PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα και προβληματα (renamed)

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

ps0f0r
11-03-09, 14:47
Γιατι καταλαβες οτι εγω εξελαβα το αρχικο ποστ του σλαλομ σαν επιθεση? το διαβασες καπου στο ποστ μου?

να σου παραθεσω εγω μερικα κομματια απο την απαντηση μου?

"Ενας κακοβουλος ξερεις τι θα σου απαντουσε ? "Στ' @@ μου φιλαρακι, εγω δεν πληρωσα την λαδο-φριτεζα 30φευγα χηνες, πληρωσα Corsa." Εγω ομως που δεν ειμαι κακοβουλος απεναντι σου δεν θα στο πω."

"Ναι για οσους μπερδευτηκαν στην επομενη παραθεση σου μιλαω για το Υποξειδιο του αζωτου και μπραβο σου που με διορθωσες γιατι εκανα λαθος, και δεν ηταν τυπογραφικο οπως θα σου ελεγαν οι περισσοτεροι, ειναι λαθος ελειπων γνωσεων!"

Ολο το υπολοιπο ποστ αν σε καποια σημεια φανηκε ερειστικο, μπορει. Αλλα οπως ανεφερα στην αρχη παντα φιλικα και στα πλαισια να "Προσπαθησε να χρησιμοποιησεις τις γνωσεις σου για να βοηθησεις αυτους που δεν ξερουν οχι για να ψευτο-διορθωσεις αυτους που προσπαθουν με κοπο και ερευνα απο το μηδεν να προστατευσουν αυτους που δεν γνωριζουν." και αυτο ηταν συμβουλη-προτροπη.

Δεν εχουμε και τιποτα να χωρησουμε αλλωστε, ετσι δεν ειναι ?

Και για να σχολιασω αυτο που λες, ναι και η SKN που ειναι γερμανικος βελτ. Οικος, με mail μου απαντησε πως η πιθανοτητα το προβλημα με το(α) πιστονι(α) να οφειλεται σε αστοχια υλικου ειναι πολυ μικρο.
Για τον Thorney και τον οικο του δεν εχω ιδεα, αλλα ... τα τεστ ?!
ειναι τριχες κατσαρες και αυτα ? και δεν ειναι ενα απλο χαρτι, μια φωτο... ειναι βιντεο.
Ειπαρχει καποιο αντιστοιχο χαρτι διμοσιευμενο να δουμε την μετρηση αυτη που σου ανεφεραν ?
Δεν θελω να γινω ο δικηγορος του διαβολου αλλα οταν εχεις μαυρα μεσανυχτα γυρω απο ενα θεμα, η εισαι ημιμαθης, ο νους παντα πιστευει οσα βλεπει το ματι και ακουει το αυτι.

Gsi 16v Turbo
11-03-09, 15:08
Όπως είπα και απραπάνω,αν τα μπεκ έχουν παροχή 395cc ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξεμένουν από καύσιμο σε 1ο στάδιο Corsa OPC.

george-S101
11-03-09, 16:26
Δεν μπορούμε ρε παιδιά να βρούμε πουθενά αυτά τα specs...??
Από Eπίσημη Οpel...?? Boυλαλά ?? Κάποιοι έχουν επαφές...!!

IRMSCHER
11-03-09, 16:44
Αφού τα ανεφέρει ο clutch πάνω! Τι παραπάνω να μάθουμε ?
Για μένα ο λόγος του Klasen είναι εγγύηση και για να το λέει σίγουρα ξέρει!

Ως "Γερμανος" μου αρκει με το παραπανω ο λογος των γερμανων βελτιωτων. Συγκεκριμενα για το θεμα αυτο, μιλωντας με Stephan Klasen και Arno Schindler της EDS, και οι δυο με διαβεβαιωσαν πως τα μπεκ του Ζ16 ειναι υπεραρκετα, εχοντας παροχη 395cc @ 3,3 bar πιεση καυσιμου, πραγμα που συμφωνα και με τους 2 αρκει για 280αλογα. Η παροχη αυτη δεν ειναι "φημη", αλλα ειναι μετρημενη και απο τους δυο.

Το θέμα είναι οτι ακόμα κανένας δεν δικαιολογεί γιατί το μοτέρ είναι γτπ :p

Gsi 16v Turbo
11-03-09, 16:56
Αφού τα ανεφέρει ο clutch πάνω! Τι παραπάνω να μάθουμε ?
Για μένα ο λόγος του Klasen είναι εγγύηση και για να το λέει σίγουρα ξέρει!

Το θέμα είναι οτι ακόμα κανένας δεν δικαιολογεί γιατί το μοτέρ είναι γτπ :p

Eγώ πιστεύω πώς κακή βενζίνη σε συνδιασμό με τα ίσως όχι τόσο καλής ποιιότητας πιστόνια και τις αυξημένες θερμοκρασίες του 4ου,να εμφανίζονται πειράκια σε αυτό το σημείο.
Υπόθεση κάνω...

clutchmaster
11-03-09, 17:13
Eγώ πιστεύω πώς κακή βενζίνη σε συνδιασμό με τα ίσως όχι τόσο καλής ποιιότητας πιστόνια και τις αυξημένες θερμοκρασίες του 4ου,να εμφανίζονται πειράκια σε αυτό το σημείο.
Υπόθεση κάνω...

συν αυτω εχουμε και προγραμματα αμφιβολου ποιοτητας "βελτιωτων" και το "πατα-ασε/ακου την σκαστρα μου/επιταχυνω με 5η"-στυλ οδηγησης του καθε απειρου 20χρονου ****ογκαζου, και εδεσε το γλυκο...

Δεν θελω να γινω προσωπικος, αλλα μην μου πειτε οτι οδηγειτε ολοι κατα γραμμα τα τουρμπισια σας...

Και τελος η γνωμη μου ειναι, οτι ενας "βελτιωτης", αν δεν ειναι 100% γνωστης της hardware που εχει μπροστα του, ΔΕΝ μπορει να βγαλει σωστο προγραμμα. Ειναι 1002 παραγοντες που ενας "τα-προγραμματιζω-ολα"-Tuner δεν μπορει να ξερει...
Για ρωτηστε να μαθετε αν ξερουν και ποτε/ποσο διαστελλονται οι μανησιες μπιελες του Ζ16 ή που ειναι το οριο περιστροφης/παροχης της μανησιας αντλιας λαδιου...
Χωρις τετοιες γνωσεις του υλικου ΔΕΝ μπορεις να βγαλεις αξιοπιστο προγραμμα...

ps0f0r
11-03-09, 17:24
συν αυτω εχουμε και προγραμματα αμφιβολου ποιοτητας "βελτιωτων" και το "πατα-ασε/ακου την σκαστρα μου/επιταχυνω με 5η"-στυλ οδηγησης του καθε απειρου 20χρονου ****ογκαζου, και εδεσε το γλυκο...

Και τελος η γνωμη μου ειναι, οτι ενας "βελτιωτης", αν δεν ειναι 100% γνωστης της hardware που εχει μπροστα του, ΔΕΝ μπορει να βγαλει σωστο προγραμμα. Ειναι 1002 παραγοντες που ενας "τα-προγραμματιζω-ολα"-Tuner δεν μπορει να ξερει...
Για ρωτηστε να μαθετε αν ξερουν και ποτε/ποσο διαστελλονται οι μανησιες μπιελες του Ζ16 ή που ειναι το οριο περιστροφης/παροχης της μανησιας αντλιας λαδιου...
Χωρις τετοιες γνωσεις του υλικου ΔΕΝ μπορεις να βγαλεις αξιοπιστο προγραμμα...

Πλακα κανεις ετσι ? ριξε μια ματια εδω.
η Regal Tuning η οπως σκατα λεγεται στην σελιδα της πουλαει τα maps mazi me to OBD II flasher se stages.
http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/The_EDS_IPF.html
Ενδεικτικα διαφημιζει αναφερωντας:
1) ECU flash tool for TUNING your CAR AT HOME !! You will only need access to an internet connected PC with USB connection to choose from many software variations. You will then be in a position to switch to another program to suit other hardware setups or even back to standard, many times as you like!
2) Tuning configurator for different engine types. The user can download software at request to run with different airflow meters, injectors and turbochargers dependant on engine spec. The software is direct from the EDS server to flash unit to the car!
στον θεο που πιστευετε δηλαδη...
"γινε προγραμματιστης τουρμπο αυτοκινητου απο το σπιτι σου."

Τι βελτιωτες και κολοκυθια μου τσαμπουνας? παρε εκει χαμω ενα λαπτοπ με ασυρματη συνδεση vodafone και ενα usb cable, παρε και το Flasher, μπες το site, διαλεξε το μαπ με τα αλογατα που θες, download και εφυγες !
τι να πω ? απλα τραγικο.

Για τον Thorney και τον οικο του δεν εχω ιδεα, αλλα ρε συ ... τα τεστ ?!
ειναι τριχες κατσαρες και αυτα ? και δεν ειναι ενα απλο χαρτι, μια φωτο... ειναι βιντεο.
Ειπαρχει καποιο αντιστοιχο χαρτι διμοσιευμενο να δουμε την μετρηση αυτη που σου ανεφεραν ?
Προσπαθησα να ριξω μια ματια στην σελιδα που εκανες ποστ αλλα χρειαζεται εγγραφη στο εκει φορουμ το οποιο ειναι στα γερμανικα.

Αν δεν κανω λαθος η EDS δεν ειναι αυτη που κατα τα λεγωμενα της Thorney Motorsports ειχε προγραμματισει ή ειχε δωσει ta maps στους Αγγλ. Βελτ. Οικους που στην συνεχεια προγραμματισαν ΚΑΙ τα 10 σπασμενα κορσα που ερευνησε η Thorney ?
Ολα αυτα κατα την ερευνα της Thorney Motorsports βρεθηκαν με ιδιο mapping συμφωνα με το διαγνωστικο τους αλλα και φυσικα τις μαρτυριες των κατοχων των κορσα που πηγαινωντας τα σπασμενα κορσα για ελεγχο στον Thornie τους το επιβεβαιωσαν οτι τα maps ηταν οντως απο την EDS. Ολα σπασμενα στον 4ο κυλινδρο. Κανενας δεν βγηκε να το διαψευσει αυτο σε 64 σελιδες τοπικ.
Κατα μια εννοια μου φαινεται λογικο να προσπαθησουν oi EDS να σπηλωσουν τα οποια τεστ και συμπερασματα της Thorney Motorsports αφου εμμεσα οι δευτεροι κατηγορουν τα maps των πρωτων για την βλαβη.
Κατα τα λεγωμενα παλι της Thorney Motorsports δεν εχει σπασει ακομα ΚΟΡΣΑ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ. Αυτο, οχι μονο δεν βγαινει κανενας κατοχος να το διαψευσει και να πει "το δικο μου το chipare h Thorney kai espase i ekane to paramikro kix", μεσα σε 64 σελιδες, τοπικ αλλα συμβαινει το ακριβως αντιθετο. Ιδιοκτητες κορσα να καταφευγουν στην Thorney για αναπρογραμματισμο του αναπρογραμματισμενου με EDS maps κορσα τους και να δηλωνουν πληρως ικανοποιημενοι απο την Thorney. Αν ο Thornie και το "μαγαζι" του ηταν για τον λουτσο, καποιος δεν θα βγενε να το πει ? ποσο μαλλον οταν θα αφορουσε το αμαξι του ?

Μην με παρεξηγησεις, δεν εχω να κερδισω τιποτα υπερασπιζοντας τον ενα η τον αλλο. Ουτε προσπαθω να σε αμφισβητησω.
Δεν θελω να γινω ο δικηγορος του διαβολου αλλα οταν εχεις ελειπεις πληροφοριες και γνωσεις γυρω απο ενα θεμα, ο νους παντα πιστευει οσα βλεπει το ματι και ακουει το αυτι, ετσι δεν ειναι ?

aesop
11-03-09, 17:39
Ακριβως αυτο το συμπερασμα εβγαλα και εγς απο το VXRONLINE... Οτι ο REGAL ειναι Γ-Τ-Π....

george-S101
11-03-09, 17:54
Μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα...!!

clutchmaster
11-03-09, 18:03
ειναι εις γνωσην σου ομως οτι εχει μονο ετοιμους χαρτες τους οποιους εσυ απλα φλασαρεις στον εγκεφαλο σου. ΔΕΝ κανεις ΕΣΥ καινουριους χαρτες,δεν καλεισαι ΕΣΥ να προγραμματισεις το αυτοκινητο σου. οποτε αυτα που λες ειναι τουλαχιστον ακυρα. το συστημα αυτο εδω και χρονια το εχουν αλλες εταιριες οπως πχ η REVO.

οταν Klasen και ΕDS σου λενε και οι 2 οτι τα μπεκ εχουν παροχη 395, εσυ τι παραπανω θελεις? Εκτυπωση της αναφορας? εκει κολλησες? Εδω παρασυρεσαι απο τις μλκς που γραφει ενας Thorne τον οποιο κοροιδευει ολη η Γερμανια και διαψευδει ο καθενας που εχει στοιχειωδεις γνωσεις, βασιζεσαι σε ενα βιντεο που δεν μπορει κανεις να καταλαβει τιποτα γιατι απλα δεν φαινεται τιποτα...

Συμφωνω οτι και ο Regal δεν ειναι κανα σπιρτο, αλλα οταν Klasen και Arno μου λενε οτι ΔΕΝ εχουν προβλημα τα μπεκ, θα κατσω εγω να το αμφισβητησω?

τεσπα...

Gregls
11-03-09, 18:18
Πολυ χρησιμες αυτες οι τλευταιες σελιδες αλλα με το ιδιο αποτελεσμα, νομιζω, οτι δηλ τα μπεκ ειναι ok οποτε προερχεται απο καπου αλλου το προβλημα...
Clutch ο klassen εχει αντιληφθει κατι που να ευθυνεται στα σπασμενα z16le... απο την κουβεντα που ειχατε σου επισημανε κατι?

george-S101
11-03-09, 18:28
ειναι εις γνωσην σου ομως οτι εχει μονο ετοιμους χαρτες τους οποιους εσυ απλα φλασαρεις στον εγκεφαλο σου. ΔΕΝ κανεις ΕΣΥ καινουριους χαρτες,δεν καλεισαι ΕΣΥ να προγραμματισεις το αυτοκινητο σου. οποτε αυτα που λες ειναι τουλαχιστον ακυρα. το συστημα αυτο εδω και χρονια το εχουν αλλες εταιριες οπως πχ η REVO.

οταν Klasen και ΕDS σου λενε και οι 2 οτι τα μπεκ εχουν παροχη 395, εσυ τι παραπανω θελεις? Εκτυπωση της αναφορας? εκει κολλησες? Εδω παρασυρεσαι απο τις μλκς που γραφει ενας Thorne τον οποιο κοροιδευει ολη η Γερμανια και διαψευδει ο καθενας που εχει στοιχειωδεις γνωσεις, βασιζεσαι σε ενα βιντεο που δεν μπορει κανεις να καταλαβει τιποτα γιατι απλα δεν φαινεται τιποτα...

Συμφωνω οτι και ο Regal δεν ειναι κανα σπιρτο, αλλα οταν Klasen και Arno μου λενε οτι ΔΕΝ εχουν προβλημα τα μπεκ, θα κατσω εγω να το αμφισβητησω?

τεσπα...

Γιατί αυτοί δεν πουλάνε...?? Το να μου λές τι δεν φταίει, δεν μου λέει κάτι...!!

Εκείνοι λένε ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ...???!! Όχι... Άρα στο ίδιο σακί με όλους, τους βάζω...!!!

Αρχίζω και πιστεύω οτι δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από τον ίδιο μας τον εαυτό...

Porfiris_opc
11-03-09, 19:22
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι κανενας δεν βγαινει επισημα να πει οτι φταιει το ''χ'' ή το ''ψ''... ο καθενας λεει τα δικα του και μεσω ολης της συγχυσης που επικρατει προσπαθει να ριξει ''λασπη'' στους ανταγωνιστες και να κερδισει εντυπωσεις και πελατες...

