PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημοσίευμα για Dbillas σε Corsa C 1.4 twinport.

geocorsa
23-10-05, 18:36
:taz: Τι λετε για το δημοσίευμα????? Αν και για του περισσότερους είναι ήδη γνωστό το αποτέλεσμα αλλά και το δημοσίευμα ίσως!!!

geocorsa
23-10-05, 18:42
:taz: Το δημοσίευμα για το οποίο έγραψα......................

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=337&article=9804/

tedo
23-10-05, 20:12
den anoigi re arhonta.

geocorsa
23-10-05, 20:23
:taz: Ίσως τώρα..........

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=337&article=9804

IRMSCHER
23-10-05, 22:04
Mάλλον θα πρέπει να αλλάξουν δυναμόμετρο οι τυπάδες του περιοδικού.
Ντακς είπαμε,όχι αισιόδοξα δυναμόμετρα αλλά αυτοί το ξεφτίλησαν το θέμα.

24-10-05, 00:49
den kserw alla den tha eprepe na pas se ena dunamometro meta tin metatropi kai ama vgei katw apo 115 na pas na tous to tripseis sta moutra kai na tous peis.. pame kai se allo asxeto dunamometro kai na doume... kai an evgaine pali katw apo 115 na arxizes na tous kunhgas (sun oti tha sou plironane to dunamometro ama evgaine pragmati xamila...)

tedo
24-10-05, 07:17
auta den ta fonazoume toso kairo,einai moufa.

antonis
24-10-05, 10:58
α ρε bila ΘΕΕ!Κ **** τις βελτιωσεις κανεις!!!

astra2004_14
25-10-05, 16:44
Παιδια ενταξει χαθηκαν καποια τοπικ αλλα μη λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Να θυμισω (οπως ειχα αναφερει και παλιοτερα) οτι το xsaara μαμισιο εβγαλε 114 αλλα στο τροχο κατω απο 94 ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και του μπιλα ειναι στα 115 αλογα.
Επισης αυτη η μετατροπη ειναι φτιαγμενη για να δουλευει μετα τριτη.Οτι ψιλοχανει απο ροπη (κατω απο 5% σε σεχεση με το μαμισιο) τα δινει ,μετα τις 5.Ειδικα αν κρινουμε την αδυναμια του κινητηρα στης υψηλες σχεσει και στις ψηλες στροφες φανταστειτε ποσο αλλαζει η δυναμη ωστε να μπορει να γραφει ανετα τα 200+

antonis
25-10-05, 18:58
καλα τα λες!αυτη ειναι η χαζομαρα οτι δουλευει μετα τις 5000.κ να πετυχεις κανενα μανισιο καλο κ να σου την δινει ρεπριζ κ εσυ να φωναζεις απο μεσα κατσε να παω 5000!!!!τελειο ε??

tedo
25-10-05, 19:18
ego leo na stiloume oloi oi billatoi ena e-mail diamartirias ston billa me tin aplilh oti tha katafugoume stn enosi katanalotwn ama den vrei lusi sto provlima mas,ti lete?

antonis
25-10-05, 20:48
TO προβλημα ειναι οι εκκεντροφοροι ,ειναι πολυ αγριοι,γι αυτο κοιμαται χαμηλα.βρειτε τον μπουμπη να σας τα πει κ ο ιδιος ...

Vassilis
25-10-05, 21:01
toulaxiston noiwthete sa na xete Vtec lol

tedo, den einai kaki i idea sou. kati tetoia kanoun kalo epeidi vazei mualo o upeuthunos

26-10-05, 00:15
etsi na kanete. se ligo apo mena feugei epistoli gia opel germanias(pos tha tin metafraso den ksero akoma),opel hellas kai in.ka gia ton kolosinagermo pou mou valane kai den ton pernoun piso.

Gregls
26-10-05, 00:52
Μηπως τα αποτελεσματα της δυναμομετρισης ειναι στον τροχο, και οχι στον στροφαλο?

tedo
26-10-05, 08:16
Gregls,opou kai na einai ,einai koroidia,gia auto epimeno me to e-mail diamartirias.

tax
26-10-05, 08:21
Σχετικά Άσχετο:
Μου είπαν να βάλω ρυθμιζόμενα γρανάζια εκκεντροφόρων για να κερδίσω λεει χαμηλά[200 ευρώ].
Think about it tedo,χωρίς να σε αποτρέπω βεβαίως από επιστολές διαμαρτυρίας στις οποίες με χαρά θα συνυπογράψω αν και κάτι θα βρούν να ξεγλιστρήσουν.
Περιμένω να πιάσουμε πολικές θερμοκρασίες και να μαζέψω λεφτά για 'ένα μικρό σερβισάκι και το πάω για δυναμομέτρηση κατα γενάρη μεριά...

corsa13
26-10-05, 10:33
ax otan ta elega.....
merikoi eixan ksinismena moutra giayto to thema!!!
ax dikaionomai egw kai osoi alloi legame to idio!!!
OTI DEN PROKEITAI POTE NA EXOUME 120PS APO TON BILLA!!!!

alla (twra rixnw xolh) den me akougane kai elegan ta dika tous!!!

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ......

tedo
26-10-05, 13:16
tax,pios sou eipe gia ta granazia?

antonis
26-10-05, 13:33
Mε τα ρυθμιζομενα γραναζια το χρονιζεις κ επιλεγεις τι θες να εχεις ,χαμηλα η ψηλα.δηλαδη μεταβαλλεις τη ροπη του ,καπου κερδιζεις κ καπου χανεις..

tedo
26-10-05, 13:50
koita opos mou eipe kai o karampalis,stin athina thes dunami stis 1-2-3es.

tax
26-10-05, 17:23
Έτσι όπως τα λέει ο antonis...

tedo
26-10-05, 17:53
pes re tax,pios ta vazei auta?

tax
26-10-05, 18:48
Α σόρυ ξεχάστηκα...Δ ξέρω σίγουρα.Αλλά όλες οι αντιπροσωπείες που περνάνε Μπίλλα θα τα βάζουν λογικά,δεν είναι τίποτα δυσευρετο.
Αλλα σίγουρα δε ξέρω. :oops:

Το αστράκι εδώ που τα λέμε δε τα πολυχρειάζεται,το σασμανάκι του είναι μια χαρά και το βολεύει πολύ στις ρεπρίζ.Το κόρσα και τα vectra ψοφάνε λόγω σασμάν και βάρους αντίστοιχα...

antonis
26-10-05, 19:36
corsaki φοραει πιο κοντο απο astra einai πιο ελαφρυ=καλυτερα ρεπριζ.για vectra δεν ξερω σαζμαν λογικα μακρυ διοτι οικογενειακο.

Gregls
26-10-05, 23:10
Πεστα ρε antoni γιατι ολο ασχετα διαβαζω.

antonis
27-10-05, 12:32
:8)

tedo
27-10-05, 18:59
tax,ego pou rotisa stin antiprosopoia ,den kanoun tetoia pragmata.

Asroc
27-10-05, 19:42
σε οποιονδηποτε βελτιωτη πας (καλυτερα να συνεργαζεται με δυναμομετρο)
μπορει να σου αλλαξει τα γραναζια σε ρυθμιζωμενα και να τα ρυθμισει.

οταν τα ελεγα εγω δεν με ακουγατε...

corsadi
27-10-05, 20:44
Επειδη απ'οτι διαβαζω κ σε αλλα τοπικς εχετε ξεφυγει λιγο με το θεμα απωλειες κ αναφερετε κατι τρελα του στυλ 20 αλογα απωλεις στα 90 αλογα θα πω παρακατω μερικα χαρακτηριστικα παραδειγματα απο δυναμομετρησεις περιοδικων...Εχουμε κ λεμε:
Corsa GSI:115,7τροχους+7,7απωλεις=123,4
206GTI(2λιτρο):127,1τροχους+13,5απωλεις=140,6
PuntoHGT:128,5τροχους+10,8=139,3
Corsa1.4(ecotec):88,8τροχους+5,5απωλειες=94,3
Ibiza1.4:90,1τροχους+6,3απωλειες=96,4

Αυτα,απλα ενδεικτικα!Κι επιπλεον,το σωστοτερο θα ηταν να μην αναφερουμε καν τη δυναμη στο στροφαλο αφου μονο τα δυναμομετρα παγκου μπορουν να την υπολογισουν!Ας μη μου δωσει λοιπον ο Bilas 120 αλογα,αλλα ας το δυναμομετρησω πριν κ μετα κ ας μου δωσει τα 30 ή εστω τα 25,τα 20 βρε παιδι μου αλογα επιπλεον ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ!!!

astra2004_14
28-10-05, 02:11
Υπαρχει τυπος (δε θυμαμαι που τον ειχα δει καπου στο tfrc) στον οποιο αν βαλει τα κιλα του αυτοκινητου μαζι με τον οδηγο βαλεις το 400αρι σε ποσο χρονο το κανει και δε θυμαμαι τι αλλο βγαινουν τα αλογα στο τροχο.Οταν λοιπον ειδα τα τεστ απο 4τροχουυς και βρηκα χρονο για το 400αρι,εβαλα τα κιλα του αστρα συν 70 κιλα για οδηγο συν 45κιλα για βενζινη και βγηκε για το αστρα στα 82αλογα.Επισης για το xsaara στα 94 (το οποιο το ειχα δει σε περιοδικο και το τσεκαρα οτι συμβαδιζε με τον τυπο).Τωρα αυτα που λες μου φαινονται πολυ λιγες απωλειες.Τεσπα η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειπες μια δυναμομετρηση στο τροχο πριν και μια μετα τη μετατροπη.

ASTRAKITCAR
28-10-05, 14:20
ενας απο τους λογους που δεν γραφω στα forum που μπαινω ειναι γιατι δεν εχω τον χρονο να απανταω συνεχεια.

στο astra G 1.4 που εχω εχω βγαλει σε δυο δυναμομετρα τον τελευταιο μηνα 122 και 121 αντιστοιχα εδειξαν.......

το προβλημα που εχω ειναι στην ροπη η οποια ειναι λιγο κατω απο την μαμα σε ορισμενες στροφες,και με το μιγμα το οποιο εχει διορθωθει καθως ηταν λιγο φτωχο.

οταν μιλατε να εχετε στοιχεια,και οχι λογια του αερα και περνετε στον λαιμο σας και αλλους...

βρειτε μια ευθεια ασφαλη οπου μπορω να βαλω 3 και 4 στο σασμαν και φερτε οποιο 1,6 θέλετε...απο βδομαδα θα κανω την 4 κατα σειρα δυναμομετρηση τον τελευταιο μηνα στο δευτερο dyno για να δω παλι τα μιγματα.δουλευω παντα με 95 βενζινη φοραω προγραμμα-τελικο-εισαγγωη
και η 4 στο δυναμομετρο βγαζει 190km στον κοφτη....πριν εβγαζε 160km........

astra2004_14
28-10-05, 18:12
Μαλλον εννοεις οτι εχεις οποιοδηποτε 1.6 ατμοσφαιρικο μαμα.Εισαγωγη του μπιλα φορας?Προγραμμα εκτος οπελ?Φιλτρο μαμισιο?Sprint booster?(Αν υπαρχει καποιο ποστ να με παραπεμψεις που εχεις γραψει τι εχεις αλλαξει στο τουτου σου για να μην απαντας στα ιδια.)

ASTRAKITCAR
28-10-05, 19:57
εννοω μαμα 1.6.αλλα εχει 14+ κιλα ροπης,ειναι 105+ αλογα τα μαμα μοτερ,φοραω 205-50-16 λαστιχο,εχουν 195-60-15.
εχω προγραμμα,εισαγωγη billa,τελικο και μαμα φιλτρο αερα.
αυτη η παπαρια sprint booster εννοειτε δεν δινει αλογα,ξεκολατε...

μεχρι τις 5000 σαλ το μοτερ 1.6 εχει παντου πολυ παραπανω ροπη και δυναμη,αλλα με κοφτη στις 7300 τα αλογα απο 1.4 μοτερ ειναι λογικο να βγαινουν ψηλα.

antonis
28-10-05, 20:29
τρεξε με 206 16αρι στα 1000 μετρα να δεις.να ξερει να το πηγαινει ο αλλος!μετα δεν θα ξαναπεις φερτε 16αρι μαμα ατμοσφαιρικο!το αυτοκινητο αυτο εχει 9,4 τα 100 κ με το που κουμπωσει 3η βγαζει καλη δυναμη λογω κυβικων

astra2004_14
29-10-05, 00:33
Καλα ειπαμε antonis δε θα κοντραριστει και με ραλλυ.Μιαλαμε για αυτοκινητα ιδιων ογκων.

ASTRAKITCAR
29-10-05, 03:01
α το 206 ειναι καποια κιλα ελαφρυτερο

β το 206 εχει πολυ πιο κοντο σασμαν,

γ αν ηταν 1400 δεν θα εβλεπε 210 στο κοντερ στις 6500 σαλ και δεν θα απογειωνοταν απο τον δρομο...

δ εχω 0-100 με ρολοι χειρος ξερο 10''

ε η 4 στο δυναμομετρο 190km ξαναλεω και στον δρομο 200 παρα κατι..

