PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετατροπή από βενζίνη σε υγραέριο

niccc
06-03-10, 21:05
Επειδη η βενζινη θα φτασει να πωλειται οσο η μπουκαλα ουισκι στα μπουζουκια κ επειδη καπου ακουσα οτι αυτη η μετατροπη στοιχιζει ενα χιλιαρικο κ δεν εχεις κανενα προβλημα ρωταω γνωμες απο καποιον που εχει ασχοληθει με το θέμα...
Παραθετω κ 2 λινκ σχετικα με το θέμα..
http://www.skai.gr/articles/news/auto/%CE%A5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7/

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=261&article=6498

GTC-ANIMAL
06-03-10, 21:08
mpoukala ouiski akousa :D:D:D -drink- ?????????????

POTE KAI POU???

niccc
06-03-10, 21:12
mpoukala ouiski akousa :D:D:D -drink- ?????????????

POTE KAI POU???

Ρε τρελιαρη μην μ@μ@με το τοπικ,ειναι ενδιαφερον!!!Οταν σε ξαναρωτησουν τα οργανα του νομου τι μπουκαλα ειναι αυτη που εχεις πισω να λες ειναι υγραεριο για οικονομια:):):):)

GTC-ANIMAL
06-03-10, 21:16
xaxa3xaxa3 sosto pera apo tin plaka den exo idea proti fora to akouo ayto alla ama ginei tha ferei ta pano kato

kai ama paizei sto xiliariko ..giati oxi ?...

drosso GP
06-03-10, 21:29
geinete xwris provlima vlepe TAXI an theleis omws na mhn exeis prvlimata prepei na diatheseis kati parapanw apo 1500€,PROSOXI ston mastora pou tha to valei,i monada gia gazi exei polla kolpa!!!!Den einai pekse gelase!!!!
Kai tis epidwseis pou ikseres na tis ksexaseis.!!!!

GTC-ANIMAL
06-03-10, 21:32
ta kata diladi pia einai ??

kostanti_s
06-03-10, 21:38
Μαγκες καπου εχει ξανασυζητηθει το θεμα αυτο........Η γνωμη μου ειναι μακρια κι απο προσωπικη εμπειρια στην οικογενεια μου καταστρεφεις το μοτερ σου συν τον ανεφοδιασμο κ την αυτονομια.....προχθες συγκεκριμεννα ενα crv honda εκαψε βαλβιδες λογω υγραεριου και μετα την επισκευη τελος μονο βενζινη οσοι το εχουν κανει το εχουν μετανιωσει κι ο λογος απλος στεγνη καυση οτι χειροτερο!!

drosso GP
06-03-10, 21:45
ta litra(gazi) pou tha kaiei tha einai perisotera,alla an syngrinoume tin timi tha exoume kerdos!prepei OPWSDIPOTE na mpei mia monada i opoia exei kai autolipansi tou kausimou,engefalo,klp oi epidwseis einai esthita meiwmenes logw oti to gazi den exei ta oktania na to pw, tis venzinis,kalo einai gia metakiniseis mesa stin poli,dioti ean ena reservouar 45 ltr venzini gia paradeigma kanei 500 xiliometra,me gazi kai ta idia litra 350 ews kai 400 xiliometra!!!(poses mpoukales tha valeis sto port bagaz)edw stin germania exoume kanei polla autokinita,alla edw sxedwn ola ta venzinadika exoun kai gazi me kanoula kanwnika opws venzini kai den einai san tis poukalas,gia paradigma se morfi ygpou(LPG),meta yparxei to fysiko aerio to opoio einai apo ta engata tis gis to opoio den kanei gia monades LPG,aaaaali monada thelei auto,kai to PROPAN pou einai gia na tiganeizoume!!!!

drosso GP
06-03-10, 21:48
Μαγκες καπου εχει ξανασυζητηθει το θεμα αυτο........Η γνωμη μου ειναι μακρια κι απο προσωπικη εμπειρια στην οικογενεια μου καταστρεφεις το μοτερ σου συν τον ανεφοδιασμο κ την αυτονομια.....προχθες συγκεκριμεννα ενα crv honda εκαψε βαλβιδες λογω υγραεριου και μετα την επισκευη τελος μονο βενζινη οσοι το εχουν κανει το εχουν μετανιωσει κι ο λογος απλος στεγνη καυση οτι χειροτερο!!

kostanti prepei OPWSDIPOTE na mpei eidiki lypansi gia na min geinonte auta pou anaferes,emeis vazoume ton mina peripou 2 monades gazi,kai dinoume engeiisi 6 xronia!!!!!alla oi dikes mas monades kostizoun 3000€ me perastika!!!!;)

niccc
06-03-10, 21:51
Μπραβο ρε μαγκες,γιατι ο αδερφος μου ειχε μιλησει τις προαλλες με ενα τυπο που κανει αυτες τισ μετατροπες κ του τα ειχε παρουσιασει ολα ροδινα κ ωραια....Κ ελεγα κ εγω πως κ δεν το κανει ο κοσμος τοτε,γι αυτο ανοιξα το θρεντ..Μαπα το καρπουζι δηλαδη μαλλον..

drosso GP
06-03-10, 21:58
koita an ginei swsti douleia,kalo einai !!! alla thelei olokliromenei monada me eidika mpekakia ta opoia topothetoumte kanwntas mia trypoula me pasa akrivws dipla sta kanwnika mpek,gia na sou to pw pio liana einai ena deutero systima ilektronikou pskasmou me ta ola tou,engefalo,systima psekasmou mpek,eidikes valvides pou elenxoun tin swsti kai synama idia rwi kausimou se olous tous kylindrous,to olo systima exei diko tou rezervouar to opoio mpenei ekei pou einai i rezerva,ekana ena seminario prin mrikous mines kai mporw na pw oti ne men oikonomiko alla prepei na exeis kai kali monada gia na min exeis provlimata!!!!

niccc
06-03-10, 22:13
koita an ginei swsti douleia,kalo einai !!! alla thelei olokliromenei monada me eidika mpekakia ta opoia topothetoumte kanwntas mia trypoula me pasa akrivws dipla sta kanwnika mpek,gia na sou to pw pio liana einai ena deutero systima ilektronikou pskasmou me ta ola tou,engefalo,systima psekasmou mpek,eidikes valvides pou elenxoun tin swsti kai synama idia rwi kausimou se olous tous kylindrous,to olo systima exei diko tou rezervouar to opoio mpenei ekei pou einai i rezerva,ekana ena seminario prin mrikous mines kai mporw na pw oti ne men oikonomiko alla prepei na exeis kai kali monada gia na min exeis provlimata!!!!

Καταλαβαινω οτι θελει δουλεια...Γιατι αυτος που κανει τις μετατροπες το παρουσιαζε πολυ απλο..Δηλαδη οτι βαζει την μπουκαλα που θα παιρνει το υγραεριο,τραβαει σωληνακι,κανει μια μετατροπη στα μπεκ κ αυτο ειναι,κοστιζοντας ενα χιλιαρικο..Κ λεω αν ειναι τοσο απλο θα το εκαναν ολοι..

vgr
07-03-10, 00:56
Μόνο σε μεγάλα οχήματα αξίζει για Ελλάδα γιατί δεν έχουμε πολλά πρατήρια υγραερίου και για να έχεις ικανοποιητική αυτονομία θέλει μεγάλο rezervouar το οποίο σε ένα μέσο όχημα δεν αφήνει καθόλου χώρο για αποσκευές. Εχω δεί τέτοια κιτ σε μεγάλα jeep suv εκεί αξίζει γιατί γλιτώνουν πάρα πολλά καυσιμα αλλά έχουν και χώρο για μεγάλο rezervouar.
Oι τιμές που έχω δει είναι αυτές που ανέφερε ο drosso GP με ολόκληρη μονάδα στην κεφαλή

Μάλλον έχουν βγει πολλοί απατεώνες επωφελούμενοι την αύξηση στα καύσιμα και κοιτάζουν να πλουτίσουν τάζοντας σε ανυποψίαστους εναλλακτικά καύσιμα (υγραέριο κλπ) σχεδόν τσάμπα :rolleyes:

kostanti_s
07-03-10, 10:48
Ειπαμε δεν αξιζει !!!!!!!!!
Και στην Γερμανια που λες φιλε δροσσο παλι πολλοι δεν το εχουν προτιμουν το diesel καλυτερο για εμενα ουτε για jeep ουτε για τιποτα μακρια κ αγαπημενα αντε βρες να βαλεις καυσιμο αντε κανε ταξιδι αντε γυρνα το συνεχεια σε βενζινη-υγραεριο-βενζινη-υγραεριο καλο νοιμιζετε κανει στο μοτερ??Αφηστε το μην το σκεφτεσαι ουτε με 1000 ουτε με 3000 παρτε ενα dieselακι και θα με θυμηθειτε......!!!!Εχουμε πολλους εδω με προβληματα:santa fe 3.0.Crv 2.0,mercedes e 190,audi A4 1,8t,hilux 3.0 κλπ ολοι με προβληματα τελικα κατεληξαν να το καταργησουν ευτυχως οχι ολοι με επιπτωσεις... το santa fe,crv,audi παθανε καλες ζημιες κ τις πληρωσαν ακριβα!!

drosso GP
07-03-10, 13:30
Ειπαμε δεν αξιζει !!!!!!!!!
Και στην Γερμανια που λες φιλε δροσσο παλι πολλοι δεν το εχουν προτιμουν το diesel καλυτερο για εμενα ουτε για jeep ουτε για τιποτα μακρια κ αγαπημενα αντε βρες να βαλεις καυσιμο αντε κανε ταξιδι αντε γυρνα το συνεχεια σε βενζινη-υγραεριο-βενζινη-υγραεριο καλο νοιμιζετε κανει στο μοτερ??Αφηστε το μην το σκεφτεσαι ουτε με 1000 ουτε με 3000 παρτε ενα dieselακι και θα με θυμηθειτε......!!!!Εχουμε πολλους εδω με προβληματα:santa fe 3.0.Crv 2.0,mercedes e 190,audi A4 1,8t,hilux 3.0 κλπ ολοι με προβληματα τελικα κατεληξαν να το καταργησουν ευτυχως οχι ολοι με επιπτωσεις... το santa fe,crv,audi παθανε καλες ζημιες κ τις πληρωσαν ακριβα!!

symfonw apolyta !!!!!!!:thumb::thumb::thumb::thumb::thumb::thumb::thumb::thumb::thumb:

nikkos
07-03-10, 15:33
όπως λέτε, περιμένουμε να κυκλοφορεί ελεύθερα και το diesel στην Αθήνα, αν και έχω μάθει ότι πλέον αν σε πιάσουν παράνομο με ντίζελ στα όρια πόλεως, σου κόβουν μια απλή κλήση, ενώ παλιότερα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα...

panos ioannina
07-03-10, 15:38
χαζομαρες κλασικες ελληνικες ειναι χαζοι στην ευρωπη που εχουν diesel στις μεγαλες πολεις
οκ καποτε ηταν ρυπογονα αλλα ΠΛΕΟΝ εχουν αλλαξει τα πραγματα αυτοι ποτε αραγε θα ξυπνησουν!!!!! να κανουν νομινα τα diesel μοτερ στην αθηνα

GTC-ANIMAL
17-03-10, 22:54
mages ena filaraki to kane se ena Maverick pou exei kai einai kai o idios mixanikos. Piga mou leei Thess kai girisa me ena ntepozito mono. kai i velona exei kounithei ligo. mou fige o :shakeit: otan to akousa. Mou eksigise akrivos pos douleyei kai den ksero alla san mou fanike poli kalo...aytos pantos vrike tin igia toy kai to amaksi douleyei xarti kai kalitera apo oti douleyei me venzini

niccc
17-03-10, 23:11
Aggele akougetai poly to ygraerio..Tora idiaitera me tin timi tis venzinis to vlepo na tin kanoun polloi tin patenta..

GTC-ANIMAL
17-03-10, 23:18
Niko sigoura file. To da me ta matia mou kai metraei poli. PARA poli....

kostanti_s
18-03-10, 02:42
nai metraei para poly sthn tzeph soy otan sta gamhsei ola mesa!!

GTC-ANIMAL
18-03-10, 10:08
ti na po re file to xei pano kamposo kairo pantos kai mou leei to amaksi douleyei kalitera kai apo prin. Mixanikos einai ki aytos. kai kalos.. kati tha kserei parapano
alios de tha to kane

aposfe
20-04-10, 11:20
Μπραβο ρε μαγκες,γιατι ο αδερφος μου ειχε μιλησει τις προαλλες με ενα τυπο που κανει αυτες τισ μετατροπες κ του τα ειχε παρουσιασει ολα ροδινα κ ωραια....Κ ελεγα κ εγω πως κ δεν το κανει ο κοσμος τοτε,γι αυτο ανοιξα το θρεντ..Μαπα το καρπουζι δηλαδη μαλλον..
Εγω έχω ακούσει ότι κάνει ζημιά στους πολλαπλασιαστές πιο νωρίς από ότι συνήθως.

kostanti_s
20-04-10, 14:44
Αν ηταν τοσο καλο και τοσο αξιοπιστο και τοσο οικονομικο πολυ απλα ΟΛΑ τα ταξι θα το ειχαν kανει αλλα προτιμουν την σιγουρη λυση του diesel λετε να μη το ειχαν παρει χαμπαρι οι ταριφες??Οσοι το δοκιμασαν το πληρωσαν ΑΚΡΙΒΑ και γυρισαν σε diesel ........!!

WestSide GangBanger
14-07-10, 06:59
Simferei na metatrepseis ton kinitira gia kausi igraeriou gia oikonomia.
Alla mionete dramatika i proiparxousa ipodinami.
akrivos to poso den xerw alla pezei mia simadiki miosi.

MaGeLaNoS
14-07-10, 09:14
Σε BMW Χ5 παντως εδω κ 12.000χλμ δεν εχει εμφανισει κανενα απολυτως προβλημα.Το μονο αρνητικο ειναι η ελαφρια πτωση της αποδοσης αλλα κατα τα αλλα πολυ οικονομικοτερο της βενζινης κ σιγουρα πιο καθαρο.
Το μονο το οποιο μπορω να επιβεβαιωσω μιας κ το αμαξι δεν ειναι δικο μου ειναι οτι υπαρχει πραγματι λιπανση λογω "στεγνωτερης" καυσης.

pro_crossaro
14-07-10, 10:56
Αν ηταν τοσο καλο και τοσο αξιοπιστο και τοσο οικονομικο πολυ απλα ΟΛΑ τα ταξι θα το ειχαν kανει αλλα προτιμουν την σιγουρη λυση του diesel λετε να μη το ειχαν παρει χαμπαρι οι ταριφες??Οσοι το δοκιμασαν το πληρωσαν ΑΚΡΙΒΑ και γυρισαν σε diesel ........!!

To όλο πρόβλημα του αερίου είναι ότι η στεγνώτερη καύση, που προκαλεί συγκεκριμένο πρόβλημα σε συγκεκριμένα μέρη του κινητήρα. Πρακτικά αν βάλεις και ένα σύστημα λίπανσης, τότε το πρόβλημα μειώνεται δραματικά. Ακόμα και να μην βάλεις όμως τη ζημιά θα τη βγάλει στον επόμενο ιδιοκτήτη και όχι σε σένα. Φυσικά έχει σχέσει και το πόσο κουλός και κάφρος είσαι στην οδήγηση.

Το υγραέριο είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα λύση, αρκεί να μην σκοπεύεις να "παντρευτείς" το αμάξι. Κάνει καθαρότερη καύση, και σίγουρα δε μειώνει τις επδόσεις του αυτοκινήτου. Απλά μέχρι τώρα δεν ήταν αρκετά φθηνό (ή καλύτερα ήταν φθηνά τα υπόλοιπα καύσιμα) ώστε να αξίζει να κάνεις την επένδυση της εγκατάστασης. Πλέον όμως που η βενζίνη φλερτάρει με τα 2Ε, απλά είναι μονόδρομος.

kostanti_s και λοιποί τα συστήματα που κυκλοφορούν στην αγορά σήμερα είναι πολύ καλής ποιότητας και πολύ ασφαλή. Plus ότι δεν γίνεται κατάργηση της λειτουργίας με βενζίνη. Προσωπικά πιστεύω ότι αν βρεις κάποιον καλό και αξιόπιστο μάστορα (και στη Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω υπάρχουν κάνα δύο τουλάχιστον) δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Και φυσικά δεν έχεις τον φόβο της νερωμένης βενζίνης.

Δείτε το συνολικό κόστος της εγκατάστασης, την τιμή των δύο καυσίμων, την κατανάλωση του οχήματος σας και κρίνετε.

ASCONAN
15-07-10, 12:51
to xei pano kamposo kairo pantos kai mou leei to amaksi douleyei kalitera kai apo prin

Ένας βενζινοκινητήρας ο οποίος έχει σχεδιαστεί ειδικά για βενζίνη, ΔΕΝ δύναται (από λογικής πλευράς κ μόνο αν το πάρεις) να δουλεύει ΚΑΛΥΤΕΡΑ με υγραέριο...

κάνω λάθος; :)

clutchmaster
15-07-10, 20:00
Ένας βενζινοκινητήρας ο οποίος έχει σχεδιαστεί ειδικά για βενζίνη, ΔΕΝ δύναται (από λογικής πλευράς κ μόνο αν το πάρεις) να δουλεύει ΚΑΛΥΤΕΡΑ με υγραέριο...

κάνω λάθος; :)

κάνεις...

Ολοι οι κινητηρες, αν τους δουλεψεις με μεθανολη, αλκοολη, υγραεριο και προγραμματισεις τον εγκεφαλο για το συγκεκριμενο καυσιμο σωστα, θα εχουν μεγαλυτερη αποδοση απ οτι με βενζινη.

Αναλογα με την περιεκτικοτητα Βουτανιου στο υγραεριο, αυτο σαν καυσιμο εχει απο 105 μεχρι 115 οκτανια.
Μιλαμε για LPG, και οχι για φυσικο αεριο (CNG).
H Eθανολη (Alcohol, E85 κλπ) εχει τουλαχιστον 104 οκτανια. (Βλεπε καυσιμα στην Βραζιλια, Caca Daud κλπ...)
Η Μεθανολη σαν καθαρο καυσιμο ειναι περιπου στα 160 οκτανια. (Water-Methanol injection ;))

Βλεπεις λοιπον ποσο περιθορια να παιξεις προς τα πανω εχεις, σε σχεση με την χρηση Βενζινης, που ναι με ειναι διαδεδομενη, αλλα δεν ειναι παρα πολυ αποδοτικο καυσιμο...

Ολα ειναι καθαρα θεμα προγραμματισμου. Ο λογος που ενας βενζινοκινητηρας με υγραεριο παει χειροτερα, ειναι απλα επειδη οι χαρτες του παραμενουν να ειναι για χρηση βενζινης. Σε εγκεφαλους που δεχονται παραλληλα περισσοτερους χαρτες, μπορεις να προγραμματισεις και τα 2 καυσιμα και να κανεις παπαδες. Το μονο προβλημα εγκειται στα μη καταλληλα κραμματα που χρησιμοποιουνται στις εδρες και στις βαλβιδες των βενζινοκινητηρων.

Combo
16-07-10, 18:14
ή πεταγεσαι μεχρι την Βουλγαρια και το βαζεις με 300 ευρωπουλακια χωρις ομως χαρτια,αναγνωρισεις, εγκρισεις και τετοια...καλη λυση αν εισαι κατοχος παλαιου αυτοκινητου (kadett, ascona κτλ...)
Στα καινουργια θα το εβαζα μονο σε ολοκληρωμενη επαγγελματικη μετατροπη (βλ. drosso)

mamalos
17-07-10, 14:04
loipon epeidi exo asxolithei me to thema den xero an ayta pou tha po tha voithisoun h oxi...h metatropi einai perripou sta 1500euro+- panta analogos ton mastora siga siga tha arxizei na peftei...oi apodoseis einai sxedon idies me mia poly mikri apoklisi tis taxhs to 2%..h mesh katanalosi einai peripou oso einai kai tou petreleokinitira..(to ygraerio exei arketa oktania) min nomizetai oti xexnate kai tin venzinh giati me venzinh pernei mprosta...to ygraerio einai polla xronia aplos den htan diadedomeno.tora vgike sthn epifania.kai mhn xexnate venzinh 100oc 1,6e me 1,8e to litro eno to ygraerio einai 0,62 me 0,65e..to set apoteleitai apo enan egefalo solinoseis kai to tepozeito....to kako einai oti an me tin venzini exeis ena pososto 40% mpam se troxaaio paei +10%me to ygraerio opote synolo 50%...auta oti aporeia exete peite kai an mporo na voithiso sas leo..