Απο την αλλη ειδα αυτο χθες και ''καραφλιασα'' :( http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?t=43077

257 αλογα σε κορσα οπσ χωρις εξατμιση... ειναι δυνατον?? :eek:

Gregls
11-03-09, 19:33
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι κανενας δεν βγαινει επισημα να πει οτι φταιει το ''χ'' ή το ''ψ''... ο καθενας λεει τα δικα του και μεσω ολης της συγχυσης που επικρατει προσπαθει να ριξει ''λασπη'' στους ανταγωνιστες και να κερδισει εντυπωσεις και πελατες...

Απο την αλλη ειδα αυτο χθες και ''καραφλιασα'' :( http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?t=43077

+1

Μου φαινεται μουφα το dyno... με αγωνιστηκη βενζινη?
Τι να πω δεν βγαζω ακρη

Porfiris_opc
11-03-09, 19:40
+1

Μου φαινεται μουφα το dyno... με αγωνιστηκη βενζινη?
Τι να πω δεν βγαζω ακρη

Εγω παντως σκεφτομαι για αντλια βενζινης, ρυθμιστη πιεσης και μπεκ + μπιελες, πιστονια (για αρχη :D)

IRMSCHER
11-03-09, 19:47

Όλοι εκεί μέσα μιλάνε πάντως με κάτι στόχους για το Corsa...τι να πω.
Ο άλλος αλλάζει ic για μέχρι 330 άλογα! Τι να πω,κάτι γίνεται εδώ πέρα!
Ή εμείς είμαστε μάπα ή οι άγγλοι είναι κωλόφαρδοι ή ο Δίας που βρίσκεται σε έκληψη με την Αφροδίτη δεν ευνοεί τα Ζ16LE* να ανεάσουν άλογα...

Gregls
11-03-09, 19:58
Εγω παντως σκεφτομαι για αντλια βενζινης, ρυθμιστη πιεσης και μπεκ + μπιελες, πιστονια (για αρχη :D)

καλα εσενα δεν σε φοβαμε σιγα μην αφησεις την ραμπα ανεκμεταλευτη...!

Εγω το ριχνω στην αναρτηση και βλεπουμε...

Porfiris_opc
11-03-09, 21:16
Όλοι εκεί μέσα μιλάνε πάντως με κάτι στόχους για το Corsa...τι να πω.
Ο άλλος αλλάζει ic για μέχρι 330 άλογα! Τι να πω,κάτι γίνεται εδώ πέρα!

+1

Κανουν παραγγελια πιστονια απο την regal και τους ρωταει ο regal αν θα θελουν η επιφανεια του πιστονιου να ειναι νικελ ή οχι γιατι μερικοι θα θελουν να βαλουν νιτρο diaolaki1 πλακα μας κανουν δηλαδη? εμεις εδω φτανουμε τα αμαξια μας στα 240 αλογα φουλ 1ο σταδιο και ειμαστε με την ψυχη στο στομα μετα απο καθε πατημα και αυτοι το φτανουν κοντα 260 χωρις εξατμιμση, δηλαδη με εξατμιση ποσα? 270? και κανουν σχεδια και για νιτρα και 300+...

Τι να πω ή το δυναμομετρο τους ειναι τελειως οτι να'ναι ή εμεις ειμαστε πολυ πισω...

george-S101
11-03-09, 22:18
Kάτι θα γίνει και εδώ αλλά θέλει υπομονή!! Δοκιμές γίνονται θέλω να πιστεύω...!!

clutchmaster
12-03-09, 13:48
ε οκ η Regal ειναι φημισμενη οτι το δυναμομετρο της ειναι "κατα προσεγγιση"...

οσο για το μοτερ παιδια, γνωμη μου ειναι οτι φταιει η φλαντζα αναμεσα στο τιμονι και το καθισμα του οδηγου...
το μοτερ ισως εχει καποιες ατελειες, οπως πχ οι μπιελες του που ειναι απο κοινου αποδεκτο, αλλα για ολα τα αλλα φταιει η φλαντζα...

δειτε τα τελευταια ποστ μου και του πατρινου και ειστε πολυ κοντα...

atanaz-opc-
13-03-09, 16:39
ε οκ η Regal ειναι φημισμενη οτι το δυναμομετρο της ειναι "κατα προσεγγιση"...

οσο για το μοτερ παιδια, γνωμη μου ειναι οτι φταιει η φλαντζα αναμεσα στο τιμονι και το καθισμα του οδηγου...
το μοτερ ισως εχει καποιες ατελειες, οπως πχ οι μπιελες του που ειναι απο κοινου αποδεκτο, αλλα για ολα τα αλλα φταιει η φλαντζα...

δειτε τα τελευταια ποστ μου και του πατρινου και ειστε πολυ κοντα...

φταιει ο οδηγος δλδ(φλαντζα) ?? πολυ πιθανο το βλεπω παντως εγω...
δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετοι δεν γνωριζουν πως να οδηγησουν ενα τουρμπατο... και ποσο μαλλον να το πανε ταπα ολη μερα...

IRMSCHER
13-03-09, 17:02
Σίγουρα αλλά του που@@@,ένας τέτοιος στην Αγγλία δεν υπάρχει να το σπάσει ? Αυτοί εκεί έχουν πλήρη μεσάνυχτα για αδύναμες μπιέλες και τα σχετικά.

atanaz-opc-
13-03-09, 17:56
Σίγουρα αλλά του που@@@,ένας τέτοιος στην Αγγλία δεν υπάρχει να το σπάσει ? Αυτοί εκεί έχουν πλήρη μεσάνυχτα για αδύναμες μπιέλες και τα σχετικά.

οπως επισης αυτοι εκει δεν εχουν τις καλοκαιρινες 40αρες οπως εμεις εδω ... και μην μου πειτε οτι δεν εχετε δει τουρμπατα να τα ξεσκιζουν μερα μεσημερι με 40 βαθμους...

λογικο ειναι να σπασει μετα..

clutchmaster
13-03-09, 19:07
δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετοι δεν γνωριζουν πως να οδηγησουν ενα τουρμπατο... και ποσο μαλλον να το πανε ταπα ολη μερα...

totally agree

CorsaOpc28
13-03-09, 19:13
Μια χαρά αμάξι είναι το corsa OPC , για μένα φταίει αποκλειστικά και μονο ο οδηγός turbo είναι πρέπει να ξέρεις να του συμπεριφέρεσαι,όχι σκίσιμο κρύο ,όχι σκίσιμο με 40 βαθμούς,όχι άνοιγμα με μεγάλο φορτίο και 2.000 rpm και όχι θερμοστάτη στους 82 βαθμούς να ανοίγει χειμωνιάτικα με 0 βαθμούς φυσικό είναι να βγάλει πρόβλημα.

george-S101
14-03-09, 15:17
Μια χαρά αμάξι είναι το corsa OPC , για μένα φταίει αποκλειστικά και μονο ο οδηγός turbo είναι πρέπει να ξέρεις να του συμπεριφέρεσαι,όχι σκίσιμο κρύο ,όχι σκίσιμο με 40 βαθμούς,όχι άνοιγμα με μεγάλο φορτίο και 2.000 rpm και όχι θερμοστάτη στους 82 βαθμούς να ανοίγει χειμωνιάτικα με 0 βαθμούς φυσικό είναι να βγάλει πρόβλημα.

εεεε...?? Kαι το κακό που είναι να δουλεύει πιο πολύ το κύκλωμα του νερού...???

IRMSCHER
14-03-09, 15:43
Ναι,δεν νομίζω να είναι κακό αν εξαιρέσεις τα ρεύματα :P

Πάντως μία θερμοκρασία λαδιού θα την ήθελα!

george-S101
15-03-09, 13:45
Ναι,δεν νομίζω να είναι κακό αν εξαιρέσεις τα ρεύματα :P

Πάντως μία θερμοκρασία λαδιού θα την ήθελα!

Aκριβώς...! Άντε να βαράει υπερωρίες το βεντιλατέρ!

Gsi 16v Turbo
15-03-09, 13:50
To καλοκαίρι επιβάλεται τα TUurbo Opel να δουλεύουν με χαμηλότερη βαλβίδα.

Sentin3l
15-03-09, 13:51
Το να οφειλεται στην υπερτατη ελληνικη βενζινη 400 οκτανιων υπαρχει περιπτωση?

IRMSCHER
15-03-09, 14:04
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να μπαίνει χέρι στον θερμοστάτη! 101 βαθμοί δεν είναι και κάνα τραγικό νούμερο!

aesop
15-03-09, 14:06
ρε παιδια, σε ταξιδι με σταθερο γκαζι και 5η-6η τρεις χιλιαδες πεντακοσιες στροφες βλεπω πυρομετρο 8 με 8 κατι.....δεν ειναι παρα πολυ????τον αισθητηρα τον εχω στο dp....

andre_rrr
15-03-09, 14:09
όχι θερμοστάτη στους 82 βαθμούς να ανοίγει χειμωνιάτικα με 0 βαθμούς φυσικό είναι να βγάλει πρόβλημα.[/QUOTE]

στα αλλα θα συμφωνησω μαζι σου αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση....η μηπως το καλοκαιρι να βαζουμε θερμοστατη 82 και τον χειμωνα τον μαμα?δεν παει ετσι και δεν λειτουργει ετσι ακριβως ο θερμοστατης.και φυσικα με τα λεγομενα αυτα θα επρεπε να δουλευει μονιμα το βεντιλατερ στην ελλαδα αλλα ελα που δεν ειναι ετσι.....

Gsi 16v Turbo
15-03-09, 14:09
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να μπαίνει χέρι στον θερμοστάτη! 101 βαθμοί δεν είναι και κάνα τραγικό νούμερο!

Για turbo και μάλιστα βελτιωμένο,με μεγάλα overboost,πατήματα συχνά και με τις ελληνικές βενζίνες είναι μεγάλο νούμερο,το οποίο μάλιστα σε δύσκολες συνθήκες μπορεί να ξεπεραστεί κατά πολύ.

ρε παιδια, σε ταξιδι με σταθερο γκαζι και 5η-6η τρεις χιλιαδες πεντακοσιες στροφες βλεπω πυρομετρο 8 με 8 κατι.....δεν ειναι παρα πολυ????τον αισθητηρα τον εχω στο dp....

Πολύ είναι,αν όντως πηγαίνεις με σταθερό γκάζι...

aesop
15-03-09, 19:43
οταν παταω πχ 5η, πεφτει μεχρι τους 720... παρατηρησα ακομα οτι οταν ειμαι 3000 στρ/λεπτο ειναι καρφωμενο στους 700 βαθμους...

greenastra
15-03-09, 22:25
οταν παταω πχ 5η, πεφτει μεχρι τους 720... παρατηρησα ακομα οτι οταν ειμαι 3000 στρ/λεπτο ειναι καρφωμενο στους 700 βαθμους...

Για να χουμε μετρο συγκρισης ,εισαι μαμα τελειως?Παντως 700 ειναι καλα για ταξιδι.

aesop
15-03-09, 22:35
ειμαι προγραμμα-φιλτρο-εξατμιση (milltek 70 dp - 63,5 η υπολοιπη) αλλα δεν εχει να κανει το προγραμμα γιατι μιλαμε για μηδαμινο γκαζι που βλεπω πυρομετρο 800-820.... και σημερα μετα το ταξιδι, ακουγεται η εισαγωγη μου στο ρελαντι ΠΑΡΑ πολυ... ενα χχχχχχχχχχχχχ συνεχομενο.... και μολις παταω μια γκαζια ή οταν ξεινησω σταματαει.... :( μονο στο ρελαντι ακουγεται!

opccorsa
16-03-09, 05:02
+1

Συγνώμη ρε συ Παύλο τώρα αλλά ο Γρηγόρης έχει δίκιο! Το παλικάρι έγραψε κάτι,τώρα αν είανι να αναλύσετε τους επιστημονικούς όρους εδώ τι μας νοιάζει για το συγκεκριμένο τόπικ ?

Το παλικάρι κατέληξε σε προβληματικά μπεκ πράγμα το οποίο απο 2-3 άτομα εδώ με μετρήσεις στο δρόμο δεν είδαν καμία αδυναμία των μπεκ να τροφοδοτήσουν με καύσιμο!
Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι αν στην παρουσίαση του Corsa του Πετρόπουλου δεν ανέφεραν όντως κάτι σχετικά με τα μπεκ και αν κράτησαν τα μαμά!

630 MPEK FOREI o PETROPOULOS

Gregls
16-03-09, 19:18
630 MPEK FOREI o PETROPOULOS

Επιτελους και μια απαντηση στο συγκεκριμενο ερωτημα!

george-S101
16-03-09, 19:57
Σε 18άρη μοτέρ...!!

ps0f0r
16-03-09, 21:28
Σε 18άρη μοτέρ...!!

Και εσυ ας πουμε εισαι σιγουρος οτι τα αλλαξε αφου υπερκυβησε το μοτερ ε ?
Μηπως για μερικους θα ηταν χρησιμο να αναφερουμε οτι ΚΑΙ τα πιστονια του Corsa ψυχονται στην βαση τους με ψεκασμο λαδιου ?

Porfiris_opc
17-03-09, 01:45
Να αναφερω πως πλεον εχει βγει κινητηρας Z16LER με κωδικο αντικαταστασης του προηγουμενου... αυτο σημαινει οτι κατι εχουν αλλαξει, το τι δεν το γνωριζω...

Πηγη : Φιλος μηχανικος σε αντιπροσωπεια οπελ Θεσσ/νικης...

s5zax
17-03-09, 02:37
Και για την μπιελα εχει βγει αλλα οχι για το πιστονι. Επισης δεν σημαινει αναγκαστικα οτι επειδη αλλαξε ο κωδικος θα αλλαξε και το ανταλλακτικο!

CorsaRoss
17-03-09, 02:47
καλησπερα σε ολους..εγω παντως οταν ειδα οτι το δικο μου ηταν z16ler,ρωτησα τον τεχνικο και μου ειπε πως το μονο που αλλαξαν στους αναβαθμισμενους κατα καποιο τροπο ler ειναι μονο ο map και ο εγκεφαλος για να μην σηκωνει 2bara to αμαξι στα καλα καθουμενα οπως εκαναν τα πρωτα corsaκια.
Επεισης αυτο το ειχα διαβασει και σε καποια σελιδα σε καποιο βελτιοτικο οικο..τον οποιο δεν θυμαμαι αυτην την στιγμη..

clutchmaster
17-03-09, 14:33
συγνωμη ρε παιδια αλλα ολα τα Corsa OPC Z16LER δεν φορανε?

Z16LER 192 ps Corsa OPC
Z16LEL 150ps Corsa GSi
Z16LET 180ps Astra H

s5zax
17-03-09, 14:46
Ναι, ολα ιδια Βιδα βιδα.

george-S101
18-03-09, 18:06
Και εσυ ας πουμε εισαι σιγουρος οτι τα αλλαξε αφου υπερκυβησε το μοτερ ε ?
Μηπως για μερικους θα ηταν χρησιμο να αναφερουμε οτι ΚΑΙ τα πιστονια του Corsa ψυχονται στην βαση τους με ψεκασμο λαδιου ?

Προφανώς γιατί κι εκείνος θα άκουγε οτι αντέχουν για 300 αλόγα τα μαμά, το δοκίμασε και του έσπασε πρίν τον υπερκυβισμό...!!

Γιατί το λές έτσι για τον ψεκασμό του λαδιού...??? Γι'αυτό υπάρχει ο ψεκασμός...!
Αν το μείγμα είναι φτωχό δεν κάνει τίποτα το λάδι...!! Αν "αρπάξει" το μέταλλο και συσταλλεί λόγω θερμοκρασιών ακόμα και 0.2mm κλάφτα Χαράλαμπε...!! Και λάδι θα καίει, και συμπίεση θα χάσει και όλα θα δουλεύουν στραβά...!

Φίλος με 20VT το αντιμετώπισε αυτό...!! Στις 4000 με 5000 στροφές με 3η, το ένα μπέκ παρέδωσε πνεύμα (μπέκ S3)...!! Ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνται οτι είναι φτωχό το μείγμα από τον λάμδα και δεί κι άλλο καύσιμο στα εναπομείναντα μπέκ για να διορθώσει την αναλογία... Τι να το κάνεις όμως!!!?? Το χαλασμένο δεν έδωσε τίποτα με αποτέλεσμα ένα κόψιμο σε εκείνες τις στροφές και που το κατάλαβε το παλικάρι και έκοψε...!!

