PDA

Επιστροφή στο Forum : σκορτσαρισμα!!

alkazar
24-04-10, 22:28
εχω το astra cabrio bertone 2004 εχει τον ιδιο κινητηρα με το gtc

και εχω το εξης προβλημα - το αμαξι σκορτσαρει στις 1700 στροφες και καποιες φορες δουλευει με 3 κυλινδρους!

το βαζουμε στο διαγνωστικο και βγαζει ανωμαλη λειτουργια,μπερδεμενο καυσιμο,φτωχο μιγμα.
εχουμε αλαξει -τα μπουζι - τα μπουζοκαλωδια -τον πολλαπλασιαστη -ολους τους αισθητηρες εκτος του αισθητηρα στροφαλου.γιατι ο μαστορας λεει οτι αμα θα ηταν χαλασμενος το αμαξι δεν θα αναβε καν.
κανενας δεν ξερει τι να κανει!

αμα ξερει κανεις κατι ας πει.

Michael76
24-04-10, 23:15
Καποιο μπεκ εχει προβλημα, κανε ενα καθαρισμο και στα 4 και θα εισαι μια χαρα .

alkazar
24-04-10, 23:35
θα το κανω ;)
μακαρι να φτιαξει!
σε ευχαριστω πολυ.

kostisfg
25-04-10, 12:41
εχω το astra cabrio bertone 2004 εχει τον ιδιο κινητηρα με το gtc

και εχω το εξης προβλημα - το αμαξι σκορτσαρει στις 1700 στροφες και καποιες φορες δουλευει με 3 κυλινδρους!

το βαζουμε στο διαγνωστικο και βγαζει ανωμαλη λειτουργια,μπερδεμενο καυσιμο,φτωχο μιγμα.
εχουμε αλαξει -τα μπουζι - τα μπουζοκαλωδια -τον πολλαπλασιαστη -ολους τους αισθητηρες εκτος του αισθητηρα στροφαλου.γιατι ο μαστορας λεει οτι αμα θα ηταν χαλασμενος το αμαξι δεν θα αναβε καν.
κανενας δεν ξερει τι να κανει!

αμα ξερει κανεις κατι ας πει.

Έχει μπουζοκαλώδια το αυτοκίνητό σου?:rolleyes: Ή ο μάστορας σε δουλεύει....!!!
Το πιθανότερο είναι να φταίει η βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων (EGR).Αυτή την κοίταξε ο μάστορης?

alkazar
25-04-10, 12:52
δεν εχει ξερω απλα μπερδευτικα. τα μπουζι αλαξαμε.
βγαζει και σφαλμα ανακυκλωτη καυσαεριων,ελενξαμε την EGR και εδειχνε να δουλευει κανονικα.
εχεις παθει κατι παρομειο και εσυ?
λες να ναι τα μπεκ?

jimik1
25-04-10, 13:00
αλλαξε το βενζινα σου και καθαρισε τα μπεκ. τα ιδια τραβηξα...

alkazar
25-04-10, 13:04
δηλαδη το ιδιο ακριβως?
εμενα σκορτσαρει στις 1700 στροφες!
ποσο κοστιζει το καθαρισμα?

kostisfg
25-04-10, 13:24
δεν εχει ξερω απλα μπερδευτικα. τα μπουζι αλαξαμε.
βγαζει και σφαλμα ανακυκλωτη καυσαεριων,ελενξαμε την EGR και εδειχνε να δουλευει κανονικα.
εχεις παθει κατι παρομειο και εσυ?
λες να ναι τα μπεκ?

Η EGR είναι απο τους βασικούς υπόπτους για τέτοια συμπεριφορά...
Υπολειτουργεί στιγμιαία κ προκαλεί τα ρεταρίσματα.Άν κολλήσει μόνιμα ανοιχτή τότε δέν θα λειτουργεί το αυτοκίνητο.
Πιστεύω πως εκεί είναι το πρόβλημά σου φίλε μου... Άλλαξέ τη έστω δοκιμαστικά κ θα δείς αν είναι αυτή η άτιμη...;)

alkazar
25-04-10, 13:33
ενταξει! σας ευχαριστω παιδια.
αυριο θα το παω για καθαρισμο και θα ξανακοιταξουμε την ERG.
θας ενημερωσω....

