PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοήθεια για αποκατάσταση προφυλαχτήρα.

Stamos17
30-08-11, 16:08
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Πριν κάποιες μέρες είχα ένα τρακάρισμα στο opel astra h μοντέλο που αγοράστηκε στο τέλος του 2007 5θυρο ασιμί.
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου καταλογίσει η αλλαγή το εμπρός προφυλαχτήρα και και το εμπρός δεξιού φτερού, της βάσης για το φανάρι αλλά και τα εργατικά πόσο θα μου έρθουν στην αντιπροσωπεία και πόσο θα μου ερχόντουσαν αν τα πήγαινα σε ένα άλλο συνεργείο.

Γιατί κάποιος είπε ότι στην αντιπροσωπεία αυτή η ζημιά θα κοστίζει περίπου 3500 ευρώ και μου φάνηκαν εξοφρενικά πολλά...

Η ζημιά είναι αυτή:
http://img6.imageshack.us/img6/2897/15082011250.jpg
Άμα κάποιος χρειάζεται καλύτερη εικόνα για αν εκφέρει γνώμη παρακαλώ ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Βιάζομαι για να πάρω μία απόφαση με το τι θα κάνω.

GeorgeGTC
30-08-11, 16:27
Καλησπέρα και καλως ήρθες στο forum. Υπερβολίκα τα 3500 χιλιάρικα που σου είπαν..πάνω κάτω υπολόγιζε κανα 1500άρι όλα μαζι σε αντιπροσοπεια και μπορεί να σου βγεί και λίγο πιο κάτω σαν τιμή λόγω του οτι δεν έχεις προβολακια.

Stamos17
30-08-11, 16:57
Καλησπέρα και καλως ήρθες στο forum. Υπερβολίκα τα 3500 χιλιάρικα που σου είπαν..πάνω κάτω υπολόγιζε κανα 1500άρι όλα μαζι σε αντιπροσοπεια και μπορεί να σου βγεί και λίγο πιο κάτω σαν τιμή λόγω του οτι δεν έχεις προβολακια.
Σε ευχαριστώ για την εκτίμηση. Πάντως οφείλω να πω ότι και τα 1500 πάλι πολλά είναι. Σίγουρα δεν είναι 3500 αλλά είναι ένα μεγάλο ποσό για μια εξωτερική ζημιά και με δεδομένο ότι το αμάξι δεν έχει πρόβλημα και μπορεί και κινείται.

GeorgeGTC
30-08-11, 17:02
Ναι είναι πολλά δεν λέω..και ένας φίλος μου που είχε ακριβώς το ίδιο θέμα αλλαξε δεξί φτερό και προφυλακτήρα με προβολακια και του πήγε 1600 ευρώ περίπου.Η άλλη λύση είναι να πας σε ελαφρώς μεταχειρισμένα parts αλλά μην νομίζεις οτι έχει τρελές διαφορές στην τίμη αν πας μέσω αντιπροσωπείας.

GiorgosThess
30-08-11, 17:14
Πηγαινε το σε εναν καλο φαναρτζη και το κοστος θα ειναι μηδαμινο...
Δεν ειναι τιποτα ενας προφυλακτηρας, ενα φτερο και μια βαση φαναριου...
Εργατικα? τι εργατικα να εχει? μεχρι και εγω μπορω να στα περασω...μονο βιδες ειναι...
Ακουσε κει 3500 ευρω...δεν παμε καλα...

Stamos17
30-08-11, 17:19
Καλά αυτό με το τι εργατικά έχει είναι γεγονός... Πήγα σε ένα φαναρτζή της γειτονιάς και μου είπε ότι λογικά με αλλαγή προφυλαχτήρα μεταχειρισμένο (αν βρει) και αλλαγή φτερού καινούριου + βάση φαναριού, εργατικά-χρώμα κλπ θα μας έρθει 500-550€. Αυτός μου είπε για την αντιπροσωπεία ότι θα μου ερχόταν 3500 χιλιάδες και εκεί ζαλίστηκα και αποφάσισα να το ψάξω μιας και δεν ασχολούμαι και πολύ με αυτοκίνητα.
Γενικά εσείς ρε παιδιά προτιμάτε αντιπροσωπεία ή άλλα απλά γειτονικά συνεργεία;

ASCONAN
30-08-11, 17:43
δε πα να πεις στους ******Σ που στο είπαν ότι με 3.500 παίρνεις ολόκληρο ΑΜΑΞΙ; ΖΩΑ ε ΖΩΑ!
Πόσο καραγκιόζηδες θα γίνουν ακόμα ορισμένοι; Τα νέα αυτοκίνητα και οι αντιπροσωπείες έχουν πλέον εδραιωθεί ως μία καλοστημένη ΑΠΑΤΗ για να ξαφρίζουν τον άμοιρο κοσμάκη! Από τί σκατά είναι ο προφυλακτήρας πες τους, από ΡΟΥΜΠΙΝΙΑ ή ΜΠΡΙΓΙΑΝΤΙΑ;

Sorry για το ύφος αλλά με εκνευρίζουν οι απατεώνες...