Η ζημιά είχε γίνει όμως...!! Για μερικά δεύτερα ο Νο3 δεν είχε καύσιμο με αποτέλεσμα να μαζέψει το πιστόνι...!!

1300 ευρώ και σφηρίλατα πλέον με ατσαλιένες μπιέλες...!!

gparaskev
18-03-09, 18:45
Προφανώς γιατί κι εκείνος θα άκουγε οτι αντέχουν για 300 αλόγα τα μαμά, το δοκίμασε και του έσπασε πρίν τον υπερκυβισμό...!!

sorry pou tha se stenoxwrhsw alla den exei ginei pote auto......

george-S101
18-03-09, 20:23
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά αυτό είχε ακουστεί...!! Όταν ήταν πρώτο στάδιο έσπασε (για πρώτη φορά) και μετά προχώρησε στις ενδότερες αλλαγές...!!

Το παλικάρι που το είχε, ένα βράδυ στην Βουτα πρίν 2 χρόνια, δήλωνε 250 άλογα full 1o στάδιο!!
Αργότερα έμαθα οτι έσπασε...!! Ακόμα τότε φόραγε 17άρια μαμά και είχε αυτοκόλλητο στο πίσω τζάμι Pertopoulos...!! Σωστά...??

gparaskev
18-03-09, 20:36
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά αυτό είχε ακουστεί...!! Όταν ήταν πρώτο στάδιο έσπασε (για πρώτη φορά) και μετά προχώρησε στις ενδότερες αλλαγές...!!

Το παλικάρι που το είχε, ένα βράδυ στην Βουτα πρίν 2 χρόνια, δήλωνε 250 άλογα full 1o στάδιο!!
Αργότερα έμαθα οτι έσπασε...!! Ακόμα τότε φόραγε 17άρια μαμά και είχε αυτοκόλλητο στο πίσω τζάμι Pertopoulos...!! Σωστά...??

to autokinhto exei spasei mia fora oli ki oli ki auth htan thn deuterh vdomada pou agorasthke.....diladi prin 2 xronia konta kai enw htan teleiws mama kai psiloastrwto.apo kei kai meta den exei spasei pote.oti stadio ki an perase.to ti leei o kathenas twra ase....oso gia 17aria den eixe pote to autokinhto....

ps0f0r
18-03-09, 21:19
to autokinhto exei spasei mia fora oli ki oli ki auth htan thn deuterh vdomada pou agorasthke.....diladi prin 2 xronia konta kai enw htan teleiws mama kai psiloastrwto.apo kei kai meta den exei spasei pote.oti stadio ki an perase.to ti leei o kathenas twra ase....oso gia 17aria den eixe pote to autokinhto....

Κ' εσυ που τα ξερεις ολα αυτα ? Με το σκεπτικο σου κ'εσυ για μενα "ο καθενας που λεει" εισαι...
Εκτος κ' αν εχεις να δηλωσεις μια ιδιοτητα σχετικη με το αμαξι του Πετροπουλου, π.χ. το αποσμητικο χωρου.

Καταλαβαινεις το σκεπτικο μου φιλε μου? Ακομα και ο ιδιος ο Πετροπουλος να στο ειπε, διαφημηση της δουλειας του ειναι το εν λογω demo car, τι θα σου ελεγε ? Οτι του 'σπασε?

clutchmaster
18-03-09, 21:24
Φιλε psofor καταρχην σε παρακαλω κοψε το υφακι αυτο που διαπνεει ολα τα ποστ σου. Μπορει εσυ να μην το αντιλαμβανεσαι,αλλα ενας τριτος διαβαζοντας τον "τονο" με τον οποιο γραφεις παρεξηγειτε. Και αν ο συγκεκριμενος φιλος ξερει το αμαξι του πετροπουλου ή οχι μπορεις να το διαβασεις στις προηγουμενες σελιδες του θεματος.

Κανε τον κοπο και διαβασε λιγο απο την αρχη, ωστε να γνωριζεις τι εχει ειπωθει μεχρι τωρα και να μην κανει κυκλους η συζητηση.

ps0f0r
18-03-09, 21:44
Φιλε psofor καταρχην σε παρακαλω κοψε το υφακι αυτο που διαπνεει ολα τα ποστ σου. Μπορει εσυ να μην το αντιλαμβανεσαι,αλλα ενας τριτος διαβαζοντας τον "τονο" με τον οποιο γραφεις παρεξηγειτε. Και αν ο συγκεκριμενος φιλος ξερει το αμαξι του πετροπουλου ή οχι μπορεις να το διαβασεις στις προηγουμενες σελιδες του θεματος.

Κανε τον κοπο και διαβασε λιγο απο την αρχη, ωστε να γνωριζεις τι εχει ειπωθει μεχρι τωρα και να μην κανει κυκλους η συζητηση.

Ειδες που δεν δειαβασες το post μου ?
Αντε, το δειαβασες ετσι κουτουραδα να μην ειμαι και αδικος...

Waste of Bandwidth.

gparaskev
18-03-09, 21:53
Ειδες που δεν δειαβασες το post μου ?
Αντε, το δειαβασες ετσι κουτουραδα να μην ειμαι και αδικος...

Waste of Bandwidth.

xerw to amaxi toso kala oso ki esu to diko sou.Apla eipa to story gia to filo pou rwthse prin gia na mhn menoun anakriveies...

ps0f0r
18-03-09, 22:17
xerw to amaxi toso kala oso ki esu to diko sou.Apla eipa to story gia to filo pou rwthse prin gia na mhn menoun anakriveies...

Δεν αμφιβαλλω στο ελαχιστο φιλε μου, αυτο που θελω να πω ομως ειναι πως,
για μενα και οποιον δεν σε ξερει ειναι παντελως αδιαφορο αν λες αληθεια η οχι. Οπως ο καθενας που θα μηλησει για καθε γνωστο αυτοκινητο. Με νοιαζει περισσοτερο τι εκανε για να μην σπασει και αν εσπασε γιατι. Στην προκειμενη περιπτωση φυσικα τι εκανε ο Πετροπουλος (που το απαντησαμε ηδη) και γιατι.
Ειδε κατι? δεν ειδε?

opcbabis
19-03-09, 13:22
σκεφτομαι να κανω προγραμμα το οποιο να φυσαει σταθερα στο 1.4 και κοφτη στις 7500.
το εχει κανει κανεις? ειναι αξιοπιστο πιστευετε?βασικα δεν θελω ροπη πανω απο 30 κιλα .θελω γραμμικοτητα και καποια αλογα παραπανω(οχι υπερβολες)!

NIKOS.OPC
19-03-09, 13:36
Μπαμπη το νεο δικο μου θα ειναι ετσι με την διαφορα κοφτη 7200 αν και μπορω να εχω δυναμη μεχρι 7500+ δεν το κανω.Περιπου ετσι δουλευω και τωρα με 1,35 οβερ και 1,2 σταθερο και σχεδον 239 αλογα στις 7200.Ξερω οτι το οδηγας οπως εγω και ενα τετοιο προγραμμα μπορουν να κανουν μονο πανω στο δυναμομετρο και οχι με το λαπτοπ στα χερια και δοκιμες στους δρομους.Εγω δουλευω οπως εγραψα σχεδον 9000κμ με τα περισσοτερα στο βουνο.Περιμενε να κανω την νεα μου δοκιμη και θα σε παρω τηλ!!Τωρα παμε να κοψουμε εντελως τα οβερ και δοκιμες στο γκαζι να βαλουμε οσα μουτρα μπορουμε μεσα!!Το αξιοπιστο ειναι σχετικο!!!

clutchmaster
19-03-09, 13:56
οχι κοφτη τοσο ψηλα με μανησιες μπιελες!! σταματα στις 7200. Η ιδεα με προγραμμα χωρις Οβερ με βρισκει απολυτα συμφωνο! Θα "χασεις" μεν αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

george-S101
19-03-09, 16:05
Τί να χάσεις...?? 1.5 σε όλες τις στροφές θα είναι άσχημα...???
Πές μας το setup σου Νικόλα σε παρακαλώ για να μην ψάχνω σε όλο το forum...!!

240 στις 7200 είναι τέλεια!! 9000 χλμ. έτσι και χωρίς προβλήματα είναι αξιοσημείοτο!!!

s5zax
19-03-09, 16:38
Παντως ακομη και στο νεο Insignia (2 μιση χρονια αφοτου βγηκε το Ζ16LE*) εξακολουθουνε να υπαρχουν ακριβως ιδιοι κωδικοι σε ολα τα στοιχεια του μοτερ. Συνεπως δεν πρεπει να υπαρχει καποια αλλαγη.

NIKOS.OPC
19-03-09, 16:44
Φιλτρο courtenay 70αρι dp 63,5 η υπολοιπη με 200αρι καταλυτη κολαρα και σκαστρα.Προγραμμα χειροποιητο πανω σε δυναμομετρο στα μετρα μου γιατι μου αρεσουν οι στροφοδιαδρομες,κοψαμε ροπη(εχω περιπου 30 κιλα)που ειναι και ο λογος που εχω τα αλογα που εχω.Αν το μοτερ πραγματικα εχει κατι και δεν αντεχει θα φανει με αυτα που ακουω φοβαμαι,ομως βαζω παντα 100αρα απο το ιδιο βενζιναδικο(λιγες φορες λογο ταξιδιων εβαλα απο αλλου ΠΑΝΤΑ 100αρα και ποτε δεν το πιεζα μεχρι να βαλω απο αυτον που ξερω)επισης ειμαι σχολαστικος στο ζεσταμα κρυωμα και παταω παντα τερμα πανω απο τις 4000.Μεχρι στιγμης με πολλες αναβασεις καταβασεις μηχανικα ειμαι ενταξει ομως πρεπει να θελω βασεις μηχανης,κιβωτιου φρενα και μαλλον ακρομπαρα!!!

CorsaRoss
19-03-09, 18:51
Νικο επειδη ουτε εγω δεν θημαμαι ακριβως,μηπως μπορεις να μας ξαναπεις που εφτιαξες εξατμιση και προγραμμα??Αν θεωρειται διαφιμηση στειλε το με pm.

NIKOS.OPC
19-03-09, 19:15
Eξατμιση χειροποιητη Γιαλαντζη και προγραμμα απο exelixis(ολα Θεσ/νικη)

Gsi 16v Turbo
19-03-09, 19:20
Φιλτρο courtenay 70αρι dp 63,5 η υπολοιπη με 200αρι καταλυτη κολαρα και σκαστρα.Προγραμμα χειροποιητο πανω σε δυναμομετρο στα μετρα μου γιατι μου αρεσουν οι στροφοδιαδρομες,κοψαμε ροπη(εχω περιπου 30 κιλα)που ειναι και ο λογος που εχω τα αλογα που εχω.Αν το μοτερ πραγματικα εχει κατι και δεν αντεχει θα φανει με αυτα που ακουω φοβαμαι,ομως βαζω παντα 100αρα απο το ιδιο βενζιναδικο(λιγες φορες λογο ταξιδιων εβαλα απο αλλου ΠΑΝΤΑ 100αρα και ποτε δεν το πιεζα μεχρι να βαλω απο αυτον που ξερω)επισης ειμαι σχολαστικος στο ζεσταμα κρυωμα και παταω παντα τερμα πανω απο τις 4000.Μεχρι στιγμης με πολλες αναβασεις καταβασεις μηχανικα ειμαι ενταξει ομως πρεπει να θελω βασεις μηχανης,κιβωτιου φρενα και μαλλον ακρομπαρα!!!

Πολύ σχολαστικός....μου αρέσεις!

opcbabis
19-03-09, 20:13
Νικο φιλε μου ''σκοτωνεις''hunter1 .παρε τηλεφωνο οταν ολοκληρωσεις το προγραμμα.παντως και τωρα τα διαγραμματα σου ειναι πολυ καλα.συμφωνω απολυτα στο θεμα ζεσταμα , κρυωμα και κανω ακριβως το ιδιο οπως και αλλαγες λαδιων+φιλτρο τουλαχιστον καθε 7000-10000 χλμ.νομιζω οτι και η δικη μου βαση μηχανης δεν θα παει πολυ αλλα για τα ακρομπαρα μου κανει εντυπωση.ετοιμασου για πισω δεξι ρουλεμαν!
παντως τελικα για να δεις αλογα πρεπει να αλλαξεις εξατμιση οπωσδηποτε στο κορσα.

opccorsa
20-03-09, 06:23
ta ergostasiaka mpek tou corsa einai 390cc?sta posa aloga tha stegnoni ?thn ergostasiakia turbina thn throulisa k vazw IHI VF34 sta 270-280 aloga tha anteksoun ta mpek?tha sas parakalesw para poli na me katatopisete giati exw apelpisti me toses zimies pou exw pathi<apo to tetraftero fagothike o strofalos k i mia mpiela arrow>eyxaristo k pali poli.....

clutchmaster
20-03-09, 12:28
ekei sta 280 ypotithetai einai to orio tous.
kalytera bale mia 4ada apo astra opc gia na eisai sigouros.

aesop
20-03-09, 15:53
ta ergostasiaka mpek tou corsa einai 390cc?sta posa aloga tha stegnoni ?thn ergostasiakia turbina thn throulisa k vazw IHI VF34 sta 270-280 aloga tha anteksoun ta mpek?tha sas parakalesw para poli na me katatopisete giati exw apelpisti me toses zimies pou exw pathi<apo to tetraftero fagothike o strofalos k i mia mpiela arrow>eyxaristo k pali poli.....

αν καταφερες και ''εφαγες'' την arrow... Μαλλον τρως σιδερα.... Οτι και να κανεις.... Δεν το βλεπω σωο το αμαξακι....

asotosios
23-03-09, 10:15

απο οτι ειδα σε ενα αρθρο στο VXRonline.co.uk καποιος wayne εχει αλλαξει τα μπεκ του με μεγαλυτερα αλλα και παλι αυτα δειχνουν να ειναι μικροτερα (380cc) απο αυτα που λετε για εργοστασιακα(390cc)...το αρθρακι ειναι το παρακατω

http://www.maxpower.co.uk/article.asp?asset=8659

τα στοιχεια που λεει οτι εχει η μηχανη του ειναι τα παρακατω...pay attention at the bigger 380cc injectors...

ENGINE: 1598cc, four-cylinder, 16v turbo • Dbilas Flowmaster induction kit • Dbilas equal length manifold with KKK K04 turbo from Astra VXR • full engine rebuild with Regal low-compression pistons, steel conrods, nitride-coated crankshaft and ARP bolts • Bigger 380cc injectors • Samco blue silicone hose hit • Handmade Blizzard intercooler with 60mm pipework • Bailey piston dump valve • Regal custom boost diverter valve • Phase 4 EDS ECU mapping software • Bastuck de-cat straight-through exhaust system with 90mm tailpipes

george-S101
23-03-09, 10:22
Μετά μου λέτε το λέει ο Κλάινsenn, o Pararegal και αρχ....ς καμαρωτές...!!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΟPEL NA ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΠΕΚ...?? ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΧΕΙΛΗ...!!??

clutchmaster
23-03-09, 12:21
βγαλε τα δικα σου και πανε μετρα τα αφου θεωρεις τα λεγομενα τους μλκιες.
και μη γραφεις με κεφαλαια.

asotosios
23-03-09, 13:54
Εγω δεν θελω να χαρακτηρισω μλκιες κανενος τα λεγομενα...απλα θα ηθελα να ξερω αν τελικα ειναι 290cc ή λιγοτερο τα μαμα...να τα βγαλω και να τα μετρησω δεν παιζει...

rage
23-03-09, 14:24

Μπορει καποιος να εξηγισει πως μπορει να εγιναν ολα αυτα?

slalom
23-03-09, 19:08
Να μας πει ο ίδιος καλύτερα πώς το έκανε.

gparaskev
23-03-09, 21:14
apo tetraftero den ginetai na fagwthei mpiela paidia.einai adunaton.kati allo exei ginei ekei

rage
23-03-09, 21:45
για μουφα μονταρισμα το κοβω....μαλλον το δεσανε με τα ποδια.

