω μέσα γυναίκα και παιδί να πάμε βόλτα .Πάνω που γυρνάω το κλειδί βλέπω το εκπληκτικό "inspec" (για 1η φορά ) στα όργανα.Όσα km έχω κάνει ήταν αρκετά ήρεμα και όχι εξαντλητικά.Παίρνω τηλ. τον πωλητή και φίλο καιτου λέω έτσι κι έτσι.Μου λέει μην ανησυχείς μπορεί να χρειάζεται λάδια.Του λέω, η εταιρεία μου είχε πει 1ο service & λάδια στα 30000km luzu.Μου λέει λοιπόν θα δούμε.Σας ακούω, τα σχόλιά σας.Βοηθάτεεεεεεεεεε. :myass:

luzu
05-12-05, 18:21
Uparxei topic me ektenh suzhthsh...pantws egw ena kserw...methaurio to polu exw paei gia allagh ladiwn...egw to exw 6 mhnes kai exw kanei 10000km...kai sxetika piesmena...ase pou kinoume polu mesa sthn polh...Shmeiwnw oti hdh exw kanei mia fora sumplhrwsh ladiwn...To 15000km gia allagh fainontai polla...ta 30000 upervolika...ta leme sto allo topic file mou ama thes

05-12-05, 18:38
Του λέω, η εταιρεία μου είχε πει 1ο service & λάδια στα 30000km
min allakseis ladia sta 30 se thermoparakalo kai pefto kai sta podia sou!!!!pigene sta 15 plz!!!!!

george
05-12-05, 20:01
Παίδες ευχαριστώ για τις συμβουλές.Αυτό θα κάνω. s5zax, luzu τα λέμε.

Chuckie
05-12-05, 20:49
Φίλε george, το inspect το βγάζει επίσης κάθε 30.000χλμ ή όταν περάσει ένα χρονικό διάστημα, και πρέπει να γίνει service. Το reset-αρουν στην Opel...Στο προηγούμενο τουτου μου, G, το έβγαζε κάθε χρόνο, ανεξαρτήτων χλμ ή κάθε 30.000 χλμ. Στο Η που έχω δεν ξέρω

Peiraths
06-12-05, 01:21
Telika omws ti paizei??? ftaiei h ugrasia...ftaiei h ksirasia??? ontws thumamai thn prwth fora pou to epatha se mia fash pou eixe vraksei den to ekane...giati omws shmera mou eipan gia provlhma apo ugrasia???milame gia trela skhnika...to exeis psaksei esu katholou se sunergeia???

To eixa rwthsei se kapoia fash alla mou eipan na to paw allh mera na to koitaksoun kai akoma den exw paei. Perimenw mipws bgoun ki alla problimata gia na paw kapoia stigmh gia ola mazi. Pantws otan lene apo thn ygrasia profanws ennooun oti kapou mazeyetai lasph anakatemenh alata apo ton dromo kai trizei san na mhn pw ti...profanmws otan brexei kai paei panw to nero katharizei kai meta ksana mana pali ta idia.

Genno
08-12-05, 13:08
Loipon katarxin sugxaritiria gia to site :D

exo edo kai 4-5 mines to kainourgio astraki mou :D
eimai ligo asxetos me ta leptomerh merh tou toutou so i need help :D

arxika... otan to pira eipa na pao taksidi mexri sparth...
stin megali eythia meta ta 170 eniosa to amaksi na pigainei pera dothe...
einai 1.4 cc

Epeita oriste merika pragmata pou exo paratirisi

1o otan mpaino mesa sto amaksi akougete enas paraksenos ixos mexri na balo to kleidi stin miza..
2o ton idio ixo ton akouo kai otan ksekiniso tin mixani gia 5-6 secs..
3o kanoun merikes fores thoribo oi anartiseis otan mpainei kapoios mesa..4o blepo merikes fores megalh katanalosh .. mipos me klebei o benzinas?
5o leronei eukola :D :D :D
basika ayta einai.

to amaksaki kalo mou bgike kala paei apla exo paratirisi ayta
eidika ayto me to kounima me tromakse.... eixa kai to family mesa
:oops:

aaaaa nai kai kati allo polu basiko -fight-
TO TIMONI !! re gamoto merikes fores otan stribo to timoni kurios se stenakia kai genika se megales strofes akougete enas thoribos san dontakia pou trizoun....

kseri kaneis ti einai ayto ??

gratz guys kai thx
:D

jimaras
08-12-05, 13:24
κατ αρχην καλοταξιδο το αστρακι!!!
λοιπον εχουμε και λεμε! Για το 1 & το 2 πολυ πιθανον πιστευω οτι ειναι η προσαρμογη του συστηματος εξαερισμου (μιας και τα συστηματα του κινουνται ηλεκτρικα).μην φοβασαι,δεν ειναι προβλημα,απλα συνηθησε το γιατι θα το κανει συνεχεια lol
για τις αναρτισεις δεν εχω παρατιρησει κατι στο δικο μου (ευτυχως...) 4ον. οταν λες μεγαλη καταναλωση τι εννοείς? μηπως μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος? για το 5ο μαλλον εχεις σκουρο χρωμα :poke: :poke: :poke:
τορα για το κουνημα. απλα:οταν τρεχεις με τετοιες ταχυτητες,ακομα και ενα μικρο φυσηγμα του αερα απο πλαγια ειναι ικανο να προκαλεσει κουνηματα στο αμαξι σου. (αν το ξανακανει παρατηρησε αν φυσαει εξω)
αυτα απο εμενα....

xtbabis
08-12-05, 13:30
αυτο με το τιμονι γινοταν και σε μενα. Τιποοτα δεν ειναι πανε και θα στο κανουν κατευθειαν και θα φυγεις. Μια λαμαρινουλα ειναι που ακουμπαει πανω στα καλωδια του ηχοσυστηματος και της κορνας και οταν στριβεις κανει θορυβο. Οσο για το κουνημα που λες ποτε δεν ενοιωσα πιο ανετα και πιο ευχαριστα. Τα φιλαρακια μου κοιταζουν το κοντερ και μου λενε: Καλα με 190 πας;δεν καταλαβαινεις τιποτα ουτε θορυβο ουτε κουνημα, εκτος και αν επεσες σε τρελο αερα(τυφωνα ισως) και για αυτο κουνιοσουν

Genno
08-12-05, 13:36
popo to grigoro reply!!
190?? gia wait posa kubika to exeis??
mipos fteei oti eixa balei 95ra benzini??

mia mera ebala 10euro 95ra kai mou efage ta misa se mia mera..

milame gia apostasi 20chiliometron...

electric silver to exo kalo einai :D

dil ama to pao kai tous to po ayto me to timoni tha mou to ftiaksoun?
:super: :super: :super: :super: :super: :super: :super:

xtbabis
08-12-05, 13:43
πες τους οτι ακουγεται ενα τριξιμο οταν κοβω το τιμονι και θα στο κανουν .δεν ημουν ο πρωτος και δεν θα εισαι ο τελευταιος.

στα 200 σταματαει.1600 μικρουλη. δεν φταιει η βενζινη

Genno
08-12-05, 13:51
:( :sadeyes:

kala kala katse na se pao mia me to audiko to 2.0T kai ta leme :D
:kapsoura: :kapsoura: :kapsoura: :kapsoura: :kapsoura: :kapsoura:

kala ama einai tha to pao ...

elpizo na min pliroso tpt....
:D

oson afora tis anartiseis ti exeis na peis ?
:jedi:

xtbabis
08-12-05, 13:57
κανενα προβλημα. απλα οταν αλλαξω θα πεταξω κανα μπιλσταιν επανω να το σφιξω λιγακι,μπορει και κανα ελλατηριο ισως. θορυβο δεν ακουω αλλα γερνω αρκετα νομιζω. ασε το αουντι, αμα θες με το κουβαδακι σου οχι με αουντι

Genno
08-12-05, 14:00
xexexeexe me to koubadaki den paizei tha to kapso :smoker: :smoker:

ase kai eida tis proalles ena gratzounismeno astraki ..
paraligo na me piasoun ta klamata :(

eida pio piso gia ena krufo menou

kseris tpt ??

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Sdoup
08-12-05, 14:00
O hxos tis mizas einai o egkefalos pou elegxei ktl.....sto timoni einai h tainia tou aerosakou.....To amaji einai kainourgio exeis na akouseis polla akomh.....asto na strosei.....

jimaras
08-12-05, 15:08
eida pio piso gia ena krufo menou

kseris tpt?

loipon. se mena doulevei os eksis: patao gia 5-6 defterolepta synexomena to koumpi `settings`. afou akoustei ena xaraktiristiko mpip patao to koumpi bc kai mpenei ston ypologisti taksidiou os synithos. meta loipon an patiseis ksana kai ksana to koumpi bc arxizei na mpenei diadoxika stis diafores selides tou kryfou menou.

ASCONAN
08-12-05, 17:40
kalwshr8es k apo mena k kaloriziko to asteri sou ;)

luzu
09-12-05, 10:49
loipon loipon shmera pou phga gia ladia to palikari o mhxanikos,pou einai kai gamw ta paidia giati xwris na tou pw oti exw to tade provlhma(gia ladia phgainw se ena Opeladiko eksousiodothmeno pou einai konta mou,kai mallon tha phgainw gia ola apo edw kai pera) mou eipe oti kapoia mera prepei na paw na mou voutiksei kati vides tou aksona se ena eidiko grasso kai tha papsei na uparxei to provlhma...den exei vgei odhgia apo thn opel epishmh alla ligo polu oloi to kseroun...opoios thelei na steilei pm na tou pw to sunergeio na paei na tou kanoun th douleia...me rantevou panta...

billy
09-12-05, 13:13
kai ego akouga triksimo sto timoni sto astra gtc 1.4 alla piga kai mesa se ena lepto to ftiaksane kai den akougetai tipota.

A kai de sas eipa to theiko.Kai ta dyo ta piso fanaria mou pernoun ygrasia me ti broxi....Fisika den anisixo dioti ta exoun paraggeilei idi kai tha mou ta allaksoun dioti einai mesa stin eggihsi

opelmaniac
13-12-05, 10:58
Καλημέρα σε όλους.
1ον Το τιμόνι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Απλά θα το πάς όπως σου είπαν τα παιδιά και θα στο φτιάξουν στο λεπτό (το είχα και εγώ αυτό).
2ον Ο θόρυβος που ακούγεται απο την ανάρτηση είναι κυρίως απο την μπροστινή ναι ναι απο την μπροστινή όσο και αν σας φαίνεται κουλό αυτό που λέω. Και 'γώ νόμιζα ότι ήταν απο την πίσω αλλα τελικά ήταν απο μπροστά. Είναι ένας μικρός υπόκοφος κτύπος. Λοιπόν αυτός ο κτύπος είναι τα Zanfor ή ελληνιστί «μπαράκια» που βρίσκονται ακριβώς πίσω απο τον τροχό και τα οποία θέλουν κάποια ρύθμιση ή απλά σφίξιμο. Επιτέλους μετά απο 8 μήνες που το άκουγα να χτυπούν θέλω να πιστεύω ότι απαλλάχτηκα απο τον εκνευριστικότατο θόρυβο που έκαναν.
Εύχομαι το ίδιο και σε εσένα φίλε μου και καλορίζικο!!!

Chuckie
02-01-06, 19:15
Περιέργος ήχος:
Εκει που οδηγούσα χαλαρά, ακούω έναν ήχο σαν κάτι να είναι ξεβιδωμένο ή να συντονίζει.
Με τα πολλά κατάφερα να τον αναπαράγω όταν είμαι πχ με 2α και 1000 στροφές και πατάω πολύ απαλά το γκάζι, οπότε ανεβάζει σιγά-σιγά
και στις 2000-2200 κάνει αυτόν τον ήχο (μοιάζει να έρχεται από εμπρός αριστερά). Τσέκαρα λάδια, έκανα και μια
οπτική επιθεώρηση στον χώρο του κινητήρα, αλλά δεν μου φάνηκε κάτι να "κρέμεται".
Το περίεργο είναι ότι μετά τις 2200 δεν τον κάνει, ενώ αν είμαι με 2α και 1000 στροφές και σανιδώσω το γκάζι, δεν τον κάνει
τον ήχο καθόλου!!! Υποψιάζομαι μη καλά βιδωμένη βάση μηχανής που πιθανόν συντονίζει, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Έχει κανείς συναντήσει κάτι τέτοιο σε Astra H (κινητήρας 1.8)??? BTW, έχω μόλις 1980χλμ
Μάλλον πρέπει να το τρέξω στην Opel, ε??? Και ο κωλοήχος μόλις που ακούγεται, για πολύ λίγο και μόνο στις συνθήκες αυτές.
Δεν μου μοιάζει για κρότους προανάφλεξης, αν και η αλήθεια είναι ότι ενώ βάζω πάντα 100άρα, εχθές με μισό ντεπόζιτο
έβαλα 95άρα. Λες.....???
Help αν ξέρει κανείς κάτι, ιδίως οι έχοντες το ίδιο όχημα... Μήπως είναι το IDS Plus που δεν μου έβαλαν και ζητά εκδίκηση
(βλέπε άλλο post μου)?

luzu
02-01-06, 21:37
Kat'arxas xronia polla file mou Chuckie...
Pera apo ekei...an kai exw allo kinhthra kai ligo diaforetiko amaksi...
Akougontai polla apo suntonismous xamhla...opws eipes,gia 1 sec kai meta tipota,kai oxi panta...kai ap'eksw kai apo mesa...
Ena einai to 7o hxeio pou einai mprosta kai mhpws mperdeuesai oti erxetai ap'eksw...
Pera apo ekei epeidh eixa ki egw suntonismous sta xamhla,eixa paei na tsekarw tis vaseis,tous lew mhpws einai san thn malakia pou epathan ta vectra kai mou leei oti den exoun anaferthei katholou se astra tetoia skhnika...les na eisai toso tuxeros???
Apo thn allh vevaia oso pernouse o kairos arxise na anoigei kai na mhn suntonizei toso polu sta xamhla...mhpws lew mhpws akoma einai kleisto to kaimeno???

Les na paizei apo th venzinh???Arage se poso xrono ruthmizei swsta ksana thn gwnia o kinhthras???

Les na mphke mono h psuxh tou IDS plus sto amaksi sou xwris to swma tou kai twra na einai stoixiwmeno???

Sdoup
02-01-06, 22:38
kati paromoio eixa k ego......tote emena varage to kaliodiaki apo to air condition sto sasi k to ekane.......phgene se kamia antiprosopeia.....mono mhn afhseis to amaji k fygeis....na pate mazi volta na to akousei.......allios tha xaseis 1 mera......

tax
02-01-06, 23:17
Μη φοβάσαι για τη βενζίνη και τα πιράκια.Γενικά η προανάφλεξη συνοδεύεται από ενεργοποίηση του Knock Sensor-->ελάττωση προπορείας-->αισθητή πτώση απόδοσης.
Οπότε αν δεν παρατηρείς κομπιάσματα στη λειτουργία του κινητήρα μη φοβάσαι για βενζίνη.Αλλά εννοείται ψάξτο.

