PDA

Επιστροφή στο Forum : EDS tunning for OPEL Astra, Corsa, Tigra, Vectra

nilaz
07-02-07, 01:40
Κυριοι καλησπερα,

Ανοιγω αυτο το τοπικ για να ειναι ξεκαθαρο το τοπιο σε ολους σχετικα με την EDS ωστε να μαζευτουμε 10 αμαξια και θα κανονισω να ερθει ο κουλμπακης και ισως και καλυτερη τιμη. Αρκετοι απο εσας ξερετε οτι η EDS (www.eds-motorssport.de) ειναι ενας απο τους καλυτερους και αξιοπιστους βελτιωτες για ΟΠΕΛ. Ειμαι κατοχος ενος Astra GTC 1.8 Z18XE και εδω και 5 μηνες εψαχνα κιτ αναβαθμισης του αμαξιου μου μιας και βγηκε το καινουργιο με τα 140 αλογα. Η EDS προσφερει ενα προγραμμα που δινει 15 αλογα και 20Νμ ροπη σε ΟΛΟ το φασμα για το μοτερ μου. Μπορειτε να δειτε λεπτομερειες στην σελιδα της, Επισης υπαρχουν προγραμματα για ολα τα 1.4, 1.6, 1.8 και 2.0 για Astra G, H, Corsa, Vectra, Tigra. Αρκει το αμαξι να εχει σειριακη θυρα OBD. Με λιγα λογια οποιος παει στην ΟΠΕΛ και του κουμπονουν τον TECH2 ειναι ΟΚ.

Το προγραμμα της EDS δεν ανιχευεται με αποτελεσμα να μην χανεται η εγγυηση της ΟΠΕΛ. Ειδικα για ολους τους κατοχους Αστρα Η που εχουν 6 χρονια δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Οτι λεω το λεω μετα απο διπλα και τριπλα τσεκ με διαφορετικες αντιπροσωπιες της ΟΠΕΛ. Η εγγυηση ειναι κατι πολυ απλο...Οταν κανουμε κατι στο αμαξι και δεν φενεται ειναι ΟΚ. Οταν φενεται αρχιζουν τα γλεντια. Και να προσπαθησουν να διαβαζουν τον εγκεφαλο του αμαξιου το προγραμμα δεν φενεται. Ειδικα οσοι εχουν sport switch μπορουν να ενεργοποιουν την εξτρα δυναμη του μοτερ με το κουμπι. Οποτε μεσα σε κινηση (Αθηνα) το αμαξι ειναι μαμα και οταν θελει ο κατοχος παταει το κουμπι και εχει και εξτρα αλογα (κατι σαν Μ5 ) Ο αντιπροσωπος στην Ελλαδα της EDS ειναι ο Κουλμπακης στον Βολο. Ο συγκεκριμενος ειναι και ο μοναδικος που μπορει να βαλει προγραμμα στην ελλαδα και κανεις αλλος. Μιλησα με EDS Γερμανιας και μου ειπαν οτι ειναι αξιπιστος βελτιωτης με μεγαλη πειρα και να απευθυνθω σε αυτον. Εχω μιλησει λοιπον μαζι του αρκετες φορες και προτεινω το εξης. Να μαζευτουμε οσα αμαξια θελουμε (οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα) και να τον παρω να ερθει Αθηνα και Θεσσαλονικη να μας τα φτιαξει. Το κοστος για τα ατμοσφαιρικα ειναι 400Ε, για πετρελαια 800Ε και για OPC 1000Ε. Πιστευω οτι εαν μαζευτουμε συνολο 15 αμαξια το κοστος θα παει στα 330 με 350Ε. Αυτη η τιμη ειναι προσωπικη εκτιμηση και θα το κανονισω οταν ξερω ποσα αμαξια εχουμε. Τα αλογα που δινει το προγραμμα ειναι

1.4 μοτερ +10 ιππους
1.6 μοτερ +12 ιππους
1.8 μοτερ + 15 ιππους
OPC + 45 ιππους

Η παραπανω αυξηση ιπποδυναμης εχει μετρηθει σε 1.8 στην Αγγλια (ειχα μπει και το ειχα διαβαζει σε φορουμ) και οντως εβγαλε 15 αλογα. Για τα υπολοιπα δεν ξερω αλλα ξερω οτι οσοι το εβαλαν δεν το μετανιωσαν διοτι το αμαξι αλλαξε τελειως. Μπορειτε να ριξετε και μια ματια στην σελιδα
http://www.regal-shop.co.uk/acatalog/Astra_H_Software.html
για λεπτομερειες.

Λοιπον κυριοι ειναι η τελευταια μου προσπαθεια να μαζεψουμε καποια αμαξια και να κανουμε τα καμαρια μας πιο σβελτα. Προτεινω μεχρι την Κυριακη 11 Φεβρουαριου οσοι ενδιαφερονται να γραψουν τον κωδικο του μοτερ τους και αμαξι και να δουμε ποσοι μαζευομαστε. Εαν ερθει ο Κουλμπακης Αθηνα και Θεσσαλονικη γλυτωνουμε βενζινες, διοδια (50Ε) και για οσους δουλευουν ειναι πιο βολικο. Η τοποθετηση του προγραμματος γινεται σε αντιπροσωπια της ΟΠΕΛ και τα αμαξια θα πανε εκει το πρωι και θα φυγουν το μεσημερι. Περισσοτερες λεπτομερειες οταν ερθει η ωρα. ΞΑΝΑΛΕΩ οτι δεν κερδιζω τιποτα απο την ολη διαδικασια...Απλα επειδη μου ειναι δυσκολο να παρω αδεια και να τρεχω Βολο προτειμω να περιμενω και να μαζευτουμε ολοι μαζι...Θα γλυτωσω και τα διοδια ισως και κανα 50αρι Ευρω (αν τα καταφερω).

Προσοχη: Δεν υπαρχει προγραμμα για Αστρα Η 1.6 διοτι το μοτερ Ζ16ΧΕΡ δεν ειναι δημοφιλες στην Γερμανια. Μου ειχε πει ο Γερμανος οτι θα βγει προγραμμα πολυ συντομα. Οποτε προτεινω και οι φιλοι μας με τα 1.6 να δηλωσουν συμετοχη ωστε να ειμαστε πιο πολλα αμαξια. Οταν με το καλο εχουμε αριθμο αμαξιων και κανω τις διαπραγματευσεις και καταληξουμε σε τελικη τιμη τοτε θα πρεπει οσοι δηλωσαν ενδιαφερον να δωσουν προκαταβολη. Θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα. Κυριοι σκεφτηται το και δηλωστε εαν θελετε κατι καλο και αξιοπιστο. Νομιζω οτι εγραψα αρκετες πληροφοριες.

Ξαναλεω ολα τα ΟΠΕΛ (Αστρα, Κορσα, τιγκρα, Βεκτρα) Αθηνα και Θεσσαλονικη.

Φιλικα,
Νικος

Gsi 16v Turbo
07-02-07, 02:08
Πολυ καλη κινηση.Μακαρι να προχωρησετε.Φιλε Nilaz Κουμπλακης λεγεται ο αντιπροσωπος. ;)

Asroc
07-02-07, 02:22
Αν ειναι για κοντα στα 300ε και ερθει αθηνα το σκεφτομαι να συμετασχω.

αλλα αν ειναι να δοσω 400+50 τοτε παω και αλλου...

Να ρωτησω ομως... τα αλογα δεν ειναι κονσερβα γερμανιας;
θα δουλευει καλα σε ελλαδα με 40 βαθμους το καλοκαιρι;

γιατι αν οχι, καλητερα να παρω 7 αντι για 10
αλλα να φτειαχτει σε ελλαδα απο ελληνα παρα απο eds

GiorgosThess
07-02-07, 03:23
πολυ καλη η κινηση σου φιλε nilaz...
Ευχομαι να εχει μεγαλη ανταποκριση απο τους φιλους Opelakides μας...

Joest DTM
07-02-07, 03:47
Polu kalo Nilaz...
:super:

Joker
07-02-07, 10:32
Φίλε Nilaz μια ερώτηση...!
Έχω τον ίδιο κινητήρα με σένα (Z18XE, opel astra coupe 1.8)
Βάση των όσων είπες θα έχω 140 άλογα (125 + 15) και 20Νm ροπή?????
Είναι σίγουρο αυτό???

vidas
07-02-07, 12:10
Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση...

Συνεννόηση με τους admins υπήρχε?

Corsa-GR
07-02-07, 12:50
milaw egw me ton Nilaz :P

panoik
07-02-07, 15:54
ta moter prepei na einai mama gia na mpei to programma. PX an kapoios exei idi beltiwsi px billas ktlp ginetai tpt ? xwris fisika na aniresei tipota po tin proigoumeni beltiwsi. Dld an tha leitourgisei prosthetika. an eipa blakeia sorry.apla periergia.

kapsmix
07-02-07, 19:53
Κ εγω συμφωνω με τον ASROC,αν εχει μεχρι 300€ ειμαι κ εγω μεσα.Γνωριζουμε εαν ο κοφτης θα παει παραπανω?

DiMitRaKaS
07-02-07, 21:26
me 300 vazoume kai apo ellines.. pio katw.. maziki agora tha ginei an ginei.. einai dunaton na sizitame gia 300? .. as mas pei episimi timi gia toulaxiston 10 autokinita.. kai vlepoume..

Lawolf
07-02-07, 21:52
Εγώ οριακά μέχρι 400 δίνω! Είμαι όμως ένας δυστυχής κάτοχος Z16XEP! Βάλ΄τε με στην λίστα και όταν φτιαχτεί πείτε μου!

Πτέραρχος
07-02-07, 21:52
OK :thumb: apo mena nilaz....eimai mesa....arkei na kanonisoume mia logiki timh.....epishs ypologise oti gia na balo to programataki tha anebo athina apo xania....ara makari na kanonisoume giati thn allh bdomada tha eimai athina opote me boleyei teleia....!!! :super:
(exo ton 1,6)

Chuckie
07-02-07, 22:01
Count me in as always

nilaz
07-02-07, 22:42
Λοιπον μαγκες.....

1) Η βελτιωση δεν ειναι αθροιστικη. Δηλαδη οποιος εχει billa δεν σημαινει οτι εαν βαλει EDS θα παρει και τα εξτρα αλογα. Απο οσο ξερω ειναι απλα ενα απλο τσιπαρισμα που δινει αυτα που δινει σε μαμα μοτερ. Τωρα οποιος εχει ενα φιλτρο ελευθερο και μια εξατμιση απλα καλο του κανει.
2) Ναι φιλε μου εσυ που εχεις το ιδιο μοτερ με εμενα θα παρεις ακριβως αυτα που λες. Μπες στο σιτε της EDS και δες την δυναμομετρηση.
3) Μην αρχιζετε τις γυφτιες με τα λεφτα παλι...Διοτι ολοι εξυπνοι το παιζουμε. Το προγραμμα εχει 250Ε στην Γερμανια και περιμενετε να το παρετε ιδια λεφτα εδω? Ημαρτον. Δεν ξερω αλλα εγω τετοια τιμη δεν βλεπω. εκτος και αν θελει να αναλαβει αλλος οταν ερθει η ωρα. Η τιμη ειναι 400Ε και αυτη πρεπει να εχετε στο μυαλο σας. Τωρα αν μεζευτουμε 10 αμαξια ισως γινει κατι καλυτερο αλλα αυτο θα το ξερουμε οταν εχουμε τα αμαξια οποτε μην γραφετε οτι θελει ο καθενας.
4) Εαν βρειτε βελτιωτη ελληνα να κανει αξιποπιστο προγραμμα σαν της EDS πεστε μου και εμενα και ειναι σε λογικα λεφτα. απλα 5 μηνες που το ψαχνω δεν βρηκα κατι. Ισως καποιος να ξερει κατι. Εχω ξαναπει οτι το προγραμμα της EDS ειναι η καλυτερη λυση για μαμα αμαξια ειδικα με 6 χρονια εγγυηση. Επισης εαν καποιος θελει να αρχιζει να βαζει γραναζια, εκκεντρα κλπ ας κοιταξει για κατι αλλο.
5) Εγω εψαξα και βρηκα αυτο...Οποιος εχει κατι αλλο ας το μοιραστει μαζι μας. Παντως σας λεω οτι ο Κουμπλακης οταν φτιαχνει αμαξια δεν κανει καλυτερη τιμη. Πηγε σε μια περιοχη της Ελλαδος εφτιαξε 10 αμαξια και πηρε 400Ε. Απλα γλυτωνουμε το πηγαινε ελα. Αλλα ας μαζευτουμε και θα δουμε. Επισης καλο θα ηταν να το κανουμε την αλλη εβδομαδα. Οσο περναει ο καιρος και η EDS γινεται διασημη στην Ελλαδα τοσο θα ανεβει το κοστος...Θυμηθητε με...Οσοι εβαλαν προσφατα EDS εμειναν πολυ ευχαριστημενοι.

