PDA

Επιστροφή στο Forum : OPEL ASTRA 1.6 Turbo 5d και βελτίωση κινητήρα

Σελίδες : [1] 2

gkazan
16-05-07, 16:52
Καλησπέρα σε όλους. Νέος και εγώ στο site, αποφάσισα να γράψω αφού πρόκειται να αποκτήσω ένα OPEL ASTRA 1.6 Turbo Sport ανθρακί χρώματος. Κατα την άποψή μου το πιο ολοκληρωμένο και καλύτερο value for money στην κατηγορία του (βέβαια αν το συγκρίνεις με το Golf 1.4 GT καλύτερα να φτάσει η τιμή του Astra εκέινη του Golf με τις απαραίτητες επεμβάσεις στο πλάισιο και τις αναρτήσεις-ετσι θα είναι πιο δίκαιη η σύγκριση). Το ερώτημα που θέτω λοιπόν είναι πως μπορώ να βελτιώσω τον κινητήρα; Ξέρω οτι πολλοί εδώ μέσα μάλλον θα με κακοχαρακτηρίσουν με διάφορα κοσμητικά επίθετα που δεν θέλω καν να αναφέρω. Και δικάιως ίσως θα πούν "Καλά ακόμα δεν ττο πήρες και θες να το πειράξεις;".
Μπορεί και να έχουν δίκιο... Μυαλά όμως δεν πρόκειται να αλλάξω. Και σε αυτή την ηλικία!!! Το ενδιαφέρον μου για την βελτίωση κίνησε η περίπτωση τριών γνωστών μου με κινητήρες της VAG (VW) που προχώρησαν σε βελτίωση του κινητήρα με τα γνωστές αυτόνομες προγραμματιζόμενες συσκευές πο προμηθεύτηκαν από την Power Chips (νομίζω). Και μάλιστα ο ένας έκανε το νεο AUDI S3 των 265 ίππων να φτάσει τους 310 περίπου (για όσους με αποκαλέσουν βαρεμένο!). Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει αντίστοιχο προιόν στην αγορά και για αυτοκίνητα Opel. Εάν προορίζεται για το διλιτρο μοντέλο νομίζω ότι θα κάνει και για το 1.6 αφού δεν αποπτελεί μια ξεχωριστή πρόταση σαν το Golf TSI/GT (με κομπρέσορα και turbo).
Όσοι γνωρίζουν κάτι, ας καταθέσουν την άποψή τους.

Ο πορωμένος

ΥΓ αναρτήσεις TEIN παίρνουν τα OPEL? (κατα βάθος είμαι Γιαπωνεζάκιας).

slalom
16-05-07, 17:14
Υπάρχει ήδη θέμα με πρόγραμμα της EDS

Nikolasgt
16-05-07, 17:38
Καταρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.Τωρα αν απο τα 180 θες να πας στα 280 βασικα βαζεις σφυριλατα πιστονια αλαζεις τουρμπινα με μεγαλυτερη εννοειτε επαναπρογραμματισμο η αλαγη εγκεφαλου και μερικα περιφεριακα και εχεις ενα καλο αποτελεσμα και μια μεγαλη τσεπη για ολα αυτα και για την μετα συντηρηση του.

tax
16-05-07, 18:39
Υπάρχει ήδη θέμα με πρόγραμμα της EDS

+1
Με πρόγραμμα μόνο πάει στα 220 δυναμομετρημένα άλογα.

paris.com
16-05-07, 20:22
Πρώτα οδηγησέ το, μαθε το και μετά ζητάς το κάτι παραπάνω. Το προγραμμα αν δεν κάνω λάθος πάει γύρω στα 1.000€. Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

mafiozos29
16-05-07, 21:47
Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Μην εισαι τοσο καθετος φιλε μου...δεν ειναι υπερβολη 1000ευρω.....αλλο OPC και αλλα λεφτα...

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα!!

Παντα σε φιλικό επιπεδο,
Κωστης

tax
16-05-07, 21:59
Πρώτα οδηγησέ το, μαθε το και μετά ζητάς το κάτι παραπάνω. Το προγραμμα αν δεν κάνω λάθος πάει γύρω στα 1.000€. Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Που ξέρεις τι οδηγούσε πρίν?
:) Ομαλό αμάξι είναι και ευκολοδήγητο.Δεν θα σας πάρει καιρο ν το μαθετε!
Το θεμα ειναι το στρωσεις καλα πριν ανεβάσεις πίεση!

Και 1000Ε για+40 άλογα(+30 πραγματικά περίπου αφού νομίζω ότι γύρω στα 190 πραγματικά θα βγάζει το μοτερ σας)δεν είναι και πολλά!

Και με κανα 2 ψαγμένα περιφερειακα(εισαγωγή-εξάτμιση) ξεπερνάς τα 230(αν και δε θα απαρνιομουν την ησυχία μου για+10 άλογα με τέτοια ιπποδύναμη).

Θεμα εγγυησης και συντήρησης δε τιθεται.Ίσως λίγο πιο προσεκτικό ζέσταμα κρύωμα μετα το πρόγραμμα και τιποτα αλλο!

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
16-05-07, 22:12
Kαλοριζικο και καλοταξιδο και απο μενα.
Δεν μας ειπες ομως τι διαθεσης εχεις και ποσο θες να το φτασεις.

argiro
16-05-07, 22:54
Δουλεύει το μοτέρ όμως ήδη σε υψηλή πίεση...οπότε με προσοχή και σύνεση..!

gkazan
17-05-07, 00:48
... απο τα 180 θες να πας στα 280 .... μην ξύνετε πληγές συνάδελφοι. 280 είναι ιπποδύναμη ορόσημο για το αυτοκίνητο που ονειρευόμουν να αγοράσω αλλά ας είναι καλά η ελληνική νομοθεσία που δεν μου επιτρέπει να το εισάγω και η ρημάδα η τύχη μου που δεν εργάζομαι στην Αγγλία.

Όπως είχα αναφέρει και στο πρώτο μου post κατα βάθος θα προτιμούσα γιαπωνέζικο αυτοκίνητο αν εταιρείες σαν την Nissan δεν είχαν πετάξει στα σκουπίδια άψογους κινητήρες με τουρμπο εξαιτίας του βλάκα του Ghosn και των περιβαλλοντικών τους ανησυχιών. Γι' αυτό και προτίμησα ευρωπαικό με τουρμπο. Από εκεί και πέρα αφού περάσει ένα "βελούδινο" διάστημα 5000 km για το στρώσιμο και το άνοιγμα του κινητήρα, στην συνέχεια προσανατολίζομαι στην ήπια βελτίωση του κινητήρα και την αύξηση της ιπποδύναμης. Ούτε σφυρήλατα πιστόνια, ούτε μεγαλύτερες τουρμπίνες και ιντερκουλερ.... Προγραμματάκι, εξατμισούλα, χταποδάκι και για λίγα ευρουλίνια (Σαν τον Αυτιά ακούγομαι). Κανένα 1000 σύνολο-αν χρειαστεί βέβαια και επέμβαση στα φρένα, θα δείξει. . Ένα όριο +40 άλογα πιστεύω ότι είναι λογικό. Εξάλλου αν είχα μεγαλύτερες βλέψεις σαφώς θα προτιμούσα το OPC.

fAy μάλλον πιάνεις το νόημα.

Θα προσπαθήσω σε μελλοντικό χρόνο να παρευρεθώ και σε συναντήσεις του Club.

~astraxan~
17-05-07, 03:17
5000 km strosimo den arkoun.. gia na ginei sosta thes 15000- 20000

paris.com
17-05-07, 07:07
Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Μην εισαι τοσο καθετος φιλε μου...δεν ειναι υπερβολη 1000ευρω.....αλλο OPC και αλλα λεφτα...

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα!!

Παντα σε φιλικό επιπεδο,
Κωστης

Για τα 1000€ και εγώ συμφωνώ πως δεν είναι πολλά. Αν όμως μιλάμε για αλλαγή πχ τουρμπίνας ή εμβόλων ή κάτι ανάλογο που θα επιφέρει σημαντική αύξηση της ιπποδύναμης τότε θα πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες αλλαγές σε φρένα, ανάρτηση για λόγους ασφαλείας. Όλα τα παραπάνω μπορεί να κοστίζουν τουλάχιστον 5-6.000€ και πάλι θα υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας ενώ η εγγύηση πάει περίπατο.

Οπότε πριν αγοράσουμε κάτι πρέπει να σκεφτόμαστε καλά τις προτεραιότητες μας. Αν λέμε θα δώσω σήμερα 22.000€ και στο μέλλον άλλα 10.000€ σε βελτίωση ή ας περιμένω λίγο να μαζέψω όλα τα χρήματα ή ας βάλω μεγαλύτερες δόσεις εξ αρχής.

Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι σε σημαντικές βελτιώσεις και όχι στο τρίπτυχο προγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση.

Corsa-GR
18-05-07, 00:38
λοιπονια....

το μοτεράκι είναι τζάμι.. παίζει σε ΧΑΜΗΛΗ πίεση.. 8.5:1(an 8ymamai kala) η turniba παίζει σε υψηλή πίεση..

το οποίο σημαίνει λίγο lag αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

τον ίδιο κινητήρα φοράει το cooper S (αδελφικός κινητήρας) αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση 10,5:1 πιεζοελεκτρικά μπεκ (κάνε το σταυρό σου με τοιχον βρομιές) και βγάζει απλά καλύτερα τη ροπή..

μη τρελαθούμε τα μηχανικά είναι τζάμι με μόνο με φτιάξιμο την εξαγωγή θα πάρα πολλάαααααααααααααααααααα!!!!!!!

Nikolasgt
18-05-07, 18:34
Λουκα μιλας για συμπιεση 8,5:1.Για το κουπερακι το s νομιζω οτι κανεις λαθος (τουρμπο πρεπει να ειναι και αυτο) γιατι αν δουλεψει με τοση μεγαλη συμπιεση το καπακι θα παει στον ουρανο.
αναλογια:
Ατμοσφαιρα 10,5:1
τουρμπο:απο 8,5-8,1:1
Μερικες περιπτωσεις light τουρμπο με ατμοσφαιρικη συμπιεση υπαρχουν π.χ. hundai coupe turbo 150ps.

tax
18-05-07, 19:26
Τα τουρμπάτα του group VAG με άμεσο ψεκασμό έχουν συμπίεση 10.5:1!
Τα ατμοσφαιρικά 12+:1!!!

Τωρα για το μοτέρ του cooper S δεν ξέρω αλλά τέτοιες τιμές δεν είναι εξωφρενικές πιά.

Kontzak
18-05-07, 19:36
λοιπονια....

το μοτεράκι είναι τζάμι.. παίζει σε ΧΑΜΗΛΗ πίεση.. 8.5:1(an 8ymamai kala) η turniba παίζει σε υψηλή πίεση..

το οποίο σημαίνει λίγο lag αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

τον ίδιο κινητήρα φοράει το cooper S (αδελφικός κινητήρας) αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση 10,5:1 πιεζοελεκτρικά μπεκ (κάνε το σταυρό σου με τοιχον βρομιές) και βγάζει απλά καλύτερα τη ροπή..

μη τρελαθούμε τα μηχανικά είναι τζάμι με μόνο με φτιάξιμο την εξαγωγή θα πάρα πολλάαααααααααααααααααααα!!!!!!!Η συμπιεση του Z16LET ειναι 8.8:1,η δε πιεση του turbo φτανει το 1.2bar.
Το Peugeot 207 φοραει ιδιο μοτερ με το Cooper S,και δεν ειναι το Z16LET...

s5zax
18-05-07, 23:15
Το Peugeot 207 φοραει ιδιο μοτερ με το Cooper S,και δεν ειναι το Z16LET...
ναι και το saab 9-3 εχει το ιδιο με το vectra GTS....Z20NET....
αυτο ελειπε απο μαρκα σε μαρκα να ειναι ιδιος ο κωδικος!

Kontzak
19-05-07, 07:31
Οκ,οτι πεις.Μου λες δηλαδη οτι το Cooper S,το Peugeot 207 και το Astra φορανε το ιδιο μοτερ...
Επειδη τυχαινει να εχω Astra 1.6 turbo,παρατηρησα οτι δεν εχει ουτε valvetronic,ουτε αμεσο ψεκασμο,ουτε συμπιεση 10.5:1,ουτε δουλευει στο 0.8bar.Λες να με κοροιδεψαν!!?!!Το μονο κοινο τους ειναι η twin scroll πολλαπλη εξαγωγης.
Αν ομως επιμενεις οτι ειναι ιδια μοτερ τοτε κατι παραπανω θα ξερεις!

paris.com
19-05-07, 08:09
Το μοτέρ 1,6Τ του Astra έχει twin scroll;

Kontzak
19-05-07, 09:17
Ναι,εχει πολλαπλη ενιαια με το μαντεμι του turbo,με twin scroll.Τα καυσαερια καταληγουν στην τουρμπινα ανα ζευγη,του 4ου με τον 1ο κυλινδρο,και του 3ου με τον 2ο,με αποτελεσμα το καλυτερο spoolαρισμα και την εξαλειψη του turbo-lag.

tax
21-05-07, 15:40
Cooper S+peugot δεν πρέπει να χουν ίδιο μοτέρ με Astra.Το εξέλιξαν η BMW+Peugot για τη πάρτη τους και μόνον.

paris.com
21-05-07, 17:27
Cooper S+peugot δεν πρέπει να χουν ίδιο μοτέρ με Astra.Το εξέλιξαν η BMW+Peugot για τη πάρτη τους και μόνον.

Εννοείται! Είναι διαφορετικό. Επίσης το Astra δεν έχει twinscroll αλλά twinport. Δεν νομίζω να είναι τα ίδια πάντως.

slalom
21-05-07, 18:37
Ο Z16LET σίγουρα δεν είναι twinport.

s5zax
21-05-07, 22:27
Οκ,οτι πεις.Μου λες δηλαδη οτι το Cooper S,το Peugeot 207 και το Astra φορανε το ιδιο μοτερ...

Επειδη τυχαινει να εχω Astra 1.6 turbo,παρατηρησα οτι δεν εχει ουτε valvetronic,ουτε αμεσο ψεκασμο,ουτε συμπιεση 10.5:1,ουτε δουλευει στο 0.8bar.Λες να με κοροιδεψαν!!?!!Το μονο κοινο τους ειναι η twin scroll πολλαπλη εξαγωγης.

σε εμενα παει αυτο? εγω απλα σου εξηγω οτι απο μαρκα σε μαρκα αν ενα μοτερ ειναι ιδιο δεν σημαινει οτι και ο κωδικος ειναι ιδιος....αυτο ελειπε το αστρα να εχει ιδιο μοτερ με το peugeot και το Mini...

slalom
21-05-07, 23:18
Το πιο εύκολο, να συγκρίνετε διάμετρο x διαδρομή στα μοτέρ
Astra 79x81.5
Mini ???
Αλλά βρήκα και αυτό
"MINIs are powered by variations on the four-cylinder, 1.6-liter "Pentagon" basic engine, which was developed jointly by BMW and Chrysler. "
εδώ
http://www.bmwworld.com/models/mini/engine.htm

Kontzak
22-05-07, 07:27

σε εμενα παει αυτο? εγω απλα σου εξηγω οτι απο μαρκα σε μαρκα αν ενα μοτερ ειναι ιδιο δεν σημαινει οτι και ο κωδικος ειναι ιδιος....αυτο ελειπε το αστρα να εχει ιδιο μοτερ με το peugeot και το Mini...Συγνωμη τοτε,καταλαβα λαθος...

slalom
22-05-07, 10:32
Άσε που το Mini έχει kompressor

Gsi 16v Turbo
22-05-07, 11:13
Άσε που το Mini έχει kompressor

...τωρα πλεον ειναι turbo

Corsa OPC
22-05-07, 11:15
Ερώτηση κρίσης(αφελής):

αν ο φίλος βάλει το προγραμμα της EDS και ανέβει στα 220 bhp, η εγγύηση δεν πάει περίπατο? και τi καταναλώση θα έχει μετά? Στο Corsa OPC, που ακόμα το περιμένω έχει επιλογή sport? Και αν όχι, τότε πως ενεργοποιείται το aftermarket πρόγραμμα?

argiro
22-05-07, 12:02
Απ'οσο ξέρω το πρόγραμμα ενεργοποιείτε μόνο όταν πατηθεί το σπόρτ..!Αν δεν πεις τίποτα για το πρόγραμμα δε μπορούν το δούν στο συνεργείο εκτός και αν στο πάνε κόφτη(!) και δούν τη μετατόπιση αλλά δε νομίζω!οπότε η εγγύηση ισχύει..!!

Kontzak
22-05-07, 12:22
Eγω που δεν εχω sport ???

~astraxan~
22-05-07, 13:47
tha einai monima anameno...

mafiozos29
21-06-07, 14:36
Απο που προμηθευεσαι αυτο το προγραμμα???
το εχει βαλει κανεις στο αστρα 1.6Τ απο ελλαδα??
καποιο αρθρο που να πιστοποιει τα +30 αλογα υπαρχει???(καπου διαβασα σε ποστ οτι βγαζει λεει δυναμομετριμενα +30 ιππους)

και κατι τελευταιο..
στην οπελ μου ειπαν οτι αστρα 1.6Τ και corsa OPC εχουν ιδια ιπποδυναμη στα 192 και η διαφορα ειναι για λογους μαρκετινγ..
εγω δεν το εχω στρωσει οποτε δεν εχω την δυνατοτητα δυναμομετρησης

Vectraman
21-06-07, 14:44
Ο μόνος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ο Κουμπλάκης και είναι στο Βόλο!Άλλοι παρόλο που είχαν το sport διακόπτη επέλεξαν και το πρόγαρμμα δουλεύει μονίμως!Για αυτό δεν παίζει ρόλο το αν έχεις αυτό τον διακόπτη!

