PDA

Επιστροφή στο Forum : λαστιχα!!!

zan
24-06-11, 11:27
γειας παιδια κ καλο καλοκαιρι σε ολους!!!ηρθε ο καιρος να αλαξει λαστιχα το αστρακι και ειμαι πολυ αναποφασιστος!!η διασταση ειναι 205-50-16 και για να μην σας κουραζω στα continental δεν εχω βρει κατι σε αυτο το μεγεθος τα PS(michelin)ξεφευγουν κατα πολυ και ειμαι αναμεσα στα TURANZA τα ER300 ecopia(ειναι τα καινουργια turanza) στα ΤΟΥΟ Τ1R και πολυ πισω στο μυαλο μου εχω τα hankook ta k115(λογο χαμηλης τιμης) αν θυμαμαι και μετα το χαος.......
οτι γνωμη εχετε θα με βοηθουσε αρκετα και αποψεις γενικα για οτιδηποτε αλλο!!ξερω οτι υπαρχουνε απειρα θεματα για λαστιχα αλλα ξερετε οτι οσο περναει ο καιρος αλαζουνε δεδομενα!!ευχαριστω

GTC25
24-06-11, 11:36
toyo t1r:D

MaGeLaNoS
24-06-11, 11:57
Επισης αν θελεις μια γνωμη μη τα αλλαζεις μεσα στο καλοκαιρι.Ειναι κριμα καινουριο λαστιχο να ταλαιπωρηθει απο την ζεστη...αν μπορεις περιμενε λιγο.

j3r0n1m0
24-06-11, 12:05
Επισης αν θελεις μια γνωμη μη τα αλλαζεις μεσα στο καλοκαιρι.Ειναι κριμα καινουριο λαστιχο να ταλαιπωρηθει απο την ζεστη...αν μπορεις περιμενε λιγο.

+1..Και γω το χω στο προγραμμα μου για αλλαγη Σεπτεμβρη,αλλα θελει προσοχη με την καυτη ασφαλτο και ταλαιπωρημενα ελαστικα αδερφε..

tuning club
24-06-11, 12:27
uniroyal rainsport 2 φοραω και στο προτεινω,δεν χρειαζεται ζεσταμα,αριστο σε στεγνο και βρεγμενο,πανεμορφο σχεδιο και καλες τιμες: 300Έ μπροστα 195/50 πισω 205/50

zan
24-06-11, 15:15

δεν γινεται με τιποτα!!εχω πολυ χαλι λαστιχο κοντευει να σκασει(στην κυριολεξια)και δεν προκειται να παιξω αλλο με την ασφαλεια μου!!εφυγα πριν απο 2 μηνες απο το δρομο απο τα λαστιχα!!πονεμενη ιστορια των 2800eyro:(
εξαλου εχω κτεο σε ενα μηνα...

nikkos
25-06-11, 11:28
σε 205/50/16 έχω βάλει από οκτώβριο αν θυμάμαι καλά τα continental premium contact. Τα sport contact δεν ξέρω αν όντως βγαίνουν σ'αυτή τη διάσταση...

opelkeskin
25-06-11, 14:10
toyo t1r:D

+100000000..μετα απο αυτα ειναι το χαος :D:D:D

slalom
25-06-11, 20:40
Βγαίνουν sport contact 2, τα φοράω

giannis06
26-06-11, 22:14
φιλε το ιδιο προβλημα εχω κι εγω αλλα μακρια απο turanza εκτος αν δεν οδηγας σε βρ εγμενο( εκει κανεις πατιναζ) και δεν τρεχεις σε στροφες γιαιτ γλυστρανε..... τωρα εγω εχω αυτα τα turanza se 205/ 50/ Ρ16 οπως κι εσυ και θελω να ξαναγυρισω πισω στα Michelin αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το κανω τωρα μεσα στον ιουνιο ιουλιο εχω ηδη 40.000 χλμ και 3-4 χρονια με αυτα και θελω να μου πεις καποιος τι να βαλω και τωρα η σεπετεμβρη; ευχαριστω παιδες

kardistan25
27-06-11, 02:23
δεν γινεται με τιποτα!!εχω πολυ χαλι λαστιχο κοντευει να σκασει(στην κυριολεξια)και δεν προκειται να παιξω αλλο με την ασφαλεια μου!!εφυγα πριν απο 2 μηνες απο το δρομο απο τα λαστιχα!!πονεμενη ιστορια των 2800eyro:(
εξαλου εχω κτεο σε ενα μηνα...

δεν παιζεις με την ασφαλια σου και μας λες πως ειναι ετοιμα να σκασουν???τοτε επρεπε να τα αλλαζες βαση την ασφαλεια σου πριν μηηηηνες....

kostasmagic
27-06-11, 03:16
Φίλε άλλαξέτα κανονικά, τι θα πεί καλοκαίρι; αν τα βάλεις από Σεπτέμβρη δηλαδή του χρόνου το
καλοκαίρι θα τα βάλεις στο κελάρι και θα ξαναφορέσεις τα παλιά σου για να μην χαλάσουν;
Μακρυά από ER 300 τα είχα και εγώ και τα νόμιζα για καλά μέχρι που χρειαστήκανε και αποδείχτηκαν μάπα.
Κοίτα και τα γιουνιρόυαλ, τώρα έχω την δεύτερη τετράδα και είμαι πολύ ικανοποιημένος, μόνο μειονέκτημα
που έχουν δεν είναι πολύ ανθεκτικά σε λακκούβες, πεζοδρόμια και γενικά κακομεταχείριση.

Τα τόγιο είναι πράγματι πολύ καλά.

dimosthenis_g
27-06-11, 04:15
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=56767051.137.27928&typ=R-143026&ranzahl=4&Breite=205&Quer=50&Felge=16&Speed=H&weiter=90&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&sort_by=preis&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=56767051.137.27928&typ=351780000&ranzahl=4&Breite=205&Quer=50&Felge=16&Speed=H&weiter=90&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&sort_by=preis&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

διαλεγεις και περνεις.continental kai ξερω ψωμι.τα premium τα ειχα στο Punto που ειχα πριν και ηταν τρομερο λαστιχο .τα sport3 εβαλα στο astra πριν 3 μηνες απο απαλαχτικα απο τα απαραδεκτα bridgestone τα οποια σε στροφες εκαναν πατιναζ

giannis06
27-06-11, 11:31
Φίλε άλλαξέτα κανονικά, τι θα πεί καλοκαίρι; αν τα βάλεις από Σεπτέμβρη δηλαδή του χρόνου το
καλοκαίρι θα τα βάλεις στο κελάρι και θα ξαναφορέσεις τα παλιά σου για να μην χαλάσουν;
Μακρυά από ER 300 τα είχα και εγώ και τα νόμιζα για καλά μέχρι που χρειαστήκανε και αποδείχτηκαν μάπα.
Κοίτα και τα γιουνιρόυαλ, τώρα έχω την δεύτερη τετράδα και είμαι πολύ ικανοποιημένος, μόνο μειονέκτημα
που έχουν δεν είναι πολύ ανθεκτικά σε λακκούβες, πεζοδρόμια και γενικά κακομεταχείριση.

Τα τόγιο είναι πράγματι πολύ καλά.

σωστα αλλα ετσι που κανει ζεστη στην χωρα μας το θεωρω πιθανον δυο μηνες στον ηλιο να τα χαλασει εντελως και να τα σκληρυνει και να ναι σαν να εχω turanza πετρα μετα. οσον αφορα για τη μαρκα αν ειναι να βαλω αυτα που προτεινεις που εχουν το μειονεκτημα στις λακουβες τοτε γιαιτ να μην βαλω την εγυημενη λυση με το ιδιο σχεδον μειονεκτημα Michelin Primarhy Hp η Pilot Exalto?

giannis06
27-06-11, 11:34
φιλε για τα Bridegston συμφωνω τα εχω ηδη και τα φοβαμαι σκληρη γομα μου λεγανε και το ειδα ποσο σκληρη εφυγα στους πρωτους μηνες σε στροφη ενω ητνα καινουργια... ακριβα αυ τα που προτεινες φιλε πολυ ακριβα

giannis06
27-06-11, 11:38
σκληρη γομα αντεχει στις γου βες αλλα κανει πατιναζ στη βροχη μαλακη γομα το αντιθετο κατι στη μεση δνε υπαρχει βρε παιδια;

dimosthenis_g
27-06-11, 15:31
το ακριβά είναι σχετικό.εγω πχ σε φίλο που εχει μαγαζι με ελαστικά εβαλα τα continental sp3 225/45/17 με 470ε.
τα θεωρω μακράν καλυτερα απο michelin.οσα χρονια τα φοραω απο το παλιο αμαξι ακομα που ηταν και χαμηλωμενο και σκληρο απο αναρτηση,με λακουβα δεν είχα ποτέ πρόβλημα

zan
27-06-11, 19:03
καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για τις γνωμες σας!!
λοιπον πηγα σε 3 διαφορετικους μαστορες και μου ειπανε τα εξης!!

