PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά νέου αυτοκινήτου, και εφορία.

tigris 1.6
20-05-10, 02:14
Καλησπέρα σε όλοι την παρέα:). Έχω μια απορία και θέλω αν ξέρετε και μπορείτε να βοηθήσετε;). Λοιπόν ο αδερφός μου μιας και έφτασε σε ηλικία να πάρει ένα δικό του αυτοκίνητο θέλει να πάρει ένα τιγράκι (είχε να μοιάσει το παιδί:p), τέλος πάντων έψαξα στο νετ και βρήκα ένα τίγρη 1,6 σαν το δικό μου, και με τιμή 2750:D. Το συζήτησε λοιπόν με τους δικούς μου και του έριξαν άκυρο γιατί δεν μπορούν λέει να το δηλώσουν στο όνομα τους λόγω εφορίας γιατί θα τους τσακίσει και καλά, να σημειωθεί ότι το αμάξι μου στην άδεια του λέει το όνομα του πατερά μου:(. Εγώ λοιπόν που άκουσα όλοι την συζήτηση νόμιζα πως του τα είπαν παραμύθι για να μην χαλάσει τα λεφτά του για αμάξι;). Ο αδερφός μου έχει το ποσό που κοστίζει το αυτοκίνητο (γιατί τα μάζευε εδώ και δυο χρόνια) και η απορία μου είναι η εξής. Ισχύει όντως ότι πρέπει να δηλωθεί στην εφορία το αυτοκίνητο? Και αν ναι θα τους επιβάλουν παραπάνω ποσά στην ετησία δήλωση που κάνουν? Και αν ναι κατά πόσο παραπάνω? :rolleyes:Αν πάλι δεν χρειάζεται να δηλωθεί στην εφορία τι πρέπει να κάνει ώστε να πάει να το πάρει στο όνομα του? Να σημειώσω ότι δεν έχει δήλωση στην εφορία. ;)Ευχαριστώ για όποια απάντηση και συγνώμη για το μακρήγορο ποστ.blush1blush1thanks1

GiorgosThess
20-05-10, 02:54
1600 το δηλωνεις κανονικα...χωρις κανενα προβλημα...
εγω στα 18 μου με μηδενικη σχεδον δηλωση πηρα tigra 1400 κυβικα...

panos_kallipoli
20-05-10, 03:02
καλησπερα φιλε μου!!εγω εχω παρει εδω κ ενα χρονο αμαξι οπου ειναι στο ονομα μου αλλα με εγγυιτη τον πατερα μου!!φετος στην εφορια που κανω δηλωση δεν θα πληρωσω κατι γιατι δεν εχω κ εισοδημα..τωρα απο το χρονου με τα καινουρια μετρα δεν ξερεις αν ισχυσει το ιδιο!! ελπιζω να σε βοηθησα!! :D

tigris 1.6
20-05-10, 03:14
1600 το δηλωνεις κανονικα...χωρις κανενα προβλημα...
εγω στα 18 μου με μηδενικη σχεδον δηλωση πηρα tigra 1400 κυβικα...

Δηλαδή φίλε μου τι εννοείς με αυτό?? Ότι πρέπει να δηλωθεί στην εφορία??
Η ότι πάει αύριο και το παίρνει στο όνομα του χωρίς κανένα μπλέξιμο με εφορίες και τα λοιπά?:rolleyes::rolleyes:

tigris 1.6
20-05-10, 03:16
καλησπερα φιλε μου!!εγω εχω παρει εδω κ ενα χρονο αμαξι οπου ειναι στο ονομα μου αλλα με εγγυιτη τον πατερα μου!!φετος στην εφορια που κανω δηλωση δεν θα πληρωσω κατι γιατι δεν εχω κ εισοδημα..τωρα απο το χρονου με τα καινουρια μετρα δεν ξερεις αν ισχυσει το ιδιο!! ελπιζω να σε βοηθησα!! :D

Τον εγγυητή γιατί τον χρειάστηκες αν επιτρέπετε? :rolleyes: Όταν πληρώνεις μετρητά και χωρίς δόσεις δεν το παίρνεις το αυτοκίνητο χωρίς εγγυητή?:rolleyes:

Συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά δυστυχώς από εφορίες και τα λοιπά δεν ξέρω τίποτα.blush1blush1

Asroc
20-05-10, 03:31
καταρχας δεν γινεται να ΜΗΝ το δηλωσεις. Μαλλον εννοεις αν θα ειναι στο αφορολογητο.

