PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΥΣΙΜΟ ΝΤΙΖΕΛ: SHELL? BP? AVIN? ή ο,τι να΄ναι??

Φώτης
22-01-12, 21:21
Καλησπερα.
Εχοντας ενα αστρακι 1.3 ντιζελ, αγορασμενο καινουριο, εδώ και 3-4 μηνες, κ εχοντας κανει ηδη, λογω δουλειας, πολλα χιλιομετρα, αναρωτιεμαι....
ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ του πρατηριουχου (που παιζει κομβικο ρολο),
υπάρχουν άλλες σοβαρες διαφορες μεταξυ των καυσιμων Ντιζελ,
ειδικά ως προς την καθαρότητα του καυσιμου και την επιρροή του στο DPF?????
VPOWER diesel? AvinExtra? BP???
Ακουω απόψεις, Ευχαριστω

billys&x
22-01-12, 21:32
με διαφορά shell ........
βάζε απλή και που κ που v power diesel....καθε 4 γεμίσματα απλής μετά 1 γέμισμα v power...
βάζε και κάθε 10.000χλμ ένα redexaki και θα εισαι πασάς......
να προσέχεις τα πρατηρια shell να ειναι select...αυτό σημαινει ότι είναι εταιρικά και δεν παίζουν διάφοροι κίνδυνοι.
και εννοείται ξεμπούκωμα που κ που...

στα λέω επειδή είμαι ταξιτζης και την ίδια γνώμη έχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι.

Φώτης
22-01-12, 21:33
βάζε απλή και που κ που v power diesel....καθε 4 γεμίσματα απλής μετά 1 γέμισμα v power...
να προσέχεις τα πρατηρια shell να ειναι select...αυτό σημαινει ότι είναι εταιρικά και δεν παίζουν διάφοροι κίνδυνοι.

Ευχαριστω.
Επειδη ειμαι ασχετος...Redex ειναι καθαριστικο????

a6848
22-01-12, 21:45
Ευχαριστω.
Επειδη ειμαι ασχετος...Redex ειναι καθαριστικο????

Yπαρχει redex καθαριστικο καθε 10.000 κμ redex βελτιωτικο καθε 2 γεμισμα πολυ καλο[8δοσεων ]..redex protec

kemosabe
22-01-12, 21:49
Φίλε μου έχω βρεί αυτά
Redex DIESEL TREATMENT 50 / 250 / 500 / 1.000 ml
ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
Μειώνει την κατανάλωση καυσίμου.
Προλαβαίνει το βρώμισμα των μπεκ και διατηρεί την τέλεια απόδοση του κινητήρα.
Βελτιώνει την ποιότητα ανάφλεξης αποτρέποντας κάθε πρόκαυση του πετρελαίου.
Μειώνει την εκπομπή καπνού και καθαρίζει τα εκπεμπόμενα καυσαέρια.
Μειώνει τη δημιουργία αφρού. Καταπολεμά τη διάβρωση του συστήματος τροφοδοσίας και τον διατηρεί σε καθαρή κατάσταση. Βελτιώνει τη λίπανση και επιτυγχάνει προστασία κατά της φθοράς της τρόμπας καυσίμου. Προστατεύει από το πάγωμα του πετρελαίου και βοηθά στο κρύο ξεκίνημα.

Redex DIESEL FUEL SYSTEM 250 ml
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΠΕΚ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
Καθαρίζει γρήγορα και δραστικά τα μπλοκαρισμένα μπεκ,μειώνει τους βλαβερούς ρύπους και το θόρυβο του κινητήρα.
Προσφέρει οικονομία καυσίμου και προστατεύει με αντιδιαβρωτικό πρόσθετο.
Επιμηκύνει τη ζωή της τρόμπας καυσίμου.
Περιέχει βελτιωτικό βαθμό κετανίου για να ενισχύει την απόδοση ανάφλεξης.

Αυτά εννοείς;

billys&x
22-01-12, 22:58
το δεύτερο εννοω...
το πρωτο δεν χρειαζεται....αυτα που κανει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα κάνει το v power...

θα αφήνεις το ντεποζιτο να αδειάσει σχεδόν τελειως 30-40 range και ας λεει δυο δόσεων θα το κάνεις 1
θα φουλάρεις και θα το πηγαίνεις ψιλο τσιτα ειδικα 2α 3η και 4η....
με απλό πετρέλαιο....καθε 10.000χλμ περίπου το redex....
οτι άλλο θες πες μου....

kemosabe
22-01-12, 23:10
το δεύτερο εννοω...
το πρωτο δεν χρειαζεται....αυτα που κανει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα κάνει το v power...

θα αφήνεις το ντεποζιτο να αδειάσει σχεδόν τελειως 30-40 range και ας λεει δυο δόσεων θα το κάνεις 1
οτι άλλο θες πες μου....

Δεν βάζω απλό πετρέλαιο. Έχω πολύ καιρό να βάλω. Οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται στην περίπτωσή μου κάτι από τα δύο. Με το V Power Diesel δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με τα μπεκ ώστε να χρειαστούν καθάρισμα. Τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα. 3000χμ έχω.

ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ
23-01-12, 19:30
Ξεχάστε το V POWER DIESEL αν τουλάχιστον δεν θέλετε να διαλύσετε το μοτέρ.

Έμπειροι τρομπάδες απο επαρχία λένε μακρυά!!!!!!!!!
διότι περιέχει βιοντίζελ και μίγμα φυσικό αέριο που ως γνωστόν το δεύτερο στεγνωνει τα πάντα στο περασμά του! και θα σας τα στεγνωσει όλα τα τσιμουχάκια και μετά θα κλαίτε!!...
Έχουν δεί πολλά τα μάτια τους...Αυτοί ξέρουν.
Το καλύτερο είναι βελτιοτικό και τελείωσε το παραμύθι.Προσωπικά έτσι κάνω εγώ , βάζω ένα γαμάτο βελτιοτικό που το εισάγει αποκλειστικά κάποια πασίγνωστη εταιρεία απο Θεσσαλονίκη που ασχολείται μόνο με προϊόντα και ανταλακτικά για DIESEL (δυστυχώς απαγορέυει ο διαχειριστής τις διαφημίσεις εδώ...)
θα θυσιάσετε λοιπόν το μοτέρ σας για τις εκρηκτικές επιδόσεις του καυσίμου DIESELτης SHELL;

koumparos
23-01-12, 19:51
Ξεχάστε το V POWER DIESEL αν τουλάχιστον δεν θέλετε να διαλύσετε το μοτέρ.

Έμπειροι τρομπάδες απο επαρχία λένε μακρυά!!!!!!!!!
διότι περιέχει βιοντίζελ και μίγμα φυσικό αέριο που ως γνωστόν το δεύτερο στεγνωνει τα πάντα στο περασμά του! και θα σας τα στεγνωσει όλα τα τσιμουχάκια και μετά θα κλαίτε!!...
Έχουν δεί πολλά τα μάτια τους...Αυτοί ξέρουν.
Το καλύτερο είναι βελτιοτικό και τελείωσε το παραμύθι.Προσωπικά έτσι κάνω εγώ , βάζω ένα γαμάτο βελτιοτικό που το εισάγει αποκλειστικά κάποια πασίγνωστη εταιρεία απο Θεσσαλονίκη που ασχολείται μόνο με προϊόντα και ανταλακτικά για DIESEL (δυστυχώς απαγορέυει ο διαχειριστής τις διαφημίσεις εδώ...)
θα θυσιάσετε λοιπόν το μοτέρ σας για τις εκρηκτικές επιδόσεις του καυσίμου DIESELτης SHELL;

Φίλε μου όμως ένας επαγγελματίας οδηγός εδώ το προτείνει ανεπιφύλακτα. Είσαι σίγουρο?
Εντελώς φιλικά πάντα, χωρίς να θέλω να προσβάλλω εσένα, τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου. Το λέω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα πετρέλαια.

ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ
23-01-12, 20:49
Φίλε μου όμως ένας επαγγελματίας οδηγός εδώ το προτείνει ανεπιφύλακτα. Είσαι σίγουρο?
Εντελώς φιλικά πάντα, χωρίς να θέλω να προσβάλλω εσένα, τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου. Το λέω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα πετρέλαια.
Με τα πετρέλαια δεν παίζει τίποτα και άν θές κλείσε τα αυτιά σου στις..σειρίνες.
Η απολυτη λύση έιναι ένα καλό βελτιοτικό το οποίο αυτόματα μετατρέπει το πετρέλαιο (στο φουλαρισμένο ντεποζιτό σου) σε πετρέλαιο Γερμανίας! 'Αλλωστε τί περισότερο νομίζεις έχει το Γερμανικό πετρέλαιο; Βελτιοτικό περισότερο βάζουν οι άνθρωποι στην Διύληση πρίν το φορτώσουν στα βυτία! Άλλωστε αυτό το νόημα δεν έχει η διήλυση ώς ένα μέρος της διαδικασίας (με πρόσθετα βελτίωσης) τουλάχιστον;
Απλά Εσύ εδώ στο Ελλαδιστάν το βάζεις μετά, κατα την επίσκεψη σου στο πρατήριο. Αυτό είναι όλο το παραμύθι αυτων που σε φοβίζουν: "Προσεχεεεε! δεν έχουμε καλά πετρέλαια στη Ελλαδαααα ου! ου! ου! θα σε φάει ο μπαμπούλας"!!!
βλάκείες που σου απέδειξα ότι λύνονται αμέσως με ένα μπουκαλάκι βελτιοτικό.! τόσο δύσκολο πια;;

καλύτερα είναι να ρωτήσεις τρομπά (όπως έκανα εγώ για λογ/μό μου) και όχι επαγγελματία ή άλλο οδηγό (ταπεινή μου γνώμη)
και όχι απλά να τον ρωτήσεις αλλά να τον "γαργαλήσεις" λέγοντας του ότι το εν λόγω καύσιμο της SHELL είναι απο βιοντίζελ με ψήγματα αερίου (και όχι κανονικό πετρέλαιο) και μάλλον θα στεγνώνει κάπως εκέι μέσα.....τι λές; θα μου ξεράνει τις τσιμούχες; και μήπως με τον καιρό βγούν ζημιές με φούντες απο αυτό;
Ετσι θα κάνεις άν θές να έχεις πραγματική απάντηση...θα τον αναγκάσεις με αυτό το "κόλπο" να μπορεί να σε πείσει για το αντίθετο!
Άν σε πείσει οτι δεν θα σου ξεραθούν οι τσιμούχες τοτε φούλαρε άφοβα. Τί να σου πώ.

antaras
23-01-12, 22:34
Δε φοβάμαι μη φαει εμενα ο <<μπαμπουλας>> φοβαμαι μη φαει την τρομπα μου ο <<μπαμπουλας>> της ελληνικης κερδοσκοπιας ( οι περισσότερες νοθειες πετρελαιου κινησης γίνονται με πετρελαιο θερμανσης το οποίο νοθευεται με τη σειρα του με τρανζιτ και εφόσον οι μηχανισμοι ελεγχου αποδεδειγμενα δε λειτουργουν στη χωρα μας ένας θεος ξερει τι βάζουμε στο ντεπόζιτο σε περίπτωση πολλαπλής νοθειας).
Αν ένα καλό βελτιωτικό κάνει το ελληνικο πετρελαιο γερμανικο θα επρεπε να κανει και το ελληνικο κροταλισμα των diesel γερμανικο δηλαδη ανυπαρκτο. Θα ήταν σωτήριο ένα βελτιωτικό καυσιμου να κάνει οσα υπόσχεται η διαφημιση του αλλα οτι μπορει να κάνει την αποθειωση και τη σταθεροποιηση καυσιμου που κάνουν τα διυλιστήρια στη Δυση με επιπλέον μονάδες αποθείωσης - επεξεργασίας είναι αφελες να το πιστευουμε. Από την άλλη η πολύ συχνή χρήση του πρέπει να αποφευγεται (καθώς περιέχει ισχυρά καθαριστικά ) όπως είπε και ο Γρηγόρης
Το shell VPower φτιάχνεται απο diesel και ψήγματα αερίου γιαυτό και είναι ποιο ανοιχτοχρωμο από το απλο πετρέλαιο που ειναι κιτρινο λόγω περιεκτικότητας σε βιοντίζελ , το οτι ειναι ποιο ξερο και ισως προκαλεσει προβληματα το εχω ακουσει.

corsa(i love kontres)
23-01-12, 22:46

βρε καλως τον συναδελφοwow1wow1 !!!!
εγω παντως ....χρησιμοποιω το V-power οταν εχει παγωνιες εδω πανω (απο +2 εως -11) γιατι σιγουρα δεν παγωνει κ περνει κ αμμεσως !!!!

....αλλα κ τα ευσχιτικα καλα ειναι αρκει να χρησιμοποιουνται με μετρο !!!!thumbs1

billys&x
24-01-12, 07:23
μάγκες ο καθένας διαβάζει και κρίνει ανάλογα.....
εγώ μιλάω με στοιχεία και όχι ότι μου λένε κάποιοι τρομπάδες.....
δηλαδή ξέρουν καλύτερα αυτοί από την shell???και τους χημικούς και μηχανικούς της που είναι τουλάχιστον από πολυτεχνείο??????
έτσι μας λέγανε και για την 100οκτανιων μη την βάζετε στεγνώνουν οι κύλινδροι και κάτι τέτοιες μ@λ@κίες
και όλα τα προγράμματα δουλεύουν σωστά μόνο με 100αρα...τωρα....
εμένα τρομπάς είτε το πιστεύεις είτε όχι δεν με έχει δει κοντα στο 1.000.000χλμ...600.000χλμ με το προηγούμενο ταξί και 400.000χλμ με αυτο που έχω τώρα.....
βάζω πάντα από 2 συγκεκριμένα καρατσεκαρισμένα βενζινάδικα, redex καθαριστικο κάθε 20.000χλμ και περιπου κάθε 10 φουλαρίσματα 1 φουλάρισμα v power diesel....
όταν βάζω v power άλλο ταξι ούτε κάπνισμα ούτε κροτάλισμα ούτε τίποτα...
αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι έχει παραπάνω κετάνια....
επίσης τα πετρέλαια μας είναι γ@μ@ τα....και επειδή είδα ότι είσαι από άρτα θα σου πώ 'οτι τουλάχιστον μέχρι το 2010 τα πετρέλαιά σας ήταν καραβίσια και όλης της δυτικής τουλάχιστον ελλάδας....και το γνωρίζω εκ πείρας....
έχεις βάλει πετρέλαιο στην γερμανία????
σίγουρα όχι γιατι στην γερμανία περνάς δίπλα από φορτηγό και νομίζεις ότι είναι βενζίνη και εδώ φορτηγά euro 5 και μαυρίζει η αθήνα όταν πατάνε...

sorry για το έντονο ύφος αλλά όταν κάτι το ξέρω το υποστηρίζω....
δεν είπα ποτέ να πράξετε το ίδιο...
προσωπική και μόνο εμπειρία εμού και πάρα πολλών συναδέλφων.....
φίλος με w211 220 cdi avantgarde 230.000χλμ μόνο v power diesel δεν έχει πάθει τίποτα....
φανταστείτε εγώ είπα που κ που.....
φίλε φιλούμενε και στον γιατρό να πας ότι και να του πεις θα πρέπει να ψάξει να βρεί τι έχεις ......
ο τρομπάς τι περίμενες να σου πεί όταν του είπες όλα αυτά...
κλέφτες θα γίνουνε και αυτοί????

δε σου κρύβω όμως πως ενοχλήθηκα από το απόλυτο σου ύφος και το πόσο σίγουρος είσαι για πράγματα που τα έχω φάει με το κουτάλι και εγώ και άλλοι συνάδελφοι....
την έννοια ενός forum την γνωρίζεις????
φαντάσου ότι αυτοκινιτιστικά δεν ανήκω πλέον στο opel club(kapsmix επιβεβαιωσε)
αλλά επειδη τρέφω σε κάποια παιδια εκτίμηση μπαίνω και γράφω ειδικά στα diesel θεματα για να βοηθήσω τα παιδια με τα diesel τώρα που αυξάνονται.....
όπως με βοήθησαν έτσι βοηθάω......με στοιχεία πάντα.....

πραγματικά ποιος πιστεύεις ότι είναι πιο αμερόληπτος εγώ ή οι γνωστοί σου τρομπάδες......
τι έχω να χάσω ή να κερδίσω εγώ και τι αντίστοιχα οι τρομπάδες????

και για πές μου αυτοί οι μάγκες οι τρομπάδες που λές έχουν δοκιμάσει να ξοδέψουν 2 λιτρα v power diesel να βάλουν μέσα μια τρόμπα να την αφήσουν για κάνα 6μηνο και κάθε βδομάδα να την θέτουν σε λειτουργια γιατί εγώ το έκανα ένα χρόνο με μια παλιά τρόμπα και μετά από 1 χρόνο ήταν σαν καινούργια.....

ας μη γίνει το τοπικ μεταξύ μας διαμάχη.......

ο καθένας κρίνει μόνος του....μεγάλα παιδια είμαστε...

όφειλα να απαντήσω γιατί έμμεσα αναφέρθηκες σε μένα και για να υπάρξει ολοκληρωμένη άποψη από τους ενδιαφερόμενους του τόπικ......

capthookb
24-01-12, 12:28
Δείτε κι αυτό: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR
Αποδεδειγμένα υπάρχει λοιπόν νοθεία στο πετρέλαιο και μάλιστα δεν αφορά πρατήρια της επαρχίας αλλά αθήνας-θεσσαλονίκης. Όχι οτι αλλού δε γίνεται... Ίσως σε μικρότερο βαθμό, γιατί λίγο πολύ υπάρχουν περισσότερες διαπροσωπικές σχέσεις στην επαρχία και οι φήμες μαθαίνονται πιο γρήγορα.

kBrutz
27-01-12, 21:49
κ που το βρίσκει κανείς αυτό το redex αδέρφια ?
πωλείται σε βενζινάδικα κ έτσι ή σε καταστήματα με λιπαντικά κτλ?

για Θεσσαλονίκη με ενδιαφέρει....

dream21
29-01-12, 02:22
V Power Diesel (http://www.coralenergy.gr/inside.aspx?a_id=202) βάζω συνέχεια και θα συνεχίσω να βάζω.εχω κάνει 4000km μόνο μια φορα έβαλα απλό πετρέλαιο επειδή ειμουν με range 60km και στο shell βενζινάδικο που βρήκα δεν είχε V Power Diesel.

Φώτης
01-02-12, 20:53
Οπότε...VPOWER diezel??????????

billys&x
02-02-12, 13:46
οπότε καλό πετρέλαιο από δοκιμασμένο βενζινάδικο και όσο συχνά μπορείς v power diesel......

και 3-4 φορες το χρόνο redex......

καλά ντιζελάδικα χλμ σε όλους....

pipis82
02-02-12, 17:29
απο παλιας τεχνολογιας diesel
Μερσεντες μηχανη θαλασσης εσω 100hp
Volvo Penta εσω 120hp
vw taro το παλιο

απο νεας

εχω ενα corsa c 1.3 cdti ( Ζ13DT)το πηρα με 80000 και ειμαι στις 160000 δεν εχει δει αλλο πετρελαιο εκτος απο Θερμανσης κοκκινο και Ναυτιλιας-μαυρο. Τα καιει εδω και 2 χρονια μια χαρα χωρις το παραμικρο προβλημα. Προσθετω μεσα ενα βελτιωτικο που το αγοραζω απο φρατζη στον γωνιακο τον καραφλα σε ασπρο μπουκαλι, καπνα εχει λιγη και παιρνει παντα αμεσως.

Γιατι ΚΟΚΚΙΝΟ???? ακουστε:

Το προβλημα με τα πετρελαια ειναι το εξης.

1ον Αποχρωματισμος. Ο αποχρωματισμος βγαζει το κοκκινο χρωμα-δεικτη απο το πετρελαιο και το κανει προς το πρασινο. Καταλυπα του αποχρωματισμου ειναι θεικο-οξυ το οποιο τρωει τρομπες κτλ.

2ον Μουργα-βρωμα-μυκητες(sluge) ειναι γενικα καταλυπα και γλυτσα που μπορεις να βρεις μεσα στο καυσιμο.

3ον Βιοντιζελ η Shell διαγηφηζει την υπαρξη βιοντιζελ και καλα ειμαστε οικολογοι...
μπορειτε να διαβασετε τα παρακατω λινκ

που αναφερει ξεκαθαρα για διαβρωσεις κτλ...

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/EKDHLVSEIS/PROSEXEIS_EKDHLWSEIS/KAYSIMA_METAFORWN_KAI_AEIFOROS_ANAPTYKSH/Tab1/ntziaxristos.pdf

http://aoatools.aua.gr/pilotec/files/bibliography/biodiesel-2618267137/biodiesel.pdf

Με το να αγοραζεις και να αποθηκευεις πετρελαιο θερμανσης γνωριζεις την ποιοτητα του καθως ειναι απο ενα πρατηριο. Γλυτωνεις απο καταλυπα αποχρωματισμου κ biodiesel που υπαρχουν στ πετρελαια κινησης που ενδεχομενως ερχονται απο νοθεια, εαν το αφησεις και κατακαθυσει βγαινει καθαρο σαν κρασι και γλυτωνεις απο την μουργα.Εχεις την δυνατοτητα να το φιλτραρεις εσυ extra πριν το βαλεις στο αυτοκινητο.Τελος εχεις παντα πετρελαιο σπιτι σου και δεν πας ποτε βενζιναδικο.
Το θερμανσης βγαζει κανονικα καρτα και οι ριποι του ειναι κανονικοι. Ειναι το ιδιο πετρελαιο απλα εχει μεσα το χρωμα.

Μειονεκτηματα:
Τα επαγγελματικα τα σταματανε για ελεγχο και πρεπει να εχουν τιμολογιο αγορας για το καυσιμο
Η χρηση κοκκινου εχεθ αυστηρες κυρωσεις
Στα ΙΧ δεν ισχυει αυτο. Δεν τα σταματανε καν τα κλιμακια του ΠΕΡΠΑ για ελεγχο νοθειας.
Πρεπει να εχεις χωρο να αποθηκευεις...

Εαν ειναι εντος εγγυησης το αμαξι και παθει καποια βλαβη για τον χ=ψ ασχετο λογω θα σου το παιξουν εξυπνοι οι μηχανικοι και καλα φταιει το πετρελαιο και δεν θα στην καλυψουν

Το ναυτιλιας εχει πιο πολυ μαυριλα αλλα εαν ζεσταθει το μοτερ καιγεται μια χαρα χωρις μαυριλα. Οι ρυποι του ειναι εκτος οριων - θειο. και ειναι δυσκολο να το βρεις(πρεπει να εισαι επαγγελματιας του κλαδου)

Καταθετω δικια μου εμπειρια δεν μπορω να πω οτι δεν ισχυουν τι λενε οι αλλοι φιλοι απο την εμπειρια τους.

Αυτα καλη συνεχεια

ΥΓ1 δεν ανεφερα το προφανες για την τιμη, αλλα μιλαω για την ποιοτητα

ΥΓ2
Μην ακουω τωρα για φορολογική συνηδηση και τα σχετικα, μιλαμε για καυσιμα η πολιτικη ειναι εκτος.

billys&x
02-02-12, 18:09
φίλε μου ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΙΛΙΚΑ .....

Πραγματικά ελπίζω να κάνεις πλάκα.....εμείς εδω μιλάμε για καλύτερο πετρέλαιο και v power diesel και καθαριστικα γιατι τα πετρέλαια μας είναι για τον π@υτσο και εσύ μας πας 10ετίες πίσω.....

πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί ειδικά όταν δίνουμε συμβουλές σε άλλους...

δεν θα κατσω να αναλύσω πάρα πολλά για το κοκκινο γιατι θα γράψω 1000σελίδες....

η λέξη θείο σου λέει τίποτα...Στα καινούρια αμάξια γράφει ο κατασκευαστής μέχρι τι ποσοστό θείου μπορούν να χρησιμοποιήσουν και αλλάζεις λάδια πολύ πιο συχνά.
Το πρόβλημα με το πετρέλαιο θέρμανσης είναι η δημιουργία θειικού οξέως στα καυσαέρια/λάδια και η διάβρωση που προκαλεί το οξύ.
Το κίνησης πλέον έχει 10ppm .Το θέρμανσης είναι στα 1000ppm. καταλαβαίνεις διαφορα????
καιει παραπανω η μηχανη,τα φίλτρα σου μπεκ και μη μιλήσω για φίλτρο σωματιδιων γίνονται πουτ@ν@

είναι κ άλλα πολλά αλλά βαριέμαι να τα γράψω όλα.....

πήγαινε σε έναν καθαρισμό δεξαμενής που χρησιμοποιεί κόκκινο να δεις την υγρή άσφαλτο που έχει μέσα....

για τα πρόστιμα σου έτυχε φίλε μου.....
ο λόγος είναι ότι γίνεται κατα κόρον έλεγχος στα επαγγελματικά γιατι είναι 99 στα 100 diesel αυτοκίνητα..
ή τουλάχιστον ήταν μέχρι τώρα.....
αυτό θα αλλάξει σιγά σιγά γιατί αυξάνονται τα ιχ....
τεσπα όταν σας σταματήσουν για δειγμα μιας που έχω κ ταξί να με παίρνετε τηλέφωνο να σας μαζεύω....
και θα χρειαστείτε και ένα δανειάκι για το πρόστιμο....

όσοι έχετε diesel να γνωρίζεται ότι τυχόν ζημιές σε τρόμπες κτλ τα κόστη είναι μεγάλα.....
αν του χρόνου ο φόρος εξισωθεί πλήρως εσύ θα συνεχίσεις να βάζεις κόκκινο επειδή είναι καλύτερο???

πολύ φιλικά φίλε μου...

iTaxi
03-02-12, 09:21
Με 2,500,000 χλμ στο ενεργητικο μου και απειρες δοκιμες με σχεδον ολα τα πετρελαια βελτιωτικα κτλ,η εμπειρια μου λεει οτι ο κατοχος πετρελειοκινητου παντα θα πρεπει να γεμιζει μονο απο 1 το πολυ 2 πρατηρια που εμπιστευετε ολα τα αλλα βελτιωτικα v[power κτλ τα ακουω βερεσε.Υποψιν οι πετρελειοκινητηρες εχουν βγει, για να παραγουν εργο με χαμηλη καταναλωση κυριως για επαγγελματιες οι οποιοι συνηθως 1 ρεζερβουαρ καταναλωνετε σε 2-3 μερες το πολυ εαν ο χρονος καταναλωσης ενος ρεζερβουαρ ειναι πολυ μεγαλος,αυτο σημαινει προβληματα και οτι βελτιωτικα να βαλετε αυτο που ειναι να παθει θα το παθει.Τα καινουργιας γενιας με cormorate ειναι λιγακι πιο ευαισθητα και καλο ειναι να ξερουμε οταν την παθουμε, απο που την παθαμε γεμιζοντας παντα αυστηρα απο 1-2πρατηρια που εμπιστευετε ο καθενας.Ειχα αναρτησει παλια εναν οδηγο για πετρελαιοκινητα τον παραθετω παλι εδω...
Einai koino mustiko oti oi etairies pleon anmugneioun to diesel me bio, auto den to apofeugoume paidia alla h gnwmh mou einai oti den einai aparaithta kako auto !px lipainete kalutera h antlia kai ta mpek (palia otan gemizame vazame kai 10raki ladi )twra uparxoun merika triks pou mporoume na kanoume gia na prostateusoume thn antlia petrelaiou mas ...
apo thn 20xronh empeiria mou sta diesel exw diapistwsei oti..
ta shmerina kausima einai polu kalutera kai pio ka8ara apo tis prohgoumenhs 10etias kai se sundiasmo me kapoia pragmatakia pou mporoume na kanoume monoi mas apofeugoume polles zhmies......
1)ean prokeite na agorasoume diesel autokinhto 8a prepei na exoume upopsin oti ta en logw einai gia na paragoun ergo pio polu kai oxi gia askoph xrhsh (h suxnh xrhsh me kruo kinhthra an den prolavenei na zesta8ei dhmiourgrei provlhmata)
2)diesel vazoume apo 1 to polu 2 prathria (etsi wste oti kai na ginei na exoume ka8arh apopsh gia otidhpote sumvei)
3)apo thn stigmh pou gemizoume to rezervouar na kserete oti 8a prepei na katanalw8ei se suntomo xroniko diasthma(ean meinei polu kairo to diesel mesa meta arxizoun provlhmata)
4)otan to gemizoume panta ma panta NOMOS AUTO adeiazoume mexri to telos to diesel sto lampaki kai meta ksanagemizoume panta.(etsi apofeugoume na katakatsoun ston pato tou rezervouar katalupa kai skoupidia kai to rezervouar diathrhte panta ka8aro)PX ean diathroume to rezervouar gemato sunexeia,se va8os xronou ston pato ka8ontai ola ta katalupa (pou exei polla to diesel )kai otan mia fora xreiastei na to adeiasoume tote 8a ta travhksei ola kai 8a pa8oume zhmia sigoura
5)filtro petraileou to xeimwna pio suxna (mhn perimenete na er8ei to service) to kalokairi kai ka8olou na mhn allaxtei den pairazei
6)sunthrhsh antlias den ufistatai giati kanenas sth ellada den gnwrizei (ektos elaxistwn eksairesewn)kanonika h anlia ta mpek kai genika ola ta parelkomena exoun thn idia zwh me ton kinhthra
7)ean diapistwsoume provlhma oi kaluteroi texnikoi gia diesel einai sth 8esalonikh
auta ta liga elpizw na voh8hsa .....kai 8umh8eite ta provlhmata pou vgazoun ta diesel einai mono edw pou8ena allou alla lene sta kteo oti ftaiei h sunthrhsh oxi ta kausima!!!!
8)to filtro mikroswmatidiwn voulownei pio polu apo mh kalh xrhsh tou kinhthra kai oxi apo to petraileo px na douleuei to autokhnhto me xamhles strofes gia megalo xroniko diasthma (taxi mesa sth polh) mia fora thn hmera to ksekapnizoume me thn 2h kai 3 taxuthta se pshles strofes xwris na apokleiw thn kakh kaush tou diesel

antaras
03-02-12, 10:07
pipis82 δοκίμασες και με <<καραβισιο>> στο cdti τελικα shocked2?
Πάντως σε ευχαριστούμε που εγραψες για τις δοκιμές σου
Δεν νομίζω να βρουμε ευκολα αλλο συναδελφο που να τολμήσει να βάλει εν γνώση του μεχρι και ναυτιλιας σε common rail .

a6848
03-02-12, 16:10
5)filtro petraileou to xeimwna pio suxna (mhn perimenete na er8ei to service) to kalokairi kai ka8olou na mhn allaxtei den pairazei
Tωρα στα νεα corsa 1.3 ecoflex εχουν βαλει φιλτρο πετρελαιου με υδατοπαγιδα μαζι με καλωδιο απο κατω για ελεγχο υπαρξης νερου .ΝΑ το αλαζουμε συντομα συμφωνω αλλα η τιμη του ειναι 120 ευρω.παρομοιο δεν εχω βρει παρα μονον στη man χωρισ καλωδιο [wk 8021]

pipis82
03-02-12, 20:11
########### Θεμα 1ον Απαντησεις

@billys&x
Για τα προστιμα εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο, αλλα ειναι ενα ρισκο που το παιρνει ο καθενας απο μονος του αναλογα τον τυπο αυτοκινητου τους δρομους που κινηται κτλ.

Για το θειο...
Δεν το εχω μετρησει, αλλα διαβασα (χρωσταω το λινκ) οτι απο το 09 και μετα το θερμανσης εναρμονιζεται στα περιεχομενα θειου σαν το κινησης.
Η υπαρξη θειου ειναι δικοπο μαχαιρι για τους κινητηρες. Απο την μια εχει λιπαντικες ιδιοτητες για το συστημα τροφοδοσιας.
http://www.chemo.gr/admin/spaw2/uploads/files/PDS/INDUSTRY/FUEL_ADDITIVES/Greek/FUELTREAT-XLS_Gr.pdf
Απο την αλλη εχει διαβρωτικα καταλυπα καυσης ειδικα εαν υπαρχει νερο δημιουργει θειικοι οξυ.
http://iceal.wikidot.com/lipantika
Τα σημερινα πετρελαια κινησης εχουν μεσα βιοντιζελ που ευθυνεται για καταστροφες στον κινητηρα και βουλωμα φιλτρων οπως DPF ( καπου διαβασα για μυνηση τησ mitsubishi συγχωρεστεμε για το λινκ που δν το εχω προχειρο)
Εδω λεει για τα μειονεκτηματα του βιοντιζελ απο το εργαστηριο εφαρμοσμενης θερμοδυναμικης του ΑΠΘ
http://portal.tee.gr/portal/page/por...ziaxristos.pdf

Συμπερασμα θελουμε θειο στο καυσιμο χωρις νερο! Και αλλαζουμε τακτικα λαδια! Και ΔΕΝ θελουμε βιοντιζελ μεχρι και αυτη η τεχνολογια γινει συγχρονη και εναρμονιστουν οι κατασκευαστες με αυτο το καυσιμο.

Το αμαξι μου ειναι EURO 4 και αποσο ξερω ΔΕΝ εχει DPF για αυτο κ δεν με ενδιαφερει να μαζεψει σωματιδια και βγαζει καπνιλα. Ειναι κ ενας λογος που αγορασα μοντελο του 4 και οχι τα καινουργια με 90 αλογα γιατι η τεχνολογια DPF ειναι ακομα σε νεαρο σταδιο και οι εταιριες τρεχουν να εναρμονιστουν με τους κανονες της ΕΕ παρουσιαζοντας αμαξια που πρεπει να ασχολησαι εσυ να τα αυτοκαθαριζεις (!!) οταν σου αναβει λαμπακι (καπου εδω στο φορουμ το διαβασα)

Η χρηση δεξαμενης στο σπιτι σε γλυτωνει απο το να βαλεις νερομενο πετρελαιο και πετρελαιο με μουργα. Κατι που ειναι ανεξαρτητο απο το εαν το πετρελαιο ειναι κινησης η θερμανσης παντου μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε βενζιναδικο.

Δεν μπορεις να με πεισεις οτι οταν τραβας 10 ποντους πανω απο τον πατωμα της δεξαμενης με υδατοπαγιδα+συρματινο φιλτρο+ στην σειρα φιλτρο-τρομπα απο navara (με φιλτρο 5μικρον) οτι βγαινει πετρελαιο πιο βρωμικο απο βενζιναδικου.

Δεν δινω συμβουλες σε κανεναν παραθετω την δικια μου εμπειρια ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ χωρις να θελω να πεισω κανεναν. Απλα αναφερω τι κανω εγω οχι τι εχω ακουσει με οση ειλικρηνια μπορει να κρυβει ενα ποστ σε ενα φορουμ και οση δυσπιστια χρειαζεται καποιος να το διαβασει.

ΠΑΝΤΑ και με ειληκρινια φιλικα billy

#antaras
καραβισιο στο οπελ κανονικα την πρωτη φορα μισο μισο με κινησης (χειμωνας) και την δευτερη ολοκληρο (καλοκαιρι)
μετα το εβαζα ολο στο ΤΑΡΟ γιατι εχει μεγαλυτερη καταναλωση κ με συνεφερε εκει.

@a6848
εχει στην φρατζη + βρεσθενης φιλτρο πετρελαιου μαζι με το O ring της FIAMM (νομιζω η μαρκα) με λιγοτερο απο 20Ε στον καραφλα. Αλλαζεις το φιλτρο μεσα εεε??? (οχι ολη την βαση) ξεβιδωνει απο πανω με καστανια αραχνη σαν αυτη http://tinyurl.com/7gqqvs6. για τα φις της γραμμης πετρελαιου θα χρειαστεις ενα μυτοτιμπιδο με στραβες στριμπιδες προς τα μεσα που εχει σχημα ( ) η με ηλεκτρολογικο κατσαβιδι πατας τις ασφαλειες και τις βγαζεις με τροπο σιγα σιγα. προσοχη θελει δυναμκλειδο οταν το κλεινεις το καπακι στα 3ΝΜ γιατι παραπανω λιωνεις το ορινγ και λιγοτερο χανει η κλοτσα την πλαστικη σπειρα.

########## Θεμα 2ον. Νοθεια σε σχεση με τον ΟΓΚΟ

Α. Η παστιλια διογκωσης / προσθετα

Ερωτηση προς τους επαγγελματιες. Ειδικα των ταξι που εξεταζουν και την λεπτομερια. Υπαρχει μια φυμη οτι κυκλοφορει μια παστιλια που αυξανει τον ογκο του καυσιμου.

Συγκεκριμενα στην περιοχη μου για φορτηγο (μπετονιερα) που κανει συγκεκριμενη διαδρομη ιδια φορτηγα ιδιοι οδηγοι στα φορτηγα επαναλαμβανομενα ενω παλια ηθελε 22L τωρα θελει 26 (ιδιος οδηγος ιδιο οχημα).

Εχετε παρατηρησει το ΒΑΡΟΣ ενος μπετονιου κινησης σε σχεση με περσυ?Πολλοι εκτος απο εμενα το βρήσκουν ελαφρυτερο.

Να σημειωσω οτι τα βενζιναδικα προμηθευονται χερσαια απο ελευσινα-οχι μεσω πλοιου κτλ και οι μαρτυριες αναφερουν ολες τις γνωστες και μη εταιριες.

B. Η ζεστη βενζινη.
Εχει ακουστει για πρατηριο στην Αθηνα οτι βαζει "ζεστη" βενζινη δλδ προθερμενει το καυσιμο πριν περασει απο την αντλια μεγαλωνοντας τον ογκο του

Η μετρηση της ποσοτητας γινεται με τον ΟΓΚΟ και οχι με το ΒΑΡΟΣ και εδω ειναι το προβλημα.

Το πετρελαιο για καθε 1οC διογνωνεται κατα 0,08% Για παραδειγμα το καλοκαιρι απο μια υπογεια δεξαμενη το πρωι η θεμοκρασια ειναι 15οC και την ημερα 40οC δλδ ΔΘ=25οc ΔΛΔ 25*0,08%=2% συνολικη διογωση.
Φανταστειτε να το ζεστανουν παραπανω τι γινεται.

Μπορειτε και εσεις να δειτε εαν σας κοροιδευουν και ποσο απο το "εμπειστο" βενζιναδικο σας.
Αγοραστε ενα λιτρο πετρελαιου. βαλτετο σε εναν ογκομετρικο σωληνα και ζυγιστε το σε μια ζυγαρια ακριβειας στους 20οC πρεπει να ειναι 827gr (χωρις το βαρος του σωληνα :P )στην ελλαδα βαση της http://tinyurl.com/6pxhq3v ΥΠ.ΟΙΚ

Συγγνvμη εαν κουρασα. Καλα χιλιομετρα σε ολους.

a6848
03-02-12, 23:53
Για ολουσ μας που εχουμε φιλτρο pdf ΔΙΑΒΑΣΤΕ http://www.caroto.gr/2011/12/19/diesel-filter-catalytic-emissions/

iliasGTC
04-02-12, 16:54
Χθες μπήκα σε ένα ταξιτζή με ενα mercedes e καινούργιο με 280000χμ.τον ρώτησα από που βάζει πετρέλαιο και μου είπε από όπου να ναι και ότι πρόσφατα του έβγαλαν πρόβλημα τα μπεκ και πλήρωσε 2500 χιλιάρικα.επίσης μου είπε ότι τα πετρέλαια έχουν βιοντίζελ δηλαδή στηνουσία ζωντανούς οργανισμούς οι οποίοι κολάνε πάνω στα μπεκ και τα μαμανε τη μάνα και ότι πρέπει να βάζουμε ενισχυτικά τα οποία διαλύουν αυτούς τους οργανισμούς.εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο τέτοιο καλό ενισχυτικό και κάθε πότε πρέπει να βάζουμε?

capthookb
04-02-12, 22:09
Όχι και ζωντανούς οργανισμούς ρε παιδιά. Είπαμε.....

opcastras
04-02-12, 22:28
diabaste ayto exei endiaferon
http://www.physics4u.gr/energy/biodiesel.html

billys&x
05-02-12, 12:05
ρε μαγκες διαβαστε όλο το τοπικ............

μόνο REDEX καθαριστικό όχι βελτιωτικό δεν χρειάζεται...

2 δόσεων κάντε το μία....6 ευρώ έχει στο σκλαβενίτη που το παίρνω....

για να το υπολογίζεται κάθε αλλαγή λαδιών...5000χλμ....

ή σε ένα ταξίδι μεγάλο που θα κάνετε......αδειάστε το ντεπόζιτο σχεδόν τελείως το ρίχνετε όλο μέσα κ φουλάρετε.....

η γνώμη μου είναι όταν βάζετε redex με τον τρόπο που προανέφερα μην βάζετε v power diesel τσάμπα το βάζετε γιατί κάνουμε καθαρισμό...

μετά όσο συχνά θέλει ο καθένας....το v power

ΥΓ Τα πετρέλαιά μας είναι πολύ καλύτερα από τα παλιά αλλά ακόμα πίσω από τα ευρωπαικά.....

billys&x
05-02-12, 12:13
όσο για τον συνάδελφο που αναφέρατε ας πρόσεχε τα βενζινάδικα....

ακού εκεί έβαζα από που νά ναι....ωραίος επαγγελματίας......

σίγουρα θα ξέχασε να σου αναφέρει ότι έβαζε κόκκινο.....
280000χλμ για μπέκ είναι πολύ νωρίς....
ή έβαζε τελείως μάπα πετρέλαιο και ποτέ redex
ή τίγκα κόκκινο....κ πάλι ποτέ redex.....

σημαντικό ρόλο παίζει κ το πόσο ξεμπουκώνει ο καθένας το αυτοκίνητο του....

πάντα με μέτρο κ σωστή χρήση ....

στα πετρέλαια αυτό είναι το παν.....

ktsif
13-02-12, 12:10
Γεια σας φιλοι μου,
Εγω ειμαι καινουργιος στην πετρελαιοκίνηση. Εχω ένα OPEL CORSA D Ecoflex εδω και 2 μήνες καινούργιο.
Ήδη εχω 7000 χλμ και τα 5000 χλμ τα εχω me VPower diesel. Κανενα προβλημα, o καθαρισμός του DPF ακόμα δε χρειάστηκε (πιθανοτητα γιατι τα ποιο πολλα χλμ γίνονται εκτός πόλης).
Ειναι γεγονός οτι και εγώ βάζω πετρελαιο από 2 συγκεκριμένους βενζινάδες και τυχαινει να είναι SHELL, οπότε βάζω και VPower diesel...
Προς το παρών ειμαι πολυ ευχαριστημένος με την απόδοση και την οικονομια του κινητήρα και με το πετρελαιο που του βάζω.
Κώστας

Φώτης
23-12-12, 23:18
EKANA ALLAGH FILTROU ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ...ΕΒΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ SHELL VPOWER DIESEL...
ΟΛΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ-ΜΟΥΤΖΟΥΡΑ...Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟς ΜΕΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!!!
ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ SHELL...ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΑΝ ΒΡ Ή ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς ΕΤΑΙΡΕΙΑς...
ΞΕΡΕΙς ΚΑΝΕΙς ΠΑΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΥΣΙΜΟ?

capthookb
23-12-12, 23:27
Είχες άλλα προβλήματα στο αυτοκίνητο σχετικά με το καύσιμο, πέραν του φίλτρου;
Όλα τα φίλτρα βρώμικα είναι. Αυτή είναι η δουλειά τους, να κρατάνε τα σωματίδια που είναι μεγαλύτερα από κάποιο μέγεθος και πάνω.
Το δοκιμασμένο καθαρό καύσιμο είτε είναι πετρέλαιο είτε έιναι βενζίνη δεν το κατάλαβα ποτέ. Εγώ από όπου και να έχω βάλει δεν είχα ποτέ πρόβλημα (σε βενζίνη πάντα).
Από τότε που έχω πάρει το astra βάζω σε έναν στην περιοχή μου που έχει τη φθηνότερη βενζίνη στην αγορά (απλή~ 1.599 σήμερα). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε υπερκατανάλωσης ούτε βλαβών. Και έχω 80.000 χωρίς φίλτρο.

Φώτης
23-12-12, 23:29
ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΑΣΠΗ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ......
ΓΙΑΤΙ ΜΙΚΡΟΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΜΠΕΚ/ΦΙΛΤΡΑ ΚΤΛ.
ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ "ΕΘΝΙΚΑ"ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΑΩ....
ΤΕΣΠΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

G.F
23-12-12, 23:57
Πατρα εγώ τελευταία φορά έβαλα στο συνεταιρισμό των ταξιτζήδων....Εκανα 2 γεμισματα με v power και επειτα έβαλα και από κει...με το vpower ο κινητηρας ήταν λίγο πιο αθορυβος ,είχε λίγο καλυτερη απόκριση στο γκάζι και καιγόταν κ πιο γρηγορα από ότι αυτό που χω τώρα...πιστεύω ότι λέει μόνο τις μέρες που το χουν προσφορά

gileravxr
24-12-12, 00:01
EKANA ALLAGH FILTROU ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ...ΕΒΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ SHELL VPOWER DIESEL...
ΟΛΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ-ΜΟΥΤΖΟΥΡΑ...Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟς ΜΕΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!!!
ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ SHELL...ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΑΝ ΒΡ Ή ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς ΕΤΑΙΡΕΙΑς...
ΞΕΡΕΙς ΚΑΝΕΙς ΠΑΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΥΣΙΜΟ?

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?24214-%D0%E5%F4%F1%DD%EB%E1%E9%EF-%EA%E1%E9-%D0%F1%E1%F4%DE%F1%E9%E1&p=469549#post469549

Αλλος ενας παθων!!!!!!! Το ειχα γραψει εδω και ενα μηνα για την γ@μοσελ!!!!!

Φώτης
24-12-12, 00:04
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?24214-%D0%E5%F4%F1%DD%EB%E1%E9%EF-%EA%E1%E9-%D0%F1%E1%F4%DE%F1%E9%E1&p=469549#post469549

Αλλος ενας παθων!!!!!!! Το ειχα γραψει εδω και ενα μηνα για την γ@μοσελ!!!!!

ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΡΕ?ΕΚΟ?

GTC25
24-12-12, 09:53
bp καυσιμα!!!το φωναζω χρονια τωρα!!!:super:

SotosKon
24-12-12, 20:03
το δεύτερο εννοω...

