PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Opel Astra J 2010 - Γενικα Θεματα!

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

giorgosgudelias
03-10-10, 16:12
Βρήκα που είχα αναρτήσει μέρος του συγκριτικού

Πρόκειται για το συγκριτικό του Drive με σύγκριση των Leon, Golf, Megane και Astra.
To Astra φοράει 215/50/17 και τα άλλα 3 φοράνε 205/55/16.
Το βάρος των αυτοκινήτων της δοκιμής είναι
Astra 1430
Megane 1310
Leon 1320
Golf 1290
Οι επιδόσεις όπως το περίμενα και όπως υποστήριζα είναι παρόμοιες και για τα 4 αυτοκίνητα πλην των ρεπρίζ από χαμηλά.
Επιδόσεις από στάση:
0-80
Astra 6.4, Leon 6.4, Golf 6.4, Megane 6.6.
0-100
Leon 9.5, Golf, 9.6, Megane 9.7, Astra 9.7
400m
Golf 16.7, Astra 16.8, Megane 16.9, Leon 16.9.
0-160
Astra 26.6, Golf 26.8, Megane 27.0, Leon 27.7
1000m
Golf 30.8, Astra 31.0, Megane 31.1, Leon 31.1.
Ρεπρίζ το astra στα 30-50 και 50-80 χάνει πανηγυρικά.
Στο 80-110
Megane 4,8, Leon 4.9, Golf 5.1, Astra 5.3.
Αν κάνανε και ένα 80-130 μάλλον θα εξανεμίζονταν η διαφορά.

Στα φρένα τώρα, από 100χλμ/ω
Astra 37.1m, Golf 38.8, Leon 39.1, Megane 42.8.

Η μεγαλύτερη ζάντα του astra το βοηθάει πολύ στα φρένα και το εμποδίζει στις επιταχύνσεις.

Legolas
03-10-10, 16:21
λες να ηταν και αυτη στο οτο τριτη με μεγαλυτερη ζαντα???

καλα ποσο βλακες ειναι???
αντι να βαλουν σε ολα την ιδια καθονται κ κανουν ετσι μετρησεις..

αλλα τι λεω σιγα μην εκαναν αυτοι τισ μετρησεις..

τις βρηκαν καπου απο εξω και τις αντεγραψαν με copy paste...
κλασικη ελλαδα η χωρα της αντιγραφης...
αντε κανονισε να ερθεις σε καμια συναντηση..

ε αρα το αστρα ειναι πιο γρηγορο...δε το χα προσεξει αυτο για την ζαντα...

giorgosgudelias
03-10-10, 16:24
Όπως τα δίνουν οι αντιπροσωπίες τα κάνουν τεστ. Απλά τα περιοδικά θα πρέπει να το αναφέρουν και τι επιπτώσεις έχει σε κάθε τεστ.

icy20
03-10-10, 17:18
Επισης το astra νομιζω φοραει 225/50/17 και οχι 215...

giorgosgudelias
03-10-10, 18:11
Επισης το astra νομιζω φοραει 225/50/17 και οχι 215...
Αν θυμάμαι καλά 225/50/17 φοράει το 1,6Τ. Το 1,4Τ φοράει 215/50/17. Είναι και η μόνη εξωτερική διαφορά....αν μπορεί κανείς να το καταλάβει.

icy20
03-10-10, 19:19
Α οκ λαθος μου τοτε.Νομιζα οτι τα ιδια φοραγε και το 1.4...

georgiosfr
03-10-10, 19:26
Αυτό σημαίνει ότι δεν σου έκαναν τίποτα?

τιποτα απολυτως.απλα μου ειπαν οτι αν το ξαναβγαλει να το παω αυτο μονο!!και κατι αλλο !δεν μου εχει ερθει ενημερωση για την αναβαθμιση,πρεπει να την κανω???

icy20
03-10-10, 21:19
Τελικα ρε παιδια εχει συζητηθει και παλι στο παρελθον.Καποιος που να ειναι ικανοποιημενος απο κανενα συνεργειο υπαρχει?Αν υπαρχει ας μας πει εστω και με ΠΜ ποιο και που...

ΥΓ Στα ποσα χλμ λετε να αλλαξω τα πρωτα λαδια?5000 καλα ειναι?

Legolas
03-10-10, 21:58
sta 7 + sta misa allakse ta kai egw akoma dn to xw allaksei..

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
03-10-10, 22:13
Μήπως μπορεί να μου θυμίσει κάποιος αν και ,με ποιό τρόπο έλυσε το παρακάτω πρόβλημα..............

Μου τρεμοπαίζει - αναβοσβήνει - κλείνει και μετα από λίγα δευτερόλεπτα ανοιγει πάλι η οθόνη του cd500navi στις περιπτώσεις που κάνω διαδρομές μεγάλες.....είναι εκνευριστικό. Δεν έχω κάνει αναβάθμιση ακόμα....

Legolas
03-10-10, 22:23
Μήπως μπορεί να μου θυμίσει κάποιος αν και ,με ποιό τρόπο έλυσε το παρακάτω πρόβλημα..............

Μου τρεμοπαίζει - αναβοσβήνει - κλείνει και μετα από λίγα δευτερόλεπτα ανοιγει πάλι η οθόνη του cd500navi στις περιπτώσεις που κάνω διαδρομές μεγάλες.....είναι εκνευριστικό. Δεν έχω κάνει αναβάθμιση ακόμα....

mmmm proth fora to akuo... ti na pw kalh tyxh paides me ta provlhmata sas....

xtatty
03-10-10, 22:59

Μήπως βάζεις κάποιο κινητό κοντά στη θύρα USB?

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
03-10-10, 23:18
Μήπως βάζεις κάποιο κινητό κοντά στη θύρα USB?

Πολύ σπάνια συνήθως το βάζω στο ντουλαπάκι δίπλα στο ηλ. χειρόφρενο........Δεν νομίζω ότι φταίει το κινητό....

xtatty
04-10-10, 00:01
Πολύ σπάνια συνήθως το βάζω στο ντουλαπάκι δίπλα στο ηλ. χειρόφρενο........Δεν νομίζω ότι φταίει το κινητό....

Να μην το βάζεις ποτέ εκεί. Κάνει παρεμβολές και τρεμοπαίζει η οθόνη.
Εμένα μου έχει σβήσει μόνο μια φορά μέχρι σήμερα (το έχω 5,5 μήνες).
Το έκανε εχώ ήμουν μέσα στο μενού και έβλεπα τις ρυθμίσεις.

geo.k
05-10-10, 02:11
καλησπερα σε ολους ! εχουμε καιρο να τα πουμε .
Εχω ενα θεμα με το astra μου , "συγκεκριμενα Τρεμοπαιζουν τα φωτα "
ειδικα οταν μπαινω στο γκαραζ & εχω εικονα γιατι τα φωτα πεφτουν στο τοιχο οταν ανεβαζω τα παραθυρα να κλεισουν κανουν ενα κοψιμο-τρεμοπαιζουν στιγμιαια .
Συμβαινει σε καποιον αλλο το ιδιο προβλημα ?
Κατα τα αλλα μια χαρα το astra το απολαμβανω πραγματικα & πιστευεω οτι εκει ειναι η ουσια :headbang:

Astropelekis
05-10-10, 11:17
καλησπερα σε ολους ! εχουμε καιρο να τα πουμε .
Εχω ενα θεμα με το astra μου , "συγκεκριμενα Τρεμοπαιζουν τα φωτα "
ειδικα οταν μπαινω στο γκαραζ & εχω εικονα γιατι τα φωτα πεφτουν στο τοιχο οταν ανεβαζω τα παραθυρα να κλεισουν κανουν ενα κοψιμο-τρεμοπαιζουν στιγμιαια .
Συμβαινει σε καποιον αλλο το ιδιο προβλημα ?
Κατα τα αλλα μια χαρα το astra το απολαμβανω πραγματικα & πιστευεω οτι εκει ειναι η ουσια :headbang:

Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Λογικό γιατί εκείνη τη στιγμή το αυτοκίνητο δουλεύει ρελαντί και εκκινούν τα παράθυρα οπότε και έχεις μια στιγμιαία πτώση τάσης.

astraturbo
05-10-10, 11:26
Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Λογικό γιατί εκείνη τη στιγμή το αυτοκίνητο δουλεύει ρελαντί και εκκινούν τα παράθυρα οπότε και έχεις μια στιγμιαία πτώση τάσης.

+1:cool:

tsouka
05-10-10, 21:30
Καλησπερα!Ειμαι νεο μελος αλλα παρακολουθω τις συζητησεις καιρο...Βρισκομαι σε ενα διλλημα καιρο τωρα.Ειμαι κατοχος που astra H και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα ηρθε η ωρα για νεο αμαξι.Μου αρεσει πολυ το νεο astra γιατι ειναι κατι παραπανω απο ομορφο αλλα μεσα απο απο τις συζητησεις που κανετε βλεπω οτι βγαζει πολλα προβληματα(αισθητηρες,θορυβοι μεσα εξω....) και αυτος ειναι ενας λογος που με εχει καθυστερισει ωστε να το παραγγειλω....Ειδικα με τους θορυβους εχω ενα θεμα....Θελω την αποψη σας με αυτα που αντιμετοπιζεται ειδη ως κατοχοι....Γενικα θελω την βοηθεια σας.....
Συγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

fotis1972
06-10-10, 00:40
Εσυ πιστεύεις οτι μπορεί να αγοράσεις αμάξι και να μην σου βγάλει πρόβλημα ???
Εγω αυτα που έχει βγάλει τα θεωρώ μηδαμινά σε σχέση με αυτά που έχει να σου δώσει
Και κάτι άλλο σχετικα με την ασχετοσύνη των service στα διάφορα θέματα που έχει το αμάξι μας είναι γενικότερο φαινόμενο, όχι μόνο Ελλάδα
Σε αγγλίκά σαιτ πχ μιλάνε για το λαμπάκι χειρόφρενου που δεν εχουν βγάλει άκρη ακόμη

geo.k
06-10-10, 02:17
Καλησπερα!Ειμαι νεο μελος αλλα παρακολουθω τις συζητησεις καιρο...Βρισκομαι σε ενα διλλημα καιρο τωρα.Ειμαι κατοχος που astra H και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα ηρθε η ωρα για νεο αμαξι.Μου αρεσει πολυ το νεο astra γιατι ειναι κατι παραπανω απο ομορφο αλλα μεσα απο απο τις συζητησεις που κανετε βλεπω οτι βγαζει πολλα προβληματα(αισθητηρες,θορυβοι μεσα εξω....) και αυτος ειναι ενας λογος που με εχει καθυστερισει ωστε να το παραγγειλω....Ειδικα με τους θορυβους εχω ενα θεμα....Θελω την αποψη σας με αυτα που αντιμετοπιζεται ειδη ως κατοχοι....Γενικα θελω την βοηθεια σας.....

Aρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις στο προβλημα μου , θα τηλ .& στην αντιπροσωπεια .
φιλε tsouka δεν ειχα ποτε οpel , αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι κολλημενος με την μαρκα & με τα σηματα της καθε εταιρειας .
Το προηγουμενο αυτοκινητο ηταν 1 bmw 318 coupe e 46 .
Το αναφερω απλα για να σου δειξω οτι ειχα αρκετα μεγαλες απαιτησεις ωστε να αποφαισισω ποιο θα ειναι το επομενο μου αυτοκινητο.
ποιοτητα κυλισης -αξιοπιστια - εξοπλισμος -ποιοτητα εσωτερικου & γενικοτερα υψηλα στανταρ για 1 αμαξι της μεσαιας κατηγοριας που να εξυπερετει της καθημερινες αναγκες & να παρεχει με την στιβαροτητα του 1 ανετο-ασφαλες ταξιδι.
Σιγουρα 1 νεο αμαξι θα εχει τα θεματα του στην αρχη τα οποια διορθωνονται (π.χ θερμοστατης στα πρωτα αστρα 1,6 Τ) τα επομενα δεν ειχαν τετοιο θεμα .
Γενικοτερα δεν γνωριζω καποιον που να εχει αλυτο προβλημα με το astra του , ειναι & θεμα τυχης καμια φορα & θεμα χεριου που λενε .
Γενικοτερα πιστευεω οτι ειναι 1 καλη & τιμια επιλογη το νεο astra .

nick81
06-10-10, 03:54
αυτες τις μερες θα παρω το astra 1.6T sport..εχω παρει μια προσφορα απο διανομεα 20000 τελικη τιμη το αυτοκινητο εκθεσης..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως εχει καποιος υποψην καμια καλυτερη προσφορα απο οποιοδηποτε διανομεα..οποιος ξερει κατι ας στελει ενα π.μ

tsouka
06-10-10, 04:47
Κατα'αρχην παιδια ευχαριστω για ανταποκριση σας και για τις απαντησεις σας!!!Απλα ειμαι λιγο καχυποπτος με ολα αυτα μα πιο πολυ με τον θορυβο στα πλαστηκα μερη που εχουν παρουσιαστει σε καποιους γιατι απο την opel ειμαι γενικα ευχαριστημενος και δεν θελω να ξενερωσω με την αγορα ενος νεου αυτοκινητου και ποσο μαλλον astra....Eκτος και αν αυτα τα θεματα παρουσιαστηκαν στην πρωτη παρτιδα παραγωγης δεν ξερω τι αλλο να πω.

fotis1972
06-10-10, 09:38
αυτες τις μερες θα παρω το astra 1.6T sport..εχω παρει μια προσφορα απο διανομεα 20000 τελικη τιμη το αυτοκινητο εκθεσης..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως εχει καποιος υποψην καμια καλυτερη προσφορα απο οποιοδηποτε διανομεα..οποιος ξερει κατι ας στελει ενα π.μ

Φίλε είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το 1.6T σπορτ ??? διότι τελικη τιμη με πινακίδες κτλ έξοδα και το κλειδί στο χέρι πάει 22500 χωρίς κανένα εξτρα
Τωρα πως το 22500 έγινε 20000 ακούγεται λίγο περίεργο
Για ψάξτο ...............

Πάντως αν όντως μιλάμε για αυτό , ούτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε με σφαίρες να βρεις καλύτερη προσφορά διότι απλά είναι κάτω του κόστους, ακόμα και έκθεσης

Μήπως μιλάς για το 1.4Τ ???????

astraturbo
06-10-10, 10:11

Μην το βλεπεις μονοπλευρα.... υπαρχουν καποιοι που εχουν προβληματα - και συνηθως ειναι αυτοι που παρελαβαν τα πρωτα αυτοκινητα - και υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα! Αλλωστε στους πρωτους με τον καιρο ξεπερνιονται τα προβληματα! Το αμαξι ειναι πανεμορφο και παρα πολυ καλο!!! Μην το σκεφτεσαι καθολου... αμα εχεις το λαλα μπουμπουνα το...!

xamilos
06-10-10, 14:19
Επειδή μια γατούλα τα κρύα βράδια του χειμώνα κουρνιάζει στη μηχανή του astra μου, σκέφτομαι μήπως βάλω ένα αξεσουάρ που υπάρχει για να προστατεύει το κάτω μέρος του κινητήρα/κιβωτίου από νερά κ πετραδάκια κ παράλληλα να περιορίσω την είσοδο στον κινητήρα. Μπορεί να το έχει βάλει κανείς κ να μου πει τιμή κ αν περιορίζει την είσοδο στον κινητήρα από το κάτω μέρος??
Ευχαριστώ προκαταβολικά

fotis1972
06-10-10, 14:26
Νομίζω κάποιος απο τους φίλους είχε βάλει και αν θυμάμαι καλά κόστιζε γύρω στα 200ευρώ

astraturbo
06-10-10, 14:30
Επειδή μια γατούλα τα κρύα βράδια του χειμώνα κουρνιάζει στη μηχανή του astra μου, σκέφτομαι μήπως βάλω ένα αξεσουάρ που υπάρχει για να προστατεύει το κάτω μέρος του κινητήρα/κιβωτίου από νερά κ πετραδάκια κ παράλληλα να περιορίσω την είσοδο στον κινητήρα. Μπορεί να το έχει βάλει κανείς κ να μου πει τιμή κ αν περιορίζει την είσοδο στον κινητήρα από το κάτω μέρος??
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δεν το χω βαλει αλλα υπαρχει στην οπελ καλλυμα (ποδιά) για την κατω πλευρα του κινητηρα! Γλυτωνει απο χτυπηματα της κατω πλευρας του κινητηρα απο πετρες, ζωα που μπορει να "μαζεψουμε" και τα ρεστα και εχει καποια ανοιγματα για τον αερισμο του! Στοιχιζει περιπου στα 70- 100 Ευρω αν δεν κανω λαθος! Τωρα αν θα περιορισει και τη γατα που κλεινει δωματιο στο κινητηρα σου δεν ξερω! Λιγο δυσκολο το βλεπω... αλλωστε γιαυτο τα λενε αιλουροειδη!!! :rolleyes:

icy20
06-10-10, 21:10
Καλα αν κλεισει απο κατω ο κινητηρας πως θα μπει η γατα?Θα ανοιξει την πορτα θα πατησει το κουμπακι και θα ανοιξει το καπο να μπει? :P

Εκτος αν κλεινει απλα ενα μικρο μερος μονο...

johnpon
07-10-10, 16:20
Δεν το χω βαλει αλλα υπαρχει στην οπελ καλλυμα (ποδιά) για την κατω πλευρα του κινητηρα! Γλυτωνει απο χτυπηματα της κατω πλευρας του κινητηρα απο πετρες, ζωα που μπορει να "μαζεψουμε" και τα ρεστα και εχει καποια ανοιγματα για τον αερισμο του! Στοιχιζει περιπου στα 70- 100 Ευρω αν δεν κανω λαθος! Τωρα αν θα περιορισει και τη γατα που κλεινει δωματιο στο κινητηρα σου δεν ξερω! Λιγο δυσκολο το βλεπω... αλλωστε γιαυτο τα λενε αιλουροειδη!!! :rolleyes:

Καλά αφού υπάρχει κάτι τέτοιο για να προστατεύεται η μηχανή από πέτρες, γιατί δεν είναι standard; Σιγά το κόστος.

haro
07-10-10, 22:47
καλησπερα! γνωρίζει κανένας ποσο κοστίζει η τοποθετηση bluetooth στο navi500? αξίζει ? και επίσης στα πόσα χιλιομετρα στρωνει η μηχανή? είμαι κάτοχος του astra cosmo 1.6 18 ζντα σόρ σασι και εχω ήδη 1500 χιλιόμετρα με μικτη κατανάλωση 10/100χλμ.
ευχαριστω

lerovith
08-10-10, 02:30
κ σε μενα εχει τρεμοπαιξει 2-3 φορες η οθονη του cd500 στους 9 μηνεσ που το εχω. στην αντιπροσοπια μου παν τη γνςστη χαζομαρα με το κινητο. Και ειναι χαζομαρα γιατι εγω το βαζω συνεχεια εκει κ καμια φορα βαζω και 2 τηλεφωνα και δεν κανει κιχ, αν εφταιγε το κινητο τοτε θα το εκανε συνεχεια και οχι 2 φορες στους 9 μηνες κ μαλιστα τη μια χωςρισ να εχω κινητο απο κατω. Στο insigniaclub ειχα διαβασει για παρομοιο προβλημα και λεγαν πως δεν πατουσε καλα η οθονη,αν θυμαμαι καλα.

παντως σε καθε περιπτωση οτι προβλημα και να βγαζει τους βαζω αν το περνανε στο συστημα διοτι πολυ φοβαμαι οτι μπορει να το βγαλει μολις τελειωσει η εγγυηση και αυτοι να κανουν τους κινεζους.

Σημερα το απογευμα εψαχνα για τριγμους, ακουγα απο τις πορτες οδηγου και συνοδηγου ενα μικρο τριξιμο σε καθε ανομαλια, πολυ μικρο ωστοσο για να παρατηριθει με ανοιχτο ηχοσυστημα, παραθυρα ή σε μεγαλες ταχυτητες. το βραδυ που βγηκα δεν ακουγα τπτ, ισως να εφταιγε κ η βροχη που εκανε λιγο φασαρια. Παντως δεν ητνα ενοχλητικο ...ακομα.