CrioZoniC
18-07-10, 12:34
To vasikotero re palikaria einai oti ta pratiria anefodiasmou gia gas einai tragika liga. an thes na kanis taxidi thessaloniki alexandroupoli, pou skata hta psaxneis na vris pratirio me gas???? kai idika otan eisai sti reserva... :) Think, edo me ti venzini kalokairi poles fores psaxnoume na vroume anoixto, skeftite anxos gia na psaxneis pou iparxei gas station :P
:)

slalom
18-07-10, 14:12
Γιατί να αγχωθείς?
Πας και με βενζίνη, αλλά υπάρχει κατάλογος με τα πρατήρια στην Ελλάδα και έχω βρει και POIs

mamalos
18-07-10, 14:25
sostos o slalom..eidi ta venzinadika arxizoun kai vazoun dexamenes gia gas.alla fantastite oti sto agrinio to poli mexri ta xristougena tha yparxoun 3 kainourgia +ta venzinadika pou tha valoun skeftite stin ypoloiph ellada posa tha ginoun..

sanitis18
18-07-10, 14:43
kai poso kostizei to ygraerio?? gia na to foulareis dld(45lit)

mamalos
18-07-10, 15:04
kai poso kostizei to ygraerio?? gia na to foulareis dld(45lit)
edo agrinio einai 0,62*45=28euro

HLEKTRON
18-07-10, 18:00
paidia prina parete oloi fora kai psaxneste gia na balete ygraerio na kserete oti den einai katalilo gia oloys toys kinitires mas .........osoi exoyn metablith eisagogh den mpenei,px: twin port,xep,xer,
to kostos edo sthn krjth einai 1200 euro to aytok analoga ton kinitira ,,, h miosh einai 3%
h katanalosh einai kapoy sto ena litro parapano apo oti e benzinh ,
mexrh o kinitiras na piasei 8ernokrasia litiyrgias to aytok doyleyei me benzinh meta girna aftomata se ygraerio kai den katalabeneis apolitos tipota,,
to mono poy einai pi8anon san problhma einai na kapseis balbides eisagoghs tipota allo.

nikos2004dj
22-07-10, 02:15
εγω σημερα που πηρα και ρωτησα απο τιμη μου ειπανε 1500 κ για 4η γενια .υγρου ψεκασμου δεν βαζουν .
αλλα μπαινει και μια βαλβιδα η οποια ψεκαζει λαδι για λιπανση .αυτο χρειαζεται στο z16xep

Georgio_tigra
17-11-10, 15:53
[B]Πρώτα απ'όλα γεια σας. Οταν υπάρχει άγνεια ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Οπως σε κάθε φόρουμ έτσι και εδώ υπάρχουν τα άτομα που δεν γνωρίζουν αλλα επημένουν να παραπληροφορούν τον κόσμο. Αμα δεν είσαι σίγουρος για κάτι μάθε και μετά μίλα και άσε τα αν το ένα αν το άλλο. Ποιο πολυ μπερδέβεται όποιος μπει για να ενημερωθή. Λοιπόν έχω ένα opel tigra 1400cc μοντέλο του 1996, μου άρεζε από παλιά και μου δώθηκε η ευκαιρία και το πήρα απο έναν γνωστό μου. Τον ιούνιο του 2010 έκλεισα ραντεβού στην Αλεξανδρούπολη μια βδομάδα μετά το τηλεφώνημα και πηγα να το περάσω υγραέριο. Θεσσαλονίκη πίσω απο τα κτελ με έλεγαν για ραντεβού Σεπτέμβριο και 400 ευρό παραπάνω. Πήγα Αλεξανδρούπολη και πέρασαν το κιτ υγραερίου (το οποίο είναι με παράλληλο εγκέφαλο και όλα τα σχετικά που χρειάζεται για να λειτουργή η μηχανή σωστα) σε 10 ώρες το οποίο μου κόστισε 1300 έυρο+ 80 για κτέο και 75 για καινούργια άδεια που γράφει βενζίνη υγραέριο.Κάποια αμάξια χρειάζονται πρόσθετη δεξαμενή στον χώρο του κηνιτήρα για να ψεκάζη λάδι, στην δηκιά μου την μηχανή δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο ποιο πολή έβλεπα σε toyota honda βάζαν,(αμάξια που χτίπησαν μηχανή λόγο υγραερίου ήταν και οι συγγεκριμένες μάρκες) δεν μερήμνησαν οι μηχανικοί που πέρασαν το κιτ υγραερίου να βάλουν και πρόσθετο ψεκαζόμενο λάδι.Δεν φταίει το υγραέριο αλλά ο Ελληνας μάστρομίτσος.Εβαλα στρόγγυλη μποτίλια στην θέση της ρεζέρβας 47 λιτρα - 20% οπότε είνα 37 λίτρα.Οντως άμα ειχα μεγάλο αμάξι θα έβαζα 100 λίτρα μπουκάλα χώρος να υπάρχει.με 37 λίτρα υγραέριο κάνω 460-500 χλμ. Τώρα για της τιμές μόνο 0,62 δεν είναι. Κλασσικά Ελλάδα 0,72-0,76 για Θεσσαλονίκη.Εχω κάνει 20.000 χλμ και ούτε ανατηνάχτικε το αμάξι ούτε πέσαν οι επιδώσεις ουτε δουλεύει περίεργα και πάει όπως πήγαινε.Η μηχανή με υγραέριο δουλεύει ποιο ομαλά και η ενναλαγή από βενζίνη σε υγραέριο γίνεται αυτόματα η όποτε θέλω πατώντας ένα κουμπάκι. Παιδιά αξίζει να βάλεις υγραέριο εδώ οι βούλγαροι έχουν εδώ και 20 χρόνια και όταν άρχησαν να έρχονται Ελλάδα ρωτούσαν μα καλά εσείς εδώ υγρεριοκήνηση δεν έχετε? Που να έχουμε αφού ζούμε στον μεσαίωνα...Συμφέρει στο κράτος να βάζεται βενζίνη, μας τα πέρνουν και από εκεί.Οπότε ποιος ο λόγος να διαφημηστή κάτι που σε άλλες χώρες της ευρωπαεικής και μη ένωσεις υπάρχει χρόνια από την στιγμή που συμφέρει στους πολιτικούς να μας βλέπουν να κοιμόμασται και να μην γνωρίζουμε....Οσο για τα diesel ναι είναι καλά αμαξια αλλά Δεν λειτουργούσαν καλά με υγραέριο..Αλλο diesel όμως και άλλο βενζίνα....Εκεί no problem..Εκκατομύρια αμάξια κυκλοφορούν και δεν έχουν προβλήματα.Το υγρέριο υπέρχει 2 δεκαετίες και παραπάνω οπότε μην συγκρήνεται το τότε αν δεν δούλευαν κάποια καλά τότε.Τα καινούργια συστήματα μπαίνουν και σε πολλαπλών ψεκασμών και σε τούρμπο...Sorry για το μακροσκελές κείμενο αλλα ελπίζω να ενειμερωθίκατε όσοι δεν γνωρίζατε.

GTC25
17-11-10, 20:20
το εκανε πριν ενα μηνα γνωστος μου σε yariw 1.3!!μεχρι στιγμης κανενα προβλημα και απο οτι μου λεει δεν εχει κοψει σε επιδοσεις το αντιθετο μαλιστα,εχει την αισθηση οτι παει καλυτερα!!οσον αφορα την καταναλωση μαλλον καιει περισσοτερο απο την βενζινη αλλα λογο χαμηλου κοστους ανεφοδιασμου αξιζει!!με 25ευρω υγραεριο βγαζει 300km!!

Georgio_tigra
17-11-10, 22:02
το εκανε πριν ενα μηνα γνωστος μου σε yariw 1.3!!μεχρι στιγμης κανενα προβλημα και απο οτι μου λεει δεν εχει κοψει σε επιδοσεις το αντιθετο μαλιστα,εχει την αισθηση οτι παει καλυτερα!!οσον αφορα την καταναλωση μαλλον καιει περισσοτερο απο την βενζινη αλλα λογο χαμηλου κοστους ανεφοδιασμου αξιζει!!με 25ευρω υγραεριο βγαζει 300km!!

Μήπως καίει κάπως παραπάνω? 37 λίτρα στο δικό μου είναι περίπου 24-25 ευρό και κάνω 460. Ανέβικε η κατανάλωση 0,5-1,0 λίτρο ανάλογα την χρήση.... δηλαδή καίω 8 λίτρα στα 100. Αιμοβόρο το yaris

jimjimmanta
18-11-10, 14:18

μηπως καπου μπερδευτηκες ? ειναι υπερβολικη αυτη η καταναλωση για το αυτοκινητο που αναφερεις.
μηπως ειναι 25 λιτρα αεριο (περιπου 16-17 ευρω) και οχι 25 ευρω ?

GTC25
18-11-10, 16:35
εχει καταργησει την ρεζερβα και εβαλε το πιο μικρο ντεποζιτο που υπαρχει...ετσι μου ειπε!!αυτα τα νουμερα μου ειπε αυτα και σας μεταφερω!!θα τον ξαναρωτησω συντομα και θα σας πω 100% τι ισχυει!!

Georgio_tigra
18-11-10, 16:53
εχει καταργησει την ρεζερβα και εβαλε το πιο μικρο ντεποζιτο που υπαρχει...ετσι μου ειπε!!αυτα τα νουμερα μου ειπε αυτα και σας μεταφερω!!θα τον ξαναρωτησω συντομα και θα σας πω 100% τι ισχυει!!

Και εγώ έχω καταργήση την ρεζέρβα και έβαλα το ποιο μικρό που χωρούσε σε θέση 14-15άρας ζάντας το οποίο είναι 47 λίτρα. 37 λίτρα που γεμίζουν γύρο με 24-25 ευρό. Εκτός αν έχει ποιο μικρό χώρο και έβαλε κανένα που χωράει 25 λίτρα.

GTC25
18-11-10, 20:08
νομιζω 25λιτρο ειναι!!

mcloud
19-11-10, 00:30
Παιδια ακουσα οτι στη Shell θα βαλουν σε καθε πρατηριο καυσιμων και υγραεριο για ανεφοδιασμο. Περιμενουμε εξελιξεις.

Georgio_tigra
19-11-10, 14:31
Παιδια ακουσα οτι στη Shell θα βαλουν σε καθε πρατηριο καυσιμων και υγραεριο για ανεφοδιασμο. Περιμενουμε εξελιξεις.

Εχει στον κορινό και στα 2.Αλλά και κάτι τιμές 0,79λεπτά....

Georgio_tigra
19-11-10, 14:34

Για να μπει υγραέριο σε ένα βενζινάδικο το κράτος βάζει κάποιυς κανόνες όπως να είναι μακρία οι αντλίες από αυτές της βενζίνης να μην έχει σπίτια κοντά στην εγκατάσταση του υγραέριου και άλλα πόσα χαζά.Ιδη πολλοί πριν το καλοκαίρι ετοιμάστηκαν να βάλουν στα βενζινάδικα τους αλλά φάγαν άκυρο από το ωραίο μας κράτος..

tzelis
19-11-10, 14:37
στον κορινο ειναι ακριβο γιατι οπως μιλησα με καποιο ατομο η κατασκευαστρια εταιρια του δρομου λαμβανει φορο απο τα καυσιμα και το αεριο γυρω στα 8 λεπτα ...και γω σκεφτομαι να το κανω υγραεριο απλα περιμενω να ανοιξει πρατηριο στη βεροια για να μην τραβιεμαι θεσ/νικη για ανεφοδιασμο...εχουμε ηδη το vectra a με τρομερα νουμερα οικονομιας και χωρις το παραμικρο προβλημα οπως ακουστηκε παραπανω...μην το φοβαστε για ατμοσφαιρικα αυτοκινητα παιδια ,οποιαδηποτε επιφυλαξη μονο για τα turbo αν και χρησιμοποιουνται αλλα συστηματα οπως μου χε αναφερει ο Γεωργιαδης στην θεσ/νικη

Georgio_tigra
20-11-10, 15:27
στον κορινο ειναι ακριβο γιατι οπως μιλησα με καποιο ατομο η κατασκευαστρια εταιρια του δρομου λαμβανει φορο απο τα καυσιμα και το αεριο γυρω στα 8 λεπτα ...και γω σκεφτομαι να το κανω υγραεριο απλα περιμενω να ανοιξει πρατηριο στη βεροια για να μην τραβιεμαι θεσ/νικη για ανεφοδιασμο...εχουμε ηδη το vectra a με τρομερα νουμερα οικονομιας και χωρις το παραμικρο προβλημα οπως ακουστηκε παραπανω...μην το φοβαστε για ατμοσφαιρικα αυτοκινητα παιδια ,οποιαδηποτε επιφυλαξη μονο για τα turbo αν και χρησιμοποιουνται αλλα συστηματα οπως μου χε αναφερει ο Γεωργιαδης στην θεσ/νικη

Το BP βγαίνοντας από το μακροχώρι είδη έμαθα πέρασε την δεξάμενη και τα σχέτικα και λογικά από βδομάδα θα έχει υγραέριο διαθέσιμο.Αν και είναι λίγο ακριβός στης τιμές ας ελπίσουμε να το έχει γίρο στο 0,73....

ironlang
23-11-10, 14:16
[B]Πρώτα απ'όλα γεια σας. Οταν υπάρχει άγνεια ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Οπως σε κάθε φόρουμ έτσι και εδώ υπάρχουν τα άτομα που δεν γνωρίζουν αλλα επημένουν να παραπληροφορούν τον κόσμο. Αμα δεν είσαι σίγουρος για κάτι μάθε και μετά μίλα και άσε τα αν το ένα αν το άλλο. Ποιο πολυ μπερδέβεται όποιος μπει για να ενημερωθή. Λοιπόν έχω ένα opel tigra 1400cc μοντέλο του 1996, μου άρεζε από παλιά και μου δώθηκε η ευκαιρία και το πήρα απο έναν γνωστό μου. Τον ιούνιο του 2010 έκλεισα ραντεβού στην Αλεξανδρούπολη μια βδομάδα μετά το τηλεφώνημα και πηγα να το περάσω υγραέριο. Θεσσαλονίκη πίσω απο τα κτελ με έλεγαν για ραντεβού Σεπτέμβριο και 400 ευρό παραπάνω. Πήγα Αλεξανδρούπολη και πέρασαν το κιτ υγραερίου (το οποίο είναι με παράλληλο εγκέφαλο και όλα τα σχετικά που χρειάζεται για να λειτουργή η μηχανή σωστα) σε 10 ώρες το οποίο μου κόστισε 1300 έυρο+ 80 για κτέο και 75 για καινούργια άδεια που γράφει βενζίνη υγραέριο.Κάποια αμάξια χρειάζονται πρόσθετη δεξαμενή στον χώρο του κηνιτήρα για να ψεκάζη λάδι, στην δηκιά μου την μηχανή δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο ποιο πολή έβλεπα σε toyota honda βάζαν,(αμάξια που χτίπησαν μηχανή λόγο υγραερίου ήταν και οι συγγεκριμένες μάρκες) δεν μερήμνησαν οι μηχανικοί που πέρασαν το κιτ υγραερίου να βάλουν και πρόσθετο ψεκαζόμενο λάδι.Δεν φταίει το υγραέριο αλλά ο Ελληνας μάστρομίτσος.Εβαλα στρόγγυλη μποτίλια στην θέση της ρεζέρβας 47 λιτρα - 20% οπότε είνα 37 λίτρα.Οντως άμα ειχα μεγάλο αμάξι θα έβαζα 100 λίτρα μπουκάλα χώρος να υπάρχει.με 37 λίτρα υγραέριο κάνω 460-500 χλμ. Τώρα για της τιμές μόνο 0,62 δεν είναι. Κλασσικά Ελλάδα 0,72-0,76 για Θεσσαλονίκη.Εχω κάνει 20.000 χλμ και ούτε ανατηνάχτικε το αμάξι ούτε πέσαν οι επιδώσεις ουτε δουλεύει περίεργα και πάει όπως πήγαινε.Η μηχανή με υγραέριο δουλεύει ποιο ομαλά και η ενναλαγή από βενζίνη σε υγραέριο γίνεται αυτόματα η όποτε θέλω πατώντας ένα κουμπάκι. Παιδιά αξίζει να βάλεις υγραέριο εδώ οι βούλγαροι έχουν εδώ και 20 χρόνια και όταν άρχησαν να έρχονται Ελλάδα ρωτούσαν μα καλά εσείς εδώ υγρεριοκήνηση δεν έχετε? Που να έχουμε αφού ζούμε στον μεσαίωνα...Συμφέρει στο κράτος να βάζεται βενζίνη, μας τα πέρνουν και από εκεί.Οπότε ποιος ο λόγος να διαφημηστή κάτι που σε άλλες χώρες της ευρωπαεικής και μη ένωσεις υπάρχει χρόνια από την στιγμή που συμφέρει στους πολιτικούς να μας βλέπουν να κοιμόμασται και να μην γνωρίζουμε....Οσο για τα diesel ναι είναι καλά αμαξια αλλά Δεν λειτουργούσαν καλά με υγραέριο..Αλλο diesel όμως και άλλο βενζίνα....Εκεί no problem..Εκκατομύρια αμάξια κυκλοφορούν και δεν έχουν προβλήματα.Το υγρέριο υπέρχει 2 δεκαετίες και παραπάνω οπότε μην συγκρήνεται το τότε αν δεν δούλευαν κάποια καλά τότε.Τα καινούργια συστήματα μπαίνουν και σε πολλαπλών ψεκασμών και σε τούρμπο...Sorry για το μακροσκελές κείμενο αλλα ελπίζω να ενειμερωθίκατε όσοι δεν γνωρίζατε.

για τα λεφτα που λες κατι αξιζει! γιατι ακουστικε κατι 3.000! πιο πριν....

παντως το subaru forester το καινουργιο ερχεται απο μαμα με διακοπτη επιλογης υγραεριο-βενζινη

+ το ξερατε οτι το 70% που πληρωνουμε στο λιτρο ειναι φορος!....

Astropelekis
23-11-10, 15:02

παντως το subaru forester το καινουργιο ερχεται απο μαμα με διακοπτη επιλογης υγραεριο-βενζινη

Σε μια αντιπροσωπία της subaru που είχα ρωτήσει σχετικά με τη στεγνή καύση και το υγραέριο μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το πολύ να χρεαστεί ρύθμιση στις βαλβίδες σε κάποια χιλιόμετρα. (Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα μου είπε αλλά ήταν αρκετές δεκάδες χιλιάδες)

Παραπάνω γράφτηκε ότι σε μερικά αυτοκίνητα (συγκεκριμένες μάρκες) βάζουν πρόσθετη λίπανση γιατί χτύπησαν μηχανή. Το θέμα είναι ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα κάνουν πείραμα στο δικό μου αυτοκίνητο και αν λειτουργεί καλά να προχωρήσουν και σε άλλα. Σκοπός όλων είναι να πουλήσουν είτε με θεμιτό είτε με αθέμιτο τρόπο.

sidirchris
23-11-10, 21:13
εχω ενα corsa 1.4 twinport του 2005 μοντελο. πριν απο 10 μερες περιπου εβαλα και εγω υγραεριο. νομιμα κανονικα. αυριο θα παω να παρω τα χαρτια και να περασω κτεο, και να αλλαξω και την αδεια κυκλοφοριας μετα. σαν καταναλωση καιει λιγοτερο. απο επιδοσεις δεν αλλαξε τιποτα, να σας πω νομιζω οτι πηγαινει και πιο ανετα τωρα. και γω δεν το πιστευα οταν το εβαλα και το οδηγησα. πιο τελειο δεν γινοταν! την εβδομαδα κανω 300 χιλιομετρα και με την βενζινη ηθελα 40 ευρω. τωρα με το υγραεριο με δεξαμενη 40 lt η οποια γεμιζει με 35 lt βασικα, κανω 450 χιλ και πληρωνω 27 ευρω!! 35 lt υγραεριο για 450 χιλιομετρα ! πιο τελειο δεν γινοταν. εκει που εδινα 200 ευρω το μηνα για βενζινη, τωρα θα δινω μονο 90 ευρω. το κοστος μου βγηκε για την εγκατασταση 1450 ευρω. σε πολυ γνωστο συνεργειο στην θεσ/νικη. το πιο γνωστο που υπαρχει. για την λειτουργια την μηχανης μπορειτε να διαβασετε στο ιντερνετ οπως εκανα και γω πριν το βαλω. 4 μηνες το εψαχνα. και τελικα το εβαλα.

kostanti_s
23-11-10, 22:04
εχω ενα corsa 1.4 twinport του 2005 μοντελο. πριν απο 10 μερες περιπου εβαλα και εγω υγραεριο. νομιμα κανονικα. αυριο θα παω να παρω τα χαρτια και να περασω κτεο, και να αλλαξω και την αδεια κυκλοφοριας μετα. σαν καταναλωση καιει λιγοτερο. απο επιδοσεις δεν αλλαξε τιποτα, να σας πω νομιζω οτι πηγαινει και πιο ανετα τωρα. και γω δεν το πιστευα οταν το εβαλα και το οδηγησα. πιο τελειο δεν γινοταν! την εβδομαδα κανω 300 χιλιομετρα και με την βενζινη ηθελα 40 ευρω. τωρα με το υγραεριο με δεξαμενη 40 lt η οποια γεμιζει με 35 lt βασικα, κανω 450 χιλ και πληρωνω 27 ευρω!! 35 lt υγραεριο για 450 χιλιομετρα ! πιο τελειο δεν γινοταν. εκει που εδινα 200 ευρω το μηνα για βενζινη, τωρα θα δινω μονο 90 ευρω. το κοστος μου βγηκε για την εγκατασταση 1450 ευρω. σε πολυ γνωστο συνεργειο στην θεσ/νικη. το πιο γνωστο που υπαρχει. για την λειτουργια την μηχανης μπορειτε να διαβασετε στο ιντερνετ οπως εκανα και γω πριν το βαλω. 4 μηνες το εψαχνα. και τελικα το εβαλα.