ελπιζω να σας καλυψα. Να γραφετε τα μοτερ σας οσοι ειστε μεσα και τι αμαξι εχετε. Αντε να μαζευομαστε. ειμαι εξωτερικο και ασχολουμαι με το τσιπαρισμα γιατι θελω να το φτιαξω το αστρακι μου..Αντε οργανωθειται

Gregls
08-02-07, 01:27
ΜΠΡΑΒΩ nilaz που ενδιαφερεσαι και μπαινεις στην ολη διαδικασια να ανοιξεις τα ματια οσων ενδιαφερονται.
Παιδια θα παρακαλουσα πλεον μονο οσοι ενδιαφερονται πραγματικα να γραφουν και αφου εχουν διαβασει προτηστως τα προηγουμενα (συνηθως η απαντηση βρισκεται ηδη εκει).

antonis
08-02-07, 12:10
ρε nilaz πολυ δεν εχεις ασχοληθει με το θεμα?
οποιος γουσταρει ας το κανει αλλιως αυτοι που θεωρουν πολλα τα λεφτα ας βαλουν καμια φιλτροχωανη με 20 ευρω να παρουν 10 αλογα..
πανε βαλτο προγραμματακι μονος να τελειωνεις..καθεσαι κ γραφεις-γραφεις..
;)

GiorgosThess
08-02-07, 12:46
Σωστος ο Αντωνης....

jsotiro
08-02-07, 15:49
kai egw mesa!me epifilakseis bebaia akoma gia thn timh.egw exw kai eksoda mexri athina! :)

Thomas
09-02-07, 11:27
Φίλε nilaz το έχουμε ξαναπεί , εγώ είμαι μέσα ( με μόνη δυσκολία , να μην καταφέρω να έρθω λόγω δουλειάς) . Corsa C Twinport 1.4 (Z14XEP είναι ?όλο το μπερδεύω)

s5zax
09-02-07, 13:27
Corsa C Twinport 1.4 (Z14XEP είναι ?
σωστοςςςς.....

Gregls
09-02-07, 17:21
Off topic posts deleted
Υπαρχουν topics οπου μπορειτε να αναφερθειτε σε βελτιωσεις αλλων εταιριων...

nilaz
12-02-07, 13:25
Παιδία καλησπέρα,

Το πρόγραμμα για όλα τα Αστρα Η 1.6 (Ζ16ΧΕΡ) ειναι έτοιμο όποτε μπορουν και τα 1.6αρια να βαλουν. Ο Κουμπλακης μαλλον θα κατεβει Αθηνα την Πέμπτη αρκει να μαζευτουμε. Οσοι ενδιαφερεστε παρτε με τηλ. μεχρι σημερα το βραδυ να κανονισουμε.

Ευχαριστώ,
Νίκοςzervas edit

Asroc
12-02-07, 16:33
δεν εχω λ7 τοσο συντομα... οποτε αποχωρω απο την αγορα.

Chuckie
12-02-07, 21:32
Μέσα, σου έστειλα sms, πες ώρα και μέρος... Λογικά τα αφήνουμε, πάμε δουλειά και πάμε απόγευμα να τα πάρουμε?

madilias
12-02-07, 22:17
Νίκο είσαι αρχηγός. Μέσα είμαι. GTC με 1.6XER!!!
Ηλίας :super:

nilaz
12-02-07, 23:45
Παιδια παρτε με τηλεφωνο μεχρι αυριο το μεσημερι, Lawolf, Πτεραρχε ειστε ετοιμοι...Τοσο καιρο περιμενατε. Απλα παρτε με τηλεφωνο.
Teddyf1z εσυ που εχεις βαλει και εξατμιση γιατι δεν ερχεσε??? Εσυ θα χασεις θα με θυμηθεις.
ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ να κανονισουμε.

nilaz
13-02-07, 13:06
ΤΕΛΙΚΟ!!!!!!

Ο Κουμπλακης θα έρθει Αθήνα την Πέμπτη. Όσοι από εσάς δεν έχετε ήδη μιλήσει μαζί μου επικοινωνήστε άμεσα αν σας ενδιαφέρει. Όσοι έχουμε μιλήσει τα έχουμε πει όλα.

Ευχαριστώ

s5zax
13-02-07, 13:49
αντε καλοφορετα μαγκες...τα καλυτερα λεφτα στο καλυτερο προγραμμα...νικος αξιος...μπαρμπα chuckie μεγεια το νεο σου παιχνιδι!!!

fronteras
13-02-07, 19:30
αντε υπομονή μέχρι την πέμπτη να μάθουμε νεα και να κανουμε και εμεισ οικονομία να βελτιώσουμε το ψοφιμι vectra b μασ που κατά τα άλλα ειναι αστερι

Chuckie
13-02-07, 21:23
αντε καλοφορετα μαγκες...τα καλυτερα λεφτα στο καλυτερο προγραμμα...νικος αξιος...μπαρμπα chuckie μεγεια το νεο σου παιχνιδι!!!

Το πρώτο που θα κάνω είναι να (δοκιμάσω) να ράψω ένα συνάδελφο με Alfa 147 2.0 :cool:

mosxai
13-02-07, 21:27
ΑΔΕΡΦΕ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΩΣ ΤΑΠΗΝΟΥ ASTRA G 1.8(X18XE).EAN AKOMA ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΦΕΡΙΑΚΑ?

nilaz
14-02-07, 10:27
ΑΔΕΡΦΕ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΩΣ ΤΑΠΗΝΟΥ ASTRA G 1.8(X18XE).EAN AKOMA ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΦΕΡΙΑΚΑ?

Φιλε μου δεν υπαρχει βασικα καμια προσφορα. Απλα ερχεται ο Βελτιωτης απο Βολο να μας βαλει το προγραμμα. Εαν σε ενδιαφερει τα λεω ολα αναλυτικα πιο πανω παρε με τηλ. αμεσα διοτι αυριο τα βαζουμε. Τι περιφεριακα εχεις???Εαν εχεις φιλτρο και εξατμιση ειναι ΟΚ...Αν εχεις εκκεντρα κλπ δεν ξερω. Ελα και ρωτα τον βελτιωτη...Παντως το μονο που ξερω ειναι οτι το προγραμμα ειναι ΜΟΝΟ για το αμαξι σου και λαμβανονται υποψιν οι μικρες βελτιωσεις.

Thomas
14-02-07, 10:50
niko xexasa na se rwthsw, egw exw valei kai xtapodi kai kataliti? elpizw na eimai koble etsi?

Gia thimise mou ligo pou akrivos einai h dromon? Sthn kavalas mou eipes?
Epanw sthn kavalas , h einai sthn gwnia kavalas kai kifisou?Pes kai wra ktl pou tha vrethoume h steile mou pm

nilaz
14-02-07, 11:17
Thoma kanena problima file...Afou ta eipame....kai ego pao gia eksatmisi. I dromon einai Kifisou kai kabalas sro reuma pros pirea. Opos katebainei kaneis ton Kifiso apo Attiki odo otan ftanei stin diastayrosi me tin Kabalas pou paei gia korintho paei kato apo tin gefira (kolokinthous nomizo legete) kai anti na stipseis deksia gia korintho pas eytheia ston paradromo. Osoi anebenete tin Kifisou tote kanete nomizo epitopou kato apo tin gefira. Ta leme aurio to proi ekei kata tis 8.30. Tha me katalabete apo to toumpano moy...tha exo to pio oraio GTC :-)

s5zax
14-02-07, 13:14
.tha exo to pio oraio GTC :-)
θα λειπω εγω για αυτο....!!!

nilaz
14-02-07, 14:46
Ε αφου εισαι ακαταδεκτος τι να κανω??? Θα σε χαλουσαν 10 αλογακια? Τεσπα ασε να τα βαλουμε εμεις και αν μαζευτειτε Σαλονικα ερχεται να σας τα κουμπωσει...Αλλα το βλεπω απο Σεπτεμβρη μερια...5 μηνες προσπαθω...

s5zax
14-02-07, 14:53
οχι ακαταδεκτος!! αφραγκος θα ελεγα!!!

teddy
14-02-07, 18:48
Παιδια παρτε με τηλεφωνο μεχρι αυριο το μεσημερι, Lawolf, Πτεραρχε ειστε ετοιμοι...Τοσο καιρο περιμενατε. Απλα παρτε με τηλεφωνο.
Teddyf1z εσυ που εχεις βαλει και εξατμιση γιατι δεν ερχεσε??? Εσυ θα χασεις θα με θυμηθεις.
ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ να κανονισουμε.

νικολα συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα κατι τρεχαματα
αργησα να το παρω γραμμη,εξαλλου δεν προλαβαινω να το φερω αυριο το αμαξι.βαλτε το εσεις με το καλο και επειδη το βλεπω να μενετε ικανοποιημενοι,την επομενη φορα(που σιγουρα θα υπαρξει)θα ειμαι πρωτος μεσα

καλη επιτυχια!!!

Thomas
15-02-07, 11:45
Παίδες τα τουτου μπήκαν για επέμβαση, οπότε θα δούμε αποτελέσματα το βραδάκι. Καλά απο corsakia μόνο εγώ ήμουν? Γιατί δεν ήρθε κανα άλλο? Όταν έχω χρόνο με το καλό θα κάνω και μια δυναμομέτρηση να δώ τι έχω πάρει συνολικά απο όλα που έχω βάλει

nilaz
15-02-07, 20:09
Παιδια καλησπερα,

Σημερα τοποθετησαμε το προγραμμα της EDS σε Αστρα και Κορσα. Φιλε tsofra ηταν 3 κορσακια. Εσυ ποιο ησουν???

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ...
Το αμαξι το οδηγησα σε δρομους που το οδηγουσα παντα. Ειναι εντελως διαφορετικο. Το προγραμμα ειναι τοποθετημενο να ενεργοποιειται μεσω του σπορτ διακοπτη οποτε μπορει καποιος να συγκρινει τι κανει το προγραμμα. Ο κοφτης πλεον εχει παει στις 7200 και το αμαξι ανεβαζει πολυ καλυτερα απο χαμηλα. Η τριτη μου εβγαλε εχτες διχως το προγραμμα 130χλμ και σημερα 145χλμ. Τα χλμ αυτα ειναι στο περιπου αλλα οντως το αμαξι εχει αλλαξει. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιας και πραγματικα νιωθω την διαφορα στον δρομο. Να φανταστειτε οτι με τεταρτη και 120χλμ παταω τερμα γκαζι και τραβαει σαν τρελο μεχρι τα 180+. Κοφτη επιασα μονο μια φορα διοτι δεν μου αρεσει να βλεπω την βελονα στα κοκκινα. Περιμενω τον chuckie να γραψει εντυπωσεις και οσους το εβαλαν. Απλα για να μην λεω οτι ειναι μονο η ιδεα μου. Χαρηκα που γνωρισα καποια παιδια απο κοντα. Keep in touch.
Θελω να βρω ενα 1.8αρι 140 αλογα να το στισω να δω τι εκανα.

Υ.Γ. Την ερχομενη εβδομαδα το αμαξι παει Παπαδοπουλο για εξατμιση απο καταλυτη και πισω. Μου εστειλαν απο Γερμανια τα τεχνικα χαρακτηριστικα που προτεινει η EDS. Βαζω και φυμε και τελος.

nilaz
15-02-07, 20:12
Μπορει ο φιλος μου ο Μιχαλης (zervas) να μου πει γιατι καποτε μου ειχα edit επιλογη και τωρα δεν εχω? Ευχαριστω. Φιλε tsofra γραψε ακυρο....