1.8 140hp fotis
08-10-10, 02:46
Καλά αφού υπάρχει κάτι τέτοιο για να προστατεύεται η μηχανή από πέτρες, γιατί δεν είναι standard; Σιγά το κόστος.

βαλε το ενα βαλε το αλο στα στανταρ μετα θα εκανε οσο μια μερσεντες;);););););)
εχω τετοια ποδια στο Η και ειναι πολυ καλη!!
τι συνιστω ανεπιφυλαχτα μη πω την θεωρω αναγκαια!!!

aktinologos
08-10-10, 05:17
Καλημερα! Μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω στο forum, και στο θεμα που ανοιξα.
Μεχρι στιγμης, εχω κανει 5000 χιλ. και δεν εμφανισε το αυτοκινητο καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εκτος : 1. μια φορα αναβοσβησε η οθονη, 2. κανει στις χαμηλες ταχυτητες, και κυριως στη πρωτη και στη δευτερα ενα τακ - τακ το πενταλ του συμπλεκτη. Κατα τα αλλα, ολα καλα...
Εχω να κανω 2 -3 ερωτησεις οι οποιες μπορει και να εχουν απαντηθει, αλλα εχω δε τις βρισκω.
Σημειωνω οτι εκανα την αναβαθμιση στην Opel στη Καλαματα.
1. Απο οτι διαβασα, και σε πολλους αλλους μετα την αναβαμιση ο συναγερμος δεν κλεινει τα παραθυρα με κρατημα του κουμπιου 2-3 δευτ. αλλα θελει παρατεταμενο... Ασε που εκει, στη Καλαματα, προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ετσι ηταν παντα... (ασχετοι)
2. Πως μπορω να ενεργοποιησω, βημα - βημα αν μπορει καποιος να πει, το να κλειδωνουν οι πορτες μετα την εκκινηση;
3. Ενω πριν την αναβαθμιση, με το που παταγες το συναγερμο αναβαν τα φωτα στη σκαλα που επρεπε αναλογα με το φωτισμο του χωρου, τωρα πρεπει να βαλεις τον κινητηρα εμπρος. Μπορω να το επαναφερω;
4. Αξεσουαρ, οπως τη ζελατινα για το μετωπο του πορμπαγκαζ, φωτιζομενα λογοτυπα για τις πορτες, κτλ. εχει βαλει - δει κανενας γιατι στην Καλαματα δεν ειχαν τιποτα!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων , καλη συνεχεια και καλοταξιδα τα Αστρακια μας...

fotis1972
08-10-10, 09:20
Πας στο Config

Μετα εχει επιλογή προτελευταία αν θυμάμαι

Power Door Lock , μπαίνεις εκεί μέσα και βρίσκσεις
auto door lock, auto door unlock το lock κλειδώνει αυτόματα
το unlock ξεκλειδώνει μόλις σβήσεις μηχανη και βγάλεις το κλειδί ;)

Τις άλλες απαντήσεις δεν τις ξέρω διότι δεν έχω συναγερμό

astraturbo
08-10-10, 10:54
Μεχρι στιγμης, εχω κανει 5000 χιλ. και δεν εμφανισε το αυτοκινητο καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εκτος : 1. μια φορα αναβοσβησε η οθονη, 2. κανει στις χαμηλες ταχυτητες, και κυριως στη πρωτη και στη δευτερα ενα τακ - τακ το πενταλ του συμπλεκτη. Κατα τα αλλα, ολα καλα...
Εχω να κανω 2 -3 ερωτησεις οι οποιες μπορει και να εχουν απαντηθει, αλλα εχω δε τις βρισκω.
1. Απο οτι διαβασα, και σε πολλους αλλους μετα την αναβαμιση ο συναγερμος δεν κλεινει τα παραθυρα με κρατημα του κουμπιου 2-3 δευτ. αλλα θελει παρατεταμενο... Ασε που εκει, στη Καλαματα, προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ετσι ηταν παντα... (ασχετοι)
2. Πως μπορω να ενεργοποιησω, βημα - βημα αν μπορει καποιος να πει, το να κλειδωνουν οι πορτες μετα την εκκινηση;
3. Ενω πριν την αναβαθμιση, με το που παταγες το συναγερμο αναβαν τα φωτα στη σκαλα που επρεπε αναλογα με το φωτισμο του χωρου, τωρα πρεπει να βαλεις τον κινητηρα εμπρος. Μπορω να το επαναφερω;
4. Αξεσουαρ, οπως τη ζελατινα για το μετωπο του πορμπαγκαζ, φωτιζομενα λογοτυπα για τις πορτες, κτλ. εχει βαλει - δει κανενας γιατι στην Καλαματα δεν ειχαν τιποτα!!!

Για το 3 πας στο μενου και βρσκεις την επιλοση ambient exterior light when unlocking! Tωρα καθε φορα που ξεκλειδωνεις αναβει η σκαλα φωτισμου αναλογα με τον εξωτερικο φωτισμο! (δεν ξερω αν εννοεις αυτο) Προφανως ολα αυτα δεν τα κανει τωρα (ενω στα εκανε πριν) γιατι μετα την αναβαθμιση αυτες οι επιλογες reset-αριστηκαν!

astraturbo
08-10-10, 10:57

Ενας γνωστος μου που αντιμετωπισε το προβλημα 1 σε insignia οταν το πηγε στην οπελ και τους το ειπε για το προβλημα με τα πολλα του το ελυσαν και διαπιστωσαν πως δεν ειχε κουμπωσει καλα η φισα!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
08-10-10, 16:16
Ενας γνωστος μου που αντιμετωπισε το προβλημα 1 σε insignia οταν το πηγε στην οπελ και τους το ειπε για το προβλημα με τα πολλα του το ελυσαν και διαπιστωσαν πως δεν ειχε κουμπωσει καλα η φισα!

Φαντάζεσαι να ξεκουμπώνουν ταμπλώ για να έχουν πρόσβαση ατο πίσω μέρος της οθόνης;;;;;

Εγω δεν θέλω να το πειράξω μήπως και χάσει την συναρμογή του και τρίζει μετα!!!!

Εκτος έαν μπαίνουν από κάτω από την θέση του συνοδηγού.......

nickoss
09-10-10, 12:54
Παιδιά καλημέρα και από εμένα.Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό στο αμάξι ακούγονται κάποιοι τριγμοί από την πόρτα του οδηγού και του συνοδηγού αλλά με την κατάσταση των ελληνικών δρόμων (και ιδιαίτερα επαρχιακών που κινούμαι καθημερινά) ήταν αναμενόμενο.....Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Το αμάξι είναι τέλειο(όποιος το έχει οδηγήσει ξέρει).

capthookb
09-10-10, 14:17
Παιδιά καλημέρα και από εμένα.Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό στο αμάξι ακούγονται κάποιοι τριγμοί από την πόρτα του οδηγού και του συνοδηγού αλλά με την κατάσταση των ελληνικών δρόμων (και ιδιαίτερα επαρχιακών που κινούμαι καθημερινά) ήταν αναμενόμενο.....Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Το αμάξι είναι τέλειο(όποιος το έχει οδηγήσει ξέρει).

Να προσθέσω και τον τριγμό από το πλαστικό πάνω από το ταμπλό όταν κάνει κρύο. Όταν έχει ζεστό καιρό δεν τρίζει (σε εμένα)

tsouka
09-10-10, 14:35
Καλημερα και απο μενα.Ποια απο αυτα τα προβληματα που αντιμετωπιζεται εξαλειφθηκαν πληρως?

nick77
09-10-10, 15:31
τα AFL+ χτυπούσαν στο θεο.Επαναπρογραμματιστηκαν κι ολα οκ!!!
Το cc kai to λαμπακι χειροφρενου κάνουν νάζια.Παραγγελια ,σε εξέλιξη, νέου αισθητηρα συμπλεκτη- γκαζιού(περιπου ένα μήνα αναμονή μου είπαν)
Επαναλαμβάνω ΔΕΝ χτυπαει ,ΔΕΝ τρίζει πουθενα,άκρα του τάφου σιωπή μέσα στην καμπίνα μετα απο 14900χλμ στον καρόδρομο πατρών -πύργου!!!
ΑΑΑΑ και δωρακι που μου έκανα, ένα boosteraki ...και παει σα διαολος τωρα....:D

chrisvari
09-10-10, 16:56
Καλησπερα παιδια!Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω κι εγω το astra μας,ψαχνω παντου κατι συγκεκριμενο και δε μποροω να το βρω.Σας παρακαλω οποιοσ το ξερει να μου απαντησει.Ποιες ακριβως ειναι οι λειτουργιες του bluetooth?Σκεφτομαι να το προσθεσω αλλα θα ηθελα πρωτα να μαθω περισσοτερα.
¨Προεγκατάσταση τηλεφώνου με bluetooth, χωρίς βάση κινητού (για οθόνη γραφικών)"Ετσι το εχει μεσα.Τι εννοει προεγκατασταση?
Επισης εχει σαν αξεσουαρ, Bluetooth™ hands-free kit και Βάση κινητού τηλεφώνου.Αυτα μπορεις να τα τοποθετησεις και μετα ή πρεπει να τα παραγγειλεις εργοστασιακα?
ευχαριστω πολυ!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
09-10-10, 20:09
Το cc kai to λαμπακι χειροφρενου κάνουν νάζια.Παραγγελια ,σε εξέλιξη, νέου αισθητηρα συμπλεκτη- γκαζιού(περιπου ένα μήνα αναμονή μου είπαν)
Επαναλαμβάνω ΔΕΝ χτυπαει ,ΔΕΝ τρίζει πουθενα,άκρα του τάφου σιωπή μέσα στην καμπίνα μετα απο 14900χλμ στον καρόδρομο πατρών -πύργου!!!

Για τα φώτα πως το κατάλαβες;; Ενοχλούσες τους απέναντι;; το είδες μόνο σου στον τοίχο;;
Πως τα επαναπρογραμμάτισες, σε συνεργείο και τι σου έκαναν; ουφφφφφ τα είπα όλα

Ευχαριστώ!!!

tzo4
09-10-10, 22:36

εμενα παλι μετα απο 5000 ειναι σαν κουδουνιστρα μεσα το αμαξι,τα πλαστικα τριζουν απιστευτα και λυπαμε πολυ που εν ετη 2010 η opel βγαζει χαμηλης ποιοτητας αυτοκινητα.

Astropelekis
09-10-10, 22:47
εμενα παλι μετα απο 5000 ειναι σαν κουδουνιστρα μεσα το αμαξι,τα πλαστικα τριζουν απιστευτα και λυπαμε πολυ που εν ετη 2010 η opel βγαζει χαμηλης ποιοτητας αυτοκινητα.

Τελικά το άλλαξες το ταμπλό; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει αυτό. Εμένα τρίζει λίγο το κάθισμα του οδηγού, μάλλον πήρα κιλά :D .

nick77
09-10-10, 22:52
Για τα φώτα πως το κατάλαβες;; Ενοχλούσες τους απέναντι;; το είδες μόνο σου στον τοίχο;;
Πως τα επαναπρογραμμάτισες, σε συνεργείο και τι σου έκαναν; ουφφφφφ τα είπα όλα

Ευχαριστώ!!!
μου έκαναν σινιαλα απο οι απέναντι ερχόμενοι το βράδυ parta1
Επαναπρογραματίστηκε στην αντιπροσωπεία....

tzo4
09-10-10, 23:02
Τελικά το άλλαξες το ταμπλό; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει αυτό. Εμένα τρίζει λίγο το κάθισμα του οδηγού, μάλλον πήρα κιλά :D .

ναι το αλλαξα,σε καλο δρομο με 180km δεν ακουγετε τιποτα αλλα αν εχει και το παραμικρο ο δρομος κατι τριζει μπροστα αριστερα και πιθανον και η καπελιερα πανω απ το καντραν.επισης κανει παραξενους θορυβους και το τιμονι,ενας ηχος σαν να κουρδιζεις κατι και ενας ηχος που ειναι καθαρα απ τα πλαστικα!αστ(ρ)α, δεν μου ετρεξε καθολου το αμαξι

capthookb
09-10-10, 23:14
ναι το αλλαξα,σε καλο δρομο με 180km δεν ακουγετε τιποτα αλλα αν εχει και το παραμικρο ο δρομος κατι τριζει μπροστα αριστερα και πιθανον και η καπελιερα πανω απ το καντραν.επισης κανει παραξενους θορυβους και το τιμονι,ενας ηχος σαν να κουρδιζεις κατι και ενας ηχος που ειναι καθαρα απ τα πλαστικα!αστ(ρ)α, δεν μου ετρεξε καθολου το αμαξι

Κι εμένα τρίζει το πλαστικό πάνω από το ταμπλώ. Σήμερα το απόγευμα το έβγαλα να δω τι γίνεται. Το καπέλο αυτό κουμπώνει με κάτι μεταλλικά ελάσματα πάνω σε μια βάση. Η βάση δεν κουνιέται ούτε τρίζει. Αυτό που παράγει το θόρυβο είναι το παίξιμο του καπέλου πάνω στη βάση περιμετρικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί... Ίσως κάποια σιλικόνη;
Όσο για το κούρδισμα, εγώ έχω εντοπίσει πως ακούγεται που και που κάποιο μοτεράκι. Ίσως από τα όργανα ίσως από τους μηχανισμούς του κλιματισμού, αν εννοούμε τον ίδιο ήχο.

GIESPI
10-10-10, 00:42
Το οπελ αστρα j θα βγαίνει και με δυνατότητα καύσης υγραερίου και θα εισάγετε και απο την ελληνική αντιπροσωπεία με επιπλέον κόστος 2.000 ευρώ.Ο κινητήρας θα είναι ο 1.4 turbo

fotis1972
10-10-10, 00:58

Τι εννοείς boosteraki, για δώσε λεπτομέρειες σε τι κέρδισες ?????

tzo4
10-10-10, 00:58
Κι εμένα τρίζει το πλαστικό πάνω από το ταμπλώ. Σήμερα το απόγευμα το έβγαλα να δω τι γίνεται. Το καπέλο αυτό κουμπώνει με κάτι μεταλλικά ελάσματα πάνω σε μια βάση. Η βάση δεν κουνιέται ούτε τρίζει. Αυτό που παράγει το θόρυβο είναι το παίξιμο του καπέλου πάνω στη βάση περιμετρικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί... Ίσως κάποια σιλικόνη;
Όσο για το κούρδισμα, εγώ έχω εντοπίσει πως ακούγεται που και που κάποιο μοτεράκι. Ίσως από τα όργανα ίσως από τους μηχανισμούς του κλιματισμού, αν εννοούμε τον ίδιο ήχο.

εγω ακουω στο τιμονι εναν ηχο σαν να σφιγγεις κατι με καβουρα,σε οποια κατευθυνση και να στριψω,πολυ ελαφρυς θορυβος,αλλα θορυβος.επισης τα πλαστικα του τιμονιου χτυπανε σαν να βαρας κατι κουφιο.

capthookb
10-10-10, 03:31
Τι εννοείς, χτυπάνε σαν να βαράς κάτι κούφιο; Όταν τα χτυπάς ή στα καλά καθούμενα;
Κοίτα σήμερα τα είχα πάρει, όταν έστριβα δεξιά άκουγα από την πόρτα ένα τρίξιμο, λες και είχε ξεβιδωθεί κάτι! Μιλάμε για τσαντίλα, γιατί δεν το είχα ξανακούσει, και γινόταν μόνο σε δεξιά στροφή και νόμιζα οτι μου κάνει πλάκα. Τελικά ήταν τα γυαλιά που είχα στη θήκη..... (ευτυχώς)

lerovith
10-10-10, 13:56
Τι εννοείς, χτυπάνε σαν να βαράς κάτι κούφιο; Όταν τα χτυπάς ή στα καλά καθούμενα;
Κοίτα σήμερα τα είχα πάρει, όταν έστριβα δεξιά άκουγα από την πόρτα ένα τρίξιμο, λες και είχε ξεβιδωθεί κάτι! Μιλάμε για τσαντίλα, γιατί δεν το είχα ξανακούσει, και γινόταν μόνο σε δεξιά στροφή και νόμιζα οτι μου κάνει πλάκα. Τελικά ήταν τα γυαλιά που είχα στη θήκη..... (ευτυχώς)

κ εγω την ειχα πατησει ετσι μια φορα!! αλλα μετα αρχισα να ακου κ τριξιματακια. κατι ακομα, Θα βρισκομαι στην Αθηνα μεχρι τη Δευτερα, σε ποια οπελ λετε να παω να παρω μια 2η γνωμη για το λαμπακι της ζωνης του συνοδηγου? Ο καλτσουνης ειναι οκ??

6600user
12-10-10, 22:01
Και στην Δρομων στο Καματερο!!

johnpon
13-10-10, 10:48
Καλησπερα παιδια!Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω κι εγω το astra μας,ψαχνω παντου κατι συγκεκριμενο και δε μποροω να το βρω.Σας παρακαλω οποιοσ το ξερει να μου απαντησει.Ποιες ακριβως ειναι οι λειτουργιες του bluetooth?Σκεφτομαι να το προσθεσω αλλα θα ηθελα πρωτα να μαθω περισσοτερα.
¨Προεγκατάσταση τηλεφώνου με bluetooth, χωρίς βάση κινητού (για οθόνη γραφικών)"Ετσι το εχει μεσα.Τι εννοει προεγκατασταση?
Επισης εχει σαν αξεσουαρ, Bluetooth™ hands-free kit και Βάση κινητού τηλεφώνου.Αυτα μπορεις να τα τοποθετησεις και μετα ή πρεπει να τα παραγγειλεις εργοστασιακα?
ευχαριστω πολυ!

Έχω βάλει το bluetooth. Περιλαμβάνει καταρχάς προφανώς τη δυνατότητα ανοικτής ακρόασης με τα ηχεία του αυτοκινήτου. Έχει αναγνώριση καλούντος στην οθόνη του Navi 500, όμως δεν υποστηρίζει τα ελληνικά (αν έχεις αποθηκεύσει τα ονόματα στα ελληνικά στο κινητό σου). Επίσης έχει αναγνώριση φωνητικών εντολών, μέσω ενός κουμπιού στο τιμόνι. Λες π.χ. call και το νούμερο ενός τηλεφώνου στα αγγλικά, όμως ή η προφορά μου στα αγγλικά είναι τόσο απαίσια, ή η αναγνώριση φωνής είναι χάλια. :p

Υποστηρίζει υποτίθεται 2 επιλογές λειτουργίας, η μία χρησιμοποιεί το κινητό για τις κλήσεις και του χαλάει μπαταρία (όπως τα κλασικά bluetooth που μπαίνουν στο αυτί) και η άλλη χρησιμοποιεί μόνο τη sim του κινητού και τις κλήσεις τις κάνει το σύστημα του αυτοκινήτου. Δεν το έψαξα πολύ κι έχω την πρώτη επιλογή που πράγματι τρώει μπαταρία. Αν ξέρει κάποιος άλλος ας βοηθήσει, επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις μετά τη βάση κινητού τηλεφώνου.

xtatty
13-10-10, 15:55
Καλημέρα! Με πήραν σήμερα τηλ. από την αντιπρωσοπεία για να πάω να αλλάξω τους αισθητήρες μου που είχαν πρόβλημα (συμπλέκτη & φρένου). Ήρθαν τα ανταλλακτικά! :shock:
Τετάρτη έκλεισα ραντεβού. Θα σας πω μετά αν διορθώθηκαν τα προβλήματα με το CC, με το λαμπάκι του χειρόφρενου και με τα φώτα των φρένων που τρεμοπαίζουν για να πάτε και σεις στις αντιπροπωπείες σας και να απαιτήσετε αλλαγή...όσο είστε ακόμη στην εγγύηση!!! ;)

Επίσης θα βάλω και το προστατευτικό κάλλημα του κινητήρα που συζητούσαμε σε προηγούμενα post.

georgetdm
13-10-10, 20:21
Καλησπέρα. Υπάρχει κανείς που πήρε απο Σφακιανάκη το Astra & του κάνανε δώρο τους αισθητήρες παρκαρίσματος? Ψάχνω την μάρκα? Εντυπώσεις?

icy20
13-10-10, 21:24
Εγω το πηρα απο το σφακιανακη με δωρο τους αισθητηρες.Οι εντυπωσεις μου ειναι οτι αυτα που ειχα στο polo μου ηταν πολυ καλυτερα.Επιαναν και πλαγια του προφυλακτηρα ενω αυτα που μου βαλανε τωρα μονο προς τα πισω...

georgetdm
13-10-10, 21:42
Τους είδα σήμερα σε ενα λευκό & το μόνο που πρόλαβα να ρώτησω την κοπέλα ήταν που τους έβαλε? Μου φάνηκαν μικροί & διακριτικοί όχι όπως κάτι άλλα "κουμπιά" που βάζουν. Στο polo με το οποίο το συγκρίνεις μήπως ήταν εργοστασιακοί?