δλδ σε 15 μηνες θα κανεις αποσβεση !!!Κ ειλικρινα πιστευεις οτι η τιμη του αεριου θα μεινει ιδια μετα απο 15 μηνες για να αρχισεις να εχεις κερδος?

vgr
23-11-10, 23:02

Με τα στοιχεια που δίνεις φαίνεται οτι με υγραεριο καταναλωνεις περιπου 7,77 L/100KM
Και με βενζίνη περιπου 8,6-8,8 L/100KM
Πραγμα το οποιο δε στεκει (εκτός και αν βάζοντας υγραεριο και μπαίνοντας στη φιλοσοφια της οικονομιας αφησες το ποδι απο το γκάζι)

mcloud
23-11-10, 23:46
Το υγραεριο εχει περισσοτερα οκτανια αλλα καιει περισσοτερο απ'οτι η βενζινη.
Αυτο μπορει καποιος να το εξηγησει με απλα λογια παρακαλω;
γιατι γινεται αυτο;

kostisfg
24-11-10, 00:17
Σε μια αντιπροσωπία της subaru που είχα ρωτήσει σχετικά με τη στεγνή καύση και το υγραέριο μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το πολύ να χρεαστεί ρύθμιση στις βαλβίδες σε κάποια χιλιόμετρα. (Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα μου είπε αλλά ήταν αρκετές δεκάδες χιλιάδες)

Παραπάνω γράφτηκε ότι σε μερικά αυτοκίνητα (συγκεκριμένες μάρκες) βάζουν πρόσθετη λίπανση γιατί χτύπησαν μηχανή. Το θέμα είναι ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα κάνουν πείραμα στο δικό μου αυτοκίνητο και αν λειτουργεί καλά να προχωρήσουν και σε άλλα. Σκοπός όλων είναι να πουλήσουν είτε με θεμιτό είτε με αθέμιτο τρόπο.

Η subaru δέν έχει ανακαλύψει ακόμα τα υδραυλικά ωστήρια δηλαδή?tease1

slalom
24-11-10, 00:18
γιατι γινεται αυτο;
Είναι καθαρά θέμα Χημείας και των ενώσεων που αποτελείται.

Εδώ η Honda σε μοντέλο του 2000+ έχει αναλογικό χιλιομετρητή, σα να βλέπω Ascona B ένα πράγμα!

nikos2004dj
24-11-10, 01:03
δλδ σε 15 μηνες θα κανεις αποσβεση !!!Κ ειλικρινα πιστευεις οτι η τιμη του αεριου θα μεινει ιδια μετα απο 15 μηνες για να αρχισεις να εχεις κερδος?

εγω παντος ειχα ενα sierra πριν παρω το αστρα και σε 2 χρονια με 100000 km γλυτωσα περιπου 3000 ευρω απο την διαφορα .καταναλωση με βενζινη ειχε περιπου 10-11 λιτρα 1,6 καρμπυρατερ.
το 2007 η τιμη ηταν στα 49-52 λεπτα και αποψε που περασα απο τον θεοδωρου ειχε 78,9

σκεφτομαι να βαλω και στο αστρα ,εχω γνωστο ο οποιος δουλευει σε συνεργειο εγκαταστασης και μου ειπε 1300 .
πιστευω με τη νεα χρονια να το κανω..
το αυτοκινητο το πηρα με 42000κμ τον μαιο του 2009 και τωρα εχει 74000κμ

υποψην κ οτι ημουν φανταρος απο τον μαιο του 2009 εως τον μαρτιο του 2010 οποτε τα χιλιομετρα ηταν περιορισμενα..

η δικη μου αποψη μιας και ειχα ειναι οτι συμφερει .

ironlang
26-11-10, 16:46

φιλε μου μιλας για μια εταιρια την subaru που πια...εχει αναλογη ποιοτητα με mercedes.
δεν πεταει ετσι τα αλογα πανω ι οτιδιποτε αλλο ειναι προσεγμενα ακομα και στην τελευταια βιδα...

Georgio_tigra
27-11-10, 12:57

Ιδη Θεσσαλονίκη στον γνωστό που κάνει μετατροπές και έχει υγραέριο η τιμή είναι 0,79. Πλαφών δεν έχει για την τιμη του υγρερίου? Κάτι μου λέει ότι υπάρχει μεγάλη αισχοκερδεία....

Georgio_tigra
27-11-10, 13:02
γιατι γινεται αυτο;

Μήπως λόγο ότι η βενζίνη ψεκάζεται σε υγρή μορφή ενώ το υγραέριο σε αέρια? Και εξάλου καθαρά κινητήρας να λειτουργεί μόνο με υγραέριο δεν έχει βγει.Αμα έβγαινε από το εργοστάσιο μπορεί να έκαιγε λιγότερο και να μην έχει καν ανάγκη από βενζίνη ούτε για να πάρει μπροστά.Κάτι σαν το PRIUS να έχει μπαταρίες και υγραέριο μόνο....Εδώ έχουμε πατέντα.Βενζινοκίνητο να καίει και υγρέριο αλλά με άλλο μηχανισμό και φυσικό αέριο...

Georgio_tigra
27-11-10, 13:09

Ολα τα αμάξια με υγρέριο έχουν διακόπτη για να αλλάζεις.Εδω μας τα πέρνουν τόσα χρονια από παντού χωρίς να το ξέρουμε....Το υγραέριο δεν ξέρω πόσο φόρο έχει στο λίτρο αλλά ξέρω ότι ιούνιο ήταν 0,65 και τώρα ανέβηκε 15 λεπτά.Πάλι καλα που έκανα πολλά χλμ με χαμηλή τιμή μέσα στο καλοκαίρι και έκανα αρκετή απόσβεση....

Georgio_tigra
27-11-10, 13:14

Κάποιος κάπου θα έχει βάλει και σε μοτέρ σαν το δικό σου εκτός αν έχεις καμιά Veiron or Reventon εκεί μπορεί να μην βάλαν ακόμα υγραέριο.....:) Τα περισσότερα αμάξια μιας ετερίας πάνω κάτω μηράζονται της ίδιες μηχανές...Οπότε έχουν δοκιμαστή..Απλα να προσέχεις όταν θα κάνεις την επιλογή σου που θα πας να το περάσεις..

Astropelekis
27-11-10, 13:28
Κάποιος κάπου θα έχει βάλει και σε μοτέρ σαν το δικό σου εκτός αν έχεις καμιά Veiron or Reventon εκεί μπορεί να μην βάλαν ακόμα υγραέριο.....:) Τα περισσότερα αμάξια μιας ετερίας πάνω κάτω μηράζονται της ίδιες μηχανές...Οπότε έχουν δοκιμαστή..Απλα να προσέχεις όταν θα κάνεις την επιλογή σου που θα πας να το περάσεις..

Astra j 1.6Τ έχω.

Άμα είχα veyron ή reventon δεν θα με ενδιέφερε να βάλω υγραέριο :cool:.

Ο κινητήρας είναι σχετικά καινούργιος και από ότι έχει γραφτεί δεν είναι για πάρα πολλά. Ακόμα και να έχει γίνει μετατροπή σε υγραέριο δεν θα έχει δουλέψει τόσο ώστε να έχουμε ένα δείγμα για το αν θα βγάλει ή όχι προβλήματα .

Georgio_tigra
27-11-10, 14:26
Astra j 1.6Τ έχω.

Ο κινητήρας είναι σχετικά καινούργιος και από ότι έχει γραφτεί δεν είναι για πάρα πολλά. Ακόμα και να έχει γίνει μετατροπή σε υγραέριο δεν θα έχει δουλέψει τόσο ώστε να έχουμε ένα δείγμα για το αν θα βγάλει ή όχι προβλήματα .

Δεν θα έλεγα σχετικά καινούργιος αλλά ο 1600 με τα 115 σε έκδοση τούρμπο.Πηραν ένα μοτέρ που κυκλοφορούσε καίρο και με λίγες αλλάγες το βάλαν και μια τουρμπίνα και ιδού το αποτέλεσμα.:o Δεν είναι tsi που βγαίνει μόνο με τούρμπο και καίει λίγο και πάει μαμιόντας.:cool:Γιαυτό και ο 1.6τ της opel καίει το κάτι παραπάνω σε σχέση με τα vw group.Το έχει ένας ξάδερφος μου σε gtc και όλο ζει στα 11-12 λίτρα (μέσα στην Θεσσαλονίκη) Ιδη ένα παιδι στο group με 1,6τ σε insignia πέρασε και δεν έχει παράπονο.Πρην περάσω το υγραέριο ένα subaru imbreza με 400+ps πέρασε και αυτό υγραέριο και δεν έχει παρουσιάση πρόβλημα απόσο ξέρω.:D

Astropelekis
27-11-10, 15:14
Δεν θα έλεγα σχετικά καινούργιος αλλά ο 1600 με τα 115 σε έκδοση τούρμπο.Πηραν ένα μοτέρ που κυκλοφορούσε καίρο και με λίγες αλλάγες το βάλαν και μια τουρμπίνα και ιδού το αποτέλεσμα.:o Δεν είναι tsi που βγαίνει μόνο με τούρμπο και καίει λίγο και πάει μαμιόντας.:cool:Γιαυτό και ο 1.6τ της opel καίει το κάτι παραπάνω σε σχέση με τα vw group.Το έχει ένας ξάδερφος μου σε gtc και όλο ζει στα 11-12 λίτρα (μέσα στην Θεσσαλονίκη) Ιδη ένα παιδι στο group με 1,6τ σε insignia πέρασε και δεν έχει παράπονο.Πρην περάσω το υγραέριο ένα subaru imbreza με 400+ps πέρασε και αυτό υγραέριο και δεν έχει παρουσιάση πρόβλημα απόσο ξέρω.:D

Μακάρι να είναι έτσι εγώ δεν έχω λόγο να φέρω αντίρρηση απλά είμαι σκεπτικός. Σίγουρα ο χρόνος θα δείξει.

Όσο για τα tSI μπορεί να έχουν χαμηλότερη μέση κατανάλωση αλλά για να πάνε μαμιώντας καίνε περισσότερο από τα 1.6Τ (μέγιστη κατανάλωση) και αν δεν κάνω λάθος θέλουν 100άρα.

Και εγώ είμαι 10-10.5 λτ/100χλμ με χαλαρή οδήγηση και 11.5-12 λτ/100χλμ με γρήγορη οδήγηση εντός πόλης.

Georgio_tigra
27-11-10, 17:08
Μακάρι να είναι έτσι εγώ δεν έχω λόγο να φέρω αντίρρηση απλά είμαι σκεπτικός. Σίγουρα ο χρόνος θα δείξει.

Όσο για τα tSI μπορεί να έχουν χαμηλότερη μέση κατανάλωση αλλά για να πάνε μαμιώντας καίνε περισσότερο από τα 1.6Τ (μέγιστη κατανάλωση) και αν δεν κάνω λάθος θέλουν 100άρα.

Και εγώ είμαι 10-10.5 λτ/100χλμ με χαλαρή οδήγηση και 11.5-12 λτ/100χλμ με γρήγορη οδήγηση εντός πόλης.

Αυτό είναι σχετικό..Οι περισσοτέροι που έχουμε ένα αμάξι θέλουμε όταν κάνουμε ένα χαλαρό ταξίδι το αμάξι μας να είναι οικονομικό.Τωρα παίζει ρόλο και ο τρόπος οδείγησεις που πίστεψε με έχω δει πάρα πολλούς (άσχετους) που από ατμοσφερικό αμάξι 1400-1600cc πηγαν σε τούρμπο και είναι όλη την ώρα με το γκάζι στο πάτωμα.Δεν εκμεταλέυονται την ροπή όλο κόφτες πιστεύοντας οτι ειναι vtec και άλλα διάφορα.Αυτοί που σέβονατι το γκάζι και ξέρουν οδειγάνε γρήγορα και οικονομικά...

vagzig
27-11-10, 20:23
Έβαλε ο θείος μου σε ένα Grand Cherokee που έχει και είδα όλη την εγκατάσταση πάνω στο αυτοκίνητο. Αυτό που κατάλαβα κι εγώ είναι αυτό που είπε και πιο πριν κάποιος φίλος ότι το αμάξι πρέπει να είναι μεγάλο και πολλών κυβικών για να αξίζει η όλη διαδικασία. Το κόστος είναι δύο χιλιάρικα (με την μεγάλη μπουκάλα). Η μπουκάλα έχει το σχήμα ενός δακτυλιδιού - σωσίβιο και μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας. Από εκεί φεύγουν μερικά σωληνάκια και πάνε μέσα στη καμπίνα όπου συνδέονται με κάποια οργανάκια (αυτονομίας, πίεσης.....) και τα άλλα πάνε μπροστά στη μηχανή όπου μπαίνουν σε ένα πράγμα που είναι σαν πλακέτα - εγκέφαλος και το κολλάνε πάνω από το καπάκι της μηχανής και από αυτό έβγαιναν άλλα σωληνάκια όπου πήγαιναν στο σύστηνα τροφοδοσίας του κινητήρα.
Το σύστημα με την βενζίνη δεν πειράζεται οποιαδήποτε στιγμή θέλεις το γυρίζεις σε βενζίνη.

Georgio_tigra
28-11-10, 01:57
Έβαλε ο θείος μου σε ένα Grand Cherokee που έχει και είδα όλη την εγκατάσταση πάνω στο αυτοκίνητο. Αυτό που κατάλαβα κι εγώ είναι αυτό που είπε και πιο πριν κάποιος φίλος ότι το αμάξι πρέπει να είναι μεγάλο και πολλών κυβικών για να αξίζει η όλη διαδικασία. Το κόστος είναι δύο χιλιάρικα (με την μεγάλη μπουκάλα). Η μπουκάλα έχει το σχήμα ενός δακτυλιδιού - σωσίβιο και μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας. Από εκεί φεύγουν μερικά σωληνάκια και πάνε μέσα στη καμπίνα όπου συνδέονται με κάποια οργανάκια (αυτονομίας, πίεσης.....) και τα άλλα πάνε μπροστά στη μηχανή όπου μπαίνουν σε ένα πράγμα που είναι σαν πλακέτα - εγκέφαλος και το κολλάνε πάνω από το καπάκι της μηχανής και από αυτό έβγαιναν άλλα σωληνάκια όπου πήγαιναν στο σύστηνα τροφοδοσίας του κινητήρα.
Το σύστημα με την βενζίνη δεν πειράζεται οποιαδήποτε στιγμή θέλεις το γυρίζεις σε βενζίνη.

Μπα..Εκανα 20.000χλμ.Με βενζίνη θα έδεινα καμιά 2100 σε ευρώ και έχω δώσει 1000.Αρα 1100 στην τσέπη.Αλλα 400 ευρό και έκανα και την απόσβεση μου...Και έχω 1400cc

Gregls
28-11-10, 10:16

Αδερφε δεν ειναι το μοτερ με τα 115 που turbistike και δεν εχει σχεση με το 1.6 καθως εχει αλλη κεφαλη...
Μην λετε οτι να'ναι εδω μεσα
Επισης το Gtc με τον 1.6τ εχω και εχω μεση απο τοτε που το πηρα 9.6 l/100χμ αλλα παντα 100αρα...

Georgio_tigra
09-12-10, 00:59
Αδερφε δεν ειναι το μοτερ με τα 115 που turbistike και δεν εχει σχεση με το 1.6 καθως εχει αλλη κεφαλη...
Μην λετε οτι να'ναι εδω μεσα
Επισης το Gtc με τον 1.6τ εχω και εχω μεση απο τοτε που το πηρα 9.6 l/100χμ αλλα παντα 100αρα...

Πάρε το Power Technicks Δεκεμβρίου να δεις ένα Skoda Octavia 5 rs LPG..... :eek:

kehmemo
12-12-10, 09:16
Καλημέρα ,
Έχω παραγγείλει το Meriva 1.4T 140ps (παραλαβή Ιαν 2011) και ρώτησα στο τμήμα Marketing της OPEL εάν υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμη έκδοση με προεγκατάσταση υγραερίου ακόμα και εάν μπορεί να γίνει μετατροπή σε υγραέριο στο επίσημο δίκτυο της OPEL εκ των υστέρων.Η απάντηση που πήρα είναι η ακόλουθη : Αυτή τη στιγμή ,Νοε2010, δεν γίνεται απολύτως τίποτε.Από τον Μάρτιο του 2011 θα πωλούνται στην Ελλάδα το Corsa 1.2 ,Astra 1.4T 140ps ,Meriva 1.4T 120ps (οι εμπορικότερες εκδόσεις των μοντέλων) με προεγκατεστημένο το σύστημα παροχής υγραερίου από το εργοστάσιο.Επίσης θα μπορεί το σύστημα να τοποθετείται από το δίκτυο των επίσημων συνεργείων της OPEL στα αυτοκίνητα τα οποία διαθέτουν προεγκατεστημένο κάποια υποδομή Δεν μου διευκρίνησαν τι περιλαμβάνει η προεγκατάσταση,αν είναι παρέμβαση στον κινητήρα ,έτοιμες σωληνώσεις γιατί είναι κάτι που δεν το γνωρίζουν ακόμη.Πάντως μου είπαν ότι από τις παραγγελίες που θα γίνονται Ιαν-Φεβ 2011 θα μπορεί κάποιος να παραγγέλνει τα παραπάνω αυτοκίνητα με την προεγκατάσταση της υποδομής υγραερίου.Εννοείται (μου απάντησαν)ότι για οτιδήποτε γίνεται στο επίσημο δίκτυό τους καλύπτει την 6ετή εγγύηση του αυτοκινήτου.
Επίσης επικοινώνησα με την vialle (www.vialle.nl) εταιρεία που η OPEL χρησιμοποιεί τα συστήματά της και μου απάντησαν ότι η vialle χρησιμοποιεί για τον κάθε τύπο κινητήρα διαφορετικό σύστημα και την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει συγκεκριμένο σύστημα για τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Ευχαριστώ ,

billisdim
06-01-11, 11:05
Εκανα και γω την κινηση να βαλω υγραεριο στο αμαξι.
Δεν συμφωνω με την αποψη ''μονο σε αμαξια με πολλα κυβικα αξιζει η μετατροπη''
Ειτε εχεις grand cherokee ειτε εχεις smart, με 1.60 βαζεις βενζινη....
Ακομα και στο 1ευρω να παει το υγραεριο, ΠΑΛΙ κερδισμενος θα εισαι.
Με προχειρους υπολογισμους, σε 12-13 μηνες θα εχω κανει αποσβεση και απο εκει και μετα θα βλεπω το κερδος στην τσεπη.
Θα περασω μολις βρω λιγο χρονο και φωτος απο τη μετατροπη αν ενδιαφερεται καποιος να τη δει.
Κοστος 1100Ε περιπου σε γνωστο μου μαστορα στην Θεσσαλονικη
Το συστημα λεγεται BRC - Ιταλικο.
Υπαρχουν και τουρκικα στην αγορα, με μεσο κοστος 1000Ε κομπλε αλλα δεν θα τα συστηνα...

nikkos
06-01-11, 16:16
Καλημέρα ,
Έχω παραγγείλει το Meriva 1.4T 140ps (παραλαβή Ιαν 2011) και ρώτησα στο τμήμα Marketing της OPEL εάν υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμη έκδοση με προεγκατάσταση υγραερίου ακόμα και εάν μπορεί να γίνει μετατροπή σε υγραέριο στο επίσημο δίκτυο της OPEL εκ των υστέρων.Η απάντηση που πήρα είναι η ακόλουθη : Αυτή τη στιγμή ,Νοε2010, δεν γίνεται απολύτως τίποτε.Από τον Μάρτιο του 2011 θα πωλούνται στην Ελλάδα το Corsa 1.2 ,Astra 1.4T 140ps ,Meriva 1.4T 120ps (οι εμπορικότερες εκδόσεις των μοντέλων) με προεγκατεστημένο το σύστημα παροχής υγραερίου από το εργοστάσιο.Επίσης θα μπορεί το σύστημα να τοποθετείται από το δίκτυο των επίσημων συνεργείων της OPEL στα αυτοκίνητα τα οποία διαθέτουν προεγκατεστημένο κάποια υποδομή Δεν μου διευκρίνησαν τι περιλαμβάνει η προεγκατάσταση,αν είναι παρέμβαση στον κινητήρα ,έτοιμες σωληνώσεις γιατί είναι κάτι που δεν το γνωρίζουν ακόμη.Πάντως μου είπαν ότι από τις παραγγελίες που θα γίνονται Ιαν-Φεβ 2011 θα μπορεί κάποιος να παραγγέλνει τα παραπάνω αυτοκίνητα με την προεγκατάσταση της υποδομής υγραερίου.Εννοείται (μου απάντησαν)ότι για οτιδήποτε γίνεται στο επίσημο δίκτυό τους καλύπτει την 6ετή εγγύηση του αυτοκινήτου.
Επίσης επικοινώνησα με την vialle (www.vialle.nl (http://www.vialle.nl)) εταιρεία που η OPEL χρησιμοποιεί τα συστήματά της και μου απάντησαν ότι η vialle χρησιμοποιεί για τον κάθε τύπο κινητήρα διαφορετικό σύστημα και την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει συγκεκριμένο σύστημα για τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Ευχαριστώ ,

πολύ αναλυτική και ενημερωτική κατάθεση :)

Εγώ ψάχνω να δω αν μπαίνει σε κινητήρες με turbo χωρίς προβλήματα, έχει ο πατέρας μου ένα Octavia 1.8T και σκέφτεται να το αλλάξει σε υγραέριο..