με 2,500 παίρνω ολόκληρο bodykit 400άρας για την Ascona, με ποιότητα ΑΨΟΓΗ... και είναι και σπάνια, όχι του εμπορίου! Μήπως το σχέδιό του επειδή είναι διαφορετικό το κάνει τόσο φτηνό; Ή μήπως μας περνάνε όλους για μ.....ς;

Gmat
30-08-11, 19:40
Φιλε μου έχεις τα εξης σεναρια...
1) Επιδιορθωση απλη του υπαρχοντος συστηματος, δλδ:
το φτερο να στο φερει οσο μπορει με μαγνητη και μετα στοκαρισμα και βαψιμο τοπικο εκει μπροστα κοστος περι το 70αρι. Να σου κολησει με παμπριζοκολα αν και εφοσον ειναι δυνατο τις βασεις για το φαναρι, κοστος περι τα 20γιουρο. να σου αλλαξει βαση προφυλακτηρα κανα 30 νομιζω καινουρια και με παμπριζοκολα οπου δεν εχει κατσει καλα να στον πρεσαρει και να κοληει ο προφυλακτηρας... κοστος κανα 20 με τα εργατικα...
Αρα αν γιννονται ολα αυτα που εγω τα εχω κανει σε παλιοτερα αμαξια μου και φαινονταν μια χαρα και ποτε δεν ειχα προβλημα ξανα...εχεις κοστος 140 + κανα 50 να σου βαλει τσιμπημενα αυτος γιατι θα χασει απο τα ανταλλακτικα που θα επερνε οποτε θα στα αρει σαν εργασια, μιλας για 170-190 βαρια βαρια...
2) Να αλλαξεις προφυλακτηρα με μεταχειρισμενο πας κανα 120 αγορα + 130 βαφη+ 20 βαλε βγαλε=270, αρα μιλας απο 200(ιμιτασιον)- 300 μαξιμουμ με μεταχειρισμενο αν βρεις απο το μοντελο σου...Βαλε και φτερο γνησιο μεταχειρισμενο πας αλλα 230-250 αγορα + τοποθετηση + βαψιμο. και αλλα 30 η βαση πας στα 470-550. ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙ΅ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ>>>ΘΕΛΕΙ ΟΜΩ΅ΨΑΞΙΜΟ.
3) Ολα καινουρια...εκει θες φτερο κανα 450 με βαψιμο και τοποθετηση, προφυλακτηρα κανα 500 βαψιμο και τοποθετηση κανα 30 η βαση του προφυλακτηρα και μη σου πω οτι για να μη κανουν πατεντες με το φαναρι μποει να στο αλλαξουν κιολα οποτε κανα 250 ακομα...+ κανα 50-80 που θα σε χρωσουν επιπλεον σε εργατικα και διαφορα αλλα χαζομαρες..πας μανι μανι απο 1000 μεχρι 1300 ταβανι...αλλα ταβανι ομως και με καλα υπλογισμενες περιπου τιμες...ΑΡΑ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ!!!
4) εχεις καποιο φιλο συγγενη που να μπορει να εξυπηρετησει;;; να σου κανει φιλικη δηλωση οτι σε χτυπησε εκει και πας και τα βαζεις ολα καινουρια ή κανεις παεντες με τιμολογια απο φαναρτζη και το φτιαχνεςι και βαζεις και κανα 300 στη τσεπη απο ασφαλιστικη, με τη προυποθεση να μην εχεια κανει καπαλκια δηλωση εσυ σε αλλον γι αυτο το κομματι. Δλδ αμα το χτυπησες μονος σου καπου και οχι σε αλλο αμαξι γινεται και σχετικα ευκολα...
Ευχομαι να κανεις τη ποιο οικονομικη και σωτη λυση για τα κεφια σου και τη τζεπη σου!!!

Stamos17
31-08-11, 02:47
E λοιπόν αυτό το 4 δεν ήξερα! Και **** τις λύσεις. Βέβαια κάτι μου λέει ότι εγγυμονεί κυνδύνους... αλλά πρέπει να μετράει! Στη θεωρία με το 4 δεν πληρώνεις εσύ ποτέ και πληρώνει πάντα η ασφάλεια έτσι δεν είναι;
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

s5zax
31-08-11, 19:44
O φαναρτζης προφανως για να κλεισει την δουλεια εριξε την αντιπροσωπεια.
Προφυλακτηρας γνησιος τιμη Opel 557
Φτερο 174
Βαση για το φαναρι μαζι με το φαναρι εκτος αν αγορασεις κιτ επισκευης.
Αφαιρεσε και καποια εκπτωση που θα εχεις.