ο 1ος μου προτεινε το turanza το καινουργιο σαν κορυφη και οτι τα hankook ειναι χαλι...
ο 2ος τα hankook σαν κορυφη και οτι θα με θυμηθεις και οτι τα turanza δεν κανουν για το δικο σου αμαξι οτι το χειμωνα θα θελεις λαστιχα κ πολλα αλλα!!
ο 3ος που ητανε κ πιο ωραιος απ ολους(και ο πιο φτηνος) μου μυλησε πολυ ωραια!!μου ειπε για ολες τις εταιριες οτι ειναι κορυφη παζεις με λεπτομερια κ τετοια!!τα hankook μου λεει τα δουλευω συνεχεια και ειναι πολυ καλα λαστιχα και αξιζουν!πολλοι πελατες μου το εχουνε γυρισει εκει τελευταια που φορουσανε michelin,bridg.conti και τετοια..η επιλογη ειναι δικη σου μου λεει!!και τα toyo ειναι καλα και ολα!!

απο κει κ περα για τιμες το χαος..ο καθενας μου εδινε και διαφορετικες στο καθενα!!

edit.κατι για toyo(που τα ηθελα απο τιν αρχη)με ψηνει η για hankook(που ακουω απο ολους πολυ καλα πραγματα)

billisdim
27-06-11, 20:13
Βαλε στο παιχνιδι και τα dunlop sp sport fast response. Πολυ καλο λαστιχακι για τον μεσο οδηγο ΚΑΙ οικονομικο σχετικα.
Ακριβως τα ιδια και για το καινουργιο της toyo, το DRB.

Αν και... ενα λαστιχο πχ που εγω το θεωρω κορυφη καποιος αλλος μπορει να το πεταξει απο την πρωτη βδομαδα - και το αντιστροφο...
Παρε το ρισκο και δοκιμασε μονος σου αυτα που νομιζεις....

nikkos
28-06-11, 11:33
Βαλε στο παιχνιδι και τα dunlop sp sport fast response. Πολυ καλο λαστιχακι για τον μεσο οδηγο ΚΑΙ οικονομικο σχετικα.
Ακριβως τα ιδια και για το καινουργιο της toyo, το DRB.

Αν και... ενα λαστιχο πχ που εγω το θεωρω κορυφη καποιος αλλος μπορει να το πεταξει απο την πρωτη βδομαδα - και το αντιστροφο...
Παρε το ρισκο και δοκιμασε μονος σου αυτα που νομιζεις....

τα dunlop ήταν τα προηγούμενα που είχα. Δεν με εντυπωσίασαν σαν απόδοση, ειδικά μετά τον 1ο ενάμιση χρόνο, όπου παρατηρούσα γλυστρίματα σε συνθήκες που με τα michelin δεν τα είχα....κάπου με φοβίσανε δλδ σε σχέση με την ασφάλεια που ένιωθα με τα exalto. Γι αυτό τώρα δοκιμάζω και τα continental για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.. :)

zan
28-06-11, 15:14
τελικα πηρα τα toyo T1R!!απο την αρχη αυτα ηθελα μιας και ειναι δοκιμασμενα και εχουνε πολλες καλες εντυπωσεις και λογια πολλα ατομα για αυτα!!ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας!!

giannis06
28-06-11, 16:40
τα dunlop ήταν τα προηγούμενα που είχα. Δεν με εντυπωσίασαν σαν απόδοση, ειδικά μετά τον 1ο ενάμιση χρόνο, όπου παρατηρούσα γλυστρίματα σε συνθήκες που με τα michelin δεν τα είχα....κάπου με φοβίσανε δλδ σε σχέση με την ασφάλεια που ένιωθα με τα exalto. Γι αυτό τώρα δοκιμάζω και τα continental για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.. :)

εγω παιδια μπερδευτηκα χειροτερα δεν θελω με τιποτα να ξαναβαλω turanza και ψανχω για αλλες μαρκες αλλα τα Michelin πανακριβα τα βρηκα 690 και 680 ευρω τα Toyo πιο φτηνα τα Continental to 2 νομιζω 600 με 630 ευρω κατι να αντεχει να μην αργει να ζεσταθει να μην γλυστραει αλλα οχι πολυ ακριβο κανεις μπορει να προτεινει σε διαστασεις 205/50/R16

nikkos
28-06-11, 17:50
τα dunlop δεν τα προτείνω εκτός αν εχεις σκοπό να τα κρατήσεις κανα δυο χρόνια το πολύ...
εγω βαζω λάστιχα με κριτήριο να μου βγάλουν τα μέγιστα χιλιόμετρα που μπορώ να τα εκμταλλευτώ με ασφάλεια στην κίνησή μου. Bridgestone δεν έχω βάλει, αλλά και με αυτά που διαβάζω δε με καλύπτουν σαν οδηγό-αγοραστή για να τα προτιμήσω :)

δοκίμασε τα toyo αν είναι πιο οικονομικά από τα αλλα... Michelin και Continental είναι σίγουρες και χιλιοδοκιμασμένες επιλογές. ;)

giannis06
28-06-11, 19:28
τα dunlop δεν τα προτείνω εκτός αν εχεις σκοπό να τα κρατήσεις κανα δυο χρόνια το πολύ...
εγω βαζω λάστιχα με κριτήριο να μου βγάλουν τα μέγιστα χιλιόμετρα που μπορώ να τα εκμταλλευτώ με ασφάλεια στην κίνησή μου. Bridgestone δεν έχω βάλει, αλλά και με αυτά που διαβάζω δε με καλύπτουν σαν οδηγό-αγοραστή για να τα προτιμήσω :)

δοκίμασε τα toyo αν είναι πιο οικονομικά από τα αλλα... Michelin και Continental είναι σίγουρες και χιλιοδοκιμασμένες επιλογές. ;)
Niko δεν θελω να κανω και πολλες δοκιμες γιατι και με τα Bridgeston δεν τα ξερα τα δα ολα και τωρα το χω μετανιωσει ευχαριστω παντως

dimosthenis_g
28-06-11, 20:58
αν δεν θες δοκιμές πας σε michelin ή continental,οπως ειπε και ο φιλος παραπάνω.Michelin δεν είχα ποτέ.τα continental δεν τα αλλάζω με τίποτα τα φοράω χρόνια από το παλίο αμάξι ακομα.τα toyo δεν μου αρέσουν καθολου τα έχω οδηγήσει σε φιλου αμάξι.αλλα και παλι ειναι θέμα τρόπου οδήγησης και προτιμήσεων.εγώ θέλω μαλακα λαστιχα και ας τα αλλάζω πιο συχνα πχ.παντως ειναι προτιμότερο να δώσεις κατι παραπάνω για το λάστιχο και να εισαι οκ

giannis06
28-06-11, 21:09
[QUOTE=dimosthenis_g;383220]αν δεν θες δοκιμές πας σε michelin ή continental,οπως ειπε και ο φιλος παραπάνω.Michelin δεν είχα ποτέ.τα continental δεν τα αλλάζω με τίποτα τα φοράω χρόνια από το παλίο αμάξι ακομα.τα toyo δεν μου αρέσουν καθολου τα έχω οδηγήσει σε φιλου αμάξι.αλλα και παλι ειναι θέμα τρόπου οδήγησης και προτιμήσεων.εγώ θέλω μαλακα λαστιχα και ας τα αλλάζω πιο συχνα πχ.παντως ειναι προτιμότερο να δώσεις κατι παραπάνω για το λάστιχο και να εισαι οκ[/Q