Εγώ απ' ότι είδα, για το 2010, με το Astra G 1.4 έκανα συνολικά 10.225 χλμ, έκαψα 803 λίτρα βενζίνης, με μέσο όρο τιμής 1,486€/λίτρο, μέση κατανάλωση για όλο το έτος είχα 7,77λιτρα/100km και συνολικά πλήρωσα 1199€ στα βενζινάδικα .... οπότε για να πω ότι κάνω πατέντα, απόσβεση θα κάνω όταν θα το πετάξω το αμάξι.... ( αν έρθει αυτή η μέρα ποτέ... :) )

manousos kriti
06-01-11, 17:48
paidia ola kala ayta an trakareis ti ginetai bompa

slalom
06-01-11, 21:54
Πού το στηρίζεις αυτό?

Kapten
07-01-11, 00:34
Επειδη πολλα λεγονται, θα ηθελα απο αυτους που ειναι εναντια στην υγραεροκινηση και υποστηριζουν οτι ετσι καταστρεφεται ο κινητηρας, να μας πουνε τι ειδους κινητηρες φορανε καποια καινουργια μοντελα διαφορων κατασκευαστων που εχουν εργοστασιακη εγκατασταση υγραεριου!!!!πως θα δουλεψουν αυτα τα μοτερ και τα δινουν και εγγυηση;;;;;;;

kehmemo
10-01-11, 02:23
Astra j 1.6Τ έχω.

Καλημέρα ,

Ενημερωτικά η vialle (www.vialle.com) διαθέτει σύστημα lpg για τον συγκεκριμένο κινητήρα .Άλλωστε και η opel στις εργοστασιακές τοποθετήσεις lpg των αυτοκινήτων της χρησιμοποιεί συστήματα vialle .(όπως και η subaru).

kehmemo
10-01-11, 02:40
πολύ αναλυτική και ενημερωτική κατάθεση :)

Εγώ ψάχνω να δω αν μπαίνει σε κινητήρες με turbo χωρίς προβλήματα, έχει ο πατέρας μου ένα Octavia 1.8T και σκέφτεται να το αλλάξει σε υγραέριο..

Εγώ απ' ότι είδα, για το 2010, με το Astra G 1.4 έκανα συνολικά 10.225 χλμ, έκαψα 803 λίτρα βενζίνης, με μέσο όρο τιμής 1,486/λίτρο, μέση κατανάλωση για όλο το έτος είχα 7,77λιτρα/100km και συνολικά πλήρωσα 1199 στα βενζινάδικα .... οπότε για να πω ότι κάνω πατέντα, απόσβεση θα κάνω όταν θα το πετάξω το αμάξι.... ( αν έρθει αυτή η μέρα ποτέ... :) )

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις παρακάτω,

http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upload/Consument_Catalogus_NL.pdf .

Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης ,δεν έχω καμιά σχέση με τον χώρο του αυτοκινήτου, είμαι ένας απλός χρήστης που κάνει 35.000-40.000χλμ. το χρόνο και προσπαθώ να βρώ μια λύση να κινούμαι με οικονομία,ασφάλεια και χωρίς να ''ανοίξω πληγές'' με τα συνεργεία,ψάχνοντάς το όσο γίνεται περισσότερο.

Astropelekis
10-01-11, 17:53
Καλημέρα ,

Ενημερωτικά η vialle (www.vialle.com) διαθέτει σύστημα lpg για τον συγκεκριμένο κινητήρα .Άλλωστε και η opel στις εργοστασιακές τοποθετήσεις lpg των αυτοκινήτων της χρησιμοποιεί συστήματα vialle .(όπως και η subaru).

Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ο σύνδεσμος δεν είναι αυτός αλλά ο www.vialle.nl από ότι είδα από το επόμενο σχόλιό σου. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα ο A16LET θέλει το σύστημα LPxi (extra injection) δηλαδή θέλει επιπλέον λίπανση.

Πάντως θα το έχω υπόψιν. Ευχαριστώ.

Υ.Γ Μήπως έχεις ρωτήσει τιμή για να έχουμε μια τάξη μεγέθους;

kehmemo
11-01-11, 21:19
Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ο σύνδεσμος δεν είναι αυτός αλλά ο www.vialle.nl από ότι είδα από το επόμενο σχόλιό σου. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα ο A16LET θέλει το σύστημα LPxi (extra injection) δηλαδή θέλει επιπλέον λίπανση.

Πάντως θα το έχω υπόψιν. Ευχαριστώ.

Υ.Γ Μήπως έχεις ρωτήσει τιμή για να έχουμε μια τάξη μεγέθους;

Καλησπέρα ,

Για την vialle όπως μου απάντησαν για το meriva 1.4 (140PS) ,δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή σύστημα οπότε και τιμή.Με παραπέμψανε στον αντιπρόσωπό τους στην Ελλάδα(Αθήνα). Επικοινωνώντας με τον αντιπρόσωπο εδώ στην Ελλάδα μου ζητήθηκαν περισσότερες λεπτομέρειες (αρ.κινητήρα,τύπο,μοντέλο).Όσον αφορά την icom σε επικοινωνία που είχα μαζί τους η απάντηση που μου δώσανε είναι :

" Το τελικό κόστος για σύστημα 4 γενειάς 4κυλίνδρων (omvl dream 1 χρόνο
εγγύηση) για το όχημα σας είναι 1600Ε.,και για την 5η γενιά 4κυλίνδρων
(icom jtg 2 χρόνια εγγύηση) )1950Ε με οποία φιάλη επιθυμείτε.(και τα
δυο ΙΤΑΛΙΚΗΣ προελεύσεως) .
Με το σύστημα 5ης γενειάς σε σχέση με τα 4ης γενειάς θα κερδίσουμε
επιδόσεις σε σχέση με την βενζίνη.Ακόμα έχουμε λιγότερα εξαρτήματα και
δεν χρειάζεται προγραμματισμός εγκεφάλου.
Η εγκατάσταση διαρκεί περίπου δυο μέρες. "

Πάντως οφείλω να διευκρινήσω ότι και από τις δύο εταιρείες που επικοινώνησα η απάντησή τους (ηλεκτρονικά) ήταν άμεση

nikos2004dj
02-02-11, 00:09
πεμπτη 10/2 παω να βαλω στο δικο μου..ο μισος μισθος φευγει σε βενζινες..

billisdim
02-02-11, 00:14
πεμπτη 10/2 παω να βαλω στο δικο μου..ο μισος μισθος φευγει σε βενζινες..

Τιμη? Ιταλικο ειναι το συστημα?

GT13
02-02-11, 08:33
ρε παιδες,μου εχουν πει οτι εχει παρει φωτια αμαξι με πλαστικη πολλαπλη εισαγωγης!εχετε ακουσει τιποτα?γιατι ξερω οτι φτιαχνουν σπειρωματα στο πλαστικο για να περασουν τα νεα μπεκ.

LEFTKOYL
02-02-11, 10:28
apo prosopiki empeiria:
exo duo gnostous pou topothetisan mpoukales aeriou sto portpagkaz se tzip kai exoun problimata me to floter kai me tin bida-flatza tis mpoukalas kai xanei aerio.
pisteuo oti uparxoun arketea mikroproblimata akoma pou kanoun autin tin metatropi astatheis gia tin ora.

slalom
02-02-11, 20:02
Με πιστοποιημένα εξαρτήματα?

LEFTKOYL
02-02-11, 21:59
Panta me pistopoisi o egkatastatis apo tis etairies ton autokiniton.

billisdim
02-02-11, 22:47
Ξαναλεω, εχουμε 4 αυτοκινητα με υγραεριο στην οικογενεια (forester focus polo corsa )και αν εξαιρεσεις το δικο μου που το τοποθετησα πριν 1μηνα, δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα πουθενα.
Mονο το κουμπακι χαλασε στο φορεστερ μια φορα και το αντικατεστησαν αμεσως, ηταν εγγυηση.

Οποτε.... περι ορεξεως κ'αυτο.

nikospopi
04-02-11, 01:07
gia kali doulia lpg gia zafira..ti protinete??

billisdim
04-02-11, 06:24
gia kali doulia lpg gia zafira..ti protinete??

Που μενεις? Θεσσαλονικη εχω να σε στειλω εκει που το περασα εγω, αψογος ειναι.

billy
08-02-11, 00:22
Λοιπον.

Προχθες έβαλα κι εγώ υγραέριο στο αυτοκίνητο.
Δεν την πάλευα με τις βενζίνες διότι λόγω δουλειάς ήταν πλεον δυσβασταχτο το θεμα..

Εβαλα συστημα της lovato.Συνολο 1200 ευρά.

Το cruise control δουλευει κανονικοτατα-ειχα ακουσει οτι δε θα δουλευει.
Ολα ειναι ρολοι δεν εχω παραπονο μεχρι στιγμης δεν υπάρχει καμιά με καμιά διαφορά στην πορεία κλπ.

Αν δεν ήξερα οτι μπηκε αέριο ούτε θα το καταλάβαινα.
Απο τον υπολογιστή ταξιδίου τωρα:

Μπερδεύεται και μετράει Instant consuption σαν τη βενζινη,αυτό μπορώ να πω οτι ειναι καλο για μας διότι ειναι σαν να καίμε βενζίνη και βλέπω ποσο καίει περίπου ώστε να μην το γκαζώνω!
Τα χιλιομετρα μετράνε κανονικά.
Το ίδιο και η κατανάλωση της βενζίνης.Μπερδεύεται δηλαδη.

Ομως ο δείκτης της βενζίνης στο καντραν δεν μπερδεύεται και έτσι είσαι σίγουρος για το ποσο καις πραγματικα.

Το Tank ειναι 48 λιτρα με καθαρη χωρητικότητα 40λιτρα.
Αυτό σημαίνει για μένα 500-550 χιλιομετρα αυτονομία.
Δεν ήθελα να προεξέχει απο τη ρεζέρβα και γι αυτό το έβαλα σχετικά μικρό.Θα μπορούσα να βάλω 56 η 68 κλπ.Αλλα θα εξείχε και εγώ δεν το ήθελα.

Πριν περαστεί το αέριο έκανα ένα καλό σέρβις στο άστρα μου για να ναι φρέσκο.
Ο θεός βοηθός πλεον.
Για καταναλώσεις θα επανέλθω σε λίγο καιρό αφού δω σίγουρα τι καιει κλπ

nikkos
08-02-11, 16:20
άντε Μπίλι :) καλορίζικο και καλοτάξιδο...θέλω να μάθω τι παίζει με καταναλώσεις και πόσο κοστίζει το γέμισμα με αέριο. Τι ξέρεις εσύ από τιμές? Γιατί με 40λιτρα και αυτονομία 500 χλμ πρέπει να είναι πολύ φτηνότερο το αέριο απ τη βενζίνη στο λίτρο για να συμφέρει καλά μια μετατροπή

billy
08-02-11, 19:57
Ειπαμε.
Σε λίγες μέρες που θα τελειώσει το αέριο θα έχω στοιχεία για συγκρίσεις και να στε σιγουροι οτι θα τα γραψω.

Μεχρι στιγμης το ποσα χιλιομετρα μενουν με βενζινη λειτουργεί κανονικα.
Το μονο που μπερδεύεται ειναι οτι γραφει οτι καταναλώνει σε λίτρα το αυτοκίνητο βενζίνη και η instant consuption

Αυτο βέβαια βολεύει διότι μόλις τελειώσει το αέριο εγώ θα χω αποτελέσματα απευθείας για σύγκριση με βενζίνη χωρις να κουραστώ και να κάτσω να τα μετρησω με βενζίνη!
χε χε

nikko

αναλογα το πως το πας το αμαξι.
Εγω φούλαρα με 30 ευρώ.
Το ποσα χιλιόμετρα θα με βγάλει θα το δούμε διοτι το μηδένισα.
Επίσης ειναι το θέμα και πως το πας το αμαξι.
Εγω λόγω δουλειάς το δουλευω χαλαρά απο περιφερειακό.

Αρα ουσιαστικά θα καταγράψω σχεδόν το μαξιμουμ των χιλιομέτρων που μπορούν να γίνουν.Υπολογίζω γύρω στα 500

billy
10-02-11, 18:20
Φρεσκιες λεπτομέρειες:

Σε 284 χιλιομετρα έκαψα 22.75 λιτρα αερίου δηλαδή 17.90 ευρώ.
Με βενζίνη θα έκαιγα 18.7 λίτρα βενζίνης δηλαδη 30 ευρώ.

Το παραπάνω το λέει ο υπολογιστής ταξιδίου.
Διαφορά κατανάλωσης 21,65%

nikkos
10-02-11, 19:27
ωραίος ;)

το λίτρο πόσο πάει το αέριο?

billisdim
10-02-11, 22:13
ωραίος ;)

το λίτρο πόσο πάει το αέριο?

με 0.78 εβαλα σημερα εγω στο κορωπι.
Απο 0.78 μεχρι και 0.95 το βρισκεις πανω κατω (αεροδρομιο πχ)

billy
16-02-11, 22:44
Ηδη σε 1μιση βδομαδα εκανα 1500 χιλιομετρα απροβληματιστα.
Και οπως το περιμενα το αυτοκινητο σε ταξιδι μου εβγαλε 520+ χιλιομετρα!!(διοτι το εβαλα ελαφρως και στην πολη για 20-30 χιλιομετρα)
Ολα αυτα με 35 ευρω αερίου

slalom
17-02-11, 21:57
Όσεοι έχετε αέριο δείτε τα καυσαέρια κατα την καύση του αερίου. Ειδικά αυτοί που αναμμένο λαμπάκι.

G@t@Ci
18-02-11, 14:02
Όσεοι έχετε αέριο δείτε τα καυσαέρια κατα την καύση του αερίου. Ειδικά αυτοί που αναμμένο λαμπάκι.

Μιλάς με γρίφους... Slalom

vaggelis00
18-02-11, 16:36
vlepei polla mallon sto kteo giauto ;)

slalom
18-02-11, 20:33
Ασε ρε Βαγγο, ενα Sportage με λαμπάκι είχε φτωχό μίγμα στο αεριο (1,3).
Στη βενζίνη το λ εντος ορίων.

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι επιτηδες έτσι γιατί αν το ρυθμίσουν στοιχειομετρικά ρετάρει.
(και ρωτάω εγώ, μήπως γι'αυτό τα τινάζουν τα μοτέρ?)

Καποιος άλλος (εγκαταστάτης) μου είπε ότι στα Mercedes πρεπει να αλλάξουν τα μπεκ βενζίνης με άλλα για να δουλέψει σωστά.

nikos2004dj
21-02-11, 01:19
Τιμη? Ιταλικο ειναι το συστημα?

τιμη 1100 το εβαλα .ιταλικο ειναι egas μονο η δεξαμενη ειναι τουρκικη ,κανονικα ηταν να μου βαλουν lovato σε αυτη την τιμη αλλα λογω ελλειψης μου βαλανε το egas το οποιο ειναι λιγο πιο ακριβο κατα 200 ευρω στον πελατη αλλα εγω δεν πληρωσα καμια διαφορα .βεβαια το καλο ειναι οτι με αυτο το συστημα μπορω αν αλλαξω μηχανη και βαλω turbo να παραμεινει το ιδιο ...

μεχρι στιγμης 2 φορες εβαλα εχω κανει περιπου 500 χιλιομετρα .δεν το αφησα να αδειασει να δω ποσα χιλιομετρα μου βγαζει .

1 20.2 ευρω 242 χιλιομετρα
2 19,2 ευρω 291 χιλιομετρα

βεβαια την πρωτη φορα ημουν ολο μεσα στην πολη και εθνικη παντα πανω απο 140
ενω στην δευτερη μονο εθνικη και μεχρι 150

vgr
21-02-11, 05:03
τιμη 1100 το εβαλα .ιταλικο ειναι egas μονο η δεξαμενη ειναι τουρκικη ,κανονικα ηταν να μου βαλουν lovato σε αυτη την τιμη αλλα λογω ελλειψης μου βαλανε το egas το οποιο ειναι λιγο πιο ακριβο κατα 200 ευρω στον πελατη αλλα εγω δεν πληρωσα καμια διαφορα .βεβαια το καλο ειναι οτι με αυτο το συστημα μπορω αν αλλαξω μηχανη και βαλω turbo να παραμεινει το ιδιο ...

μεχρι στιγμης 2 φορες εβαλα εχω κανει περιπου 500 χιλιομετρα .δεν το αφησα να αδειασει να δω ποσα χιλιομετρα μου βγαζει .

1 20.2 ευρω 242 χιλιομετρα
2 19,2 ευρω 291 χιλιομετρα

βεβαια την πρωτη φορα ημουν ολο μεσα στην πολη και εθνικη παντα πανω απο 140
ενω στην δευτερη μονο εθνικη και μεχρι 150

Θεσσαλονικη με τι τιμη το λιτρο βαζεις αεριο ?

Gregls
21-02-11, 20:42
Filaraki mou se audi A3 pou exei tou ebgale problhma ena apo ta mpek tou aeriou kai 3kylindrize psilla alla den mporouses na to katalabeis eykola, eytixws to katalabe nwris, pige kai tou to kanan sthn egyhsh, alla den to katlabaine tha to eixe parei sto xeri!

nikos2004dj
10-03-11, 18:26
Θεσσαλονικη με τι τιμη το λιτρο βαζεις αεριο ?

αυτες τις μερες 0.809

billy
11-03-11, 11:29
Exει και φθηνοτερο...Και μάλιστα μαλλον καλύτερο μείγμα...

G@t@Ci
11-03-11, 14:25

Βασίλη φοράς αέριο???

Sitov de Grecia
13-03-11, 04:13
Μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγώ. Έχω το astra gtc 1600T. Μου συστήνετε να βάλω υγραέριο? Το ψάχνω εδώ και δύο βδομάδες βρήκα τιμές απο 1400-1700 για αέριο ψεκασμό και από 2100-2200 για υγρό ψεκασμό. Δύο συνεργεία μετατροπής μου είπαν ότι για το turbo ειναι απαραίτητος ο υγρος ψεκασμός αλλιώς σκάει η τουρμπίνα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Τι από τα δύο προτείνετε΄υγρό ή αέριο ψεκασμό?

nikos2004dj
13-03-11, 14:14

στειλε μου πμ η πες μου περιοχη και θα καταλαβω ..

περιμενω να ανοιξουν 3 κοντα μου οποτε ..

σινδος βιπεθ
ενα μεταξυ διασταυρωσης αγχιαλου με διασταυρωση σινδου με κατευθυνση προς Θεσσαλονικη απο χαλκηδωνα
ενα απο χαλαστρα προς σινδο πριν την διασταυρωση ανατολικου

billy
14-03-11, 15:27
Βασίλη φοράς αέριο???

Ναι,δες και στα προηγουμενα μου ποστ που το περιγραφω.

στειλε μου πμ η πες μου περιοχη και θα καταλαβω ..

περιμενω να ανοιξουν 3 κοντα μου οποτε ..

σινδος βιπεθ
ενα μεταξυ διασταυρωσης αγχιαλου με διασταυρωση σινδου με κατευθυνση προς Θεσσαλονικη απο χαλκηδωνα
ενα απο χαλαστρα προς σινδο πριν την διασταυρωση ανατολικου

Ειναι το http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=2105
Aegean

tsopirs
03-05-11, 00:20
καλησπερα,το πηγα και εγω το tigra για υγραεριο.Ιταλικο μιας πολυ γνωστης εταιριας(μου διαφευγει το ονομα τωρα).1300ευρα.Ο εγκαταστατης ειναι στα Βασιλικα Θεσνικης και ειναι και ο μαχανικος μου.Θα με δωσετε μερικες συμβουλες για το τι πρεπει να προσεξω κτλ.Τελικα με αεριο παει καλυτερα το αμαξι στο γκαζι η οχι;Θα το παραλαβω κυριακη και δεν θα μιλησω με τον εγκαταστατη.Τωρα για δεξαμενη γνωριζει κανεις ποσα λιτρα μπορουνε να μπουνε στην ρεζερβα του Tigra a

Combo
03-05-11, 10:43
καλησπερα,το πηγα και εγω το tigra για υγραεριο.Ιταλικο μιας πολυ γνωστης εταιριας(μου διαφευγει το ονομα τωρα).1300ευρα.Ο εγκαταστατης ειναι στα Βασιλικα Θεσνικης και ειναι και ο μαχανικος μου.Θα με δωσετε μερικες συμβουλες για το τι πρεπει να προσεξω κτλ.Τελικα με αεριο παει καλυτερα το αμαξι στο γκαζι η οχι;Θα το παραλαβω κυριακη και δεν θα μιλησω με τον εγκαταστατη.Τωρα για δεξαμενη γνωριζει κανεις ποσα λιτρα μπορουνε να μπουνε στην ρεζερβα του Tigra a
Να πηγαινει καλυτερα δεν νομιζω...