Kontzak
21-06-07, 17:14
Απο που προμηθευεσαι αυτο το προγραμμα???
το εχει βαλει κανεις στο αστρα 1.6Τ απο ελλαδα??
καποιο αρθρο που να πιστοποιει τα +30 αλογα υπαρχει???(καπου διαβασα σε ποστ οτι βγαζει λεει δυναμομετριμενα +30 ιππους)

και κατι τελευταιο..
στην οπελ μου ειπαν οτι αστρα 1.6Τ και corsa OPC εχουν ιδια ιπποδυναμη στα 192 και η διαφορα ειναι για λογους μαρκετινγ..
εγω δεν το εχω στρωσει οποτε δεν εχω την δυνατοτητα δυναμομετρησηςΤο 180αρι βγαζει οντως 192ps και 27.6kgm ροπης.
Το opc
λογικα ξεπερναει τα 200 γιατι δουλευει και με μεγαλυτερη πιεση,1.3bar overboost με 0.9bar σταθερο εν αντιθεσει με τα 1.2 και 0.8 του 180αριου...

taz
26-06-07, 16:46
[
Το 180αρι βγαζει οντως 192ps και 27.6kgm ροπης.
Το opc
λογικα ξεπερναει τα 200 γιατι δουλευει και με μεγαλυτερη πιεση,1.3bar overboost με 0.9bar σταθερο εν αντιθεσει με τα 1.2 και 0.8 του 180αριου...
Τα περιοδικα λενε 1.1 σταθερο με 1.5 over. Ενας πωλητης στον Καλτσουνη ειπε 0.6 με 0.8 over. Αρες Μαρες δηλαδη. Εγω εσενα τεινω να πιστεψω που εχεις το αυτοκινητο, εχεις βαλει barομεμετρο? Εχω παραγγηλει το ιδιο για αυτο το ενδιαφερον.

koukos_1980
26-06-07, 18:20
ρε μαγκεσ εγω εστρωσα το αστρα μου στα 2000 χιλιομετρα και μετα το πατουσα κανονικα. εκανα καλα η μηπωσ επρεπε να το στρωσω σε παραπανω χιλιομετρα? επισησ απο την αντιπροσωπια μου ειπαν να αλλαξω λαδιαστα 30000 η στον ενα χρονο. εγω ομωσ θα τα αλλαξω στα 10 για να ειμαι σιγουροσ συμφωνειτε? δωστε μου τα φωτα σασ. ευχαριστω προκαταβολικα

~astraxan~
26-06-07, 18:24
kalo einai na allazeis ladia suxna... alla strosto mexri ta 10000 km ... min s po 15000

teddy
26-06-07, 19:59
kalo einai na allazeis ladia suxna... alla strosto mexri ta 10000 km ... min s po 15000

ναι ρε σιγα να μην το στρωσει και για 100.000 χλμ
τι αλλο θα ακουσουμε?

Kontzak
27-06-07, 07:13
[[quote]Τα περιοδικα λενε 1.1 σταθερο με 1.5 over. Ενας πωλητης στον Καλτσουνη ειπε 0.6 με 0.8 over. Αρες Μαρες δηλαδη. Εγω εσενα τεινω να πιστεψω που εχεις το αυτοκινητο, εχεις βαλει barομεμετρο? Εχω παραγγηλει το ιδιο για αυτο το ενδιαφερον.
Εχω βαλει μπαρομετρο και δουλευει στα 1.2 over με 0.8 σταθερη...
Βεβαια σε κοντρα εχω δει και 1.4!

taz
29-06-07, 21:02
Ωραιος ο kontzak. πολυ καλη πληροφορια. Στο drive ειχε επιδοσεις και dyno για το αμαξι σε συγκριτικο με το Golf GT. 188.5 αλογακια εδειξε.

gkazan
02-07-07, 15:52
δυο μήνες αφότου ξεκίνησα αυτό το thread και γ@μω την τύχη μου το Astra ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Η μόνη απορία μου βέβαια είναι απλώς εάν με δουλεύει ο Γερμανός ή ο κουτοπόνηρος Έλληνας;

Ήθελα να ήξερα εάν και στους υπόλοιπους κατόχους του αντίστοιχου μοντέλου είχαν πεί 2 μήνες χρόνο παράδοσης....

argiro
02-07-07, 20:26
Ωραιος ο kontzak. πολυ καλη πληροφορια. Στο drive ειχε επιδοσεις και dyno για το αμαξι σε συγκριτικο με το Golf GT. 188.5 αλογακια εδειξε.
188.8 άλογα και 27.6 ροπή σε δυναμομέτρηση στο δικό μου....

taz
04-07-07, 18:35
δυο μήνες αφότου ξεκίνησα αυτό το thread και γ@μω την τύχη μου το Astra ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Η μόνη απορία μου βέβαια είναι απλώς εάν με δουλεύει ο Γερμανός ή ο κουτοπόνηρος Έλληνας;

Ήθελα να ήξερα εάν και στους υπόλοιπους κατόχους του αντίστοιχου μοντέλου είχαν πεί 2 μήνες χρόνο παράδοσης....
Φιλαρακι μην τρελενεσαι καθολου. Δεν ξερω αν μιλας για πενταθυρο η GTC, παντως για το GTC το δικο μου που το εχω παραγγηλει ηδη 3 εβδομαδες μου ειπαν παραδοση μεχρι 15 Σεπτεμβριου.

taz
04-07-07, 18:46

Φιλαρακι μην τρελενεσαι καθολου. Δεν ξερω αν μιλας για πενταθυρο η GTC, παντως για το GTC το δικο μου που το εχω παραγγηλει ηδη 3 εβδομαδες μου ειπαν παραδοση μεχρι 15 Σεπτεμβριου.

Corsa OPC
04-07-07, 19:06
Μαγκες μη τρελένεστε! Το εργοστάσιο κλείνει τον Αυγουστο και έχουν πλακωθει να βγάλουν όσες περισσότερες παραγγελίες γίνετε! ελπίζω να μην μειώσουν την ποιότητα συναρμολόγησης! Μου είπαν και μένα ότι το opc θα το έπαιρνα αρχές Σεπτέμβρη και τώρα μου λένε ότι θα έρθει στα μέσα Ιουλίου! βέβαια είμαι πάνω απο 2 1/2 μήνες σε αναμονή! :taz:

gkazan
08-07-07, 23:28
Μαγκες μη τρελένεστε! Το εργοστάσιο κλείνει τον Αυγουστο και έχουν πλακωθει να βγάλουν όσες περισσότερες παραγγελίες γίνετε! ελπίζω να μην μειώσουν την ποιότητα συναρμολόγησης! Μου είπαν και μένα ότι το opc θα το έπαιρνα αρχές Σεπτέμβρη και τώρα μου λένε ότι θα έρθει στα μέσα Ιουλίου! βέβαια είμαι πάνω απο 2 1/2 μήνες σε αναμονή! :taz:

Δηλαδή για να καταλάβω λίγο πως λειτουργεί η Opel: Παρήγγειλα το 5θυρο Astra 1,6Τ στις αρχές Μαίου και δυο μήνες συμπληρωμένους μετά μου λένε για παράδοση στα τέλη Ιουλίου και άν... (σημειωτέον δεν είναι μαύρο).
Εσύ (αν κατάλαβα σωστά από τα γραφόμενά σου) το παρήγγειλες πριν από εμένα και σου κόβουν τον χρόνο παράδοσης κατα δύο μήνες????? Και 2 1/2 μήνες αναμονής???? (Βέβαια το Corsa OPC μάλλον θα αποτελεί ειδική παραγγελία κατά την Opel).
Εκτός και αν δεν έχω βγάλει σωστό συμπερασμα.... Πάντως αυτή η τατκική "Ξεπετάμε τους πελάτες γιατί τον Αύγουστο θα κλείσουμε" μόνο κακά αποτελέσματα θα έχει για τον καταναλωτή....

asconas12
13-07-07, 17:12
Εμενα μου ειπαν 2 μηνες,ηρθε στους 2μιση.Παραγγελια 12/4 αν θυμαμε καλα...

gkazan
14-07-07, 12:41
Τελικά πρέπει να με δουλεύουνε τρελά!!
Πήγα στην αντιπροσωπεία την Τετάρτη το μεσημέρι για να δω επιτέλους ποιος είναι ο κωδικός του αυτοκινήτου στην παραγωγή (μου είπαν ότι ξεκινά με 25 και καταλήγει με 42 όταν ολοκληρωθεί). Ε ο πωλητής μου είπε οτι το αυτοκίνητο από εκεί που είχε παραμείνει στάσιμο για μεγάλο χρονικό διάστημα, ξαφνικά πήρε κωδικό 42 και θα ερχόταν σίγουρα στα τέλη του μήνα. Αφού του ξανατόνισα ότι είμαι από τους καλύτερους πελάτες του γιατί το δάνειο το έχω πάρει προσωπικά από τράπεζα και μάλιστα με προέγκριση δανείου 4 ημέρες μετά την παραγγελία (εκείνοι θα πάρουν ουσιαστικά μετρητοίς την αξία του αυτοκινήτου), για την ασφάλεια του αυτοκινήτου φρόντισα ο ίδιος και το μόνο που έπρεπε να κάνουν εκείνοι ήταν να δώσουν την παραγγελία και να το φέρουν στην Ελλάδα, με διαβεβαίωσε οτι θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να είναι το αυτοκίνητο έτοιμο για παράδοση μέχρι 3/8 (ημερομηνία έναρξης διακοπών και για τους δυο μας). Ξαφνικά την Παρασκευή το απόγευμα, έμαθα ότι την Τρίτη 17/7 το αυτοκίνητο θα είναι στο τελωνείο και να περάσω για την εξόφληση!!!!!! lol
Πότε πρόλαβε ρε παιδιά και ήρθε το αυτοκίνητο!?!?!?!?
Είναι να μην τρελαίνεσαι... Μια ερώτηση έχω όμως: Γιατί πρέπει να το εξοφλήσω πλήρως το αυτοκίνητο, πριν καν το δω και κάνω τους απαραίτητους δικούς μου ελέγχους (μηχανή, πλαίσιο, εξωτερικό)??? Δηλαδή γουρούνι στο σακί θα πάρω?? Αν διαπιστώσω (χτύπα ξύλο) γρατζουνιές και χτυπήματα ή μπαλώματα όπως όπως στο εξωτερικό του αυτοκινήτου, θα πρέπει να έχω άλλα τρεξίματα και να μπλέκω με επισκευές??

Αυτή η ερώτηση είναι απολύτως σχετική με τα καινούργια αυτοκίνητα, γιατί σε γνωστό μου φαναρτζή, οι αντιπροσωπείες πηγαίνουν αυτοκίνητα με ανάλογα "παρασημα" που γίνονται είτε κατα την μεταφορά του αυτοκινήτου είτε οταν ο ανυποψίαστος πελάτης το πάει για service και τα μαστοράκια της πλάκας προκαλούν ζημιά.

slalom
14-07-07, 13:38
Σου δίνουν ένα χαρτί να υπογράψεις πριν το παραλάβεις. Μην το υπογράψεις αν δεν είναι ΟΚ.

asconas12
14-07-07, 13:55
Εννοειται πως αν δε δεις το αυτοκινητο δεν δινεις φραγκο.

asconas12
14-07-07, 14:00
Οσο αφορα το κωδικο gkazan μπορει να εγινε και ετσι οπως σου ειπε ο πωλητης.Το εργοστασιο δινει το κωδικο παραγωγης καθε 15 μερες στις αντιπροσωπιες.Ο κωδικος 32 ειναι οταν ετοιμζεται να μπει στη παραγωγη οποτε μεχρι να βγει στο 42 δεν περνα πολυς καιρος.Τοτε στελνει και τον αριθμο πλαισιου.Εγω εχασα 15 μερες και απο απεργια τελωνιακων...

Thanos_21
16-07-07, 08:22
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και με μένα. το καράβι έρχεται στο τελωνείο του Πειραιά στις 20/7 (έτσι μου είπαν τουλάχιστον). Θα πρέπει να αποπληρώσω το αυτοκίνητο (το πληρώνω όλο μετρητοίς) για να περάσει τελωνείο. Αυτό μου είπε ο πωλητής στο τηλέφωνο την Τετάρτη που μας πέρασε. Κάτι δεν μου αρέσει όμως με την πληρωμή και σήμερα μετάτην δουλειά θα πάω από το κατάστημα μα μιλήσω με τον διευθυντή. Δεν έχω ακούσει ποτέ ούτε μου έχει συμβεί ποτέ να πρέπει να πληρώσω όλο το ποσό για να περάσει τελωνείο!!! Δηλαδή δεν έχουν λεφτά να το εκτελωνίσουν αυτοί????

Kontzak
16-07-07, 09:19
Δυστυχως ετσι ειναι,και με 'μενα ετσι εγινε.και δεν το κανουν επειδη δεν εχουν τα λεφτα,αλλα για να διασφαλισουν τα χρηματα τους...
Προφανως εχουν καει στο χυλο....

slalom
16-07-07, 19:25
Ναι, και μετά στο κρατάνε και σε μια έκθεση για να μπουν όλοι μέσα (αφού το έχεις πληρώσει) και μετά στο δίνουν, είναι δικό σου!

Thanos_21
16-07-07, 20:27
Άυριο λογικά και αν όλα πάνε καλά το τουτού μου θα ειναι στο τελωνείο. Πάω να πληρώσω όλο το ποσό και την άλλη εβδομάδα 25/07 ή 26/07 θα το έχω!!!! lol lol lol lol lol

gkazan
18-07-07, 14:11
Thanos_21 και εγώ μια από τα ίδια, σε καμιά ωρίτσα θα πάω να το πληρώσω, να ξεχεσω λίγο την αντιπροσωπεία :jedi: (ο άτιμος πως το μιλάω το Γαλλικό! :) ) και μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα το πάρω. Όσον αφορά την αρχική ερώτηση μου για βελτίωση, μόλις τελείωσα τηλεφώνημα με γνωστό μου που μου ανέφερε πρόγραμμα για το δικό μου και το Corsa OPC από το οποίο παίρνεις με αναπρογραμματισμό εγκεφάλου, φίλτρο και εξάτμιση +50 άλογα!!! Πάντως στην BSR (http://www.bsr.gr/) που ρώτησα δεν έχει βγεί ακόμα πρόγραμμα για Astra 1.6T (αν και υπάρχει για το Astra OPC).

~astraxan~
18-07-07, 14:17
opc k 1.6 turbo kamia apolutos sxesi.. kamia omws.. k ta aloga tou opc na ftasei oxi mono den tha pigainei toso kala alla k pali kamia sxesi..

SThom
18-07-07, 15:18
Οσο αφορα το κωδικο gkazan μπορει να εγινε και ετσι οπως σου ειπε ο πωλητης.Το εργοστασιο δινει το κωδικο παραγωγης καθε 15 μερες στις αντιπροσωπιες.Ο κωδικος 32 ειναι οταν ετοιμζεται να μπει στη παραγωγη οποτε μεχρι να βγει στο 42 δεν περνα πολυς καιρος.Τοτε στελνει και τον αριθμο πλαισιου.Εγω εχασα 15 μερες και απο απεργια τελωνιακων...

Δεν παιζει...Εδω ακομα εν ετη 2002-2003 το συστημα αλλαζε κωδικους καθε τριημερο.Αυτο το ξερω καθως χειριζομουν το αναλογο λειτουργικο.
Απλα θα ειχαν καμια ακυρωση για αυτο και το παιρνει νωριτερα.

livac
18-07-07, 15:37
Παιδιά εγώ παρέλαβα το 1.6Τ την Πέμπτη που μας πέρασε και είναι πολύ καλό και δυνατό αν και δεν έχω τελειώσει ακόμα το στρώσιμο του κινητήρα και δεν μπορώ να ανεβάσω πολύ τις στροφές. Το έχω παραλάβει με σχεδόν όλα τα έξτρα και αξίζει τα λεφτά του (προς το παρόν).
Παντός διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου έχω κάποιες απορίες:
1. Στο κεφάλαιο με τις επιδώσεις του κινητήρα αναφέρει ότι η ροπή είναι 203 Nm, ενώ στο site της OPEL αναφέρει 230 Nm. Ποιο είναι τελικά το σωστό? Στα περιοδικά όπως και στο site της OPEL στην αγγλία αναφέρει 230 Nm. Πάντως όταν τελειώσει το στρώσιμο λέω να το δυναμομετρήσω.
2. Επίσης στο site της OPEL αναφέρει ότι για να έχετε 230 Nm ροπή πρέπει να χρησιμοποιείτε 98οχτάρα, ενώ στο manual αναφέρει ότι προτείνεται να χρησιμοποιούμε 95πεντάρα και ότι δεν υπάρχει όφελος από παραπάνω οκτάνια παρά μόνο στον Ζ20LER που είναι το OPC νομίζω. Έχω διαβάσει σχετικά άρθρα για την χρήση βενζίνης σε τουρμπο κινητήρες αλλά σε manual πρώτη φορά το βλέπω.

SThom
18-07-07, 16:03
Σχετικα με τα καυσιμα,οφελως υπαρχει παντα στα υπερτροφοδοτουμενα μοτερ.Μπορει σε απολυτο νουμερο στις 6000 να μην εχει μεγαλη διαφορα αλλα κατα την φαση του overboost εχει σιγουρα.

Απο εκει και περα,σχετικα με το στρωσιμο,κανε μια αλλαγη λαδιων στα 500 χλμ και αν θες,μην το πιεζεις μεχρι τις 5000 χλμ....
Οταν λεω μην το πιεζεις,δεν εννοω μονο ψηλες στροφες αλλα και το over boost καθως τα φορτια που δεχεται το μοτερ την συγκεκριμενη στιγμη ειναι παρα πολυ μεγαλα.

GiorgosThess
18-07-07, 19:26
Αφου πηρες τετοιο εργαλειο καλο ειναι να το ταιζεις με 100αρα βενζινα να εχεια και το κεφαλι σου ησυχο...
Το επομενο μου αυτοκινητο απο το πρωτο χιλιομετρο θα κινειται με 100αρα αποκλειστικα
Ηδη κλεινω 2+ χρονια με 100αρα βενζινα και ειμαι κυριος, του εχω βαλει και καποια καθαριστικα και ειμαι κυριλεγκος :)

Thanos_21
19-07-07, 07:50
Thanos_21 και εγώ μια από τα ίδια, σε καμιά ωρίτσα θα πάω να το πληρώσω, να ξεχεσω λίγο την αντιπροσωπεία :jedi: (ο άτιμος πως το μιλάω το Γαλλικό! :) ) και μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα το πάρω. Όσον αφορά την αρχική ερώτηση μου για βελτίωση, μόλις τελείωσα τηλεφώνημα με γνωστό μου που μου ανέφερε πρόγραμμα για το δικό μου και το Corsa OPC από το οποίο παίρνεις με αναπρογραμματισμό εγκεφάλου, φίλτρο και εξάτμιση +50 άλογα!!! Πάντως στην BSR (http://www.bsr.gr/) που ρώτησα δεν έχει βγεί ακόμα πρόγραμμα για Astra 1.6T (αν και υπάρχει για το Astra OPC).

Άντε με το καλό να τα πάρουμε, να είναι καλορίζικα και καλοτάξιδα!!!!!
Το θέμα βελτίωσης το έχω ψάξει αρκετά. Τα πράγματα είναι κλασικά για μένα, ελεύθερο φιλτράκι αέρος, εξάτμιση από downpipe με καταλύτη και τέλος πρόγραμμα. Έχω βρεί και τους κατάλληλους ανθρώπους για όλα αυτά. Λέω να περιμένω πρώτα να το στρώσω και φυσικά να μαζέψω και κανένα €€€ !!

taz
19-07-07, 20:45
Άντε με το καλό να τα πάρουμε, να είναι καλορίζικα και καλοτάξιδα!!!!!
Το θέμα βελτίωσης το έχω ψάξει αρκετά. Τα πράγματα είναι κλασικά για μένα, ελεύθερο φιλτράκι αέρος, εξάτμιση από downpipe με καταλύτη και τέλος πρόγραμμα. Έχω βρεί και τους κατάλληλους ανθρώπους για όλα αυτά. Λέω να περιμένω πρώτα να το στρώσω και φυσικά να μαζέψω και κανένα €€€ !!

