PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ OPEL ?

ZERMIOTIS
15-11-06, 10:01
ego agorasa to vecci mou apo tin motorstar thessaloniki, mporo na po oti eimai arketa eyxaristimenos mia kai einai to deytero autokinito pou agorasa kai exo kai kali antimetopisei sta service kai tin agora axesouar .

eseis ti empireies exete apo thn OPEL ?

corsadi
15-11-06, 12:49
Κ εγω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο τη Motorstar!Ο Πληκας ειναι κορυφαιος!Το ιδιο καλες ειναι κ οι εντυπωσεις μου απο το Σινη στη Λαγκαδα,αν κ οι τιμες τσουζουν λιγακι!Αντιθετα ο Σινης στο ΙΚΕΑ δε μ'αρεσε ιδιαιτερα...Τα παντα ειναι θεμα τεχνικου συμβουλου τελικα!

s5zax
15-11-06, 13:06
---------

Vectraman
15-11-06, 14:41
Εγώ πάντως δεν μπορώ να πώ πώς είμαι ευχαριστημένος με την αντιπροσωπεία του Βόλου!Από την αγορά του Agila μέχρι και το πρώτο service μου βγάλαν την ψυχή!
Διαπραγματεύσεις επί διαπραγματεύσεων για να μου αλλάξουν τον γρύλο του παραθύρου και για να μου αλλάξουν το radio cd(ten technologies η μάρκα,δώρο μου το έκανε η αντιπροσωπεία)!

s5zax
15-11-06, 15:01
---------

Παπαδημητρόπουλος Άγγελος
15-11-06, 18:10
Καλτσούνης στο κατάστημα της Νέας Χαλκηδόνας και ξερό ψωμί...Όλα του τα service εκεί και οι αλλαγές λαδιών και ό,τι έχει προκύψει και καλύτερη τιμή σε προβλήματα που είχα για δεύτερη φορά...Μπορεί να είναι ακριβός, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

anastasios
15-11-06, 19:05
Εγω που εχω μονο μια αντιπροσωπεια εδω τι να γραψω;;;
Αφου, θελω δεν θελω εκει θα πηγαινω !!!

Παντως ολα καλα μεχρι στιγμης :)

antonis
15-11-06, 21:39
τα ιδια εχω να πω με corsadi κ john ,μη τα επαναλαμβανω οπως επισης κ καλη αντιμετωπιση συναντησα στον Καλτσουνη στη Δεκελεια

sportscoupe
16-11-06, 00:32
Έχω περάσει από Ελφίνκο και Δρόμων.
Εντυπώσεις μέτριες,άλλες θετικές και άλλες αρνητικές,συνεπώς όχι 100% ικανοποιημένος.Την επόμενη φορά (90.000 χλμ.) θα προτιμήσω απλά κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο,συστημένο βέβαια.
Ηλεκτρικά και λάδια πάντα έξω.

RWD_Ascona
19-11-06, 13:22
[glow=red:33b25876cd]disclaimer

oi apopseis pou anaferontai se afto to topic den apoteloun tin episimi apopsi tou opel-club alla tin prosopiki gnomi tou kathe xristi pou vasizete se empeiries kai viomata.[/glow:33b25876cd]

paides sas parakalo na prosexete pos tha ekfrasteite se afto to topic mias kai pezete me tin douleia tou kathe epaggelmatia kai me to psomi tou.
ekfraste elefthera tin gnomi sas alla me prosektiko tropo. o skopos tou forum den einai na kleisoume to magazi kanenos!

plz keep posting but choose your words first!!
:smoker:

RWD_Ascona
19-11-06, 13:24
i moni antiprosopia pou exo plisiasei ever einai o Dromon ston kifisso opou mas perimenoun meli tou club kai ena poly filiko klima!!!

xilia thanks Maki gia kathe fora pou me exeis eksipiretisei!!!

HLIOYPOLARA
19-11-06, 16:53
egw paw ston ag.kwstantino <ston baio>otan prwto phga to klima htan arketa proswpopages...oi mhxanikoi se isxyrh 8esh kai me megalo kyros kai egw poy ais8anomoyn skoyliki!!apo thn defterh fora olla htan poly kala!apo 8ema doyleias einai asteria!!opoios menei konta kai mporei na paei toy to prothnw.... :thumb:

fronteras
19-11-06, 20:16
η πιο χαλια σε συμπεριφορα ηταν τησ βεροιας διοτι ο χοντροσ - πατατακιας διυθυντης ηταν μεσα στην λιγδα καθε ώρα και ο δε υπευθυνος συνεργείου ήταν ο μαγκας που αν γουσταρε σε έβαζε στην εγγύηση και 6 μηνες μετα τωρα φυγαν και οι δυο και στρωσαν τα πραγματα τωρα συζυτασ και βρισκεισ και λύση πολλυσ κοσμοσ έφυγε απο την βεροια και πηρε απο Θεσ/νικη

dimisi
23-01-07, 13:13
Δυσάρεστη εμπειρία έχω από την Dynamotors στην Κηφισίας στον Οτε. Είχα ένα πρόβλημα με τον κλιματισμό και το είχα πάει 4 φορές και δεν μπόρεσαν να το φτιάξουν ποτέ. Ευχαριστημένη ήμουν από την Ελφίνκο στη Συγγρού, αλλά εκεί έκλεισε το συνεργείο και έμεινε μόνο η έκθεση.

argiro
23-01-07, 13:51
wraia k egw sti dromwn exw skopo na pigainw mias k ekei to pernw to toutouni mou...eutuxws pou akouw pws iparxoun gnwstoi!!! :super: RWD_Ascona otan erthei i wra tha se aggarepsw ^^ lol

KOGI
23-01-07, 15:44
egw apo ti dromwn eimai poli efxaristimenos..to proigoumeno mou opelaki to pigena ston mpraouno..mia xara kai ekei alla twra paw dromwn giati to agorasa apo ekei kai kserw poli kala ton pwliti..

argiro
23-01-07, 16:20
egw tha ithela na kserw polu kala ton pwliti mou...xaxaxa!!! lol

GIANNISANAG
23-01-07, 20:12
λοιπόν ακουστε... σημερα πήγα για σερβις στην s motors στην Θερμη Θεσσαλονικης. εχω ξαναπαει ειμαι ευχαριστημένος. εκτος του οτι κανανε καλή δουλεια εκαναν κατι που με εντυπωσιασε. ειπα στον υπευθυνο ότι δεν θελω λαδι γιατι μπορει να βαλω συνθετικο 5-40 απο εξω γιατι το δικο τους το 40αρι ειναι 10-40 ημισυνθετικο και το 5-30 που μου βαζει ειναι πολυ λεπτο και καιγεται.

ο ανθρωπος το διεγραψε (το ειδα) απο την εκτυπωση οτυ δελτιου εισοδου και πηρε ενα αμαξι για δοκιμη και εφυγε. το παλικαρι που πηρε το αμαξι και το χαρτι δεν προσεξε την διαγραφη και εχωντας στο νου οτι κανει μεγαλο σερβις μου άλλαξε λάδια.
1) οταν το πηρε χαμπαρι ηρθε και μου το πε
2)το πε στον υπευθυνο μακρια απο μενα και πηγε να γινει εξαλλος με αυτον που ετοιμαζει τα υλικά
3) με φωναζει και του λεω μου το πε το παλικαρι δεν πειραζει... (σιγα αν δω οτι το καιει το αλλαζω)
4)ηρεμει και θεωρουμε το επεισοδιο ληξαν
5) πληρωνω και φευγω
6) στο σπιτι κοιταω το τιμολογιο με λεπτομερεια και διαπιστωνω οτι δεν μου τα χρεωσε τα λαδια ουτε και το φιλτρο. καλος;;;;;;

nilaz
23-01-07, 21:19
Σημερα πηγα στην Δρομων στον Κηφισο. Ειναι το 3ο συνεργειο που αλλαζω για να βρω λυση στο προβλημα με τα συνεμπλοκ. Οι τυποι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ. Τι να πω θα ξανατσεκαρω αλλη μια φορα την εντιμετωπιση τους αλλα σημερα ενιωσα οτι ημουν στο συνεργειο του πατερα μου. Επαγγελματιες, ξερουν ΟΛΑ τα προβληματα του αυτοκινητου και πανω απο ολλα δινουν λυσεις. Πραγματικα ΜΠΡΑΒΟ. Και ας ειναι στην αλλη ακρη απο το σπιτι μου απο εδω και περα εκει θα το πηγαινω.

ΥΓ. Ρωτησα και για τις τιμες των σερβις μιας και ερχεται το σερβις των 30.000χλμ και μου ειπαν γυρω στα 150Ε που μου φενεται απολυτα φυσιολογικο.

ΥΓ2. RWD ποιον ξερεις φιλε απο την Δρομων??? Στειλε μου πμ αν θες.

~astraxan~
23-01-07, 21:28
ti???? emena sto katastima ston peiraia stin leuka mou piran 210 euro sta 30000 imarton...

nilaz
23-01-07, 21:30
Ενταξει φιλε μου εγω δεν αλλαζω φιλτρο και εκτος αυτου ειπα οτι η τιμη μου φανηκε πολυ καλη. Και το θεμα ειναι οτι οι ανθρωποι ξερουν τι κανουν και δεν κοροιδευουν.

~astraxan~
23-01-07, 21:35
ekei tha pigaino pleon....mou xoun pei ta kalitera gia ekei,...

s5zax
24-01-07, 01:18
τι εγινε με τα συνεμπλοκ? τριζουν κ μενα τωρα....παλι απο κατω....

silence27
04-04-07, 17:49
εγω παλι δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη απο την αντιπροσωπεια που βρίσκεται στην Λ. Λαυριου. τους αφησα το αυτοκινητο για το μεγαλο service και δεν ειχαν αλλαξει τα υγρα του τιμονιού και το φίλτρο καμπίνας που φυσικά πλήρωσα.
εκτος των αλλων το πας για να βαλεις αυθεντικα προιοντα και εκεινοι το πανε αλλου και βαζουν δεν ξερω κι εγω τι.την πατισα με το παμπριζ που ειχε ραγισει και το πηγα στην αντιπροσωπεια για να το αλλαξουν.το αποτελεσμα ηταν να δουν το αμαξι μου σε αλλο μαγαζι για να το αλλαξουν.απο τοτε ποτε ξανα.

~astraxan~
04-04-07, 19:05
auta pou les einai egklimatika... an ontos ginontai tote ti napo... eleos

ZAFIRAOPC
04-04-07, 19:32
Πλήκας και ξερο ψωμι στην motorstar

Vassilis
04-04-07, 21:28
Σημερα εγω παιδια πηγα στην Δρομων στην Αμφιθεας (Αθηνα) και ομολογω πως εμεινα απολυτα ευχαριστιμενος! Ευγενικοτατοι (αν σκεφτειτε πως ειχα προιστορια με το Corsa εκει απο λαθος δικο μου), τα εκαναν ολα σωστα, μια χαρα! Πιστευω επιτελους βρηκα μια καλη Opel!

paris.com
04-04-07, 22:02
Δρόμων και για εμένα στη Συγγρού. Ο Γιάννης στον οποίο παράγγειλα το Twintop είναι πάρα πολύ εξυπηρετικός ενώ με φόρτωσαν με ένα κάρο δώρα. Βέβαια οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι από την παραγγελία αλλά η αρχή είναι το ημιση του παντώς!

aladdin
04-04-07, 22:38
sygnwmh paidia alla egw exw thn xeiroterh apopsh gia thn antiprosopeia pou peira to gtc mou.
den exw provlhma me tous mhxanikous alla me tous xartogiakades apeksw.
katarxhn perimena 2 mhnes apo thn paragelia kai to aytokinhto eixe kati allages apo thn paragelia se sxesh me to epishmo xarti ths paragelias.epishs uphrxe adiaforia kai kakh organwsh.exw paei panw apo 10 fores gia vlakeies tous.alla ti na kanoume.ayta exoun ta toutou.an h opel eixe kalo diktyo pwlhsewn kai pwlhtes tote pisteuw oti tha htan prwth se pwlhseis toulaxiston fetos.pantws an sas kanoun vlakeies stis antiprwswpies mhn menete stis ekptwtikes kartes kai ta sygnwmh tous..(opws egw).den tha ksanaasxolhthw mazi tous oute tha ksanapaw xalkhdona gia kanena logo ston kaltsounh.trust me..

silence27
05-04-07, 17:02
οταν πηγα να το παρω ηξερα τι ειχε γινει και ρωτησα να μαθω τον λογο που δεν ειδοποιηθηκα.μου ειπαν μαλακιες.βγαινοντας να το παρω επαθα σοκ.ο μπροστινος προφυλακτηρας χτυπημενος.τους εκανα ρομπα.και φυσικα δεν ξαναπηγα ποτε.γι αυτο προσοχη.να κοιτατε τα χλμ πριν το αφηνεται και να ξερετε οτι οταν δεν εχουν αυτο που χρειαζεται μεσα βγαζουν το αμαξι εξω.