μεχρι φετος νομιζω αν ησουν κατω απο ~10.000 δεν ησουν οκ, ασχετα αν ειχες αμαξι (εννοειται πληρωνεις σηματα σαν φορο)

αλλα για του χρονου το τοπιο ειναι θολο ακομα.
Λενε κατι για 3.000 τεκμιριο διαβιωσης και καποιο τεκμιριο ανα κυβικα/χρονολογια
οποτε υπολογιζε κανα 6αρι 7αρι μονο αν εχεις αμαξι.

Για αφορολογιτο δεν ξερω, ουτε και τα πιο πανω ειναι σιγουρα ακομα.

το προβλημα πλεον ειναι οτι δεν θα μπορεις να φορτωσεις τον πατερα σου με ολα τα αμαξια για να την γλυτωσεις
γιατι λογο τεκμηριων (μπορει να εχει σπιτια - σκαφη - πισινες κλπ) θα εχει προβλημα.

αν δεν βιαζεται να παρει αμαξι καλυτερα να περιμενει,
αλλιως ή το παιρνει και τελειωνει η υποθεση
ή το βαζει στον πατερα σου και απο του χρονου το παιρνει σαν δωρεα στο ονομα του

tigris 1.6
20-05-10, 03:39
Το θέμα φίλε μου είναι να πάρει το αυτοκίνητο που θέλει, αλλά να ξέρουμε αν θα ανεβεί το ποσό που πληρώνουν κάθε χρόνο (αν δεν κάνω λάθος) στην δήλωση τους οι δικοί μου. Η μητέρα μου το μόνο περιουσιακό στοιχειό που έχει είναι ένα σπίτι, ο πατέρας μου έχει 4-5 αυτοκίνητα στο όνομα του (ένα από αυτά είναι το δικό μου) το λέω αυτό για να σας βοηθήσω να καταλάβετε.

Asroc
20-05-10, 03:55
Αυτο σου λεω οτι απο του χρονου αλλαζει το συστημα και κανεις δεν ξερει τι παιζει ακριβος.

με βαση προκαταρτικα στοιχεια απο αυτον τον πινακα
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=13343&highlight=%F4%E5%EA%EC%E7%F1%E9%E1
ο τιγρης θα εχει τεκμηριο 2.100 και γυρο στο 3χιλιαρο ακομα τα "προσωπικα εξοδα"

αρα θα εχει σαν ελαχιστο δηλωτεο εισοδημα 5-6 χιλιαρικα ασχετα με το αν θα ειναι ανεργος.
Αν ειναι στο αφορολογιτο ή οχι κανεις δεν το ξερει ακομα. αν ειναι εχει καλως
αλλιως θα πληρωνει καποιο ποσοστο του εισοδηματος. ξαναλεω ασχετα αν το εχει το εισοδημα! (αυτα ειναι τα τεκμηρια)

opelmind
20-05-10, 04:02
φιλε τιγρι ρωτα αυριο σε ενα φοροτεχνικο γραφειο-λογιστκο στην γειτονια σου κ θα σε ενημερωσουν για ολες τις διαδικασιες κ αφου σου πουν τις λεπτομερειες αν η αγορα ειναι με ιδιωτη κ οχι απο μαγαζι θα πατε σε ενα κεπ κ με μια δηλωση κανετε την μεταβιβαση,εγω ειμαι 22 κ ειναι το δευτερο αμαξι που εχω.. κ αυτο κ το προηγουμενο ηταν στο ονομα μου χωρισ κανενα προβλημα καθως ουτε εγω εκανα δηλωση (φοιτητης) κ το δικο μου ειναι 1.6 μοντ 99 αστρα... ρωτα κ θα σου πουν αναλογα με τισ συνθηκες τι σε καλυπτει κ τι οχι...