PanagiotisAstra
04-01-06, 11:03
Xerete Xronia pola
Eimai neos sto club kai exo ena neo (300klm) astra kai emena kani to eidio akrivos thorivo - syntonismos sto mpros aristero meros an kapios exi nea sxetika me auto as mou apantisi.

Eyxaristo

nikoskar
04-01-06, 14:32
Λοιπον μου το εκανε σε μενα και βρηκα τι ειναι. Απο την μπροστινη μασκα εκει που ειναι το μαυρο πλαστικο σε καποιο σημειο εκει κοντα που ειναι τα κλιπς που κουμπωνουν ενα απο αυτα ειχε φυγει με αποτελεσμα να κανει θορυβο και να συντωνιζει σε λιγα χλμ.Το αλλαξα απο την αντιπροσωπεια και δεν υπαρχει πλεον αυτος ο ηχος.κοστος 3euro :) Ελπιζω να σας βοηθησα

[glow=blue:69ec45391a]ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ[/glow:69ec45391a]

PanagiotisAstra
04-01-06, 15:20
Eyxaristo gia tin apantisi sou
O thorivos aftos ton akou aristera apo ta organa ekei sto telioma to tamplou san syntonismos apo kapio exartima !!!.
Kai esi to eidio akouges??

nikoskar
04-01-06, 15:49
Yep. νομιζεις οτι ειναι απο το ταμπλο :) .Φαντασου εβγαλα την κοπελα μου εξω απο το αμαξι και το ακολουθουσε για 600m για να ακουσει απο που ερχεται ο ηχος :)

PanagiotisAstra
04-01-06, 15:54
eyxaristo tha to do ta apogevma kai tha apantiso

luzu
04-01-06, 16:15
Vre lete giati ki egw akouw kati diafora apo to tamplo...Alla tha ekova to genetisio mou morio oti einai apo to tamplo...dhladh einai toso dunatos o suntonismos pou o hxos pou prokalei ksepernaei ton hxo tou kinhthra kai thn hxomonosh????Makari...
Fainetai dia gumnou ofthalmou to spasimo???

PanagiotisAstra
04-01-06, 19:42
Elegxa ta panata to mono pou eida pou mpori na prokalesi to hxo afto einai mesa sto tholo tou troxou. To plastiko kelifos na xtipai apano sto ftero sto pano meros tou tholou. An to xtipisis ligo apala to akous. Tha to pao avrio stin opel, malon afto einai alla kratao mia epifilaxi logo pou kai to dexi etsi einai kai den akougete tipota apo dexia plevra.

leegtc
04-01-06, 19:45
Mias kai milame gia thorivous,shmera kai meta apo liges meres apo thn paradosh enos gtc 1.6 se mena emfanisthke enas hxos otan symplektarw me liges strofes(1000-1500).San na akougontai ta granazia.Einai fysiologiko?To aytokinhto exei katw apo 200km.

Chuckie
04-01-06, 21:09
@leegtc: δεν φαντάζομαι να λες για τον ήχο που κάνει πάντα στα 20χλμ και είναι φυσιολογικός ? (μερικοί λένε ότι είναι η αυτοδιάγνωση του ABS, άλλοι ότι προέρχεται από το σύστημα φρένων κτλ). Δες αν στον κάνει τότε, είναι normal.

BTW, ο ήχος δείχνει να έχει υποχωρήσει σήμερα, δλδ ενω επέμενα, δεν το άκουσα, παρά αμοιδρά με 3η. Τώρα τι να πω, τρελαίνομαι? Μάλλον θα δω την πρόταση του φίλου NikosKar (με τους ωραίους καθρέφτες....), δλδ Opel και πρόταση να ψάξουν για κανα κομμάτι ξεβιδωμένο πλαστικό...

Ίδωμεν...

nikoskar
04-01-06, 22:15
Αγαπητε φιλε Chuckie.Μαλλον πρεπει να αλλαξεις το avatar σου σε Astra H Black (Με τους ωραιους καθρεπτες).Δεν με πηρες ενα τηλεφωνακι.Αλλα δεν πειραζει..

:oops:
(Θα σε παρω εγω αν μπορεσω να σε βρω εκει μεσα.)

leegtc
05-01-06, 00:11
@leegtc: δεν φαντάζομαι να λες για τον ήχο που κάνει πάντα στα 20χλμ και είναι φυσιολογικός ? (μερικοί λένε ότι είναι η αυτοδιάγνωση του ABS, άλλοι ότι προέρχεται από το σύστημα φρένων κτλ). Δες αν στον κάνει τότε, είναι normal.

Oxi file Chuckie.To kanei prin akoma anaptyksw taxythta 20km(th stigmh poy ginetai h aposympleksh)

opelmaniac
09-01-06, 15:06
Σχετικά με τον θόρυβο που μοιάζει σαν είναι κάτι απο τη μηχανή ξεβιδωμένο. Επειδή και 'γώ το αντιμετώπιζα και είχα πάει στην αντιπροσωπεία 5 φορές χωρίς αποτέλεσμα μέχρι που μου είπαν να το αφήσω εώς ότου γίνει μόνιμο. Όταν λοιπόν αυτός έγινε μόνιμος και έγω στα πρόθυρα για το τρελλάδικο, πήγα στην αντιπροσωπεία με οφθαλμό που ήταν σαν έχει περάσει AZAX απο πάνω (σ.σ. μάτι που γυαλίζει) και ώς δια μαγείας το βρήκαν.
Τι ήταν; Το Zanfor ή αλλιώς τo μπαράκι του δεξιού τροχού το οποίο ήθελε απλώς μία ρύθμιση και λίγο σφίξιμο. σ.σ. Το Zanfor είναι μία μικρή μπάρα που βρίσκεται πίσω ακριβώς απο τους μπροστινούς τροχούς μέσα στο θόλο το οποίο εάν στρίψεις τον τροχό θα το δείς.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο mail.

PanagiotisAstra
09-01-06, 21:02
file opelmaniac kai ego exo tin paraskevi randezou. Exo anakalipsi apo pou proerxete o dikosmou thorivos apo ta prostateftiko giali mprosta apo ta organa.!!! Trizi stous xamilous strofes. Na do pos tha to lisoune symera pou pira mou eipan mpori na alaxoun kai ola to set ton organon..

billy
10-01-06, 12:11
Παναγιώτη και σε μένα τρίζει το μπροστινό πλαστικό γυαλί απο τα
όργανα όταν έχω χαμηλές στροφές και αλλάζω ταχύτητα,μόλις πάρει την ταχύτητα και δίνω γκάζι για να ανεβάσω στροφές τότε κάνει ενα ζζζζζζζ.
Λες να το πάω και εγώ να μου το αλλάξουν??Δεν το χα σκεφτεί νόμιζα
πως θα με βρίσουν αν πάω.

PanagiotisAstra
10-01-06, 15:44
File billy den yparxi eleos ego tha tous alaxo ta fota ti simeny trepese afti prepi na treponte. Ydrota dosame gia afta ta aytokinita den tous xariso tipota gia 6 xronia tha tous gino efialtis.

luzu
10-01-06, 20:58
gia 6???????????......xaxaxaxaxa....ax file mou mas exoun piasei olous malakes,xwris na thelw na prosvalw kanenan...oloi nomizoume oti exoume olikh 6xronh egguhsh...dustuxws 6 xronia exoume mono gia kinhthra kai sasman...ola ta alla 2 xronia ektos apo xrwmata ktl...
Paidia mhn tous lupaste...kai phgainete kai se diafora sunergeia...o enas dexetai to ena o allos to allo ktl...
Emena na deite trigmous pou vgazei pou exei kai sklhres anarthseis...alla tous prizw mexri na poun "tha xasoume ton upno mas gi auto allakse to"

PanagiotisAstra
10-01-06, 22:38
luzu diko exis alla ena mporo na po 2 xronia den tha tous afiso na kimithoun isixa. Ena tha sas po exo mia mixani Yamaha(FZ6) mexri grama-email stin holandia estila gia kati pou i eliniki antiprosopia den dexotan san egguhsh se 5 meres me piran apo ellada kai mou zitagan xilia sygnomi.

ASCONAN
11-01-06, 02:41
swstos o panagiotisastra! mou thymizei emena otan eixa ena periodiko k epairna promo cd (tsampa cd dld) apo etaireies pros diskokritikh... mou elege o dianomeas edw "den exw arketa kommatia, mono gia to metal hammer k to metal invader" ... apantousa k egw "a ok, no problem..." ... ekleina k kapakia epairna germania sthn etaireia paragwghs... "nuclear blast, parakalw" ... "nai claudia? geia xara eimai o tade apo to tade periodiko... na sou pw, mporeis na mou steileis to promo tou kainourgiou diskou twn tade?" ... "e, ela se epikoinwnia me tous dianomeis mas sthn ellada" ... "ma hr8a hdh se epikoinwnia k mou eipan oti gia EMAS (olous) ta fanzines den exoun kopies, mono gia ta 2 megala periodika" .... "TI SOU EIPANE LEEI?????" ... lol lol lol

apo tote mh vreksei k mh staksei me eixane! kaaaa8e cd pou h8ela htan sthn epomenh fournia CDs pou h8ela :D

ellhnares re... pantou ta idia

PanagiotisAstra
11-01-06, 13:46
file asconan exo varethi afti tin notropia edo stin elladaistan, an den ginioume ena na tous polemisoume den mprokete na alaxi tipota, kai kano eklisi se olous pou exoun provlimata me ta astra tous h opio autokinito exoun kai einai stin egguhsh na min ta paraliptoun ta provlimata kai na min trone afta pou tous lene giati exoume meta oli provlima.

Peiraths
12-01-06, 14:22
Σχετικά με τον θόρυβο που μοιάζει σαν είναι κάτι απο τη μηχανή ξεβιδωμένο. Επειδή και 'γώ το αντιμετώπιζα και είχα πάει στην αντιπροσωπεία 5 φορές χωρίς αποτέλεσμα μέχρι που μου είπαν να το αφήσω εώς ότου γίνει μόνιμο. Όταν λοιπόν αυτός έγινε μόνιμος και έγω στα πρόθυρα για το τρελλάδικο, πήγα στην αντιπροσωπεία με οφθαλμό που ήταν σαν έχει περάσει AZAX απο πάνω (σ.σ. μάτι που γυαλίζει) και ώς δια μαγείας το βρήκαν.
Τι ήταν; Το Zanfor ή αλλιώς τo μπαράκι του δεξιού τροχού το οποίο ήθελε απλώς μία ρύθμιση και λίγο σφίξιμο. σ.σ. Το Zanfor είναι μία μικρή μπάρα που βρίσκεται πίσω ακριβώς απο τους μπροστινούς τροχούς μέσα στο θόλο το οποίο εάν στρίψεις τον τροχό θα το δείς.

Φιλε μου ακριβως το ιδιο προβλημα ειχε (και εξακολουθει να εχει) και το δικο μου astra. Τον συγκεκριμενο κλακ-κλακ μου το κανει οταν ταυτοχρονα:

α)Πηγαινω με λιγα χιλιομετρα
β)Περναω πανω εγκαρσιο σαμαρακι
γ)Εχω δευτερα η τριτη στο κιβωτιο και γκαζι πατημενο

Και η φαση ποια ειναι...

Παω στην αντιπροσωπια (δεν γνωριζω αν το φορουμ επιτρεπει να γραψω ονοματα...) το κοιτανε με μια γρηγορη ματια επειδη δεν μπορουσα να το αφησω εκει και (κλασικα) μου απαντανε οτι δεν βλεπουν η ακουν κατι το παραξενο και ενω ο μηχανικος το εκανε και την απαραιτητη βολτα.
Την επομενη παω σε μια αλλη opel (πολυ λιγοτερο γνωστη θα λεγα...) και με το που το ακουει ο αρχιμηχανικος μου λεει επι λεξη "δεν ειναι τιποτα, λιγο σφυξιμο η ζανφορ και ειναι ΟΚ"!!

Διλαδι ρε παιδια ο δευτερος μηχανικος τι ειναι μαντης η μαγος ρε γαμοτο?

Η μηπως ειναι ΜΑΓΚΑΣ με ολη την σημασια της λεξης που δεν γουσταρει να ταλαιπωρει τους πελατες του??

opelmaniac
12-01-06, 17:45
Απλά είναι επαγγελματίας!

counterfeiter
18-01-06, 15:04
Geia sas paidia.

Exw ena paromoio problhma pou entopisa edw kai 4 meres.

Otan phgainw me liga xiliometra kai pernaw lakouba h' samari, akougete enas thoribos,san na eixa 'ena mpouklai nero' kapou afimeno.

Exw thn entypwsh pws akougete apo mprosta aristera,kai to mualo mou phge se anarthseis.

Phga kai apo antiproswpia, to shkwsan kai mou eipan pws den entopizoun tipota. Kai to thema einai pws den to kanei synexeia gia na pame gia test drive na to akousei.

Den kserw ti na kanw giati to exw mono 3 mhnes kai 4000 xiliometa, kai an einai amortiser kai mou to bgalei meta apo 3 mhnes thn ebapsa afou h egguhsh ekei paei gia 6 mhnes.

skeuftomoun na paw apo kanena exprees service na kanoun elegxo sta amortises akomh kai na to anebasoun sto mhxanima pou ta bazoun gia otan einai na perasei pao kteo

Peite mou an o 8orybos pou akougate htan paromoios me ton diko mou.
kai ti akribos einai auto to eksartima pou htan ksebidomeno. H' genika paromoia empiria.

Euxaristw polu

luzu
18-01-06, 16:17
wx file mou countrtfeiter san kati na mou moiazei...egw pathainw kati paromoio otan skaei me elaxista xiliometra h deksia mprosta roda...einai polu konta se auto pou les...san na eixa ekei ena mpoukali me nero...den kserw ti mporei na einai...tous to exw pei kai egw alla pera vrexei...kai se emena den to kanei panta....to thema einai oti ta kumata tou hxou metaferontai mexri ton levie twn taxuthtwn,ston opoio thn wra pou akouw to thoruvo niwthw tautoxrona kai donhsh...ti na pw den kserw...

counterfeiter
18-01-06, 17:32
eimai etoimos na to paw sto exxpress estw gia optiko elegxo, alla apo bdomada. Tha tous pw na to bnaloun sto mhxanima gia ta amortises an kai den kserw kai pws legete.