οτι άλλο θες πες μου....Εγω που δουλευω μονιμα V-POWER θα χρειαστει το καθαριστικο καθε 10000 χιλ;

G.F
25-12-12, 00:10
Γιωργο λευκαδα που βαζεις πετρελαιο?

opcastras
25-12-12, 03:02
οτι να ναι παιδες λετε μερικοι

το βιοντιζελ υπαρχει σε ολα τα πετρελαια ανεξαρτητος εταιριας
απο την δικη μου εμπειρια και την επαφη μου με σχεδον ολες τις εταιριες τα ιδια σκ@τα εχουν ολες ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ σηματος
σε καθημερινη βαση (δεν εχω βενζιναδικο δυστηχως)
προτεινετε να ανεβει κι αλλο το ποσοστο του βιο στο 10% τοτε να δειτε γλεντια
μου ειναι λιγο δυσκολο να συνεχίσω την κουβεντα

αλλα καταλαβετε αυτο ολες οταν λεω ολες οι εταιριες εχουν το ιδιο προβλημα με το βιο
δυσκολα περναει αυτη η μουργκα στο ντεπεζιτο απευθειας απο την αντλια
εκτος και αν τυχον εχει καταργησει τα φιλτρα της αντλιας που και παλι δυσκολο μιας και θα φρακαρουν αλλα (πχ ογκομετρητης)

εγω δεν θα αφηνα εαν ειχα πετρελαιου αυτοκινητο με το καυσιμο μεσα πολυ καιρο!
και σιγουρα θα προτειμουσα το v-power diesel

MPAMPIS.1.7D
27-12-12, 00:25
οτι να ναι παιδες λετε μερικοι

το βιοντιζελ υπαρχει σε ολα τα πετρελαια ανεξαρτητος εταιριας
απο την δικη μου εμπειρια και την επαφη μου με σχεδον ολες τις εταιριες τα ιδια σκ@τα εχουν ολες ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ σηματος
σε καθημερινη βαση (δεν εχω βενζιναδικο δυστηχως)
προτεινετε να ανεβει κι αλλο το ποσοστο του βιο στο 10% τοτε να δειτε γλεντια
μου ειναι λιγο δυσκολο να συνεχίσω την κουβεντα

αλλα καταλαβετε αυτο ολες οταν λεω ολες οι εταιριες εχουν το ιδιο προβλημα με το βιο
δυσκολα περναει αυτη η μουργκα στο ντεπεζιτο απευθειας απο την αντλια
εκτος και αν τυχον εχει καταργησει τα φιλτρα της αντλιας που και παλι δυσκολο μιας και θα φρακαρουν αλλα (πχ ογκομετρητης)

εγω δεν θα αφηνα εαν ειχα πετρελαιου αυτοκινητο με το καυσιμο μεσα πολυ καιρο!
και σιγουρα θα προτειμουσα το v-power diesel

+ 100000000 Συμφωνό απόλυτα.

vacross
28-12-12, 19:18
Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα σε ολους. Καμια προταση ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ για καθαριστικο μπεκ πετρελαιου? ( corsa d 1.7 2011 euro5 dpf ).

GTC25
28-12-12, 19:20
Γιωργο λευκαδα που βαζεις πετρελαιο?

bp...απεναντι απο την πυροσβεστικη!!!

vacross
29-12-12, 12:40
Καποιος με diesel που να χει δοκιμασει καθαριστικο μπεκ για να προτεινει?

Giorgos_Koufalia
29-12-12, 13:30
παιδες λογω το οτι μετακινουμε καθε βδομαδα λογω σπουδων κοζανη και κανω 500km/βδομαδα, ρολο δεν παιζει η μαρκα αλλα το βενζιναδικο...
Πχ εβαζα απο shell, revoil, aegean kai bp... Oπου και κατεληξα στην bp, μετα ομως λογω οτι ειδα ενα astra gsi nitro να βαζει απο cyclon στην Ν.Πελλα ειπα να δοκιμασω και εγω!
Αυτο ηταν πολυ καθαρη βενζινη και οικονομια προπαντως!

G.F
29-12-12, 16:34
bp...απεναντι απο την πυροσβεστικη!!!

thanks!

THEMIZ
11-01-13, 18:05
redex καθαριστικο μπεκ...διαβασε στο τοπικ τα post του billy&x για οδηγιες χρησης

geox13
06-02-13, 14:54
Συμπερασματικά:

1. Ανεφοδιασμός από εταιρικό πρατήριο, όπου μειώνονται οι πιθανότητες νοθείας.
2. Ξεμπουκωμα (οδήγηση που και που με υψηλή ταχύτητα στις χαμηλές ταχύτητες, 2α, 3η)
3. Χρήση καθαριστικού ανά 10000 χλμ ή 5000 χλμ το μισό υγρό
4. Το ρεζερβουάρ να καταναλώνεται όσο πιο γρήγορα.

Και ο Θεός βοηθός...

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα τηρώ, αλλά που , μπορώ να βρω redex καθαριστικό ή κάποιο αντίστοιχο και ποιο?

THEMIZ
03-03-13, 15:52
Τα πιο πολλά βενζινάδικα το έχουν..απλά ζήτα ένα καθαριστικό μπεκ πετρελαίου..

SotosKon
15-03-13, 20:24
Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να βρουμε τα εταιρικα βενζιναδικα της BP στην περιοχη μας και απο ποια επωνυμια αντιστοιχη της SHELL(SELECT) τα ξεχωριζουμε;

corsa13
20-03-13, 18:57
νομιζω πως ολα τα bp που παιρνουν πιστωτικη καρτα καυσιμων ειναι "εταιρικα"
εγω παντως οταν ειχα πιστωτικη καρτα για bp εβαζα οπου να'ναι, αρκει να μπορουν να παιρνουν καρτα!

opcastras
20-03-13, 23:29
δεν νομιζω να υπαρχουν εταιρικα πρατηρια bp
(υπαρχουν πρατηρια της εταιριας αλλα ειναι με επινοικιαση σε ιδιωτες)
καρτες bp περνουν και των ιδιωτων πρατηρια

Φώτης
26-03-13, 20:06
9484

μαγκες αυτο ειναι φιλτρο πετελαιου απο 1.3 Astra Ecoflex
Σας φαινεται χαλια?ή οπως Αναμενετο? 60000χμ σερβις

σχεδον αποκλειστικη χρηση VpowerDiesel

Ακουω αποψεις

GTC25
26-03-13, 20:23
δηλαδη,αυτο ειναι φιλτρο 60000Km???
το κρατησες παρα πολυ....νομιζω????
χαλια δεν θα το ελεγα αλλα σιγουρα "ζορισμενο"!!!

Φώτης
27-03-13, 10:46
δηλαδη,αυτο ειναι φιλτρο 60000Km???
το κρατησες παρα πολυ....νομιζω????
χαλια δεν θα το ελεγα αλλα σιγουρα "ζορισμενο"!!!

οχι ειναι φιλτρο 30-60000
Οσον αφορα καυσιμο ΒΡ που λες εβαλα κ εγω 3-4 φορες...δεν εμεινα ικανοποιημενος γτ δεν εβγαζε τα ιδια χιλιομετρα οσο το ShellVpower,
χειροτερη αποκριση και καπως μεγαλύτερη καταναλωση (ομοιως και με της ΕΚΟ).
ΒΡ εδω και πολλα χρονια δεν υπάρχει στην Ελλάδα, μονο το ονομα, και τη διαχειριση των καυσιμων την κανει τα Ελληνικά πετρελαια εχοντας πρακτικα το ιδιο καυσιμο με την ΕΚΟ, ακομα και στο πετρελαιο.
Η Μεγαλη διαφορα ειναι πως τα πετρελαιο ΒΡ εχουν παραπανω θειο (ειχαν εστω εως πριν 12μηνου...)

Το φιλτρο πετρελαιου που βλέπεις δεν ειχε κανενα στερεο υπολλειμα επανω του (λασπη δλδ) και οπως μ ειπε ο μαστορας δεν ηταν κακο για 30000χμ.
Αυτα λεει η δικια μου εμεπειρια...
61000 χιλιομετρα, το 95% σε εθνικη, χωρις κανενα αυτοκαθαρισμο που να εχω καταλαβει (λαμπακια κτλ).....
Αυτα

GTC25
27-03-13, 10:53
σιγουρα ο καθενας μας εχει την δικη του εμπειρια και γνωμη!!
vpower εβαλα μια φορα.....δεν ξαναβαζω ποτε!!!τοτε ειχε γαμηθει τοα αμαξι στους αυτοκαθαρισμους,αυξηθηκε η καταναλωση περι το ενα λιτρο και φυσικα λιγοτερη αυτονομια!!!
να σου πω πως διαθετω οργανο στο αμαξι που βλεπω τους αυτοκαθαρισμους και την θερμοκρασια των καυσαεριων!!!αρα εχω πληρη εικονα για το τι κανει το καθ καυσιμο!!!

Φώτης
27-03-13, 11:02
σιγουρα ο καθενας μας εχει την δικη του εμπειρια και γνωμη!!
vpower εβαλα μια φορα.....δεν ξαναβαζω ποτε!!!τοτε ειχε γαμηθει τοα αμαξι στους αυτοκαθαρισμους,αυξηθηκε η καταναλωση περι το ενα λιτρο και φυσικα λιγοτερη αυτονομια!!!
να σου πω πως διαθετω οργανο στο αμαξι που βλεπω τους αυτοκαθαρισμους και την θερμοκρασια των καυσαεριων!!!αρα εχω πληρη εικονα για το τι κανει το καθ καυσιμο!!!

ναι καταλαβα τι λες.
Πρακτικα αυτα που λεμε σημαινουν πως ειναι θεμα πρατηριου και οχι καυσιμου...
Πού μενεις?

GTC25
27-03-13, 11:10
Ναι,το πιστευω κι εγω πως ειναι θεμα πρατηριουχου κυριως αλλα επιμενω πως οσες φορες ειχα μειωση αποδοσης του κινητηρα δεν ηταν με καυσιμο bp!!!
γενικα,οπου στην ελλαδα εχω βαλει σε bp δεν εχω να θυμηθω κατι κακο!!!με shell ειχα μειωση αποδοσης εκτος απο οταν εβαζα μεσα στο αερδρονιο ΕΛ.ΒΕΛ!!!
ειναι γνωστο πως το 2009 η εκο εξαγορασε ολα τα πρατηρια της bp.....το γνωριζω πολυ καλα αλλα ακομη και τωρα ενω ολες οι αλλες εταιρειες γεμιζουν απο τα ιδια
γεμιστηρια,που σημαινει ιδιο καυσιμο,οι νταλικες της bp πανε σε ξεχωριστα!!!ποιος ξερει?????
παντως ενα ειναι το σιγουρο πως νοθευμενο καυσιμο κατα 99% γινεται στο πρατηριο!!!
Λευκαδα.......;)

Φώτης
27-03-13, 11:18
Ναι,το πιστευω κι εγω πως ειναι θεμα πρατηριουχου κυριως αλλα επιμενω πως οσες φορες ειχα μειωση αποδοσης του κινητηρα δεν ηταν με καυσιμο bp!!!
γενικα,οπου στην ελλαδα εχω βαλει σε bp δεν εχω να θυμηθω κατι κακο!!!με shell ειχα μειωση αποδοσης εκτος απο οταν εβαζα μεσα στο αερδρονιο ΕΛ.ΒΕΛ!!!
ειναι γνωστο πως το 2009 η εκο εξαγορασε ολα τα πρατηρια της bp.....το γνωριζω πολυ καλα αλλα ακομη και τωρα ενω ολες οι αλλες εταιρειες γεμιζουν απο τα ιδια
γεμιστηρια,που σημαινει ιδιο καυσιμο,οι νταλικες της bp πανε σε ξεχωριστα!!!ποιος ξερει?????
παντως ενα ειναι το σιγουρο πως νοθευμενο καυσιμο κατα 99% γινεται στο πρατηριο!!!
Λευκαδα.......;)

Επιβεβαιωνεις περι πρατηριουχου κτλ, εφοσον το εταιρικο της ΣΕΛΛ στοΕλ.Βενιζελ ειχε αξιολογο καυσιμο
Εγω προτιμω εταιρικο (χωρις να σημαινει κατι απαραιτητα αυτο μαλλον)
Στα ΕΚΟ παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος...και σε καταναλωση και σε αποδοση
Τι αμάξι εχεις? 1.7? 1.3?

GTC25
27-03-13, 11:24
Επιβεβαιωνεις περι πρατηριουχου κτλ, εφοσον το εταιρικο της ΣΕΛΛ στοΕλ.Βενιζελ ειχε αξιολογο καυσιμο
Εγω προτιμω εταιρικο (χωρις να σημαινει κατι απαραιτητα αυτο μαλλον)
Στα ΕΚΟ παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος...και σε καταναλωση και σε αποδοση
Τι αμάξι εχεις? 1.7? 1.3?

επιβεβαιωνω αλλα αποδοση κατωτερη της bp...ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο!!!
1.3 ecoflex

Φώτης
27-03-13, 11:49
επιβεβαιωνω αλλα αποδοση κατωτερη της bp...ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο!!!
1.3 ecoflex

ποσο σου καιει εσενα (με μετρηση στην αντλία και οχι απο τον υπολογιστη), κατα μεσο ορο απο γεμισμα σε γεμισμα και με ταξιδι σε 110-120 κμ/ωρα??

GTC25
27-03-13, 11:56
το bc ειναι κολλημενο απο τα πρωτα 2500km στα 4,3l/100km!!
ομως...μεσο ορο σε επαρχιακο δικτυο που το δουλευω ειναι στο 4,6!!
γεμιζω 38 λιτρα πετρελαιο και θα βγαλω 820km!!!αν υπολογισεις τον τυπο 38λιτρα Χ 100 / 820kM=4.6+++

Φώτης
27-03-13, 12:17
το bc ειναι κολλημενο απο τα πρωτα 2500km στα 4,3l/100km!!
ομως...μεσο ορο σε επαρχιακο δικτυο που το δουλευω ειναι στο 4,6!!
γεμιζω 38 λιτρα πετρελαιο και θα βγαλω 820km!!!αν υπολογισεις τον τυπο 38λιτρα Χ 100 / 820kM=4.6+++

οκ δλδ με ταχυτητες 70-80 κμ
εμενα με ταχυτητες 110 μ,ορο ειναι στο 4.9-5.0

GTC25
27-03-13, 12:22
με ταχυτητες 70-100Km και δουλεμα 2000-3000στροφες!!!
πριν ενα μηνα πηγα λευκαδα-αγρινιο με 90 σταθερα και ειχα καταναλωση 3,5l/100:)
στον γυρισμο με 110 ειχα 4,3!!

Aris25beli
27-03-13, 12:30
το σταθερο σε αυτη τη διαδρομη δεν παιζει

GTC25
27-03-13, 12:31
οχι........ρε τι κωλοδρομος ειναι αυτος!!!τι πηγαδια μεσα στον δρομο ειναι αυτα????

Aris25beli
27-03-13, 12:35
χαχαχα!δυστυχως απο τοτε που προκυρηχθηκε η ιονια οδος αυτος ο δρομος εχει αφεθει στην τυχη του.καθε φορα που πηγαινω αγρινιο και θελω να παω προς αμφιλοχια-βονιτσα-λευκαδα ολο λεω να παρω το vectra του πατερα μου γιατι το δικο μου εχει σφιχτα αμορτισερ και καθε φορα λεω αστο και υποφερουμε και εγω και το corsa

GTC25
27-03-13, 12:43
δεν νομιζω στην ελλαδα να υπαρχει αλλο τοσο χαλια-επικινδυνο οδικο δικτυο!!!

Aris25beli
27-03-13, 12:44

και εγω το ιδιο πιστευω

Φώτης
27-03-13, 13:24
με ταχυτητες 70-100Km και δουλεμα 2000-3000στροφες!!!
πριν ενα μηνα πηγα λευκαδα-αγρινιο με 90 σταθερα και ειχα καταναλωση 3,5l/100:)
στον γυρισμο με 110 ειχα 4,3!!

2000 στροφες=100 χμ (5αρι κιβωτιο)
3000 στροφες=130 χμ (5αρι κιβωτιο)
Εμενα γιατι καιει ενα 10% παραπανω? (4.9-5.5 εμενα, 4.6 εσενα)
Με επεισες θα ξαναδοκιμασω ΒΡ

GTC25
27-03-13, 13:32
ποσο αερα εχεις στα λαστιχα???

Φώτης
27-03-13, 13:36
οσο λεει ο κατασκευαστης για τα ecoflex
Εγω δε μετραω τι λεει το κομπιουτερ, αλλα μετραω λιτρα/χιλιομετρα στο πρατηριο

GTC25
27-03-13, 14:28
φωτη,σου ειπα πως το bc δειχνει 4,3 μεση καταναλωση στα 20000km που εχει το αμαξι
εγω ομως αν χρησιμοποιησω τον τυπο καταναλωθεντα χιλιομετρα Χ 100 / χιλιομετρικη αποσταση βλεπω 4,6l/100!!
σε ανοιχτο δρομο αναλογα με την οδηγηση απο 3,5 εως 4,5l/100 με ταχυτητες 90 εως 120km!!!

SotosKon
27-03-13, 14:38

και εγω το ιδιο πιστευω
Παιδες κατεβειτε Κρητη και θα χασετε τον κ@λο σας

SotosKon
27-03-13, 14:42
φωτη,σου ειπα πως το bc δειχνει 4,3 μεση καταναλωση στα 20000km που εχει το αμαξι
εγω ομως αν χρησιμοποιησω τον τυπο καταναλωθεντα χιλιομετρα Χ 100 / χιλιομετρικη αποσταση βλεπω 4,6l/100!!
σε ανοιχτο δρομο αναλογα με την οδηγηση απο 3,5 εως 4,5l/100 με ταχυτητες 90 εως 120km!!!
Παιδια δουλευετε το αμαξι στην 5η με πανω 2000 στροφες μεταξυ 100 και 110,καιει το λιγοτερο που μπορει να καψει.

GTC25
27-03-13, 14:43
ελα,soto!!!
φιλε δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε επηρεασω!!εγω γραφω την δικη μου γνωμη και εμπειρια μονο και μονον σαν μια εξτρα ενημερωση των φιλων του φορουμ!!!
απο εκει και περα ο καθενας μας πραττει οπως αυτος νομιζει σωστα!!!σε καθε περιτωση αν προβεις σε ανεφοδιασμο με bp πετρελαιο θα σου ελεγα να ρωτησεις-ψαξεις για
ενα "σωστο" πρατηριο και ακομη αν αρχικως καταλαβεις πως δεν ειναι αυτο που περιμενεις σε αποδοαση δωσε μια ευκαιρια με εναν δευτερο συνεχομενο ανεφοδιασμο!!!
κατι που θελω να τονισω που για μενα ειναι και το κυριοτερο,ειναι,επειδη διαθετω οπως πολλακις εχω γραψει οργανο ελεγχου των αυτοκαθαρισμων του pdf με χρηση bp πετρελαιου γινονται με πιο αραιη συχνοτητα σε σχεση με αλλης εταιρειας πετρελαιο!!!
μπορει να εχει να κανει με το πρατηριο αλλα εγω αυτο βλεπω κι αυτο λεω!!!

Φώτης
28-03-13, 11:01
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΒΡ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ?

Γιωργος Γαβαλας
06-04-13, 14:30
http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=238303 δειτε μετα το 28 λεπτο της εκπομπης v-power

MPAMPIS.1.7D
07-04-13, 02:37
shell v - power diesel μετά από 30000χλμ κανένα πρόβλημα στο φίλτρο DPF δεν έχει ανάψει κανένα λαμπάκι για να γίνει αναγένηση :super:

vacross
07-04-13, 02:48
:thumb:

Sugarsson
19-04-13, 19:35
Έχω να πω τα εξής: μέχρι τα 55.000χλμ έβαζα κυρίως απο πρατήρια
(ΒP, Silk Oil) στη Λαμία
(BP) στην Αθηνών
(ΕΚΟ) στην Τρίπολη.
Μου "κατούρησε" το μπεκ (έχανε πετρέλαιο δηλαδή) τότε, και στην αντιπροσωπεια Τρίπολης μου είπαν μετά την επισκευή ότι το ΄πιο πιθανό είναι το κακό καύσιμο.
Εκτοτε βάζω μόνο Shell V-Power με την κατανάλωση να είναι σταθερά 4.9 - 5.1 (όσο ήταν πάντα δηλαδή) κυρίως σε εθνική με ταχύτητες 110-130.
Τα τελευταία 3 γεμίσματα έβαλα ξανά ΒΡ, Silk Oil και Jet Oil (όλα Λαμία) για να μετρήσω αν όντως κάποιο είναι οικονομικότερο ή όχι. Το αποτέλεσμα ήδη απο το BP είναι, το αμάξι όταν είναι κρύο (κυρίως απόγευμα μετά τη δουλειά και όχι το πρωί) να κάνει μικροδιακοπές (το αφήνω και 3 λεπτά ρελαντί πριν φύγω) και να τις σταματάει μετά απο δύο λεπτά εν κινήσει. Μετά δουλεύει ρολόι.
Δε βγάζω άκρη. Γνώμη μου να το αδειάσω μέχρι το λαμπάκι να του βάλω ένα REDEX και να το φουλάρω ΜΟΝΟ SHELL -VPOWER πλέον.
Θα ήθελα και τη δική σας γνωμη ειδικότερα όσων έχουν πετρέλαιο.
Ευχαριστώ .

SotosKon
19-04-13, 21:19
Για μενα αν θες να συνεχισεις με SHELL ψαξε και βρες εταιρικο και βαζε απο εκει.

vacross
20-04-13, 00:47
Shell v power εταιρικο.

MPAMPIS.1.7D
25-04-13, 00:05
31000 χλμ βάζω μόνο v - power diesel δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Sugarsson
25-04-13, 20:25
Έχω να πω τα εξής: μέχρι τα 55.000χλμ έβαζα κυρίως απο πρατήρια
(ΒP, Silk Oil) στη Λαμία
(BP) στην Αθηνών
(ΕΚΟ) στην Τρίπολη.
Μου "κατούρησε" το μπεκ (έχανε πετρέλαιο δηλαδή) τότε, και στην αντιπροσωπεια Τρίπολης μου είπαν μετά την επισκευή ότι το ΄πιο πιθανό είναι το κακό καύσιμο.
Εκτοτε βάζω μόνο Shell V-Power με την κατανάλωση να είναι σταθερά 4.9 - 5.1 (όσο ήταν πάντα δηλαδή) κυρίως σε εθνική με ταχύτητες 110-130.
Τα τελευταία 3 γεμίσματα έβαλα ξανά ΒΡ, Silk Oil και Jet Oil (όλα Λαμία) για να μετρήσω αν όντως κάποιο είναι οικονομικότερο ή όχι. Το αποτέλεσμα ήδη απο το BP είναι, το αμάξι όταν είναι κρύο (κυρίως απόγευμα μετά τη δουλειά και όχι το πρωί) να κάνει μικροδιακοπές (το αφήνω και 3 λεπτά ρελαντί πριν φύγω) και να τις σταματάει μετά απο δύο λεπτά εν κινήσει. Μετά δουλεύει ρολόι.
Δε βγάζω άκρη. Γνώμη μου να το αδειάσω μέχρι το λαμπάκι να του βάλω ένα REDEX και να το φουλάρω ΜΟΝΟ SHELL -VPOWER πλέον.
Θα ήθελα και τη δική σας γνωμη ειδικότερα όσων έχουν πετρέλαιο.
Ευχαριστώ .

Όντως το άδειασα, του έβαλα καθαριστικό Wynn's, το φούλαρα με V-Power και τέλος οι μικροδιακοπές. Τελικά έκανε δουλειά το καθαριστικό.