tigris 1.6
20-05-10, 04:09
Μάλιστα, άρχισα να καταλαβαίνω κάπως τι παίζει. Για να πάρω μια σίγουρη απάντηση προτείνεις να πάω στην εφορία να ρωτήσω τι συμφέρει (δηλαδή που να το γράψουμε το αμάξι)? ή δεν θα βγάλω άκρη? Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την βοήθεια.:):):)

tigris 1.6
20-05-10, 04:11
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε opelmind, κάτι τέτοιο θα κάνω μπας και βγάλω άκρη γιατί δεν σκαμπάζω τίποτα από εφορίες και τα λοιπά.:):)

slalom
21-05-10, 00:04
Ε ας πάρει ένα από τα 3-4 του πατέρα σου. Είναι δύσκολοι καιροί για έξοδα.

tnsOPC7
21-05-10, 06:48
Αφου τα εχει τα λεφτα ετοιμα για να το παρει τοτε οι καιροι πανε περιπατο. Και αν ο πατερας του εχει τιποτα αγροτικα για το χωριο στο ονομα του που θα τη βαλει τη γκομενα για να την παει βολτα? Στην καροτσα? !!!

tigris 1.6
22-05-10, 02:02
Εντάξει παιδιά τελικά την βρήκα την άκρη:). Πήγα στην εφορία και μου είπαν ότι αν τα τεκμήρια διαβίωσης του αυτοκινήτου (γιατί τα λεφτά αγοράς του δεν μετράνε, εφόσον τα έχει μαζέψει μόνος του) είναι κατά 50% λιγότερα από τα εισοδήματα που δηλώνει η μητέρα μου, περνάει στην δήλωση σαν αφορολόγητο. Και επίσης αν θέλει να το πάρει στο όνομα του από του χρόνου πρέπει να το δηλώσει στην εφορία για να βλέπει η εφορία που βρίσκει τα λεφτά να το συντηρεί και καλάeimaivlakas1.

Φίλε slalom από τα 5 αυτοκίνητα που είναι στο όνομα του πατέρα μου υπάρχουν τα 4 (1 δικό μου, 1 της οικογένειας, και 2 της δουλειάς.) το 5 αυτοκίνητο δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Δηλαδή υπήρχε απλά το είχε παρατημένο και τελικώς το πήραν (κλεφτρόνια μάλλον), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατάθεση της πινακίδες, οπότε μέχρι και σήμερα είναι δηλωμένο στην εφορία και έρχονται κανονικά και τα τέλη κυκλοφορίας (αλλά δεν τα πληρώνει). Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση μιας και μπορεί να ξέρετε?:rolleyes::rolleyes:

Φίλε tnsOPC7 τελικός θα πάρει δικό του άρα θα την βάζει στα πίσω καθίσματα του τίγρη του.:D:Dfirstmove1

tnsOPC7
22-05-10, 02:15
Φίλε tnsOPC7 τελικός θα πάρει δικό του άρα θα την βάζει στα πίσω καθίσματα του τίγρη του.:D:Dfirstmove1

Τουλαχιστον ελπιζω να ειναι ανετο.:D
Καλοταξιδα τα πισω καθισματα να του πεις οταν το παρει!!

tigris 1.6
22-05-10, 02:29
Αμ δεν είναι άνετο πίσω το τιγράκι αλλά τι να κάνουμε, τόσες στάσεις υπάρχουν όλο και κάποια θα βολεύει.blush2blush2 Οκ φίλε μου θα του μεταφέρω την ευχή σου.:D:D

slalom
22-05-10, 20:17
Δηλαδή υπήρχε απλά το είχε παρατημένο και τελικώς το πήραν (κλεφτρόνια μάλλον), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατάθεση της πινακίδες, οπότε μέχρι και σήμερα είναι δηλωμένο στην εφορία και έρχονται κανονικά και τα τέλη κυκλοφορίας (αλλά δεν τα πληρώνει). Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση μιας και μπορεί να ξέρετε?:rolleyes::rolleyes:
Έχει δηλώσει την κλοπή στην αστυνομία?

