PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα με το φίλτρο μικροσωματιδίων

Σελίδες : [1] 2 3 4

EPIVITOR
23-06-10, 22:26
Εδω και μερες εχω προβλημα στο αμαξι...αναβει που και που το λαμπακι του κινητηρα και μερικες φορες το λαμπακι των καυσαεριων,οποτε μενω απο τουρμπινα και εχω ανεβασμενη καταναλωση καυσιμου.
Σχεδον καθε μερα παω στο συνεργειο να μου σβησουν τις βλαβες.
Εβγαζε εναν κωδικο που αναφερεται πως το φιλτρο μικροσωματιδιων ειναι υπερκορεσμενο...
Απο την Γερμανια μας ειπαν να κανουμε ενα update το λογισμικο και το οποιο εγινε.
Το προβλημα μου ομως δεν διορθωθηκε...σημερα μου ειπαν να παω καποια στιγμη για να βγαλουμε την εξατμιση και το φιλτρο αυτο και να το καθαρισουν,το πως δεν το ξερω.
Εχει κανεις παρομοιο προβλημα ή ξερει κατι περι αυτου? Καθε βοηθεια θεμητη παιδια γιατι δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη επειδη κανεις μαλον δεν γνωριζει περι αυτου...
Επαναλαμβανω πως ο κινητηρας μου ειναι ο Z17DTR Corsa D.

Corsa-GR
23-06-10, 23:15
ποσα km έχεις?

καλά πετρέλαια.. ποιος ξέρει και τι έχουν μέσα

EPIVITOR
24-06-10, 08:57
Ειμαι στα 84.000 και κατι ψιλα. Το θεμα ειναι πως το αμαξι απο μονο του ενεργοποιει τον μηχανισμο αυτοκαθαρισμου αλλα απο οτι φενεται δεν κανει και πολυ δουλεια απο μονο του, σαν να μην καθαριζει καλα ή καθαριζει ελαχιστα.

EPIVITOR
03-07-10, 09:10
Χθες τελικα πηγα αφησα το αμαξι στο επισημο συνεργειο για να μου καθαρισουν την εξατμιση και το τμημα που εχει το φιλτρο αυτο...θα δουμε με το καιρο τωρα αν θα στρωσει και πως θα δουλεψει.
Αν εχει κανεις καποιες αλλες πληροφοριες σχετικα με το καθαριοσμα κτλ...ας μου τα γραψει.

s5zax
03-07-10, 16:17
Νερο με πιεση μεχρι να βγαινει καθαρο και λογικα θα στρωσει. Εχω κανει 2-3 ετσι που με το regeneration δεν εστρωναν.

EPIVITOR
03-07-10, 19:59
Ζαχο προχθες που αφησα το αμαξι εκει κατι τετοιο μου εκαναν,,,μου εβγαλαν και επλυναν με πιεστικο την εξατμιση, αλλα στα 300χιλιομετρα και παλι αναψε λαμπακι...εχω πελαγωσει, δε ξερω τι συμβαινει,αν γνωριζεις κατι ακομα ή μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο πες μου σε παρακαλω!

corsa(i love kontres)
03-07-10, 23:08
Ζαχο προχθες που αφησα το αμαξι εκει κατι τετοιο μου εκαναν,,,μου εβγαλαν και επλυναν με πιεστικο την εξατμιση, αλλα στα 300χιλιομετρα και παλι αναψε λαμπακι...εχω πελαγωσει, δε ξερω τι συμβαινει,αν γνωριζεις κατι ακομα ή μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο πες μου σε παρακαλω!

ευτυχως ΕΓΩ στο diesel Μου ΔΕΝ εχω φιλτρο μικροσωματιδιων !!!!!!

...αλλα εμενα κοβει κατευθειαν στροφαλο :(:(:(:(

EPIVITOR
04-07-10, 10:04
Τι σχεση εχει το φιλτρο με τον στροφαλο ρε συ?

vaggelis00
04-07-10, 10:09
kamia apla eipe na petaksei ti malakia tou o mpampis :p

giannis_320
07-07-10, 18:15
καλησπερα κ απο μενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.
δεν κανεις τπτ με αερα η με νερο γιατι το φιλτρο εχει κεραμεικα τειχωματα.
για αρχη κανε 2- 3 γεμισματα με v-power diesel κ ριξε 1 καθαριστικο κ πηγενε να το ξεμπουκωσεις.
μετα πηγενε μεσα στην opel να δωσουν εντολη στον εγκεφαλο να αρχισει χειροκινητο καθαρισμο (σιγα μην ξερουν να το κανουν).
μετα ψαξε την ανακυκλωση καυσαεριων (καθαρισμο η αλλαγη) κ αισθητηρα λ.
εχω ενα mercedes 320 cdi με φιλτρο σωματιδιων κ 425,000 χλμ κ σου γραφω συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα.
το φιλτρο σωματιδιων ειναι ακριβο τιμες mercedes γυρω στα 1500-2000 ευρω.στην opel θα κανει κανα 1000ρικο.
το φιλτρο ουτε καθαριζεται ουτε ανοιγετε, παει για αλλαγη αν εχει καποιο προβλημα.

EPIVITOR
07-07-10, 18:36
Στην οπελ εχουμε κανει μερικες φορες χειροκινητο καθαρισμο, ναι το ξερουν δλδ...
Για ανακυκλωση καυσαεριων κτλ δεν το ψαξα ακομα αλλα θα το δω προσεχως.
Ενας εξεταστης σημερα συζητωντας μου πε πως παιζουν ρολο και τα λαδια του κινητηρα@@@@????
Οτι θα πρεπει να βαζω καποια ειδικα λαδια λεει και καλα τα οποια δεν εχουν μεσα τους μικροσωματιδια...
Χαζο μου ακουγεται αλλα δεν ξερω και απο την αλλη...
Απο την Γερμανια μας ειπαν να παω το αμαξι να ψαξουν μηπως εχει καποια διαρροη η τρυπα καπου το συστημα τουρμπινας σωληνωσεις κτλ...
Θα δουμε...θα κανω και αυτο που λες με το πετρελαιο φιλε Γιαννη.

giannis_320
08-07-10, 03:39
μπραβο τα παιδια κ τα κακολογησα.
κοιτα αυτο που σου ειπαν για τα λαδια εχουν δικιο,πρεπει να βαζεις λαδια low saps ,ειναι καινουργιο spec για τα λαδια για οχηματα που εχουν φιλτρο σωματιδιων ετσι ωστε αν πανε καμενα λαδια στο φιλτρο να μην βουλωσει.
κοιτα το manual κ θα λεει μεσα σιγουρα.
κοιταχτε κ κανα κολαρο κ κανα intercooler συνηθως καπνιζουν τα ντιζελ αν εχουν εκει προβλημα.
οσο για το πετρελαιο πρεπει να το προσεχεις παρα πολυ,τα απλα καθαρα πετρελαια εχουν 4 φορες πιο πολυ θειο απο το v-power φαντασου τι γινεται αν βαλεις απλο νοθευμενο=πανικος.
εμενα πριν κανα μηνα το φιλτρο μου εκανε τα ιδια κ αλλαξα τον εναν αισθητηρα λ που εβγαζε το διαγνωστικο κ τωρα ειμαι μια χαρα.
υπομονη κ καλη τυχη ευχομαι!

drosso GP
08-07-10, 22:57
Yparxoun dyo lyseis.I Prwti einai allagi tou filtrou,pragma dapaniro alla dystixws etsi einai,twra...i deuteri lysi einai,ekei pou einai to filtro sto katw meros tha kaneis 3 trypes 12mm peripou,meta tha pareis mia arida(drapano)kai tha to xwseis mesa sto filtro mexri na vgalei tin mpixla apo mesa meta me kapoio tropo(egw to ekana me vides)tha kleiseis tis trypes kai tha pas na sou svisoun tis vlaves, OLA AUTA GEINONTE MONO KAI AN PROKEITE GIA VOULOMENO FILTRO POU ETSI KAI ALLIWS AXRISTO EINAI!!!

corsakias2002
09-07-10, 11:05
Σε μερικα χρονια όλα τα αμαξια θα εχουν τετοια φιλτρα για να τηρουν τις προδοιαγραφες Euro5+.. καθιστε να δειτε τι εχει να γινει τοτε αν τα πετρελαια "μας" παραμεινουν τα ίδια!

EPIVITOR
01-08-10, 12:19
Αυριο θα το παω να το αφησω τελικα να το ψαξουν τι τρεχει μπας και βγαλουμε ακρη...
Χθες παντως παρατηρησα κατι που πεζει ρολο μαλον...
Οταν ειμαι σταματημενος και δεν παταω φρενο οι στροφες ρελαντι ειναι στις 1.000...
οταν ομως παταω το φρενο οι στροφες πεφτουν λιγο στα νορμαλ δλδ καπου στις 850-900 που ναι το φυσιολογικο δλδ...αρα κατι παιζεται με τις πιεσεις-υποπιεσεις μαλον.

EPIVITOR
04-08-10, 11:41
Πηγα αφησα τελικα το αμαξι και η ερευνα εδειξε πως ηταν χαλασμενος ενας αισθητηρας κοντα στο φιλτρο μικροσωματιδιων ο οποιος και αλλαχτηκε προς 150€...
Το θεμα και παλι ομως συνεχιζει να με τυραναει...
Μια απο τα ιδια μετα απο 100χλμ διαδρομης...τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...
Ξαναπηγα και μου παν να το ξαναπαω να ξαναψαξουν...
ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???
τα χω παρει στο κρανιο λεμε...βαρεθηκα να πηγενω συνεχεια...δεν μπορουν να βρουν τι φταιει...

Κανεις να προτεινει κατι μηπως???

corsakias2002
04-08-10, 11:57
Δεν μπορεις να παρακαμψεις εντελως το φιλτρο?
Υπαρχουν κινητηρες που δεν εχουν το φιλτρο. Εσυ το εφερες απο γερμανι γιαυτο το είχε στην εκδοση-ισως στανταρ. πχ το δικο δεν εχει αλλα βγαινει και με αυτό αν το παραγηλεις ( ή αναλογα την εκδοση και τη χωρα εξαγωγης). Λογικα θα συμβαινει και στο δικο σου κινητηρα. Απλα μετα δεν θα λες οτι εχεις μειωμενα καυσαερια και επιπλεον ισως χρειαστει προγραμματισμο ο εγκεφαλας.

EPIVITOR
04-08-10, 13:37
Το δικο μου το χει στανταρ ενω τα 1,3 τα χουν προαιρετικα...

EPIVITOR
06-08-10, 21:08
Πηγα σημερα το αφησα τελικα και παλι εκει, μου καθαρισαν τα μπεκ τα οποια απο το μετρημα τους ηταν καλα,απλα καλου κακου εγινε ο καθαρισμος.
ΑΝ δεν διορθωθει το προβλημα παμε για αλλαγη τουρμπινας και αλλαγη εγκεφαλου...

giannis_320
07-08-10, 05:50
η τουρμπινα κ ο εγκεφαλος που κολαει? αυτοι θα σου πουν να αλλαξεις κ αυτοκινητο για ενα κολοφιλτρο.
ο αισθητηρας που σου αλλαξαν πρεπει να ειναι ο λ.
μπορει να εχεις 2 λ για πες να το τσεκαρουν.
πες να τσεκαρουν επισης και egr.
αν θες μπορεις να πας κ να το βγαλεις το φιλτρο κ να βαλεις σωληνα, θα λειτουργει κανονικα η μηχανη αλλα θα εχεις το λαμπακι του κινητηρα συνεχεια αναμενο κ θα βγαζεις ντουμανι.
ποσο εχει το φιλτρο καινουργιο?
ψαξε κ για μεταχειρισμενο.
γενικα τα φιλτρα σωματιδιων αντεχουν πολλα χιλιομετρα δεν τα φτηνουν τοσο ευκολα.

EPIVITOR
07-08-10, 09:09
Ο αισθητηρας που αλαχτηκε ειναι αυτος που μετραει διαφορα πιεσης πριν και μετα το φιλτρο ετσι ωστε να ρυθμιζει αναλογα.
EGR τι ειναι αληθεια?
Φιλτρο μικροσωματιδιων που ρωτησα για καινουργιο κανει καπου στα 2.500€ αν θυμαμαι καλα.
Δεν εχει προβλημα πιστευω το ιδιο το φιλτρο,απλα κατι δεν λειτουργει σωστα και το μπουκωνει τοσο.

vgr
07-08-10, 13:00
EGR είναι η βαλβίδα ανακυκλοφορίας καυσαερίων , στέλνει ένα τμήμα από τα καυσαέρια ξανα στην εισαγωγή (για λόγους προδιαγραφών ρύπων ) και μετα από κάποια ΚΜ κάνει την εισαγωγή έτσι :

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=13080

Βρες ένα συνεργείο της προκοπής να σου ελέγξει ( και να καθαρίσει αν χρειάζεται ) την εισαγωγή και την EGR

EPIVITOR
07-08-10, 20:28
Μετα απο 98 περιπου χιλομετρα και παλι τα ιδια δυστηχως...δεν εγινε τπτ και τα χω παρει,εχω πελαγωσει ειλικρινα,δεν ξερω τι να κανω...να το παω στην καβαλα αραγε λετε?

EPIVITOR
31-08-10, 13:50
Τα ιδια και τα γιδια που λετε...
Μετα απο επισκεψη στην Μακ Μοτορς τα ιδια και παλι,για λιγα χιλιομετρα λειτουργει καλα και μετα τα ιδια, μπουκωμενο μεχρι εκει που δεν παει αλλο.
Στην Καβαλα μου παν να αλλαξω το φιλτρο μικροσωματιδιων που μαζι με εναν αισθητηρα βγαινει καπου στα 2.900€ !!! (ναι ερχομαι να το παρω)...
Τελικα μαλον για ολο το μπουκωμα φταιει η ποιοτητα του πετρελαιου που κυκλοφορει στην αγορα,βρηκαμε λιγακι νερο στο τελευταιο σερβις...
Τα επομενα βηματα ειναι να βγει το ρεζερβουαρ για πληρη καθαρισμο την Δευτερα και μετα να σταλει το φιλτρο αυτουσιο στην Θεσ/νικη για καθαρισμο σε ενα μαστορα που βρηκα κατα λαθος στο καρ.γρ
Ο μαστορας αυτος μου πε πως θα γινει σαν καινουργιο το φιλτρο μου και πως ειναι απαραδεκτο με μολις 92.000ΚΜ να εχω τετοιο σοβαρο προβλημα...θα δουμε λοιποοοοον.

corsakias2002
31-08-10, 15:49
αντε good luck γρηγορη! Αμα καταφερει και το φτιάξει ο μάστορας ( εφοσον είναι απο κει το προβλημα) θα τα κονομησει τα επομενα χρόνια :p μιας και όλοι οι πετρελαικινητηρες πλεον θα είναι ευρο5 και 6 με ενσωματομενο τετοια φίλτρα!! Φανταστήτε τι έχει να γίνει αν δημιουρργούνται τετοια προβλήματα απο τη ποιότητα των καυσίμων!

EPIVITOR
04-09-10, 20:58
Λοιποοοοοοοοοον dieselαδες...
Χθες βγηκε το φιλτρο και εσταλει με κουριερ στη Θεσ/νικη για τον καθαρισμο του...εμαθα πολλα νεα περι πετρελαιου αλλα και γενικα για τα φιλτρα αυτα.
Την δευτερα με το καλο θα καθαριστει και το ρεζερβουαρ και θα μπει και το φιλτρο στην θεση του.
Απο οτι ειπε ο μαστορας θα λειτουργει αψογα για ακομα τοσα περιπου χιλιομετρα οπως εχω τωρα,δλδ 92.000ΚΜ περιπου.
Θελω να πω και αλλα ακομα και ποιος ειναι ο μαστορας κτλ αλλα θα στειλω μνμ σε καποιο απο τα παλικαρια μας και μετα θα δωσω τα στοιχεια του.

Gregls
05-09-10, 18:25
Mpravw greg makari na pane ola kala

corsakias2002
05-09-10, 19:02
κατσε να ερθει τοι φίλτρο, να το "κοτσαρεις" πανω να "περπατησει μερικα χιλιομετρα και μετα χαμογελας! :p

ΥΣ. κακιουλες :p μακαρι να ειναι όπως τα λεέι ο μάστορας!

giannis_320
23-09-10, 02:11
τελικα τι εγινε με το φιλτρο?
ολα οκ?
ποσο πηγε το μαλλι?
ποσες μερες σου πηρε?

EPIVITOR
23-09-10, 12:18
Το φιλτρο το ξηλωσαμε παρασκευη μεσημερι και το απογευμα εφυγε με την courier για Θεσ/νικη, μπηκε στο μηχανημα Σαββατο πρωι κατα της 9 και βγηκε απο το μηχανισμα καθαρισμου κατα της 17:00 το απογευμα.
Πηγα και το πηρα ο ιδιος απο το μαστορα γιατι το ηθελα Δευτερα πρωι να το περασουμε στο αμαξι γιατι με την courier θα το αργουσαν για να το παρουμε.
Επισης καθαριστηκε και το ρεζερβουαρ απο το τυχον καταλοιπα που ειχε, μου παν πως ηταν σχετικα καθαρο, και μετα περαστηκε και το φιλτρο μου στο αμαξι.
Εχω κανει μεχρι τωρα 2.000km και δοξα το θεο λειτουργει αψογα χωρις προβληματα πλεον.
Μακαρι να συνεχισει να ναι ετσι αψογο.
Το κοστος ηταν 280€ και η courier ηταν του μαστορα.Αν το αλλαζα μου ζητουσα 2.880€ παρακαλω.
Ο μαστορας μου εξηγησε πολλα σχετικα με τα φιλτρα και γιαυτο ανοιξα αυτο το θεμα, προς ενημερωση.
Εγραψα μερικα και πιο πανω εεε?Δεν πειραζει.

sokbak
22-10-10, 15:18
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 1,3 D ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ Η ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΑ 1000 ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΣΠΡΟΣ ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΑΛΑΖΟΝΑΣ ΤΗΝ GR ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΟΠΕΛ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΑΝΑΝΕ ΕΝΑ UPDATE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΚΑΘΑΡΙΣΜΟ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΗ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ 80ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ. ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DPF ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΑΚΡΟΦΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΠΕΚ ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ

EPIVITOR
22-10-10, 19:21
Προς τους Admin: ο φιλος ειναι νεος και δεν ξερει μαλον πως ΔΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ...(συγχωρεστε τον)

Φιλε μιλησαμε στο τηλ,επλιζω να σου ελυσα μερικες απορειες σου και οτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να με ξαναπαρεις.

((Μην γραφεις ομως ξανα με κεφαλαια,γραψε οπως εγω με μικρα γραμματα.))

sokbak
22-10-10, 22:52
Ζητώ συγνώμη παιδιά για τα κεφαλαία γράμματα . πάντως μου έλυσες όλες τις απορίες προς το παρών

lazaros1
03-11-10, 14:30
Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος κάτοχος Corsa 1.3 Ecoflex 95Hp. Έχω ψιλοτρομάξει με αυτά που διαβάζω. Τί πρέπει να προσέξω για να μην έχω παρόμοια προβλήματα? Να βάζω πετρέλαιο μόνο από Shell?????

EPIVITOR
04-11-10, 20:55
Το αμαξι σου φιλε Λαζαρε εχει φιλτρο μικροσωματιδιων το DPF ??? Αν εχει τοτε θελει πολυ προσοχη!!!

tuning club
04-11-10, 21:46
3000E exei σε ΒΜW ταξι

EPIVITOR
05-11-10, 10:26
2,880 ζητησαν για το δικο μου Corsa...

OPEL PARTS GREECE
05-11-10, 10:48
Αγαπητε Γρηγορη

Αυτο το "βουλωμα" που λες .....μπας και προερχοταν απο καμμια "δολιοφθορα"?....ξερεις λιγο ζαχαριτσα η ναφθαλινη και....... τσεκαρε το παντως

Οσο για την βλαβη δεν λεω ειναι σοβαρη αλλα πρεπει να προερχεται ΚΑΙ απο κακη ποιοτητα καυσιμων.....(τοοοοσο πολυ ομως)?

ΑΥΤΟ ειναι απο τα βασικα προβληματα εισαγωγης/αγορας μεταχειρισμενων απο Ευρωπη (δυσκολα/αδουλευτα/αγνωστα μοτερ....και απο τεχνογνωσια "god knows")

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι μοναδες ΤΩΡΑ αμα ακουσουν το μοτερ σου.......ξερουν και ποιος το εχει...η ακομη ποιος το φτιαχνει μιας και τα τηλ αναζητησης αιτιολογιας βλαβης κανουν "κυκλο"

OPEL PARTS GREECE
05-11-10, 10:54
2,880 ζητησαν για το δικο μου Corsa...

μονο για την σωληνα με τον καταλυτη? (γιατι λιανικη εχει 2170 +120 ο σενσορας)

lazaros1
05-11-10, 19:07
Ρε παιδιά τελικά η βλάβη οφειλόταν σε κακής ποιότητας πετρέλαιο ή άλλη αιτία? Δεν καλύπτεται από την εγγύηση? (6 χρόνια) Και τελικά πως το αποφεύγουμε?

EPIVITOR: Το αμαξι σου φιλε Λαζαρε εχει φιλτρο μικροσωματιδιων το DPF ??? Αν εχει τοτε θελει πολυ προσοχη!!!

Ναι είναι ecoflex το καινούριο με DPF. Αυτός ο μάστορας τελικά ξέρει καλύτερα από τις αντιπροσωπείες????? Ήταν τόσο δύσκολο να στο καθαρίσουν εκεί???

EPIVITOR
05-11-10, 20:34
Οι αντιπρωσωπειες απλα για μενα εχουν μεσανυχτα ή δεν εχουν ενημερωθει ως πρεπει γιατι απλα τους συμφερει να πουλανε τετοια πανακριβα ανταλακτικα...
2,880€ μου ζητησαν στην Καβαλα για τον σωληνα με καταλυτη-DPF και τον αισθητηρα...τοσα μου παν...τοσα λεω, αν τωρα ειναι πιο φθηνο τι να πω...τα συμπερασματα δικα σας.
ΔΕΝ εχω εγγυηση γιατι το αμαξι το εφερα απο το εξωτερικο.
Σιγουρα φτενε τα πολυ κακης ποιοτητας πετρελαια που κυκλοφορουν σε ολη τη χωρα μας,ισως λιγο πιο χαλια στην πολη μου την Δραμα γιατι στο μαστορα που πηγα ειχε πολλα αμαξια απο Δραμα διαφορων εταιριων...
Δολιοφθορα ΔΕΝ νομιζω να εγινε γιατι ΠΑΝΤΑ ειμαι παρον στα γεμισματα, αν ηταν γενικο το φαινομενο...εχει καλως.
Με λιγα λογια ξαναλεω ο μαστορας μου ανοιξε τα ματια και μου εμαθε πολλα περι DPF...