Φώτης
18-06-13, 03:14
ανασκοπηση...
εκανα 10000 με Vpower Diesel k μετα αλλα τοσα με ΒΡ...
εντυπώσεις....
Shell Vpower πιο ζωντανο το μοτερι, καλυτερα τραβηγματα απο χαμηλά πιο στρωτη λειτουργια μοτεριου αλλά ισως ελαφρως περισσοτεροι αυτοκαθαρισμοι DPF και καταναλωση 5.5
ΒΡ πιο οικονομικο σε καταναλωση κατα 8-10% πιο οικονομικο σε ταχυτητες υψηλων στροφων και ισως λιγοτεροι καθαρισμοι φιλτρου αλλα πιο "τραχυς" κινητηρας καταναλωση 5-5.2
Αυτοκινητο ASTRA 1.3 Ecoflex CDTI
Idieς διαδρομες και οδηγος και ιδια χρονικη περιοδος οδηγησης χωρις κλιματισμο

GTC_PELLA
03-07-13, 14:24
Γεια στην παρεα,θα ηθελα να πω και γω τις δικες μου εμπειριες.

Ειμαι κατοχος ενος αστρα gtc 1.3 TDI diesel (2005),το εχω 2 χρονια και κατι και εχω κανει πανω απο 60.000.

Βαζω απο πρατηριο της bp απο 2 συγκεκριμενα και οφειλω να πω πως το αυτ στην αποδοση ,οικονομια ηταν καλα.Περισυ ετυχε να βαλω απο shell για καμποσες φορες αλλα οχι το v-power αλλα το απλο και ηταν πολυ χαλια,κατευθειαν φανηκε στο αυτ,επεσε κατα πολυ η αποδοση του και ανεβηκε η καταναλωση.Εδω και 3 μηνες βαζω σχεδον μονο v-power και το αυτ ειναι καλυτερο απ οσο ηταν,η διαφορα ειναι αισθητη,θα σας πω πως αν οδηγεις 90-100 η καταναλωση ειναι 3,7-4,0, ενω πριν ηταν 4.5-5,ολα αυτα με βαση τον υπολογιστη ταξιδιου.Ανα 3 φορες το χρονο βαζω καθαριστικο για τα μπεκ και επισης απαολυμαντικο για βιοντιζελ.

Ρωτοντας τον υπαλληλο της shell για το v-power μου ειπε πως κατεβασαν το ποσοστο βιοντιζελ απο 7 σε 5% και υπαρχει υγραεριο κατα ποσοστο 1 η 2%.

φιλικα Σακης

MPAMPIS.1.7D
04-07-13, 01:20
Παιδιά ο χρόνος και τα χιλιόμετρα δείξουν. Έγω βάζω από τότε που το πήρα το shell v-power όταν το αυτοκίνητο φτάσει τις 200000χλμ και δεν παρουσιάση κάπιο πρόβλημα (τρομπα - μπεκ) τότε θα πω με σιγουριά ότι το shell είναι καλό πετρέλαιο. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι ταξιτζήδες λένε shell v - power.

Zekk
04-07-13, 16:46
Καλά τα λέει ο Μπάμπης V-power όλα τα ταξί..!
Έχω οικογενειακό φίλο ταξιτζή και μου πρότεινε ακόμα και πρατήριο στην Ξάνθη ώστε να παίρνω έμπιστο πετρέλαιο.
Και για τα Redex που ρώτησα μου είπαν ότι αυτά χρειάζονται όταν βάζεις από οποιοδήποτε μη έμπιστο πρατήριο και μπερδεύεις τις
ποιότητες των πετρελαίων. Στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται γιατί είμαι σταθερός πελάτης συγκεκριμένου πρατηρίου.
Τον άνθρωπο τον εμπιστεύομαι γιατί είναι χρόνια ταξιτζής και έχει εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, τώρα αν κάποιος διαφωνεί... Δεκτή η γνώμη του!

EPIVITOR
04-07-13, 16:49
Πριν λιγο καθαρισα την EGR και το ενα κοματι σωληνωσεων,το επομενο κομματι σαν μπεκιερα που ειναι μεγαλο θα παω αλλη φορα να το καθαρισω και εκεινο, ειπαμε βαζω μονο V-power και εχω τωρα 217.000 αισιος!!!
Θα συνιστουσα ενα προληπτικο καθαρισμα στις EGR σας παιδια πριν δημιουργηθουν προβληματα.
Δεν ξερω αν εχει καθαρισει κανενας αλλος,αλλα μην το συνεχισω και βγουμε εκτος θεματος.

vacross
04-07-13, 16:58
Πρωτη φορα την καθαριζεις?

vacross
04-07-13, 17:00
οκ

GTC25
21-08-13, 13:30
πριν 10 μερες πηγα για πετρελαιο στην bp αλλα εκεινη την στιγμη ειχε ερθει το βυτιο για ανεφοδιασμο και ετσι δεν μπορουσα να βαλω!!στα 300 μετρα πιο κατω υπαρχει shell Πρατηριο το οποιο τον τελευταιο μηνα και για πρωτη φορα στην Λευκαδα ειχε φερει diesel v-power και μαλιστα την μερα που περναγα το ειχε στην ιδια τιμη με το απλο!!!λεω,εδω ειμαστε και βουρ!!
38λιτρα μεσα και φευγω.....δεν ηθελα να γραψω αυτες τις μερες εντυπωσεις αφου ηθελα να κανω καποια χιλιομετρα και μετα!!
εχουμε και λεμε.....αναθεωρω ολα οσα εχω πει για το v-power!!!οπως ειχα γραψει στο παρελθον μια φορα ειχα βαλει στον corsaro και μαλιστα απο εταιρικο πρατηριο και ειχα απογοητευθει!!!με τουτο που εχω μεσα τωρα απλα παραμιλαω απο ικανοποιηση!!!καταπληκτικη αποδοση και μαλιστα την διαφορα την βλεπω με a/c που το δουλευω συνεχεια!!!
ο κινητηρας απλα "κελαηδαει" στον ρυθμο του v-power ενω βλεπω και παρα πολυ καλη καταναλωση,καμια σχεση με την πρωτη φορα που ειχε εκτοξευτει στα υψη!!
οσον αφορα,λοιπον,την αποδοση ειναι το καλυτερο πετρελαιο που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης!!σε καθε περιπτωση δεν εγκαταλειπω την Bp σε καμια περιπτωση απλως θα ξαναδοκιμασω το v-power και βλεπουμε!!!

EPIVITOR
21-08-13, 18:26
Ωχ εχει μερες που με ρωτησες φιλε και τωρα το ειδα...την εχω ξανακαθαρισει την EGR παλιοτερα μια φορα ακομα, αλλα μην επεκταθω μιας και το θεμα ειναι για τα πετρελαια μας...
Τα περισσοτερα εταιρικα νομιζω το v-power μια μερα την βδομαδα το εχουν στην τιμη του απλου πετρελαιου, εγω προσωπικα εχω 3 μπετονια συλονικα που χωρανε 45λιτρα, ενα ρεζερβουαρ ακομα και επειδη ενα γεμισμα δεν μου φτανει τη βδομαδα την μερα του φθηνου τα γεμιζω και εκεινα ωστε να μου φτασουν με χρι την επομενη βδομαδα κ μερα που θα ναι παλι το φθηνο...

EPIVITOR
21-08-13, 18:27
Ωχ εχει μερες που με ρωτησες φιλε και τωρα το ειδα...την εχω ξανακαθαρισει την EGR παλιοτερα μια φορα ακομα, αλλα μην επεκταθω μιας και το θεμα ειναι για τα πετρελαια μας...
Τα περισσοτερα εταιρικα νομιζω το v-power μια μερα την βδομαδα το εχουν στην τιμη του απλου πετρελαιου, εγω προσωπικα εχω 3 μπετονια συλονικα που χωρανε 45λιτρα, ενα ρεζερβουαρ ακομα και επειδη ενα γεμισμα δεν μου φτανει τη βδομαδα την μερα του φθηνου τα γεμιζω και εκεινα ωστε να μου φτασουν με χρι την επομενη βδομαδα κ μερα που θα ναι παλι το φθηνο...

MPAMPIS.1.7D
21-08-13, 22:35
Και γω το ίδιο κάνω παιδιά, αύριο έχει προσφορά, μια φορά τη βδομάδα γίνετε φουλάρισμα και καλά ταξιδάκια.-metalhead-

referravag
29-09-14, 12:52
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία. Το πρωί ή γενικότερα όταν βάζω μπροστά το αυτοκίνητο τα καυσαέρια του έχουν μια αρωματική να το πω(?) μυρωδιά. Δεν μπορώ να προσδιορίσω με τι μοιάζει. Λες και βγάζει άρωμα. Το κάνει με όλα τα πετρέλαια που έχω χρησιμοποιήσει με άλλες εταιρείες σε μικρότερο βαθμό ενώ με άλλες εντονότερα (πιο δυνατή μυρωδιά) και μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας. Ξέρει κανείς να μου πει σε τι οφείλεται και αν είναι φυσιολογικό;

Επίσης μιας και το θέμα άπτεται των διαφορετικών εταιριών diesel, χρησιμοποιεί ή έχει χρησιμοποιήσει κανείς Silk Oil diesel? Φούλαρα το Σάββατο 2η φορά από ένα συγκεκριμένο πρατήριο και οι παρατηρήσεις μου μέχρι τώρα είναι ότι το μοτέρ είναι πιο ήσυχο (εφάμιλλο του BP) απ' ότι με το V-Power (που κάνει πιο έντονο κροτάλισμα), επίσης πιο οικονομικό (0,3l/100km πιο κάτω μέσος όρος) αλλά το V-Power που είχα στο προηγούμενο φουλάρισμα υπερτερούσε σαφώς σε δύναμη και ροπή. Επίσης στο θέμα των αυτοκαθαρισμών του DPF με το Silk Oil φαίνεται να έχει αραιώσει η συχνότητά τους.

SotosKon
29-09-14, 15:20
Ίδια ακριβώς μυρωδιά έχω και εγώ όταν είναι κρύο.Αν μόλις βάλεις μπροστά βγεις έξω το καταλαβαίνεις!

GTC25
29-09-14, 16:05
Ομοιως...

Karaman
29-09-14, 16:10
μυριζουν ετσι γιατι εχουν καταλυτη, οσα diesel ειχα ετσι μυριζανε, θα την χαρακτηριζα την μυρωδια σαν καμενο κερι.
μονο το corsa σκυλοβρωμαει σαν λεβητας πετρελαιου, και εχω την υποψια οτι εχει ξυλωμενα τα σωθηκα στον καταλυτη.

referravag
29-09-14, 17:33
Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet βρήκα ότι το πόσο αρωματικά είναι τα καυσαέρια εξαρτώνται από τους ακόλουθους παράγοντες:

1) Τον δείκτη κετανίου του καυσίμου.
2) Την εξωτερική θερμοκρασία του αέρα.
3) Την θερμοκρασία του κινητήρα.
4) Την θερμοκρασία του καυσίμου.
5) Τον χρονισμό του ψεκασμού.

Δεδομένου ότι όταν ο κινητήρας είναι κρύος παρατηρείται αυτή η μυρωδιά (με ζεστό κινητήρα δεν το έχω παρατηρήσει), το πόσο έντονη είναι αυτή η αρωματική μυρωδιά εξαρτάται πλέον από την ποιότητα του καυσίμου. Τα καύσιμα με χαμηλότερο δείκτη κετανίων έχουν αρκετά μικρότερη αναφλεξιμότητα και αυτό έχει σαν συνέπεια λίγο από το καύσιμο να αποβάλλεται από τους κυλίνδρους ενός κρύου κινητήρα με αποτέλεσμα αυτό το άρωμα. Επίσης ρόλο σε αυτό παίζει και ο καταλύτης που είναι ακόμη κρύος.

Βρήκα και μια εργαστηριακή άσκηση ενός φοιτητή από το Εργαστήριο Τεχνολογίας Καυσίμων & Λιπαντικών της πολυτεχνικής σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ που σε κάποιο σημείο της γράφει τα εξής:

"Ο αριθμός κετανίου του πετρελαίου diesel σχετίζεται άμεσα με το είδος των υδρογονανθράκων του καυσίμου. Μικρότερο αριθμό κετανίου έχουν οι αρωματικοί, αμέσως μεγαλύτερο οι ναφθαινικοί και οι ισοπαραφινικοί, ενώ οι παραφίνες έχουν την καλύτερη ποιότητα ανάφλεξης από όλες τις ομάδες υδρογονανθράκων. Επίσης η αύξηση των ατόμων άνθρακα του μορίου αυξάνει τον αριθμό του κετανίου."

Ολόκληρη η αναφορά της εργασίας εδώ (http://www.chemeng.ntua.gr/courses/fueltech/files/Cetane%20Index.pdf).

Άρα μάλλον όλα αυτά και κυρίως οι 2 προηγούμενες παράγραφοι εξηγούν γιατί παρατηρώ πιο έντονη μυρωδιά στο Silk Oil. Είναι προφανές ότι έχει χαμηλότερο δείκτη κετανίου από τα υπόλοιπα που έχω χρησιμοποιήσει και φαίνεται και στις ρεπρίζ εξάλλου. Αλλά από κατανάλωση είναι πάρα πολύ καλό! Ίσως το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Περίεργο! shocked2dunno1

PetrosKar
29-09-14, 17:39
Και μενα παιδια το πρωι οταν ειναι κρυο μυριζει ελαχιστα πιο εντονα. αλλα απο οτι βλεπω ειναι νορμαλ εμενα δεν με ανησυχησε ποτε αυτο. Εγω παιδια βαζω μονο, και οταν λεμε μονο εννοουμε ΜΟΝO, shell v-power. Στις αρχες που το ειχα παρει εκανα διαφορους πειραματισμους με πετρελαιο απο bp,shell,ελιν και revoil. Στην ελιν εβαλα 2 φορες (μιας και το πρατηριο το ειχε γνωστος και ηξερα οτι φερνει καλο diesel) το καλοκαιρι και παρατηρησα το εξης: Ηταν αρκετα οικονομικο αλλα το αμαξι ηταν σχετικα ψόφιο. Πλεον εχω καταληξει v-power. Εχω κανει πανω απο 40.000km με v-power και εχει αψογη λειτουργια το μοτερ. Επισης η δευτερη εναλλακτικη ειναι revoil. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η revoil εχει το ιδιο πετρελαιο με της shell το v-power μονο που το εχει σε χαμηλοτερη τιμη. Οποτε τι revoil τι shell v-power το ιδιο πραγμα ειναι. Μου το εχουν πει 2 διαφορετικοι πρατηριουχοι οποτε υποθετω ισχυει. Εγω προτεινω V-power με κλειστα ματια και μετα σαν εναλλακτικη το revoil. ονομαζεται diesel extra στην revoil. Αλλα φυσικα μεγαλος παραγοντας ειναι το πρατηριο ετσι... Αν φερνει μουφα πετρελαιο, οτι ονομα και να εχει θα κανει κακο. Οποτε γενικα να προτιματε εκει που πηγαινουν τα ταξι (γνωστη τακτικη) και επαγγελματικα λεωφορεια ή νταλικες κτλ κτλ

referravag
29-09-14, 19:18
Πέτρο κι εμένα το Silk Oil που έχω τώρα μέσα είναι ψόφιο (καμία σχέση με v-power) αλλά πολύ οικονομικό. Αλλά η μυρωδιά όταν βάζεις μπροστά με κρύο κινητήρα είναι για να μαζέψεις την παρέα και να μαστουρώσεις!! Είναι πολύ έντονο το άρωμα σε σχέση με τα άλλα που βάζω! Σαν να έχω αυτοκίνητο από καρτούν που καίει άρωμα! χαχαχαχαχα
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες για τη revoil!! Θα το ψάξω. Αν και 2 πρατήρια revoil εδώ στην ευρύτερη περιοχή που έχω δει μου λένε μακρυά... Είναι αυτό που λες για το θέμα του πρατηριούχου. Άντε να μπουν όλοι στο σύστημα εισροών-εκροών να δούμε τι θα γίνει.

GEO-07
29-09-14, 21:29
Πέτρο κι εμένα το Silk Oil που έχω τώρα μέσα είναι ψόφιο (καμία σχέση με v-power) αλλά πολύ οικονομικό. Αλλά η μυρωδιά όταν βάζεις μπροστά με κρύο κινητήρα είναι για να μαζέψεις την παρέα και να μαστουρώσεις!! Είναι πολύ έντονο το άρωμα σε σχέση με τα άλλα που βάζω! Σαν να έχω αυτοκίνητο από καρτούν που καίει άρωμα! χαχαχαχαχα
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες για τη revoil!! Θα το ψάξω. Αν και 2 πρατήρια revoil εδώ στην ευρύτερη περιοχή που έχω δει μου λένε μακρυά... Είναι αυτό που λες για το θέμα του πρατηριούχου. Άντε να μπουν όλοι στο σύστημα εισροών-εκροών να δούμε τι θα γίνει.

Φιλε εσενα εχω να σου προτεινω ενα μοναδικο πρατηριο μετα ή πριν τα διυλιστηρια, της κορινθου στη παλια, αναλογα απο που ερχεσαι, ειναι της Αvin. Δεν ξερω αν στο προσδιορισα καλα. αα και Shell = Avin

referravag
29-09-14, 22:13
χαχαχα. Δεν το προσδιόρισες καλά αλλά επειδή χρησιμοποιώ τις μισές σχεδόν φορές την παλιά εθνική πηγαίνοντας Αθήνα θα έχω το νου μου. Πριν ή μετά τα διυλιστήρια της Motoroil όπως πηγαίνουμε από Κόρινθο Αθήνα?

Πάτρα που βάζεις εσύ? Εγώ έβαζα στην Shell που είναι μετά την Alpha Bank απέναντι σχεδόν από τον Βασιλόπουλο. Τα πρατήρια στην Πάτρα που είχα μείνει ευχαριστημένος ήταν αυτή η Shell, η BP στον Βασιλόπουλο και η Avin πιο κάτω από το ρεύμα προς Πάτρα (απέναντι έχει ένα ΕΚΟ (είχε ανοίξει πριν 3 χρόνια περίπου)). Πλέον έχω σταματήσει να βάζω στην Κόρινθο όπου μένω. Βάζω κατά κύριο λόγο στο Κιάτο (25χλμ μακρυά). Αν χρειαστεί να βάλω στην Κόρινθο βάζω στην BP στην Πατρών απλό αλλιώς V-Power την μέρα της προσφοράς στη Shell που είναι στην λεωφόρο Αθηνών (νομίζω Λεωφόρος Αθηνών 26) ενώ καλά λόγια ακούω και για την Avin στην Πατρών (έχω να βάλω αρκετό καιρό εκεί - Τζέκος νομίζω λέγεται - μου τον είχε προτείνει παλαιότερα επαγγελματίας οδηγός ταξί και όντως είναι καλός). Το πρώτο μου πρατήριο σε προτίμηση βέβαια είναι η BP ( Γ.Λάμπρου) στο Κιάτο. Για τον συγκεκριμένο όσους έχω ρωτήσει μου λένε τα καλύτερα και ότι είναι ο πιο προβλεπέ... Μάλιστα ο μηχανικός που μου είχε κάνει δωρεάν έλεγχο το καλοκαίρι στην αντιπροσωπεία (κατανιώτης αυτός) μου είπε ότι στον ίδιο βάζει κι αυτός σε 5 αυτοκίνητα του... Πρόσφατα έμαθα ότι η φοβία του συγκεκριμένου πρατηριούχου είναι η υστεροφημία του και γι' αυτό τον λόγο είναι ο πιο προβλεπόμενος. Για να μην παρεξηγηθώ δεν κάνω καμία διαφήμιση. Εξάλλου όπως έγραψα πιο πάνω δεν βάζω μόνο σε αυτόν. Απέναντί του ακριβώς είναι η Silk Oil (Δημητρίου) που έβαλα το Σάββατο και για αυτόν λένε ότι είναι πάρα πολύ έντιμος και πραγματικά και την προηγούμενη φορά που είχα δοκιμάσει από αυτόν αλλά και αυτή αν εξαιρέσουμε την αστεία μυρωδιά όταν είναι κρύος ο κινητήρας είμαι ευχαριστημένος.

Για ακόμη μια φορά για να μην παρεξηγηθώ ότι διαφημίζω συγκεκριμένα πρατήρια της περιοχής, εάν ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο θα φαινόταν και από τον τρόπο που γράφω. Και εκτός αυτού θα ανέφερα 1-2 όχι 6! Όπως είχα γράψει και σε ένα άλλο post αρνητικά σχόλια για κάποιους άλλους που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν έτσι αυτή τη φορά επισημαίνω τους αξιόπιστους σύμφωνα με την εμπειρία μου. Ο λόγος που έγραψα σε ποιους βάζω είναι καθαρά για να διευκολύνω οποιονδήποτε συμφορουμίτη τύχει και βρεθεί στα μέρη μου. Εξάλλου γίνεται και σε άλλα φόρουμ αυτό (να λέει ο καθένας που βάζει).

Και κάτι τελευταίο ένα καλό πρατήριο για εμένα δεν σημαίνει ότι θα είναι καλό και για κάποιον άλλο, όπως και το αντίστροφο! Προφανώς και δεν ταιριάζουν όλα τα καύσιμα σε όλους τους κινητήρες το ίδιο. Τα συγκεκριμένα πρατήρια τα έθιξα με γνώμονα την αξιοπιστία τους.

GEO-07
29-09-14, 23:12
Το πρατηριο ειναι της Αvin Μερμιγκης πρεπει να λεγεται και η περιοχη που βρηκα στο χαρτη ειναι Παλαιό Καλαμάκι, απο κορινθο Αθηνα πριν τη Μotoroil και παλι αν στο ειπα καλα,δεν το ξερω καλα το μερος για σου πω με ακριβεια. Eιναι το μονο εκει κοντα στα διυληστηρια απο οσο ξερω και μου εχουν πει. Στο λεω γιατι δουλευει ενα φιλος μου εκει και εχει ενα απο καλυτερα πετρελαια σταματανε μου λεει ολα τα πουλμαν και οι νταλικες! Τι να σου πω, ο φιλος δουλευει εκει δεν εχει συμφερον να μου πει παπατζες και ουτε παω συχνα για να βαλω απο εκει!
Πατρα εγω βαζω απο ΕΚΟ, Νεο δρομο και Πανεπιστημιου. Παλια εβαζα και Avin εκει που ειπες εσυ, αλλα με του που ανοιξε η ΕΚΟ εβαζα εκει γιατι ειδα διαφορα. Για Βενζινα μιλαω, αλλα και πετρελαιο ετσι ειναι. Βαζω και στου πατερα μου απο εκει πετρελαιο. Και μετα βαζω στο Ριο στη Shell, ακριβος γενικοτερα αλλα δεν πρεπει να κλεβει, οχι οσο οι αλλοι, λογικα πολυ.

referravag
29-09-14, 23:26
Ναι νομίζω κατάλαβα πιο λες. Σε αυτήν την ΕΚΟ που λες έβαζα κι εγώ πετρέλαιο. Αλλά είχα θέμα. Μου είχε τύχει πολλές φορές στην ΝΕΟ προς Κόρινθο στην ανηφόρα μετά την έξοδο για Σελιανίτικα αν θυμάμαι καλά πριν φτάσουμε στην ΣΕΑ που έχει τα πρατήρια της Shell, να μην μπορεί να περάσει τις 3000σαλ το μοτέρ. Ακόμη και όταν κατέβαζα ταχύτητα από 5η σε 4η έκανε το ίδιο. Δεν είχα κάποιο λαμπάκι ή safe mode. Μετά στο ίσιωμα δούλευε πάλι κανονικά. Απ' όταν άλλαξα πρατήριο όμως δεν μου το ξαναέκανε... Περίεργο... :dunno:

GEO-07
29-09-14, 23:44
Καλα ολοι κανουν λαμογιες, αλλοι συνεχομενα και αλλοι οταν μπορεσουν! Δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις, ειδικα με τα πετρελαια. Σκεψου στη δουλεια μου εχω απεναντι πρατηριο και δεν βαζω σε κανενα ι.χ. ή φορτηγο, μονο στα κλαρκ που δε μπορω να τα βγαλω στο δρομο μακρια. Παει η νοθια συννεφο, οποτε δυσκολα επιλεγεις ποια!

referravag
30-09-14, 00:01
Άστα να πάνε... Όπως τα λες είναι φίλε Geo-07. Γίνεται χαμός με τη νοθεία και την κλεψιά στην κυριολεξία δεν ξέρεις ποιον να πρωτο εμπιστευτείς και λογικό αφού δεν γίνονται έλεγχοι στην επαρχία ειδικά άστα... Έχω που ρωτάω γνώμες κυριολεκτικά από τους πάντες για το που να βάζω και ποιοι θεωρούνται αξιόπιστοι στην περιοχή εδώ και αρκετό καιρό για Κόρινθο και για Κιάτο και έχω σχεδόν κατασταλάξει. Θα έχω υπόψην μου και την AVIN που μου είπες να δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Για το πρατήριο της ΕΚΟ στην Πάτρα που λέμε, πραγματικά κι εμένα μου είχε κάνει εντύπωση γιατί πήγαινε ουρά ο κόσμος για να βάλει σε αυτόν, τρένα ολόκληρα. Και εγώ είχα ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έκατσε καλά στην περίπτωσή μου... Όπως το είπες. Δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.