Amortiser==POLU AKTRIBO gia 3 mhnes...
fobame mhn pathw tipota ektos egkyhshs

luzu
18-01-06, 20:49
poia h sxesh sou me ton programmatismo aderfe mou??...auto to == me parapembei allou....
Pou to akouses auto gia tous treis mhneis...nomizw 2 xronia einai h anarthsh...ektos an apla enoousan ta hlektrika tou ids plus pou exw egw...

opelmaniac
20-01-06, 10:04

Μιας και ακριβώς τα ίδια έκανε και σε 'μένα νομίζω ότι αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα σας. Πάντως μήν ανυσυχείτε δεν κινδυνέυει η σωματική σας ακεραιότητα πάρα μόνο η ψυχική σας μέχρι να το σφίξουν και να σταματήσει να το κάνει.
Καλό κουράγιο παιδιά!
Ευχαριστώ

Peiraths
20-01-06, 11:35
Εγω ακομα δεν εχω παει να το φτιαξουν λογο ελλειψης χρονου αλλα ελπιζω να καταφερω την αλλη βδομαδα γιατι το προβλημα εχει επιδεινωθει.
Το θεμα ειναι ρε μαγκες πως ειναι δυνατον σε τοσα πολλα astra να ξεβιδωνονται για ψιλου πηδημα η ζανφορ? Μηπως θα πρεπε η opel να ενημερωσει τον κοσμο να περασει απο της αντιπροσωπιες για προληπτικο ελεγχο και σφιξιμο?

counterfeiter
20-01-06, 16:50
luzu megalh sxesh me programmatismo :)

Alla gia na to katalabes mallon kai esu kapou ekei briskese ;) C-like

Twra paidia exw problhmatistei polu...tis duo teleutees meres den to akousa kai polu, an kai den to kounisa kai polu....epishs akousa kai triksimo sto tablo. Den kserw ti na pw...toso gantemiko autokinhto phra???

Osos gia thn egguhsh h kopela pou mallon einai sto synergeio gia tetoia typika pragmata mou to eipe kseka8ara "to amortiser theorite malako yliko ara kai 6 mhnes egyhsh" mias pou meta to eksamhno den kserei kaneis an den xalase apo kakh metaxirish sthn odhghsh...."les kai tha to kanoume trakter :P"....

Peiraths milhses polu swsta file :)

PanagiotisAstra
21-01-06, 12:22
Gia to tablo to xeri kala i opel 2 ores doulia emena toso pire kai olla ok einai file mou ta alouminia stefania poy trizoun, molis pas tha kounan ta kefalia tous. "aaa trizi ok asto na to doume".

Emai ego h aplos i mama opel arxizi na ginete ligo ITALIDA...

Ανδριώτης Αντώνιος
05-02-06, 02:58
file exw vectra c, ta idia skata einai olo uoryboi re, ntalika....

nikkos
06-02-06, 19:45
luzu den jerw an mporeis na katafereis kati me epikoinwnia kat eu8eian me germania. oxi gia allagh autokinhtou alla mhpws katafereis kai sou allajoun ola ta ''problhmatika merh'' xwris kostos......

teofross
07-02-06, 09:50
Έχω το αυτοκίνητο περίπου 1μιση χρονο.Απο την αρχή ακουω κάτι τριγμούς από την πόρτα του συνοδηγού ή την πίσω δεξιά πόρτα ή από την κολωνα.Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς από που έρχονται αλλά τελικά πιστεύω ότι είναι από την πόρτα ή από το τζαμι.Ακουγονται όταν είμαι σταματημένος και παω να ξεκινήσω ή όταν πατάω φρενο.Πηγα το αυτοκίνητο στην Opel και λενε ότι δεν άκουνε τίποτα.
Εάν είχε κάποιος τέτοιο πρόβλημα και βρήκε τι ήταν παρακαλώ ας ποστάρει.

Vassilis
07-02-06, 12:07
Πες τους να βαλουν ακουστηκα βαρυκοηας (πως γραφεται αυτο?) οι μη πω τι...

Ισως θελει λαδωμα ο μηχανισμος του παραθυρου αλλα ειναι λιγο risky να το κανεις μονος σου. Δοκιμασε να πας σε αλλη Opel.

billy
07-02-06, 13:26
teofross και εγω ακούω τριγμους.Μια μέρα το έψαξα και νόμιζα οτι είναι απο το παράθυρο αλλά τελικά είναι απο το κάθισμα του συνοδηγού.Οταν είναι σταματημένο κλείσε το αυτοκίνητο,μείνε μέσα και άρχισε να σπρώχνεις λιγο το κάθισμα του συνοδηγού θα το καταλάβεις.Το ακούω οταν πέφτω σε λακόυβες και οχι μόνο,όταν ξεκινάω όταν σκάω τις ταχύτητες αλλα και στην ευθεία αρκετες φορες.
Δε νομίζω να μπορούμε να κάνουμε τίποτα όμως....Δεν το έχω πάει στην αντιπροσωπεία ακόμα αλλά θα το πάω στα μέσα φλεβάρη,οπως και για το καντράν των οργάνων που τρίζει,οπως και για τους γυαλοκαθαριστηρες που δεν εφάπτονται καλά και κάνουν υπερβολικό θόρυβο όταν σκουπίζουν το τζάμι,οπως και για το δέκτη ραδιοφώνου όπως και για τις ζώνες ασφαλείας που κάνουν κλακ κλακ εσωτερικά συνεχώς....

07-02-06, 15:50
tpt allo?????

xtbabis
07-02-06, 16:09
εμενα παλι μου εβγαλε ενα τσιρ τσιρ τσιρ ακουγεται συνεχεια δεν καταλαβα απο που ακριβψς, να ειναι η πορτα, το παραθυρο, τα λαστιχα γυρω απο την πορτα, ο μεντεσες;;;;;;;; πιστευω οτι ειναι παντως λογω των χιονιων και της παγωνιας

billy
07-02-06, 16:29
Δεν υπάρχει τιποτα αλλο,αν βγει τιποτα θα σε ειδοποιήσω!

billy
07-02-06, 16:32
xtbabis το ιδιο πράγμα λέμε αυτό ακουω κι εγω το ιδιο με σενα.Νομιζα οτι ειναι απο το παράθυρο αλλα τελικά ειναι απο το κάθισμα.Λες να το πάμε αντιπροσωπεία;

xtbabis
07-02-06, 23:52
Το απογευματακι δεν μου το εκανε, νομιζω οτι ηταν λογω κρυου γιατι ειχε τα χιονια και ηταν και πολυ πρωι και δεν το ειχα περπατησει 1μερα το αμαξ, αλλα σιγουρα δεν ηταν καθισμα. Παντο και επεμενε λιγο για να σε εξυπηρετησουν. + γω ετσι κανω, αν δεν φωναξεις λιγο σε γραφουν.
Η μλκια που μου εβγαλε τωρα τελευταια ειναι οτι εχω κενα στο καθισμα του οδηγου στην θεση που το θελω. Δεν κουμπωνει καλα σε αυτη τη θεση, κινουμε με το αυτοκινητο και συνεχεια ακουγεται τουκ-τουκ, ταν-ταν {(πολυ περιγραφικος ειμαι ο π...ης)}. τα ηθελε ο κ...ς μου ομως. φοβαμαι οπως πηγαινω να μη φυγει καμια μερα τερμα πισω και προσπαθω να φτασω το τιμονι με τα ποδια

Γ..ω το αμαξι μου τη μια αλλαζω τον τροπο που κραταω το τιμονι για να μη λιωσει το δερμα και την αλλη αλλαζω το καθισμα+δεν καθομαι οπως γουσταρω. Δε βολευομαι στο αυτοκινητο μου . Θα το πουλησω το κ...αμαξο, το αχρηστο, το σαραβαλο, το... + θα παρω... ενα αστρα... μου φαινεται ηρθε η ωρα της asconaρας μου

07-02-06, 23:57
katse telika ti amaksi exeis??? ego me to corsa alaksa vasi kathismatos giati kopanage.. to nou sou...

xtbabis
08-02-06, 00:12
Το Η οπως στο avatar. απλα ηθελα να πω οτι ενταξει μην ειμαστε τοσο κακοι με την opel. αλλα αυτοκινητα εχουν πολυ περισσοτερα προβληματα, ηχους, τριξιματα, μηχανικα κλπ. Και γω απογοητευομαι απο καποια που βλεπω αλλα ολες οι εταιριες εχουν ριξει την ποιοτητα για το μεγαλυτερο κερδος. Να πω οτι δεν ειναι καλο και να παρω τι;;;;;;;; ή αν πουμε για corsa ενταξει βλεπω οτι πολλοι εχουν προβληματα({φιλαρακι μου εχει 1200 του 2001 το εχει κανει 120000χλμ γενικα το ξεφτυλιζει και ολοι λεμε στην παρεα οτι αν δεν ηταν οπελ θα ηταν dead και αν ειχε και στομα θα μιλουσε, (ομως ηταν στα extra και δεν εβαλε στομα....)} αλλα να το συγκρινω με τι clio, fiesta, ibiza ή ακομα χειροτερα saxo; βασικα ειναι να ειναι συνειδητοποιημενος + ναξερει ο καθενας τι ψαχνει και τι θελει.

Και μενα για αλλαγη βασης με βλεπω, ειναι και ψιλοεπικυνδυνο να μην κανω τσουληθρα καμια μερα. Στο αλλαξαν με τη μια εγγυηση;

teofross
08-02-06, 09:51
teofross και εγω ακούω τριγμους.Μια μέρα το έψαξα και νόμιζα οτι είναι απο το παράθυρο αλλά τελικά είναι απο το κάθισμα του συνοδηγού.Οταν είναι σταματημένο κλείσε το αυτοκίνητο,μείνε μέσα και άρχισε να σπρώχνεις λιγο το κάθισμα του συνοδηγού θα το καταλάβεις.Το ακούω οταν πέφτω σε λακόυβες και οχι μόνο,όταν ξεκινάω όταν σκάω τις ταχύτητες αλλα και στην ευθεία αρκετες φορες.
Δε νομίζω να μπορούμε να κάνουμε τίποτα όμως....Δεν το έχω πάει στην αντιπροσωπεία ακόμα αλλά θα το πάω στα μέσα φλεβάρη,οπως και για το καντράν των οργάνων που τρίζει,οπως και για τους γυαλοκαθαριστηρες που δεν εφάπτονται καλά και κάνουν υπερβολικό θόρυβο όταν σκουπίζουν το τζάμι,οπως και για το δέκτη ραδιοφώνου όπως και για τις ζώνες ασφαλείας που κάνουν κλακ κλακ εσωτερικά συνεχώς....

Φίλε billy θα το ψάξω αυτό που λες για το καθισμα.το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά τι μπορώ να κάνω μόνος μου;Να πιάσω να το λαδώσω λες;Με την αντιπροσωπεία έχω ξενερωσει.Δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν πάνω από 5 λεπτα.Σου λενε δεν άκουμε τιποτα.Απο την στιγμή που δεν είναι μηχανικό το πρόβλημα δεν είναι μεμπτο.Εντωμεταξυ όποτε το παω λενε άστο θα το δούμε μετά από ώρες οπότε και εγώ δεν μπορώ να περιμένω όλη την ημέρα στην opel και όταν παω να το παραλάβω το μεσημέρι μου λενε οι μαλ**ες ότι ουδέν προβλημα.τι να τους πεις τωρα.Ενταξυ δεν λεω ότι είναι και το super πρόβλημα αλλά όταν έχω δώσει 17000 ευρω για ένα opel μοντέλο 2005 θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο το αμάξι να τρίζει σαν ένα σαράβαλο του 1970.Ελεος ρε παιδια.Δηλαδη μετά από 10 χρόνια πως θα κάνει; Επίσης τα τριξίματα στο ταμπλό τα έχω και εγω.Μου το έχουνε φτιάξει σε μεγάλο βαθμό στο παρελθόν αλλά πολλές φορές ακούγεται πάλι(λιγότερο).

PlatonGR
08-02-06, 09:58
Ίσως να είναι ο πλαϊνός αερόσακος (αν υπάρχει).

REY
11-02-06, 12:35
exw ki egw kati paromoia provlimata.
1o akouga kati na xtypaei apo deksia meta katalava oti einai i metaliki i makalia tis zwnis pou xtypaei sto plastiko tou plainou aerosakou.
2o apo to kathisma tou odigou alla twra teleutaia exei strwsei.

anastasios
17-02-06, 14:05
Ρε παιδια, εμενα τριζει η θεση του συνοδηγου στο Astra G Cabrio και νομιζω οτι προερχεται απο το πανω κομματι της "καρεκλας" !

Οταν οδηγαω, καποιες φορες συντονιζεται και τριζει αλλα μολις βαλω το χερι μου σταματαει... Πρεπει να εχει καποια "σκατζα" ο μηχανισμος που επαναφερει την "καρεκλα" στην ορθια θεση και οταν κρατησεις κοντρα ή κατσει καποιος σταματαει.

Τι να κανω για να σταματησει;
Ειναι πολυ μικρος ηχος αλλα παρολαυτα μου τη σπαει να τον ακουω οταν οδηγαω μονος μου :taz:

luzu
17-02-06, 14:22
To exw ki egw Anastasie se H...dokimase na allakseis thn klish ths kareklas...sto diko mou perase etsi, gia ligo kairo omws...vevaia se emena trizei kai olo to kathisma tou odhgou...

Epishs mou evgale kai ena kainourgio to opoio den mporw na vrw apo pou erxetai me tipota.......prepei na einai kapou katw apo thn othonh...otan akoumpaw to ashmi plastiko kapoies fores stamataei...kapoies alles oxi...akoma akouq kai kati pisw akrivws apo to auti mou...vlepe zwnh 'h plainos aerosakos...

Ennoia sas kai molis teleiwsei h eksetastikh tha kataskhnwsw sto sunergeio...den ginetai alliws...

anastasios
17-02-06, 15:33
Πολυ γελοιο σημειο ρε ****το... Και δεν μπορεις να κανεις και τιποτα !!!
Θα δω αυτο με την κλιση που μου προτεινες κι ελπιζω να κανει κατι γιατι θα ξεριζωσω ολα τα καθισματα και θα το κανω Μονοθεσιο !!! lol

Thomas
17-02-06, 16:56
egw to exw 4 mines (corsa) kai mallon trizei h zvni tou odhgou (poly enoxlitiko iiIiiIiii) kai mallon apo to ixosistima ta eide kai to tzami tou sinodygou (trizei an vazw dynata ton hxo)
mexri stigmis afta

Vassilis
17-02-06, 17:21
Το θεμα ειναι για Astra H οποτε παρακαλω να μεινουμε εκει

xenophon74
24-02-06, 11:50
Από εχθές ξεκίνησε ένας πολύ ενοχλητικός θόρυβος στην πίσω δεξιά ρόδα. Αφού έλεγξα πόρτα, κάθισμα και τα λοιπά και δεν ήταν απο αυτά, κατάλαβα ότι ήταν το σινεμπλόκ (αν το λέω σωστά) της πίσω δεξιά ανάρτησης

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία και το κοιτάξανε και μου το επιβεβαιώσανε. Το παλικάρι το έκανε με έναν λοστό εκεί πέρα λίγο και ακούστηκε. Ακούστηκε επίσης και όταν το αυτοκίνητο ανέβαινε πάνω στην ράμπα.

Είπαν πως θα μου το αλλάξουν και θα αλλάξουν και το άλλο για προληπτικούς λογούς.