στ δεν με ενδιαφερει να κερδιζω κοντρες με ασχετα ατομα ποτ δεν ξερω μονο και μονο για να ικανοποιησω τον εγωισμο μου,

με ενδιαφερει ενα low budget tuning και 1000% αξιοπιστια

εχω ξοδεψει συνολικα για προγραμμα,εισαγωγη,τελικο 850€,εχω 122hp στις 6900σαλ και 12,8 στις 6400.αυτη την στιγμη κοιταω τι μπορω να κανω με την ροπη χαμηλα.η καταναλωση σε πολυ λογικα πλαισια,το σχιζω ενα μηνα τωρα και δεν εχει χασει γραμμαριο λαδι-5/40 δουλευω.
δεν αναβει ουτε ενα λαμπακι στο ταμπλο σε αντιθεση με αρκετα γαλλικα που εχουν μονιμως καποια....δεν μιλαω για αξιοπιστια σασμαν ηλεκτρονικων...

corsadi
29-10-05, 09:34
Το 206 δεν εχει καθολου πιο κοντο σασμαν απο σενα!Μονο 850 ευρω;;;Εισαγωγη με προγραμμα κανει 1500!!!Επισης,καλο θα ηταν να μας αναφερεις τα αλογα που βγαζει το αυτοκινητο σου στον τροχο κι οχι στο στροφαλο...

antonis
29-10-05, 14:56
ρε παιδια μια λετε ετσι κ μια γιουβετσι!ASTRAKITCAR ειχες πει οτι χτυπας 16αρι μανισιο ατμοσφαιρικο κ σου αναφερω το 206 για το οποιο δεν γνωριζεις πολλα αμα γυρνας κ λες οτι εχει 0-100 στα 10sec.η αντιπροσωπεια ανακοινωνει 9,4 κ τα περιοδικα το χαρακτηριζουν τρελλο gti λογω επιδοσεων κ στησιματος.εσυ παραπανω τα γυρνας κ λες δεν σε ενδιαφερουν οι κοντρες κ δεν ειμαι κοντρακιας.τ.παντων κ εγω θα ηθελα να εχω τα αλογα σου αλλα δεν θα επαιρνα τρελλο θαρρος κ θα εστινα ολα τα 16αρια!για πες που εχεις κανει πριγραμμα κ.λ.π?

Gregls
29-10-05, 15:08
Η αληθεια ειναι οτι οτι τα 206 ειναι τουφεκια, (αλλα δεν εχουν σχεση με Rally που ειναι και γρηγοροτερα)

206 1.6 Corsa twinport(ιδιο με astra)
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΧΕΣΕΩΝ 5 5
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - Ι 3.42 3,73
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - ΙI 1.95 2,14
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - ΙII 1.36 1,41
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - ΙV 1.05 1,12
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - V 0.85 0,89
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - VI
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ - R 3.58 3,31
ΤΕΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ 3.77 3,74

ASTRAKITCAR
29-10-05, 19:09
με ρολοι χειρος εχω 10'' 0-100

η δευτερα εχει 100km στο κοντερ στις 7000+σαλ.

προγραμμα billas + μεταφορικα πηγαινε ελα Γερμανια 450€

εισαγωγη billas μεταχειρισμενη 250€

τελικο ελευθερο 150€,το συνολο 850€....

το corsa εχει πιο κοντες σχεσεις απο astra G,δεν εχω τα στοιχεια αυτη την στιγμη οποιος εχει σχεσεις απο astra G να τις βαλει.

η αδερφη μου εχει το 206 1.4 με τα 95 αλογα,δεν θελω να συγκρινω την βουρτσα με την π....τι θελετε την πιο ασχετη θεση οδηγησης στον κοσμο?την εχετε...λαμαρινες απο χαρτονι?τις εχετε?ηλεκτρονικα της πλακας?τα εχετε?safe mode δυο φορες μαμα αυτοκινητο με λιγοτερο απο 5000km στο κοντερ επειδη δεν φορανε φιλτρο βενζινης .βαζω απο συγκεκριμενα βενζιναδικα χρονια τωρα.δεν θελω να συναχιστει αλλο η κουβεντα συγκριτικα με το 206.

τωρα κοντρακιας δεν ειμαι απλα μεχρι αυτη την βδομαδα να κανω την δευτερη δυναμομετρηση ηθελα να δω με τα 1,6 τι δουλεια εχει κανει ο billas χαμηλα στο προγραμμα του.

τωρα επειδη διαβαζω καθε μηνα 3 περιοδικα αυτοκινητου,και γνωριζω ορισμενα ατομα απο συντακτες περιοδικων.επετρεψε μου να μην πολυπιστευω αυτα που διαβαζω.

τελικα ο καραμπαλης τι προγραμμα βαζει ξερετε?ποσο το χρεωνει ηθελα να ξερω.μπορει να μου πει καποιος?

antonis
29-10-05, 21:06
ενταξει μη το ισοπεδωνεις το 206.καταρχην μπορεις να το κανεις οτι θελεις σε μηχανικη βελτιωση.ολοι οι βελτιωτες ασχολουνται με αυτα κ αμα ρωτησεις αν υπαρχει τιποτα για τα opel θα αρχισουν να γελανε!κ απο αποψη αξιοπιστιας των μηχανικων μερων παιζει να ειναι καλυτερο απο corsa.για τα ηλεκτρονικα του δεν το συζητω εχεις δικιο.κακα τα ψεμματα για να βελτιωσεις opel τελευταιας τεχνολογιας πρεπει να χωσεις βαθια το χερακι!
καραμπαλης 450 χρεωνει για προγραμμα κ δινει μου ειπε 4-5 αλογα.τον ειχα παρει τηλ κ τον ρωταω για μετατοπιση κοφτη κ μου λεει δεν γινεται διοτι φοβαται βαλβισες.οταν κατεβηκα Αθηνα τον βρηκα στην εκθεση κ μου ειπε πως γινεται να ανεβει κοφτης 6800.καλα οτι να ναι κουκουρουκου!εντελει πηγα μπουμπη κ συζητησαμε κ ειπε πως ο Δημητριαδης που ειναι καλος πριγραμματιστης δεν μπορουσε να μετατοπισει τον κοφτη γιατι δεν εβρισκε τον χαρτη του!μονο ο billas το μετατοπιζει..
θελεις να αλλαξεις προγραμμα?δεν σου αρεσε ο κυριος billas???

Gregls
29-10-05, 22:43
To Corsa C ecotec εχει πιο κοντο, τα twinport απο οσο ξερω εχουν το ιδιο

ASTRAKITCAR
29-10-05, 23:47
εχω μιλησει με τους πιο γνωστους προγραματιστες στην αθηνα.

εχω επισκεφθει και εχω παρακολουθησει αρκετα δυναμομετρα/συναμομετρησεις.

δεν ειναι τυχαιο οτι χερι στον εγκεφαλο του astra G δεν βαζει κανεις.

ακομα και οσοι βαζουν δεν ξερω σε τι περιοχες μπαινουν...

λοιπον ο billas φτιαχνει τελειο προφραμμα,χωρις κομπιασματα χωρις λαμπακια αναμενα κτλ.

αλλα αλλο να φτιαχνεις προγραμα επιτοπου στο δυναμομετρο και αλλο να φερνω κονσερβα απ εξω....

ασχολουμαι 10 χρονια με βελτιωσεις αυτοκινητων και δεν μπορω να μεταφερω εδω αυτα που ξερω και να επιχειρηματολογησω οπως θελω,

μποτω να σου πω με κοστος 150€ να βγαλεις 10 αλογα στο corca,και ενα αλογο ροπη.

εχει μετρηθει μαμα το astra μου 96 hp και 12,5 kg ροπη με 20000km.

στα 50000km μετρηθηκε 105hp και 13,5 kg ροπη στις ιδιες στροφες ,στο ιδιο δυναμομετρο.εσεις ασχοληθειτε με μπουζι,φιλτρα κτλ.και καθειστε να σας παιρνουν τα λεφτα οι ασχετοι....

στην γερμανια αρκετοι βελτιωτες δινουν +8 αλογα και 1+ κιλο ροπης στο 1.4.

αφου ειμαστε ελληναρες και δεν προκειται ποτε να κανουμε group buy η να καλεσουμε εδω εναν γερμανο βελτιωτη να φτιαξουμε 10-15 αμαξια τι περιμενουμε?

ασχολειστε με τον καθε ασχετο βελτιωτη.στο ελαντα 4-5 μαρκες αυτοκινητων βελτιωνονται.οι υπολοιποι τουρμπιζουν και αντε γεια.

στα χαρτια εχω δωσει +27 αλογα σε ατμοσφαιρικο μοτερ.
πολλα ιταλικα 'ή ιαπωνικα το κανουν αυτο?

πολυ πιθανον το καλοκαιρι να ανεβω Γερμανια.σκοπευω να κατεβω με 130+αλογα απο 1.4 με 1000+ αξιοπιστια.

τα γαλλικα με 125 μαμα φτανουν μεχρι 145+ με αξιοπιστια.δηλαδη 20+ αλογα.
εγω με αντιστοιχη μετατροπη ειμαι 35 + αλογα.δηλαδη προγ+εκκεντρ+εισαγωγη.

ποιος ανεβαζει ευκολοτερα αλογα τωρα?

θες να μιλησω για καπακι?θεωρητικα παντα 140+ το astra ,160+το γαλλικο..ε και ειναι 200cc παραπανω...
βεβαια γελανε οι βελτιωτες αφου η γνωση τους ειναι περιορισμενοι στο προγραμα και τα ηλεκτρονικα που εχει η opel μπροστα στα γαλικα κουβαδακια που θελουν σασμαν και δισκους οπως εγω τα λαδια.

ενα μηνα ξεσκισμα και εχω μηδεν καταναλωση λαδιου.

clutchmaster
30-10-05, 01:09
sthn germania se poion tha pas kai ti skopeyeis na kaneis?

sthn deyterh dynamometrhsh pou so edeikse 105 eixes kapoia metatroph ΄h akoma mama moter?

antonis
30-10-05, 17:39
Aφου λες οτι τα ξερεις τοσα καλα για βοηθησε κ εμας να παμε ολοι με τα corsakia με 150 ευρω να παρουμε 10 αλογα..

ASTRAKITCAR
30-10-05, 20:14
στην Γερμανια θα μπουν εκκεντροφοροι και επιτοπου ρυθμισεις απο τον billa.βεβαια ειναι νωρις ακομα.υπαρχει η προοπτικη του τροπετου ανοιχτη...

οσο για τα 105αλογα.το κολπο ειναι η σωστη συντηρηση,η καλη συμπεριφορα στο μοτερ και σκισιμο οπου και οπως παιρνει.

φοραγα ενα ελευθερο τελικο.τα αλλα απο κοντα.

antonis
30-10-05, 22:39
Φιλε κ εγω συμφωνω με τα παραπανω κ εβγαλε 106 αλογα κ εφαρμοζω ολα τα παραπανω!κ εγω πιστευω πως το αυτοκινητο διαφερει παρα πολυ σε σχεση με ενα μανισιο.την περασμενη εβδομαδα πηγα σε εναν τυπο που εχει συνεργειο opel κανει αρκετες μετατροπες ,ειναι ακουστος εδω πανω κ μου ειπε αντε να ειναι 94 αλογα το αυτοκινητο σου.αυτα που λενε πως ειναι 98 μαμα ειναι μαλακιες λεει!30 χρονια στον χωρο της βελτιωσης ειναι!οποτε με ψιλοξενερωσε αφου νομιζα πως ειμαι σιγουρα γυρω στα 100 αλογα.τ.παντων μακρια απο εκκεντρ billa!ειναι γαιδουρια για 14αρι..256 μοιρες ειναι αρκετες..

clutchmaster
30-10-05, 23:26
giati les makria apo ekkentroforous billa?
exeis empeiries?

exei giati enan asymmetro ekkentroforo 270/260° gia to diko mou pou me endiaferei amesa...

MOYTPO
31-10-05, 10:41
Οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι.
Εχετε αλλαξει 150 φορες γνωμη. Ειπαμε ο Μπιλας παιζει μονο ψηλα και εχεις ολες τις εγγυησεις για οτι και αν γινει. Ειναι δοκιμασμενο (τοσοι το εχουν στην Αθηνα). Οποιος γουσταρει το βαζει, οποιος δεν γουσταρει δεν το βαζει. Αμα θελετε να αλλαζετε 1, 2, 3 σαν διχρονα τοτε πατε καντε πειραματα και αμα βγουν πειτε το και σε μας να παμε να το κανουμε.
Οσον αφορα τους 4 τροχους εχουμε πει οτι τα Οπελ τα εχουν ιδιατερη αδυναμια.
Παντως μπιλας χωρις εκκεντροφορους δυσκολα. Και αμα γουσταρεις τα στελνεις και στον Μπουμπη να στα "φτιαξει".
Εκεινος που εψαχνε μπιλατο αμαξι για να βελτιωσει το προγραμμα τελικα τι εγινε??? Εβγαλε ακρη????

ASTRAKITCAR
31-10-05, 21:49
o billas για 1.4 δινει 262 μοιρες χωρις πειραγμα συμπιεσης.

ο μαστορας που λες μπορει να μας πει σε ποσα δυναμομετρα Δεν εχει δει 95+96 αλογα απο μαμα Ζ14 ΧΕ μοτερ?

γιατι οσα εχω δει,προσωπικα ειναι εκει γυρω.

τελος αφου ειναι 30 χρονια βελτιωτης να μας πει το προφιλ των μαμα εκκεντρ.απο Ζ14 μοτερ και ποσο προπορεια πρεπει να δωσω σε ρυθμιζομενο γραναζι στον εκκεντροφορο εισαγωγης για να εχω ροπη απο χαμηλα?

για να δουμε τα 30 χρονια πειρας του θα ειναι καλυτερα απο τα 3 δικα μου?

α πες του αν βαλω σκετη εισαγωγη του billa το μιγμα θα ειναι φτωχο ή πλουσιο.
και ποσο?
αν βεβαια ξερει τα μαμα μιγματα ποσο ειναι?

ευχαριστω και περιμενω οσο θες για απαντηση! :smoker:

antonis
31-10-05, 22:08
ρωτα καλυτερα τον μπουμπη εκει στην Αθηνα να σου πει για τους εκκεντροφορους πως να χρονισεις.αλλα αυτο θα το καταλαβεις εσυ που ειναι η ιδανικη θεση κ πως γουσταρεις να το δουλευεις.σκετη εισαγωγη δεν δουλευει του billa,ενω του mantzel μου ειπε δουλευει με μαμα προγραμμα κ εισαι +15.οταν λες μιγματα ποσο ειναι τι εννοεις.εσυ εχεις προβλημα με το προγραμμα απ οτι καταλαβα..κ οσο αναφορα τα δυναμομετρα μη τα πιστευεις πολυ.αμα φτιαξεις ενα αυτοκ σε ενα μαστορα το παει για μετρηση σε δυναμομετρο δικο του πειραζει ραουλα στο βγαζει +οτι θελει κ εισαι ωραιος!