Fotispapado
05-11-10, 22:03
kia meta elega to epomeno na to epairna petrelaio am de sthn ellada eimaste oxi sthn souidia

OPEL PARTS GREECE
05-11-10, 22:23
Οι αντιπρωσωπειες απλα για μενα εχουν μεσανυχτα ή δεν εχουν ενημερωθει ως πρεπει γιατι απλα τους συμφερει να πουλανε τετοια πανακριβα ανταλακτικα...
2,880€ μου ζητησαν στην Καβαλα για τον σωληνα με καταλυτη-DPF και τον αισθητηρα...τοσα μου παν...τοσα λεω, αν τωρα ειναι πιο φθηνο τι να πω...τα συμπερασματα δικα σας.
ΔΕΝ εχω εγγυηση γιατι το αμαξι το εφερα απο το εξωτερικο.
Σιγουρα φτενε τα πολυ κακης ποιοτητας πετρελαια που κυκλοφορουν σε ολη τη χωρα μας,ισως λιγο πιο χαλια στην πολη μου την Δραμα γιατι στο μαστορα που πηγα ειχε πολλα αμαξια απο Δραμα διαφορων εταιριων...
Δολιοφθορα ΔΕΝ νομιζω να εγινε γιατι ΠΑΝΤΑ ειμαι παρον στα γεμισματα, αν ηταν γενικο το φαινομενο...εχει καλως.
Με λιγα λογια ξαναλεω ο μαστορας μου ανοιξε τα ματια και μου εμαθε πολλα περι DPF...

Οποτε Γρηγορη τοτε σιγουρα μιλαμε για λιανικη 2170 (1764+23%+96,90+23% ο σενσορας )

τωρα εαν χρεωνουν αεροπορικα 23% βγαινει η 500αρα αλλιως...βαλε και 510 εργατικα (χαχα)

ΑΥΤΟ ειναι το τιμημα εισαγωμενου μοντελου εφοσον δεν στοκαρει κανεις ακριβα ανταλλακτικα για μια φορα στο τοσο........

EPIVITOR
06-11-10, 14:31
Τα 2,880€ που ειπα ειναι ΜΟΝΟ του ανταλακτικου χωρις συνεργειο,εργατικα κτλ...χοντρικα δλδ στα 3.000€+++++

jjkor
10-11-10, 01:03
Καλησπέρα,
έχω ένα Corsa 1,3 diesel ecoflex με dpf 95hp από τα πρώτα 200km άναψε το φωτάκι του dpf το οδήγησα για λίγο σε υψηλές στροφές και έσβησε. Αυτό όμως το κάνει συνέχεια κάθε περίπου 400km !!! Απο το συνεργείο είπαν οτι φταίει η οδήγηση στην κίνηση αλλα 2 φορες έχω γυρίσει απο ταξίδι και την άλλη μέρα μετά απο 2-3 διαδρομές στην πόλη πάλι ανάβει.
Σήμερα το πήγα για έλεγχο και μου είπαν οτι είναι όλα ΟΚ !!! και μάλλον φταίει το πετρέλαιο. (βαζω μόνο v-power).
Είναι φυσιολογικό να κάνει τόσο συχνά αυτοκαθαρισμό το DPF ???:confused:

EPIVITOR
10-11-10, 10:12
Ποσα χιλιομετρα εχεις?
Καθε ποτε περιπου σου κανει αυτοκαθαρισμο?
Ξερεις πως πρεπει να το οδηγεις οταν κανει τον καθαρισμο του?
Ποιο λαμπακι αναβει? Το κλειδι ή του κινητηρα?

jjkor
10-11-10, 10:58
Εχει 2.500Km και το κάνει από τα πρώτα 300.

Αναβοσβήνει το λαμπάκι της προθέρμανσης που είναι σαν ελατηρίακι, και αυξάνει την κατανάλωση στο ρελαντί.

Το οδηγώ μέχρι να σβήσει με πάνω απο 2500 στροφές.

Περιπου κάθε 400χλμ κάνει αυτοκαθαρισμό και αν τα έχω κάνει στην εθνική θα αναψει μόλις κάνω μια δύο μικρές διαδρομές στην πόλη.

Ειναι φυσιολογικό????

EPIVITOR
10-11-10, 12:15
Εχεις ΜΟΝΟ 2.500ΚΜ και στο παρουσιαζει ηδη? Αν ναι μιλαμε για τρελη κατασταση τοτε φιλε...
Αλλα και παλι το λαμπακι της προθερμανσης???
Κατι αλλο τρεχει ισως...συνεργειο τι σου ειπαν?
Εγγυηση τουλαχιστο εχεις εσυ.

jjkor
10-11-10, 12:30
Το λαμπάκι της προθερμανσης οταν ανάβει σταθερά στην εκκίνηση κάνει προθέρμανση αν χρειάζεται. Όταν αναβοσβήνει εν κινήση σημαίνει οτι πρέπει να οδηγήσεις για λίγο με υψηλές στροφές για να κάνει αυτοκαθαρισμό το φίλτρο.

Στο συνεργείο είπαν οτι δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα ισως φταίει το πετρέλαιο!!!! Μαζουτ να είχα βάλει δεν θα το έκανε!!!!???

Και εγώ το θεωρώ υπερβολικό. Σε εσένα δεν έχει ανάψει ποτέ???

EPIVITOR
10-11-10, 16:49
Της προθερμανσης αναβει 1 δευτερολεπτο ΜΟΝΟ στα κρυα και μονο στο δικο μου...
Μα το αμαξι σου ειναι καινουργιο,οταν λες ΜΟΝΟ 2.500Κμ...τι να πω...

jjkor
10-11-10, 19:29
Εσένα έχει dpf και αν ναι έχει κάνει ποτέ αυτοκαθαρισμό??

Αν το χρησιμοποιείς για εκπαιδευτικό σίγουρα κάνει πολλα χλμ με χαμηλή ταχύτητα.

EPIVITOR
11-11-10, 13:30
ΝΑΙ το δικο μου εχει DPF...και ναι ειναι εκπαιδευτικο,δλδ κινουμαστε διαρκως με πρωτη-δευτερα και με μικρες ταχυτητες. Τον αυτοκαθαρισμο τον κανει καπου στα 400-500 χιλιομετρα περιπου, αλλα δεν ειναι σταθερο και σιγουρο πως θα το κανει ανα τοσα χιλιομετρα,παιζει ρολο και πως το δουλευεις.

jjkor
11-11-10, 22:58
Και εμένα καπου εκεί γύρω στα 400χλμ κάνει αυτοκαθαρισμό.
Σήμερα μίλησα με κάποιον φίλο που είναι τεχνικός στη FIAT και μου είπε οτι και στα δικά τους αυτά που κινούνται μέσα στην πόλη κάνουν συχνά αυτοκαθαρισμό.

Μάλλον άδικα ανησυχώ.... τα DPF δεν είναι για πολύ μέσα στην πόλη αλλά δεν στο λένε όταν τα αγοράζεις!!!

lazaros1
15-11-10, 13:53
Μετά από αναζήτηση σε ξένα φόρουμ ανακάλυψα ότι το πρόβλημα που περιγράφεται εδώ είναι πολύ συχνό σε αυτοκίνητα diesel όλων των μαρκών που έχουν DPF (VW, Seat TDI, FIAT, AUDI κλπ). Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το φίλτρο έχει την ανάγκη να αυτοκαθαρίζεται συχνά, αλλά για να γίνει αυτό σωστά πρέπει το αυτοκίνητο να λειτουργεί για αρκετά χλμ ώστε να ζεσταθεί. Αν σε μια σύντομη διαδρομή δεν προλάβει να ζεσταθεί, τότε δεν καθαρίζεται το φίλτρο σωστά και σιγά σιγά μπουκώνει. Οπότε η οδήγηση του τύπου "Παίρνω το αυτοκίνητο για να πάω στο περίπτερο ή πετάγομαι στο σουπερ μάρκετ που είναι στα 2χλμ" μπουκώνει σταδιακά τα DPF γιατί δεν προλαβαίνουν να αυτοκαθαριστούν.
Good luck

lazaros1
15-11-10, 20:19
http://www.theaa.com/motoring_advice/fuels-and-environment/diesel-particulate-filters.html

Active regeneration
When the soot loading in the filter reaches a set limit (about 45%) the ECU can make small adjustments to the fuel injection timing to increase the exhaust temperature and initiate regeneration. If the journey's a bit stop/start the regeneration may not complete and the warning light will illuminate to show that the DPF is partially blocked.

It should be possible to start a complete regeneration and clear the warning light simply by driving for 10 minutes or so at speeds greater than 40mph.

If you ignore the light and keep driving in a relatively slow, stop/start pattern soot loading will continue to build up until around 75% when you can expect to see other dashboard warning lights illuminate too. At this point driving at speed alone will not be sufficient and the car will have to go to a dealer for regeneration.

Mainly town based driving
If your own car use is mainly town-based, stop/start driving it would be wise to choose petrol rather than risk the hassle of incomplete DPF regeneration.

Δηλαδή αν θέλετε να μετακινήστε εντός πόλης και να μην έχετε βουλωμένο DPF πετάξτε το αμάξι σας και πάρτε ένα βενζινοκίνητο. bye2

EPIVITOR
16-11-10, 19:39
Η πρεπουσα συμπεριφορα κατα της διαδικασια του αυτοκαθαρισμου νομιζω πως ειναι η παρακατω...
Κινουμαστε εκτος πολης με το στροφομετρο κοντα στης 3.000στρ/λεπτο, στο δικο μου το κανω με 3η ταχυτητα οπου τα χιλιομετρα ειναι κοντα στα 90km/h οποτε δεν κινδυνευω και απο κλησεις της τροχαιας...
καπου στα 12-15 λεπτα κραταει η ολη διαδικασια και μπορουμε να καταλαβουμε το τελος της διαδικασιας απο τον υπολογιστη ταξιδιου οπου η φοβερα μεγαλη καταναλωση κατα το καθαρισμα θα πεσει στα φυσιολογικα ορια. Αν δεν υπαρχει υπολογιστης ταξιδιου μπορουμε να το καταλαβυμε και απο τον θορυβο του κινητηρα.

sokbak
16-11-10, 20:32
emena pantos apo thn stigmei poy moy eipe o grigoris ti na kano to ekana kai den moy paroysiasthke xana.eytixos giati otan ekane aytoka8arismo ego ekleina thn mhxanh.poso mal.... eimoyn.

EPIVITOR
16-11-10, 21:12
Φιλε ουτε το ονομα σου δε ξερω αλλα δε πειραζει...ειδες πως σου μιλησα στο τηλ...σαν αδερφο!!!
Μπορει να μην λυνετε 100% το προβλημα αλλα τουλαχιστο μεγαλωνουμε την διαρκεια ζωη του φιλτρου μας.
Ξοδευουμε μεν καπου στα 2,5lt πετρελαιου στην διαδικασια αυτοκαθαρισμου...αλλα χαλαλη του...

Sokrates67
21-11-10, 20:28
Φιλε ουτε το ονομα σου δε ξερω αλλα δε πειραζει...ειδες πως σου μιλησα στο τηλ...σαν αδερφο!!!
Μπορει να μην λυνετε 100% το προβλημα αλλα τουλαχιστο μεγαλωνουμε την διαρκεια ζωη του φιλτρου μας.
Ξοδευουμε μεν καπου στα 2,5lt πετρελαιου στην διαδικασια αυτοκαθαρισμου...αλλα χαλαλη του...

Γεια σας παιδιά.
Μόλις ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο site για να γραψω και εγώ τις δικιές μου πικρίες...
Είχα hyundai accent 1,5lt για 10 χρόνια.Το αυτοκίνητο δεν είχε καλά φρένα καλό κράτημα καλή στιβαρότητα καλό σύστημα διεύθυνσης κλπ κλπ αλλά ΔΕΝ χάλασε καμμιά φορά μέχρι τα 110.000 χλμ που το πούλησα. Και το πούλησα διότι από εδώ και πέρα θα ήθελε συμπλέκτη αμορτισέρ γενικό σέρβις λάστιχα και καταλύτη.Οπότε και κάνω την φοβερά έξυπνη κίνηση (τρομάρα μου) και αγοράζω το ECOFLEX 1.3 με το σκεπτικό ότι οι πετρελαιοκινητήρες είναι οικονομικοί έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, πιο φθηνά σέρβις(εκτός αν χαλάσει κανα μπεκ) κλπ κλπ.
Δυστυχως έχω φάει μεγάλη πίκρα με αυτό το φίλτρο. Έχω κάνει ως τώρα 1100 χλμ και εχω παρατηρήσει ότι περίπου στα 400 χλμ κάνει αυτοκαθαρισμό...(αναβοσβήνοντας η σχετική ένδειξη στο καντράν). Διαβάζοντας στο εγχειρίδιο γράφει ότι δεν πρέπει να διακόπτουμε την διαδικασία αυτή γιατί θα προκληθεί ζημιά στο κινιτήρα!!!!!
Κάνω την εξής λογική ερώτηση: Αν εγώ έχω μόλις παρκάρει και θέλω να πάω για ύπνο ή έχω ένα επείγον ραντεβού ή οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να περιμένω σαν Μ@@@@Σ με το πόδι στο γκάζι για να κρατάω τις στροφές πάνω από τις 2000 μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία????
Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο
Έχω πάρει τηλέφωνο στην MAC MOTORS και τους ρώτησα γιαυτό. Μου είπανε ότι δυστυχώς αυτή είναι η διαδικασία(φυσικά αν μου το λέγανε από την αρχή ΔΕΝ θα το αγόραζα).Και που είναι τα 3,7lt/100χλμ? Κάποιος φίλος έγραψε πιο πάνω ότι χαλάλι τα 2,5 επιπλέον λίτρα που θα κάψει για το καλό του φίλτρου...Δηλαδή στα 400χλμ θα κάψει 14,8 λίτρα + 2,5 λίτρα για τον καθαρισμό......ΑΠΑΤΗ η opel.
Εννοείται ότι βάζω από την αρχή μόνο V-POWER DIESEL σύμφωνα με αυτά που μου είπαν οι ταξιτζήδες φίλοι μου.
Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι όταν χαλάσει το φίλτρο είναι εύκολο να καταργηθεί και να δουλεύει ο κινητήρας με την ίδια απόδοση? Θα περνάει ΚΤΕΟ καυσαέρια?
Συγγνώμη για το μακροσκελές γράμμα μου αλλά σαν πρώτη φορά νομίζω ότι το δικαιούμαι.

Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω ότι με χάλασαν λίγο και οι μακριές σχέσεις του σασμάν.(ίσως 6τάχυτο θα ήταν καλύτερο)

giorgos_drama
22-11-10, 12:58
Γειά σας, ας προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου...

Εδώ και πεντέμιση μήνες είμαι και εγώ κάτοχος ενός corsa diesel 1.3 με 95hp. Έχω κάνει ώς τώρα 19.500 χιλιόμετρα και η ένδειξη της αντίστασης εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο όταν γυρίζω τον διακόπτη πριν την εκκίνηση του κινητήρα. Κατά τα άλλα δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτε η διαδικασία του αυτοκαθαρισμού του φίλτορυ. Σε αυτο οφείλεται το γεγονός οτι τα χιλιόμετρα τα έχω κάνει κατα το 90% σε διαδρομές εκτός πόλης.
Όσων αφορά την κατανάλωση σε ταξίδι εχει τύχει να κανω 320 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση 3.8 (το ελάχιστο) αλλά και 6.3 (το ανώτερο) με V-power. Έπίσης η τιμή της μεσης κατανάλωσης στα 19.500 χιλιόμετρα διαμορφώνεται στα 5 λίτρα (και αυτό το παρατηρώ επειδή δεν έχω μηδενίσει ποτέ το BC 2). Έχω παρατηρήσει επίσης οτι σε σχέση με τα πρώτα 16.000 έχει γίνει πιο οικονομικό δηλαδή στο ταξίδι μπορείς να πετύχεις χαμηλή κατανάλωση χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεία.

lazaros1
22-11-10, 13:30
Sokrates67 κινείσαι μέσα στην πόλη κυρίως? Κι εγώ για τους ίδιους λόγους πήρα το ίδιο αυτοκίνητο. Δεν το παρέλαβα ακόμη αλλά με αυτά και με τα άλλα άρχισα να τρομάζω. Τελικά αυτοί οι κινητήρες με φίλτρο είναι ιδανικοί μόνο για ταξίδια. Σε επίσημο χαρτί της VW για τους TDI λέει ότι αν αγνοήσεις τη διαδικασία, σταδιακά το φίλτρο γεμίζει και ανάβει και 2ο λαμπάκι. Τότε πρέπει οποσδήποτε να πας αντιπροσωπεία για καθαρισμό. Αν δεν πας και το αγνοήσεις, χρειάζεται αντικατάσταση το φίλτρο και δεν καλύπτει η εγγύηση. Αυτά δεν στα λένε όμως όταν το αγοράζεις!!

EPIVITOR
22-11-10, 18:30
Γιωργο απο τη Δραμα με γνωριζεις εμενα???
Αν ναι σε περιμενω για καφε στη σχολη μου να τα πουμε.
Επισης Γιωργο...το δικο σου εχει το φιλτρο DPF γιατι μερικα 1,3 ΔΕΝ το εχουν στανταρ οπως το δικο μου 1,7

giorgos_drama
22-11-10, 20:11
Γειά σας,
φίλε Γρηγόρη δεν σε γνωρίζω, όμως όταν ανέβω Δράμα τα Χριστούγεννα θα περάσω απο τη σχολή για κανα καφε.
Στο δικό μου (DTE) νομίζω πως είναι στάνταρ το DPF , αλλά και πάλι αν δεν είχε φίλτρο DPF θα έβγαζε την ένδειξη της αντίστασης για να κάνει τον αυτοκαθαρισμό? Η μήπως τον καθαρισμό τον κάνει άσχετα με το αν υπάρχει φίλτρο?

Sokrates67
22-11-10, 22:54
Ναι δυστυχώς κατά 90% κινούμαι εντός πόλεως. Περίμενα πιο κοντές σχέσεις ταχυτήτων, αντίθετα μάλλον οι μηχανικοί της OPEL θέλησαν να του προσδώσουν χαρακτήρα βενζινοκίνητου χωρίς να λάβουν υπ'όψιν ότι μέχρι να 'μπει' το turbo κάπου στις 2.000 σ.α.λ. το αμάξι σέρνεται.Και επειδή βλέπω ότι ο φίλος απο Δράμα έχει σχολή οδηγών έχω να του πω ότι ευτυχώς που πήρε το 1.7...
Φαντάζομαι ότι με την μεγαλύτερη ροπή δεν θα αντιμετωπίζει πρόβλημα π.χ. με γυναίκες οδηγούς που τους σβήνει εύκολα η μηχανή στο ξεκίνημα:D

vgr
23-11-10, 00:13
Ναι δυστυχώς κατά 90% κινούμαι εντός πόλεως. Περίμενα πιο κοντές σχέσεις ταχυτήτων, αντίθετα μάλλον οι μηχανικοί της OPEL θέλησαν να του προσδώσουν χαρακτήρα βενζινοκίνητου χωρίς να λάβουν υπ'όψιν ότι μέχρι να 'μπει' το turbo κάπου στις 2.000 σ.α.λ. το αμάξι σέρνεται.Και επειδή βλέπω ότι ο φίλος απο Δράμα έχει σχολή οδηγών έχω να του πω ότι ευτυχώς που πήρε το 1.7...
Φαντάζομαι ότι με την μεγαλύτερη ροπή δεν θα αντιμετωπίζει πρόβλημα π.χ. με γυναίκες οδηγούς που τους σβήνει εύκολα η μηχανή στο ξεκίνημα:D

Τις ποιο κοντες σχέσεις που λειπουν τις έχει όντως το 6αρι με σωστοτερη κλιμακωση το οποιο δε βάζουν στα απλα 13αρια προφανως για λογους οικονομιας :rolleyes:

Οσοι αναρωτιουνται αν εχουν την ατυχια να εχουν dpf μπορουν να σηκωσουν το αμαξι και να το δουν ειναι το παρακατω φιλτρο μετα τον καταλύτη

http://www.4uthesite.com/prods/galleries/25606/4589.jpg

lazaros1
23-11-10, 11:44
Αφαίρεση DPF σε SUZUKI VITARA
Αυτοί γλίτωσαν... Άρα υπάρχει η δυνατότητα και δεν είναι εξωφρενικά δύσκολο. Αλλά αυτά μετά την εγγύηση!!! Και απ'ότι φαίνεται δεν θα έχει πρόβλημα με ΚΤΕΟ.
http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=27&t=5282

sokbak
23-11-10, 19:38
Σωκράτη με λένε Γρηγόρη.χθές μου το έκανε πάλι και η διάρκεια του ήταν περίπου 13 λεπτά. μετά απο αυτό όλα στην εντέλεια.νομίζω ότι δεν θέλει άνχος γιατί έτσι δουλεύει. αλλά ούτε θα καθίσουμε να βλέπουμε πότε θα τελειώσει. στο τέλος δεν θα τελειώσουμε εμείς απο το άνχος χα χα χα.

s5zax
23-11-10, 19:44
Αφαίρεση DPF σε SUZUKI VITARA
Αυτοί γλίτωσαν... Άρα υπάρχει η δυνατότητα και δεν είναι εξωφρενικά δύσκολο. Αλλά αυτά μετά την εγγύηση!!! Και απ'ότι φαίνεται δεν θα έχει πρόβλημα με ΚΤΕΟ.
http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=27&t=5282
Στα 1.3 πρεπει να καταργειται. Αν θελεις μια φορα το βλεπουμε.

lazaros1
23-11-10, 20:51
Στο μέλλον σίγουρα θα το επιχειρήσω. Αλλά ας περάσουν τα 6 χρονάκια της εγγύησης... Καλά ξεβουλώματα...

EPIVITOR
23-11-10, 23:09
Εγω εχω συνηθισει παντως την λειτουργια του καθαρισμου και γνωριζω πως στο δικο μου 1,7 ΔΕΝ μπορουμε να το απομονωσουμε οπως στα 1,3 ...
Επισης στο δικο μου το φιλτρο ΔΕΝ ειναι σαν αυτο που εβαλε ο VGR αλλα λιγο διαφορετικο.

vgr
23-11-10, 23:36
Εγω εχω συνηθισει παντως την λειτουργια του καθαρισμου και γνωριζω πως στο δικο μου 1,7 ΔΕΝ μπορουμε να το απομονωσουμε οπως στα 1,3 ...
Επισης στο δικο μου το φιλτρο ΔΕΝ ειναι σαν αυτο που εβαλε ο VGR αλλα λιγο διαφορετικο.