Chuckie
15-02-07, 23:49
Λοιπόν (Z18XE):
1) Το πρόγραμμα μπήκε σε εμένα παντού (δλδ και σε απλή λειτουργία και στην Sport). Δεν ήταν κάτι που ήθελα (από φόβο για κατανάλωση-καυσαέρια), αλλά τα παιδιά στο συνεργείο και ο Κουμπλάκης μου είπαν ότι είναι καλύτερα έτσι (και μάλλον έχουν δίκιο)
2) Στην normal λειτουργία, το αυτοκίνητο έπαψε να έχει εκείνα τα γνωστά "κενά" στις 2500-3000 στροφές, γεμίζει και ανεβάζει πιο πρόθυμα, δείχνει ποιο ισορροπημένο και λίγο δυνατότερο
3) Στην Sport λειτουργία, μάλλον λόγω της αλλαγής στην χαρτογράφηση/αβανσ, έχει χάσει λίγο (και το εννοώ το λίγο) από την σπιρτάδα που είχε πριν. Δλδ, ήσουν normal με σταθερό γκάζι, πατούσες sport και ένοιωθες μία ώθηση. Έ, αυτή τώρα την νοιώθεις πάλι αλλά λίγο λιγότερο. Το ίδιο ισχύει και στα απότομα άσε-πάτα το γκάζι σε Sport (επειδή μου άρεσε το feeling, μάλλον με βλέπω με sprint booster-αν μπαίνει μόνο στην Sport λειτουργία). Αλλά, το αμάξι μεταμορφώθηκε, πολύ περισσότερο από την Normal λειτουργία. Έχασε λίγο το "τσαφ" που περιγράφω παραπάνω, αλλά μετά από 10 λεπτά οδήγησης στο sport, στο normal φαίνεται σαν ο κινητήρας να "ρετάρει" .Παιδιά, στο sport γεμίζει τρελά, χτύπησα 6500+ , επιταχύνει τέλεια-καλύτερα από πριν σε όλο το φάσμα στροφών, λες και το πρόγραμμα έχει άλλο χάρτη για την sport λειτουργία....
4) Άσε και το άλλο: Ο κινητήρας πλέον (στο sport περισσότερο) βγάζει ένα άλλο ήχο (και δεν είναι η ιδέα μου), άγριο και άκρως κ*βλωτικό (ίσως επιτέλους έπιασε με το πρόγραμμα τόπο το άπλυτο ελεύθερο γ*μώφιλτρο και το βρωμο OPC line τελικό... Μιά χαρά!
5) Η τετάρτη σκοτώνει! Το εννοώ! Η τρίτη ήταν πάντα καλή, αλλά πλέον και η τετάρτη έχει να πει. Κάτι άλλο που παρατήρησα (θα το δω και από ΣΚ στην Α.Ο.) είναι ότι πχ στα ίδια χλμ δείχνει να έχει λιγότερες στροφές. Ποτέ τα 100 δεν τα είχα με 2900 στροφές, ήταν στις 3100 περίπου, με τα 120 στις 3500. Τώρα (και το τσέκαρα σε ευθεία), είμαι τουλάχιστον 150 στροφές κάτω... Ας το δει και ο φίλος Nilaz, μπας και είναι η ιδέα μου, γιατί γεράματα είναι αυτά, δεν βοηθάει το νιονιο....
6) Ότι άλλο θυμηθώ ή παρατηρήσω, θα το ποστάρω....

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..... Βοηθήστε και όποιοι ξέρετε για Sprint Booster σε ηλεκτρόγκαζο (και αν το έχει κανείς σε Astra με Sport Switch)

Chuckie

ΥΓ. Αν εγώ είδα τα παραπάνω, τα οποία ακόμη και από τον ενθουσιασμό μου να τα προσμέτρησα λάθος-δεν παύει να είναι σημαντική η βελτίωση και ορατή, τότε ο τύπος με τον 1.8 140PS τι πρέπει να πει? Μάλλον πετάει χαμηλά :cool:

zervas
15-02-07, 23:53
Δεν ξερω γιατι φιλε μου....ισως καποιο προβλημα site..θα το κοιταξουμε...Παιδες μπραβο που ειστε χαρουμενη πολυ μου αρεσει... :)

madilias
16-02-07, 00:37
Παίδες εβαλά και εγώ το πρόγραμμα (16ΧΕR)&τα αξίζει τα λεφτά του!!!Η αίσθηση είναι πααααααρα πολυ καλή.Τώρα μένει μόνο να το δοκιμάσω ανοίγοντας με το IBIZΑ ενός φίλου που είχα ανοίξει και πριν βάλω το πρόγραμμα!Πάντως όσοι το σκέφτεστε οργανωθείτε και καντε το!
Νικο σε εσένα πολλά μπράβο!!! :super: :super:

s5zax
16-02-07, 01:17
Ποτέ τα 100 δεν τα είχα με 2900 στροφές, ήταν στις 3100 περίπου, με τα 120 στις 3500. Τώρα (και το τσέκαρα σε ευθεία), είμαι τουλάχιστον 150 στροφές κάτω...
μπαρμπα chuckie ειναι θεμα καθαρα γραναζωματος και οχι προγραμματος!!! ακρως θετικες οι εντυπωσεις δηλαδη...μπραβο σας..!!!

GiorgosThess
16-02-07, 01:30
Χαιρομαι παιδια που εχετε θετικες εντυπωσεις...
Μπραβο παιδες...

clutchmaster
16-02-07, 01:49
(16ΧΕR)

:shock: ayto ti moter einai? egw kserw mono x16xe(l), z16xe kai z16xep...

s5zax
16-02-07, 01:53
οσονουπο ερχεται παντως...λογικα θα ειναι αυτο με τα 115Ps...Παντως μαλλον θα μπερδευτικε και θα ειναι ο z16xep...
αν οντως ειναι ο z16xep (astra H 1.6 δηλαδη) πες αν τωρα πια πηγαινει ευκολα πανω απο 200κμ

madilias
16-02-07, 02:09
Εγω μπερδεύτηκα!16ΧΕΡ είναι ο κινητήρας μου.Δεν ξέρω αν μετατοπίστηκε ο κόφτης και πιάνω 200+ γιατί γυρνώντας σπίτι η εθνική ήταν πηχτρα!Παντως η όλη αίσθηση μ'αρεσε πολύ!Τ'αυτοκίνητο τραβάει απο χαμηλά!!!

nikoskar
16-02-07, 09:33
Λοιπόν (Z18XE):
1) Το πρόγραμμα μπήκε σε εμένα παντού (δλδ και σε απλή λειτουργία και στην Sport). Δεν ήταν κάτι που ήθελα (από φόβο για κατανάλωση-καυσαέρια), αλλά τα παιδιά στο συνεργείο και ο Κουμπλάκης μου είπαν ότι είναι καλύτερα έτσι (και μάλλον έχουν δίκιο)
2) Στην normal λειτουργία, το αυτοκίνητο έπαψε να έχει εκείνα τα γνωστά "κενά" στις 2500-3000 στροφές, γεμίζει και ανεβάζει πιο πρόθυμα, δείχνει ποιο ισορροπημένο και λίγο δυνατότερο
3) Στην Sport λειτουργία, μάλλον λόγω της αλλαγής στην χαρτογράφηση/αβανσ, έχει χάσει λίγο (και το εννοώ το λίγο) από την σπιρτάδα που είχε πριν. Δλδ, ήσουν normal με σταθερό γκάζι, πατούσες sport και ένοιωθες μία ώθηση. Έ, αυτή τώρα την νοιώθεις πάλι αλλά λίγο λιγότερο. Το ίδιο ισχύει και στα απότομα άσε-πάτα το γκάζι σε Sport (επειδή μου άρεσε το feeling, μάλλον με βλέπω με sprint booster-αν μπαίνει μόνο στην Sport λειτουργία). Αλλά, το αμάξι μεταμορφώθηκε, πολύ περισσότερο από την Normal λειτουργία. Έχασε λίγο το "τσαφ" που περιγράφω παραπάνω, αλλά μετά από 10 λεπτά οδήγησης στο sport, στο normal φαίνεται σαν ο κινητήρας να "ρετάρει" .Παιδιά, στο sport γεμίζει τρελά, χτύπησα 6500+ , επιταχύνει τέλεια-καλύτερα από πριν σε όλο το φάσμα στροφών, λες και το πρόγραμμα έχει άλλο χάρτη για την sport λειτουργία....
4) Άσε και το άλλο: Ο κινητήρας πλέον (στο sport περισσότερο) βγάζει ένα άλλο ήχο (και δεν είναι η ιδέα μου), άγριο και άκρως κ*βλωτικό (ίσως επιτέλους έπιασε με το πρόγραμμα τόπο το άπλυτο ελεύθερο γ*μώφιλτρο και το βρωμο OPC line τελικό... Μιά χαρά!
5) Η τετάρτη σκοτώνει! Το εννοώ! Η τρίτη ήταν πάντα καλή, αλλά πλέον και η τετάρτη έχει να πει. Κάτι άλλο που παρατήρησα (θα το δω και από ΣΚ στην Α.Ο.) είναι ότι πχ στα ίδια χλμ δείχνει να έχει λιγότερες στροφές. Ποτέ τα 100 δεν τα είχα με 2900 στροφές, ήταν στις 3100 περίπου, με τα 120 στις 3500. Τώρα (και το τσέκαρα σε ευθεία), είμαι τουλάχιστον 150 στροφές κάτω... Ας το δει και ο φίλος Nilaz, μπας και είναι η ιδέα μου, γιατί γεράματα είναι αυτά, δεν βοηθάει το νιονιο....
6) Ότι άλλο θυμηθώ ή παρατηρήσω, θα το ποστάρω....

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..... Βοηθήστε και όποιοι ξέρετε για Sprint Booster σε ηλεκτρόγκαζο (και αν το έχει κανείς σε Astra με Sport Switch)

Chuckie

ΥΓ. Αν εγώ είδα τα παραπάνω, τα οποία ακόμη και από τον ενθουσιασμό μου να τα προσμέτρησα λάθος-δεν παύει να είναι σημαντική η βελτίωση και ορατή, τότε ο τύπος με τον 1.8 140PS τι πρέπει να πει? Μάλλον πετάει χαμηλά :cool:

Ποτε θα το οδηγησω?? lol

Thomas
16-02-07, 11:28
Καλημέρα σας καιρός να σας πώ τις εντυπώσεις μου. Είμαι ο Θωμάς και έχω Corca C 1.4 με χταπόδι, καταλύτη , εξάτμιση και Simota σκούπα με βαρελάκι. Το αμάξι απλά γαζώνει. Δεν μπορείτε να φανταστήτε την διαφορά, καμία μα καμία σχέση. Δεν κατάφερα να ανοίξω καλά λόγω ΄κινησης, αλλα η πρώτη είναι όλα τα λεφτά (συμφωννω οτι με ενα sprint booster θα είχες καλύτερη απόκριση αλλα είναι όλα τα λεφτά και έτσι), με το που πλησιάζει 3500 - 4000 τα δίνει όλα, να φανταστείτε πήγα στις 7.000 και δεν πήρα χαμπάρι.

Και ερχόμαστε στο καλό, .... με το που κουμπώσεις 2α, αντε γειά το αμάξι τα δίνει όλα , καμία σχέση με πρίν δεν μπορείτε να φανταστείτε, αλλα και απο σχεσόν στάση με 1500 - 2000 στροφές αν πατήσεις γκάζι με 2α αρχίζει πάλι και ανεβάζει πολύ καλά.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να κουμπώσω 3η - 4η , θα το δώ Σάββατο παραλιακή και θα σας ενημερώσω. Πάντως αξίζει τα λεφτά του,

και Νίκο , όντος ευχαριστούμε που τα κανόνισες.

KAPITALAS
16-02-07, 12:23
Evale mipos kanena corsa 1,4 mama?
Xoris xtapodi kai kataliti?

Kai kalo tha itan mia dinamometrisi apo kapopia amaksia gia na doume ti paizei me ta pragmatika aloga pou exei parei, kai an epalithevoun tis uposxeseis.