PetrosKar
30-09-14, 00:19
Άστα να πάνε... Όπως τα λες είναι φίλε Geo-07. Γίνεται χαμός με τη νοθεία και την κλεψιά στην κυριολεξία δεν ξέρεις ποιον να πρωτο εμπιστευτείς και λογικό αφού δεν γίνονται έλεγχοι στην επαρχία ειδικά άστα... Έχω που ρωτάω γνώμες κυριολεκτικά από τους πάντες για το που να βάζω και ποιοι θεωρούνται αξιόπιστοι στην περιοχή εδώ και αρκετό καιρό για Κόρινθο και για Κιάτο και έχω σχεδόν κατασταλάξει. Θα έχω υπόψην μου και την AVIN που μου είπες να δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Για το πρατήριο της ΕΚΟ στην Πάτρα που λέμε, πραγματικά κι εμένα μου είχε κάνει εντύπωση γιατί πήγαινε ουρά ο κόσμος για να βάλει σε αυτόν, τρένα ολόκληρα. Και εγώ είχα ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έκατσε καλά στην περίπτωσή μου... Όπως το είπες. Δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.

Φίλε μου για να σε βοηθήσω λίγο έχω έναν αδελφικό μου φίλο που δουλεύει σε πρατήριο ΕΚΟ στον Πύργο Ηλείας. Η εταιρεία δηλώνει ότι με το πετρέλαιο της βγάζεις πιο πολλά χιλιόμετρα αλλά δεν έχεις πολύ καλές επιδόσεις. Το δηλώνει δηλαδή. Και αυτό γίνεται επειδή σαν κρατική εταιρεία προσαρμόζει τα καύσιμα της στις ανάγκες της αγοράς! Κρίση στην Ελλάδα άρα την συμφέρει να έχει πετρέλαιο που θα βγάζει πιο πολλά χιλιόμετρα στους Έλληνες καταναλωτές... Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι το πετρέλαιο της και τι συνέπειες έχει στον κινητήρα. Επίσης γίνονται πολλές έφοδοι για έλεγχο στα πρατήρια της. Έχω τύχει σε πάρα πολλούς μιας και το καλοκαίρι ήμουν συνέχεια στο πρατήριο μαζί με τον φίλο μου και είδα τα πράγματα από κοντά. Εγώ προσωπικά βάζω στην shell απέναντι από τα Jumbo-Βασιλόπουλος. Πολύ ευχαριστημένος. Όπως επίσης έχω γνωρίσει 2 παιδιά που δουλεύουν μέσα και τους έχω ξεκαθαρίσει ότι βάζω μόνο στο συγκεκριμένο πρατήριο οπότε αν ποτέ βγάλει το corsaκι πρόβλημα λόγω πετρελαίου ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ θα πέσει σπίρτο αναμμένο στο πρατήριο wow1

referravag
30-09-14, 00:59
Κι εγώ στην ίδια Shell έβαζα Πέτρο όσο ήμουν Πάτρα ;). Και βενζίνη πιο παλιά σε προηγούμενο αυτοκίνητο. Μάλιστα άλλαζα και τα λάδια μου εκεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα. :D

pro8
30-09-14, 10:15
opel corsa d cdti με αναμμένο λαμπάκι ποσα χιλιόμετρα κάνει?
Kανενα 2μηνο το γυρισα σε crystal diesel
http://www.elin.gr/el/dieselcrystal.html

pro8
30-09-14, 10:17
opel corsa d cdti με αναμμένο λαμπάκι ποσα χιλιόμετρα κάνει?
Kανενα 2μηνο το γυρισα σε crystal diesel
http://www.elin.gr/el/dieselcrystal.html
http://www.elin.gr/images/stories/pdf/Crystal/leaflet.pdf

vacross
30-09-14, 18:20
100χλμ.

PetrosKar
30-09-14, 18:27
100χλμ.

Με το δικο μου (1,3lt + 15 ζαντες) 117 χρησιμοποιώντας πετρελαιο ελιν και κλειδωμενο στα 90km/h.

vacross
30-09-14, 18:44
100χλμ, ζαντες 17' με v-power, χωρις cc σε επαρχιακη διαδρομή. Μια χαρα!

PetrosKar
30-09-14, 18:45
άρχοντας. τωρα πλεον εχω και εγω 17αρες. Πολυ μικρη διαφορα στην καταναλωση ;)

GTC25
30-09-14, 22:19
Οχι και μικρη.....μην λεμε οτι θελουμε!

PetrosKar
01-10-14, 00:19
Οχι και μικρη.....μην λεμε οτι θελουμε!

Οπως τα εχω υπολογισει φιλε GTC25, με το δικο μου στυλ οδηγησης (αρκετα οικονομικο μιας και ειμαι φοιτητης) το αυτοκινητο εχει αυξησει καταναλωση κατα 0,6 με 0,8 max. Προσωπικα την θεωρω πολυ μικρη...

referravag
01-10-14, 00:29
0,8l/100km πιο πάνω δεν είναι μικρή αύξηση... εάν υποθέσουμε ότι έχεις μέση κατανάλωση 4l/100km (στην αισιόδοξη περίπτωση) τότε ξαφνικά πας στο 4,8l/100km. Είναι μια αύξηση 20% στην κατανάλωση. Δεν την λες καθόλου αμελητέα. ;)

PetrosKar
01-10-14, 00:33
0,8l/100km πιο πάνω δεν είναι μικρή αύξηση... εάν υποθέσουμε ότι έχεις μέση κατανάλωση 4l/100km (στην αισιόδοξη περίπτωση) τότε ξαφνικά πας στο 4,8l/100km. Είναι μια αύξηση 20% στην κατανάλωση. Δεν την λες καθόλου αμελητέα. ;)

Με τις 15αρες παιδια επαιζα 3,6 με 4 max! αλλα πολυ σπανια! γιαυτο ισως να μου φαινεται μικρη η διαφορα. Τελος παντων, σαν ποσοστο φαινεται αρκετο αλλα στον δρομο και στα γεμισματα ειναι λιγο. Παντα με αρκετα οικονομικη οδηγηση χωρις ανοιγματα και βλακειες

referravag
01-10-14, 00:47
thumbs1

Φώτης
01-10-14, 02:10
ρε παιδες τελευταια ειδα μια αρκετα σοβαρη υποβαθμιση στην αποδοση του VPOWER diesel
και ξαναγυρισα σε ΒΡ.....καλυτερη αποδοση με το ΒΡ

εδω κ 1-2 μηνες
Σχόλια??

referravag
01-10-14, 02:15
Μια χαρά είναι το V-Power εδώ στην Κόρινθο που βάζω όταν το πετυχαίνω σε προσφορά και έχει διαφορά από το απλό... Δοκίμασε σε άλλο πρατήριο. Μου έχει τύχει κι εμένα να μην έχει διαφορά λες και το ανακατεύουν με το απλό τους. Οπότε δοκίμασε σε άλλη Shell. Το BP που λες από την άλλη, προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο diesel εφάμιλο του V-Power σε επιδόσεις με μιρκότερη κατανάλωση όμως και μικρότερο κροτάλισμα του μοτέρ.

Φώτης
01-10-14, 02:17
οποτε γιατι να κολλαμε στο vpower?
KAI to Superdiesel της ΒΡ ειναι καλό
Δοκιμασε κανενας το Ultimate diesel?

referravag
01-10-14, 02:55
Ακριβώς! Το Superdiesel της BP είναι πάρα πολύ καλό και πολύ καθαρό καύσιμο αρκεί να είναι τίμιος και αυτός που το πουλάει... Ultimate δυστυχώς εδώ δεν λένε να το φέρουν. Έχει μόνο ένα πρατήριο στον Ισθμό πριν την έξοδο για Αθήνα αλλά είναι ακριβός και έχει και άλλος ένας στον ΣΕΑ του Βέλου αλλά εκεί δεν πατάω (προτιμώ να μείνω). :D Από δοκιμές πάντως και μερικά test στο youtube που έχω δει είναι ακριβώς ίδιο στην απόδοση με το V-Power.

Σε ότι αφορά άλλες εταιρίες, δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω στον συνεταιρισμό των λεωφοριατζήδων που έχουν Ελλίν για να δοκίμαζα το Crystal Clear, αλλά λογικά δεν γίνεται. Επίσης για revoil που προτείνει ο φίλος Πέτρος 2 πρατήρια έχω δει να είναι revoil προς την περιοχή του Κιάτου αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. ETEKA δεν έχω βάλει ποτέ και δεν μου πάει με τίποτα να βάλω απ' όταν έγινε το σκάνδαλο. Βενζίνη ναι να βάλω και στέλνω τον πατέρα μου να βάζει σε έναν ο οποίος είναι και ο φθηνότερος της Κορινθίας ίσως αλλά πετρέλαιο όχι. Το φοβάμαι. Και το αστείο είναι ότι το έχει επίσης πιο φθηνά απ' όλους γύρω στο 1,26. Βενζίνη πάντως ο συγκεκριμένος φαίνεται να μην κλέβει ενώ το καίει και καλά όπως θα το περίμενες. ΕΚΟ έβαζα στην Πάτρα όταν ήταν καινούριο το Astra αλλά δεν είχα μείνει ευχαριστημένος γιατί είχα ένα θέμα στα ταξίδια (το έχω αναφέρει προηγουμένως) και τέλος Aegean δεν έχω δοκιμάσει πετρέλαιο όπως και JetOil και Cyclon. Σίγουρα έχω ξεχάσει εταιρίες αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. ΑΠ εννοείται ποτέ δεν έχω βάλει.

PetrosKar
01-10-14, 18:09
Ολη η συζητηση εξελίσσεται γυρω απο το δεδομενο οτι ο πρατηριουχος ειναι εντιμος! Χαχαχα! Μην το ξεχναμε παιδια, οποτε λογικο ειναι οπως ο φιλος Φώτης να εχουν καποιες γνωμες διαφορετικες απο τους αλλους οσον αφορα τον ιδιο τυπο πρατηριου. Αλλα κατα γενικη ομολογια ναι, BP και V-Power ειναι τα πιο προτιμητέα

elaspre
02-10-14, 13:35
Να πω και εγω την μικρη εμπειρια που εχω αλλα μονο για τις δυο εταιριες(shell και bp).
Το αυτοκινητο το εχω 2,5 χρονια και βαζω πετρελαιο μονο απο 2 πρατηρια εταιρικα της shell(ενα στον πειραια και ενα στην πρεβεζα) και 9 στις 10 φορες βαζω το v power.
Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τα καυσιμα,οι αυτοκαθαρισμοι περιπου ανα 800 χιλιομετρα και για 5 λεπτα μονο και επισης δεν μου εχει αναψει ποτε καποιο λαμπακι και το καταλαβαινω με την αυξηση της καταναλωσης!εχω ηδη 41000 χιλιομετρα αποκλειστικα σε ταξιδια πειραιας-πρεβεζα και αντε να εχω κανει απο αυτα τα 1000 σε πολη!
Πριν δυο βδομαδες δοκιμασα το ultimate diesel της bp!το αποτελεσμα με εντυπωσιασε,για την ιδια ποσοτητα καυσιμου εκανα 80κμ παραπανω χιλιομετρα(τα πρωτα 80 επαρχιακα και σε πολυ χαλαρους ρυθμους και επειτα αλλα 385 απο πρεβεζα στον πειραια)!
Την κυριακη θα επιστρεψω πρεβεζα,οποτε φουλαρα ξανα απο bp να δω τι παιζει!
Τρελη διαφορα στην αυτονομια με το ultimate diesel,δεν κρατησα φωτογραφια το οποιο θα κανω την κυριακη και επανερχομαι!

SotosKon
03-10-14, 15:52
ρε παιδες τελευταια ειδα μια αρκετα σοβαρη υποβαθμιση στην αποδοση του VPOWER diesel
και ξαναγυρισα σε ΒΡ.....καλυτερη αποδοση με το ΒΡ

εδω κ 1-2 μηνες
Σχόλια??
Σωστα.Το εχω παρατηρησει και εγω.Κατι δεν μου πολυαρεσει τελευταια (χωρις να εχω αλλαξει βενζιναδικο).Εδω και καποιους μηνες το αμαξι ανεξαρτητως δουλεματος και αν δεν εχεις χρησιμοποιησει καθαριστικο για το DPF τα ανωτερα χιλιομετρα που θα κανει απο καθαρισμο σε καθαρισμο ειναι 300.Δεν ξερω αν επηρεαζουν επιπλεον ακομα οι θερμοκρασιες (26-27 βαθμοι).Επιπλεον προχτες που γεμισα εβαλα και 250ml προσθετο βιοντιζελ της Liqui.Με κοιταει ο υπαλληλος και μου λεει οτι δεν χρειαζεται γιατι το V Power δεν εχει βιοντιζελ.Τον κοιταω και του λεω οτι αυτο αποκλειεται και οτι ισως να εχει λιγοτερο απο το απλο πετρελαιο.Μου απανταει οτι στο κουτι που βρισκεται η αντλια υπαρχει καποιο φιλτρο και οσον αφορα τα πετρελαια δεν εχει χρειαστει να το καθαρισουν εκτος απο το απλο πετρελαιο.Τελικα υπαρχει κατι σιγουρο για το ποιο πετρελαιο (της shell τουλαχιστον) εχει μεσα και σε τι ποσοστο;

GTC25
03-10-14, 16:19
Χρονια τωρα "φωναζω"....bp.

referravag
03-10-14, 16:34
Σωτήρη δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε την ακριβή σύνθεση καμίας εταιρείας... Εγώ έστειλα mail στην Silk Oil μιας και φούλαρα σε πρατήριό της την τελευταία φορά για να μου πει τι αριθμό κετανίου έχει το Diesel της (μιας και μου φάνηκε λίγο ψόφιο) και ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση. Το σίγουρο είναι ότι και το V-Power περιέχει σε ένα ποσοστό βιοντίζελ... Μπορεί σε μικρότερο βαθμό μπορεί και στον ίδιο. Μην τρελαίνεσαι για το βιοντίζελ. Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Αυτό που σου είπε για τα πρόσθετα που έχει μέσα το V-Power όντως δεν ισχύει κι εγώ την έχω ακούσει αυτήν την καραμέλα τόσες φορές. Σύμφωνοι βρε βενζινά μου ναι έχει πρόσθετα, αλλά τι δουλειά κάνουν; Εξήγησέ του ότι ρίχνεις ένα ειδικό πρόσθετο για ένα συγκεκριμένο εξάρτημα του αυτοκινήτου... Όλα τα diesel έχουν πρόσθετα πες του άμα το πάμε έτσι. Και της Avin και της Revoil και της BP και της EKO και της Ελλίν και πάει λέγοντας.

Αυτοκαθαρισμό σου κάνει κάθε 300χλμ μόνο; Αν θυμάμαι καλά δεν έχεις κάποιο tunning chip... Εμένα τελευταία φορά που είχα V-Power μου είχε κάνει στα 150χλμ (με racechip). Δεν ξέρω πιο πρόσθετο χρησιμοποιείς για το DPF. Αν χρησιμοποιείς αυτό (http://www.autopartscenter.gr/?action=productDetails&pcat_id=28&productID=158) ναι μεν κάνει δουλειά αλλά αν είναι σαν το αντίστοιχο της Tunap ή της JLM και δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο, τότε περιέχει κάποια μεταλλικά στοιχεία τα οποία επικάθονται στο DPF και βοηθούν ώστε η αιθάλη να καίγεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία 400-450 βαθμούς κελσίου αντί για 600-650. Δεν ξέρω όμως πόσο καλό είναι αυτό για το DPF με την έννοια ότι αυτά τα μεταλλικά στοιχεία μπορεί να φράζουν με τον καιρό τους πόρους του DPF...

Εγώ χρησιμοποιώ ένα άλλο πρόσθετο για το DPF της Liqui Moly. Είναι αυτό (http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=productDetails&pcat_id=26&productID=96). Να σου αναφέρω χαρακτηριστικά ότι ενώ πλέον με το racechip το αυτοκίνητο συνηθίζει να κάνει αυτοκαθαρισμό κάθε 200χλμ περίπου στο τελευταίο γέμισμα που το έριξα στο Silk Oil Diesel σε πληροφορώ ότι μου έκανε πρώτο αυτοκαθαρισμό μετά από 400χλμ!! Όπως ισχυρίζεται και το συγκεκριμένο προϊόν βοηθάει στην ταχύτερη οξείδωση της αιθάλης με αποτέλεσμα την μείωση της κάπνας μέχρι και πάνω από 50%. Στην δική μου περίπτωση φαίνεται να δουλεύει και το αντιλαμβάνεται και το αυτοκίνητο.

Το θέμα όταν πρόκειται για το DPF είναι η πρόληψη. Θεωρώ ότι για να το προλάβεις και να το διευκολύνεις πρέπει απλά να βρεις την πηγή του θέματος και να κάνεις κάτι γι' αυτό. Η πηγή του θέματος είναι η κάπνα-αιθάλη. Οπότε μειώνοντας την παραγωγή της μειώνεις αυτόματα και την συχνότητα των αυτοκαθαρισμών και βοηθάς το DPF καλύτερα. Σίγουρα κάνει δουλειά και το άλλο πρόσθετο αλλά πιστεύω σαν φιλοσοφία αλλά και σαν ασφάλεια για το DPF είναι πιο καλό το Diesel Smoke Stop. Αν το δοκιμάσεις να ξέρεις ότι θα χρειαστείς λίγο μεγαλύτερη ποσότητα από 1 μπουκαλάκι μιας και έχεις 56άρι ρεζερβουάρ καθώς 1 μπουκαλάκι επαρκεί για έως και 50 λίτρα. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιείς και σε κάθε γέμισμα σου σε αντίθεση με το πρώτο που θέλει κάθε 2000χλμ.

--edit--
Σωτήρη δοκίμασε μερικά φουλαρίσματα με BP και Diesel Smoke Stop και κάνε του μερικά ανοίγματα στην εθνική μεταξύ 3000-3500σαλ για κανά 20λεπτο. ;)

referravag
03-10-14, 16:37
Χρονια τωρα "φωναζω"....bp.

Εγώ πάντως που σε άκουσα πριν μερικούς μήνες και άλλαξα σε BP είμαι πολύ ευχαριστημένος! Είναι Νο1 για εμένα. thumbs1

SotosKon
03-10-14, 19:07
Σημερα μου εκανε καθαρισμο με γραμμενα 290 χιλιομετρα.Στον προηγουμενο καθαρισμο ειχα κανει αυτο που λες,110 χιλιομετρα ταχυτητα με 4η κοντα στις 3000 στροφες και περιμενα οτι θα αργουσε λιγο παραπανω ο επομενος...Βεβαια εχω σιγουρα 2 ντεποζιτα αν οχι παραπανω ,δεν θυμαμαι, να χρησιμοποιησω το πρωτο καθαριστικο απο αυτα που εβαλες.Οταν το χρησιμοποιω εχω τα 500 χιλιομετρα ανετα μεταξυ των καθαρισμων.

SotosKon
03-10-14, 19:13
Σκεφτομαι να δω και της Protec, αλλα δεν ξερω ποιο να βαλω και αν θα κανουν παραπλησια δουλεια με αυτο που βαζω...Αν ειναι ετσι δεν εχει νοημα.

referravag
03-10-14, 19:31
Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ μέχρι πριν βάλω το racechip στα 55.500χλμ έβαζα σχεδόν αποκλειστικά V-Power και μου έκανε κάθε 800χλμ χωρίς να χρησιμοποιώ πρόσθετο... Μήπως να δοκίμαζες κάποιο άλλο πρατήριο;

SotosKon
03-10-14, 20:54
Το βενζιναδικο ειναι καινουριο εταιρικο,απο τα τελευταια κατασκευασμενα στην πολη οπως και ο εξοπλισμος του,απο αντλιες μεχρι δεξαμενες και βαζω σχεδον απο την αρχη που πηρα το αμαξι.Επισης τα εταιρικα στην πολη βαζουν απο το ιδιο βυτιο που ερχεται απο την Αθηνα.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι με το καυσιμο πριν καν φτασει εδω.Το BP θα το ηθελα να το δοκιμασω αλλα δεν ξερω απο που να ρισκαρω να βαλω.

nickboul
03-10-14, 22:05
Εχετε να προτεινετε δοκιμασμενα πρατηρια στην Αθηνα; Απο Ν.Φιλαδελφεια, Μεταμορφωση, Κηφισια;

referravag
04-10-14, 01:35
Το βενζιναδικο ειναι καινουριο εταιρικο,απο τα τελευταια κατασκευασμενα στην πολη οπως και ο εξοπλισμος του,απο αντλιες μεχρι δεξαμενες και βαζω σχεδον απο την αρχη που πηρα το αμαξι.Επισης τα εταιρικα στην πολη βαζουν απο το ιδιο βυτιο που ερχεται απο την Αθηνα.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι με το καυσιμο πριν καν φτασει εδω.Το BP θα το ηθελα να το δοκιμασω αλλα δεν ξερω απο που να ρισκαρω να βαλω.

Σωτήρη δεν έχει να λέει με το αν είναι καινούριο το πρατήριο... Κι εγώ που έβαζα σε ΕΚΟ καινούρια στην Πάτρα με καινούρια τα πάντα από αντλίες, δεξαμενές μέχρι και το υπόλοιπο κτίριο είχα θέμα με το diesel του και από όταν άλλαξα δεν μου το έχει ξανά κάνει το αυτοκίνητο... Θυμάμαι μάλιστα που εξηγούσα στον βενζινά τότε ότι έχω το τάδε θέμα με το πετρέλαιό του και μου είχε κάνει και διάγνωση και μου είχε πει τι έφταιγε ακριβώς... Μου είχε πει να πάω να τσεκάρω τον αισθητήρα λ γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα... Ότι του φανεί...