Ερωτώ.
1. Θα λυθεί το πρόβλημα μετά την αντικατάσταση?
2. Είπανε περίπου μια εβδομάδα ίσως και νωρίτερα για να έρθουν τα ανταλλακτικά; Αργούν τόσο;
3. Έπραξα σωστά ή θα γινόταν η δουλειά μου ίσως με λίπανση; Αν και νομίζω πως μετά από λίγο καιρό θα ξαναπαρουσιαστεί όπως μου είπε και ένας φίλος.
Κάτι παρόμοιο πρέπει να έχω πάθει με τον φίλο τον luzu ε;

Τι λέτε;

Sdoup
24-02-06, 12:01
Dystixws ta pio polla ta eixa k ego..... :(
xwsou..mh masas.....emena mou legane typoy : '' Apo plastika einai to amaji re file de tha triftei na akoustei ?! H ela na akouseis to diko mou pos trizei ''
Mexri pou tous Ksanavaftisa k efyga.......an den exeis gnwstous dyskola pernas sto ellada...... :twisted:

xenophon74
24-02-06, 13:42
Dystixws ta pio polla ta eixa k ego..... :(
xwsou..mh masas.....emena mou legane typoy : '' Apo plastika einai to amaji re file de tha triftei na akoustei ?! H ela na akouseis to diko mou pos trizei ''
Mexri pou tous Ksanavaftisa k efyga.......an den exeis gnwstous dyskola pernas sto ellada...... :twisted:

Το θέμα είναι θετικό είπαν πως θα τα αλλάξουν και τα 2. Δεν φέρανε καμιά αντίρρηση.
Το ζήτημα είναι αν θα γίνει η δουλειά μου.

Sdoup
24-02-06, 13:45
Super tote .... ;)

xenophon74
25-02-06, 13:42
Αχχχ, είμαι πολύ στεναχωρημένος ,
το αμάξι μου τρίζει σαν σκουριασμένη σαρακάκα. Δεν πρόκειται να το κουνήσω μέχρι να το φτιάξω.. :sadeyes: :sadeyes: :sadeyes:

teofross
02-03-06, 11:34
Παιδιά τελικά βρήκα τι ηταν. Αφήνω την πόρτα μισοανηχτη και δεν ακουω τίποτα Πήγα και σκούπισα τις επαφές στην κλειδαριά στην πόρτα του συνοδηγού και το πρόβλημα λυθηκε.Τωρα πλέον άμα περάσουν 3-4 μέρες πάλι ακούγονται οι θόρυβοι αλλά εάν σκουπίσω με λίγο χαρτομάντιλο την κλειδαριά δεν ξανακουγεται.Ξερει κανείς εάν υπαρχει κανένα καλό υλικό που χρησιμοποιείται για τέτοια κατάσταση για να απαλλαγώ μια και καλή και από που μπορώ να το πάρω?!

nikoskar
02-03-06, 12:16
Αφηνεις την πορτα ανοιχτη. LOLOL..

Σε πειραζω.Μπορεις να βαλεις σπρευ σιλικονης?

teofross
02-03-06, 12:20
Αφηνεις την πορτσ ανοιχτη. LOLOL..

Σε πειραζω.Μπορεις να βαλεις σπρευ σιλικονης?

Σπρευ σιλικονις δηλαδη γυρω γυρω μεσα απο την πορτα?

KAPITALAS
02-03-06, 12:44
Παιδιά τελικά βρήκα τι ηταν. Αφήνω την πόρτα μισοανηχτη και δεν ακουω τίποτα Πήγα και σκούπισα τις επαφές στην κλειδαριά στην πόρτα του συνοδηγού και το πρόβλημα λυθηκε.Τωρα πλέον άμα περάσουν 3-4 μέρες πάλι ακούγονται οι θόρυβοι αλλά εάν σκουπίσω με λίγο χαρτομάντιλο την κλειδαριά δεν ξανακουγεται.Ξερει κανείς εάν υπαρχει κανένα καλό υλικό που χρησιμοποιείται για τέτοια κατάσταση για να απαλλαγώ μια και καλή και από που μπορώ να το πάρω?!
An exo katalavei kala anaferese sto simio pou i porta klidonei sto upolipo amaksi.
An les auto mipos na evazes ligo graso?
Otan to skoupizeis ti vgazei?Bromia?ladi-graso?

teofross
02-03-06, 13:15
An exo katalavei kala anaferese sto simio pou i porta klidonei sto upolipo amaksi.
An les auto mipos na evazes ligo graso?
Otan to skoupizeis ti vgazei?Bromia?ladi-graso?[/quote]

Ναι,σε αυτο το σημειο αναφερομαι.Οταν το σκουπιζω βγαζει λιγο μαυριλα.Ενας φιλος προτεινει σπρευ λαδιου.

KAPITALAS
02-03-06, 13:37
To graso pistevo tha kratisei perisotero apo to ladi.

02-03-06, 13:46
lepto diafano grasso wurth i WD 40(to opoio kanei thaumata kata eme).

KAPITALAS
02-03-06, 13:54
Kati tetio elega.
Oxi mauro graso pou vazoun oi ntalikerides ,sto simio pou kathonte ta konteiner stous traktores!

02-03-06, 15:03
kai me fido. oxi san kai mena ton malaka pou to kargara graso stous nentesedes kai se kathe plisimo gemizei to amaksi...

johnk102
03-03-06, 09:09
Μήπως είναι το κάθισμα;
Κι εμένα κάνει πολλούς τριγμούς το κωλοκάθισμα. Μετά από 1,5 χρόνο με το Η, το κάθισμα άρχισε να τα παίζει με τα 116 κιλά που κουβαλάει!

teofross
03-03-06, 12:45
Μήπως είναι το κάθισμα;
Κι εμένα κάνει πολλούς τριγμούς το κωλοκάθισμα. Μετά από 1,5 χρόνο με το Η, το κάθισμα άρχισε να τα παίζει με τα 116 κιλά που κουβαλάει!

Φιλε μου,κανει και το καθισμα κατι ψιλα αλλα το συγκεκριμενο ερχεται απο τισ κλειδαριες.ειμαι σιγουρος.

teofross
03-03-06, 12:48
lepto diafano grasso wurth i WD 40(to opoio kanei thaumata kata eme).

s5zax βρηκα ενα σπρευ λαδιου και λεω να το βαλω σημερα.Λες να τα κανω σκ..τα? Αυτο το διαφανο γρασο που λες που πεζει να το βρω? Μονο σε κανενα συνεργειο ή μπορει να υπαρχει και σε κανενα Praktiker?

xenophon74
03-03-06, 15:13
Επανέρχομαι στο θέμα. Αλλαχθήκανε τα 2 σινεμπλόκ, όλα είναι οκ τώρα.

pipinos1976
03-03-06, 17:27
Καλησπέρα κύριοι,

ένα ερώτημα μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τις ερωτήσεις για τα σινεμπλόκ.

Ξεκινώντας το αυτοκίνητο το πρωί, κυρίως τις πολύ κρύες ημέρες, ακούγεται ένας θόρυβος μεταλλικός όταν πέφτω σε κάποια λακούβα / ανωμαλία του δρόμου. Ο θόρυβος ακούγεται σαν να έχεις 2 μέταλλα και να χτυπάνε μεταξύ τους. Αυτό γίνεται όταν πέφτω με τους τροχούς ακόμα και σε μικρές ανωμαλίες, για παράδειγμα σε ένα μπάλωμα από άσφαλτο που έχει κλείσει κάποια λακούβα, και εξαφανίζεται μετά από λίγο, αφού διανύσω πολύ μικρή απόσταση, της τάξης του 1 Km ίσως και λιγότερο.

Το φαινόμενο αυτό παρατηρήθηκε τις πολύ κρύες ημέρες φέτος, ενώ τις τελευταίες ημέρες δεν ακούγεται καθόλου και όλα είναι αθόρυβα όπως παλιά.

Σκέφτομαι μήπως είναι κρύα τα λάδια στα αμορτισέρ και με λίγη οδήγηση αμέσως έρχονται και κυκλοφορούν, μήπως είναι κάποιο σινεμπλόκ και έχει καταστραφεί μετά από 6 χρόνια χρήσης του αυτοκινήτου, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε σίγουρη απάντηση. Περιμένω βέβαια και το σέρβις για τα 105.000 Km που έρχεται σε 1-2 μήνες περίπου οπότε εκεί θα τα κοιτάξουν όλα αυτά, αλλά καλό είναι να έχω μια ιδέα στο περίπου τι να ζητήσω.

Δεύτερο ερώτημα τώρα:
Τυπικός χρόνος αλλαγής σινεμπλόκ, συμπλέκτη, υγρών φρένων ποιος είναι για τα Astra G;
Δυστυχώς πριν 2 εβδομάδες έκανα μια μεγάλη βλακεία και με ένα απίστευτο σπινιάρισμα έκαψα το δίσκο. Πρωτοφανής βλακεία από εμένα, αλλά είχα φορτώσει με 2-3 προβλήματα που είχα με το αυτοκίνητο τελευταία και έγινε το κακό. Τώρα, ακόμα και όταν παρκάρω / ξεπαρκάρω μυρίζει μερικές φορές, οπότε στο σέρβις πάω για αλλαγή πριν με αφήσει στον τόπο απροειδοποίητα.

Τρίτο ερώτημα:
Το σπινιάρισμα που προανέφερα το έκανα γιατί σε κάποια φάση μου άναψε χωρίς λόγο το λαμπάκι του ABS. Δεν ήθελαν και πολύ τα νεύρα μου να γίνουν κουρέλια σε αυτή τη φάση. Τελικά, κάνοντας Restart, όπως στους υπολογιστές το πρόβλημα διορθώθηκε προσωρινά. Έκτοτε, έπεσα σε 2-3 λακούβες ή ανωμαλίες του δρόμου (όχι μεγάλες, κλασσικές ελληνικές μικρολακουβίτσες που δεν μπορείς να τις αποφύγεις) και άναψε πάλι και έσβησε τελικά με τον ίδιο τρόπο. Δοκίμασα αν δουλεύει το σύστημα ABS και μια χαρά δουλεύει παρόλο που είναι αναμμένο το λαμπάκι. Πρόβλημα στον αισθητήρα να φανταστώ; Το κάνει και σε άλλους αυτό όπως έχω διαβάσει, αλλά συνήθως προκαλείται από χειρόφρενα κτλ που μπερδεύουν τους αισθητήρες και τον εγκέφαλο. Εγώ δεν έχω κάνει τίποτε τέτοιο όμως. Μήπως μπορεί να προκληθεί η ενεργοποίηση από τρέμουλο γιατί είχα ένα πρόβλημα με ζυγοστάθμιση το οποίο ευτυχώς έλυσα. Τιμές για επισκευές σε τέτοιες ζημιές γνωρίζει κανείς; Έχουμε και οικονομικό πρόβλημα τρομάρα μας τελευταία.

Ευχαριστώ όλους για τυχόν απαντήσεις. Καλά να περάσετε το τριήμερο, προσοχή στους δρόμους για να γυρίσουμε όλοι σώοι και χαρούμενοι.

luzu
04-03-06, 01:45
Xairomai file mou Xenophon kai euxomai na mhn sou ksanaemfanistei kanena provlhma...Egw thn trith paw gia 5h fora na lusw to idio provlhma,alla auth th fora exw dunato oplo sta xeria mou,thn dikia sou empeiria....Tha ithela omws se parakalw na mou eksigiseis ti sou eipan akrivws...mazeuan px nera ta sinemplok ktl ktl... emena den mou edwsan pote na katalavw pou kai giati mazeue nero... Thumamai tous elega, "ma kala re paidia einai fusiologiko auto pou sumvainei??" kai mou apantousan "E mwre einai kai thema tuxaiothtas...o allos mporei na to afhnei olh thn wra sta nera kai na mhn pathainei tipota kai esu me mia fora na thn patheis"....apla trelathika otan mou to eipan kai den ksanapathsa ekei...

xenophon74
04-03-06, 13:36
Xairomai file mou Xenophon kai euxomai na mhn sou ksanaemfanistei kanena provlhma...Egw thn trith paw gia 5h fora na lusw to idio provlhma,alla auth th fora exw dunato oplo sta xeria mou,thn dikia sou empeiria....Tha ithela omws se parakalw na mou eksigiseis ti sou eipan akrivws...mazeuan px nera ta sinemplok ktl ktl... emena den mou edwsan pote na katalavw pou kai giati mazeue nero... Thumamai tous elega, "ma kala re paidia einai fusiologiko auto pou sumvainei??" kai mou apantousan "E mwre einai kai thema tuxaiothtas...o allos mporei na to afhnei olh thn wra sta nera kai na mhn pathainei tipota kai esu me mia fora na thn patheis"....apla trelathika otan mou to eipan kai den ksanapathsa ekei...

File koita emena de mpu eipan tipota, to akousan kai to epivevewsan pws htan ta sinemplol. malista eixan piasei kai ena eidoys skoyria kai fenotan.
parhgeilan sinemplok kai mou ta allaxane, de mou eipan tipota gia nera kai loipa.
ayto ekei gia na katalaveis den einai tipota allo apo ena sklhro plastiko kaoutsouk, pou aplws dexete dynameis, fantazomai xerete ti kanei ena sinemplok. ekei den mazeuei nera,aples vrexete.
phgaine sto amaxi soy apo exw kai prospa8hse na shkwseis to ftero apo thn roda opou akous ton 8orivo,alla luse to xeirofreno prwta gia na mhn trizoyn ta frena. ama shkwseis to amaxi h to pieseis pros ta katw 8a to akoyseis an einai apo to sinemplok.
Koitaxes kala mipws den einai apo ekei kai einai kanas eswterikos 8oryvos?egw eixa koitaxei ta panta, porta mesa,ka8isma ta panta, kai meta to epivevwsa pws einai apo exw afoy eixa shkwsei me ta xeria mou ligo thn anarthsh kai akougotan poli entona.
P.S.
Sorry pou grafw greeklish alla molis ekana forma to laptop..