μα τα πιο μαλακα Michelin ειναι και πιο ακριβα να τα πληρωνω πανακριβα και να τα αλαλζω καθε δυο χρονια? αν και νομιζω αντεχουν και παραπανω απλα και παλι ξαναλεω το στυλ οδηγησης μου δεν ειναι ουτε να κανω αγωνες ουτε οτι ειμαι πολυ προσεκτικος στις λακουβες παντα ολο και καποια θα μου ξεφυγει επομενως δεν βρισκεις πιο λαστιχο ταιριαζει

nikkos
28-06-11, 21:38
όταν λέμε ότι το michelin pilot exalto είναι μαλακό μην παρερμηνεύεις. Τα φορούσα 3μιση χρόνια για 35000χλμ στο αμάξι και το πέλμα δεν είχε πάθει μεγάλες φθορές. Δεν τα έλιωνα στα σπινιαρίσματα και δεν έκανα πολλές ******ες. Μια χαρά με βγάλανε. Είναι πιο μαλακό απ τα Bridgestone αλλά μην νομίζεις ότι είναι αλοιφή

giannis06
28-06-11, 21:51
όταν λέμε ότι το michelin pilot exalto είναι μαλακό μην παρερμηνεύεις. Τα φορούσα 3μιση χρόνια για 35000χλμ στο αμάξι και το πέλμα δεν είχε πάθει μεγάλες φθορές. Δεν τα έλιωνα στα σπινιαρίσματα και δεν έκανα πολλές ******ες. Μια χαρά με βγάλανε. Είναι πιο μαλακό απ τα Bridgestone αλλά μην νομίζεις ότι είναι αλοιφή

οκ αλλα ειναι ακριβο και επιπλεον δεν το βγαζει πλεον μου ειπαν σημερα ισχυει?

aris1985
28-06-11, 22:04
στην αρχη φοραγα τα pre contact (καλο λαστιχο σε γενικες γραμμες), μετα πηγα σε turanza (πολυ δυσκολο να ζεσταθει) και τωρα εχω τα michelin exalto2 (πολυ καλοοοοο) ευκολο να το ζεστανεις και εχεις πολυ καλη επαφη με το οδοστρωμα.

dimosthenis_g
29-06-11, 01:54
εγω το λάστιχο το υπολογίζω για 2/μιση χρόνια max περιπου στα 50,000 χλμ.κανω πολλα χλμ.το μαλακο σε φθορα με το αυτοκινητο που έχεις αν δεν το καις σε ξεκινήματα κλπ δεν θα εχεις μεγαλη αποκληση χρονου ζωης απο καποιο πιο σκληρο.να εχεις ενα λαστιχο που για να ζεσταθει θα εχεις φτάσει εκει που πηγαινες και ακομα θα παλευεις ειναι λιγο ασκοπο.προσωπικη αποψη παντα.απλα το κοστος στα λαστιχα δεν πρεπει να το κοιταμε.οπως ειχα πει ειναι ο μονος συνδετικος μας κρικος με τον δρομο!

zan
29-06-11, 03:25
βαλτε και στο παιχνιδι τα hankook υπολογιζοντας οτι παει πολυ καλα σε πωλησεις τελευταια και απ ολους ακουω καλα λογια!!ειδικα για το evo12..εχω οδηγησει με hankook και η αληθεια ειναι οτι δε το περιμενα!!

nikkos
29-06-11, 12:07
θα πρέπει να φτιάξουμε ένα πινακάκι αξιολόγησης ελαστικών στο φόρουμ, αλλά όχι μόνο από οδήγηση μιας φοράς. Καλό θα είναι η αξιολόγηση να είναι ανά χρόνο ή ανά 10.000χλμ για το κάθε ελαστικό απ' τον κάθε χρήστη...

giannis06
29-06-11, 12:43
αν αλλαξω διαστασεις απο 205/50 R 16 σε 195/55/R16 θα εχω κανενα προλβημα παιδια? ξερετε?

giannis06
29-06-11, 17:00
αν αλλαξω διαστασεις απο 205/50 R 16 σε 195/55/R16 θα εχω κανενα προλβημα παιδια? ξερετε?

παιδια σημερα ρωτησα για αλλες διαστασεις μου ειπαν οτι μονο προβλημα θα ναι το οτι θα βγαινει η ζαντα λιγο εξω και μου ειπαν οτι τα continental εχουν πιο σκληγρα αρκα απο τα Michelin αρα καλυτερη προστασια στην ζαντα και ειναι εξισου καλα τα δε Michelin ειναι ηδη γωνστα αλλα πανακριβα και αρκετα μαλακα τα δε continental δεν τα ξερω φτηνοτερα μεν λιγο αλλα αγνωστα και τα φοβαμαι μηπω;ς γλυστρανε

zan
29-06-11, 17:07
αν εννοεις τα conti σαν αγνωστα μαλλον κανεις λαθος γιατι θεωρειται μια απο τισ κορυφαιες εταιριες...αν αυτες ειναι 5-6 οι πιο γνωστες ειναι μεσα σε αυτην!!:o

giannis06
29-06-11, 17:09
αγωνστα σε μενα εννοω και επειδη δοκιμασα κατι αγνωστο και το σκυλομετανιωσα δεν κανω δοκιμες αλλα φταιενι οτι τα γνωστα σε μενα Michelin ειναι πανακριβα

giannis06
29-06-11, 17:10
δεν διαβαα καλε εντυπωσεις σε αλλα σαιτ για αλλα αυτοκινητα για το Continental

slalom
29-06-11, 19:19
Δοκίμασε και δε θα χασεις.

teo_3
01-07-11, 14:34
Μετά απο 15.000χλμ δηλώνω ευθαρσώς πως τα Hankook V12 Evo είναι απλά καταπληκτικά ! Αξίζουν τα λεφτά τους.

kostasmagic
01-07-11, 17:59
σωστα αλλα ετσι που κανει ζεστη στην χωρα μας το θεωρω πιθανον δυο μηνες στον ηλιο να τα χαλασει εντελως και να τα σκληρυνει και να ναι σαν να εχω turanza πετρα μετα. οσον αφορα για τη μαρκα αν ειναι να βαλω αυτα που προτεινεις που εχουν το μειονεκτημα στις λακουβες τοτε γιαιτ να μην βαλω την εγυημενη λυση με το ιδιο σχεδον μειονεκτημα Michelin Primarhy Hp η Pilot Exalto?

Γιατί τα γιουνιρόιαλ είναι πολύ πιο φτηνά και πιστεύω ότι αξίζουν μέχρι τελευταία δραχμή τα λεφτά τους.
Παλιότερα είχα στο κόρσα, το οποίο ήταν στημένο, τα ρέινσπορτ 1 και το λάστιχο ήταν πραγματικά αλλού.
Τώρα στο τίγκρα έχω το ρέινέξπερτ το οποίο είναι για πιο νορμάλ χρήση, και είναι πάρα πολύ καλά!

Και εγώ πέρσι το καλοκαίρι τα άλλαξα γιατί είχα τα ER300 και φοβόμουνα.

zan
04-07-11, 01:27
μετα απο 400 χλμ και μια πρωτη εντυπωση τα λαστιχα απλα ειναι πολυ μπροστα!!!ειλικρινα ειδικα με τιν 16αρα εχει καθησει το αστρακι κατω και παταει παρα πολυ καλα!!ζεσταινονται οντως για πλακα(μιας κ εχει w κωδικο)!!

αξιζει να τα δοκιμασετε!!