Ρε φιλαρακι, για πες για προγραμμα ποιον σκεφτεσαι (αποδοση, τιμη.. ξερεις). Εγω ξερω μονο για Κουμπλακη. Επισης εμαθα οτι ετοιμαζει κατι και η powerchips.

Kontzak
20-07-07, 07:43
Ρε παιδια,εχετε μπει στ'αμαξι,εχετε παει βολτα και σας φαινεται αργο?
Ακομα δεν το πηρατε και μιλατε για"βελτιωσεις"?
Παρτε το πρωτα με το καλο και μετα βλεπετε αν σας φτανει η οχι το "γκαζι"του...
Με 190 αλογα ειναι αργο,ενω με 220 που υποσχεται μεχρι στιγμης η EDS η ο οποιος "βελτιωτης" θα γινει πυραυλος?
Φτασαμε στο σημειο να μας φαινονται λιγα 190 αλογα....
Πριν 10 χρονια αν ειχες Crx 160 ιππων η Punto Gt ησουνα ο βασιλιας του δρομου...
Αν θελετε την γνωμη μου,αφου τα παρετε με το καλο,αφηστε τα στην ησυχια τους η παρτε OPC,γιατι ετσι οπως τα λετε,με αυτα που λετε οτι θα βαλετε σιγουρα θα φτασετε τα χρηματα ενος OPC,οχι ομως και το "γκαζι" του...
Συν τοις αλλοις,παντα θα βρισκεται καποιος που θα σας περναει ακομα κι'αν το φτασετε 300 αλογα...

~astraxan~
20-07-07, 09:33
+1 .. blepo paidia mikra k pairnoun 190 aloga amaksia.. k theloun kiallo.. p pas re karamitro.. ego exo to astra h k euxaristo to theo.. (k tous goneis mou) k leo nai re file mia xara paei.. k trexei k asfaleia exei.. apo kei k pera oxi re file den tha skototho kiolas.. san to paidaki p tou pairnei o father subaru gia na to peisei na rthei na doulepsei stin douleia tou.. den thelo me tipota na gino etsi.. protimo 1.4 me 90 aloga k dikia m prosopikotita.. apo kei k pera astous oso theloun na xwnoun kserogkaza sta fanaria nomizontas oti uperexoun.... exoume parei lathos dromo.. me liga logia .. skauoume to lako mas..

Kontzak
20-07-07, 10:06
Προσωπικα δεν μ'ενδιαφερει,οτι θελουν ας κανουν...
Μ'ενοχλει ομως η νοοτροπια οτι ΠΡΕΠΕΙ να βελτιωσω οτιδηποτε οδηγαω,και δυστυχως αυτο(το οτι σκεφτομαστε ετσι) ειναι μια επιτυχια των περιοδικων για βελτιωσεις και των "κολλητων" τους,των βελτιωτων(μιας και τα συμφεροντα τους ειναι κοινα)...

~astraxan~
20-07-07, 10:13
ola thema sumferontwn einai.. an den eixe ginei moda i beltiosi tou autokinitou tha pairname eksatmisi me 50 euro.. tora omws ta pramata allazoun... se xtupane ekei p ponas... mia zoi..

gkazan
20-07-07, 11:37
Ρε παιδια,εχετε μπει στ'αμαξι,εχετε παει βολτα και σας φαινεται αργο?
Ακομα δεν το πηρατε και μιλατε για"βελτιωσεις"?
Παρτε το πρωτα με το καλο και μετα βλεπετε αν σας φτανει η οχι το "γκαζι"του...
Με 190 αλογα ειναι αργο,ενω με 220 που υποσχεται μεχρι στιγμης η EDS η ο οποιος "βελτιωτης" θα γινει πυραυλος?
Φτασαμε στο σημειο να μας φαινονται λιγα 190 αλογα....
Πριν 10 χρονια αν ειχες Crx 160 ιππων η Punto Gt ησουνα ο βασιλιας του δρομου...
Αν θελετε την γνωμη μου,αφου τα παρετε με το καλο,αφηστε τα στην ησυχια τους η παρτε OPC,γιατι ετσι οπως τα λετε,με αυτα που λετε οτι θα βαλετε σιγουρα θα φτασετε τα χρηματα ενος OPC,οχι ομως και το "γκαζι" του...
Συν τοις αλλοις,παντα θα βρισκεται καποιος που θα σας περναει ακομα κι'αν το φτασετε 300 αλογα...

Λίγο αυστηρός είσαι... Δεν είναι προσωπικά για μένα αυτοσκοπός η βελτίωση του αυτοκινήτου, ωστόσο η επιλογή του ήταν συνειδητή (ελέω turbo) και ήθελα να ξέρω ότι έχω αυτή την δυνατότητα... Και ναι μεν δεν είμαι κανένα παιδάκι και η οδηγική μου συμπεριφορά είναι σωστή και τα ρίσκα που παίρνω είναι μελετημένα ("ρισκάρω" ΜΟΝΟ όταν είμαι μόνος μου στο αυτοκίνητο και όταν γνωρίζω τον δρόμο και την κυκλοφορία...αλλά και πάλι τίποτα το ακραίο)... Επιπλέον, χωρίς να θέλω να προβάλω τον εαυτό μου ή την συμπεριφορά μου, περίμενα να φτάσω στα 30 για να πάρω αυτοκίνητο και δεν έπρηξα τους γονείς μου (στους οποίους είμαι ευγνώμων που φρόντισαν για την παιδεία μου και την εκπαίδευσή μου) όπως είχαν κάνει τόσοι και τόσοι γνωστοί μου στο πανεπιστήμιο με τα 106 Rallye-μέχρι τώρα βολευόμουν με το οικογενεακό Mazda (αθάνατα είναι) και όταν επέμεναν οι γονείς μου να βοηθήσουν με την προκαταβολή, πάλι αρνήθηκα...
Γιατί αν φτάνεις σε κάποια ηλικία και δεν μπορείς να στηριχθείς στα πόδια σου ακόμα και για τα απλά πράγματα (έστω να πληρώσεις ένα λογαρισμό ΟΤΕ) τότε...βράστα Χαράλαμπε.

Kontzak
20-07-07, 12:07
Δεν διαφωνω μ'αυτα που λες,αλλα ειναι ασχετα μ'αυτα που λεω εγω...
Τι σχεση εχει η αγωγη που πηρες απο τους γονεις σου με την μανια να βελτιωνουμε ακομα και το πατινι μας?....
Ο αλλος ακομα δεν πηρε τ'αμαξι και λεει για εξατμισεις και φιλτρα...
Αν πιστευεις οτι ειναι,η θα ειναι αργο,τοτε γιατι το παιρνεις?
Παρε ενα πιο γρηγορο και ασε τ'αμαξακι στην ησυχια του...

gkazan
20-07-07, 13:28
Έπρεπε να είχα προσδιορίσει οτι απαντούσα και στο προγενέστερο μήνυμα του Astraxan περι παιδιών που χτυπιούνται να τους πάρει "τουτου" ο μπαμπας τους...η αναφορά στους γονείς μου είναι καθαρά προσωπικό θέμα, δεν τους κάνω διαφήμιση, απλώς προτίμησα να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία από το να πάρω αυτοκίνητο...τώρα αν κάποιος θέλει να αλλάξει εξατμίσεις κλπ, δικό του θέμα, απλώς ζητά οδηγίες ή κατευθύνσεις οτι είναι στο σωστό δρόμο.

Και μια επισήμανση: επειδή ήξερα άτομο με Punto GT στα τέλη του 90, ο τύπος που δεν του αρκούσαν τα 130 άλογα το είχε φτάσει στα 200+....αντί λοιπόν να πάρει το FIAT Coupe με τα 200 άλογα που προφανώς ήταν εκτός του προΰπολογισμού του, αποφάσισε να ξεκινήσει με κάτι μικρότερο αλλά με δυνατότητες αναβάθμισης. Σε αυτή την λογική κινούμαι και εγώ, δηλαδή καλό το αυτοκίνητο για τα λεφτά του αλλά αν θέλω να το πειράξω και λίγο, έχω αυτό το περιθώριο. Ωστόσο καλό είναι να γνωρίζει ο κάθε ενδιαφερόμενος οτι ένα αυτοκίνητο που αποκτά σταδιακά τις επιδόσεις πχ μιας Ferrari δεν συνεπάγεται και οτι έγινε και Ferrari...

~astraxan~
20-07-07, 15:11
ta lefta p dinei kapoios meta tin agora einai axrista.. pio ftina tou erxetai an epairne kateutheian auto p ithele..

dimpas
20-07-07, 15:39
ta lefta p dinei kapoios meta tin agora einai axrista.. pio ftina tou erxetai an epairne kateutheian auto p ithele..

ΑΚΡΙΒΩΣ !
Η άποψή μου είναι πάρε το αμάξι έτοιμο ΜΑΜΑ όπως το θές , όσο δυνατό το θές ! Λάδια , φίλτρα , τακάκια κτλ......
Να μήν έχεις πάντα το χέρι στην τσέπη !
Αυτή την φιλοσοφία σκοπευω να ακολουθήσω !
Δυστηχώς ή ευτυχώς η Opel δεν έχει ένα τετρακίνητο στην γκάμα της και το A3 2.0 TFSI Quattro είναι μονόδρομος για μένα .....
Ασφάλεια , άλογα ,ροπή, ΜΑΜΑ και με εγγύηση !

Thanos_21
23-07-07, 07:49
Τι έγινε ρε παιδιά?? 3 μέρες έχω να μπώ στο forum και βλέπω 'μάχες' εδω!!!
Εμφανίστηκαν μπαμπάδες, μαμάδες, θείες, Saxoralla, OPC, και γενικά ότι να ναι!!! Δεν θα κάτσω να αναλύσω αν το αγόρασα το αμάξι μόνος μου ή με επιδότηση της Ε.Ε. Ο κάθε ένας εδω μέσα έχει το δικαίωμα να το αγοράσει όπως μπορεί!!!!! Δηλαδή αν πω ότι είναι το δεύτερο αμάξι που αγοράζω μόνος μου, ότι έχω σπουδάσει μέχρι εκεί που δεν πάει, ότι ο μπαμπάς μου μας έχει αφήσει χρόνους εδω και 3 χρόνια και δεν μπορώ να του πάρω λεφτά και ότι δουλεύω σαν τον σκύλο κάθε μέρα, τότε είμαι καλά?? Μπορώ να βελτιώσω το αμάξι μου???
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα και άρχησε το κράξιμο για τις βελτιώσεις αλά νομίζω ότι είμαστε σε topic με όνομα:
OPEL ASTRA 1.6 Turbo 5d και βελτίωση κινητήρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kontzak
23-07-07, 09:20
Βρε,δικο σου θα'ναι και οτι θες καν'το...
Τουλαχιστον ομως,παρτο πρωτα στα χερια σου,οδηγησε το και μετα κρινε αν σου αρκει η οχι το γκαζι του πριν προβεις στην οποια βελτιωση,για την οποια παντως δεν υπαρχει καποια "πεπατημενη" και πιο πιθανο ειναι να καταντησεις καινουριο αμαξι "ρημαδι",ωντας "πειραματοζωο" στα χερια του οποιουδηποτε εκμεταλευτει την κ@..λα σου και τα χρηματα σου,παρα να αποκομισεις καποιο ουσιαστικο οφελος...

Thanos_21
23-07-07, 10:09
Βρε,δικο σου θα'ναι και οτι θες καν'το...
Τουλαχιστον ομως,παρτο πρωτα στα χερια σου,οδηγησε το και μετα κρινε αν σου αρκει η οχι το γκαζι του πριν προβεις στην οποια βελτιωση,για την οποια παντως δεν υπαρχει καποια "πεπατημενη" και πιο πιθανο ειναι να καταντησεις καινουριο αμαξι "ρημαδι",ωντας "πειραματοζωο" στα χερια του οποιουδηποτε εκμεταλευτει την κ@..λα σου και τα χρηματα σου,παρα να αποκομισεις καποιο ουσιαστικο οφελος...

Δεν είπα ότι μόλις το πάρω πάω βουρρρρρ για βελτίωση. Να το στρώσω πρώτα, να το δω, και αν αν αν αν και έχοντας κάποια €€€ κάτι θα κάνω. Νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί στο άλλο forum και σου είχα πεί ότι το θέμα βελτίωση είναι μια πονεμμένη ιστορία!! θα θυμάσε το θέμα εξάτμισης με την milva, είμουνα κάθετα αρνητικός στα πειράματα του Ποπ...
Πεπατημένη υπάρχει για αρχικά στάδια βελτίωσης, (τουλάχιστον αυτό δίχνουν και τα γραφόμμενα σε πολλά posts που έχουν γίνει) όταν δεν θέλει κάποιος να 'ανοίξει' το μοτέρ, αλλάζει περιφεριακά πράγματα του μοτέρ.
Και τέλος, γιατί γράφω πολλά, πιστευώ ότι είναι λίγοι αυτοί που πάνε σαν τα 'βόδια' στο πρώτο μαγαζί που θα βρούν μπροστά τους. Θέλει πολύ ψάξιμο η ιστορία. Προσωπικά, έχω κάποιους ανθρώπους που μπορώ να εμπιστευτώ γνωρίζοντας τους αρκετά χρόνια, αλά και πάλι ΟΧΙ με κλειστά μάτια.

Με αυτό το 'έρημο' το μπαρόμετρο, πήρα τηλέφωνο σε 3 μαγαζιά και άκουσα τρείς διαφορετικές μ@λακίες για το θέμα!!! Ούτε την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου να σχεδιάζαμε!!!

Αυτά τα ολίγα...... lol lol lol

nikoskar
23-07-07, 10:53
1.6T vs GTC OPC

http://www.youtube.com/watch?v=cBKb4JTlmmI

Kontzak
23-07-07, 11:00
Για 60 αλογα διαφορα,μια χαρα παει το 1600ρακι!

Thanos_21
23-07-07, 11:05
Για 60 αλογα διαφορα,μια χαρα παει το 1600ρακι!

+1 ;) ;)

~astraxan~
23-07-07, 11:06
basika to opc tou rixnei k allo alla o odigos tou mallon einai geia sou.. 60 aloga einai auta...

nikoskar
23-07-07, 11:26
Στο τελευταιο του εριξε ποιο πολλα απο οτι στα αρχικα.. :)

Kontzak
23-07-07, 11:31
Βασικα,μετα την 3η το OPC εχει τασεις να διακτινιστει,αλλα ειπαμε 60 αλογακια ειναι αυτα...

Thanos_21
23-07-07, 14:17
Πάω αντιπροσωπεία να δω το τουτού μου, έχει έρθει και είναι ακόμα κερωμένο!!!
Να δω πως θα αντέξω μέχρι την Τετάρτη!!!!!!!! :super: :super:

gkazan
24-07-07, 01:19
Πάω αντιπροσωπεία να δω το τουτού μου, έχει έρθει και είναι ακόμα κερωμένο!!!
Να δω πως θα αντέξω μέχρι την Τετάρτη!!!!!!!! :super: :super:

Άσε συνάδελφε, εγώ το ξεκίνησα το θέμα μπάς και μάθω κανένα απλό μυστικό για την βελτίωση του αυτοκινήτου και όλοι νόμιζαν ότι μόλις το πάρω θα του αλλάξω τα φώτα (παρεπιπτόντως δεν έβαλα xenon kit...χμ ίσως και να του αλλάξω τα φώτα lol ).
Και εγώ μην νομίζεις ένα από τα ίδια δράματα ζώ... Οι πανέξυπνοι στην αντιπροσωπεία μου, αφού τσέπωσαν τα χρήματα cash, τώρα ψάχνουν να βρούν τρόπο πως να εκτυπώσουν το τιμολόγιο (!!!), ώστε να το ασφαλίσω και στην συνέχεια νταλίκα για να το φέρουν στην έκθεση και να βάλουν το συναγερμό... "Καλώς εχόντων των πραγμάτων, την Πέμπτη το απογευματάκι παραλαμβάνεις" μου είπαν. Επειδή όμως άλλη κοροΐδία δεν ανέχομαι και ούτε θα ξαναπατήσω για service, αυτή την πέμπτη θα φύγω με Opel ASTRA turbo είτε είναι το δικό μου είτε κανένα OPC και με τα ίδια λεφτά.... Αει στο διάολο επιτέλους... :spam:

Mitsos
24-07-07, 02:17
Για να μας επαναφέρω λοιπόν στο θέμα της συζητησης μας, συγκέντωσα και παραθέτω τις πιο σημαντικές και on-topic πληροφορίες που έχουν μέχρι τώρα παρατεθει:

Το 180αρι βγαζει οντως 192ps και 27.6kgm ροπης.
[hr:3f6740a870]Το opc ... δουλευει με μεγαλυτερη πιεση,1.3bar overboost με 0.9bar σταθερο εν αντιθεσει με τα 1.2 και 0.8 του 180αριου
[hr:3f6740a870]Προτείνεται: ελεύθερο φιλτράκι αέρος, εξάτμιση από downpipe με καταλύτη και τέλος πρόγραμμα
[hr:3f6740a870]πρόγραμμα της EDS
+30 άλογα
πάει γύρω στα 1.000€
[hr:3f6740a870]στην BSR (http://www.bsr.gr/) που ρώτησα δεν έχει βγεί ακόμα πρόγραμμα για Astra 1.6T (αν και υπάρχει για το Astra OPC)
[hr:3f6740a870]Αν όμως μιλάμε για αλλαγή πχ τουρμπίνας ή εμβόλων ή κάτι ανάλογο που θα επιφέρει σημαντική αύξηση της ιπποδύναμης τότε θα πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες αλλαγές σε φρένα, ανάρτηση για λόγους ασφαλείας. Όλα τα παραπάνω μπορεί να κοστίζουν τουλάχιστον 5-6.000€ και πάλι θα υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας ενώ η εγγύηση πάει περίπατο.
[hr:3f6740a870]

Mitsos
24-07-07, 02:28
Στα παραπάνω θα ηθελα να προσθέσω σχόλια από μέλη της κοινότητας των Opel που θεωρω επίσης σημαντικά και αξια συζήτησης:

...Eπισης ακουσα τον κ.Κουμπλακη να λεει οτι τα νεα AstraTT 1.6 θα πωλουνται καινουρια απο την Opel Ελλας με προγραμμα EDS.
Απο την αλλη δες τι μου ειπε ενας Νορβηγος βελτιωτης για μια βελτιωση της EDS:
That's a bad solution if you ask us, but please don't tell anyone on the forum since everybody loves eds and think of them as the god of c20let.
Ομως θα συνφωνησω μαζι σου πως σε τετοιου ειδους μετατροπες η καλυτερη λυση ειναι μαλλον η EDS.

...ο καθε βελτιωτης που σεβεται τον εαυτο του και τ'ονομα του δεν επεμβαινει σ'ενα μοτερ για να το κανει να δουλευει στα ορια του,η και πανω απ'αυτα αλλα εκμεταλευεται τις οποιες εργοστασιακες ανοχες που σε πολλες περιπτωσεις φτανουν και το 50%...

...μια καλη τετραδα μπουζι θα ήταν υποβοηθητική επίσης...