Πτέραρχος
07-04-07, 02:04
Ego to GTC mou to pira apo th best car sth syggrou....den mporo na po h exyphrethsh kai h synergasia mas htan aristh...tirithikan oles oi hmerominies kai ola ta problepomena....mono pou sto telos plirosa 80 eyro gia exoda paradosis plusimo benzines ktl.....kai otan pira to amaxi eixe elaxisti benzini isa pou prolaba to kontinotero benzinadiko....episis meta apo 3-4 mines koitaksa to amaksi gia ladia kai itan sto 75% mexri kai ta ladia tsigkouneuontai....

maidonopoulos
24-04-07, 16:48
Eimai pelatis tis Autoteam apo to 1996. Eimai apolyta eyxaristimenos. I antimetopisi einai ypodeigmatiki kai oi times kanonikes gia antiprosopia.
Episis exoun kai gnoseis pano sto antikeimeno.

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
24-04-07, 20:25
Καλτσούνης στο κατάστημα της Νέας Χαλκηδόνας και ξερό ψωμί...Όλα του τα service εκεί και οι αλλαγές λαδιών και ό,τι έχει προκύψει και καλύτερη τιμή σε προβλήματα που είχα για δεύτερη φορά...Μπορεί να είναι ακριβός, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Ολοι καλη ειναι οταν ειναι να σου αλλαξουν μονο λαδια,το θεμα ειναι
οταν το αυτοκινητο βγαλει καποια βλαβη.Εκει σε θελω μαγκα μου!!!
Εγω το πηγα στον Καλτσουνη για μια βλαβη που μου εβγαλε,και συγκεκριμενα αναβει το λαμπακι που εχει το αυτοκινητο με το κλειδη.
Βαζει πανω το TECK2 μου λεει 3 βλαβες που αφορουν την πεταλουδα.
-Λεω εγω. Παιδια να το φτιαξετε γιατι εκει που πηγαινω στο δρομο
αναβει το λαμπακι και το αυτοκινητο μενει απο στροφες και πρεπει να σταματισω να σβησω μηχανη να ξανα βαλω εμπρος για να φυγω.
-Μου λενε .Δεν ξερουμε , πρεπει να το δουμε ,πρεπει να το αφησεις εδω
να το ψαξουμε και ΑΝ (ακουσων ακουσων) ΑΝ βρουμε τη βλαβη θα σου
πουμε το κοστος.
-Τους λεω δεν με ενδιαφερει το κοστος αρκει να το φτιαξετε.
Και μου αρχιζουν παλι τα ιδια. Αν!! Ισως !!! Δεν ξερουμε!!!Μπορει και να μην βρουμε τη βλαβη!!! Θελει ψαξιμο!!!
Και μετα απο πολλη κουβεντα οταν εφυγαν οι προισταμενη μου λεει
ενα παλικαρη παρε το αυτοκινητακι σου πηγενε καπου αλλου γιατι το ιδιο προβλημα εχει και ενα ΖAFIRA το εχουν εδω 4 μηνες περιπου και ακομα να βρουν τη βλαβη εχει.
Τωρα εγω φιλε Αγγελε τι γνωμη να σχηματισω για τον κατα τα δικα σου κρητηρια τελειο Κο Καλτσουνη της Ν.Χαλκιδωνας παντα.
Γι'αυτο σου λεω για λαδια ολοι καλλη ειναι.

Παπαδημητρόπουλος Άγγελος
24-04-07, 20:32
Παναγιώτη, ακόμα και σε ζημιές και βλάβες έχω μείνει ευχαριστημένος. Ίσως να είμαι τυχερός, τι να πω...

aggelos
25-04-07, 23:54
Επειδη οπως ειχα γραψει παλαιοτερα ειχα ενα γουργουρητο απο το σασμαν (astra g 1.4 2003)απεφθηνθηκα στο Σινη λαγκαδα και εμεινα ικανοποιημενος.Ο Στρατος Λεπιδας ο τεχνικος συμβουλος μου το περασε στην εγγυηση(αλλαγη αξονα ταχυτητων εντος του σασμαν)και το σασμαν εγινε καινουργιο χωρις να δωσω ενα ευρω.Εχω την εντυπωσει οτι ο συγκεκριμενος ανεβαζει πολυ το επιπεδο του Σινη και γενικα της οpel.

ASTRAMAN
26-04-07, 15:17
καποια μικροπροβληματα που ειχα μου τα βρηκαν. το προβλημα ειναι οσον αφορα τισ τιμεσ...

stefanidis vagelis
26-04-07, 15:53
motorstar: βαφη αεροτομης corsa c 100 Ε.......!!! ΕΛΕΟΣ

GiorgosThess
26-04-07, 16:15
motorstar: βαφη αεροτομης corsa c 100 Ε.......!!! ΕΛΕΟΣ
Ποιος σου ειπε να πας να την βαψεις στην Opel ??? αφου ξερεις οτι εκει σφαζουνε...
Να πω πως δεν το ηξερες κιολας...

kapsmix
02-05-07, 16:01
Παιδια πηγαμε σημερα μ'ενα φιλο μου στην αντιπροσωπια της opel στη Χαλκιδα να ρωτησω μηπως ξερουν τη γινετα με το φαναρι μου,ερχατε ο υπευθηνος κ μου λεει λειπει ο ηλεκτρολογος κ να ερθω την αλλη εβδομαδα,λεω εγω στο φιλο αφου ηρθαμε μεχρι εδω δν παμε να δουμε κ το ASTRA το tourbaki,το βλεπουμε κ παμε μεσα να δουμε τι παιζει με δωσεις,κ σε καποια φαση ανοιγουμε θεμα για τo opc to corsa,ερχεται ενα παλικαρι με τη φορμα εργασιας της opel κ μας πιανει κουβεντα,τν ρωταω εγω τι ειναι κ μου λεει ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ντανννν,τους γ@μ@ς η δν τους γ@μ@ς που μας δουλευουν?επι της ευκαιριας εκλησα κ test drive το turbo1.6 την αλλη βδομαδα

paris.com
17-05-07, 11:18
Δρόμων και για εμένα στη Συγγρού. Ο Γιάννης στον οποίο παράγγειλα το Twintop είναι πάρα πολύ εξυπηρετικός ενώ με φόρτωσαν με ένα κάρο δώρα. Βέβαια οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι από την παραγγελία αλλά η αρχή είναι το ημιση του παντώς!

Σε συνέχεια της πρώτης μου δημοσίευσης θέλω να προσθέσω τα εξής:

1. Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο ήταν πρόχειρα πλυμμένο από έξω και βρώμικο από μέσα.
2. Η πόρτα του συνοδηγού ήταν στο κάτω μέρος της ελαφρά κτυπημένο.
3. Οι ζελατίνες στο χρώμιο κάτω από τα παράθυρα δεν ήταν βγαλμένες και έπρεπε να τις βγάλω εγώ (πάρα πολύ δύσκολο).
4. Το αμάξι τραβούσε δεξιά και σε απότομο φρενάρισμα κλωτσούσε αριστερά.
5. Ο συναγερμός (τοποθέτησης της αντιπροσωπείας) κτυπούσε μόνος του και το βιβλιαράκι των οδηγιών ήταν κενό!
6. Το παράθυρο του συνοδηγού στο κατέβασμα έκανε ένα γκαπ.
7. Το πίσω 3ο στοπ ράγισε σε 1 εβδομάδα.
8. Τα φώτα ήταν λάθος ρυθμισμένα και κτυπούσαν αριστερά στο αντίθετο ρεύμα!

Φυσικά ενημέρωσα αμέσως τον πωλητή ο οποίος μου είπε να περάσω από το συνεργείο για να τα ελέγξουμε. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο 2 μέρες πριν και πήγα σήμερα.

1. Δεν κλείνουν ραντεβού. Όποιος προλάβει.
2. Για αλλαγή λαδιών και έλεχο των παραπάνω μου είπε ο αρχιμηχανικός πως θα του πάρει 1-2 μέρες ίσως και από Δευτέρα (Έλεος) οπότε καλύτερα να το έφερνα από την άλλη εβδομάδα! Ο λόγος ήταν πως αν χρειαζόταν κάποιο ανταλλακτικό ίσως να μην ήταν διαθέσιμο και να έπρεπε να παραγγελθεί γιατί το αμάξι μόλις κυκλοφόρησε! Όταν του είπα πως το ΤΤ είναι στην αγορά 1,5 χρόνο μου ανταπάντησε τα εξής: "ΟΚ αλλά δεν έχουν κυκλοφορήσει και πολλά!"
3. Γενικότερα η όλη συμπεριφορά ήταν το ακριβώς αντίθετο της άριστης συμπεριφοράς του πωλητή κατά την πώληση. Φυσικά επικοινώνησα μαζί του και ζήτησα να γίνουν όλα άριστα και να το παραλάβω αν όχι σήμερα τότε σίγουρα αύριο.

Τα παραπάνω αν και αποτελούν προσωπικές απόψεις πιστοποιούνται και από το χαρτί του service που έχω στα χέρια μου. Μάλιστα περιμένω να μου σταλεί από την Opel το έντυπο εντυπώσεων για να αναφέρω τα παραπάνω λεπτομερώς.

Μόλις το παραλάβω από το συνεργείο θα γράψω τις τελικές μου εντυπώσεις. Ειλικρινά δεν είμαι από τους τύπους που γκρινιάζουν με το παραμικρό αλλά όταν έσκασα μετρτητοίς τα 30 χιλιαρικάκια μου περίμενα κάτι παραπάνω σε επίπεδο εξυπηρέτησης.

Ελπίζω να μην επαναληφθούν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον και να είναι το τελευταίο συμβάν.

kimoastra
17-05-07, 13:09
Παιδιά και εγώ μια απ΄τα ίδια είμαι.... Το 99 πήρε ο πατέρας μου το αμάξι και από τότε μόνο πέντε φορές ολες κι όλες έκανε σέρβις στην Οpel. Το πάμε την πρώτη φορά σε εναν στο Περιστέρι.... Το πρόσεξε τόσο που όταν το πήραμε ήταν ξηλωμένο το δεξί spoiler(με τπτ δεν δέχτηκε οτι το είχε κάνει αυτος!!) Μετά το πηγαίναμερ στην αντιπροσοπία στο Πέραμα(Mega Motors) μεχρι που στο πέμπτο σερβις ξηλώσανε κα αυτοί με τη σειρά τους το spoiler. Από τοτε ο πατερας μου έχεσε και την εγγυηση και όλα και το πήγαινε στο θείο μου που έχει συνεργείο της Νissan... Και επέιδή τα τελευταία χρόνια μαθαινα την δουλειά τωρα που είναι δικό μου του κάνω εγώ τα σερβις του....

ASTRAMAN
17-05-07, 16:59
σωστοσ kimoastra και εγω αυτο κανω χαρη στον κουμπαρο μου(εχει μαγαζι με βελτιωσεισ στο μαρουσι).πλεον τα ψηλα τα κανω μονοσ μου.αυτοσ βαζει τα εργαλια και εγω την εργασια

anastasios
17-05-07, 17:22
Α ρε τυχεροι...
Εγω δεν εχω ουτε 1 γνωστο με συνεργειο αυτοκινητων...
Θα ειμαι αναγκασμενος να το πηγαινω στην Opel ακομα και οταν τελειωσει η εγγυηση !

kimoastra
17-05-07, 17:32
Μην ανχώνεσαι τσάμπα ρε Αναστάση...... Με δυο τρία εργαλεία μπορείς και στο σπίτι να το πειράζεις!!!!! Να σου πω την αλήθεια επειδή δουλευα στο θειο μου και ξέρω.... όταν πας στο συνεργείο και σου λένε να το αφήσεις γιατί θα χρειαστεί ωρες για να το φτιάξει το κάνει για να σου φαει περισσότερα money!!!!!! Ενώ μπορεί αμα ασχολιθεί πραγματικά να το τελειώσει σε κανα μισάωρο το πάρα πολυ!!!!!!

paris.com
17-05-07, 17:37

1. Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο ήταν πρόχειρα πλυμμένο από έξω και βρώμικο από μέσα.
3. Οι ζελατίνες στο χρώμιο κάτω από τα παράθυρα δεν ήταν βγαλμένες και έπρεπε να τις βγάλω εγώ (πάρα πολύ δύσκολο).
5. Ο συναγερμός (τοποθέτησης της αντιπροσωπείας) κτυπούσε μόνος του και το βιβλιαράκι των οδηγιών ήταν κενό!

Φυσικά ενημέρωσα αμέσως τον πωλητή ο οποίος μου είπε να περάσω από το συνεργείο για να τα ελέγξουμε. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο 2 μέρες πριν και πήγα σήμερα.

2. Για αλλαγή λαδιών και έλεχο των παραπάνω μου είπε ο αρχιμηχανικός πως θα του πάρει 1-2 μέρες ίσως και από Δευτέρα (Έλεος) οπότε καλύτερα να το έφερνα από την άλλη εβδομάδα! Ο λόγος ήταν πως αν χρειαζόταν κάποιο ανταλλακτικό ίσως να μην ήταν διαθέσιμο και να έπρεπε να παραγγελθεί γιατί το αμάξι μόλις κυκλοφόρησε! Όταν του είπα πως το ΤΤ είναι στην αγορά 1,5 χρόνο μου ανταπάντησε τα εξής: "ΟΚ αλλά δεν έχουν κυκλοφορήσει και πολλά!"
3. Γενικότερα η όλη συμπεριφορά ήταν το ακριβώς αντίθετο της άριστης συμπεριφοράς του πωλητή κατά την πώληση. Φυσικά επικοινώνησα μαζί του και ζήτησα να γίνουν όλα άριστα και να το παραλάβω αν όχι σήμερα τότε σίγουρα αύριο.