LEFTKOYL
03-05-11, 12:10
Ποια νέα πρόσθετα μέτρα ετοιμάζει η Κυβέρνηση

* Η επιβολή φόρου στο φυσικό αέριο.

billy
03-05-11, 23:51
Μα δε μιλαμε για φυσικο αεριο!!!

Ας το κανω εγω αποσβεση και μετα ας παρουν οσα μέτρα θέλουν!!!
Εχω περίπου ακομη τα μισα για να κανω αποσβεση,πιστευω οτι μεχρι το καλοκαιρι ηδη θα εχω κανει αποσβεση

tsopirs
08-05-11, 17:36
Καλησπερα,σημερα τελειωσε και μολις Γυρισα απο Κω στην Θεσσαλονικη πηγα πηρα το tigra το LPG πηγα το γεμισα κιολας με 0,765.Ολα καλα,Οντως για την ωρα φαινεται πιο νευρικο με το υγραεριο..Τωρα δεν ξερω αλλα ξεσπαει πιο εντονα στις 4000str.Το συστημα ειναι Tartarini και πολυ παλουκι να μπει στο tigra μιας και ο χωρος ειναι περιορισμενος.Μου ξηλωσε και το EGR γιατι δεν χωρουσε ο πνευμονας(μου εκανε και νουμερα τελευταια,Ολα καλα και επιτελους το αμαξι πισω παταει καλυτερα λογο βαρους...Ελπιζω να πανε ολα καλα

billisdim
08-05-11, 17:44
Στα πρωτα χλμ νιωθεις οτι πηγαινει καλυτερα,οντως. Μετα τα πρωτα 100χλμ ομως θα καταλαβεις και μονος σου οτι χανει την εκρηκτικοτητα του το αυτοκινητο, σαν να χανει 2-3 αλογα.

theof
08-05-11, 18:47
tsopirs αδερφε να μας κρατας ενημερους.με την egr που σε εβγαλε δεν εχεις προβλημα?

tsopirs
08-05-11, 21:45
Για τα πρωτα 100χιλιομετρα δεν μου εκανε τιποτα,απο οσο μου ειπε απλως θα αργει ο καταλυτης ναζεσταθει λιγο.Απλως η μποτιλια την εβαλα πιο ψηλη για να περνει 45λιτρα και εχει σηκωθει οχωρος αποσκευων και πρεπει να φτιαξω τακους για να ειναι η μοκετα ισια.Την ρεζερβα θα την βγαλω τελειως μου φαινεται.

billisdim
08-05-11, 21:50
Για τα πρωτα 100χιλιομετρα δεν μου εκανε τιποτα,απο οσο μου ειπε απλως θα αργει ο καταλυτης ναζεσταθει λιγο.Απλως η μποτιλια την εβαλα πιο ψηλη για να περνει 45λιτρα και εχει σηκωθει οχωρος αποσκευων και πρεπει να φτιαξω τακους για να ειναι η μοκετα ισια.Την ρεζερβα θα την βγαλω τελειως μου φαινεται.

Πανε παρε μπλε φελιζολ (απο αυτο που χρησιμοποιουνε για μονωσεις κτηριων, και κοψτο ετσι ωστε να φωλιασει η ρεζερβα μεσα και θα σαι κυριος ;)

theof
09-05-11, 12:06
ρε συ tsopirs δεν μου καθεται καλα αυτο με την egr.παιζει βασικοτατο ρολο η egr πιστευω.εαν το γυρισεις βενζινη δηλαδις ολα καλα?εδω λιγο μπουκομενη να ειναι οι στροφες κανουν παρτι.για δωσε φως....
οσον αφορα την ξηρη καυση εχεις κανει τιποτα?

tsopirs
09-05-11, 20:58
Οχι δεν εχω κανενα προβλημα εως τωρα ουτε με βενζινη(αν και δεν εχω κανει πανω απο 10km με βενζινη)ουτε με το αεριο..Στροφες ρελαντι κτλ ολα καλα..Διαβασα το εγραφο της εταιριας για την εγγυηση και την εγκατασταση,αναφερει οτι σε μοντελα της FORD και Στα περισσοτερα Ιαπωνικα(κυριως Honda) χρειαζεται λογω μηγματος των εδρων των βαλβιδων Λαδιερα της εταιριας,Στα υπολοιπα μοντελα(μεσα το tigra)Δεν συνηστατε τιποτα,ουτε τα προσθετα που μπαινουνε στο ντεποζιτο(αν και δεν απαγορευονται)
Μερικες φωτο τωρα
http://imageshack.us/photo/my-images/96/wp000015.jpg/

Μια γενικη οψη του κινητηρα(χωρις το καπακι και με τα μπεκ με σωληνακι,μιας και δεν χωραει τιποτα εκει)

http://imageshack.us/photo/my-images/571/wp000016.jpg/

Ο πνευμονας και ο εγκεφαλος του υγραεριου

http://imageshack.us/photo/my-images/27/wp000017h.jpg/

Και το κουμπακι με της ενδειξης σταθμης και επιλογης καυσιμου

tsopirs
09-05-11, 21:09
Tα λινκ δεν βλεπω,για να δω
Αντιγραφω και μια λιστα με αυτοκινητα μετα απο πολυχρονη χρηση υγραεριου και προβληματα

ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΥΓΡΑΕΡΙΟ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

ALFA ROMEO κανένα πρόβλημα
AUDI κανένα πρόβλημα
BENDLEY κανένα πρόβλημα
BMW κανένα πρόβλημα
CITROEN μερικά προβλήματα σε Berlingo, Xantia & C1. συνιστάται. Flashlube
DAEWOO Κάποια προβλήματα με Tacuma. συνιστάται. Flashlube
DAIHATSU Κάποια προβλήματα με το Terios YRV. συνιστάται. Flashlube
FIAT κανένα πρόβλημα
FORD Δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα. Παλαιότεροι Kινητήρες Zetec
φθορά βαλβίδας. Flashlube συνιστάται
HONDA Flashlube συνιστάται σε όλα τα μοντέλα
HUMMER κανένα πρόβλημα με 8 κυλίνδρους. Μην μετατρέψετε το 6 κύλινδρο μοντέλο
HYUNDAI Προβλήματα με το Sonata & TRAJET. Flashlube συνιστάται.
ISUZU κανένα πρόβλημα
JANGUAR κανένα πρόβλημα
JEEP κανένα πρόβλημα
KIA Cee'd Flashlube συνιστάται.
LADA κανένα πρόβλημα
LANCIA κανένα πρόβλημα
LAND ROVER κανένα πρόβλημα εκτός από 4,2 & 4,4 υπερτροφοδότησης όπου
σας προτείνουμε εκτός από τη βενζίνη σε υψηλό φορτίο
LEXUS Δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα. RX300 ανάγκες Flashlube
MAZDA Mazda 6, TRIBUTE χρειάζεται Flashlube
MERCEDES κανένα πρόβλημα, εκτός από Α & Β Κατηγορίας ανάγκη Flashlube
MINI μπορεί να έχουν προβλήματα βαλβίδα συνιστάται. Flashlube
MITSUBISHI κανενα πρόβλημα οι Βαλβίδες θα πρέπει να ελέγχουν τακτικά (διακενα)
NISSAN Μερικά αυτοκίνητα έχουν αργότερα προβλήματα με τον καταλυτικό μετατροπέα.
και χρήση Flashlube Σας συμβουλεύουμε να αφαιρέσετε το Cataltyts
PEUGEOT περισσότεροι ΟΚ - 406, Boxer, Partner & 107 Flashlube συνιστάται
PORSCHE κανένα πρόβλημα εκτός από Καγιέν όπου σας προτείνουμε χρήση με βενζίνη
σε υψηλό φορτίο
RENAULT Ορισμένες μηχανές απαιτούν Flashlube, ρωτήστε μας.
ROLLS ROYCE κανένα πρόβλημα
ROVER κανένα πρόβλημα
SAAB κανένα πρόβλημα
SEAT κανένα πρόβλημα
SKODA κανένα πρόβλημα
SMART Flashlube απαιτείται
SANGYONG κανένα πρόβλημα
SUBARU Ελέγχετε τακτικά διάκενα βαλβίδων
SUZUKI κανένα πρόβλημα

TOYOTA Ορισμένα ζητήματα σε ολόκληρη την περιοχή, προτείνουμε flashlube σε όλα
και η προσθήκη λειτουργίας βενζίνης για τις μεγάλες μηχανές
OPEL X16SEP, Z18XE, Z18XER & Z20ZE κινητήρες απαιτούν Flashlube.
VOLKSWAGEN κανένα πρόβλημα
VOLVO κανένα πρόβλημα

Η Λιστα αντιγραφηκε απο το clubford.grwave1

Combo
10-05-11, 14:53
OPEL X16SEP

??????

tsopirs
10-05-11, 15:28
Mαλλον τυπογραφικο του xer:):)

theof
10-05-11, 21:56
φωτο δεν φαινονται συντροφε

tsopirs
10-05-11, 23:51
Ξερω θα ανεβασω ξανα αυριο

billisdim
11-05-11, 13:25
Κοντευω 8.000 χιλιομετρα με υγραεριο, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ το κυριοτερο.
Ουτε καν ρυθμιση βαλβιδων δεν εκανα ακομα και δουλευει ρολοι το μοτερακι...

Βεβαια δεν του πινω το αιμα οταν δουλευω αεριο, λογω της υψηλοτερης θερμοκρασιας που δουλευει μεσα στον κυλινδρο (σε σχεση με τη βενζινη).Αν εχω κ@υλες για να το σπασω,το γυρναω βενζινη και τελος...

Σχετικα με το τελευταιο(την υψηλοτερη θερμοκρασια μεσα στο μοτερ) γνωρισα ατομα που το ρυθμισαν ετσι ωστε μολις πιανει 4.500 η 5.000 στροφες να γυρναει μονο του βενζινη και μολις πεφτει να ξαναγυρναει αεριο,αλλα δεν συμφωνω.. Ουτε κανα πολυστροφο ειναι το κορσακι ουτε συμφωνω να δινει συνεχεια εντολες ο εγκεφαλος αεριο-βενζινη κ το αντιστροφο.
Εν ολιγης, ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ επενδυσεις που εκανα ποτε πανω στο αμαξι... Εχω κανει σχεδον μιση αποσβεση του κοστους...

Αυτα προς εκεινους που σκεφτονται τη μετατροπη για το δικο τους οχημα...

mcloud
11-05-11, 21:36
Απο πλευρας συντηρησης τι παιζει; βαζεις αεριο, συμφερει οσο κι αν ειναι το κοστος κανεις αποσβεση ειδικα εαν κανεις πολλα χιλιομετρα, απο κει και περα ΚΤΕΟ περναει κανονικα; Θελει αλλαγη πχ η μπουκαλα μετα απο Χ χιλιομετρα; ποσο κοστιζει το σερβις και καθε ποσο καιρω ή χιλ ειναι; Σου δινουν στο συνεργειο που στο περναν λογικα εγκριση - αδειας ετσι;

tsopirs
11-05-11, 23:27
Κτεο περναει για το υγραεριο ξεχωριστα,μετα απο την εγκριση του πας στο μηχανολογικο την αδεια για να εγγραφεται σαν καυσιμο το Βενζινη-Υγραεριο...Η μπουκαλα δεν θελει αλλαγη και εχει 10χρονια εγγυηση.Mετα τα πρωτα 1000χιλ,θελει εναν ελεγχο γι8ατι με την χρηση μαλακωνουνε οι φλατζες και μπορει να θελει ανεβασμα η πιεση.Το service ειναι αν ολα πανε καλα ενας ελεγχος καθε 3000χιλ-0 κοστος.. ενα φιλ τρακι καθε 30000 νομιζω και καθε δεκα χιλιαδες χιλιομετρα ειδικο λυπαντικο στην δεξαμενη εφοσον το χρειαζεσαι η συμπληρωμα λαδιου 400ml αν εχεις λαδιερα και χρειζεται στο αμαξι σου.εμενα τα δυο τελευταια δεν τα εχει.
σημερα το γεμισα στην δραμα,300 χιλιομετρα σχεδον με λιγοτερο απο 17,5e και μαλιστα καποιες στιγμες με 180km/h

billisdim
11-05-11, 23:34
Συμφωνω.

Με τον εγκαταστατη μου που μιλησα, μου ανεφερε το λαδι που μπαινει μεσα στην δεξαμενη του αεριου και μου πε πως θα το βαλουμε καποια στιγμη οταν τον ξαναδω, και οτι καλο κανει-κακο δεν κανει.

Σ'αυτο το θεμα ειμαι αδιαβαστος ομολογω.Αν ξερει καποιος κατι παραπανω για το μπουκαλακι λαδι που μπαινει στην δεξαμενη αεριου ας μας διαφωτισει.

billisdim
13-05-11, 01:44
Να ρωτησω,
επειδη διαβαζω κατι αρθρα απο το εξωτερικο,οτι το υγραεριο στους κινητηρες twinport μπορει να βγαλει προβλημα βαλβιδων, σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ και αλλαζα προληπτικα τις μαμα βαλβιδες του Ζ14ΧΕΡ με πιο ενισχυμενες.

Υπαρχουν στην αγορα? Πως θα τις ζητησω? Σφυρηλατες και ετσι?

Gregls
15-05-11, 09:58
Να ρωτησω,
επειδη διαβαζω κατι αρθρα απο το εξωτερικο,οτι το υγραεριο στους κινητηρες twinport μπορει να βγαλει προβλημα βαλβιδων, σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ και αλλαζα προληπτικα τις μαμα βαλβιδες του Ζ14ΧΕΡ με πιο ενισχυμενες.

Υπαρχουν στην αγορα? Πως θα τις ζητησω? Σφυρηλατες και ετσι?

File oi balbides sou den rythmizontai einai me ydravlika wsthria opote aytosythmizomenes...
Gia pio enisxymenes psaksou sta aftermarket alla dyskola tha breis kati.

giwrgosOPC
15-05-11, 19:18
to deiko moy ghnete ygraerio???? tha exw kanena provlhma an to kanw???

tsopirs
18-05-11, 16:52
Ολα γινονται..Εγω την παρασκευη θα παω για ΚΤΕΟ Υγραεριου.Μου αναψε και το λαμπακι του κινητηρα απο προχθες που μου εκανε κατι βουτιες στο ρελαντι(πηγαινε να σβησει,ανεβαζε)Το οποιο μια αναβει μια σβηνει(υποψιαζομαι χαμηλο μειγμα)Δεν μου κανει κανενα νουμερο το αμαξι αλλα αυτο το κολοαμαξο με τα ηλεκτρικα του και με της μηδεν παραμετρους στον εγκεφαλο με το παραμικρο check engine..Ιδιο προβλημα εχει φιλος σε civic type s υγραεριο αλλα λαμπακι δεν του εχει αναψει ποτε

Nα η φωτο που ειχα πει..
http://img853.imageshack.us/g/wp000015o.jpg/

Ξαναλεω παντως πως το δικο μου με το υγραεριο φαινεται πολυ πιο νευρικο το αμαξι...Εχθες καναμε συγκριση αισθηση απο 3η με 3500στρ μεχρι κοφτη με τον φιλο με το civic και φαινεται πιο δυνατο.Το ιδιο νιωθει και αυτος και ενας συναδερφος με civic 1.8 5d...Απο την μια το περιμενα μιας και αν δεν κανω λαθος το υγραεριο εχει 109οκτανια

theof
18-05-11, 23:20
ρε αδερφε tsopirs σωστη και η οικονομια δεν λεω αλλα τον αμαζευτο εχει το μηχανοστασιο....

tsopirs
18-05-11, 23:58
Ti να κανουμε αφου το τιγρακι δεν εχει χωρο...Εδω τα καλωδια δεν τα καλυψαμε και πολυ πολυ διοτι τα ηλεκτρικα του ειναι χαμος....Οποτε καλο ειναι και ετσι...Χαμηλο μειγμα μυριζομαι γιατι μου κεει πολυ λιγο

slalom
19-05-11, 00:34
Η μπουκαλα δεν θελει αλλαγη και εχει 10χρονια εγγυηση.
Η μπουκάλα έχει πάνω της χτυπημένη ημερομηνία κατασκευής και στα 10 χρόνια πρέπει να αντικατασταθεί βάσει νόμου. Μη γράφεις ανακρίβειες.

theof
19-05-11, 19:35
μωρε ασ του βγαλει 10 χρονια και χαλαλι οι ανακριβειες

tsopirs
19-05-11, 22:54
Α συγνωμη εμενα ετσι μου ειπανε...

lazosf
19-05-11, 23:43
paidia ontws to ama3i einai poio neuriko egw me tou patera m to exw katalavei an kai 2litro alla paei polu kalhtera, na shmeiosw oti einai peugeot 407 kai to exw trelanei st ta3idia kai oute ladi ekapse oute tpt, ase apo oikonomia kaiei poio ligo apo 14....pusteuw se mia kalh metatroph sunhstatai kai ugraerio gia poio polu neuro....

billy
20-05-11, 00:48
12000 χιλιόμετρα και όλα καλα.
Θα αλωνίζω τις παραλίες σε λίγο καιρό!!

Σε 2-3 χιλ χιλιόμετρα θα το έχω κάνει ήδη απόσβεση λόγω δουλειάς!
Αρα σε 1μιση το πολύ μήνα θα έχω βγάλει ήδη τα λεφτά της επένδυσής μου.

Φυσικά δεν εχω μετανιώσει καθόλου μα καθόλου.
Αντιθέτως πλεον το αμάξι σαρώνει τους δρόμους!!

tsopirs
22-05-11, 00:49
σημερα πηγα δραμα το γεμισα και απο εκει ανεβηκα περιθωρι(νευροκοπι)και στον γυρισμο σταματησα να το γεμισω παλι να δω στα 100χιλιομετρα σε επαρχιακο τι καιει.το κουφο τωρα, σταματησα να δινει στα 0.52€.το βγαζει το ξαναβαζει τιποτα,γεματο.τωρα γιατι ποιος ξεροι.το κακο ειναι οτι εχω αρκετα σκορταρισματα με βυθισμα του γκαζιου απο χαμηλες στροφες,ανοιξε ο πνευμονας,δεν ειχε γινει και σωστη ρυθμιση διοτι ηθελα το αμαξι οποτε απο εβδομαδα ρυθμιση.

tsopirs
25-05-11, 14:42
Επανερχομαι,πηγα εχθες Θεσνικη το ρυθμισαμε(ειχε πεσει η πιεση)αλλαξαμε και τα μπεκ του αεριου γιατι σαν κατι να μην του καθοτανε του μηχανικου,τα καυσαερια ητανε οκ,οποτε πηγα το περασα και κτεο στην πυλαια,ολα κομπλε και κοιταξανε και φρενα,αναρτησεις σαν να περασα κανονικο κτεο.Μονο για τα πισω φαναρια μου κανανε παρατηρησει που τα εχουνε βαψει μαυρα και την ημερα δεν φαινεται εαν παταω φρενο(πως θα τα βγαλω να τα ξεβαψω να δω).Το λαμπακι του κινητηρα ητανε ενα καλωδιο απο τον αισθητηρα μαζας αερα που δεν πατουσε σωστα,το καναμε.Και ενα λαθος που σας ειπα.το EGR υπαρχει,το μοτερακι που αναβε οταν βαζαμε μποροστα(κρυος κινητηρας) και εστελνε ζεστω αερα στον καταλυτη ξυλωσε.Ολα καλα τωρα σχεδον.

theof
25-05-11, 23:47
κοιτα για το φαναρι μην και τα τριβεις ολιγο με νεφτι και κανει δουλεια.τωρα απο την αλλη μην και θαμπωσει δεν ξερω..παντως εγω θα δοκιμαζα.
Ποιος ο λογος τωρα που ξηλωσανε το μοτερακι δαυτο?δεν χρειαζεται στο υγραεριο αυτο?Αφου ρουφαει αερα και τον στελνει ζεστο (στον κινητηρα ομως με φαινεται στο καταλυτη ποιος ο λογος?)αυτο δεν χρειαζεται οταν ο κινητηρας ειναι κρυος ανεξαρτητος καυσιμου?
Μαλλον αν καταλαβα βγαλανε το λιγοτερο αναγκαιο εξαρτημα λογω χωρου.λογικο μεν αλλα απο την αλλη μαμα πραμα τωρα εχει και τον λογο υπαρξης του..anyway δεν σε ειπανε κατι για αυτο?μη δηλαδη να το ζεσταινεις παραπανω χρονο η κατι αλλο?

tsopirs
26-05-11, 19:37
Οχι ενα μοτερακι ειναι που στελνει ζεστο αερα στον καταλυτη για να ερθει πιο γρηγορα στην σωστη θερμοκρασια,αντι για 2λεπτα θα κανει 3 η 4...Ιστοριες που βαζουνε κατα καιρους η εταιριες.Οπως και η EGR στο Tigra δεν κανει και πολυ δουλεια δεν ειναι σαν της τελευταιες..Και βγαζει και προβληματα.στο escort στις 175.000 χιλιομετρα που αλλαξα το μοτερ δεν την ειχα αλλαξει ποτε και ουτε μου εβγαλε κατι

astrag1.6jtg
01-06-11, 23:06
Χαιρετώ ολους στο forum

Εχω κανει εγκατασταση lpg σε ενα Οpel Astra g 1.6 του 2003 με 110.000χλμ ( οταν το εβαλα 4/2010 ) το συστημα της ICOM-JTG 5ης γενιας υγρου ψεκασμου.
Κατέληξα εκει κατοπην επιλογης, πρωτα λογω του υγρου ψεκασμου και μηδενικης σχεδον συντηρησης, και έπειτα λογω εγκαταστατη.Τωρα εχω κανει 19.000 χλμ και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.
Η μεση καταναλωση εχει αυξηθει απο 7lt/100χλμ με βενζινη σε 7,7lt/100χλμ στο lpg περιπου.
Και εγω χρειαστηκα να ξαναπαω στον εγκαταστατη για 1 και μονο φορα για μια ρυθμηση των 10 λεπτων, λογω φτωχου μίγματος (check ingine- λαμπακι).