Porfiris_opc
23-03-09, 23:15
για μουφα μονταρισμα το κοβω....μαλλον το δεσανε με τα ποδια.

+1

aesop
24-03-09, 14:45
Ρε παιδια τι πυρομετρο βλεπετε? με 5η - 6η και 3.500 στρ δεν ειναι πολυ το 800-850???

Hanckok
26-03-09, 01:06
Geia sas paidia!
Exo to corsa opc k thelo na to beltioso me programa
Eksatmisi,k filtro.mou exoun protinei tin mgi!
Tin kserete?einai kali?I exete kati kalitero na mou
Proteinete!

opccorsa
26-03-09, 04:43
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/KKK-BORG-WARNER-K03-CARTRIDGE-OEM-VW-AUDI-1-8T-KO3-CHRA_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZ72Q3a1205Q7c66Q3a2Q7c65Q3a12Q7c39Q3a1Q7c24 0Q3a1318Q7c301Q3a1Q7c293Q3a1Q7c294Q3a50QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZite m140309792113QQitemZ140309792113QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ebayphotohosting
kserei kaneis na mas pei an einai idia turbina me tou mama corsa?file mou mexri tous 980den exei provlima me to pirometro,egw to exw valei sthn polapli

Geia sas paidia!
Exo to corsa opc k thelo na to beltioso me programa
Eksatmisi,k filtro.mou exoun protinei tin mgi!
Tin kserete?einai kali?I exete kati kalitero na mou
Proteinete!

kalos alla oxi o kaliteros k ligo akrivos...exw parh to intercooler apo ekei

asotosios
26-03-09, 10:07
μιλωντας με το παλικαρι (Wayne vxronline.co.uk) με pm μου ειπε οτι οι νεοι ινξεψτορσ του ειναι 480cc και οτι εχουν κανει τυπογραφικο λαθος..."my new injectors are 480cc mate"
μου λεει οτι οι παλιοι του "the std injectors are in the dbilas test corsa vxr running a astra vxr turbo at 280bhp, with std pistons,rods and injectors.they have been running ok for 4 months." οποτε μαλλον απο το τυπογραφικο λαθος του Μαχ Παουερ...εγινε η παρεξηγηση...
Οποτε αφου σχεδον επιβαιβεωνεται οτι ειναι οκ για μεχρι 280αλογακια no worries with the Injectors...

rage
26-03-09, 10:35
σου ειπε μηπως ποσο ειναι και τα μαμα μπεκ του corsa?

asotosios
26-03-09, 12:37
οχι αν και σε αυτη την ερωτηση μου μου απαντησε
"the std injectors are in the dbilas test corsa vxr running a astra vxr turbo at 280bhp, with std pistons,rods and injectors.they have been running ok for 4 months."
αρα υποτηθεται οτι ειναι οκ μεχρι τα 280 αλογα...εμενα δεν με ενδιαφερει ουτε καν μεχρι εκει...οποτε μαλλον ο Γερμανος εχει δικιο για τα 390cc και 280αλογα που ελεγε...

rage
26-03-09, 12:40
ρωταω γιατι ο στοχος μου ειναι τα 300 με 310 με την garrett 2560R...εχει παροχη 330...πηρα μπεκ απο S3 390cc...αλλα αν τοσο ειναι και τα μαμα δεν εχει νοημα...βεβαια στα 1,8τ 20v με αυτα τα μπεκ σηκωνουν και VF34 με κλειστο μοτερ 320-330...βεβαια με 4μπαρο ρυθμιστη.

greenastra
26-03-09, 21:15
ρωταω γιατι ο στοχος μου ειναι τα 300 με 310 με την garrett 2560R...εχει παροχη 330...πηρα μπεκ απο S3 390cc...αλλα αν τοσο ειναι και τα μαμα δεν εχει νοημα...βεβαια στα 1,8τ 20v με αυτα τα μπεκ σηκωνουν και VF34 με κλειστο μοτερ 320-330...βεβαια με 4μπαρο ρυθμιστη.

Μαρεσεις!Σου ευχομαι καλη τυχη και μπραβο που δεν το βαζεις κατω με τα "ρημαδια" μας!!!Κρατα μας ενημερους για το project.

Gregls
26-03-09, 22:35
Μαρεσεις!Σου ευχομαι καλη τυχη και μπραβο που δεν το βαζεις κατω με τα "ρημαδια" μας!!!Κρατα μας ενημερους για το project.

+1

asotosios
30-03-09, 17:00

λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω...

asotosios
30-03-09, 17:01
αντε να τα 300ρησεις τοτε...:)

rage
30-03-09, 17:13
ευχαριστω,,,,σημερα εφυγε για χταποδι...μεχρι δευτερα θα εχω κανει και προγραμμα....

sta8is_opc
30-03-09, 17:36

ωραιος ο φιλος,καλη επιτυχια στο προτζεκτ σου ευχομαι!
αντε να δουμε και αλλα big tirbo!!!

aesop
01-04-09, 18:35
Ρε παιδια τι πυρομετρο βλεπετε? με 5η - 6η και 3.500 στρ δεν ειναι πολυ το 800-850???

Eστειλα ενα e-mail στην THORNEY MOTORSPORT και μου ειπε οντως οτι το πυρομετρο που βλεπω ειναι υψηλο :( HELP ρε παιδια καποιος με πυρομετρο να μας πει τι βλεπει, και το πυρομετρο πως πεφτει??

clutchmaster
01-04-09, 22:39
ax aytos o thorne pali....

dhladh ta "dika tou" poso deixnoun,sou eipe?

aesop
01-04-09, 22:52
Δεν μου ειπε αλλα... Δεν ξερω! Δεν υπαρχει τροπος να το ριξω? με IC θα πεσει λες?

rage
01-04-09, 22:56
ο εισερχομενος θα πεσει.

aesop
01-04-09, 23:21
ναι, αλλα αφου θα πεσει ο εισερχομενος δεν θα πεσει και ο εξερχομενος? Δεν ξερω.. απλα λεω. ανησυχω γιατι φιλος με GTC με τα ιδια πραγματα με μενα, μονο που φοραει και ic βλεπει 600-650 σε αυτες τις ταχυτητες... Δεν υπαρχει κανενας ρε παιδια με πυρομετρο να μας πει τι βλεπει 5η 6η χαλαρα?

slalom
02-04-09, 01:35
Σε ποιο σημείο έχεις τον αισθητήρα εσύ, και σε ποιο ο φίλος σου?

kalober
02-04-09, 02:28
kai exete ta idia organa?

george-S101
02-04-09, 15:19
Μπορεί να μου πεί κανείς γιατί στην στιγμιαία κατανάλωση κολάει η ένδειξη στο 39,8 μετά τις 4500 έως τον κόφτη σε όλες τις ταχύτητες...!!??

Μήπως εκεί τελειώνει και η παροχή των μαμά μπέκ...?? Το έχει προζέξει κανείς...??
Δεν λέω οτι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό, αλλά μήπως είναι μια ένδειξη...!!??

pitsirikos
02-04-09, 15:26
Μπορεί να μου πεί κανείς γιατί στην στιγμιαία κατανάλωση κολάει η ένδειξη στο 39,8 μετά τις 4500 έως τον κόφτη σε όλες τις ταχύτητες...!!??

Μήπως εκεί τελειώνει και η παροχή των μαμά μπέκ...?? Το έχει προζέξει κανείς...??
Δεν λέω οτι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό, αλλά μήπως είναι μια ένδειξη...!!??

Για πηγαινε στο κρυφο μενου στα ml/s και θα σου πω εγω αν τελειωνει η παροχη... http://opel-club.gr/vbulletin/images/icons/icon10.gif

george-S101
02-04-09, 15:29
Θα δοκιμάσω και με αυτό... Τι βλέπεις εσύ...??

pitsirikos
02-04-09, 15:39
Θα δοκιμάσω και με αυτό... Τι βλέπεις εσύ...??

Θα σε γελασω....δε θυμαμαι καθολου...

asotosios
02-04-09, 17:30
kai exete ta idia organa?

δεν μπορει το ενα οργανο με το αλλο να εχουν τοση μεγαλη διαφορα στις ενδειξεις...δεν γινεται να μπορουν να εχουν τετοιες αποκλεισεις...
το να εχουν τον αισθητηρα σε διαφορετικο μερος ειναι λογικοτερο...για μια τοσο μεγαλη διαφορα...!!!

opccorsa
02-04-09, 17:52
αν καταφερες και ''εφαγες'' την arrow... Μαλλον τρως σιδερα.... Οτι και να κανεις.... Δεν το βλεπω σωο το αμαξακι....H mpiela den epathe tipota i vasis k ola ta ekane to plato,kala mou to legate pws o xalkidotis einai moufa....otan ton pirame thl. mas eipe pws egw nomiza pws to OPC tha htan gia dragster xrisi.....trelathika...an itan edw krhth tha tou to ekava to kolomagazo,makria apo ton tipo auton den exei idea<katarxin patousa simplekti kamia forta k esvine to moter<tetrafteros xorhs elatiria logiko den einai?>>

dimkais
02-04-09, 22:29
H mpiela den epathe tipota i vasis k ola ta ekane to plato,kala mou to legate pws o xalkidotis einai moufa....otan ton pirame thl. mas eipe pws egw nomiza pws to OPC tha htan gia dragster xrisi.....trelathika...an itan edw krhth tha tou to ekava to kolomagazo,makria apo ton tipo auton den exei idea<katarxin patousa simplekti kamia forta k esvine to moter<tetrafteros xorhs elatiria logiko den einai?>>

Και αν ηταν δλδ ο δισκος για αγωνιστική χρήση,γιατι δημιούργησε τετοιο πρόβλημα????Η διαφορά που θα έβλεπες θα ηταν μονο η οχι φιλική χρηση του,δλδ απότομη αποσυμπλεξη και θόρυβος.Δεν δικαιολογείται το σβησιμο του κινητηρα.......

opccorsa
02-04-09, 23:31
[QUOTE=dimkais;177717]Και αν ηταν δλδ ο δισκος για αγωνιστική χρήση,γιατι δημιούργησε τετοιο πρόβλημα????Η διαφορά που θα έβλεπες θα ηταν μονο η οχι φιλική χρηση του,δλδ απότομη αποσυμπλεξη και θόρυβος.Δεν δικαιολογείται το σβησιμο του κινητηρα.......[/thelo na pisteyw pws o strofalos tou opc den exei poles antoxes,twra vazw 2871r k exw skopo ta 350aloga k o thews voithos....apo ton strofalo fagothike to mesew antivaro fros pws to lene den thimame

rage
02-04-09, 23:37
πως εγινε αυτο ρε συ?

aesop
02-04-09, 23:50
Οχι δεν εχουμε τα ιδια οργανα με τον φιλο μου... Eγω εχω DEFI αυτος εχει αυτα που δινει η MGI.. Και οι 2 στο DP τον εχουμε τον αισθητηρα... αλλα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη... μιλαμε για 150-200 βαθμους. Κανενας δεν εχει πυρομετρο ρε παιδια να μας πει τι βλεπει? το 800-850 πολυ ειναι για 3000-3500 στροφες χαλαρα. εκει επρεπε να βλεπω 600-650 ετσι δεν ειναι? ασ μας διαφωτισει καποιος που ξερει....

rage
02-04-09, 23:53
Και αν ηταν δλδ ο δισκος για αγωνιστική χρήση,γιατι δημιούργησε τετοιο πρόβλημα????Η διαφορά που θα έβλεπες θα ηταν μονο η οχι φιλική χρηση του,δλδ απότομη αποσυμπλεξη και θόρυβος.Δεν δικαιολογείται το σβησιμο του κινητηρα.......

γνωστος μου που εχει τετραφτερο χωρις ελατηρια δουλευει αψογα...Εχει το βολαν ελατηρια οποτε...

Sentin3l
03-04-09, 00:05
Οχι δεν εχουμε τα ιδια οργανα με τον φιλο μου... Eγω εχω DEFI αυτος εχει αυτα που δινει η MGI.. Και οι 2 στο DP τον εχουμε τον αισθητηρα... αλλα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη... μιλαμε για 150-200 βαθμους. Κανενας δεν εχει πυρομετρο ρε παιδια να μας πει τι βλεπει? το 800-850 πολυ ειναι για 3000-3500 στροφες χαλαρα. εκει επρεπε να βλεπω 600-650 ετσι δεν ειναι? ασ μας διαφωτισει καποιος που ξερει....

Σε σκισιμο δλδ ποσο βλεπεις?

dimkais
03-04-09, 00:09

Να σου πω την γνώμη μου,είναι οτι οι τιμές που αναφέρεις (για το σημείο που έχεις τον αισθητηρα, δλδ στο dp αρα +100 στον κωλο της τουρμπίνας) για τις στροφές που αναφέρεις και δεδομένου οτι τα DEFI ειναι ισως τα καλύτερα όργανα,νομιζω οτι τα νούμερα είναι αρκετά μεγαλα.....

andre_rrr
03-04-09, 11:49
εμενα εχει 650-700 στις 4,000στρ το πυρομετρο μου.

aesop
03-04-09, 17:20
Σε σκισιμο δλδ ποσο βλεπεις?

Οταν πατησω γκαζι, πεφτει η θερμοκρασια... Οχι πολυ ομως.. 50 βαθμους περιπουυ...:(

greenastra
05-04-09, 19:34
Λοιπον εβαλα πυρομετρο και γω Greddy και τρυπησα το DP οσο πιο κοντα μπορουσα στο χειλος της τουρμπινας.Με 3500 σε εθνκη με 150χλμ με 6η δεν βλεπω πανω απο 700-740.Μιλαμε για σταθερο γκαζι και οχι ανοιγματα.Σε επιταχυνση συνεχη και σκισιμο παρατεταμενο μεχρι τα 240χλμ/ωρα εφτασε 900.Γενικα οτι κι αν του χω κανει πανω απο το 9 δεν εχει φτασει.(υποψη οτι οταν φτανει στο 9 αν ανοιξεις καπω και ειναι νυχτα ,η τουρμπινα φεγγει σα λαμπατερ!!)

aesop
05-04-09, 20:08
Εκει ειναι το προβλημα μου και μενα... Οτι με σταθερο γκαζι σκαρφαλωνει στους 800-820 και ειναι σπαστικο να παιζω με το γκαζι για να πεφτει... Φορας ιντερκουλερ?

greenastra
05-04-09, 20:31
Εχω ναι αλλα δεν ξερω αν στο συγκεκριμενο θεμα ειναι αυτο που παιζει ρολο ή ο τροπος που δουλευει το προγραμμα σου.

Gregls
05-04-09, 21:07
Εχω ναι αλλα δεν ξερω αν στο συγκεκριμενο θεμα ειναι αυτο που παιζει ρολο ή ο τροπος που δουλευει το προγραμμα σου.

Φιλε σιγουρα παιζει ρολο και το προγραμα μιας και οσο πιο πλουσιο ειναι τοσο πιο λιγες θερμοκρασιες εχεις ;)

aesop
05-04-09, 22:44
Το ξερω οτι οσο πιο πλουσιο ειναι τοσο πιο μικρες θερμοκρασιες βλεπεις, αλλα κατω απο το μισο γκαζι δεν δουλευει η βελτιωτικη χαρτογραφηση... Δουλευει σαν μαμα!

clutchmaster
06-04-09, 14:29
Λοιπον εβαλα πυρομετρο και γω Greddy και τρυπησα το DP οσο πιο κοντα μπορουσα στο χειλος της τουρμπινας.Με 3500 σε εθνκη με 150χλμ με 6η δεν βλεπω πανω απο 700-740.Μιλαμε για σταθερο γκαζι και οχι ανοιγματα.Σε επιταχυνση συνεχη και σκισιμο παρατεταμενο μεχρι τα 240χλμ/ωρα εφτασε 900.Γενικα οτι κι αν του χω κανει πανω απο το 9 δεν εχει φτασει.(υποψη οτι οταν φτανει στο 9 αν ανοιξεις καπω και ειναι νυχτα ,η τουρμπινα φεγγει σα λαμπατερ!!)