Τα παραπάνω αν και αποτελούν προσωπικές απόψεις πιστοποιούνται και από το χαρτί του service που έχω στα χέρια μου. Μάλιστα περιμένω να μου σταλεί από την Opel το έντυπο εντυπώσεων για να αναφέρω τα παραπάνω λεπτομερώς.

Μόλις το παραλάβω από το συνεργείο θα γράψω τις τελικές μου εντυπώσεις. Ειλικρινά δεν είμαι από τους τύπους που γκρινιάζουν με το παραμικρό αλλά όταν έσκασα μετρτητοίς τα 30 χιλιαρικάκια μου περίμενα κάτι παραπάνω σε επίπεδο εξυπηρέτησης.

Ελπίζω να μην επαναληφθούν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον και να είναι το τελευταίο συμβάν.

Για να μην τα πολυλογώ μετά το κράξιμο τα παραπάνω διορθώθηκαν (τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως) και μάλιστα την ίδια μέρα.

Ειλικρινά είναι κρίμα να δημιουργείται μια άσχημη εντύπωση από το συνεργείο όταν το πρόβλημα όπως αποδείχθηκε μπορεί εύκολα να λυθεί. Ολα καλά λοιπόν και η μόνη χρεώση ήταν 74,03€ για την αλλαγή λαδιών που εγώ ζήτησα.

Σκεπτόμενος τα παραπάνω πάω να πληρώσω. Δίνω 74€ και έψαχνα μήπως έχω ψιλά. "Μήπως έχετε τρια λεπτά;" μου λέει η κυρία στο λογιστήριο :shock: .

Τελικά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ σκέφτηκα. Της έδωσα ένα 10λεπτο και έφυγα κουνόντας το κεφάλι μου...

anastasios
17-05-07, 17:43
Μην ανχώνεσαι τσάμπα ρε Αναστάση......

Thanks man ;)

Με δυο τρία εργαλεία μπορείς και στο σπίτι να το πειράζεις!!!!!

Αστο καλυτερα lol
Τουλαχιστον οχι σε 'μενα !
Ειναι σαν να σου πω παρε μια κιθαρα να παμε να παιξουμε σε συναυλια, χωρις να ξερεις τιποτα απο μουσικη (εκτος κι αν ξερεις οποτε στειλε μου PM γιατι ψαχνουμε για κιθαριστα ;) )

Να σου πω την αλήθεια επειδή δουλευα στο θειο μου και ξέρω.... όταν πας στο συνεργείο και σου λένε να το αφήσεις γιατί θα χρειαστεί ωρες για να το φτιάξει το κάνει για να σου φαει περισσότερα money!!!!!! Ενώ μπορεί αμα ασχολιθεί πραγματικά να το τελειώσει σε κανα μισάωρο το πάρα πολυ!!!!!!

Αχχχχ... Αυτο ειναι αληθεια δυστυχως :sadeyes:
Γι'αυτο οποτε χρειαστω συνεργειο (τωρα πλεον με το αυτοκινητο μου, το συνεργειο της αντιπροσωπειας της Opel) ή δεν τους αφηνω καθολου το αυτοκινητο και κανονιζω ραντεβου ή ειμαι απο πανω σαν "μπαστακας" lol

nikkos
17-05-07, 23:32
στις αντιπροσωπίες υπάρχουν καλοί υπάρχουν και αλήτες......το κακό είναι ότι οι αλήτες είναι περισσότεροι

για ότι σας απασχολεί και οι αντιπρόσωποι σας ζαλίζουν και σας λένε δε γίνεται αυτό δε γίνεται εκείνο, mail στην Opel Hellas......

τουλάχιστον αυτοί ενδιαφέρονται (μάλλον) να μάθουν ποιοί χαλάνε το όνομα της εταιρίας

Stilskin
18-05-07, 00:00
Ego apo megalh antiprosopeia exo meinei poly eyxaristhmenos apo enan texniko symboulo kai ton hlektrologo toys alla dysaresthmenos apo ton ypeythino fanopoiou eno antithetos o yfistamenos toy htan poly synergasimos!
Pali kala pou exo brei enan poly kalo fanopoio kai mporo na synenoitho mazi toy!

GiorgosThess
18-05-07, 04:23
Κατι ξερω και δεν το παω αντιπροσωπια το αμαξι...

s5zax
18-05-07, 13:20
και για αυτους παλι καλα δλδ!!!

BouFoS
18-05-07, 16:30
Μήπως θα πρέπει τελικά σαν ελληνικός χώρος συζητήσεων για Opel να πάμε ένα βήμα παρακάτω και αντί να τα λέμε μεταξύ μας να "βαθμολογούμε" τόσο τις αντιπροσωπείες όσο και τα συνεργεία;

Δεν εννοώ βέβαια από την μιά μέρα στην άλλη, το opel-club.gr να μεταμορφωθεί, γιατί κάτι τέτοιο (και μόνο από νομικής πλευράς) θέλει μια σοβαρή και συστηματική προεργασία.

GiorgosThess
18-05-07, 16:40
και για αυτους παλι καλα δλδ!!!
χεχε

athasofia
09-04-08, 12:50
Μακράν, η χειρότερη αντιπροσωπεία είναι στην Καλαμάτα, Δέλτα Car. 6 μηνών Corsaki, βρέθηκα εκεί και έμεινε ξαφνικά. Το φόρτωσα στο γερανό και τους το πήγα. Αποτέλεσμα; Άλλαξαν ολόκληρο εγκέφαλο (αφού περίμενα 5 μέρες εκεί χωρίς αυτοκίνητο..) και όταν πήγα να το πάρω πάλι δεν έπαιρνε μπρος. Τελικά ανακάλυψαν ότι έφταιγε το μπεκ ψεκασμού. Αλλά το ανακάλυψαν αφού είχα περάσει την ταλαιπωρία της ζωής μου εκεί μέσα! Μακριά!!!

SerresCorsaClub
14-04-08, 23:50
McMotors Στις Σερρες δεν ξερω το πρωτο σερβις το μεγαλο 305 ευρω παρακαλω και μου αλλαξαν τον πισω υαλοκαθαριστιρα ..δεν ξερω τι χρεωνουν θεσσαλονικη αλλα μονο ζυγοσταθμιση μου χρεωσαν 17 ευρω... το πηγα πριν 10 μερες για ελενχο βγαινει τελος απριλιου απο την εγγυηση 2 χρονων απο την αγορα... τους ειπα οτι ακουω συνεχεια καποια βιδα λασκα τριζει πολυ εντονα .... (ειχα αδειασει το αυτοκινητο πριν το παω απο τα παντα!!συρταρακια θηκες ψιλα κτλ κτλ)με βγαλανε και τρελο οτι ιδεα μου ειναι .. Δεν νομιζω να ξαναπαω για σερβις το αυτοκινητο εδω Σερρες ψαχνω για Θεσσαλονικη αλλα που????
Mcmotors Serres = μακρυα!!

teo_3
15-04-08, 00:54
Πήγαινέ το στους Μαγόπουλους, κάτω απο την γέφυρα του Κορδελιού. Είναι τουλάχιστον φιλότιμοι αν μη τι άλλο. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε χρειάστηκε να αποδείξω κάτι, τρίζει εδώ τρίζει εδώ τέλος.
Και μου έχουν λύση όλα τα τριξίματα μέχρι τώρα.

VANDAMME
26-04-08, 14:04
Παντως τα σερβισ της οπελ ειναι για κλαμματα! και τπτ να μην εχει το αμαξι ολο και κατι βγαζουνε και τα 200 αρια τα χουνε για καλαμπουρι! ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΙΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ! ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΕΙ ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΑΝΕ 800 ΕΥΡΩ! ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΙΜΑΝΤΑ ΕΙΧΑ! ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΣΕΡΒΙΣ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΤΗΝ ΟΠΕΛ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΓΔΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ ΣΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ!

ΜΟΥ ΠΕΤΑΞΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΕΞΩ ΤΟ ΠΗΓΑ ΟΠΕΛ! ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΜΟΥ ΠΑΝ 340 ΕΥΡΩ!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ

teddy
29-04-08, 19:36
αλλαξε ενα συνεργειο για αρχη,και βλεπουμε...τα βαλαμε ολα στο ιδιο τσουβαλι!

IRMSCHER
30-04-08, 08:48
Πήγαινέ το στους Μαγόπουλους, κάτω απο την γέφυρα του Κορδελιού. Είναι τουλάχιστον φιλότιμοι αν μη τι άλλο. Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε χρειάστηκε να αποδείξω κάτι, τρίζει εδώ τρίζει εδώ τέλος.
Και μου έχουν λύση όλα τα τριξίματα μέχρι τώρα.
Αντιπρόσωπος είναι αυτός ο Μαγόπουλος ?

opelmania
15-05-08, 21:46
η αληθεια να λεγεται φιλοι.η οποιαδηποτε αντιπροσωπεια γδερνει......προσφατα αλλαξα ιμαντα.227 ευρωπουλακια.....τα χα και χτεσ αυτα τα λεφτα? το πηγα στην motor star και επειδη ημουν διπλα στο ατομο που εκανε την εργασια ερχεται ο υπευθυνος και μου λεει οτι τον αγχωνω.δεν μπορει να δουλεψει και κατι ασχετα.ελεος.χωρια που λερωσε με τα χερια του ολη την πορτα του οδηγου.χιλιες φορες σε ενα εξουσιοδοτημενο που εκει σε κερναν και ΚΑΦΕ......

kalober
16-05-08, 01:47
McMotors Στις Σερρες δεν ξερω το πρωτο σερβις το μεγαλο 305 ευρω παρακαλω και μου αλλαξαν τον πισω υαλοκαθαριστιρα ..δεν ξερω τι χρεωνουν θεσσαλονικη αλλα μονο ζυγοσταθμιση μου χρεωσαν 17 ευρω... το πηγα πριν 10 μερες για ελενχο βγαινει τελος απριλιου απο την εγγυηση 2 χρονων απο την αγορα... τους ειπα οτι ακουω συνεχεια καποια βιδα λασκα τριζει πολυ εντονα .... (ειχα αδειασει το αυτοκινητο πριν το παω απο τα παντα!!συρταρακια θηκες ψιλα κτλ κτλ)με βγαλανε και τρελο οτι ιδεα μου ειναι .. Δεν νομιζω να ξαναπαω για σερβις το αυτοκινητο εδω Σερρες ψαχνω για Θεσσαλονικη αλλα που????
Mcmotors Serres = μακρυα!!

Mac motors stis serres genikotera makria...eimai apolita apogoiteumenos apo tin simperifora tous...amaksi piga na agorasw kai kiriolektika me dioksane me tin simperifora tous...ase pou i timi pou mou edwsan...kakin kakos itan 1800 euro parapanw apo oti to pira salonika...kai xoris kanena ma kanena doro...an einai etsi apo tin agora den thelw kan na fantazome tin antimetopisi tou sinergiou.

teo_3
16-05-08, 02:15
Αντιπρόσωπος είναι αυτός ο Μαγόπουλος ?

Εξουσιοδοτημενο συνεργείο είναι και άμεσος συνεργάτης της αντιπροσωπείας ΔΙΟΝ μότορς.

dimidour
18-05-08, 00:19
Εγώ το πηγαίνω στον Μπραούνο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τρία OPEL έχει η οικόγενεια, μας κάνει καλές τιμές και είναι αλήθεια ότι πριν κάνει οτιδήποτε ο τεχνικός σου τα δείχνει τα προβλήματα επιτόπου. Αν ξέρεις πέντε πράγματα μπορείς να καταλάβεις αν σε δουλεύει ή όχι. Έχω πάει πολλές φορές για μικροπροβλήματα, μου τα επιδιορθώνει εκεί επιτόπου ένας τεχνικός και πολλές φορές με διώχνει χωρίς να πληρώσω κάτι. Γενικά δεν είναι αγιογδύκτης...

alehandro
18-05-08, 02:03
Μιας και μηλαμε για αντιπροσωπους εγω για να παραγγειλω το νεο μου αστρα εχω παρει 5 διαφορετικες προσφορες οι οποιες πικοιλουν ως προς τις τιμες,τον εξοπλησμο,τα δωρα και φυσικα την αντιμετωποιση.
Οι 3 απο αυτες ειναι γενικα πολυ κοντα μεταξυ τους αλλα μαλλον θα με κερδισει αυτη που εχει ετοιμοπαραδοτο αστρακι αν και ειναι ελαφρως τσιμπιμενη η τιμη του και απο εξυπηρετιση δεν εδειξαν και ιδιετερο ενδιαφερον!!!Μαλλον βαριοταν οταν του ζητησα προσφορα και του εκανα ερωτησεις.
Τι να πεις...........ο καθενας τον χαβα του!