Astropelekis
13-10-10, 22:18
Εγω το πηρα απο το σφακιανακη με δωρο τους αισθητηρες.Οι εντυπωσεις μου ειναι οτι αυτα που ειχα στο polo μου ηταν πολυ καλυτερα.Επιαναν και πλαγια του προφυλακτηρα ενω αυτα που μου βαλανε τωρα μονο προς τα πισω...

Ο προφυλακτήρας έχει εσωτερικά σημάδια για την τοποθέτηση των αισθητήρων σε συγκεκριμένα σημεία. Πόσους αισθητήρες σου έβαλαν;Στο δικό μου έβαλαν τέσσερις.

Όταν περνάω κοντά σε ένα αυτοκίνητο πχ στο παρκάρισμα στο πλάι 'χτυπάει' κανονικά.

Το αυτοκίνητο δεν το πήρα από το Σφακιανάκη.

icy20
13-10-10, 23:13
4 εχω και εγω...Οχι στο πολο δεν ειχα εργοστασιακους.Απλα μου εδινε την αισθηση οτι επιανε και τοιχους που ηταν διαγωνια και που ισως τους ειχα περασει.Οχι οτι δεν πιανει απλα οτι το αλλο ηταν πιο ευαισθητο και επιανε πιο πολλα πραγματα.Και πεζοδρομια μεχρι μου επιανε το παλιο...

capthookb
13-10-10, 23:40
Σήμερα ζύγισα το αυτοκίνητο σε μια πλάστιγα που βρήκα. Είναι 1430kg χωρίς οδηγό και σχεδόν με άδειο τεπόζιτο βενζίνης. (1.4Τ Sport)

lerovith
14-10-10, 01:16
χοντρουλικο το αστρα! κ νομιζα τα παλια μου αυτοκινητα (xantia & Rekord '76-αμαξαρα) ηταν βαρια...

giorgosgudelias
14-10-10, 14:34
Πάντως μετά από 14000 χλμ αν εξαιρέσω το τρίξιμο της ζώνης, είμαι 100% ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα. Το cruise control ως δια μαγείας έχει να απενεργοποιηθεί πάνω από 1 μήνα.

giorgosgudelias
14-10-10, 15:03
http://www.autoguide.com/gallery/d/262909-4/IMG_4280.JPG

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...search1search1search1search1search1

mcloud
14-10-10, 16:16
χαχααα ανταγωνιστης του αστρα το Σεβρολέ πανεμορφο και εσωτερικα ειναι φιλε giorgosgudelias αλλα πλαστικουρα και κει αλλα εμφανισιμο. το προηγουμενο απο μακρια πισω το βλεπες για BMW. προβληματα σ'αυτα δεν ακουστηκαν 5 αστερια σε ασφαλεια και αυτα και φθινα σε τιμη αγορας και συντηρισης.
Μακαρι ΟΛΕΣ οι εταιριες να βγαζουν αξιοπιστα - ασφαλες - και καλα ποιοτητα αυτοκινητα. Αν διορθωσουν τα πλαστικα τους με καλυτερα υλικα θα πανε μπροστα , αρκει βεβαια να κρατησουν χαμηλες τιμες ετσι; ;-)

nickoss
14-10-10, 18:54
Επίσης θα βάλω και το προστατευτικό κάλλημα του κινητήρα που συζητούσαμε σε προηγούμενα post.

Όταν το βάλεις πες μας την τιμή να ξέρουμε...

capthookb
15-10-10, 04:49
Uw1pz4hmZ4k

astraturbo
15-10-10, 09:47
Καλησπέρα. Υπάρχει κανείς που πήρε απο Σφακιανάκη το Astra & του κάνανε δώρο τους αισθητήρες παρκαρίσματος? Ψάχνω την μάρκα? Εντυπώσεις?

Ο προφυλακτήρας έχει εσωτερικά σημάδια για την τοποθέτηση των αισθητήρων σε συγκεκριμένα σημεία. Πόσους αισθητήρες σου έβαλαν;Στο δικό μου έβαλαν τέσσερις.

Όταν περνάω κοντά σε ένα αυτοκίνητο πχ στο παρκάρισμα στο πλάι 'χτυπάει' κανονικά.

Το αυτοκίνητο δεν το πήρα από το Σφακιανάκη.

Αγορασμενο απο το Σφακιανακη, κανονικο μεγεθος αισθητηρων με το ματι, πιανουν τελεια ΚΑΙ στα πλαγια κι οπως ειπε καποιος ποιο πανω πιανουν και τα πεζοδρομια! Μαρκα δεν γνωριζω να σας πω!

astraturbo
15-10-10, 09:49

Ορισμενες εταιριες το ψιλοπαρακανουν!!! Ωραιο ζαντικο!!!

xtatty
15-10-10, 12:04

Ορισμενες εταιριες το ψιλοπαρακανουν!!! Ωραιο ζαντικο!!!

Αφού και τα 2 αυτοκίνητα είναι της GM τι ψάχνουμε τώρα?!?! :p
Άλλωστε το είχαν πει ότι πάνω στην ίδια πλατφόρμα φτίαχνονται τα Astra και Cruse!

giorgosgudelias
15-10-10, 12:18
Άλλωστε το είχαν πει ότι πάνω στην ίδια πλατφόρμα φτίαχνονται τα Astra και Cruse!

Γνωστά αυτά για την πλατφόρμα, αλλά μιλάμε από πίσω μόνο τα φανάρια στις πόρτες άλλαξαν. Θα μπερδευόμαστε στον δρόμο. Το κάνανε captiva-antara.

astranew
15-10-10, 20:42
Παιδια καλησπέρα.
Απογοητεύτηκα. 9000km και φρενάρει σαν τρακτερ......
τι να πω!!!! Turbo αυτοκίνητο και να μην μπορεις να φρενάρεις!

giorgosgudelias
15-10-10, 21:42
Παιδια καλησπέρα.
Απογοητεύτηκα. 9000km και φρενάρει σαν τρακτερ......
τι να πω!!!! Turbo αυτοκίνητο και να μην μπορεις να φρενάρεις!

ΕΕΕΕΕΕεεεεε;;;;;;;;;;;;

astranew
16-10-10, 12:43
Μάλλον στράβωσαν οι δισκόπλακες, και το καλύτερο δεν τις καλύπτει η εγγύηση!!!

Legolas
16-10-10, 13:04
kala re file pws kataferes kai tis stravoses??

PASTOS CHRISTOS
16-10-10, 13:17
εντάξει... δεν μπορείς να το πείς και ίδιο...
http://www.i-live.gr/news-chevrolet-cruze-5d/

astranew
16-10-10, 14:03
kala re file pws kataferes kai tis stravoses??

Δεν το κατάφερα. Από μόνο του έγινε. Παλία είχαν πρόβλημα και τα avensis με την διαφορά ότι η Toyota τισ κάλυπτεται στην εγγύηση.

Στην opel λένε ότι έχω ρήξη νερό όταν ήταν ζεστό. Εγω κάτι τέτοιο δεν έχω κανει. Δεν είναι το πρώτο μου αμάξι και ξέρω πολύ καλα ότι δεν πρέπει να ρίχνεις νερό όταν ειναι ζεστό.
Τι να πω!!! Απογοητευση....

giorgosgudelias
16-10-10, 14:05
http://www.youtube.com/watch?v=s5fV9KLgd4I

Στο προφίλ η ομοιότητα είναι αστεία.

giorgosgudelias
16-10-10, 14:07
Δεν το κατάφερα. Από μόνο του έγινε. Παλία είχαν πρόβλημα και τα avensis με την διαφορά ότι η Toyota τισ κάλυπτεται στην εγγύηση.

Στην opel λένε ότι έχω ρήξη νερό όταν ήταν ζεστό. Εγω κάτι τέτοιο δεν έχω κανει. Δεν είναι το πρώτο μου αμάξι και ξέρω πολύ καλα ότι δεν πρέπει να ρίχνεις νερό όταν ειναι ζεστό.

Δηλαδή αν οδηγάς για κάποιες ώρες και ξαφνικά βρέξει τι θα γίνει;
Μάλλον δεν ισχύουν αυτά και ψάχνουν δικαιολογίες.

astranew
16-10-10, 14:49
Δηλαδή αν οδηγάς για κάποιες ώρες και ξαφνικά βρέξει τι θα γίνει;
Μάλλον δεν ισχύουν αυτά και ψάχνουν δικαιολογίες.

Από εβδομάδα, θα πάω παλί στην αντιπροσωπεία. θα σας πω τι έγινε. Αφού κοντεύω να κάνω και 10.000km θα τους πω να μου βάλουν τα λαστιχα μπρος πίσω και να μου κάνουν ζυγοστάθμιση. Την τελευταια φορά κάτι τέτοια μου έλεγαν. Ότι μπορεί να θέλει ζυγοστάθμιση. Εγω ξέρω πάντως ότι όταν θέλει ζυγοιστάθμιση , τότε το τιμόνι τρέμει σε κάποια ταχύτητα και όχι όταν φρενάρεις. Εμέσε σε καμια ταχύτητα δεν τρέμει το τιμόνι. Μόνο όταν φρενάρω.

Ελπίζω να βγάλω καμιιά άκρη, γιατι αν θελει δισκόπλακες και δεν τις καλύψουν στην εγγύηση, δεν μπορώ να τις αλλάξω τώρα, και να οδηγω το αυτοκίνητο έτσι με ξενερωνει αφάνταστα..

xtatty
16-10-10, 15:40

Τα Insignia έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τις δισκόπλακες και τις αλλάζουν μέσα στην εγγύηση. Ο γαμπρός μου που έχει Insignia της άλλαξε πριν από μια εβδομάδα. Έχει έρθει μάλιστα οδηγία από την Opel για το συγκεκριμένο θέμα. Μπες στο http://insigniaclub.gr/ και ψάξε να βρεις το ανάλογο θέμα.

Άρα λαλακίες σου λένε αυτοί από την αντιπροσωπεία που πηγαίνεις.

chrisvari
16-10-10, 16:13
Έχω βάλει το bluetooth. Περιλαμβάνει καταρχάς προφανώς τη δυνατότητα ανοικτής ακρόασης με τα ηχεία του αυτοκινήτου. Έχει αναγνώριση καλούντος στην οθόνη του Navi 500, όμως δεν υποστηρίζει τα ελληνικά (αν έχεις αποθηκεύσει τα ονόματα στα ελληνικά στο κινητό σου). Επίσης έχει αναγνώριση φωνητικών εντολών, μέσω ενός κουμπιού στο τιμόνι. Λες π.χ. call και το νούμερο ενός τηλεφώνου στα αγγλικά, όμως ή η προφορά μου στα αγγλικά είναι τόσο απαίσια, ή η αναγνώριση φωνής είναι χάλια. :p

Υποστηρίζει υποτίθεται 2 επιλογές λειτουργίας, η μία χρησιμοποιεί το κινητό για τις κλήσεις και του χαλάει μπαταρία (όπως τα κλασικά bluetooth που μπαίνουν στο αυτί) και η άλλη χρησιμοποιεί μόνο τη sim του κινητού και τις κλήσεις τις κάνει το σύστημα του αυτοκινήτου. Δεν το έψαξα πολύ κι έχω την πρώτη επιλογή που πράγματι τρώει μπαταρία. Αν ξέρει κάποιος άλλος ας βοηθήσει, επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις μετά τη βάση κινητού τηλεφώνου.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!Μου εδωσες μια ιδεα.
Κατι αλλο τωρα.Εχω επιλεξει το πακετο με το cd500 και 18αρες ζαντες για τη παραγγελια μου και σκεφτομαι να παω στο επομενο πακετο με τις 19αρες.Πιστευεται οτι ειναι υπερβολικο?Θα κοπαναει πολυ το αμαξι?Η καταναλωση θα ανεβει πολυ?Θα χασει πολυ απο γκαζι?Sorry αλλα δεν εχω προηγουμενη εμπειρια.Ευχαριστω!

capthookb
16-10-10, 17:28
Για μένα και οι 17άρες είναι ήδη πάρα πολύ γι'αυτό το αυτοκίνητο.

nickoss
16-10-10, 21:20

Φίλε μπες στο site της opel και στείλε mail με αυτό που έχεις πάθει.Θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα μάθεις εάν καλύπτεσαι σίγουρα

tsouka
17-10-10, 12:30
Καλημερα παιδια!!!Θελω να σας ρωτησω αν το γνωριζαται φυσικα:Γινεται να παραγγειλουμε το astraki απο συγκεκριμενη χωρα παραγωγης του πχ Αγγλια?Ισχυει αυτο που λενε καποιοι οτι η ποιοτητα εχει σχεση και με το εργοστασιο παραγωγης τους?

icy20
17-10-10, 12:41
Μονο αν σου πουνε εχω την εντυπωση το vin μπορεις να διαλεξεις...Αν κανω λαθος ας διορθωσει καποιος.

Legolas
17-10-10, 13:16
siga na mhn mporeis na dialekseis...

skorpio13
17-10-10, 14:40

Ειχα το ιδιο προβλημα. Πριν απο μια εβδομαδα πηγα στην αντιπροσωπια και μου τις αλλαξαν (ειναι οντως δισκοπλακες το προβλημα) μαζι με τα τακακια. Μου ειπαν οτι εχουν εγγυηση για 3.000 χ.λ.μ. μονο αλλα μετα απο τηλεφωνημα στην OPEL πηραν το ο.κ. και δεν τις χρεωσαν. Οσο για την αιτια του προβληματος, μου ειπαν διαφορα, απο αστοχια υλικου μεχρι το βιδωμα μπουλονιου ασφαλεια που εβαλα (στους ιδιους) στο αυτοκινητο!

Legolas
17-10-10, 14:46
nai to thema einai allo...
de mas eipane pws stravwsan omws....

giati se tosa xiliometra to thewrw koroidia...na plhrwsw gia diskoplakes..

giorgosgudelias
17-10-10, 15:47
Καλημερα παιδια!!!Θελω να σας ρωτησω αν το γνωριζαται φυσικα:Γινεται να παραγγειλουμε το astraki απο συγκεκριμενη χωρα παραγωγης του πχ Αγγλια?Ισχυει αυτο που λενε καποιοι οτι η ποιοτητα εχει σχεση και με το εργοστασιο παραγωγης τους?

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. αρκεί να το έχουν παραγγείλει. Βλέπεις ποιά έρχονται και παίρνεις αυτό που θέλεις. Τώρα αν θες extra τότε πιστεύω πως δύσκολα.

fevgatos
17-10-10, 23:59
re seis thelw na parw suntoma to neo astraki 1.4 turbo alla poly provlima... auta ta provlimata pou perigrafete ta perissotera einai palia... lete se pio freska amaksia na ta exoun lusei? k kati allo... kapoioi valate tin egxromi othoni... posa parapanw dwsate k ti parapanw prosferei peran tis omorfias...?

giorgosgudelias
18-10-10, 02:21
re seis thelw na parw suntoma to neo astraki 1.4 turbo alla poly provlima... auta ta provlimata pou perigrafete ta perissotera einai palia... lete se pio freska amaksia na ta exoun lusei? k kati allo... kapoioi valate tin egxromi othoni... posa parapanw dwsate k ti parapanw prosferei peran tis omorfias...?

Μπες σε forum άλλων εταιριών δες τα προβλήματα εκεί και μετά έλα να πεις.
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39085

lerovith
18-10-10, 12:12

οι διαφορες με το αστρα ειναι πολυ λιγες και απλα το διαφορποιουν αισθητικα για να "φαινεται" αλλο αυτοκινητο. το εσωτερικό μ'αρεσει περισσοτερο (και στα αστρα τελειο ειναι) κ αν προσεξετε τους διακοπτες σε παραθυρα, κονσολα, φωτα, φλας κτλ ειναι ιδιοι με αστρα (και ινσιγκνια). Θα συμφωνουσα μ'αυτη τη στρατιγικη των εταιριων να χρησιμοποιηουν ιδιες πλατφορμες, ιδια υποσυστηματα, ιδια μοτερ κτλ για να μειωσουν το κοστος. Αν αυτο γινοταν,ομώς, με γνωμονα την καλυτερη ποιότητα, ασφαλεια, επιδοσεις, προστασια του πρειβάλλοντος και όχι την αυξηση των κερδων, ενσωματώνοντας στην τιμή "και καλά" το κοστος εξελιξης για το αυτοκινητο παρ'ολο που υπαρχει εδω και καιρο στην αγορα με αλλά αναγνωριστικά...

georgiosfr
18-10-10, 15:40

τα προβληματα ειναι παλια, ομως υπαρχουν μοντελα τα οποια ειναι stock οποτε πιστευω οτι ισως να τα βγαλει και στα "υποτιθμενα" πιο καινουργια αστρα.ετσι νομιζω τουλαχιστων!!οσον αφορα τα προβληματα μην σε ανυσηχει καθολου,απ΄οτι διαβαζεις κανενας δεν εχει μεινει στο δρομο απο αυτα αλλα και ουτε ηταν κατι τοσο σημαντικο το οποιο δεν διορθωνεται.επισης το αστρα εχει κανει πολυ καλες πωλησεις οι οποιες δεν θα γινονταν αν τα προβληματα που εβγαζε δεν λυνονταν.για την εχρωμη οθονη εγω ψηφιζω να βαλεις xennon afl . (απο οτι ξερω η εγχρωμη εχει navigationκαι ειναι πιο μεγαλη και ειναι και πιο ομορμο το εσωτερικο ) το αμαξι με τα xennon γινεται πιο ομορφο και λιγο διαφορετικο σε σχεση με αρκετα αλλα που δεν εχουν.(εγω εχω τα xennon και δεν το μετανιωσα αν και πιστευα στην αρχη οτι δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο).

chrisvari
18-10-10, 22:02
παιδια εχω κολλησει ασχημα.Μεσα στη βδομαδα θα παραγγειλω το τουτου και δεν μπορω να αποφασισω με τιποτα....Λευκο ή Silver Lake?????????????????

lerovith
18-10-10, 22:28
παιδια εχω κολλησει ασχημα.Μεσα στη βδομαδα θα παραγγειλω το τουτου και δεν μπορω να αποφασισω με τιποτα....Λευκο ή Silver Lake?????????????????

μεταλικο διπλης αν τα λεφτα δεν ειναι προβλημα. διαφορετικα το λευκο

icy20
18-10-10, 23:50
Εμενα παλι μου φαινεται οτι το astra ειναι πολυ πιο ωραιο στα σκουρα χρωματα.Στα πολυ ανοιχτα δεν μου αρεσει...

lerovith
19-10-10, 00:04
Εμενα παλι μου φαινεται οτι το astra ειναι πολυ πιο ωραιο στα σκουρα χρωματα.Στα πολυ ανοιχτα δεν μου αρεσει...