Βαλτο σε φωτο αν ειναι εφικτο Γρηγορη. Δεν ειναι κυλινδρικο το δικό σου ?
Διακρίνεται ευκολα μετα τον καταλύτη?
Αλλάζει λίγο απο μοντελο σε μοντελο , το παρακατω ειναι απο 1,9cdti
http://www.nap-autoteile.com/ebayNEU//Autobilder/Ebayvorlagen/DPF/GMF152_ebay.jpg

Sokrates67
24-11-10, 07:16
Σωκράτη με λένε Γρηγόρη.χθές μου το έκανε πάλι και η διάρκεια του ήταν περίπου 13 λεπτά. μετά απο αυτό όλα στην εντέλεια.νομίζω ότι δεν θέλει άνχος γιατί έτσι δουλεύει. αλλά ούτε θα καθίσουμε να βλέπουμε πότε θα τελειώσει. στο τέλος δεν θα τελειώσουμε εμείς απο το άνχος χα χα χα.

Εννοειται φίλε Γρηγορη ότι δεν θα μας γίνει έμμονη ιδέα το κολοφίλτρο. Απλά σπάστικα με την όλη κατάσταση. Ήξερα ότι τα καινούρια diesel είναι κάπως πολύπλοκα αλλά δεν περίμενα τόσο.
Τέλος πάντων όσο ήμαστε στην εγγύηση δεν το πειράζουμε. Αργότερα βλέπουμε...
Πιστεύω ότι μετά από 6 χρόνια η μετατροπή αυτή θα είναι διαδικασία ρουτίνας για μερικά εξειδικευμένα συνεργεία. Σιγά να μη βρεθεί τρελός που σε παλιό αυτοκίνητο θα δώσει 3.000 ΕΥΡΩ για να αγοράσει καινούριο φίλτρο...

Combo
24-11-10, 10:02
Βαλτο σε φωτο αν ειναι εφικτο Γρηγορη. Δεν ειναι κυλινδρικο το δικό σου ?

Του Γρηγορη ειναι ετσι:
http://img46.imageshack.us/img46/2504/gregory0.th.jpg (http://img46.imageshack.us/i/gregory0.jpg/)

EPIVITOR
24-11-10, 18:31
Πολυ σωστος ο Διαμαντης!!! Αυτο ειναι το δικο μου DPF...

jjkor
28-11-10, 01:47
Εμένα πάντως κάθε 350 με 400χλμ κάνει αυτοκαθαρισμό η ανάβει φωτάκι. Το περίεργο είναι ότι το κάνει είτε τα χλμ γίνουν κάτω από συνθήκες κίνησης είτε σε εθνική....
Απο τον τελευταίο αυτοκαθαρισμό είχα κάνει περίπου 300 μέσα σε κίνηση και χτες έκανα 100 χλμ σε εθνική με υψηλές ταχύτητες 140+ αλλά και στροφές, σήμερα το πρωί με το που ξεκίνησα άναψε φωτάκι!!! Εκανα 10-15 χλμ με υψηλές στροφές και έσβησε.
Δεν θα έπρεπε να είχε καθαρίσει στην εθνική απο μόνο του:::
Πέρασα απο την opel της Κορινθου και μου είπαν οτι δεν είναι φυσιολογικό και θα μιλούσαν με Γερμανία και θα τους το πάω να το ελέγξουν.
Μαλλον κάτι δεν πάει καλά....:confused::confused:

EPIVITOR
28-11-10, 10:22
Αυτο που σιγουρα δεν παει καλα ειναι πως σχεδον ολες οι αντιπρωσωπειες ή δεν εχουν ιδεα ή το παιζουν κινέζικες...

corsa(i love kontres)
28-11-10, 17:16
Αυτο που σιγουρα δεν παει καλα ειναι πως σχεδον ολες οι αντιπρωσωπειες ή δεν εχουν ιδεα ή το παιζουν κινέζικες...

αυτο ξαναπεστο ....δυστηχως οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα ...δεν εχουν συνηθησει σε εργασιες πανω σε diesel ...οπως π.χ. στην υπολοιπη ευρωπη ....οπου η αναλογια diesel/otto ειναι σχεδον 50/50 !!!!!!!
......και οταν οι παραπανω ....στελνουν τους υπαληλους για ενημερωση σε σεμιαρια ......ΑΥΤΟΙ ειτε ΔΕΝ πανε ...ειτε βρισκουν ''αλλα'' ενδιαφεροντα να κανουν εκει !!!!!

Astropelekis
28-11-10, 17:47
Κάτι άσχετο... Αν κατάλαβα καλά το φίλτρο το έχουν τοποθετήσει για οικολογικούς λόγους. Σκοπός του είναι να κατακρατεί τα μικροσωματίδια από την καύση του πετρελαίου.

Το θέμα είναι όταν γίνεται ο αυτοκαθαρισμός, αυτός που είναι από πίσω ΔΕΝ γίνεται μαύρος από το φούμο?

sokbak
01-12-10, 21:00
πως απομονώνετε στα 1,3 ξερει καποιος να μας πει

s5zax
01-12-10, 21:01
Προγραμμα

vgr
01-12-10, 21:17
Προγραμμα

Respect s5zax (http://www.opel-club.gr/vbulletin/member.php?u=1243)

map out με προγραμμα και παει απο εκει που ηρθε :D

s5zax
01-12-10, 21:47
Εργοστασιακο προγραμμα κιολας :)

xekolla90
21-12-10, 23:31
καλησπερα σε ολους ειμαι ενα νεο μελος κ ενδιαφερομαι για την αγορα του καινουριου corsa 1.3 ecoflex 95hp start &stop...απο οτι καταλαβα δεν συνισταται ο συγκεκριμενος κινητηρας για χρηση κυριως μεσα στην πολη.θα κανω 15000-20000max km τον χρονο με το 15% σε εθνικη οδο.
διαβασα με ενδιαφερον τις αποψεις σας κ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα .....
1.)στην εγγυηση 6 χρονων καλυπτεται η αντικατασταση DPF ?
2.)ειναι μονοδρομος η χρηση v-power diesel?
3.)γνωριζετε αν το DPF ειναι προαιρετικο στον συγκεκριμενο κινητηρα ή ειναι standard?
4.) οπως διαβασα κ σε ενα προηγουμενο post αν αναψει το λαμπακι λιγο πριν παρκαρεις π.χ. τι πρεπει να κανεις?να πας μια βολτα για 10-15 λεπτα σε υψηλες στροφες?δεν υπαρχει αλλος τροπος?
5) καπου αλλου διαβασα οτι πρεπει να βαζουμε βενζινη απο συγκεκριμενα βενζιναδικα κ να κοβουμε τιμολογιο..... ετσι ωστε να μπορουμε να κινηθουμε νομικα σε περιπτωση νοθευμενου καυσιμου...ισχυει αυτο?
σας ευχαριστω κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας......

vgr
22-12-10, 01:40
καλησπερα σε ολους ειμαι ενα νεο μελος κ ενδιαφερομαι για την αγορα του καινουριου corsa 1.3 ecoflex 95hp start &stop...απο οτι καταλαβα δεν συνισταται ο συγκεκριμενος κινητηρας για χρηση κυριως μεσα στην πολη.θα κανω 15000-20000max km τον χρονο με το 15% σε εθνικη οδο.
διαβασα με ενδιαφερον τις αποψεις σας κ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα .....
1.)στην εγγυηση 6 χρονων καλυπτεται η αντικατασταση DPF ?
2.)ειναι μονοδρομος η χρηση v-power diesel?
3.)γνωριζετε αν το DPF ειναι προαιρετικο στον συγκεκριμενο κινητηρα ή ειναι standard?
4.) οπως διαβασα κ σε ενα προηγουμενο post αν αναψει το λαμπακι λιγο πριν παρκαρεις π.χ. τι πρεπει να κανεις?να πας μια βολτα για 10-15 λεπτα σε υψηλες στροφες?δεν υπαρχει αλλος τροπος?
5) καπου αλλου διαβασα οτι πρεπει να βαζουμε βενζινη απο συγκεκριμενα βενζιναδικα κ να κοβουμε τιμολογιο..... ετσι ωστε να μπορουμε να κινηθουμε νομικα σε περιπτωση νοθευμενου καυσιμου...ισχυει αυτο?
σας ευχαριστω κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας......

1) Η εγγυηση ειναι 2 χρονια εργοστασιακη (εδω καλυπτονται ολα) + 4 της αντιπροσωπειας (μονο συγκεκριμενα μηχανικα μερη)
2) Ειναι απαραιτητη η χρηση καλης ποιοτητας πετρελαιου για σωστη και απροβληματιστη λειτουργια
3) Δυστυχως σε ολα τα νεα diesel ειναι standard
4)¨Οχι δεν υπαρχει αλλος τροπος
5) Καλο ειναι να χρησιμοποιουμε 1-2 πρατηρια που ξερουμε μας ξερουν και εμπιστευομαστε

EPIVITOR
22-12-10, 12:42
Στο 1,3 νομιζω πως το DPF ειναι προαιρετικο,αν θες το βαζεις,αν οχι δε το βαζεις.
Στο δικο μου και στα 1,7 ειναι στανταρ...
Στα υπολοιπα καλα τα πε ο φιλος απο πανω.

xekolla90
22-12-10, 14:39
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,απο οτι καταλαβα επειδη το αυτοκινητο θα χρησιμοποιειται κυριως μεσα στην πολη ειναι καλυτερο χωρις DPF για την περιπτωση μου? κ παλι σας ευχαριστω.....

kBrutz
05-01-11, 12:39
Καλημερίζω την παρέα....

είναι νέος στο Club κ νέος στην opel...

περί τα τέλη Απριλίου απέκτησα για την εργασία ένα Corsa Van 1.3 CDTI κ μιας κ έμεινε πλήρως ικανοποιημένος παρήγγειλα κ ένα Corsa 1.3 DTE 95ps για την οικογένεια...
το έχω παραλάβει εδώ κ 12-13μέρες κ μου παρουσιάζει το εξής φαινόμενο:

κάποιες μέρες όπου έχει αρκετό κρύο (2φορές συγκεκριμένα)μου ανάβει το λαμπάκι της αντίστασης...το όποιο όμως αναβοσβήνει (άρα δεν κάνει αυτοκαθαρισμό το φίλτρο σωματιδίων μιας κ τότε είναι συνεχόμενα αναμμένο το λαμπάκι μέχρι να τελείωση η διαδικασία)για περίπου 15-20λεπτά. Είναι κάτι ανησυχητικό ? Πήρα τηλ. στην αντιπροσωπεία κ ο τεχνικός που μίλησα μου είπε πως ενεργοποιείτε κάποιο σύστημα προθέρμανσης του συστήματος του πετρελαίου κ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας .....δηλ. δεν πειράζει αν σβήσει ο κινητήρας σε αντίθεση με την διαδικασία του αυτοκαθαρισμού.

OPEL PARTS GREECE
05-01-11, 12:50
καλα στα ειπε ο μαστορας
Βασικα ειναι οτι πρεπει να φτασει η θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα (αλλιως θα λαβαινει αλλα αντι αλλων) ετσι ωστε να επιτευχθει η σωστη μετρηση των παραμετρων του σενσορα το ολο θεμα αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει ανησυχια

kBrutz
05-01-11, 13:31
καλα στα ειπε ο μαστορας
Βασικα ειναι οτι πρεπει να φτασει η θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα (αλλιως θα λαβαινει αλλα αντι αλλων) ετσι ωστε να επιτευχθει η σωστη μετρηση των παραμετρων του σενσορα το ολο θεμα αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει ανησυχια

σε ευχαριστώ φίλος...να είσαι καλά...

επίσης παρατήρησα ότι για όση διάρκεια αναβοσβήνει το λαμπάκι.... ανεβαίνει κ η κατανάλωση καυσίμου 1-1,5lt...ίσως αυτό επιβεβαιώνει αυτό που μόλις ανέφερες!

EPIVITOR
05-01-11, 17:35
Η καταναλωση ανεβενει πολυ δυστηχως ριμαζοντας τον μεσο ορο...
Ποσα χιλιομετρα εχεις μεχρι τωρα φιλε?

kBrutz
05-01-11, 19:19
Η καταναλωση ανεβενει πολυ δυστηχως ριμαζοντας τον μεσο ορο...
Ποσα χιλιομετρα εχεις μεχρι τωρα φιλε?

περίπου 1000km....

EPIVITOR
05-01-11, 19:43
Μονο 1.000Κμ εχεις κανει μεχρι τωρα???

kBrutz
05-01-11, 19:52
Μονο 1.000Κμ εχεις κανει μεχρι τωρα???

σε 10μέρες πόσα να κάνω?

έχω κάνει 35,000 από τον Απρίλιο μέχρι τώρα με της δουλείας το 1,3 CDTI...
με το new πιο πολύ η γυναίκα κινητέ...κ ειδικά τώρα που έχω κάνει επέμβαση για ρήξη χιαστού...είμαι απλά συνοδηγός από κ προς τον φυσικοθεραπευτή!

OPEL PARTS GREECE
06-01-11, 09:39
σε ευχαριστώ φίλος...να είσαι καλά...

επίσης παρατήρησα ότι για όση διάρκεια αναβοσβήνει το λαμπάκι.... ανεβαίνει κ η κατανάλωση καυσίμου 1-1,5lt...ίσως αυτό επιβεβαιώνει αυτό που μόλις ανέφερες!

Κατι σαν τσοκ φαντασου το οπου καταναλωνει πολυ καυσιμο για να ζεσταθει πιο γρηγορα στο επιπεδο που πρεπει (αυτο ειναι το αρνητικο της υποθεσης διοτι θελουμε καλη ποιοτητα στα καυσιμα για μακροζωια του φιλτροκαταλυτη) υπερνικοντας την χαμηλη θερμοκρασια απο κρυα εκκινηση/πιθανη παγωνια/αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας....(η αλλες παραμετρους χαμηλης θερμοκρασιας)......Φαντασου οτι στην Γερμανια πχ ξεκιναει απο τους -10 με .......και βγαλε.....

Εκει παλι οι σωστοι οδηγοι βγαινουν το πρωι και το βαζουν μπρος να ζεσταινεται...μπαινουν μεσα για το πρωινο τους και μετα βγαινουν και το παιρνουν ζεσταμενο και φευγουν (η το κανουν με τηλεχειρισμο) (αλλα απεχουμε ετη φωτος απο αυτες τις εφαρμογες)

Για αυτο καλο ειναι να ζεσταινεται κανονικα και οχι αρπα κολα με γκαζιες κλπ κλπ (κατι σαν επιδομα ζεσταματος που περνουν οι οδηγοι της ΕΘΕΛ....)

Βασικα αναφερεται οτι με το που δουλεψει το βεντιλατερ εχει επιτευχθει η σωστη θερμοκρασια λειτουργιας της μηχανης (εν σταση) ..... οποτε μπορει να ξεκινησει το οχημα κανονικα .....αλλα πουυυυυυυ τετοια τυχη

corsakias2002
06-01-11, 12:08
Κατι σαν τσοκ φαντασου το οπου καταναλωνει πολυ καυσιμο για να ζεσταθει πιο γρηγορα στο επιπεδο που πρεπει (αυτο ειναι το αρνητικο της υποθεσης διοτι θελουμε καλη ποιοτητα στα καυσιμα για μακροζωια του φιλτροκαταλυτη) υπερνικοντας την χαμηλη θερμοκρασια απο κρυα εκκινηση/πιθανη παγωνια/αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας....(η αλλες παραμετρους χαμηλης θερμοκρασιας)......Φαντασου οτι στην Γερμανια πχ ξεκιναει απο τους -10 με .......και βγαλε.....

Εκει παλι οι σωστοι οδηγοι βγαινουν το πρωι και το βαζουν μπρος να ζεσταινεται...μπαινουν μεσα για το πρωινο τους και μετα βγαινουν και το παιρνουν ζεσταμενο και φευγουν (η το κανουν με τηλεχειρισμο) (αλλα απεχουμε ετη φωτος απο αυτες τις εφαρμογες)

Για αυτο καλο ειναι να ζεσταινεται κανονικα και οχι αρπα κολα με γκαζιες κλπ κλπ (κατι σαν επιδομα ζεσταματος που περνουν οι οδηγοι της ΕΘΕΛ....)

Βασικα αναφερεται οτι με το που δουλεψει το βεντιλατερ εχει επιτευχθει η σωστη θερμοκρασια λειτουργιας της μηχανης (εν σταση) ..... οποτε μπορει να ξεκινησει το οχημα κανονικα .....αλλα πουυυυυυυ τετοια τυχη

εδω τα καλα εκ γερμανιας μεταχειρισμενα αυτοκινητα-και diesel!! Απο γιαγια δες, παπουδες, θειτσες που ποηγαιναν σπιτι-μαρκετ-σπιτι!!! Ολα προσεγμενα και απροβληματιστα... :funny::oops:

kBrutz
11-01-11, 15:28

ωραίος ....thnx

να ρωτήσω κ κάτι ακόμα...
το τεπόζιτο είναι 40λίτρα αν δεν κάνω λάθος...
με μια οδήγηση εντός εκτός κατά μέσω όρο πόσα χιλ. βγάζει ? 600-650?

EPIVITOR
11-01-11, 18:05
Το ρεζερβουαρ του Corsa ειναι 45αρι...εξαρτατε απο τον μεσο ορο που κανεις...

kBrutz
11-01-11, 18:56
Το ρεζερβουαρ του Corsa ειναι 45αρι...εξαρτατε απο τον μεσο ορο που κανεις...

το ρεζερβουάρ του DTE είναι 40lt. το πιστοποίησα από το manual...έχει όλες τις εκδόσεις κ η DTE είναι η μοναδική με 40lt.Βέβαια είναι λίγο παράξενο κ δεν το καταλαβαίνω αλλά τι να κάνεις....

OPEL PARTS GREECE
11-01-11, 22:03
Νεροπαγιδες.....και στα πετρελαια ΠΟΤΕ δεν υπολογιζεις ολη την χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ...για ευνοητους λογους (εξαερωσεις σκουπιδια κλπ κλπ κλπ)

tsitsask
17-01-11, 08:20
Η έκδοση eco ειναι η μοναδικη με ντεποζιτο 40 λιτρα και βγαινει μονο 3θυρη για να πετυχουν μικρη εκπομπη co2 (κατω απο 100).'Ολα τα αλλα corsa disel εχουν 45 λιτρα ντεποζιτο.Το δικο μου εχει φιλτρο πετρελαιου Βosch με ενσωματωμενη νεροπαγιδα (ολα τα bosch φιλτρα πετρελαιου εχουν).Για το πετρελαιο μου ειπαν απο τον Kaltsouni που το αγορασα να βαζω μονο V-power diesel λογω φιλτρου μικροσωματιδιων και common rail . Αλλα και Ταξιτζιδες που ρωτησα σε μια Shell ολοι οσοι ηταν ιδιοκτητες εβαζαν μονο V-power diesel γιατι λενε ειναι το μοναδικο πετρελαιο που δεν διμιουργει προβληματα. Μετα απο ψαξιμο στο internet βρηκα οτι το V-power diesel αποτελειτε απο ενα μερους υγραεριου (μεθοδος GTL gas to liquid).

opel corsa d 1,7 cdti sport

kBrutz
18-01-11, 22:02
Η έκδοση eco ειναι η μοναδικη με ντεποζιτο 40 λιτρα και βγαινει μονο 3θυρη για να πετυχουν μικρη εκπομπη co2 (κατω απο 100).'Ολα τα αλλα corsa disel εχουν 45 λιτρα ντεποζιτο.Το δικο μου εχει φιλτρο πετρελαιου Βosch με ενσωματωμενη νεροπαγιδα (ολα τα bosch φιλτρα πετρελαιου εχουν).Για το πετρελαιο μου ειπαν απο τον Kaltsouni που το αγορασα να βαζω μονο V-power diesel λογω φιλτρου μικροσωματιδιων και common rail . Αλλα και Ταξιτζιδες που ρωτησα σε μια Shell ολοι οσοι ηταν ιδιοκτητες εβαζαν μονο V-power diesel γιατι λενε ειναι το μοναδικο πετρελαιο που δεν διμιουργει προβληματα. Μετα απο ψαξιμο στο internet βρηκα οτι το V-power diesel αποτελειτε απο ενα μερους υγραεριου (μεθοδος GTL gas to liquid).

opel corsa d 1,7 cdti sport

από αυτά που αναφέρεις φίλος...τότε κ το δικό μου έχει νεροπαγίδα..σωστά?
αν κ δεν έπεσε στην αντίληψη μου σε αντίθεση με το Hilux που έχω στην δουλεία!

επίσης πρακτικά έχεις διαπιστώσει διαφορά σε σχέση v-power diesel κ απλού ?

επίσης μέχρις στιγμής έχω δια πιστώσει ότι η ιδεατή κατανάλωση που αναφέρεται από την εταιρία είναι λίγο μακριά από την πραγματικότητα...δηλ. με βάση τον board comptuter του οχήματος μου με κατανάλωση 5,6λτ/100 βγάζω περίπου 640km με ένα ντεπόζιτο...δεν ξέρω βέβαια αν μετά από κάποια χιλιόμετρα αρχίσει κ έχει άλλη συμπεριφορά το αυτοκίνητο αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι ότι περίμενα...για παράδειγμα μετά τα 350χιλ κ αφού φτάνει στην μέση το ντεπόζιτο αρχίζουν κ πέφτει το range 10-15χιλ για απόσταση των 5km.

jjkor
19-01-11, 01:44
Καλησπέρα φίλε Kbrutz,
Μάλλον τα έχετε μπερδέψει.....
Το λαμπάκι της "αντιστασης" ανάβει συνεχόμενα για 1-2 δευτερόλεπτα κατά την εκκίνηση οταν κάνει κρύο.
Αν αναβοσβήνει εν κινήση με αύξηση της κατανάλωσης κάνει αυτοκαθαρισμό !!!!

Αυτό κάνει και το δικό μου από τα πρώτα χλμ και δεν έχω καταφέρει να μάθω αν είναι φυσιολογικό η οχι. Δυστυχώς κανένα συνεργείο δεν ξέρει και όλοι θέλουν να το "ψάξουν"
Τώρα περιμένω από την BestCar που έχει το επαγγελματικό service να βρούν αυτοκίνητο αντικατάστασης να τους το αφήσω να το ελέγξουν...

Απο οτι βλέπω και το δικό σου τα ίδια κάνει... και η είναι φυσιολογικό και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κάνεις τέτοια διαδικασία κάθε 400χλμ η έχουν κάποιο πρόβλημα στον προγραμματισμό και δεν το έχουν πάρε χαμπάρι οι Γερμανοί. Απο άλλους που ξέρω με dpf (Subaru, BMW) δεν έχουν τέτοια θέματα!!!

Με το V-power diesel εχει καλύτερη απόκριση, είναι πιο ήσυχο, έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ κατανάλωση, και δεν κάνει καμία διαφορά στην συχνότητα του αυτοκαθαρισμου.