KAPITALAS
16-02-07, 12:35
Δεν ξερω γιατι φιλε μου....ισως καποιο προβλημα site..θα το κοιταξουμε...Παιδες μπραβο που ειστε χαρουμενη πολυ μου αρεσει... :)

To topic einai sto section tou group buy kai gia eunoitous lodous den uparxei EDIT kai DELETE, sta posts.

Thomas
16-02-07, 12:49
Οταν βρώ χρόνο θα πάω για δυναμομέτρηση, το έχω στο μυαλό μου και αυτό

corsadi
16-02-07, 16:01
Evale mipos kanena corsa 1,4 mama?
Xoris xtapodi kai kataliti?

Kai kalo tha itan mia dinamometrisi apo kapopia amaksia gia na doume ti paizei me ta pragmatika aloga pou exei parei, kai an epalithevoun tis uposxeseis.

Εβαλε!!!Το δικο μου!!!Σημερα ομως πηγα κ εβαλα παλι το μαμα! :super:
Κ εξηγουμαι...το αμαξι μου φοραει μονο ενα ελευθερο φιλτρο κ ενα τελικο του κωλου!Αυτο που με ενδιεφερε κυριως απο το προγραμμα ηταν να παρω λιγη δυναμη ψηλα.Κ απο τη στιγμη που η eds υποσχεται +15 αλογα κ + 12 ή 15Nm ροπη περιμενα κατι να κανω με το προγραμμα!Παω λοιπον χθες απο τη Δρομων που εβαζαν τα παιδια προγραμματα να δω κ εγω τι παιζει κ αν με πεισουν να το βαλω.Κανω μια βολτα με τον Nilaz που μολις ειχε βαλει το προγραμμα,κ πραγματι εβλεπες οτι το αμαξι ανεβαζει καλυτερα(εδινε με το κουμπι κ χωρις το κουμπι κ εβλεπες τη διαφορα).Ο Nilaz ομως δεν ενδιαφερεται για δυναμη ψηλα κ ετσι το ανεβασε μια φορα μονο μεχρι τις 7000 του κοφτη οποτε δε μπορεσα να βγαλω καποια ακρη.Μετα το εβαλε ενα παιδι με astra gtc με τον z16xep.Το βγαζει βολτα,γυριζει κ οι εντυπωσεις του ηταν μετριες+οτι δεν του ειχε ανεβει ο κοφτης.Στα z16xep δεν ανεβαινει κ πολυ ο κοφτης(ισως κ καθολου).Τελικα σημερα κ αυτος το εβγαλε κ πηρε τα λεφτα του πισω.Μετα παει ενα παιδι με astra g με z14xe,του περναει το προγραμμα,γυριζει πισω κ λεει οτι δε βλεπει καμια διαφορα+οτι δεν εχει ανεβει ο κοφτης.Τελικα αυτο δε μπορεσαν να το κανουν κ πηρε κ αυτος τα λεφτα του πισω κ εφυγε!Ρε γμτ λεω,τι γινεται;;;Δεν ειχα κανει κ μια δυναμομετρηση πριν να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ εκεινη τη στιγμη δε μπορουσα να τρεχω σε δυναμομετρα!Περιμενα να φτιαξουν πρωτα του Thomas να το κανει μια βολτα ο τεχν.συμβουλος κ να παω κ εγω μαζι του να δω τι γινεται.Το φτιαχνουν,μπαινω μεσα,κανει κατι ψιλοανοιγματακια,δε μπορω να πω οτι ειδα να πηγαινει φοβερα το αυτοκινητο.Ο κοφτης πραγματι ειχε ανεβει,αλλα μεχρι εκει.Η βολτα που καναμε βεβαια ηταν πολη μικρη οποτε δε μπορουσες να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.Ε με τα πολλα,κ αφου τον ειχα πρηξει στις ερωτησεις τον Κουμπλακη κ του ειχα διευκρινισει τι θελω εγω κ μου ειπε οτι θα το παρω,δινω το ΟΚ κ περναμε κ στο δικο μου το προγραμμα.Βγαινω δοκιμη στην εθνικη,βλεπω οτι αρπαζει λιγο καλυτερα,αλλα μεταξυ 5000-6500 το βλεπω πολυ διστακτικο το αμαξι.Μπορει να'ναι κ χειροτερο απο το μαμα σ'αυτο το φασμα!Τι σκατα λεω;;;15 αλογα υποσχονται κ ειναι Γερμανοι,οχι Ελληνας μαστορας!Ο κοφτης ειχε ανεβει στις 7000 αλλα δεν ειχε κανενα νοημα να πηγαινεις τοσο ψηλα αφου το αμαξι δεν πηγαινε...Με τα πολλα αποφασιζω να το κρατησω κ να πληρωσω τα 400 ευρω.Χαμηλα το αμαξι ηταν παρα πολυ καλο,απο τις 2500 κ μεχρι τις 4500 περιπου πηγαινε πολυ καλα.Η 4η αρπαζε πολυ ωραια,το ιδιο κ η 5η.Ακουμπουσες λιγο το γκαζι κ το αμαξι πεταγοταν.Αν το πατουσες τερμα ομως δεν εβλεπες καμια διαφορα!!!Δεν υπηρχε λογος να πατας τερμα το γκαζι!Εκανα κ μερικα ανοιγματα 1η-2α κ πραγματι η 1η ανοιγε πολυ ωραια ως τις 7000,η 2α κουμπωνε μια χαρα κ πιο ψηλα απο πριν(καπου στις 5000)αλλα τι να το κανεις αφου εκει δεν ειχε δυναμη το αμαξι!Το πλακωσα κ λιγο τελικη κ δεν ειδα να πηγαινει καλυτερα.Δυσκολευοταν αρκετα.Ολα αυτα χθες.
Σημερα ξυπναω πρωι πρωι κ λεω θα παω να κανω δυναμομετρηση!Ξεκιναω λοιπον πρωι πρωι κ παω σε ενα δυανμομετρο εδω στη Χαλκιδα.Δε με ενοιαζε τοσο το νουμερο που θα δω οσο οι καμπυλες κ που κορυφωνοταν η δυναμη.το βαζουμε λοιπον πανω κ βγαζει 96 αλογα στις 5400(!) κ 129Nm στις 4500!Κρατουσε λιγο τη δυναμη μεχρι τις 6000 κ μετα εκανε βουτια.Ε λεω του *****η κ 90 να μην εβγαζε μαμα,αφου λενε 15 αλογα δε θα'πρεπε να βγαλει μια 100αρα το δικο μου;;;Κ ποιο πολυ με χαλουσε οτι τα εβγαζε μονο στις 5400!Μαμα λεει οτι στις 5600 τα βγαζει!Οχι μονο δεν εδωσε ψηλα αλλα εκοψε κιολας!Ξεκιναω λοιπον παλι για Αθηνα να παω να βρω τον Κουμπλακη στη δρομων να δουμε τι θα κανουμε.Στο δρομο κ παλι ειδα οτι πραγματι το αμαξι αρπαζε πολυ ωραια απο χαμηλα,με 4η-5η κ 3000 πατουσες κ εφευγε!Το πατησα κ μια φορα με 5η κ λιγο πατημενο το γκαζι κ κατεβασε 180 σχετικα ανετα,αλλα εξακολουθουσε να με τρωει αν αξιζει για αυτο να δωσεις 400 ευρω.Φτανω στη Δρομων,δειχνω στον Κουμπλακη τη δυναμομετρηση,του λεω μηπως μπορουμε να το βελτιωσουμε λιγο ψηλα κ στελνει mail στη γερμανια κ του λενε μετα απο λιγο οτι δε μπορουν να κανουν τπτ για ψηλα!Επειδη λοιπον τα ψιλοπηρα με τους βλακες τους Γερμανους που διαφημιζουν πραγματικα τα αλογα λες κ ειναι στραγαλια(ακου εκει +15)κ θεωρωντας οτι αναλογη βελτιωση μπορει να σου δωσει κ ενας ελληνας προγραμματας(με τι αξιοπιστια ομως;)κ ξεροντας οτι μπορω ανα πασα στιγμη να παω Βολο κ αν μου το ξαναπερασει ο Κουμπλακης,του ειπα να το βγαλει κ μου εδωσε κ εμενα τα λεφτα μου πισω!
Συνοψιζοντας,για οποιον θελει αρπαγμα απο χαμηλα,καλες ρεπριζ με 4ες-5ες χωρις να παταει πολυ γκαζι,κ την οποια παραπανω αξιοπιστια μπορει να του δωσει η EDS νομιζω οτι ειναι μια καλη προταση(John's astra,για σενα το λεω!).Για οσους ζητανε το κατι παραπανω μαλλον η EDS δε μπορει να τους το προσφερει...Κ δεν ξερω ξαν αν ενα προγραμμα μπορει να τους το προσφερει!Γι'αυτο κ εμενα η επομενη κινηση μου θα ειναι να κανω reprofile στους εκκεντροφορους μου...

http://img57.imageshack.us/img57/84/dynogb6.th.jpg (http://img57.imageshack.us/my.php?image=dynogb6.jpg)

s5zax
16-02-07, 16:25
εφυγα...εφυγα...

vidas
16-02-07, 16:33
Παιδιά καλά ως εδώ, συγχαρητήρια σε όσους βοήθησαν και δούλεψε καλά το πράγμα και ακόμη συγχαρητήρια που κάνατε μία τόσο καλή επιλογή.

Δύο ερωτήσεις μόνο. Πόσο πήγε τελικά το κάθε αμάξι (αν δεν θέλετε δημόσια έστω και με pm) και τελικά έγινε ξεχωριστό fine-tuning για κάθε τουτού ή ήταν κονσέρβα που πέρασε μέσω obd???

corsadi
16-02-07, 16:35
400 ευρω το ατομο.Για το καθε αμαξι επαιρνε το μανισιο προγραμμα,το εστελνε Γερμανια κ του εστελνε μετα ο γερμανος το νεο προγραμμα κ το περνουσε με το tech...

Thomas
16-02-07, 16:47
corsadi , εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το δικό μου, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το χταπόδι κτλ

koutsgio
16-02-07, 17:08
Bravo παιδιά...γουστάρω πολύ που είσαστε ικανοποιημένοι...
Λόγο οικονομικού δεν ήρθα και εγώ που ψηνόμουνα τρελα.
Αν γίνει πάλi όμως θα είμαι μέσα.
Εντυπώσεις από κάποιο Η 1.6???

fronteras
16-02-07, 17:24
σε X16XEL vectra b το φορεσε κανεισ να μαθουμε και εμεισ αν αξιζει?

ASTRAKITCAR
16-02-07, 18:02
περιμενω να δω και αλλες δυναμομετρησεις για να κανω το σχολιο μου...

οπως επισης θα ηθελα ενα 1.6 να ανοιξει μαζι μου....