JackSparrow
18-05-08, 11:15
Πήγα το opelaki μου πριν 2 βδομάδες στην αντιπροσωπεία (Σίνης στο cosmos), γιατί ξεκολάει το ασημένιο αυτοκόλητο που είναι στο χερούλι του συνοδηγού και λέω μεσ στην εγγύηση είναι, ας πάω να μου τ αλλάξουν. Πηγαίνω εκεί λοιπόν το βγάζει 2-3 φωτογραφίες και μου λέει θα τις στείλω στην Αθήνα να μας πουν αν το καλύπτει η εγγύηση, γιατί θα πρέπει να αλλάξουμε όλα τα πλαστικά απ την πόρτα.. και θα σε πάρουμε τηλ αύριο μεθαύριο.. Ακόμα περιμένω τηλ.

fANis
18-05-08, 17:27
Καλά εσύ περίμενε τηλ. Εγώ λέω να πας από εκεί γιατί αλλιώς προκοπή δε θα δεις!

JackSparrow
18-05-08, 17:44
Το Σάββατο θα πάω γιατί τις καθημερινές δουλεύω. Έλεος αν δεν μ έχουν πάρει μέχρι τότε και ακόμα πιο έλεος αν δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Doctor GR
27-05-08, 15:39
Eγώ απο την άλλη δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος .. το λέω αυτό γιατί πηγαίνω 30/4 να παραγγείλω το αμάξι..μου λένε μέσα στο Μάιο έρχεται..Ωραία..12/5 με παίρνει τηλ και μου λέει το αμάξι είναι ελλάδα..Πάω την άλλη μέρα και τους εξοφλώ..Και μου λέειι ο πωλητής 8 με 10 εργάσιμες..Πάω σήμερα απο εκεί που είναι η 10 εργάσιμη και μου λέει ο πωλητής την Πέμπτη το περιμένουμε εδώ..(!!!)Δευτέρα με Τρίτη θα το πάρεις! Δηλαδή έλεος.. τα λεφτά ξέρουν να τα παίρνουν αμέσως..αλλά τα υπόλοιπα τίποτα.. καλά 3/6 θα πάει με το καλό δηλαδή..Ακόμα ενα Σ/Κ xωρίς αμάξι.. :(

Να προσθέσω ότι είναι η Best Car στην Υμηττού..Ας ελπίσουμε όλα τα υπόλοιπα να είναι κομπλέ γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει..Πιο πολλές μέρες κάνει να ερθεί απο την Μαγούλα στην Ύμηττού πάρα απο Γερμανία - Ελλάδα

geotwin
27-05-08, 17:42
καθόλου ευχαριστημένος......πρόκειται για εντελώς ερασιτέχνες, που κάνουν αυτή τη δουλειά μέχρι να τους πάρουν στο δημόσιο
πρόκειται για κουτοπόνηρους που νομίζουν ότι θα σε δουλέψουν λέγοντάς σου την μεγαλύτερη μπαρούφα.
μιλάω και για τις εκθέσεις και για τα συνεργεία και επίσης οι καλοί μηχανικοί μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Corsa-GR
27-05-08, 18:50

συγνώμη για τη παρατήρηση.. αλλά πήπως πήρες μεταχειρέ και τρακαρισμένο αυτοκίνητο?

geotwin
27-05-08, 19:35
πιο έντυπο ??? εντυπώσεων ??
εγώ ακόμα περιμένω να έρθει έχει αργήσει 1μιση χρόνο βέβαια.

το κρατάνε και το συμπληρώνουν μόνοι τους.............και είχα τόσα να γράψω, κρίμα.

daniel
27-05-08, 19:37
εμενα δεν μαρεσι καμια αντιπροσοπια στην ελλαδα γιατι προτον εχουν πανακριβα ανταλακτικα και δετερον σε γδινουν αποπανο μεχρι κατο οποτε εμπαρκγο κανο στις αντιπροσοπιες

jtsk
31-05-08, 23:39
Διαβάστε περιπέτειες…σε Vectra 1.6
Αντικατάσταση αισθητήρα Check Oil Level δύο φορές, ρύθμιση στο κάθισμα οδηγού, αντικατάσταση βαλβίδας STOP, Ρύθμιση βαλβίδας φρένων, Αντικατάσταση βαλβίδας Sevro, Αντικατάσταση Sevro, Αντικατάσταση μπαταρίας,

Ρεκτιφιέ γιατί ο ένας κύλινδρος ήταν σαν αβγό, αντικατάσταση καθίσματος οδηγού, επισκευή αεραγωγών κλιματισμού (ό ένας είχε ένα κομμάτι πολιουρευθάνη από το εργοστάσιο).

Ας σημειωθεί ότι το αυτοκίνητο μπήκε για έλεγχο γιατί έκαιγε λάδια και του έκαναν ρεκτιφιέ, χωρίς να με ρωτήσουν, το οποίο στην αρνήθηκαν ότι έκαναν, και όταν το παραδεχτήκαν μετά το χαμό που έγινε, τελικά δεν μου χρέωσαν.
Μέχρι εδώ ήταν στην εγγύηση. Συνολικά είχα σε 12 μήνες 22 επισκέψεις στο συνεργείο και έμεινε περίπου 30 μέρες στο συνεργείο για επισκευή.
Όταν κατάλαβα ότι δεν είναι δυνατόν να είναι φυσιολογικά όλα αυτά η εγγύηση είχε λήξη και ο δικηγόρος ήθελε 200,000 δραχμές προκαταβολικά και το 8 % από ότι θα παίρναμε…
Η αντιπροσωπεία φυσικά αρνήθηκε την αντικατάσταση, την αλλαγή του κορμού της μηχανής, και οποιαδήποτε σχετική συζήτηση. Ποια είναι η Vitacar στην Βουλιαγμένης στην Αργυρούπολη.
Η αντιμετώπιση ήταν ίδια και χειρότερη και από τη μαμά Opel. Προθυμοποιήθηκαν να μου συστήσουν άλλη αντιπροσωπεία….

Συνέχισα σε ιδιωτικό συνεργείο αλλά τα προβλήματα είναι προβλήματα.
Μετά το χρόνο σταμάτησα να γράφω αναλυτικά αλλά χονδρικά, εκτός από τακτικό σέρβις, έχω τα εξής:

Κλιματιστικό κάθε χρόνο συμπληρώνω δυο φορές ψυκτικό, επισκευάζω τις σωληνώσεις και έχω αλλάξει μια φορά συμπιεστή του κλιματιστικού, μπαράκι ζανφόρ, κλειδαριές οδηγού και συνοδηγού, ιμάντας εκκεντροφόρου με καπάκια βαλβίδες κλπ, μια βάση μηχανής, ζουάν, κρεμαγιέρα, επισκευή μίζας, επισκευή γεννήτριας, αντικατάσταση γεννήτριας.
Τώρα 3 μήνες κάθε 20 μέρες, 4 φορές συνολικά, με αφήνει στο δρόμο… άλλαξα αντλία βενζίνης αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος..

s5zax
31-05-08, 23:55
Vectra B, αν αρχισει να βγαζει δεν τελειωνει.....

kapsmix
01-06-08, 00:19
Πω ρε φιλε,αυτο τ αμαξι ειναι καταραμενο....

GiorgosThess
01-06-08, 05:44
Διαβάστε περιπέτειες…σε Vectra 1.6
Αντικατάσταση αισθητήρα Check Oil Level δύο φορές, ρύθμιση στο κάθισμα οδηγού, αντικατάσταση βαλβίδας STOP, Ρύθμιση βαλβίδας φρένων, Αντικατάσταση βαλβίδας Sevro, Αντικατάσταση Sevro, Αντικατάσταση μπαταρίας,

Ρεκτιφιέ γιατί ο ένας κύλινδρος ήταν σαν αβγό, αντικατάσταση καθίσματος οδηγού, επισκευή αεραγωγών κλιματισμού (ό ένας είχε ένα κομμάτι πολιουρευθάνη από το εργοστάσιο).

Ας σημειωθεί ότι το αυτοκίνητο μπήκε για έλεγχο γιατί έκαιγε λάδια και του έκαναν ρεκτιφιέ, χωρίς να με ρωτήσουν, το οποίο στην αρνήθηκαν ότι έκαναν, και όταν το παραδεχτήκαν μετά το χαμό που έγινε, τελικά δεν μου χρέωσαν.
Μέχρι εδώ ήταν στην εγγύηση. Συνολικά είχα σε 12 μήνες 22 επισκέψεις στο συνεργείο και έμεινε περίπου 30 μέρες στο συνεργείο για επισκευή.
Όταν κατάλαβα ότι δεν είναι δυνατόν να είναι φυσιολογικά όλα αυτά η εγγύηση είχε λήξη και ο δικηγόρος ήθελε 200,000 δραχμές προκαταβολικά και το 8 % από ότι θα παίρναμε…
Η αντιπροσωπεία φυσικά αρνήθηκε την αντικατάσταση, την αλλαγή του κορμού της μηχανής, και οποιαδήποτε σχετική συζήτηση. Ποια είναι η Vitacar στην Βουλιαγμένης στην Αργυρούπολη.
Η αντιμετώπιση ήταν ίδια και χειρότερη και από τη μαμά Opel. Προθυμοποιήθηκαν να μου συστήσουν άλλη αντιπροσωπεία….

Συνέχισα σε ιδιωτικό συνεργείο αλλά τα προβλήματα είναι προβλήματα.
Μετά το χρόνο σταμάτησα να γράφω αναλυτικά αλλά χονδρικά, εκτός από τακτικό σέρβις, έχω τα εξής:

Κλιματιστικό κάθε χρόνο συμπληρώνω δυο φορές ψυκτικό, επισκευάζω τις σωληνώσεις και έχω αλλάξει μια φορά συμπιεστή του κλιματιστικού, μπαράκι ζανφόρ, κλειδαριές οδηγού και συνοδηγού, ιμάντας εκκεντροφόρου με καπάκια βαλβίδες κλπ, μια βάση μηχανής, ζουάν, κρεμαγιέρα, επισκευή μίζας, επισκευή γεννήτριας, αντικατάσταση γεννήτριας.
Τώρα 3 μήνες κάθε 20 μέρες, 4 φορές συνολικά, με αφήνει στο δρόμο… άλλαξα αντλία βενζίνης αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος..
Πουλησε το φιλε...Σοβαρα...Δεν βγαζεις ακρη...

JackSparrow
13-06-08, 01:30
Πήγα το opelaki μου πριν 2 βδομάδες στην αντιπροσωπεία (Σίνης στο cosmos), γιατί ξεκολάει το ασημένιο αυτοκόλητο που είναι στο χερούλι του συνοδηγού και λέω μεσ στην εγγύηση είναι, ας πάω να μου τ αλλάξουν. Πηγαίνω εκεί λοιπόν το βγάζει 2-3 φωτογραφίες και μου λέει θα τις στείλω στην Αθήνα να μας πουν αν το καλύπτει η εγγύηση, γιατί θα πρέπει να αλλάξουμε όλα τα πλαστικά απ την πόρτα.. και θα σε πάρουμε τηλ αύριο μεθαύριο.. Ακόμα περιμένω τηλ.