Όλο και κάποιος τίμιος θα υπάρχει με BP στην περιοχή σου. Τώρα έτσι κι αλλιώς μέχρι τα μέσα του μήνα θα πρέπει όλοι αναγκαστικά να έχουν σύστημα εισροών-εκροών. Για να δούμε μπας και στρώσει η κατάσταση. Εγώ πάντως τελείωσα με τις δοκιμές. Καλό και οικονομικό το Silk Oil που έχω τώρα (έχω κάψει μισό ρεζερβουάρ και είμαι στα 4,3l/100km) αλλά σαν το BP δεν είναι κανένα. Ίσως το Avin να το πλησιάζει κάπως το BP. Θυμάμαι όσες φορές είχα βάλει πιο παλιά δεν είχα κάποιο θέμα. Μακράν χειρότερο της ελληνικής αγοράς θεωρώ το απλό της Shell... Απλά ψόφιο και κατανάλωση μεγαλύτερη με διαφορά από όλα τα υπόλοιπα.

opcastras
04-10-14, 10:34
Bp = eko, shell = avin οι υπολοιπες ακολουθουν

referravag
04-10-14, 13:14
To απλό της Shell σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιο με το απλό της Avin. Και αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για ΕΚΟ,BP. Οι ισότητες που γράφεις ισχύουν όσον αφορά το ιδιοκτησιακό καθεστώς των εταιρειών και μόνο. 'Oσον αφορά το (απλό) diesel που έχει κάθε εταιρεία ισχύουν οι εξής ανισότητες σχετικά με την απόδοση του καυσίμου: BP > EKO , Shell < Avin.

Ενώ συνολικά θεωρώ ότι ισχύει το ακόλουθο: Shell < ΕΚΟ < Avin <= BP.

opcastras
05-10-14, 05:23
Γνωριζεις κατι γιαυτο που λες; ναι οσο αφορα το ιδιοκτησιακο οσο για την διαφορα το
των καυσιμων ποια ειναι και απο που το βγαζεις το συμπερασμα αυτο;τι ειναι αυτο που το κανει διαφορετικο απο το ενα απο το αλλο;

referravag
05-10-14, 10:25
Καλημέρα. Η διαφορά φαίνεται στο αυτοκίνητο στον δρόμο και η ανισότητα της απόδοσης προκύπτει καθαρά από την προσωπική μου εμπειρία τα τελευταία 3+ χρόνια που οδηγώ diesel. :) Δεν έχω πάει ποτέ δείγματα για χημική ανάλυση αν και σε κάποια φάση το σκεφτόμουν. Δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει αλλά στο παρόν θέμα όλοι οι συμφορουμίτες μιλάμε βάσει προσωπικής εμπειρίας. Εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω σε αυτό που έγραψες αρχικά για να τεκμηριώσεις την αρχική σου θέση ή απλά γράφεις μόνο για να με αμφισβητήσεις;

opcastras
05-10-14, 12:11
Βασικα ναι ειναι η δουλεια μου αυτη και εχει να κανει με ολες τις εταιριες
Πολυ καλα κανεις και αναφερεις οτι ειναι προσωπικη σου! άποψη πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητα και η σωστη!
Δυστηχως δεν μπορω να επεκταθώ περισσότερο με αναλύσεις καταλαβαίνεις πιστευω!
Και πίστεψε με σίγουρα δεν προσπάθησα να σε αμφισβητήσω αλλα μου απάντησες αυτο ακριβως που ήθελα να δω
Καλη συνεχεια

referravag
05-10-14, 15:48
Συμφορουμίτη επέτρεψέ μου αλλά για τον A13DTE τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα σύμφωνούμε πάνω κάτω για τα καύσιμα και οι περισσότεροι κλείνουμε προς τα ίδια καύσιμα. Ακόμη η σειρά που αναφέρω ισχύει για το δικό μου αυτοκίνητο που έχει τον κινητήρα που αναφέρω. Για το αγροτικό που έχει ο θείος μου τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά. Επιπλέον δεν έχει αναφέρει κανείς ΕΚΟ ή BP γιατί είναι το ίδιο. BP φωνάζουμε μόνο! Επίσης αν διαβάσεις καλά πιο πάνω ο φίλος Πέτρος λέει ότι ξέρει από φίλο του που είναι στην ΕΚΟ (και οι ίδιοι το υποστηρίζουν) ότι το diesel τους δεν είναι είναι σχεδιασμένο για επιδόσεις αλλά για οικονομία. Νομίζω μπορούμε να αντιληφθούμε όλοι εδώ μέσα ποιο καύσιμο είναι δυνατότερο από ποιο όταν οδηγούμε το αυτοκίνητο. Όπως και τα παιδιά πιο πάνω που βάζουν V-Power και έχουν αντιληφθεί μια πτώση της ποιότητάς του τον τελευταίο καιρό. Εσύ έρχεσαι με μηδενικά επιχειρήματα να μας πεις ότι εμείς "στραβά αρμενίζουμε" και μετά μας λες έμμεσα ότι η δουλειά σου είναι τέτοια που ξέρεις για όλες τις εταιρείες τι συμβαίνει αλλά στο τέλος δεν μας λες τίποτα αποχωρόντας από την συζήτηση... Μήπως δουλευόμαστε? Αν έχεις να πεις κάτι ξεκάθαρα γιατί δεν το λες? Τους συμφορουμίτες θα βοηθήσεις.

SotosKon
05-10-14, 18:17
Πολυ καλα κανεις και αναφερεις οτι ειναι προσωπικη σου! άποψη πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητα και η σωστη!
Και πίστεψε με σίγουρα δεν προσπάθησα να σε αμφισβητήσω αλλα μου απάντησες αυτο ακριβως που ήθελα να δω
Καλη συνεχειαΑφου δεν μπορεις δημοσια κανε το με πμ να καταλαβουμε και εμεις τι γινεται και να πραξουμε αναλογως... για την τσεπη μας και μονο.

PetrosKar
05-10-14, 20:50
Αυτο για την ΕΚΟ που ειχα πει ισχυει. Το diesel τους ειναι σχεδιασμενο αποκλειστικα για οικονομια και οχι για επιδοσεις. Μην ξεχναμε οτι η ΕΚΟ ειναι κρατικη αρα προσαρμοζεται στις αναγκες της χωρας μας πρωτη απο ολες. Γιαυτο και τα πρατηρια ΕΚΟ (τουλαχιστον οσα εχω δει) σφύζουν απο χρηστες dieselοκινητων οχηματων. Λογω της αυτονομιας που εχουν. Απο εκει και περα ολοι κλεινουμε σε V-Power ή BP χωρις αυτο να σημαινει οτι στο μελλον δεν μπορει καποια αλλη εταιρεια να βγαλει καλυτερο καυσιμο. Επισης να ΜΗΝ ξεχναμε οτι στο κατω κατω της γραφης, ειναι θεμα πρατηριου. Να φερνει καλο diesel. Αλλιως και εμεις εδω στο φορουμ να "εκλεξουμε" την BP ή την Shell την καλυτερη εταιρεια σε diesel, καποιος μπορει να τυχει σε ενα πρατηριο που εχει χαλια πετρελαιο. Απλα ολοι μας μοιραζομαστε τις εμπειριες μας, ωστε ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ πλεον να πουμε ποια ειναι η πιο θεμιτη εταιρεια για πετρελαιο, παραθετωντας τα επιχειρηματα μας. Θα μας βοηθουσες αρκετα φιλε opcastras αν εκανες το ιδιο, να μοιραστεις τις εμπειριες σου μαζι μας και οχι να λες κατι αοριστα.

Φώτης
06-10-14, 00:44
με το τελευταιο γεμισμα ΒΡ ο 1.3 κροταλιζει παραπανω
ιδια αυτονομια με τον Vpower
αλλα μεγαλυτερη δυναμη

referravag
06-10-14, 02:04
Φώτη έβαλες το απλό της BP ή το Ultimate diesel? εγώ βάζω το απλό της BP. έχω και το racechip βέβαια που έχει σαν αποτέλεσμα να έχει μειωθεί το κροτάλισμα αλλά το σίγουρο στην δική μου περίπτωση είναι ότι μεγαλύτερο κροτάλισμα έχω με το V-Power. Κάθε φορά που θα βάλω V-Power κάνει σαν ταξί. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι να κροταλιζει πιο πολύ...

Φώτης
06-10-14, 22:25
Φώτη έβαλες το απλό της BP ή το Ultimate diesel? εγώ βάζω το απλό της BP. έχω και το racechip βέβαια που έχει σαν αποτέλεσμα να έχει μειωθεί το κροτάλισμα αλλά το σίγουρο στην δική μου περίπτωση είναι ότι μεγαλύτερο κροτάλισμα έχω με το V-Power. Κάθε φορά που θα βάλω V-Power κάνει σαν ταξί. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι να κροταλιζει πιο πολύ...

Super diesel
To Ultimate diesel BP το εχει ενα ΒΡ πρατηριο ακριβως στην εναρξη της Νεας Εθνικης στην Πατρα προς Αθηνα, διπλα κολλητα σε ALPHA BANK και σε ενα ψητοπωλειο

Εχεις αποψη για αυτο το συγκεκριμενο πρατηριο ΒΡ??

Φώτης
06-10-14, 23:26
Καλη συνεχεια

Φιλε opcastras
εχεις "ειδικη" αποψη με τα πετρελαια?
και ποια ειναι αυτη
Θα ηταν καλο να μοιραζοσουν την ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ μαζι μας

ptg520i
07-10-14, 11:38
Γνωστο πρατηριο με διαφορα προς το καλυτερο στο συγκεκριμενο diesel. Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.

Φώτης
07-10-14, 18:22
OK
Ισως βάλω εκει ΒΡ Ultimate ντιζελ
καπου στο 135 το εχει κ εχω κ ποντους για επιστροφη ΦΠΑ....

referravag
07-10-14, 18:34
Με 1.35 εννοείται! Εδώ το έχουν γύρω στο 1,40-1,43 στον ισθμό... Ναι δεν θα δοκιμάσω ακόμη.

Φώτης
07-10-14, 18:36
128 δινει η ΣΕΛ το απλό κ το V poςer τις μερες προσφορας
το Super Diesel το βαζω 130

panos ioannina
10-10-14, 23:31
παιδια καλα ολα αυτα που λετε απο προσωπικες εμπειριες,
αλλα επειδη γνωριζω τον opcastra ειναι η δουλεια του αυτη καθε μερα εχει να κανει με δεκαδες πρατηρια
τωρα γιατι δεν μπορει να πει κατι παραπανω δημοσια πιστευω το καταλαβαινετε

referravag
11-10-14, 02:57
Κοίταξε Πάνο. Αν κάποιος ξέρει κάτι και ξεκινάει να λεέι ότι είναι μέσα στα πράγματα οφείλει να μας πει τι γνωρίζει. Το ότι μας λες κι εσύ κι ο ίδιος ότι είναι τέτοια η δουλειά του που δεν μπορεί να μας πει δεν μας τεκμηριώνει ότι ξέρει, ούτε μας λέει τι ξέρει αν ξέρει όπως και το τι δουλειά κάνει. Τα αινιγματικά λόγια δεν μας λένε κάτι. Ο Γιάγκος ο Δράκος από την περιβόητη σειρά Λάμψη θα έλεγε "Τι εννοείς Βίρνα; Μίλα ξεκάθαρα." :p

geox13
11-10-14, 17:12
Το θέμα ειναι ποιο καύσιμο βγάζει τη λιγότερη αιθαλη για το dpf. Εχω παρατηρήσει οτι με ΄΄απλό΄΄ πετρέλαιο κανει λιγότερες αναγεννησεις ενώ με ΄΄ενισχυμενο ΄΄ ποιο συχνά. Με το vpower δεν είχα καλή αυτονομία. Χρησιμοποιώ τωρα μονο bp ultimate. Μακάρι να μην εχει κ αυτο τη φήμη οτι δε λιπαινει την τρομπα.

referravag
11-10-14, 18:11
Πολύ σωστός. Συμφωνώ κι εγώ geox13 ότι με V-Power οι αναγεννήσεις είναι συχνότερες, χώρια το κροτάλισμα που κάνει σαν ταξί από τα 90s το μοτέρ. Βέβαια είναι και τι ταιριάζει καλύτερα στο μοτέρ μας. Έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ απλό πλέον κι εγώ. Το θέμα είναι εκεί που βάζουμε να είναι τίμιοι και να μην κλέβουν είτε με νοθεία είτε στην αντλία. Μάλλον θα κάνω μια τελευταία δοκιμή αύριο να δοκιμάσω ΕΤΕΚΑ (ένα 20ευρο) από ένα πρατήριο στο Λέχαιο. Βάζει ο πατέρας μου βενζίνη εκεί καθώς και η κοπέλα μου και κάποιοι συνάδελφοί της και λένε ότι την καίει κανονικά ενώ δεν έχει διαφορά στην απόδοση (εννοώ να είναι πιο ψόφιο το αυτοκίνητο). Όταν θα έχω κάποια χλμ θα γράψω εντυπώσεις.

vacross
11-10-14, 19:18
V-Power χρησιμοποιω αποκλειστικα κ παρατηρω τελευταια πιο συχνους αυτοκαθαρισμους, σε ιδιες διαδρομες (ταξιδια) εχει τυχει να κανει κ στα 400χλμ.

Karaman
11-10-14, 19:54
πριν καθαρισω την εισαγωγη στο corsa, που ειχα θεμα και καπνιζε, με το bp ultimate ειχα παρατηρησει οτι καπνιζε περισοτερο, χωρια οτι ο κινητηρας εγινε ποιο τραχυς στην λειτουργια του.
με το απλο το bp που χρησημοποιουσα συστηματικα στο προηγουμενο ντιζελ που ειχα και ειχα γραψει 176000km, δεν ειχα ποτε προβλημα.

κολητος μου εβαζε 1 χρονο vpower, απο εταιρικο και καλα, και κατεληξε με ενα βουλωμενο μπεκ.

SotosKon
12-10-14, 14:33
Σήμερα μου έκανε πάλι αυτό καθαρισμό μετά από 270 χιλιόμετρα με πρόσθετο βιοντίζελ και καθαριστικά για το dpf!Επιπλεον ο θόρυβος του κινητήρα έχει μια μικρή αλλαγή όσον αφορά το κροταλισμα του εδώ και καιρό.Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο από την στιγμή που θα πάρει μπροστά θα σβήσει μετά απο 150 χιλιόμετρα. Με το παλικάρι στο βενζινάδικο που μίλησα μου είπε ότι μπορώ να πάρω δείγμα οπότε θέλω και να το πάω στο χημείο.Θα φάω αυτό το ντεπόζιτο και μετά θα δοκιμάσω απο ένα bp στον Άγιο Νικόλαο και όψη θέα.

Φώτης
12-10-14, 15:51
με 4-5 γεμισματα ΒΡ super diesel
παρατηρω περισσοτερο κροταλισμα
βεβαια πιο προθυμος κινητηρας
κατναλωση καμποση 5.4-5.7 (αστικος κυκλος καμποσο)

Εχω αρχισει και προβληματιζομαι ΠΟΛΥ με το ντιζελ καυσιμο....

Ειμαι σχεδον βεβαιος πια πως πουλανε ΦΟΥΜΑΡΑ για μεταξωτες κορδελες δλδ ΠΟΛΥ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ,
και οι εταιρειες και οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων.

αλλα ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ

ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ????
ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ!

Γτ κακα τ ψεματα οι διαφορες στην κατναλωση μεταξυ των καυσιμων ειναι ελαχιστες (0.2-0.3 λιτρα/100 κμ, μετρημα αντλιας)
και αν ειναι απο χαλια καυσιμο να μείνεις απο μπεκ, ή αντλια πετρελαιου......

ΟΠΟΤΕ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟ?

SotosKon
12-10-14, 19:01
Σε αυτα τα ντεποζιτα καθε ποσο περιπου σου κανει καθαρισμο;

Φώτης
13-10-14, 16:32
δεν το εχω προσεξει ιδιαιτερα γιατι αλλαξανε οι μετακινησεις μου τελευταια, από υπεραστικες σε αστικες/ημιαστικες
Συντομότερα παντως από 500 χιλιομετρα

referravag
13-10-14, 17:33
Σήμερα μου έκανε πάλι αυτό καθαρισμό μετά από 270 χιλιόμετρα με πρόσθετο βιοντίζελ και καθαριστικά για το dpf!Επιπλεον ο θόρυβος του κινητήρα έχει μια μικρή αλλαγή όσον αφορά το κροταλισμα του εδώ και καιρό.Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο από την στιγμή που θα πάρει μπροστά θα σβήσει μετά απο 150 χιλιόμετρα. Με το παλικάρι στο βενζινάδικο που μίλησα μου είπε ότι μπορώ να πάρω δείγμα οπότε θέλω και να το πάω στο χημείο.Θα φάω αυτό το ντεπόζιτο και μετά θα δοκιμάσω απο ένα bp στον Άγιο Νικόλαο και όψη θέα.

Σωτήρη τι εννοείς με αυτό που έχω επισημάνει με κίτρινο;;

Εμένα την τελευταία φορά που είχα V-Power μου είχε κάνει στα 150χλμ αναγέννηση το φίλτρο σωματιδίων. Μετά με Silk Oil + πρόσθετο αντικαπνικό μου έκανε την πρώτη φορά στα 400χλμ και μετά πάλι στα 200χλμ... Χτες το απόγευμα έβαλα ΕΤΕΚΑ για πρώτη φορά. Είναι ο πιο φθηνός στην Κορινθία ο συγκεκριμένος. Εντυπώσεις: Ίσως από τα top diesel που έχω δοκιμάσει σε θέμα κατανάλωσης. Φαίνεται πολύ καλό σε αυτό το κομμάτι... Επίσης έχει μειωθεί σημαντικά αυτή η έντονη αρωματική μυρωδιά που είχα όταν "έβαζα μπροστά" με κρύο μοτέρ σε σχέση με το SILK OIL. Είναι στα φυσιολογικά επίπεδα όπως και με άλλες εταιρείες που χρησιμοποιώ. Σε θέμα επιδόσεων δεν είναι τόσο δυνατό αν και δεν το έχω πατήσει καλά για να δω μέχρι που μπορεί να πάει. Έχω κάνει 100χλμ από χτες αλλά θα έχω πιο ασφαλή συμπεράσματα για οικονομία, επιδόσεις και ομαλή λειτουργία του μοτέρ όταν το κάψω όλο (μισό ρεζερβουάρ).

Φώτη όπως τα λες είναι ακριβώς. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς ούτε τον έμπιστο πλέον... Υπομονή μέχρι το τέλος του μήνα να δούμε τι θα γίνει και με το σύστημα εισροών-εκροών που πρέπει να έχουν τοποθετήσει όλοι (και στην επαρχία).

V-Power μάλλον δεν θα ξαναβάλω σύντομα... Σίγουρα είναι το δυνατότερο, αλλά έχει πιο πολύ κροτάλισμα για εμένα ενώ οι αναγεννήσεις του DPF είναι αυξημένες. Το πιο ισορροπημένο μάλλον είναι το Super Diesel της BP.

Φώτης
13-10-14, 21:31
Εγω εβαλα σε ενα πρατηριο σημερα, και ειπε κατα λέξη ο τυπος

"βαζε σε μενα και αν σου βωλωσει μπεκ ή αντλία αναλαμβάνω.... Υπογραφω για την ποιοτητα του ντιζελ"
Βαριες κουβεντες
καυσιμο ΒΡ super diesel

ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΩς
1. ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΥ (ιΣΩς ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ....)

2. ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ VPOWER DIESEL

ΣΧΟΛΙΑ?

SotosKon
13-10-14, 22:50
Παιδια κατι πρεπει να εχει αλλαξει με το v-power,δεν εξηγειται αλλιως.Ειμαστε σε διαφορετικα μερη και ολοι εχουμε αντιληφθει την διαφορα.
Οσον αφορα αυτο που επισημανες Βαγγελη,εννοω οτι το αμαξι δουλευει μονο για να πηγαινω στην δουλεια μου,που ειναι 150 χιλιομετρα μακρια.Ως επι το πλειστον τα χιλιομετρα δεν θα ελεγα οτι ειναι εθνικης να μπορεις να πηγαινεις 120-130, αλλα ειναι εκτος πολης... και το αμαξι δουλευει για 2,5 ωρες και θα επρεπε να "ξεμπουκωνει" απο την καπνιλα που θα μαζευε με χρηση κυριως αστικη.

referravag
13-10-14, 23:05
Εγω εβαλα σε ενα πρατηριο σημερα, και ειπε κατα λέξη ο τυπος

"βαζε σε μενα και αν σου βωλωσει μπεκ ή αντλία αναλαμβάνω.... Υπογραφω για την ποιοτητα του ντιζελ"
Βαριες κουβεντες
καυσιμο ΒΡ super diesel

ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΩς
1. ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΥ (ιΣΩς ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ....)

2. ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ VPOWER DIESEL

ΣΧΟΛΙΑ?

Όπως τα λες Φώτη. Το πετρέλαιο είναι το ίδιο για όλους καθώς όλοι παίρνουν από 2 διυλιστήρια... Αυτό που διαφέρει είναι το τι πρόσθετα ρίχνει κάθε εταιρεία. Θα δοκιμάσω σίγουρα άλλη μια φορά ΕΤΕΚΑ και θα δω. Είναι θέμα πρατηριούχου όπως λες. V-Power μάλλον θα κάνω καιρό να ξανά βάλω... Φώτη κάτι άσχετο. Στην Πάτρα στην Shell (σε οποιαδήποτε Shell βασικά) όταν πηγαίνεις κάνουν ακόμα τις 2 εκνευριστικές ερωτήσεις: 1) Φουλάρω; και 2) Να βάλουμε το V-Power που έχει πρόσθετα μπλα μπλα μπλα ... μπλα και είναι καλύτερο για τον κινητήρα και κάνει περισσότερα χλμ; Και όταν τους λες όχι ξανά επιμένουν.

Παιδια κατι πρεπει να εχει αλλαξει με το v-power,δεν εξηγειται αλλιως.Ειμαστε σε διαφορετικα μερη και ολοι εχουμε αντιληφθει την διαφορα.
Οσον αφορα αυτο που επισημανες Βαγγελη,εννοω οτι το αμαξι δουλευει μονο για να πηγαινω στην δουλεια μου,που ειναι 150 χιλιομετρα μακρια.Ως επι το πλειστον τα χιλιομετρα δεν θα ελεγα οτι ειναι εθνικης να μπορεις να πηγαινεις 120-130, αλλα ειναι εκτος πολης... και το αμαξι δουλευει για 2,5 ωρες και θα επρεπε να "ξεμπουκωνει" απο την καπνιλα που θα μαζευε με χρηση κυριως αστικη.

Α οκ γιατί δεν το κατάλαβα... Είχα φάει σκάλωμα και νόμιζα ότι έσβηνε κάθε 150χλμ!! Ντόινγκ!!! :P Συμφωνώ για το V-Power... Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει έτσι. Μέχρι και τον Μάη πριν βάλω το racechip έβαζα για 1 χρόνο αποκλειστικά V-Power και αυτοκαθαρισμό μου έκανε κάθε 800χλμ. Πολύ συχνότερες οι αναγεννήσεις πλέον πιο συχνές από τα άλλα πετρέλαια και το ίδιο μάλλον ισχύει και για το BP Ultimate Diesel. Και αυτή η καραμέλα "για να καθαρίσει τον κινητήρα" δεν υπάρχει για εμένα. Προτιμώ να διαλέξω ένα πρόσθετο δικό μου και να το ρίξω σε ένα γέμισμα και να τελειώσει η υπόθεση!