Που τρυπησες? Μετα την τουρμπινα?
Εκει ειναι δωρο αδωρο, σκοπος ειναι να μετρησεις το καυσαεριο στην παλλαπλη πριν την τουρμπινα. Εκει σε ενδιαφερει. οταν μπει το καυσαεριο στην τουρμπινα ψυχεται ηδη παρα πολυ.

rage
06-04-09, 14:33
Που τρυπησες? Μετα την τουρμπινα?
Εκει ειναι δωρο αδωρο, σκοπος ειναι να μετρησεις το καυσαεριο στην παλλαπλη πριν την τουρμπινα. Εκει σε ενδιαφερει. οταν μπει το καυσαεριο στην τουρμπινα ψυχεται ηδη παρα πολυ.

απο αυτα που βλεπει +100 βαθμους σιγουρα.

Thanos_21
06-04-09, 15:03

Σωστά, κάπου εκεί είναι η διαφορά.
Clutch, είναι επικίνδυνο να τρυπήσει την μαμά πολλαπλή γιατί μπορεί να κάνει ράγισμα μετά από καιρό. Επίσης έχει συμβεί σε λίγους να σπάσει η μύτη του αισθητήρα και να πάει στην φτερωτή της τουρμπίνας με άσχημα αποτελέσματα :D:D

Τώρα δεν ξέρω αν οι βαθμοί που βλέπεις είναι καλοί ή κάπως υψηλοί. Πρέπει να μας πει και ο andre τι θερμοκρασίες βλέπει όταν το σκίζει. :confused:
Γενικά πάντως η θερμοκρασία των καυσαερίων ανεβαίνει πάρα πολύ εύκολα και το θέμα είναι να σταματάει κάπου :D

aesop
06-04-09, 15:16
Στο σκισιμο δεν εχω παρατηρησει να ξευφευγει πανω απο 800, αλλα στο σκισιμο ειμαι συνηθως σε κλειστα κομματια και το γκαζι ειναι συνεχεια ασε-δωσε! Το θεμα ειναι στο χαλαρα 3500 στρ σταθερο γκαζι 6η ειναι πολλοι 800-850 ή οχι?

asotosios
06-04-09, 15:18
το πυρομετρο δεν μπαινει στο dp...???
αν δειτε τα dp που δινουν για το κορσα χωρις προκαταλυτη...εχουν και θεση για αισθητηρα...

rage
06-04-09, 15:20
Το βαζουν εκει σε περιπτωση που θελει να βαλει καποιος που δεν εχει χταποδι...απλα εκει μετραει 100 βαθμους κατω απο το σημειο που πραγματικα πρεπει να ελεγχεις...δλδ πριν τη τουρμπινα.

Μπορει καποιος να το βαλει και στο τελικο...εκει απλα θα βλεπει π.χ. -800 απο το πραγματικο.

Gsi 16v Turbo
06-04-09, 15:36

Σωστά, κάπου εκεί είναι η διαφορά.
Clutch, είναι επικίνδυνο να τρυπήσει την μαμά πολλαπλή γιατί μπορεί να κάνει ράγισμα μετά από καιρό. Επίσης έχει συμβεί σε λίγους να σπάσει η μύτη του αισθητήρα και να πάει στην φτερωτή της τουρμπίνας με άσχημα αποτελέσματα :D:D

Το βαζουν εκει σε περιπτωση που θελει να βαλει καποιος που δεν εχει χταποδι...απλα εκει μετραει 100 βαθμους κατω απο το σημειο που πραγματικα πρεπει να ελεγχεις...δλδ πριν τη τουρμπινα.

Μπορει καποιος να το βαλει και στο τελικο...εκει απλα θα βλεπει π.χ. -800 απο το πραγματικο.

Πολύ σωστοί παίδες..

clutchmaster
06-04-09, 16:22
h epipleon anamonh sta DP einai basika gia wideband lambda.

Twra na baleis pyrometro sto downpipe, kat eme einai axrhsto, tzampa to bazeis. Den einai antiproswpeytika ta noumera pou blepeis.

oses pollaples exoume tryphsei basika, problhma den eixame. Ok yparxe isws kapoio risko me tous K-type-sonsors, alla na balw pyrometro mono gia na to exw, einai gia mena san merikous atmosfairikous pou bazoun sthn kolona organakia gia ypopiesh kai boltometro... (no offence).

asotosios
06-04-09, 16:37
μπορει καποιος με κορσα opc να βγαλει ενα φωτο την σωστη θεση του αισθητηρα...???

greenastra
06-04-09, 19:01
h epipleon anamonh sta DP einai basika gia wideband lambda.

Twra na baleis pyrometro sto downpipe, kat eme einai axrhsto, tzampa to bazeis. Den einai antiproswpeytika ta noumera pou blepeis.

oses pollaples exoume tryphsei basika, problhma den eixame. Ok yparxe isws kapoio risko me tous K-type-sonsors, alla na balw pyrometro mono gia na to exw, einai gia mena san merikous atmosfairikous pou bazoun sthn kolona organakia gia ypopiesh kai boltometro... (no offence).

Το ισοπεδωσες βασικα αλλα δεν πειραζει!!Ειναι καλο να υπαρχει εστω και στο downpipe για ενδειξη.Εστω αυτη την οχι τοσο ρεαλιστικη που ομως μπορει να σου δωσει συμπερασμα για τις θερμοκρασιες που πρεπει να δουλευεις και ποσο να το ζοριζεις..Το να μπει στην πολλαπλη σε αυτοκινητο ενος ετους να σου πω την αληθεια δεν συμφωνω.Περισσοτερο ρισκο για το τιποτα.

Thanos_21
06-04-09, 19:52
μπορει καποιος με κορσα opc να βγαλει ενα φωτο την σωστη θεση του αισθητηρα...???

Λίγο πιο πάνω από τον Lamda είναι μια χαρά. :rolleyes:

Psych0
07-04-09, 22:04
Re mages ligo help exo frikarei me auta pou akouo gia spasmena moter, thelo na valo programa edo kai kairo kai exo kolisei, ena dp exo valei bastuck kai den xero ti na kano.Skeftomai gia overload alla paizei na liosei to 4 pistoni? yparxei kapio provlhma sto amaxi genika? i einai thema poso to kaiei o kathenas kai spaei?me pyrometro thn prolavaino thn zhmia?ama borei na dosei kapios kapia symvoulh na ton akouso.thx

sta8is_opc
07-04-09, 22:19
Re mages ligo help exo frikarei me auta pou akouo gia spasmena moter, thelo na valo programa edo kai kairo kai exo kolisei, ena dp exo valei bastuck kai den xero ti na kano.Skeftomai gia overload alla paizei na liosei to 4 pistoni? yparxei kapio provlhma sto amaxi genika? i einai thema poso to kaiei o kathenas kai spaei?me pyrometro thn prolavaino thn zhmia?ama borei na dosei kapios kapia symvoulh na ton akouso.thx

μακαρι φιλε μου να μπορουσαμε να σου δωσουμε μια εμπεριστατωμενη και σιγουρη απαντηση!!και μεις την ψαχνουμε εδω και καιρο!
το μονο σιγουρο ειναι οτι με το προγραμμα ρισκαρεις περισσοτερο!κατα τη γνωμη μου ενας λιγο κακος προγραμματισμος σε συνδυασμο με ενα "κανιβαλο" οδηγο ειναι πολυ πιθανο να σου σπασει!με το πυρομετρο δεν ξερω κατα ποσο θα το προλαβεις αλλα ειναι ενας καλος τροπος εποπτειας!οσο για προγραμμα και γω overload εχω εδω και 11000 χλμ και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα,με τον καταλληλο σεβασμο βεβαια!
απο κει και περα ειναι καθαρα δικο σου θεμα κατα ποσο θα παρεις το ρισκο!!

NIKOS.OPC
08-04-09, 11:11
Αν βαλεις προγραμμα θελει πολυ προσοχη το αμαξι να ξερεις που θα κοψεις,τι βενζινη θα βαλεις,ζεσταμα,κρυωμα και παλι κινδυνευει,αν θες να εισαι (σχεδον) σιγουρος αστο μαμα η το προγραμμα που θα κανεις να ειναι ''light''.Οσο για το πυρομετρο σιγουρα καλο ειναι να υπαρχει να βλεπεις περιπου θερμοκρασιες(δεν μπορεις να δεις ακριβως γιατι αν πεις σε καποιον να τρυπησει την πολλαπλη θα γελαει)και να κοβεις ομως το καλυτερο για εμενα ειναι ενα wideband ''λ'' να βλεπεις μιγματα.

STAMATHS
08-04-09, 12:28
Ρε παιδια επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη και μαλλον θα παω να το παραγγειλω το Corsa OPC , σε λιγες μερες , εχω ψιλοτρομαξει με αυτα που διαβαζω.....Εχουν σπασει και ΜΑΜΑ Corsa OPC...???? :confused:
Τα παιδια που το εχουν αρκετο καιρο ας με βοηθησουν ....please......!!! sad1

antonis
08-04-09, 12:47
εχουν σπαει κ μανισια αλλα μην αγχωνεσαι..6 χρονια εγγυηση θα εχεις οποτε no problem!

HaRRiS_
08-04-09, 13:10
εγω αν βαλω προγραμμα θα βαλω pstuning...
220 αλογα, 29 κιλα ροπη... πολυ safe ακομα κ για ανησυχους οδηγους.... :thumb:

Psych0
08-04-09, 16:54
erothsh.dld osoi exete programma den spate taxythtes i tis spate kai kanete ton stauro sas mhn pathei tpt to moter?

pitsirikos
08-04-09, 16:59
erothsh.dld osoi exete programma den spate taxythtes i tis spate kai kanete ton stauro sas mhn pathei tpt to moter?

Δε κανουμε και το σταυρο μας, απλα παιρνουμε το ρισκο.
Και σε καθε φαναρι κοιταμε αν ρεταρει.

IRMSCHER
08-04-09, 17:05
Με παρεξήγησες,δεν είπα ότι με πείραξε η γνώμη σου και ούτε η αντικειμενικότητα αυτής.
Και σίγουρα δεν απολογήσε ούτε εσύ,ούτε εγώ,συζήτηση κάνουμε!

Εννοώ πως με τα δικά σου πιστεύω έχεις δίκιο αλλά όπως είδες κάποιοι άλλοι δεν το βλέπουν έτσι το αμάξι. Μπορεί αυτοί και τον Μάιο αν αγόραζαν αμάξι,όπως είπες ,να έπερναν Corsa OPC πάλι.

Για όποιον θέλει μαμά αμάξι,γρήγορο με 6 χρόνια εγγύηση, το Corsa OPC είναι ότι πρέπει.
Για όποιον θέλει πουσαρίσματα και 250 ή 300 άλογα απο 1.600cc με ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ τότε το Corsa OPC είναι μέγα λάθος επιλογή!
Αν όμως δεν τσιγουνευτείς ένα σετ μπιελοπίστονα τότε πάλι το Corsa OPC γίνεται ότι πρέπει.

Και ξαναλέω,γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις,μαμά το αμάξι δεν καταλαβένει τίποτα και το πιστεύω αυτό. Για αυτά που ακούγονται για σπασμένα μαμά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί 1ον δεν τα πιστεύω και 2ον δεν ξέρω αν ήταν όντως μαμά ή είχαν καμιά βουλωμένη μανίσια σκάστρα μαζί με την aftermarket!

HaRRiS_
08-04-09, 17:10
Αν όμως δεν τσιγουνευτείς ένα σετ μπιελοπίστονα τότε πάλι το Corsa OPC γίνεται ότι πρέπει.

Μην το λες.... ενα παλικαρι απο εδω μεσα διαβασα οτι στραβωσε μπιελα Η εσπασε το πιστονι (δεν θυμαμαι καλα) με arrow-accralite μπιελοπιστονα που ειχε βαλει..... !!!!!

IRMSCHER
08-04-09, 17:42
Άμα λες γραμμικό το Corsa OPC , τα golf tsi τι τα λες ? Νομίζω πως το ξέσπασμα των Z16LE* είναι αρκετά καλό!

Σίγουρα τα άλογα τα βαριέσαι κάποια στιγμή και θες κάτι παραπάνω,απολύτως λογικό είναι αυτό. Το θέμα είναι κάτα πόσο ερωτευμένος είσαι με το αμάξι σου και επιλέγεις να το κρατήσεις και να του τα σκάσεις ή να πάρεις ένα άλλο με περισσότερες δυνατότητες!

Χάρη νομίζω πως το παλικάρι με τα μπιελοπίστονα έχει κάνει all around βελτίωση οπότε μπορεί κάτι να μην δούλεψε καλά. Τουλάχιστον με όσα λένε,το μόνο πρόβλημα των Z16LE* είναι τα μπιελοπίστονα οπότε αν και αυτά καταφέρεις να τα στραβώσεις τότε απλά κάτι δεν πήγε καλά στην μετατροπή! Shit happens!

aesop
08-04-09, 19:13
Αυτο με τα 6 χρονια εγγυηση δε μπορω να καταλαβω.
2 χρονια εγγυηση εχουμε, τα αλλα 4 ειναι μηχανη - σασμαν...
Ολες οι αλλες παπαριες που τρεχουμε στο συνεργειο τις πληρωνουμε.

+ Εγκεφαλο - τουρμπινα νομιζω....

pitsirikos
08-04-09, 19:18
Με μπιελοπιστονα ξεμπλεκεις, αυτο που ακουστηκε το ιδιο το παλικαρι ειπε οτι εγινε λαθος δεσιμο.
Το θεμα ειναι ομως οτι και τα πολλα αλογα ειναι υπερβολη, αυτο το αυτοκινητο με 280 αλογακια θα ηταν υπερκομπλε για τον πιο extreme που ψαχνεται αν θελει να στριβει και να ξεκιναει...
Εγω προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τα 230- καθ'οτι στο δρομο αποδεικνυει καθημερινα τι μπορει να κανει και τα βαζει με αρκετα δυσκολους αντιπαλους και με βγαζει ασπροπροσωπο παντοτε...!!

IRMSCHER
08-04-09, 21:56
αυτο το αυτοκινητο με 280 αλογακια θα ηταν υπερκομπλε για τον πιο extreme που ψαχνεται αν θελει να στριβει και να ξεκιναει...
Θα συμφωνήσω στο νούμερο μαζί σου. Στα 280 το αμάξι θα ήταν απόλαυση ^2 (στο τετράγωνο) αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να πάει εκεί με μαμά σωθηκα ...το ελληνικό Corsa τουλάχιστον, γιατί τα αγγλικά Corsakia βλέπω τα 250 τα έχουν ψωμοτύρι...

kotsarisoleole
08-04-09, 22:08
+ Εγκεφαλο - τουρμπινα νομιζω....

Μοτερ,σασμαν,εγκαφαλος,ΟΧΙ τουρμπινα,το ρωτησα τις προαλες

asotosios
09-04-09, 10:48
Με μπιελοπιστονα ξεμπλεκεις, αυτο που ακουστηκε το ιδιο το παλικαρι ειπε οτι εγινε λαθος δεσιμο.
Το θεμα ειναι ομως οτι και τα πολλα αλογα ειναι υπερβολη, αυτο το αυτοκινητο με 280 αλογακια θα ηταν υπερκομπλε για τον πιο extreme που ψαχνεται αν θελει να στριβει και να ξεκιναει...
Εγω προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τα 230- καθ'οτι στο δρομο αποδεικνυει καθημερινα τι μπορει να κανει και τα βαζει με αρκετα δυσκολους αντιπαλους και με βγαζει ασπροπροσωπο παντοτε...!!