Gmat
01-09-11, 03:18
μια χαρα τα λεει ο φιλος παραπανω βαλε και βαψιμο, βγαλσιμο μπασιμο και καμια βαση κανα 30αρι κοντα 1200 ααντε να στα κανουν κανα 1000-1100 αναλογα την αντιπροωπεια , οτι ειπα και εγω οτι πανω απο 1300 ταβανι ειναι κκλεψια τεραστια...
θεωρητικα δεν πληρωνεις εσυ τη ζημεια αλλα θα ερθει εμπειρογνομωνας για να το εκτιμησει οποτε μη φανταστεις οτι στη περιπτωση σου θα τα βαλει ολα καιν ουργια...αλλα οκ τη δουλεια σου να κανεις...εχωουν σφιξει κ οι πισινοι πλεον

Stamos17
02-09-11, 23:08
θεωρητικα δεν πληρωνεις εσυ τη ζημεια αλλα θα ερθει εμπειρογνομωνας για να το εκτιμησει οποτε μη φανταστεις οτι στη περιπτωση σου θα τα βαλει ολα καιν ουργια...αλλα οκ τη δουλεια σου να κανεις...εχωουν σφιξει κ οι πισινοι πλεον
Ναι αλλά εγώ ξέρω ότι τους πληρώνω την ασφάλεια σαν π****ης. Τι πάει να πει έχουν σφύξει οι κώλοι. Εγώ τους πληρώνω κανονικά.

Τεσπάν μου έφτιαξε ο φαναρτζής τη ζημιά με 520€ βάζοντας μεταχειρισμένους προφυλαχτήρες. Μου είπε ότι το φανάρι έχει κάποιες ρογμές και άμα είναι θα μου πει τιμή άμα χριειαστεί να το αλλάξω. Κατά τα άλλα ο άνθρωπος καλή δουλειά έκανε οπότε οκ. Απλά από τη μία πλευρά άμα πας πολύ κοντά στη σύνδεση του προφυλαχτήρα με το φτερό θα δεις ότι το επίπεδο του προφυλαχτήρα ένα εκατοστό πιο έξω. Δε φαίνεται από μακριά αλλά άμα είσαι παρατηρητικός το βλέπεις.

GiorgosThess
03-09-11, 19:48
Μια χαρα δηλαδη αν καταλαβα καλα...
Ειδες ??? απο 3500 ευρω, στα 500 επεσες...

Stamos17
04-09-11, 05:20
Μια χαρα δηλαδη αν καταλαβα καλα...
Ειδες ??? απο 3500 ευρω, στα 500 επεσες...
Ναι οκ την δουλειά μου την έκανα...

Gmat
04-09-11, 21:54
να πας να σου ρεγουλαρει το φτερο λιγο να ερθει ποιο εξω ή κατι με το προφυλακτηρα και θα σαι ολ...Αντε καλοριζικο...

Stamos17
06-09-11, 14:45
Να πως είναι τώρα στο σημείο που εννόνεται ο μπροστινός μου προφυλαχτήρας μετά την αλλαγή.
http://img41.imageshack.us/img41/9231/02092011256.jpg
Στην αρχή μου έκανε εντύπωση λέω δε μπορεί να είναι έστω και λίγο πιο έξω. Ο φαναρτζής όμως μου είπε ότι όλα τα astra έτσι είναι. Και όμως άλλα astra που είδα στο δρόμο δεν έχουν τέλεια ενωμένα φτερά και προφυλαχτήρα.

Gmat
06-09-11, 19:40
αμα βγάλει τη πλαινη βαση του προφ..και στην ουσια ξεκουμπώσει το φτερό απο τον προφυλατήρα μπορει να τραβήξει λίγο το φτερό προς τα εξω με λίγη πίεση και να τα ξανακουμπώσει και ολα θα ειναι οκ...Αλλα ρε φιλε ειναι πολύ μικρο το κακο...Δεν φαινεται καν, αλλα σε καταλαβωαινω γτ ο ιδιοκτητης τα βλέπει ολα...

Stamos17
08-09-11, 14:08
αμα βγάλει τη πλαινη βαση του προφ..και στην ουσια ξεκουμπώσει το φτερό απο τον προφυλατήρα μπορει να τραβήξει λίγο το φτερό προς τα εξω με λίγη πίεση και να τα ξανακουμπώσει και ολα θα ειναι οκ...Αλλα ρε φιλε ειναι πολύ μικρο το κακο...Δεν φαινεται καν, αλλα σε καταλαβωαινω γτ ο ιδιοκτητης τα βλέπει ολα...
Φαίνεται σαν υστερία σαν τελειομανία... Αλλά άμα πληρώνεις για την επισκευή θες να είναι τέλειο ρε γμτ... ;)