Και τωρα οι φωτογραφιες :

Το κουμπι χειρισμου απο την θεση του οδηγησης.

http://img716.imageshack.us/img716/4002/10483772.th.jpg (http://img716.imageshack.us/i/10483772.jpg/) http://img140.imageshack.us/img140/3651/95281286.th.jpg (http://img140.imageshack.us/i/95281286.jpg/) http://img146.imageshack.us/img146/4184/63636517.th.jpg (http://img146.imageshack.us/i/63636517.jpg/) Καλη θεση μεν,αλλα δεν το βλεπεις παντα.

Στον χωρο της μηχανης

http://img708.imageshack.us/img708/977/36953713.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/36953713.jpg/) Οπου στη θεση 1 ειναι ο ρυθμιστής πιεσης, 2 τα μπεκ υγραεριου, 3 ο εγκεφαλος icom.

http://img607.imageshack.us/img607/5783/17651139.th.jpg (http://img607.imageshack.us/i/17651139.jpg/) http://img341.imageshack.us/img341/8364/96366308.th.jpg (http://img341.imageshack.us/i/96366308.jpg/) Tα μπεκ δεν ηταν δυνατον να καλυφθουν αλλα δεν με ενοχλει στο καθολου, ισα ισα που βοηθα σε ενδεχομενο ελεγχο δικο σου ή του μαστορα.

http://img830.imageshack.us/img830/2341/dsc00125cl.th.jpg (http://img830.imageshack.us/i/dsc00125cl.jpg/) http://img59.imageshack.us/img59/4716/dsc00124ea.th.jpg (http://img59.imageshack.us/i/dsc00124ea.jpg/) Οπου στη θεση 1) η εισαγωγη(εχει τρυπηθεί στο τερμα της{πιο κατω δεν παει...}διπλα απο τα μπεκ βενζινης, 2) το σωληνάκι παροχης lpg (μετρημένο 10cm ) και 3) το μπεκ της βενζινης.

http://img16.imageshack.us/img16/2710/41387781.th.jpg (http://img16.imageshack.us/i/41387781.jpg/) Ο εγκεφαλος ICOM (που βρίσκεται εκει για να αποφυγει τις υψηλές θερμοκρασιες) και ο ρυθμιστης πιεσης (και αυτος,κανενα προβλημα ανόδου θερμοκρασιας που εχουν αναφερθει) http://img152.imageshack.us/img152/5096/34681551.th.jpg (http://img152.imageshack.us/i/34681551.jpg/)

Οι.....αποσκευές μου

http://img828.imageshack.us/img828/3466/31023564.th.jpg (http://img828.imageshack.us/i/31023564.jpg/) http://img254.imageshack.us/img254/7773/dsc00235j.th.jpg (http://img254.imageshack.us/i/dsc00235j.jpg/) Πρόκειται για τυπου ρεζερβα 62lt συνολικης χωρητικότητας και πραγματικης 55lt. Εχει ανεβει το υψος κατα περιπου 4cm, για εμενα αμελητέο.Δεν με περιοριζει σε τιποτα.

Τροφοδοσία και λεπτομέρειες

http://img534.imageshack.us/img534/9651/87369808.th.jpg (http://img534.imageshack.us/i/87369808.jpg/) Εδω φαινονται η ταπα πληρωσης καθως και το φιλτρο lpg.

Eπι του συνολου θα ελεγα οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την εγκατασταση, απο την αποδοση το συστηματος καθως και απο τον εγκαταστατη(ΑΓΡΙΝΙΟ).

Εχει κανει κανενας σε astra g προς ανταλαγη εμπειριων ?

slalom
02-06-11, 00:19
Εγώ πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος απο αυτά που είδα.

Στα τύπου υγρού ψεκασμού, χρησιμοποιούνται τα μπεκ του αυτοκινητου και όχι extra.
Απο τα 62lt, γεμίζεις στο 80%, μόλις 50lt
Τέτοιου τύπου δεξαμενή δεν έχω ξαναδεί, αυτές που βλέπω (οι εσωτερικά τοποθετημένες) έχουν πάντα την πολλαπλή βαλβίδα στο κέντρο, και φυσικά οι σωλήνες δεν είναι μεσ' τη μέση
Το φίλτρο αερίου το βρίσκω πάντα στο χώρο του κινητήρα
Την εισαγωγή την έβγαλε για να την τρυπήσει ή το έκανε απάνω?

astrag1.6jtg
02-06-11, 00:59
Εγώ πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος απο αυτά που είδα.

Στα τύπου υγρού ψεκασμού, χρησιμοποιούνται τα μπεκ του αυτοκινητου και όχι extra.
Απο τα 62lt, γεμίζεις στο 80%, μόλις 50lt
Τέτοιου τύπου δεξαμενή δεν έχω ξαναδεί, αυτές που βλέπω (οι εσωτερικά τοποθετημένες) έχουν πάντα την πολλαπλή βαλβίδα στο κέντρο, και φυσικά οι σωλήνες δεν είναι μεσ' τη μέση
Το φίλτρο αερίου το βρίσκω πάντα στο χώρο του κινητήρα
Την εισαγωγή την έβγαλε για να την τρυπήσει ή το έκανε απάνω?

1)Υγρου ψεκασμου υπαρχουν μεχρι στιγμης 2 και αναμενεται και 1 τριτο. Της κορυφαιας ολανδικης εταιριας vialle ( http://www.vialle.nl/home.html?L=1&cHash=42f430268f ), της ιταλικης icom ( http://www.ygraeriokinisi.gr/5.html ή http://www.icomitalia.it/lang1/index.html ) και σε λιγο καιρο και η ολανδικη prins ( http://www.prinsautogas.com/en/products/directliquimax_system/directliquimax_system.html ). To οτι ειναι υγρος ο ψεκασμος, δεν σημαινει οτι χρησημοποιηται μονο στα μοτερ με αμεσο ψεκασμο FSI - TSI. Η vialle και η icom παρεχουν συστηματα για κανονικα μοτερ αλλα και για αμεσου ψεκασμου. Η prins στο συστημα που εβγαλε τωρα, μονο για τα αμεσου ψεκασμου. Παραδειγμα, η icom εκτος απο το icom jtg (που φοραω εγω) βγαζει και το icom jtg HP για αμεσου ( http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html ). Εννοειται οτι ειναι και πιο ακριβο.
2)Το ξερω οτι περνει παραπανω αλλα εις γνωση μου και με συγκεκρημενο τροπο. Αν γεμισω χωρις να το πειραξω περνει 50lt.
3)Προφανως οσα εχεις δει, ειναι αεριου ψεκασμου και το μονο που εχουν ειναι η πολυβαλβιδα και μεσα στη δεξαμενη το φλοτερ. Στα αεριου το καπακι ειναι αεριοστεγες, δεν ανοιγει ,και μεσα εχει την πολυβαλβιδα, φλοτερ, αισθητηρα πιεσης και αντλια... Οι σωληνες που βλεπεις τους εχουν και τα αλλα συστηματα. Ο ενας ειναι για το γεμισμα τηε δεξαμενης και ο αλλος για την παροχη lpg στην μηχανη. Η μονη διαφορα ειναι οτι βγαινουν απο δίπλα ενω σε αυτα που εχεις δει, στο κεντρο της δεξαμενης-κατω απο την πολυβαλβιδα.
4) Ειναι αναλογα το συστημα. Στα αεριου ψεκασμου υπαρχουν συνηθως 2 φιλτρα τα οποια τις πιο πολλες φορες βρηκονται στον κινητηρα 1 πριν τον υποβιβαστη πιεσης(πνευμονα) και 1 αλλο πολλες φορες μεσα σ'αυτον. Στα περισσοτερα αεριου ψεκασμου θελει καθε 10.000χλμ αλλαγη το φιλτρο, συντηρηση ο πνευμονας - ενω στα υγρου το μονο που χρειαζεται ειναι καθε 30.000χλμ αλλαγη το φιλτρο ή και καθολου(στο κιτ της vialle) !!!!!
5)Σε μενα την εβγαλε αλλα θελει να εχεις το νου σου γιατι το κανουν και αυτο μερικοι χασαπιδες επειδη βαριουνται το λυσιμο...

Johnny.Mark
02-06-11, 01:28
Χαίρεται σε όλους,

Προσωπικά ρυθμίζω τα υγραέρια με την χρήση wideband που είναι και η πιο ακριβής, διότι μόνο έτσι γνωρίζεις την ακριβή αναλογία αέρα καυσίμου σε όλο το φάσμα των στροφών αλλα και φορτίου με αποτέλεσμα να κάνεις και τις απαραίτητες διορθώσεις, οπότε δεν έχουμε και θέματα με check engine lights καθώς τα fuel trims αλλα και όλη η ρύθμιση γίνεται με μεγάλη λεπτομέρεια.

Στην πληθώρα των περιπτώσεων η διαδικασία της ρύθμισης με σταματημένο το όχημα δεν μπορεί να φτάσει σε ακρίβεια την ρύθμιση στον δρόμο.

Φιλικά,
Γιάννης

astrag1.6jtg
02-06-11, 08:38
Αυτο ειναι το καλυτερο, οσον αφορα τα συστηματα 4ης γενιας αν θελουμε να δουλευει σωστα ποσο μαλλον για να μην παρουμε το μοτερ στα χερια...
Στα 5ης ο μαστορας δεν βαζει καθολου(τις περισσοτερες) χερι στον προγραμματισμο και γενικοτερα ειναι πιο ευκολο να σεταρει την εγκατασταση.

slalom
02-06-11, 23:14
1)Υγρου ψεκασμου υπαρχουν μεχρι στιγμης 2 και αναμενεται και 1 τριτο. Της κορυφαιας ολανδικης εταιριας vialle ( http://www.vialle.nl/home.html?L=1&cHash=42f430268f ), της ιταλικης icom ( http://www.ygraeriokinisi.gr/5.html ή http://www.icomitalia.it/lang1/index.html ) και σε λιγο καιρο και η ολανδικη prins ( http://www.prinsautogas.com/en/products/directliquimax_system/directliquimax_system.html ). To οτι ειναι υγρος ο ψεκασμος, δεν σημαινει οτι χρησημοποιηται μονο στα μοτερ με αμεσο ψεκασμο FSI - TSI. Η vialle και η icom παρεχουν συστηματα για κανονικα μοτερ αλλα και για αμεσου ψεκασμου. Η prins στο συστημα που εβγαλε τωρα, μονο για τα αμεσου ψεκασμου. Παραδειγμα, η icom εκτος απο το icom jtg (που φοραω εγω) βγαζει και το icom jtg HP για αμεσου ( http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html ). Εννοειται οτι ειναι και πιο ακριβο.
Έχω δει σε A-class. Μέσα στη μηχανή δε φαινόταν ΤΙΠΟΤΑ απο την εγκατάσταση. Αν επέλεγα 5ης γενιάς, θα το έκανα για αυτό το λόγο.

2)Το ξερω οτι περνει παραπανω αλλα εις γνωση μου και με συγκεκρημενο τροπο. Αν γεμισω χωρις να το πειραξω περνει 50lt.
Το παραπάνω που λες απλά ξέχασέ το.

3)Προφανως οσα εχεις δει, ειναι αεριου ψεκασμου και το μονο που εχουν ειναι η πολυβαλβιδα και μεσα στη δεξαμενη το φλοτερ. Στα αεριου το καπακι ειναι αεριοστεγες, δεν ανοιγει ,και μεσα εχει την πολυβαλβιδα, φλοτερ, αισθητηρα πιεσης και αντλια... Οι σωληνες που βλεπεις τους εχουν και τα αλλα συστηματα. Ο ενας ειναι για το γεμισμα τηε δεξαμενης και ο αλλος για την παροχη lpg στην μηχανη. Η μονη διαφορα ειναι οτι βγαινουν απο δίπλα ενω σε αυτα που εχεις δει, στο κεντρο της δεξαμενης-κατω απο την πολυβαλβιδα.
Στη συγκεκριμένη Mercedes δε θυμάμαι τη δεξαμενή, πάει καιρός. Αλλά δε θυμάμαι να χρησιμοποίησα κατσαβίδια για να δω τους κωδικούς των εξαρτημάτων.

Προσωπικά ρυθμίζω τα υγραέρια με την χρήση wideband που είναι και η πιο ακριβής, διότι μόνο έτσι γνωρίζεις την ακριβή αναλογία αέρα καυσίμου σε όλο το φάσμα των στροφών αλλα και φορτίου με αποτέλεσμα να κάνεις και τις απαραίτητες διορθώσεις, οπότε δεν έχουμε και θέματα με check engine lights καθώς τα fuel trims αλλα και όλη η ρύθμιση γίνεται με μεγάλη λεπτομέρεια.
Ελάχιστα συνεργεία ξέρουν να ρυθμίζουν σωστά, και ακόμα λιγότεροι πελάτες (τους) είναι ενήμεροι για αυτό.

astrag1.6jtg
03-06-11, 00:12
Έχω δει σε A-class. Μέσα στη μηχανή δε φαινόταν ΤΙΠΟΤΑ απο την εγκατάσταση. Αν επέλεγα 5ης γενιάς, θα το έκανα για αυτό το λόγο.

To να μη φαίνεται (ασχέτως συστηματος), πιο πολυ ειναι στο χερι του μαστορα αλλα και στο πως ειναι η μηχανη π.χ. αν ειναι ολα σε καπακια...

Το παραπάνω που λες απλά ξέχασέ το.

Γιατι να το ξεχασω ? Μηπως και κανει μπουμ ή κατι τετοιο...:)

Στη συγκεκριμένη Mercedes δε θυμάμαι τη δεξαμενή, πάει καιρός. Αλλά δε θυμάμαι να χρησιμοποίησα κατσαβίδια για να δω τους κωδικούς των εξαρτημάτων.

Τους κωδικους στους δινει ετοιμους ο μαστορας. Δεν γινεται να ανοιχτει μιας και ειναι αεριοστεγες π.χ. στο κτεο.

Ελάχιστα συνεργεία ξέρουν να ρυθμίζουν σωστά, και ακόμα λιγότεροι πελάτες (τους) είναι ενήμεροι για αυτό.

Σωστοοοος thumbs1

slalom
03-06-11, 21:11
To να μη φαίνεται (ασχέτως συστηματος), πιο πολυ ειναι στο χερι του μαστορα αλλα και στο πως ειναι η μηχανη π.χ. αν ειναι ολα σε καπακια...
Άλλο το δε φαίνεται, άλλο το δεν υπάρχει.

Γιατι να το ξεχασω ? Μηπως και κανει μπουμ ή κατι τετοιο...:)
Μη γελάς, υπάρχει λόγος που γεμίζουν στο 80%

Τους κωδικους στους δινει ετοιμους ο μαστορας. Δεν γινεται να ανοιχτει μιας και ειναι αεριοστεγες π.χ. στο κτεο.
Οι κωδικοί πρέπει να διασταυρωθούν, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ανοίξανε στο ΚΤΕΟ. Σε κάθε έλεγχο ελέγχονται τα νούμερα των εξαρτημάτων. Το γράφει η νομοθεσία.

astrag1.6jtg
04-06-11, 16:38
Άλλο το δε φαίνεται, άλλο το δεν υπάρχει.

Δεν ξερω αν το Α class ειναι αμεσου ψεκασμου(αλλα δεν νομιζω). Αν ειναι αμεσου, τοτε στο μονο που ισως διαφερει απο τα αλλα, ειναι οτι ΙΣΩΣ χρησημοποιει τα μπεκ της βενζινης(αν εβαλε το ακριβο για αμεσο ψεκασμο αλλιως τρυπησε εισαγωγη 100%). Ολα τα αλλα εξερτηματα τα εχει αλλα δεν τα ειδες. Τι αλλο θα μπορουσε δηλαδη να μην εχει ?
Αληθεια ποιο συστημα ηταν θυμασαι ?

Μη γελάς, υπάρχει λόγος που γεμίζουν στο 80%

Ειμαι ενημερωνενος. Αλλα αν δεν σε παρει παραμαζεμα καμια νταλικα(μακρια απο μας...), δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα π.χ. αν ειναι στο 90% αντι για 80%. Και το πολυ πολυ αν γινει κατι (ή σε συγκρουση ή απο θερμοκρασια) θα κανει εκτονωση το καυσιμο (αν ανεβει η πιεση εντως της ρεζερβας lpg), και αυτο θα γινει εξω απο το αμαξι και οχι στην καμπινα... Μεχρι στιγμης δεν εχει γινει τιποτα ουτε οταν εχει μεινει στον ηλιο με καύσωνα τον Αυγουστο...
Απο κει και περα ο καθενας εχει ευθύνη των πραξεων του.

Οι κωδικοί πρέπει να διασταυρωθούν, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ανοίξανε στο ΚΤΕΟ. Σε κάθε έλεγχο ελέγχονται τα νούμερα των εξαρτημάτων. Το γράφει η νομοθεσία.

Φιλε slalom...οντως εισαι απολυτος:) . Οχι, δεν μου το ανοιξαν στο κτεο(δημοσιο) αν και θα επρεπε(ημουν κει). Εδω καλα καλα, δεν ηξεραν τι ειναι που !!! Εγω τους τα εδειχνα... Αυτο γιατι πολυ απλα ειναι αντιεπαγγελματιες και αχρηστοι... Καλυτερα για μενα...
Ουτος η άλλως, εχουν την υπευθηνη δηλωση του εγκαταστατη για τα εξαρτηματα και την εγκατασταση... Αν γινει λαλακια, αυτον θα πανε μεσα...

slalom
04-06-11, 17:46
Απλά έχω διαβάσει τη νομοθεσία και υπογράφω για αυτά τα κέρατα.

Ο εγκαταστάτης δεν έχει την ευθύνη με τη δήλωση. Την έχει ο τεχνικός που υπέγραψε.

Χτες μας επέστρεψαν γύρω στους 40 φακέλους για αλλαγή καυσίμου στην άδεια. Όλοι του ίδιου συνεργείου πλην τριών φακέλων.

astrag1.6jtg
04-06-11, 17:56
Αρα ξερεις τι παιζεται μεσα και εξω απο το χωρο της υγραεριοκινησης...
Εχω και γω το φεκ και το συμβουλευομαι που και που :)

Γιατι η επιστροφη ? Τι ειχε γινει ?

slalom
04-06-11, 21:44
Αν ξέρω...

Δεν είχε άδεια αυτός που υπέγραφε τις Υ.Δ.

EDIT

Και το τραγελαφικό ξέρεις ποιο είναι?

Μια εβδομάδα πριν, μας είχε επισκεφτεί ένα μικρο αφεντικό από αυτο το συνεργείο, να μου πει πάνω στην κουβέντα, ότι συνεδριάσανε οι "νόμιμοι" εγκαταστάτες και ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση με τον κάθε τυχαίο που πάει και βάζει αέρια, και ότι θα μας υποδεικνύουν αυτόι (οι "εγκαταστάτες") ποιες μετατροπές πρέπει να περνάμε.

Λες και εμείς δεν ξέρουμε ποιο είναι το σωστό, αυτούς περιμένουμε να μας το πουν.

Offtopic
Έχω δει δυο φορές κάρτα καυσαερίων καταλυτικού απο συνεργείο με μέτρηση CO 0,70 !!!
Τι να μας πουν και αυτοί...

astrag1.6jtg
04-06-11, 22:57
mongobongoroflrofl Ωραιος ο τυπος...