αν αυτο συμφωνα με το προγραμμα ειναι 120 αλογα και 16kg ροπη,
λογικα δεν πρεπει να μεινω πολυ πισω αφου απο χαμηλα ηδη θα εχει φυγει λογω ροπης και δυσκολα θα το μαζεψω ψηλα...
περιμενω διαγραμματα για να δω δουλεια του Γερμανου σε 1.4,1.6,1.8

stefanidis vagelis
16-02-07, 18:27
δηλαδη Δημητρη αν ανοιγες με τον Αντωνη θα ειχες τα ιδια αποτελεσματα με πριν ή χειροτερα?
έπρεπε να το κρατήσεις να ανοιγαμε και μαζι να βλέπαμε ακριβώς τι διαφορες θα ειχε με πριν..

corsadi
16-02-07, 19:15
Τα 400ευρω θα μου τα εδινες εσυ μετα Βαγγελη;;;Το θεμα ειναι οτι δε μου αρεσε ετσι οπως δουλευε το αυτοκινητο μου!Ουτε τουρμπο να ηταν!Επρεπε να το δουλευω μεχρι τις 5000-5500,μετα ψοφουσε!Ε αυτο δε μ'αρεσε.Κ το να παταω ισα ισα το γκαζι κ να τα δινει ολα κ μετα να το παταω τερμα κ να μην εχει τπτ αλλο να δωσει εμενα προσωπικα δε μου αρεσει!Thomas,κανε μια δυναμομετρηση για να εισαι σιγουρος τι κανει το αμαξι σου.Κ δεν ειναι τοσο θεμα δυναμης οσο καμπυλης!1η-2α κ το δικο μου φαινοταν δυνατο αλλα 3η-4η μετα τις 5000 δε φορτωνε με τπτ!Το χταποδι σε ποιον το εβαλες κ ποσο σου κοστισε;Αρκετα καλο φαινεται λιγο που το ειδα...

madilias
16-02-07, 20:41
Εγώ έχω GTC 1.6 και ενεργοποίηση προγράμματος με sport switch. O κόφτης όντως δεν μετατοπίστηκε αλλα το αμάξι εχει αποκτήσει νεύρο.Δεν με ενδιέφερε να μου δώσει ψηλά, δεν το έχω για κόντρες, όσο το να αρπάζει πιο εύκολα απο χαμηλά. Και όντως όπως άνοιγε το αυτοκίνητο απο τις 3300-3500 ανοίγει τώρα απο τις 2500!!! Η αίσθηση είναι απίστευτη και θα σας πω νεότερα όταν κοντραριστώ με το ΙBIZA ενός φίλου με πατημένο το sport switch και χωρίς...

slalom
16-02-07, 21:02
Παιδιά, με τα χιλιόμετρα πιθανόν να μη βλέπετε τόση διαφορά, γιατί θα πάρει ο εγκέφαλος νέα δεδομένα και ίσως να ρίξει το "νεύρο"

fronteras
16-02-07, 21:12
παιδια κανενασ με βεκτρα β

F1
16-02-07, 22:50
Όσο κι αν προσπαθήσει κάποιος με ένα πρόγραμμα δεν μπορεί να μεταμορφώσει ένα αυτοκίνητο-εκτός αν είναι turbo. Για να δούμε μεταμόρφωση, θα πρέπει να ασχοληθούμε πάρα πολύ με το μοτέρ μας και σε πολλές παραμέτρους. Το πρόγραμμα στην καλύτερη περίπτωση θα αναδείξει περισσότερο κάποια καλά χαρακτηριστικά στο μοτέρ μας. Στο αυτοκίνητο μου (1.8 140hp) φορούσα ήδη φίλτρο και ελεύθερη εξάτμιση απ` τον καταλύτη και πίσω και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αποφάσισα λοιπόν να βάλω και το πρόγραμμα, μια και το κόστος λογικό, η εταιρία γνωστή και τα σχόλια απ` το δίκτυο θετικά. Οι προσδοκίες που είχα ; Ήθελα να πάρω 6 – 8 αλογάκια έστω και ψιλά και να μην χάσω ροπή, που ήδη ήταν καλή. Αποτέλεσμα ; Κάτι πήρα, αλλά δεν ξέρω ακόμα τι. Το αυτοκίνητο το έχω οδηγήσει πολύ λίγο, χθες αργά το βράδυ. Δεν θα ήθελα αυτήν την στιγμή να αναφέρω λεπτομέρειες αλλά χονδρικά η τελική σε `γνωστό δρόμο` ήταν και πάλι 220χλμ. Σε άλλη μια περίπτωση πάλι σε γνωστό δρόμο το 60 – 210 ``ήρθε`` σε περίπου 200μέτρα μικρότερη απόσταση. Αυτό που δεν περίμενα είναι το τρελό ανέβασμα της πρώτης και της δευτέρας, σε σημείο που αρχίζει το σαζμάν να μένει πίσω. Όσον αφορά τον κόφτη έχει βρεθεί στην περιοχή των 7.500 στροφών, όπου δεν έχει νόημα να ανεβαίνει κανείς γιατί η δύναμη πέφτει μετά τις 7.100.
Όλα τα παραπάνω είναι αρχικά σχόλια χωρίς να έχουν επαληθευτεί. Από εβδομάδα, πιστεύω να σας έχω περισσότερες πληροφορίες και πιο τεκμηριωμένες.
Nilaz … ευχαριστούμε φίλε ! ! !

Chuckie
16-02-07, 23:51
Θα πάω και εγώ από βδομάδα δυναμομέτρηση να δω τι έγινε και θα σας πω. Πάντως γενικά είμαι ευχαριστημένος, μέχρι και το ESP (στην λειτουργία TC) είναι λιγότερο παρεμβατικό/σπαστικό.....

@NikosKar: Όποτε θες φίλε το κανονίζουμε το Test Drive...Άντε να το δεις και εσύ, μπας και είναι μόνο η ιδέα μου

billy
17-02-07, 01:13
Το GTC 1.4 τον Z14XER φοραει?Ειναι ιδιος με του corsadi ο κινητηρας?
Δηλαδη πήγε στα 96 άλογα έτσι?Και απέκτησε νεύρο.
Corsadi μέχρι τις 5500 είσαι γενικά ευχαριστημένος δηλαδή ε?
Μετά τις 5500 δεν με ενδιαφέρει διότι δεν το δουλευω ψηλά.Απλά με νοιάζει να αποκτησει λιγο νευρο στη 2α,3η και 4η.
Θα το πετύχω αν το βάλω?

s5zax
17-02-07, 02:19
z14xep...ναι ιδιος ναι ειναι βασιλη....λεγε θα το βαλουμε?

nilaz
17-02-07, 11:02
Παιδια καλημερα,

Πολυ χαιρομαι που το προγραμμα σας αρεσε. Αυτη την στιγμη σας γραφω απο το κρεβατι του νοσοκομειου μιας και εχτες εκανα την εγχειρηση. Οσοι με ειδαν την Πεμπτη ξερουν. ΔΟΞΑ το θεο ολα καλα. Οποτε εγω το δικο μου δεν το δοκιμασα οσο εσεις. Απλα οτι εγραψα παραπανω. Λοιπον το κορσα του θωμα δουλευει καλυτερα απο ολα. ΓΙΑΤΙ??? Γιατι εχει εξατμιση...Μολις γινω καλα και μπορω να οδηγησω το αμαξι μου παει Παπαδοπουλο για εξατμιση με τεχνικα χαρακτηριστικα που μου ειπε ο Γερμανος της EDS. Οπως βλεπετε το προγραμμα δουλευει και δουλευει καλα. Εχτες ηρθε να με δει ο αδερφος μου με το αμαξι μου και μου ελεγε οτι ανεβαζει τρελλα και φανταστειτε οτι το αμαξι δεν το ξερει. Αξιζει το προγραμμα.
Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

φιλε corsadi το προγραμμα δινει 15 αλογα στο 1.8. στο 1.4 δινει γυρω στα 10 και αυτο με σουπερ αμολυβδη. Δεν ξερω τι περιμενες απο το αμαξι σου αλλα καλο θα ηταν να δουμε τι θα κανει και ο Θωμας εαν το μετρησει. Παντως εμενα το αμαξι μου αρεσει. Στεργιο ασε την δυναμομετρηση. Σου ειπα πρωτα εξατμιση και μετα το μετραμε ολο. Λες και κερδιζουμε κατι απο την EDS. Αρκει να σου αρεσει το προγραμμα. Εκσατμιση και παλι εξατμιση. Πιστευω οτι ηταν ο λογος που πηρε τοσο πολυ του θωμα.

nilaz
17-02-07, 11:07
Φιλε Ζαχαρια καπου ειχες ανεβασει μια δυναμμετρηση απο ενα κορσα στην Θεσσαλονικη. Που ειναι ψστε ν το συγκρινουμε με του κορσαντι??? Τι φορουσε το κορσα αυτο???

johny76
17-02-07, 11:58
Παίδες εγώ έχω ήδη πρόγραμμα (+βαρελάκι,χταπόδι,καταλύτη,τελικό) στο δικό μου (Astra G 1,6).Λέω να επικοινωνήσω με τον Κουμπλάκη μήπως μπορεί να το ανεβάσει λίγο ακόμη.

Λέτε να γίνεται ή θα πρέπει να ''σβηστεί'' το υπάρχον και να μπει νέο της EDS;

johnhatz4
17-02-07, 12:44
Λέτε να γίνεται ή θα πρέπει να ''σβηστεί'' το υπάρχον και να μπει νέο της EDS;

Den doylevei prosthetika to programma. Svinei to palio k pernietai to kainoyrgio

Πτέραρχος
17-02-07, 15:06
Kalimera paides kai sygxaritiria gia ta "kainouria" amaxia dystyxos hmoun ektos athinon kai den mporesa na to foreso kai go to programmataki.... :cry: Pantos xairomai epeidi epalitheyetai o nilaz kai eiste sxedon oloi eyxaristimenoi mprabo!!!...

s5zax
17-02-07, 20:07
Φιλε Ζαχαρια καπου ειχες ανεβασει μια δυναμμετρηση απο ενα κορσα στην Θεσσαλονικη. Που ειναι ψστε ν το συγκρινουμε με του κορσαντι??? Τι φορουσε το κορσα αυτο???
ααα αυτα συγκρινονται καθε 3 και λιγο στον δρομο....αλλα εκεινο ειναι ecotec και οχι twinport σαν του δημητρακη...

Thomas
18-02-07, 19:22
Corsadi φοράω χειροποίητο χταπόδι απο Παπαδόπυλο, πήγε 500 το χταπόδι, καταλύτη και εξάτμιση απο Παπαδόπουλο πάλι, και φίλτρό Simota. Είδα και το αμάξι καλύτερα, και εγώ είμαι ενθουσιασμένος, ας έχει πάρει και ένα άλογο, δεν συγκρίνεται με πριν. Πρώτη , δευτέρα πολύ καλά, 3 , 4 σε ρεπρίζ βλέπεις ότι ανεβάζει καλύτερα, ακόμα και χαλαρά αν το πας βλέπεις ότι δουλεύει καλύετερα απο πριν , καμία μα καμία σχέση

corsadi
19-02-07, 00:50
500ευρω μονο το χταποδι ή μαζι με τον καταλυτη;;;Περιμενω να δω καποια δυναμομετρηση σου να δω που βγαζει τη δυναμη...

Thomas
19-02-07, 16:33
μόνο το χταπόδι, ήδη έβλεπα διαφορά στα ψηλά απο όταν είχα βάλει το χταπόδι

antonis
19-02-07, 16:48
επιστημονα αφου το αυτοκινητο σου αρεσε ετσι οπως δουλευε μεχρι τις 5500 θα μπορουσες να πας Μιχαλη να στο τσιτωσει στα ψηλα αλλα μετα θα πρηζεις για θεμα αξιοπιστιας!
κ οι υπολοιποι αν θελετε κ αλλο δυναμη στα ψηλα πατε σε εναν προγραμματα να κανει οτι μπορεσει κ χαμηλα ας μη το πειραξει.
βεβαια δεν συμφερει κ οικονομικα γιατι θα θελει κ αλλα λεφτα..

antonis
19-02-07, 16:53
ασχετο οδηγησα μανισιο intersport κ απογοητευτηκα.πρωτον δεν πηγαινε κ δευτερον γενικα δεν μου αρεσει ετσι οπως λειτουργει ο κινητηρας μετα τις 5000 δεν δινει καθολου.εντελως ομαλο κανενα ξεσπασμα.
τωρα του corsadi παει πολυ καλα,περιεργο μεν αλλα οταν το ειχα οδηγησει δεν ειχε το στροφαρισμα που εχει το δικο μου.
οντως αν κανει σωστο προγραμμα θα με πατησει ο αλητης!
τελειωσε πρεπει να ελαφρυνω..

MOYTPO
19-02-07, 22:32
Κανε διαιτα!!! Ζατσε! Βαλε Μπιλας!

stefanidis vagelis
20-02-07, 00:25
θα πρεπει να οδηγησες Αντωνη κανα διαλυμενο twinport γιατι και το δικο μου δεν παει ασχημα.....δεν ξερω αν σε ειπε ο Δημητρης.καλα παει τελικα....

corsadi
20-02-07, 13:41
Λοιπον,σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ μου με τις εντυπωσεις μου απο το προγραμμα,σημερα πηγα κ εκανα δυναμομετρηση στο αυτοκινητο με μανισιο προγραμμα(ελευθερο φιλτρο,τελικο κουκουρουκου,βενζινη 100αρα ΕΤΕΚΑ!)
Τα αποτελεσματα φαινονται στις παρακατω εικονες.Δε θελω να κανω καποιο σχολιο,παρα μονο να πω οτι ο κ.Κουμπλακης ηταν σωστος επαγγελματιας κ δε διστασε ουτε στιγμη στο να μου δωσει πισω τα χρηματα οταν του ειπα να μου βαλει πισω το μανισιο προγραμμα...

http://img223.imageshack.us/img223/5958/dyno1mh7.th.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=dyno1mh7.jpg)http://img222.imageshack.us/img222/8591/compod2.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=compod2.jpg)

MOYTPO
20-02-07, 17:24
Αυτο corsadi δεν το αμφισβητησε κανεις. Ειναι επαγγελματιας, πολυ ακριβως, αλλα εγγυηση σαν μηχανικος.