+1

chrisvari
19-10-10, 00:46
Πως φαινεται οτι το χρωμα ειναι εντελως υποκειμενικη υποθεση..Εγω παλι απεκλεισα απο τι πρωτη στιγμη τα σκουρα χρωματα π.χ. μαυρο,technical grey.Θεωρω παλι οτι αυτα ταιριαζουν πιο πολυ στο insignia(το κανει πιο λιμουζινε).Πιστευω επισης οτι οσο πιο sport ενα αμαξι,τοσο πιο ανοιχτοχρωμο για να αναδειξει καμπυλες.Μαλλον προς λευκο κλεινω.Μαζι με 18 αρα ζαντα,ηλιοροφη και φιμε after πιστευω θα δειξει πολυ!Νομιζω οτι το λευκο τονιζει περισσοτερο το sport χαρακτηρα του αυτοκινητου.Βεβαια περι ορεξεως...
Φιλε μου οταν λες μεταλλικο διπλης τι εννοεις?Απο θεμα ποιοτητας παιζει κατι σε σχεση με μη μεταλλικο χρωμα?

lerovith
19-10-10, 02:24
Το technical grey και εμενα δε μ'αρεσει στο αστρα, αλλα εχει ενα μπλε πολύ καλό. Απ' όσο ξέρω το χρώματα διπλής εχουν μια στρωση χρωμα (μεταλικο ή mica) και μια στρώση λουστρο. Τα μονής εχουν λουστρο και χρώμα μαζί κ αυτο φαινεται στο γυαλισμα καθως φεύγει κ χρώμα

giorgosgudelias
19-10-10, 21:18
Πως φαινεται οτι το χρωμα ειναι εντελως υποκειμενικη υποθεση..Εγω παλι απεκλεισα απο τι πρωτη στιγμη τα σκουρα χρωματα π.χ. μαυρο,technical grey.Θεωρω παλι οτι αυτα ταιριαζουν πιο πολυ στο insignia(το κανει πιο λιμουζινε).Πιστευω επισης οτι οσο πιο sport ενα αμαξι,τοσο πιο ανοιχτοχρωμο για να αναδειξει καμπυλες.Μαλλον προς λευκο κλεινω.Μαζι με 18 αρα ζαντα,ηλιοροφη και φιμε after πιστευω θα δειξει πολυ!Νομιζω οτι το λευκο τονιζει περισσοτερο το sport χαρακτηρα του αυτοκινητου.Βεβαια περι ορεξεως...
Φιλε μου οταν λες μεταλλικο διπλης τι εννοεις?Απο θεμα ποιοτητας παιζει κατι σε σχεση με μη μεταλλικο χρωμα?

:thumb::thumb::thumb::thumb::thumb:
Στο λευκό ταιριάζουν πολύ τα σκούρα φωτιστικά του sport. Όσο για τα after φιμέ θα διαφωνήσω. Είναι αρκετά σκούρα από μόνα τους. Δείχνουν ωραία.

chrisvari
19-10-10, 23:47
Λοιπον guys πριν λιγο γυρισα απο την αντιπροσωπεια.Μολις το εκλεισα!!!!!!
Εχουμε και λεμε..... Astra sport 1,6 180 hp 22150
+sport pack1(cd 500+18αρες ζαντες) 880
+ηλιοροφη 930
+πακετο προσαρμοζομενου φωτισμου 1140
+bluetooth 310
+functional pack 55
+εξοδα ταξινομησης και τελη 310
+μεταφορικα και προετοιμασια 310
ΣΥΝΟΛΟ 26085

Σε αυτη τη τιμη εκπτωση 2000 Ευρω και δωρο αισθητηρες παρκαρισματος πισω!!

Τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι 24085.Το αμαξι θα γινει παραγγελια και μου ειπε σε κανα 3μηνο.Αντιστροφη μετρηση λοιπον
Η μονη λεπτομερια ειναι να αποφασισω για το χρωμα και να του πω την πεμπτηΑν θα ειναι μεταλλικο +460 Ε.Πιστευω καταφερα μια πολυ καλη προσφορα μετα απο πολυ ψαξιμο.
Αντε να δουμε πως θα αποφασισω για το χρωμα!!Το silver lightning βγαινει στο astra?Γιατι το ειδα σε insignia και ηταν πολυ ωραιο.

chrisvari
20-10-10, 00:17
Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι αλλο εσεις που εχετε τα σπορτ?Ο κρυφος φωτισμος κατω απο λεβιε ταχυτητων και στις πορτες υπαρχει ετσι??

capthookb
20-10-10, 00:22
Ναι, υπάρχει.

kostas_teach
20-10-10, 01:28
Καλησπερα και απο μενα παιδες. Ειχα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ και εκατσα και διαβασα ολες τις προηγουμενες σελιδες.
Εχουμε και λεμε λοιπον...

Μετα απο 10.000 km (1.4Τ), εκτος απο το ''καπελο'' που βρισκεται πανω απο τον πινακα οργανων και τριζει οταν ειναι κρυο, και εκτος απο το τριξιμο που εχω στο μεταλλικο στεφανι που βρισκεται γυρω απο τον λεβιε ταχυτητων, ακουω και ενα τακ τακ, σα να χτυπαει κατι, απο το ταμπλο στην πλευρα του οδηγου καθε φορα που περναω απο λακκουβα. Τον ηχο τον εντοπιζω καπου κοντα στο φινιστρινι. Υποψιαζομαι οτι μπορει και να ειναι καποιο καλωδιο του ρανταρ του συναγερμου που περναει μεσα απο την κολονα.

Κατα τα αλλα εχω αλλαξει αισθητηρα φρενου γιατι τα φωτα τρεμοπαιζαν, τον ηχο στο συμπλεκτη σαν ελατηριο τον εχω και εγω, και χρειαστηκε να συμπληρωσω ψυκτικο υγρο μετα απο μηνυμα στην οθονη ενδειξεων.
Μεση καταναλωση κολλημενη εδω και μηνες στα 8L/100km.

Γενικα το αμαξι μηχανικα τουλαχιστον ειναι πολυ καλο. Αν ειχαν προσεξει και την συναρμογη.......:(

capthookb
20-10-10, 01:47
...και χρειαστηκε να συμπληρωσω ψυκτικο υγρο μετα απο μηνυμα στην οθονη ενδειξεων.

Ομοίως! Γιατί άραγε πέφτει η στάθμη;

mcloud
20-10-10, 02:36
την 1η βδομαδα οταν το πηρα εβγαλε ενδειξη για συμπληρωση υγρων ψυκτικου. μου ειπαν οτι μπορω να το συμπληρωσω και με νερο βρυσης αλλα πηγα αντιπροσωπια μου ανοιξαν την ταπα και βγηκαν αερια και ανεβηκε λιγο η σταθμη αλλα συμπληρωσε αυτο το ροζ υγρο. Πηρα καλου κακου ενα μπουκαλακι γιατι μου ειπαν οτι ισως χρειαστει να προσθεσω παλι και να το ξαναδω οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο.
Το συγκεκριμενο υγρο τηλεφωνικος απο συνεργειο Οπελ μου ειπαν οτι δεν κυκλοφορει στην αγορα.
Οταν ομως το πηγα απο κει μου ειπαν οτι βρισκεται σε καθε συνεργειο της Οπελ!
Πεσαν τα υγρα γιατι το αυτοκινητο δεν ειχε κυκλοφορησει (σαν καινουριο που ηταν) και δημιουργηθηκαν αερια εκει περα και τα αερια πανε και καθονται πανω με αποτελεσμα να δειχνει μειωση της ενδειξης υγρων.
1 φορα το συμπληρωσα και εκτοτε που το παρακολουθω δεν ξανακατεβηκε.

lerovith
20-10-10, 03:58
και εγω συμπληρωσα, πολύ λιγο μου ειπαν οτι ηθελε μαλλόν για τους λόγους που ανεφερες, παντως στο δικό μου το κανε γυρω στα 9000 χιλ. Τωρα ειμαι στα 10050 χιλ κ ολα οκ. Βρω χρονο θα παωαν κοιταξω και για το Led της ζωνης του συνοδηου σε αλλή αντιπροσωπια. Το εχει εμφανισει σε άλλον αυτο???

Astropelekis
20-10-10, 10:06
Ομοίως! Γιατί άραγε πέφτει η στάθμη;

Έχει συμβεί και στο δικό μου αλλά είχα αλλάξει το θερμοστάτη λόγο ανάκλησης. Την ίδια μέρα έκανα ταξίδι και την επόμενη μου έβγαλε μήνυμα. Συμπλήρωσα 500ml. Από τότε δεν έχει ξαναπέσει η στάθμη.

nick77
21-10-10, 00:06
http://www.youtube.com/watch?v=3q6RSeWyZ-4

JimPap
21-10-10, 01:46
file etsi akrivws opws to periefrapses to exw egw... sport-leuko-18 zanta-iliorofi- k fime after.... otan einai plimeno.... den paleuetai... einai PANEMORFO... ERWTAS

JimPap
21-10-10, 01:47

file etsi akrivws opws to periegrapses to exw egw... sport-leuko-18 zanta-iliorofi- k fime after.... otan einai plimeno.... den paleuetai... einai PANEMORFO... ERWTAS

kostas_teach
21-10-10, 15:37
http://www.youtube.com/watch?v=3q6RSeWyZ-4

Μακαρι να το εδειχνε και σε slow motion για να βλεπαμε τις μ@@ιες που κανουν κατα τη συναρμολογηση -angryteeth--angryteeth--angryteeth-

Γιο το ψυκτικο υγρο λογικο το βρισκω να χρειαστει συμπληρωμα μετα απο καποια χιλιομετρα. Η σταθμη ειχε κατεβει λιγο πιο κατω απο τη μεση. Απο λαδακι πως πατε? Χτες που το τσεκαρα ηταν στην τελευταια γραμμη, σχεδον στο τελος. Ειναι λογικο να χει καψει τοσο λαδι μετα απο 10.000 χλμ?

icy20
21-10-10, 17:12
Εμενα παντως ειναι πολωνεζικο απο οτι ειχα δει...Τωρα αν ειναι καλο η κακο δεν ξερω...

nickoss
21-10-10, 19:38

Παιδιά ρώτησα για αυτή την ποδιά σε 2 αντιπροσωεπείες.Η μία μου είπε 235 ευρώ!! κ η άλλη 265!!!!!Φίλε έχεις βρει εσύ αυτή την τιμή που γράφεις πουθενά?Εάν ναι στείλε μου μήνυμα γιατί ενδιαφέρομαι να το βάλω αλλά δεν διαθέτω τόσα λεφτά

lerovith
21-10-10, 19:39
Εμενα παντως ειναι πολωνεζικο απο οτι ειχα δει...Τωρα αν ειναι καλο η κακο δεν ξερω...

me too...

μονο ο χρονος ξερει ... !!!!

nickoss
21-10-10, 19:51
Κάτι πρέπει να κάνουμε με τους τριγμούς μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Τώρα τρίζει κ το πλαστικό πάνω από τα όργανα του ταμπλώ.Το κάνει και σε κανέναν άλλο?

capthookb
21-10-10, 20:28
Μακαρι να το εδειχνε και σε slow motion για να βλεπαμε τις μ@@ιες που κανουν κατα τη συναρμολογηση -angryteeth--angryteeth--angryteeth-

Γιο το ψυκτικο υγρο λογικο το βρισκω να χρειαστει συμπληρωμα μετα απο καποια χιλιομετρα. Η σταθμη ειχε κατεβει λιγο πιο κατω απο τη μεση. Απο λαδακι πως πατε? Χτες που το τσεκαρα ηταν στην τελευταια γραμμη, σχεδον στο τελος. Ειναι λογικο να χει καψει τοσο λαδι μετα απο 10.000 χλμ?
Εγώ γύρω στα 600 ml συμπλήρωσα μέχρι τα 15000 όπου και τα άλλαξα. Επίσης μετά την αλλαγή είδα μεγάλα διαφορά στην απόδοση του κινητήρα

georgiosfr
21-10-10, 20:47
Κάτι πρέπει να κάνουμε με τους τριγμούς μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Τώρα τρίζει κ το πλαστικό πάνω από τα όργανα του ταμπλώ.Το κάνει και σε κανέναν άλλο?

εχω το 1.6 τ απο τον Φεβρουαριο με 7000 χλμ αλλα κανενα τριξιμο μεχρι τωρα.ευτυχως!(αποφευγω την πολυ κινηση στην πολη και τους χαλια δρομους με λακουβες κτλ, νομιζω παιζει και αυτο ρολο ) ποσα χλμ εχεις και σε τι δρομους το κινεις?

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
21-10-10, 22:48
Σήμερα έκανα και εγώ την αναβάθμιση στο bcm και όλα πήγαν καλά........

Παρατήρησα ότι το ύψος της δέσμης των φώτων μείωθηκε και μου δείχνει λίγο χαμηλά σε σχέση με χτες.......
Τώρα έιναι κάτι που διορθώθηκε με την αναβάθμιση;;;; δίοτι έχω το afl και ρυθμίζονται λογικά μόνα τους...
Μπορέι να έκαναν έλεγχο στα φώτα να τα έιδαν ψηλά και να τα πείραξαν;;;;
Πειράζονται τα afl βρε παιδιά έχουν δηλαδή κάποιες βίδες για ρυθμιση του ύψους;; ξέρει κανείς τα λεχει ρυθμίσει κάποιος σπίτι του;;;

Ευχαριστώ!!!l

fevgatos
21-10-10, 23:16
διαβασα μολις της "βεβε" ενα φορουμ και τα προβληματα που ειδα εκει μεσα με φρικαραν... κατι τριγμους κ λαμπακια που λεμε εμεις εδω μεσα, εκει τα θεωρουν αυτονοητα οτι θα υπαρχουν!!!! αν ειναι δυνατον!!!εκει μιλανε για προβληματα στις καδενες, στα σασμαν κ παει λεγοντας... τελικα πειθομαι ολο και περισσοτερο οτι το αστρακι ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!

fotis1972
21-10-10, 23:59
διαβασα μολις της "βεβε" ενα φορουμ και τα προβληματα που ειδα εκει μεσα με φρικαραν... κατι τριγμους κ λαμπακια που λεμε εμεις εδω μεσα, εκει τα θεωρουν αυτονοητα οτι θα υπαρχουν!!!! αν ειναι δυνατον!!!εκει μιλανε για προβληματα στις καδενες, στα σασμαν κ παει λεγοντας... τελικα πειθομαι ολο και περισσοτερο οτι το αστρακι ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!

Ετσι Μπράβοοοοοοοοοοοοο
Να που επιβεβαιώνομαι για τα προβλήματα των άλλων
Ειδικα στα vw γίνεται κόλασηηηηηηηηηηηηη ;)

nick77
22-10-10, 00:03
παιδια σοβαρά τώρα το καμάρι μου έχει 15000χλμ στον καρόδρομο πάτρα-πύργου και δεν βγάζει κιχ μέχρι τώρα!!!;)

xtatty
22-10-10, 00:07
Παιδιά ρώτησα για αυτή την ποδιά σε 2 αντιπροσωεπείες.Η μία μου είπε 235 ευρώ!! κ η άλλη 265!!!!!Φίλε έχεις βρει εσύ αυτή την τιμή που γράφεις πουθενά?Εάν ναι στείλε μου μήνυμα γιατί ενδιαφέρομαι να το βάλω αλλά δεν διαθέτω τόσα λεφτά

Καλησπέρα! Από 240 μου την άφησαν 220 μαζί με τα εργατικά. Την έβαλα χθες. Πολύ χρήσημη. Δεν αφήνει τίποτα εκτεθειμένο από κάτω από τον κινητήρα. Κάρτερ, σασμάν, διαφορικό, τουρμπίνα είναι όλα προστατευμένα πλέον.

Άλλαξα και τον αισθητήρα του συμπλέκτη και το CC δουλεύει άψογα. Έκανα περίπου 400χλμ. χωρίς να απενεργοποιηθεί καθόλου. :headbang: Και πατούσα επίτειδες και σε λακούβες!!! :D

Τον αισθητήρα του φρένου δεν τον αλλάξαμε ακόμα γιατί έκαναν λάθος στην παραγγελία του ανταλλακτικού. Έκαναν νέα παραγγελία και σε κανένα μήνα θα γίνει και αυτό και θα λυθεί και το θέμα του χειρόφρενου και των φώτων του φρένου.

slalom
22-10-10, 00:21
Πειράζονται τα afl βρε παιδιά έχουν δηλαδή κάποιες βίδες για ρυθμιση του ύψους;; ξέρει κανείς τα λεχει ρυθμίσει κάποιος σπίτι του;;;
Όλα τα φανάρια έχουν ρυθμιστικά, αν δεν έχεις φωτόμετρο μην τα πειράξεις.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
22-10-10, 00:50
Όλα τα φανάρια έχουν ρυθμιστικά, αν δεν έχεις φωτόμετρο μην τα πειράξεις.

ok αλλα γιατι μειώθηκε το ύψος ρε ****το μου φαίνεται ότι φωτίζουν κοντά!!!!

Κάποιoς με astra J + afl τα έχει πειράξει ποτέ;;;

capthookb
22-10-10, 02:43
ok αλλα γιατι μειώθηκε το ύψος ρε ****το μου φαίνεται ότι φωτίζουν κοντά!!!!

Κάποιoς με astra J + afl τα έχει πειράξει ποτέ;;;
Γράφει στο manual πως ρυθμίζεις το ύψος της δέσμης. Τραβάς το διακόπτη των φλας, γυρνάς την ανάφλεξη και εξακολουθείς να κρατάς τραβηγμένο το διακόπτη των φλας. Μετά από 5 sec ακούγεται μια ειδοποίηση και αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
22-10-10, 09:14
μου έκαναν σινιαλα απο οι απέναντι ερχόμενοι το βράδυ parta1
Επαναπρογραματίστηκε στην αντιπροσωπεία....

Θα ήθελα να μου πεις αν ήσουν παρόν όταν το έκαναν ή ακολούθησαν την διαδικασία του manual που περιγράφει ο παραπάνω φίλος μας;;;;

Στο χαρτί που υπέγραψα φεύγοντας απο το συνεργείο χτες πήρε το μάτι μου σχόλιο του τεχνικού ότι διορθώνονται μόνα τους τα φώτα...........Το βράδυ το λαμπάκι της κατανομής της δέσμης ήταν σταθερα αναμμένο ενώ στο manual πρέπει να αναβοσβήνει για 5 δευτερα όταν η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη, άρα δεν έκαναν την διαδικασία παρα μόνο την αναβάθμιση........

Θα κάνω την παραπάνω διαδικασία και θα σας πω το βράδυ.....

mcloud
22-10-10, 13:20
Οσον αφορα τα τριξιματα μικρο το κακο, απλα ασχολουμαστε επειδη εχει καλη ηχομονωση και ψαχνουμε να βρουμε μηπως ακουγεται τιποτα καθε φορα που μπαινουμε στο αυτοκινητο μας ενω οταν μπαινουμε στο παλιο δεν ασχολουμαστε επειδη το θεωρουμε αυτονοητο. :D
Δεν το κινω ιδιαιτερα εχω 3.200 χιλιομετρα απλα θα θελα να προσθεσω κατι σαν λεπτομερεια μιας που λεμε διαφορα.
Χθες βραδυ σε μεγαλο δρομο κατηφορικο πιεσα για πρωτη φορα παραπανω το αυτοκινητο δειχνοντας το κοντερ 180 χλμ. Μια χαρα παει το αυτοκινητο ουτε κουναει ουτε τιποτα.
Απλα απο μια ταχητυτα και μετα ακουω τα μπροστινα παραθυρα σαν να μπαζουν, λες και δεν κλεινουν σωστα οτι εχει κι αλλο περιθωριο γιατι αυτο; απο τα 80 και ανω καπου εκει σε πιο χαμηλες ταχυτητες δεν ακουγονται.
Δεν ξερω αν το κανει και σε σας αυτο. Δεν ξερω αν μπαινει ελαχιστος αερας απλα και μονο επειδη ακουγεται εντονα.

tsouka
22-10-10, 16:02
Καλησπερα παιδια!!!Χαιρομαι που τα μικροπροβληματα πλεον αρχιζουν να λυνονται!!!Το θεμα ειναι οτι τα νεα αυτοκινητα παραγγελνονται ειναι αλλαγμενοι οι αισθητηρες cc κ χειροφρενου ή πρωτα παρουσιαζεται το προβλημα και μετα γινεται η παραγγελια νεου αισθητητα?Σας ρωταω μηπως ξερετε κατι εσεις γιατι στο συνεργειο μιας αντιπροσωπιας που ρωτησα δεν ηξεραν να μου απαντησουν......

petros61
22-10-10, 16:45
φιλε μου ειναι να μην τυχει.εγω εχω απο τα πρωτα astra που κυκλοφορησαν και με ηλεκρονικα δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα..ουτε ενα λαμπακι δεν εχει αναψει μεσα.

xtatty
22-10-10, 19:48
φιλε μου ειναι να μην τυχει.εγω εχω απο τα πρωτα astra που κυκλοφορησαν και με ηλεκρονικα δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα..ουτε ενα λαμπακι δεν εχει αναψει μεσα.