PanagiotisAstra
05-03-06, 10:58
Paidia ego akouo ena triximo akrivos sto aristero afti mou, mou fenete oti proerxete apo tin kolona alla den eime sigoros.
To exo pai 2 fores stin antiprosopia, ollo mou lene oti to ftiaxane kai oti to provlima einai apo to airbag alla meto pou kano 1 xlm pali ekei einai. O uorivos erxete akrivos stis 3000strofes kai otan o dromos einai kakis piotitas (agrios).
Ta exo pari pragmatika me olla afta to exo 3mines kai exo pai antiprosopia eidi 3 fores mourxete na to valo gia poulima. Einai aparadekto gia ena amaxi tis taxis ton 20000 na akougonte tosous trigmous.

luzu
07-03-06, 23:02
to loipon file mou xenophon74 kai upoloipoi kaloi mou filoi...oi anthrwpoi sto sunergeio mou,toulaxiston me apogohteusan...phgainw shmera to prwi exontas kleisei rantevou mia vdomada prin...tous kanw to kai to...exw to tade triksimo,mou exei ksanaparousiastei 5-6 fores,oi alles antiproswpeies to elunan me enan aplo psekasmo alla to provlhma me thn prwth dunath vroxh 'h to prwto plusimo ksanaevgaine sth fora...ktl ktl...thelw monimh lush...
mpainoume sto amaksi,pame volta,vriskoume shmeia opou pairnei klhsh to amaksi...nai nai nai einai apo ta sinemplok mou leei...wraia tou lew ti tha kanoume???...e epla tha ta vgaloume kai tha grasaroume ta panta kai oxi mono epifaneiaka...ma tou lew,gnwrizw periptwsh pou amesws tou ta allaksan gia to idio provlhma kai twra ola mia xara...ooooxi mou leei...eite ta allakseis eite oxi panta mporei na sto ksanakanei...
Entaksei lew...as tous dwsw mia eukairia...pairnw loipon to amaksi to apogeuma kai ekei pou xaroumenos paw na to dokimasw...kratsa kratsa kroutsa kratsa...aplws trelathika...
En tw metaksi sth suzhthsh mazi tous arxisan ta "den mporoume na prosperasoume tous nomous ths fushs,kai ta sunemplok me ta krua tha trizoun,kai me ta nera tha sustelontai" kai ta "to amaksi einai gemato vraxiones" ktl ktl...
kai lew egw twra....
ME EXOUN GIA MALAKA????GIATI AMA ME EXOUN NA MOU TA POUN NA TO KSERW....toso ilithioi einai pia autoi pou ftiaxnoun ta amaksia pou den mporoun na vroun to katallhlo krama na ftiaksoun to sinemplok wste na mhn diastolosusteletai???kai apo thn allh pws ola ta alla amaksia tou amesou antagwnismou den vgazoun tetoia(exontas kai pollaplwn sundesmwn,me perissotera tetoia skatoloidia)...????apla exw kati elatwmatiko kai treis antiproswpeies den mou to allazoun...auth einai h apopsh mou...

Paidia an kserei kapoios,thelw kapoio mail ths opel sth germania,pou na mporw na apeuthinthw giati an perimenw apo tous dikous mas...kaika...

Giati re gamwto omws na kanei tetoia to amaksaki mou???...to katevasa patra kai me phge toso ma toso omorfa...kai me to pou mphka sthn polh kai xamhlwsa taxuthta arxisan pali ta xratsa xroutsa kai ksanatrelathika...

teofross
14-03-06, 14:26
Paidia ego akouo ena triximo akrivos sto aristero afti mou, mou fenete oti proerxete apo tin kolona alla den eime sigoros.
To exo pai 2 fores stin antiprosopia, ollo mou lene oti to ftiaxane kai oti to provlima einai apo to airbag alla meto pou kano 1 xlm pali ekei einai. O uorivos erxete akrivos stis 3000strofes kai otan o dromos einai kakis piotitas (agrios).
Ta exo pari pragmatika me olla afta to exo 3mines kai exo pai antiprosopia eidi 3 fores mourxete na to valo gia poulima. Einai aparadekto gia ena amaxi tis taxis ton 20000 na akougonte tosous trigmous.

Φιλε μου δικιο εχεις,σε καταλαβαινω απολυτα.Παντως επειδη και εγω νομιζα οτι ηταν απο την κολονα ή τζαμι και τελικα θελανε λιγο λαδωμα οι κλειδαριες, κοιτα και αυτο.Εβαλα λιγο σπρευ λαδιου και τωρα δεν μου το κανει.Για να το τσεκαρεις μπορεις να μην κλεισεις τελειως καλα την πορτα και να κανεις μια μικρη βολτιτσα για να δεις.

teofross
14-03-06, 14:27

Φιλε μου δικιο εχεις,σε καταλαβαινω απολυτα.Παντως επειδη και εγω νομιζα οτι ηταν απο την κολονα ή τζαμι και τελικα θελανε λιγο λαδωμα οι κλειδαριες, κοιτα και αυτο.Εβαλα λιγο σπρευ λαδιου και τωρα δεν μου το κανει.Για να το τσεκαρεις μπορεις να μην κλεισεις τελειως καλα την πορτα και να κανεις μια μικρη βολτιτσα για να δεις.

14-03-06, 14:31
s5zax βρηκα ενα σπρευ λαδιου και λεω να το βαλω σημερα.Λες να τα κανω σκ..τα? Αυτο το διαφανο γρασο που λες που πεζει να το βρω? Μονο σε κανενα συνεργειο ή μπορει να υπαρχει και σε κανενα Praktiker?
valto alla pare kai mia petseta na exeis min arxisei kai trexei kai ginei m**ni. graso elafros xontro vrika sto praktiker. einai 1.5 kilo nomizo kai kanei 5 euro. leei apo ekso taksiarxis!

PanagiotisAstra
14-03-06, 21:20
Xlomo to vrisko na einai apo klidargia. Afou einai synexomeno o ixos san (zzzzzzzzz) oxi tak tak .Den leo mpori tha to do aurio

luzu
19-03-06, 14:23
To loipon paidia...egw phga sto praktiker kai apo sonax eixe duo sprei...ena me ladi kai ena me silikonh...kai ta duo karponontousan oti stamatan thoruvous se kleidaries metalla ktl ktl ktl...vevaia h silikonh elege kai gia plastika... Pou lete na douleuei kalutera to kathena??? vasika xreiazomai kati gia kleidaries kai pental pou trizoun kamia fora,an kai den tha me xalage na psekaza kamia epafh plastikwn na stamathsoun na trizoun...

nikkos
19-03-06, 14:51
auto pou leei o s5zax einai kalo.....to sprei ths wurth, grasso diafano se sprei.poly kalo.

jimaras
20-03-06, 01:56
Μήπως είναι το κάθισμα;
φιλε μου κι εγω με τα καθισματα ειχα προβλημα ακριβως πριν μια εβδομαδα. εχω την εκδοση cosmo. οταν τους το πηγα την πρωτη φορα (mac-motors Σερρών) ηρθε να το δει ''το παιδι για ολες τις δουλειες''.αφου εριξε κατι σαν σπρει στις βασεις μου ειπε: φιλε ειναι οκ!. ουτε απο την αυλη της ασντιπροσωπιας δεν προλαβα να βγω και ξαναρχισε να τριζει. ετσι λοιπον ξαναγυρισα και πηγα και μιλησα κατευθειαν στον υπευθυνο του συνεργειου,ο οποιος οφειλω να ομολογησω πως φερθηκε αψογα(αφου του εκανα και τα σχετικα παραπονα). εβαλε το αμαξι κατευθειαν στο συνεργειο (χωρις ραντεβου και ενω ειχε αλλα 2-3 αμαξια πριν το δικο μου που περιμεναν για σερβις κτλ) και εβαλε εναν τεχνικο να βγαλει το καθισμα και να το ελεγξει. μεχρι σημερα δεν εχει ξανατριξει το καθισμα. το μονο που ακουγεται ειναι μερικα μικρα τριξιματακια που ομως ειναι απο το δερμα του καθισματος και δεν μπορει να γινει κατι.
Υ.Γ. δεν μου ζητησανε λεφτα

20-03-06, 02:05
To loipon paidia...egw phga sto praktiker kai apo sonax eixe duo sprei...ena me ladi kai ena me silikonh...kai ta duo karponontousan oti stamatan thoruvous se kleidaries metalla ktl ktl ktl...vevaia h silikonh elege kai gia plastika... Pou lete na douleuei kalutera to kathena??? vasika xreiazomai kati gia kleidaries kai pental pou trizoun kamia fora,an kai den tha me xalage na psekaza kamia epafh plastikwn na stamathsoun na trizoun...
agapite mou luzu giteuti ton trigmon! silikoni se sprei pano sta plastika kanei kalo alla na prosekseis na leei pano oti den ladonei..gia kalo kai gia kako ama einai kanena emfanes meros auto pou thes na psekaseis rikse prota ligo na deis min ginei kolos kai psaxneis meta me ti tha to vgaleis. min perimeneis kiolas otan tha kopoun klarino oi trigmoi.....auto pou thes gia klidaries kai ta pedal legetai wd 40 kai to vriskeis kai auto sto praktiker....amaksi exeis i ntivanompaoulo(mallon 2 se 1)lol???

billy
06-04-06, 11:58
Το πρόβλημα που ειχα με τους τριγμους τελος.!!!!!Τι και αν στην αρχη νόμιζα οτι ηταν απο το δεξι παράθυρο,μετα απο τη βάση του καθισματος...Τελικα αφαιρείς το ύφασμα απο την πλάτη του καθίσματος του συνοδηγού και στα αριστερά βλέπεις ενα μαυρο πλαστικο που είναι για μόστρα ουσιαστικα(κ καλα συγκρατει τη γωνια μεταξύ σίδερου και υφάσματος).Αυτο,με την επαφη που εκανε στο σιδερο έκανε αυτο τον ηχο.Το παιδι απο το συνεργειο το επένδυσε με μια ταινια σαν φελιζολ σκούρη και το ξαναεβαλε και τελος μέσα σε 2 λεπτα.!!

anastasios
26-04-06, 02:41
Λοιποοον...

Ο 1ος θορυβος που θελω να σας ρωτησω, ακουγεται οταν ειμαι σταματημενος και εχοντας πατημενο το πενταλ του φρενου, στριβω το τιμονι προς οποιαδηποτε κατευθηνση... Ακουγεται καπου προς το πισω μερος του αυτοκινητου ακι ειναι σαν τριξιμο με μπασο ηχο...

Μηπως ειναι φυσικο; Λογω του οτι το αυτοκινητο δεν εχει κολωνα; (Ειναι το Cabrio)
Μηπως επειδη ειναι σχετικα καινουριο, ακομα δεν εχουν φαγωθει καλα τα φρενα και κανει αυτο τον θορυβο;

Για δωστε μου τα φωτα σας ρε παιδια γιατι αν ειναι προβλημα τελικα θα πρεπει να το παω στην Opel να το κοιταξουν...

Ευχαριστω προκαταβολικα ;)

dimt
14-05-06, 20:19
xairetw kai egw me tin seira mou gia na katathesw kai egw tin empeiria mou:
To Ioulio simplirwnw 2 xronia pou agorasa to opel astra cosmo 1.6 (53,000xlm). Ta parakatw parousiasan problima kai mou a exoun allaxei.

1.Kentriki konsola endeixewn
2. kentriki kleidaria
3. radio cd
4. kalwdia timoniou (?? de gnwrizw ti akribos) x 2 fores
thoribos sto timoni.
5. mou exei kayei duo fores tin dexia lampa probolewn, tis plirwnw fusika
6. Polloi trigmoi pou den diorthonontai.......
7. petal simplekti.
8. sinagiarmos

Me to amaxi genika eimai eyxaristimenos...... alla de noite kainourgio autokinito na exei tosa problimata.
Auti ti stigmi exw problima me to derma sto kahisma tou odigou opou apo tin tribi fainontai oi esoterikes rafes (perimenw egkrisi gia allagi) kai to pio simantiko problima einai:
Kathe proino pao na balw mpros kai pairnei mpros meta apo ora kai kanei san na min exei benzini.
To piga stin opel, eipan oti katharisan ta mpek alla sinexixei na to kanei.
Fobamai oti einai kati pio simantiko....kai perimenoun na perasei h egguhsh kai meta na ftiaxtei..........
A kai to alo koufo.Allaxa ena apo ta dio probolakia (100€) kai plirosa 20€ ergatika....kai to allo den douleuei....mallon de to sindesan.
H opel dilonei oti ginetai poiotikos elegxos prin figei to amaxi apo to sinergeio.....ego den to eida auto.
Auta ta oliga, eipa kai ego ton pono mou.
Opoios thelei mporei na sxliasei......

14-05-06, 20:31
popo polla provlimata....ta opoio kiolas den ofeilontai se kaki xrisi...

opelmaniac
15-05-06, 14:55
loipon loipon shmera pou phga gia ladia to palikari o mhxanikos,pou einai kai g**w ta paidia giati xwris na tou pw oti exw to tade provlhma(gia ladia phgainw se ena Opeladiko eksousiodothmeno pou einai konta mou,kai mallon tha phgainw gia ola apo edw kai pera) mou eipe oti kapoia mera prepei na paw na mou voutiksei kati vides tou aksona se ena eidiko grasso kai tha papsei na uparxei to provlhma...den exei vgei odhgia apo thn opel epishmh alla ligo polu oloi to kseroun...opoios thelei na steilei pm na tou pw to sunergeio na paei na tou kanoun th douleia...me rantevou panta...

Αν σου είναι εύκολο και το επιτρπει και o Admin θα το εκτιμούσα παρα πολύ;γιατί τώρα τελευταίά έχει αρχίσει και το δικό μου να τρίζει με επικίνδυνες επιπτώσεις για τα νεύρα μου!!!

PanagiotisAstra
20-05-06, 19:52
Paidia kai ego symera akousa ta sinemplok na kanoun thorivo sto piso axona otan kounao to amaxi to akou episis, malista pio poli stin aristeri strofi (xratsa xtratsa) auto den einai ??
Pantos einai poli enoxlitiko.
Auto pori na parousiasi provlima stin asfalia to aftokintou ?

luzu
21-05-06, 18:34
Kalws orises sto club twn "xalasmenwn" sinemplok file mou panagioti...to loipon...provlhma sthn asfaleia sou amesa den tha exeis,apo oti katalava,odhgwntas to diko mou toso kairo parolo pou etrize...emesa kati mporei na ginei apo ta neura pou mporei na sou prokalesei auto to triksimo...egw na fantasteis katevika patra me auto...mia xara ola...sthn ethikh etsi ki alliws den to akouga...me to pou mphka sthn polh omws...

Emena prepei na luthike...den kserw an einai kai auth th fora proswrina...elpizw oxi...vgalan tis vides tou aksona kai tis perasan ena grasso para polu xontro...an theleis leptomeries gia to pou kai pws steile mou pm...

PanagiotisAstra
21-05-06, 19:40
Pistevo oti einai akti pou i antiprosopies kseroun pia na antipetopisoun, den nomizo na mou kanoun ma kai mou, molis 3000klm exi to toutou mou.
Pistevo episis oti einai kati pou tha vgaloun ola ta astra arga h grigora kai oti to graso einai prosorini lisi. Ego tha zitiso xarti apo tin antiprosopia oti eftixe to antistixo provlima na to exo gia apodixi (Axriasto na einai), kapia stigmi pori na fani xrisimo se kanena dikastirio.
Tetia provlimata den dikiologounte se kamia periptosi se neo amaxi me texnologia 10eton (Antistreptiki) kai me to onoma tis GM.

opelmaniac
22-05-06, 09:32
Emena prepei na luthike...den kserw an einai kai auth th fora proswrina...elpizw oxi...vgalan tis vides tou aksona kai tis perasan ena grasso para polu xontro...an theleis leptomeries gia to pou kai pws steile mou pm...