kostisfg
25-04-10, 13:37
Δυστυχώς η EGR δέν παίρνει κάτι άλλο πέρα απο αλλαγή.Κ καθαρισμό να της κάνεις δέν την σώζεις... ΙΣΩΣ της δώσεις μια μικρή παράταση...

alkazar
29-04-10, 11:45
πηγα στον μαστορα κ μου ειπε δεν ειναι τα μπεκ!!!
μετα πηγα σε εναν αλλο που μου ειπε ενας φιλος μου οτι ειναι πολυ καλος κ το πηρε βολτα κ ειπε τα μπεκ 100%
τα καθαρισαμε κ δουλευε αρκετα καλυτερα αλλα σκορτσαρει παλι λιγο.
βγαζει αχρονιστη λειτουργια 1.2.3.4 κυλινδρου!
σημερα θα κοιταξει να βρει μεταχειρισμενα μπεκ ή αλλιως καινουργια! θα δουμε μετα... περιμενω τηλ του.

kostisfg
29-04-10, 21:11
ΔΕΝ φταινε τα μπέκ φίλε μου.. Μήν τα αλλάξετε τζάπα... Άλλαξε EGR....

alkazar
30-04-10, 10:37
θα του πω να την κοιταξει!
ειπε να βρουμε πρωτα μεταχοιρισμενα μπεκ να δοκιμασουμε κ μετα να δουμε την EGR.
τα καινουργια μπεκ κανουν 680ευρο μακαρι η EGR να ναι φθηνοτερη.

kostisfg
30-04-10, 15:14
Η EGR εκτός OPEL παίζει στα 120€ περίπου. Τα μπέκ πόσο θα κοστίσουν; Άν δέν λυθεί το πρόβλημα θα σου επιστραφούν τα χρήματα;Έχει ιδέα απο OPEL ο συγκεκριμένος μάστορας;
Απο τη στιγμή που βγάζει αχρόνιστη λειτουργεία 1,2,3,4 κυλύνδρου το πιθανότερο είναι να φταίει αυτή η βαλβίδα.Παραμένει ανοιχτή με αποτέλαισμα να φτωχαίνει υπερβολικά το μείγμα στους θαλάμους καύσης.

alkazar
02-05-10, 10:13
τα μπεκ πανε στα 680ευρο!!
φαινεται καλος μαστορας ειναι 3 αδερφια μαζι.
ειπε οτι δεν θα παρει κατι μεχρι να βρει ακριβως τι ειναι κ αφου το βρει θα μιληισουμε για το τι θα κανουμε.
απλα ψαχνει για μπεκ μεταχοιρισμενα απο φιλους του για να μην τα αγορασουμε,θελει να τα δοκιμασουμε πρωτα κ αμα θα ναι ενταξει το αμαξι μετα τα αγοραζουμε.
θα δουμε απο αυριο

τωρα συμφωνα με αυτα που λες φαινεται σιγουρα οτι ειναι η EGR, γιατι το αμαξι δουλευει πολυ καλα απλα σκορτσαρει λιγο στις 1700 αλλα πλεον κ στις 2200 με σταθερο γκαζι, ισως κ καπου αλου...
αμα το γεμιζεις δουλευει μια χαρα, δεν σκορτσαρει!

Michael76
04-05-10, 01:00
Θα σου πω κατι πριν αλλαξεις τα μπεκ να δεις τα γραναζια χρονισμου μην και εχει καβαλισει κανενα δοντι το ειχα παθει και μου πηρε πολυ χρονο και ταλαιπωρια μεχρι να το βρω, δες το δεν χανεις τιποτα .

alkazar
04-05-10, 12:07
οκ. θα το κοιταξω αν και... το αμαξι σκορτσαριζε και πριν το servise.
στο servise ειχα αλαξει κ τον υμαντα χρονισμου.

μολις τα δω θα σας ενημερωσω

Astra & Orama
04-05-10, 12:17
μια απλη ερωτηση: εχεις ελευθερο φιλτρο στο φιλτροκουτι???

alkazar
05-05-10, 10:46
δεν το χω πειραξει ποτε. οτι ειχε απο μαμα.
αν και καποιος με ιδιο αυτοκινητο μου ειπε να αλαξω το φιλτρο και να βαλω kne!
λεει θα δουλευει πολυ καλυτερα το αμαξι.

δεν το εχω κανει ακομα.