Μήπως είναι καμένα όλα τα λαμπάκια σου!?!!?!?! :D

:funny:

giorgosgudelias
22-10-10, 19:53
Εμένα κατά διαστήματα μου βγάζει ένα σήμα όταν περνάω κάτω από γέφυρες της εθνικής. Μου βγάζει ένα indicator on. Τι μπορεί να σημαίνει; Το έχει βγάλει και σε κάποιον άλλο;

nickoss
22-10-10, 22:25
εχω το 1.6 τ απο τον Φεβρουαριο με 7000 χλμ αλλα κανενα τριξιμο μεχρι τωρα.ευτυχως!(αποφευγω την πολυ κινηση στην πολη και τους χαλια δρομους με λακουβες κτλ, νομιζω παιζει και αυτο ρολο ) ποσα χλμ εχεις και σε τι δρομους το κινεις?

Έχω 15500 χιλιόμετρα και οι δρόμοι που κινούμαι καθημερινά είναι καλοί εκτός από ένα κομμάτ περίπου 1 km που angry1.Μου ακούγεται ένας έντονος τριγμός κάπου προς την πόρτα του συνοδηγού αλλά δεν το έχω ψάξει πιο αναλυτικά.

nickoss
22-10-10, 22:29
Καλησπέρα! Από 240 μου την άφησαν 220 μαζί με τα εργατικά. Την έβαλα χθες. Πολύ χρήσημη. Δεν αφήνει τίποτα εκτεθειμένο από κάτω από τον κινητήρα. Κάρτερ, σασμάν, διαφορικό, τουρμπίνα είναι όλα προστατευμένα πλέον.

Άλλαξα και τον αισθητήρα του συμπλέκτη και το CC δουλεύει άψογα. Έκανα περίπου 400χλμ. χωρίς να απενεργοποιηθεί καθόλου. :headbang: Και πατούσα επίτειδες και σε λακούβες!!! :D

Τον αισθητήρα του φρένου δεν τον αλλάξαμε ακόμα γιατί έκαναν λάθος στην παραγγελία του ανταλλακτικού. Έκαναν νέα παραγγελία και σε κανένα μήνα θα γίνει και αυτό και θα λυθεί και το θέμα του χειρόφρενου και των φώτων του φρένου.

Είναι μεταλλική δηλαδή?Εάν είναι εύκολο μπορείς να ανεβάσεις καμμία φώτο?Προεξέχει πιο χαμηλά από το αμάξι ή όχι?Τρυπάνε κάπου για να μπει αυτό?Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω καθόλου.

lerovith
22-10-10, 22:51
Εμένα κατά διαστήματα μου βγάζει ένα σήμα όταν περνάω κάτω από γέφυρες της εθνικής. Μου βγάζει ένα indicator on. Τι μπορεί να σημαίνει; Το έχει βγάλει και σε κάποιον άλλο;

αυτο αναβει αν 3εχασεις για πολυ ωρα το φλας αναμενο, δεν νομιζω οτι εχει σχεση με γεφυρες

xtatty
22-10-10, 23:15

To "Indicator on" το βγάζει όταν έχεις πολύ ώρα το φλάς αναμένο. Σε είδοποιεί γιατί νομίζει ότι το ξέχασες αναμένο! Πολύ μπροστά το Astra-κι μας!!! :cool:

Δοκιμασε όταν είσαι εν κινήσει να ανάψεις το φλας και άσ το κανένα λεπτό. Θα στο βγάλει.

xtatty
22-10-10, 23:26
Είναι μεταλλική δηλαδή?Εάν είναι εύκολο μπορείς να ανεβάσεις καμμία φώτο?Προεξέχει πιο χαμηλά από το αμάξι ή όχι?Τρυπάνε κάπου για να μπει αυτό?Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω καθόλου.

1. Δεν προεξέχει καθόλου. Αν σκύψεις δηλαδή δεν φαίνεται.
2. Δεν τρυπάνε. Το αυτοκίνητο έχει ήδη έτοιμες τις τρύπες για την ποδιά. Είναι στα βασικά έξτρα του αυτοκινήτου γι αυτό.
3. Φωτό καλή δεν ξέρω πότε θια μπορέσω να βγάλω. Έχω μια από το insignia club που είναι σχεδόν ίδια...για να μην πω ακριβώς ίδια!!!

http://insigniaclub.gr/attachment.php?attachmentid=736&d=1272803055

Astropelekis
22-10-10, 23:31
To "Indicator on" το βγάζει όταν έχεις πολύ ώρα το φλάς αναμένο. Σε είδοποιεί γιατί νομίζει ότι το ξέχασες αναμένο! Πολύ μπροστά το Astra-κι μας!!! :cool:

Δοκιμασε όταν είσαι εν κινήσει να ανάψεις το φλας και άσ το κανένα λεπτό. Θα στο βγάλει.

Έξυπνο αυτό και πολύ χρήσιμο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που το ξεχνούν...
Όσο περνάει ο καιρός με εκπλήσει ευχάριστα το αστρα. Ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα.
Άντε να δούμε τι άλλο θα μάθουμε. read1

nickoss
22-10-10, 23:48
1. Δεν προεξέχει καθόλου. Αν σκύψεις δηλαδή δεν φαίνεται.
2. Δεν τρυπάνε. Το αυτοκίνητο έχει ήδη έτοιμες τις τρύπες για την ποδιά. Είναι στα βασικά έξτρα του αυτοκινήτου γι αυτό.
3. Φωτό καλή δεν ξέρω πότε θια μπορέσω να βγάλω. Έχω μια από το insignia club που είναι σχεδόν ίδια...για να μην πω ακριβώς ίδια!!!

http://insigniaclub.gr/attachment.php?attachmentid=736&d=1272803055

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.Την φωτο όμως δεν μπορώ να την δω.

xtatty
23-10-10, 00:10
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.Την φωτο όμως δεν μπορώ να την δω.

Δες τώρα και πες μου...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/album.php?albumid=706&pictureid=5356

nickoss
23-10-10, 00:12
Δες τώρα και πες μου...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/album.php?albumid=706&pictureid=5356

Τώρα μάλιστα είδα φως:D Μια χαρά μου φαίνεταικαλύπτει πολύ καλύτερα από όσο περίμενα...Ευχαριστώ

giorgosgudelias
23-10-10, 00:15

Όντως το έβγαζε όταν είχα αναμένω το φλας για αρκετή ώρα σε έξοδο εθνικής, την ώρα που πλησίαζα ή ξεπερνούσα την γέφυρα του κόμβου. Χα!!!!

Legolas
23-10-10, 01:04
gamath h podia....!!! pianei para polla merh tou kinhthra...

makari na eixame lefta oloi na thn vazame!

nick77
23-10-10, 12:15
Θα ήθελα να μου πεις αν ήσουν παρόν όταν το έκαναν ή ακολούθησαν την διαδικασία του manual που περιγράφει ο παραπάνω φίλος μας;;;;

Στο χαρτί που υπέγραψα φεύγοντας απο το συνεργείο χτες πήρε το μάτι μου σχόλιο του τεχνικού ότι διορθώνονται μόνα τους τα φώτα...........Το βράδυ το λαμπάκι της κατανομής της δέσμης ήταν σταθερα αναμμένο ενώ στο manual πρέπει να αναβοσβήνει για 5 δευτερα όταν η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη, άρα δεν έκαναν την διαδικασία παρα μόνο την αναβάθμιση........

Θα κάνω την παραπάνω διαδικασία και θα σας πω το βράδυ.....
Να πω φίλε Γιάννη την αλήθεια δεν είμουν μπροστά .Πάντως μετά την τελευταια ρύθμιση στα afl+ όντως η δέσμη φωτός χτυπά πιο κοντά στο αυτοκίνητο αλλά ησύχασα και απο τα χαιρετήσματα των απέναντι διερχομενων parta1.Πρέπει όμως να τονίσω οτι παρατήρησα ,με ευχαρίστηση, ότι ταυτοχρονα μειώθηκε και ο χρόνος αλλαγής της σκάλας (απο τα μεσαία στα μεγάλα και αντιστροφα).:cool:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
23-10-10, 17:13
Να πω φίλε Γιάννη την αλήθεια δεν είμουν μπροστά .Πάντως μετά την τελευταια ρύθμιση στα afl+ όντως η δέσμη φωτός χτυπά πιο κοντά στο αυτοκίνητο αλλά ησύχασα και απο τα χαιρετήσματα των απέναντι διερχομενων parta1.Πρέπει όμως να τονίσω οτι παρατήρησα ,με ευχαρίστηση, ότι ταυτοχρονα μειώθηκε και ο χρόνος αλλαγής της σκάλας (απο τα μεσαία στα μεγάλα και αντιστροφα).:cool:

Συμφωνώ και εγώ για τον χρόνο αλλαγής καθώς και για το αυτόματο άναμμα/σβήσιμο φώτων σε σκοτεινά μερη και τούνελ........πολύ πιο άμεση αντίδραση!!clap1

petros61
24-10-10, 01:42
Μήπως είναι καμένα όλα τα λαμπάκια σου!?!!?!?! :D

:funny:

Οχι φιλε μου...απο ηκεκτρονικα κανενα προβλημα μεχρι τωρα...τιποτα.αλλα απο αλλα ειναι αστα να πανε..το τουρμπο κανει σαν τρακτερ οταν δουλευει ο κλιματισμος το σασμαν κανει χειροτερα και απο τρακτερ στις αλλαγες πρωτη δευτερα πισω κοπαναει λες και εχω παρει αμαξι με χιλια ευρω και 30 ετων...αυτα για την ωρα τα οποια τα θεωρω πολυ πιο σημαντικα απο τα ηλεκρονικα..γιατι δειχνουν οτι το αμαξι ειναι μετριο

capthookb
25-10-10, 15:02
Το chime volume έχει ρύθμιση έντασης, normal και high. Βλέπετε καμια διαφορά εσείς; Άχρηστο είναι κι αυτό σαν το λαμπάκι για το rain sensor.

lerovith
25-10-10, 15:22
εχω την αισθηση οτι το λαμπάκι για το rain sensor ειναι για την βασικη εκδοση που δεν εχει boardcomputer οταν βαζεις εξτρα τους αισθητηρες βροχης

Christos Astra j
26-10-10, 00:01
Σήμερα έκανα και εγώ την αναβάθμιση στο bcm και όλα πήγαν καλά........

Παρατήρησα ότι το ύψος της δέσμης των φώτων μείωθηκε και μου δείχνει λίγο χαμηλά σε σχέση με χτες.......
Τώρα έιναι κάτι που διορθώθηκε με την αναβάθμιση;;;; δίοτι έχω το afl και ρυθμίζονται λογικά μόνα τους...
Μπορέι να έκαναν έλεγχο στα φώτα να τα έιδαν ψηλά και να τα πείραξαν;;;;

Ευχαριστώ!!!l
Η ρυθμιση των AFL γινεται κανονικα οπως και στα απλα φαναρια με μια βιδα αλεν που υπαρχει και στα 2 φαναρια, είχα και εγω ενα θεμα με τον αριστερο φανο και το ρυθμισαμε στο συνεργειο σε ελαχιστα δευτερολεπτα. Δεν τιθεται θεμα προγραματισμου οπως εχουν γραψει καπιοι...

rodolfos
26-10-10, 00:57
Καλησπερα στην παρεα του φορουμ!..παιδια ειμαι σε διλημμα!
1.4turbo?ποιο οικονομικο αλλα λιγοτερη αποδοση
1.6turbo?περισσοτερα χρηματα για αγορα μεγαλυτερη καταναλωση κλπ..
Οσοι εχουν το 1.4 με τα 140 αλογα ειναι ευχαριστημενοι?εχει καλη αποδοση το αμαξι?επειδη λεγονται πολλα για βαρος,ρεπριζ κλπ.ειναι ικανοποιητικο σε προσπερασεις?Να σημειωθει οτι κινουμαι 80% σε πολη!
Ευχαριστω παιδες

georgiosfr
26-10-10, 02:30
Οσοι εχουν το 1.4 με τα 140 αλογα ειναι ευχαριστημενοι?εχει καλη αποδοση το αμαξι?επειδη λεγονται πολλα για βαρος,ρεπριζ κλπ.ειναι ικανοποιητικο σε προσπερασεις?Να σημειωθει οτι κινουμαι 80% σε πολη!
Ευχαριστω παιδες

εχω το 1.6τ και μπορω να πω οτι τραβαει αρκετα εως και πολυ καλα.για την καταναλωση μεσα στην πολη σε κινηση (σταματα-ξεκινα σε φαναρια συνεχεια) η καταναλωση μου εχει παει εως 12 l/h. Για 80% κινηση στην πολη δεν αξιζει το 1.6 τ αλλα για εκτος πολης θα καταλαβεις τη διαφορα ανεσης του 1.6τ απο το 1.4 τ . Η καταναλωση σε μετριες συνθηκες στην πολη για μενα ειναι 9.5 (με το ζορι) εως 10,6 . Εσυ ξερεις και η τσεπη σου... παντως η διαφορα στο γεμισμα βενζινης πιστευω θα ειναι γυρω στο 7 με 11 ευρω.

Legolas
26-10-10, 04:04
ναι οντως ροδολφε εκει κοντα θα ειναι οι διαφορες οπως της λεει ο γιοργος...

παντος το 1.4 τουρμπο εχει βγει στην κατηγορια του το πιο γρηγορο...οποτε...ορμα του..!!!

astraturbo
26-10-10, 11:03

οχι φιλε δεν ειχα ρωτησει καπου αλλα μου φαινεται το χε γραψει πριν καιρο καποιος απο το φορουμ! συγνωμη αν εκανα λαθος!! Παντως τα αξιζει τα λεφτα της!!!

Astropelekis
26-10-10, 11:08
εχω το 1.6τ και μπορω να πω οτι τραβαει αρκετα εως και πολυ καλα.για την καταναλωση μεσα στην πολη σε κινηση (σταματα-ξεκινα σε φαναρια συνεχεια) η καταναλωση μου εχει παει εως 12 l/h. Για 80% κινηση στην πολη δεν αξιζει το 1.6 τ αλλα για εκτος πολης θα καταλαβεις τη διαφορα ανεσης του 1.6τ απο το 1.4 τ . Η καταναλωση σε μετριες συνθηκες στην πολη για μενα ειναι 9.5 (με το ζορι) εως 10,6 . Εσυ ξερεις και η τσεπη σου... παντως η διαφορα στο γεμισμα βενζινης πιστευω θα ειναι γυρω στο 7 με 11 ευρω.

Και εγώ έχω την ίδια κατανάλωση πάνω κάτω. Έχω το 1.6Τ. Μέσα στην πόλη με κίνηση αλλά και με αρκετά ανοίγματα όπου το επιτρέπει ο δρόμος είμαι στα 12 λτ/100 χλμ. Ελάχιστη κατανάλωση που έχω δεί είναι 9.5λτ/100 χλμ αλλά θέλει αρκετή προσπάθεια. Γενικά μέσα στην πόλη με πολύ χαλαρή οδήγηση θα είσαι στα 10.5 λτ/100χλμ.

Για το 1.4Τ δεν γνωρίζω. Αν δεν το θέλεις για ταξίδια και δεν ταξιδεύεις φορτωμένος και σε επαρχιακό δρόμο νομίζω ότι θα είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα οδηγού. Εμένα ήδη δεν μου αρκούν τα άλογα του 1.6Τ.

mcloud
26-10-10, 11:24
rodolfos τι να το κανεις το turbo μεσα στην πολη; εκτος αν θες να το παιζεις καγκουρας οπως αλλοι εχουν τζιπ κ ειναι συνεχεια μεσα στην πολη. Σκεψου με το πανω κεφαλι ! Κοιτα καιτ την τσεπη σου! Εσυ χρειαζεσαι supermini ή μικρομεσαιο για πολη και να μην καιει αλλα να χει κ αποδοσεις. Ή παιρνεις το ατμοσφαιρικο για μενα ή κανενα 1.2 ΤSI 105hp Skoda Fabia. H κανενα Honda Jazz αν θες χωρους - πρακτικοτητα και ξεφτιλιστικο service . Τωρα θα μου πεις τι συγκρινεις την ομορφια του αστρα με τα υπολοιπα; οχι βεβαια, απλα επειδη εισαι σε πολη για μενα πρεπει να το κοιταξεις αλλιως το θεμα με αλλα κριτηρια. (px καταναλωση, πρακτικοτητα, συντηριση, ρυπους-φορολογια κ.ά) Σκέψου το πάντως. Δες και απο τιμες αγορας κ προσφορες τι δινουν.
but, it's your choise :) Φιλικά :)

icy20
26-10-10, 12:40
LOL εγω τελικα απο τα 2000 χλμ που εχω κανει τα 1400 ειναι στην εθνικη.Μεχρι τωρα ειμαι 8.7 μ.ο.Και παλι πολυ ομως μου φαινεται...

spirosk corsa c
26-10-10, 14:56
γεια σε ολους κ γω για την ωρα κανενα προβλημα 3000κm εχω κανει...εχω το 1,6 και το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ηθελε το πολυ 17αρες ζαντες οχι 18αρες...η ποδια τέλεια.

redfever
26-10-10, 20:21
Καλησπερα και απο εμενα...Εχω να αναφερω 2-3 προβληματακια για το astraki μπας και τα εχει συναντησει και κανενας αλλος και μπορει να βοηθησει..
1)κλασσικο προβλημα με το cc,που το 'πεταει' συνεχεια
2)πριν ενα μηνα αναψε η ενδειξη 'coolant level low-add coolant',που συνεπαγεται σταθμη ψυκτικου,η οποια ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα,εκανα την αναβαθμιση BCM εχθες συνεχιζε να το βγαζει,αλλαξα αισθητηρα στο δοχειο μηπως ειναι απο εκει το προβλημα,αλλα παλι τα ιδια..Μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι θα το ψαξει και θα μου πει..
3)και τωρα το σοβαροτερο προβλημα.Παιρνοντας σημερα το μεσημερι το αμαξι απο την αντιπροσωπεια καθε φορα που ξεκινουσα απο σταση εκανε μπροστα εναν θορυβο 'γκαπ-γκαπ',οταν φορτωνα πρωτη-δευτερα αργουσε πολυ να ανεβασει στροφες,επαιζε ο δεικτης των στροφων πανω κατω ρεταριζε και ακουγοταν το μοτερ με πολυ βαρυ ηχο και εκανε το θορυβο που κανει το ESP οταν πιανει....Ε μετα απο λιγο εβγαλε λαμπακι βλαβης και ενδειξη 'servise ESP'...
Παω σπιτι,ξαναφευγω μετα απο λιγο ολα και ολα ωραια οπως πριν,κανενας θορυβος,καμια ενδειξη...
Αυριο βεβαια θα το παω στην αντιπροσωπεια για αυτο το προβλημα και ειδωμεν......
Και να υπενθυμισω οτι οταν πεφτω με την αριστερα μπροστα ροδα σε λακουβα κανει το κλασσικο θορυβο,οταν πεφτω με τη δεξια ροδα κανει σαν ξεχαρβαλωμενο....
Αυταααααααα απο το astraki μου το οποιο με ξενερωσε απιστευτα σημερα....

lerovith
26-10-10, 22:05
Καλησπερα και απο εμενα...Εχω να αναφερω 2-3 προβληματακια για το astraki μπας και τα εχει συναντησει και κανενας αλλος και μπορει να βοηθησει..
1)κλασσικο προβλημα με το cc,που το 'πεταει' συνεχεια
2)πριν ενα μηνα αναψε η ενδειξη 'coolant level low-add coolant',που συνεπαγεται σταθμη ψυκτικου,η οποια ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα,εκανα την αναβαθμιση BCM εχθες συνεχιζε να το βγαζει,αλλαξα αισθητηρα στο δοχειο μηπως ειναι απο εκει το προβλημα,αλλα παλι τα ιδια..Μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι θα το ψαξει και θα μου πει..
3)και τωρα το σοβαροτερο προβλημα.Παιρνοντας σημερα το μεσημερι το αμαξι απο την αντιπροσωπεια καθε φορα που ξεκινουσα απο σταση εκανε μπροστα εναν θορυβο 'γκαπ-γκαπ',οταν φορτωνα πρωτη-δευτερα αργουσε πολυ να ανεβασει στροφες,επαιζε ο δεικτης των στροφων πανω κατω ρεταριζε και ακουγοταν το μοτερ με πολυ βαρυ ηχο και εκανε το θορυβο που κανει το ESP οταν πιανει....Ε μετα απο λιγο εβγαλε λαμπακι βλαβης και ενδειξη 'servise ESP'...
Παω σπιτι,ξαναφευγω μετα απο λιγο ολα και ολα ωραια οπως πριν,κανενας θορυβος,καμια ενδειξη...
Αυριο βεβαια θα το παω στην αντιπροσωπεια για αυτο το προβλημα και ειδωμεν......
Και να υπενθυμισω οτι οταν πεφτω με την αριστερα μπροστα ροδα σε λακουβα κανει το κλασσικο θορυβο,οταν πεφτω με τη δεξια ροδα κανει σαν ξεχαρβαλωμενο....
Αυταααααααα απο το astraki μου το οποιο με ξενερωσε απιστευτα σημερα....