Thanos_21
24-07-07, 07:09
Θα συμφωνήσω με την αλλαγή των μπουζί, ξέχασα να το αναφέρω.
Πάντως εγώ δεν παίζει να σκάσω στην EDS 1000€ ούτε με σφαίρες, είναι πολλά τα λεφτά. Και φυαικά έχω βαρεθεί να ακούω +30 άλογα, +40 άλογα κτλ κτλ κτλ, τι είναι τα άλογα και τα σκορπάνε έτσι, στραγάλια??? lol
Για αλλαγή τουρμπίνας ή γενικά άνοιγμα του μοτέρ ούτε λόγος, δεν το σκέφτομαι καν!! Όπως είναι θα το αφήσω, είναι μια χαρά έτσι. Σκοπός μου είναι να 'ζωντανέψω' τα άλογα που έχει πνίξει η μαμά Opel στον βωμό των ρύπων και της υποτιθέμενης πολιτισμένης και φιλικής προς τον οδηγό λειτουργίας του μοτέρ. Μέχρι εκεί όμως, δεν θέλω να φτιάξω ένα τέρας πολλών αφηνιασμένων και ανεξελεγκτών αλόγων!!

Thanos_21
24-07-07, 08:41
Άσε συνάδελφε, εγώ το ξεκίνησα το θέμα μπάς και μάθω κανένα απλό μυστικό για την βελτίωση του αυτοκινήτου και όλοι νόμιζαν ότι μόλις το πάρω θα του αλλάξω τα φώτα (παρεπιπτόντως δεν έβαλα xenon kit...χμ ίσως και να του αλλάξω τα φώτα lol ).
Και εγώ μην νομίζεις ένα από τα ίδια δράματα ζώ... Οι πανέξυπνοι στην αντιπροσωπεία μου, αφού τσέπωσαν τα χρήματα cash, τώρα ψάχνουν να βρούν τρόπο πως να εκτυπώσουν το τιμολόγιο (!!!), ώστε να το ασφαλίσω και στην συνέχεια νταλίκα για να το φέρουν στην έκθεση και να βάλουν το συναγερμό... "Καλώς εχόντων των πραγμάτων, την Πέμπτη το απογευματάκι παραλαμβάνεις" μου είπαν. Επειδή όμως άλλη κοροΐδία δεν ανέχομαι και ούτε θα ξαναπατήσω για service, αυτή την πέμπτη θα φύγω με Opel ASTRA turbo είτε είναι το δικό μου είτε κανένα OPC και με τα ίδια λεφτά.... Αει στο διάολο επιτέλους... :spam:

Δεν κατάλαβα καλά!! Πρέπει να τιμολογιθεί και να κάνεις ασφάλεια για να στο φορτώσουν στην νταλικά?? Τι πίπες είναι αυτές? Λένε ότι θέλουν μου φαίνεται για να κερδίσουν χρόνο. Sorry που στο λέω αλά δεν πρέπει να έχεις ασφάλεια για να στο φέρει η νταλίκα από το τελωνείο μέχρι την αντιπροσωπεία!!!!! :jedi:

gkazan
24-07-07, 10:26
Δεν κατάλαβα καλά!! Πρέπει να τιμολογιθεί και να κάνεις ασφάλεια για να στο φορτώσουν στην νταλικά?? Τι πίπες είναι αυτές? Λένε ότι θέλουν μου φαίνεται για να κερδίσουν χρόνο. Sorry που στο λέω αλά δεν πρέπει να έχεις ασφάλεια για να στο φέρει η νταλίκα από το τελωνείο μέχρι την αντιπροσωπεία!!!!! :jedi:[/quote]

Αυτό που εννοούσα είναι ότι, προκειμένου να το ασφαλίσω εγώ το αυτοκίνητο και να μην το παραλάβω ανασφάλιστο από την αντιπροσωπεία, θα πρέπει να εκδοθεί το τιμολόγιο ή ακόμα καλύτερα να δώσουν πινακίδες, έτσι ώστε να πάρω από την ασφαλιστική μου προσωρινό σήμα και να είμαι οκ μέχρι να έρθει το κανονικό... Ωστόσο η απορία μου είναι για πιο λόγο χρειάζονται 3 εργάσιμες τουλάχιστον για την τιμολόγηση...Μυρίζομαι λαλακία και μάλλον δεν πρόκειται ούτε την Πέμπτη να το παραλάβω... Όποιος θέλει πάντως μπορώ να αναφέρω και ποια αντιπροσωπεία είναι και που είναι ώστε να την αποφύγετε στο μέλλον...και να φανταστείτε οτι μου την πρότεινε και γνωστός...

Thanos_21
24-07-07, 10:35
Ητιμολόγηση είναι θέμα το πολύ μιας ημέρας!!! Για να το ασφαλίσεις δεν είναι απαρέτητες οι πινακίδες, αν έχεις τιμολόγιο και αριθμό πλαισίου είσαι οκ!! ;)

~astraxan~
24-07-07, 10:51
paidia kalutera anoikste ena topic me paradoseis-paraggelies autokinitown gia na uparxei mia sunoxi.. oi mod admins tha metaferoun ekei ta post sas..

Mitsos
24-07-07, 16:19
ελεος ρε παιδες!
συμμεριζομαι τον "πονο" σας και είναι οντως ενδιαφέροντα τα όσα λέτε αλλα άσχετα με το θέμα μας. Εκανα και γω ο ερμος μια προσπαθεια να μας επαναφέρω ώστε να βγαίνει μια ακρη από τουτο το thread αλλα... :sadeyes:

Corsa OPC
24-07-07, 19:37
Οπαααα! Δηλαδή αν το Astra έχει 192 και 27,6 ροπή....το Corsa που είναι ρυθμισμένο υψηλότερα....τι βγάζει? 200 hp και 28? oxi2

~astraxan~
24-07-07, 19:39
188 ebgale ena 1.6 turbo twintop.. alla to twitop einai pio baru epeidi einai k cabrio.. opote.. 190 sigoura gia astra.. to corsa logika kamia 200ara nai..

asotosios
24-07-07, 21:03
Συγνωμη αλλα απο οτι ξερω δεν παιζει ρολο το βαροσ στο δυναμομετρο...

Mitsos
24-07-07, 21:58
Σωστα! Δε παιζει κανενα ρόλο. ο φίλος ο χαν μαλλον θα μπερδευτηκε.
φιλε Corsa OPC ο κινητηρας του corsa είναι ακριβως ίδιος με αυτον που φοραει το astra.
απο 188-192 αλογα βγαζει
τωρα αν γνωριζεις τι ειδους διαφορετικη ρυθμιση εχει το corsa και πρεπει να βγαζει παραπανω μπορεις να πεις

taz
24-07-07, 22:25
Σωστα! Δε παιζει κανενα ρόλο. ο φίλος ο χαν μαλλον θα μπερδευτηκε.
φιλε Corsa OPC ο κινητηρας του corsa είναι ακριβως ίδιος με αυτον που φοραει το astra.
απο 188-192 αλογα βγαζει
τωρα αν γνωριζεις τι ειδους διαφορετικη ρυθμιση εχει το corsa και πρεπει να βγαζει παραπανω μπορεις να πεις
Το corsa opc εχει το ιδιο σεταρισμα στον εγκεφαλο με το astra, εχει ομως καλυτερη εισαγωγη αερα (σχεδιαση στο φιλτροκουτι) και λιγο διαφορετικη εξαγωγη καυσαεριων, με αποτελεσμα την αυξηση κατα 0,1 bar στην πιεση. Αυτη με την σειρα της αναλογικα στο μοτερ προσδιδει περιπου στους 10-12 ιππους.

s5zax
24-07-07, 23:18
πολυ ευκολα το εχετε το ειναι ιδιος....για μπειτε ως z16let σε ενα corsa OPC να δουμε....

Mitsos
25-07-07, 02:02
....για μπειτε ως z16let σε ενα corsa OPC να δουμε....
αν γινοσουν πιο σαφης θα ήταν καλυτερο για όλους. :cool:

Ευχαριστουμε φίλε taz για την πληροφορία.Η διαφορα λοιπον εγκειται στην εισαγωγη και στην εξατμιση.

ο κινητηρας του corsa είναι ακριβως ίδιος με αυτον που φοραει το astra. επομένως η παραπανω προτασή φίλε aZax είναι ακριβέστατη lol

Kontzak
25-07-07, 08:57
Το φιλτροκουτι του Astra διαφερει απο του Corsa,καθαρα για χωροταξικους λογους,αν τωρα απ'αυτο προεκυψε και κανα κουτσο δε μας χαλαει!
Επισης το Corsa εχει μεγαλυτερη σταθερη(0.9 αντι 0.8)και overboost απο το Astra,και κατ'επεκταση διαφορετικη χαρτογραφηση...

Thanos_21
25-07-07, 10:00
Πιστεύω ότι είναι τα ίδια μοτερ με διαφορετική χαρτογράφιση και ίσως κάποιες μικροδιαφορές σε περιφεριακά εξαρτήματα (π.χ. φιλτροκούτι). Δεν είναι λογικό η Opel να έχει εξελίξει 2 διαφορετικά μοτέρ 1.6Τ, είναι εντελώς ασύμφορο οικονομικά για μια εταιρία.
Έχουμε παραδείγματα κινητήρων πασπαρτού όπως Group VAG με τον 1.8Τ και Group PSA με τον 1.6 16V. Και στις 2 περιπτώσεις τα ίδια μοτέρ φορεμένα σε αρκετά αυτοκίνητα με διαφορετικές χαρτογραφίσεις και κάποιες άλλες αλλαγές , αλά ο κορμός είναι ίδιος.
Ελπίζω να μην λέω μ@λακίες. lol lol

taz
25-07-07, 15:09
Επισης το Corsa εχει μεγαλυτερη σταθερη(0.9 αντι 0.8)και overboost απο το Astra,και κατ'επεκταση διαφορετικη χαρτογραφηση...
θα επιμεινω οτι η χαρτογραφηση ειναι ιδια και εξηγω: ολοι οι συγχρονοι εγκεφαλοι εχουν την δυνατοτητα προσαρμογης (μικροαλλαγες στη ρυθμιση μιγματος και αβανς) σε καταστασεις που δυσκολευουν την σωστη λειτουργει του κινητηρα π.χ. οταν βρισκετε το αυτοκινητο σε αρκετο υψομετρο η σε πολυ υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες. Ετσι αντιλαμβανεται και την μικρη διαφορα πιεσης και αυτοπροσαρμοζεται μονος του, αρκει βεβαια αυτη να μην αυξηθει πολυ οποτε και τα ορια του μαμα προγραμματος του εγκεφαλου εξαντληθουν και αρχιζουν τα γνωστα (στεγνωματα, πυρακια κτλ.) Για παραδειγμα θυμηθητε το Punto GT που εργοστασιακα δουλευε 0,8 σταθ. και με μια βαλβιδουλα πιεσης ,και μονο, το σηκωναν 1,2.

s5zax
25-07-07, 16:55
θα επιμεινω οτι η χαρτογραφηση ειναι ιδια και εξηγω: ολοι οι συγχρονοι εγκεφαλοι εχουν την δυνατοτητα προσαρμογης (μικροαλλαγες στη ρυθμιση μιγματος και αβανς) σε καταστασεις που δυσκολευουν την σωστη λειτουργει του κινητηρα π.χ. οταν βρισκετε το αυτοκινητο σε αρκετο υψομετρο η σε πολυ υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες. Ετσι αντιλαμβανεται και την μικρη διαφορα πιεσης και αυτοπροσαρμοζεται μονος του, αρκει βεβαια αυτη να μην αυξηθει πολυ οποτε και τα ορια του μαμα προγραμματος του εγκεφαλου εξαντληθουν και αρχιζουν τα γνωστα (στεγνωματα, πυρακια κτλ.) Για παραδειγμα θυμηθητε το Punto GT που εργοστασιακα δουλευε 0,8 σταθ. και με μια βαλβιδουλα πιεσης ,και μονο, το σηκωναν 1,2.
ωραια...αν κανεις SPS με tech 2 θελω να δω αν θα σου στειλουν απο gm servers το ιδιο αρχειο προγραμματισμου...

Kontzak
26-07-07, 07:26
θα επιμεινω οτι η χαρτογραφηση ειναι ιδια και εξηγω: ολοι οι συγχρονοι εγκεφαλοι εχουν την δυνατοτητα προσαρμογης (μικροαλλαγες στη ρυθμιση μιγματος και αβανς) σε καταστασεις που δυσκολευουν την σωστη λειτουργει του κινητηρα π.χ. οταν βρισκετε το αυτοκινητο σε αρκετο υψομετρο η σε πολυ υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες. Ετσι αντιλαμβανεται και την μικρη διαφορα πιεσης και αυτοπροσαρμοζεται μονος του, αρκει βεβαια αυτη να μην αυξηθει πολυ οποτε και τα ορια του μαμα προγραμματος του εγκεφαλου εξαντληθουν και αρχιζουν τα γνωστα (στεγνωματα, πυρακια κτλ.) Για παραδειγμα θυμηθητε το Punto GT που εργοστασιακα δουλευε 0,8 σταθ. και με μια βαλβιδουλα πιεσης ,και μονο, το σηκωναν 1,2.Σηκωναν την σταθερη στο 1.2,μονο που εκει "ειχαν" καυσιμα για 1.2,μιας και το Punto ειχε overboost 1.5...
Η διαφορα του 0.1 αναμεσα στα δυο αυτοκινητα ειναι σχεδον 10% παραπανω αερας απο τηυν τουρμπινα,και δε νομιζω ο εγκεφαλος να μπορει να κανει διορθωση της ταξης του 10%(!!!)...

gkazan
28-07-07, 09:41
ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ AVATAR!!!!! :) :) -headbanger2- -headbanger2- -headbanger2- -headbanger2- -headbanger2- -headbanger2-

Και σε μεγαλύτερο μέγεθος....

http://img142.imageshack.us/img142/9268/picture001hb5.th.jpg (http://img142.imageshack.us/my.php?image=picture001hb5.jpg)

Να δούμε ποιοί θα αναγνωρίσουν τον περιβάλλοντα χώρο...

~astraxan~
28-07-07, 12:06
auto einai sigoura sti parking tis pissinas... einai san na erxesai sto spiti mou tora k na me rotas p eisai... lol lol lol

gkazan
28-07-07, 22:08
auto einai sigoura sti parking tis pissinas... einai san na erxesai sto spiti mou tora k na me rotas p eisai... lol lol lol

Ε όχι και στο σπίτι σου lol lol Άλλο Φρεατύς άλλο Καμίνια (πάντως Πειραιώτες είμαστε όλοι μια δυο γειτονιές πάνω-κάτω)...

Χαίρομαι πάντως που το κατάλαβες αμέσως (καλά βέβαια βοήθησε και η φωτο)

~astraxan~
29-07-07, 01:04
ela tora... ekei sta sidera dipla to xo bgalei k go fotografia leme.... otan itan kainourio.. emeis prepei na ta poume.. sa na xoume ta idia gousta.. ego to xa bgalei gia allo logo babaia... to xa parkarei k eixa paei gia kafedaki.. k eixa parei foto ta panta guro k pinakides allonon mipos k me akoumpisei kaneis feugontas na xo tin foto.. lol eimai ligo psuxakias.. to parkaro se piloti k einai etsi opws to pira... lol lol

s5zax
29-07-07, 01:13
to parkaro se piloti k einai etsi opws to pira...
αν εξαιρεσεις το σασμαν....

~astraxan~
29-07-07, 01:51
aman.. eleos..

lover007
29-07-07, 02:01
sorry gia to offtopic paidia alla pou einai auti i pisina???

~astraxan~
29-07-07, 02:27
pisina einai to magazi stin marina zeas exei k pissina omws..

ASTRA-ΠΗ
30-07-07, 18:37
Αδέρφια καλησπέρα..
Καταρχάς θερμά συγχαρητήρια για τους δημουργούς του site!! :super:
Ειμαι και γω πρόσφατα ιδιοκτήτης ενός Astra 1.6 (Sport) 5θ turbo και πιστέψτε με έφαγα και γω τρελλή αναμονή μέχρι να το πάρω (3 μήνες!).Θέλω να πιστεύω πως άξιξε τον κόπο.Ο καιρός θα δείξει, υγεία να έχουμε και θα τα λέμε στο forum.
Επειδή είμαι στο αναγκαίο αλλά καθόλου επιθυμητό στάδιο του στρωσίματος θα ήθελα να στηριχτώ στην πείρα σας και να ρωτήσω τι σημαίνει ακριβώς όταν λέμε στρώσιμο αυτοκινήτου. Επίσης το σπορ κουμπάκι θα μπορώ να το ενεργοποιώ άνετα σε αυτό το στάδιο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

gkazan
31-07-07, 16:10
Αδέρφια καλησπέρα..
Καταρχάς θερμά συγχαρητήρια για τους δημουργούς του site!! :super:
Ειμαι και γω πρόσφατα ιδιοκτήτης ενός Astra 1.6 (Sport) 5θ turbo και πιστέψτε με έφαγα και γω τρελλή αναμονή μέχρι να το πάρω (3 μήνες!).Θέλω να πιστεύω πως άξιξε τον κόπο.Ο καιρός θα δείξει, υγεία να έχουμε και θα τα λέμε στο forum.
Επειδή είμαι στο αναγκαίο αλλά καθόλου επιθυμητό στάδιο του στρωσίματος θα ήθελα να στηριχτώ στην πείρα σας και να ρωτήσω τι σημαίνει ακριβώς όταν λέμε στρώσιμο αυτοκινήτου. Επίσης το σπορ κουμπάκι θα μπορώ να το ενεργοποιώ άνετα σε αυτό το στάδιο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια και καλοτάξιδο... Πιστέυω η καλύτερη επιλογή value for money της χρονιάς...

Στην αντιπροσωπεία μου μου είπαν για το στρώσιμο "Για τα πρώτα 1500 Km, μέχρι 3500 rpm και ταχύτητα έως 120 km/h". Προσπαθώ να το τηρήσω ευλαβικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αργότερα.

Το κουμπί Sport σε αυτό το στάδιο είναι μάλλον άχρηστο αφού πρέπει να δείξεις αυτοσυγκράτηση και υπομονή...
Εγώ πάντως στα 1500-2000 km θα αλλάξω λάδια-φιλτρο λαδιού και θα το ανοίγω σταδιακά 500 στροφές ανά 1000 km περίπου (κόφτες μετά τα 10000 km).

GTC1600TURBO
04-08-07, 05:10
ολα αυτα περι στρωσιματος ειναι υπερβολες...

Υ.Γ. μην ακουτε τους πωλητες...1ον ειναι οι πιο ασχετοι σε θεματα αυτοκινητου και 2ον παντα μιλανε για το συμφερον της αντιπροσωπειας...

s5zax
04-08-07, 10:17
2ον παντα μιλανε για το συμφερον της αντιπροσωπειας...
καλα κανουν....