ASTRAKITCAR
31-10-05, 23:30
οσο αφορα τα δυναμομετρα .βαζω την εισαγωγη και στελνω τον εγκεφαλο Γερμανια.
εχω ηδη μετρησει στο ενα δυναμομετρο το αμαξι.
ερχεται ο εγκεφαλος τον βαζω και ξαναπαω στο δυναμομετρο που ειχα παει και επιπλεον πηγαινω και σε ενα αλλο προς διασταυρωση.φυσικα υπαρχουν ελαχιστες διαφορες στις καμπυλες.οποτε στελνω παλι στην Γερμανια και του λεω εχω φτωχο μιγμα εκει και εκει.τον ξαναστελνει πισω.κανω παλι στο ενα dyno μετρηση.και θα ξαναπαω στο αλλο οπου εχω αναλυτη μιγματος για να δω τι εφτιαξε.

μιγμα λεμε ανα 100 στροφες τι αναλογια αερα βενζινη μετραει ο αναλυτης.

πχ το μαμα προγραμμα εμενα ειχε ξερο 12-1 στις 4000σαλ
του billa ειχε 13,3-1 στις 4000σαλ πολυ οικονομικο και συγκρατημενο..

και αν ειναι ενα αναλυτη στο δυναμομετρο να μην πιστεψω ποιον να πιστεψω?αλογα εβγαλαν δυο δυναμομετρα τα ιδια πραγματα σχεδον?

ο καθε μπαρμπα μητσος ειναι τοσο ασχετος ωστε δεν ξερει οτι ο καθε εγκεφαλος προσαρμοζεται αναλογα με οτι του δινεις.

αν σε δυο ιδια τουτου βαλουμε στο ενα τελικο και στο αλλο οχι,αυτο με το τελικο προσαρμοζει επιτοπου το μιγμα συμφωνα με αυτο που του δινεις.

εβαλα την εισαγωγη πανω και ο εγκεφαλος εριξε το μιγμα απο 12,5-1 σε 9-1.καταλαβε δηλαδη οτι εδωσα παρα πολυ αερα και αυτος εδινε παρα πολυ βενζινη.αλλα δεν μπορουσε να φτιαξει την διαρκεια ψεκασμου των μπεκ..εκει βαζει χερι ο tuner..
αυτα τα ολιγα περι opel εγκεφαλων..

goodnight...

antonis
01-11-05, 13:46
δηλαδη εσυ εχεις προβλημα με διαρκεια ψεκασμου κ o billas δεν στο διορθωσε.αρα παιζει μουφα με το προγραμμα,σωστα?θα πληροφορηθω περισσοτερο σημερα -αυριο με ενα ψιλοπειραματισμο.η θα κερδισω η θα χασω!θα σας πω νεοτερα..

MOYTPO
01-11-05, 14:40
Θα ρωτησω τον Μιχαλη αμα μπορει να βελτιωσει το ηδη βελτιωμενο προγραμμα του Μπιλας. Αυτος βαζει το αμαξι πανω στο δυναμομετρο και κανει αλλαγες επιτοπου. Απλα επειδη ειμαι κουκουρουκου απο προγραμματα πειτε μου τι πρεπει να του πω. Αυτο πχ με τον αναλυτη πρεπει να ειναι σημαντικο ετσι??????

ARGI
01-11-05, 16:14
O ASTRAKITCAR εκανε μια περιφημη περιγραφη

του πακετου εγκεφαλος προγραμματισμος και δυναμομετρο

φυσικα ομως ολα αυτα στον ωραιο χωρο του δυναμομετρου

στο δρομο τι γινεται ?
στη Ελλαδα τι γινεται με τις περιεργες καιρικες συνθηκες ?
ζεστη και υγρασια

ετσι προγραμμματιζονται τα μοτερ μεσα στο κλουβι με το μεγαλο ανεμιστηρα μπροστα στο καπω και τις τελειες συνθηκες ?

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

για ξυπνατε λιγο εκτος και αν εχετε φραγκα να χαλασετε και αφηνετε το καθε λαμογιο να σας τρωει τα λεφτα παιζοντας με τον υπολογιστη του και να σας διαλυσει το μοτερ

σε καθε βελτιωση καπου χανεις και καπου κερδιζεις ετσι ειναι το παιχνιδι
μην παιδευεστε αδικα

οσο για τα δυναμομετρα αστο καλυτερα ειναι οπως στη ρουλετα 5 μαυρο
1 κοκκινο και παει λεγοντας

δηλαδη πιστευετε οτι ο οποιοσδηποτε βελτιωτης σας τα λεει ολα και δεν σας δουλευει ?

και οσον αφορα το 1.4 με τα 8 αλογα παραπανω και το 1 κιλο ροπης
να το εξηγησεις καλυτερα τι κανει ακριβως και ποσο στοιχιζει

αφηνεις υπονοουμενα βελτιωσης για το CORSA 150 EURO 10 ΑΛΟΓΑ με τι με τα βαρελακια ?

να ειμαστε σοβαροι και οχι λογια σκορπια και να τεκμηριωνουμε αυτα που
γραφουμε

εκτος και αν οπως κανουν μερικοι παιρνουν χαρτι και μολυβι
και λενε
χταποδι 4
τελικο 3
καταλυτης 5
εκκεντροφοροι 5
φιλτροχοανη 3

========= FERRARI εχουμε στο τελος και δεν το ξερουμε

η πιο καταλληλη ατμοσφαιρικη βελτιωση για αλογα ζωντανα οχι στα χαρτια ειναι το τετραπεταλουδο
τελος

απο εκει και περα ο καθενας με οσο το επιτρεπουν τα οικονομικα του
και παντα με γνωμονα το λογικο κοστος αρκει να ξερει τι ζηταει και τι περιμενει απο μια βελτιωση που κανει
καταφευγει σε λυσεις billa , mantzel , Lexmaul ,Καραμπαλη , και οποιων αλλων με εισαγωγη και προγραμμα

εκκεντροφορους
ρυθμιζομενα γραναζια
ροϊκη στο καπακι
βελτιωμενο συστημα εξαγωγης
φιλτροκουτι ή φιλτροχοανη ή σκουπα
καλυτερα μπουζι
καλυτερα μπουζοκαλωδια

και για οποιον δεν θελει να πειραξει το μαμα εγκεφαλο οπως στο ASTRA G X14XE παιζει και η λυση με παραλληλο εγκεφαλακι κλασσικη περιπτωση που χρησιμοποιειται απο ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΛΛΑΝΤΑ

ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΕΛΛΑΔΑ -ΓΕΡΜΑΝΙΑ , ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΣΤΑ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΑ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕΣ

Για υπερκυβισμο το αφηνουμε για τωρα

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΜΟΤΕΡ

MOYTPO
01-11-05, 16:27
Πες τα ρε Argi γιατι εγω εχω βαρεθει να τα λεω. Αυτοι θελουν τουφεκια απο χαμηλα να αλλαζουν ταχυτητες σαν διχρονα και ψηλα να δινουν κιαλλο. Και ολα αυτα απο 1.4 μοτερ. Ε σας ειπα πατε βαλτε τουρμπο δωστε 6000 τουλαχιστον για μια Τ25, μπιελες, πιστονια κ.τ.λ να παιζει στο 1 με 1.5 bar χωρια τα λεφτα που θα δωσετε για φρενα να εχετε 160 αλογα. Να βρειτε και ενα σασμαν να αντεξει ολα αυτα.

ASTRAKITCAR
01-11-05, 22:31
λοιπον παμε....θα απαντησω σε οσα μπορω.

βρειτε την απολυτη ευθεια στον δρομο χωρις κλισεις..

να ειναι αδεια απο κινηση θερμοκρασια σταθερη γυρω στους 22 κελσιου(εχει σημασια αυτο)
σταθερη βαρομετρικη πιεση ανα 10 μετρα...

ευθεια πανω απο 2 χιλιομετρα,

σταθερη υγρασια και πιεση αερα,

σωστο υψομετρο,

αν μου πειτε που ειναι αυτη η ευθεια πειτε το στην mtm,abt,NOVITEC,BRABUS ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥς ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕς ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ FERRARI,BMW,κτλ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΥΘΕΙΕΣ....
εσυ φιλε argi δεν πιστευεις δυο δυναμομετρα που εχω παει και εβγαλαν ιδιες καμπυλες δυναμης ροπης?
λες να μην εχω παιξει με φιλτρα φιλτροχοανες και μπουζια για να σου πω τι παιζει με ιπποδυναμη?

εσυ εχει κανει μετρησεις με παπα αερα,χωρις παπα αερα,με φιλτροχοανη,με σωληνα απο μετωπη και συγκεκριμενη ροη αερα στην χοανη και χωρις συγκεκριμενη φορα και τα λες αυτα?γιατι εγω τα εχω κανει!

ειμαι τοσο τελειομανης που θελω ολα να δουλευουν ρολοι.δεν εχει προβλημα το προγραμμα απλα ξερω οτι μπορει να γινει καλυτερο.εις γνωσιν μου ηξερα οτι με κονσερβα απο Γερμανια δεν θα μπορουσα να παρω το 100%.απλα επειδη δεν τιθεται θεμα χρεωσης πηγαινε ελα,το ξαναεστειλα επανω.

παραλληλο εγκεφαλος?ναι ραβε ξηλωνε καλωδια.πολυ καλη δουλεια,συγχρονα πραγματα.κολλητηρι,μονωτικη ταινια,κοψε τα καλωδα της φισας του εγκεφαλου και ενωσε τον παραλληλο.αψογη δουλεια.στο εξωτερικο ειδικα εκει που δεν ξερουν απο βελτιωση...χρησιμοποιειται παρα πολυ....

δεν θα σας πω απο εδω πως βγαζεις αλογα.εσεις τα ξερετε ολα ρε....
στρωμενα μοτερ απο το εργοστασιο!βαλβολινες που δεν χρειαζονται ποτε αλλαγη.λαδια καθε 15000Km.
τι να πω εγω τωρα?
πως ειναι δυαντον ενα εργοστασιο που βγαζει 100 αυτοκινητα την ημερα και αν κοπει το ρευμα για 3 ωρες εχει πεσει εξω η παραδοση αυτοκινητων βδομαδες,να αφιερωνει χρονο να δουλεψει ποσα λεπτα,ωρες,μερες ενα μοτερ για να το παρετε εσεις ρονταρισμενο?εχει κανα ειδικο χωρο οπου πριν μπουνε στο σασι τα μοτερ δουλευουν αιωρουμενα?
γιατι χωρις ηλεκτρονικα δεν δουλευει μοτερ.μεσα στο σασι δεν γινεται παλι γιατι καινουριο τουτου εχει σκληρο σασμαν,αφαγωτους δισκους κτλ.

10 αλογα λοιπον ε?μηπως πρωτη αλλαγη λαδιων στα 2500km.
μηπως λεω στρωσιμο και οχι πανω απο 4500σαλ μεχρι τα 10000km?
εκτος σε κατηφορα για λιγο με 5η παντα και μετα στην ακρη για 15 λεπτο pit stop και σωστη διαστολη συστολη μεταλων?
μηπως αλλαγη λαδιων καθε 7500σαλ?με συνθετικο παντα?
μηπως μπουζακια καθε 25000km?
μηπως μπεκ καθε 40000km?
μηπως βαλβολινες καθε 40000?
μηπως ενα καλο τελικο για δυναμη ψηλα και οχι καγκουριες με σωληνες,μεσαια?
θελετε και αλλα?δεν μπορω 10 χρονια τριβης,καυγαδων με μαστορες,βιβλια,Internet,αρχειο σε περιοδικα απο το 1995 πανω απο τοσες χιλαιδες ευρω...να τα πω σε 10 γραμμες...απο κοντα οτι θελετε αλλα οχι στην καφετερια καπου ησυχα.

τα λεω καλοπραιρετα για να σωσετε την τσεπη σας και την ψυχικη σα ηρεμια.εκανα ευθυγραμιση σε δυο μαγαζια ισα με 6 φορες να βρω ενα set up της προκοπης με τα coil over που φοραω.μην ακουω κοστος κτλ. ο ενα παιρνει 15€-ναι υπαρχουν τετοιοι,που ξερουν κιολας-και ο αλλος φιλος.
ρυθμιζω μονο υψος και camber,πισω εννοειτε τιποτα.οι μαστορες σε αναρτηση bound rebound κτλ στο δινουν και φευγεις και νομιζεις οτι πετας.αυτοι ξερουν λιγοτερα απο εσενα αλλα το παιζουν καπως..