3) K εμενα εκανε καπως ετσι μερικες φορες κ τελικα την τριτη κ καλυτερη (οταν ημουν διακοπες 200χλ εκτος αθηνας και Κυριακη) εμεινα απο πολλαπλασιαστη!!

fotis1972
26-10-10, 23:39
Πάντως για τα afl που τα δοκίμασα σε πίσα-σκοτάδι προς μαραθωνα, όταν ερχόντουσαν αυτοκίνητα απο απέναντι έσβησαν σχεδόν άμεσα (κανένας δε μου άναψε φώτα) και ακόμη και όταν προηγείτο αμάξι που τα φώτα πορείας δεν έιναι τόσο ισχυρά για να καταλάβει ο σενσορας, πάλι και εκεί απο μεγάλη σκάλα άλλαζε σε μεσαία
Βέβαια με μια ελάχιστη καθυστέρηση σε σχέση με το να τα βαράνε προβολείς

nick77
27-10-10, 00:17
Ταξιδεύωντας Λαμια προ λίγων ημερών με μισανοιχτα παραθυρα και τη μουσική να παιζει παρατήρησα οτι αναλογα με την ταχύτητα ανεβοκατεβαινε και το volume του ήχου!!!Πήγαινα με 140-150χλμ την ώρα.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

rodolfos
27-10-10, 00:35
Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!οταν λεω 80%πολη μιλαμε για πολλα χλμ..το 20% μεταφραζεται με 1-2 σκ επαρχια το μηνα...το 1.4 μου φαινεται αρκετο..μαλλον γι'αυτο θα κοιταξω..
mcloud δεν ειναι θεμα καγκουριας ουτε κεφαλιων...:-) fabia δεν συγκρινεται, jazz εχω οδηγησει ειναι ψιλοψωφιο κ το astraki ειναι αναμφισβητητα για μενα η κορυφη στην μικρομεσαια κατηγορια..οτι δινεις παιρνεις ετσι δεν ειναι?κ χρειαζομαι κατι "να κρατησει"..

geo.k
27-10-10, 02:26
φιλε rodolfe επειδη εχω το astra 1,4 Τ να αναφερω οτι η καταναλωση ειναι κολλημενη στα 8λτ/100 χλμ . απο δυναμη ειναι μια χαρα ασφαλες αμαξι εαν δεν εχεις παραλογες απαιτησεις .
Ειναι ιδανικος συνδιασμος για χρηση πολης και για επαρχιακες αποδρασεις !
Δεν ειναι το θεμα τα 140 αλογα αλλα η λειτουργια του τουρμπο που κανει την διαφορα , επισης να το παρεις με 17αρες .

georgiosfr
27-10-10, 03:38
Ταξιδεύωντας Λαμια προ λίγων ημερών με μισανοιχτα παραθυρα και τη μουσική να παιζει παρατήρησα οτι αναλογα με την ταχύτητα ανεβοκατεβαινε και το volume του ήχου!!!Πήγαινα με 140-150χλμ την ώρα.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Φιλε υπαρχει ρυθμιση γι αυτο μεσα στο μενου. . . . ψαξτο . Εμενα ηταν απενεργοποιημενο οταν το πηρα παντως!

petros61
27-10-10, 12:02
φιλε rodolfe επειδη εχω το astra 1,4 Τ να αναφερω οτι η καταναλωση ειναι κολλημενη στα 8λτ/100 χλμ . απο δυναμη ειναι μια χαρα ασφαλες αμαξι εαν δεν εχεις παραλογες απαιτησεις .
Ειναι ιδανικος συνδιασμος για χρηση πολης και για επαρχιακες αποδρασεις !
Δεν ειναι το θεμα τα 140 αλογα αλλα η λειτουργια του τουρμπο που κανει την διαφορα , επισης να το παρεις με 17αρες .

γιατι λες για 17 αρες.απο οτι βλεπω εσυ εχεις 18αρες πανω.κοπαναει??

mcloud
27-10-10, 14:10
17 αρες εχω και γω στο ατμοσφαιρικο παταει καλα δεν εχω προβλημα αλλα στον ανηφορο οταν εχει φορα κραταει για λιγο ταχυτητα αλλα μετα πεφτουν οι στροφες... αν αφαιρεθεις και δεν κατεβασεις ταχυτητα στις 2.500 στροφες και παει παρακατω μεχρι να φορτωσει η τριτη 4.000 να αλλαξεις καληνυχτα!
Μεση καταναλωση δεν ξερω ποσο εχω παιδια, δεν εχω βαλα αυτο ηταν extra . Η εργοστασιακη λεει 5,5 μεσο ορο αλλα ποτε δεν ειναι τοσο. Εξαρταται και η χρηση βεβαια.
rodolfos ολα τα αυτοκινητα κρατανε τοσο οσο εσυ θα τα φροντιζεις! Εαν το προσεχεις κ κανεις κ τα σερβις του δεν θα χεις να φοβασαι τιποτα. Σου προτεινα μικρα ή supermini γιατι μας λες οτι εισαι πιο πολυ στην πολη. (fabia,Jazz = Supermini ,, astra = μικρομεσαιο)
Εαν θελεις βεβαια μικρομεσαιο μπορεις να πας και στο i30 ή στο c'eed. Προς θεου! Δεν κανω συγκρισεις ούτε λεω να μην καταληξεις στο αστρα, απλά σου λεω τι αλλες επιλογες - "σκυλια" εχεις με αγορα κοστους κατω του αστρα. Παντως μικρομεσαιο ατμοσφαιρικο στα 1.400 βενζινοκινητο δεν θα βρεις με χαμηλοτερους εργοστασιακους ρυπους (129) και εργοστασιακη μικτη καταναλωση (5,5/100). Βρισκεται στην κατηγορα Eco - Μικρομεσαια.

redfever
27-10-10, 15:51
3) K εμενα εκανε καπως ετσι μερικες φορες κ τελικα την τριτη κ καλυτερη (οταν ημουν διακοπες 200χλ εκτος αθηνας και Κυριακη) εμεινα απο πολλαπλασιαστη!!
Κατι εχω αρχισει να ψιλιαζομαι σε σχεση με τα ρευματα του αυτοκινητου γτ κανει αυτες τις διακοπες και τα ρεταρισματα,ειδικα στα χαμηλα πρωτη-δευτερα...Να σημειωσω οτι τωρα το αμαξι εστρωσε απο μονο του με μονο κατι ψιλα ρεταρισματα και στην αντιπροσωπεια δεν μου βρηκαν κατι σημερα που πηγα...

nickoss
27-10-10, 20:43
οχι φιλε δεν ειχα ρωτησει καπου αλλα μου φαινεται το χε γραψει πριν καιρο καποιος απο το φορουμ! συγνωμη αν εκανα λαθος!! Παντως τα αξιζει τα λεφτα της!!!
Όντως φαίνεται πάρα πολύ καλή και αναμφισβήτητα τα αξίζει τα λεφτά της απλά πρέπει να τα βρω!!!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις.

Ευχαριστω παιδες
Εγώ πάντως που έχω 1.6 turbo και έχω κάνει περίπου 16000 km έχω μέσο όρο 8,5 l/100Km σε κίνηση σε ανοικτούς δρόμους και με ταχύτητες 120 - 140 Km/h.Περίμενα περισσότερη κατανάλωση να σου πω την αλήθεια ο΄ποτε μια χαρά μου φαίνεται.

nickoss
27-10-10, 20:46
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο?Ξέπρι κανένας ποθ μπορούμε να δούμε όλα τα αξεσουάρ που είναι διαθέσιμα για το αμάξι?Γιατί δεν μπορώ να τα δω όλα στο επίσημο site (πχ προστατευτική ποδιά)

lerovith
27-10-10, 21:13
Εγώ πάντως που έχω 1.6 turbo και έχω κάνει περίπου 16000 km έχω μέσο όρο 8,5 l/100Km σε κίνηση σε ανοικτούς δρόμους και με ταχύτητες 120 - 140 Km/h.Περίμενα περισσότερη κατανάλωση να σου πω την αλήθεια ο΄ποτε μια χαρά μου φαίνεται.

στα 10000 χιλ ποσο ειχες???

κατι αλλο, με 100αρα βενζινη εχετε δει διαφορα σε επιδοσεις, καταναλωση, αυτονομια ????
γενικα τι βαζετε 95αρα ή 100αρα???

rodolfos
27-10-10, 22:24
rodolfos ολα τα αυτοκινητα κρατανε τοσο οσο εσυ θα τα φροντιζεις! Εαν το προσεχεις κ κανεις κ τα σερβις του δεν θα χεις να φοβασαι τιποτα. Σου προτεινα μικρα ή supermini γιατι μας λες οτι εισαι πιο πολυ στην πολη. (fabia,Jazz = Supermini ,, astra = μικρομεσαιο)
Εαν θελεις βεβαια μικρομεσαιο μπορεις να πας και στο i30 ή στο c'eed. Προς θεου! Δεν κανω συγκρισεις ούτε λεω να μην καταληξεις στο αστρα, απλά σου λεω τι αλλες επιλογες - "σκυλια" εχεις με αγορα κοστους κατω του αστρα. Παντως μικρομεσαιο ατμοσφαιρικο στα 1.400 βενζινοκινητο δεν θα βρεις με χαμηλοτερους εργοστασιακους ρυπους (129) και εργοστασιακη μικτη καταναλωση (5,5/100). Βρισκεται στην κατηγορα Eco - Μικρομεσαια.

Συμφωνω..η χρηση του κ ο οδηγος ειναι καθοριστικοι παραγοντες..το ceed ειναι μια συμβατικη καλη επιλογη..καλη μεν συμβατικη δε...κ οι ρυποι ειναι πολυ σημαντικο σημειο καθως απ'οτι ακουσα απο αυτους θα καθοριζονται τα τελη πλεον ε?

capthookb
27-10-10, 22:29
Συμφωνω..η χρηση του κ ο οδηγος ειναι καθοριστικοι παραγοντες..το ceed ειναι μια συμβατικη καλη επιλογη..καλη μεν συμβατικη δε...κ οι ρυποι ειναι πολυ σημαντικο σημειο καθως απ'οτι ακουσα απο αυτους θα καθοριζονται τα τελη πλεον ε?

Εξαρτάται πως θα ξυπνήσουν αύριο το πρωί τα ξεφτέρια οι πολιτικοί μας. Δεν μπορείς να βασιστείς πάνω τους...

nickoss
28-10-10, 00:06
στα 10000 χιλ ποσο ειχες???

κατι αλλο, με 100αρα βενζινη εχετε δει διαφορα σε επιδοσεις, καταναλωση, αυτονομια ????
γενικα τι βαζετε 95αρα ή 100αρα???

Δεν νομίζω ότι έίχε διαφορά πολύ η κατανάλωση στα 10.000 Km.Αλλά δεν στο λέω 100%.Εσύ έχεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση?
Όσο για την βενζίνη βάζω Vpower γιατί με τα ίδια χρήματα βγαίνουν τα ίδια χιλιόμετρα με την απλή.Με την κατοστάρα της Shell που το είχα δει είχα μια μικρή διαφοράτης τάξεως των 30 - 40km περίπου στα 50 ευρώ βενζίνης

kostas_teach
28-10-10, 00:08
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4596294

Ελεος δηλαδη. Φετος τα τελη θα υπολογιζονται παλι βασει κυβισμου και οχι βασει παλαιοτητας. Δηλαδη εμεις που αγορασαμε αυτοκινητο φετος θα πληρωσουμε το ιδιο με καποιον που το εχει αγορασει πριν 20 χρονια. Και αντι για 180Ε που θα πληρωναμε με τα περσινα κριτηρια, φετος θα πληρωσουμε 220Ε (μιλαω για τα 1.4 κυβικα)

lerovith
28-10-10, 00:20
Δεν νομίζω ότι έίχε διαφορά πολύ η κατανάλωση στα 10.000 Km.Αλλά δεν στο λέω 100%.Εσύ έχεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση?
Όσο για την βενζίνη βάζω Vpower γιατί με τα ίδια χρήματα βγαίνουν τα ίδια χιλιόμετρα με την απλή.Με την κατοστάρα της Shell που το είχα δει είχα μια μικρή διαφοράτης τάξεως των 30 - 40km περίπου στα 50 ευρώ βενζίνης

9,5 εχω κ μ'ενα τεποζιτο βγαζω κατι λιγοτερο απο 600χιλ, γενικα προσπα8ς να οδηγο οικονομικα αλλα το παταω μερικες φορες σε ωραιες διαδρομες.
απο 95αρα σε 100αρα δεν εχω δει μεγαλυ διαφορα στην αυτονομια. προσπαθω μαι στο τοσο να κανω ενα γεμισμα με 100αρα αλλα μαλλον ψυχολογικο ειναι το θεμα...

lerovith
28-10-10, 00:22
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4596294

Ελεος δηλαδη. Φετος τα τελη θα υπολογιζονται παλι βασει κυβισμου και οχι βασει παλαιοτητας. Δηλαδη εμεις που αγορασαμε αυτοκινητο φετος θα πληρωσουμε το ιδιο με καποιον που το εχει αγορασει πριν 20 χρονια. Και αντι για 180Ε που θα πληρωναμε με τα περσινα κριτηρια, φετος θα πληρωσουμε 220Ε (μιλαω για τα 1.4 κυβικα)

ναι δυστυχως ετσι ειναι, κ εγω ενας λογος που πεταξα το παλιο ειναι οτι θα πληρωνα 300+ € ενο με το αστρα 180 στα 1600 κ.εκ.

icy20
28-10-10, 13:22
Τωρα ομως το φαγαμε.240 αν δεν κανω λαθος...

astraturbo
29-10-10, 10:37

Οντως η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, σχεδον αμελητεα! Εχω κανει τεστ βαζοντας απλη, V Power kai V Power Racing και καμμια δεν μου εβγαλε περισοοτερα χλμ! Οι διαφορες παιζονταν γυρω στα 10-15 χλμ ανα γεμισμα, πραγμα που μπορει να οφειλεται σε μικροδιαφορες στον τροπο οδηγησης ή και σε αποκλιση μετρησης του board computer!Επισης η μεση καταναλωση παρεμεμεινε στα ιδια επιπεδα και με τα τρια καυσιμα (9,5-10,5 εντος πολης- 1η-2α-3η-4η με το ζορι και μεγ ταχυτητα τα 80χλμ). Οσον αφορα την αποδοση και κει η διαφορα ηταν αμελητεα, με ελαφρυ προβαδισμα της Racing στο τραβηγμα που μπορει να οφειλοταν και σε ψυχολογικους λογους (μιλωντας παντα για το 1.4 τουρμπο!).

fronteras
29-10-10, 11:24
http://img38.imageshack.us/img38/5906/opelastrastufenheckf498.th.jpg (http://img38.imageshack.us/i/opelastrastufenheckf498.jpg/)
http://img818.imageshack.us/img818/5906/opelastrastufenheckf498.th.jpg (http://img818.imageshack.us/i/opelastrastufenheckf498.jpg/)
τι να περιμένουμε μεταξύ άλλων

astraturbo
29-10-10, 12:14
http://img38.imageshack.us/img38/5906/opelastrastufenheckf498.th.jpg (http://img38.imageshack.us/i/opelastrastufenheckf498.jpg/)
http://img818.imageshack.us/img818/5906/opelastrastufenheckf498.th.jpg (http://img818.imageshack.us/i/opelastrastufenheckf498.jpg/)
τι να περιμένουμε μεταξύ άλλων

Ομορφο αν και με χαλαει λιγο το πισω παραθυρο οπως καταληγει.... θυμιζει passatojetta:rolleyes:! Και για το λανσαρισμα θα προτιμουσα ενα πιο σκουρο χρωμα!!!! Το κοκκινο δεν λεει...

mcloud
29-10-10, 16:04
Test Drive Opel Astra 1.4 T 140 ιππους: Θετικα: Απόδοση, Πολιτισμένη λειτουργία, Σχεδιασμός, Χώροι,Οδική συμπεριφορά.
Αρνητικά: Δυσκολία στο παρκάρισμα, Μακριές σχέσεις, Κατανάλωση.

Πηγή: gocar.gr

kostas_teach
29-10-10, 21:15
Test Drive Opel Astra 1.4 T 140 ιππους: Θετικα: Απόδοση, Πολιτισμένη λειτουργία, Σχεδιασμός, Χώροι,Οδική συμπεριφορά.
Αρνητικά: Δυσκολία στο παρκάρισμα, Μακριές σχέσεις, Κατανάλωση.

Πηγή: gocar.gr

Για μενα το πιο μεγαλο αρνητικο του αυτοκινητου ειναι ενα. ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ!!!

Ο 1,5 τονος ειναι υπερβολικος για αυτη τη κατηγορια αυτοκινητων. Εξ ου και οι χαμηλες αποδοσεις, εξ ου και η υψηλη καταναλωση(γιατι μεταξυ μας και τα 8 lt/100km που εχω,πολλα ειναι οταν ο κατασκευαστης δινει λιγο πιο πανω απο 5.5...).

.

prekas81
30-10-10, 17:00
Γειά σας παιδια! Είμαι καινούριος στο forum και εδώ και 1,5 μήνα έχω αποκτήσει το opel astra j 1.6T με navi και 18αρες ζάντες. Το αμάξι είναι super!!! Το μόνο πρόβλημα μου είναι ένας ήχος που ακούγεται απο τις 2000 στροφές περίπου μέχρι τις 2500 , κάτι σαν γρατσούνισμα μπροστα στο καπό.Μήπως είναι απο το turbo?Οταν έχω ανοιχτό το παράθυρο ακούγεται πιο έντονα και ιδιαίτερα όταν είμαι σε ανηφόρα και απο στάση ξεκινάω και ζορίζεται. Καμία ιδέα?

mcloud
30-10-10, 17:52
Για μενα το πιο μεγαλο αρνητικο του αυτοκινητου ειναι ενα. ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ!!!

Ο 1,5 τονος ειναι υπερβολικος για αυτη τη κατηγορια αυτοκινητων. Εξ ου και οι χαμηλες αποδοσεις, εξ ου και η υψηλη καταναλωση(γιατι μεταξυ μας και τα 8 lt/100km που εχω,πολλα ειναι οταν ο κατασκευαστης δινει λιγο πιο πανω απο 5.5...).