Chuckie
04-08-07, 17:00
Εγώ το 1.6T θα το στρώσω ως εξής: μέχρι τα 2000χλμ στροφές μέχρι 4000rpm, όχι τρελά κατεβάσματα ταχύτητας (στρώνεις και κιβώτιο), όχι σανιδώματα με 6η και 1800rpm (το θεωρώ μεγαλύτερο σκίσιμο από το να βαρέσω 1-2α κόφτη).
Μετά τα 2000χλμ θα το σκίσω σαν γατούλα τρυφερή.... Κόφτες γενικά δεν βαράω, εξάλλου μετά τις 5700 αρχίζει να πέφτει, οπότε δεν έχει και νόημα. Το manual γράφει προσφοχή για τα πρώτα 1000χλμ, άρα με 2000χλμ είμαι καλά. Σιγά μην το στρώνω μέχρι τις 15000 χλμ (το προηγούμενο το "στέλνω" με 18000χλμ, δλδ μόλις θα είχα βγει από το στρώσιμο).
Οι κινητήρες είναι στρωμένοι/δουλεμένοι και οι ανοχές κατά την κατασκευή τους είναι τις τάξεως του μm πλέον, όχι όπως παλιά που δούλευε ο κινητήρας και με την τριβή υπήρχε αποκόλληση υλικού κτλ κτλ (μαύρα λάδια στα 1000χλμ....). Εντάξει, κάτι θα υπάρξει και εδώ, αλλά έλεος πια με την καραμέλα των 5000χλμ.... Εγώ αυτά τα 5000χλμ τα κάνω σε 5-6 μήνες, μέχρι του χρόνου θα το στρώνω? :)

ASTRA-ΠΗ
05-08-07, 21:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Στα πόσα χλμ έχετε φτάσει τώρα;Εγώ είμαι ήδη στα 1100 και λέω σιγά σιγά να αρχίσω να το ξεμπουκώνω.Πάντως αν θα έχετε προσέξει και εσείς το τούρμπο αρχίζει και τσιμπάει απο τις 1800-2000 έτσι;
Ήθελα μια διευκρίνηση: Όταν λέτε μέχρι 3000-3 500 στροφές ενοείτε ανεξάρτητα του πως θα πατήσεις το γκάζι; (Ενοείται ότι δεν θα το σανιδώσουμε κιόλας αλλά δεν θα το πατήσουμε και λιγάκι παραπάνω μέχρι την μέση ας πούμε; )
Ευχαριστώ και πάλι

JOHNX2
05-08-07, 23:31
Paidia me 1500km eiste apoLita ok....... ti 5.000 kai 15.000 akougonte eleos...

Ego sto diko mou moter me pliris alagi "strofalo-elatiria-pistonia-valvides-oles oi flantzes flantzes mixanis-mpieles" kai to pigena mexri tis 4000rpm gia ta prota 1500km. E re meta..... kathe ligo ston kofti gia kafe imouna!!!

Apo tin imera tis episkeuis exo dianisi kapou sta 30.000km kai einai JET to oxima !!! mexri kai tin 5ti kofti tin piani...

OPOTE GAZOSTE TA AFOVA !!!

PASTOS CHRISTOS
05-08-07, 23:43
Καλησπερα παιδες. Να σας πω για το δικο μου ταπεινο 1.6Τ. Εμενα μου ειπαν οτι μεχρι τα 1500χλμ να το ανοιγω μεχρι τις 3.500στρ. την 1η και την 2α, τις υπολοιπεςμεχρι 4.000 ανεξαρτητων χλμ/ωρα. Το οποιο συμαινει οτι με 6η εισαι στα 155χλμ/ωρα. αρκετα δεν ειναι? Τωρα βεβαια εχψ κανει 4.800χλμ σε 2 μηνες και περιττο να πω οτι ανοιγει πιο καλα. Τωρα 8α το παω και για τα πρωτα λαδια και ειναι κομπλε. ΟΛΑ στους Κ Ο Φ Τ Ε Σ ! ! ! !

GiorgosThess
05-08-07, 23:47
Ήθελα μια διευκρίνηση: Όταν λέτε μέχρι 3000-3 500 στροφές ενοείτε ανεξάρτητα του πως θα πατήσεις το γκάζι;
Στα 3/4 της διαδρομης του θα το πατας...και στρωσε το καλα μεχρι τα 5000 κμ. Και ασε τους αλλους να λενε για 1500 κμ μονο στρωσιμο και μετα κοφτες...
5000 κμ μην σου πω και παραπανω για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο, και το μοτερ σου σε αριστη κατασταση...

TwOfACe
06-08-07, 03:21
egw pali to exw 6 meres.den pernaw tis 4.000 strofes alla stn ethniki vgainw kathe mera kai tou varaw 160-170 xiliometra kai exw kanei 900 xiliometra sinolika.

gkazan
06-08-07, 09:25
Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια και καλοτάξιδο... Πιστέυω η καλύτερη επιλογή value for money της χρονιάς...

Στην αντιπροσωπεία μου μου είπαν για το στρώσιμο "Για τα πρώτα 1500 Km, μέχρι 3500 rpm και ταχύτητα έως 120 km/h". Προσπαθώ να το τηρήσω ευλαβικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αργότερα.

Το κουμπί Sport σε αυτό το στάδιο είναι μάλλον άχρηστο αφού πρέπει να δείξεις αυτοσυγκράτηση και υπομονή...
Εγώ πάντως στα 1500-2000 km θα αλλάξω λάδια-φιλτρο λαδιού και θα το ανοίγω σταδιακά 500 στροφές ανά 1000 km περίπου (κόφτες μετά τα 10000 km).

Επαναπαραθέτω την παραπάνω δημοσίευσή μου σε περίπτωση που κάποιοι είτε δεν την κατάλαβαν είτε δεν την διάβασαν ολοκληρωμένα:
Μέχρι τα πρώτα 1500-2000 km θα ισχύσει ο περιορισμός των 3500 rpm ανα ταχύτητα και η ανώτατη ταχύτητα των 120 km/h (που με 6η αντιστοιχεί λίγο πάνω από τις 2700 rpm).
Αυτό είπαν στην αντιπροσωπεία. Έχω περίπου άλλα 300 km για να πιάσω αυτό το όριο οπότε από δική μου πρωτοβουλία θα αλλάξω τα λάδια και το φίλτρο λαδιού που ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να αλλαχθούν στα 15000km ή στο έτος από την αγορά.
Και μέχρι να φτάσω τα 5000+km στο κοντέρ, θα φροντίσω να ανοίγω σταδιακά την ταχύτητα αυξάνοντας τις στροφές του κινητήρα κατά 500 rpm ανα 1000km που διανύω...
Και πάλι αυτά θα τα κάνω κατόπιν υποδείξεων είτε γνωστών και φίλων είτε ανθρώπων με μεγαλύτερη πείρα στα αυτοκίνητα από εμένα...

Tsopanos
20-08-07, 22:07
Ρε παιδιά

ο καθένας εδώ παραθέτει εμπειρίες του, αλλά η αλήθεια είναι μία: η μαμά GM ξέρει.

Το εγχειρίδιο λέει ότι μόνο κατά τα 1.000 πρώτα χιλιόμετρα δεν πρέπει να ανεβάζεις πάνω από τα 3/4 των μεγίστων στροφών (3/4*6.500rpm = 4.800rpm).

όπως επίσης ότι

-συνίσταται η χρήση βενζίνης 95 οκτανίων (για τον Z16LET)
-αλλαγή λαδιών στα 30.000χλμ ή στο 1 έτος, εκτός και αν παρατηρηθεί απώλεια λαδιών νωρίτερα.

Ήθελα μια διευκρίνηση: Όταν λέτε μέχρι 3000-3 500 στροφές ενοείτε ανεξάρτητα του πως θα πατήσεις το γκάζι;
Στα 3/4 της διαδρομης του θα το πατας...και στρωσε το καλα μεχρι τα 5000 κμ. Και ασε τους αλλους να λενε για 1500 κμ μονο στρωσιμο και μετα κοφτες...
5000 κμ μην σου πω και παραπανω για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο, και το μοτερ σου σε αριστη κατασταση...

andre_rrr
21-08-07, 00:12
ego pira to diko mou 16t prin duio bdomades kai mou eipan oti den exei problima oti einai stromena auta kai kati tetoies paparies.....!les na to kanan boltes autoi?!xaxa!ego ekana 1000xlm kai meta 220 stis 5.000strrofes kala einai ! siga min skaso! mipos na to paro agkalia prin koimi8o to bradu? ksipnate lamarines einai ola! ta muala mesa sto kefali kai oxi stin asfalto!!!!de kseroume giati zoume mou fenete...giafto exei 6 xronia eguhsh gia na to ftiaxnoun !!!!!zito i opel!!!! na do ti 8a lete se kana 7 xronakia ...... (opos kai go sto proigoumeno autokinito)!......TO SARABALAKI MOU 8ELEI ALLAGI!!!!!!alla to estrosa kala!!!!!!!more ti mas les!!!! me ektimisi!

Chuckie
21-08-07, 20:19
Ειμαι στα 800 χλμ.... Τα μισά είναι Εθνική, πότε με 6η και 120-140, πότε με 5η και 120, πότε με 4η και 120 (λιγότερα λεπτα εδω). Στα διόδια ανοιγματα 2-3 μέχρι 5000rpm.
Στην πόλη, 1 μέχρι 3000, 2α μέχρι 4500 (σπάνια όμως, συνήθως 4000), 3+ μέχρι 4500 πάλι, αλλά όχι-ποτε για πολλά λεπτά στις ίδιες στροφές (πχ 6η με 2800 και 120 για 1 ωρα).
Το αμαξι το δουλεύω λογικά και σε ολα τα φορτια, με 2-3 φορές συνολικά να το έσκισα (δλδ 2-3 αλλαγη στις 5000)... Στα 1000-1200χλμ τέλος! Όχι κόφτες συνέχεια, αλλά όχι και να είμαι με το μάτι στο στροφόμετρο....
Έλεος με τα 3000 και τα 5000 χλμ. Τι πήραμε Zastava ή NSU (για όποιους το θυμούνται)? Οι κινητήρες έχουν δουλέψει στον πάγκο, τις ανοχές θα τις έχουν αποκτήσει μέχρι 1000χλμ (RTFM), και φυσικά πρέπει να πάει και λίγο στις 5000rpm, να γυρίσει και λίγο η τουρμπίνα...

Αυτά είναι προσωπική άποψη, αλλά δεδομένου ότι είναι το 4ο Astra που περνά από τα τρυφερά μου χεράκια και τα άλλα 2 είναι μία χαρά (το 1 πουληθηκε...) μάλλον δεν κάνω κάτι πολύ κακό....

Τώρα, έχει βάλει κανείς EDS στον 1.6t να μας πει εντυπώσεις η πάλι θα είμαι εγω το πειραματόζωο (βλέπε Z18XE)?

Thanos_21
22-08-07, 07:45
Ειμαι στα 800 χλμ.... Τα μισά είναι Εθνική, πότε με 6η και 120-140, πότε με 5η και 120, πότε με 4η και 120 (λιγότερα λεπτα εδω). Στα διόδια ανοιγματα 2-3 μέχρι 5000rpm.
Στην πόλη, 1 μέχρι 3000, 2α μέχρι 4500 (σπάνια όμως, συνήθως 4000), 3+ μέχρι 4500 πάλι, αλλά όχι-ποτε για πολλά λεπτά στις ίδιες στροφές (πχ 6η με 2800 και 120 για 1 ωρα).
Το αμαξι το δουλεύω λογικά και σε ολα τα φορτια, με 2-3 φορές συνολικά να το έσκισα (δλδ 2-3 αλλαγη στις 5000)... Στα 1000-1200χλμ τέλος! Όχι κόφτες συνέχεια, αλλά όχι και να είμαι με το μάτι στο στροφόμετρο....
Έλεος με τα 3000 και τα 5000 χλμ. Τι πήραμε Zastava ή NSU (για όποιους το θυμούνται)? Οι κινητήρες έχουν δουλέψει στον πάγκο, τις ανοχές θα τις έχουν αποκτήσει μέχρι 1000χλμ (RTFM), και φυσικά πρέπει να πάει και λίγο στις 5000rpm, να γυρίσει και λίγο η τουρμπίνα...

Αυτά είναι προσωπική άποψη, αλλά δεδομένου ότι είναι το 4ο Astra που περνά από τα τρυφερά μου χεράκια και τα άλλα 2 είναι μία χαρά (το 1 πουληθηκε...) μάλλον δεν κάνω κάτι πολύ κακό....

Τώρα, έχει βάλει κανείς EDS στον 1.6t να μας πει εντυπώσεις η πάλι θα είμαι εγω το πειραματόζωο (βλέπε Z18XE)?

Φίλε Chuckie η τουρμπίνα για να στροφάρει δεν χρειάζεται 5000rpm. Από τις 1800rpm αρχίζει να γυρνάει και μπορεί να σου δόσει πλήρες φορτίο, δηλαδή 0.8bar ακόμα και από τις 2200rpm, αν πατήσεις λίγο παραπάνω το γκάζι. Στο λέω αυτό γιατί έχω βάλει μπαρόμετρο και το παρατηρώ συνεχώς για να δω πως δουλεύει γενικά το μοτέρ. Προσπάθησε να μην το ζορίζεις πολύ όταν έχει πολύ ζέστη γιατί δεν το βοηθάς έτσι. Καλύτερες ώρες είναι το βραδάκι και με υγρασία ακόμα καλύτερα.
έχω κάνει 3200km και βλέπω ότι το μοτέρ είναι ακόμα σφυκτό, μετά τις 4500rpm ακούγεται κάπως, σα να μην πολυγουστάρει να ανεβάσει άλλο. Χρειάζεται και άλλα km για να ανοίξει. Επίσης καλό είναι να δουλεύει με όλες τις σχέσεις του κιβωτίου και όχι μόνο με 6η στην εθνική.
Προσωπική γνώμη φυσικά.

Chuckie
22-08-07, 21:48
Δεν διαφωνούμε πουθενα....Thanos21. Με την ζεστη το προσέχω, στην δουλειά (4-5χλμ) το πάω σχεδόν ατούρμπιστο (max 2500 και μεχρι 3η-μεσα απο στενακια).
Φυσικα δεν παω με 6η εθνική, ειδες ότι το δούλεψα 10 λεπτα 4η και 120χλμ, μετα 5η και 120-130, μετα 6η κτλ
Ανοιγματακια μικρά κάνω το βραδάκι, οντως ο κινητηρας είναι σφικτός....
...και ερωτώ ξανά (on topic), τι λέτε για προγραμματάκι , το βλέπετε στο κοντινό μελλον να το βαζετε? Πάντα στο sport switch....

PS Αφού έχεις μπαρόμετρο, λύσε μας την απορία: Πόσο έχεις δει σε Overboost, πόσο σταθερο (λογικά 0.8 που λες?) και έχεις δει και κάτι ενδιάμεσα, σε απότομα πάτημα, αλλά όχι τέρμα γκάζι?

θενκσ

Thanos_21
23-08-07, 07:40
Αν δεν έχεις πατήσει το Sport δεν έχεις Overboost. Δουλεύει μόνο με σταθερή πίεση που είναι 0.8. Την φτάνει πολύ εύκολα αυτή τη πίεση και με μισό γκάζι ειδικά με 4η 5η και 6η.

το πρόγραμμα θα το βάλω, δεν ξέρω πότε, αλά θα είναι το τελευταίο που θα κάνω.

andre_rrr
23-08-07, 13:33
to amaksi 8elei normal mesa stin poli kai otan bgainei e8niki den exei kanena problima 1.6 turbo einai den zorizetai pou8ena!kai na pas me 140 ti egine?me 3500 paei toso den nomizo na kanei kako isa isa kanei kalo kateme!!!!emena ksanaleo mou eipan oti einai stromeno (pragma pou den pisteuo)! alla kai etsi na einai den einai kai kana yugo na exei grezia mesa sto moter kai na 8elei tosi prosoxi! apla den 8elei gia kana 2000xlm koftes apotoma anebasmata ktl......normal pragmata min psirizoume tin maimou mia mesi katastasi! kai parte to kai alios poios eixe problima apo kako strosimo???????? rito: ama sebese to amaksi sou se sebete kai auto!

GiorgosThess
23-08-07, 14:48
to amaksi 8elei normal mesa stin poli kai otan bgainei e8niki den exei kanena problima 1.6 turbo einai den zorizetai pou8ena!kai na pas me 140 ti egine?me 3500 paei toso den nomizo na kanei kako isa isa kanei kalo kateme!!!!emena ksanaleo mou eipan oti einai stromeno (pragma pou den pisteuo)! alla kai etsi na einai den einai kai kana yugo na exei grezia mesa sto moter kai na 8elei tosi prosoxi! apla den 8elei gia kana 2000xlm koftes apotoma anebasmata ktl......normal pragmata min psirizoume tin maimou mia mesi katastasi! kai parte to kai alios poios eixe problima apo kako strosimo???????? rito: ama sebese to amaksi sou se sebete kai auto!
Φιλε μου αν μπορεις γραφε με ελληνικα...Θα ξεκουρασεις πολλα ματια μελων :)

Tsopanos
23-08-07, 14:56
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...

κι εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου το στρώσιμο... εθνική με 4.500στροφές και 6η ήμουν κάπου στα 160χ.α.ω.

Tsopanos
23-08-07, 14:58
Thanos_21 εγώ είχα ακούσει ότι έχει πίεση 1.2bar, ισχύει; και αν ναι υπό ποιές συνθήκες;

Αν δεν έχεις πατήσει το Sport δεν έχεις Overboost. Δουλεύει μόνο με σταθερή πίεση που είναι 0.8. Την φτάνει πολύ εύκολα αυτή τη πίεση και με μισό γκάζι ειδικά με 4η 5η και 6η.

το πρόγραμμα θα το βάλω, δεν ξέρω πότε, αλά θα είναι το τελευταίο που θα κάνω.

gkazan
24-08-07, 15:50
Συμπλήρωσα ήδη έναν μήνα με το Opelάκι μου και μεταφέρω εντυπώσεις και κοστολόγια :smoker: ...

Έχουμε και λέμε:

Συνολικά διανύθηκαν 2435 km (γύρω στα 1000 km σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας Αττική-Εθνική Οδό ) και καταναλώθηκαν περίπου 234 lt 95αρας Αμόλυβδης (δίψαγε το κακόμοιρο).
Κατα μέσο όρο ένα γέμισμα εντός πόλης βγάζει περίπου 480-520 km (δεν το έχω φτάσει βέβαια μέχρι τέλους το ντεπόζιτο-απλώς μέχρι το τελευταίο όγδοο του μετρητή)-Πάντως στην Εθνική άνετα πας μέχρι Θεσσαλονίκη με μέση ταχύτητα 120 Km/h.