ΤΟΥΟ Τ1Rwave1

capthookb
04-07-11, 02:48
w ???????
έως 270km/h ?

opelastrakos
06-07-11, 14:25
παιδια ερωτηση (ενδεχομενος να μην ειναι στο καταλληλο post) εχω ενα opel astra 1.4 elegance 1998 και ειναι 4μπουλονο.Το καρε τι ειναι?4Χ108 ή 4Χ100?βοηθεια παρακαλω....!

nikkos
06-07-11, 15:36
4x100

opelastrakos
07-07-11, 10:44
ωραιος ευχαριστω πολυ φιλε μου.....με τι πατουρα μπορω να βαλω στο opel μου για να μην κοψει????σκεφτομαι για πατουρα μεχρι 195 ή 205....τι λετε?

nikkos
07-07-11, 11:17
εγω με το 205/50/16 μια χαρά το βρίσκω. Η μικρότερη διάσταση είναι 195/60/15 (δε θυμαμαι καλά)

xanthiotis
31-07-11, 12:54
Καλημερα!Θελω τις γνωμες σας για να βαλω απο Σεπτεμβρη καινουργια λαστιχα.Θελω βασικα να "περπατανε " στο χιονι οταν αυτο χρειαστει αλλα και στη βροχη να μην εχω προβλημα.Και το λεω αυτο γιατι με τα dunlop sp που φοραω τωρα ειχα ενα θεμα οταν εβρισκα λιμναζοντα νερα στο δρομο.Η διασταση που φοραω ειναι 195/60/15.

nikkos
31-07-11, 15:58
αν θες λάστιχα να περπατάνε καλά στο χιόνι, πας σε χιονολάστιχο. Όλα τα άλλα, όσο καλά και να περπατάνε, θα είναι για λίγα μέτρα μόνο. Και με τα "καλοκαιρινά" λάστιχα που έχω, όταν πήγα σε χιονοδρομικό και είχε κάμποσο χιόνι κατω (πατημένο) δεν είχα πρόβλημα...σιγα σιγά βέβαια, αλλά περπάτησε. Δε χρειάστηκε αλυσίδες, αλλά είπα, ήταν πατημένο, και για λίγα μέτρα, δεν έκανα ολόκληρη διαδρομή στο χιόνι :)

xanthiotis
01-08-11, 01:58
Ok.Εκτος απο χιονολαστιχο πχ τι προτεινετε σαν καλο λαστιχο κατα τη γνωμη σας.

Giorgos_Koufalia
01-08-11, 02:23
σε διασταση 195/65/15 εχω αλλαξει μεσα σε 3 χρονια 4 μαρκες brigestone michelin toyo k continetal... απο αυτα τα brigestone δεν τα χαρηκα πολυ αλλα ειχανε αρκετα χιλιομετα... τα michelin ειναι ισως το καλυτερο λαστιχο και με διαφορα κολλαει κατω απιστευτα στεγνο βρεγμενο αλλα φαγωνετε ευκολα αλλα ακομα και ετσι κραταει... το toyo ειναι μιση βαθμιδα πιο κατω αλλα αν περασουν τα 60000κμ γινεται επικυνδινο και γλιστραει με το ζορισμα και το continental εχω 7000χλμ αλλα δεν το αισθανομαι ανετα το αμαξι να παταει και γλιστραει πολυ ο κολος πραγμα σπανειο για vectra b!!! συστηνω michelin ανετα μιας και αυτο θα εβαζα και παλι απλα εκανα επιλογη λογω φθηνοτερου ελαστικου και δοκιμης σε toyo k continental οντως φοιτητης

nikkos
01-08-11, 12:17
michelin pilot exalto
michelin pilot exalto 2
dunlop sp fast response
continental premium contact 2

απ' αυτά τα λάστιχα που έχω δοκιμάσει μεχρι τωρα (τα continental ακομα τα έχω πάνω) τις καλύτερες εντυπώσεις τις εχω απ το michelin... και όταν ξανα αλλάξω μάλλον michelin θα βαλω

xanthiotis
02-08-11, 00:34
Ok,να ειστε καλα!Για ΝΟΚΙΑΝ εχει εμπερια κανεις?Τιμες απο αυτα που προαναφερατε?

Giorgos_Koufalia
02-08-11, 01:11
Ok,να ειστε καλα!Για ΝΟΚΙΑΝ εχει εμπερια κανεις?Τιμες απο αυτα που προαναφερατε?

Michelin energy 420 brigestone περιπου στα 400+ - toyo cf1 360 k continental eco3 300...

Christos Astra j
06-08-11, 02:07
Βαλε ολα τα παραπανω που προτεινουν οι φιλοι σε ολα τα post και θα με θυμηθεις...
Πιστευω οτι θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.

astracosmo1800
06-08-11, 14:11
επειδη κ εγω απο φθινόπωρο σκέφτομαι να αλλαξω ελαστικα μιας κ τα εχω σχεδον λιγο πανω απο 3 χρονια. Μεχρι στιγμης εχω τα continental sport contact 2 (205-55R16) και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εχω ακουσει πολλα για τα ΤΟΥΟ Τ1R. Αξιζει να προβω στην τοποθετηση των toyo θα δω διαφορα δλδ στο κρατημα που ηδη ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος? Τα toyo ζεσταίνονται ποιο γρηγορα απο τα continental? σε βροχη (μιας κ μενω γιαννενα κ εχουνε αρκετες στν περιοχη μου) κρατανε καλυτερα?

ohristou
06-08-11, 17:11
Παιδια εγω εχω μια απορια. Στο site τηε continental εχει δυο premiumcontact 2.
Δηλ. εχει Premiumcontact 2 και premiumcontact 2 E.
Ποια η διαφορα τους;

nikkos
06-08-11, 20:24
? σε ποιο σάιτ το είδες αυτό γιατί στο ελληνικό και στο global δεν έχει τίποτα

Giorgos_Koufalia
06-08-11, 21:11
T1R δεν υπαρχουν πια μονο DRB

ASTRA4543
06-08-11, 21:41
Παιδια εγω εχω μια απορια. Στο site τηε continental εχει δυο premiumcontact 2.
Δηλ. εχει Premiumcontact 2 και premiumcontact 2 E.
Ποια η διαφορα τους;

εγω αυτα φοραω εδω και 12.000χλμ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ειδικα στο βρεγμενο
http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contipremiumcontact-2/contipremiumcontact-2-gr.html

ohristou
06-08-11, 23:05
Στο επισημο site το ειδα βαζοντας διασταση 185/55/r15 στο προγραμματακι που βρισκει και καλα τα καταλληλα λαστιχα. Πατα στο κατω link και επελεξε διασταση 185 - 55 - R15 και δες τι σου βγαζει.

http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/general/tirefinder/tirefinder.html

christoi
07-08-11, 01:02
Tyre information (http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=35)

Παραθέτω ένα site με πληροφορίες σχετικά με τις ενδείξεις των ελαστικών.
Για καιρό δεν μπορούσα να βρω τι σημαίνουν τα T, W, Y, κλπ στα ελαστικά.

Η Michelin προτίνει λάστιχα για το Astra H 1.4 16V 90 (που πιθανότατα είναι το δικό μου H 2006) τα εξής 2 :

1) 195 /65 R15 91 T

2) 205 /55 R16 91 H

Αυτή την στιγμή το αμάξι φοράει τον 2ο τύπο. Να μείνω εκεί ή να πάω στον 1ο τύπο; Σημειωτέον ότι το αυτοκίνητο δεν το σπάω, το έχω για κανονική χρήση, ταξίδια και με στόχο την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση.

niccc
07-08-11, 03:03
Ο πρωτος τυπος ειναι για 15αρα ζαντα κ ο δευτερος για 16αρα.Εσυ αφου φορας 16αρα δεν μπορεις να βαλεις τα λαστιχα που ειναι για 15αρα.Μεινε φιλε μου στο 205/55 που φοραει το αμαξι κ απο τη μανα του..

christoi
07-08-11, 05:07
Ωχ, όντως. Δεν το πρόσεξα το R15.
Ευχαριστώ!

nikkos
07-08-11, 12:14
Στο επισημο site το ειδα βαζοντας διασταση 185/55/r15 στο προγραμματακι που βρισκει και καλα τα καταλληλα λαστιχα. Πατα στο κατω link και επελεξε διασταση 185 - 55 - R15 και δες τι σου βγαζει.

http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/general/tirefinder/tirefinder.html

απ' ότι φαίνεται το Ε βγαίνει μόνο για μικρότερα φορτία (δείκτης φορτίου 82) και για περιορισμένες ταχύτητες γενικότερα. Επίσης κάνοντας κλικ πάνω στον κωδικό του ελαστικού, σε βγάζει στο premium 2. Δε νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις παραπάνω, και δε νομίζω να το βρεις και πουθενά το συγκεκριμένο.. ;)

ASTRA4543
07-08-11, 15:44

αν όμως πατήσεις πάνω στο contipremiumcontact 2 E σου εμφανίζει τα χαρακτηριστικά του
contipremiumcontact 2

stella
07-08-11, 17:04
toyo t1 r einai eggyhsh...kamia sxesh me ta turanza (pou forousa) to mono to oti prepei na zesta8ei to lastixo.
filiki sumboulh...

bilpapnonos
23-08-11, 19:14
Έχεις κανείς καμιά ιδέα για τα Continental Sport contact 5? Φοράω τα Sport contact 2 και ημουν έτοιμος να βάλω τα 3 αλλά μόλις έμαθα ότι εχουν βγει και τα 5. Είναι καλά? Γνωρίζει κανείς?