Το θεμα οτι ειναι γραμμικα τα αλογα του OPC εμενα μου αρεσει γιατι ειμαι στροφακια...δεν θελω τρελα ξεσπασματα...
αυτο που θα ηθελα εγω για το κορσακι μου ειναι...τοπ 250 αλογα (αξιοπιστα για να μπορεις να αναιβεις μια στροφοδιαδρομη και να μην φοβασαι να του πιεις το αιμα...τα φαναρια και τις ευθειες τα αφηνω για αλλους)...ενα μπλοκε... μια αναρτηση οταν η μαμα τα φτυσει...πιστευω οτι σε λιγο καιρο που θα εχουνε τελειωσει τα θεματα αξιοπιστης βελτιωσης αυτα θα ειναι εφικτα και πολυ αξιοπιστα...
και τοτε νομιζω οτι θα ειναι απο τα καλυτερα αμαξια της κατηγοριας που θα μπορουσες να εχεις...

rage
09-04-09, 10:55
Το θεμα οτι ειναι γραμμικα τα αλογα του OPC εμενα μου αρεσει γιατι ειμαι στροφακια...δεν θελω τρελα ξεσπασματα...
αυτο που θα ηθελα εγω για το κορσακι μου ειναι...τοπ 250 αλογα (αξιοπιστα για να μπορεις να αναιβεις μια στροφοδιαδρομη και να μην φοβασαι να του πιεις το αιμα...τα φαναρια και τις ευθειες τα αφηνω για αλλους)...ενα μπλοκε... μια αναρτηση οταν η μαμα τα φτυσει...πιστευω οτι σε λιγο καιρο που θα εχουνε τελειωσει τα θεματα αξιοπιστης βελτιωσης αυτα θα ειναι εφικτα και πολυ αξιοπιστα...
και τοτε νομιζω οτι θα ειναι απο τα καλυτερα αμαξια της κατηγοριας που θα μπορουσες να εχεις...

Τα 250 ξεχασε φιλε μου με τη μαμα τουρμπινα και τα μαμα μεταλλα...Οποιος θελει να ξεχωρισει το αμαξι του πρεπει να βαλει το χερι στη τσεπη. Και παλι χρειαζεται πολυ υπομονη και γερα νευρα...

NIKOS.OPC
09-04-09, 10:57

+1000

fANis
09-04-09, 11:37
off topics deleted.
Ρε παίδες, στο θέμα μας!

Psych0
12-04-09, 19:52
re paidia eseis me programa posh katanalosh exete?giati ego se poly normal meso oro 11.5-12 kai se kapsimo 12.5++++.einai ypervoliko?to prog einai overload.

NIKOS.OPC
12-04-09, 20:07
Δεν ειναι υπερβολικο εγω εχω πιο πολυ ομως το πινω συνεχεια...Εδω χθες μηδενισα για να παω στην δουλεια που ειναι 10 κμ το ζεστανα και πηγα με υποπιεση και παλι 11.7 ειχα...
Για πες αν εχεις μπαρομετρο τι πιεσεις δουλευεις?

Psych0
12-04-09, 20:36
den exo barometro yet.ena pyrometro evala mono gia na xero ti paizei.alla sthn theoria prepei na einai 1.5 over 1.1-1.2 stathero.pados prin to programa einai meso oro katanalosh 10.5.apla pisteva pos me prog den tha allaze ama den to patas.

Psych0
12-04-09, 20:40
me xeneronei ligo i katanalosh alla otan to kaio ta xexnao ola :) megalh diafora, to exo tora 3 meres kai exo xestei.otan spao 2ara kai sfirizei i tourbina aspirizoun ta matia mou. lol

NIKOS.OPC
12-04-09, 20:50
Οταν ο εγκεφαλος προσαρμοστει στα νεα δεδομενα θα κατεβει και η καταναλωση.

Psych0
12-04-09, 21:17
makari file giati kai i 100ara einai akrivh.krish krish!!!:)

george-S101
20-04-09, 18:42
http://img518.imageshack.us/img518/876/turboe.jpg

Aυτά γίνονται στην Αγγλία και τα βλέπουμε και τρελενόμαστε εμείς...!!
Dbillas πολλαπλή με K04...!

teddy
20-04-09, 18:51
αλλες αλλαγες?ποσα αλογα εβγαλε το συγκεκεριμενο?

dimkais
20-04-09, 19:05
Ναι γίνονται εκει αυτά και μονο εκει τα 1.6 βγάζουν παραπάνω άλογα απο ότι βγαζουν εδω τα 2λιτρα με ίδια τουρμπίνα....Εδω τα διλιτρα δεν περνανε τα 300 με Κ04 και εκει βγαζουν 310 άλογα!!!

Βέβαια εκει τα 1ο στάδιο Corsa χωρις εξατμιση βγαζουν 270 άλογα:p:p:p

teddy
20-04-09, 22:20
δηλαδη?ομοφυλοφιλοι,λεπροι αγγλοι χωριατες???πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες?

rage
20-04-09, 22:51
ετσι ηταν παντα εκει...και με τα fiesta St οταν εμεις πολεμουσαμε να φτασουμε 170 αυτοι με ιδιες μετατροπες ειχαν ST190...

george-S101
20-04-09, 22:54
E δεν νομίζω οτι είναι εντελώς φύκια...!!
Μπορεί να είναι λίγο αισιόδοξοι αλλά τόσο πολύ δεν είναι...!!

Το συγκεκριμένο είναι του Wayne...! Είναι το γνωστό project car της REGAL...!

Δείτε και τί κάνει live...!!

http://www.youtube.com/watch?v=1uurGCWdtq8
http://www.youtube.com/watch?v=KHSimG1LowI

rage
20-04-09, 23:04
φουτσες μπλε....ειναι πολυυυυ εγωιστες και μου τη σπασανε πολυ...τεσπα....εντος της εβδομαδας θα παρουσιασω το δικο μου με gt 2560R...

dimkais
20-04-09, 23:08
φουτσες μπλε....ειναι πολυυυυ εγωιστες και μου τη σπασανε πολυ...τεσπα....εντος της εβδομαδας θα παρουσιασω το δικο μου με gt 2560R...

Γιατί σου την σπάσανε ρε Γιωργο????????Εππειδη φτιάξανε το πρωτο κορσα στον κοσμο που πέρασε τα 300 άλογα?????:D:D:D
Χεστους ρε.........Είναι ΠΑΡΑ πολύ εγωιστές!

rage
20-04-09, 23:13
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααχ.....αυτοι το κανανε για να το πουλησουνε..εγω για να γουσταρω ρε. χεχεχεχε

Corsa-GR
20-04-09, 23:27
όχι ρε σεις.. φταίει το υψόμετρο και ο αέρας.. εκεί είναι πιο καθαρός.. και έχει περισσότερο αέρα ο αέρας τους..

ενώ σε μάς έχει λιγότερο αέρα ο αέρας μας :P :P

Porfiris_opc
20-04-09, 23:29

Αντε Γιωργο με το καλο... Περιμενουμε ;)

rage
20-04-09, 23:29
εκει εχει και κατηφορες.....αν τα βρουμε καπου στη μεση ανοιγω με το βλακα τον Wayne...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

kalober
21-04-09, 00:30
Olo lalakies.....
Ase mathame ti einai kai to dinamometro tou regal...pigan kai to metrisan kai stin eds stin germania kai evgale ta idia noumera...kai to dinamometro tou eds einai gnosto oneiropolo.....
Ante re rage na tous mathoume ligo tuning!
Les kai to diko sou na to katigorisoun gia frankestein??? lollollol

george-S101
21-04-09, 12:32
Μπράβο αλαζονεία...!!

Τί έγινε...?! Ξαφνικά των αλλων "βρωμάνε" ενώ τα δικά τα ψάρια μοσχοβολάνε...???

rage
21-04-09, 14:15
τι εννοεις? Εμεις αλαζονεια? Μη βγαλω τα p.m. μου στο vxronline στη φορα και γινει πολεμος.

george-S101
21-04-09, 15:08
Δηλαδή...?? Σε κράξανε...??

rage
21-04-09, 15:10
εγω ρωτας εσενα τι εννοεις...εσυ ρωτας εμενα μετα...ποιον θεωρεις αλαζονα?

george-S101
21-04-09, 16:35
Όλους όσους έκραξαν... Και εσένα μαζί...!

Δηλαδή σου έστειλε PM o Wayne που σε έκραξε που το έκανες σφυρήλατο με 2560...??
Τι μπορεί να προκαλέσει "πόλεμο"...?

rage
21-04-09, 17:21
το τι μου στειλανε ασε καλυτερα...αν θελω εγω θα τα ποσταρω.
Ποιον απο τους Ελληνες ειδες να κραζει...ο regal ηταν προκλητικος 100% απο την αρχη...λες και μονο αυτοι κανουν βελτιωσεις.

Εσυ τι συμφεροντα εχεις εκει και παρεξηγηθηκες?

Εσυ που εχεις το αμαξι 2 μηνες με πιο δικαιωμα μας αποκαλεις αλαζονες. Δε γνωριζεις καν τι αγχος εχουμε βγαλει μερικοι, ποσο ψαξιμο εχουμε ριξει και τι χρηματα εχουμε δαπανησει.

STAMATHS
21-04-09, 17:23
Ηρεμια ρε παλικαρια.....Βρε αλητη gk002 θα σε πετυχαινω σε καθε φορουμ που θα μπαινω...???:p:D ΠΛΑΚΑ κανω .......;)

sta8is_opc
21-04-09, 17:33
ρε παιδες τωρα σοβαρα δινεται σημασια σ αυτο τον,πως τον λενε:regal??????
ο ανθρωπος κανει κρα απο χιλιομετρα οτι ειναι φαρφαλας,πολυλογας και αλαζονας!και εχει και μερικα τσιρακια που τον υποστηριζουν!!δεν τολμς να πεις τιποτα εκει μεσα και πεφτει το fun club ειτε του regal ειτε του thorney να σε φαει!δε νομιζω οτι πρεπει να τους δινουμε αξια με το να συζηταμε τα κατορθωματα τους!
@rage
γιωργο αυτος το χρειαζεται το ανοιγμα....

george-S101
21-04-09, 21:52
Ποιον απο τους Ελληνες ειδες να κραζει...ο regal ηταν προκλητικος 100% απο την αρχη...λες και μονο αυτοι κανουν βελτιωσεις.

Εσυ τι συμφεροντα εχεις εκει και παρεξηγηθηκες?

Εσυ που εχεις το αμαξι 2 μηνες με πιο δικαιωμα μας αποκαλεις αλαζονες. Δε γνωριζεις καν τι αγχος εχουμε βγαλει μερικοι, ποσο ψαξιμο εχουμε ριξει και τι χρηματα εχουμε δαπανησει.

Mε το να κράζεις χωρίς επιχειρήματα δεν μου λέει κάτι...

Αν έχεις επιχειρήματα φέρτα...! Αλλιώς δεν έχει νόημα για μένα.

Και όπως το λές μπορεί και να παρεξηγηθώ οτι τον υποστηρίζω κιόλας, απλά δεν το συνεχίζω...!!

Ηρεμια ρε παλικαρια.....Βρε αλητη gk002 θα σε πετυχαινω σε καθε φορουμ που θα μπαινω...???:p:D ΠΛΑΚΑ κανω .......;)

Ποιος είσαι εσύ ωρε παλικάρι...??? χαχαχαχα...!!

kalober
22-04-09, 00:00
Gia na iremisete ligo....
Kai prosoxi stis ekfraseis sas!

z20let
22-04-09, 01:11
μην ασχολισε φιλε…..τα ιδια κ χειρότερα μου λεγανε κ εμενα πριν 5χρονια κραξιμο κ ειρωνια στο φουλ..τώρα ομως δεν μιλα κανενας τους…
Προσπαθουν ακόμη να καταλαβουν πώς ένα βολταδικο k δυνατό αυτοκίνητο με μαμά εγκέφαλο δοuλευει χωρις maf…

rage
22-04-09, 01:33
Στεφο ο regal εφτασε με μαμα εμβολα 270...προφανως εδω οι Ελληνες ειμαστε ολοι στραβαδια και μετα τα 240 σπαγαμε ολοι...Βεβαια κ03 και πανω απο 240 δε συμβαδιζει και πολυ. Τεσπα, δε θα ανοιξουμε και σε ολους τα ματια.

george-S101...τα χιλιαρικα που εχω σταξει για το αυτοκ/το, το αγχος που εχω βγαλει και πολλα αλλα, μου δινουν το δικαιωμα να μιλαω για πολλες μπαρουφες που βλεπω γυρω μου οσο αναφορα το συγκεκριμενο μοντελο γιατι μεσα απο ολα αυτα εχω μαθει. Αυτο μονο.

george-S101
22-04-09, 10:29
...george-S101...τα χιλιαρικα που εχω σταξει για το αυτοκ/το, το αγχος που εχω βγαλει και πολλα αλλα, μου δινουν το δικαιωμα να μιλαω για πολλες μπαρουφες που βλεπω γυρω μου οσο αναφορα το συγκεκριμενο μοντελο γιατι μεσα απο ολα αυτα εχω μαθει. Αυτο μονο.

Kαι μαγκιά σου και σε χαίρομαι...! Αν δεν ήσουν εσύ και μερικοι ακόμα να πειραματιστείτε ακόμα θα κοιμόμασταν...!!

Αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώνουμε όλα...! Δεν ανακαλύψαμε τον τροχό...!

Μακάρι να μας πείς κάποια στιγμή τι έκανες στο αμάξι σου...! Ένα σωστό setup τόσο καιρό δεν έχω δεί πουθενά γραμμένο!!

rage
22-04-09, 10:33
αυτο προσπαθω να σου πω...αυτοι νομιζουν πως ανακαλυψανε το τροχο. Το δικο τους post ηταν το 1ο εριστικο. Τεσπα, ο καθενας λαμβανει καποια σηματα διαφορετικα...και εγω σιγουρα (σοβαρα μιλαω) ζω σε αλλο πλανητη.

jpcupra
22-04-09, 17:26
απλα δεν υπαρχει το δυναμομετρο του regal...οτι ναναι!!!!
γιωργαρα τα παμε και στο τηλ...
ανεβασε παρουσιαση...

Gsi 16v Turbo
22-04-09, 20:49
Σε ποιο site γίνονται όλα αυτά ρε παιδιά να μπώ και εγώ;

Όσο για τον Regal..έχουν ακουστεί πολλά.

rage
22-04-09, 20:55
Σε ενα σαιτ που τα μελη σηκωνουν βιντεο και ανοιγουν τοπικ με θεματα τυπου ''Remus popping''...αντε απο δω.

dimkais
22-04-09, 21:00
Σε ενα σαιτ που τα μελη σηκωνουν βιντεο και ανοιγουν τοπικ με θεματα τυπου ''Remus popping''...αντε απο δω.

:D:D:D

george-S101
22-04-09, 22:54
Αυτοκίνητο: Corsa OPC - 01/2009
Χλμ: 6800 περίπου
Βενζίνη: 100άρα (ΧFuel)
Εξωτ. Θερμοκρασία: 22 C
Βελτιώσεις: Mόνο φίλτρο (Φιλτροχοάνη 150άρα Pipercross)

http://img147.imageshack.us/img147/3630/57248777.th.jpg (http://img147.imageshack.us/my.php?image=57248777.jpg)

Ακούω τα σχόλιά σας...!!

rage
22-04-09, 22:59
μονο με φιλτρο....ανελπιστα καλα.
Σε δοκιμες που καναμε εμεις (απειρες) 2 αυτοκ/τα που μαμα ηταν κοπια....και μετα το ενα με Pipercross...παλι κοπιες ητανε.

Mike_M
22-04-09, 23:02
Σόρρυ φίλε αλλά κάτι δε μ'αρέσει...
Πολύ αισιόδοξο τον βλέπω τον Φωτεινελάκο...
Και εξηγούμαι...
Το δικό μου με πολύ πιο κρύο καιρό από τους 25C και με turboback Milltek+ Courtenay φίλτρο έδειξε 205,1 bhp...
Μακάρι ρε φίλε να είσαι τόσο...μακάρι.

Βουρ για ΟΧ τώρα!!!

dimkais
22-04-09, 23:05
Πολλά άλογα για φίλτρο μόνο.....

george-S101
22-04-09, 23:11
Ειλικρινά το έχω σε πολύ εκτίμηση το συγκεκριμένο δυναμόμετρο...!! Ένα άλλο με KN πάνελ στο φιλτροκούτι έβγαλε πρίν από μένα 205 άλογα!

Άρα κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου...! Υπάρχει περίπτωση να κρατάει πίεση παραπάνω...??!
Δεν αισθάνομαι κάτι διαφορετικό πρίν και μετά την χοάνη...!!