Αυτά τα δικά μου συμπεράσματα μετα απο 8500 χλμ....yes1

kBrutz
20-01-11, 16:47
Καλησπέρα φίλε Kbrutz,
Το λαμπάκι της "αντιστασης" ανάβει συνεχόμενα για 1-2 δευτερόλεπτα κατά την εκκίνηση οταν κάνει κρύο.

Αυτό κάνει και το δικό μου από τα πρώτα χλμ και δεν έχω καταφέρει να μάθω αν είναι φυσιολογικό η οχι. Δυστυχώς κανένα συνεργείο δεν ξέρει και όλοι θέλουν να το "ψάξουν"
Τώρα περιμένω από την BestCar που έχει το επαγγελματικό service να βρούν αυτοκίνητο αντικατάστασης να τους το αφήσω να το ελέγξουν...

Απο οτι βλέπω και το δικό σου τα ίδια κάνει... και η είναι φυσιολογικό και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κάνεις τέτοια διαδικασία κάθε 400χλμ η έχουν κάποιο πρόβλημα στον προγραμματισμό και δεν το έχουν πάρε χαμπάρι οι Γερμανοί. Απο άλλους που ξέρω με dpf (Subaru, BMW) δεν έχουν τέτοια θέματα!!!

Με το V-power diesel εχει καλύτερη απόκριση, είναι πιο ήσυχο, έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ κατανάλωση, και δεν κάνει καμία διαφορά στην συχνότητα του αυτοκαθαρισμου.

τι να πω δεν ξέρω...κ αν είναι μόνιμα αναμένω τότε τι διαδικασία κάνει ?

επίσης δεν είναι νορμάλ σε κάθε 2 γεμίσματα να μου έχει κάνει 3φορές αυτοκαθαρισμό...πότε πρόλαβε να μαζέψει μπίχλα...σε 700χιλιόμετρα?

επίσης...δεν έχω δοκιμάσει την συμπεριφορά με v-power...θα βάλω την επόμενη φορά κ θα ποστάρω!

τέλος θα επαναλάβω πως από την MotorStar (θεσ/νίκη)που μίλησα ο μάστορας μου είπε ότι απλά επειδή έχει χαμηλή θερμοκρασία γιαυτό το κάνει...κ θα προσθέσω ότι αν ζεστάνω το όχημα 3-5λεπτά κ μετά ξεκινήσω δεν μου το παρουσιάζει...2φορές που ξεκίνησα πιο σύντομα σχεδόν αμέσως μου το παρουσίασε...μπορεί βέβαια να είναι τυχαία αλλά θα δείξει!

kBrutz
20-01-11, 16:48
Καλησπέρα φίλε Kbrutz,

σχετικά με την κατανάλωση τι μέσους όρους έχεις δει κ αυτονομία....??

jjkor
20-01-11, 20:08
Στην εθνική με ταχυτητες μεχρι 140 χλμ/ω 5,0 - 5,2 λιτ/100 χλμ

Στην πόλη και στην εθνική 140+ 5,6 - 6,0 λιτ/100 χλμ αυτα με ΕΚΟ η Shell diesel extra.

Me v-power 6.2 l/ 100km αλλά τραβάει καλύτερα και είναι πιο ήσυχο.!!!

Τώρα το έχω αφήσει για ελέγχω και μάλλον αύριο θα ξέρω, αλλά μάλλον θεωρούν την όλη διαδικασία του αυτοκαθαρισμου φυσιολογικη eimaivlakas1

Μόλις εχω νέα θα σας πω...

kBrutz
20-01-11, 20:35
Στην εθνική με ταχυτητες μεχρι 140 χλμ/ω 5,0 - 5,2 λιτ/100 χλμ

Στην πόλη και στην εθνική 140+ 5,6 - 6,0 λιτ/100 χλμ αυτα με ΕΚΟ η Shell diesel extra.

Me v-power 6.2 l/ 100km αλλά τραβάει καλύτερα και είναι πιο ήσυχο.!!!

Τώρα το έχω αφήσει για ελέγχω και μάλλον αύριο θα ξέρω, αλλά μάλλον θεωρούν την όλη διαδικασία του αυτοκαθαρισμου φυσιολογικη eimaivlakas1

Μόλις εχω νέα θα σας πω...

χμ....εγώ εντός πόλης έχω 5,6-5,7λιτ/100χιλ κ περίπου 630χιλ/γέμισμα(40λιτ)...δεν είναι ακριβώς ότι περίμενα για να πω την αλήθεια!

σχετικά με το μείζον θέμα με το λαμπάκι....περιμένω νέα σου εδώ!

kBrutz
21-01-11, 11:48
καλημέρες....

έχει αρχίσει να με εκνευρίζει το όλο θέμα με το λαμπάκι....της αντίστασης!:mad:

σήμερα πάλι το πρωί με το που το έβαλα μπρος κ ενώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,μιας κ περιμένω πάντα κανένα 3λεπτο πριν ξεικηνήσω,μετά από μισό λεπτό άρχισε να αναβοσβήνει !!!:mad:Δεν νομίζω να είναι θέμα θερμοκρασίας διότι με 10 βαθμούς δεν είναι δα κ το τρελό κρύο αλλά κ όλη την εβδομάδα στα ίδια επίπεδα είναι η θερμοκρασία κ δεν μου είχε ανάψει !!!:rolleyes:

EPIVITOR
21-01-11, 12:41
Με τοσα λιγα χιλιομετρα ρε παιδια που εχετε το θεωρω πολυ περιεργο το προβλημα...εμενα μου το παρουσιασε καπου στης 84-85.000km...και μετα αρχισα να ψαχνομαι κτλ...
Μετα το καθαρισμα που εκανα στο φιλτρο μου εχω τωρα που γραφω 110.000km και ειμαι δοξα το θεο μια χαρα.

kBrutz
21-01-11, 12:51
Με τοσα λιγα χιλιομετρα ρε παιδια που εχετε το θεωρω πολυ περιεργο το προβλημα...εμενα μου το παρουσιασε καπου στης 84-85.000km...και μετα αρχισα να ψαχνομαι κτλ...
Μετα το καθαρισμα που εκανα στο φιλτρο μου εχω τωρα που γραφω 110.000km και ειμαι δοξα το θεο μια χαρα.

εμ...εδώ σε θέλω!!!πχ έχω 1500χιλ κ μου έχει ανάψει 5φορές μέχρι τώρα...περίπου κανένα 15λεπτο την φορά!

να σε ξαναρωτήσω όμως...εσένα σου αναβόσβηνε ή έμενε αναμμένο ???
επίσης σε όλη την διάρκεια που αναβοσβήνει δεν παρατηρώ κάποια ανωμαλία στην συμπεριφορά του οχήματος εκτός από την αυξημένη κατανάλωση!

EPIVITOR
21-01-11, 15:04
Εμενα ειναι το 1,7 οποτε λειτουργει λιγο πιο διαφορετικα.
Εμενα οταν ειχα το προβλημα με το υπερκορεσμενο φιλτρο αναβε σταθερα το λαμπακι του κινητηρα και δεν εσβηνε,παρα μονο με τον εγκεφαλο στο συνεργειο.
Οταν τωρα κανει απο μονο του τον αυτοκαθαρισμο του δεν μου αναβει καποιο λαμπακι,απλα αυτοκαθαριζετε μονο του, η διαδικασια ειπαμε κραταει καπου στα 12-15 λεπτα με πολυ ανεβασμενη την καταναλωση στη διαρκεια αυτη και θα πρεπει το αμαξι να ΜΗΝ σβησει ενω καθαριζει και να κινειται με τον κινητηρα περιπου στις 3.000στρ/λεπτο...
Ναι μεν ειναι ενα θεμα οπως εχουμε πει αν δεν μπορεις να κινηθεις με αυτες τις στροφες,αλλα εγω πιστευω πως καθαριζει πολυ καλυτερα αν κινειται το αμαξι.
Τα χιλιομετρα σου ειναι πολυ πολυ λιγα για να χεις ηδη τετοιο προβλημα...δε ξερω τι να πω.
Σου ειπα,εμενα τωρα εχει 110.000 σχεδον.

kBrutz
21-01-11, 21:12
Εμενα ειναι το 1,7 οποτε λειτουργει λιγο πιο διαφορετικα.
Εμενα οταν ειχα το προβλημα με το υπερκορεσμενο φιλτρο αναβε σταθερα το λαμπακι του κινητηρα και δεν εσβηνε,παρα μονο με τον εγκεφαλο στο συνεργειο.
Οταν τωρα κανει απο μονο του τον αυτοκαθαρισμο του δεν μου αναβει καποιο λαμπακι,απλα αυτοκαθαριζετε μονο του, η διαδικασια ειπαμε κραταει καπου στα 12-15 λεπτα με πολυ ανεβασμενη την καταναλωση στη διαρκεια αυτη και θα πρεπει το αμαξι να ΜΗΝ σβησει ενω καθαριζει και να κινειται με τον κινητηρα περιπου στις 3.000στρ/λεπτο...
Ναι μεν ειναι ενα θεμα οπως εχουμε πει αν δεν μπορεις να κινηθεις με αυτες τις στροφες,αλλα εγω πιστευω πως καθαριζει πολυ καλυτερα αν κινειται το αμαξι.
Τα χιλιομετρα σου ειναι πολυ πολυ λιγα για να χεις ηδη τετοιο προβλημα...δε ξερω τι να πω.
Σου ειπα,εμενα τωρα εχει 110.000 σχεδον.

θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με το ότι είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα....γενικότερα δεν δικαιολογήτε να κάνει αυτοκαθαρισμό στα 1550χιλιόμετρα!
από την άλλη με 12βαθμούς Κελσίου πάλι είναι κουλό να αναβοσβήνει για να ανεβάζει την θερμοκρασία στο σύστημα τροφοδοσίας....
σήμερα μου άναψε κ 2η φορά το απόγευμα...με έχει εκνευρήσει σε υπερβολικό βαθμο...κατανάλωση εν στάση 1,0λιτ/ώρα...πλάκα με κάνει???:mad::(:mad:

πιο πιθανό μου φαντάζει να υπάρχει θέμα στον εγκέφαλο...διότι γενικότερα κ με την κατανάλωση είναι λίγο άλλα αντί άλλων....600χιλιόμετρα με το ζόρι....αυτονομία !suicide1

EPIVITOR
21-01-11, 21:21
Το δικο μου εν σταση την ωρα του αυτοκαθαρισμου καει περιπου 3,5λτρ την ωρα!!!
Φαντασου δλδ...το εχω υπολογισει πως την ωρα του αυτοκαθαρισμου το δικο μου συνολικα καταναλωνει περιπου 2,5λτρ καυσιμου.

kBrutz
21-01-11, 21:39
Το δικο μου εν σταση την ωρα του αυτοκαθαρισμου καει περιπου 3,5λτρ την ωρα!!!
Φαντασου δλδ...το εχω υπολογισει πως την ωρα του αυτοκαθαρισμου το δικο μου συνολικα καταναλωνει περιπου 2,5λτρ καυσιμου.

χμ...αλλά υποτίθεται ότι το δικό μου δεν κάνει αυτοκαθαρισμό....
τι να πω...ας περιμένουμε να δούμε τι θα μας πει κ ο φίλος jjkor σχετικά με την επίσκεψη κ τελικό συμπέρασμα από το συνεργείο που το πήγε γιαυτό το θέμα!

jjkor
22-01-11, 02:24
Καλησπέρα,

Πήρα το αυτοκίνητο το απόγευμα και μου είπαν οτι δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα και η όλη διαδικασία είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ!!!

Μίλησαν και με το εργοστάσιο που βέβαια ξέρει την περίπτωση γιατί είναι καταγεγραμένη με το αριθ πλαισίου. Μου είπαν αν ξαναναψει να το πάω να το δούν με το λαμπάκι αναμενο. Εκαναν επαναπρογραμματισμο και θα δουμε....
Αλλαξαν και τα λάδια γιατι λεει με αυτη τη διαδιακσια ανεβαζει τη σταθμη και με χρεωσαν 90€:mad::mad:

Τελικά το DPF ειναι το ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα αυτου του αυτοκινήτου. Με αυτες τις μ@λ@κιες γ@@@σαν τα diesel αυτοκίνητα.
Δυστυχως δεν στα λένε οταν τα αγοράζεις και σου πουλάνε οικονομια αλλα αν βάλεις το πετρελαιο που καις για αυτοκαθαρισμους και τις αλλαγες λαδιων (που σιγα μην κάνουν 30.000 χλμ) που είναι η οικονομία.:confused:

Πάντως θα κάνω παραπόνα και στην Opel γιατι τελικά ειναι ενα δυσχρηστο αυτοκινητο και μονο για να πηγαινεις Αθήνα Θεσσαλονίκη και να το αφηνεισ μαλιστα στη είσοδο τησ πόλης!!!!!

Μόνο αν το οδηγείς εκτος πόλης δεν κανει αυτοκαθαρισμο τοσο συχνα!!!!

jjkor
22-01-11, 02:32
[QUOTE=kBrutz;
από την άλλη με 12βαθμούς Κελσίου πάλι είναι κουλό να αναβοσβήνει για να ανεβάζει την θερμοκρασία στο σύστημα τροφοδοσίας....
σήμερα μου άναψε κ 2η φορά το απόγευμα...με έχει εκνευρήσει σε υπερβολικό βαθμο...κατανάλωση εν στάση 1,0λιτ/ώρα...πλάκα με κάνει???:mad::(:mad:

Αυτο που σου είπαν για τη θερμοκρασία είναι ΜΕΓΑΛΗ Μ@λ@κι@ και μάλλον ασχετός αυτος που το είπε!!!!
Το μόνο που κάνει οταν είναι κρυο ειναι να ανάβει για 1-2 δευτερολεπτα τις αντιστάσεις προθερμανσης (κάτι σαν Μπουζι) πριν παρει μπρος. Καλό είναι ν περιμένεις να σβήσει το φωτακι πριν γυρισεις τη μίζα.

Αν σβήσεις το αυτοκινητο πριν ολοκληρωθει ο αυτοκαθαρισμος μολισ ζεσταθει θα το ξανακάνει γι αυτό στο ξαναεκανε το απόγευμα

EPIVITOR
22-01-11, 10:10
Εγω λαδια αλλαζω καθε 10.000 το πολυ και πλεον βαζω τα νεα Dexos2...

kBrutz
22-01-11, 13:11
Αυτο που σου είπαν για τη θερμοκρασία είναι ΜΕΓΑΛΗ Μ@λ@κι@ και μάλλον ασχετός αυτος που το είπε!!!!
Το μόνο που κάνει οταν είναι κρυο ειναι να ανάβει για 1-2 δευτερολεπτα τις αντιστάσεις προθερμανσης (κάτι σαν Μπουζι) πριν παρει μπρος. Καλό είναι ν περιμένεις να σβήσει το φωτακι πριν γυρισεις τη μίζα.

Αν σβήσεις το αυτοκινητο πριν ολοκληρωθει ο αυτοκαθαρισμος μολισ ζεσταθει θα το ξανακάνει γι αυτό στο ξαναεκανε το απόγευμα

σχετικά με την εκκίνηση δεν τίθεται θέμα... εννοείτε πως περιμένω να σβήσει κ μετά ξεκινάω!

τώρα...για τον αυτοκαθαρισμό στα 500χιλιόμετρα σύνολο από τότε που το πείρα...το θεωρώ κουλαμάρα!θα πάω κ εγώ τ΄το την Δευτέρα στη motorstar κ θα δούμε...

jjkor
22-01-11, 22:37
Πες μας τι θα σου πούνε...
Αν και νομιζω οτι τελικά ειναι "φυσιολογικό" και μάλλον θα πρέπει να θα πρέπει να το συνηθίσουμε...

kBrutz
24-01-11, 02:11
Πες μας τι θα σου πούνε...
Αν και νομιζω οτι τελικά ειναι "φυσιολογικό" και μάλλον θα πρέπει να θα πρέπει να το συνηθίσουμε...

σήμερα φουλάρισα v-power diesel....να πειραματιστώ σχετικά με συμπεριφορά,θόρυβο,κατανάλωση κ να δοκιμάσω μήπως δεν ανάβει το λαμπάκι ....

δυστυχώς...το απόγευμα μου άναψε κ πάλι!

επίσης σχετικά με το "φυσιολογικό"...αν μου πούνε τπτ τέτοια θα γίνει μεγάλη φασαρία!

στα 1500χιλ αυτοκαθαρισμός δεν νοείτε!!!τι να καθαρίσει ???

επίσης όταν η εταιρία λέει κατανάλωση 3,8-4,5λίτρα μεικτά...κ αυτό σου καίει 3-4λίτρα σε κάθε γέμισμα από αυτήν την βλακεία...εεεεε συγνώμη τότε αλλά μάλλον αυτό είναι απάτη κ εξαπάτηση του καταναλωτή!!!!morpheus1

EPIVITOR
24-01-11, 09:33
Λοιπον φιλε...οταν πας στην οπελ πες τους να δουν με το tech2 τον εγκεφαλο δλδ ποσο κορεσμενο δειχνει το φιλτρο μικροσωματιδιων...αν ειναι πανω απο 75% αδικα τυρανιεσαι...
Ρωτησε τους...πες μου και σου πω μετα.

giorgos_drama
24-01-11, 12:46
γειά σας και απο εμένα,

εγώ εχω να πώ πως στα 25.000km που έχω κάνει μέχρι τώρα (με το corsa 1.3 ecoflex με τα 95hp) το φίλτρο μικροσωματιδίων δεν έχει κάνει αυτοθαρισμό, και αυτό οφείλεται στο γεγονός πως δεν κανω σχεδόν καθόλου χιλιόμετρα μέσα στην πόλη.

EPIVITOR
24-01-11, 16:58
Το προβλημα ειναι για μας που κυκλοφορουμε μεσα στην πολη.
Θα σου ξεκινησει και σενα καποια στιγμη και μετα θα ξεσκιστεις να γραφεις και συ εδω...χεχεχε
Ελα απο τη σχολη φιλε Γιωργο να τα πουμε και να γνωριστουμε.

kBrutz
24-01-11, 19:04
άρα δεν παίζει να φταίει το καύσιμο μιας κ είναι το ίδιο....εντός κ εκτός πόλης...

δεν ξέρω τι να πω...πολύ αλλόκοτη κατάσταση!δηλ αν έχει μπουκώσει το φίλτρο στο 75% με χιλιόμετρα τότε μάλλον λάσπη πουλάνε για πετρέλαιο!

EPIVITOR
25-01-11, 11:13
Πηγες και ο κορεσμος του φιλτρου ειναι ηδη στο 75% ???
Περαστικα φιλε τοτε...πας κατευθειαν για καθαρισμα μαλον...
Σου εκαναν χειροκινητο αυτοκαθαρισμο μηπως εκει?
Αν ναι ποσο κατεβηκε το ποσοστο κορεσμου?

kBrutz
26-01-11, 02:18
Πηγες και ο κορεσμος του φιλτρου ειναι ηδη στο 75% ???
Περαστικα φιλε τοτε...πας κατευθειαν για καθαρισμα μαλον...
Σου εκαναν χειροκινητο αυτοκαθαρισμο μηπως εκει?
Αν ναι ποσο κατεβηκε το ποσοστο κορεσμου?

χαλάρωσε επιβιτορ...πήρες φόρα!!!!:p

αύριο το πρωί θα πάω....θα ακολουθήσω την συμβουλή σου...απλά σκέφτομαι ότι αν σε 2,5ντεπόζιτα μπορεί να έρθει σε πλήρωση 75% το φίλτρο ...τότε μάλλον καλύτερα να το κάψουμε το όχημα!!!!
ίδωμεν ...λοιπόν!θα προσπαθήσω να μην πάω με αρνητική προδιάθεση!

θα ποστάρω το απογευματάκι τα καθέκαστα!

kBrutz
26-01-11, 20:57
καλησπέρες....

επισκέφτηκα λοιπόν σήμερα το πρωί την επίσημη αντιπροσωπεία MotorStar στην Θεσ/νίκη στην περιοχή FIX!

αφού είχα κάνει τηλεφωνική συνεννόηση σχετικά με τον λόγω που θα πήγαινα...με τα πολλά για να μην μακρηγορώ...έγινε η σύνδεση με το Tech2 για το check του εγκεφάλου...κανένα μήνυμα σφάλματος το όχημα...κ το ποσοστό κορεσμού του φίλτρου μικροσωματιδίων 50% (έχω πραγματοποιήσει 3,5γεμίσματα και έχω κάνει 1700χιλιόμετρα μέχρι τώρα!)

Άρα το όχημα δεν έχει κανένα πρόβλημα σύμφωνα κ με τους τεχνικούς!είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά...κ την η κίνηση εντός πόλης επιβαρύνει την κατάσταση.Σύμφωνα με τα λεγόμενα του αρχιμάστορα υπάρχουν επαγγελματικά (μοντ. COMBO)που φοράνε αυτόν τον κινητήρα κ επειδή κινούνται εντός πόλης μόνον τους κάνει ακόμα κ 3 φορές την ημέρα αυτοκαθαρισμό!

εν κατακλείδι....έχω πολλά να πω ....αλλά δεν είμαι σε φάση αυτήν την στιγμή!Νιώθω απογοήτευση για την επιλογή μου στο συγκεκριμένο όχημα....κ ότι με έπιασαν "Κώτσο" ! Κάποια άλλη στιγμή θα αναφερθώ στις ενστάσεις μου σε σχέση με την παρουσίαση κ το προμόσιον του συγκεκριμένου μοντέλου από την εταιρία,έτσι ώστε να μην την πατήσουν κ άλλοι υποψήφιοι αγοραστές ....διότι από μια πρώτη ματιά το συγκεκριμένο μοντέλο στη πράξη δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σου παρουσιάζουν κ αυτό που φαντάζεσαι! ΚΡΙΜΑ!

Υ.Γ.: είμαι κάτοχος κ ενός Corsa Van 1.3 75PS CDTI....οπότε έχω 1 καθημερινό μέτρο σύγκρισης κ πολύ πραγματικό κ όχι αυτά που λένε τα χαρτιά!

vgr
27-01-11, 00:16
πως απομονώνετε στα 1,3 ξερει καποιος να μας πει

Προγραμμα

Βγαλτε το να γλιτωσετε

EPIVITOR
27-01-11, 09:57
Εχω σκεφτει πολυ σοβαρα να στειλω ενα μηνυμα διαμαρτυριας στα κεντρικα της οπελ...
Ξερω πως δε θα βγει τπτ αλλα μαλον θα το κανω...
Εχω ηδη στειλει μερικα μνμ στην αρχη του προβληματος μου και με πηραν αμεσα τηλ να με ρωτησουν τι και πως...μαλον βλεπω να κανουμε ομαδικη αποστολη.

kBrutz
29-01-11, 15:13
Εχω σκεφτει πολυ σοβαρα να στειλω ενα μηνυμα διαμαρτυριας στα κεντρικα της οπελ...
Ξερω πως δε θα βγει τπτ αλλα μαλον θα το κανω...
Εχω ηδη στειλει μερικα μνμ στην αρχη του προβληματος μου και με πηραν αμεσα τηλ να με ρωτησουν τι και πως...μαλον βλεπω να κανουμε ομαδικη αποστολη.