σκεφτειτε ποσο χειροτερο ειναι να ρυθμισεις ενα μοτερ με τα υπολοιπα.
απλα ειμαι τελειομανης το ειπαμε...διαβαστε κανα περιοδικο με δυανμομετρησεις σε dyno day με rallakia,saxo κτλ,τα πιο βελτιωμενα βγαζουν αναλογικα λιγοτερο απο τα καλορυθμισμενα με λιγοτερες βελτιωσεις lol

Gregls
01-11-05, 23:52
Καλα ολα αυτα που εγραψες ποιος απο τους προγραψαντες το εχει πει?
Εσυ κανεις τον πολυξερο και ουτε ενα χαρτι απο δυναμομετριση δεν εχεις συκωσει, να δουμε τι απο οσα λες ισχυει.
Οσο για αυτα περι βαρομετρικης πιεσης, και συνθικες...που λες μονο ως αστεια μπορω να τα χαρακτηρισω.Το ξερατε ρε παιδια τωρα τα αλογα τα βγαζουν τα ατμοσφαιρικα αυτοκινητα μονο σε τετοιες συνθηκες :poke: :poke: ειναι νεα μεθοδος!!!
Ο bilas υποσχεται αυτα:
http://www.opel-club.gr/uploads/files/diagram_1.4.jpghttp://www.opel-club.gr/uploads/files/diagram_1.6.jpghttp://www.opel-club.gr/uploads/files/diagram_1.8.jpg

Ρωτα οποιον σσβαρο μηχανικο θες αν μονο με εισαγωγη παιρνεις αυτα τα αλογα.Αν σου πει ναι, φυγε τρεχοντας.
Προσπαθεις να μας πεισεις για οτι λες χωις αποδειξεις, αν εισουν σωστος θα ελεγες ναι ρε παιδια να παμε σε μια σφαλη ευθεια να τα δουμε ετσι απλα οχι, να και να μην εχει στανταρ κανεναν και να και να εχει ταδε βαρομετρικη πιεση...
Πλεων χωρις αποδειξεις φιλε δεν πιστεβω λεξη σου και μη μου ξαναπεις οτι οδηγαω παλι μονο 3 χρονια, γιατι αλλα 4 ατομα εχουν παρομοια αποψη με εμενα για εσενα.
Αν εχεις αποδειξεις μετρας αν οχι εισαι φουσκα σαν αυτους που μαζεβονται στα Carfour και λενε οτι εχουν εκατονταδες αλογα αλλα δεν τα εχουν δει ποτε με κανεναν.Φερε αποδειξεις.

sirus20
02-11-05, 01:11
2 idia autokinita me idia moter se diaforetikes sinthikes piesis kai thermokrasias vgazoun diaforetika aloga kai auto einai epiveveomeno apo tous kanones tis fisikis..alla aloga vgazei ena autokinito stin pista ton serron kai alla sto elliniko..trexoun me diaforetikes ritmiseis gia ti polli apla to ypsometro exei simasia polli megali kai oxi mono sta agonistika moter..an ikseres glegls then tha ta eleges auta..kai exo timoni sta xeria mou ton idio kairo me sena..

tora gia ta dinamometra einai alithia oti den mporoun na prosomiosoun toso kala tis sinthikes pou iparxoun ston pragmatiko dromo alla den iparxei kai allos tropos toso eukolos kai eukola metrisimos...vevea prepei mia metrisi gia na einai eggiri na ginei polli prosextika...to kserete oti ean exete diaforetiki piesei sta elastika kata 0.4bar exete anamesa se 2 dinomemetriseis diaforetika arkee apotelesmata...

Tora oson afora ton dbilla ilikrina pisteuo oti kanei doulia oxi toso kali vevea oso elpizei kai autos alla vgazei arketa alogakia parapano..gia mia deuterou stadiou veltiosi me eisagogi ekkentoforous eleuthero filtro kai eksatmisi apo mprosta mexri piso kai programa vgazeis aloga arketa..kai fisika eisai aksiopistos ...vevea tha protimousa ena programa apo ellina veltioti pou tha xrisimopoiisi san vasi tis elinikes klimatologikes sinthikes(kalimprarisma) para konserva alla einai ligo risko..ean omos o ellinas einai gnostis me apodedigmena kales proigoumes douleies tha ton empisteuto ...

Oi ellines exoun apodiksi tin aksia tous polles fores me enan apo tous korifeous ton ALEPI pou exei kseperasei tin theoritiki megisti apodosi vasi ogometrikon periorismon sto gnosto galliko moter..Etsi lipon den dexome na akouso oti den iparxoun korifeoi veltiotes kai stin ellada..

auta eixa na po ...........

ARGI
02-11-05, 01:13
Δεν μπορω να καταλαβω τη φιλοσοφια σου
αναφερεις πραγματα τα οποια εχω πει και λεω συνεχεια σε ολους εδω μεσα

Στρωσιμο
Συντηρηση
Τροπος οδηγησης
επιλογη αναλωσιμων

Αυτα ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΖΩΪΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ

Δεν βελτιωνουν το μοτερ δεν αυξανουν τα αλογα του μοτερ απλως το κρατανε ζωντανο για πιο πολλα χιλιομετρα και χρονια και με τις λιγοτερο δυνατες φθορες

Οσο για τον παραλληλο εγκεφαλο αυτα για κολλητηρια και μονωτικες ταινιες μονο στο ΜΑΓΚΑΪΒΕΡ υπαρχουν
διακοπτης αψογος και επιλεγεις τι θελεις ποιος να δουλευει απο τους δυο εγκεφαλους

οσο για μετρησεις χοανες μπουζι κτλ
να τα μετρησεις εξω και οχι στο κλουβι με τον ανεμιστηρα

εγω παιζω απο ΑΓΓΛΙΑ μερια απο το 2001
γνωριζω κοσμο και καταστασεις
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟΡΥΘΜΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
ΟΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ OPEL 8ΒΑΛΒΙΔΑ ή 16ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΟΥΚΙΑ

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ BILLA και τα πραγματα του TON EXOYN ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ

Gregls
02-11-05, 20:57
Δεν ειπα κατι διαφορετικο σε σχεση με εσενα, συμφωνω οτι σε διαφορετικες συνθικες εχεις διαφορετικα αλογα απλα, αφου και το δικο σου αμαξι και του αλου τρεχουν στις ιδιες συνθηκες εχεται το ιδιο χασιμο! Στα turbo ή στα βελτιομενα ατμοσφαιρικα με τεραπεταλουδα εκεντροφορια... παιζει τρελη διαφορα με μια απλη διακυμανση της θερμοκρασιας, αλλα σε αυτοκινητα 1400cc με επιπεδο βελτιοσης καπου 80ps το λιτρο οτι ειναι να χασεις ειναι πολυ λιγο απο μια διακυμανσυ των συνθηκων.

Gregls
02-11-05, 21:00
Το παραπανω post πηγενε στον sirus20.
Τωρα ιδα του argi ο οποιος για εμενα γνωριζει τα της opel πολυ καλητερα απο τον καθενα εδω μεσα.

antonis
02-11-05, 21:24
ΑRGI αφου λενε πως τα κατεχεις καλα τα παραγματα εσυ αμα ειχες το αυτοκινητο μου θα εστελνες τους εκκεντ στον boubi?αυτος μου λεει οτι δουλευει καλα χωρις προγραμμα κ γινεται πιο ζωηρο.εσυ τι λες?

tedo
03-11-05, 08:56
re paidia mou fenete oti exete xefigi ligo,to provlima den einai pos tha anevasoume ta aloga edo alla oi koroidia pou alla mas uposhontai kai alla mas dinoun.

MOYTPO
03-11-05, 10:32
Δεν υπαρχει κοροιδια ρε tedo απλα τα αλογα στα δινουν αλλα ειναι στον στροφαλο και ειναι ψηλα. Αυτο ελεγε απο την αρχη ο Μπιλας και ηταν ξεκαθαρο. Το ξεραμε απο τοτε που βγηκε για τους Ζ κινητηρες και το συζητουμε σελιδες επι σελιδων στο tfrc.
1ο σταδιο 114-117 αλογα ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟ
2ο σταδιο περιπου 120-125 ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟ
και την ροπη ανεβαζει και τα αλογα αλλα ΨΗΛΑ.
Στον δρομο δεν παει οπως θα φανταζομασταν απο ενα μοτερ 120+ αλογων αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με τα μεσα μεταδοσης της δυναμης απο το μοτερ στους τροχους.
Μην ξεχνατε σε δυναμομετρηση μελους εδωσε στον τροχο 98 αλογα απο 118 νομιζω στον στροφαλο.

ARGI
03-11-05, 13:15
ΑRGI αφου λενε πως τα κατεχεις καλα τα παραγματα εσυ αμα ειχες το αυτοκινητο μου θα εστελνες τους εκκεντ στον boubi?αυτος μου λεει οτι δουλευει καλα χωρις προγραμμα κ γινεται πιο ζωηρο.εσυ τι λες?

Ωραια διλημματα βαζεις

απο εκκεντροφορους σε ενα μοτερ λαμβανοντας υποψιν τον εργοστασιακο μοιρες και το βυθισμα του για να δεις ποσο θα πρεπει να ειναι ο βελτιωμενος κατι θα κερδισες σιγουρα και αναλογα με τον εκκεντροφορο μπορει να δουλεψει και χωρις προγραμμα

ΑΛΛΑ

εσυ θα εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα 1-2-3-4-5 αλογα το πολυ και καποια βελτιωση της ροπης σε καποιο ευρος στροφων μεσαιες ή ψηλες δεν ξερω
και αν η τιμη που σου εχουν πει ειναι σε λογικα πλαισια
και εμπιστευεσαι τον συγκεκριμενο που θα το αναλαβει
τοτε προχωρα το

antonis
03-11-05, 16:00
Kοιτα ο billas δινει εκκεντροφορους κ ειναι 256 μοιρες γι αυτο τα αυτοκινητα ψοφανε στα χαμηλα.ο boubis θα το κανει 248 κ 242 διοτι εχουμε ασυμμετρους.ετσι λεει δεν χανει πολυ στα χαμηλα κ στα ψηλα ειναι :super: .το εχει κανει στο δικο του astra g 1.4 κ στο dyno εβγαλε +10 χωρις προγραμμα κιολας.η τιμη ειναι 280 ευρω.
ρε παιδια εσεις που ειστε κατω κ ενδιαφερεται κανεις για καμια τετοια μετατροπη ας περασει καμια βολτα απ αυτον
ΑΑΑΑΑ Κ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΜΑ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥΣ ΜΟΤΕΡ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ!!!

alexopc
04-11-05, 01:39
opoios exei dei corsa 1.4 me ekk billa , tha exei paratirisei oti den exei parei dinami oute psila.

oson afora tous ekk apo ton boubi, posoi tha riskaroun na mi baloun programma, efoson allazei o esoterikos xronismos? ego de tha riskara apo tin alli na stegnosei ana pasa stigmi to moter psila kai na exoume alla....

reprofile mazi me ta ergatika kai me ola mono 280 euro? ligo periergo akougetai

tedo
04-11-05, 09:01
Δεν υπαρχει κοροιδια ρε tedo απλα τα αλογα στα δινουν αλλα ειναι στον στροφαλο και ειναι ψηλα. Αυτο ελεγε απο την αρχη ο Μπιλας και ηταν ξεκαθαρο. Το ξεραμε απο τοτε που βγηκε για τους Ζ κινητηρες και το συζητουμε σελιδες επι σελιδων στο tfrc.
1ο σταδιο 114-117 αλογα ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟ
2ο σταδιο περιπου 120-125 ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟ
και την ροπη ανεβαζει και τα αλογα αλλα ΨΗΛΑ.
Στον δρομο δεν παει οπως θα φανταζομασταν απο ενα μοτερ 120+ αλογων αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με τα μεσα μεταδοσης της δυναμης απο το μοτερ στους τροχους.
Μην ξεχνατε σε δυναμομετρηση μελους εδωσε στον τροχο 98 αλογα απο 118 νομιζω στον στροφαλο.
min to les auto,den xero ti ginete me to corsa alla me to vectra me doulepse,mou eipan 160+ kai ego metrisa 140+ kai den peiran kai liga lefta.

ARGI
04-11-05, 09:18
opoios exei dei corsa 1.4 me ekk billa , tha exei paratirisei oti den exei parei dinami oute psila.

oson afora tous ekk apo ton boubi, posoi tha riskaroun na mi baloun programma, efoson allazei o esoterikos xronismos? ego de tha riskara apo tin alli na stegnosei ana pasa stigmi to moter psila kai na exoume alla....

reprofile mazi me ta ergatika kai me ola mono 280 euro? ligo periergo akougetai

υπαρχουν και επωνυμοι εκκεντροφοροι που για να δουλεψουν δεν θελουν προγραμμα

μην αγχωνεσαι αναλογα με το τι αγοραζεις

vidas
04-11-05, 09:30
280 ευρώ για reprofile είναι καλά λεφτά πιστεύω. Ίσως αν μαζευτούμε κάνα δυο βλαμένοι ακόμα να πέσει στα 250 - απόλυτα εφικτό νομίζω. Αλλά σε αυτά τα λεφτά είναι μόνο η δουλειά του Boubi. Δηλαδή: ξηλώνεις εκκ, τους πας, τους ετοιμάζει, του δίνεις τα λεφτά και τους ξαναβάζεις. Άρα είναι και το χαρτζιλίκι του μάστορα που θα κάνει τα περάσματα.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι πιστεύω πως οι μοίρες ειναι κάπως λίγες, αλλά αφού δεν θα βάλεις πρόγραμμα είναι ΟΚ. Σε κάθε άλλη περίπτωση (αν π.χ. σκοπεύεις να βάλεις πρόγραμμα) χώσε όση διάρκεια μπορείς. Μιλάμε όμως για ψηλό στροφάρισμα και κούφιο χαμηλά (εδώ όμως παίζει ρόλο και το πρόγραμμα και η συμπίεση και το χταπόδι και και...).

MOYTPO
04-11-05, 11:03

Στα χαμηλα δεν περνει δυναμη, στα ψηλα παλι δεν παιρνει δυναμη τελικα ρε μαγκες που περνει δυναμη το αμαξι γιατι εσεις θα με τρελλανετε!!!!!!!!!