NIKOS.OPC
23-04-09, 00:38
Κατι δεν παει καλα 215 σχεδον μαμα!!??

george-S101
23-04-09, 11:32
Θα ξαναμετρήσω...! Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα...!! Δεν μπορεί!

andre_rrr
23-04-09, 11:35
ενα ανοιγμα με αλλο θα σε πεισει....απλα τα πραγματα

rage
23-04-09, 11:44
ενα ανοιγμα με αλλο θα σε πεισει....απλα τα πραγματα

+1 με τετοια διαφορα σε δυναμη θα πρεπει να του κανεις 2 κενα.

sta8is_opc
23-04-09, 14:25
τι εγινε εδω ρε george;;που να βαλεις κανα προγραμμα δλδ!κατι δε δενει εδω!για κοιτα το!μακαρι να μην ειναι τιποτα λαθος παντως,,,

george-S101
23-04-09, 14:41
Mε άλλο που δήλωνε DP και εισαγωγή σε ένα τυχαίο πάτημα ήμουν μπροστά μισό αμάξι...!!
Δεν βγάζεις άκρη...!! Εκεί παίζουν και άλλα ρόλο...!

Κανα μαμά υπάρχει ...???

Porfiris_opc
23-04-09, 15:00
Φιλε μου το δικο σου ειναι Arctic Edition? γιατι καπου διαβασα οτι τα arctic εχουν αλλη χαρτογραφηση και βγαζουν 210 μαμα, εε αμα εχεις και φιλτροχωανη λογικα ειναι τα 215....

δεν ξερω ομως αν ισχυουν αυτα, υποθεσεις κανουμε...

Sentin3l
23-04-09, 15:12
Δεν υπαρχει opc arctic edition μονο vxr κ μονο στη χωρα των ροζ
Βγαζει το παλικαρι 153 ροδα.τα υπολοιπα μαμα που ξερετε ποσο εχουν ροδα?

rage
23-04-09, 15:25
νομιζω το maha βγαζει οτι ναναι ροδα...

george-S101
23-04-09, 15:35
Δεν υπαρχει opc arctic edition μονο vxr κ μονο στη χωρα των ροζ
Βγαζει το παλικαρι 153 ροδα.τα υπολοιπα μαμα που ξερετε ποσο εχουν ροδα?

Στα MAHA δεν κοιτάς ρόδα...! Πάντα 60 άλογα απώλειες βγάζει...!! Είτε EVO, είτε 500αράκι...!!

george-S101
23-04-09, 15:38
Φιλε μου το δικο σου ειναι Arctic Edition? γιατι καπου διαβασα οτι τα arctic εχουν αλλη χαρτογραφηση και βγαζουν 210 μαμα, εε αμα εχεις και φιλτροχωανη λογικα ειναι τα 215....

δεν ξερω ομως αν ισχυουν αυτα, υποθεσεις κανουμε...

Βασικά Αrctic δεν υπάρχει στην Ευρώπη εκτός από την Αγγλία!

Εγώ έχω ακούσει οτι στα μοντέλα 2008 και πάνω είχαν αλλάξει εγκέφαλο...! Τώρα σαν ανταλλακτικό, σαν χαρογράφηση δεν ξέρω...!! Αλλά μούφες είναι τα περισσότερα!!

jpcupra
23-04-09, 16:05
ο χριστος και η παναγια μαζι!!!!!
πως το εκανες αυτο ρε γιωργη???

IRMSCHER
23-04-09, 17:38
Θα ξαναμετρήσω...! Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα...!! Δεν μπορεί!

Να ρωτήσω κάτι εγώ μήπως και
Με τι ταχύτητα στο μέτρησε ? Έχεις μπαρόμετρο να δεις τι πίεση σήκωνε στο πάτημα ?
Συγκεκριμένα για τα Αστρα που ξέρω σίγουρα η ποιο κοντινή σχέση στο 1:1 είναι η 4η αλλά παρόλ'αυτά μετράνε με 5η.

Hanckok
23-04-09, 18:17
Kalispera se olous!
Pedia eimai sxetila kenourios
Katoxos tou corsa k thelo na beltioso.
Thelo na balo programa,filtro,eksatmisi
K cooler.
Exo akousei gia:mgi,courtenay.
Please heeeeeeeeeelp...........

Porfiris_opc
23-04-09, 18:31
νομιζω το maha βγαζει οτι ναναι ροδα...

Στα MAHA δεν κοιτάς ρόδα...! Πάντα 60 άλογα απώλειες βγάζει...!! Είτε EVO, είτε 500αράκι...!!

Αυτο γινετε γιατι το MAHA σου δειχνει τα αλογα που εχεις στον τροχο την στιγμη που εχεις τα μεγιστα αλογα στον στροφαλο... και οχι τα μεγιστα αλογα στους τροχους απο ολο το διαγραμμα...

-------------------------------------------------------------------------------------

Το αλλο που ηθελα να πωω ειναι σχετικα με την ΚΟ4... ας μμην κατηγορουμε και τοσο την regal και τον waynes... ενταξεθ συμφωνω οτι το παρακανουν στο μπλα μπλα αλλα ας δουμε και τι μπορουμε να εποφεληθουμε απο αυτους... Ας μην λεμε οτι το δυναμομετρο τους λεει οτι να'ναι και οτι επειδη το αστρα που ειναι 2λιτρο με αυτην την τουρμπινα βγαζει 280 αλογα 1ο σταδιο δεν ειναι δυνατον να τα βγαλει και το κορσα που ειναι 16αρι....

Αυτο το λεω γιατι ο DBilas δινει πακετο για κορσα (ΜΕ ΜΑΜΑ ΣΩΘΗΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) με ΚΟ4, προγραμμα,φιλτρο,εξατμιση και κουλερ στα 280 αλογα... δυναμομετρηση δεν υπαρχει στο ιντερνετ, αλλα μου την εστειλε με e-mail και τα 280 αλογα βγηκαν στις 7000στρ/λ σε MAHA LPS3000 (αυτο που θεωρουμε και εμεις οι ελληνες το πιο αυστηρο) με πιεσεις 1.5 over και 1.25 σταθερη... αρα τα 300 που λεει η regal με σφυρηλατα, μπεκ,αντλια κτλ κτλ δεν μου φαινονται και τοσο μουφα!!

Εγω σκεφτομαι σοβαρα σε λιγο καιρο να κανω το δικο μου σφυρηλατο με ΚΟ4 οποτε αν θα τα κανω θα εχουμε δειγμα... Μεχρι τοτε ας μην ειμαστε τοσο σνομπ...

Σορρυ αν σας κουρασα, το ποστ μου δεν εχει προσωπικο χαρακτηρα για κανεναν...

ΥΓ. Και για οσους βιαστουν και πουν οτι θα σπασει στο πρωτο τετραγωνο, το πακετο του DBila εχει εγκριση τυπου tuv και ο βελτιωτης δινει 2 χρονια εγγυση καλης λειτουργιας (και μοτερ) αν ολες οι μετατροπες γινουν απο αυτον... Αληθεια ή μουφα?? θα φανει... Επισης μου ειπε οτι στην Γερμανια δεν εχει ακουστει να εσπασε κανενα...

kotsarisoleole
23-04-09, 18:31
152,1 ροδα εγω σε MAHA και 200,2 στροφαλοΕιμαι εγω μαμα με εισαγωγη και dp
Αντε ελα να τα παμε μαι βολτα :P

opcbabis
23-04-09, 18:45
george εαν ανοιξεις με μαμα κορσα βαλτε 4ες(η 3ες η 5ες) και ανοιξτε απο 2000 στροφες μεχρι κοφτη.εκει θα φανει η διαφορα!!!!!σκοτωνεις παντως μαμα με 215 αλογα!

NIKOS.OPC
23-04-09, 18:54
Φωτη 280 με μαμα μπιελοπιστονα δεν ειναι περιεργο?Αν ειναι ετσι ολοι εδω στην Ελλαδα ειναι ασχετοι και τα σπανε ακομα και στα 240...Οχι οτι δεν μπορει να ειναι αληθεια εκει εξω ειναι σε αλλο επιπεδο(γνωμη μου) απλα μου φαινονται πολλα.

Sentin3l
23-04-09, 18:56
Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι φταιει η καλη μας η βενζινη παντως....

greenastra
23-04-09, 18:58
Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι φταιει η καλη μας η βενζινη παντως....

Φταιει και αυτη 100%!!!

kotsarisoleole
23-04-09, 18:58
Kαι τι τιμη εχει αυτο το κιτ?
Αν κρινουμε τον μπιλα ομως απο τις εισαγωγες του να φανταστω πως θα ειναι καμποσα τα χιλιαρικα..

NIKOS.OPC
23-04-09, 18:59
Εγω δεν αποκλειω τπτ παντως,κακη βενζινη με μη προσεκτικο οδηγο ειναι αρκετα να κανεις ζημια.(αν εχει και προγραμμα ακομα χειροτερα)

Sentin3l
23-04-09, 19:00
Εγω δεν αποκλειω τπτ παντως,κακη βενζινη με μη προσεκτικο οδηγο ειναι αρκετα να κανεις ζημια.(αν εχει και προγραμμα ακομα χειροτερα)

+1 Αν ποτε καποιος εχει την εμπειρια να δουλεψει το αμαξι του κ με βενζινη εξωτερικου θα παθει εγκεφαλικο...

antonis
23-04-09, 21:19
μη τα πολυπιστευετε τις ιπποδυναμεις κ την αξιοπιστια που παρεχει ο Bilas αν δειτε στο προσφατο παρελθον βελτιωσεις σε ατμοσφαιρικα που ηταν μουφα κ σπασμενα μοτερ...

Porfiris_opc
23-04-09, 21:50
μη τα πολυπιστευετε τις ιπποδυναμεις κ την αξιοπιστια που παρεχει ο Bilas αν δειτε στο προσφατο παρελθον βελτιωσεις σε ατμοσφαιρικα που ηταν μουφα κ σπασμενα μοτερ...

Αντωνη ολοι - αν οχι, οι περισσοτεροι- βελτιωτες εχουν σπασει μοτερ (οχι μονο κορσα αλλα γενικα) τι σημαινει αυτο? οτι πρεπει να τους κρεμαμε ταμπελακια? Οσο για την αξιοπιστια των ιπποδυναμεων, η δυναμομετρηση που μου εστειλε ειναι σε ΜΑHA, δηλαδη το δυναμομετρο που εχουμε ως σημειο αναφορας και εμεις...

-----------------------------------------------------------------------------

Νικο συμφωνω και εγω πως τα 280 με μαμα μπιελοπιστονα (ειδικα σε μαχα) ειναι παρα πολα... γι'αυτο οπως σου ειπα και χθες θα προτιμησω να βαλω σφυρηλατα πρωτα... ο Μπιλας ομως παρ'ολα αυτα επιμενει...

Οι βενζινες μας εδω ειναι οτι να'ναι και σιγουρα παιζουν μεγαλο ρολο... καλο ειναι να εχει ο καθενας σταμπαρισμενα βενζιναδικα για να εχει οσο μπορει το κεφαλι του υσηχο... παλι ομως δεν νομιζω οτι φταιει μονο αυτο...

Απο την αλλη καθομαι και σκεφτομαι οτι ακομη και 20VT με μαμα τουρμπινες εχουν σπασει (γνωριζω 4-5 περιπτωσεις) κοινηγωντας να παρουν και το τελευταιο αλογο που μπορουσαν να παρουν απο την τουρμπινα τους και αναγκαστικα τα εκαναν φτωχα -αυτα τα 20VT επαιζαν στα 270-280 αλογα- ενω υπαρχουν 20VT με μεγαλυτερες τουρμπινες που φτανουν και 330 αλογα με μαμα μοτερ χωρις να κανουν κιχ... σιγουρα οι ανοχες του κορσα δεν ειναι για 300+ αλλα μηπως τα 280 ειναι το οριο τους?? τα συμπερασματα δικα σας...

Επισης μου ειπε πως το αυτοκινητο το ειχε ενα Γερμανικο περιοδικο που ασχολειτε μονο με βελτιωσεις οπελ, για 2 εβδομαδες δουλευοντας το στο οριο για να φανει η αξιοπιστια και το αμαξι τους εβγαλε ασπροπροσωπους και απεσπασε καλη κρητικη...

Για το κοστος αν θυμαμαι καλα ειναι στις 3500+ ολο το πακετο...

kotsarisoleole
23-04-09, 22:14
Moνο????Και εργατικα μεσα??

Porfiris_opc
23-04-09, 23:00
Moνο????Και εργατικα μεσα??

Δεν ξερω... αλλα το θεμα ειναι οτι εμεις δεν μπορουμε να παρουμε την εγγυηση γιατι δεν θα το κανει αυτος... εκτος και να πας το αμαξι σου στην Γερμανια ;)

Εδω ειναι και το λινκ απο το περιοδικο που εγινε το τεστ:
http://flash.de/index.php?id=219&no_cache=1

Αυριο θα εχω νεοτερα μιας και θα ξαναμιλησω μαζι του...

Επισης μου ειπε πως η Regal του εστειλε λιωμενο πιστονι και επειτα απο αναλυση που εκανε κατελυξε στο συμπερασμα οτι σπανε απο πειρακια και φτωχα μειγματα... δηλαδη απο προγραμματιστικα λαθη μιας και με διαβεβαιωσε οτι τα μαμα μπεκ αρκουν μεχρι και 280+

kotsarisoleole
23-04-09, 23:27
Aμα η τιμη ειναι τετοια, και σε διαβεβαιωνει οτι τα μπεκ ειναι αρκετα για τα αλογα που σου δινει αυτος, βαζεις ενα σετακι σφυριλατα και εισαι παλι εντος λογικων (χρηματικων) πλαισιων και δεν εχεις και ιδιατερο φοβο
Σωστα?

Porfiris_opc
23-04-09, 23:32
Aμα η τιμη ειναι τετοια, και σε διαβεβαιωνει οτι τα μπεκ ειναι αρκετα για τα αλογα που σου δινει αυτος, βαζεις ενα σετακι σφυριλατα και εισαι παλι εντος λογικων (χρηματικων) πλαισιων και δεν εχεις και ιδιατερο φοβο
Σωστα?

Ετσι ακριβως ειναι... Βαζεις και τα σφυρηλατα και εχεις 280 αλογα και το κεφαλι σου υσηχο...
Μετα αν θες να φτασεις την τουρμπινα στο οριο, 1.8 οβερ με 1,5 σταθερη θα σου βγαλει καμια 300αρα αλλα θα θελεις και αντλια και μπεκ...

george-S101
24-04-09, 17:37
Mε βάση τα λεγόμενα του Κύριλλου (OVERLOAD) το πρόβλημα εστιάζεται στην σχεδίαση της εισαγωγής...! H ροή προς τον έναν κύλινδρο είναι αυξημένη...!!

Παραθέτω αυτούσια την αναφορά του σε άλλο forum...!!

Για τις περιπτώσεις των 1.6Τ OPEL πρέπει να μηλίσουμε με τον οδηγό από κοντά και να πάρουμε κάποια logs.

Σε μερικές περιπτώσεις απλώς δεν αναλαμβάνουμε την αναβάθμιση.

Υπάρχει πρόβλημα με τον σχεδιασμό πολλαπλής εισαγωγής με αποτέλεσμα ο ένας κύλινδρος να παίρνει παραπάνω αέρα, ενω το καύσιμο που ψεκάζεται να είναι ίδιο για όλους τους κυλίνδρους.

Σε παρατεταμένα "σκισήματα" (200χαω Αθήνα-Κόρινθος) ακόμα και τα εργοστασιακά ανεβάζουν θερμοκρασίες αρκετές για να λιώσουν το πιστόνι.

Για τα άλογα και όρια... 260 είναι το όριο με τα περιφερειακά και 230 βγάζει μόνο με προγραμμα.

Λόγω του προβλήματος όμως με την πολλαπλή πλέον τα δίνουμε 210-215 τα "μαμα" και 230 το ΦΠΕ+FMIC (ουσιαστικά πνήγοντας τα στο καύσιμο ώστε να φτάνει και στον φτωχό κύλινδρο...)

ο χριστος και η παναγια μαζι!!!!!
πως το εκανες αυτο ρε γιωργη???