μαζί σου 100% !!!

προτείνω να ανοίξει νέο topic στο φόρουμ με θέμα σχετικά με τον εν λόγω κινητήρα κ το φίλτρο του!έτσι ώστε να μαζευτούμε όσοι "τυχεροί" κ να στείλουμε ομαδικοί διαμαρτυρία!

Sokrates67
03-02-11, 10:37
Καλημέρα παιδιά
Φίλε Kbrutz σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ! Απλώς όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου θα περιμένω μέχρι να λήξει η εγγύηση και μετά θα το αφαιρέσω.Απατώνται οικτρά στην ΟΠΕΛ αν νομίζουν ότι θα βρεθεί έστω και ένας που θα πληρώσει 2.880 ευρουλάκια για να αντικαταστήσει το κολοφίλτρο όταν χαλάσει... καλύτερα πάρε καινούριο αυτοκίνητο. Και η κατανάλωση σαφώς δεν είναι 3,7 λίτρα που διατυμπανίζουν.
Δυστυχώς την πάτησα κι εγώ με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Γνώριζα ότι έχει κάποιο φίλτρο όπως όλα τα καινούρια DIESEL αυτοκίνητα αλλά δεν περίμενα ότι θα κάνει αυτοκαθαρισμούς ανεβάζοντας την κατανάλωση και ότι δεν θα πρέπει να το σβήνεις κλπ κλπ ΕΛΕΟΣΣΣΣ.Δηλαδή θα πρέπει να έχεις το νου σου συνεχώς και να μην αφαιρεθείς ΠΟΤΕ να βλέπεις συνέχεια το καντράν μήπως και ανάψει αυτή η π@@@@ριά. Αν μόλις έχεις παρκάρει μετά κόπων και βασάνων και είσαι κουρασμένος ΠΡΕΠΕΙ να ξαναφύγεις γκαζωμένος για 10-15 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία... Ετσι μου'ρχεται να τους βάλω φωτιά εκεί στην ΟΠΕΛ.
Πλήρης απογοήτευση και από τις μακρινές σχέσεις του κιβωτίου ταχυτήτων(και μερικά σκαλωματάκια όταν βάζω πρώτη ταχύτητα).Δηλαδή το 'μικρό' αυτοκίνητο πόλης της ΟΠΕΛ δεν κάνει για την πόλη.Το μόνο που μου άρεσε στο αμάξι είναι το εξαιρετικό σύστημα διευθύνσεως.

EPIVITOR
03-02-11, 19:25
Να πουμε και του στραβου το δικαιο ρε παιδια?
Δεν φταιει ουτε η οπελ ουτε κανενας αλλος...
ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ που μας πουλανε σκ@τα καυσιμα...
Τα ιδια αμαξια κυκλοφορουν και στη Γερμανια χωρις κανενα απο τα προβληματα που γραφουμε ολοι μας εδω μεσα.Απλα εκει τα καυσιμα τους ειναι καθαρα και το αμαξι λειτουργει βαση προδιαγραφων.
Μακαρι να ερθουν και σε μας καθαρα πετρελαια να ειμαστε οκ...

araxe3
12-02-11, 11:40
Χαιρετω την παρεα των dieselακηδων. Εγω ειμαι κατοχος ενος Corsa C μοντελο 2004 1.2 CDTI απο Ιταλια εδω και 3 βδομαδες. Διαβασα ολα τα μηνυματα και θελω να σας πω και την δικη μου εμπειρια. Το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ καλο για τη δουλεια που το θελω. Κανω καθημερινα 60 χλμ για να παω και να ερθω στη δουλεια, ολα σε εθνικη. Να σας πω λιγο για την καταναλωση του. Καιω περιπου 0,06 € το χιλιομετρο. Με 30 € κανω 500 χλμ. Δηλαδη καταναλωση περιπου 4,4 lt/100 km κυριως σε αυτοκινητοδρομο με max ταχυτητα τα 110 χλμ. Οποτε αυτα που λεγονται για την καταναλωση αν προσεχεις πως οδηγας νομιζω οτι ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Τωρα για το φιλτρο DPF που λετε μαλλον το δικο μου δεν το εχει οποτε δεν μπορω να εκφρασω γνωμη και ουτε μου εχει προξενησει κανενα προβλημα. Πετρελαιο βαζω απο γνωστο βενζινα ΕΚΟ που εχει και αυτος ενα BMW X5 diesel οποτε φανταζομαι οτι βαζουμε το ιδιο πετρελαιο. Για τα πετρελαια υπαρχουν μαστοροι που κανουν χρονια αυτη τη δουλεια. Στην περιοχη μου, Λαγκαδα Θεσσαλονικης, εχουμε εναν πολυ γνωστο που ολοι ερχονται για τις αντλιες πετρελαιου και εδω πρεπει να ειναι και αυτος που καθαριζει τα DPF φιλτρα που ελεγε ο φιλος απο Δραμα. Εχω ενα πολυ καλο μαστορα που δουλευει μονος του χωρις παραπαιδια εδω και 20 χρονια σε αυτοκινητα και ολο του φερνουν αμαξια που οι αντιπροσωπειες δεν μπορουν να φτιαξουν. Αυτος μου κανει σερβις και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο τα Corsa D που λετε αλλα το δικο μου, γερο να ειναι, ειναι απροβληματιστο ως τωρα. Μονο ενα δευτερο κλειδι προσπαθω να βγαλω με immobilizer και εχω πελαγωσει. Δεν ξερω που να παω εκτος αντιπροσωπειας. Αν εχει καποιος βγαλει αλλο κλειδι ας μου πει. Αν θελει καποιος πληροφοριες για τους μηχανικους που ειπα παραπανω ας μου πει. Καλα χιλιομετρα σε ολους.

Corsa-GR
13-02-11, 14:02
OFFTOPICS deleted.
Εάν έχετε απορία για κάποιο άλλο θέμα ή οποιοδήποτε προβληματισμό ανοίξτε section ΑΝ δεν υπάρχει ήδη μετά απο αναζήτηση.
ΚΡΙΜΑ είναι να χαλάμε ένα τόσο ενημερωτικό TOPIC που είναι 10000% μέσα στο θέμα του προβλήματος.

EPIVITOR
14-02-11, 09:46
Πιστευω πως δεν ειναι ενημερωτικο ΜΟΝΟ απο μας του club αλλα και απο πολυ ξενο κοσμο που κανει αναζητηση περι του προβληματος στο ιντερνετ γενικα γιατι με χουν παρει τηλ αγνωστα ατομα και ασχετα με το κλαμπ να με ρωτησουν τι και πως παιζεται με το θεμα γιατι δυστηχως το προβλημα αυτο δεν ειναι μονο των οπελ αλλα γενικα ΟΛΩΝ των Diesel που εχουν το ιδιο φιλτρο.
Οτι νεοτερο υπαρχει θα το βαζω και γω και οι υπολοιποι σιγουρα!

aiva
16-02-11, 20:06
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!!
Είμαι ο Στάθης από Δράμα.
Είμαι νέος κάτοχος ενός μεταχειρισμένου Astra 1.3 cdti με DPF. Μετά από πολύ ψάξιμο στο Νet στο Forum και έξω στις μάντρες αποφάσισα σε αυτό το αυτοκίνητο…
Μετά την αγορά του αυτοκινήτου 120.000 km άρχισε να μου βγάζει αυτό το πρόβλημα με το λαμπάκι ( κίτρινο τρίγωνο με ένα αμαξάκι και ένα κλειδί).
Έκανα την διαδικασία του καθαρισμού του φίλτρου στις 3000 στρ/λ για ένα 20 άλεπτο αλλά δυστυχώς δεν έσβησε το λαμπάκι, όταν το σβήνω το αμάξι και το ξανά βάζω μπρός μπορεί να σβήσει για λίγο και μετά ξεκινάει να ανάβει πάλι.
Γρηγόρη δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά αν έχεις κάποια μέρα τον χρόνο και μπορέσεις να μου δώσεις καμία συμβουλή στο πρόβλημά μου θα το εκτιμούσα βαθύτατα!!
Καλό βράδυ σε όλους!!

jjkor
17-02-11, 00:06
Στάθη καλησπέρα και καλώς όρισες!!
Νομίζω οτι αυτό το φωτάκι που περιγράφεις είναι διαφορετικό απο αυτό που λέμε και μάλλον πρέπει να το πας στην opel κατ'αρχην για έλεγχο...
Η διαδικασία του αυτοκαθαρισμού ξεκινάει αυτομάτα και συνοδευται με αυξημένη κατανάλωση.
Σε εμάς αναβοσβήνει το φωτακι της προθερμάνσης που δείχνει οτι το αυτοκίνητο κάνει αυτοκαθαρισμό.
Δες στο manual του astra to συγκεκριμένο φωτάκι τι σημαίνει. Συνηθως φωτάκια με κλειδί σημαίνει οτι πρέπει να πας συνεργείο.
Κάποια εγγυηση δεν έχεις απο εκεί που το πήρες???

EPIVITOR
17-02-11, 10:10
Εχω να σου δωσω συμβουλες περι αυτου που λες Σταθη.
Αυτο το παρουσιαζει πριν γινει αρκετα σοβαρο το προβλημα σου...οποτε εισαι στο δρομο του ''μπουκωματος'' να πω του DPF σου...
Αναβει στην διαδρομη...σβηνει οταν σβηνεις το αμαξι,οταν ξαναβαζεις μπροστα ειναι σβημενο και μετα απο μερικα χιλιομετρα θα ξαναναψει...σωστα? Θα στο κανει 5-10 φορες αυτο και μετα θα σου αναψει το αλλο λαμπακι του κινητηρα οπου θα σου λεει πως το ''φιλτρο μικροσωματιδιων ειναι υπερκορεσμενο''...
Σταθη εχω χρονο οποτε θελεις φιλε,μπορεις να ρθεις απο τη σχολη μου να τα πουμε,να γνωριστουμε και να σου εξηγησω τι παιζεται με το θεμα μας.
ΔΕΝ υπαρχει αλλη σχολη στη πολη μας με το ονομα ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ'' οποτε θα με βρεις ευκολα...
Σε περιμενω λοιπον.

aiva
19-02-11, 18:57
Γρηγόρη σε ευχαριστώ για την πρόσκληση και θα σε επισκεφτώ για καφέ μέσα στην εβδομάδα.
Παιδιά αφού δεν υπάρχει λαμπάκι στο καντράν για τον καθαρισμό του DPF και η διαδικασία γίνεται με το λαμπάκι της προθέρμανσης τότε συγνώμη για το λάθος μου.. Συμπέρασμα τότε ότι το PDF μου είναι εντάξει.
Το λαμπάκι παντός που εξήγησα ποιο πάνω συνεχίζει να ανάβει και ας μου το σβήσανε στο συνεργείο που το πήγα για ένα προληπτικό γενικό servis ( λάδια, φίλτρο αέρα, φίλτρο πετρελαίου, φίλτρο λαδιού).
Όπως και να έχει αν δεν σβήσω το λαμπάκι θα σκάσω γιατί πιστεύω πως μου δείχνει ότι υπάρχει νερό στο φίλτρο πετρελαίου ενώ το έχω αλλάξει, επίσης στο παλιό φίλτρο που αντικατέστησα δεν υπήρχε και εκεί ίχνος νερού.
Είδομεν..!!

s5zax
19-02-11, 20:05
Aν γραφει INSP 4 στην οθονη του καντραν οταν σβηνεις και αναβει το λαμπακι με το κλειδι μονιμα χωρις να κραταει βλαβη στην διαγνωση τοτε εχει νερο το φιλτρο.

EPIVITOR
19-02-11, 20:33
Καποια στιγμη ειχαμε βρει λιγο νερο στο φιλτρο μου στο σερβις χωρις να μου χει αναψει το INSP4 που λεει και ο Ζαχος πιο πανω...ελα να τα πουμε και πιστευω θα σου δωσω λυσεις.

8an05
03-04-11, 12:23
Κάποοι προϊον καθαρισμού σαν πρόσθετο στο καύσιμο έχει δοκιμάσει κανένας?
Σαν αυτό http://www.jlmlubricants.com/Diesel.html

EPIVITOR
03-04-11, 21:33
Προσωπικα τα καθαριστικα που βαζω ειναι αυτο απο την αντιπροσωπια.
Δεν εχω δοκιμασει εγω κατι αλλο.Αυτο που ξερω ομως ειναι πως ΔΕΝ ειναι καλο τα πολλα καθαριστικα στα πετρελαια ειδικα με το φιλτρο μας,δεν κανουν καλο αλλα κακο αν το παρακανεις.
Μιλαμε για 1 καθαριστικο στα 10.000ΚΜ το πολυ.

8an05
04-04-11, 12:54
Ναι, φαντάζομαι πως δεν είναι καλό να το παρακάνεις. Άλλωστε και αυτό λέει 1 φορά στα 10000 χλμ. Και όσον αφορά τα καθαριστικά από την αντιπροσωπεία, βλέπεις να κάνουν δουλειά?

EPIVITOR
04-04-11, 13:52
Δεν μπορεις να το καταλαβεις...απλα τα βαζεις και αν κανουν εκαναν...
Πιστευω ολα και κατι υπολειματα ομως θα τα καθαριζουν.

8an05
04-04-11, 14:14
Εννοω αν το καταλαβαίνεις με την έννοια ότι το regeneration γίνεται είτε πιο αραιά είτε διαρκεί λιγότερο χρόνο.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου! :)

EPIVITOR
04-04-11, 20:09
Δεν το εχω καταλαβει αυτο φιλε..

a6848
27-04-11, 14:53
ecoflex 1300 Εμενα μου κανη καθαρισμο καθε 3500 κμ δυο φορες και εχω 8000 κμ,σε καθε γεμισμα χρησιμοποιω καθαριστικο πετρελαιου,χλμ εντος πολης λαυριου και ταξιδι μεχρι αθηνα,λαδια μονο dexos 2

EPIVITOR
27-04-11, 21:45
Φιλε το ''σε καθε γεμισμα καθαριστικο πετρελαιου'' θεωρω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο...ειδικα αν εχεις φιλτρο μικροσωματιδιων.

vgr
28-04-11, 02:35
To καθαριστικό είναι δυνατό για να αφαιρεί κατάλοιπα και δεν προσφέρεται για συνεχή χρήση σε κάθε γέμισμα. Θα καταστρέψεις την αντλία καυσίμου της οποίας το κόστος ανακατασκευής είιναι υψηλό

razor
05-05-11, 23:30
Καλα μιλαμε με κοψατε τον ενθουσιασμο ημουν ετοιμος να κλεισω το 1.3 ecoflex και με αυτα που διαβαζω το σκεφτομαι.

Θα μαθω αν αυτο το φιλτρο μπορει να βγει αν γινετε εχει καλος θα το παρω, αλλιως δυσκολα, αν ειναι τα 3-4 χιλιαρικα που θα γλυτωσω στα 100000 χιλιομετρα να τα δωσω για ενα φιλτρο παιρνω βενζινη και μαλιστα μεγαλυτερο αμαξι.

Κατα τα αλλα τι πω στο test drive που εκανα μου αρεσε πολυ το αμαξι, τραβαει καλα απο τις 2000 και μετα και με 120 σταθερα η καταναλωση ειναι μακρινο ονειρο για βενζινοκινητο. Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι το 5αρι σαζμαν και ο θορυβος του μοτερ, περιμενα τουλαχιστον στα 120 να μην ακουγετε.

EPIVITOR
08-05-11, 09:32
Φιλε δυστηχως δεν ενημερωνουν τους υποψηφιους αγοραστες απο οτι εχω καταλαβει και ευτηχως να πω που την πατησα,εμαθα αρκετα και χαιρομαι ειλικρινα να διαβαζει ο κοσμος το θεμα αυτο και να ξερει πριν κανει την κινηση του.
Αν τα πετρελαια μας ειναι χαλια δε φταιμε εμεις αλλα παντα υπαρχουν λυσεις για να γλυτωσουμε τα 3-4 χιλιαρικα για την αντικατασταση του DPF χωρις να ξοδευτουμε τοσο πολυ.
Εχω κανει αισιως 30.000χιλ μετα τον καθαρισμο και συνεχισω απροβληματιστος δοξα το θεο!!!
Μπορει να μεν να ανεβαζει την καταναλωση αρκετα ο τοσο συχνος αυτοκαθαρισμος αλλα και παλι ο μεσος ορος καταναλωσης ειναι πολυ μικρος σχετικα θα ελεγα με βενζινοκινητα.
Το συγκεκριμενο δεν το εχω δοκιμασει το αμαξι που λες,επειδη εχω το μεγαλο εγω το 1,7 αλλα απο το δικο μου τουλαχιστο ειμαι 99% ικανοποιημενος!!!

razor
10-05-11, 13:17
Φιλε δυστηχως δεν ενημερωνουν τους υποψηφιους αγοραστες απο οτι εχω καταλαβει και ευτηχως να πω που την πατησα,εμαθα αρκετα και χαιρομαι ειλικρινα να διαβαζει ο κοσμος το θεμα αυτο και να ξερει πριν κανει την κινηση του.
Αν τα πετρελαια μας ειναι χαλια δε φταιμε εμεις αλλα παντα υπαρχουν λυσεις για να γλυτωσουμε τα 3-4 χιλιαρικα για την αντικατασταση του DPF χωρις να ξοδευτουμε τοσο πολυ.
Εχω κανει αισιως 30.000χιλ μετα τον καθαρισμο και συνεχισω απροβληματιστος δοξα το θεο!!!
Μπορει να μεν να ανεβαζει την καταναλωση αρκετα ο τοσο συχνος αυτοκαθαρισμος αλλα και παλι ο μεσος ορος καταναλωσης ειναι πολυ μικρος σχετικα θα ελεγα με βενζινοκινητα.
Το συγκεκριμενο δεν το εχω δοκιμασει το αμαξι που λες,επειδη εχω το μεγαλο εγω το 1,7 αλλα απο το δικο μου τουλαχιστο ειμαι 99% ικανοποιημενος!!!

Δυστυχως υπαρχει μεγαλη αγνοια για αυτο το φιλτρο, τα πραγματα ειναι τραγικα μονο για μικρες αποστασεις και εντονο σβησε ξεκινα, οπου η εξατμιση δεν ζεσταινετε επαρκως.

Σε μια μετριασμενη χρηση που το αμαξι κανει για καποια ωρα χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο δεν υπαρχει προβλημα.

Το corsa παντως εχει κρεμασμενο καρτελακι που ενημερωνει τον πελατη για την υπαρξη αυτου του φιλτρου και τον τροπο λειτουργιας του.

aiva
20-05-11, 23:11
ΦΦΦΦΦ…. Παιδιά πήραμε αμάξι για να μετακινούμαστε και καταλήξαμε να γίνουμε μηχανικοί..
Το πρόβλημα που είχα αναφέρει πριν 1-2 μήνες ήτανε από κορεσμένο φίλτρο DPF..
Το αμάξι έφτασε να μπαίνει σε safe mode..
Χαζομάρα μου που δεν σε έχω επισκεφτεί ακόμα Γρηγόρη..
Το φίλτρο πήγε στην Θεσσαλονίκη για καθαρισμό 5 σταδίων (18 ώρες καθαρισμός, έλεγχος και άλλες 4 ώρες ξανά στο μηχάνημα για τελείωμα..).
Μετά από χημική ανάλυση που έγινε από αυτά που είχε το φίλτρο έδειξε δυστυχώς ότι υπήρχε και άκαυστο πετρέλαιο εκεί..
Τώρα ανοίγει άλλο κεφάλαιο για το αν τα άκαυστα είναι από πρόβλημα στα μπεκάκια ή στον εγκέφαλο..
Γίνεται καθαρισμός σε αυτά?
Το αμάξι θα το πάρω αύριο από το συνεργείο.. περιμένω να δω αν επιτέλους λήξει αυτός ο εφιάλτης..
Όταν διαπιστώσω κάτι ενδιαφέρον στην πορεία θα ενημερώσω.. :/

EPIVITOR
21-05-11, 09:05
Φιλε αφου εισαι απο Δραμα ελα μια βολτα απο τη σχολη να τα πουμε και να γνωριστουμε αν θελεις.
Εγω πριν τον καθαρισμο του φιλτρου ειχα κανει καποιους αλλους καθαρισμους σε EGR,μπεκ κτλ...ωστε να ειμαστε σιγουροι.

Combo
21-05-11, 10:13
Μετά από χημική ανάλυση που έγινε από αυτά που είχε το φίλτρο έδειξε δυστυχώς ότι υπήρχε και άκαυστο πετρέλαιο εκεί...
Αυτη η αναλυση που εγινε?
Σε ιδιωτη ή στο χημειο του κρατους?

aiva
23-05-11, 19:43
Σε ιδιώτη φαντάζομαι.. Δεν πιστεύω να βγάζει τόσο γρήγορα αποτέλεσμα το χημείο του κράτους..

aiva
23-05-11, 19:47
Φιλε αφου εισαι απο Δραμα ελα μια βολτα απο τη σχολη να τα πουμε και να γνωριστουμε αν θελεις.
Εγω πριν τον καθαρισμο του φιλτρου ειχα κανει καποιους αλλους καθαρισμους σε EGR,μπεκ κτλ...ωστε να ειμαστε σιγουροι.

Και εμείς αυτές τις αμφιβολίες πάμε να εξαλείψουμε φίλε Γρηγόρη..
Αύριο έρχομαι επιτέλους για καφέ.. ελπίζω να σε βρω στο γραφείο σου.. thumbs1

aiva
25-05-11, 15:52
Παιδιά μετά από όλα και με τις συμβουλές του Γρηγόρη έκανα ένα μικρό πέρασμα από την OPEL για ένα reset στον εγκέφαλο από βλάβες, ο τύπος μου έκανε και χειροκίνητο καθαρισμό στο DPF πράγμα που δεν του το ζήτησα.. και στο τέλος το αστείο είναι ότι μου λέει πως τα λάδια τώρα θέλουν άλλαγμα..( Faul ο τύπος) τα λάδια είναι καινούρια σχεδόν.. Λαμπάκια πλέον σβηστά.. ελπίζω να μην έχουμε άλλες ιστορίες..
Γρηγόρη σε ευχαριστώ ξανά για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες από κοντά!!
Παιδιά το DPF από ότι κατάλαβα θέλει πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ ψάξιμο
ακόμα μαθαίνουμε…

aiva
25-05-11, 15:55
Παιδιά μετά από όλα και με τις συμβουλές του Γρηγόρη έκανα ένα μικρό πέρασμα από την OPEL για ένα reset στον εγκέφαλο από βλάβες, ο τύπος μου έκανε και χειροκίνητο καθαρισμό στο DPF πράγμα που δεν του το ζήτησα.. και στο τέλος το αστείο είναι ότι μου λέει πως τα λάδια τώρα θέλουν άλλαγμα..( Faul ο τύπος) τα λάδια είναι καινούρια σχεδόν.. Λαμπάκια πλέον σβηστά.. ελπίζω να μην έχουμε άλλες ιστορίες..
Γρηγόρη σε ευχαριστώ ξανά για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες από κοντά!!
Παιδιά το DPF από ότι κατάλαβα θέλει πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ ψάξιμο
ακόμα μαθαίνουμε…

(Τα λάδια ναι ίσος θέλουν άλλαγμα μετά τον αυτοκαθαρισμό… το faul είναι στο ότι δεν ενημερώθηκα πριν την διαδικασία..)