Ρε επιστημονα μαμα μοτερ και εβγαλες 13 κιλα ροπη?????? Τι γινεται εδω??? Και 95 αλογα.... ΜΑΜΑ και ιντερσπορ?????? Τι πινει αυτο???? Ναφθαλινες βαζεις μεσα????
Ετσι οπως τα εχεις θελεις να πεις οτι στο αμαξι σου μαμα παει καλυτερα.
Νιντζα αυτος θελει να μας τρελανει???????

s5zax
20-02-07, 19:21
τι σκατα...δεν εχει αξιοσημειοτες διαφορες...

nilaz
20-02-07, 23:15
Ρε φιλε corsadi κατι δεν μου αρεσει με το αμαξι σου...Και τα δυο αποτελεσματα ειναι σχεδον τα ιδια...Για να μην πω ακριβως τα ιδια. απο την αλλη με οσους μιλησα και βαλαμε το προγραμμα την Πεμπτη σε αστρα και κορσα ειδαν μεγαλη διαφορα. Ειδικα το 140 αλογα πηρε πολυ τα πανω του.
Μηπως λεω μηπως νομιζατε οτι περναγατε καινουργιο προγραμμα στο αμαξι σου και για καποιο λογο δεν περνουσατε τιποτα και για αυτο δεν εβλεπες και εσυ καμια διαφορα στο δρομο...Λεω μηπως...

stefanidis vagelis
20-02-07, 23:39
μα ειδε διαφορα αλλα δεν ηταν αυτο που ηθελε.στις ψηλες στροφες......τιποτα!χαμηλα ηταν ισως λιγο καλυτερο απο οτι εγραψε πιο πριν.....

nilaz
20-02-07, 23:43
μα ειδε διαφορα αλλα δεν ηταν αυτο που ηθελε.στις ψηλες στροφες......τιποτα!χαμηλα ηταν ισως λιγο καλυτερο απο οτι εγραψε πιο πριν.....

Μπορει να ηταν μονο το ψυχολογικο οτι και καλα το αμαξι πηρε τα πανω του. το θεμα ειναι τι δειχνουν οι μετρησεις...Και εμενα μου φαινονται σχεδον ιδιες.

stefanidis vagelis
20-02-07, 23:45
ναι παιζει και αυτο........

corsadi
21-02-07, 01:42
Οπως εγραψα κ στο πολυ μεγαλο ποστ μου μερικες σελιδες πριν,ειδα διαφορα στις χαμηλομεσαιες κ στον τροπο που ακουγε το αυτοκινητο στο γκαζι.Επισης κ ο κοφτης ειχε ανεβει οποτε μαλλον περαστηκε καποιο προγραμμα.Τωρα αν δε μου περασαν προγραμμα αλλα εκαναν πατατες σιγουρα δε φταιω εγω,δε νομιζω κιολας ομως οτι εγινε κατι τετοιο.Μπορει το ψυχολογικο που λες να ισχυει κ στην περιπτωση τη δικια σου!Ειχες κανει δυναμομετρηση πριν το φτιαξεις;Εκανες μετα;Ισως παλι το προγραμμα να κανει δουλεια στο 1.8 αλλα να μην κανει στο 1.4
Τι να πω,δεν ξερω...

nilaz
21-02-07, 02:17
Κοιτα το δικο μου σιγουρα αλλαξε τελειως. Βεβαια δεν το εχω οδηγησει απο την Πεμπτη αλλα την Πεμπτη το μεσημερι που γυρισα Α.Ο. καταλαβα διαφορα τοσο σε ρεπριζ οσο και απο σταση. Επισης και τα αλλα παιδια που εβαλαν το προγραμμα ειδαν διαφορα. Δεν το εχω μετρησει το αμαξι και δεν ξερω αν θα το μετρησω. Θα του βαλω εξατμιση και θα στηθω με ενα 140 αλογα να δω τι κανω. Καθε μετρηση ειναι και 50Ε οποτε δεν θελω να τα πεταω. Δεν οδηγαω και κανα skyline σε πιστα για να ξερω αν εχω συν/πλην 5 αλογα. Αν με καλυπτει οπως ειναι ΟΚ. Αν οχι τοτε παω για αλλα.

antonis
21-02-07, 13:30
καλα ελεγα εγω οτι του επιστημονα ειναι στα 95 αλογα..
παντως ψιλοαπογοητευτηκα μ αυτα τα διαγραμματα που ειδα απο eds.
ας μετρησει καποιος κ ενα z18 να δουμε τι εκανε.
μηπως θα πρεπει να ενωθουν ο bilas κ η eds μπας κ βγαλουν κανενα σωστο προγραμμα???

slalom
21-02-07, 20:39
Sorry αν δε το πρόσεξα, corsadi έχεις Ζ14ΧΕ ή ΧΕΡ?

antonis
21-02-07, 21:38
z14xep

corsadi
22-02-07, 00:56
XEP

F1
22-02-07, 19:33
Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει για την τελική, που είναι και μετά το πρόγραμμα της EDS στα 220χλμ. Τελικά και το δικό μου αυτοκίνητο όπως πολλά 1.6άρια έχει κόφτη χιλιομέτρων. Δυστυχώς, ευθείες – κατηφόρες, 220 και τέρμα. Από `κει και πέρα, όσο αφορά το πρόγραμμα …
… έκανα δυναμομέτρηση ! ! !

s5zax
22-02-07, 19:36
Από `κει και πέρα, όσο αφορά το πρόγραμμα …

… έκανα δυναμομέτρηση ! ! !
και?

~astraxan~
22-02-07, 20:16
ANTE ANTE MIN MAS KRATAS SE AGONIA....

F1
22-02-07, 20:25
Λοιπόν … τυχαίνει να υπάρχει κοντά στην περιοχή μου δυναμόμετρο της MAHA. Έχω προσέξει, από διάφορες δυναμομετρήσεις που έχω δει, ότι είναι από τα ποιο ``αυστηρά``. Δεν είναι αδρανειακό αλλά κάνει ``προσομοίωση δρόμου``. Τες πα, δεν θα πιάσουμε κουβέντα για τα δυναμόμετρα, αλλά το καλύτερο θα ήταν να είχα κάνει μια δυναμομέτρηση πριν το πρόγραμμα. Αποτελέσματα:
Ισχύς κινητήρα . . . 154,7 BHP / 113,8 kW στις 6780 rpm
Μέγιστη ροπή . . . 178 Nm στις 4070 rpm

Τις προσεχείς ημέρες θα σκανάρω και θα ανεβάσω καμπύλες.
Είμαι ποοοοοοοοολύ ευχαριστημένος όχι τόσο απ` την δυναμομέτρηση αλλά απ` το τουτούνι που έχω στο δρόμο. :super: :super: :super:

corsadi
22-02-07, 20:56
155 αλογα στις 6800 περιπου ειναι παρα πολυ καλα! :super:

nilaz
22-02-07, 21:10
Λοιπόν … τυχαίνει να υπάρχει κοντά στην περιοχή μου δυναμόμετρο της MAHA. Έχω προσέξει, από διάφορες δυναμομετρήσεις που έχω δει, ότι είναι από τα ποιο ``αυστηρά``. Δεν είναι αδρανειακό αλλά κάνει ``προσομοίωση δρόμου``. Τες πα, δεν θα πιάσουμε κουβέντα για τα δυναμόμετρα, αλλά το καλύτερο θα ήταν να είχα κάνει μια δυναμομέτρηση πριν το πρόγραμμα. Αποτελέσματα:
Ισχύς κινητήρα . . . 154,7 BHP / 113,8 kW στις 6780 rpm
Μέγιστη ροπή . . . 178 Nm στις 4070 rpm

Τις προσεχείς ημέρες θα σκανάρω και θα ανεβάσω καμπύλες.
Είμαι ποοοοοοοοολύ ευχαριστημένος όχι τόσο απ` την δυναμομέτρηση αλλά απ` το τουτούνι που έχω στο δρόμο. :super: :super: :super:

Λοιπον θα βαλω στοχο να φτιαξω το δικο μου και να ειμαι 1 καροτσα πισω στην ευθεια της Κερατεας... Δεν νομιζω να καταφερω να ειμαι μπροστα αλλα ποιος ξερει.... Μπραβο παντως για ατμοσφαιρικο ειναι πολυ καλο νουμερο... :super: Και με 6 χρονια εγγυηση...

zervas
22-02-07, 21:19
Πολυ καλα πραγματα ακουω..Μεσα στον επομενο μηνα θα βαλω και εγω προγραμμα απο αλλου και θα σας πω και εγω τις εντυπωσεις μου αλλα θα κανωνησω να ανοιξω και με 1,6 που εβαλε προγραμμα απο την eds....

vidas
22-02-07, 22:56
155 στρόφαλο? Μήπως είχες κάνει και πριν το πρόγραμμα καμία δυναμομέτρηση? Τα 140 της μαμάς OPEL, είναι τροχό ή στρόφαλο??

F1
22-02-07, 23:11
Όλες οι ανακοινώσεις των κατασκευαστών, αφορούν ιπποδύναμη στον στρόφαλο.

KAPITALAS
23-02-07, 01:42
Edo einai mia dinamometrisi se corsa c 1,4 twinport (to diko mou)
Entelos mama, oute filtro!!!

http://img504.imageshack.us/img504/562/kostantinos1ws5.th.jpg (http://img504.imageshack.us/my.php?image=kostantinos1ws5.jpg)

To corsa tou corsa13 kai auto twinport evgale 0,1 hp ligotero nomizo kai eixe mia mikri diafora stin kampili logo BMC varelaki.

s5zax
23-02-07, 02:00
155 αλογα απο 1,8 κυβικα!!!! θελω και γωωωωωω........

~astraxan~
23-02-07, 02:17
87,4 aloga? kapos liga den einai? kapou eixa akousei oti ta 1400 bgazoun 96 aloga mama.

KAPITALAS
23-02-07, 02:26
94 vgazoun ta ecotech (z14xe) kai ta twinport 88 peripou kai o kurios logos einai i eisagogi pou einai plastiki kai me 2 mikrous aulous ana kulindro (eksou kai twinport) sto relanti kai otan den exei fortio doulevei mono o enas kai sto fortio kai duo mazi.

~astraxan~
23-02-07, 02:30
aaa malista... kapios basika mou xe pei oti diaferoun stin petalouda kati tetoio...kati me sinxronismo den thimamai kala
youpiiiiiii exo ecotech...

clutchmaster
23-02-07, 03:23
mono 107Nm rophs? xaliaaa... kala 120kati den ypotithetai oti exei?

tax
23-02-07, 11:16
155 στρόφαλο? Μήπως είχες κάνει και πριν το πρόγραμμα καμία δυναμομέτρηση? Τα 140 της μαμάς OPEL, είναι τροχό ή στρόφαλο??

Τά χουν μετρήσει με 150 άλογα στρόφαλο μαμά αυτά τα μοτέρ πάντως.

nilaz
23-02-07, 12:29
Τά χουν μετρήσει με 150 άλογα στρόφαλο μαμά αυτά τα μοτέρ πάντως.

Που, ποτε τα μετρησαν αυτα τα μοτερ 150 αλογα φιλε μου? Εχεις καποια δυναμομετρηση? Δεν εχω βρει κατι στο διαδυκτιο. Ουτε για το δικο μου που λενε οτι το εχουν μετρησει 132 αλογα (Ζ18ΧΕ).

stefanidis vagelis
23-02-07, 14:15
συγγνώμη αλλα τα 10,7 κιλα ροπης ειναι ελαχιστα.δηλαδη με ενα φιλτρο και μια εξατμιση εμεις κερδισαμε σχεδον 2 κιλα ροπης....?!γιατι τα περισσοτερα εχουν κατι λιγοτερο απο 13..ας πουμε του corsadi εχει 13.το δικο μου δεν το εχω μετρησει.