GiorgosThess
23-08-11, 23:02
Τζαμπα θα τα βαλεις...δεν θα τα δουλεψεις ποτε, 1400 κυβικα εισαι και το λαστιχο που λες θελει υψηλες ταχυτητες και πολλα αλογα για να δουλεψει σωστα...καθαρα σπορ λαστιχο ειναι...
Αν τα παρεις να ξερεις θα ειναι συνεχεια κρυα και δεν θα δουλευουν ουτε στο μισο...
Βαλε τα ιδιο αυτα που εχεις και μην κανεις χαζομαρες...με τα λαστιχα δεν παιζουμε και δεν κανουμε μοστρα
Sport Contact 2 εχω και εγω και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος...

bilpapnonos
24-08-11, 08:14
1600 ειμαι ρε. Ναι οκ,δεν εχω προβλημα αλλα τα 2 δεν κυκλοφορουν αλλο. Αμα τα εβρισκα θα τα εβαζα γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με αυτα...

GiorgosThess
25-08-11, 01:59
1600 ειμαι ρε. Ναι οκ,δεν εχω προβλημα αλλα τα 2 δεν κυκλοφορουν αλλο. Αμα τα εβρισκα θα τα εβαζα γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με αυτα...

Ε τα ιδια ειναι, πηγαινε σε ενα συμβατικο λαστιχο παρα σπορ...

bilpapnonos
25-08-11, 09:01
Μα αυτα φορουσα απο την μανα μου. Δεν τα εβαλα εγω.Ηταν καλη η μαμα ΟΠΕΛ...

ptg520i
25-08-11, 11:06
Guys στις διαστασεις 17+++ δεν υπαρχει συμβατικο λαστιχο...πας για το καλυτερο αν θες να στεκεσαι στο δρομο αξιοπρεπως! ;)

GiorgosThess
25-08-11, 12:12
εγω ειπα απλα για να ποιασουν τα μεγιστα τα λαστιχα και να τα ευχαριστηθεις πρεπει να εχεις πολλα αλογα για να τα χαρεις...
Πχ αν ειχα εγω 1400 η 1600 με 110 αλογα το πολυ, δεν θα εδινα 700 + ευρω για το σουπερ λαστιχο που υπαρχει στην αγορα, θα επαιρνα καποια με 400 ευρω ας πουμε που κανουνε την ιδια δουλεια ακριβως και καλυτερα ακομα στις μικρες κατηγοριες, ζεσταινονται πιο ευκολα, εχουνε μικροτερο δεικτη ταχυτητας κτλ.
Τι να το κανω ενα λαστιχο με δεικτη W,Z που ειναι για 270 κμ. ενω δεν εγω με το ζορι περναω τα 200 κμ ???

ptg520i
25-08-11, 12:16
Λεω οτι στις διαστασεις αυτες (18 + πιο καλα) δεν βγαινουν λαστιχα με δεικτη μικροτερο απο W,Z.......οποτε τι θα βαλεις κινεζικο η θυγατρικες και μπουρδες?

j3r0n1m0
25-08-11, 12:29
εγω ειπα απλα για να ποιασουν τα μεγιστα τα λαστιχα και να τα ευχαριστηθεις πρεπει να εχεις πολλα αλογα για να τα χαρεις...
Πχ αν ειχα εγω 1400 η 1600 με 110 αλογα το πολυ, δεν θα εδινα 700 + ευρω για το σουπερ λαστιχο που υπαρχει στην αγορα, θα επαιρνα καποια με 400 ευρω ας πουμε που κανουνε την ιδια δουλεια ακριβως και καλυτερα ακομα στις μικρες κατηγοριες, ζεσταινονται πιο ευκολα, εχουνε μικροτερο δεικτη ταχυτητας κτλ.
Τι να το κανω ενα λαστιχο με δεικτη W,Z που ειναι για 270 κμ. ενω δεν εγω με το ζορι περναω τα 200 κμ ???

+1

bilpapnonos
25-08-11, 14:07

Έλα να δουμε μαζί ποιος πιάνει πρωτος τα 200 :jedi:
Τι να κάνω όμως που φαράω17αρια.. Τα Continental ειναι για μενα τα καλυτερα λάστιχα και φυσικα για το καλυτερο θα πληρώσεις κατι παραπάνω...

egkas90
01-09-11, 01:47
Γεια σας παιδια επειδη και γω χρειαζομαι λαστιχα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!Απλα θελω να καταληξω στο καταληλο ελαστικο.ειμαι αναμεσα σε TOYO:t1r Coninental: contipremiumcontact2 αλλα θελω να μου πειτε και μια γνωμη για τα Matador: MP46 Hectorra 2 αυτα μου τα προτεινε ο μαστορας μου και ειδα οτι τα φοραει και ο ιδιος.....πειτε μ την γνωμη σας...Αααα και υποψην ειμαι 1400 και φοραω 225/40 - 18

billisdim
01-09-11, 02:11
Και τα 2 που ανεφερες ειναι κορυφαια στη κατηγορια τους...
Οσο για τα matador δεν τα ξερω... μηπως ο μαστορας σου τυγχανει να ειναι και αντιπροσωπος των εν λογω ελαστικων? ;)

egkas90
01-09-11, 16:08
Δεν νομιζω να ειναι αντιπροσωπος απλα μ λεει οτι ισως ειναι και καλυτερα απο τα αλλα δεν τ πστευω ομως.....
Μου ειπε τιμη για τα Toyo 600 ευρω και για τα Matador περιπου 480 ευρω....Για πειτε γνωμες για τις τιμες αν και θα παω να παρω και απο αλλα μαγαζια τιμες

GiorgosThess
01-09-11, 19:23
Τα Matador κάλυτερα;;; Πες τον λαστιχα σου να το κλεισει το μαγαζι καλυτερα...

egkas90
01-09-11, 23:33
χαχαχαχαχα!!!!!θα του το πω,τελικα απο toyo και continental ποια προτεινετε για το 1400 και 18αρα ζαντα?????

theo 7123
02-09-11, 01:29
Οτι και να βαλεις καλο ειναι φιλε μου απλα να προσεξεις μονο να ειναι κατι που να μπορεις να το ζεστανεις και να δουλεψει.Καλυτερα να εχεις ενα κατωτερο λαστιχο ζεστο και να παταει κατω παρα ενα κορυφαιο λαστιχο και να μην μπορεις να το ζεστανεις.οσο για τα matador.......NO COMMENT!!!:crap:

GiorgosThess
02-09-11, 01:46
Εγω θα σου ελεγα cοntinental sport contact 2 η 3...

niccc
02-09-11, 01:49
Tα matador τα εχω εγω σε 225/40/18 κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...Παιδια δοκιμαστε τα κ μετα κρινετε,επειδη δεν ειναι γνωστη μαρκα για μας τους ελληνες που μας αρεσει η λεζαντα μονο,δεν σημαινει οτι ειναι κ μουφα.Φιλε μου εγω εχω κανει περιπου 20000 χλμ μ'αυτα τα λαστιχα κ εχω παει κ σε βροχη κ σε χιονι κ σε ζεστη κ σε στροφες κ παντου.Η μονη φορα που γλυστρουσαν ηταν προχτες μεσα στην στην πιστα που μπηκαμε για το χαβαλε:D.Mε τα bridgestone που φορουσα πριν κ αρα εχω την εμπειρια να τα συγκρινω ειναι η μερα με τη νυχτα!Αυτα απο μενα,βαλτα κ δεν θα χασεις.