Δεν ξέρω ρε συ Ιορδάνη...!! Θα φταίει το "επιθετικό στρώσιμο"...!!! χαχαχαχα

Θα δούμε την άλλη βδομάδα αν όντως είναι αληθινά ή οχι...!

Porfiris_opc
24-04-09, 18:56
Mε βάση τα λεγόμενα του Κύριλλου (OVERLOAD) το πρόβλημα εστιάζεται στην σχεδίαση της εισαγωγής...! H ροή προς τον έναν κύλινδρο είναι αυξημένη...!!

Παραθέτω αυτούσια την αναφορά του σε άλλο forum...!!

Δεν αποκλειουμε αυτο το ενδεχομενο αλλα εμενα δεν μου αρκει αυτο σαν απαντηση... για μενα ο σωστος προγραμματισμος ειναι το βασικοτερο... ;)

greenastra
24-04-09, 19:17
Δεν αποκλειουμε αυτο το ενδεχομενο αλλα εμενα δεν μου αρκει αυτο σαν απαντηση... για μενα ο σωστος προγραμματισμος ειναι το βασικοτερο... ;)

Και ποιος ειναι ο "σωστος" προγραμματισμος????
Σκεψου οτι οσα εχουν ακουστει για το συγκεκριμενο προβλημα αφορουν τον 4ο κυλινδρο και κανεναν αλλο.Το προγραμμα δεν ειναι σε θεση να ξερει ανα πασα στιγμη αν ψεκαστηκε και αν εγινε η καυση που αντιστοιχουσε σε καποιο κυλινδρο.Στο κατω κατω ολοι οι προγραμματιστες απορια εχουν για το θεμα και καταληγουμε να συζηταμε για μπιελοπιστονα μηπως και αυξησουμε τη διαρκεια ζωης του μοτερ και οχι τελικα να λυσουμε το προβλημα.

slalom
24-04-09, 19:52
Βασικά, με τέτοια υπερπλήρωση δε θα έπρεπε να υφίσταται αυτό. Δε μιλάμε για υποπίεση ατμοσφαιρικού όπου το Δp είναι αξιόλογο σε σύγκριση με την ολική.

Porfiris_opc
24-04-09, 19:58
Και ποιος ειναι ο "σωστος" προγραμματισμος????
Σκεψου οτι οσα εχουν ακουστει για το συγκεκριμενο προβλημα αφορουν τον 4ο κυλινδρο και κανεναν αλλο.Το προγραμμα δεν ειναι σε θεση να ξερει ανα πασα στιγμη αν ψεκαστηκε και αν εγινε η καυση που αντιστοιχουσε σε καποιο κυλινδρο.Στο κατω κατω ολοι οι προγραμματιστες απορια εχουν για το θεμα και καταληγουμε να συζηταμε για μπιελοπιστονα μηπως και αυξησουμε τη διαρκεια ζωης του μοτερ και οχι τελικα να λυσουμε το προβλημα.

Προγραμμα ξεχωριστο για καθε αυτοκινητοι αναλογα με το τι περιφερειακα φοραει και οχι κονσερβα...

Στην Γερμανια γιατι δεν εχουν σπασει? και αν στα 240 ειναι οριο στα 280 που το παει ο Μπιλας δεν θα επρεπε να δουλεψει ουτε μιση ωρα..

greenastra
24-04-09, 20:06
Για το προγραμμα συμφωνουμε, custom και παλι custom, τωρα για τα λεγομενα του Billa ψιλοαμφιβαλω να σου πω.Ιδιως για τα 280 με μαμα σωθικα.Θα θελα να βλεπα ενα τετοιο στο Ellada!!!

CorsaOpc28
24-04-09, 21:14
Εμενα με DP και KN 57η έβγαλε 214ps με μονο εισαφωγή ο άλλος έβγαλε 215 λίγο κουλό μου φαίνεται.Και μια ζωή 100άρα του βάζω. Αλλα ούτος η άλλος τα Peak άλογα δεν παίζουν ρολο τη σημασία έχει αν έχεις 215 άλογα peak και στις 4.000 130 ps ,όταν με το πρόγραμμα έχεις 200 peak και στις 4.000 180 ps.Οποτε μην κολλάμε με το peak τόσο πολύ.
Αν και προσωπικά προτιμώ το μαμά πρόγραμμα απλά είναι τέλειο και γραμμικότατο.

Μια ερώτηση , εφόσον φταίει η βενζίνη και όχι οι έλληνες βελτιωτές και το τσιτωμένο moteur μας.Γιατί olla τα αλλα turbo 207rc, Πούντο abarth ,Golf ,C4 ,που επίσης ανεβάζουν μεγαλύτερες πιέσεις από την μαμά δεν παθαίνουν τίποτα? απορία το έχω.

antonis
25-04-09, 18:45
παρτε τηλ τον Καλτσουνη παιδια κ ρωτηστε για το Turbo kit τιμες εγγυησεις κλπ.
απ οτι ξερω την εγγυηση την δινει ο Καλτσουνης, οχι η opel hellas ουτε Opel Γερμανιας οποτε αν ερθει το γκραου μπορει να κανει την παλαβη..

Φωτη, τα λεω αυτα για τον Bila διοτι ο ανθρωπος στα turbo kit Που δινει, ναι μεν ειναι διαμαντια σαν κατασκευες κ κουμπωνουν κουκλια πανω στο μοτερ σου αλλα δεν παιζει ρε φιλε να με παει απο 90 ps το 1.4 στα 210 με αξιοπιστια οταν τα μπιελοπιστονα ειναι απαραδεκτα.
προσφατα μιλουσα με ενα παιδι που αγορασε μεταχειρο c με μπιελοπιστονα 16xe, το ειχε κανει Καλτσουνης επαιζε στα 200+ κ το μοτερ αμεσως το πηρε στα χερια.το εκανε τωρα σφυρηλατο κλπ...

δεν ειναι περιεργο που ο bilas τοσο καιρο δεν ειχε να εμφανισει τπτ για τα 16let κ ξαφνικα κανει τρελο σκασιμο μ αυτο το κιτακι?
νομιζω πως περιμενε κ εβλεπε τι κανουν οι αλλοι οικοι κ τωρα ηρθε η ωρα του να εμφανιστει ο Ελληναρας!!!

slalom
25-04-09, 21:21
Έκανε έρευνα

george-S101
27-04-09, 12:03
Αυτό είναι Corsa OPC με Pipercross Πανελ...!! 100άρα και 27000 χλμ...!!

http://img7.imageshack.us/img7/8884/picture2001n.jpg

asotosios
27-04-09, 13:19
ελα george αυτο που σηκωσες ειναι το δικο μου...του παππου δλδ...
δεν ειμαι με 100αρα αλλα με 95αρα...το μετρησαμε ετσι για να δουμε διαφορες με ενα εξισου μαμα με 100αρα (μπουκερ )...οι διαφορες οπως αποδειχτηκε ηταν (μπουκερ 204.4) 0,4 ατια υπερ μου...δλδ καμια αν σκεφτεις την παρουσια ελευθερου πανελ...

Οσον αφορα τις μετρησεις μας πιστευω οτι τα opc χανουν οταν δυναμομετρουνται μιας και η εισαγωγη αερα ειναι στο φτερο...η παροχη αερα των δυναμομετρων ειναι ετσι και αλλιως πολυ χαμηλη αλλα τουλαχιστον στην δικη σου περιπτωση λογω φιλτροχωανης επερνες αρκετα περισσοτερο μιας και επερνες απο πανω...αλλα τωρα μπορει να ευθυνεται το προσεχτικο σου στρωσιμο...χεχεχεχεχε...το δικο μου το εστρωσα πολυ ηπια μιας και μεχρι της 5000χλμ δεν ειχε περασει τις 4 με 4500 στροφες...

Τωρα οσον αφορα τους Αγγλους...ειναι παρα μα παρα πολυ εγωιστες και δεν θα μπορουσαν παρα να χαρακτηρισουν φρανκεσταιν οποιοδηποτε αυτοκινητο φτιαχνοταν στην Ελλαδα και οχι στην Χωρα τους...αλλα ετσι ειναι αυτοι Αγγλαρες...αλλωστε ποτε δεν θα το διαφημισουν επισημα ως το 1ο VXR με πανω απο 300ατια στον κοσμο...ειναι μονο για μεταξυ τους χρηση...μεταξυ Ρεγαλ και Τσιρακια του οπως πολυ σωστα λετε...

george-S101
27-04-09, 15:57
Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα που το σήκωσα φίλε μου!! Άντε μπάς και βγάλουμε κανα συμπέρασμα...!!

Περισσότερο εγώ θα μείνω στα διαγράμματα παρά στα νούμερα...!!

Είναι ολοιδια!! Πράγμα που σημαίνει οτι στο δρόμο θα είμαστε κόπιες...!! (Δεν θεωρώ διαφορά το μισό αυτοκίνητο...!!)

rage
27-04-09, 16:00
και το ενα αυτ/το δε θεωρω διαφορα δυναμης.

Παντως θα προτεινα....σοβαρα οργανα εποπτειας του κινητηρα

asotosios
27-04-09, 16:10
Κανενα προβλημα Γιωργο ισα ισα με εβγαλες απο τον κοπο...

και τα τρια OPC που μετρησαμε εκεινη την ημερα απο θεμα καμπυλων ηταν πανομοιωτυπα...με μηδενικες διαφορες εμενα (+0.4 αλογα) και Κωστα και +10 Αλογα το δικο σου...
Αυτο εμενα μου δειχνει οτι πρεπει να παιζει πολυ μεγαλο ρολο η εισαγωγη αερα (σιγουρα με τις συνθηκες δυναμομετρησης)...και σιγουρα ενα πατημα και με τα τρια θα μας πεισει για τις διαφορες...

asotosios
27-04-09, 16:13
rage αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα...τα καλα οργανα πανε κανενα 1000ρικο τοποθετημενα...και απο οτι συζηταγαμε εδω μεσα το θεμα του πυρομετρου ειναι λιγο υποκειμενικο οσον αφορα την σωστη του θεση...
αλλα σιγουρα ειναι ενα σωστο μετρο για την εποπτεια του κινητηρα...

rage
27-04-09, 16:21
ναι, τα εχουμε πει περι πυρομετρου...εγω πλεον το εχω στο χταποδι. και κατω απο 1000 βρισκεις πολυ καλα οργανα...και με wideband

sta8is_opc
27-04-09, 16:27
τα καλα οργανα πανε κανενα 1000ρικο τοποθετημενα...

1000:confused::confused::confused:????????
για τι οργανα μιλας ρε φιλος,24 καρατιων;;;

IRMSCHER
27-04-09, 16:44
Μήπως εννοεί μπαρόμετρο , πυρόμετρο και μείγματα σε τπτ Defi ? Εκεί παίζει η τιμή τους και τα 3 μαζί τοποθετημένα!

asotosios
27-04-09, 16:45
blitz και defi...καλα μπορει το 1000ρικο να ειναι λιγο υπερβολικο...αλλα ειναι πολλα λεφτα...θελω να τα βαλω και μεσα στους αεραγωγους και αυτο πρεπει να κοστιζει ακομα περισσοτερο...

aesop
27-04-09, 16:50
τι να το κανεις ενα σωστο πυρομετρο εαν δεν ξερεις τι θερμοκρασια πρεπει να δουλευει το αμαξι?? Εγω οσους εχω ρωτησει σε τοσα φορουμ (και σε αυτο) κανενας δεν ξερει με σιγουρια να απαντησει....

rage
27-04-09, 16:50
Εχω μπαρομετρο πυρομετρο Defi και wideband PLX...κοστος 850...τα περασα μονος μου.

sta8is_opc
27-04-09, 16:51
μπαρομετρο και πυρομετρο δε νομιζω να κανουν πανω απο 500 το πολυ 600!τοποθετηση ποσο θα σου παρουν;;;300 ευρω;;με τοσα σου κατεβαζουν το μοτερ...
παντως εγω τοσα πολλα για οργανα δεν εδινα!

Gsi 16v Turbo
27-04-09, 16:52
Εχω μπαρομετρο πυρομετρο Defi και wideband PLX...κοστος 850...τα περασα μονος μου.

PLX θα βάλω τώρα και εγώ.

Basilakhs
27-04-09, 16:54
Θα βγω off αλλά θα το πω. Να κάνουμε ομαδική για την οθόνη από το R35,όπου με την βοήθεια του Ζάχου και τις απαραίτητες πατέντες θα ταιριάξει απόλυτα στην μαμά μας οθόνη. :p
Σοβαρά τώρα ένα πυρόμετρο και ένα boost controller πιστεύω είναι οκ για safe machine περίπτωση.+ μπαρόμετρο και πολλά άλλα, αλλά μετά θα μπούμε μέσα.

rage
27-04-09, 16:54
παρα πολυ καλο...

asotosios
27-04-09, 17:04
το θεμα ειναι δεν ξερω αν ειναι τοσο μεγαλες οι αποκλησεις σε πιστωτητα μετρησεων μεταξυ οργανων για να δικαιολογουνται τοσο μεγαλες διαφορες σε χρηματα...οποτε ισως μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας και με λιγοτερα χρηματα...

rage
27-04-09, 17:31
τα ιδια οργανα απ' εξω...

george-S101
27-04-09, 18:34
Γιώργο και εγώ τα ίδια θέλω να βάλω...!! Αυτά είναι τα καλύτερα και τα απαραίτητα...!!

rage
27-04-09, 19:14
PLX θα βάλω τώρα και εγώ.

εσυ εχεις και τον αντιπροσωπο διπλα ε?

ps0f0r
28-04-09, 11:40
Να προσθεσω κι' εγω κατι με την σειρα μου:

To Corsa του Wayne που ειναι κ project car του Regal, εαν φυσικά μιλαμε γι' αυτο το αμάξι που παίζει καπου στα 300 τώρα, είχε αντικαταστήσει τα μπιελοπίστονα του καθώς και την πολλαπλη εισαγωγής με custom apo Dbilas . Παραθετω και αυτούσια τα γραφώμενα:

ENGINE: 1598cc, four-cylinder, 16v turbo • Dbilas Flowmaster induction kit • Dbilas equal length manifold with KKK K04 turbo from Astra VXR • full engine rebuild with Regal low-compression pistons, steel conrods, nitride-coated crankshaft and ARP bolts • Bigger 380cc injectors • Samco blue silicone hose hit • Handmade Blizzard intercooler with 60mm pipework • Bailey piston dump valve • Regal custom boost diverter valve • Phase 4 EDS ECU mapping software • Bastuck de-cat straight-through exhaust system with 90mm tailpipes

source: http://www.maxpower.co.uk/article.asp?asset=8659 Το συγκεκριμενο review εγινε καπου στις αρχες του χρονου.

Τωρα θα παραθεσω αλλο ενα post αυτην την φορα απο vxronline.co.uk για το ιδιο αμαξι ομως,
http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?t=46441
το οποιο εγινε την 1η του Απριλη 2009 και ο Regal γραφει: "σημερα (=1η Απριλη) κατεβασαμε την μηχανη του Wayne για να την ετοιμασουμε για αλλαγη μπιελοπιστονων.
Παραθετει και καποιες φωτογραφειες γραφωντας οτι:
As you can see the bores are in perfect shape. its clear to see that none of the cylinders are underfuelling or overfuelling, the are all IDENTICAL.
this proves all hardware and software is working faultlessly.

Αρα εγω συμπερενω οτι το αμαξι ηταν ηδη tuned την στιγμη που το ανοιξαν. Μονο μια απορια:
Ειμαι εγω λωλός που βλεπω οτι ο τεταρτος κυλινδρος και το πιστονι του διαφερουν απο τους οιπολοιπους?

Thanos_21
28-04-09, 11:46
Την μαμά εισαγωγή έχει !!! Που είδες ότι έχει αλλάξει ???

asotosios
28-04-09, 11:59
και οι injectors ειναι 480cc...το οποιο μου το ειπε ο ιδιος ο wayne σε επικοινωνια που ειχα μαζι του...

και εχεις δικιο οτι το 4ο πιστονι καθως και οι βαλβιδες στην μεθεπομενη φωτο δειχνουν διαφορετικα σημαδια καυσης...λιγοτερη μαυριλα περισσοτερη καφετιλα...οτι μπορει αυτο να σημαινει...