EPIVITOR
25-05-11, 18:03
Μην ψαρωνεις φιλε για την αλλαγη...εχω να σου και πανω σε αυτο το θεμα.
Επλιζω να πανε ολα καλα απο δω και περα.

aiva
25-05-11, 20:23
Οκ Γρηγόρη..
Πάντως το γνωστό κίτρινο λαμπάκι (αμαξάκι με κλειδί) πάλι έκανε την εμφάνιση του από την δεύτερη κιόλας βόλτα.. με την ένδειξη INSP 4 ή P2284 σαν κωδικός σφάλματος.
Νερό όμως άφαντο στο πετρέλαιο..
Παίζει ο αισθητήρας να είναι χαλασμένος?
Αυριο φεύγω ταξίδι Δράμα- Πάτρα και όταν επιστρέψω βλέπουμε…

OPEL PARTS GREECE
26-05-11, 07:03
Βασικα αυτο το προβλημα τα εχουν ολα τα εισαγομενα και οχι τοσο τα καινουργια.......τωρα θεμα πετρελαιου η χρησης.....η διαφορων αλχημιων βαζοντας πχ βενζινα στο πετρελαιο???? WHO KNOWS......
Ενας απο τους λογους που αγοραζονται κοψοχρονια απο τους μαντραδες ...........αλλααααααα πουλιουνται στο Eλλαντα ακριβα....... Εγω παντως το λεω σε ολους......μακρια απο μεταχειρο πετρελαια αλλα................

aiva
26-05-11, 08:25
Είναι δυνατόν να μην λύνεται αυτό το πρόβλημα?

OPEL PARTS GREECE
26-05-11, 08:45
Είναι δυνατόν να μην λύνεται αυτό το πρόβλημα?

ΒΕΒΑΙΩΣ...το αλλαζεις με καινουργιο και ησυχαζεις για αλλα 100+ χιλ κμ αλλα επειδη το κασε ειναι μεγαλο υπαρχουν τα ημιμετρα με καθαρισμους κλπ κλπ οπου και λυνεται το προβημα εν μερη...μεχρι να ξαναπαρουσιαστει

Οσο καταλαβαινει ο εγκεφαλος οτι ειναι βουλωμενο μπαινει σε safe mode για να μην προξενηθουν αλλες βλαβες

Στην Γερμανια Βελγιο κλπ κλπ χωρες εχουν το συνηθειο να βαζουν αντιπαγωτικα πετρελαιου και οταν δεν εχουν....βαζουν βενζινουλα μεσα...οποτε ......βουαλα

jazz
06-06-11, 03:14
Γειά χαρά κι απο εμένα.
Εχω το corsa 1.3 diesel απο 5ο του 2011. Εχω λίγο ανησυχήσει με αυτά που διαβάζω εδώ. Βασικά να ξεδιαλύνουμε κάποια πράγματα. Διαβάζοντας προσεκτικά το manual φαίνονται τα εξής:
1. Το λαμπάκι του κινητήρα (αυτό με την σπείρα), όταν ανάβει πριν την εκκίνηση είναι προθέρμανση, και απλα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να σβήσει. Δεν έχει καμμία σχέση σε αυτή την περίπτωση με το φίλτρο.
2. Οταν γίνεται ο καθαρισμός, δεν ανάβει κανένα λαμπάκι (αυτό λεέι το manual). Γίνεται μόνο του χωρίς να χρειάζεται (υποτίθεται) να το γνωρίζει ο οδηγός.
3. Οταν το συγκεκριμένο λαμπάκι αναβοσβήνει, τότε σημαίνει ότι ο καθαρισμός έχει αποτύχει κάμποσες φορές, και πρεέπι να γίνει οπωσδήποτε. Τότε ο οδηγός πρέεπι να το τρέξει για κάποια ώρα με τουλάχιστον 2000 στροφές κτλ.
4. Σε κάποιο σημείο το manual λέει ότι στην αρχή, όταν το αμάξι είναι καινούργιο θα γίνουν κάποιοι καθαρισμοί, μπορεί και περισσότεροι απο έναν. Ετσι δεν είναι παράξενο (το λέω για καποιο φίλο που είχε γράψει νωρίτερα είχε παρατηρήσει καθαρισμούς πριν τα 1500χλμ).
5. Η ΜΗ λειτουργία του Start-stop είναι ενδεικτική ότι γίνεται καθαρισμός εκείνη τη στιγμή. Αν δηλαδή σταματώντας δεν σβήσει το αυτοκίνητο μόνο του (και εφόσον δεν συμβαίνουν κάποια άλλα που επίσης αναφέρονται στο manual). Εγώ τουλάχιστον απο εκεί καταλαβαίνω ότι γίνεται καθαρισμός.

Εχω κάνει ήδη 3000 χλμ. Εγινε τουλάχιστον ένας καθαρισμός με το που το αγόρασα, δηλαδή πριν τα 500χλμ (δεν μπορώ να ξέρω πόσοι), και απο τότε καθόλου. Τα χιλιόμετρά μου είναι όλα σχεδόν έξω, αλλά όχι με μεγάλη διάρκεια, αφού σχεδόν καθημερινά κάνω 20χλμ+20 επιστροφή. Παρόλα αυτά δεν με απασχόλησε.

Οσο για την κατανάλωση ακούω διάφορα. Απ' ότι έχω καταλάβει (και απο παλιότερα αυτοκίνητα), για να κάνεις την κατανάλωση (ή σχεδόν) που λέει η αντιπροσωπεία, πρέπιε να πηγαίνεις πολυ΄συντηρητικά. Η κατανάλωση έξω μετριέται απ' ότι ξέρω με 100χλμ/ώρα ή 90 παλιότερα. Με το corsa, στα 100 σταθερά, τις πρώτες μέρες ήμουν στα 4,7 περίπου, μετά τα 500 χιλιόμετρα έπεσε στα 4 ακριβώς και τελευταία είναι και λίγο πιο κάτω. Ομως μου λένε διάφοροι φίλοι ότι στρώνοντας τον κινητήρα, θα πέσει πολύ περισσότερο. Επίσης δύο φίλοι, ψαγμένοι γενικά, μου είπαν ότι η πτώση της κατανάλωσης θα έρθει μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών, μπορέι και ένα λίτρο κάτω, γιατί τα πρώτα λάδια είναι χοντρά και μαζέυουν όλο το γρέζι. Αυτό επιβεβαιώνεται και απο κάποιον στο forum που παλιότερα έγραψε ότι η κατανάλωση έπεσε μετά τα 16000, προφανώς εκεί έκανε την αλλαγή του.
Αρα, αφού τώρα έχω 3,7-3,8, είναι πολύ πιθανό μετά την αλλαγή να πέσω στα 3,1 που λέει το manual. Ασε που έχω ακούσει ότι κατεβαίνεις και ακόμη πιο κάτω με "αυγό στο γκάζι", στα 100χλμ

Αν κάποιος έχει δει (και είναι βέβαιος) το λαμπάκι του κινητήρα (την σπείρα) να ανάβει μόνιμα κατα την διάρκεια του καθαρισμού ας το πει καθαρά, γιατί σύμφωνα με το manual αυτό δεν μπορέι να συμβαίνει. Επίσης δεν κατάλαβα πώς αφαιρείται το φίλτρο τελείως (μετά την εγγύηση βέβαια), αν θέλετε επαναλάβετε το κατανοητά.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία

EPIVITOR
06-06-11, 11:03
Κατανοητα και γνωστα αυτα που γραφεις...
Εγω να σε ρωτησω κατι περι καταναλωσης...για ποσο θα αντεξεις να κινησαι με αυτες τις μικρες ταχυτητες?
Μπες και εντος πολης να δεις τι θα γινει με την καταναλωση και με τον αυτοκαθαρισμο...εκει θα δεις τρελα να ανεβενει η καταναλωση σου...
Τα προβληματα αυτα υπαρχουν δυστηχως με το φιλτρο και πιστεψε με αυτα τα νουμερα ειναι ΧΩΡΙΣ να υπολογιζεις τον αυτοκαθαρισμο,μπορει να συμβενει στο εξωτερικο που εχουν πιο καθαρα καυσιμα...αλλα με τα κωλοπετρελαια που εχουμε στην Ελλαδα...αστο!!!

jazz
06-06-11, 19:16
Ναι, αντιλαμβάνομαι ότι στην πόλη υπάρχει πρόβλημα με το φίλτρο. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.
Δεν έχω κανέναν λόγο να υπερασπιστώ τις επίσημες καταναλώσεις της εταιρίας, απλά είναι γνωστό ότι είναι μετρημένες σε αυτές τις ταχύτητες. Τώρα αν θέλεις να τρέξεις παραπάνω, εννοειται ότι θα κάψεις και παραπάνω. Απλά είναι ένα στάνταρτ για να φανταστείς τι μπορεί να κάψει. Δηλαδή αν ένα μοντέλο λέει 3 και ένα άλλο 5, αυτό με τα 5 θα φεύγει κι αυτό αντίστοιχα πιο ψηλά όταν οδηγήσεις σαν άνθρωπος.
Πάντως, και μέσα σε μια μικρή πόλη που κινούμαι, δεν νομίζω να περνάω τα 5 αυτή τη στιγμή, έστω και με πολύ συντηρητική οδήγηση.

Δεν μου είπες όμως για το λαμπάκι. Τελικά ανάβει ή όχι την στιγμή του αυτοκαθαρισμού; Και πώς απαλλασόμαστε απο το φίλτρο εν τέλει;

Συγγνώμη που ρωτάω πάλι ...

EPIVITOR
07-06-11, 19:13
Στο δικο μου ΔΕΝ μου αναβει λαμπακι...αλλα αν διαβασεις ολο το θεμα απο την αρχη μερικα παιδια λενε πως τους αναβει στη διαδικασια αυτη...
Θα βρεις και απαντησεις και σε αλλα ερωτηματα που ισως εχεις.
Αν παλι δε βρεις,...ξαναρωτα οτι δεν βρηκες.

kBrutz
15-07-11, 21:18
καλησπερίζω....

σχετικά με αυτά που αναφέρει ο φίλος jazz ...ΝΑΙ εμένα μου ανάβει πάντα το λαμπάκι όταν κάνει αυτοκαθαρισμό το φίλτρο....

επίσης θέλω να αναφέρω ότι πλέον με μεικτά χιλιόμετρα εντός-εκτός πόλης σε ένα γέμισμα μου κάνει έναν καθαρισμό την φορά...στο γέμισμα δηλ.

στην αρχή που έκανα όλα τα χιλιόμετρα εντός πόλης ....έφτανε κ τους 4καθαρισμούς...

σχετικά με την κατανάλωση μπορώ να πω κ εγώ ότι έχει πέσει σε σχέση με την αρχή...ακόμα δεν έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών...έχω 115000χιλ οπότε θα ενημερώσω σχετικά αν πέσει κ άλλο η κατανάλωση μετά την αλλαγή...τώρα είμαι 4.5-5.0 λίτρα.

EPIVITOR
16-07-11, 09:18
Φιλε καραφλιασα!!! εχεις 115.000ΚΜ και δεν αλλαξες ακομα λαδια??? η σου εφυγε ενα μηδενικο παραπανω και εχεις 11.500???
Εσυ εχεις το 1,3 ? Φεντε αυτο με το λαμπακι το κανει μονο στα μικρα,στο δικο μου δεν αναβει τπτ,απλα το βλεπω απο την καταναλωση.

ohristou
16-07-11, 15:05
Mαλλον θα εβαλε ενα μηδενικο παραπανω αλλιως ο τυπος πρεπει να μπει στα ρεκορ γκινες. Παντως τωρα που μπορει να επιτραπουν τα πετρελαιοκινητα σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω ξενερωσει αγρια γιατι αν ειναι να τραβαω αυτο που ταβατε εσεις παιδια χεστα καλυτερα βενζινη. Και το κακο ειναι οτι δεν ξερεις ποιες εταιρειες εχουν αυτο το κωλοφιλτρο στα αμαξια τους. Κριμα γιατι ολα τα οφελη του πετραιλαιου χανονται εξαιτιας αυτου του φιλτρου.

kBrutz
16-07-11, 21:53
είδες τι σου κάνει ενα μηδενικό παραπάνω...χα χα

πάντως δεν είναι κ του θανατά είναι κατάσταση...με φίλτρο μεν αλλά με 36λίτρα κάνω 650-700χιλιόμετρα μεικτά...οπότε...μια χαρά είμαστε....

zkarageorgos
17-07-11, 19:55
Mαλλον θα εβαλε ενα μηδενικο παραπανω αλλιως ο τυπος πρεπει να μπει στα ρεκορ γκινες. Παντως τωρα που μπορει να επιτραπουν τα πετρελαιοκινητα σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω ξενερωσει αγρια γιατι αν ειναι να τραβαω αυτο που ταβατε εσεις παιδια χεστα καλυτερα βενζινη. Και το κακο ειναι οτι δεν ξερεις ποιες εταιρειες εχουν αυτο το κωλοφιλτρο στα αμαξια τους. Κριμα γιατι ολα τα οφελη του πετραιλαιου χανονται εξαιτιας αυτου του φιλτρου.
Όλα τα Euro V έχουν DPF!!!

zkarageorgos
27-07-11, 12:36

Φίλε μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαδικασία μιας και είμαι υποψήφιος κάτοχος ενός corsa ecoflex (μόνο αν γίνεται η κατάργηση του dpf)?H ίδια η αντιπροσωπεία θα μου βγάλει το dpf και θα μου "επαναπρογραμματίσει" τον εγκέφαλο?Έχουμε κανένα απτό παράδειγμα?

s5zax
27-07-11, 16:44
Δεν μπορει να το κανει η αντιπροσωπεια δυστηχως.

zkarageorgos
27-07-11, 17:36
Δεν μπορει να το κανει η αντιπροσωπεια δυστηχως.

Έχεις υπόψιν σου καμια εταιρία?Αν υπάρχει πρόβλημα να δημοσιεύσεις,στείλε μου pm...

jazz
28-07-11, 22:20
Γειά χαρά και πάλι.
Το manual λέει ότι το λαμπάκι θα ανάψει μόνο όταν φτάσει στο αμήν, δηλαδή αφού αποτύχει κάμποσες φορές να το κάνει φυσιολογικά. Οταν φτάσει να ανάβει το λαμπάκι, τότε ο οδηγός πρέπει να προσέξει και να μην σβήσει τον κινητήρα και να τον κρατήσει πάνω απο 2000 στροφές μέχρι να τελειώσει η διαδικασία, γιατί αλλιώς θα αναγκαστεί να το πάει για επισκευή του φίλτρου. Αλλιώς το λαμπάκι δεν ανάβει, παρα μόνο στην εκκίνηση αν χρειάζεται προθέρμανση (άσχετο δηλαδή). Υποτίθεται ότι ο οδηγός δεν χρειάζεται να ασχολείται καθόλου με την διαδικασία καθαρίσματος. Τώρα, ίσως στα παλιότερα μοντέλα το λαμπάκι να ανάβει σε όλους τους καθαρισμούς και όχι μόνο όταν είναι επείγον να γίνει.
Τώρα, όσο για την κατανάλωση. Είμαι ακόμη στα 6000 χιλιόμετρα και η κατανάλωση έχει πέσει αισθητά. Μάλιστα νομίζω ότι το αυτοκίνητο αυτορυθμίστηκε στις 2000 και στις 4000, γιατί άλλαξε ξαφνικά η κατανάλωση και η επίδοση. Αυτή τη στιγμή είμαι στα 4-4,5 εκτός πόλης (με σχετικά νορμάλ οδήγηση πάνω κάτω στα 100) και 5-5,5 εντός. Με ένα ρεζερβουάρ κάνω περίπου 800 χιλιόμετρα, και μου φαίνεται ότι είναι λίγα σε σχέση με αυτά που θα δώσει μετα την πρώτη αλλαγή λαδιών.
Γενικα είναι καλό αυτοκίνητο. Αν κάποιος κάνει έστω και λίγα χαλαρά χιλιόμετρα εκτός πόλης δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με το φίλτρο (μιλάω για το καινούργιο μοντέλο, γιατί με το προηγούμενο είναι λίγο ασαφή τα δεδομένα). Ακόμη και ο καθαρισμός δεν είναι κάτι τόσο τραγικό. Διαρκεί λίγο, και καίει λίγο περισσότερο για λίγα λεπτά. Αν διακοπεί, έχω την εντύπωση ότι συνεχίζει απο εκεί που είναι, δεν το πιάνει απο την αρχή. Δηλαδή για να φτάσει στο αμήν πρέπει να είναι μόνιμα μέσα στην πόλη και να μην ανοίγει ποτέ ταχύτητες. Αν κάποιος ζει και κινείται στο κέντρο με μόνιμα φανάρια και μποτιλιάρισμα, τότε και μόνο τότε δεν θα ήταν καλή ιδέα να το πάρει.

Συγγνώμη για την πολυλογία, ελπιζω να μην κούρασα...

giorgos_drama
29-07-11, 09:22
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις παρατηρήσεις του jazz.
Στο δικό μου ecoflex μετά απο 40.000 km και χρήση κυρίως εκτός πόλης, δεν έχει ανάψει ακόμα το λαμπάκι του αυτοκάθαρισμού.
Ωστοσό για κάποιον που κινείται αποκλειστικά εντός πόλης εγώ θα πρότεινα κάποιο άλλο βενζινοκίνητο για διάφορους άλλους λόγους.
Όσων αφορά την κατανάλωση στα 40.000 km έχω μέση κατανάλωση τα 4,8 lit/100km.
Κατα την γνώμη μου 800km με ένα ρεζερβουάρ 40 λίτρων και κανονική, μικτή (εντός και εκτός πόλης) οδήγηση δέν είναι καθόλου λίγα ωστόσο και τα 1000κμ με ένα ρεζερβουάρ είναι εφικτά.
Λίγο άσχετο με το topic αλλά άκρως ενδιαφέρον για όσους ενδιαφέρονται για τα diesel:
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/39213.asp

parginos
04-08-11, 18:23
Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Έχω πάρει μεταχειρισμένο το μαάξι από Γερμανία με 50000 χλμ. Τώρα έχω περίπου 64000 χλμ. Πως θα καταλάβω όταν κάνει αυτοκαθαρισμό το φίλτρο? Μέχρι στιγμής καμία λυγνία δεν μου έχει ανάξει ή να αναβοσβήνει το λαμπάκι καυσαερίων

zkarageorgos
12-08-11, 22:33

H ίδια η opel στο κάνει?!?!?!?!

s5zax
12-08-11, 23:01
Δεν γινεται να στο κανει η Opel. Πως να γινει αλλωστε αφου θα αναιρει αυτο που πουλαει.

EPIVITOR
13-08-11, 11:00
Σωστος ο Ζαχος...δεν ειναι και απο τα φθηνα ανταλακτικα...ρωτησα και μου ειπαν περιπου στα 2.900€!!!

zkarageorgos
13-08-11, 21:57
Δεν γινεται να στο κανει η Opel. Πως να γινει αλλωστε αφου θα αναιρει αυτο που πουλαει.

Άρα τι λες:"εργοστασιακο προγραμμα κιολας"?!?!?!?!Σε ρώτησα να μου πεις κάποιον που ξέρει να το κανει αλλα εσυ με εγραψες...

s5zax
14-08-11, 12:54
Αν λογαριασεις οτι το αυτοκινητο σου βγαινει και σε εκδοση χωρις DPF θα καταλαβεις γιατι λεω "εργοστασιακο"....

zkarageorgos
14-08-11, 13:39
Αν λογαριασεις οτι το αυτοκινητο σου βγαινει και σε εκδοση χωρις DPF θα καταλαβεις γιατι λεω "εργοστασιακο"....

OK!Καταρχήν δεν είναι ακόμα αυτοκίνητό μου και όπως σου ξαναείπα παραπάνω η αγορά του θα εξαρτηθεί από το αν καταργείται ασφαλώς το dpf!!!Γι'αυτό σε ρωτάω τόσο επίμονα!Aκόμα δε μου λες όμως(έστω με pm) που μπορώ να κάνω τη μόντα...

EPIVITOR
18-08-11, 10:16
Να πω κατι που προσεξα το τελευταιο καιρο...
οκ κανει σχετικα συχνα αυτοκαθαρισμο...αλλα μου συνβαινει κατι περιεργο ισως να πω...
μπορει πχ να κανει αυτοκαθαρισμο...να εχω σχετικα λιγο πετρελαιο,οσο κι αν ειναι,με το που παω να γεμισω μετα απο λιγα χιλιομετρα μου ξανακανει αυτοκαθαρισμο.
Λες και νοιωθει φρεσκο πετρελαιο και το ξανακανει το καθαρισμα...περιεργο μου φανηκε γιατι το χω προσεξει τελευταια πως συμβαινει οταν γεμιζω ξανα.
Μπορει να φταιει κατι και να συμβαινει αυτο?
Γνωριζει κανπιος κατι σχετικο μηπως?

zkarageorgos
18-08-11, 12:26
s5zax σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου...

s5zax
19-08-11, 00:24
Συγνωμη αλλα δεν εχω υπογραψει καποιο συμβολαιο να απανταω σε ολους και σε ολα εδω μεσα, ποσο μαλλον οταν μπαινω για 5 λεπτακια στο forum.
Κανε μια αναζητηση στο google και θα βρεις μερικες εταιριες στο εξωτερικο και ειδικα στην αγγλια που μπορουνε να καταργησουνε το Dpf.

zkarageorgos
19-08-11, 11:32
Για Ελλάδα μιλάμε...

zkarageorgos
27-08-11, 18:56
Σε Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα?

nikos_sty
07-09-11, 16:44
Καλησπέρα και πραγματικά συγχαρητήρια για το τόσο ενδιαφέρον θέμα που έχετε ανοίξει. Είμαι σε φάση αγοράς μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και έχω καταλήξει στο Opel Corsa 1.3 cdti μοντέλο 2008, με το εξατάχυτο κιβώτιο και τα 90 άλογα (Euro4). Θέλω να ρωτήσω έαν το μοντέλο αυτό έχει αυτό το ρημάδι το φίλτρο μικρο σωματιδίων που λέμε (DPF) ή μήπως υπάρχει μόνο στο καινούριο Corsa που είναι Euro5?