Φίλε μου καλημέρα, εγώ θα ήθελα λεπτομέρειες...

nilaz
22-05-06, 11:34
Luzu pes mou kai emena se parakalo leptomereies mias kai exo to idio problima kai tha pao auti tin ebdomada antiprosopia...Signomi alla den katafera na bro pos sou stelno PM. Epeisis exo problima me to RadioCD kanei autes tis psilodiakopes pou exoun anaferthei sto site kai tin proti fora mou eipan oti prepei na to ksilosoun na to steiloun kapou stin Kalithea kai na eimai 15 imeres xoris RCD. Kala auto einai gelio...Tous eipa na to antikatastisoun amesa kai mou eipan den ginete klp klp...Tous eipa na mou baloun prosorina ena allo dixos MP3 pou einai to diko mou kai pali mou elegan den ginete...Pantos ego mias kai asxoloumai me ton xoro tou autokinitou blepo geleio na prepei na exo gia 2 ebdomades mia tripa sto tablo giati mala...ntai stin OPEL...Exete kapoia simbouli???Euxaristo poli...A mou kanei kai allo ena problima...Kapoies fores otan pao na balo mprosta mou anabei to lampaki tou kinitira kai anabosbinei to lampaki tou na to pao sinergeio...Tha to koitakso kai auto kai tha sas po...Boithiste sas parakalo me ta sineblok kai to RCD prin pao apo ekei.

Lawolf
22-05-06, 14:28
Εμένα μου κάνει έναν περίεργο θόρυβο αλλά μόνο όταν είμαι σταματημένος και μπαινοβγαίνω στο αμάξι και συνήθως τις πιο υγρές μέρες... Εν κινήσει δεν μου το έχει κάνει παρότι το έχω παρακολουθήσει. Το θεωρώ όμως ως χαρακτηριστικό ήχο μιας και δεν με πολυαπασχολεί...
Μάλλον τα σινεμπλοκ είναι..

luzu
22-05-06, 21:56
Loipon opws anefera to provlhma luthike me ksevidwma tou aksona kai gemisma olwn twn trupwn me xontro xontro grasso...polu pixto...H "episkeuh" egine se antiproswpeia ths opel sto galatsi...mallon den mporw na pw onoma apo edw...se alles duo pou phga to diorthwsan gia 5 meres...edw ftou ftou ftou exoun perasei 2-3 mhnes kai eimai mia xara...tha sas steilw dieuthunsh kai thl tou sunergeiou...

opelmaniac
23-05-06, 10:38
Φίλε Luzu σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία.

Nicholas0101
24-05-06, 12:38
Etsi pos ta lete re paidia to astra GTC prepei na bgazei polla problhmatakia.
Tha to Paro kai ego se ligo kairo alla tha me kanete na to ksanaskefto me auta pou akouo.
Molis phrate to kainounrgio sas autokinhto kai meta apo 1-2 mhnes bgainoun ta problhmata!. tora na blepeis na sou bazoun xeri! sto autokinhto, akoma den bghke apo to kouti einai megalh pikra. einai san na sou exoun dosei metaxirhsmeno!. kala kai h opel giati den diorthonei ta mikroproblhmatakia tou astra etsi oste ta epomena modela na einai tzitzi??
Me tis alles markes tis kathgories tou px Corolla, C4, Civic ti ginetai?
Epeidh ego eimai kai ligo psiras, pisteuo pos auta ta triksimata klp na einai polu ekneuristika.

GCOUPE
24-05-06, 12:53
ολα τα αυτοκίνητα έχουν προβληματάκια ρε παιδιά, απλά κάποιες φορές είμαστε κι εμείς ψείρες παραπάνω από το πρέπων....
Το corolla το έχει η γυναίκα μου και στο 2μηνο πάνω της αλλάξανε πολλαπλή εισαγωγής γιατί έτριζε εσωτερικά....από το 6μηνο και μετα ακούγονται οι ντίζες του σασμάν οι οποίες τρίζουν και συντονίζονται μετα τις 3000 στροφές....

PanagiotisAstra
24-05-06, 18:52
Symera piga to dikomou to astra gia na to doun. Apotelesma eitan na vali sprai sto synemplok, ekei omos pou to eixe anazasi, sti mixani fanike na exi diaroi ladion apo aristera piso apo to kompreser tou air condition.
Ta exo pari sto kranio den pai allo 3000klm se 6mines 5 episkepsis stin opel. Ti na po eleos.

luzu
24-05-06, 19:32
Oloi mou elegan otan eixa to italiko kai evgaze kati provlhmatakia...pare enan germano na vreis thn ugeia sou...ton phrame ton germano kai ti katalavame???egw twra exw na trexw gia ta parathura pou trizoun...ase pou niwthw ena tremoulaki pou kai pou sto relanti...

File mou panagioti me th mia pare thlefwno sthn opel hellas kai pes ta parapona sou...na deis ti tha sou poun...kai oxi polles polles eugeneies...dustuxws den ginetai alliws...dustuxws...

PanagiotisAstra
24-05-06, 19:50
Kapote kapios mou eixe pi h agora enos autokinitou einai san ti pantrea to patrevese to amaxi kai meta sou vgazi oti einai na sou pi. Kai otan mas rotan einai kalo (kali) emis apantame ,h gineka mas h kaliteri sto gosmo korona sto kefali mas.

Pantos ego exo apgoteyti telios mexri sto symio na paro diazigio skeftome ( Sabato pao na do mia xanthia 2metri pou pistevo den tha me apogotevsi toso ) kai as xaso kapia lefta.

Chuckie
24-05-06, 20:26
Γενικά τις περισσότερες φορές τα νέα αυτοκίνητα βγάζουν αυτές τις παιδικές ασθένεις...Δείτε για παράδειγμα ένα οδηγό μεταχειρισμένων που βάζει κάθε εβδομάδα το Autocar. Θα δείτε στο ιστορικό του μοντέλου, στα πρώτα 1-2 χρόνια παραγωγής "χαζομαρούλες" όπως τριξίματα, μικροαποκλίσεις στους αρμούς/συναρμογή, κτλ, τα οποία (οι σωστές εταιρείες) τα διορθώνουν κάθε χρονιά που κάνουν τις μικροεπεμβάσεις στις γραμμές παραγωγής, φυσικά σιωπηρά!
Αν μιλήσετε και με επαγγελματίες taxi-τζήδες, θα δείτε ότι συνήθως αφήνουν ένα μοντέλο να κάτσει κανα χρόνο στην αγορά πριν το αγοράσουν.
Με την ίδια λογική κινήθηκα και εγώ, όπου πήρα το H 1+ χρόνο από την αρχική του κυκλοφορία....
Το καλύτερο βέβαια είναι να το πάρεις στο μέσο της ζωής του, όπου θα έχει φάει και την πρώτη ανανέωση/φρεσκάρισμα και εκεί πλέον θα χαρείς Γερμανικό αμάξι! Βέβαια χάνεις την τάβλα να το έχεις πρώτος και όλοι να το λιγουρεύονται.....
Thats my opinion anyway

PanagiotisAstra
24-05-06, 20:35
Genika file Chuchie exis dikio alla, etsi h eteries xanoun kiros kai apoktane kakia fimi kai den pistevo oti eteries san tin Opel(gm) exoun ti anesi na pontaroun se afto. Eidi ego se ena senadelfo pou eitan etimos na pari Astra tou eipa na to xanaskefti.

Gregls
24-05-06, 23:15
Ειστε χλαρα off topic και απο οτι βλεβω τα αυτοκινητα σας στο θεμα προβληματων (απο οσους ξερω με το εν λογο αυτοκινητο) ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

johnym
24-05-06, 23:59
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ CLUB. EIMAI KAI KAINOYRIOS ΟΠΕΛΑΚΙΑΣ ΑΠΟ ΒΟΛΟ.ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ASTRA H 1.4 5d. ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΕΝΑ ΤΡΙΚΛΙΣΜΑ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΟΧΟ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΣΤΗΝ OPEL ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ!

xtbabis
25-05-06, 01:08
να ειναι απο τα ελατηρια;

teddy
25-05-06, 16:44
δεν ξερω φιλε johnym αν εχεις διαβασει στο forum η καπου αλλου για την ανακληση 344 astra h λογω προβληματος του συστηματος διευθυνσης με αποτελεσμα εναν θορυβο στον εμπρος δεξια τροχο.παντως μια επισκεψη στην opel θα σου λυσει ολες τις αποριες

PanagiotisAstra
25-05-06, 22:39
Telika symera to pira to autokinito. Milame allo autokinito oute kenourgio den eitan etsi APLOS APSOGO ftou ftou min to matiaso. O mastoras mou ladose oles tis portes kai klidarges me sprai silikonis kai graso sto synemplok kai ola ok . Pantos h piotita kilisis anevike se alla epipeda pou symeni oti h antstreptiki den douleve kala apo tin arxi.

nilaz
29-05-06, 10:37
Kallimera se olous. Tha ithela na sas enimeroso sxetika me ta problimata pou anefera pio pano sto autokinito mou...Epikoinonisa me tin antiprosopia pou agorasa to GTC mou kai mou eipan oti gia to problima tou piso aksona i OPEL exei bgalei EPISOMO episkeuastiko kit me kati antibara kai molis erthei apo germania tha epikoinonisoun mazi mou na to ftiaksoun. Mexri edo kala...Gia to CD30 MP3 mou eipan oti prepei na pao na to ksilosoun na to steiloun gia episkeui kai ean den ftiaxnetai tote tha to antikatastisoun. Auto simainei oti prepei na meino gia 2 endomades me TRIPA sto tablo. Tous eipa na to allaksoun amesa dioti den dexomai na exo plirosei 23.000 Euro kai na min exo ixosistima kai mou elegan istories gia agrious. Epikoinonisa me OPEL Hellas kai mou eipan oti ta ixosistimata einai kato apo ena idiaitero kathestos eggiisisis kai prepei na perimeno 2 ebdomades. Gia emena pragma APARADEKTO. Ithela na iksera giati otan agorasa to autokinito den mou elegan oles autes tis aidies. Tespa exo apogoiteutei pliros dioti to amaksi einai mono 4 minon kai oses fores kai na epikoinonisa me tin antiprosopeia gia na me boithisei apla mou ta masagan kanonika...After sales sou leei meta...Ta simperasmata dika sas...

zervas
31-05-06, 18:30
Τι να πω κ εγω που ενω το παραγγειλε με check control μου ηρθε χωρις αυτο......Αστο φιλε.....

luzu
31-05-06, 18:44
na rwthsw kati egw????auth h montifa me ta antivara lunei mono to provlhma twn trigmwn 'h veltiwnei kai kati pisw?????????

Genno
08-06-06, 01:11
Λοιπον .. πηρα προσφατα το Astra το πενταθυρο 1.4 cc
και μου εχουν σπασει τα νευρα..
**** τα αμαξακια δεν λεω ,και ταξιδια εχω παει αλλα εχω καποιες αποριες...

1. Ακουω συνεχεια ενα θορυβο απο πισω αριστερα και δεν καταλαβαινω τι ειναι. Πηγα στην opel και οταν τους ειπα οτι βαζω δυνατα την μουσική για να μην το ακουω... μου ειπαν να συνεχισω ετσι.. anyway το πηρε ενας εκει μεσα το περασε απο ολες τις λακουβες της ιλιουπολης και ομως εκεινη την ωρα δεν ακουγονταν τιποτα.

2.Το ραδιο cd μερικές φορες οταν βαζω δυνατα μουσική και για καποιο λογο το χαμηλωσω και παω να το δυναμωσω...... δεν αυξάνεται ο ηχος οσο ηταν πριν... εφτασε μαλιστα σε σημειο μια μερα να μην ακουγεται σχεδον τπτ......

3.Γενικα κανει πολυ θορυβο το κλιμα... ειναι νορμαλ αυτο?

4.αφηστε που απο το τζαμι του οδηγου, οταν πεφτω σε λακκουβες ή στριβω ακουγεται ενας χτυπος παραξενος...

Σκεφτομαι αυριο να ξαναπαω να τους τα πω..

Μπορείτε να μου πειτε τι να τους πω και τι να περιμενω?

:bandana: :bandana: :bandana:

ευχαριστω για οποιον απαντησει..

επισης θελω να βελτιωσω καπως το αμαξι...
καμια συμβουλή?
ειμαι παντελως ασχετος.
:smoker: :smoker: :smoker: :smoker: :smoker:

:super: :super: :super: :super:

ευχαριστω και παλι

Gregls
08-06-06, 01:19
Τα νευρα μου!!! :)
Για ολες σου μα ολες σου τις ερωτισεις υπαρχουν απαντησεις αν ψαξεις λιγο μεσα στο site!!!! :lick:

Σε ποια αντιπροσωπια πας?

Genno
08-06-06, 01:22
τις διαβασα ολες..
για το ραδιο cd δεν βρηκα κατι.,,

απλα το θεμα ειναι οτι ο θορυβος που ακουγεται απο πισω μερικες φορες σταματαει και αλλες αρχιζει..

εχει συμβει σε κανενα αυτο?

turbo
08-06-06, 01:27
για το ραδιο cd δεν βρηκα κατι.,,

peta to kai bale ena kalo...

Gregls
08-06-06, 01:27
Οταν σου ειπα για ολα το ενοουσα, αλλα μιας και εσαι καινουριος (καλω ηρθες κιολας) παρε 2 απαντησεις να'χεις :jump:

Το Ραδιο Cd εχει μια προστασια απο υπερθερμανση και για αυτο το λογο δεν αυξανει την ενταση για αυτο προστασια.

Ο θορυβος μαλον προερχεται απο τα πισω σινεμπλοκ και μελος μας εχει λυσει το προβλημα με επισκεψη στην αντιπροσωπια λυσημο του αξονα και λιπανση στα σημεια!

Genno
08-06-06, 01:31
οκ tnx παρα πολυ.. θα παω αυριο και θα σας πω ξανα.

capthookb
10-06-06, 22:57
Για τα παράθυρο του οδηγού μήπως εννοείς ένα τρίξιμο;
Μου το κάνει κι εμένα από την αρχή (Astra G) και στο Corsa της αδερφής μου.
Έχεις κλειστό το παράθυρο. Το ανοίγεις μέχρι τη μέση και το πιάνεις και το κουνάς ελαφριά μέσα έξω. Αν ακούς το θόρυβο που λές τότε είναι απο τα λάστιχα; Κάτι τέτοιο τελος πάντων. Εγώ όταν το κατεβάζω και το αφήσω τον κάνει το θόρυβο. Αν το ανεβάσω ένα τικ, σταματάει.

luzu
11-06-06, 02:53
pwwwww paidia mou kanei kai mena tetoia trela triksimata...kai ta duo parathura...otan exei neraki panw to lastixo tou parathurou mono den to kanei...oses fores kai na to exw pei sta sunergeia tipota den kanoun...kai einai tooooooso ekneuristiko...emena mou to kanei kuriws otan kleisw to parathuro...stamataei kapws otan ksanapathsw na kleisei kai frakarei entelws...exete kamia idea antimetwpishs...