IRMSCHER
04-11-05, 15:06
min to les auto,den xero ti ginete me to corsa alla me to vectra me doulepse,mou eipan 160+ kai ego metrisa 140+ kai den peiran kai liga lefta.
Σχεδόν όλες οι μέτρησεις γίνονται στον τροχό και η ιπποδύναμη στον στρόφαλο βγαίνει με κάποιο τύπο προσεγγιστικό.
Για να βγάλεις ιπποδύναμη στον στρόφαλο θα πρέπει να ξηλώσεις το μοτέρ και το μετρήσεις σε πάγκο (¶ρε επιστήμονα,αν δεν ήσουν και εσύ τι θα κάναμε :) )
πράγμα που δεν νομίζω να έκανες.
¶ρα η μέτρηση έγινε στον τροχό.
Οπότε μήπως σου είπε 140+ στον τροχό πράγμα που είναι super.

tedo
04-11-05, 20:46
ohi re papou,mou eipan 160 ston troho,ekei mas kaiei kiolas.

alexopc
04-11-05, 21:05
Στα χαμηλα δεν περνει δυναμη, στα ψηλα παλι δεν παιρνει δυναμη τελικα ρε μαγκες που περνει δυναμη το αμαξι γιατι εσεις θα με τρελλανετε!!!!!!!!!

i kaliteri lisi einai , efoson baleis eisagogi kai ekkentroforous , na pas na ftiakseis ena programma pano se dinamometro, se sinthikes real time diladi. to programma pou sinodeuei tin eisagogi kai tous ekk tou billa, einai arketa "sfixto", etsi oste na kaliptontai kai oi europaikes nomothesies
akouste kati periergo. se koubenta me palikari apo patra, o opoios gnorizei ta opel kalitera apo tin palami tou, mou eixe pei pos se corsa c 1.4, aksizei na topothetiseis tous ekkentroforous apo to proigoumeno tigra. gnorizei kaneis kati gia auto;

antonis
04-11-05, 21:11
Πρωτη φορα το ακουω!λοιπον μαγκες με τετοιους πειραματισμους απο εδω κ απο εκει καπου θα βρεθει λυση κ θα δουλεψουν τα αυτοκινητα μας!280 ευρω θελει μπουμπης κ +100 περιπου ο μαστορας σου ανοιξε- κλεισε καπακι.τωρα μπηκα σε αλλο δειλλημα.μπειτε στη σελιδα της powerchips να δειτε τι κανουν τα παληκαρια μονο με προγραμμα..

alexopc
04-11-05, 21:15
file mou den aksizei gia powerchips. allo ti lene allo ti kanei to kathe autokinito sto dromo

antonis
04-11-05, 21:22
το περιμενα οτι θα το ακουσω αυτο γιατι πολλα λεγονται.σκοπος ειναι να μη το κανεις εδω.τα ελληνικα ειναι ολα αντιγραφες,σκοπος ειναι να στειλεις εγκεφαλο εξω

alexopc
04-11-05, 21:28
bale eisagogi billa!!! mono etsi to corsaki sou tha apodosei kala xoris na mplekseis me ekk kai diafores istories.

EISAGOGI , PROGRAMMA, KALI EKSATMISI.

auti einai i sintagi tis epitixias gi ta 14aria, kai pistepse me ,aksizei.
o egefalos me to programma billas programmatizetai sti germania.

alexopc
04-11-05, 21:37

sto dinamometro pou metraei isxi sti roda( troxo), de bgainei ekso to moter, apla to autokinito de metrietai pano se raoula, apla sindeetai me ena mixanima to opoio bentouzonei ston aksona.

9 sta 10 dinamometra metroun ta aloga sto strofalo kai istero meso afairesis kapoiou posostou apoleion briskoun ti dinami ston troxo!

dieukrinisi: i ropi metrietai panta ston troxo

antonis
04-11-05, 22:56
corsadi αντε ξεκινα παλι να λες για τα δυναμομετρα για να σε εμπεδωσουν καλυτερα..
alexopc θα το ξαναπω εγω 1500 ευρω για την απατεωνια του billa δεν δινω!

ASTRAKITCAR
04-11-05, 23:53
εκκεντροφοροι χωρις προγραμμα?ποιος σας επιε οτι ανοιγοντας την πορτα να μπει αερας δεν χρειαζεται και το απαραιτητο καυσιμο?

ξερετε τι κανουν οι εκκεντροφοροι και το λετε αυτο?

η powerchips δεν φτιαχνει μοτερ σειρας Ζ,ξεχαστε το....

ο billas οντως φτιαχνει σφιχτο προγραμμα οπως ειπε καποιο παιδι εδω για τους ρυπους.

μια ευθεια που να μπορω να κουμπωσω ολη την τριτη και λιγο απο τεταρη ταχυτητα μπορειτε να βρειτε να δουμε τι κανει το πραμα που φοραω?

ετσι γιατι καποιοι δυσανασχετουν και αμφισβητουν τα δυναμομετρα?

πειτε μου μερα ωρα και μερος εντος του Σ/Κ.

θα σας εξηγησω αρκετα απο κοντα .Την τελευταια μετρηση που εκανα χθες δεν θα την δημοσιευσω γιατι θα την αμφισβητησετε παλι.

τον Δεκεμβρη θα δημοσιευθει η μετρηση στο dyno του power techniques .
αυτη ειναι πριν την version που φοραω τωρα η οποια και παλι σε συγκεκριμενο σημειο στροφων θελει ενα διορθωμα.αλλα παντου ειναι πολυ καλυτερη.

καποιο billato corca ή astra υπαρχει εδω να δουμε τι καναμε?

tedo
05-11-05, 09:55

sto dinamometro pou metraei isxi sti roda( troxo), de bgainei ekso to moter, apla to autokinito de metrietai pano se raoula, apla sindeetai me ena mixanima to opoio bentouzonei ston aksona.

9 sta 10 dinamometra metroun ta aloga sto strofalo kai istero meso afairesis kapoiou posostou apoleion briskoun ti dinami ston troxo!

dieukrinisi: i ropi metrietai panta ston troxo

gia auto leo me koroidepsane,an mou legane oti tha pliroso 4000euro gia 15hp den tha to ekana.

PlatonGR
05-11-05, 12:04
μια ευθεια που να μπορω να κουμπωσω ολη την τριτη και λιγο απο τεταρη ταχυτητα μπορειτε να βρειτε να δουμε τι κανει το πραμα που φοραω?

Κερατέα

Αύριο το πρωι στις 9

Ναι, έλα να σε ράψω

:)

p.s. Που έχεις χαθεί εσύ ρε.... εξαφανίζεσε και εμφανίζεσε μετά και προκαλείς κόσμο ?????????????

corsadi
05-11-05, 12:55
Τα δυναμομετρα με ραουλα που εχουν ολοι εδω στην Ελλαδα μετρανε 10/10 ιπποδυναμη στον τροχο!Κι απο'κει κ περα,ειτε αφηνουν το αυτοκινητο να τσουλησει κ προσθετουν τις απωλειες κατα την επιβραδυνση(οι οποιες ομως δεν ειναι ιδιες με τις απωλειες κατα την επιταχυνση!!!),ειτε προσθετουν προσεγγιστικα ενα ποσοστο % για να βγαλουν την ιπποδυναμη στο στροφαλο!Κ οι δυο τροποι ειναι προσεγγιστικοι κ φυσικα οχι απολυτα αξιοπιστοι!Ο μονος τροπος να δεις τη δυναμη του κινητηρα σου στο στροφαλο ειναι να τον βαλεις σε δυναμομετρο παγκου που εχουν ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες κ οι βελτιωτικου οικοι του εξωτερικου!Κατι τετοιο ομως ειναι ανεφικτο!Γι'αυτο επιμενω οτι δεν πρεπει να στεκομαστε τοσο στην ιπποδυναμη που μας λεει το δυναμομετρο προσεγγιστικα στο στροφαλο,αλλα να βλεπουμε τα αλογα που εβγαζε το αυτοκινητο μας στους τροχους πριν κ μετα τη βελτιωση για να βλεπουμε τι κερδισε!Κ μην ακουσω οτι μπορει το αυτοκινητο πριν να εχει 5 αλογα απωλειες κ μετα με την εισαγωγη κ το προγραμμα του Bilas να εχει 15 γιατι ειναι οτι πιο ανοητο εχω ακουσει!!!Αλλαζει τπτ στη μεταδοση ή στα κινουμενα μερη του κινητηρα ωστε να αυξηθουν τοσο οι απωλειες;;;Μια μικρη αυξηση στις απωλειες της ταξης των 2-3 ιππων το καταλαβαινω,αλλα οχι απο τα 5 στα 15!Γι'αυτο ξαναλεω,δωστε βαση στην ιπποδυναμη που σας λενε στον τροχο κι οχι στον στροφαλο!!!Τελος,για τον Bila,σιγουρα δεν αξιζει τα λεφτα του κ μονο αν μπορεσουμε να το βρουμε με 700-800ευρω,την εισαγωγη με το προγραμμα,τοτε αξιζει τα λεφτα του...Κατι εχω στο νου μου γι'αυτο...

Corsa-GR
05-11-05, 14:01

distixos se uato 8a prepei na se diapseypso .. mias kai melos tou club mas exei programma ftiagmeno stin powerchips.. malista foraei kai z14xeP

antonis
05-11-05, 15:37
Ποιος ειναι????εδω Ελλαντα το εκανε η εστειλε εγκεφαλο εξω?ενημερωσε!!

ASTRAKITCAR
05-11-05, 16:49
distixos se uato 8a prepei na se diapseypso .. mias kai melos tou club mas exei programma ftiagmeno stin powerchips.. malista foraei kai z14xeP

κοφτη στροφων ανεβασανε?

σε τι αμαξι ειναι αυτο το μοτερ?

γιατι εγω οταν ρωτησα πριν ενα μηνα για Ζ14 ΧΕ δεν το ακουμπαγε καν...

τελικα καποιο billato υπαρχει να κανω ενα ανοιγμα?
εστω ενα 1.6 με λιγη προικα επανω?

antonis
05-11-05, 20:32
Mη μπερδευεσαι,εδω Ελλαδα δεν κανουν .για εξωτερικο μιλαω εγω.αμα θες εχει superchips,ειπαμε κοφτη δεν πειραζει.δεν ξερω powerchips τι κανει.κ τιμη 350 ευρω μια χαρα!

alexopc
05-11-05, 21:32
GIA TON TEDO

an den kano lathos file tedo, exeis to 1.8 me ta 125 aloga. an ipothesoume oti ontos itan 125 aloga kai oxi perissotera iligotera (panta sto strofalo kai oxo ston troxo), meta ti beltiosi eides 160 aloga, panta ston strofalo( exo dei ti dinamometrisi sou se allo post).

ta 35 aloga pou pires einai mia poli kali timi, alla tha ithela na mou peis ti kanei to amaksi sto dromo. pigainei aisthita kalitera apo prin? ta 17 kila ropis pou exeis den einai liga. pistepse me, oi times pou dinoun oi kataskeuastes tis perissoters fores gia ti ropi einai iperbolika aisiodokses

mipos tha eprepe na eixes dinamometrisei to amaksi kai prin kaneis ti beltiosi?

alexopc
05-11-05, 21:38
alexopc θα το ξαναπω εγω 1500 ευρω για την απατεωνια του billa δεν δινω!

DOSE 300 EURO STON MPOUMPI, KANE REPROFILE XORIS PROGRAMMA KAI METRA ME ENA KALO 14ari BILLATO XORIS EKK NA DEIS POSO PISO THA EISAI

alexopc
05-11-05, 21:42
[quote]εκκεντροφοροι χωρις προγραμμα?ποιος σας επιε οτι ανοιγοντας την πορτα να μπει αερας δεν χρειαζεται και το απαραιτητο καυσιμο?

ξερετε τι κανουν οι εκκεντροφοροι και το λετε αυτο?

ο billas οντως φτιαχνει σφιχτο προγραμμα οπως ειπε καποιο παιδι εδω για τους ρυπους.

ετσι γιατι καποιοι δυσανασχετουν και αμφισβητουν τα δυναμομετρα?

θα σας εξηγησω αρκετα απο κοντα .Την τελευταια μετρηση που εκανα χθες δεν θα την δημοσιευσω γιατι θα την αμφισβητησετε παλι.

τον Δεκεμβρη θα δημοσιευθει η μετρηση στο dyno του power techniques .
αυτη ειναι πριν την version που φοραω τωρα η οποια και παλι σε συγκεκριμενο σημειο στροφων θελει ενα διορθωμα.αλλα παντου ειναι πολυ καλυτερη.

_________________[/quot

file exeis 14ari billato?

KAPITALAS
05-11-05, 21:46
exi filo stin powerchips (edo ellada) kai ton rotisa gia ton kinitira mou z14xeP kai mou eipe oti ftiaxnoune programa gia corsa mexri to 2002,akoma den exoun ftiaksi gia ta epomena montela!

ASTRAKITCAR
06-11-05, 00:15
alexopc
file exeis 14ari billato?

ακριβως 1.4 billato astra G.

αν φτιαχτει προγραμμα πανω σε δυναμομετρο εννοειται οτι θα ειναι καλυτερο απο οποιαδηποτε κονσερβα,δεδομενου οτι ο programmer εχει real time τα στοιχεια που θελει για την κατασταση του αυτοκινητου.

antonis
06-11-05, 15:25
σιγα τα αυγα κ τα billata!μαθατε που πατησε ο corsadi που ειναι μαμα με billato κ πηγαιναν μαζι κ μαλιστα στην 3η πηγε να περασει το μανισιο.με billato που δεν εχει εκκεντροφορους πιστευω πως ειμαι πολυ κοντα.ΘΑ τΤΟ ΞΑΝΑΠΩ!οι εκκεντρ που κανει ο μπουμπης ειναι λιγο πιο αγριοι απο τους μαμα γι αυτο λεει πως δεν θελει προγραμμα,δεν ειναι γαιδουρια οπως του billa που ειναι 256 μοιρες.

alexopc
06-11-05, 16:00
Me rallye 16v NORMAL exeis patisei pote? an nai, poia itan i diafora sas? an o corsadi patise me billato kai pigainane parea, tote kati den paei kala me to billato. o corsa d einai normal?

antonis
06-11-05, 19:26
Ποιος ειναι ο corsa d?κ γιατι αναφερεις το rallye?τι συγκρινεις τωρα.αυτο ειναι πυροβολο.αμα εχεις πατησει εσυ κ εισουν κοντα του τοτε φερε να οδηγησω εγω το rallye να δεις τι κανει πραγματικα.λιγο να συγκεντρωθουμε!!!!

tedo
07-11-05, 15:12
GIA TON TEDO

an den kano lathos file tedo, exeis to 1.8 me ta 125 aloga. an ipothesoume oti ontos itan 125 aloga kai oxi perissotera iligotera (panta sto strofalo kai oxo ston troxo), meta ti beltiosi eides 160 aloga, panta ston strofalo( exo dei ti dinamometrisi sou se allo post).

ta 35 aloga pou pires einai mia poli kali timi, alla tha ithela na mou peis ti kanei to amaksi sto dromo. pigainei aisthita kalitera apo prin? ta 17 kila ropis pou exeis den einai liga. pistepse me, oi times pou dinoun oi kataskeuastes tis perissoters fores gia ti ropi einai iperbolika aisiodokses

mipos tha eprepe na eixes dinamometrisei to amaksi kai prin kaneis ti beltiosi?