Πήγα λοιπόν σήμερα το πρωί απ την αντιπροσωπεία (μετά από 1 μήνα + κάτι) για να δω τί γίνεται και μου λένε δεν μας ήρθε ακόμα απάντηση από Αθήνα για αν το καλύπτει η εγγύηση! Τους ρωτάω "πότε θα σας έρθει στο περίπου" και μου απαντάει δεν ξέρω!!!! :mad:

Doctor GR
13-06-08, 15:50
γτπ.. Πήγαινε εκει και απαίτησε να τους πάρουν τηλέφωνο επιτόπου..

zervas
13-06-08, 19:37
Για μια ακόμα φορά σήμερα έμεινα παρά πολύ ικανοποιημένος με την opel mega motors στο Πειραιά και τον φίλο τον Αντώνη όπου είναι και μέλος του club μας με το όνομα(ΚΟΧΥΛΟΥ (http://opel-club.gr/vbulletin/member.php?u=4376)) όπου με εξυπηρέτησε άψογα για μια ακόμη φορά.
Περαιτέρω θα πω σε άλλο τοπίκ για το τι πρόβλημα υπάρχει.

metzelopoulos
23-06-08, 11:02
μακρυα απο vitacar δεν γνωριζουν το αθλημα, οχι οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι αλλα τουλαχιστον δινουν βαση σε αυτα που τους αναφερεις
στην vitacar ειναι ολοι επιστημονες και λενε σιγα αυτο αποκλειεται...

skywaver
23-06-08, 12:13
Εγώ το πηγαίνω στον Μπραούνο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τρία OPEL έχει η οικόγενεια, μας κάνει καλές τιμές και είναι αλήθεια ότι πριν κάνει οτιδήποτε ο τεχνικός σου τα δείχνει τα προβλήματα επιτόπου. Αν ξέρεις πέντε πράγματα μπορείς να καταλάβεις αν σε δουλεύει ή όχι. Έχω πάει πολλές φορές για μικροπροβλήματα, μου τα επιδιορθώνει εκεί επιτόπου ένας τεχνικός και πολλές φορές με διώχνει χωρίς να πληρώσω κάτι. Γενικά δεν είναι αγιογδύκτης...

file moy +100 sto sygekrimeno synergeio .meta apo ayta poy moy ekanan sthn mega motors phga ekei apelpismenos na pw thn alh8eia kai eida to fws moy ,ektos oti exei to kalo oti mporeis na pas kai sabbato
oi an8rwpoi KSEROYN!!!!,KAI TO KHRIOTERO SOY EXIGOYN ANALITIKA.
twra apo ekei kai meta o ka8enas opws to blepei.

tnsOPC7
09-07-08, 05:53
Εγω παιδια το μονο παραπονο που εχω ειναι απο την Δρομων στον Κηφισο οπου πηγα για να παρω τιμες για το corsa opc...Μπηκα το κοιταξα και περιμενα κοιταζωντας γυρω μου να ερθει καποιος να με εξυπηρετησει.Ηταν μονο ενας πελατης που απασχολουσε εναν πωλητη.Οι υπολοιποι επιναν καφε σαν να μην υπηρχα.Τοτε μιλησα σε εναν απο αυτους και του ζητησα να μου γραψει σε ενα χαρτι τιμη και τα σχετικα.Ειμαι 20 χρονων και δεν με πηρε καθολου στα σοβαρα και αυτο φανηκε απο την συμπεριφορα του.Δηλαδη επειδη ειμαι μικρος σημαινει πως δεν μπορω να αγορασω και πρεπει να αντιμετωπιζομαι σαν πιτσιρικι?Βεβαια αρχισε να με παιρνει στα σοβαρα οταν του ειπα οτι δινω 50% προκαταβολη αλλα πλεον ηταν αργα για θετικες εντυπωσεις....Σε αλλες εκθεσεις η εξυπηρετηση ηταν σαφως καλυτερη και πιο φιλικη.

Υ.Γ. Ακομα ψαχνω για μια καλη προσφορα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο με μικρο χρονο παραδοσης.Αν εχει καποιος κατι κατα νου ας μου προτεινει μια εκθεση.

giannisT
09-07-08, 11:28
Εδω Βεροια παιδια η ΔΙΟΝ motors εχω ακουσει καλα λογια για χρονο παραδωσεις και service πωλητη....
αλλα στο συνεργειο ακουσα τα χειροτερα....
οταν παρω καινουργιο(αμην και ποτε) θα το παρω απο θεσσαλονικη.

nickmanak
09-07-08, 15:34
Τι ακουσες για τη Βεροια και φοβηθηκες;

Angel
09-07-08, 15:52
μακρυα απο vitacar δεν γνωριζουν το αθλημα, οχι οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι αλλα τουλαχιστον δινουν βαση σε αυτα που τους αναφερεις
στην vitacar ειναι ολοι επιστημονες και λενε σιγα αυτο αποκλειεται...

Εγώ αγόρασα το TwinTop απο τη Vitacar.....
Είχα την καλύτερη οικονομική προσφορά απο ΟΛΕΣ τις άλλες στην Αθήνα.
Σε ΟΛΑ τα service που ήμουν παρών, έμεινα ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση
ΚΑΙ με τράκαρε μία πέρυσι, αλλάχτηκε ΚΑΙ μηχανισμός οροφής ΚΑΙ η δουλειά ήταν ικανοποιητική !!!
Το ΜΟΝΟ που με ενόχλησε ήταν πως για αλλαγή λαδιών, φίλτρων κλπ πλήρωσα 95 ευρώ !!!
Προς το παρόν ΔΕΝ ΕΧΩ κανένα σοβαρό παράπονο, και ιδιαίτερα απο τον υπεύθυνο των μηχανικών Κο Μιχάλη.....

Επίσης πρέπει να αναφέρω πως το προηγούμενο Astra G που είχα αγοράσει απο τη Δρόμων στις 3 γέφυρες, ΚΑΙ απο εκεί είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος ΕΙΔΙΚΑ απο τις τιμές στα servise, αλλά και απο την εξυπηρέτηση...
Το πρόβλημα που είχα, ήταν πως απλά δε με βόλευε λόγω της απόστασης.

Mika
10-07-08, 13:10
Εγω αγορασα το Astra απο vitacar και αρχικα ειχα την ιδια αντιμετωπιση με τον tnsOPC7 αφου πηγε με εναν φιλο και δεν μας μιλησαν καν και το πιο εκνευριστηκο ηταν αφου του μιλησα εγω και τον ρωταγα διαφορα εχοντας πει οτι καταληγω για opel εκεινος εφυγε και εξυπηρετησε αλους πελατες.:mad: Αλλα την επομενη φορα που πηγα με τον πατερα μου γιατι αυτος εχει το χρημα(εγω μονο για την ασφαλεια :p τοτε) κατευθειαν ηρθε ο ιδιος και μας εξηπηρετησε και το "κλεισαμε" την ιδια μερα. Οσω για την παραδοση ηταν γρηγορη μολις μια βδομαδα (ετοιμοραδοτο) και απο service ακομα δε ξερω εχω καιρο.

tnsOPC7
10-07-08, 22:56
Οπως τα λες φιλε ΜΙΚΑ....Απο βδομαδα θα παω κ γω με τον πατερα μου που θα τσονταρει τα ευρωπουλα και αφου εκανα ενα τουρ σε αλλες αντιπροσωπειες απολαμβανοντας σωστη αντιμετωπιση θα δοκιμασω την τυχη μου ξανα εκει ελπιζοντας οτι θα κλεισω το OPCaki:D.....

nickmanak
15-07-08, 15:33
Αλλο ενα περιστατικο που μου ετυχε σημερα με αντιπροσωπεια Οπελ & συγκεκριμενα της Βεροιας.
Το προβλημα μου αφορα το ολοκαινουργιο αστρα 1.6 που αγορασα το Μαρτιο και στο 2 μηνα αρχισε να τριζει η πισω αναρτηση, και συγκεκριμενα τα σινεμπλοκ.Μεχρι τελη Ιουνιου δεν ασχοληθηκα με το προβλημα γιατι ειχα πολλες υποχρεωσεις.Μεσα απο το φορουμ αυτο διαβασα πολλα για το ιδιο προβλημα και ετσι πηγα σε 1 φιλο μου και ψεκασα τα σινεμπλοκ με σπρει σιλικονης.Το τριξιμο εξαφανιστηκε μονο για 1 βδομαδα οποτε αποφασισα να ασχοληθω με την περιβοητη εγγυηση που δικαιουμαι.
Κλεινω το ραντεβου και τους το παω.Το ψεκαζουν με σπρει γρασσο και το πηγαν μια βολτα να το ακουσουν.Με το γρασσο-σπρει ειχε χαθει παλι το τριξιμο.Χωρις να τους πω τπτ αποφασιζουν μονοι τους να αλλαξουν τα 2 μεγαλα σινεμπλοκ και τα παραγγελνουν μπροστα μου.Χαρηκα εκεινη την ωρα γιατι ειχα διαβασει τοσα πολλα εδω μεσα για κακη εξυπηρετηση στις αντιπροσωπειες και οτι μονο με καυγαδες ο πελατης κανει προκοπη!
Τεσπα, φευγω και ξανατηλεφωνω σε 10 μερες να ρωτησω αν ηρθαν τα ανταλλακτικα για να παω να τα περασουν(δωρεαν φυσικα).Και μου λενε τα εξης: "Ηρθαν τα σινεμπλοκ αλλα δεν θα στα τοποθετησουμε τελικα.Ηρθε οδηγια απο την Οπελ που δεν ειχαμε δει, η οποια λεει οτι στο τριξιμο να μην αλλαζονται τα σινεμπλοκ". Τρελαθηκα με το που το ακουσα και δυστυχως δεν ειμαι πολυ ψυχραιμος τυπος. Τους πατησα μια κατσαδα και τους το κλεισα. Παιρνω κατευθειαν την GM στην Αθηνα και τους λεω τι εγινε.Οτι άλλο μου εταξαν και αλλο μου ειπαν και οτι με παιδευουν σχεδον 1 μηνα. Αυτοι δαγκωθηκαν και δεν απαντησαν καθολου και μου ζητησαν το κινητο μου για να επικοινωνησουν για το θεμα σε λιγο. Σε 15 λεπτα με παιρνει σαν κλαμμενος ο τυπος απο τη Βεροια και μου λεει "Θα σου αλλαξουμε τελικα 2 μεταλλικα δαχτυλιδια-ροδελες που βρισκονται εσωτερικα μεσα στα σινεμπλοκ γιατι απο εκει ειναι το τριξιμο.Η Οπελ ειχε εντοπισει το προβλημα και γι αυτο δεν αλλαζει τα σινεμπλοκ ασκοπα".Μπραβο του λεω, με ταλαιπωρεις 1 μηνα επειδη εισαι ανημερωτος και ασχετος και παραγγειλες σινεμπλοκ ασκοπα.
Τωρα θα περιμενω κανα 2 βδομαδες να ερθουν πιθανον απο Γερμανια τα εξαρτηματα και αντε να δουμε σε τι περιπετειες θα μπω παλι!
Ελλαδιστάν , τι να πει κανείς!
suicide2

s5zax
15-07-08, 15:39
Και να φανταστεις οτι αυτη η οδηγια εχει ερθει απο περσυ το καλοκαιρι 6/2007.......

SerresCorsaClub
15-07-08, 17:22
εγω μετανιωσα που πηρα opel παντως.Αγαπω το corsaki αλλα δεν προκειτε να ξαναπεσω σε opel και για τις αντιπροσωπειες και για το αυτοκινητο... Cu @ πλατανιτσι...

nickmanak
15-07-08, 17:58
Που οφειλεται αυτη η καταντια; Αυτο ειναι το ερωτημα που πρεπει να ψαξουμε!
Φταινε οι Ελληνες; Φταινε οι Γερμανοι;
Καποιος φταιει παντως.
yo1 eoxi1

labakis1
22-07-08, 09:28
εγώ είμαι απολυτα ικανοποιημένος απο τις αντιπροσωπίες δεν το έχω πάει ποτέ μα ποτέ από καινούργιο που το παρελαβα...

κατερινα
17-01-10, 18:18
μιας και λεμε για αντιπροσωπειες ειμαι απογοητευμενη οικτρα απο μπραουνο και καλτσουνη......τεσσερις φορες σε δυο μηνες πηγα το αμαξι για το λαμπακι των λαδιων και ακομα δεν εχει βρεθει λυση και ειμαι χωρις αυτοκινητο εδω και εξι μερες γιατι ακομα ψαχνουν να δουν τι εχει!!!!!!!!!!!

giwrgosOPC
17-01-10, 20:24
και εδω στην καβαλα μαγκες χαλια τα πραγματα, δεν ξερουν τυποτα απολητος. πας το αμαξη σου κ το περνεις ποιο χαλασμενο απ οτι ηταν.

ioannis3936
18-01-10, 05:37
Αλλο ενα περιστατικο που μου ετυχε σημερα με αντιπροσωπεια Οπελ & συγκεκριμενα της Βεροιας.
Το προβλημα μου αφορα το ολοκαινουργιο αστρα 1.6 που αγορασα το Μαρτιο και στο 2 μηνα αρχισε να τριζει η πισω αναρτηση, και συγκεκριμενα τα σινεμπλοκ.Μεχρι τελη Ιουνιου δεν ασχοληθηκα με το προβλημα γιατι ειχα πολλες υποχρεωσεις.Μεσα απο το φορουμ αυτο διαβασα πολλα για το ιδιο προβλημα και ετσι πηγα σε 1 φιλο μου και ψεκασα τα σινεμπλοκ με σπρει σιλικονης.Το τριξιμο εξαφανιστηκε μονο για 1 βδομαδα οποτε αποφασισα να ασχοληθω με την περιβοητη εγγυηση που δικαιουμαι.
Κλεινω το ραντεβου και τους το παω.Το ψεκαζουν με σπρει γρασσο και το πηγαν μια βολτα να το ακουσουν.Με το γρασσο-σπρει ειχε χαθει παλι το τριξιμο.Χωρις να τους πω τπτ αποφασιζουν μονοι τους να αλλαξουν τα 2 μεγαλα σινεμπλοκ και τα παραγγελνουν μπροστα μου.Χαρηκα εκεινη την ωρα γιατι ειχα διαβασει τοσα πολλα εδω μεσα για κακη εξυπηρετηση στις αντιπροσωπειες και οτι μονο με καυγαδες ο πελατης κανει προκοπη!
Τεσπα, φευγω και ξανατηλεφωνω σε 10 μερες να ρωτησω αν ηρθαν τα ανταλλακτικα για να παω να τα περασουν(δωρεαν φυσικα).Και μου λενε τα εξης: "Ηρθαν τα σινεμπλοκ αλλα δεν θα στα τοποθετησουμε τελικα.Ηρθε οδηγια απο την Οπελ που δεν ειχαμε δει, η οποια λεει οτι στο τριξιμο να μην αλλαζονται τα σινεμπλοκ". Τρελαθηκα με το που το ακουσα και δυστυχως δεν ειμαι πολυ ψυχραιμος τυπος. Τους πατησα μια κατσαδα και τους το κλεισα. Παιρνω κατευθειαν την GM στην Αθηνα και τους λεω τι εγινε.Οτι άλλο μου εταξαν και αλλο μου ειπαν και οτι με παιδευουν σχεδον 1 μηνα. Αυτοι δαγκωθηκαν και δεν απαντησαν καθολου και μου ζητησαν το κινητο μου για να επικοινωνησουν για το θεμα σε λιγο. Σε 15 λεπτα με παιρνει σαν κλαμμενος ο τυπος απο τη Βεροια και μου λεει "Θα σου αλλαξουμε τελικα 2 μεταλλικα δαχτυλιδια-ροδελες που βρισκονται εσωτερικα μεσα στα σινεμπλοκ γιατι απο εκει ειναι το τριξιμο.Η Οπελ ειχε εντοπισει το προβλημα και γι αυτο δεν αλλαζει τα σινεμπλοκ ασκοπα".Μπραβο του λεω, με ταλαιπωρεις 1 μηνα επειδη εισαι ανημερωτος και ασχετος και παραγγειλες σινεμπλοκ ασκοπα.
Τωρα θα περιμενω κανα 2 βδομαδες να ερθουν πιθανον απο Γερμανια τα εξαρτηματα και αντε να δουμε σε τι περιπετειες θα μπω παλι!
Ελλαδιστάν , τι να πει κανείς!
suicide2