--edit-- Σωτήρη δοκίμασε σε ένα φουλάρισμά σου το Liqui Moly Diesel Smoke Stop. Κάνει δουλειά!

Φώτης
13-10-14, 23:12
Όπως τα λες Φώτη. Το πετρέλαιο είναι το ίδιο για όλους καθώς όλοι παίρνουν από 2 διυλιστήρια... Αυτό που διαφέρει είναι το τι πρόσθετα ρίχνει κάθε εταιρεία. Θα δοκιμάσω σίγουρα άλλη μια φορά ΕΤΕΚΑ και θα δω. Είναι θέμα πρατηριούχου όπως λες. V-Power μάλλον θα κάνω καιρό να ξανά βάλω... Φώτη κάτι άσχετο. Στην Πάτρα στην Shell (σε οποιαδήποτε Shell βασικά) όταν πηγαίνεις κάνουν ακόμα τις 2 εκνευριστικές ερωτήσεις: 1) Φουλάρω; και 2) Να βάλουμε το V-Power που έχει πρόσθετα μπλα μπλα μπλα ... μπλα και είναι καλύτερο για τον κινητήρα και κάνει περισσότερα χλμ; Και όταν τους λες όχι ξανά επιμένουν.

Οχι δεν πολυρωτανε πια...
ισως πιο επιμονα με τη βενζινη VPOWER
Συμφωνω....
δικο μας προσθετο σε καλο ΚΑΘΑΡΟ πετρελαιο κινησης
ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ Εταιρειας...
Εκει καταλήγω
Εσεις?

MPAMPIS.1.7D
14-10-14, 00:17
Παιδιά τρεις γνωστούς μου οδηγούς ταξί που ρώτησα όταν πήρα το αυτοκίνητο μου είπαν μόνο v - power. Όταν έχει προσφορά και πάω να γεμίσω βρίσκω δυο - τρεις νταλίκες να φουλάρουν v - power, πιστεύω ότι οι επαγγελματίες γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Εγώ εδώ και τρία + χρόνια βάζω μόνο v - power και δεν έχω ρίξει κανένα καθαριστικό στο αυτοκίνητο, μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι, δεν κροταλίζει ούτε ακούω κάτι παράξενο στο μοτέρ. Ρε παιδιά μήπως ακούγετε το καδενάκι σιγά σιγά καθώς περνούν τα χλμ και νομίζετε ότι είναι από το πετρέλαιο; Δεν πρόκειται να ρίξω κανένα καθαριστικό στο αυτοκίνητο, αν μου παρουσιάσει το παραμικρό θα το αναφέρω.

Φώτης
14-10-14, 00:22
Παιδιά τρεις γνωστούς μου οδηγούς ταξί που ρώτησα όταν πήρα το αυτοκίνητο μου είπαν μόνο v - power. Όταν έχει προσφορά και πάω να γεμίσω βρίσκω δυο - τρεις νταλίκες να φουλάρουν v - power, πιστεύω ότι οι επαγγελματίες γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Εγώ εδώ και τρία + χρόνια βάζω μόνο v - power και δεν έχω ρίξει κανένα καθαριστικό στο αυτοκίνητο, μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι, δεν κροταλίζει ούτε ακούω κάτι παράξενο στο μοτέρ. Ρε παιδιά μήπως ακούγετε το καδενάκι σιγά σιγά καθώς περνούν τα χλμ και νομίζετε ότι είναι από το πετρέλαιο; Δεν πρόκειται να ρίξω κανένα καθαριστικό στο αυτοκίνητο, αν μου παρουσιάσει το παραμικρό θα το αναφέρω.

και η πτώση στην απόδοση με το συγκεκριμενο καυσιμο εδω και λίγους μηνες?

MPAMPIS.1.7D
14-10-14, 01:15
και η πτώση στην απόδοση με το συγκεκριμενο καυσιμο εδω και λίγους μηνες?

Τι εννοείς πτώση στην απόδοση. Στην τελική ταχύτητα; Σε κάπια ανηφόρα πήγαινες με 4ταχ και τώρα βάζεις 3ταχ. Το αυτοκίνητο έχει περισσότερη κατανάλωση; Το έχεις βάλει σε δυναμόμετρο και δεν έχει την ιπποδύναμη που είχες πριν λίγους μήνες; Αν θέλετε να δείτε την απόδοση του κάθε πετρελαίου shell, bp, eteka ή οποιοδήποτε άλλο πρέπει το αυτοκίνητο να μπει σε δυναμόμετρο και μετρήσουμε ιπποδύναμη, καυσαέρια ή δεν ξέρω και γω τι άλλο με τα πετρέλαια που θέλουμε για να βγάλουμε συμπεράσματα για το πιο είναι το καλύτερο. Το να λέμε ότι το αυτοκίνητο κροταλίζει περισσότερο με την v - power παρά με την BP ή ότι πάει καλύτερα επειδή μου φαίνεται εμένα χωρίς κάποιο αποδεκτικό στοιχείο δεν μου λέει τίποτα.

referravag
14-10-14, 01:22
Μπάμπη έχουν περάσει 3+ χρόνια απ' όταν έβαλα V-Power για πρώτη φορά στο αυτοκίνητο και απ' όταν μου συνιστούσαν κι εμένα V-Power αλλά πλέον έχουμε και κάποια χλμ δικά μας και έχουμε διαμορφώσει μια μικρή προσωπική εμπειρία στο θέμα... Παλιά ναι ήταν καλό δεν αντιλέγουμε, αλλά δες πόσοι είμαστε δυσαρεστημένοι τον τελευταίο καιρό. Εγώ δεν μίλησα για την απόδοση του μοτέρ. Ίσα ίσα που είναι το δυνατότερο που έχω δοκιμάσει αλλά όχι πάντα καθώς μου έχουν τύχει πάμπολα φουλαρίσματα που δεν έχει διαφορά στην αίσθηση του στις επιταχύνσεις σε σχέση με το απλό της BP. Δυναμόμετρο δεν χρειάζεται για να σου τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε. Θέλω να πιστεύω ότι όσοι ανταλλάσσουμε απόψεις εδώ στο φόρουμ είμαστε ειλικρινείς. Καδένα για ποιον λόγο να είναι; Αφενός με μόλις 64.000χλμ δεν στέκει. Και επίσης ακόμη και να ήταν καδένα γιατί ακούγεται σημαντικά περισσότερο μόνο με το V-Power? Δεν στέκει αυτό που λες. Πως γίνεται με το που αλλάξω καύσιμο να ηρεμεί το μοτέρ; Με BP, Silk Oil και ΕΤΕΚΑ που έβαλα πρώτη φορά χτες το μοτέρ δεν έχει σχέση με τις κλακέτες που βαράει όταν καίει V-Power... Καμία σχέση.

Φώτης
14-10-14, 01:35
Οπως ειπαμε εδω καταθετουμε προσωπικες εμπειριες
και ως τετοιες ειναι εξορισμου υποκειμενικες
Δεν εχουμε σκοπο να πεισουμε κανεναν απλά να μοιραστουμε αποψεις
Οπως πολλοι ειπαν εδω μεσα εχουμε την αισθηση πως κατι αλλξε με το VP Diesel
Ισως κανουμε λαθος
Εγω προσωπικα ειδα διαφορα προς το χειροτερο και στην απόδοση με το VP. Ισως ειναι παροδικό, ισως φταιει το πρατηριο, πολλα ισως.

Αλλα δυναμομετρηση δε χρειαζεται για εναν οδηγο με 450000+χμ σε 4 διαφορετικες χωρες στην πλάτη του , για να εχει αντιληψη αυτης της αισθησης αλλαγής/διαφορετικοτητας με το καυσιμο

TreloGreek
15-10-14, 17:41
Καλησπέρα παιδιά, φένεται πως η ΕΚΟ δίνει τη δική της απάντηση στην Shell,Avin,Jetoil στο θέμα των super premium diesel, έρχεται το ΕΚΟ Diesel Avio: http://www.eko.gr/Text.aspx?menuitemid=912&lan=1

Είναι απλά θέμα μάρκετινγκ ή όντως θα δούμε ένα εμφανής αποτέλεσμα στα όσα υπόσχεται; Ποιά η γνώμη σας;

MPAMPIS.1.7D
15-10-14, 20:46
Μακάρι σιγά σιγά όλες οι εταιρίες να έχουν καλό πετρέλαιο να να μην είμαστε υποχρεωμένοι να φουλάρουμε από συγκεκριμένα πρατήρια shell bp eko κ.α. Να έχει και καλή τιμή παιδιά, γιατί η shell με την προσφορά μας καλό μαθε.

CAPTAIN_HADDOCK
16-10-14, 02:23
Δεν θα έκανα παρέμβαση στη συζήτηση, γιατι δεν έχω πετρελαιοκίνητο... αλλά "γαργαλήθηκα" επειδή για περίπου 20 χρόνια ήμουν βενζινάς. (έκλεισα στις 31-12-2010 το πρατηριό μου γιατί για να βγάλω τα έξοδα μου θα έπρεπε να αρχίσω να κλέβω).

Μερικές βασικές παρατηρήσεις..

1. Δεν υπάρχουν πρατήρια εταιρειών ... στη πραγματικότητα τα λεγόμενα εταιρικά πρατήρια (Μιρτέα, Ερμής, Μακραίων κλπ δίνονται σε "διαχειριστές" ιδιώτες, οι οποίοι παραλαμβάνουν καύσιμο, το πουλάνε και στη συνέχεια εισπράττουν προμήθεια από την ¨εταιρεία" για πώληση εμπορευμάτων τρίτων.
Αν κάποιος (ασχετος) θελήσει να γίνει διαχειριστής σε πρατήριο θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποια απο τις ανωτέρω εταιρείες και να κάνει τα εξής :
α) Να δώσει γύρω στα 1500-3000 ευρώ για εκπαίδευση
β) Να βάλει σαν εγγύηση 10.000 - 40.000 ευρώ
γ) Να υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό συνεργασίας με την εταιρεία. (Συνήθως σε αυτό το σημείο την πατάει, γιατί σε αυτά τα συμφωνητικά μπαίνουν ελάχιστες καταναλώσεις με ποινικές ρήτρες στη περίπτωση που αυτές δεν καλυφθούν.... οταν αυτές δεν καλύπτονται.. ακόμα και στα "εταιρικά" μπορεί να παρουσιαστεί απο τον διαχειριστή λαμογιά ). Για το πώς μπορείτε να "αυτοκτονήσετε" αναλαμβάνοντας πρατήριο, διαβάστε ενδεικτικά εδώ : http://www.coralenergy.gr/el-gr/h-coral-stin-ellada/eykairies-apasxolisis/250-ginete-diaxeiristis-pratirioy.cmt

2.Το τι ποιότητα καυσίμου θα πουλήσει το κάθε πρατήριο (ιδίως στην επαρχία) , σε πολύ μεγάλο ποσοστό επαφίεται στη συνείδηση του πρατηριούχου. Απο προσωπική πείρα σας λέω, ότι τουλάχιστον ανα 3 χρόνια οι δεξαμενές πετρελαίου ενός πρατηρίου θέλουν καθαρισμό (οι δεξαμενές "μένουν" από καύσιμο, πλένονται με νερό το οποίο στη συνέχεια αντλείται μαζί με τη λάσπη που συσσωρεύεται στο πυθμένα της δεξαμενής και παραδίδεται σε "πιστοποιημένο συλλέκτη επικύνδυνων αποβλήτων".) Το κόστος για να γίνει νόμιμα αυτή η δουλειά είναι τεράστιο... και γι αυτό δεν το κάνει σχεδόν κανείς. Αν λάβουμε υπόψη μας οτι το πετρέλαιο όπως και οι βενζίνες μπαίνουν πάντα στις δεξαμενές του πρατηρίου με φυσική ροή, η οποία έχει ταχύτητα 800 λίτρα περίπου το λεπτό, καταλαβαίνετε τι "σκατολογίδια" βάζετε στα αμάξια σας όταν τα ανεφοδιάζετε την ώρα που το πρατήριο παραλαμβάνει καύσιμα. (Για το πετρέλαιο, προσωπικα επέτρεπα την πώληση τουλάχιστον 45 λεπτά μετά την παραλαβή του)

3) Τα πρόσθετα που μπαίνουν (σε όλα τα καυσιμα) απο τις εταιρείες κάνουν την ίδια σχεδόν δουλειά. Ο βασικός όμως λόγος για τον οποίο η κάθε εταιρεία χρησιμοποιεί τα δικά της .. ειναι ότι τα χρησιμοποιεί σαν δείκτες για να διαπιστώνει αν το πρατήριο αγοράζει απο αυτή και όχι απο κάπου αλλού.
Ας ονομάσουμε τα πρόσθετα ...."είδη μαρμελάδας"
Η Shell βάζει "μαρμελάδα βερύκοκκο"
Η Έκο βάζει "μαρμελάδα κεράσι" κλπ.
Ο "ποιοτικός έλεγχος" στα πρατήρια απο τις ίδιες τις εταιρείες είναι.... "αρχ..δια Γεωργίτσα μου". Το βασικό τους μέλημα ειναι να διαπιστώσουν αν κάποιος πουλάει καύσιμο με σωστή, λάθος ή καθόλου ..."μαρμελάδα" για να καταλάβουν αν έχει αγοράσει απο αυτές ή απο κάποια άλλη εταιρεία ή απο κανα λαθρέμπορο. Τα υπόλοιπα προβλήματα συνήθως... παραβλέπονται..

SotosKon
16-10-14, 10:10
Χωρις σχολια...parta2

GEO-07
16-10-14, 14:47
Δεν θα έκανα παρέμβαση στη συζήτηση, γιατι δεν έχω πετρελαιοκίνητο... αλλά "γαργαλήθηκα" επειδή για περίπου 20 χρόνια ήμουν βενζινάς. (έκλεισα στις 31-12-2010 το πρατηριό μου γιατί για να βγάλω τα έξοδα μου θα έπρεπε να αρχίσω να κλέβω).

1. Δεν υπάρχουν πρατήρια εταιρειών ... στη πραγματικότητα τα λεγόμενα εταιρικά πρατήρια (Μιρτέα, Ερμής, Μακραίων κλπ δίνονται σε "διαχειριστές" ιδιώτες, οι οποίοι παραλαμβάνουν καύσιμο, το πουλάνε και στη συνέχεια εισπράττουν προμήθεια από την ¨εταιρεία" για πώληση εμπορευμάτων τρίτων.
Αν κάποιος (ασχετος) θελήσει να γίνει διαχειριστής σε πρατήριο θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποια απο τις ανωτέρω εταιρείες και να κάνει τα εξής :
γ) Να υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό συνεργασίας με την εταιρεία. (Συνήθως σε αυτό το σημείο την πατάει, γιατί σε αυτά τα συμφωνητικά μπαίνουν ελάχιστες καταναλώσεις με ποινικές ρήτρες στη περίπτωση που αυτές δεν καλυφθούν.... οταν αυτές δεν καλύπτονται.. ακόμα και στα "εταιρικά" μπορεί να παρουσιαστεί απο τον διαχειριστή λαμογιά ). Για το πώς μπορείτε να "αυτοκτονήσετε" αναλαμβάνοντας πρατήριο, διαβάστε ενδεικτικά εδώ : http://www.coralenergy.gr/el-gr/h-coral-stin-ellada/eykairies-apasxolisis/250-ginete-diaxeiristis-pratirioy.cmt

2.Το τι ποιότητα καυσίμου θα πουλήσει το κάθε πρατήριο (ιδίως στην επαρχία) , σε πολύ μεγάλο ποσοστό επαφίεται στη συνείδηση του πρατηριούχου. Απο προσωπική πείρα σας λέω, ότι τουλάχιστον ανα 3 χρόνια οι δεξαμενές πετρελαίου ενός πρατηρίου θέλουν καθαρισμό (οι δεξαμενές "μένουν" από καύσιμο, πλένονται με νερό το οποίο στη συνέχεια αντλείται μαζί με τη λάσπη που συσσωρεύεται στο πυθμένα της δεξαμενής και παραδίδεται σε "πιστοποιημένο συλλέκτη επικύνδυνων αποβλήτων".) Το κόστος για να γίνει νόμιμα αυτή η δουλειά είναι τεράστιο... και γι αυτό δεν το κάνει σχεδόν κανείς. Αν λάβουμε υπόψη μας οτι το πετρέλαιο όπως και οι βενζίνες μπαίνουν πάντα στις δεξαμενές του πρατηρίου με φυσική ροή, η οποία έχει ταχύτητα 800 λίτρα περίπου το λεπτό, καταλαβαίνετε τι "σκατολογίδια" βάζετε στα αμάξια σας όταν τα ανεφοδιάζετε την ώρα που το πρατήριο παραλαμβάνει καύσιμα. (Για το πετρέλαιο, προσωπικα επέτρεπα την πώληση τουλάχιστον 45 λεπτά μετά την παραλαβή του)

3) Τα πρόσθετα που μπαίνουν (σε όλα τα καυσιμα) απο τις εταιρείες κάνουν την ίδια σχεδόν δουλειά. Ο βασικός όμως λόγος για τον οποίο η κάθε εταιρεία χρησιμοποιεί τα δικά της .. ειναι ότι τα χρησιμοποιεί σαν δείκτες για να διαπιστώνει αν το πρατήριο αγοράζει απο αυτή και όχι απο κάπου αλλού.
Ο "ποιοτικός έλεγχος" στα πρατήρια απο τις ίδιες τις εταιρείες είναι.... "αρχ..δια Γεωργίτσα μου". Το βασικό τους μέλημα ειναι να διαπιστώσουν αν κάποιος πουλάει καύσιμο με σωστή, λάθος ή καθόλου ..."μαρμελάδα" για να καταλάβουν αν έχει αγοράσει απο αυτές ή απο κάποια άλλη εταιρεία ή απο κανα λαθρέμπορο. Τα υπόλοιπα προβλήματα συνήθως... παραβλέπονται..

Εισαι ο μονος που τα λεει και μαθαινουμε 2 πραγματα, απο τις λαμογιες που κανουν. Ειναι ωραια να μας λες πως μας κλεβουν και τι κανουν, εγω ειμαι φαν σου γιατι μας αφηνεις με το στομα ανοιχτο καθε φορα.
Βεβαια και εσυ αμα ειχες ακομα το πρατηριο δεν ξερω αν θα μας τα ελεγες οπως τωρα, αλλα αυτο δεν εχει σημασια τη παρουσα φαση.

referravag
16-10-14, 14:55
CAPTAIN_HADDOCK (http://www.opel-club.gr/vbulletin/member.php?11626-CAPTAIN_HADDOCK) απλά υποκλίνομαι!! Δεν θα μπορούσες να τα γράψεις πιο αναλυτικά και κατανοητά!

Φώτης
16-10-14, 18:21

πολλες οι βρωμιες...
το ξαναειπα και πιο πανω....
ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ βρισκουμε εναν οσο πιο τιμιο γινεται βενζινοπώλη, ανεξαρτητως εταιρειας και από εκει ανεφοδιαζομαστε, συν ενα καλο προσθετο
και ΤΕΛΟΣ

geox13
16-10-14, 19:22
Σε συζήτηση που είχα με οδηγό βυτιοφόρου που εφοδιαζε εταιρικο πρατήριο bp μου είπε οτι το φορτηγό ελέγχεται μέσω δορυφόρου απο την εταιρεία για την διαδρομή διυλιστήρια-πρατήριο κ δεν μπορει να παρεκκλίνει τησ πορεισ του για λαμογιά.
Επισης μου είπε οτι το πρατήριο παρακολουθείται απο κάμερες και δεν επιτρέπεται κατα τον εφοδιασμό συνομιλία μεταξύ οδηγού κ υπαλλήλου του πρατηριου.
Ισχυει κατι τέτοιο;

referravag
16-10-14, 19:44
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μόλις έγραψες φίλε geox13. Υπάρχει κανείς που μπορεί να το επιβεβαιώσει;

CAPTAIN_HADDOCK
16-10-14, 20:58
Το δορυφορικό σύστημα πλοήγησης, έχει εγκατασταθεί στα βυτιοφόρα των εταιρειών από τα μέσα της δεκαετίας του 2000. Τα βυτιοφόρα αυτά όμως είναι ελάχιστα. Το μεγαλύτερο ποσοστό καυσίμων μεταφέρεται μέσω βυτιοφόρων δημοσίας Χρήσης, τα οποία βάφονται με τα σήματα και χρώματα της εκάστοτε εταιρείας και αναλαμβάνουν εργολαβικά απο τις εταιρείες τη μεταφορά καυσίμων στα πρατήρια με τα οποία συνεργάζεται.
Στην επαρχία υπάρχει και μία διαφοροποίηση : πολλά απο τα πρατήρια, ανήκουν σε κατόχους αδειων ΔΧ Βυτιοφόρων, και παραλαμβάνουν τα καύσιμα μόνοι τους κατευθείαν απο τα γεμιστήρια.

Υπόψιν οτι ένα βυτιοφόρο δεν μεταφέρει σχεδόν ποτέ καύσιμα για ένα και μόνο πρατήριο. Είναι χωρισμένο σε διαμερίσματα, και μπορεί να παραδώσει διάφορα καύσιμα μέχρι και σε 3 -4 πρατήρια σε κάθε δρομολόγιο.
Η επιλογή της σειράς παράδοσης είναι του οδηγού, ο οποίος αναγκάζεται να παραδώσει τα καύσιμα που βρίσκονται στα πίσω διαμερίσματα του βυτίου πρώτα, για λόγους ασφαλείας. (Φανταστείτε τι ωραία θα τσούλαγε με τις μπάντες ενα βυτίο στο δρόμο, με καύσιμα μόνο στα πίσω διαμερίσματα του). Το τί δρομολόγιο θα ακολουθήσει το βυτίο για να εκτελεστούν με ασφάλεια οι παραδόσεις, είναι αποκλειστικά ευθύνη του οδηγού. Υπάρχει περίπτωση πρατηρίου.... έξω από διαλυστηριο, που παραλάμβανε τελευταίο καυσιμο, γιατι τα διαμερίσματα που του αντιστοιχούσαν βρίσκονταν πίσω απο την καμπίνα του οδηγού.

Ας έρθουμε τώρα στις περιβόητες κάμερες της ΒΡ.
Η συγκεκριμένη εταιρεία, εγκατέστησε σε όλα τα πρατήρια του Λεκανοπεδίου Αττικής κάμερες, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004, φοβούμενη τρομοκρατική επίθεση. Τοποθετήθηκαν κυρίως συστήματα Bosch EAZEO, τα οποία στη συνέχεια ανακάλυψε η ΒΡ ότι δεν έχουν service στην Ελλάδα.. αλλά μόνο στη Γερμανία. Τα καταγραφικό μηχάνημα αυτών των συστημάτων δύναται να αποθηκεύσει ήχο μόνο απο μία κάμερα, την κάμερα που βρίσκεται στο Mini Market (για τη περίπτωση ληστείας). Τα συγκεκριμένα συστήματα δεν συνδέθηκαν ποτέ με απομακρυσμένο σημείο ελέγχου.