to thema einai oti to amaxi etsi to parelava kai den xero ti eihe prin,mporo na sou po oti sto 1 dunamometro edeixe 160hp kai 2ero edeixe 143hp.

corsa120hp
08-11-05, 01:45
kalispera ,

loipon tha sas pw mia istoria gia emena kai gia to corsaki(corsa 1,4 C 04/05) mou

to kalokairi (aygoustos) piga sthn opel(kaltsounis) ekana thn kathieromeni allagh ladion kai os asxetos ekana thn erotish ,yparxei kati
pou tha mporouse na mou dosei kamia 10ria alogakia? kai mou lene 10 oxi alla 30 nai(billas) , egw katenthousiasmenos rotisa poso kanei kai mou lene 1650 euro. to skeftika kai apofasisa oti tha to kanw , prin to kanw omos proidopiisa tous ypefthinous oti tha to dynamometrisw prin kai meta mou eipan OK. h dinamometrish prin edikse 93hp . paw loipon na tous afisw to oxima kathos mou eipan oti tha to parw se treis ergasimes kathoti h ECU pigenei germania sto billa.afou loipon oi treis meres eginan 8 kai telika pira to corsaki mou sta xeria mou paratirisa oti mexri tis 6300 htan xirotero apo vespa kai apo kei mexri tis 7300 pou eipan oti exei kofti skiliaze, tous eipa to parapono mou kai mou eipan oti etsi einai o billas kai oti vgazei ta 120hp poli psila . ok lew kai hrthe h ora tis kriseis ora gia dinamometrisi . sto idio dinamo to apotelesma htan 103hp . epatha ena kati (giati o m@l@k@s eixa xwsei 1650e ) kai pernw thl tous ypeythinous sthn opel kaltsounis h apantisi htan oti prepei na stosei h polapli (theoulimou) tous evrisa kai tous eipa oti eimai asxetos alla tha tous katageilw sto INKA kai sta periodika . ola allaksan na mhn ta polilogw meta apo dio mhnes vasanistiriwn :saw: katevike o idios o billas milisame kai mou eftiakse to corsaki mou o idios pano sto dynamometro ... apotelesmata 119hp (sto proto dinamometro) me 13kg Ropis ,to oxima skiliazei apo 1500rpm mexri kai terma h katanalosh einai midamini kaiei ligotero apo mamisio kai exei ginei agnoristo kai ola afta me talepwria kai plakomata me kaltsouni epi dio mhnes ...
tespa telos kalo ola kala ... opios exei billa proto stadeio as mas pei an exei talepvrithei arketa h an exei kapio kalo apotelesma .

Y.G h apokrish sto gazi san mhxaniko . foraw kainouria lastixa F1 195/50/15 kai me 2ra stis 2500rpm plaka gazi kai to oxima leionei sthn asfalto tetia diafora den thn pisteva sta matia mou ,, xalali h talepwria.

vidas
08-11-05, 09:50
Που σημαίνει ότι δεν είναι καλή τακτική να φεύγει ο εγκέφαλος και να του βάζουν πρόγραμμα κονσέρβα στην Γερμανία ελέω διαφορετικών κλιματολογικών συνθηκών. Για αυτό, βρείτε ρε παιδιά μια πολλαπλή και πρόγραμμα βάλτε ένα φτιαχτό από δικό μας μάστορα. Τώρα το ποιόν, θέλει άλλο topic...

MOYTPO
08-11-05, 11:01
Μαλιστα, και εμεις τι πρεπει να κανουμε να φωναξουμε τον Μπιλας να ρθει να μας τα στρωσει????????

corsa120hp
08-11-05, 12:30
meta apo systash pou ekana ston kaltsouni na mhn koroidevoyn ton kosmaki(siga mhn me akousoune) mou eipan oti tha allaksei o tropos programatismou ecu tou twinport. twra ti allo na pw MOYTRO den kserw.
:taz:

antonis
08-11-05, 15:48
ΜΟΥΤΡΟ πες τον ιδιο τον billa να στο κανει γιατι κατι παρομοιο με τα παραπανω διαβασα στο gtc forum η καπου αλλου δεν θυμαμαι.μαλιστα το παλικαρι ειχε πληρωσει 2600 κ οι απατεωνες του εβαλαν εισαγωγη-προγραμμα απο astra κ το αμαξι ηταν κρεας!μεχρι που ηρθε ο billas κ το διορθωσε..

alexopc
11-11-05, 02:42
FILE ANTONI

katarxas signomi pou argo na apantiso alla oli ti bdomada eimai xalkida logo spoudon. opos kai sto palikari parapano , etsi kai sai emena i ropi einai sta 13,2kg kai ( an kai parousiazetai arketa psila) menei statheri apo tis 5900rpm mexri kai tis 7200rpm
i ropi tou rallye 16v NORMAL, AN TO AUTOKINITO EINAI KALOPROSEGMENO( opos tou kollitou mou, metrithike sta 15,1kg sti 5270rpm. apo ekei kai pano arxizei kai peftei arga alla stathera mexri ton kofti stis 7220rpm.
se anoigma apo 1es tsoulites to rallye diskoleuetai na ksekollisei eos kai gemismata tritis taxititas. auto simbaiei dioti se sinthikes kontras leitourgo pio dinata apo to rallye STIS STROFES POU PREPEI.
MIN KSEXNAS OTI TO RALLYE ZIGIZEI 930 KG KAI TO CORSA 1080KG, kai ta 2 zigismena se plastiga.
kai pistepse me den nomizo esi na mporeis na to odigiseis kalitera apo to palikari.
imarton pia re paidia, giati katigoreite ta billata? einai i moni sigouri lisi gia ta opel( atmosfairika panta)

alexopc
11-11-05, 02:45
an ena tapeino kai bari corsa 1.4 me eisagogi mporei kai steketai dipla( esto mexri kai kapoio simoio) se rallye, kata ti gnomi mou auto leei polla.
ta rallye einai grigora, epeidi exoun arketi ropi kai elafria karotsa, opos episi kai kalo granazoma. den einai omos pirobola otan einai normal. kai pistepse me, exo dei polla rallye

corsadi
11-11-05, 11:50
Τα Rallye εχουν κοφτη στις 7500 κ αμφιβαλω αν οποιοδηποτε Corsa μπορει να σταθει διπλα τους!Ακομα κ το Gsi!Αφου πηγαινεις συχνα Χαλκιδα,ας κανονισουμε καποια στιγμη που θα κατεβω να βρεθουμε να δουμε τι κανει το αυτοκινητο σου...!

antonis
11-11-05, 12:53
τα rallye εχουν κοφτη στις 7450 ακριβως ,ετσι δειχνει το μηχανημα!κοιτα αlex οπως τα λεει κ ο corsadi για να κατσει το corsa διπλα σε rallaki πρεπει να ειναι γυρω στα 160 αλογα σιγουρα.το ειπες κ μονος σου λογω βαρους ,λογω τρελης διαφορας δυναμης στο μοτερ ειναι γρηγορο αυτοκινητακι .πως να κατσεις διπλα εσυ που μεχρι να δωσει εντολη το ηλεκτρογκαζο σου ο αλλος χτυπαει τον κοφτη σαν καμπανα..κ για να μη γινει καποιο λαθος εγω αναφερομαι στο 16v 3φυσο rallye.αμα εσυ τα εβαλες με κανενα 13αρακι μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες..

antonis
11-11-05, 12:54
Mark of vehicule
OPEL

Model
OPEL CORSA 1.4 16V
Original horsepower
90

Number of cylinders
4
Cylindrer cm3
1389

Gained horsepower Powerchips
13 Gained torque Powerchips
14

hp
tr/min.

hp
tr/min

original horsepower
90
6000
hosrepower with powerchips
103
6000

Nm
tr/min.
Nm
tr/min

original torque
125
4000
torque with powerchips
142
3700

Acceleration 1000 DA orig.
33
1000 DA with powerchips
32,4

Acceleration 400 DA orig.
18
1000 DA with powerchips
17,7

max. speed
182
max. speed with powerchips
194

Displacement of c.b
NON
Supreme speedlimiter
NON

Price of preparation (€)
314
handeling fees (€)
35
Price of preparation (CHF)
620
handeling fees (CHF)
38
Price total (€)
349
Price total (CHF)
658

antonis
11-11-05, 12:56
αυτο ειναι προγραμμα!αντε παμε ολοι για powerchips!

antoine
11-11-05, 13:26
Αυτό είναι για Corsa C... !? Twinport?!!? 14 άλογα απο πρόγραμμα μόνο!!!?? Και 2 κιλά ροπή?!?! Μήπως είναι υπεραισιόδοξο!?!?!?!?

¶ντε βάλτο και θα το βάλουμε κ εμείς μετά!!!!!:P

antonis
11-11-05, 16:01
περιμενουμε με corsadi mail να δουμε τι θα απαντησουν στις επιστημονικες ερωτησεις του επιστημονα..

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
11-11-05, 17:48
Mark of vehicule
OPEL

Model
OPEL ASTRA 1.4 16V
Original horsepower
90

Number of cylinders
4
Cylindrer cm3
1389

Gained horsepower Powerchips
15 Gained torque Powerchips
15

hp
tr/min.

hp
tr/min

original horsepower
90
6000
hosrepower with powerchips
105
6000

Nm
tr/min.
Nm
tr/min

original torque
125
4000
torque with powerchips
143
3700

Acceleration 1000 DA orig.
32,8
1000 DA with powerchips
32,2

Acceleration 400 DA orig.
17,8
1000 DA with powerchips
17,6

max. speed
180
max. speed with powerchips
190

Displacement of c.b
NON
Supreme speedlimiter
NON

Price of preparation (€)
314
handeling fees (€)
35
Price of preparation (CHF)
620
handeling fees (CHF)
38
Price total (€)
349
Price total (CHF)
658

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ASTRA G 1.4 16V

alexopc
11-11-05, 20:53
an nomizete oti ta rallye exoun kofti stis 7500, mallon den exete dei dinamometrisi apo rallye ,i to rallye auto forouse programma

1on: an balo kontra me 13ari rallye kai eidika normal, tha faei pano apo mia kolona, dedomenou kai tin terastia diafora barous pou exoume.

2on: ego pote den eipa oti to corsa einai pio grigoro apo rallye kato apo oles tis sinthikes, i se kontra apo stasi, alla oti kratietai dinata mexri kapoio simoio. giati to amfisbiteite?

3on: an to corsa mou itan 160 aloga( pou atmosfairika kai os 1.4 de tha ta bgalei pote), to rallye tha itan arketa piso.

KAI GIA TOUS DISPISTOUS, IPARXEI ENA CORSA B 1.4, POU EDEIKSE 110 ALOGA TROXO SE EMPISTO DINAMOMETRO, TO OPOIO KABALAEI NORMAL RALLYE MPROSTA SE POLLOUS MARTIRES

alexopc
11-11-05, 20:55
BALTE PROGRAMMA POWERCHIPS KAI AMA DEITE +2KG ROPI MONO APO TO PROGRAMMA, EGO SAS BAZO OLO TO TURBO KIT TOU BILLA!!!

alexopc
11-11-05, 20:57
Τα Rallye εχουν κοφτη στις 7500 κ αμφιβαλω αν οποιοδηποτε Corsa μπορει να σταθει διπλα τους!Ακομα κ το Gsi!Αφου πηγαινεις συχνα Χαλκιδα,ας κανονισουμε καποια στιγμη που θα κατεβω να βρεθουμε να δουμε τι κανει το αυτοκινητο σου...!

EISAI NORMAL? AN OXI TI FORAS? EUXARISTOS NA METRISOUME TA AMAKSIA, AN KAI DEN PISTEUO OTI THA EXOUN EPAFI...

antonis
11-11-05, 21:32
δεν το συνεχιζω γιατι αμα μπει κανεις απο κανενα 106club να διαβασει εδω τι λεγονται οχι απλα θα μας κοροιδευει..

alexopc
11-11-05, 22:11
PAIDIA THA ITHELA NA EKSIGISO KATI GIA NA MI FAINOMAI IPERBOLIKOS:

ENO TI STIGMI POU KAPOIOI EDO MESA PROSPATHOUN NA "THAPSOUN" TI BELTIOSI POU PROTEINEI O BILLAS , (POU STIN TELIKI EINAI I MONI AKSIOPREPIS BELTIOSI GIA OPEL MIKROU KIBISMOU), PROSPATHISA ME BASI SIGRISIS TO 106 RALLYE NA DEIKSO OTI TO AMAKSI DEN EINAI TOSO PSOFIO OSO ESEIS LETE.

EDO IPARXOUN KAPOIOI POU IPOSTIRIZOUN OTI ME ENA FILTRO KAI MIA EKSATMISI PERNANE TA BILLATA. IMARTON!! DE THELO NA ERTHO SE ANTIPARATHESI ME KANENAN, APLA AS LEME TA PRAGMATA OPOS EINAI KAI OXI OPOS THELOUME NA EINAI.

FILIKA PANTA , FILE ANTONI ESI KATHESAI KAI PISTEUEIS POS ME ENA PROGRAMMA THA PAREIS 2 KG ROPIS KAI 15 ALOGA. MIPOS TELIKA KAPOIOI ALLOI PISTEUOUN TA ADINATA KAI DEN KOITANE TI PRAGMATIKA THA DOSEI STO AMAKSI TOUS???

IRMSCHER
11-11-05, 22:27
Βασικά το ότι ο dbilaas είναι μια καλή πρόταση για τα OPEL δεν μπορεί να το αμφησβητήσει κανείς.Βέβαια στην Γερμανία τον dbillas τον έχουν για ντομάτες αλλά εκεί τα κάνουν 4πετάλουδα για την πλάκα τους μέσα σε ένα απόγευμα οπότε είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Τώρα,όσο αφορά την βελτίωση του dbillas και την απόδοση του εγώ διαπιστώνω κάτι.
Μετά απο το post του corsa120hp όπου μετά απο κυνήγι κατέβηκε ο ίδιος ο dbillas και του το έκανε,διαπιστώθηκε πώς η βλετίωση είναι αξιοσέβαστη οπότε μήπως τελικά τα καμάρια μας που δουλεύουν στις αντιπροσωπείες είναι μηχανικοί τις κακιάς ώρας και νομίζουν πώς τα ξέρουν όλα ? Μήπως όταν γίνονται σεμινάρια αυτοί τρώνε σπόρια και ψάχνουν τις μπεκάτσες έξω ?