theo 7123
02-09-11, 02:13
Tα matador τα εχω εγω σε 225/40/18 κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...Παιδια δοκιμαστε τα κ μετα κρινετε,επειδη δεν ειναι γνωστη μαρκα για μας τους ελληνες που μας αρεσει η λεζαντα μονο,δεν σημαινει οτι ειναι κ μουφα.Φιλε μου εγω εχω κανει περιπου 20000 χλμ μ'αυτα τα λαστιχα κ εχω παει κ σε βροχη κ σε χιονι κ σε ζεστη κ σε στροφες κ παντου.Η μονη φορα που γλυστρουσαν ηταν προχτες μεσα στην στην πιστα που μπηκαμε για το χαβαλε:D.Mε τα bridgestone που φορουσα πριν κ αρα εχω την εμπειρια να τα συγκρινω ειναι η μερα με τη νυχτα!Αυτα απο μενα,βαλτα κ δεν θα χασεις.
εχεις δικιο φιλε μου,δεν τα εχω δοκιμασει και δεν τα ξερω.Παντως οταν ερθει η ωρα να αλλαξω παλι λαστιχα,θα βαλω παλι κατι επωνυμο και καλο.Δεν ξερω γιατι παντως εκεινη την ωρα που τα διαλεγω λεω,δεν γ*******ται,θα δωσω αλλα 100 γιουρα και θα εχω το καφαλι μου ησυχο.Ισως και να ειναι ψυχολογικο το θεμα.....

niccc
02-09-11, 02:23
Σε μια προχειρη αναζητηση στο διαδικτυο βρηκα κ καποιες κριτικες απο Αγγλια για MATADOR
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Matador/MP-46-Hectorra-2.htm

theo 7123
02-09-11, 02:28
Σε μια προχειρη αναζητηση στο διαδικτυο βρηκα κ καποιες κριτικες απο Αγγλια για MATADOR
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Matador/MP-46-Hectorra-2.htm
wow1wow1wow1wow1wow1wow1wow1wow1wow1wow1wow1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !εχω μεινει ολιγον τι μ*******κας τωρα......

egkas90
02-09-11, 12:42

Φιλε Nicc εχεις και λιγο δικιο:):)....βασικα τα ειδα και στο αυτοκινιτο του μαστορα μου....μετα απο συζητησεις εδω σκεφτικα και το εξης: οτι ο συγκεκριμενος μαστορας μου φτιαχνει 2 φορτηγα και 3 Ι.Χ ολα της οικογενιας μου δεν πιστευω να ηθελε απλα να προωθησει την εταιρια αυτην.....τελικα περιμενω καποιες τιμες που θα παρω μαλλον σημερα απο αλλα μαγαζια και θα δω...;)

niccc
02-09-11, 12:46
Εγω σου ειπα την δικη μου αποψη μιας κ τα δοκιμαζω φιλε egka...Παντως οταν αλλαξω λαστιχα κατα 90% τα ιδια θα βαλω παλι.

egkas90
02-09-11, 13:07
Ναι οκ σε ευχαριστω για την γνωμη σου...απλα πες μου και κατι αλλο αν ειναι μαλακα γιατι οπως καταλαβαινεις εχω 18αρα εχω και σκληρη αναρτηση παει τ αυτοκινητο :):)

corsakias2002
02-09-11, 17:53
made by conti λενε!!

giannis06
13-01-12, 13:19
Μετά απο 15.000χλμ δηλώνω ευθαρσώς πως τα Hankook V12 Evo είναι απλά καταπληκτικά ! Αξίζουν τα λεφτά τους.

καλημερα συγνωμη για την ερωτση οταν λες V12 Evo ποια εννοεις μηπως εχουν αλη ονομασια;

konvectra
01-08-13, 13:36
Καλημερα παιδια, για Astra H 1.4 se 205/55/16 το προτινετε;; τωρα εχει πανω bridgestone turanza er030 ή er300 δε θυμαμαι ακριβως....
Αν παιζει ρολο βεβαια η περιοχη που θα κινειται το αυτοκινητο ειναι Γιαννενα οποτε καταλαβετε...βροχες παγωνιες κ λιγα χιονια dance2

Touring the M3
03-08-13, 01:48
http://i1353.photobucket.com/albums/q673/TouringtheM3/th_1f06f5aaa1f2a01647adf7bd5778b23d-235x900_zpsdd9b575f.png (http://s1353.photobucket.com/user/TouringtheM3/media/1f06f5aaa1f2a01647adf7bd5778b23d-235x900_zpsdd9b575f.png.html)

..και καθάρισες.....Verdestein Quatrack 3 All Season

topgear
22-08-13, 21:58
εβαλα σημερα τα Dunlop bluresponse σε 205/55/16.μεχρι στιγμης που εκανα μια βολτα μου φαινεται καλυτερο απο Michelin pilot sport 3.πολυ ησυχο και ανετο.για να δουμε ο χρονος τι εχει να μας πει..

nikkos
23-08-13, 14:32
σε ενα χρόνο να μας πεις :) εγώ τα fastresponse που είχα δοκιμάσει, μετά από 1μιση χρόνο άρχισαν κάτι περίεργα γλυστρίματα στις στροφές, που δεν τα είχα με τα michelin.... το λάστιχο και η γυναίκα στο βάθος χρόνου φαίνονται :Ρ

topgear
23-08-13, 18:58
για αυτο ανεφερα οτι ο χρονος θα δειξει.παντως απο ετικετα φαινονται τελεια.και ο λαστιχας που πηγα(Σημ δεν ειχε ταμπελα καποιας εταιριας...) μου ειπε οτι και εκεινος αυτα θα διαλεγε.(Πηγα αποφασισμενος τα βαλω αυτα).η συγκριση θα γινει με Michelin pilot sport 3 που ηταν τα προηγουμενα οποτε θα ειναι αντικειμενικη για 2 λογους.ο ενας ειναι οτι τα Michelin θεωρουνται ισως τα καλυτερα σε αυτη την διασταση και ο αλλος ειναι οτι τα Michelin τα εβγαλα με πολυ λιγα χλμ γιατι τα εδωσα στον πατερα μου που ηθελε λαστιχα.οποτε θα τα συγκρινω και τα 2 σαν καινουρια

billisdim
13-09-13, 19:31
για αυτο ανεφερα οτι ο χρονος θα δειξει.παντως απο ετικετα φαινονται τελεια.και ο λαστιχας που πηγα(Σημ δεν ειχε ταμπελα καποιας εταιριας...) μου ειπε οτι και εκεινος αυτα θα διαλεγε.(Πηγα αποφασισμενος τα βαλω αυτα).η συγκριση θα γινει με Michelin pilot sport 3 που ηταν τα προηγουμενα οποτε θα ειναι αντικειμενικη για 2 λογους.ο ενας ειναι οτι τα Michelin θεωρουνται ισως τα καλυτερα σε αυτη την διασταση και ο αλλος ειναι οτι τα Michelin τα εβγαλα με πολυ λιγα χλμ γιατι τα εδωσα στον πατερα μου που ηθελε λαστιχα.οποτε θα τα συγκρινω και τα 2 σαν καινουρια

Για πες κανα νεοτερο απο τα bluresponse?
Ηρθε και μενα η ωρα μου σιγα σιγα και ειμαι αναμεσα σ'αυτα και στα premiumcontact 5.
Και τα 2 εχουν πολυ καλες κριτικες στα επισημα test με τα Dunlop να υπερτερουν λιγακι.

topgear
13-09-13, 20:41
δεν τα εχω παει καμια καλη βολτα (εχω δεν εχω κανει 300χλμ).φαινονται πολυ καλα με πολυ μαλακα πλαινα.πολυ ησυχα επισης.μου φαινεται οτι ειναι καλυτερα απο τα conti,τα εχω δοκιμασει ολα,ολα ειναι πολυ καλα αλλα μου φαινεται αυτη η γενια dunlop ειναι παρα πολυ καλη.Δεν τα εχω στριψει καθολου(δεν ειναι και του στυλ μου) αλλα λογικα μια χαρα θα ειναι

billisdim
13-09-13, 21:28
Ουτε του δικου μου στυλ ειναι οι στροφες, οποτε μικρο το κακο.
Το μαλακο πλαινο που λες, συνεπαγεται οτι ειναι και ευαισθητο σε πεζοδρομια λακουβες να υποθεσω?
Θυμασαι να μου πεις αν εχει και το νυχακι για την προστασια ζαντας?