EPIVITOR
07-09-11, 19:24
Μερικα μοντελα βγαιναν ΜΕ το φιλτρο και μερικα ΧΩΡΙΣ το φιλτρο,παντα μιλαμε για το 1.3 γιατι το 1.7 το εχει στανταρ! Τωρα το ποως μπορεις να καταλαβεις αν αυτο που θελεις να αγορασεις εσυ εχει ή οχι το DPF...μαλον θα απαντησουν αλλα τσακαλια για το πως θα το καταλαβεις,στην αδεια κυκλοφοριας νομιζω πως ΔΕΝ αναφερετε καπου...

nikos_sty
08-09-11, 10:03
ΟΚ κατάλαβα ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω να δώ το αμάξι μέσα στις μέρες και θα μάθω αν είναι . Λογικά θα το πάω και σε κάποιο συνεργείο για έλεγχο απλά ρώτησα για να ξέρω κάποια πράγματα , μήν πάω έτσι .Πάντως δεν τα ήξερα όλα αυτά περί του φίλτρου (DPF) και ευτυχώς που βρήκα αυτό το φόρουμ και έμαθα αρκετα. και πάλι μπράβο

zkarageorgos
08-09-11, 23:12
Γνωρίζει κανείς κανέναν που να κάνει remap εδώ στην Ελλάδα ώστε να μην υπάρχει θέμα με την αφαίρεση του dpf?

zkarageorgos
15-09-11, 02:25
Κανείς?!?!?!?!

EPIVITOR
15-09-11, 10:16
Για να μην εχει γραψει καποιος εδω και 3 βδομαδες μαλον δε ξερει κανεις.

olram
16-09-11, 07:47
φιλοι

καλημέρα και καλως σας βρήκα!
εχοντας το βενζινοκίνητο (μοντέλο 2007) είχα αποφασίσει να το δωσω και να αγοράσω το ecoflex (1.3 5πορτο)...Ηδη να πω την αλήθεια το εχω κλείσει (χωρίς προκαταβολή)...
με αυτά που διάβασα εδω μου ανοιξατε πραγματικά τα μάτια (μιας και το όχημα θα το χρησιμοποιώ και εντός πόλης -20-30% τως χιλιομέτρων που υπολογίζω να κάνω ετησίως)....και δεν προχωράω στην αγορά του!!!!

καλύτερα να βάλω LPG ...παρά να τρέχω καθε λίγο και λιγάκι στην αντιπροσωπεία για αυτά που διάβασα....

EPIVITOR
16-09-11, 12:08
ΔΕΝ ειναι κακο το πετρελαιο,απλα θα πρεπει στις παραπανω διαδικασιες να τηρεις αυτα που πρεπει οταν το αμαξι αυτοκαθαριζει.Ευτηχως δλδ απο οτι βλεπω που την ''πατησα'' να πω και το εψαξα λιγο παραπανω το θεμα με το DPF και βοηθιετε και πολυς κοσμος.Με εχουν παρει ασχετα ατομα τηλεφωνα απο ολη τη Ελλαδα και συζηταμε ωρες περι του θεματος αυτου.

olram
16-09-11, 12:36
πάντως και η κατανάλυση που διαφημίζει η ΟΠΕΛ, πολύ δύσκολα επιτυγχανεται....

κριμα, και είχα την εντύπωση οτι θα μειώσω το κόστος κίνησης μου στο μισό με το ecoflex!!

zkarageorgos
28-09-11, 15:59
Φίλε μου μπορείς να μου πεις τι καταναλώσεις έχεις και κάτω από ποιες οδηγικές συνθήκες?Σε ευχαριστώ...

olram
30-09-11, 06:40
Δεν το έχω αγοράσει, αλλά το σκέφτομαι....:confused:

Φιλος που το έχει ειναι στα 4,2λτ/100 με οδηγηση 80% σε εθνική και 20% στην πολή

zkarageorgos
30-09-11, 13:52
Καλούτσικα είναι

olram
30-09-11, 16:24
Παντως αν σε ενδιαφέρει υπάρχουν μονο 2 κομματια (χωρίς ESP) με τιμή κατω απο 13000ευρωwave1

parginos
05-10-11, 16:25
Παιδιά θέλω να βάλω τσιπάκι στο Corsa. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει που να απευθυνθώ για να βγάλω το DPF? Ή δεν θα έχω πρόβλημα?

olram
24-11-11, 08:17
Δεν ακούω κάτι τελευταία με το θέμα...
εχει λυθεί τελικά?????
εχω πολυ καλή προσφορά για το ecoflex - εκδοση edition και το ξανασκέφομαι......

EPIVITOR
24-11-11, 14:37
Να λυθει το θεμα-προβλημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...
Μονο εαν και εφοσον βελτιωθουν τα καυσιμα που μας πουλανε...

olram
25-11-11, 19:26
Για το εκοφλεξ προτείνεται η χρήση Diesel V-power ή το απλό????

EPIVITOR
25-11-11, 19:32
Αυτο πρεπει να χει DPF οπως ολα τα νεα diesel ετσι? Αν ναι....εγω το προτεινω.

TAS89
27-11-11, 16:10
Αυτο πρεπει να χει DPF οπως ολα τα νεα diesel ετσι? Αν ναι....εγω το προτεινω.
Παίδες καλησπέρα και από εμένα....Είμαι κάτοχος ενός corsa d 1,2 2009 και σκεφτόμουν λόγω της απελευθέρωσης της πετρελαιοκίνησης στην Αθήνα να το ανταλλάξω με την αντιπροσωπεία με ένα corsa d 1,3 ecoflex.... Για να πω την αλήθεια με τα τόσα που διάβασα εδώ μέσα για αυτό τον κινητήρα προβληματίστηκα... Τι ακριβώς παίζει με το dpf ως προς την μετακίνηση μέσα στην πόλη???... Εγω ας πούμε μετακινούμε καθημερινά 10+10 χιλιόμετρα εντός πόλης σχεδόν αποκλειστικά.... Λέτε να έχω πρόβλημα??? Εάν είναι έτσι να μην το αλλάξω με δικό μου και να κρατήσω το βενζινοκίνητο....

amyntas
28-11-11, 01:38
Παίδες καλησπέρα και από εμένα....Είμαι κάτοχος ενός corsa d 1,2 2009 και σκεφτόμουν λόγω της απελευθέρωσης της πετρελαιοκίνησης στην Αθήνα να το ανταλλάξω με την αντιπροσωπεία με ένα corsa d 1,3 ecoflex.... Για να πω την αλήθεια με τα τόσα που διάβασα εδώ μέσα για αυτό τον κινητήρα προβληματίστηκα... Τι ακριβώς παίζει με το dpf ως προς την μετακίνηση μέσα στην πόλη???... Εγω ας πούμε μετακινούμε καθημερινά 10+10 χιλιόμετρα εντός πόλης σχεδόν αποκλειστικά.... Λέτε να έχω πρόβλημα??? Εάν είναι έτσι να μην το αλλάξω με δικό μου και να κρατήσω το βενζινοκίνητο....

Η χασουρα που θα έχεις ,ειναι πολύ μεγάλη δεν αξίζει

georgiosfr
28-11-11, 02:00
παιδια καλησπερα. σορι για την ασχετη ερωτηση που θα ακολουθησει αλλα ας μου πει καποιος πως και αν μπορω να δημιουργησω ενα θεμα με δικο μου τιτλο.

EPIVITOR
28-11-11, 10:01
Με το πετρελαιο θα κανεις σιγουρα οικονομια...
Το θεμα ειναι να μαθεις να το λειτουργεις σωστα το αμαξι σου και οταν σου καθαριζει να ξερεις τι πρεπει να κανεις.
Εγω μετα απο τοσο καιρο εχω μαθει να το λειτουργω θεωρω πολυ σωστα και οταν λεω πως με τα μαθηματα μεσα στην πολη με τις πολυ μικρες ταχυτητες που κινουμαστε με τους μαθητες η καταναλωση μου δεν ξεπερναει τα 6,5ltr/100km τους φενετε περιεργο.
Αν το κυκλοφορω εγω το αμαξι και πω να κινηθω στα ορια ταχυτητας δεν θα ξεπερασω ουτε καν τα 4,5-5ltr/100km...
Επισης εχεις αρκετη ροπη για προσπερασεις καθως και πολυ γκαζι γενικοτερα.

TAS89
28-11-11, 22:00
Με το πετρελαιο θα κανεις σιγουρα οικονομια...
Το θεμα ειναι να μαθεις να το λειτουργεις σωστα το αμαξι σου και οταν σου καθαριζει να ξερεις τι πρεπει να κανεις.
Εγω μετα απο τοσο καιρο εχω μαθει να το λειτουργω θεωρω πολυ σωστα και οταν λεω πως με τα μαθηματα μεσα στην πολη με τις πολυ μικρες ταχυτητες που κινουμαστε με τους μαθητες η καταναλωση μου δεν ξεπερναει τα 6,5ltr/100km τους φενετε περιεργο.
Αν το κυκλοφορω εγω το αμαξι και πω να κινηθω στα ορια ταχυτητας δεν θα ξεπερασω ουτε καν τα 4,5-5ltr/100km...
Επισης εχεις αρκετη ροπη για προσπερασεις καθως και πολυ γκαζι γενικοτερα.

Δηλαδή να ψαχτώ λίγο ως προς τον τρόπο χρήσης του αυτοκινήτου και ύστερα να κάνω κίνηση να το πάρω....??? Γιατί έτσι όπως τα διάβαζα χτές τρελάθηκα και σχεδόν το απέκλεισα σαν περίπτωση αγοράς... Μην δώσουμε τόσα λεφτά τσάμπα....

giorgos_drama
29-11-11, 01:07
Εγώ έχω κοντά 55.000km με το 1.3 εκοφλεξ και δεν μου έχει ανάψει ακόμα το περιβόητο λαμπακι. Αν το οδηγάς μόνο μέσα στο κέντρο με το σταμάτα - ξεκίνα στα φανάρια μάλλον θα έχεις προβλημα επειδή θα μπουκώνει το φίλτρο και λέω μάλλον γιατι με το σύστημα star-stop έχει λιγοτερες πιθανότητες να μπουκώνει σε κάθε φανάρι εφόσων θα σβήνει και δεν θα καίει τζάμπα. Επίσης εγώ εδώ και ενάμιση μήνα που είμαι στην Αθήνα επειδή κινούμε Αττική οδό και Κηφισό 22km περίπου αλλά και γενικά μέσα στην Αθήνα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επίσης όταν το φίλτρο ξεκινάει να μπουκώνει θα το καταλάβεις σε καποιο φανάρι απο την ιδιαίτερη μυρωδια αλλά και απο την κατανάλωση, οπότε δεν αγχώνεσαι το πατάς ένα ξεμπούκωμα (όχι για πολύ ώρα μη φανταστείς) μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασια και να καθαρίσει το φίλτρο. Η αλήθεια είναι πως και έγω πρίν έρθω στην ΑΘήνα είχα ενδιασμούς αλλά πραγματικά πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Γενικά είναι αυτό που λέει και ο Epivitor να μάθεις πως δουλεύει το αυτοκίνητο.

EPIVITOR
29-11-11, 14:10
Δυστηχως κανεις εκτος απο εδω μεσα δεν θα σου πει πως να λειτουργεις το αμαξι σου φιλε...
Δυστηχως ειναι ανιδεοι στις αντιπροσωπειες...
Εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ,παρα πολυ...
Σαν επαγγελματιας περιμενα να εχω καλυτερη αντιμετωπιση ωστε το αμαξι απο τη στιγμη που ειναι επαγγελματικο και καθημερινα κανω μαθηματα και βγαζω τα προς το ζην, να μου το τελειωναν και να μου εδιναν λυσεις πολυ πιο γρηγορα και να μην με αναγκαζουν να ψαχνομαι σε αλλους τομεις και γενικα να προσπαθω να τους μαθω εγω τι πρεπει να συμβενει.
Ακομα και τωρα παω για εναν ελεγχο με τον εγκεφαλο για καποιο λαμπακι που εχει αναψει και περιμενω ωρες εκει χανοντας μαθηματα και χρηματα...
Τι να πεις...μαθε να το λειτουργεις σωστα,διαβασε οτι εχουν γραψει ολοι παραπανω και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις φιλε.

TAS89
29-11-11, 15:21
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους... Απλά θέλω να πληρφορηθώ πριν αγοράσω το αυτοκίνητο για να μην αντιμετωπίσω αργότερα προβλήματα... Κάτι άλλο, αν και σας εχω ζαλίσει, με το σύστημα Start-Stop, η τουρμπίνα του κινητήρα δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα...??? Με το απότομο σταμάτα ξεκίνα...???

corsakias2002
29-11-11, 18:32
για μερικα δευτερολεπτα δεν ειναι πρόβλημα το αναψε σβησε του κινητηρα. Η τουρμπινα πόσο να ανεβάσει θερμοκρασια. Ασε ππου νομιζω μαλλον υπάρχει σύστημα που αν πράγματι η τουρμπινα εχει "προβλημα" να μην λειτουργει το start-stop.

EPIVITOR
05-12-11, 13:53
Πριν 3 μερες ξανακαθαρισα το DPF μου επειδη μου χε βουλωσει απο το μπεκ που χε χαλασει τις προαλλες...
Θα ακολουθησω μια νεα τακτικη στο καυσιμο να δω αν θα αποδοσει.

olram
05-12-11, 14:09
κρατα μας ενήμερους....

xronisxronis
10-12-11, 04:55
Πριν 3 μερες ξανακαθαρισα το DPF μου επειδη μου χε βουλωσει απο το μπεκ που χε χαλασει τις προαλλες...
Θα ακολουθησω μια νεα τακτικη στο καυσιμο να δω αν θα αποδοσει.

Γεια σε ολους!
Γρηγορη :
Στα ποσα χλμ το ξανακαθαρισες?
Ποια θα ειναι η νεα τακτικη που ακολουθησεις?

EPIVITOR
10-12-11, 10:08
Απο το προηγουμενο ολοκληρωμενο καθαρισμα ειχα κανει περιπου +53.000ΚΜ.
Το προβλημα νουμερο 2 ξεκινησε οταν στουπωσε ενα μπεκ και για 20χιλιομετρα περιπου που κινησα το αμαξι καπνιζε αρκετα αφου στον κυλινδρο που ειχε χαλασει το μπεκ δεν γινοταν σωστη καυση και εβγαζε καπνο ο οποιος ειναι ανεπυθυμιτος για το DPF...αποτελεσμα ηταν απο την καπνιλα να δημιουργηθει ενα στρωμα αιθαλης πανω στο DPF με αποτελεσμα ο αισθητηρας να το λαμβανει σαν βουλωμενο και παλι.
Μετα απο 3-4 φορες με αναμενο λαμπακι κινητηρα και του κλειδιου διαδοχικα με τα κεφια του αμαξιου μου, επικοινωνισα με τον φιλο πλεον στον Λαγκαδα και κανονισα να παω με το αμαξι μου εκει να μου το βγαλουν επι τοπου,να μου τι ξανακαθαρισουν και να το ξανατοποθετησουν.
Ετσι και εγινε, πηγα στο συνεργειο του, το βγαλαμε και μπηκε στον κλιβανο για μερικο ξεκαπνισμα να πω και οχι για ολοκληρωτικο καθαρισμο οπως την πρωτη φορα, διαρκειας περιπου 2 ωρες βρασιμο και ολα καλα!!!
Με την συνομιλια που ειχα με τον Φωτη εκει μου ειπε πως το DPF μου φυσιολογικα θα ξαναχρειαστει καθαρισμα περιπου στα +80.000ΚΜ και εδω θα ειμαστε να το δουμε φυσικα αυτο.

Η τακτικη που ειπα πως θα ακολουθησω ειναι το να βαζω μαζι με το καυσιμο απο το βενζιναδικο μαζι και σε αναλογια σχεδον 1-1 σε λιτρα και καθαρο πετρελαιο...το οποιο λιγο που ρωτησα ειναι σχεδον στην ιδια τιμη λιτρου με το πετρελαιο που βαζω ηδη στο αμαξι.
Δλδ θα βαζω ενα μπετονι περιπου 18λιτρα καθαρο πετρελαιο και το υπολοιπο με το κλασικο του βενζινα.
Σημερα θα ναι η πρωτη φορα που θα το κανω στο γεμισμα μου και ελπιζω ολα να πανε καλα!!!

1963-c
14-12-11, 11:33
πρωτα απο ολα , τι λαδια του βαζεις? και αν θελεις πες μου τι χρηση κανεις ,ειναι σε σχολη οδηγων?

EPIVITOR
14-12-11, 19:53
Απο τοτε που βγηκαν τα Dexos2 5-30 βαζω μονο αυτα.
ΝΑΙ το αμαξι ειναι εκπαιδευτικο,ξερω πως οι μικρες ταχυτητες κινησης δεν κανουν καλο, ολα ειναι γνωστα μετα απο τοσο ψαξιμο.

saxgr
16-12-11, 17:24
Γεια σας και απο εμένα!
Ενδιαφέρον άρθρο, ειμαι και εγω καινουργιος χρηστης ενος corsa 1,3d(με το facelift) 5d εδω και 15 ημερές.
Εχω κάνει ~2500km χωρις καποιο προβλημα (90% εθνική με 100-140km/h) κατανάλωση 4,2.
Εχω παρατηρησει 1 φορα να μου κανει αυτοκαθαρισμο ~400km μετα δεν το εχω ξανακαταλαβει,(πιθανον να μου το κανει στην εθνική), καυσιμο βαζω οτιδηποτε.
Αφου λοιπον διαβασα το αρθρο
εχω 4 ερωτήσεις:
1) υπαρχει τροπος να καταλαβεις ποτε κανει αυτοκαθαρισμο στη εθνική?
2) Epivitor γραφεις οτι στον αυτοκαθαρισμο σου καιει 2,5lt, οταν μου εκανε εμενα μου εδειχνε καταναλωση ~1lt/h. το manual γραφει οτι ο αυτοκαθαρισμός μπορεί να διαρκησει εως 25 λεπτα, Αρα στον αυτοκαθαρισμο καιει λιγότερο απο 0,5λτ σωστα?
3) Epivitor Τελικα το dpf , συμφωνα με την δευτερη φορα, βουλωσε απο ακαυστο καυσιμο?
4) Epivitor το καθαρο πετρελαιο που το βρήκες και ποσο στοιχιζει ? μιλας σαν αυτο που παιρνουν οι σομπες?

EPIVITOR βλεπω εχεις κανει διατριβή στο θεμα ...:) μηπως μπορεις να αναρτησεις ολα οσα εχεις μαθει???

EPIVITOR
16-12-11, 18:35
Φιλε saxgr να σου απαντησω ευχαριστως,μιας και ο σκοπος του θεματος αυτου ειναι να αλληλοβοηθηθουμε για να σωσουν τα ακριβα μας αυτοκινητα απο τους απατεωνες βενζιναδες...
Εγω ως γνωστο εχω το πρωτο 1,7 που εισηχθει στην Ελλαδα φερμενο απο Γερμανια.
Απο τις συζητησεις με παιδια απο εδω μεσα εχω καταλαβει πως τοσο η διαδικασια αναπλασης (αυτοκαθαρισμου) οπως και το πως το καταλαβενεις την διαδικασια αυτη ειναι διαφορετικη στο 1,7 απο το 1,3...
Αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη θα σου ληθουν και αλλες αποριες πιστευω που ισως θα εχεις μελλοντικα.
Απαντω λοιπον 1 προς 1...
1) Εγω τον αυτοκαθαρισμο τον καταλαβενω οταν ειμαι εν κινηση απο την αυξημενη καταναλωση η οποια σχεδον διπλασιαζετε σε σχεση με το πως θα κινουμουν κανονικα στη διαδρομη εκεινη, οταν ειμαι σε σταση το αυτο κινητο καπως τρεμει να πω και ο ηχος του κινητηρα ειναι πιο βαρης. Εν σταση επισης η καταναλωση αυξανετε και μαλιστα περιπου Χ6 φορες περισσοτερο σε σχεση με την κανονικη, αυτο το λεω γιατι ενω στο ρελαντι καταναλωνει περιπου 0,4-0,5ltr/h την ωρα του αυτοκαθαρισμου ανεβαινει σε μενα τουλαχιστο, στα 2,9-3,5ltr/h...
2) Αυτο που ειπα πως μαι καει περιπου 2,5ltr καυσιμου το ειχα παρατηρησει οταν καναμε αυτοκαθαρισμο με το TECH2 της εταιρειας σε σταση,εν κινηση ειναι λιγοτερο το ποσο αυτο,το όσο ακριβως....θελει παρακολουθησει γιατι δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις ακριβως πότε θα ξεκινησει η αναπλαση αυτη.
3) Στο δευτερο ψιλοβουλωμα που επαθε εχω γραψει πως ευθηνεται το στουπωμενο μπεκ στον 4ο κυλινδρο μου οπου στα 20λεπτα περιπου που κυκλοφορησα ετσι το αμαξι δεν γινοταν σωστη καυση και τα πολλα καυσαερια που βγεναν προκαλεσαν αυτη τη βλαβη η οποια ηταν απλα αιθαλη που εκατσε στο DPF και γιαυτο χρειαστηκε μονο 2 ωρες βρασιμο στον κλιβανο και οχι 8,5-9 ωρες που χρειαζεται κανονικα.
4) Το καθαρο πετρελαιο-κυροζινη το βρισκεις στα βενζιναδικα πιστευω,εκει τουλαχιστο το βρηκα εγω στη Δραμα οπου μενω. Με λιγο ψαξιμο ειδα πως κυκλοφορει σε 2 συσκεασιες, η μια ειναι 4ltr νομιζω και η αλλη 18ltr...η τιμη του τωρα αλλαζει σε σχεση με τις υπαρχουσες τιμες των καυσιμων,επηρεαζεται δλδ...
Ενδεικτικα αναφερω πως το πρωτο 18ltr που εβαλα κοστισε 36€...ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΗΝΗ...μετα απο την συζητηση που εχω κανει με ατομα ειδικα στον τομεα αυτο.

Ελπιζω να σου λυθηκαν οι αποριες και αν διαβασεις ξαναλεω απο την αρχη θα βρεις και αλλες απαντησεις.

saxgr
16-12-11, 21:57
Ευχαριστω epivitor,

Υ.Γ. το εχω διαβάσει ολο το αρθρο.