Ευχαριστω για το...κουτσομπολιο φιλε thumbs1

tuning club
13-06-11, 10:14
καλημερα,σκεφτομαι να βαλω 4ης γενιας vialle sti ford Σταθης Χρυσαυγη θεσ/νικης, εχω δει την δουλεια του καθως μας εφερνε αμαξια στο κτεο,εχει καποιος εμπηρεια απο το συγκεκριμενο συστημα ή απο τον Σταθη(ford...γιατι υπαρχει και αλλος Σταθης)

amyntas
13-06-11, 13:13
http://cgi.ebay.de/Irmscher-Autogasanlage-LPG-Kit-Opel-Astra-H-1-6-Z16XEP-/180660285116?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2a10312ebc

vaggelis00
13-06-11, 18:43
καλημερα,σκεφτομαι να βαλω 4ης γενιας vialle sti ford Σταθης Χρυσαυγη θεσ/νικης, εχω δει την δουλεια του καθως μας εφερνε αμαξια στο κτεο,εχει καποιος εμπηρεια απο το συγκεκριμενο συστημα ή απο τον Σταθη(ford...γιατι υπαρχει και αλλος Σταθης)

poli kali marka. apo timi poso paei?

tuning club
13-06-11, 19:44
δεν γνωριζω ακομα,θα περασω απο εκει να δω τι λεει

astrag1.6jtg
15-06-11, 17:45

Αν δεν κανω λαθος, η vialle ειναι 5ης γενιας και μονο υγρου ψεκασμου. Αν δεν ειναι η καλυτερη μαρκα ειναι σιγουρα απο τις κορυφαίες καθως και η ακριβότερη... Το κιτ για 1 τετρακυλινδρο μεσαιου κυβισμου κανει περι τα 2000 ευρω..

Για τον Σταθη εχουν ακουστει καλα λογια, γενικα.

Αν θες να ριξεις 1 ματια περισσοτερο για το συστημα και σε αλλες εγκαταστασεις συστηματα κοιτα εδω http://www.autogasforum.gr/viewforum.php?f=20 . Υπαρχουν αρκετοι με vialle στο forum για να ρωτησεις οτι θες ...

slalom
16-06-11, 00:07
Σήμερα ήρθε κάποιος πελάτης που του τρύπησε ο μεταλλικός σωλήνας παροχής λόγω τριβής με μεταλλικό σημείο ανάρτησης του κινητήρα.

Αποτέλεσμα η διαρροή αερίου, η βαλβίδα παροχής και διακοπής να μη κόψει, το μπουτόν να μη γυρίζει σε βενζίνη.

Έκλεισε ο ίδιος τη βαλβίδα χειροκίνητα. Μας έδειξε φωτογραφίες.

Προσοχή στις οδεύσεις και στην τήρηση της νομοθεσίας κατά γράμμα. Οι περισσότεροι εγκαταστάτες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ

Σαν το βλάκα που ρώτησα σήμερα ποιο είναι το δεξί μου χέρι?

Και απάντησε, όπως κοιτάω εγώ ή εσυ? phone1:myass:
-gunfire-parta1parta1parta1

astrag1.6jtg
16-06-11, 15:56
Οι ασχετοι εγκαταστατες δεν ειναι απλα ασχετοι αλλα και επικίνδυνοι ....

Με αυτο που περιγραφεις δεν λειτουργησε η πολυβαλβιδα(οπως και θα επρεπε) και γι'αυτο συνεχιζε να χανει... Πολυ τυχερος που δεν εγινε τιποτα...

Μιας και ειπαμε για πολυβαλβιδα...ειχε ή ηταν καμια πατεντα...???

tuning club
16-06-11, 18:14
Παιδια ποσες φορες χρειαζεται ρυθμιση και καθε ποσο για να δουλεψει σωστα ενα συστημα 4ης γενιας;

jimjimmanta
16-06-11, 18:30
Παιδια ποσες φορες χρειαζεται ρυθμιση και καθε ποσο για να δουλεψει σωστα ενα συστημα 4ης γενιας;

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μονο μια φορα χρειαζεται ρυθμιση ... αν πηγαινεις καθε μερα για ρυθμιση ή ειναι π@π@ρας ο εγκαταστατης ή ειναι λιγο μουφα το συστημα ....

astrag1.6jtg
16-06-11, 21:41
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μονο μια φορα χρειαζεται ρυθμιση ... αν πηγαινεις καθε μερα για ρυθμιση ή ειναι π@π@ρας ο εγκαταστατης ή ειναι λιγο μουφα το συστημα ....

Με προλαβες... Και γω θα'λεγα, αναλογα την ασχετοσυνη του εγκαταστατηmongobongo...απειρες φορες. Συνηθως μονο 1 χρειαζεται αν εχει ακολουθησει για την εγκατασταση κατα γραμα τις οδηγειες. Αντε 2, σε καμια ιδιαιτερη περιπτωση...

slalom
16-06-11, 23:50
Μιας και ειπαμε για πολυβαλβιδα...ειχε ή ηταν καμια πατεντα...???
Δεν το είδα το αυτοκίνητο, δεν το ξέρω.

tuning club
19-06-11, 10:07
γιατι γινεται τοσος ντορος στην αγορα και στο ιντερνετ για τις λαδιερες?? Ο χωρος καυσης συνεπως και οι βαλβιδες δεν λιπαινονται ετσι και αλλιως απο τις αναθυμιασεις λαδιου που πεφτουν στην εισαγωγη??

sp_opc
19-06-11, 10:17
Ποιες ειναι οι λαδιερες??

Corsa-GR
19-06-11, 11:13
γιατι γινεται τοσος ντορος στην αγορα και στο ιντερνετ για τις λαδιερες?? Ο χωρος καυσης συνεπως και οι βαλβιδες δεν λιπαινονται ετσι και αλλιως απο τις αναθυμιασεις λαδιου που πεφτουν στην εισαγωγη??

όχι. οι αναθυμιάσεις γυρνάνε στον κινητήρα για να μη μολύνουμε το περιβάλλον.
Οι έδρες - βαλβίδες λυπαίνονται από το καύσιμο.

tuning club
19-06-11, 11:34

Λαδιερες ειναι κατι συστηματα που τα βαζουν σε υγραεριοκινητα και σταζουν λαδι στην εισαγωγη για λιπανση των βαλβιδων,αλλα αποτι ξερω χαλαει πιο ευκολα ο καταλυτης!

Οι αναθυμιασεις ειναι σαν ατμος λαδιου και μπαινουν στην εισαγωγη και καιγονται,δεν προσφερουν καθολου λιπανση??? Γιατι τρεις μηχανικοι (ο ενας αντιπροσωπειας) μου ελεγαν να μην βγαλω εξω τις αναθυμιασεις επειδη λιπαινει πεταλουδα και εισαγωγη

astrag1.6jtg
20-06-11, 15:53

Αν πρεπει να υπαρχει καποια λίπανση καιγωντας lpg(αν...), αυτη μπορει να επιτευχθει μονο με συστημα λιπανσης για να ειναι αρκετο...

Λαδιερες υπαρχουν πολλες...και πολλων τυπων. Οι περισσοτερες ειναι σαν και αυτη http://cgi.ebay.it/Sintoflon-Schutz-kit-per-GPL-e-METANO-/250803465281?pt=Ricambi_automobili&hash=item3a650d2c41 που εισαγει το ''λαδι'' μετα την πεταλουδα με 1 ΜΟΝΟ τρυπα, και το λαδι παει..στο γαμο του καραγκιοζη...wave1
Υπαρχουν ομως και σοβαρες λυσεις σαν και αυτη http://www.si-elektronik.de/export/ValveProtector/valvedokusequentEnglisch.pdf οπου η εισαγωγη του λαδιου γινεται ΚΑΙ στους 4 κυλινδρους, καθως και στην σωστη ποσοτητα(αναλογα στροφες, φορτιο κινητήρα) μιας και υπαρχει ηλεκτρονικη διαχηρηση (εγκεφαλακι)!!! Φυσικα δεν κανει 50 ευρω αλλα 350...dance2
Υπαρχει και 1 τριτος τροπος λιπανσης με εφαρμογη στο ντεποζιτο του lpg, αναλιγνιεται με το υγραεριο και ψεκαζεται μαζι. Ενα προιον ειναι σαν αυτο εδω http://cgi.ebay.it/TUNAP-164-Protettivo-GPL-ADATTATORE-ARIA-E-GPL-/280483937240?pt=Ricambi_automobili&hash=item414e253bd8

Οι έδρες - βαλβίδες λυπαίνονται από το καύσιμο.

Οταν η βενζινη ειχε μόλυβδο, ναι. Απ'οταν τον εβγαλαν για να μην βγαζει ο κοσμος καρκινο και εγινε Αμολιβδη...δεν εχει κανενα λιπαντικο στοιχειο. Αυτο που εχει γινει, ειναι οτι οι αυτοκινητοβιομηχανιες εβαλαν πολυ πιο ισχυρά μεταλα στον κινητηρα για να μην εχει φθορες με την αμολυβδη...

.....αλλα αποτι ξερω χαλαει πιο ευκολα ο καταλυτης!

Οι αναθυμιασεις ειναι σαν ατμος λαδιου και μπαινουν στην εισαγωγη και καιγονται,δεν προσφερουν καθολου λιπανση??? Γιατι τρεις μηχανικοι (ο ενας αντιπροσωπειας) μου ελεγαν να μην βγαλω εξω τις αναθυμιασεις επειδη λιπαινει πεταλουδα και εισαγωγη

Ο καταλυτης θα χαλασει αν βαλεις λαδιερα του κwλου και το φλομωσεις στο λαδι. Αν εχεις εγκαταστησει ΣΩΣΤΑ λαδιερα της προκοπης, δεν τιθεται θεμα.

Το γιατι γυρνάνε οι αναθυμιασεις...το εχω και γω απορια. Δε νομιζω να ειναι για λίπανση ομως...

Τελος να προσθεσω οτι εγω δεν εχω βαλει και οτι το σκεφτομαι ακομα. Ενας λογος ειναι οτι η λιπανση βοηθα μεν αλλα σε ενα μικρο φασμα βλαβων που μπορουν να συμβουν και δεν το βαζεις απλα και τελειωσες...
Η βασικοτερη αιτια βλαβων με το lpg ειναι οτι το υγραεριο καιγεται σε διαφορετικο, ποιο αργο ρυθμο με αποτελεσμα οταν ανοιγουν οι βαλβιδες εξαγωγης, το καυσιμο να καιγεται ακομα και ως αποτελεσμα να τις ''τσουρουφλιζει''. Η λιπανση δεν μπορει να βοηθησει σε αυτο. Το διαφορετικο αβανς που εχει το υγραεριο, αλλαζει μονο με προγραμμα και τιποτ'αλλο...

gthe
28-06-11, 21:37
Για τα συστήματα Landi Renzo 4ης γενιάς τι γνώμη έχετε? Για ένα Corsa D ψάχνομαι.
Επίσης ξέρει κανένας ποια συστήματα προτιμά η Opel στα αυτοκίνητα που πουλά με προ εγκατεστημένο LPG κιτ και επομένως τα καλύπτουν μέσα στην εταιρική εγγύηση τους? (Υποθέτω ότι δεν τα βάζουν τυχαία, έχουν θεωρητικά μεγαλύτερη συμβατότητα ...)

G@t@Ci
29-06-11, 00:18
Ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις όχι για συγκεκριμένο σύστημα, αλλά για έναν εγκαταστάτη που να ασχολείται χρόνια με το αντικείμενο και να γνωριζει να αντιμετωπίζει τυχόν προβλήματα.

ΥΓ Έκανα και εγώ την μετατροπή πριν λίγες μέρες. Gfi 4ης εβαλα και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα αν και δεν έκανα πολλά χλμ. Πιθανόν να ανεβάσω δεδομένα από χλμ, καταναλώσεις και κέρδος σε σχέση με τη βενζινη σε excel

astrag1.6jtg
30-06-11, 16:16
Συμφωνω. Πανω απ'ολα ειναι ο εγκαταστατης και κατα ποσο ειναι έμπειρος (πολλες μετατροπες). Κατα τα αλλα, η Landi ειναι καλη-γνωστη εταιρια. Το ποιο συστημα φορανε τα εργοστασιακα οπελ ειναι γριφος... Την 1 ακουω για Vialle την αλλη ακουω για Landi κτλ....

gthe
01-07-11, 00:12
Νάτο το "εργοστασιακό" corsa με LPG προεγκατεστημένο. Αυτό θα έρθει στην Ελλάδα σε 1.2 μόνο τον Σεπτέμβριο. Βέβαια κάτι για 14500 κάπου είδε το μάτι μου ... πολλά νομίζω και παίζει να είναι και η βασική έκδοση!

Όποιος καταφέρει από το video να διακρίνει τι κιτ βάζουν τελικά κερδίζει ... :P

http://www.youtube.com/watch?v=gvCP368vgek

vaggelis00
01-07-11, 00:27
landi renzo einai

astrag1.6jtg
02-07-11, 17:52
Νάτο το "εργοστασιακό" corsa με LPG προεγκατεστημένο. Αυτό θα έρθει στην Ελλάδα σε 1.2 μόνο τον Σεπτέμβριο. Βέβαια κάτι για 14500 κάπου είδε το μάτι μου ... πολλά νομίζω και παίζει να είναι και η βασική έκδοση!

Όποιος καταφέρει από το video να διακρίνει τι κιτ βάζουν τελικά κερδίζει ... :P

http://www.youtube.com/watch?v=gvCP368vgek

Εισαι σιγουρος οτι ειναι εργοστασιακο ?

Εδω http://www.youtube.com/watch?v=0lPOiwKT-e0&feature=related θα δεις οτι το παλιότερο μοντελο που ειναι εργοστασιακο, εχει διαφορες στο μετρητη καυσιμου που ειναι κοινος με της βενζινης, στο διακοπτη αλλαγης καυσιμου που δεν ειναι μαρκα αλλα απλος και στην μηχανη (σε αλλο βιντεακι)δεν φαινοταν ολα αυτα... Σαν κανονικη μετατροπη ειναι...

Οπως και να'χει, αν μου δινει εγγυηση η opel δεν θα ειχα κανενα προβλημα.thumbs1

noulas1
03-07-11, 10:11
έβαλα lpg σε zafira b 2006 18xer το όπιο κάθε 15 λεπτά ψεκάζει για 1 λεπτό βενζίνα και στις 5000 στροφές μπαίνω αυτόματος σε βενζίνα δεν έχω λαδιερα γιατί μου ιπανε ότι δεν χιάζετε γατί γίνετε και λίπανση με την βενζίνα μήπως τελικά βάλω και λαδιερα

noulas1
03-07-11, 11:05
wave1opel zafira b 140hpshowoff1

matrixboy
15-07-11, 19:55
καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι να βάλω και εγώ υγραέριο μήπως ξέρετε κανένα καλό μάστορα στη θεσσαλονικη?

billisdim
15-07-11, 21:49
καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι να βάλω και εγώ υγραέριο μήπως ξέρετε κανένα καλό μάστορα στη θεσσαλονικη?

Σου εστειλα pm, ειναι πολυ τσακαλια στη δουλεια τους επαγγελματιες και πολυ φιλοι.Εγω εκει το περασα κ ειμαι φουλ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

billisdim
15-07-11, 22:11
έβαλα lpg σε zafira b 2006 18xer το όπιο κάθε 15 λεπτά ψεκάζει για 1 λεπτό βενζίνα και στις 5000 στροφές μπαίνω αυτόματος σε βενζίνα δεν έχω λαδιερα γιατί μου ιπανε ότι δεν χιάζετε γατί γίνετε και λίπανση με την βενζίνα μήπως τελικά βάλω και λαδιερα

Τι μαρκα φορεσες?

Εγω το εκανα προχθες να ψεκαζει περιπου ενα λιτρο βενζινη / 100 χλμ.
Οχι οτι χρειαζεται, απλα για τον φοβο των ιουδαιων και επειδη ακουγονται τοσα, το κανα να μαι ακομα πιο σιγουρος...

revolver
27-07-11, 08:46
καλημερα και απο μενα..θα ηθελα αν μπορει να μου πει καποιος το κοστος της μετατροπης σε υγραεριο για astra 05' 1.4.στην ευρυτερη περιοχη της θεσσαλονικης..Ευχαριστω προκαταβολικα:thumb:

noulas1
04-08-11, 18:10
Τι μαρκα φορεσες?

Εγω το εκανα προχθες να ψεκαζει περιπου ενα λιτρο βενζινη / 100 χλμ.
Οχι οτι χρειαζεται, απλα για τον φοβο των ιουδαιων και επειδη ακουγονται τοσα, το κανα να μαι ακομα πιο σιγουρος...

legete n.i.g.s.gas systems italiko

noulas1
04-08-11, 18:15
Δεν ξέρω τελικά άμα η κινητήρες τις opel z18xer είναι κατάλληλες για gazi εγώ παντος έχω κάνη περίπου 6000 χλμ και όλα καλά
Λένε για προβλήματα στις βαλβίδες κτλ

NickG
09-10-11, 01:59
Καλησπέρα,
Θα ήθελα και εγώ να ρωτίσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο καλό συνεργείο τοποθέτησης υγραερίου στην Θεσσαλονίκη

bamkkatw
13-10-11, 17:53
kalispera paidia exw kanei metatropi sto gtc mou edw kai 8 mines (auto gaz) kai i moni diafora pou exw dei einai pws ta lefta pleon menoun stin tsepi mou kai den petane mexri to venzinadiko.
se turbo kinitires san to diko mou mono 5 genia paidia (sustima amesou ugrou psekasmou me trompa ugraeriou) kai me tipota 4 genia me pneumona.
ola douleuoun roloi sport swift k oles oi endixeis sto trip ektos vevaia tis autonomias (range) pou einai gia ti venzini.
ws edw exw kanei 18000 km kai eimai apoluta euxaristimenos!

noulas1
13-10-11, 21:51
exete bali ladiera? ego oxi giati psekazi kate 15 lepta bezina kai meta tis 5500 strofes to girnai se bezina okinitiras einai z18xer 140hp exo kani 12000 xiliometra me normal odigisi oxi pano apo 5000 den xsero gia to sistima igrou psekasmou

m@evius
14-10-11, 06:35
Εγώ όχι έχω αερίου ψεκασμού zavoli σε Α18ΧΕR εδώ και 5.000 χλμ και ο Θεοδώρου που το έβαλα μου είπε ότι δεν χρειάζεται λόγω σωστών ρυθμίσεων και ψεκασμού βενζίνης στα υψηλά ζόρια - φορτία.

manolakis perfomance
23-10-11, 21:13
kalispera pedes me to ygraerio an ginei sosti doulia kai sosti rithmiseisto dromo to tonizo ston dromo to amaxi de pathenei tipota an einai sosta ta fuel trims toy kai de menei apo migma !:)
exo ftiaxei dyo corsa to ena opc kai to allo tou 10 A14xep moter kai pane sfera !to opc kanei me 44 eyro pou einai proto stadio 360 xiliometra mesa stin poli kai to allo kanei me 25eyro 310 xiliometra kai ayta ligo patimena !;)

billisdim
24-10-11, 19:49
Σημερα εκανα Αθηνα - Θεσσαλονίκη 560χλμ περιπου, με το κορσακι.

Επειτα απο 1 ΤΕΡΜΑ γεμισμα, 32Ε κοντα 40λιτρα, εβγαλα 550χλμ με υγραεριο, με μεσο ορο ταξιδιου 120-140 χλμ/ω , 3500-4200 στροφες/λ.

10χλμ πριν φτασω σπιτι μου, γυρισε σε βενζινη.

(οι αλητες..... με 32Ε αεριο εκανα αθηνα-θεσσαλονικη και εδωσα 27Ε για διοδια... ΑΛΗΤΕΣ)

lazosf
24-10-11, 19:56
gia to susthma ths BRC 3eroume tipota??? mou dinoun sthn idia timh auto me ena akoma kai to skeutwmai, vevaia to BRC 8a kanw kai 70 xiliometra gia na paw na to perasw opote upologizw kai ekeino to kostws.... peite mou gnwmes parakalw...

m@evius
24-10-11, 20:29
Μια χαρά είναι το BRC και μάλιστα από τα παλίοτερα και πιο αξιόπιστα ιταλικά κιτ. Όλο το κόλπο είναι η σωστή ρύθμιση και η αναλογία μίγματος. Λίγο πολύ τα κιτ αερίου (πλη εξαιρέσεων τύπου τούρκικα ινδικά κινεζικα κλπ) είναι της ίδιας λειτουργίας και ποιοτητας. Απο εκεί και πέρα όπως είπα πριν είναι θέμα ρύθμισης....Εγώ για να το βάλω έκανα 540 χλμ πήγαινε έλα Γιάννενα - Θεσσαλονίκη.

lazosf
24-10-11, 23:49
mou to dinoun sthn idia timh me to landi, an to lene etsi an de kanw la8os,
kai apoti eida kai se kapoia forum,
einai kai ta duo polu kala, gia ekeino 3erete tipota???
mou eipan oti to landi 8a einai ths 4arths genias.... kalo einai auto????
to BRC to exei o pateras mou kai 8ela na dw posw kalo einai na to valw kai egw h to landi????
euxarhstw gia ths apanthseis...

AstroProsecutorTD06
25-10-11, 00:06
Σημερα εκανα Αθηνα - Θεσσαλονίκη 560χλμ περιπου, με το κορσακι.

Επειτα απο 1 ΤΕΡΜΑ γεμισμα, 32Ε κοντα 40λιτρα, εβγαλα 550χλμ με υγραεριο, με μεσο ορο ταξιδιου 120-140 χλμ/ω , 3500-4200 στροφες/λ.

10χλμ πριν φτασω σπιτι μου, γυρισε σε βενζινη.