Η μέση κατανάλωση κυμάνθηκε περίπου στα 9,59 lt/100km. Πιστεύω ότι η πραγματική κατανάλωση θα μειωθεί ακόμη περισσότερο λαμβάνοντας υπόψιν τις παρακάτω παραμέτρους:
1. Το clima δούλευε στο full 3-4 ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που χρησιμοποιούσα το αμάξι.
2. Στην Εθνική είχα κολλήσει για περίπου 50 λεπτά στην Κακιά Σκάλα στο ρεύμα προς Αθήνα και με το ξεκίνα-σταμάτα έβλεπα την αυτονομία να με περνά σταματημένο lol
3. Η κίνηση στην Αθήνα ήταν σαφώς ελαττωμένη σε σχέση με άλλους μήνες (αν και δεν το χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο στο κέντρο), πράγμα που θεωρητικά συνεπάγεται ότι θα πρέπει να περιμένω μια αύξηση στην κατανάλωση από Σεπτέμβριο, ωστόσο δεδομένου ότι η πλειονότητα των αποστάσεων που θα διανύω σε μηνιαία βάση θα είναι εκτός κέντρου και Αττικής, λογικά η μέση κατανάλωση θα εμφανίζεται μικρότερη από τώρα.
4. Το αυτοκίνητο ήταν σε στάδιο στρωσίματος και επιπλέον ακόμα ο κινητήρας είνα σφιχτός-θα τα ξαναδούμε όλα αυτά σε μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα.

Τέλος έκανα και ένα service λαδιών-φίλτρου λαδιών για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο-άλλα 82 γίουργια. Συνολικό κόστος μηνός 309,00 Ευρώ ήτοι 0,13 ευρώ κόστος ανα χιλιόμετρο.

Άντε να ακούσουμε και εντυπώσεις από άλλους συντουρμπιστές :super:

nilaz
24-08-07, 16:38
Τα 82 Ε για λαδια και φιλτρο ειναι πολλα. Εγω τα αλλαζω με λιγοτερα. Οχι πανω απο 50Ε. Μιλαω παντα για γνησια ΟΠΕΛ λαδια 5/30 5 λιτρα μαζι και φιλτρο λαδιου. Οποτε φιλικα παντα σου λεω οτι το συνεργειο σου ειναι λιγο ακριβο. Καλο ειναι να βρεις ενα συνεργειο με προσωπικη σχεση και να παιρνεις και ενα 20% εκπτωση. Το κανουν καποια μεγαλα συνεργεια.

gkazan
25-08-07, 00:51
Τα 82 Ε για λαδια και φιλτρο ειναι πολλα. Εγω τα αλλαζω με λιγοτερα. Οχι πανω απο 50Ε. Μιλαω παντα για γνησια ΟΠΕΛ λαδια 5/30 5 λιτρα μαζι και φιλτρο λαδιου. Οποτε φιλικα παντα σου λεω οτι το συνεργειο σου ειναι λιγο ακριβο. Καλο ειναι να βρεις ενα συνεργειο με προσωπικη σχεση και να παιρνεις και ενα 20% εκπτωση. Το κανουν καποια μεγαλα συνεργεια.

Αν μπορείς τότε στείλε σε pm συνεργείο που κάνει σε καλή τιμή την δουλειά και εγγυημένα....και επίσης λάβε υπόψιν σου το εξής κόλλημά-φετίχ μου όταν πάω για service: δεν δεχομαι από κανένα μάστορα να μου πεί "ΑΣΤΟ, ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ".

Απλώς θα το πάρω επιτόπου και δεν θα ξαναπατήσω... όταν το πάω για service θελω να βλεπω τι κάνει ο άλλος και τι ανταλλακτικά χρησιμοποιεί (μην μιλήσω για τον Μέξη στη Χαμοστέρνας που σε συγγενή μου το Alfa Romeo 33 το χρέωσε τελικά 3 φορές την αξία του με ******ες του στύλ "Αλλαγή στα τακάκια κάθε 10.000 km!!!!").

Tsopanos
27-08-07, 12:29
Ρε παιδιά

μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με την Sport λειτουργία του 1.6T...

Ποιές λειτουργίες επιτελούνται, πώς μεταβάλλεται η πίεση της τουρμπίνας.. Πού μπορώ να τα μάθω αυτά;

s5zax
27-08-07, 12:30
δεν μεταβαλλεται η πιεση της τουμπινας....

~astraxan~
27-08-07, 12:57
apla ginetai pio ameso to gkazi.. kai pio sport i leitourgia tou timoniou k kala.. an exeis ids + tote sklirainei k anartisi

Thanos_21
27-08-07, 13:43
Με το sport λειτουγεί το overboost για αυτό και η αμεσότητα του γκαζιού.

Thanos_21
27-08-07, 13:48
Thanos_21 εγώ είχα ακούσει ότι έχει πίεση 1.2bar, ισχύει; και αν ναι υπό ποιές συνθήκες;

1.2bar φτάνει με overboost. Σταθερή είναι 0.8

Chuckie
27-08-07, 21:59
Με το sport λειτουγεί το overboost για αυτό και η αμεσότητα του γκαζιού.

are you sure? Δλδ χωρίς sport παίζουμε στα 0.8, ενω με το sport μπορεί (τοτε και μονο τότε) να μπει over-***** στο σανίδωμα του γκαζιού?
Το στρώνω ακόμη δεν το σανιδώνω (...) και το sport έχει πατηθεί 2-3 φορές μόνο...

andre_rrr
28-08-07, 00:35
epeidi exo kai go to idio kai molis to estrosa exei kapoia diafora oxi mono stin amesotita tou gkaziou alla kai sto (anebasma ton strofon)! to noi8eis poio grhgoro kai einai kai to deixnei kai den uparxei kanena alla .... stin upo8esi olh..! patontas to koumpi exei poio grigoro kai koftero timoni poio ameso gkazi poio sklhres anartiseis(me ids+ mono)! kai over boost apo 0.8 bar se 1.2 bar!eee pos na to kanoume exei kapoia diafora!apla otan to stroseis anoikse mia deutera sou xoris to sport koumpi kai amesos meta me to sport koumpi kai 8a me 8umi8eis!to over boost krataei gia kana 7 seconds peripou kai apla i ropi sou apo 25.5 kg paei kapou 28 min grafoume kai leptomereies!oso gia tin anartisi oxi mono sklirenei alla kai xamilonei logo apo oti ksero.oso gia tin amesotita pou diabasa parapano gia overboost kai tetoia ofeilete stin allagi xartografisis tou brain sto toutou sou!kaloriziko kai 8umisou 220km/h 5.000str!apla meneis me tin xara!xaxa!

TwOfACe
28-08-07, 01:21
εγώ πάλι έμαθα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου.πολύ έγκυρη πληροφορία.συγκενής πρώτου βαθμού του λέω να βάλω πρόγραμμα στο astra 1.6t και μου είπε εγς θα σου έλεγα όχι.να μην το ζορίσεις παρα πάνω.45 κινητήρες σε όλοι την ευρώπη έχουν σπάσει(χώρις πρόγραμμα).και δεν ξέρω τώρα το σκέφτομαι.και τις προάλες μου έφυγε ενας χόντρος σολίνας μαυρος που βρήσκετε πίσω απο τον μπροστινό προφυλακτίρα(δεν ξέρω και πολλά μηχανικα οποτε δεν ήξερα τι ήταν) όπως της εισαγωγής αερα.

TwOfACe
28-08-07, 01:23
ξέχασα να πω,πως αυτός που μου το είπε δουλευει στην opel σε πολύ καλη θέση και επισης οταν των ρωτησα για dbilas moy είπε αστο είναι μ****κες.

ASTRAKITCAR
28-08-07, 08:58
ΤΑ 45 μοτερ ξερεις απο ποια αιτια εσπασαν?

απο στροφαλο,απο μπιελα,απο αντλια λαδιου,απο βαλβιδες,εσπασε τουρμπινα?απο τι?

nilaz
28-08-07, 09:28
Με το πατημα του σπορτ διακοπτη ΔΕΝ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ το αμαξι... Απλα σκληραινει η αναρτηση εαν εχει IDS+.

TwOfACe
28-08-07, 15:04
den kserw giati espasan.ekana lathos xthes 48 kinitires oxi 45.pantos simera evala cruise control kai einai g***to.i katalalwsi peftei para poli kai plirosa mono 53 euro kai ayto logo tou diakopti.

s5zax
28-08-07, 15:36
οτι θελει ο καθενας κερατας χρεωνει ρε *****η μου...

~astraxan~
28-08-07, 15:41
me 50 to bazo tora

teddy
28-08-07, 18:47
me 50 to bazo tora

θελω και εγω...τωρα...με 50 ευρω...

Chuckie
28-08-07, 19:55
ΤΑ 45 μοτερ ξερεις απο ποια αιτια εσπασαν?

απο στροφαλο,απο μπιελα,απο αντλια λαδιου,απο βαλβιδες,εσπασε τουρμπινα?απο τι?

και για να συμπληρώσω και εγώ: 45 στους πόσους? Στους 500, 1000, 10000...?

Ας μην πανικοβαλλόμαστε εύκολα, σε όλη την Ευρώπη μόνο 45 κινητήρες (μέτρα Corsa OPC, Meriva OPC, Astra 1.6T) δεν είναι πολλοί....

Και από τι έσπασαν? Με πρόγραμμα? Πως τους δούλευαν? Μην ξεχνάμε ότι ο κινητηρας υπάρχει λίγο καιρο, (από Meriva OPC), προέρχεται από το Opel Performance Center και έχει περίπου την ίδια απόδοση ιπποδ/κυβικά με τον 2.0 του OPC, όχι δλδ κάτι εξωπραγματικό.....

Πάντως για να ειμαι ειλικρινης, το EDS πρόγραμμα για αυτόν τον κινητηρα μου φαινεται too much, πολλά στραγάλλια..εεε..άλογα υπόσχεται και φοβάμαι ότι ανεβάζει πίεση και ότι γίνει... Θα το ψάξω ποιο πολύ πριν καταλλήξω κάπου.

Tsopanos
29-08-07, 14:04
εγώ έχω ακούσει και για πολλούς σκασμένους κινητήρες (στην Ελλάδα) από Golf TSi/GT.

Αλλά όλα αυτά είναι φήμες, και μην πιστεύετε ό,τι κυκλοφορεί. Βεβαίως όμως είναι εξαιρετικά πιθανό να σκάσει ένας κινητήρας αν επέμβεις πιο πολύ από ό,τι ξέρεις..

gkazan
17-12-07, 10:04
Λοιπόν μερικά νέα σχετικά με την έρευνα για προγραμματάκι για το Astra 1.6T:

Πρώτη προσφερόμενη λύση της EDS εδώ:
Αναβάθμιση EDS για 1,6T Astra (http://www.eds-motorsport.de/_eds_/de/produkte/leistungssteigerungen/I_LEISTUNGSSTEIGERUNG_Z16LET_PH1.htm)

και για όσους δεν γνωρίζουν γερμανικά, ας πάνε στο http://babelfish.altavista.com/ και με αντιγραφή του παραπάνω link και επιλογή German to English μπορούν να κάνουν παιχνίδι ;) .

H BSR ακόμη δεν έχει επίσημη ανακοίνωση στο site της για σχετικό πρόγραμμα, το ίδιο και η Bluefin http://www.mybluefin.co.uk/apps.php άρα υπομονή μέχρι τότε....

Ωστόσο ύστερα από έρευνα στο Internet ανακάλυψα αυτό το site το οποίο προσφέρει μια συντηρητική σε σύγκριση με την EDS αναβάθμιση στα 210 hp: http://www.overload-performance.gr/site/index.php?type=.&f=dbase_search2&Arg_make=Opel

Έχει κανείς ακουστά αυτή την εταιρεία; Ίσως να περάσω βέβαια από εκεί να διαπιστώσω περι τίνος πρόκειτα, πάντως είναι σχετικά άγνωστη σε εμένα εταιρεία.

Στην EDS και σε Κουμπλάκη δεν πρόκειται να δώσω 400 € (Τιμή Γερμανίας βεβαίως) για να περάσει ένα πρόγραμμα το οποίο δεν θα μπορώ για ευνόητους λόγους να αφαιρέσω και να ξαναπεράσω κατα βούληση. Συν οτι αν τα προγράμματα με flash κοστίζουν 800 € και επιτρέπουν δωρεάν αναβαμίσεις μέσω Internet και αδιάκοπα flash ΚΑΙ χρήση σε έως 5 διαφορετικά αυτοκίνητα (άρα μπορώ να το μεταπωλήσω), τότε αν ο Κουμπλάκης μου το ξαναπεράσει με τα μισά λεφτά ήδη στην 3η φορά θα έχω φτάσει το κόστος των flash.

ΥΓ. Τελικά δεν ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω αναρτήσεις TEIN στο όχημα;;;;;

Mitsos
17-12-07, 16:41
Μαλιστα. Ευχαριστουμε φιλε gkazan για τις πληροφοριες.Προφανως οι τιμες που αναφερονται ειναι οι τιμες χωρις το κέρδος του Κουμπλακη.
Στα περισσοτερα συμφωνω μαζι σου.

Ενημερωτικα Δεν μπορεις να βαλεις TEIN!!!

karlesg
20-01-08, 15:39
Έχει βγάλει και η EDS τώρα flasher σε τιμή περίπου σαν της BSR. Δεν ξέρω αν το φέρνει ο Κουμπλάκης αλλά από εξωτερικό σίγουρα θα έρχεται και χωρίς κέρδος Κουμπλάκη. Έχω ανοίξει και αντίστοιχο θέμα εδώ http://www.opel-club.gr/viewtopic.php?t=6105&highlight=

στο οπίο ζητάω πληροφορίες αλλά δύσκολα μέχρι τώρα τα πράγματα...

Τώρα ανάμεσα σε BSR και EDS δεν ξέρω... BSR πιο γνωστή, EDS πιο εξειδικευμένη σε OPEL. Πάντως σε Έλληνα προγραμματα εγώ δύσκολα θα πάω.

Αυτό που με τραβάει πιο κοντά στην υπόθεση φλασερ της EDS είναι ότι εκτός από το απεριόριστο βάλε βγάλε κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις και την ευκαίρια να το βάλεις και στο σπορ κουμπί. Πράγμα που θέλω εγώ κι όχι να το έχω μόνιμα αλλά κατ' επιλογή μου εν κινήσει.
Γι 'αυτό και ζητάω περισσότερες πληροφορίες αν υπάρχουν από κάποιον στο παραπάνω θέμα.

gkazan
20-01-08, 22:43
Έχει βγάλει και η EDS τώρα flasher σε τιμή περίπου σαν της BSR. Δεν ξέρω αν το φέρνει ο Κουμπλάκης αλλά από εξωτερικό σίγουρα θα έρχεται και χωρίς κέρδος Κουμπλάκη. Έχω ανοίξει και αντίστοιχο θέμα εδώ http://www.opel-club.gr/viewtopic.php?t=6105&highlight=

στο οπίο ζητάω πληροφορίες αλλά δύσκολα μέχρι τώρα τα πράγματα...

Τώρα ανάμεσα σε BSR και EDS δεν ξέρω... BSR πιο γνωστή, EDS πιο εξειδικευμένη σε OPEL. Πάντως σε Έλληνα προγραμματα εγώ δύσκολα θα πάω.

Αυτό που με τραβάει πιο κοντά στην υπόθεση φλασερ της EDS είναι ότι εκτός από το απεριόριστο βάλε βγάλε κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις και την ευκαίρια να το βάλεις και στο σπορ κουμπί. Πράγμα που θέλω εγώ κι όχι να το έχω μόνιμα αλλά κατ' επιλογή μου εν κινήσει.
Γι 'αυτό και ζητάω περισσότερες πληροφορίες αν υπάρχουν από κάποιον στο παραπάνω θέμα.

Για τον Z16LET που έχουμε πάντως στα 1,6T Astra μας δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη από το site της Regal....
http://www.regalshop.co.uk/acatalog/copy_of_copy_of_The_EDS_IPF.html

karlesg
21-01-08, 00:46
Έχεις δίκιο σ' αυτό αλλά αν πας στο σαιτ της EDS θα δεις ότι το φλασερ είναι διαθέσιμο και για Z16LET.

Επίσης παλαιότερα είχα στειλει διευκρινιστικό mail στη Regal και μου απάντησαν ότι το φλασερ είναι διαθέσιμο για Z16LET. Μάλλον έχουν παραλείψει να το βάλουν στο σαιτ τους.

Gregls
02-02-08, 19:46
Παντος αν ειδα καλα ολα αυτα τα προγραματα ειναι μονιμα ενεργοποιημενα και δεν ενεργοποιουνται μονο με τον διακοπτη sport.

andre_rrr
02-02-08, 23:26
kai go 8a sumfoniso oti den energopoiite to eds me ton sport diakopti alla einai monimos perasmeno ston egefalo tou autokinitou..pantos ego exo kataliksei stin bsr pou exei edra ston neo kosmo kai kribete apo piso mia etairia apo souidia pou kserei ti kanei...me 860 euro peripou perneis kai to ppc panel mazi kai to bazeis opote 8eleis esu mesa se kapoia secs , mporei na dinei ligotera aloga alla standard einai pio sigoura apo eds. den exo kati me to eds alla re gmt den uparxei oute ena magazi stin attiki pou na to bazei....ksero go mou fenete kapos i douleia.....(min mou peite gia bolous kai koumplakides kai kaltsounides ksero ti paizei....)

karlesg
08-02-08, 19:30
Παντος αν ειδα καλα ολα αυτα τα προγραματα ειναι μονιμα ενεργοποιημενα και δεν ενεργοποιουνται μονο με τον διακοπτη sport.

Αυτό το ξέρεις με βεβαιότητα? Να σου πω την αλήθεια είναι μια βασική απορία μου αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
Σίγουρα με BSR είναι μόνιμο το πρόγραμμα (να μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει ακόμα BSR για Z16LET-Astra
H, αλλά μόνο για Corsa OPC) αλλά η EDS σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις το πρόγραμμα στο σπορ κουμπί.

Δεν μπορώ να διευκρινίσω αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα και μέσω της χρήσης του EDS IPF System...

Δυστυχώς κανείς δεν γνωρίζει αρκετές πληροφορίες, εσύ είσαι βέβαιος ότι δε μπορεί να μπει στο σπορ διακόπτη μέσω του EDS IPF System?
Ίδια ερώτηση και στον Andre...

taz
10-02-08, 14:46
Παντως εμενα μ΄εκανε βολτα ενα φιλαρακι που εβαλε το EDS απ΄τον Κουμπλακη και δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα απο το δικο μου (μαμα). Εχουμε και οι δυο μπαρομετρο και αυτο σηκωνε 1.3 με 1.4 over και 0.9 σταθερο. Το δικο μου δινει 1.2 over με 0.8 σταθερο. Οντως πατουσε το sport για να ενεργοποιηθει. Δεν αξιζει για τα 1000 που ζηταει παντως κατα την γνωμη μου.

Link21
25-02-08, 22:28
Καλησπερα σε ολους παιδια!Προσφατα απεκτησα ενα gtc 1.6 turbo!Το αμαξι γ@μ*/ι το μονο που θελω ειναι μια σκαστρα!Που το μονο που με ενδιαφερει ειναι το <δυνατο φτερνισμα> και φυσικα να μην εχω απωλειες!Εχετε να μου προτηνετε κατι?Παιζει ρολο που το αμαξ εχει 1000+ χλμ μονο?ιθα το εκτιμουσα!!!Και κατι τελευταιο αν την αλλαξω τη σκαστρα δεν θα εχω προβληματα με την εγγυηση σωστα?Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

andre_rrr
26-02-08, 00:23
Αυτό το ξέρεις με βεβαιότητα? Να σου πω την αλήθεια είναι μια βασική απορία μου αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
Σίγουρα με BSR είναι μόνιμο το πρόγραμμα (να μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει ακόμα BSR για Z16LET-Astra
H, αλλά μόνο για Corsa OPC) αλλά η EDS σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις το πρόγραμμα στο σπορ κουμπί.