Εγω που χω και το ατμοσφαιρικο, τι να πω; οταν θελω να παω λιγο πιο γρηγορα απο το φυσιολογικο (γιατι πολυ γρηγορα ουτε που να το σκεφτομαι), πρεπει να κατεβαζω συνεχεια 3η ταχυτητα με αποτελεσμα να ζοριζεται και εκτος αυτου να μεγαλωνει και η καταναλωση.

Προσευχομαι καθε φορα που ειμαι σε ανηφορα να μην πετυχω καποιον πιο αργο απο μενα γιατι δυσκολα τα πραγματα στην προσπεραση... cry1

Legolas
30-10-10, 18:21
Εγω που χω και το ατμοσφαιρικο, τι να πω; οταν θελω να παω λιγο πιο γρηγορα απο το φυσιολογικο (γιατι πολυ γρηγορα ουτε που να το σκεφτομαι), πρεπει να κατεβαζω συνεχεια 3η ταχυτητα με αποτελεσμα να ζοριζεται και εκτος αυτου να μεγαλωνει και η καταναλωση.

Προσευχομαι καθε φορα που ειμαι σε ανηφορα να μην πετυχω καποιον πιο αργο απο μενα γιατι δυσκολα τα πραγματα στην προσπεραση... cry1

ασε ασε ετσι ειναι...σου δυνιστω παντως να βαζεις 100 αρα...
εγω με κατοσταρα ειδα μεγαλη διαφορα...

στο συνιστω ανεπιφυλακτα...ανεβαζεις πολυ πιο γρηγορα σε 2η και 3η ταχυτητα απο πριν

ενταξει για 4η και 5η δεν μιλαω..γιατι εκει περνει αργα το ατμοσφαιρικο...αχ τι τραβαμε και εμεις με τα 100 αλογα!!!χαθηκε να ηταν 140?-angryteeth--angryteeth-

mcloud
30-10-10, 19:52
ασε ασε ετσι ειναι...σου δυνιστω παντως να βαζεις 100 αρα...
εγω με κατοσταρα ειδα μεγαλη διαφορα...

στο συνιστω ανεπιφυλακτα...ανεβαζεις πολυ πιο γρηγορα σε 2η και 3η ταχυτητα απο πριν

ενταξει για 4η και 5η δεν μιλαω..γιατι εκει περνει αργα το ατμοσφαιρικο...αχ τι τραβαμε και εμεις με τα 100 αλογα!!!χαθηκε να ηταν 140?-angryteeth--angryteeth-

Ιδεα σου ειναι ρε συ τι θα πει ανεβαζεις πιο γρηγορα; και 100αρα που βαλα κανα δυο-τρεις φορες δεν ειδα διαφορα, να θυμασαι επισης οτι νοθειες παιζονται παντου...
Ο κατασκευαστης προτεινει τουλαχιστον 95 οκτανια πραγμα που σημαινει οτι και λιγοτερα να ειναι (νοθεια) θα πας στο δρομο, μιλαμε για διαφορες μικροελαχιστες και οχι σημαντικες!

Δοκιμασε την εξης αλλαγη: οταν ειναι ζεσταμενος ο κινητηρας κανε αλλαγη 1η στις 5.000 2α ξανα 5000 4η 4.500 να δεις διαφορα ακουγεται κ αλλιως ο θορυβος αλλά εκει που παει να δωσει ωθηση πανω στην αλλαγη λες και καθεται για λιγο μεχρι να "αρπαξει" ωστε να δωσει πιεση περισσοτερη για ν'ανεβουν οι στροφες. Για κατεβασματα στις 3.000 σε καθε ταχυτητα.
Δοκιμασε και πες μου "εντυπωσεις"

Legolas
30-10-10, 20:23
εχω δοκιμασει στο αστρα τα παντα...και τελικες και εκκινησεις και τετια...
ενταξει εχεισ δικιο καθεται μετα απο καθε αλλαγη ταχυτητας για πολυ λιγο...οχι παρα πολυ..εσενα καθεται για πολυ?δεν με εχει πειραξει το θεμα αυτο...αν και το κιβωτιο τον opel δεν το ειχα σε μεγαλη εκτιμηση αυτο το κιβωτιο του αστρα ειναι παρα πολυ καλο...με μια λεπτομερεια...στην δευτερα δεν ξερω τι παιζει αλλα μετα το νεκρο για να βαλεις δευτερα ζοριζεται λιγο...πηγα στην αντιπροσωπεια κ μ ειπανε οτι πρεπει να το "λιωσεις " το κιβωτιο για να γινονται ωραιες αλλαγες...επειδη τορα ειναι καινουριο...ξερεις...ε καλα δε με πειραζει κ πολυ χανω 1 δευτερολεπτο στην ελλινηση δεν εγινε και κατι κακο...

στις εκκινησεις τα κανεις ολα σωστα??
αφηνεις το γκαζι τερμα πριν αλλαξεις ταχυτητα??
μηπως δεν το αφηνεις πολυ...και μπουκωνει ρε συ...μετα που το χεις ηδη πατημενο ισως μουκωνει και θελει πιο πολλη ωρα για να παρει...γιατι και εγω στην αρχη κατι τετιο που λες το ειχα παρατηρησει...
ετσι δοκιμασα να αφησω το γκαζι τερμα οταν αλλαζω ταχυτητα και μετα ημουν ενταξει...

mcloud
30-10-10, 23:30
Οχι δεν καθεται για πολυ.
Για να κανω γρηγορες αλλαγες πηγαινω στις στροφες που σου εξηγησα. απο την αλλη εαν αφησω τερμα το γκαζι αργει να φορτωσει ετσι το χω πατημενο το μισο. Κανει τον θορυβο οτι παει να αρπαξει κραταει για 2 δευτερα μετα κανει οτι μπουκωνει και καθεται για λιγο 3 δευτερα δλδ και μετα ξανα αυξανει σταδιακα βεβαια και οχι ΜΠΑΜ βαση ροπης την ταχυτητα και στις στροφες αντιστοιχα. Οταν κανει οτι μπουκωνει καθεται το πισω αμαξωμα για δευτερολεπτα και μετα επανερχεται αλλα μεχρι να φορτωσει παταω τερμα το γκαζι για να ανεβει ουτως ή άλλως σταδιακα. Δεν χανω πολλες στροφες μ'αυτον τον τροπο γι'αυτο οδηγαω ετσι για να κραταει παραπανω η ροπη κ να μην πεφτει αποτομα.

Legolas
31-10-10, 02:12
εεε δεν βαριεσαι...ενταξει χανεις λιγο αλλα κ μονο αυο που λες οτι σταματαει ετσι λιγο αποτομα με σπαει εμενα...
γι αυτο το αφηνω κιολας πριν αλλαξω και το παταω αμεσως μολις βαλω την καινουρια ταχυτητα...

να μην το μπουκωνω κιολας...!!

αυτο που λες ομως μου συμβενει μονο στην 3η και πεμπτη...

στην δευτερα και στην τριτη οχι...
εγω πιστευω ειναι επειδη βαζω κατοσταρα και περνει λιγο πιο ευκολα...

γιατι πριν που δεν εβαζα φιλε...
ασε!!!! ετσι ακριβως εκανε η σχεδον οπως το περιγραφεις...σε ολες τις αλλαγες...και ειχα ξενερωσει λιγακι...

βεβαια τοτε το εστρωνα κιολας....ισως επαιζε κ αυτο ρολο...παντω απο τοτε που βαζω 100 αρα
δευτερα και τριτη δεν σκαμπαζει καθολου..:D:D:D

στο συνιστω να το δοκιμασεις κ εσυ..:)

mcloud
31-10-10, 12:32
Θα δειξει φιλος γιατι και γω στο στρωσιμο ειμαι ακομα 3500 εχω μονο εχω ακομη καιρό.
Τωρα τελευταια βλεπω συνεχεια Astra J στο δρομο τους παιζω τα φωτα, τα αλαρμ κορναρω και κανεις δεν παιρνει χαμπαρι φαινεται δεν διαβαζουν φόρα και ακομη ψαχνονται χεχε tsixla1

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ
31-10-10, 12:53
Αλλαγη θέματος για λίγο.........

Ξέρει κανείς το καρέ της ζάντας που φοράμε εμείς με τα astra J 1.6T sport......

Ψάχνω να αλλάξω ζάντες αλλά δεν το βρίσκω κάπου...........και κάποιο αριθμό ΕΤ....

astraturbo
31-10-10, 15:35
Αλλαγη θέματος για λίγο.........

Ξέρει κανείς το καρέ της ζάντας που φοράμε εμείς με τα astra J 1.6T sport......

Ψάχνω να αλλάξω ζάντες αλλά δεν το βρίσκω κάπου...........και κάποιο αριθμό ΕΤ....

5x115

icy20
31-10-10, 15:50
Ασχετο: Με ακουμπησε ενα μηχανακι με αυτη τη βλακεια που βαζεις πανω το ποδι στη ζαντα.Δεν φαινεται να εχει κανει ζημια απλα εχει αφησει πανω στη ζαντα λιγο απο τη μπογια (μαυρη) εχει κανεις ιδεα τι να κανω?

lerovith
31-10-10, 15:57
Ασχετο: Με ακουμπησε ενα μηχανακι με αυτη τη βλακεια που βαζεις πανω το ποδι στη ζαντα.Δεν φαινεται να εχει κανει ζημια απλα εχει αφησει πανω στη ζαντα λιγο απο τη μπογια (μαυρη) εχει κανεις ιδεα τι να κανω?

αν δεν εχει φυγει η μπογια, προσπαθησε να την γυαλισεις με κρεμες που υπαρχουν στο εμποριο

1006rallye
31-10-10, 20:02
τελικα το βαρος του αστρα ποσο ειναι?τα παρακατω ειναι απο το opel.gr

Βάρος και Φορτίο Astra NG 5-Θυρο
Βάρος οχήματος 1298-1515
Χωρητικότητα ρεζερβουάρ καυσίμου 56
Μέγιστο ρυμουλκούμενο βάρος με πέδηση (12% κλίση) /χωρίς πέδηση (kg) 1500-730 (MT6,AT6-1.6 Turbo, 1.7, 2.0) / 1300-680 (MT5-1.3 CDTi)/ 850-670 (MT5-1.4) / 1400-680 (MT6,AT6-1.4 Turbo) / 1250-680 (MT5,AT6-1.6)
Συνολικό επιτρεπόμενο βάρος (kg) 1870-2065

mcloud
31-10-10, 21:20
Πάνω απο 1370 και κατω απο 1500. Εξαρταται και ποσο γεματο ή αδειο ειναι το ρεζερβουαρ. και βαρος μιλαμε χωρις ατομα μεσα οχι μεικτο μεσο ορο.Βαρύ οπως και να χει.

spirosk corsa c
31-10-10, 22:01
καλησπερα σε ολους..ξερει καποιος να μου πει αν οταν απενεργοποιεις το tracion control πρεπει να αναβει καποιο λαμπακι?εγω το απενεργοποιω κ δεν αναβει κατι και μολις σβυσω τη μηχανη και ξανα βαλω ενεργοποιειτε μονο του....

capthookb
01-11-10, 02:22

Βάρος οχήματος 1298-1515
Μέγιστο ρυμουλκούμενο βάρος με πέδηση (12% κλίση) /χωρίς πέδηση (kg) 1500-730 (MT6,AT6-1.6 Turbo, 1.7, 2.0) / 1300-680 (MT5-1.3 CDTi)/ 850-670 (MT5-1.4) / 1400-680 (MT6,AT6-1.4 Turbo) / 1250-680 (MT5,AT6-1.6)
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showpost.php?p=327147&postcount=812

1006rallye
01-11-10, 09:40

Βάρος οχήματος 1298-1515

αν καποιος ειναι απο την Λαμια μπορω να ζυγισω το αυτοκινητο ακριβως.εχω δικια μου πλαστιγγα

Astropelekis
01-11-10, 10:42
καλησπερα σε ολους..ξερει καποιος να μου πει αν οταν απενεργοποιεις το tracion control πρεπει να αναβει καποιο λαμπακι?εγω το απενεργοποιω κ δεν αναβει κατι και μολις σβυσω τη μηχανη και ξανα βαλω ενεργοποιειτε μονο του....

Όταν απενεργοποιείς το traction control δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι. Όταν απενεργοποιείς το esp ανάβει.

mcloud
01-11-10, 12:48
Παιδια, μιας που πιανουν βροχες και εφτασε ο χειμωνας για τα καλα θα ηθελα να αγορασω πατακια σετ 4αδα πλαστικα αλλα φθινα, εχει κανεις καμια ιδεα; επισης τι διαστασεις να προτιμησω;

aktinologos
01-11-10, 12:51
Για το 3 πας στο μενου και βρσκεις την επιλοση ambient exterior light when unlocking! Tωρα καθε φορα που ξεκλειδωνεις αναβει η σκαλα φωτισμου αναλογα με τον εξωτερικο φωτισμο! (δεν ξερω αν εννοεις αυτο) Προφανως ολα αυτα δεν τα κανει τωρα (ενω στα εκανε πριν) γιατι μετα την αναβαθμιση αυτες οι επιλογες reset-αριστηκαν!

Καλημερα! Σε ποιο menu?

petros61
01-11-10, 12:54
παιδια ποτε κανατε πρωτη αλλαγη λαδιων?ισχυει οτι τα λαδια που εχει απο την αρχη ειναι καλυτερα και κανουν καλο στο κινητηρα η ειναι μυθος?

aktinologos
01-11-10, 13:16
παιδια ποτε κανατε πρωτη αλλαγη λαδιων?ισχυει οτι τα λαδια που εχει απο την αρχη ειναι καλυτερα και κανουν καλο στο κινητηρα η ειναι μυθος?

Εγω, εχω κανει 4500 χιλ. και δεν εχω κανει αλλαγη. Απο 2 συνεργεια μου ειπαν να δω απο το menu το oil life, και μετα που θα πεσει απο το 20-30 % να κανω αλλαγη.
Kαι τωρα, ειναι κοντα στο 45 %.

Astropelekis
01-11-10, 14:26
Παιδια, μιας που πιανουν βροχες και εφτασε ο χειμωνας για τα καλα θα ηθελα να αγορασω πατακια σετ 4αδα πλαστικα αλλα φθινα, εχει κανεις καμια ιδεα; επισης τι διαστασεις να προτιμησω;

Βρήκα αυτά τα πατάκια. Τιμή δεν λέει αλλά αν συγκρίνω με τιμή στο insignia που έχει περίπου 42 Ευρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι όμορφα, καλύπτουν το footrest και έχουν και τάπες για να μην φεύγουν.Το μόνο που δεν κατάλαβα αν είναι 4άδα ή μόνο τα δύο μπροστά.

http://img543.imageshack.us/img543/729/update2008page007image0.png

astraturbo
01-11-10, 14:49
Βρήκα αυτά τα πατάκια. Τιμή δεν λέει αλλά αν συγκρίνω με τιμή στο insignia που έχει περίπου 42 Ευρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι όμορφα, καλύπτουν το footrest και έχουν και τάπες για να μην φεύγουν.Το μόνο που δεν κατάλαβα αν είναι 4άδα ή μόνο τα δύο μπροστά.

ωραια φαινονται... της οπελ ειναι η αλλης μαρκας? Μαλλον για το ζευγαρι τα κοβω!

Astropelekis
01-11-10, 14:52
ωραια φαινονται... της οπελ ειναι η αλλης μαρκας? Μαλλον για το ζευγαρι τα κοβω!

Άλλης μάρκας είναι. Τα φέρνει γνωστή εταιρεία. Απλά δεν έβαλα το σύνδεσμο για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Astropelekis
01-11-10, 14:57

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό με τα λάδια που έχει από το εργοστάσιο. Εγώ πάντως άλλαξα λάδια και φίλτρο στα 1500 χλμ, στα 8500 χλμ και θα πάω και στα 15000 χλμ περίπου για το ετήσιο στην αντιπροσωπία. Γενικά έχω σκοπό να τα αλλάζω κάθε 7500 χλμ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

nickoss
01-11-10, 20:19
Παιδιά λάδια είναι κάθε χρόνο ή κάθε 30.000 km έτσι?

nickoss
01-11-10, 20:20
Άλλης μάρκας είναι. Τα φέρνει γνωστή εταιρεία. Απλά δεν έβαλα το σύνδεσμο για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Φίλε μου εάν μπορείς στείλε μου pm γιατί είναι όντως πολύ όμορφα

capthookb
01-11-10, 23:16
Εγω, εχω κανει 4500 χιλ. και δεν εχω κανει αλλαγη. Απο 2 συνεργεια μου ειπαν να δω απο το menu το oil life, και μετα που θα πεσει απο το 20-30 % να κανω αλλαγη.
Kαι τωρα, ειναι κοντα στο 45 %.

45 ? Ego allaksa sta 15.000 kai eixe ftasei 47%

aktinologos
01-11-10, 23:28
45 ? Ego allaksa sta 15.000 kai eixe ftasei 47%

Παιζει τι ειχε εργοστασιακα... Μαλλον τα δικα μου θα ηταν... Επισης, εγω ολα τα χιλιομετρα τα εχω κανει σε Εθνικη... Καθολου σε πολη, αν αυτο παιζει ρολο... Υ.Γ. : Λαθος... 60 % εχω... Και παλι λιγο ειναι βεβαια...
Τα φωτα για να ανοιγουν μολις ξεκλειδωνω το συναγερμο, σε ποιο μενου το ρυθμιζω;

xamilos
01-11-10, 23:43
Υαλοκαθαριστήρες έχει αλλάξει κανείς?? Γνωρίζει κανείς πόσο έχουν από την αντιπροσωπία και αν κάποιος έχει δοκιμάσει άλλη μάρκα,ποια και σε ποια τιμή???

mcloud
01-11-10, 23:56

Τα χω δει αυτα αλλά ειναι Πανακριβα και δεν ειναι σετ ! Αν ειναι να φτασω εκει βαλω αλλα λιγα και παιρνω βελουδο!

Κατι φθινο ψαχνω πχ: αυτα εδω (http://www.mypraktiker.gr/Product/dapeda-linea-mayro-7299?catNavId=145)
Διαστασεις: 80x50 cm δεν εχω παρει ακομα διαστασεις απο τα εργοστασιακα βελουδινα απλα να ταιριαζουν και να μην πηγαινουν κατω απο τα πενταλ να μην εχω προβλημα, οσον αφορα τα πισω δεν με ενδιαφερουν.

astraturbo
02-11-10, 10:05
Καλημερα! Σε ποιο menu?

Πατας config, πας vehicle settings, μετα επιλεγεις exterior ambient lighting και απο κει κανεις οποια ρυθμιση σου αρεσει!!!

MilanezosF1
02-11-10, 11:27
παιδια της opel τα πατακια εχουν 75 ευρω η τετραδα τα πηρα πριν 2 μηνες

subi21
02-11-10, 20:59
καλησπερα παιδια. Μολις παρελαβα το τουτου.astra 1.4τ sport σε λευκο.
Στα εγχειρίδια που ειχε μεσα ειχε για το συστημα ενημερωσης/ψυχαγωγίας και εχει μεσα για το cd60 navi,cd70 navi,cd80 navi,cd90 navi,cd100 navi.Ποιο ταιριαζει με το cd500 navi;ειναι κάποιο παρομοιο;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

subi21
02-11-10, 21:16
Παιδια επίσης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες στον υπολογιστη ταξιδιου.Υπαρχει κάποιο εγχειριδιο που επρεπε να μου δώσουν;Γιατι αυτα που έχω δεν λένε τιποτα.

astra man
02-11-10, 23:34
Όταν απενεργοποιείς το traction control δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι. Όταν απενεργοποιείς το esp ανάβει.

βασικα εμενα αναβει λαμπακι και για το traction control πανω αριστερα στο στροφομετρο

mcloud
03-11-10, 02:28
Κατι ακομη, οσον αφορα αλλαγη λαδιων χρησιμοποιειται το λαδι GM Dexos 2 5W-30 Motor Oil Fuel Economy, Long Life. βγαίνει και σε 5 λιτρα, στα ποσα χρηματα βγαινει αυτο; . 1ον) Ποσο κοστιζει το λιτρο; 2ον) εαν εχει βαλει καποιος σε αντιπροσωπεια ποσο του χρεωσαν το λιτρο; Μιλαω παντα για το συγκεκριμενο !