topgear
13-09-13, 21:47
ο λαστιχας μου ειπε οτι ειναι μετριο λαστιχο προς το μαλακο,οχι τοσο οσο michelin primacy 3 πχ που ηθελα να βαλω.νυχακι δεν εχει οχι αλλα μου ειπε ο λαστιχας οτι αν χτυπησεις πεζοδρομιο και ειναι για να σου φαει την ζαντα(δυνατο μπαμ εννοουσε),θα στην φαει και ας εχει δοντι.το μονο που με χαλαει ειναι οτι θελει αρκετο αερα για να μην δειχνει "ξεφουσκωτο" αν καταλαβαινεις τι εννοω.με κανονικη πιεση 2,2bar πχ δειχνει ελαφρως ξεφουσκωτο (μαλακα πλαινα),πραγμα που δεν το ειχα με τα pilot sport 3.(σημ 2,2bar απο το ιδιο δικο μου ψηφιακο πιεσομετρο).Αλλα εχει ωραια κυλιση (πιο ωραια απο pilot sport 3).βρεγμενο δεν ξερω τι παιζει ακομα δεν εχει βρεξει....

billisdim
13-09-13, 22:16
Κατατοπιστικοτατος, οταν τα φορεσω και γω, θα μεταφερω εντυπωσεις. Thanks φιλε.

topgear
13-09-13, 22:57
α για το δοντι που λες,παιζει να ειναι αναλογα την διασταση,ειδα τα ιδια λαστιχα σε 195/50/15 και ειχαν δοντι.για ψαξτο λιγο....

topgear
04-10-13, 00:29
ενα update σχετικα με τα bluresponse.τα καλυτερα λαστιχα που εχω οδηγησει απλα...Μετα απο καμια 200αρια+ χλμ που εχουν στρωθει ειναι απλα παρα πολυ ωραιο λαστιχο,καλυτερο απο Michelin pilot sport 3.στην ευθεια πολυ ανετο και ησυχο και στις στροφες (με λιγη παραπανω πιεση) δεν μαγουλιαζουν και σου δινουν πολυ ωραια αισθηση.Δεν εχω ξαναβαλει Dunlop,ευχαριστη εκπληξη.Μου εκανε εντυπωση στις μεγαλες ταχυτητες οτι το αμαξι παραμενει ηρεμο ενω πριν το ενιωθα σχετικα νευρικο.Τα συστηνω ανεπιφυλακτα!

Stamos17
10-10-13, 00:41
Παιδιά ψάχνω απλά λάστιχα κυριώς για οδήγηση στην πόλη οικονομικά. Ξέρει κανείς να προτείνει κάποιο μέρος μάρκα και εύρος τιμών; Μένω νότια προάστια.
Ευχαριστώ.

billnick05
10-10-13, 16:59
continental premium contact 5 (205/55/16) τα έβαλα πέρισυ την άνοιξη 300 ευρώ. Για μένα από τα κορυφαία λάστιχα για φυσιολογική οδήγηση.

ohristou
11-10-13, 14:42
Και εγω τα continetal premium contact 5 εχω εδω και ενα χρονο (απο περισυ τον οκτωβρη). Καλο λαστιχο αλλα πολυ μα πολυ μαλακο, Στον ενα μηνα μου σκιστηκε το πλαινο απο την μεσα μερια κιολας στο ε,προς δεξια χωρις να το καταλαβω πως. Και ετσι αγορασα και αλλο ενα στο ενα μηνα και εμεινα μ@λ@κας. Αυτη την στιγμη αν εβαζα λαστιχα θα εβαζα Goodyear Efficient grip Performance η Dunlop blueresponse. Mαλακα και αυτα αλλα οχι τοσο. Παντως με αυτο που επαθα δεν ξαναβαζω continental. Kαλο λαστιχο γενικα αλλα αμα σκιζεται και σαν βουτυρο να το χαιρονται. Με τα περελλι που ειχα πριν ειχα πεσει σε κρατηρες και δεν καταλαβαιναν τιποτα (βεβαια δεν ημουν ευχαριστημενος και απο την αποδοση τους) και το continental εφαγε πλαινο στην μεσα μερια κιολας απο το πουθενα. No thanks continental.

pblithis
11-10-13, 21:54
ohristou σε τι διασταση τα εβαλεσ?

ohristou
12-10-13, 00:58
ohristou σε τι διασταση τα εβαλεσ?

185/55/82H

Stamos17
14-04-14, 18:33
Θέλω λάστιχα για τετραετία. Νορμάλ οδήγηση μέσα σε πόλη. Δε έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Έχω βρει τα bridgetstone adrenally me 290 είναι καλή τιμή; Αξίζει το λάστιχο; Θα βγάλει την τετραετία που επιθυμώ; Οι διαστάσεις μου είναι 205/55rR16. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

referravag
29-05-14, 15:25
ενα update σχετικα με τα bluresponse.τα καλυτερα λαστιχα που εχω οδηγησει απλα...Μετα απο καμια 200αρια+ χλμ που εχουν στρωθει ειναι απλα παρα πολυ ωραιο λαστιχο,καλυτερο απο Michelin pilot sport 3.στην ευθεια πολυ ανετο και ησυχο και στις στροφες (με λιγη παραπανω πιεση) δεν μαγουλιαζουν και σου δινουν πολυ ωραια αισθηση.Δεν εχω ξαναβαλει Dunlop,ευχαριστη εκπληξη.Μου εκανε εντυπωση στις μεγαλες ταχυτητες οτι το αμαξι παραμενει ηρεμο ενω πριν το ενιωθα σχετικα νευρικο.Τα συστηνω ανεπιφυλακτα!

Σε site από εξωτερικό σε κριτικές που διαβάζω η αντοχή τους στο χρόνο είναι πολύ χειρότερη σε σχέση με άλλες επώνυμες εταιρίες και χρειάζονται πολύ νωρίτερα αλλαγή... Μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο πάνω σε αυτό τώρα που τα έχεις περισσότερο καιρό; :)

topgear
29-05-14, 16:20
ακομα καινουρια ειναι φιλε μου,το πελμα τους ειναι ακομα αθικτο....Και τωρα τελευταια δεν οδηγω και πολυ ηρεμα.Τα χειροτερα που εχω δοκιμασει σε αντοχη στο χρονο πρεπει να ηταν τα michelin pilot sport 3 καθως στο πρωτο εξαμηνο ειχε αρχισει και χαλουσε το πελμα τους....Μαλιστα,επειδη μου αρεσαν πολυτα dunlop,τα εβαλα και στο δευτερο αυτοκινητο και ειναι και εκει πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα (continental sport contact 3 195/45/16).

referravag
29-05-14, 17:42
thumbs1
Εμένα το astra μου εχει από την αντιπροσωπία τα Goodyear Efficient Grip 215/50/R17 V91. Δεν λέω ανθεκτικά στο χρόνο... Τα έχω εδώ και 57000+ χλμ και ακόμη τα μπροστινά έχουν γόμα 3-4 χιλιοστά, τα πίσω γύρω στα 5 σε πολύ κατάσταση. Κάποια στιγμή μέσα στο φθινόπωρο θα αλλαχτούν. Όλα αυτά τα χρόνια έχω να παρατηρήσω τα εξής.

1) Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το στρίψιμό τους.... Μπαίνοντας στην στροφή νιώθεις ότι το αυτοκίνητο αργεί να ανταποκριθεί στο τιμόνι, δίνοντάς σου αίσθηση υποστροφής.
2) στο βρεγμένο δεν μου αποπνέουν εμπιστοσύνη.... Πρέπει να είμαι πολύ συντηριτικός.
3) Δεν μου περνούν την αίσθηση που θα ήθελα από τον δρόμο με αποτέλεσμα να μην είμαι σίγουρος για τι αντίδραση να περιμένω σε μια απότομη αλλαγή κατεύθυνσης ή σε φρενάρισμα εκτάκτου ανάγκης.