Δεν μπορώ να διευκρινίσω αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα και μέσω της χρήσης του EDS IPF System...

Δυστυχώς κανείς δεν γνωρίζει αρκετές πληροφορίες, εσύ είσαι βέβαιος ότι δε μπορεί να μπει στο σπορ διακόπτη μέσω του EDS IPF System?
Ίδια ερώτηση και στον Andre...

ego pantos gia tin bsr exo alli gnomi...to panelaki pou legete ppc to dinei gia na programatizeis esu o idios ton egefalo mesa se 7 lepta apla me tin 8ira obd. opote 8eleis bazeis to programa kai opote 8eleis to bgazeis.

karlesg
10-03-08, 05:57
ego pantos gia tin bsr exo alli gnomi...to panelaki pou legete ppc to dinei gia na programatizeis esu o idios ton egefalo mesa se 7 lepta apla me tin 8ira obd. opote 8eleis bazeis to programa kai opote 8eleis to bgazeis.

Οταν λεω μονιμο εννοω δε σου δινει τη δυνατοτητα να το βαζειις-βγαζεις αμεσα μεσω σπορ διακοπτη. Για να μην μπερδευομαστε ομως ξαναλεω οτι BSR για Astra 1.6T δεν εχει βγει. Εκτος κιαν εχει αλλαξει κατι τον τελευταιο καιρο που δεν γνωριζω.

gkazan
17-03-08, 15:02
ΝΕΑ από το μέτωπο βελτίωσης.

Η Klassen Motors http://www.klasen-motors.com/
(δεν είναι αστείο, υπάρχει αυτή η εταιρεία) προσφέρει με 479 ευρώ βελτίωση του Z16LET από 180 στα 210 άλογα. Βέβαια ακόμα δεν έχουμε κάποια πληροφόρηση για το πως γίνεται η βελτίωση αυτή, ούτε για το πόσο απτά είναι τα αποτελέσματα στην πραγματικότητα...

Το μέλλον θα δείξει. Ακόμα αναμένουμε τις λύσεις από flash modules στυλ BSR.

sakis-tigra
18-03-08, 17:06
paidia ti na sas po psaxnomai gia amaksi na agoraso kai koitousa sta sobara auto to astraki 1.6 Turbo alla to ithela se 5thiro.to GTC einai sketos erotas alla to 5thiro omos einai mia aidia den mou aresei katholou kai etsi to ksexasa me tin mia kai arxisa na koitao alles eteries.ti na po re mamoto as to soulouponane ligo to 5thiro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

seduce
18-03-08, 21:49
χαχαχαχαχαχαχα σωστος

Antonis22
08-04-08, 11:20
Den synfono auto se xalaei ? http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=138568

andre_rrr
08-04-08, 20:44
καλα μιλαμε εχω κλασει στο γελιο με την klasen-motors πως λεμε βαλτε προγραμμα και θα κλανει μεντες το εργαλειο....xaxa5

dimkais
08-04-08, 21:38
Έχω βάλει Courtenay φίλτρο-πρόγραμμα-downpipe και το αμάξι δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το μαμά.Τέτοια διαφορά που όταν δεν είχα ενεργοποιημένο το πρόγραμμα νόμιζα ότι το αμάξι είχε κάποιο πρόβλημα.Τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω .....

whiteastra
09-04-08, 21:16
ποιας εταιριας προγραμμα dimkais?

dimkais
09-04-08, 21:41
Όλα τα πράγματα είναι της Courtenay....

whiteastra
10-04-08, 21:34
ποσα αλογα δινει το προγραμμα κ ποσα λεφτα εδωσες??στον βουβαλα?απο εγγυηση?

dimkais
11-04-08, 09:37
ποσα αλογα δινει το προγραμμα κ ποσα λεφτα εδωσες??στον βουβαλα?απο εγγυηση?

Δεν το έχω μετρήσει ακόμα αλλά πιστέυω ότι θα είναι περίπου 220 άλογα με αυτά τα πράγματα.Τα πράγματα τα έβαλα στον Βουλαλά (ΠΟΛΥ κύριος) και μου τα καλύπτει αυτός την εγγύηση.Τέλος το κόστος είναι 850 το πρόγραμμα,340 το downpipe και 50Ε το φίλτρο.Σε δοκιμές με ένα 106 rallye το αμάξι απο ρολαριστές που το δοκίμαζα (για να μην παίζει ρόλο η εκκίνηση) έχει πάρει απο 2α μέχρι 5η περίπου 1 με 1,5 κολώνα!!!!!!!

antonis
11-04-08, 15:03
μανισιο rallye,ε?

dimkais
11-04-08, 18:20
μανισιο rallye,ε?

Αν και δεν έχει σημασία, μιας και ανέφερα μόνο την διαφορά που είδα στο πάτημα και όχι την μεταξύ μας διαφορά, το rallye ήταν μαμά.....

Mitsos
11-04-08, 23:00
καλησπερα. θα ηθελα να ανοιξουμε και μαζι να δουμε διαφορες αν γινεται φιλε μου διμ. (συνονοματος?)
το αμαξι σου πρεπει να πηγαινει καλα.
οποτε μπορεις στειλε μου pm να κανονισουμε

andre_rrr
11-04-08, 23:31
koita mitse min eisai xaramofais ama einai na er8o kai go na trabao video apo mesa apo apekso kai na to baloume na to dei olo to club na goustarei kai telos na xoume mia idea pos einai mama kai pos me programa na teleionoume giati exo PIKSEI logia na blepo kai prakseis miden!!!!!na doume an telika aksizei ton kopo....xixi

dimkais
12-04-08, 00:06
καλησπερα. θα ηθελα να ανοιξουμε και μαζι να δουμε διαφορες αν γινεται φιλε μου διμ. (συνονοματος?)
το αμαξι σου πρεπει να πηγαινει καλα.
οποτε μπορεις στειλε μου pm να κανονισουμε

Όποτε θέλεις αρκει να κατεβαίνεις Κρυφή.....

andre_rrr
12-04-08, 00:19
παντος χωρις πλακα και γω 8ελω να ερ8ω να δω διαφορες γιατι ψαχνω για προγραμμα εδω και κανα 2μηνο αλλα δεν ξερω ποιο ρε γμτ και πανω απο ολα αν αξιζει οποτε κανονιστε και πειτε και μου και μενα.......8α περιμενω π.μ

dimkais
12-04-08, 00:34
Δεν ξέρω αν οι διαφορές θα βγάλουν συμπέρασμα γιατί εγώ το συγκρινα με το δικό μου αμαξι πριν και μετά το πρόγραμμα.Μπορεί απο μαμά 1.6 Τ να είμαι πίσω αλλά θα παίζουν ρόλο και οι 18αρες που φοράω και το ηχοσύστημα που είναι 60 κιλά παραπάνω κλπ.Πως θα δεις αν το πρόγραμμα είναι καλό?????

gkazan
12-04-08, 08:47
Δεν ξέρω αν οι διαφορές θα βγάλουν συμπέρασμα γιατί εγώ το συγκρινα με το δικό μου αμαξι πριν και μετά το πρόγραμμα.Μπορεί απο μαμά 1.6 Τ να είμαι πίσω αλλά θα παίζουν ρόλο και οι 18αρες που φοράω και το ηχοσύστημα που είναι 60 κιλά παραπάνω κλπ.Πως θα δεις αν το πρόγραμμα είναι καλό?????

Το πρόγραμμα είναι της Coutenay??? Γιατί στο site της εταιρείας δεν αναφέρει τίποτα για Ζ16LET σε 1,6Τ Astra H. Μήπως φοράς το πρόγραμμα για Corsa VXR με κάποιες τροποποιήσεις;

Πάντως κάποιοι μισούν τα 1,6Τ Astra και σχεδόν ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία τους, δεν έχουν βγάλει προγράμματα (ιδίως σε flash που με ενδιαφέρει).

dimkais
12-04-08, 09:47
Το πρόγραμμα είναι της Coutenay??? Γιατί στο site της εταιρείας δεν αναφέρει τίποτα για Ζ16LET σε 1,6Τ Astra H. Μήπως φοράς το πρόγραμμα για Corsa VXR με κάποιες τροποποιήσεις;

Πάντως κάποιοι μισούν τα 1,6Τ Astra και σχεδόν ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία τους, δεν έχουν βγάλει προγράμματα (ιδίως σε flash που με ενδιαφέρει).

Έχει βγάλει.Ειδικά στην Αγγλία έχουν αργησει να βγάλουν προγράμματα γιατί δεν κυκλοφορεί εκει Astra H με 1.6Τ,έτσι έφτιαξε η Courtenay σε συνεργασία με τον Βουλαλά.Απο ότι ξέρω το Corsa OPC και το Astra 1.6T δεν έχουν καμία σχέση στα προγράμματα.Η γνώμη μου είναι ότι η Courtenay είναι μονόδρομος για να συνδυάσεις γκάζι (πρόγραμμα) και εγγυηση......

Mitsos
12-04-08, 16:06
Έχει βγάλει.Ειδικά στην Αγγλία έχουν αργησει να βγάλουν προγράμματα γιατί δεν κυκλοφορεί εκει Astra H με 1.6Τ,έτσι έφτιαξε η Courtenay σε συνεργασία με τον Βουλαλά.Απο ότι ξέρω το Corsa OPC και το Astra 1.6T δεν έχουν καμία σχέση στα προγράμματα.Η γνώμη μου είναι ότι η Courtenay είναι μονόδρομος για να συνδυάσεις γκάζι (πρόγραμμα) και εγγυηση......
Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα:
Η courtenay-sport έχει συνεργατες εκτος συνόρων τους:
Klasen Motors - GERMANY
HITEC Automotive GmbH - GERMANY
Voulalas Opel - GREECE
XTC Racing - SOUTH AFRICA

Υπευθυνη για το προγραμμα των Astra 1.6 turbo είναι η Klasen Motors.
Μονόδρομος για πρόγραμμα και εγγυηση δεν ειναι η Courtenay μόνο, υπάρχει και η EDS καιρό τώρα.

Οσο για τον αν μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα φίλε μου dimkais, ειμαι βεβαιος.
Οι παραγοντες βάρος και οι 18αρες μπορουν να εξισορροπηθουν και να προσμετρηθουν αντιστοιχα.
Θα χαιρομουν να τα λέγαμε και απο κοντά,ισως σε καποια συναντηση του κλαμπ στο ΣΕΦ.

dimkais
12-04-08, 18:18
Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα:
Η courtenay-sport έχει συνεργατες εκτος συνόρων τους:
Klasen Motors - GERMANY
HITEC Automotive GmbH - GERMANY
Voulalas Opel - GREECE
XTC Racing - SOUTH AFRICA

Υπευθυνη για το προγραμμα των Astra 1.6 turbo είναι η Klasen Motors.
Μονόδρομος για πρόγραμμα και εγγυηση δεν ειναι η Courtenay μόνο, υπάρχει και η EDS καιρό τώρα.

Οσο για τον αν μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα φίλε μου dimkais, ειμαι βεβαιος.
Οι παραγοντες βάρος και οι 18αρες μπορουν να εξισορροπηθουν και να προσμετρηθουν αντιστοιχα.
Θα χαιρομουν να τα λέγαμε και απο κοντά,ισως σε καποια συναντηση του κλαμπ στο ΣΕΦ.

Η EDS πως σου παρεχει εγγύηση????Εννοώ της όπελ έτσι?Όταν ρώτησα τον Κουμπλάκη μου είχε πει ότι βγάζεις το πρόγραμμα και γυρνας στο μαμά αλλά φαίνεται ότι κατι έχει αλλάξει άσχετα αν δουν το μαμα πρόγραμμα.
Αυτό που λέω για το βάρος και ζάντες κλπ είναι ότι είναι καλύτερο να βλέπεις στο κάθε αμαξι τι διαφορές είχε πριν και μετά το πρόγραμμα μιας και δεν είναι όλα ίδια απο το εργοστάσιο και υπάρχουν ψιλοδιαφορές μεν αλλά υπάρχουν(άλλα πάνε καλύτερα ενώ άλλα όχι) και όχι σε σύγκριση με άλλο για να δεις την διαφορά του προγράμματος.Τι να δεις αν ανοίξει ο ένας με μαμά , 16αρες και γάτα οδήγός με έναν με πρόγραμμα 17αρια και οχι το ίδιο καλός οδηγός???
Απλά είναι διαφορέτικό να πατάς απλά για την ****α σου......
Σε συνάντηση μάλλον δεν θα με δείς ποτέ μιας και η γυναίκα μου δεν έχει τις ίδιες απόψεις με μενα.......

andre_rrr
15-04-08, 10:43
min se agxonoun oi zantes kai go 18ares forao opote mikri i diafora...oso gia tin suzugo 8a sou elega na tin pareis mazi sou sto sef kai emeis fernoume kopeles-suzugous kai pername teleia den eimaste club pou kanei kontres kai tetoia apla mazeuomaste kai pame olympico gia kafe - poto san mia megali parea....kai mena i dikia mou den eixe tis idies apopseis alla alakse gnomi kai tora etoimazete gia ekdromi sto porto xeli me to club..

dimkais
15-04-08, 12:07
min se agxonoun oi zantes kai go 18ares forao opote mikri i diafora...oso gia tin suzugo 8a sou elega na tin pareis mazi sou sto sef kai emeis fernoume kopeles-suzugous kai pername teleia den eimaste club pou kanei kontres kai tetoia apla mazeuomaste kai pame olympico gia kafe - poto san mia megali parea....kai mena i dikia mou den eixe tis idies apopseis alla alakse gnomi kai tora etoimazete gia ekdromi sto porto xeli me to club..

Η δικιά μου σίγουρα δεν αλλάζει γιατί έχει καεί με την τρέλα μου με τα αυτοκίνητα.Όποτε σε βγαλει ο δρόμος προς Νέα Μάκρη,στείλε μνμ να σου δωσω το δικό μου βόλτα να το δεις πως είναι με προγραμμα και χωρις.....

andre_rrr
16-04-08, 09:29
εχω κλεισει κατι γαμουσ προς νεα μακρη τον μαιο-ιουνιο οποτε αν μπορεσω 8α τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη,επιτελουσ 8α μου λυθει η απορια και αν ειναι οπως τα λες 8α παμε μαζι για προγραμμα!!!!

whiteastra
16-04-08, 19:18
σημερα περεσα απο την οπελ ηια να ρωτησω περι εγγυησης αν βαλω προγραμμα..κ μου ειπε ο υπευθηνος εκει οτι εχει η οπελ προγραμμα με 450ευρω κ αυξηση ιπποδυναμης 15-20% κ αρπαγμα της τουρμπινας απο πιο χαμηλα.κ με την εγγθση ολα καλα αφου ειναι τησ οπελ..πωσ κ δεν εχει αναφρεθει πουθενα αυτο στο φορουμ??οσοι βαλανε προγραμμα αλλου κ ρισκαρουν την εγγυση του αυτοκινητου γιατι δεν εβαλαν της οπελ κ να εχουν ησυχο το κεφαλι τους??μηπωσ στην οπελ δηθεν περνανε προγραμμα γιανα σου φανε τα λεφτα?ενω σου βαζουν αερα κοπανιστο?

dimkais
16-04-08, 19:52
σημερα περεσα απο την οπελ ηια να ρωτησω περι εγγυησης αν βαλω προγραμμα..κ μου ειπε ο υπευθηνος εκει οτι εχει η οπελ προγραμμα με 450ευρω κ αυξηση ιπποδυναμης 15-20% κ αρπαγμα της τουρμπινας απο πιο χαμηλα.κ με την εγγθση ολα καλα αφου ειναι τησ οπελ..πωσ κ δεν εχει αναφρεθει πουθενα αυτο στο φορουμ??οσοι βαλανε προγραμμα αλλου κ ρισκαρουν την εγγυση του αυτοκινητου γιατι δεν εβαλαν της οπελ κ να εχουν ησυχο το κεφαλι τους??μηπωσ στην οπελ δηθεν περνανε προγραμμα γιανα σου φανε τα λεφτα?ενω σου βαζουν αερα κοπανιστο?

Νομίζω ότι η όπελ σαν αντιπροσωπεία δεν βγάζει πρόγραμμα,Απλά κάποιοι αντιπρόσωποι εκπροσωπουν (Courtenay,Billas) οι φτιάχουν οι ιδιοι προγραμμα (Markakis)και το καλύπτουν αυτοι.

teddy
16-04-08, 20:03

φιλε μου μηπως μπορει να μας πεις σε ποια αντιπροσωπεια ρωτησες?
εχεις το 1,6 turbo?αν ναι,λιγο δυσκολο να ισχυει το 450 ευρω που σου ειπαν.
οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω μερικες αντιπροσωπειες συνεργαζονται με βελτιωτικους οικους και δινουν αυτοι εγγυηση!

whiteastra
16-04-08, 21:17
το 1,6τ εχω..κουβελης ειναι κ ειναι αντιπροσοπος στην πατρα,πρεβεζα,αρτα,κεφφαλονια,ζακυνθω κ σε αλλεσ δυο περιοχες αν θυμαμαι καλα.450ευρω κ εμενα μου φανηκαν πολυ λιγα κ με βαζει σε υποψιες...μοιυ ειπε οτι εναι απο την οπελ κ οχι απο καποιον βελτιοτικο οικο.μηπωσ σου κανουν καμια αναβαθμιση για να ξυπναει πιο νωρις η τουρμπινα κ στο πουλανε για προγραμμα?

teddy
16-04-08, 21:43
ο κουβελης απ'οτι ξερω συνεργαζεται με τον κουμπλακη...τι να πω?

whiteastra
18-04-08, 18:54
ναι αλλα ο κουμπλακης θελει 1000ε οχι 450..θα το ψαξω το θεμα κ θα δουμε

whiteastra
01-05-08, 12:35
sorry για το οφ τοπικ αλλα μηπως ξερει κανεις σε ποιες στροφες φτανει ημεγιστη τιμη ροπης στο 1,6τ??να κανεις την αλαγη πριν ξεφουσκωσει η τουρμπινα κ μετα αργισει να φωροσει ξανα..γιατι μου κολαει ο αδερφος μου για κοντρα μολις το στρωσω..εχει το ρχ8 με τα 192αλογα..απο σταση θα μου φυγει στανταρ γιατι εχει 7,2 0-100 κ μπλοκε οποτε φευγει σφαιρα..στισ ρεμπριζ λογικα τον εχω εγω??φοραω κ 18αρες..γιυτο θελω να κανω σωστες αλαγες πριν ξεφουσκωνει η τουρμπινα κ χανω χρονο..