Constant
18-12-11, 11:13
Συγχαρητήρια παιδιά που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας στο forum γιατί πραγματικά κάνετε πολύ σημαντικό έργο. Παράδειγμα σε μερικές ώρες θα πήγαινα να έκλεινα το Corsa 1.3 ecoflex κτλ., αλλά ένα το γεγονός ότι φέρει κινητήρα της fiat (που καλώς ή κακώς δεν εμπιστεύομαι ιταλικό κινητήτα και ειδικά diesel) και δεύτερο και βασικότερο όλο αυτό που γίνεται με το φίλρο DPF. Με ενδιαφέρει ένα μικρό diesel χωρίς τέλη (έχω to 451 smart αλλά θέλω μεγαλύτερο σιγά-σιγά) αλλά είμαι και άνθρωπος που δε θέλω σκοτούρες στο αυτοκίνητο μου, που να έχω και το μυαλό μου και στο DPF (άναψε, δεν άναψε κτλ). Εδώ καλά καλά δε ζεσταίνω καν το αυτοκίνητο μου όταν πάω στη δουλειά το πρωι.

Σήμερα θα πάω να κάνω μια έρευνα αγοράς αλλά θα ήθελα νας ρωτήσω...Βγαίνει το Corsa με δυνατότητα επιλογής χωρίς DPF (άλλοι γράψανε ναι άλλοι όχι). Όλα τα αυτοκίνητα σε αυτή τη κατηγορία βγαινούν με αυτό το φίλτρο; (fiat, skoda,alpha-romeo,seat κτλ);

Ευχαριστώ

GTC25
18-12-11, 11:21
δεν συμφωνω....ο κινητηρας ειναι πολυ καλος και μην μασας στο οτι ειναι fiat....πλεονεκτημα θα ελεγα!!
απο οσο ξερω σχεδον ολα πια τα diesel βγανουν με pdf....ρυποι βλεπεις!!
πιο πανω ειχα γραψει για φιλο με mercedes E420 cdi πως του εχει αναψει το pdf!!μολις χτες ξαναναψε με 167000km στο κοντερ και βενζινη απο το δικο του βεζιναδικο bp!!
αρα δεν φταιει το corsa φιλε μου!!ειναι μια λειτουργια ολων των συγχρονων diesel ανεξαρτητου τιμης που καθε τοσο πρεπει να την περνας.....το μεγαλυτερο προβλημα κατ'εμε ειναι τα μπεκ ολων των diesel που υποφερουν απο το κακο ελληνικο καυσιμο!!

parginos
18-12-11, 15:22
Μάγκες μήπως καλό θα ήταν να βάζουμε Shell V-Power diesel? Μήπως είναι καλύτερα για το φίλτρο?

dream21
18-12-11, 18:23
Εγω αυτό βάζω.εχθες ειχε 1.547 αεροδρομιο βενιζελος και με καρτα smartclub -3 στην τιμη του λιτρου,και εαν γεμίζω πέμπτη η παρασκευη εχουν προσοφρα ακομη αλλα -3 λεπτα συνολο 6 λεπτα :)

EPIVITOR
18-12-11, 22:57
Αυτο που λεει και ο Dream21 κανω και γω στην περιοχη μου ωστε να μου πεφτει πιο φθηνα ακομη η τιμη.
Δεν θελω να κανω διαφημιση η κατι αλλο,αλλα πιστευω το V-power diesel ειναι ψιλομονοδρομος για να μην εχουμε προβληματα με τα DPF...οχι πως θα σταματησουν, μην νομιζετε πως σωθηκαμε, απλα οτι ειναι να γινει θα γινει σε πιο πολλα χιλιομετρα.

giorgos_drama
19-12-11, 00:59
Εγώ έβαζα αποκλειστικά και μόνο Shell diesel extra και όταν είχε προσφορά και V-power diesel που αποδεδειγμένα είναι πιο αποδοτική. Τώρα βάζω στη γειτονιά μου σε ένα eteka που την έχει πιο φθηνά απο όλους στον οποίο γίνεται προσκύνημα απο ταξιιτζήδες.

kemosabe
20-12-11, 13:28
Γεια σας παιδιά. Πρόσφατα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός 1,3 ecoflex 95Hp και μέχρι στιγμής έχω κάνει 1250 χμ. Οι μετακινήσεις μου είναι κυρίως σε εθνική οδό με 90-100 χμ και με στροφές κάτω από τις 2000. Μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάποιος καθαρισμός φίλτρου εν κινήσει (δηλαδή να δείχνει την σπείρα να αναβοσβήνει) αλλά κάποια στιγμή "έπιασα" μια μυρωδιά σαν κάποιος να την είχε "αμολήσει" blush1 μέσα στο αμάξι. Τώρα τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ την v-power. Και μια ερώτηση στον epivitor που σαν δάσκαλος θα ξέρει <<όταν πλησιάζεις φανάρι που το βλέπεις από μακριά ο,τι είναι κόκκινο τι κάνεις; 1) βάζεις νεκρά και αφήνεις να τσουλίσει μέχρι φτάσεις το φανάρι; 2) αφήνεις την σχέση που έχεις σηκώνοντας το πόδι από το γκάζι και το αφήνεις να τσουλίσει πάλι μέχρι να πατήσεις ελαφρά το φρένο; 3) πας κανονικά μέχρι να φτάσεις στην ελάχιστη απόσταση ακινητοποίησης και πλακώνεσαι στα φρένα;
Πες το 3 :)

EPIVITOR
20-12-11, 18:03
Αν και εκτος θεματος ας κανω μια παρενθεση..
το 1) ειναι λαθος, δεν ειναι καλο να τσουλαει το αμαξι χωρις ταχυτητα στο κιβωτιο, μπορεις να χεις ταχυτητα με πατημενο συμπλεκτη αλλα και παλι ειναι για μενα λαθος αυτος ο τροπος.
το 2) ειναι το ΣΩΣΤΟ...γιατι οταν αφηνεις το αμαξι με ταχυτητα και να φρεναρει οπως θα πρεπει να κανουμε και σε μεγαλες κατηφορες για θεμα οικονομιας, το αυτοκινητο ουσιαστικο φρεναρει επειδη ο κινητηρας θελει να σβησει αφου δεν παταμε γκαζι,ειναι η λεγομενη ''εκ κενο λειτουργια του κινητηρα'' κατα την οποια επισης ΔΕΝ τραβαει καθολου σχεδον καυσιμο.
το 3) ειναι ακρως επικυνδυνο να το κανεις γιατι μπορει για καποια αιτια να ΜΗΝ προλαβεις στην τελικη να ακινητοποιηθεις και να κινδυνευεις να κωλοφιλησεις τον μπροστινο σου ή να βγεις μεσα στην διασταυρωση αν πχ εχεις ενα ωραιο stop.

Constant
20-12-11, 20:21
Όλα καλά αυτά που λέτε ότι το diesel στην Ελλάδα είναι για πετάμα κτλ και ότι αυτό φταίει για ότι γίνεται στο φίλτρο dpf, αλλά αν γράψετε πχ sto google "DPF problems" θα καταλάβετε ότι και στην ευρώπη τα ίδια γίνονται. 'Αρα, δεν έχει να κάνει τόσο με το πετρέλαιο στην Ελλάδα. Υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα από το εξωτερικό ενώ υπάρχουν ακόμα και συνεργεία (Αγγλία, Γερμανία κτλ) όπου αφαιρούν γι' αυτό το λόγο το φίλτρο και σου τσιπάρουν και τον εγκέφαλο να μην βγαίνουν σχετικά μηνύματα. Οπότε, είναι γενικό το κακό...Σύντομα πιστεύω θα δούμε τα καινούργια diesel αυτοκίνητα με βελτιωμένο φίλτρο που να μη χρειάζεται η λειτουργία του κινητήρα για να "καίει" τα βλαβερά σωματίδια αλλά με άλλο τρόπο ή αντικατάσταση του DPF με άλλο φίλτρο πιο προηγμένο...τέλοσπάντων θα υπάρξουν σίγουρα εξελίξεις...
Εγώ με όλα αυτά για την ώρα κρατάω το smartaki moy diesel που δεν πληρώνω και τέλη και περιμένω την εξέλιξη της τεχνολογίας....

vgr
20-12-11, 21:58
Όλα καλά αυτά που λέτε ότι το diesel στην Ελλάδα είναι για πετάμα κτλ και ότι αυτό φταίει για ότι γίνεται στο φίλτρο dpf, αλλά αν γράψετε πχ sto google "DPF problems" θα καταλάβετε ότι και στην ευρώπη τα ίδια γίνονται. 'Αρα, δεν έχει να κάνει τόσο με το πετρέλαιο στην Ελλάδα. Υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα από το εξωτερικό ενώ υπάρχουν ακόμα και συνεργεία (Αγγλία, Γερμανία κτλ) όπου αφαιρούν γι' αυτό το λόγο το φίλτρο και σου τσιπάρουν και τον εγκέφαλο να μην βγαίνουν σχετικά μηνύματα. Οπότε, είναι γενικό το κακό...Σύντομα πιστεύω θα δούμε τα καινούργια diesel αυτοκίνητα με βελτιωμένο φίλτρο που να μη χρειάζεται η λειτουργία του κινητήρα για να "καίει" τα βλαβερά σωματίδια αλλά με άλλο τρόπο ή αντικατάσταση του DPF με άλλο φίλτρο πιο προηγμένο...τέλοσπάντων θα υπάρξουν σίγουρα εξελίξεις...
Εγώ με όλα αυτά για την ώρα κρατάω το smartaki moy diesel που δεν πληρώνω και τέλη και περιμένω την εξέλιξη της τεχνολογίας....

Δεν έχει μόνο η Ελλάδα μαπα πετρέλαιο αλλά και άλλες χώρες στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα η Αγγλία μπορεί και να έχει και χειρότερο , στα αγγλικά forum γράφουν ότι ξεκινούν να καθαρίζουν βαλβίδες EGR ( με φωτο από εργασίες κλπ) από 30000ΚΜ πράγμα που δεν παίζει στην Ελλάδα.
Στη Γερμανία έχουν καλά καυσιμα απλά αφαιρούν το φίλτρο οταν τα βελτιώνουν ( diesel tunning και dpf δεν πάν μαζί γιατί τα πειραγμένα πετρέλαια καπνίζουν πολύ και κερδίζουν σε απόδοση με ποιο ελευθερη εξαγωγή χωρίς dpf)

Φυσικά έξω υπάρχουν ολοκληρωμένες βελτιώσεις όπως η 888

http://www.migweb.co.uk/forums/vauxhall-mig-news/255400-thurlby-888-astra-cdti-200bhp.html

GTC25
21-12-11, 08:22
Φυσικά έξω υπάρχουν ολοκληρωμένες βελτιώσεις όπως η 888

http://www.migweb.co.uk/forums/vauxhall-mig-news/255400-thurlby-888-astra-cdti-200bhp.html

παιδια sorry για off topic αλλα εχει καμια σχεση το gtc h με το gtc j???
sorry και παλι!!

a6848
24-12-11, 23:09
Καθαρισμος DPF με jlm labricants dpf cleaner 100ml or forte dpf cleaner 400ml Καθε 10.000 κμ

EPIVITOR
26-12-11, 11:03
Α6848 αυτο που λες δεν το γνωριζω προσωπικα αλλα ετσι απλα μουφα μου μοιαζει,καθε 10.000 βαζεις ενα καθαριστικο πετρελαιου νομιζω και οχι κατι για το DPF,υπαρχει και απο αλλη εταιρεια κατι σχετικο αλλα η χρηση του ειναι καθε50.000 και οχι για τοσο συχνη χρηση,για πες περισσοτερα στοιχεια.

a6848
26-12-11, 15:51
www.jlmlubricants.com/ http://dieselforum.co.uk/category/diesel-particulate-filters/ http://www.dieselparticulatefiltercleaner.com/Algemeen/jlm-pat-fluid-diesel-particulate-filter-cleaner-roetfilter-reiniger-diesel-partikel-reiniger.html http://www.forteuk.co.uk/product.php?id=60/DPF%20Cleaner%20and%20Regenerator http://stores.ebay.co.uk/lawsondiesel2011/Other-/_i.html?_fsub=1 Μπορειτε να διαβασετε στα παραπανω site .Yπαρχουν αρκετες πληροφοριες οσο για το regeneretion

dimchav
27-12-11, 17:13
να πω μια γνωμη παιδια?....ισχυει οτι αν παρεις πετρελαιο σπιτι σου,πχ σε μια δεξαμενη 2τονη (αν εχεις βεβαια χωρο και χρημα:)) και τραβας καυσιμο 10 ποντους πανω απ τον πατο(με μια βανα)δεν κατακαθονται ολα τα υλικα κατω με τον καιρο???ετσι ωστε να εχεις καθαροτερο πετρελαιο και λιγοτερες φθορες?..εννοειται παντα κινηση εννοω..

a6848
05-01-12, 14:53
[QUOTE=a6848;412726]www.jlmlubricants.com/ http://dieselforum.co.uk/category/diesel-particulate-filters/ http://www.dieselparticulatefiltercleaner.com/Algemeen/jlm-pat-fluid-diesel-particulate-filter-cleaner-roetfilter-reiniger-diesel-partikel-reiniger.html http://www.forteuk.co.uk/product.php?id=60/DPF%20Cleaner%20and%20Regenerator http://stores.ebay.co.uk/lawsondiesel2011/Other-/_i.html?_fsub=1 Μπορειτε να διαβασετε στα παραπανω site .Yπαρχουν αρκετες πληροφοριες για το regeneretion

EPIVITOR
06-01-12, 17:49
Αυτο με την δεξαμενη θα ηταν το καλυτερο πιστευω που μπορουμε να κανουμε αλλα θελει χρημα καβατζα οπως λες...
Να κανω μια διαπιστωση...εχουν τρελαθει στις πωλησεις τα ecoflex και γενικα τα diesel και με τα DPF θα γινει χαμος σε λιγο,ψαχνουμε νεους τροπους,νεα φιλτρα κτλ μπας και βρουμε την υγεια μας...

saxgr
12-01-12, 10:33
Τελικά τα καθαριστικα αξιζουν?
epivitor εσυ εχεις βάλει ποτε?

EPIVITOR
12-01-12, 11:35
Ναι εβαζα και συνεχιζω να βαζω αλλα οχι συχνα,η συχνη χρηση ΔΕΝ κανει καλο,βαζω ενα καθαριστικο που μου δινει η αντιπρωσοπεια για καθε 10.000κμ,οχι οτι να ναι απο τα βενζιναδικα ή απο καπου αλλου.

a6848
12-01-12, 12:05
1.Καθαριστικο πετρελαιου για μπεκ καθε 10.000 κμ απο opel. 2.Καθαριστικο για φιλτρο dpf για οσους δεν κανουν μεγαλες αποστασεις αλλα κινουντε στην πολη και δεν προλαβενει το dpf να κανει reganaretion..Καθαριστικο jlm labricant dpf cleaner καθε 10000 κμ http://www.dieselparticulatefiltercleaner.com/Random-artikelen/jlm-diesel-particulate-filter-cleaner-diesel-particulate-filter-cleaning.html

moikanos
12-01-12, 16:17
Καλησπερα guys
Χθες ανοιξα ενα θεμα σχετικα με το μπουκωμα που μου εκανε το αμαξι...(corsaD 1.3 diesel 90ps)
αλλα θα ηθελα να σας πω κατι που ειδα σημερα στο συνεργιο που πηγα.
Πριν απο ενα μηνα που πηγα στην οπελ για ενα service και να σβησω ενα λαμπακι για την αλλαγη λαδιων που εκανα και δεν ειχα "ενημερωσει" τον εγκεφαλο του αυτοκιντηου εκανα ενα check την πληρωση του φιλτρου dpf...ηταν 23% και αυτο που μου ειπαν τα παιδια απο εκει ειναι οτι ειναι παρα πολυ καλα...μεχρι εκει ολα καλα...
Λογω του οτι ειχα προβληματιστει με το φιλτρο εβαλα προληπτικα οπως μου ειπαν ενα καθαριστικο και αρχισα να βαζω μονο Shell vpower diesel...
Μετα απο ενα μηνα πηγα σημερα να δω αυτο το μπουκωμα που μου εκανε και αφου ηταν ολα καλα στις μετρησεις και το αμαξι πλεον δουλευει ρολοι χωρις να καταλαβει ο μαστορας τι ειχε (το αφησαμε να το δουμε αν το ξαναπαρουσιασει) ειπα να δει την πληρωση του dpf...ηταν 69%...
Δηλαδη μετα απο την προσοχη που εδειξα...το ακριβο και οπως λεμε ολοι καλο και καθαρο πετρελαιο shell vpower...η πληρωση εφτασε το 69%...
Αυτοκαθαρισμο δεν μου εχει δειξει οτι κανει για να πω οτι τον σταματησα...τι ακριβως παιζει?
Ποιο ποσοστο θεωρειται must to clean...?

a6848
12-01-12, 16:59
.
Δηλαδη μετα απο την προσοχη που εδειξα...το ακριβο και οπως λεμε ολοι καλο και καθαρο πετρελαιο shell vpower...η πληρωση εφτασε το 69%...
Αυτοκαθαρισμο δεν μου εχει δειξει οτι κανει για να πω οτι τον σταματησα...τι ακριβως παιζει?
Ποιο ποσοστο θεωρειται must to clean...?[/QUOTE]

Φιλε..εχω το 1.3 ecoflex αγορα 7/2010 τωρα εχω 15000 κμ 1 service στο χρονο[λαδια υποχρεωτικα και μονον dexos2-φιλτρο λαδιου-φιλτρο πετρελαιου καθε 2ετη τιμη super!! 110 ευρω] περι φιλτρου dpf οι μηχανικοι της opel ειναι τελειως ανημερωτοι δεν γνωριζουν την λειτουργεια του .Στιw ερωτησεις που τους εχω θεσει περιμενω απαντησεισ εδω και 1 μηνα για να ενημερωθουν απο γερμανια [opel-kaltsounis] Τωρα εγω βαζω στο πετρελαιο καθε 5000κμ καθαριστικο μπεκ opel και καθε 10000κμ καθαριστικο dpf [JLM labricants dpf 100ml or forte dpf cleaner] πληροφοριες 2 pos ανω [πολλες πληροφ θα βρεις σε site γερμανιας αγγλιας περι dpf] σημ..69%πληρωση σημενη οτι σε λιγο διαστημα που δεν το γνωριζουμε [ουτε η opel] θα κανει αυτοκαθαρισμο Αν αποτυχει 2φορες θα αναψη διακοπτωμενα το λαμπακι προθερμανσης Αν αποτυχει και αυτο απο δικια μας ευθυνη τοτε παμε opel για καθαρισμο με tech 2

EPIVITOR
13-01-12, 10:27
Φιλε moikanos...
Τον αυτοκαθαρισμο θα τον ξεκινησει μονο του το αμαξι οταν οι αισθητηρες δουν μεγαλη πιεση στο φιλτρο DPF.
Αν τον ολοκληρωνεις οπως θα πρεπει παντα θα σου δειχνει ενα ποσοστο πχ.20% βουλωμενο ενω πριν μπορει να ηταν και στο 70% παντα πχ...
Οσο ομως καθαρο καυσιμο κι αν βαζουμε,αυτο με τον καιρο ΔΕΝ θα μπορει να καθαριστει τελειως το φιλτρο...
Δλδ οσο κι αν το προσεξεις το αμαξι καποια στιγμη θα βουλωσει τοοοοοοοοσο πολυ που θα αρχισει να σου κοβει την τουρμπινα και το αμαξι θα γονατισει τελειως,εκει ειναι η στιγμη που πρεπει να το πας για καθαρισμα το DPF σου...
Εγω ξανατονιζω πως η πολυ συχνη χρηση καθαριστικων ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!
Στην αγορα κυκλοφορουν πολλων ειδων καθαριστικα,τωρα το τι εμπιστευεται ο καθενας ειναι αλλο θεμα.

Θα βαλω ενα παραδειγμα του θα συμβει σε ολους που εχουν DPF,θα συμβει ειτα αργα,ειτα πιο γρηγορα σε μερικους.

ΠΧ....
Το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 60%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 10% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 65%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 18% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 70%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 25% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 72%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 29% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 73%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 36% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 74%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 43% βουλωμενο...
Δλδ τι θελω να πω...οσο κι αν αυτοκαθαριζει σωστα το αμαξι,ΔΕΝ μπορει να το μηδενισει τελειως,αλλα σιγα σιγα μενουν καποια υπολοιματα τα οποια καποια στιγμη α το βουλωσουν τοσο πολυ που μονο το καθαρισμα του φιλτρου σε σωζει ή πας και σταζεις περιπου 3.000€ για να αλλαξεις.

a6848
13-01-12, 15:53
Φιλε moikanos...
Τον αυτοκαθαρισμο θα τον ξεκινησει μονο του το αμαξι οταν οι αισθητηρες δουν μεγαλη πιεση στο φιλτρο DPF.
Αν τον ολοκληρωνεις οπως θα πρεπει παντα θα σου δειχνει ενα ποσοστο πχ.20% βουλωμενο ενω πριν μπορει να ηταν και στο 70% παντα πχ...
Οσο ομως καθαρο καυσιμο κι αν βαζουμε,αυτο με τον καιρο ΔΕΝ θα μπορει να καθαριστει τελειως το φιλτρο...
Δλδ οσο κι αν το προσεξεις το αμαξι καποια στιγμη θα βουλωσει τοοοοοοοοσο πολυ που θα αρχισει να σου κοβει την τουρμπινα και το αμαξι θα γονατισει τελειως,εκει ειναι η στιγμη που πρεπει να το πας για καθαρισμα το DPF σου...
Εγω ξανατονιζω πως η πολυ συχνη χρηση καθαριστικων ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!!!
Στην αγορα κυκλοφορουν πολλων ειδων καθαριστικα,τωρα το τι εμπιστευεται ο καθενας ειναι αλλο θεμα.

Θα βαλω ενα παραδειγμα του θα συμβει σε ολους που εχουν DPF,θα συμβει ειτα αργα,ειτα πιο γρηγορα σε μερικους.

ΠΧ....
Το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 60%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 10% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 65%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 18% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 70%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 25% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 72%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 29% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 73%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 36% βουλωμενο...
την επομενη φορα το φιλτρο ειναι βουλωμενο κατα 74%...ξεκιναει αυτοκαθαρισμος και μετα ειναι στο 43% βουλωμενο...
Δλδ τι θελω να πω...οσο κι αν αυτοκαθαριζει σωστα το αμαξι,ΔΕΝ μπορει να το μηδενισει τελειως,αλλα σιγα σιγα μενουν καποια υπολοιματα τα οποια καποια στιγμη α το βουλωσουν τοσο πολυ που μονο το καθαρισμα του φιλτρου σε σωζει ή πας και σταζεις περιπου 3.000€ για να αλλαξεις.

ΑΥΤΑ που λες τα γραφει καποιο βιβλιο η" εισαι μηχανικος νεας τεχνολογιας και μας μεταφερεις τα συμπερασματασου