HERMES
03-11-10, 11:18
Παιδια επίσης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες στον υπολογιστη ταξιδιου.Υπαρχει κάποιο εγχειριδιο που επρεπε να μου δώσουν;Γιατι αυτα που έχω δεν λένε τιποτα.

Σου εβαλαν λαθος εγχειριδιο. Ζητα να σου αποστειλουν το σωστο βιβλιαρακι που αναφερεται στο cd500!

kostas_teach
03-11-10, 11:48
Κατι ακομη, οσον αφορα αλλαγη λαδιων χρησιμοποιειται το λαδι GM Dexos 2 5W-30 Motor Oil Fuel Economy, Long Life. βγαίνει και σε 5 λιτρα, στα ποσα χρηματα βγαινει αυτο; . 1ον) Ποσο κοστιζει το λιτρο; 2ον) εαν εχει βαλει καποιος σε αντιπροσωπεια ποσο του χρεωσαν το λιτρο; Μιλαω παντα για το συγκεκριμενο !

Αν θυμαμαι καλα το 1L το πηρα 11 ευρω...

.

HERMES
03-11-10, 14:01
Εγω το 1 λιτρο το πηρα 5 ευρω...

kostas_teach
03-11-10, 15:37
Γενικα στην αντιπροσωπεια σου τον πιανουν λιγο για να μην πω πολυ.......

mcloud
03-11-10, 16:32
Ρωτησα σε 2 αντιπροσωπους ο ενας δεν τα ειχε καν ο αλλος το 2λιτρο 16,5 ευρω. πολυ καλη τιμη!

nickoss
03-11-10, 21:19
Παιδιά λέω να βάζω το mobil 1.Έχει τις προδιαγραφές που θέλει η Opel και το θεωρώ πολύ καλύτερο από τα GM.Είναι λίγο πιο ακριβό βέβαια αλλά είναι το αίμα του κινητήρα μας.Θα τα αλλάζω κάθε 10.000Km.Τα GM (όπως και τα περισσότερα λάδια) είναι ανακυκλώμενα λάδια ενώ της mobil δεν είναι (εάν δεν κάνω λάθος).Απλά πρέπει να βρω κάποιο μαγαχί που να τα έχει λίγι φθηνότερα γιατί βρίσκω το 4λιτρο γύρω στα 55ευρώ!!!Ξέρει κανένας τίποτα?Ποιά είναι η γνώμη σας γενικά?

mcloud
03-11-10, 21:28
Παιδιά λέω να βάζω το mobil 1.Έχει τις προδιαγραφές που θέλει η Opel και το θεωρώ πολύ καλύτερο από τα GM.Είναι λίγο πιο ακριβό βέβαια αλλά είναι το αίμα του κινητήρα μας.Θα τα αλλάζω κάθε 10.000Km.Τα GM (όπως και τα περισσότερα λάδια) είναι ανακυκλώμενα λάδια ενώ της mobil δεν είναι (εάν δεν κάνω λάθος).Απλά πρέπει να βρω κάποιο μαγαχί που να τα έχει λίγι φθηνότερα γιατί βρίσκω το 4λιτρο γύρω στα 55ευρώ!!!Ξέρει κανένας τίποτα?Ποιά είναι η γνώμη σας γενικά?

ριξε μια ματια εδώ (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el)

georgiosfr
04-11-10, 12:40

Γενικοτερα ποιο ειναι το καλυτερο λαδι για 1.6 Τ ή γενικα για τα τουρμπο αυτοκινητα? (δεν ρωταω για ετειρια αλλα για τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει )

Astropelekis
04-11-10, 13:06
Γενικοτερα ποιο ειναι το καλυτερο λαδι για 1.6 Τ ή γενικα για τα τουρμπο αυτοκινητα? (δεν ρωταω για ετειρια αλλα για τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει )

Κατά τη γνώμη μου το λάδι πρέπει να είναι φουλ συνθετικό και Group iv ή Group v για να έχεις την μέγιστη προστασία.

HERMES
04-11-10, 15:11
Το dexos 2 ειναι λαδι που φορανε τα mercedes-bens και τα vw, όμως με κόστος πολύ υψηλότερο.
Κατα την γνώμη μου το καλύτερο λάδι είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής για το αντίστοιχο μοτέρ.
Οι αντιπροσωπίες ξεκίνησαν να το πουλάνε απο 11 ευρώ το πήγαν στα 8 και σε συνεργαζόμενο με ανταλλακτικά θα το βρείς 5. Νομίζω πως για τέτοια λάδια υψηλών προδιαγραφών η τιμή ειναι παρα πολυ καλή.
Εγω το αγόρασα απο έξω και το πήγα στο συνεργείο της opel να μου τα περάσουν.

georgiosfr
04-11-10, 15:12
Κατά τη γνώμη μου το λάδι πρέπει να είναι φουλ συνθετικό και Group iv ή Group v για να έχεις την μέγιστη προστασία.

Δηλαδη π.χ. για το 1.6τ πρεπει να βαλω το shell helix plus (10w40), το shell helix ultra (5w40) ή το shell helix super (15w40)? [ Ρωταω για το τι σημαινουν οι παραπανω παρενθεσεις, σε οποιαδηποτε εταιρειας λιπαντικο ] Και επισης καλο θα ηταν στην αλλαγη, να μου βαλουν στην αντιπροσωπεια ή να αγορασω εγω καποιο καλυτερο απο εξω??

astraturbo
04-11-10, 15:16
Δηλαδη π.χ. για το 1.6τ πρεπει να βαλω το shell helix plus (10w40), το shell helix ultra (5w40) ή το shell helix super (15w40)? [ Ρωταω για το τι σημαινουν οι παραπανω παρενθεσεις, σε οποιαδηποτε εταιρειας λιπαντικο ] Και επισης καλο θα ηταν στην αλλαγη, να μου βαλουν στην αντιπροσωπεια ή να αγορασω εγω καποιο καλυτερο απο εξω??

5-40! τα εβαζα στο προηγουμενο μου αυτοκινητο τα συγκεκριμενα! ειναι παρα πολυ καλα!!!!

mcloud
04-11-10, 15:29
Το dexos 2 ειναι λαδι που φορανε τα mercedes-bens και τα vw, όμως με κόστος πολύ υψηλότερο.
Κατα την γνώμη μου το καλύτερο λάδι είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής για το αντίστοιχο μοτέρ.
Οι αντιπροσωπίες ξεκίνησαν να το πουλάνε απο 11 ευρώ το πήγαν στα 8 και σε συνεργαζόμενο με ανταλλακτικά θα το βρείς 5. Νομίζω πως για τέτοια λάδια υψηλών προδιαγραφών η τιμή ειναι παρα πολυ καλή.
Εγω το αγόρασα απο έξω και το πήγα στο συνεργείο της opel να μου τα περάσουν.

HERMES η καλυτερη τιμη που βρηκα ως τωρα ειναι 6,5 ευρω το λιτρο, που τα βρηκες 5 ρε μπαγασα; παντως εαν αποδειχτει οντως καλο λαδι οπως το παρουσιαζουν στις τιμες που το βρισκουμε αλλαγη καθε 10.000 θα κανουμε.
Τα αντιστοιχα της castrol κυμαίνονται απο 15-18 ευρω το λιτρο.

nickosmur
04-11-10, 15:36
Αλλαγή λαδιών Dexos 2 5W-30 + φίλτρο λαδιών= 81 €, στα 9000km σε astra j 1.6t στα Ιωάννινα στην αντιπροσωπεία.

Astropelekis
04-11-10, 17:09

Από ρευστότητα βάζεις ότι συνιστά ο κατασκευαστής. Συγκεκριμένα για το astra j προτίνει 0w30, 0w40, 5w30, 5w40. Τώρα λόγο εγγύησης πρέπει να βάζεις λάδι που να καλύπτει συγκεκριμένες προδιαγραφές της GM. Το να αγοράσεις κάποιο λάδι και να τους το πας να το βάλουν δε νομίζω να έχουν πρόβλημα εφόσον καλύπτει τις προδιαγραφές (GM). Το ότι το λάδι καλύπτει κάποιες προδιαγραφές της GM (πχ το DEXOS2 ) δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο από ένα Group iv ή Group V, το αντίθετο μάλιστα.

georgiosfr
04-11-10, 19:22
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!

georgiosfr
05-11-10, 11:58
Σήμερα πήγα για τα λαδια να δω τι θα μου πουν.Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω τα GM DEXOS2 και οτι αν βαλω αλλης μαρκας (με τις ιδιες προδιαγραφες) θα χασω την εγκυηση!! οσον αφορα το cruise control το οποιο εκαναν αναβαθμιση λογισμικου και διορθωσαν κατι στον συμπλεκτη αμφιβαλω αν αλλαξε κατι.τους πηρα τηλ και ειπαν να ξαναπερασω.για την αναβαθμιση οποιος την εχει κανει ειδε διαφορα ?? τι παραπανω εχει??

Astropelekis
05-11-10, 12:42
Σήμερα πήγα για τα λαδια να δω τι θα μου πουν.Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω τα GM DEXOS2 και οτι αν βαλω αλλης μαρκας (με τις ιδιες προδιαγραφες) θα χασω την εγκυηση!! οσον αφορα το cruise control το οποιο εκαναν αναβαθμιση λογισμικου και διορθωσαν κατι στον συμπλεκτη αμφιβαλω αν αλλαξε κατι.τους πηρα τηλ και ειπαν να ξαναπερασω.για την αναβαθμιση οποιος την εχει κανει ειδε διαφορα ?? τι παραπανω εχει??

Για αυτό το λόγο όπως έχω ξαναπεί εγώ θα αλλάζω λάδια Dexos 2 κάθε 7500 χλμ με φίλτρο σε βενζινάδικο και κάθε χρόνο θα πηγαίνω στην αντιπροσωπία.

Το ίδιο πρόβλημά είχα και έχω ακόμη με το cruise control. Με την αναβάθμιση δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με το cruise control.

georgiosfr
05-11-10, 12:49
Για αυτό το λόγο όπως έχω ξαναπεί εγώ θα αλλάζω λάδια Dexos 2 κάθε 7500 χλμ με φίλτρο σε βενζινάδικο και κάθε χρόνο θα πηγαίνω στην αντιπροσωπία.

Το ίδιο πρόβλημά είχα και έχω ακόμη με το cruise control. Με την αναβάθμιση δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με το cruise control.

Δηλαδη το εχεις αφησει ετσι το cr.control ? Δν το κυνηγησες να το διορθώσεις? Η αναβαθμιση η οποια νομιζω ειχε αναφερθει και σε προηγούμενες συζητησεις αλλαζε καποιες ρυθμίσεις στο μενου. ισχυει? εγω ξαναλεω οτι στο μενου της κεντρικης κονσολας δεν ειδα καποια καινουργια ρυθμιση ή κατι διαφορετικο!

Astropelekis
05-11-10, 13:16
Δηλαδη το εχεις αφησει ετσι το cr.control ? Δν το κυνηγησες να το διορθώσεις? Η αναβαθμιση η οποια νομιζω ειχε αναφερθει και σε προηγούμενες συζητησεις αλλαζε καποιες ρυθμίσεις στο μενου. ισχυει? εγω ξαναλεω οτι στο μενου της κεντρικης κονσολας δεν ειδα καποια καινουργια ρυθμιση ή κατι διαφορετικο!

Στο μενού είδα διαφορές όπως το αυτόματο κλείδωμα στις πόρτες. Επίσης για να ανέβουν και να κατέβουν τα παράθυρα πρέπει να πατάς συνεχόμενα το αντίστοιχο κουμπί στο κλειδί ενώ πριν το πάταγες μία φορά και ανεβοκατέβαιναν αυτόματα. Βέβαια από ότι διάβασα στο εγχειρίδιο την διαδικασία την περιγράφει όπως είναι τώρα δηλαδή μετά την αναβάθμιση.

Για το cruise control μου είπαν να τους ενημερώσω (γιατί έχουν ήδη παραγγείλει το ανταλλακτικό) αν αλλάξει κάτι με την αναβάθμιση αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη. Θα τους ενημερώσω κάποια στιγμή. Δεν το χρησιμοποιώ και πολύ και σκέφτομαι να το αλλάξω στο ετήσιο service.

georgiosfr
05-11-10, 13:25
Στο μενού είδα διαφορές όπως το αυτόματο κλείδωμα στις πόρτες. Επίσης για να ανέβουν και να κατέβουν τα παράθυρα πρέπει να πατάς συνεχόμενα το αντίστοιχο κουμπί στο κλειδί ενώ πριν το πάταγες μία φορά και ανεβοκατέβαιναν αυτόματα. Βέβαια από ότι διάβασα στο εγχειρίδιο την διαδικασία την περιγράφει όπως είναι τώρα δηλαδή μετά την αναβάθμιση.

Για το cruise control μου είπαν να τους ενημερώσω (γιατί έχουν ήδη παραγγείλει το ανταλλακτικό) αν αλλάξει κάτι με την αναβάθμιση αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη. Θα τους ενημερώσω κάποια στιγμή. Δεν το χρησιμοποιώ και πολύ και σκέφτομαι να το αλλάξω στο ετήσιο service.

Το αυτοματο κλειδωμα προσπαθησα να βρω κι εγω αλλα δεν το βρηκα! αν μπορεις να μου πεις πως ακριβως το γραφει στο μενου? αλλα νομιζω οτι δεν το εβαλε αυτο διοτι τους ρωτησα για τις πορτες και εκαναν σαν να μην ηξεραν οτι μετα την αναβαθμιση θα υπαρχει αυτο μεσα!

OPEL PARTS GREECE
05-11-10, 13:47
Καλο ειναι οσο ειναι σε εγγυηση ολα τα σερβις ακομα και ενδιαμεσα λαδια να γινονται εκει (βασικα η σφραγιδουλα ειναι που μετραει)....αυτο δειχνει καλο χαρακτηρα συντηρησης του αυτοκινητου ακομη και οταν θα θελησεις να το πουλησεις!!!...μην ξεχνωντας οτι αμα γινει καποιο λαθος...κοβεις κεφαλια...αλλιως σε τσιγκομαγαζα/βενζιναδικα με τεχνογνωσια μεμετη/αλβανου/πακιστανου παιρνεις τα ......αρ παϊδια σου

Καλο ειναι επισης ενα λαδι που μπαινει απο την αρχη να εχει και συνεχεια και οχι αλλαγες μαρκας.....

Astropelekis
05-11-10, 17:13
Καλο ειναι οσο ειναι σε εγγυηση ολα τα σερβις ακομα και ενδιαμεσα λαδια να γινονται εκει (βασικα η σφραγιδουλα ειναι που μετραει)....αυτο δειχνει καλο χαρακτηρα συντηρησης του αυτοκινητου ακομη και οταν θα θελησεις να το πουλησεις!!!...μην ξεχνωντας οτι αμα γινει καποιο λαθος...κοβεις κεφαλια...αλλιως σε τσιγκομαγαζα/βενζιναδικα με τεχνογνωσια μεμετη/αλβανου/πακιστανου παιρνεις τα ......αρ παϊδια σου

Καλο ειναι επισης ενα λαδι που μπαινει απο την αρχη να εχει και συνεχεια και οχι αλλαγες μαρκας.....

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Εγώ προσωπικά θα το πηγαίνω νωρίτερα από ότι προτίνει η αντιπροσωπία. Τώρα κατά τη γνώμη μου η αλλαγή λαδιών και φίλτρου δεν είναι επιστήμη. Αν πάει κανείς σε κάποιο καλό βενζινάδικο με τα σωστά ανταλλακτικά (φίλτρο και λάδι γνήσια) δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και έρχεται και φθηνότερα.
Εμένα πάντως έλληνας μου αλλάζει τα λάδια :D.

Πάντα φιλικά...

OPEL PARTS GREECE
05-11-10, 17:42
Σιγουρα κανεις οτι θελεις.....
Βασικα τα Λαδια Opel 5-30 ειναι τα καλυτερα οποτε και καθε 10 να τα αλλαζεις καλο κανεις......
Οσο για την χρεωση.....στο ιδιο λαδι αλλοι το βαζουν σαν διλιτρο και αλλοι σαν 5 λιτρο οποτε.....
Τωρα εαν παρεις τα λαδια και το φιλτρο εσυ μπορεις και παλι να τα βαλεις στην αντιπροσωπεια οποτε θα εχεις και την σφραγιδουλα σου......σιγουρα το βενζιναδικο μπορει να κανει αυτη την δουλεια η το Χ μαγαζι......αλλα πιστεψε με εχουν δει τοσα τα ματακια μου (απο λαθος κλειδια που κλωτσανε την ταπα μεχρι λαθος σηκωμα στο αναβατωριο η στον γρυλλο που........τι να πω (οχι οτι δεν γινονται και λαθη στις καθετες μοναδες ....αλλα εκει τουλαχιστον κοβεις κεφαλια και αποζημιωνεσαι διοτι ειναι χερακι Opel...)

Βασικα στην διαφορα κοστους Βενζιναδικο-Opel θα εννοεις το κοστος εργασιας αλλαγης γιατι μονο αυτο μπορει να ισχυει....

Astropelekis
05-11-10, 17:51
Σιγουρα κανεις οτι θελεις.....
Βασικα τα Λαδια Opel 5-30 ειναι τα καλυτερα οποτε και καθε 10 να τα αλλαζεις καλο κανεις......
Οσο για την χρεωση.....στο ιδιο λαδι αλλοι το βαζουν σαν διλιτρο και αλλοι σαν 5 λιτρο οποτε.....
Τωρα εαν παρεις τα λαδια και το φιλτρο εσυ μπορεις και παλι να τα βαλεις στην αντιπροσωπεια οποτε θα εχεις και την σφραγιδουλα σου......σιγουρα το βενζιναδικο μπορει να κανει αυτη την δουλεια η το Χ μαγαζι......αλλα πιστεψε με εχουν δει τοσα τα ματακια μου (απο λαθος κλειδια που κλωτσανε την ταπα μεχρι λαθος σηκωμα στο αναβατωριο η στον γρυλλο που........τι να πω (οχι οτι δεν γινονται και λαθη στις καθετες μοναδες ....αλλα εκει τουλαχιστον κοβεις κεφαλια και αποζημιωνεσαι διοτι ειναι χερακι Opel...)

Βασικα στην διαφορα κοστους Βενζιναδικο-Opel θα εννοεις το κοστος εργασιας αλλαγης γιατι μονο αυτο μπορει να ισχυει....

Έχεις δίκιο σε αυτό. Όσο για τη διαφορά κόστους η διαφορά έγγειται στα εργατικά αν υποθέσουμε ότι αγοράσεις φίλτρο λάδια από μαγαζί εκτός αντιπροσωπίας και δεχτούν να στα αλλάξουν.

Astropelekis
05-11-10, 17:54
Το αυτοματο κλειδωμα προσπαθησα να βρω κι εγω αλλα δεν το βρηκα! αν μπορεις να μου πεις πως ακριβως το γραφει στο μενου? αλλα νομιζω οτι δεν το εβαλε αυτο διοτι τους ρωτησα για τις πορτες και εκαναν σαν να μην ηξεραν οτι μετα την αναβαθμιση θα υπαρχει αυτο μεσα!

Ρίξε μια ματιά στην #784 απάντηση του παρόντος θέματος.

dimkrom
06-11-10, 10:03
Παιδιά ξέρει κάποιος πως ρυθμίζονται τα πιτσιλιστήρια ;

nickoss
06-11-10, 13:06

Αυτό που λες δεν ισχύει.Πάρε στα κεντρικά στην Opel και ρώτα εάν θέλεις.Τα λάδια που έχουν προδιαγραφές GΜ-LL-A-025 είναι αυτά που δέχονται και στην Opel.Εξάλλου και στην επίσημη σελίδα της Opel έχουν βάλει και τα mobil 1 πλέον.Στην αντιπροσωπεία σου είπαν βλακείες φίλε.Προσοχή στις προδιγραφές όμως...Φιλικά