Το θέμα ειναι οτι τελικα θα καλυφθεις απο εγγύηση και δεν θα πληρωσεις ουτε ενα Ευρω. Κανεις δεν γνωριζει ποτε βγαινει μια τεχνικη οδηγια. Μπορει αφου παραγγειλαν τα σινεμπλοκ οι ανθρωποιι να τους ηρθε η τεχνικη οδηγια και να μην μπορουν να στα περασουν εγγυηση, αυτο δεν το σκεφτηκες; Δεν ειναι στο χερι των αντιπροσωπειων η διαχειρηση των εγγυησεων αλλα στο χερι της Opel.
Το να περιμενεις 2 εβδομαδες για ενα τριξιμο δεν ειναι και και τοσο φοβερο αφου δεν προκειται για θεμα ασφαλειας. Ειναι ενοχλητικη η ολη κατασταση αλλα προφανως ετυχες στην περιπτωση...

s5zax
18-01-10, 11:33
+1000000 λιγο υπομονη και ολα λυνονται.

κατερινα
18-01-10, 14:47
ξερει κανεις site για παραπονα στην opel?

asotosios
18-01-10, 14:53
www.opel.gr
αλλα λογικα θα βρεις μονο το τηλεφωνο της GM Hellas (τρομαρα τους)...
καλη τυχη...!!!

kwstac
18-01-10, 15:02
Paidia ti gnomi exete gia thn Dynamotors sthn Vouliagmenhs?...gia to sinergeio endiaferomai perissotero...giati aurio exo rantevou g to gtc m..

akism3
18-01-10, 21:39
Eγω και απο την Maxx Motors στην Κοζανη και απο την Dion Hellas στην Βεροια ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης σε οτι εχω κανει,δλδ αγορα,παραδοση,service κλπ...

ptolemeos550
29-01-10, 17:28
exo to isignia 1.8 pigai stin maxx motors [opel kozanis] poli kali exipiretisi o texnikos xeri tin doulia tou [iakobos] kai kales times servis 103 euro

dhmhtrhs7
30-01-10, 19:50
παντως εδωστην λαρισα λειτουργουν ολα αψογα .πριν 6 μηνες παραγγειλα το astra και μου ηρθε σε 3 μερουλες.και απο servis τρεχουν ολοι σαν τον βεγγο να σε εξυπηρετησουν .ακομα και να τελειωσει η εγγυηση το σιγουρο ειναι οτι θα παραμεινω στην αντιπροσωπεια.γενικα παντως η opel εχει την καλυτερη εξυπηρετηση απο τις περισσοτερες αντιπροσωπειες

aktinologos
23-02-10, 13:40
Τι γνωμη εχετε παιδια για την αντιπροσωπεια της Opel στην Καλαματα , και για τον Σφακιανακη στη Λαυριου, Γλυκα νερα ? Εχει κανεις αποψη? Εχω κλεισει( 8 Ιανουαριου) το νεο Opel Astra 1.6T J , Sport Edition , 180Ps , 5d , μαυρο , απο την Καλαματα , και επειδη μενω Αθηνα - Παιανια , σκεφτομαι για service τον Σφακιανακη στην Λαυριου. Αν εχεις καποιος καποια αποψη, θα το εκτιμουσα... Ευχαριστω!

mixos_str
23-02-10, 14:49
εγω απο την Sinis στη Αντιστασεως εχω την χειροτερη εντυπωση. εχω κλεισει corsa απο Νοεμβριο και ακομα περιμενω και το χειροτερο ειναι οτι δεν με ενημερωνουν ποτεεεεεεε... αν δεν παρω εγω τηλεφωνο να μαθω αυτοι με γραφουν κανονικα..

GTC-ANIMAL
23-02-10, 14:52
makria apo DYNAMOTORS. Tous zitas filtro aera gia astra kai sou dinoun takakia apo tigra.

Spirta oi anthropoi... ;)

1.8 140hp fotis
23-02-10, 22:14
ικανοποιημενος στην εξυπηρετηση και στις τιμες απο την opel diadromh iωαννινων (συνεργατης dynamotors)αλλα τωρα εχει κλεισει!!
ικανοποιημενος απο opel κουβελης στην κεφαλλονια!!!
ο μηχανικος ψαχνετε εξυπηρετει και ειναι πολυ ειλικρινεις οταν δεν γνωριζει ή δεν εχει ξανακανει καποια εργασια!!(οχι ξερολας και αστο να δουμε)
απο ανταλακτικα ειναι λιγο προβλημα στην διαθεση!!
οι τιμες τσιμπιμενες αλλα μου καλυψαν εγγυηση,στους 34μηνες,τα γραναζια εκεντροφορου χωρις μα και μου ενω ειχα κανει μονο μια αλλαγη λαδιων στο μαγαζι τους!

foyfoytos
03-03-10, 03:31
Τα συνεργεία της ΔΙΟΝ motors είναι λίγο μπάχαλο όντως το ίδιο ισχύει και στην Κατερίνη. Εγώ ποτέ δεν πήγα 'οπελ για service εκεί πάντα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο OPEL ΑΦΟΙ ΑΛΕΞΙΑΔΗ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μιλάμε για εγγύηση και πολύ καλύτερες τιμές από τις φαγάνες τις αντιπροσωπείες.

s5zax
03-03-10, 12:00
Μηπως θελεις να πεις εξιδεικευμενο?

foyfoytos
03-03-10, 13:08
Όχι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της OPEL είναι. Πολύ παλιά αντιπρόσωποι της OPEL στην Κατερίνη ήτανε αυτοί αλλά την αφήσανε και κρατήσανε μόνο το συνεργείο. Βέβαια αν θέλεις μπορείς να παραγγείλεις και από εκεί αυτοκίνητο και εγώ από εκεί το πήρα.

gtc volos
03-03-10, 16:01
εγω το πηρα το δικο μου απο τον σφακιανακη στον βολο....να πω την αληθειο η αντιπροσοπεια ειναι για τον π..... καβαλα.....και το λεω αυτο γιατι δεν με ενημερωσαν σωστα για τα δωρα που κανουν..το αμαξι μου το φεραν χτυπημενο στον πισω προφυλακτιρα και αν δεν πιεζα δεν θα τον αλλαζαν και καναν πως δεν τον ειδαν και τετοια...τμημα ανταλακτικων......???εκει να δεις....τους ρωτουσα διαφορα και κοιταγαν αλλου και μου λεγαν αλλα νταλλον......τι αλλο να πω........μηδεν σε ολα........

tororoso
03-03-10, 17:23
δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω δεν ξαναπαταω εκει μεσα,οι ανθρωποι δεν παιζοντε.εχω ενα 1.6τ gtc και εβαλα προγραμμα στην αντιπρωσοποια,μεσου κουμπλακη.απο την αρχη δεν δουλευε σωστα εβγαζα 2 φευγα μπαρ πιεση 200 αλογα με 38 κιλα ροπης,οτι νανε.τελικα εσπασε και διαλυσε τα παντα και απλα μου ειπαν οτι δεν ξερουμε τιποτα.αυτα τα λιγα.

GTC-ANIMAL
03-03-10, 21:20
δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω δεν ξαναπαταω εκει μεσα,οι ανθρωποι δεν παιζοντε.εχω ενα 1.6τ gtc και εβαλα προγραμμα στην αντιπρωσοποια,μεσου κουμπλακη.απο την αρχη δεν δουλευε σωστα εβγαζα 2 φευγα μπαρ πιεση 200 αλογα με 38 κιλα ροπης,οτι νανε.τελικα εσπασε και διαλυσε τα παντα και απλα μου ειπαν οτι δεν ξερουμε τιποτα.αυτα τα λιγα.

eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1eoxi1

atha1970
10-03-10, 08:11
agorasa to kainoyrio astra me xronomisthosh apo thn hertz.Epidei eixa apories me to autokinito piga sthn opel kifisoy & l.athinon sto aigaleo na rotiso, o poliths ths ekthesis mono pou den me petakse ekso me tin simperifora tou, krima!! giati to autokinito einai asteri:mad::mad:

aktinologos
10-03-10, 13:32
Μακράν, η χειρότερη αντιπροσωπεία είναι στην Καλαμάτα, Δέλτα Car. 6 μηνών Corsaki, βρέθηκα εκεί και έμεινε ξαφνικά. Το φόρτωσα στο γερανό και τους το πήγα. Αποτέλεσμα; Άλλαξαν ολόκληρο εγκέφαλο (αφού περίμενα 5 μέρες εκεί χωρίς αυτοκίνητο..) και όταν πήγα να το πάρω πάλι δεν έπαιρνε μπρος. Τελικά ανακάλυψαν ότι έφταιγε το μπεκ ψεκασμού. Αλλά το ανακάλυψαν αφού είχα περάσει την ταλαιπωρία της ζωής μου εκεί μέσα! Μακριά!!!

Ουπς... !!! Την εκατσα... Εγω, αν και Αθηναιος, απο εκει το εκλεισα... Ελπιζω να μην κανουνε μ@λ@κιες γιατι ο πεθερος μου ειναι γνωστος τους, και κυνηγος... Χεχεχε!!!

sirDimos
17-03-10, 17:40
Μολις παρελαβα το αμαξι απο το service των 30.000χλμ απο την αντιπροσωπεια (Σφακιανακης)..Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος αφου οτι τους ειπα το διορθωσαν και η τιμη ηταν λογικη..

aktinologos
23-03-10, 19:47
Opel Kαλαματας Δελτα Car : Εκλεισα το αυτοκινητο( 1.6Τ σπορτ) 8 Ιανουαριου, και απο την Παρασκευη, 26 Μαρτιου 2010 μου ειπαν να περασω να παραλαβω... Χρονος αρκετα ικανοποιητικος... 2,5 μηνες δηλαδη.
Αυτα ειναι τα καλα... Αυτο που δε μου αρεσε, ηταν οτι αρχικα μου ειπαν να περασω να το παρω, και οτι τους αισθητηρες παρκαρισματος, και το συναγερμο θα μου τα περασουν μετα, οποτε μπορω - μπορουν, με ραντεβου... Βεβαια, οταν πηραν (τη περασμενη Δευτερα) τα 23500 Ε ζεστα και μετρητα μου ειχαν πει οτι οταν θα παραλαβω θα ειναι κομπλε!!! Βεβαια τους ειπα οτι μενω Αθηνα, και οτι να ξαναπαω δεν παιζει, και μου ειπαν οτι Παρασκευη απογευμα θα ειναι ΟΚ μαλλον... Το καλο που τους θελω...
Τελος, επειδη ακομα δεν το εχω δει, ελπιζω να ειναι σε αριστη κατασταση και να μην εχει γδαρσηματα και μ@λ@κιες , οπως σε αλλους φιλους, απο αλλες αντιπροσωπειες....
Συμπερασμα, κατα 70 % ικανοποιημενος... Και βλεπουμε... Απο εβδομαδα τα νεωτερα...
Και σε οσους τα πηραν, Καλοριζικα και Καλοταξιδα... !!!