Αν δεν υπήρχε συνομιλία μεταξύ οδηγού και υπεύθυνου παραλαβής, κατά τη διάρκεια της παραλαβής, θα έπεφτε μεγάλο γέλιο. Όπως είπα πρωτύτερα, το καύσιμο στα πρατήρια παραδίδεται με φυσική ροή (δεν υπάρχει μετρητής καυσίμου στο βυτίο) - (η κάθε μάνικα δίνει περίπου 800 λίτρα το λεπτό) και πολλές φορές χρησιμοποιούνται 2, ακόμα και 3 μάνικες, προς διάφορες δεξαμενές, για επιτάχυνση της διαδικασίας. Πολλές φορές ένα διαμέρισμα "δεν χωράει" ολόκληρο σε μία δεξαμενή οπότε πρέπει να σπάσει στα 2 και να πέσει μία ποσότητα του σε άλλη δεξαμενη του πρατηρίου. Η διαδικασία για να αποφευχθεί το ξεχείλισμα των δεξαμενών, προυποθέτει την συνεχή ενημέρωση του οδηγού για το ύψος στάθμης δεξαμενής. Ο οδηγός συμβουλεύεται το ρολόι του ακολουθώντας τον κανόνα του "800 λιτρα το λεπτό".

Όπως καταλάβατε παραλαβή χωρίς συνομιλία δεν υπάρχει.. αντίθετα μόνο ενας ανεγκέφαλος θα δεχόταν με αυτό τον τρόπο να παραλάβει ή να παραδώσει καυσιμο.

PetrosKar
16-10-14, 21:21
Το δορυφορικό σύστημα πλοήγησης, έχει εγκατασταθεί στα βυτιοφόρα των εταιρειών από τα μέσα της δεκαετίας του 2000. Τα βυτιοφόρα αυτά όμως είναι ελάχιστα. Το μεγαλύτερο ποσοστό καυσίμων μεταφέρεται μέσω βυτιοφόρων δημοσίας Χρήσης, τα οποία βάφονται με τα σήματα και χρώματα της εκάστοτε εταιρείας και αναλαμβάνουν εργολαβικά απο τις εταιρείες τη μεταφορά καυσίμων στα πρατήρια με τα οποία συνεργάζεται.
Στην επαρχία υπάρχει και μία διαφοροποίηση : πολλά απο τα πρατήρια, ανήκουν σε κατόχους αδειων ΔΧ Βυτιοφόρων, και παραλαμβάνουν τα καύσιμα μόνοι τους κατευθείαν απο τα γεμιστήρια.

Υπόψιν οτι ένα βυτιοφόρο δεν μεταφέρει σχεδόν ποτέ καύσιμα για ένα και μόνο πρατήριο. Είναι χωρισμένο σε διαμερίσματα, και μπορεί να παραδώσει διάφορα καύσιμα μέχρι και σε 3 -4 πρατήρια σε κάθε δρομολόγιο.
Η επιλογή της σειράς παράδοσης είναι του οδηγού, ο οποίος αναγκάζεται να παραδώσει τα καύσιμα που βρίσκονται στα πίσω διαμερίσματα του βυτίου πρώτα, για λόγους ασφαλείας. (Φανταστείτε τι ωραία θα τσούλαγε με τις μπάντες ενα βυτίο στο δρόμο, με καύσιμα μόνο στα πίσω διαμερίσματα του). Το τί δρομολόγιο θα ακολουθήσει το βυτίο για να εκτελεστούν με ασφάλεια οι παραδόσεις, είναι αποκλειστικά ευθύνη του οδηγού. Υπάρχει περίπτωση πρατηρίου.... έξω από διαλυστηριο, που παραλάμβανε τελευταίο καυσιμο, γιατι τα διαμερίσματα που του αντιστοιχούσαν βρίσκονταν πίσω απο την καμπίνα του οδηγού.

Ας έρθουμε τώρα στις περιβόητες κάμερες της ΒΡ.
Η συγκεκριμένη εταιρεία, εγκατέστησε σε όλα τα πρατήρια του Λεκανοπεδίου Αττικής κάμερες, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004, φοβούμενη τρομοκρατική επίθεση. Τοποθετήθηκαν κυρίως συστήματα Bosch EAZEO, τα οποία στη συνέχεια ανακάλυψε η ΒΡ ότι δεν έχουν service στην Ελλάδα.. αλλά μόνο στη Γερμανία. Τα καταγραφικό μηχάνημα αυτών των συστημάτων δύναται να αποθηκεύσει ήχο μόνο απο μία κάμερα, την κάμερα που βρίσκεται στο Mini Market (για τη περίπτωση ληστείας). Τα συγκεκριμένα συστήματα δεν συνδέθηκαν ποτέ με απομακρυσμένο σημείο ελέγχου.

Αν δεν υπήρχε συνομιλία μεταξύ οδηγού και υπεύθυνου παραλαβής, κατά τη διάρκεια της παραλαβής, θα έπεφτε μεγάλο γέλιο. Όπως είπα πρωτύτερα, το καύσιμο στα πρατήρια παραδίδεται με φυσική ροή (δεν υπάρχει μετρητής καυσίμου στο βυτίο) - (η κάθε μάνικα δίνει περίπου 800 λίτρα το λεπτό) και πολλές φορές χρησιμοποιούνται 2, ακόμα και 3 μάνικες, προς διάφορες δεξαμενές, για επιτάχυνση της διαδικασίας. Πολλές φορές ένα διαμέρισμα "δεν χωράει" ολόκληρο σε μία δεξαμενή οπότε πρέπει να σπάσει στα 2 και να πέσει μία ποσότητα του σε άλλη δεξαμενη του πρατηρίου. Η διαδικασία για να αποφευχθεί το ξεχείλισμα των δεξαμενών, προυποθέτει την συνεχή ενημέρωση του οδηγού για το ύψος στάθμης δεξαμενής. Ο οδηγός συμβουλεύεται το ρολόι του ακολουθώντας τον κανόνα του "800 λιτρα το λεπτό".

Όπως καταλάβατε παραλαβή χωρίς συνομιλία δεν υπάρχει.. αντίθετα μόνο ενας ανεγκέφαλος θα δεχόταν με αυτό τον τρόπο να παραλάβει ή να παραδώσει καυσιμο.

~Off topic~
Φιλε μου διαβαζω με πραγματικη ευλαβεια ολα αυτα που γραφεις και δεν σου κρυβω οτι με εχουν συνεπαρει... Πραγματικα θα μπορουσαμε να γυρισουμε ταινια με ολα αυτα που γινονται στα πρατηρια, με τις ομιλιες, τα συστηματα παρακολουθησεις, τους δορυφορους, τις συνομιλιες των πρατηριουχων με τους οδηγους κτλ κτλ... Και θα ηταν και αριστη!
Σημειωνω οτι δεν ειρωνευομαι καθολου, και σε ευχαριστουμε που γραφεις αναλυτικοτητα τις εμπειριες σου στο ποστ. Τι αλλο μενει που δεν ξερουμε;

Κλεινω το off topic εδω

SotosKon
16-10-14, 21:30
Πετρο ειτε μενει κατι που δεν ξερουμε ειτε οχι αυτο που εχει σημασια ειναι οτι στην κωλοελλαδα που ζουμε δεν θα επρεπε να υπαρχει ουτε μια πωληση πετρελαιοκινητου αυτοκινητου και οι εταιριες να τα βαζανε στην πατουρα τους.Με μισθους πεινας,πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα για να παρουμε τα αυτοκινητα μας,ενα σκασμο λεφτα στα κωλοκαυσιμα τους που τα πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και στο τελος αργα ή γρηγορα ολοι θα εχουμε προβληματα με τα κωλοαυτοκινητα μας,γιατι κωλοαυτοκινητα θα εχουν καταληξει μετα απο ολα αυτα που θα τους εχουμε προξενησει...

PetrosKar
16-10-14, 22:00
Πετρο ειτε μενει κατι που δεν ξερουμε ειτε οχι αυτο που εχει σημασια ειναι οτι στην κωλοελλαδα που ζουμε δεν θα επρεπε να υπαρχει ουτε μια πωληση πετρελαιοκινητου αυτοκινητου και οι εταιριες να τα βαζανε στην πατουρα τους.Με μισθους πεινας,πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα για να παρουμε τα αυτοκινητα μας,ενα σκασμο λεφτα στα κωλοκαυσιμα τους που τα πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και στο τελος αργα ή γρηγορα ολοι θα εχουμε προβληματα με τα κωλοαυτοκινητα μας,γιατι κωλοαυτοκινητα θα εχουν καταληξει μετα απο ολα αυτα που θα τους εχουμε προξενησει...

Δυστυχως συμφωνω μαζι σου φιλε Σωτηρη.... +1

referravag
16-10-14, 22:22
Captain, Πέτρο, Σωτήρη +1 σε όλους σας! Captain πραγματικά μας διαφωτίζεις με όλα αυτά που γράφεις και προσωπικά για εμένα είναι απόλαυση να διαβάζω τα κατεβατά σου! Δυστυχώς όπως λέει και ο Σωτήρης σε αυτή την χώρα δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς... Πιο πάνω είχα γράψει για κάποιους πρατηριούχους στην ευρύτερη περιοχή μου που θεωρώ τίμιους. Εξακολουθώ να τους υποστηρίζω και να τους θεωρώ τίμιους αλλά δεν σας κρύβω ότι κάθε φορά που είναι να βάλω diesel μου βγαίνει αυτή η αγωνία και ο φόβος για το "μήπως και έχει παιχτεί κάποια λαδιά" γιατί μια φορά θα συμβεί... Δεν καταλογώ κάτι στους πρατηριούχους που εκθίαζα πιο πάνω αλλά θέλω να πω ότι δυστυχώς με τον χαμό που γίνεται στα καύσιμα έρχεσαι στο σημείο να αμφισβητείς και τους καλούς... Εκεί μας έχουν καταντήσει όλα τα λαμόγια του κλάδου.

CAPTAIN_HADDOCK
16-10-14, 23:10
Συμφωνώ referravag.
Το αγγούρι είναι ότι δυστυχώς παρουσιάζονται και περιπτώσεις που οι λαμογιές γίνονται και από τα διυλιστήρια. Θυμάμαι την εξής περίπτωση:
Τον Μάϊο του 2005, τα διυλιστήρια, "ανακάλυψαν" στις δεξαμενές τους ότι τους είχε μείνει πετρέλαιο παλαιών προδιαγραφών.. (πετρέλαιο με υψηλότερα ποσοστά θείου από αυτό που θα έπρεπε να διαθέτουν στην αγορά), και για το οποίο απαγορευόταν η διάθεση από τον ...Φεβρουάριο . Ξέρετε τι το έκαναν;; το έριξαν στην αγορά.. Αποτέλεσμα οι πρατηριούχοι που έτυχε να ελεγχθούν εκείνη τη περίοδο απέκτησαν κωλοτρυπίδα 10 νούμερα φαρδύτερη.. χωρίς να φταίνε..
Θαυμάστε πρόστιμα εποχής :
13099

MPAMPIS.1.7D
16-10-14, 23:25
Φίλε captain θέλω να σε ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου για την ενημέρωση που μας έκανες. Εγώ όπως και πολύ άλλοι θεωρούσαμε ότι βάζοντας από ένα εταιρικό πρατήριο πετρέλαιο βάζουμε καθαρό και ελεγμένο ποιοτικό καύσιμο. Βέβαια μετά από όλα αυτά που μας γράφεις οι απόψεις μας πάνε περίπατο.

referravag
16-10-14, 23:25
Καλά μιλάς σοβαρά;;;!! Πω πω!! Καλά τι χαμός και όργιο; Αυτά είναι υποκοριστικά για να χαρακτηρίσουν αυτά που συμβαίνουν με τα καύσιμα... Και οι έλεγχοι είναι σχδόν μηδενικοί στην επαρχία. Κάτι ήξερε ο Σωτήρης πιο πάνω που έγραφε: "parta2". Παιδιά δεν πάμε καλύτερα να αγοράσουμε μπογιά να τα βάψουμε μπλε και να τα ρίξουμε στη θάλασσα... :P

geox13
16-10-14, 23:48
Εμπειρικά και μονο απο το φιλτρο καυσίμου αν μπορέσει ο οδηγός κ καταλάβει τη λαμογιά. Αν βάζεις απο συγκεκριμένο κ στις 30000 χλμ το φιλτρο ειναι ********ο, τον αλλάζεις.
Ειναι βέβαια κ πολλοί που αλλάζουν φιλτρο στα 60000χλμ.!!!
Αν κάποιος βάζει μονο απο συγκεκριμένο πρατήριο και κανει χιλιάδες χλμ, σε περίπτωση νοθείας είτε απο χημικά βλαβερές πρόσθετα ή απο νερό, δεν θα έβγαζε μια δυσλειτουργία το όχημα;
Μια προειδοποίηση, κατι τις;

CAPTAIN_HADDOCK
17-10-14, 00:20
Δυσλειτουργία το όχημα μπορεί να σου βγάλει από ένα κάρο μ@λ@κιες.. μην ξεχνάς ότι τα αυτοκίνητα πλέον κατασκευάζονται με βάση την αρχή της "Ελεγχόμενης Απόσυρσης". Άσε που τα DPF ξεπατώνονται από ότι φαίνεται... όχι μόνο από θέματα καυσίμου ή βλακείας του οδηγού που δεν αφήνει τον καθαρισμό να ολοκληρωθεί... αλλα KAI από ξεπατωμένους αισθητήρες , εγκεφάλους κ.α.
Όσο για το φίλτρο πετρελαίου... μην ξεχνας οτι δεν έχουν όλες οι μάρκες "χάρτινο" να το δείς και να τρομάξεις...
ΑΑΑΑ.... ξεχασα... να δεις γέλια που θα κάνει κανεις αν του πήξουν οι παραφίνες τώρα το χειμώνα σε κανα χιονοδρομικο κέντρο που θα πάει με την οικογένεια να φτιάξει χιονάνθρωπο..

Karaman
17-10-14, 00:33
Δυσλειτουργία το όχημα μπορεί να σου βγάλει από ένα κάρο μ@λ@κιες.. μην ξεχνάς ότι τα αυτοκίνητα πλέον κατασκευάζονται με βάση την αρχή της "Ελεγχόμενης Απόσυρσης". Άσε που τα DPF ξεπατώνονται από ότι φαίνεται... όχι μόνο από θέματα καυσίμου ή βλακείας του οδηγού που δεν αφήνει τον καθαρισμό να ολοκληρωθεί... αλλα KAI από ξεπατωμένους αισθητήρες , εγκεφάλους κ.α.
Όσο για το φίλτρο πετρελαίου... μην ξεχνας οτι δεν έχουν όλες οι μάρκες "χάρτινο" να το δείς και να τρομάξεις...
ΑΑΑΑ.... ξεχασα... να δεις γέλια που θα κάνει κανεις αν του πήξουν οι παραφίνες τώρα το χειμώνα σε κανα χιονοδρομικο κέντρο που θα πάει με την οικογένεια να φτιάξει χιονάνθρωπο..

+1000 σε ολα.

για το χειμωνα πλεον τα παγωμενα πετρελαια λογω παραφινης ειναι παρελθον, ολα πλεον εχουν προθερμανση στα εισερχομενα καυσιμα πριν τα μπεκ, πχ το κορσα c την προθερμανση την εχει πανω στο φιλτρο πετρελαιου, επισης στο youtube, εχει βιντεακια coldstart σε diesel με πολους μειον κατω.

PetrosKar
17-10-14, 01:32
Καλά μιλάς σοβαρά;;;!! Πω πω!! Καλά τι χαμός και όργιο; Αυτά είναι υποκοριστικά για να χαρακτηρίσουν αυτά που συμβαίνουν με τα καύσιμα... Και οι έλεγχοι είναι σχδόν μηδενικοί στην επαρχία. Κάτι ήξερε ο Σωτήρης πιο πάνω που έγραφε: "parta2". Παιδιά δεν πάμε καλύτερα να αγοράσουμε μπογιά να τα βάψουμε μπλε και να τα ρίξουμε στη θάλασσα... :P

Εμενα που ειναι ηδη μπλε τι κανω; Το πεταω αμεσως;

Δεν μπορω να διανοηθω σε τι πλεκτανες εχουμε εμπλακει...Κομπινα μεσα στην κομπινα ειναι οι τυποι....Inception κατάντησε το θεμα των καυσιμων πια... Ουτε ενας τομεας να αποκτησει ο καταναλωτης λιιιιιγο εμπιστοσυνη.. Παλι καλα που υπαρχουν εμπειροι ανθρωποι σαν τον Καπετανιο Χαντακώνω (φιλικα παντα φιλε μου μην το παρεξηγησεις ετσι thumbs1 ) και μας ανοιγουν τα ματια... Αλλη μια φορα, σε ευχαριστουμε για την ενημερωση ρε φιλε, πραγματικα ομως...

PetrosKar
17-10-14, 01:35
+1000 σε ολα.

για το χειμωνα πλεον τα παγωμενα πετρελαια λογω παραφινης ειναι παρελθον, ολα πλεον εχουν προθερμανση στα εισερχομενα καυσιμα πριν τα μπεκ, πχ το κορσα c την προθερμανση την εχει πανω στο φιλτρο πετρελαιου, επισης στο youtube, εχει βιντεακια coldstart σε diesel με πολους μειον κατω.

Λιγο ασχετη αλλα για οποιον ενδιαφερεται να αποκτησει λιγο πιο σφαιρικη γνωση:
Γιαυτο πλεον τα dieselοκινητα εχουν πλεον παραπανω στροφες (rpm) λειτουργιας, λογω του προθάλαμου που ανεβαζει την θερμοκρασια του πετρελαιου και μπορει αυτο να αποδοσει εν τελη μεγαλυτερη ισχυ. Θερμοκινητηρες 4ο ετος yeah man!

Φώτης
17-10-14, 02:18
Οταν ανοιγα το τοπικ πρι 3 χρονια δεν ηξερα πως θα γινοταν
Ενα απο τα πιο πολυλογαδικα........
Συμπερασμα....
Καλο πρατηριο..??????(αν υπαρχει)
Και το σταυρο σας.....

CAPTAIN_HADDOCK
17-10-14, 02:45
Αν το είχα πάρει πρέφα πριν απο 3 χρόνια... δεν θα είχαμε φτάσει στη 10 σελίδα... pappous1

CAPTAIN_HADDOCK
17-10-14, 13:19
Οποιος θελει, ας διαβάσει και αυτό :
http://www.ebna.gr/?p=2686

nickboul
21-10-14, 13:18
Εχετε να προτεινετε δοκιμασμενα πρατηρια στην Αθηνα; Απο Ν.Φιλαδελφεια, Μεταμορφωση, Κηφισια;

Κανείς δεν γνωρίζει; Αν δεν επιτρέπεται δημοσίως έστω με πμ.

Ευχαριστώ.

CAPTAIN_HADDOCK
21-10-14, 15:34
Δοκιμασμένο... να θεωρείς αυτό στο οποίο βάζεις και δεν έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα.
Γενική κατάσταση με κρητικές ανα πρατήριο, μπορείς να δεις και εδώ (μην ασχοληθείς με τις τιμές... με τις κριτικές κυρίως να ασχοληθείς):

http://www.gasprice.gr/main/welcome.asp

SotosKon
30-10-14, 15:33
Παρεπιπτοντως εβαλα σημερα 40Ε BP super diesel αφου ειχα φτασει σε λαμπακι.Πρωτες εντυπωσεις μετα απο 70 χιλιομετρα ειναι οτι:
1. Στο ρελαντι και με μικρες ταχυτητες κροταλιζει παραπανω το μοτερ.
2. Σε πορεια εχω την εντυπωση οτι ειναι ελαφρως πιο ησυχο στο κροταλισμα του αλλα κανει πιο μπασο θορυβο γενικοτερα απο οτι με το vpower(πως γινεται αυτο δεν ξερω).
3. Σαν να εχει αυξηθει η καταναλωση (μιλαω εμπειρικα με τα κουτακια στο οργανο στο καντραν επειδη ξερω τι αποσταση μπορουσα να κανω απο κουτακι σε κουτακι με το vpower στη συγκεκριμενη διαδρομη που εκανα και σημερα αφου εβαλα το BP)
4. Σε θερμοκρασια λειτουργιας στο ρελαντι με σταματημενο το αυτοκινητο η στιγμαια καταναλωση του αυτοκινητου δεν πεφτει κατω απο 0,6-0,7l με ανεβασμενο το ρελαντι ενω με vpower ηταν 0,3-0,4l(εμενα αυτο μου κανει σαν να καταλαβαινει φτωχο μειγμα ο εγκεφαλος και ανεβαζει το ρελαντι).
Αυτο που θελω να δω ειναι να μου κανει ενα καθαρισμο και να περιμενω να δω σε ποσα χιλιομετρα μετα θα μου ξανακανει,εννοειται χωρις καθαριστικο για να το συγκρινω με το vpower.Βεβαια δεν ξερω αν θα βγαλω ασφαλη συμπερασματα αφου εχει αλλαξει ο καιρος.

Υ.Γ Μου φαινεται οτι καθομαστε και ασχολουμαστε με μ@λ@κιες.

referravag
30-10-14, 16:04
Δοκίμασε και αλλού... Εγώ με το V-Power έχω μικρότερη κατανάλωση στο ρελαντί 0,4-0,5l/h ενώ με οτιδήποτε άλλο είμαι 0,5-0,6 (από όταν έβαλα το racechip). Γενικά στο ρελαντί γράφει περίπου 0,1l//ωρα παραπάνω απ' όταν έβαλα το racechip με όλα τα καύσιμα. Τώρα για τον ήχο του μοτέρ μπορεί να μην είναι καλό το πρατήριο που έβαλες... Γενικά δοκίμασε από ένα 20ευρω από τα πρατήρια που σου γεμίζουν το μάτι (δεν θα πάθει κάτι με μερικά 20 ευρά το αυτοκίνητο) και θα δεις ποια είναι καλά καύσιμα. Εμένα το BP στην Κόρινθο δεν μου φαίνεται το ίδιο καλό με αυτόν που βάζω στο Κιάτο (Γ.Λάμπρου). Από την άλλη το V-Power παρότι σαφώς δυνατότερο, σε εμένα έχει μεγαλύτερο κροτάλισμα (ειδικά στο ρελαντί είναι tarifa από τα '90s)... Καλά δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι το μοτέρ. Έτσι κι αλλιώς πέρσι έβαζα μόνο V-Power.

Θα συμφωνίσω με το τελευταίο σου σχόλιο... Το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα. Τα πράγματα είναι απλά. Δοκιμάζουμε και βλέπουμε πιο καύσιμο συμπεριφέρεται καλύτερα.

vacross
30-10-14, 20:30
Υ.Γ Μου φαινεται οτι καθομαστε και ασχολουμαστε με μ@λ@κιες.[/QUOTE]
+1 Η ουσια είναι να απολαμβανουμε το αυτοκινητο κ την οδηγηση!

MPAMPIS.1.7D
30-10-14, 22:02
Υ.Γ Μου φαινεται οτι καθομαστε και ασχολουμαστε με μ@λ@κιες.
+1 Η ουσια είναι να απολαμβανουμε το αυτοκινητο κ την οδηγηση![/QUOTE]

+ 1000 Παιδιά από μένα βρείτε ένα καλό πρατήριο (για να μην πάθει κάποια ζημιά η τρόμπα ή τα μπεκ) και χαρείτε τα αυτοκίνητο.