(οι αλητες..... με 32Ε αεριο εκανα αθηνα-θεσσαλονικη και εδωσα 27Ε για διοδια... ΑΛΗΤΕΣ)

Aκούγεται καταπληκτικό!!!wow1 Όμως από απόδοση φορτωμένο ή σε ανηφόρες πώς το βλέπεις;;; Εκτός κι αν αυτά πια εδώ που φτάσαμε δεν έχουν σημασία (ενώ αν παραστεί ανάγκη π.χ superman1 το "γυρίζεις" βενζίνη:o κι είναι όλα Ο.Κ!)

christoi
25-10-11, 00:46
Κι εγώ μόλις σήμερα έβγαλα με 70 λίτρα (~56€) 950km.
Όσο για το αν χρειαστεί κάπου να το ζορίσεις, ας κάψει και λίγη βενζίνη.
Τουλάχιστον για εδώ πάνω, μια φορά το 3μηνο ημερήσια στην αλλοδαπή, μας γλιτώνει από 0,45+ € / λίτρο.

Όσο για τα διόδια, κολλάς στον μπροστινό σου και σιγά μην σου δουν την πινακίδα.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω κάποιον γνωστό που να το έκανε και να του ήρθε ραβασάκι (ευτυχώς εγώ κινούμαι στο βόρειο τμήμα που έχει ένα κάπου προς γρεβενά τα οποία τα δίνω γιατί μαμάει η διαδρομή με τις σύραγγες!).

m@evius
25-10-11, 09:54
mou to dinoun sthn idia timh me to landi, an to lene etsi an de kanw la8os,
kai apoti eida kai se kapoia forum,
einai kai ta duo polu kala, gia ekeino 3erete tipota???
mou eipan oti to landi 8a einai ths 4arths genias.... kalo einai auto????
to BRC to exei o pateras mou kai 8ela na dw posw kalo einai na to valw kai egw h to landi????
euxarhstw gia ths apanthseis...

ΤΟ LANDI RENZO φοράει στα εργοστασιακά της η opel thumbs1 άρα από ποιότητα δεν τίθεται θέμα. Και τα 2 που αναφέρεις αερίου ψεκασμού είναι (δηλαδή ψεκάζει το υγραέριο σε αερια μορφή με ξεχωριστά μπεκ και πνέυμωνα) Όσο για τη ρύθμιση αν ξέρεις τον εγκαταστάτη και έχουν βάλει γνωστοί σου τότε αποφασίζεις.

kwstac
26-03-12, 21:03
Παιδια μαλλον αυριο η μεθαυριο θα παει το αμαξι στο συνεργιο να βαλω υγραεριο στα παιδια στην νικαια. Θα σας πω εντυπωσεις :)

gdanezis
01-04-12, 14:51
kalispera paidia exo to corsa opc edo kai enan xrono kai skeftomai na tou valo ugraerio. peite mou kamia kali marka kai kanenan kalo eggatastati stin athina. euxaristo!!!!

kwstac
01-04-12, 17:00
Παιδια εβαλα υγραεριο και το παρελαβα χθες. Ημουν εκει τις 2 απο τις 3 μερες και ειδα τη δουλεια που εκαναν τα παιδια. Αφου τον ρωτησα εβγαλα και αρκετες φωτογραφιες! Αν και εχω κανει λιγα χιλιομετρα 80-90 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο τη συμπεριφορα των παιδιων και απο τη δουλεια. Νομιζω οτι εκαναν πολυ καλη δουλεια και χαιρομαι για την επιλογη. Το ρυθμισαμε και μαζι στο δρομο πριν το παραλαβω και θα ξαναπαω σε 1000 χιλιομετρα για να το ξαναρυθμισουμε. Η μαρκα που εβαλα ειναι lovato. Οτι χρειαστεις φιλε μου, μου λες. Προτεινω τα παιδια ανεπιφυλαχτα! Σκεφτομαι ακομα και να κανω μια παρουσιαση γιατι βλεπω οτι ειμαστε δυσπιστοι στο φορουμ οσον αφορα το υγραεριο.

BILL64
01-04-12, 21:54
Παιδια εβαλα υγραεριο και το παρελαβα χθες. Ημουν εκει τις 2 απο τις 3 μερες και ειδα τη δουλεια που εκαναν τα παιδια. Αφου τον ρωτησα εβγαλα και αρκετες φωτογραφιες! Αν και εχω κανει λιγα χιλιομετρα 80-90 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο τη συμπεριφορα των παιδιων και απο τη δουλεια. Νομιζω οτι εκαναν πολυ καλη δουλεια και χαιρομαι για την επιλογη. Το ρυθμισαμε και μαζι στο δρομο πριν το παραλαβω και θα ξαναπαω σε 1000 χιλιομετρα για να το ξαναρυθμισουμε. Η μαρκα που εβαλα ειναι lovato. Οτι χρειαστεις φιλε μου, μου λες. Προτεινω τα παιδια ανεπιφυλαχτα! Σκεφτομαι ακομα και να κανω μια παρουσιαση γιατι βλεπω οτι ειμαστε δυσπιστοι στο φορουμ οσον αφορα το υγραεριο.

απο τιμη??

gdanezis
01-04-12, 23:41
kai an einai turbo to autokinito sou pes mas

gdanezis
01-04-12, 23:47
an exei valei kapios se corsa opc as mou pei tin apopsh tou

vectra_power
02-04-12, 08:10

μπορεις να κανεις την παρουσιαση?? φωτογραφιες,τι τρυπηθηκε,τιμη,καταναλωση...κλπ κλπ...
ευχαριστωωω !!wave1

kwstac
02-04-12, 11:01
Παιδες καλημερα. Η τιμη ειναι κοντα στα 900ευρω. Βεβαια εγω επειδη εκανα και μεγαλο σερβις και αλλαξα και ιμαντα καναμε μια τελικη τιμη ολα μαζι, γι αυτο λεω κοντα στα 900Ε. Το δικο μου ειναι ατμοσφαιρα, αλλα βαζει και σε τουρμπο. θα προσπαθησω να κανω και την παρουσιαση αφου βλεπω οτι ενδιαφερεστε. Τωρα για καταναλωση δεν μπορω να σας πω ακομα. Εβαλα το σαββατο 20Ε υγραεριο και εχω κανει 130κμ. Δεν εχω και ενεργοποιημενο το ΒC, αλλα θα το ενεργοποιησω καποια στιγμη. :) Βαλαμε ανταπτορες στα μπεκ οποτε δεν τρυπηθηκε ο κινητηρας. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης, σαν εργοστασιακο φαινεται το υγραεριο! :D Οτι θελετε με ρωτατε ελευθερα.
(Την παρουσιαση να την κανω σε αυτο το θεμα η στις παρουσιασεις των αμαξιων?)
Ξεκινησα την παρουσιαση στις παρουσιασεις, οταν προλαβω θα προσθεσω και αλλα.

gdanezis
02-04-12, 14:14
an thes pes mas pou se poion to evales

gdanezis
02-04-12, 14:15
sorry se poion ithela na po

kwstac
02-04-12, 16:12
Το εβαλα στη Νίκαια Καραϊσκάκη 31. Ο μάστορας λέγεται ζιγγιριδης στάθης.

skoupianos13
10-04-12, 22:52
Βάζω σήμερα υγραέριο σε Zafira 1.8cc, μοντέλο 2008.
Tartarini χωρίς λαδιέρα.
Παραλαβή την Μ. Πέμπτη, οπότε θα υπάρχουν και εντυπώσεις.

m@evius
11-04-12, 07:09
Βάζω σήμερα υγραέριο σε Zafira 1.8cc, μοντέλο 2008.
Tartarini χωρίς λαδιέρα.
Παραλαβή την Μ. Πέμπτη, οπότε θα υπάρχουν και εντυπώσεις.

Eχουμε τον ίδιο κινητήρα (opel insignia 2009 1,8, όλα καλά με υγραεριο μετα απο 15.000 χλμ..

dinap1
12-04-12, 12:57
Καλησπέρα. Σκεφτομαι κ εγω τη μετατροπη για ενα Corsa mod.2009 1200cc αυτόματο.
Έχει κάνει κάποιος μετατροπή στον κινητήρα αυτό; τυχόν προβλήματα;

επισης, σκεφτομαι να κανω τη μετατροπη στην αντιπροσωπεια.
αποψεις / σχολια ;
ευχαριστω.

vectra_power
12-04-12, 13:14

αποψεις / σχολια ;
ευχαριστω.

επειδη βγαινει και το corsa 1.2 απ το εργοστασιο με lpg μπορει να σου βαλουν κατι παρομοιο οποτε κ δεν θα χεις κανενα προβλημα... λογικα θα πρεπει να σου δωσει κ καποια εγγυηση...αλλα απο τιμη θα ειναι πιο τσιμπημενη...κανα 1500 ευρω...

skoupianos13
12-04-12, 15:59

αποψεις / σχολια ;
ευχαριστω.

Αθήνα που ρώτησα (για Zafira), επίσημη αντιπροσωπεία δεν κάνει μετατροπή.

skoupianos13
12-04-12, 21:38
Πήρα σήμερα το Zafira αλλά μου ανάβει το λαμπάκι της μηχανής (check engine) τόσο στο υγραέριο όσο και στη βενζίνη. Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση γιατί συνεργεία από Τρίτη;
Ευχαριστώ.

kostanti_s
12-04-12, 23:23
Όποιος δεν θέλει να χάσει την εγγύηση του κατασκευαστή μετά την μετατροπή θα πρέπει να απευθύνετε στους ίδιους τους κατασκευαστές των οχημάτων για την υλοποίηση της μετατροπής.
Στην Γερμανία π.χ. η FORD, OPEL, VWέχουν δικές τους θυγατρικές εταιρίες που αναλαμβάνουν την μετατροπή και για τους 2 τύπους αερίου. Οι κινητήρες αυτοί έχουν σχεδιαστεί για την καύση αερίου και έχουν ενυσχηθεί κατάλληλα με σκληρότερα έμβολα και έδρες για τις βαλβίδες διότι η καύση αερίου είναι ποιο θερμή και ξηρή (105 οκτάνια).

skoupianos13
19-04-12, 06:05
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά και καλά για όλους. Τελικά πήρα το ρίσκο και το οδήγησα για αρκετά χιλίομετρα με το check engine να ανάβει στη βενζίνη. Μετά από μόνο του έσβησε και πλέον λειτουργεί κανονικά και με τα δύο καύσιμα. Μου είπαν από το συνεργείο ότι ήταν θέμα αυτορύθμισης του εγκεφάλου με το νέο καύσιμο. Θα το ξαναπάω στα 1500 χλμ για να δουν ξανά τις ρυθμίσεις. Μέχρι τώρα όλα καλά και στο συνεργείο άμεση ανταπόκριση και εξυπηρέτηση.

mitsdim1
23-04-12, 03:12
παιδιά γειά σας..ενδιαφερόμόυν για εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο (άστρα g χ14χε) από θεσσαλονίκη. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο μαγαζί; κ ερώτηση λάδιερα χρειάζεται να βάλω η όχι; ρύθμιση ώστε να πετάει κ βενζίνη πρέπει να γίνει γιατί μου είπαν για έτοιμα προγράμματα κ εχω μπερδευτεί λίγο.. Ευχαριστώ!

christoi
23-04-12, 03:41
Πεταμένα λεφτά η λαδιέρα. Εγώ έχω, δυστυχώς.
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οπελέοι, δεν έχουν.
Όσο για την βενζίνη, πιστεύω ότι είναι μούφα. Δεν χρειάζεται να ψεκάζει καθόλου μέχρις ότου έρθει ώρα να γυρίσει τελείως σε βενζίνη (δηλαδή από 5.000-5.500 rpm και πάνω).

Εδώ θα δεις την παρουσίαση της εγκατάστασης υγραερίου σε astra G 1.6 (http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=64&hilit=opel+astra+G)
(δεν είναι διαφήμιση, είναι απλώς ένα παράδειγμα)

mitsdim1
23-04-12, 13:16
ευχαριστώ για τις πληροφορίες..τελικά έκλεισα χωρίς λάδιερα κιτ της λοβατο. Με 55άρα στην ρεζέρβα.. Χρειάζεται εκτός από το κτεο κ κάποια άλλη διαδικασία; με την ασφάλεια ίσως;

christoi
23-04-12, 14:13
Στο υπουργείο - διεύθυνση συγκοινωνιών πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή καυσίμου (στην άδεια θα γράφει 'καύσιμο : αμολ. κατ / υγρ.') και στην ασφαλιστική να ενημερώσεις ότι εγκατέστησες υγραέριο.
Nothing more, nothing less.

argislim@hotmail.gr
11-06-12, 15:52
εγω εχω VECTRA C , ME υγραεριο και με αρκετα προβληματα.οποιοσ ξερει ασ βοηθησει....
Aναβει το λαμπακι τουκινητηρα καθε τοσο. τα διαγνωστικα τους τελευταιους μηνες δειχνουν διακοπεσ αναφλεξης και στους 4 κυλινδρουςενω πριν τουσ εβγαζε εναν-εναν. το κανει εδω κ πολλους μηνες κ δεν μπορω να βγαλω ακρη.το αμαξι ειναι 3,5 ετων,62000χλμ, εχει υγραεριο εδω κ 21 μηνες. αλλαξα πολλαπλασιαστη πριν 19 μηνες. τωρα μου ξανακάηκε.στο ενδιαμεσο εδω κι 15 μηνες,ειχα συχνα το λαμπακι που σου ανεφερα αλλα οσο περνουσε ο καιρος αναβε κ πιο συχνα ειτε εχω βενζινη ειτε υγραεριο.η βλαβη πλεον εμφανιζεται καθε 150-200χλμ. ο εγκαταστατης του υγραεριου δε βρισκει προβλημα ενω στα διαφορα συνεργεια (αντιπροσωπιες OPEL), μου λενε διαφορα: φλαντζα κεφαλης ο ενας, βαλβιδες ο αλλος,εγκεφαλος ο αλλος.υποψιαζονται και τον πολλαπλασιαστη αλλα επειδη ειναι στην εγγυηση ως ανταλλακτικο,δεν μου το καλυπτουν γιατι λενε δεν ειναι σιγουροι. H καθε μια αντιπροσωπια διαφορετικη διαγνωση. δοκιμασα εναν αλλον μεταχειρισμενο πολλαπλασιαστη δηθεν μεταχειρισμενο, αλλα τον εκαψε 2000χλμ. τωρα θα ξαναλλαξω πολλαπλασιαστη,αλλα μαλλον το προβλημα θα μεινει. σημειωνω οτι οταν αναβει το λαμπακι εγω δεν καταλαβαινω τιποτα.το μονο που αντιλαμβανομαι τοσο καιρο ειναι μια ασταθεια στο ρελαντι και στη βενζινη κ στο υγραεριο με λιγο πιο εντονο στο υγραεριο. υγρα μηχανης δεν χανω, οι συμπειεσεις σε ολους τουσ κυλινδρουσ ειναι 16.6-17. θελω να λυσω το προβλημα μεχρι τον αυγουστο πριν ληξουν οι εγγυησεις υγραεριου και πολλαπλασιαστη.
καμια ιδεα?

argislim@hotmail.gr
11-06-12, 15:56
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά και καλά για όλους. Τελικά πήρα το ρίσκο και το οδήγησα για αρκετά χιλίομετρα με το check engine να ανάβει στη βενζίνη. Μετά από μόνο του έσβησε και πλέον λειτουργεί κανονικά και με τα δύο καύσιμα. Μου είπαν από το συνεργείο ότι ήταν θέμα αυτορύθμισης του εγκεφάλου με το νέο καύσιμο. Θα το ξαναπάω στα 1500 χλμ για να δουν ξανά τις ρυθμίσεις. Μέχρι τώρα όλα καλά και στο συνεργείο άμεση ανταπόκριση και εξυπηρέτηση.

μετα απο ποσα χλμ έσβησε φιλε μου? εχω κι εγω το ιδια προβλημα αλλα δε σβηνει αν και δεν το κρατησα πολλα χλμ

manoliska
22-06-12, 16:25
Το εβαλα στη Νίκαια Καραϊσκάκη 31. Ο μάστορας λέγεται ζιγγιριδης στάθης.
Λοιπόν παιδιά, έχω ένα Opel Antara gas powered πλέον!!! και έβαλα και εγώ lovato στο συνεργείο αυτό. Στάθης Ζιγγιριδης λέγεται πολύ καλός μάστορας προ-σέ-χει τις εγκαταστάσεις (την δική μου την έκανε άριστα) και τον προτείνω. Φυσικά έχω κάνει πολύ λίγα χλμ αλλά ακούγεται πάρα πολύ καλά. Πρίν έκαιγε περίπου 12lt/100 τώρα το κομπιουτεράκι γράφει κάτι για 14lt/100.
Πρέπει να πώ φυσικά πως είμαι πολύ συντηρητικός σαν οδηγός γι αυτό η τόσο μικρή κατανάλωση που έγραψα (στην βενζίνη)
Ρεζερβουάρ στην θέση της ρεζέρβας 80lt ονομαστική χωρητικότητα.
Το πέρασα και απο ΚΤΕΟ, θα με ειδοποιήσουν να πάω να πάραλάβω την καινούργια άδεια.

Το τηλέφωνο του ζιγγιρίδη είναι 210 4931069. Τον προτείνω.
Περισσότερα θα γράψω με εντυπώσεις όταν κάνω κάνα 5000 χλμ.

slalom
23-06-12, 00:11
Ποιος θα σε ειδοποιησει?

skoupianos13
25-06-12, 22:05
μετα απο ποσα χλμ έσβησε φιλε μου? εχω κι εγω το ιδια προβλημα αλλα δε σβηνει αν και δεν το κρατησα πολλα χλμ

Έσβησε μετά από περίπου 600χλμ. μόνο του, πριν το πάω ξανά στον εγκαταστάτη. Μέχρι σήμερα λειτουργεί άψογα. Έχω κάνει περίπου 1.800χλμ. και αρχές Ιουλίου θα το πάω για τελική ρύθμιση που μου είχαν πει ότι πρέπει να γίνει στα 1.500χλμ.

counterfeiter
25-07-12, 20:11
Παιδιά συγνώμη, δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά σε διάφορες λίστες από εταιρίες κιτ υγραερίου βλέπω πως λένε για προβλήματα σε βαλβίδες, σε opel astra twin port >2004 γνωρίζετε κάτι για αυτό?

Πως γίνετε να υπάρχουν λίστες με τέτοια προβλήματα και οι εγκαταστάτες το τοποθετούν? Παίρνουμε το ρίσκο μόνοι μας?

Επίσης εγώ είμαι κάτοχος opel astra h 1.4 2005 2ου εξαμήνου. Ο κινητήρας μου twin port είναι?

Ευχαριστώ πολύ

astranaut
20-11-12, 14:31
Ξέρεις πώς λειτουργεί αυτό που προτείνεις;

Hellraiser
20-11-12, 14:48
Ρε τι αλλο θα δουμε...χαχχαχα.

astranaut
20-11-12, 14:51
Ρε τι αλλο θα δουμε...χαχχαχα.

Όχι τίποτα άλλο αλλά τόσον καιρό αυτούς με τη νερωμένη βενζίνη τους αποφεύγαμε!

Πέρα από κλάκα όμως, υπάρχει αντίστοιχο θέμα όπου ο politanos θα μπορούσε να μας πείσει για το κιτ που εγκαθιστά.
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?19362-Σχετικά-με-ΗΗΟ-υδρογόνο-και-παρόμοιες-πατέντες&highlight=%F5%E4%F1%EF%E3%FC%ED%EF

argislim@hotmail.gr
20-11-12, 18:50
Έσβησε μετά από περίπου 600χλμ. μόνο του, πριν το πάω ξανά στον εγκαταστάτη. Μέχρι σήμερα λειτουργεί άψογα. Έχω κάνει περίπου 1.800χλμ. και αρχές Ιουλίου θα το πάω για τελική ρύθμιση που μου είχαν πει ότι πρέπει να γίνει στα 1.500χλμ.

ΔΥΟ χρονια το λαμπακι μου ειχε σπασει τα νευρα και τελικα μετα απο δεκα μαστοραδεσ και αντιπροσωπιεσ που ζητουσαν 500-1500 ευρω για να ανοιξουν το κινητηρα ταχα για βαλβιδεσ, βρεθηκε το προβλημα: ενα απο τα 4 μπεκ! κοστος 30 ευρω μαζι με την εργασια! ολοι οι προηγουμενοι τσομπανηδεσ μονο λεφτα θελανε!! προσεχετε λοιπον.....

christoi
20-11-12, 21:16
Την διαφορά, δεν την καταλάβαινες;
Μέσα σε 2.000χμ από την εγκατάσταση, παρουσίασε πρόβλημα και από κάποιο σημείο και μετά (με υγραέριο) το αμάξι έκανε έναν πολύ έντονο θόρυβο (ούτε πετρελαιοκίνητο ταξί έτσι) ακόμα και αν το γυρνούσα στην βενζίνη. Τους πήρα τηλέφωνο, τους το πήγα και μου το άλλαξαν. Σε 10 λεπτά είχα φύγει και από τότε, τίποτα περίεργο.