ASTRA4543
23-03-10, 21:51
σημερα πηγα για το service των 30000km στον ΣΙΝΗ 80 λεπτα περιμενα ολα καλα και η τιμη 227 ευρω δεν ξερω αν ειναι πολλα

michaelGTC
24-03-10, 01:03
Opel Kαλαματας Δρομων : Εκλεισα το αυτοκινητο( 1.6Τ σπορτ) 8 Ιανουαριου, και απο την Παρασκευη, 26 Μαρτιου 2010 μου ειπαν να περασω να παραλαβω... Χρονος αρκετα ικανοποιητικος... 2,5 μηνες δηλαδη.
Αυτα ειναι τα καλα... Αυτο που δε μου αρεσε, ηταν οτι αρχικα μου ειπαν να περασω να το παρω, και οτι τους αισθητηρες παρκαρισματος, και το συναγερμο θα μου τα περασουν μετα, οποτε μπορω - μπορουν, με ραντεβου... Βεβαια, οταν πηραν (τη περασμενη Δευτερα) τα 23500 Ε ζεστα και μετρητα μου ειχαν πει οτι οταν θα παραλαβω θα ειναι κομπλε!!! Βεβαια τους ειπα οτι μενω Αθηνα, και οτι να ξαναπαω δεν παιζει, και μου ειπαν οτι Παρασκευη απογευμα θα ειναι ΟΚ μαλλον... Το καλο που τους θελω...
Τελος, επειδη ακομα δεν το εχω δει, ελπιζω να ειναι σε αριστη κατασταση και να μην εχει γδαρσηματα και μ@λ@κιες , οπως σε αλλους φιλους, απο αλλες αντιπροσωπειες....
Συμπερασμα, κατα 70 % ικανοποιημενος... Και βλεπουμε... Απο εβδομαδα τα νεωτερα...
Και σε οσους τα πηραν, Καλοριζικα και Καλοταξιδα... !!!

k emena kati tetoia koula mou elegan file mou alla ta leuta ta eidan mono otan mpike sto autokinito aisthitires sunagermos, patakia , purosbestiras, k trigwno. tous eipa an dn mpoun mhn perimenete leuta na balw. to apogeuma me phre thl o pwlitis k mou eipe valta aurio k to mesimeri tha einai etoimo to autokinhto. opws k egine. esu exeis balei ta leuta k to autokinhto akoma dn to exeis dei an einai ok?

sirDimos
24-03-10, 01:28
σημερα πηγα για το service των 30000km στον ΣΙΝΗ 80 λεπτα περιμενα ολα καλα και η τιμη 227 ευρω δεν ξερω αν ειναι πολλα

Αρκετα μου φαινονται αν σκεφτεις πως εγω εδωσα 160 για το service των 30.000χλμ...

michaelGTC
24-03-10, 04:57
paides isxuei tlk o nomos oti mporoume na to pame to autokinito se opoiodhpote sunergeio theloume xwris na exoume provlima me thn egguhsh?

aktinologos
24-03-10, 13:28
k emena kati tetoia koula mou elegan file mou alla ta leuta ta eidan mono otan mpike sto autokinito aisthitires sunagermos, patakia , purosbestiras, k trigwno. tous eipa an dn mpoun mhn perimenete leuta na balw. to apogeuma me phre thl o pwlitis k mou eipe valta aurio k to mesimeri tha einai etoimo to autokinhto. opws k egine. esu exeis balei ta leuta k to autokinhto akoma dn to exeis dei an einai ok?

Το εχει δει 2 φορες ο πεθερος μου που ειναι Καλαματα. Μια οταν τους εδωσε τα λεφτα, και ειδε οτι δεν τα ειχαν περασει ολα, και μια σημερα, οπου και τον διαβεβαιωσαν οτι την Παρασκευη που θα παραλαβω, θα ειναι ολα ενταξη... Απο οτι μου ειπε, ολα ειναι ΟΚ. Το αυτοκινητο δεν εχει καποιο προβλημα... karagiozis1

skorpio13
01-04-10, 10:35
Προσωπικα εχω πολυ ασχημη εμπειρια απο πωλητες opel(προς το παρον) στη Θεσ/νικη. Κανοντας μια ερευνα αγορας πριν να κλεισω το αυτοκινητο-αφου ειχα καταληξει στο astra -σε τρια διαφορετικα μαγαζια του ιδιου διανομεα, ακουσα τρεις διαφορετικες τελικες τιμες για το επιπεδο εξοπλισμου που ενδιαφερομουν. Το χειροτερο ηταν οτι ηταν ασχετοι οσον αφορα τα extra πακετα(υπηρξε πωλητης που αυτα που στο πακετο κοστιζαν 1000ευρω, μου τα χρεωνε χωριστα και "εβγαιναν" 1500!!!). Προσοχη λοιπον αναλυτικη και καλη ενημερωση δικη σας πριν κλεισετε αυτοκινητο γιατι αν περιμενετε απ' αυτους καηκατε. Ελπιζω να μην συμβαινει το ιδιο και με τα servis τους γιατι δε με βλεπω να κανω χρηση της εγγυησης.

Manos_GTS
08-04-10, 12:59
Χαιρετώ τα πλήθη!

Μόλις σήμερα το πρωί άφησα το Vectra μου (03' 1.8 GTS) για το μεγάλο σέρβις σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργείο...
Τηλεφωνώ μετα απο ενα 2ωρο για να μάθω τελική τιμή να ξέρω πόσα να κουβαλάω μαζί μου και τι ακριβώς έχει αλλαχτεί στο αμάξι...
Αλλάχτηκαν λοιπόν:
Φίλτρο καμπίνας, βενζίνης, λαδιού και αέρα.Λάδια, μπουζί, μπροστινά τακάκια (όντως χρειαζόντουσαν αλλαγή) εναν καθαρισμό με κάτι αντιμικροβιακό δε θυμάμαι ακριβώς πως μου το πε γιατι βρώμαγε το air condition αν δεν πάταγα το κουμπάκι της ανακύκλωσης έλεγχος απο μπροστά για βαλβολίνες κλπ μέχρι πίσω όλα τα μέρη...δε θυμάμαι αν μου έχει ξεφύγει κάτι άλλο αλλα αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι οτι μου είπε μαζί με εργασία και μια έκπτωση της τάξεως του 10% τους οφείλω 370€...τα παιδιά είναι γνώστες του αντικειμένου και δείχνουν τίμοι και εργατικοί και με έχουν εξυπηρετήσει στο παρελθόν με τις καλύτερες υπηρεσίες...αλλα ποτέ δεν χρειάστηκα τόσα λεφτά για ενα servise...δεν ξέρω είναι φυσιολογική η τιμή για αυτά που αλλάχτηκαν στο αμάξι ή εμένα με έχει πειράξει η οικονομική κρίση στον εγκέφαλο και όλα μου φαίνονται ακριβά;;;;

slalom
08-04-10, 14:32
Κάτω απο 300€ θα ήταν καλά

GTC25
08-04-10, 14:44
Κάτω απο 300€ θα ήταν καλά

συμφωνω....ειναι πολλα!!

Manos_GTS
08-04-10, 14:46
Γ@μώτο κι εγώ το ίδιο πιστεύω...
Εύχομαι να έχω ξεχάσει εγω κάτι απο τη λίστα που αλλάχτηκαν τα πράγματα κι αυτό να δικαιολογεί αυτή τη τιμή...σε κανα 2 ωρο που θα πάω να το πάρω και θα μου δώσει αναλυτικά το βιβλίο θα δω έπακριβώς και με τιμή στο κάθε ανταλλακτικό οπότε θα έχω μια πιο σαφή εικόνα...
Για να δούμε...

GTC25
08-04-10, 14:53
περιμενουμε...

s5zax
08-04-10, 14:58
1,2*44 + 21% = 64 εργασια
5 λιτρα λαδι = 64,5
Φ λαδιου = 6,70
Φ αερα = 23
Φ καμπινας = 21
Φ καυσιμου = 18
4 μπουζι = 32
Τακακια = 120
Εργασια τακακια 0,7*44 + 21% = 37
Συνολο 386,2 λιανικες χωρις εκπτωση. Για αντιπροσωπεια ειναι οσο πρεπει. 200-220 service οσο παει η ταριφα + τακακια

Manos_GTS
08-04-10, 15:02
Α merci beacoup για την αναλυτική κατάσταση/ανάλυση...αλλα το θέμα είναι το εξής (ίσως ακουστεί βλακώδες) αλλα αυτοί είναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Opel και όχι αντιπροσωπεία...αν ήταν έτσι δεν το πήγαινα και μέσα στην Opel απ'ευθείας;;;

s5zax
08-04-10, 15:04
Eξουσιοδοτημενο & αντιπροσωπεια ειναι το ιδιο πραγμα στις τιμες. Εξιδεικευμενο OPEL και εξουσιοδοτημενο OPEL εχουνε διαφορα στην τιμη.

GTC25
08-04-10, 15:05
παντως ρε μαγκες το service στην επαρχια,π.χ στην πρεβεζα ειναι πολυ φθηνοτερο!!!

Manos_GTS
08-04-10, 15:06
A μάλιστα...thanks1thanks1 όλους για την πολυτιμότατη βοήθεια...ουφ ησύχασα λιγάκι!
Πάω να του "στρώσω τα λάδια"...:D:)

teddy
09-04-10, 20:24
ζαχο,η εργατωρα εχει παει 49 ευρω+ΦΠΑ παντως...δεν ξερω αν αλλου ειναι αλλο το καθεστως!

kosthan
10-04-10, 03:15
προχτές είχα πάει σε ένα service μεγάλης αντιπροσωπείας για ένα μικρό service και επί ευκαιρία αλλαξα και λάδια+φίλτρο.τελειώνω το service , και φεύγω. Πέρνω το αυτοκίνητο από την παραλαβή και βλέπω ότι έχουν ξέχάσει το χάρτινο πατάκι και το σελοφαν το προστατευτικό του καθίσματος το οποίο τοποθετούν κατά την διάρκεια του service, ενώ είχαν πετάξει το βιβλίο συντήρησης κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού.
μετά από κανα δίωρο, παρατηρώ ότι οι φωστήρες της αντιπροσωπείας δεν είχαν σφραγίσει στ βιβλίο συντήρησης του αυτοκινήτου ούτε το service ούτε την αλλαγή λαδιού.
Πέρνω τηλ την αντιπροσωπεία και την εξηγώ το συμβάν με πολύ κόσμιο τρόπο και εκείν με ύφος νευριαμένο έριξε το φταίξιμο σε μένα.τελικά μου εξηγεί πως πρέπει να περάσω ξανά την επόμενη μέρα γιτι τότε κλείνανε, για να μου το σφραγίσουν...

Η απορία μου....

1. δεν είναι υποχρεωμένοι να σφραγίζουν τα βιβλίο σε κάθε service και αλλαγή λαδιών?ναι.. τότε γιατί η κοπέλα αντιδράει έτσι? όταν χρυσοπληρώνουμε τα service είναι καλα??
2. το μεροκάματο που θα χάσω για να πάω εκεί μόνο για μια σφραγίδα ποιος θα μου το πληρώσει?
3 καλό θα είναι να είναι και πιο τυπική στο τρόπο που μας παραδίνουν τα αυτοκίνηρτα μας μετά τις επισκευές.
ντροπή....

teddy
10-04-10, 14:21
η κοπελα που σου απαντησε στο τηλεφωνο,προφανως ειναι καποια γραμματεας η στη υποδοχη...
οποτε δεν μπορει να ξερει περισσοτερα ή να φερεις ευθυνη επ'αυτου!
ο τεχνικος συμβουλος που αναλαμβανει το αυτοκινητο σου,και ανοιγει την καρτα για τις εργασιες,πρεπει να σφραγισει το βιβλιο σερβις,
αλλα πολλες φορες στον φορτο της δουλειας ή επειδη το ξεχασε,δεν το κανει!παντως να ξερεις οτι δεν το κανουν σκοπιμως!
μπορει ςνα πας οποια μερα θελεις στην αντιπροσωπεια με το τιμολογιο σου και να το σφραγισεις,απλα κανονιζεις μια μερα που θα μπορεις απο την δουλεια σου να πεταχτεις και να το κανεις!

προσωπικα πολλες φορες μου εχουν αφησει το πατακι το χαρτινο και το καλυμμα στο καθισμα στο αμαξι οταν παω να το παραλαβω...δεν με πειραξε καθολου!τα εβγαλα μονος μου οταν παρελαβα το αυτοκινητο!
επισης εχουν ξεχασει να σφραγισουν το βιβλιο ...δεν με πειραξε καθολου...την επομενη φορα που πηγα το σφραγισα και για την προηγουμενη!

ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου,προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εισαι λιγο υπερβολικος!

just my 2 cents!

GTC25
10-04-10, 16:01
η κοπελα που σου απαντησε στο τηλεφωνο,προφανως ειναι καποια γραμματεας η στη υποδοχη...
οποτε δεν μπορει να ξερει περισσοτερα ή να φερεις ευθυνη επ'αυτου!
ο τεχνικος συμβουλος που αναλαμβανει το αυτοκινητο σου,και ανοιγει την καρτα για τις εργασιες,πρεπει να σφραγισει το βιβλιο σερβις,
αλλα πολλες φορες στον φορτο της δουλειας ή επειδη το ξεχασε,δεν το κανει!παντως να ξερεις οτι δεν το κανουν σκοπιμως!
μπορει ςνα πας οποια μερα θελεις στην αντιπροσωπεια με το τιμολογιο σου και να το σφραγισεις,απλα κανονιζεις μια μερα που θα μπορεις απο την δουλεια σου να πεταχτεις και να το κανεις!