PanagiotisAstra
11-06-06, 12:27
Telika mipos prepi na grapsoume kana grama omadika stin opel gia ta sineplok kai na apetisoume lisi amesi. Meriki antiprosopi prospathoun na to kanoun gargara h den gnorizoun to provlima alli pou to xeroun vriskoun lisis me sprai gia na min mpoun stin diadikasia tou lisimo tou axona. Kai opos exo katalavi ola ta astra h siga siga to prousiazoun. Den xero ti na po mia skepsi kano ...

Stilskin
11-06-06, 14:17
Emena to ekane to parathyro tou synodhgou alla entelos magika stamathse kai tora trizei to parathyro tou odhgou. H lysh einai mia. Bazeis to agaphmeno sou cd na paizei kai ayto htan! :)

Peiraths
28-06-06, 14:06
Magkes, epeidh antimetwpizw ki egw to spastiko provlima me ton trigmo pisw aristera, kai epeidh oses antiprwsopies exw episkeytei oi mhxanikoi exoun wtitida kai dhthen den akoune kala ton trigmo (alhtheia perimenoun na lhksei h eggyhsh gia na ta tsepwsoun??) tha ithela kapoio paidi apo edw pou exei brei kai lhsei to provlima, na mou pei h apo edw h mesw pm se poia antiprwspia phge kai pou, wste na paw na tous pw oti exw kai egw to idio provlima me ton tade. Paidia epeigomai, boithiste please!

PanagiotisAstra
28-06-06, 18:04
File opou kai na pas sigoura prepi na to xeroun kai na sou to ftiaxoun. Kane to exis mprosta tous giati kai se mena eixan pathi otitida. Anixe tin piso porta (xoros aposkevon) kai sproxe pros ta kato to sasi sigoura tha akousti to triximo an einai apo ta synemplok. Prosoxi an dis oti kata to ftiaximo sou vasi prai silikonis na xeris oti tha xana pas. Mono me graso xontro linete to provlima. Ego sto Kaltsouni to piga alla den emena eyxaristimenos me ti simpirifora tous .

george
29-06-06, 00:37
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.Εσείς έχετε τριγμούς στα φρένα,εγώ στις αναρτήσεις.Με πολύ λίγο βάρος και σε δρόμους με αρκετά καλή άσφαλτο (για τα Αγρίνιο),παρατηρώ μικρούς θορύβους άκρως σπαστικούς.Αν σας λέει τίποτα βοηθήστε και από ΄δώ γιατί μόνο 18000 km έχει κάνει. :sadeyes:

Peiraths
29-06-06, 00:41
File opou kai na pas sigoura prepi na to xeroun kai na sou to ftiaxoun. Kane to exis mprosta tous giati kai se mena eixan pathi otitida. Anixe tin piso porta (xoros aposkevon) kai sproxe pros ta kato to sasi sigoura tha akousti to triximo an einai apo ta synemplok. Prosoxi an dis oti kata to ftiaximo sou vasi prai silikonis na xeris oti tha xana pas. Mono me graso xontro linete to provlima. Ego sto Kaltsouni to piga alla den emena eyxaristimenos me ti simpirifora tous .

Ti akribws omws gemise me grasso?

luzu
29-06-06, 03:42
Loipon loipon loipon aderfe peirath...egw thn exw pathei kai thn epsaksa toso polu pou eutuxws vrhka(?) th lush...toulaxiston 5 mhnes ftou ftou ftou ftou den exei ksanakanei...se emena ksevidwsan duo polu megales vides ston pisw aksona kai gemisan grasso ekei...twra pou kai ti akrivws den kserw...

Loipon sou stelnw pm to sunergeio na pas ekei...tha tous peis to kai to,exw kapoion gnwsto me astra gtc me to idio provlhma kai luthike me lusimo tous aksona kai grasarisma...mhn dexteis tipote allo...3 diaforetika sunergeia to idio mou ekanan...psekazan me sprei...kai meta sto prwto plusimo 'h vroxh...xritsi xritsi...MONO XONTRO...MILAME GIA TSIXLA...GRASSO...TIPOTE ALLO...

NIK
29-06-06, 11:53
Φιλε Iuzu και μενα με ενδιαφερει ποιο συνεργειο ειναι αυτο γιατι και μενα τριζουν τα συνεμπλοκ.Please στειλε και σε μενα ενα pm,THANKS

nilaz
29-06-06, 13:47
Loipon guys...Epidi kai ego exo to idio problima kai to piga sto sinergeio pou to agorasa to amaksi apla ebalan sprei silikonis kai meta apo 3 imeres pali to idio...Oi tipoi einai epioikos APARADEKTOI...Kai na fantasteite oti tous eipa oti eimai melos kai gnorizo to problima kai ton tropo episkeuis. Autoi me egrapsan kanonika. Tha to pao to amaksi ekei pou mou exei pei o luzu alla tha ithela na proteino kai kati allo...Afou apo oti fenetai pame oloi se megales antiprosopies (ego sto daxtilidi tou OTE) kai mas grafoun tote to amaksaki mou tha to pigaino gia service se mikroteres antiprosopies pou me prosexoun kai na pairnoun autoi ta lefta mou...Oxi na pigaino na mou ftiaxnoun oti einai stin eggiisi kai meta otan einai gia service na pigaino allou...Afou einai sostoi texnites kai me sebontai tha tous sebomai kai ego...Otan tha pao (den ksero pote) tha tous po oti eimai kai melos tou opel club kai oti mesa apo to club ematha gia autous kai kalo tha itan na to kanoume oloi...Outos oste na anoiksoume ena kanali ampistosinis me to sigkekrimeno sinergeio (edo stin Athina) kai opou allou briskontai sosta sinergeia...Kai afiste ta megala simergeia na psekazoun ton aera meta me ta sprei silokonis...Oi tipoi itan entelos APARADEKTOI. Na min paei kaneis ksana...Ean kapoios exei antitheti apopsi apo emena gia tin sigkekrimeni antiprosopia as mou pei...Doste ta lefta sas stous mikroterous...Nomizo oti aksizei kai tha mas prosexoun.

arian
29-06-06, 13:53
Εγώ εκεί πάτησα μόνο για την πρώτη αλλαγή λαδιών!Μετά δεν με ξαναείδαν!Όντως απαράδεκτοι!

toreto
29-06-06, 14:07
Nilaz εχεις 100% δικιο. Νομιζουν οτι επειδη ειναι μεγαλη αντιπροσωποι θα τους παρουμε και καμια π...α!!!!Αυτα!!!

toreto
29-06-06, 14:07
Nilaz εχεις 100% δικιο. Νομιζουν οτι επειδη ειναι μεγαλη αντιπροσωποι θα τους παρουμε και καμια π...α!!!!Αυτα!!!

PanagiotisAstra
29-06-06, 14:45
Nilaz εχεις 100% δικιο, kai ego prosfata se mikro piga, kai 10% ekptosi stis ergasies kai dorean metafora se kotinotero treno, kai..kai..kai. giafto 100% mazi sou mipos ksipnisoun h megali.

Milousa me ena taxitzi Opelakia proxthes kai auti oli exoun tin eidia gnomi potes se megalon.

Ego egrapsa email sti mama opel ekfrasontas tin pikra mou gia mia megali antiprosopia (As polisi kaltses kalitera ). Meta apo 2 meres o idios o idoktitis antiprosopias pire thl na mou zitisi sygnomi kai pos mpori na me exepiretisi klp klp mexri kai doro to proto service mou eipe.

george
29-06-06, 16:09
To kalo me tis mikres poleis einai oti mporeis na exeis empistosini(se ena vathmo).Mexri stigmis oi dikoi mas edo sto Agrinio einai poly eksipiretikoi kai poly eugenikoi.(poly kala paidia).Mallon ego ftew pou to amelisa.Den tha xanaginei,giati auto to autokinito metaferei to paidi kai thn gunaika mou.Pantos euxaristw gia to endiaferon paidia. :super:

Raichu
29-06-06, 16:11
Pote den perimena pws ta "mikro"problhmata pou parathrhsa tis prwtes molis meres pou apekthsa to GTC mou 8a htan toso gnwsta kai xwris lysh opws fainetai se pollous. Erxomai, ki egw loipon, na proste8w sthn omada sas me to GTC mou Panorama (mallon to 1o pou hr8e ellada kai afou to perimena 1 xrono apo th stigmh ths paraggelias!!!),to opoio molis pou ekleise ton prwto mhna sta xeria mou.

Exw toso ton trigmo apo pisw aristera oso kai tis diakopes sth radiofwnikh metadosh apo to MP3 player. To 2o de me peirazei toso mia kai parousiazetai araia kai einai sxedon anepais8hto. O trigmos omws einai shmantiko elattwma. Otan kai efoson bgalw mia akrh me thn antiproswpeia 8a sas enhmerwsw. Pantws h syzhthsh auth htan poly diafwtistikh.

Toulaxiston h orofh fainetai na einai super :clap: , mia kai xwris na thn exw kan dei prin paraggeilw to eixa ligo ennoia....

P.S.: Luzu, plz steile mou ki emena ta stoixeia tou synergeiou pou phges kai sou elysan to problhma. Euxomai h dior8wsh na einai monimh.

koutsgio
29-06-06, 17:47
nilaz eisai polu swstos re file....Estsi 8eloun oi pou....des.
Lusu an mporeis steile kai se emena pm me to sunergeio pou evgales akri...

Peiraths
29-06-06, 21:30
Loipon loipon loipon aderfe peirath...egw thn exw pathei kai thn epsaksa toso polu pou eutuxws vrhka(?) th lush...toulaxiston 5 mhnes ftou ftou ftou ftou den exei ksanakanei...se emena ksevidwsan duo polu megales vides ston pisw aksona kai gemisan grasso ekei...twra pou kai ti akrivws den kserw...

Loipon sou stelnw pm to sunergeio na pas ekei...tha tous peis to kai to,exw kapoion gnwsto me astra gtc me to idio provlhma kai luthike me lusimo tous aksona kai grasarisma...mhn dexteis tipote allo...3 diaforetika sunergeia to idio mou ekanan...psekazan me sprei...kai meta sto prwto plusimo 'h vroxh...xritsi xritsi...MONO XONTRO...MILAME GIA TSIXLA...GRASSO...TIPOTE ALLO...

File mou den exw parei akoma kati apo sena sto pm mou. Gia ksanaprospathise an sou einai eykolo. H steile mail edw mhlos15@otenet gr. Eyxaristw polu prokatavolika.

luzu
30-06-06, 02:04
loipon epeidh to kovw na prepei na steilw 10004345321 pm,me thn malakia pou mas evalan gia sinemplok...to sunergeio vrisketai sto Galatsi...psakste tous katalogous sto site ths Opel kai tha deite...einai to monadiko eksousiodothmeno sto galatsi kai einai sthn prwtopapadakh...apla apo oti kserw <<apagoreuontai>> oi diafhmiseis sto forum,gi auto den lew onoma...alla hdh eipa polla...

opelmaniac
30-06-06, 09:11
Καλημέρα σε όλους.
Σας καταλαβαίνω απόλυτα παιδιά γιατί και εγώ τα ίδια πέρασα πέρυσι αλλά σε άλλο θέμα.
Είχε σκουριάσει το σύστημα των ρουλεμάν (μπροστά και αριστερά) -και βούιζε όλο το αμάξι- με υπαιτιότητα της αντιπροσωπείας που το αγόρασα. Όταν λοιπόν το πήγα σ' αυτήν για να το δούν ακούστε την απάντηση που έλαβα:
ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (205/55/16)
Επειδή όπως καταλαβαίνετε δεν πείστηκα απο την απάντηση αυτή, πήγα και σε άλλη «μεγάλη» αντιπροσωπεία (το μεγάλη είναι σε εισαγωγικά γιατί μεγάλη είναι μόνο η μ.........κία τους).
Θέλετε την απάντηση? ηδού:

μάστροχαλάστρας: ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ!!!!!!!!!!!!!
εγώ: Μα το κλιματιστικό είναι κλειστό!?
μάστροχαλάστρας: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΤΟ ΚΟΜΠΡΕΣΣΕΡ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφού λοιπόν δεν πείστικα ούτε και απο αυτή την απάντηση όπως φαντάζεστε, πήγα σε ένα μικρό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στο οποίο με το που το άκουσαν και χωρίς να τους πώ τι είναι το βρήκαν αμέσως και φυσικά μου το άλλαξαν.
Πώς το βρήκαν? Μα φυσικά με την super βιονική ακοή τους.

Μετά απο όλα αυτά πήρά την OPEL Ελλάς και τους τα έχωσα ένα χέρι.
Φυσικά τους είπα ότι είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που έχουμε παράπονα με τις αντιπροσωπείες και ότι αυτές καταστρέφουν το όνομα της OPEL. Σαφώς και δεν προσπάθησαν να δικαιολογηθούν αλλά μου ζήτησαν το όνομα των αντιπροσωπειών για να τους τα σούρουν ένα χεράκι και μου είπαν ότι εάν ξανααντιμετωπίσω παρόμοιο πρόβλημα να τους πάρω ένα τηλέφωνο και να τους πώ ποια αντιπροσωπεία μου την έκανε.
Πιστεύω ότι εάν τους μιλήσουμε με επιχειρήματα και κόσμια κάτι θα καταφέρουμε. Απλά πρέπει να πάρουμε όλοι τηλέφωνο για να καταλάβουν ότι το πράγμα έχει σοβαρέψει και ότι δεν είναι μεμονομένα περιστατικά και θα πρέπει να δράσουν εάν θέλουν να μην τους έρθει κανένα «μπουγιουρντί» απο την OPEL Γερμανίας.

Συγγνώμη για το μεγάλο reply αλλά δεν μπορούσα άλλο!!
Ευχαριστώ.

nilaz
30-06-06, 13:03
Ego magkes telos....Tha pigaino to amaksi mou sto sinergeio pou mou eipe o luzu afou fenetai oti einai ksigimenoi kai sostoi kai tipota parapano...Ean nomizei o kathe karagkiozis oti mporei na me koroidepsei einai gelasmenos...Sigxaritiria stous admin pou eftiaksan auto to site kai kathe anthropos pou agapaei ta OPEL autokinita kai thelei na einai iperifanos gia tin epilogi tou na mporei na diekdikei auta pou tou anoikoun. Tha proteina opoios pigainei se sinergeio kai einai euxaristimenos na anaferei kai to club mipos kai petixoume kai kamia ekptosi (an simfonoun oi admin). Outos i allos den iparxei kaliteri diafimisi gia ena magazi apo tous psaxmenous tou eidous...Diladi olous emas.

Peiraths
30-06-06, 21:37
File luzu to vrhka to synergeio, se eyxaristw poly therma.

File nilaz an prokeitai na pas amesa sto sygkekrimeno synergeio, pes mas ta symperasmata sou. Thelw na paw ki egw alla to zhthma einai pote.

Kai mhn masate paidia, vour ston patsa. Xyma kai tsouvalata. Se olous.