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ billata που είναι κρέατα εντελώς.ΤΙ ΦΤΑΕΙ ο billas όμως αν ο μηχανικός που κάνει τη μετατροπή είναι γτπ ?

ARGI
12-11-05, 02:05
αυτο που ανεφερε ο corsa120hp
βεβαιωνει τις υποψιες που κυκλοφορουν εδω και χρονια στην αγορα
οτι η εν λογω αντιπροσωπεια παιζει με πιθανα σεναρια

σε πολλα αυτοκινητα δεν παει ποτε τον εγκεφαλο στο Εξωτερικο

βαζει το προγραμμα εδω κακην κακως

δεν εχει ιδεα για το πως να ρυθμισει το set up του εγκεφαλου και το μοτερ
ολα αυτα καταλαβαινεται γιατι γινονται

αντιθετως αλλος αντιπροσωπος του billa και μαλιστα ο πρωτος που τα εφερε εδω στην Ελλαδα
(επαρχια ειναι ο ανθρωπος)
δεν εχουν παρουσιαστει τετοια προβληματα αποδοσης

KAPITALAS
12-11-05, 03:58
αντιθετως αλλος αντιπροσωπος του billa και μαλιστα ο πρωτος που τα εφερε εδω στην Ελλαδα
(επαρχια ειναι ο ανθρωπος)
δεν εχουν παρουσιαστει τετοια προβληματα αποδοσης

pios einai autos kai pou einai?
an autos ta stinei sosta apo tin arxi na pame katefthian se auton,
kai na min trexoume ston kaltsouni!

corsadi
12-11-05, 04:31
Φανταζομαι θα εννοει τον Κουμπλακη ο Argi!
Φιλε Alexopc εγω δε σου ειπα οτι θα σε περασω(ενα φιλτρο εχω μονο! )!Απλα θελω να τα συγκρινουμε να δουμε τι κ αν κ που δινει ο Bilas...Γιατι κ την αλλη φορα που τα εδωσα με Bilato(υπαρχει κ βιντεο στο site! )δε μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος απο το πως πηγαινε...Εγω αυτο που λεω τοσο καιρο ειναι οτι ο Bilas ειναι πολυ ακριβως γι'αυτα που προσφερει κ τα οποια πολλες φορες δεν τα προσφερει καν,οπως εχουμε ακουσει κατα καιρους απο αρκετους...Μακαρι να αξιζει πραγματικα ο Bilas κ τοτε εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα παει να τον βαλει...!!!

clutchmaster
12-11-05, 04:34
eparxia kai opel mono o koumplakis mporei na einai...

corsadi
12-11-05, 04:39
Ρε συ Clutch,μιας που εισαι Σερρες,κατα καιρους ειχαν παρουσιαστει καποια φτιαγμενα Opelaκια απο τη Macmotors!Δεν τους κανεις μια επισκεψη να ρωτησεις αν εχουν τπτ για Corsa C;;;

antonis
12-11-05, 20:56
αlex δοκιμαστε με corsadi εαν κατσει η φαση,δειτε πως πατε κ βλεπουμε..εγω με corsadi τα βλεπω συνεχεια κ ξερω πως παει το δικο του.εαν βαλω προγραμμα θα τα δοκιμασω μαζι του κ θα καταλαβω αν πηρα 10 η 15 αλογα.το ξερω πως ακουγονται πολλα αλλα αν πηγαινεις πλαι πλαι με τον επιστημονα οπως το αλλο billato τοτε εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα σβησεις ολα τα παραπανω που εχεις γραψει κ θα βρεις τον billa να στο ρυθμισει οπως οι υπολοιποι..

KAPITALAS
12-11-05, 21:27
eparxia kai opel mono o koumplakis mporei na einai...

den ksero an enferese se opel-veltioti alla yparxoun polloi dianomeis opel me sunergia pou th pourousan exoun ton billa.

http://www.opel.gr/content_data/GME/019/GR/el/GBPGR/dealers/index.html
To thema einai se poion apo olous anaferete o ARGI.
An mporei as to grapsei!

corsadi
12-11-05, 23:41
O Argi σιγουρα στον Κουμπλακη αναφερεται!Κι απο αυτον παντως εχουμε ακουσει ορισμενα τραγελαφικα...!

KAPITALAS
13-11-05, 03:04
Autos o koumplakis re corsadi pou einai?
Thesaloniki?
Kai ti enoeis tragelafika?Na vazi billa kai na sernete to amksi meta?

alexopc
13-11-05, 03:12
Φιλε Alexopc εγω δε σου ειπα οτι θα σε περασω(ενα φιλτρο εχω μονο! )!

signomi an to ifos mou fanike proklitiko. makari na brethoume sintoma kai na metrisoume ta opelakia mas. makari na se peiso na baleis to billa!!!

alexopc
13-11-05, 03:15
αν πηγαινεις πλαι πλαι με τον επιστημονα οπως το αλλο billato τοτε εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα σβησεις ολα τα παραπανω που εχεις γραψει κ θα βρεις τον billa να στο ρυθμισει οπως οι υπολοιποι..

fantazomai oti to corsa tou epistimona einai filtro eksatmisi. exo anoiksei me diafora corsa oxi billat kai i diafora metaksi mas einai arketi, eidika apo to koumpoma tis tritis kai meta. euxaristos otan aksiotho kapoia stigmi kai katebo se kamia sinantisi tou club na ta doume sto dromo

KAPITALAS
13-11-05, 03:17
esena alexopc posa aloga sou prostethikan me ton billa kai eides tosi diafora?

clutchmaster
13-11-05, 03:18
o koumplakis an den apatomai einai ston bolo. tote pou eixa kanei sto gtc to groupbuy gia ta organakia,eixe parei kai aytos arketa kai tou ta esteila,gi ayto to thymamai. esw stis serres kata kairous blepw ena opelaki me megalo aytokollhto tou koumplakh stis portes,alla den ton exw petyxei se kanena fanari akoma na rwthsw...

alexopc
13-11-05, 03:25
Τώρα,όσο αφορά την βελτίωση του dbillas και την απόδοση του εγώ διαπιστώνω κάτι.
Μετά απο το post του corsa120hp όπου μετά απο κυνήγι κατέβηκε ο ίδιος ο dbillas και του το έκανε,διαπιστώθηκε πώς η βλετίωση είναι αξιοσέβαστη οπότε μήπως τελικά τα καμάρια μας που δουλεύουν στις αντιπροσωπείες είναι μηχανικοί τις κακιάς ώρας και νομίζουν πώς τα ξέρουν όλα ? Μήπως όταν γίνονται σεμινάρια αυτοί τρώνε σπόρια και ψάχνουν τις μπεκάτσες έξω ?

sigoura oi mixanikoi tis opel den exoun kai tin kaliteri eksidikeusi pano ston sigekrimeno tomea. de tha mathoume pote an o egefalos tou opel mas pige sto eksoteriko, ektos an ton steiloume emeis!!!
sto diko mou autokinito, otan egine i sigekrimeni beltiosi, mou eferan ALLO EGEFALO, O OPOIOS EIXE PROGRAMMATISTEI STI GERMANIA. OUSIASTIKA KANANE MIA TRAMPA EGEFALOU. APO TI STIGMI POU TOPOTHETITHIKAN TA PRAGMATA , I MONI DOULEI ATOU MIXANIKOU ITAN NA PROSARMOSEI TIS SINTHKES LEITOURGIAS MESO TOU TESTER.

KAI ROTO: TI LATHOS MPOREI NA EXEI KANEI O MIXANKOS?

LATHOS TOPOTHETISI EISAGOGIS? DISKOLO
LATHOS TOPOTHETISI EGEFALOU? PALI DISKOLO

THA ITHELA EPISIS NA ANAFERO XARAKTIRSTIKO PARADEIGMA ENOS FILOU ME VECTRA 1.6 2001mod O POIOS TOPOTHETEISE TO 1o STADIO BELTIOSIS TOU BILLA. IPOTITHETAI OTI TA BILLATA DOULEUOUN PSILA ( OPOS PX TO DIKO MOU). TOU PAIDIOU PSILA EXASE KAI EDOSE MONO XAMILA!!!!

MIPOS TELIKA PAIZEI POLI MEGALO ROLO TO TI EGEFALOS THA SOU KATSEI??? APO TI STIGMI POU O PROGRAMMATISMOS DE GINETAI SE SINTHIKES REAL TIME (DINAMOMETRO) TO TOPIO EINAI POLO THOLO...

nikos_rioantirio
13-11-05, 15:14
απ οτι καταλαβαινω μαγκες εκει που ημουν ετοιμος να Billliσω το astra g θα το αφησω ως εχει γιατι απο την μετρηση του corsa δεν τρελαθηκα....klaps klaps και το ηθελα πιο δυνατο....no money no funny για τουρμπισμα

ARGI
14-11-05, 09:22
αναφερομαι στον Κουμπλακη και μιλαω για Χ14ΧΕ μοτερ σε δυο αυτοκινητα που φταχθηκαν εκει το 2002

και κατι αλλο γιατι ολοι αναφερονται στα 90 αλογα ως βαση στο 1.4
ενω γνωριζουν πολυ καλα οτι αυτο δεν ισχυει ?

μηπως καποιοι για λογους οικονομικους δεν περνανε το σωστο προγραμμα αλλα καποιο αλλο ?

οταν προγραμματιζεις εναν εγκεφαλο δεν πανε ολα τελεια υπαρχουν και δυσκολιες και κακη εφαρμογη προγραμματος και δεν το λεω εγω αλλα η μητρικη εταιρεια

γνωριζω περιπτωση δικου μου ανθρωπου σε ASTRA G X14XE που πηγε να περασει το εργοστασιακο προγραμμα του 1.6 και καταληξε σε φιασκο ο προγραμματισμος την πρωτη φορα και πετυχε με την τριτη προσπαθεια
ο λογος : αυτος που εκανε την δουλεια κοιμοταν ορθιος και δεν ηξερε να χειριστει σωστα το TECH

KAPITALAS
14-11-05, 10:09
hparxei mia opel,OPEL MARKAKIS legete stin nea makri.autos vazei billa kai malista pio ftina!!!(sto meeting tha sas fero to filadio pou mou edose na deite times).

ton kserei kaneis?mipos autos kanei kaliteri doulia apo ton kaltsouni?

PlatonGR
14-11-05, 10:23
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο μηχανικός με αν βάζοθν λάθος parts.
Έχετε δει εσείς κανέναν μηχανικό να φτιάχνει αυτοκίνητο ?? Εγώ ποτέ. Συνήθως ρίχνει μια ματιά όταν κάποιος από τους νέους δεν καταφέρνει να κάνει κάτι ή τον ρωτάει. Ο μηχανικός στις αντιπροσωπείες είναι σαν πωλητής. Σπάνια είναι λερωμένος, και όταν έχει πολύ κόσμο, μόνο τότε φοράει την φόρμα του.

Τώρα το ότι βάζουν λάθος patrs είναι και ευθύνη δικιά του. Τι να πρωτοκάνει όμως όταν τον φωνάζει ένας υπομηχανικός από εδώ, ο άλλος ο πελάτης από εκεί και ένας τρίτος στο τηλέφωνο.

Υποτίθετε πως μια εισαγωγή αλλάζουν, δεν λύνουν όλο το αυτοκίνητο.

MOYTPO
14-11-05, 10:37
Εχω την εντυπωση και οτι απο εκκεντροφορους βαζουν οτι να ναι γιαυτο και τα προγραμματα δεν δουλευουν σωστα 100%. Η καθε αντιπροσωπεια βαζει τους δικους της. Παντως ειναι κριμα για κατι δοκιμασμενο και εγγυημενο να βγαινει σκαρτο γιατι καποιοι δεν σεβονται τα λεφτα που παιρνουν.

PlatonGR
14-11-05, 11:06
Και αυτό δεν ακούγετε λίγο παράξενο ??
Δηλαδή έχουν χύμα εκκεντροφόρους και πάνε και παίρνουν ένα ζευγάρι και το βάζουν ???
Είναι κάτι που προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω. Να έλεγα ότι έχουν 231453 parts με διαφορετικούς κωδικούς να το καταλάβω, αλλά έχουν 5 εισαγωγές και 5 εκκεντροφόρους.

giannis2
14-11-05, 12:18
Ρε παιδιά τι το ψάχνουμε??????ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ.ΠΩΛΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ SΕRVICE ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ έχουν μετονωμάσει τα μαγαζάκια τους σε επίσημα και τα μόνα εξουσιοδοτημένα και αξιόπιστα κέντρα ΟΠΕΛ.ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.Η βελτιωση του ΒΙΛΛΑ είναι όντωσ καλή και αξιοπρεπής όταν εφαρμόζεται σωστά στο αυτοκίνητο μας.Στις εδώ αντιπροσωπίες βιάζεται πραγματικά η βελτίωση και απορώ πως αφήνει ο ΒΙΛΛΑΣ να του διασύρουν το όνομα.ΠΡΩΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ¨.Μιλούσα με τον αρχιμηχανικό μιας από τις πολλές MACMOTORS ΣΤΗ ΒΟΡΙΕΑ ΕΛΛΑΔΑ για τη βελτιώση και αφού μου είπε ότο θα πατάω για πλάκα ολα τα RALLYE ΕΠΈΜΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΉ ΚΑΤΑΝΆΛΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΈΜΕΝΕ ΣΤΑ 5.9ΛΊΤΡΑ ΑΝΆ 100 ΧΙΛ. που δίνει το εργοστάσιο που ούτε το εντελώς μαμά 1.4 δεν έχει ακόμα και με οδήγηση ταρίφα.ΕΛΕΟΣ

antonis
14-11-05, 16:42
Κουμπλακη το εκανε το Billato poy ειχα τρεξει ο οποιος πηγε κ αυτος για 2η φορα Βολο να του το ρυθμισει γιατι δεν πηγαινε ,του ειχε υποσχεθει κοντα στα 130 κ εβγαλε στο dyno 120 η 122 με εκκεντρ!τον παιρνει τηλ να τον ρωτησει τι κ πως κ του λεει ο Κουμπλακης μια χαρα ειναι τα αλογα σου!τελειο?