PASTOS CHRISTOS
01-05-08, 14:23
φιλε αν εχεις τα ματια σου στο στροφομετρο και οχι στον δρομο τοτε κινδυνευεις lollollol. αλλα παλι θα εχεις το νου σου να αλλαζεις στις 6000 περιπου.και να σου πω και το αλλο? το RX8 το εχεις. 2 φορες το εχω παρει και επαιζα μαζι τους και τις 2 φορες (ροπη...).

whiteastra
01-05-08, 21:29
απο κοντρες δωξα το θεω ξερω μην φοβασαιxaxa5xaxa5..απλα ρωτησα για την ροπη.θαμωρε το ξερω για την ροπη κ εκει δινω βαση..αλλα το οπελ εχει 8,2 ο-100(με 16αρεσ)κ εγω εχω 18αρεσ..κ το ρχ8 1δευτ. κατω +μπλοκε..κ ο συμαντικοτερο ειναι οτι τα ειχε ανοιξει 2φορες με το ρχ8 με τα 231αλογα κ ο αδερφος μου ηταν μπροστα..θα μου πεις παιζει ρολο κ ο οδηγος..οταν στροσο κ βρω μια νυχτα με λιγο κρυο θα δουμε:)

NIKOS.OPC
02-05-08, 00:57
θεωρητικα απο 1980-5500 εχεις την μεγηστη ροπη τωρα αν δεις και παει να σε φτασει ασε το γκαζι και ξαναπατα να κανεi overboost!

whiteastra
02-05-08, 23:01
ναι αλλα αυτο το ασε-πατα το γκαζ θεωριτικα δεν θα χασει το αμαξι??στην πραξη μπορει να διαφερει..

Katted MK1 GTE
22-08-08, 12:37
PAidia gia sas!! Prin apo enamisi mina exw paralabi to astra GTC 1.6 T (xromatos asprou) edw kai kairo gireuw na ma8w gia programamta kai exw prilosixisti me to ti pexi!!
Eidi gnorizw oti exei progrmama i Regal stin agglia pou sinergazete me tin eds kai dinoun to astra me down pipe 225 aloga! Eida kai sto site tis klassen motorsport eiparxi programa, tora akouw gia tin Coutenay oti exei programa gia ta cars mas!!

Ti pezi re paidia? Pitemou pki exoun bali pia programata kai ti entiposis eixan? Exei kapios dinamometrisi astra me programa an nai posa aloga bgike???

pite mou tes gnomes sas esis pou exete bali programata kai ta apotelesmata oste na katalabw ti ginete

THANK YOU
Andreas

TwOfACe
15-09-08, 18:50
Τελικά αξίζει κάποιος να βάλει χοάνη στον 1.6Τ? εκτός απο ηχιτικό εφέ κερδίζει τίποτα αλλο ?

Mitsos
15-09-08, 19:03
kerdizeis diapistwmena.
as me epivevewsei o jpcupra...

TwOfACe
15-09-08, 19:08
κερδίζεις ακόμα και αν τραβάει τον αέρα απο την μηχανή?

Gregls
16-09-08, 17:33
Λοιπον παιδια πρεπει να βαλω φιλτρακι και θα παω για αντικατασταση του μαμα ξερεται τιμες και καποια δοκιμασμενα στο 1.6t?

NIKOS.OPC
16-09-08, 18:08
Κ Ν Γρηγορη γυρω στα 80-90€ ιδια τιμη εχει και το bmc,εκτος αν βαλεις το βαρελακι που βγαλαν για το κορσα γυρω στα 350€(και περιμενεις μεχρι τελος του μηνα)Το ΚΝ ξερω 2 αστρα εδω και δουλευει μια χαρα.

andre_rrr
16-09-08, 19:39
75 ευρω της green + 18 ευρω το κιτ καθαρισμου το μεγαλοοοοοο

gkazan
16-09-08, 21:34
Κ&Ν Φιλτρο έχω εδώ και περίπου 5000km αγορασμένο στα 65 Ευρώ από Pan Car... Σύντομα στα επόμενα 5000km θα πάρω και το σετ καθαρισμού....

Gregls
16-09-08, 22:15
Σκυτομουν και για το βαρελακι το μεγαλο ή σκουπα αλλα ειναι αυτος ο κολο maf...
Κανενας που να φοραει βαρελακι ή σκουπα?

OPEL ASTRA TT 180PS
06-10-08, 13:54
Η ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΙΑ ΒΑΖΕΙ 1 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ 225 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ

[EDIT by fANis]Φίλε μου θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά επειδή με κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις. Ευχαριστώ.

Gregls
06-10-08, 18:17
[QUOTE=OPEL ASTRA TT 180PS;126528]Η ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΙΑ ΒΑΖΕΙ 1 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ 225 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ

Για γινε πιο σαφης γιατι τα εχουμε γυρισει ολα Θεσσαλονικη και δεν βγαλαμε ακρη ελα και απο τις συναντησεις μας
Την τεταρτη στα Carefour

Antonis22
06-10-08, 23:31
Οσο αναφορα για προγραμμα ας προτινουμε καποιον η καποιους που κανουν καλη βελτιωση σε διαφορες περιοχες ξεκινοντας απο Αθηνα!!!

kalober
06-10-08, 23:44
Simfona me tis dinamometriseis pou kaname sto dyno day tis thessalonikis, afto pou oloi katalavame einai oti akrivis sta aloga tis kai me sostes kampiles einai i courtenay sport (programatismos klassen motors dld)
kai stin ellada mporeis na ta vreis apo tin opel voulalas sto galatsi.

TwOfACe
07-10-08, 01:36
opel Βουλαλάς στο Γαλάτσι.πλέον υπάρχη και 3 σταδιο (πρόγραμμα εξάτμιση i/c) στα 235hp
και φυσικά και για το corsa απο πέρσι ;)

Gregls
07-10-08, 01:47
opel Βουλαλάς στο Γαλάτσι.πλέον υπάρχη και 3 σταδιο (πρόγραμμα εξάτμιση i/c) στα 235hp
και φυσικά και για το corsa απο πέρσι ;)

Οπα αυτο ειναι εξελιξη IC βαζει αυτο που βαζει και στο Corsa ή βαζει το μεγαλο που βαζει και στο astra opc?
Και η κλασικη ερωτηση μου κραταει μαμα φιλτροκουτι?

dimkais
07-10-08, 11:47
Οπα αυτο ειναι εξελιξη IC βαζει αυτο που βαζει και στο Corsa ή βαζει το μεγαλο που βαζει και στο astra opc?
Και η κλασικη ερωτηση μου κραταει μαμα φιλτροκουτι?

Βαζει διαφορετικό i/c και απο corsa και από astra και απο ότι φαινεται είναι πιο μικρο απο του astra opc.
Κρατάει το μαμα φιλτροκούτι και δίνει με catback 3" και προγραμμα 3ο στάδιο 235 άλογα:):):)

voss
07-10-08, 12:59
Μπορεί κάποιος φίλος που έχει βάλει πρόγραμμα courtenay στον Βουλαλά να δώσει τιμές για τα στάδια 1,2,3?
Αν υπάρχει πρόβλημα δημοσίευσης τιμών τότε με PM.
Ευχαριστώ.

TwOfACe
07-10-08, 13:27
καλύτερα είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο να στα πεί ο ίδιος ;)

whiteastra
10-10-08, 19:12
μηπως ξερει κανεις σε τι πιεση δουλευει το 1,6τ μαμα??σταθερη,over, κ οταν ειναι ρελαντι???γιατι εβαλα ενα μπαρομετρο κ θελω να δω αν δειχνει σωστα κ οχι οτι να ναι..

gkazan
10-10-08, 19:20
Αν θυμάμαι καλά σταθερή 0,7 και over 1.1...

NIKOS.OPC
10-10-08, 19:32
Εγω απο οτι βλεπω 0,8 σταθερη και 1,3++χαλαρα στο μπαρομετρο του φιλου.

gkazan
10-10-08, 19:42
Έχεις δίκιο, πάει 1,2-1,3 over με 6η πατημένη...

Gregls
10-10-08, 21:37
Οπως τα λενε τα παιδια ειναι απλα σε ταξιδι με χαμηλη θερμοκρασια ισως δεις και παραπανω over, εμενα που δεν ανεβαζει καθολου καλα over τι σκ@τα ειναι λετε να εφυγε κανα κολαρο?
Βλεπω 1.20 και σπανια παραπανω παρολο που ειμαι full 63,5 και την ημερα που εβαλα την εξατμηση εγραβε κατι τρελα 1.40 και επευτε στο 1.20 για αρκετη ωρα.

whiteastra
11-10-08, 14:09
οκ ενταξει δειχνει..κατι ασχετο εχεις full 63.5 k εχεις 185,3αλογα??μονο τοσα?

dano23
07-11-08, 11:46
καλημέρα παιδιά!!χθες πήγα κ έβαλα πρόγραμμα στο οπελάκι μου κ τα αποτελέσματα ήταν τα εξής!!213,7 άλογα κ 35 κιλά ροπή έδειξε σε ένα σημείο!!πως το βλέπετε?εγώ πάντως απ το λίγο που το είδα γιατί μόλις χθες το έβαλα ήταν κομπλέ...περιμένω να κάνω κ λίγα χιλιόμετρα ακόμη κ θα ξαναπάω για δυναμομέτρηση...

dimkais
07-11-08, 13:03
καλημέρα παιδιά!!χθες πήγα κ έβαλα πρόγραμμα στο οπελάκι μου κ τα αποτελέσματα ήταν τα εξής!!213,7 άλογα κ 35 κιλά ροπή έδειξε σε ένα σημείο!!πως το βλέπετε?εγώ πάντως απ το λίγο που το είδα γιατί μόλις χθες το έβαλα ήταν κομπλέ...περιμένω να κάνω κ λίγα χιλιόμετρα ακόμη κ θα ξαναπάω για δυναμομέτρηση...

Τι πρόγραμμα έβαλες??Μονο προγραμμα εχεις βάλει ή και κάτι ακομα?Σε ποιο δυναμόμετρο πήγες γιατι η ροπή είναι αρκετη...

mafiozos29
07-11-08, 13:23
213,7 άλογα κ 35 κιλά ροπή
Λιγο αισιοδοξο σε βρισκω...καλοριζικο παντως!

dano23
07-11-08, 13:54
το ξέρω ότι είναι αρκετή αλλά αυτό έδειξε στο πικάρισμα πάντα!!στο tatdyno που βάζει κ bsr στον νέο κόσμο!!είναι πολύ αξιόπιστο κατά την άποψη μου!!το πρόγραμμα ειναι της ic chiptuning!!δεν έχω πειράξει τπτ ακόμη!!μελλοντικά θα πάω για εξάτμιση από μπροστά!!
περιμένω mafioze να το ανοίξω καλά για να δω σίγουρα αποτελέσματα!!μόλις χθες το έβαλα!!

TwOfACe
07-11-08, 14:58
μηπως μπορείς να την περάσεις να δούμε καμπύλες ?

HaRRiS_
07-11-08, 16:39
35 κιλα ροπη ???? :eek::eek::eek::eek:

Κατι λαθος εχει μετρησει... δεν γινεται με την καμια αυτο να παρεις 10 κιλα ροπη
μονο απο προγραμμα χωρις αλλα περιφερειακα σε 1600 κυβικα μοτερ....

Gregls
07-11-08, 16:54
Φιλε σε παρακαλω ανεβασε την δυναμομετριση και πες μας σε ποιο δυναμομετρο μετρηθηκε το αμαξι και απο που ειναι το προγραμα...

dano23
07-11-08, 19:09
αν προλάβω θα το ανεβάσω μέχρι το βράδυ αλλιώς αύριο!!το τονίζω ότι τα 35 τα δείχνει στιγμιαία+πέφτει κάπου στα 30!!για το πρόγραμμα έγραψα πιο νωρίς από που κ ποιο είναι...

HaRRiS_
07-11-08, 19:27
Κατι μου λεει πως οι καμπυλες σου θα ειναι σαν καρδιογραφημα.... :rolleyes:
Ειδικα της ροπης....

dano23
07-11-08, 19:35
κάνει κάτι κολπάκια αλλά θα το ξαναδυναμομετρήσω την επόμενη βδομάδα για να δω σίγουρα τι παίζει με τις καμπύλες!!θα το ανεβάσω μόλις μπορέσω να σου λυθούν οι απορίες κ να το δεις καθαρά πως είναι!!δεν είμαι κ τρελός γνώστης στα αυτοκίνητα!!ότι μπορώ μαθαίνω...

Kontzak
07-11-08, 20:06
Μπορει να μετρηθηκε με 4η(που ειναι και το σωστο),και γι'αυτο να εδειξε τοσο...

HaRRiS_
07-11-08, 20:10
κάνει κάτι κολπάκια αλλά θα το ξαναδυναμομετρήσω την επόμενη βδομάδα για να δω σίγουρα τι παίζει με τις καμπύλες!!θα το ανεβάσω μόλις μπορέσω να σου λυθούν οι απορίες κ να το δεις καθαρά πως είναι!!δεν είμαι κ τρελός γνώστης στα αυτοκίνητα!!ότι μπορώ μαθαίνω...

Πηγαινε αν γινεται σε καποιο maha μετρησε το.... αν το μετρησεις με 4η θα δειξει πολυ πραμα...αλλα συνηθως δυναμομετρουνται με την προτελευταια ταχυτητα ;)

Gregls
07-11-08, 20:17

Σορρυ φιλε τωρα ειδα τι ειχες γραψει πιο πανω!

Δυστηχως δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι το dyno αυτο, πολυ καλα νουμερα, αν ηταν σε maha θα ειχαμε ενα μετρο συγκρισης.

NIKOS.OPC
07-11-08, 21:01
Συγνωμη για το οφφ ομως ποιο κοντα στο ενα προς ενα η 4η δεν ειναι?

dano23
07-11-08, 21:16
παιδιά εγώ έβαλα το πρόγραμμα κ απλά ήθελα να το αναφέρω για να ακούσω κ άλλες απόψεις!!αυτη είναι η ουσία πιστεύω!!ορίστε η δυναμομέτρηση!!δείτε την κ πείτε μου!!πάντως εγώ καλά το βλέπω στον δρόμο να πηγαίνει!!
http://img83.imageshack.us/img83/660/scannedimagefy3.jpg

IRMSCHER
07-11-08, 21:59
H κλασσική κοιλια...
Φίλε όπως βλέπεις και εσύ αυτή η πτώση στις 3500 rpm δεν είναι καθόλου φυσιολογική!

Ας με διορθώσουν και οι άλλοι αλλά εκεί σου δίνει πολύ πίεση , εξού και το νούμερο της ροπής, και μετά σε κόβει ο εγκέφαλος! Δεν το βλέπω καλό το πρόγραμμα!

dano23
07-11-08, 22:07
αυτό το παρατήρησα κι εγώ κ γι αυτό θέλω να ξανακάνω δυναμομέτρηση!!εκεί δίνει 1,6 στην αρχή κ μετά πέφτει στο 1,2 σταθερό σχεδόν μέχρι το τέλος!!έχω και το άλλο διάγρμμα που δείχνει την πίεση αλλά δεν το έχω ανεβάσει!!

NIKOS.OPC
08-11-08, 09:34
Κανονικα στο δυναμομετρο κανει οβερ στις 2100 μετα κραταει σταθερη μεχρι 4200 οπου και ανεβαινει ξανα η πιεση.Με την καμπυλη σου κατι δεν παει καλα.Eπισης τα μπαρ αν δεν κανω λαθος(1,6)ειναι το οριο του τουρμπο απο αποψη αποδοσεις μετα τζαμπα το φουσκωνεις και με τετοια πιεση αλλη προγραμματιστες εχουν καλυτερες τιμες αποδοσεις που συνεπαγεται με καλυτερους χαρτες.Το θεμα ειναι να σου αρεσει εσενα το αμαξι απλα αυτα τα αλογα φανταζομαι οτι μπορεις να τα εχεις με αλλες πιεσεις και καλυτερες καμπυλες.Αυτη ειναι η γνωμη μου...Καλη συνεχεια...

gkazan
08-11-08, 10:15
http://www.convert-me.com/en/convert/torque

Για μετατροπή ροπής...
Όντως αν βασιστούμε στη δυναμομέτρηση, έχει βγάλει 35,60 κιλά ροπής !!!!!
ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ το βρίσκω... Μπάς και είναι πειραγμένο το δυναμόμετρο;

HaRRiS_
08-11-08, 10:37
Σημασια δεν ειναι να εχουμε 1,6 over για 1000 στροφες, κ μετα να ριχνει την ροπη 5 κιλα κατω... Σημασια ειναι να εχουμε ναι μεν αλογα, μια καλη ροπη, αλλα ΟΜΑΛΕΣ καμπυλες χωρις να ειναι η οροσειρα της Πινδου....οσο γινεται πιο ομαλες...
Κ γω λεω πως το προγραμμα θελει βελτιωση, αρκετη... αυτο το 35αρι ειναι πολυ ασχημο...

dano23
08-11-08, 10:53
ευχαριστώ παιδιά!!θα δω την άλλη εβδομάδα άμα προλάβω να πάω κ θα λάβω υπόψην μου αυτά που μου είπατε!!!

HaRRiS_
08-11-08, 11:14
Καλο θα ηταν να πας στον προγραμματιστη σου, κ να του πεις να σου ομαλοποιησει τις καμπυλες λιγο... Κ αυτο το 35 να στο μειωσει... δεν ειναι κ πολυ σωστο-καλο...
Κ λογικα χωρις χρηματα.... δεν θα κανεις επαναπρογραμματισμο λογο βελτιωσης, αλλα λογο μην ομαλων καμπυλων...

sotosgtc
08-11-08, 11:23
φιλε dano δεν πιστευω να μπορεσεις να κανεις κατι για την καμπιλη που βλεπεις, γιατι ο εγκεφαλος που εχει και το astra αλλα και το corsa ριχνουν την πιεση για λογουσ ασφαλειας.και γι αυτο βλεπεις την καμπιλη στο 35 και μετα πεφτει αμεσος.

dano23
08-11-08, 11:23
πιστεύεις δλδ οτί υπάρχει πιθανότητα να σπάσει από αυτό το πικάρισμα το στιγμμιαίο?μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά πρώτη φορά έχω τουρμπάτο αμάξι κ τα ρωτάω όλα καλού κακού..βασικά θα πάω την άλλη εβδομάδα γιατί μου είπαν να κάνω κάποια χιλιόμετρα πρώτα κ μάλλον θ αλλάξουν οι καμπύλες απ ότι κατάλαβα όταν το ξαναδυναμομετρήσω..

HaRRiS_
08-11-08, 11:31
Δηλ. οταν ξανακανεις δυναμομετρηση θα εχουν αλλαξει η καμπυλες ??
δεν ξερω, απλα ρωταω ...
Οσο για το θεμα ασφαλειας, δεν νομιζω να τιθεται θεμα επειδη ειναι στιγμιαιο (πιστευω)

dano23
08-11-08, 11:41
όχι δραματικά απλά μπορεί να στρώσουν κάπως απ ότι κατάλαβα!!το έχω μεγάλη απορία αυτό αν θα γίνει!!θα δω στο τέλος της άλλης εβδομάδας που θα το κάνω τι θα δείξει...εσύ του έχεις βάλει κανένα πρόγραμμα χάρη ή όχι?