MOYTPO
23-02-07, 16:29
Σε ΜΑΗΑ Και σε εβγαλε 155 αλογα???? Προφανως εχεις το 1.8 με τα 140 αλογα γιατι αλλιως θα το θεωρησω θαυμα να εβγαλε απο 125 σε 155 με ενα προγραμμα. Μπραβο παντως!! Ωραια!! Σηκωσε καποια στιγμη και τις καμπυλες!!!
Ακους νιντζα.... 18 κιλα ροπη. Κατσε παιξε εσυ με 12 και 13.......

nilaz
23-02-07, 17:07
Σε ΜΑΗΑ Και σε εβγαλε 155 αλογα???? Προφανως εχεις το 1.8 με τα 140 αλογα γιατι αλλιως θα το θεωρησω θαυμα να εβγαλε απο 125 σε 155 με ενα προγραμμα. Μπραβο παντως!! Ωραια!! Σηκωσε καποια στιγμη και τις καμπυλες!!!
Ακους νιντζα.... 18 κιλα ροπη. Κατσε παιξε εσυ με 12 και 13.......

Ναι ΜΟΥΤΡΟ εχει το μοτερ με τα 140 αλογα. Παντως πηρε 15 αλογα που λεει η EDS μονο με προγραμμα. Στην ροπη δεν ειδε τα αναμενομενα. Θα το μερτησω και εγω και βλεπουμε.

corsadi
23-02-07, 17:55
Βαγγελη,σε καθε δυναμομετρο βλεπεις αλλα πραγματα.Μη συγκρινεις κ τοσο τα απολυτα νουμερα γιατι δε βγαινει ακρη...

fronteras
23-02-07, 19:08
συγνωμη αλλα τα περιοδικά δίνουν στο βέκτρα 1/8 δυναμομετρημένα 152 άλογα αντί 140 τι συμβαινει λοιπον ;;;;;

Corsa-GR
23-02-07, 19:58
apoliti sigkrisi mono ean pane ta idia autokinita tin idia mera sto idio dinamometro..

gia ta twinport ws tora (mama) exoume 3 diaforetikes times..
1 tou corsadi me 95 aloga kai 12 kila ropis,
twn paidwn pou to eoxun metrisei sto power me 95 aloga pali kai 12 kila ropis
kai twn paidiwn pou pigan stin evoland me 87 aloga kai 11.5 kila ropis..

ta simperasmata dika sas... ta peri dinamometrisewn..

distixos ean den exete kanei prin dinamometrisei oti kai na peite meta.. de metraei mias kai den exete basi.. twra gia to ean douleyei to programma h oxi mporei na to katalabei mono kapoios pou exei odigisei to autokinito 2-3 fores kai tou to ksanadwseis xwris na kserei oti exei programma..

(psixologikos paragontas) diskola oi idioi bgazoume simperasmta gia ta toutu mas..

corsa13: αλλαξα το 87 και 11.5... το δικο μου ειχε δειξει τοσο

KAPITALAS
23-02-07, 22:38
Tou corsadi einai mama?
Poia pedia exoune metrisei sto power?Kai auta mama?

An mporouse o corsadi na ekane dunamometrisi stin EVOLAND gia na exoume ena koino dyno.(stixizei 45 euro logo club)
Tote tha vlepame an einai thema dunamometrisis i amaksiou.

koni
24-02-07, 01:29
Ενας φιλος απο το clubcorsa εχει μετρησει το κορσακι του στο power και το εβγαλε 96.4 αλογα μονο με φιλτρο.Μιλαμε για Z14XEP.Το δικο μου πριν το προγραμμα ειχε κοφτη 6500 και τωρα 6700.Δεν το εχω δυναμομετρησει αλλα θα το κανω συντομα(θα απογοητευτω βεβαια)

nilaz
24-02-07, 03:09
gia ta twinport ws tora (mama) exoume 3 diaforetikes times..
1 tou corsadi me 95 aloga kai 12 kila ropis,
twn paidwn pou to eoxun metrisei sto power me 95 aloga pali kai 12 kila ropis
kai twn paidiwn pou pigan stin evoland me 87 aloga kai 11.5 kila ropis..

Ρε παιδια θα με τρελανετε... :shock: Αν εχω καταλαβει καλα τους κωδικους των μοτερ της ΟΠΕΛ το ΧΕ ειναι εκοτεκ και το ΧΕΡ ειναι twinport. Το εκοτεκ γενικα βγαζει περισσοτερα αλογα απο οσα λεει το εργοστασιο και ειναι πιο ευκολο σε tunning ενω το twinport λογω ρυπων βγαζει λιγοτερα απο οσα λεει το εργοστασιο και δεν παιρνει και τοσα πολλα σε tunning. Αν ειναι ετσι πως ειναι δυνατον τα ΧΕΡ να βγαζουν μαμα 96 αλογα??? Φιλε κορσα 13 το δικο σου ειναι ΧΕ ή ΧΕΡ?

Αν τα εχω μπλεξει με τα μοτερ ας μου το ξεκαραρισει καποιος.

Οσο για το βεκτρα στα 152 αλογα πιο περιοδικο και σε πιο δυναμομετρο φιλε μου?

~astraxan~
24-02-07, 03:11
gia tous kodikous den ksero... pantos oi ecotech bgazoun pio polla aloga... kai pan pio "grigora"

Asroc
24-02-07, 03:24
nilaz αυτο θελει να σου πει, οτι δεν ειναι δυνατον να περνεις ως βαση
ενα αλλο αμαξι σε ενα αλλο δυναμομετρο.

καθε δυναμομετρο βγαζει αλλα νουμερα.

vidas
24-02-07, 09:45
Με την μέτρηση στο δυναμόμετρο, μετά κιόλας από την τοποθέτηση τους προγράμματος, είτε αυτό είναι MAHA είτε οτιδήποτε άλλο, μια τρύπα στο νερό κάνατε.

Η λογική είναι: σε ένα δυναμόμετρο, μετράω πριν κάνω οτιδήποτε στο αμάξι μου και κάθε φορά που βελτιώνω κάτι το ξανανεβάζω στα ράουλα. Και εννοείτε προσπαθώ να μην έχει σκαλίσει τίποτα ο ιδιοκτήτης στο δυναμόμετρό του και να είναι και παρόμοιες (για να μην πω ίδιες) συνθήκες. Και αυτό γιατί έτσι υπολογίζω ποσοστιαία αύξηση ή μείωση στην ιπποδύναμη, η οποία είναι και ανεξάρτητη των αρχικών τιμών. Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο όταν ακούω πήρα μια αύξηση 25% στην αρχική ιπποδύναμη παρά να μου πετάει έκανα μέτρηση και βγάζω χ άλογα.

corsadi
24-02-07, 11:24
1 tou corsadi me 95 aloga kai 12 kila ropis

Σε παρακαλω Λουκα,13 κιλα ροπης εβγαλε!!!
Συμφωνω απολυτα με τον vidas!Μη στεκεστε στα νουμερα γιατι καθε δυναμομετρο βγαζει διαφορετικες τιμες.Αλλα ειναι πιο αυστηρα κ αλλα πιο αισιοδοξα.Το σωστο ειναι να κανουμε δυναμομετρηση πριν κ μετα απο καθε βελτιωση για να δουμε τι κερδισαμε κ οχι για να δουμε ποσα αλογα βγαζει το αμαξι μας...Μονο ετσι θα ξερουμε τι πραγματικα κερδισε/εχασε...Κ εγω λοιπον κανοντας αυτο το πραγμα ειδα οτι κερδισα 0,5 αλογα σε μεγιστη ιπποδυναμη κ το πολυ 1 αλογο στο υπολοιπο φασμα απο το προγραμμα της EDS,οφελος για το οποιο πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσει κανεις 400 ευρω...
Εσεις που εχετε το προγραμμα στο κουμπακι ειναι παρα πολυ απλο να πατε να το μετρησετε με το κουμπακι απενεργοποιημενο κ μετα με το κουμπακι ενεργοποιημενο κ να δειτε τι κερδιζετε απο το προγραμμα...Δε θα σας παρουν διπλα λεφτα,μην ανησυχειτε...

nilaz
24-02-07, 12:53
Εσεις που εχετε το προγραμμα στο κουμπακι ειναι παρα πολυ απλο να πατε να το μετρησετε με το κουμπακι απενεργοποιημενο κ μετα με το κουμπακι ενεργοποιημενο κ να δειτε τι κερδιζετε απο το προγραμμα...Δε θα σας παρουν διπλα λεφτα,μην ανησυχειτε...

Τελικα τα μοτερ ειναι ετσι οπως τα λεω η οχι??? Το σκεφτηκα και εγω με το κουμπι αλλα ρωταω...Οταν κανεις δυναμομετρηση δεν πρεπει να ειναι το ESP off???

Με την μέτρηση στο δυναμόμετρο, μετά κιόλας από την τοποθέτηση τους προγράμματος, είτε αυτό είναι MAHA είτε οτιδήποτε άλλο, μια τρύπα στο νερό κάνατε.

Καλα τα λες φιλε μου αλλα μολις βαλω την εξατμιση θα στηθω διπλα σε ενα Αστρα με 140 αλογα και εκει θα δω τι κανει το αμαξι μου. Απλα καθε μετρηση ειναι και λεφτα και κοπος και χρονος.

Thomas
24-02-07, 13:48
πάντως εγώ και μείον 5 άλογα να με έβγαζε το δυναμόμετρο, η γνωμη για το πρόγραμμα δεν αλλάζει. Καμία σχέση, το βλέπεις στο δρόμο, στις ανηφόρες κτλ. παντού και δεν είναι ψυχολογικό γιατι το είδαν και κανα 2 φίλοι μου και απεξω και απο μέσα. Τώρα στο ότι πρέπει να γίνεται απ την αρχή δυναμομέτρηση συμφωνω και εγώ και βλακεία μου που δεν έχω κάνει.... Τώρα με Φ.Π.Ε. χταπόδια , καταλύτες αντε να ξέρεις τι πήρες

fronteras
24-02-07, 14:45
auto motor sport έβγαλε σε βεκτρα gts 1.8 152 άλογα δυναμομέτρηση και σε γερμανικό περιοδικό το ίδιο είδα

KAPITALAS
24-02-07, 15:03
Giauto kai ego ekana dunamometrisi otan itan mama kai tha ksanakano otan valo FPE, mexri tora filtro exo mono alla mexri telos tou xronou tha exo valei eksatmisi kai programma(ta leuta vlepeis den perisevoune).

slalom
25-02-07, 13:30
auto motor sport έβγαλε σε βεκτρα gts 1.8 152 άλογα δυναμομέτρηση και σε γερμανικό περιοδικό το ίδιο είδα
Το διάβασα αυτό. Είχανε βγάλει και το Golf 1.6FSI 127 άλογα, αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω, να τους πιστέψω?

~astraxan~
25-02-07, 19:15
edo silaraki mou eipe oti periodiko gnosto kalo tou ebgale to ford 16 pou einai 115 aloga to ebgale 130 leei.. ti blakeies ..... sto dromo fainontai ola... telos... sto podi sou... sto poso grgora pairnei kai anebazei/.... auto ksero... dinamometriseis einai axristes.

slalom
25-02-07, 19:43
Για το VCT λες. Το είχα δει και αυτό, τι να πω.

nilaz
25-02-07, 20:02
Το διάβασα αυτό. Είχανε βγάλει και το Golf 1.6FSI 127 άλογα, αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω, να τους πιστέψω?

Γερμανικο περιοδικο για Γερμανικα αμαξια...Στηστε ενα 1.8 βεκτρα με μια Αλφα 2λιτρη (150 αλογα) αλλα να εχετε μαζι σας και ενα σερβιτσιο γιατι θα σας κερασει τρελο τσαγακι.... και μετα θα :sadeyes: Αν το Γκολφ ειναι 127 αλογα τοτε το GTC μου ειναι 150 γιατι οπου τα βρισκω τα ξεκ@λ@ζω.

zervas
25-02-07, 20:09
e kai esy 1,6 me 1,8 exei diafora se polla pragmata....

nilaz
25-02-07, 20:16
Εγω δεν φταιω...Απλα Golf, A3, Focus οπου με βλεπουν με ζωριζουν...Ε και εγω τους π@δαω με μεγαλη αδυναμια τα Α3...Τωρα που εβαλα το προγραμμα θα στιθω με το colt που ειχα γραψει καπου και πηγαιναμε διπλα διπλα...