Pater_John
22-05-10, 20:30
@tnsOPC7 am ela pou dn einai ka8olou aneto to rimadi ! ektos ama eisai mikroswmos ;) egw tn volevw gia paradigma san prwto boi pou eimai xaxaxaxax

@tigris 1.6 otan to parei o adelfos sou to tigraki parte ta kai ta 2 k katevaste ta sto sef na sas gnwrisoume k apo koda paidia na doume k ta tigrakia sas (ade gt vare8ika na eimai to mono tigra , to exw ri3ei ston prosylitismo) xaxaxaxaaaxa

chrisastra
22-05-10, 20:40
to exw ri3ei ston prosylitismo) xaxaxaxaaaxa

ουουου σιξ χαντρεντ σιξτι σιξ
ουουου σιξ χαντρεντ σιξτι σιξ :p
xaxa3 xaxa3 xaxa3 xaxa3

Στο θέμα μας τώρα!
Και εγώ στο όνομά μου το 'χω το δικό και δεν έχω πρόβλημα.

Nikos_p
24-05-10, 21:42
καλησπερα καταρχας!!και εγω στο ονομα μου το εχω το αμαξι μου και ειμαι 22χρονον
αλλα επειδη δεν ειχα το εισοδημα για το ποθεν εσχη της εφοριας μου εκανε και καλα μια δωρεα ο θειος
μου 10000ευρο και ημουν οκ με την εφορια!!!!!!!!

akis88
24-05-10, 22:40
Ασε Νικο και εγω με αυτα τρεχω τωρα!!Φιλε πριν κανεις οτιδηποτε μιλα με εναν λογιστη!
ΕΧΟΥΝ ΣΦΙΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
Εμενα ο πατερας μου δηλωσε οτι μου το πουλησε 10.000 ,για να καλυψει αυτο που αγορασε, και εγω εχω εισοδημα 6!Με πιανει το ποθεν εσχες τωρα,με καποια δωρεα θα βολευτω!

jimjimmanta
25-05-10, 17:46
καταρχην ειναι πολλες ασφαλιστικες που κανουν εκπτωση στα ασφαλιστρα σε οποιον εχει 5 οχηματα στο ονομα του (ιδιο αφμ) !!!
για το κλεμενο αυτοκινητο να παει ο πατερας σου να το διαγραψει απο το ονομα του. τα σηματα που δεν πληρωνει τωρα , θα τον κυνηγανε παντα , και καποτε θα τα πληρωσει μαζεμενα.

δυστυχως στο μπορδελο κρατος με τους αχρηστους μλκες που κυβερνανε, ακομα δεν ξερουμε τι να κανουμε και το πως θα φορολογηθουμε !!!!!!!
μεχρι στιγμης δεν εχει κανενα προβλημα να παρει το αυτοκινητο στο ονομα του. ποθεν εσχες ισχυει για αγορα ανω των 50.000 ευρω.
αν το παρει, και αποφασισουν οι κλεφτες να επαναφερουν τα τεκμηρια και ο αδερφος σου δεν εχει κανενα εισοδημα, τοτε η εφορια θα θεωρησει οτι το εισοδημα του ειναι ισο με το τεκμηριο του αυτοκινητου.για παραδειγμα 5.000 ευρω. αν εργαζεται καπου και δηλωσει αυτο το ποσο και ανω, δεν εχει κανενα προβλημα.

παντως ειναι μικρη η αξια του αυτοκινητου καθως και το τεκμηριο του (αν επανελθει τελικα) που δεν θα εχει κανενα προβλημα ο αδελφος σου.