Epishs exw upopsiastei, oti diaforoi antiprwsopoi, otan vlepoun oti to amaksi exei agorastei apo allon "antagwnisth" tote tous pianei allergia, kai theloun na se ksaposteiloun to syntomotero.

liquidpower
07-08-06, 23:26
Paidia exw ki egw to idio provlima kai mou exei spasei ta @@ ELEOS.
To aftokinhto to exw 14mhnes apo ta prwta. arxise na akougetai kati meta tous 4 kai prospathisa na mh dinw shmasia mia kai mou legane otan pigaina gia na diwrthothoun kamposa apo ta provlimata pou eixate ki eseis me mp3, timoni thoryvo klp. mou legane oti etsi kanoun ola ta aftokinhta. Re edw 2 vdomades o thoryvos exei 3plasiastei. les kai g***w p****a se krevati skouriasmeno kanei se rampes kai lakouves. File Luzu pistevw na to vrw ki egw afto to synergeio alla prin tha paw sthn antiprosopeia m na dw etsi ki egw ti tha poun gia ta synmplok kai tis vides pisw!! Efxomai na hremisw ki egw apo afto poia! ouf :dunno:

george
08-08-06, 14:17
exo to idio provlima kuriws otan parkarw se anifora - katifora kai se apala frenarismata. akouw omws triximo kai otan eimai ligo fortomenos me tin oikogeneia (tin ora pou katevainoun apo to autokinito) :wtf:

nilaz
17-08-06, 20:38
Kalispera se olous. Loipon meta apo 2 episkepseis stin antiprosopeia tis OPEL tha ithela na moirasto merika pragmata mazi sas kai me tous pithanous agorastes GTC.

1) Eimai entelos kseneromenos me to autokinito. To exo apo Ianouario kai mou exei bgalei ta ekseis:
a) Provlima sto RCD CD30 MP3 me antiktastasi...Toulaxiston etsi mou eipan. To problima lithike alla tis teleutaies imeres mou kanei diakopes ston BEST. Elpizo na min ksanaxalasei giati tha pao kai tha tous to balo sston k...o
b) Problima sta kleidia (immobilizer) me antikatastasi kainourgion kleidion. Lithike to problima OK kanena problima.
c) Problima stin korna!!!!!Otan itan ta fota porias anoixta to amaksi den kornare...Otan esbina ta fota to amaksi kornare....Apotelesma...Antikatastasi tou egkefalou kato apo to timoni...Problima lithike...
d) Problima trigmon apo ta sineblock piso...Meta apo 2 episkepseis se 2 diaforetikes antiprosopies (piga kai ekei pou mou eipe o luzu) to problima sinexizetai...Bebaia stin antiprosopeia pou mou eipe o luzu oi anthoopoi mou ekanan douleia alla apo oti fenetai den itan arketi...Apofasisa na paro tin katstasi sta xeria mou...Sikosa to amaksi ston grilo (epaggelmatiko grilo auton pou exoun ta sisnergeia) ki afisa ton troxo na kremetai...Episasa tin roda kai arxisa ana tin kounao...BRIKA TIN AITIA tou kakou...To GTC exei piso enan aksona o opoios kataligei se ena sineblok to opoio exei mia perasti bida...Auti tin bida mou tin eixan grasarei sto sinergeio...To problima omos einai oti TRIBETAI TO LASTIXO me to METALO...Thelei grasarisma sto plai tou sinemplok kai oxi mono mesa stin bida tou sineblock. OPpoios exei to idio problima apla na tous to leei kai na to ftiaxnoun. Tha to pao apo Septembri pou ksanaanoigoun... Problima loipon iparxei akoma...

Simperasma: Gia ena amaksi 23.000 Euro kai me tin metaxeirisi pou tou kano EXO KSENEROSEI APISTEUTA... Kathe problima metafrazetai se episkepsi sto sinergeio pou metafrazetai se argoporia stin dopuleia mou pou metafrazetai se lefta gia taksi pou simainei oti to autokinito anti na me ipiretei to ipireto...Exo paei 5 fores sto sisnergeio se diastima 6 minon. Oso gia ta simergeia tis OPEL einai entelos APARADEKTA. Eimai trelos me to autokinito kai mporo na katyalabo pote kapoios me koroideuei...O pateras mou douleue 35 xronia mesa stin Nissan kai ksero apo autokinita...Oi anthropoiu tis OPEL einai entelos animerotoi sxetika me ta problimata ton autokiniton kai to mon pou koitane einai n a ta pernoun...Den leo sto sinergeio pou me esteile o luzu eixa mia diaforetiki antimetopisi apla ksenerosa pou eno tous eipa to problima kai oti me stelnei o luzu dn mou to eftiaksan. Kserete ti einai na pigaineis diakopes me to kamari sou kai anti na se koitoun ston dromo epeidi einai koukli na se koitoun giati trizei???Ean den bgalo akri ton Septembri tha paro OPEL germanias kateutheian kai tha tous po na sateiloun mixanikous na ekpedeusoun tous ellines dioti mou fenetai mono na zitane lefta kseroun...Sorry an sas kourasa alla den eimai kai toso euxaristimenos apo tin OPEL se after sales kai apo to idio to GTC mou. Elpizo na min mou bgalei kati allo...

luzu
17-08-06, 21:03
na ikseres poso se katalavainw vre file mou nilaz...kai skepsou egw den douleuw na exw kai auth th skepsh...an kai ksereis ti einai na exeis diavasmata eksetastikes kai tetoia kai na phgaineis sta sunergeia me vivlia kai na diavazeis ekei???

ti na kanoume htan to tuxero mas na vgoun kapoia provlhmata...O pateras mou an kai kathigitis hlektrologias sto metsovio,ara agapaei kai uposthrizei thn texnologia,to prwto pragma pou mou leei einai na agorazw ta ligotero suntheta pragmata...ta suntheta xalane gia plaka...kai den exei adiko...kai to amaksi mas einai upervolika suntheto gia thn kathgoria tou...
ki egw trelainomoun polu palia,alla ekatsa kai ta evala katw kai hremhsa kai telika eida oti den einai kai tragika...
Apla emeis tous dinoume megalh shmasia...ksereis posa amaksia vgazoun ta idia kai xeirotera kai apla epeidh den asxolountai oi katoxoi tous den tous kanei aisthish???
oso ksexnaw ta provlhmata tou einai toso gluko to amaksaki mas...

Oson afora ta sinemplok,emena ftou ftou ftou lithike entelws me to grasarisma ths vidas...esena den sou to ekanan??na epimeneis an oxi...ki emena den mou to ekanan me thn prwth...ftou ftou ftou ftou...

Peiraths
18-08-06, 02:10
Kalispera se olous. Loipon meta apo 2 episkepseis stin antiprosopeia tis OPEL tha ithela na moirasto merika pragmata mazi sas kai me tous pithanous agorastes GTC.

1) Eimai entelos kseneromenos me to autokinito. To exo apo Ianouario kai mou exei bgalei ta ekseis:
a) Provlima sto RCD CD30 MP3 me antiktastasi...Toulaxiston etsi mou eipan. To problima lithike alla tis teleutaies imeres mou kanei diakopes ston BEST. Elpizo na min ksanaxalasei giati tha pao kai tha tous to balo sston k...o
b) Problima sta kleidia (immobilizer) me antikatastasi kainourgion kleidion. Lithike to problima OK kanena problima.
c) Problima stin korna!!!!!Otan itan ta fota porias anoixta to amaksi den kornare...Otan esbina ta fota to amaksi kornare....Apotelesma...Antikatastasi tou egkefalou kato apo to timoni...Problima lithike...
d) Problima trigmon apo ta sineblock piso...Meta apo 2 episkepseis se 2 diaforetikes antiprosopies (piga kai ekei pou mou eipe o luzu) to problima sinexizetai...Bebaia stin antiprosopeia pou mou eipe o luzu oi anthoopoi mou ekanan douleia alla apo oti fenetai den itan arketi...Apofasisa na paro tin katstasi sta xeria mou...Sikosa to amaksi ston grilo (epaggelmatiko grilo auton pou exoun ta sisnergeia) ki afisa ton troxo na kremetai...Episasa tin roda kai arxisa ana tin kounao...BRIKA TIN AITIA tou kakou...To GTC exei piso enan aksona o opoios kataligei se ena sineblok to opoio exei mia perasti bida...Auti tin bida mou tin eixan grasarei sto sinergeio...To problima omos einai oti TRIBETAI TO LASTIXO me to METALO...Thelei grasarisma sto plai tou sinemplok kai oxi mono mesa stin bida tou sineblock. OPpoios exei to idio problima apla na tous to leei kai na to ftiaxnoun. Tha to pao apo Septembri pou ksanaanoigoun... Problima loipon iparxei akoma...

Simperasma: Gia ena amaksi 23.000 Euro kai me tin metaxeirisi pou tou kano EXO KSENEROSEI APISTEUTA... Kathe problima metafrazetai se episkepsi sto sinergeio pou metafrazetai se argoporia stin dopuleia mou pou metafrazetai se lefta gia taksi pou simainei oti to autokinito anti na me ipiretei to ipireto...Exo paei 5 fores sto sisnergeio se diastima 6 minon. Oso gia ta simergeia tis OPEL einai entelos APARADEKTA. Eimai trelos me to autokinito kai mporo na katyalabo pote kapoios me koroideuei...O pateras mou douleue 35 xronia mesa stin Nissan kai ksero apo autokinita...Oi anthropoiu tis OPEL einai entelos animerotoi sxetika me ta problimata ton autokiniton kai to mon pou koitane einai n a ta pernoun...Den leo sto sinergeio pou me esteile o luzu eixa mia diaforetiki antimetopisi apla ksenerosa pou eno tous eipa to problima kai oti me stelnei o luzu dn mou to eftiaksan. Kserete ti einai na pigaineis diakopes me to kamari sou kai anti na se koitoun ston dromo epeidi einai koukli na se koitoun giati trizei???Ean den bgalo akri ton Septembri tha paro OPEL germanias kateutheian kai tha tous po na sateiloun mixanikous na ekpedeusoun tous ellines dioti mou fenetai mono na zitane lefta kseroun...Sorry an sas kourasa alla den eimai kai toso euxaristimenos apo tin OPEL se after sales kai apo to idio to GTC mou. Elpizo na min mou bgalei kati allo...

File me kalupses apoluta me osa grafeis, den exw na prosthesw oute komma. Exw gyrisei kai egw 3-4 antiproswpies kai den exei ginei apolutws tipota. Allos mou leei ftaiei h porta(!!!), allos to kathisma(!!!), allos h eksatmish...Ayto pou exw katalabei ksereis ti einai telika? Oti den einai anenhmerwtoi. Einai mia xara enhmerwmenoi. APLA DEN DIORTHWNOUN TA FAINOMENIKA APLA PROVLIMATA WSTE MOLIS LYKSEI H EGGYHSH NA PAME SAN MALAKES KAI NA TA SKASOUME.

Einai politikh olwn twn antiproswpiwn ayth. Epeita yparxei kai to allo spastiko me tis antiprwsopies. DEN YPARXEI PRWSOPIKH SXESH METAKSU MHXANIKOU KAI PELATH. Kathesai esi se enan kanape (les kai pas ston odontiatro) kai o allos upotithetai sou ftiaxnei to amaksi, kai pote den ksereis ti exei ftiaksei kai pws telika. Mou aresei pou sou lene "ftiakse mia kartela sthn kopela" kai asto na to eleksoume. Kai h kopela na se rotaei ti provlima uparxei kai na prepei tora esi na kathesai na ekshgeis ta anekshghta...

Oso gia to provlima tou triksimatos thelw mia megalh xarh. Kserw oti sou einai duskolo alla pisteyw tha glitwseis kai emena pou trww to idio paketo alla kai polu kosmo pou exei thn idia istoria. An exeis mia pshfiakh mhxanh, na bgaleis mia foto to sugkekrimeno shmeio pou entopises to provlima kai na thn postareis. Eilikrina me mprizoses kai mena toso polu pou tha to kanw ki egw. Eidalws tha prpspathisw na to psaksw monos mou kai oti vrw.

liquidpower
19-08-06, 17:33
Re paidia mipws me to grasarisma meta apo kairo fygei kamia vida apo pisw (de tha glistraei??)!!!!!!! to syzhtousa me ena filo...

Mh pigainoume me kamia diakosara sthn ethnikh kai vrethoume xwris hmiakampto = > - pisw troxous! :shock:

s5zax
19-08-06, 18:52
otan persasa ta diskofrena stin opel prin kana 3mino pou eixa to corsaki o malakas stravovidose tin vida pou pianei to amortiser pano ston aksona...apotelesma xalasmena pasa pano ston aksona kai kata sinepeia xalari vida....

luzu
19-08-06, 19:10
VRE LES???pantws an sumvei auto me amaksi tou 2005 tha xestw sta gelia estw kai ston tafo mou...mhn fantasteis oti evalan kai kana kilo grasso...isa isa na agkaliasei th vida kai malista para polu xontro...den eixa ksanadei toso xontro...pio polu kolla thumize para grasso...

s5zax
19-08-06, 23:54
diskola na figei pantos....

nilaz
27-08-06, 13:53
Loipon bazo tin photografia apo to sineblock pou ebgala apo to autokinito mou. Ekei pou exei to belos einai to simeio pou parousiazetai to problima. TRIVETAI to lastixo pano sto sidero kai kanei auto to triksimo. Den paizei problima me to na grasarei kapoios to simeio. Min agxoneste gia graso pano se bides. Skefteitai oti ta imiaksonia einai FOUL sto graso. Arkei autos pou tha to ftiaksei na desei pali tis bides. Ektos autou ean den kano lathos oles oi bides pou kratoun imiaksonia kai akra einai asfaleias, opote den paizei agxos gia na lithei mia bida. Elpizo na boithisa. Pantos ego tha to pao sinergeio kai tha kathiso ekei na mu to grasaroun me GRASOGRAFITI...

http://img227.imageshack.us/img227/9189/27082006027vw6.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=27082006027vw6.jpg)

Peiraths
28-08-06, 20:36
Nomizw pws se ena venzinadiko ama pame tha mas kanoun thn douleia. To aytokinhto sthn rampa kai me thn boitheia tou kati tha ginei. Toulaxiston egw ayto tha kanw.

djmanosv
04-09-06, 21:52
Καλησπέρα gtc ακηδες!
2 Ερωτήματα θέλω να σας θέσω !!!

1) Όταν ξεκινάει το αμάξι κάνει ένα τρίξιμο αρκετά αισθητό σαν να τσεκάρει τις αναρτήσεις και δεν το ξανακανει... Ξέρει κανείς τί ειναι αυτό?

2)Όταν το αμάξι κινείται με χαμηλή ταχύτητα 5-15 km/h και με χαμηλές στροφές για να ακούς τα πάντα, παρατηρώ αρκετές φορές ένα πολύ μικρό συνεχόμενα επαναλαμβανόμενο τρίξιμο από πίσω αριστερά.άσχετα αν είναι λείος ο δρόμος ή όχι,σαν να έρχεται αυτό από την πίσω αριστερή ανάρτηση... Το αμάξι έχει 3000 km 3 μήνες και στρώσιμο-οδήγηση ειναι σε πολύ νορμαλ πλαίσια και σε πολύ ομαλούς δρόμους...

Ξέρετε τι συμβαίνει ????