~astraxan~
25-02-07, 20:32
TO CZT.. E OXII paidia gia kontres afiste to.. kathe mera... stino.... kai me 1400.. pantos ta a3 ta exo kai go.... einai theovara...

nilaz
25-02-07, 20:40
TO CZT.. E OXII paidia gia kontres afiste to.. kathe mera... stino.... kai me 1400.. pantos ta a3 ta exo kai go.... einai theovara...

Ειμαστε off topic... Τι εχεις ρε καραμητρο με την μπανιερα σου??? Που πας με 90 αλογα σε Αστρα και εχεις και τα Α3 μας δουλευεις? Φυσικα οχι με το CZT. Αυτο το αφηνω για τα OPC. Μεταφερομαστε στις κοντρες οχι αλλα εδω.

slalom
25-02-07, 21:18
off topic..slalom... ta n sou me bgazoun kapou stin kriti sto iraklio konta kai ta e sou me bgazoun kapou konta stin sitia... lol google earth panta e...
Το N και το Ε μαζί, σου δίνουν 1 και μοναδικό σημείο. Πέρνα το καλοκαιράκι να τα π(ι)ούμε

~astraxan~
26-02-07, 01:16
ase re nilaz... ela na s pao mia grigori... ti eds kai prasiina aloga.. lol

ASTRAKITCAR
27-02-07, 10:13
TA 125 του 1,8 στην πραξη ηταν 130-132 και 17kg ροπη

τα 140 στην πραξη μπορει να ειναι 145+..

οπως και τα 90 στο Ζ14ΧΕ ηταν 95
και τα 100 στο Ζ16ΧΕ 105..

δυναομετρηση που εχω σε excel πως καταβαζω να δειτε γιατι το Image shack δεν την ανοιγει??

slalom
27-02-07, 10:28
Πάτα print screen και μετά paste στη ζωγραφική

trd
15-03-07, 12:40
παιδια γεια σε ολους χωρεις να προζβαλο κανενα αλλα τα αλογα που λετε γεια τα 1,6 και 1,4 ειναι πολα δεν υπαρχει περιπτοσει και διναμομετρεισης στροφαλο να δωσει τοσα αλογα χωρεις καμια επεμβασει του κινητιρα ολα αυτα φιλικα.

clutchmaster
16-03-07, 03:49
esy touotas eisai?

pws eisai toso sigouros gia ayta? pou ta sthrizeis?

kapsmix
16-03-07, 12:35
Δν εχει κ αδικο εδω που τα λεμε,παιδια που το βαλανε σε 1.4 το βγαλανε αμεσως,σε 1.6 ελαχιστη διαφορα προς το καλυτερο.Στα μονα που λενε οτι εκανε δουλεια ειναι στα 1.8αρια

nilaz
16-03-07, 13:09
Δν εχει κ αδικο εδω που τα λεμε,παιδια που το βαλανε σε 1.4 το βγαλανε αμεσως,σε 1.6 ελαχιστη διαφορα προς το καλυτερο.Στα μονα που λενε οτι εκανε δουλεια ειναι στα 1.8αρια

Φιλε μου δεν εχεις δικιο...Το εβγαλαν καποια 1.4 αλλα καποια αλλα το κρατησαν και ειναι πολυ χαρουμενοι. Τα 1.6 πηραν τα πανω τους μιας και δοκιμαστηκε σε φιλικα ανοιγματα. Οσο για το 1.8 δεν λεω τιποτα. απλα η τριτη μου πλεον εχει 165 χιλιομετρα στις 7.200. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερο προγραμμα ειδικα για Αστρα Η σε ολες τις εκδοσεις...

antonis
16-03-07, 13:18
ποιοι το κρατησαν?
αφου ο corsadi μετρησε κ στο δυναμομετρο κ δεν ειχε διαφορα..
δηλαδη σε αλλα 14αρια εδωσε αλογα-ροπη κ οχι στου corsadi?
μα το προγραμμα ειναι ιδιο για ολα..
κ μη βλεπεις ποσα χλμετρα βγαζει η καθε σου σχεση αλλα πως τα βγαζει..δηλ τι δυναμη εχει..

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
16-03-07, 13:24
μη βλεπεις ποσα χλμετρα βγαζει η καθε σου σχεση αλλα πως τα βγαζει..δηλ τι δυναμη εχει..[/quote]

Σωστος ο Αντωνης.

s5zax
16-03-07, 13:57
αν ο κοφτης εχει ανεβει ρε nilaz ειναι λογικο να εχεις περισσοτερα χιλιομετρα το πως φτανεις μεχρι εκει ειναι το θεμα!!!

Thomas
16-03-07, 14:00
εγώ δεν το έβγαλα και είμαι σουπερ ντουπερ υπερ-ευχαριστημένος, χωρίς να το έχω μετανοιώσει.

panoik
16-03-07, 14:03
exeis metrisei na deis poso eisai twra?
an einai se kamia sinantisei na anoiksoume na doume diafores

nilaz
16-03-07, 15:40
Φερτε μου ενα αστρα Ζ18ΧΕΡ 140 αλογακια να δειτε τι θα παθει...Και ας εχει και 100αρα βενζινουλα και ας εχει και οτι θελει... Απλα μην απαξιωνεται καποια πραγματα. Επειδη το μετρησε ο corsadi δεν σημαινει οτι το προγραμμα δεν δουλευει...Ισως στο αμαξι του να εγινε κομπλα. Θα παω να το μετρησω καποια στιγμη αν και σκεφτομαι οτι δεν εχω να κερδισω κατι απο την δυναμομετρηση (κανει και 50Ε). Βλεπω τι κανει το αμαξι στο δρομο.

Ζαχαρια εχεις δικιο για τα χιλιομετρα αλλα το αμαξι ειναι εντελως διαφορετικο με το προγραμμα. Μην ξεχναμε οτι το εχω στον διακοπτη και οταν τον παταω το αμαξι μεταμορφωνεται...Δεν υπαρχει καλυτερο προγραμμα για 1.8 απο την EDS .ΤΕΛΟΣ. Τωρα για τα λιγοτερα κυβικα δεν εκφερω αποψη. Ας μιλησουν αυτοι που τα εχουν. Παντως δεν ειδα καποιον με 400Ε σε 1.6 μοτερ να περναει τα top gun και ολο το αλλο αμαξι μαμα.

nilaz
16-03-07, 15:42
Ρε θωμα στηστο με ενα αλλο κορσα να κλεισεις μερικα στοματα...Η αν δεν τα κλεισεις να κλεισουμε εμεις τα δικα μας διοτι μπορει να κανουμε λαθος για τα κυβικα σου... Καποιο GTC θα βαλει προγραμμα απο οτι ξερω. Ας στηθει με τον Lawolf.

koni
16-03-07, 15:53
Φοραω προγραμμα αλλα οχι EDS.Περιμενω να ανοιξω με καποια απο τα παιδια που εχουν EDS.Εχω 14αρι κορσα..

Thomas
16-03-07, 16:11
ρε παιδιά , δεν έχω χρόνο να πάω να αλλάξω λάδια, πόσο μάλλον για δυναμομέτρηση. Περιμένω να πάω γιατι ειλικρινά έχω προβληματιστεί με τα σχόλια όσων είχαν 1.4 και το έβαλαν (όχι πως δεν σας πιστεύω προς Θεου)

Να ξαναπώ , πως:

1) Το αμάξι το έχω σκίσει
2) Δεν είχε καλό στρώσιμο
3)Έβαλα μάπα φίλτροχοάνη στα 100 Κμ
4)Την άλλαξα μετά απο κάμποσα γιατί ήταν μάπα
5)Έβαλα χταπόδια, καταλύτες , μεσαία τελικά πρίν το στρώσω

Απλά το αμάξι μαμά δεν το έχω ζήσει. Συμφωνώ , στο ότι μπορεί να πήγαινε καλύτερα απο ότι του έχω βάλει τώρα. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με μαμα , αφου δεν ξέρω πως πάει.

Εγω το βλέπω αλλιώς :

1)Έβαλα το πρώτο φίλτρο , μάπα δεν τράβαγε με 2α σε ανηφόρα
2) Αλλάζω φίλτρο τράβαγε καλύτερα χαμηλά και λίγο μεσαία
3)Βάζω χταπόδι , καταλύτη κτλ . φέυγουν τα κενά και τραβάει και λίγο ψηλά
4)Βάζω το πρόγραμμα , Ε ΚΑΙ ΝΑΙ , είναι σαν να πήρα άλλο αμάξι. Δεν παίζεται ρε παιδιά, ας πήρα ένα γαιδούρι και ας με περνάνε και τα μαμα. Άρχισα να κάνω αλλαγές στο αμάξι γρήγορα, δεν ξέρω πως πάνε τα μαμά. Ξέρω ότι ανεβαίνω ανηφόρα που έπαιρνα με 1η , τώρα με δευτερα.
Το αμάξι σκυλιάζει απο 4000 μέχρι 7200
Και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ποιος θα μου πεί πως μπορώ να το τραβήζω βιντεο να το ανεβάσω? Έχω κάμερα, θα πετύχω καλή ανάληση , αλλα δεν ξέρω που να την στηρίζω.

Αυτά

nilaz
16-03-07, 18:34
Ρε Θωμα ασε τις παπατζες...... Κανονισε να ανοιξεις με τον κονι να δει ο κοσμος εαν η EDS η ο προγγραμματιστης του κονι κανει καλυτερο προγραμμα. Αυτος ειναι και ο σκοπος του σιτε. Τι να το κανεις το δυναμομετρο. αν στηθεις διπλα στον κονι η στον korsadi και τους ριξεις τοτε ενταξει. Εαν δεν τους ριξεις η σου ριξουν τοτε οντως εφταιγε το ασχημο στρωσιμο. 60Ε κανει το γ@μ@νο το δυνο...Δεν παμε να τα πιουμε μπυρες??? Η μηπως εχουμε κανα ΕΒΟ 5ου σταδιου???

panoik
16-03-07, 18:39
na anoiksoume kai mazi?
na doume ti kanei i eds se sxesi me ton billa?
Apla apo periergeia na doume analogia apodosis kai kostous giati allo 1500 kai allo 350. An aksizei ta l7 toy.

corsadi
16-03-07, 19:06
Περιμενουμε εντυπωσεις απο τα ανοιγματα...

koni
17-03-07, 02:25
Συμφωνω απολυτα με τον NILAZ.ΕδΩ δεν δυναμομετρησα το προηγουμενο μου αυτοκινητο που ηταν και τουρμπατο,θα δυναμομετρησω το κορσα?Μονο αν κανουμε κατι ομαδικο και ερθει πολυ φτηνοτερα απο 50 ευρω.Μεχρι τοτε,περιμενω.Να σημειωσω μονο κατι.Δεν υποστηριζω οτι ο προγραμματιστης μου ειναι ο καλυτερος.Συμπερασματα θελω να βγαλω και εγω.Μονο αν κανονισουμε να ανοιξουμε,θα βγαλω τις 17αρες και θα βαλω 14αρες

djmanosv
17-04-07, 13:34
eds στην κρήτη ????

(ακομα και αθήνα ανεβαίνω τώρα που βλέπω ότι το πρόγραμμα εχει πολυ καλά αποτελέσματα στον 18 αρη)

daniel
05-06-07, 23:08
palikaria ti kanete mpori na me pi kanenaw gia kanena programataki sto egefalo perimeno plirofories ok

εχο ενα opel vectra 2000 μον 16-16v kai exo bali xtapodia katalith agonistiko teliko kai filtro elefueras και τορα ψαχνο για προγραμα οκ οπιοσςμπορι ας βοιθισει οκ τιλ 6947157100 για οπια πλιροφορια οκ

corsa13 edit: σε παρακαλω οχι διπλα ποστς!!