αν και νωρίς το ψάχνω διεξοδικά από τώρα... Θα αλλάξω και διάσταση σε 225/45/R17 V91 μιας και αυτή που έχω τώρα είναι πολύ ακριβή... Είμαι ανάμεσα στα εξής 3:
α) Goodyear Efficient Grip Performance (Το επόμενο μοντέλο από τα δικά μου για τα οποία διαβάζω πάρα πολύ καλά λόγια)
β) Michelin Primacy 3 ( και γι αυτά διαβάζω ότι φθείρονται σχετικά γρήγορα)
γ) Dunlop Sport Blueresponse ( γι αυτά οι περισσότεροι λένε ότι τους κρατάνε ~25000χλμ ή λιγότερο και αναφέρουν ότι παρά τις καλές τους επιδόσεις για αυτό που έχεις πληρώσει βγάζουν πολύ λίγα χιλιόμετρα)

Σαν outsider κοιτάζω και τα continental premium contact 5 αλλά διαβάζω ανάμικτες απόψεις και δεν κλείνω προς αυτά...
Τα Goodyear έχουν και τη χαμηλότερη αντίσταση κύλισης άρα και μιρότερη κατανάλωση απ όλα και τείνω προς αυτά αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω με σιγουριά.

topgear
29-05-14, 22:15
δες και τα goodyear F1 assymetric.Εγω αυτα θα βαλω
.http://www.panousakis.gr/elastika-goodyear/619-goodyear-225-45-17-eagle-f1-asymmetric-2-91y.html

MPAMPIS.1.7D
30-05-14, 00:17
Πια είναι η γνώμη σας για αυτά Bridgestone Turanza T001 195/55 R16 87H Τα έχει φορέσει κανένας σε κόρσα D. Από φιλαράκι που περνάει λάστιχα μου τα προτείνει ανεπιφύλαχτα, έχουν και 1 χρόνο εγγύηση και να το κόψεις στο αλλάζουν δωρεάν.

referravag
30-05-14, 13:57
Τα Goodyear Asymetric F1 2 πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά από θέμα οδήγησης και συμπεριφοράς. Όμως απ, ότι αντιλαμβάνομαι από αυτά που διαβάζω είναι σπορ ο χαρακτήρας τους που σημαίνει μεγαλύτερα κοπανήματα στις λακούβες και περισσότερος θόρυβος κύλισης... Αν είχαμε δρόμους Γερμανίας θα άξιζαν αλλά εδώ είναι κρίμα και γι το λάστιχο και για το αυτοκίνητο...

Μπάμπη Turanza είχα βάλει παλιά στο fiat που είχαμε τότε που ήταν και η εταιρεία στην formula 1 ακόμη... Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το μοντέλο αλλά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος! Άλλη άνεση ξαφνικά λες ήσουν σε λιμουζίνα αποροφούσε τους κραδασμούς... Πολύ πιο άνετο και ήσυχο από το potenza που έβαζαν πιο πριν...

Επίσης εγγύηση για 1χρόνο ή 20.000 χλμ δίνουν και Dunlop/Goodyear απ ότι γνωρίζω αν πάθουν κάτι σοβαρό τα λάστιχα... Αν κάνω λάθος διορθώσετε με.

ohristou
30-05-14, 14:14
Kαι εγω ξερω οτι εγγυηση 1 χρονου δινουν μονο goodyear.dunlop και pirelli. Αν ξερεις οτι δινει και η brisgestone ψηνομαι. Κοιταξε το φιλε και πες μας σιγουρα αλλα δεν νομιζω να δινει η bridgestone τετοια εγγυηση. Και το site τους δεν γραφει τπτ.

MPAMPIS.1.7D
30-05-14, 23:12
Kαι εγω ξερω οτι εγγυηση 1 χρονου δινουν μονο goodyear.dunlop και pirelli. Αν ξερεις οτι δινει και η brisgestone ψηνομαι. Κοιταξε το φιλε και πες μας σιγουρα αλλα δεν νομιζω να δινει η bridgestone τετοια εγγυηση. Και το site τους δεν γραφει τπτ.

Παιδιά ο φίλος μου μου είπε ότι δίνει εγγύηση 4 χρόνια Bridgestone Turanza T001. Τον πρώτο χρόνο το αντικαθιστά δωρεάν. Από τον δεύτερο σου πληρώνει ένα ποσοστό ας πούμε 50% και τον τρίτο και τέταρτο χρόνο αυτό το ποσοστό μειώνετε. Μόλις τον βρω θα τον ρωτήσω ακριβώς τη εγγύηση έχει και θα ενημερώσω.

capthookb
30-05-14, 23:30
Τα Goodyear Asymetric F1 2 πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά από θέμα οδήγησης και συμπεριφοράς. Όμως απ, ότι αντιλαμβάνομαι από αυτά που διαβάζω είναι σπορ ο χαρακτήρας τους που σημαίνει μεγαλύτερα κοπανήματα στις λακούβες και περισσότερος θόρυβος κύλισης... Αν είχαμε δρόμους Γερμανίας θα άξιζαν αλλά εδώ είναι κρίμα και γι το λάστιχο και για το αυτοκίνητο...

Μπάμπη Turanza είχα βάλει παλιά στο fiat που είχαμε τότε που ήταν και η εταιρεία στην formula 1 ακόμη... Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το μοντέλο αλλά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος! Άλλη άνεση ξαφνικά λες ήσουν σε λιμουζίνα αποροφούσε τους κραδασμούς... Πολύ πιο άνετο και ήσυχο από το potenza που έβαζαν πιο πριν...

Επίσης εγγύηση για 1χρόνο ή 20.000 χλμ δίνουν και Dunlop/Goodyear απ ότι γνωρίζω αν πάθουν κάτι σοβαρό τα λάστιχα... Αν κάνω λάθος διορθώσετε με.
Εγώ αυτά έβαλα, σε 225/45/R17 και μπορώ να πω δεν κατάλαβα διαφορά σε θόρυβο/άνεση σε σχέση με τα Goodyear Efficient Grip που είχε από το εργοστάσιο.
Πάντως τα efficient grip ήθελα να ξαναβάλω, αλλά δεν υπήρχαν στο βουλκανιζατέρ και βαριόμουν να περιμένω.

referravag
01-06-14, 19:27
Άλλα όμως τα Efficient Grip και άλλα τα Efficient Grip Performance... Σε κριτικές τα πρώτα που έχω κι εγώ είναι χάλια... Αντίθετα για τα performance βλέπω πάρα πολύ καλές κριτικές και πιο ευχαριστημένους όσους τα έβαλαν σε σχέση με Dunlop Blueresponse και Michelin Primacy 3.

Anyway. Σε σχέση με τα Efficient Grip που είχες πως τα βλέπεις (τα Asymmetric 2)? Εννοώ σαν συμπεριφορά στον δρόμο. Στο βρεγμένο που τα efficient Grip πάσχουν πως είναι αυτά? Στην είσοδο των στροφών?
Από κατανάλωση? Αυξήθηκε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

ΥΓ: Πόσο στοίχησαν αν επιτρέπεται?

capthookb
01-06-14, 22:20
Να σου πω την αληθεια δεν ειδα μεγάλες διαφορες σε στροφες κτλ. Αλλα μαλλον δεν το πιεζω και τόσο στις στροφές ωστε να κανει διαφορά το ελαστικο. Στο φρεναρισμα ομως είναι πιο καλα νομιζω. Βεβαια ειναι και φρεσκα και πιο πλατια.
Γυρω στα 520-540 νομιζω εδωσα. 600 μαζι με ευθυγραμμιση και σαξιμο ζαντων

referravag
01-06-14, 22:35
thumbs1νομίζω κλείνω προς Asymmetric 2 τώρα που ξαναβλέπω τις κριτικές... Πιο καλά από τα Michelin Pilot Sport 3 λένε. Και από θέμα φθοράς.
Μέχρι το :pit: το φθινόπωρο θα δούμε! Μπορεί να έχει βγει και κάτι καλύτερο ;)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

PASTOS CHRISTOS
03-09-14, 20:17
Ήρθε η ώρα μου κι εμένα να αλλάξω λάστιχα. Βασικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα ή φθορά πέλματος αλλά τα 3 από τα 4 τα έχω με 2-3 μπαλώματα από πρόκες και τα 2 από αυτά πλέον χάνουν λιιιιγο αέρα (στην βδομάδα θέλω φούσκωμα).
Ρωτάω λοιπόν την γνώμη σας για τα εξής λάστιχα και εμπειρίες αν υπάρχουν.
1. Goodyear Eagle F1 GS-D3 235/40R17
2. Toyo DRB 235/45R17
3. Dunlop Direzza DZ102 235/45R17
4. Pirelli P Zero 225/45R17
5. Pirelli P Zero Nero 235/40R17
6. Nankang NS-2R 235/40R17

Τα τελευταία φαίνονται σαν ιμισλικ... οπότε δεν ξέρω πόσο άνεση θα έχουν.