14-11-05, 17:44
5.9ΛΊΤΡΑ ΑΝΆ 100 ΧΙΛ. που δίνει το εργοστάσιο που ούτε το εντελώς μαμά 1.4 δεν έχει ακόμα και με οδήγηση ταρίφα

min to les min to les!

giannis2
14-11-05, 19:17
Γιατι το έχεισ πετύχει?????Αν ναι πες μου με τι τρόπο?????Με αλλαγές στις 3500στροφές και 5η ταχύτητα με 3500 πάλι¨????????Εγώ με άκρωσ οικονομική οδληγηση δεν έπεσα κάτω από τα 6.5λίτρα σε ταξίδι με τη δουλειά που μου πληρώνανε τη βενζινη και προσπαθο΄θσα να κάψω όσο πιο λίγο μπορούσα.3500-3700 ΣΤΡΟΦΈΣ ΚΑΙ 110-120 ΓΙΑ 440ΧΙΛΙΌΜΕΤΡΑ

PlatonGR
14-11-05, 20:15
Για οικονομική οδήγηση ο μόνος που μπορεί να σας δώσει οδηγίες είναι ο "astra."
Έχει πάει το 2.2 μέχρι Θεσ/νίκη με ένα γέμισμα και είχε μέσα και για βόλτες εκεί :)

14-11-05, 23:26
telika billas i karabalis??? times??? egguhsh?? aksiopistia???

15-11-05, 02:20
Γιατι το έχεισ πετύχει?????Αν ναι πες μου με τι τρόπο?????Με αλλαγές στις 3500στροφές και 5η ταχύτητα με 3500 πάλι¨????????Εγώ με άκρωσ οικονομική οδληγηση δεν έπεσα κάτω από τα 6.5λίτρα σε ταξίδι με τη δουλειά που μου πληρώνανε τη βενζινη και προσπαθο΄θσα να κάψω όσο πιο λίγο μπορούσα.3500-3700 ΣΤΡΟΦΈΣ ΚΑΙ 110-120 ΓΙΑ 440ΧΙΛΙΌΜΕΤΡΑ
a) eimaste offttopic kai tha ma kraksoun
b)to exo petixei nai larisa-thess(180km) ekapse peri ta 10 litra-->>sta 100km--5.6
g)den exo tropo na sou po apla prosexo na min dino patima sto gkazi(ontos mexri 3500rpm itan)
d)vectra C 1.8 me clima kai mpagazia larisa-xalkidiki-->>6.1 litra/100km
f)sorry gia to offtopic

KAPITALAS
15-11-05, 09:40
karabalis???
ti einai autos?allos veltiotis opel?

ARGI
15-11-05, 09:52

δυσκολη αποφαση μαλλον για κορονα γραμματα το βλεπω

και οι δυο εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους
ζυγιστε τα και αποφασιζετε

δεν νομιζω οτι τιθετε θεμα αξιοπιστιας της μετατροπης

ποιο πολυ θα ελεγα ποιος θα το φτιαξει να πηγαινει καλυτερα στην πραγματικοτητα και οχι στα λογια

15-11-05, 15:11
to thema einai oti o karampalis peftei o idios epanw sto amaksi sou... !!! (aposo mou eipe stin ekthesi kai auto metraei...) kai eixe arketa opelakia katw stin ekthesi pou den nomizo gia na ta katevasan oi idioktites tous na itan dusarestimenoi.. kai apo turbo mexri mono fitro programma eksatmisi...

sirus20
15-11-05, 17:36
o karambalis pou akrivos vriskete?

alexopc
15-11-05, 21:18
paidia makria apo ton karaballi. exo dei douleia tou se corsa c 1.4 kai den paei bima. ton pairnane ta 14aria normal

16-11-05, 00:32
den me peitheis!!! (kai auto giati eisai mono enas.. an akoustoun kai alloi tote mesa)

corsadi
16-11-05, 03:39
Κι απο αλλους εχω ακουσει που εχουν Bilas κ τα εχουν βαλει με αντιστοιχο του Καραμπαλη κ ηταν πολυ μπροστα(το Bilas)!

ARGI
16-11-05, 09:51
Και ομως υπαρχει μελος εδω μεσα που μονο ο Καραμπαλης καταφερε να του ρυθμισει το τετραπεταλουδο που εχει βαλει στο μοτερ του
ξερω και αλλο ατομο με ASTRA G που εβαλε εισαγωγη-προγραμμα στον Καραμπαλη και
δεν εχει κανενα προβλημα

γενικως υπαρχουν ευχαριστημενοι και δυσαρεστημενοι και απο τους δυο
BILLA - ΚΑΡΑΜΠΑΛΗ δεν βγαζεις ακρη

συμπερασμα : μαλλον ειναι αναλογα με τα κεφια τους το πως θα παει η

καθε βελτιωση δεν εξηγειται αλλιως

ή δεν ξερουν τι κανουν και ειναι θεμα τυχης στο καθε αμαξι

γιαυτο εγραψα πιο πανω κορονα γραμματα

Αν ειχα Χ ή Ζ μοτερ και αποφασιζα να βαλω εισαγωγη προγραμμα

Ειλικρινα δεν ξερω σε ποιον απο τους δυο θα πηγαινα

μπορει να εκανα μια διαφορετικη προσεγγιση απο την συνηθισμενη εισαι ετοιμος πληρωνεις και φευγεις .....

ASTRAKITCAR
16-11-05, 22:08
ο καραμπαλης φτιαχνει προγραμμα ο ιδιος?

ανεβαζει κοφτη?

κοστολογιο για προγραμμα,εισαγωγη-αντιγραφη του billa απο τον καραμπαλη εχουμε?

ARGI
16-11-05, 23:01
απο οσο ξερω οτι κανει ο ενας κανει και ο αλλος και προγραμμα
και εισαγωγη και εκκεντροφορους και turbo
κοστολογιο δεν ξερω

εσυ ειδικα ASTRAKITCAR ξερεις για ποια ατομα μιλαω που ειχαν παει στον Καραμπαλη

antonis
17-11-05, 16:38
+4 με 5 αλογα δινει με προγραμμα σκετο ο δυναμικος καραμπαλης κ με λογικη τιμη 450 ευρω!

ASTRAKITCAR
17-11-05, 23:17
ARGI
εσυ ειδικα ASTRAKITCAR ξερεις για ποια ατομα μιλαω που ειχαν παει στον Καραμπαλη

συγνωμη δεν ξερω ποιους εννοεις?

antonis
29-11-05, 20:06
να σας ακουσω ολους τους billatous στις ποσες στροφες χτυπαει κοφτη κ αν η βελονα φευγει κατω απο 7000 στρ..?
πειτε κ χλμ στον κοφτη 1ης,2ας κλπ........

PlatonGR
29-11-05, 20:15
1η μέχρι 6500
2έρα μέχρι 6500+
και μετά μέχρι δεν ξέρω.... 7200-7500 μετά τις 7 πάντως

MOYTPO
29-11-05, 20:54
Να σαι καλα ρε Πλατωνα με δικαιωσες!!!!!

ASTRAKITCAR
29-11-05, 21:54
κοφτη 7300.

η 2 στο κοντερ 100 km
η 3 δεν θυμαμαι
και η 4 190 km

στο δυναμομετρο τελικη με 5η 225km

PlatonGR
29-11-05, 22:06
α μπράβο... 2ερα στο κοντέρ λίγο πιο πάνω από 100 (105??) με πρόγραμμα. Χωρίς, δεν έφτανε τα 100.
4η κόφτη γύρω στα 230 (στο δρόμο, δεν θυμάμαι αν ήταν με πρόγραμμα ή χωρίς)

antonis
30-11-05, 15:24
ρε παιδια φευγει η βελονα με το 7 η κολλαει εκει?ΜΟΥΤΡΟ 100 η 2α σου δεν πρεπει να πιανει.

corsadi
30-11-05, 19:27
Το Μουτρο εχει πιο κοντο σαζμαν!Μη μπερδευεσαι!!!

antonis
30-11-05, 19:36
Me εκεινο που ειχα τρεξει ειχε πει 2α 100.τ.παντων το θεμα ειναι οτι δεν παει κατω απο 7.

corsadi
30-11-05, 19:59
Φιδι λεμε!!!Χαχαχα!!!

antonis
30-11-05, 20:01
corsadi θελει να δει την πινακιδα μας σε καμια δοκιμη,ε?δεν καταλαβα γιατι οχι?τι νομιζει επειδη κατεβαζει 7 ειναι γρηγορος??? :taz:

corsadi
30-11-05, 20:05
Αντε ντε...!Γι'αυτο δεν ερχεται να τα δουμε...!!!!

MOYTPO
30-11-05, 20:36
Θα ερθω και μετα να δω που θα κρυφτειτε και ας εχω κλιμακωτο κοφτη!!!!!!!!!!!

hawkwind78
11-12-05, 02:48
Exatmisoula me meseo teliko elefthera gia kaliteri anapnoi, sprint booster gia na min mas tin lene ta mama kai filtraki gia oikonomia kai anapnoi, tora an ehete lefta doste kati parapano kai pigente stin germania ston billa na sas to ftiaxi giati edo oloi koitane na mas klepsoun stis adiprosopies (exo poli kali ebiria apo volta stis adiprosopies pou mou epernan to corsaki gia 6000 mono). Makria apo adiprosopies kai epidexious miahnikous, kalo ladaki, kafsimo kai odigisi prosthetoun hronia kai pernoume ta aloga pou leei kai isos 1 me 2 parapano sto corsaki mas. kian den pername rally den pirazei sto kato kato an thelame epidosis tha pername rally alla opos idate pirame germaniko axiopisto aftokinito. Na pane na koureftoun oi galoi. Telos kaliteri metatropi gia aloga ena 1.8 me ta 125 aloga. Poli tha ithela na xero timoula kai poso kiklofori stin agora enas tetoios kinitiras metahirismenos. Kapote rotisan ton leonida kirko pia ine i kaliteri metatropi to turbo i atmosferiki kai apadise enas megaliteros mama kinitiras.

FILIKA KONSTANTINOS

Vassilis
11-12-05, 02:52
File kwsta, ena metaxeirismeno 1.8 topothetimeno an thumamai kala paei gurw sta 4 xiliarika.

corsac14
11-12-05, 13:36
Στο eBay.de παρακολουθούσα έναν Ζ18ΧΕ του 2002 από Corsa C με 38000χλμ που ξεκινούσε από τα 1200 ευρώ και τελικά κανείς δεν τον αγόρασε... Βέβαια πως να τον φέρεις από εκεί αλλά λέμε τώρα...

corsac14
11-12-05, 14:07
Νάτος, δεν τον πούλησε ακόμα
Ζ18ΧΕ (http://cgi.ebay.co.uk/Opel-Corsa-C-Motor-Z18XE-1-8-16V-Astra-G-Vectra-B-C_W0QQitemZ8021103113QQcategoryZ61282QQssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem)
Τον στέλνει παντού λέει.

Vassilis
11-12-05, 14:55
aaauta einai! poios exei lefta na ton parei? vazeis kai mia xeiropoiiti eksagwgi, afineis to kivwtio sou pou nai konto, vazeis pisw diskous kai etoimo to corsaki gia ena eukolo 9ari 0-100 ;)

clutchmaster
11-12-05, 15:55
den exei karter omws...

corsadi
12-12-05, 00:58
Δυστυχως,δεν αρκει να βαλουμε μονο τον 1.8!Κι αυτος γαργαλημα θελει για να μη σε περνανε τα 206 τα 16αρια!!!Η μετατροπη κοστιζει γυρω στα 2500-3000 παντως...

Vassilis
12-12-05, 01:03
an afiseis panw to diko sou kivwtio pou nai konto stin xeiroteri na sai mazi me auta kai na to xeis mama to moter.

aporia psiloasxeti, to 1.2 foraei idio kivwtio me to 1.4?

corsadi
12-12-05, 01:27
Δε νομιζω οτι το 1.8 εχει τοσο μακρυ σαζμαν!Κ γενικα δε νομιζω οτι το προβλημα του ειναι το σαζμαν!Τα 1.2 κ 1.4 εχουν ακριβως τα ιδια σαζμαν απλα εχουν διαφορετικη τελικη σχεση μεταδοσης...

Vassilis
12-12-05, 01:31
einai alitheia pws to 1.8 einai aprosmena argo gia 125 aloga.

as t analusoume allou omws auto epeidi to xw aporia...

dimpas
12-12-05, 02:29
Ψιτ πάιδες ! NEA ! ! ! !
όποιος ενδιαφέρεται να του στείλω το τηλέφωνο μιάζ Γερμανοελληνικής εταιρίας μεταφορών που μπορεί να σου φέρει το μοτέρ στην ελλάδα ! Τιμές?
Από το μόναχο όπου έχουν και έδρα μεχρι και τιν μάνδρα αττικης με 120 Ευρόπουλα το μοτέρ (πάνω σε παλλέτα ) και απο όλη τη Γερμανία με 320 Ευρόπουλα ! Έχω μιλήσει μαζί τους και είναι πολύ καλοί τουλάχιστον από το τηλέφωνο . Α! Το σημαντικό ! ΔΕΝ προπληρώνεις αλλά τα δίνεις εδώ όταν παραλαμβάνεισ το μοτεράκι σου ! !! !
Ελπίζω αν βοήθησα !
Όσο αναφορά εμένα ακόμα ψάνω την ευκαιρία απο το ebay.de για να κάνω το kadettaki ...... GSI