προσωπικα πολλες φορες μου εχουν αφησει το πατακι το χαρτινο και το καλυμμα στο καθισμα στο αμαξι οταν παω να το παραλαβω...δεν με πειραξε καθολου!τα εβγαλα μονος μου οταν παρελαβα το αυτοκινητο!
επισης εχουν ξεχασει να σφραγισουν το βιβλιο ...δεν με πειραξε καθολου...την επομενη φορα που πηγα το σφραγισα και για την προηγουμενη!

ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου,προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εισαι λιγο υπερβολικος!

just my 2 cents!
δεν ειναι ετσι...επετρεψε μου να σου πω!!η λεπτομερεια κανει την διαφορα!!

teddy
10-04-10, 21:46
που ακριβως διαφωνεις?
θελω να ακουσω την αποψη σου!

slalom
10-04-10, 23:50
Το θέμα είναι να μπορούν να αντιμετωπίσουν όποιο πρόβλημα σου προκύψει και όχι το τυπικό της σφραγίδας. Γνώμη μου.

GTC25
11-04-10, 13:40
που ακριβως διαφωνεις?
θελω να ακουσω την αποψη σου!

δεν νομιζω πως υπαρχει καποια ιδιαιτερη απαντηση!!απλως οταν σου παραδιδουν το αμαξι πρεπει να εχουν βγλαλει την ζελατινα απο τιμονι και καθισμα,να εχοιυν σφραγισει το βιβλιο και να σου που και ενα ευχαριστω για τα χρηματα που εδωσες και οχι να του παιρνεις τηλ. και να ζητανε και τα ρεστα απο πανω!!!αλλα ξεχασα.....εδω ειμαστε ελλαδα και ολα επιτρεποντε!

s5zax
11-04-10, 23:59
ζαχο,η εργατωρα εχει παει 49 ευρω+ΦΠΑ παντως...δεν ξερω αν αλλου ειναι αλλο το καθεστως!
Ναι ρε συ! Δεν ειναι ταριφα ομως! Εδω πχ καρτα περασμενης βδομαδας λεει πανω τιμη μοναδος 44 ευρω χωρις φπα.

YannisKatr1990
10-05-10, 21:43
Oswn afora thn antiproswpia ths Opel sthn Patra, e3yphretikotatoi htan, mono pou to autokinhto den to eixan plynei meta thn apokerwsh (eidhka o kinhthras htan xalia, monos mou tn ka8arhsa) etsi afou to exw plynei 2 fores kai menoun akomh stigmata apo ta keria 8a katafygw se plynthrio.... oswn afora ton extra e3oplismo pou ypoti8etai pws dia8etei, to trigwno a8lias poiothtas, to farmakeio eixe mesa mono bambaki kai o pyrosbesthras eixe spasmenh asfaleia.... Re gmt 15000 eskasa 8a mporousan toul na to exoun plynei...

Sonik
21-05-10, 00:46
Καλησπέρα παιδιά. καλώς ήρθα στην παρέα. Αγόρασα πέρυσι το Opel Astra 5d H 1.6T. Μου έχει ανάψει το Insp 0, έχω κάνει μόνο 6.200χλμ αλλά πλησιάζει να κλήσει χρόνο. Σκέφτομαι να το πάω στην Opel Markakis στην Νέα Μάκρη όπου στεγάζετει και η MGI Motorsport, μπάς και ανεβούμε κανάδύο στάδια. Ποιά η γνώμη σας για τη συγκεκρημένη αιπροσωποια ? Θα την εκτημούσα πολύ..

JohnGagas
28-06-10, 21:45
Για σας και απο μενα,κλεινω και γω 1 χρονο και δεν ξερω που να παω το αυτοκινητακι μου!!!Ειμαι Παγρατι και θα ηταν πολυ καλο να μπορω και Σαββατο!!!Τα φωτα σας!!!

xpistos.n.d
29-06-10, 02:35
ego ston markaki exo balei downpipe intercooler kai programma kai eimai poly ikanopoimenos file mou oti thes pes moy na ton paro tilefono mipos sou kanei kai kalyteri timi...

george-S101
23-08-10, 17:37
Control Motor στην Πειραιως. Πολύ ευχαριστημένος καθώς για το service των 30.000 χλμ μου πήραν 180 ευρώ.
Αλλάξαμε λάδια, φίλτρο λαδιού, φιλτρο αέρα, μπουζί και έγινε έλεγχος φρένων.

Σε 2 ώρες ήταν έτοιμο και χωρίς ραντεβού.

fronteras
24-08-10, 01:40
Aπαράδεκτοι στην ΔΙΟΝ ΜΟΤΟΡΣ στην Βέροια. Πήγα σήμερα να αλλάξω τις δυο λαστιχιένες σωλήνες του ρεζερβουάρ στο vectra b, τις οποίες αγόρασα απο αλλο μαγαζί γιατί στην όπελ δεν ξέρουν τι ζητάνε, και μου χρεώσανε για εργασία 59,84 € παρακαλώ για 45 λεπτά δουλειά. και να του λέει ο μηχανικός του υπεύθυνου κανε μια έκπτωση, και ο υπεύθυνος ανένδοτος. Τι να πω τουλάχιστον έχουν φώτο το αυτ/το γιατί ξανά απο κοντά δεν προκειτα να τα δουν.

Geologos
28-08-10, 16:44
Πολύ καλή εξυπηρέτηση από το φανοποιίο της Κουβέλης ΑΕ στο Αγρίνιο, ειδικά από τον -νομίζω- επικεφαλής του, πήγα Δευτέρα πρωί για αλλαγή παρμπρίζ, μου εξήγησαν γιατί ήταν καλύτερα να το αφήσω όλο το βράδυ, με γύρισαν σπίτι με εταιρικό αυτοκίνητο, και την επόμενη μέρα το βρήκα πλυμένο, πεταχτηκα σε ένα ΚΕΠ και όλα τα υπόλοιπα με την ασφαλιστική τα ανέλαβε η αντιπροσωπεία!

izzy_s3
20-10-10, 01:56
me tous anthropous sto synergeio milaw aneta alla ti na ti na to kanw pou den agorasa amaxi gia na kanw filies mazi tous afou tous vlepw pio syxna apo tous filous mou!enw apo diathesimotita ilikon einai oxi apla miden(0) alla poli pio katw afou meta apo toses episkepseis(17 se 26 mines) pote den ipirxe diathesimo antalaktiko! me tin ekthesi(dina motors) mayra xalia mou kathisteriasan tin paradosi tou aytokinitou 2 mers xwris na mpoun sto kopo na me enimerwsoun!!!!!kai mou ekana ti xari! na mou dwsoun ena corsa! enw exoun tsimpisei ola ta xrimata pou mou eixan zitisei

GTC25
20-10-10, 11:18
εχω γυρισει ολη την ελλαδα αρα δικαιουμαι με την σειρα μου να καταθεσω αποψη!!
κουβελης αγρινιου αλλα και πρεβεζης!!στο αγρινιο χρονια πριν αρχιμηχανικος ηταν ο γιαννης......κορυφη!!τωρα ειναι στον κουβελη πατρας ομως αφησε στο αγρινιο αξιους αντικαταστατες!!στην πρεβεζα αρχιμηχανικος ειναι ο χρηστος!!παραξενος χαρακτηρας,θελει τα κουμπια του αλλα γνωστης!!επισης το δεξι χερι ο γιωργος πολυ αξιος και χρονο με τον χρονο ανεβαινει!!
βουλαλας γαλατσι!!εχω εμπειρια απο το βελτιωτικο κομματι!!τους εμπιστευτηκα το astra μου και δεν το μετανιωσα ενω υπηρξε και "φιλια" μεταξυ μας!!δεν βρισκομαστε συχνα αλλα ενα τηλεφωνο αν παρω ο μανωλης ειναι εκει για να μου απαντησει σε οτι με απασχολει!!λιγα λογια και καλη δουλεια το μυστικο της επιτυχιας!!
κλεινω με τον κρητιδη στον ν.κοσμο!!το αφεντικο, ο κωστας και τα υπολοιπα παιδια τα εμπιστευομαι για το service των opel μου αλλα και για την επιλυση σοβαρων προβληματων οπως τωρα με το calibra μου οπου ειμαι 100% σιγουρος οτι κανεις αλλος δεν θα εβγαζε ακρη,κανεις αλλος δεν θα ασχολουταν ωστε να γινει σωστο το αμαξι!!κορυφη ο κωστας,τον ευχαριστω για την αγαπη που εδειξε στο calibra ουτως ωστε να συνεχισει να υπαρχει!!
τελος θα προσθεσω και τον γ.μαρκακη οπου εχω κανει και service αλλα και βελτιωση στο παλιο μου Opc!!πολυ καλα παιδια ολοι και εξυπηρετικοι ομως απο το intercooler στο opc μου εμεινα δυο φορες στον δρομο,την μια μαλιστα σε ταξιδι που δεν θελω να θυμαμαι!!γλυστραγε το κολαρο απο την turbina και το αμαξι εμενε στον δρομο!!θα μου πειτε γιατι δεν το ξαναεβαλα....βαλτε εσεις αν μπορειτε με πιρακτομενο κινητηρα και με τον σωληνα που παει προς την τουρμπινα και συνδεεται με κολαρο να ειναι στραβος!!εχω παραπονα οσον αφορα το intercooler ενω πιο πολυ με πειραξε οταν την πρωτη φορα που πεταξε το κολαρο και πηγα για αντικατασταση το πληρωσα 25 ευρω ενω το interccoler ηταν καινουργιο και επρεπε κατ'εμε η εταιρεια να αναγνωρισει το προβλημα στο συγκεκριμενο σημειο καθως και την ταλαιπωρεια μου!!δεν τολμαγα να πατησω γκαζι μηπως και φυγει το κολαρο!!το ελυσα το προβλημα αλλου....επαναλαμβανω οτι ειναι παρα πολυ καλα παιδια και τεχνιτες απλως εκει βγαζω κοκκινη καρτα οταν μαλιστα 2 μηνες πριν εχεις πληρωσει 800 ευρω μετρητα!!
εν κατακλειδι και λογω αποστασης αφου κατοικω κορωπι εμπιστευομαι στην αθηνα τα αυτοκινητα μου σε δυο φιλους εναλλαξ,τον κωστα κρητιδη και τον μανωλη βουλαλα!!

CAPTAIN_HADDOCK
21-10-10, 00:16
Παιδιά καλησπέρα.
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το παππουδο-Vectraki μου είναι καταραμένο.. μέχρι που κατάλαβα ότι το φουκαριάρικο υπέφερε από τα «γαργαλήματα» μηχανικών αντιπροσωπίας. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…
Εν έτη 1990, ο πατέρας μου αποφάσισε ότι ήταν καιρός να αλλάξει το παλιό του τετρατάχυτο kadettακι και να ακουμπήσει το εφάπαξ του στην αγορα ενός VECTRA A 1600cc. Επέλεξε να το πάρει από την ΕΛΦΙΝΚΟ, επειδή ο τότε ιδιοκτήτης της, ο Πεζματζόγλου, ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη της ΕΛΠΑ, όπως και κάποιοι συγγενείς μου…
Το παραλαμβάνει., και στα 1500 χλμ εμφανίζεται το 1ο πρόβλημα : δεν άναβαν τα φώτα φρένων. Το πάει στη Συγγρού.. τους το αφήνει για πρώτο service και τους επισημαίνει το πρόβλημα… πάει να το παραλάβει… και διαπιστώνοντας ότι τα φώτα φρένων εξακολουθούν να μην ανάβουν, κάνει παράπονα και λαμβάνει την απάντηση : «ξέρετε… δεν είχαμε χρόνο»… περιττό να αναφέρω τι ακούστηκε στη συνέχεια στο συνεργείο και στο γραφείο του Πεζματζόγλου.
Αφού λοιπόν τους έριξε 15 μούντζες… αποφάσισε να το πηγαίνει στη BESTCAR στην Υμηττού. Το αποτέλεσμα ήταν η κατάρα να δυναμώσει… ας αναφέρουμε τις μαλ… με τη σειρά:
1. Σε αντικατάσταση ιμάντα χρονισμού & ιμάντα δυναμό… καργάρουν υπερβολικά τη βίδα του ρεγουλατορου με αποτέλεσμα να ραγίσει η κοχλίωση της βίδας στο καπάκι του δυναμό … και να το χάσουμε μετά από 2 μήνες στην Αθηνών – Κορίνθου…
2. Αντικαθιστούν το δυναμό χωρίς να αλλάξουν το ρεγουλατόρο και τους ελαστικούς αποσβεστήρες του, με αποτέλεσμα να κοπεί σχεδόν η βίδα που τον κρατούσε στον κορμό του κινητήρα.. (εν συνεχεία, όταν το ανακάλυψα δήλωσαν ότι δεν διαθέτουν βίδα, ελαστικούς αποσβεστήρες και ρεγουλατορο σαν ανταλλακτικά, και γι αυτό δεν τα άλλαξαν… και με ανάγκασαν να τρέχω μέχρι την Καλλιρρόης για να τα βρώ).
3. Μία μέρα άρχισε να αναβει κατά διαστήματα το λαμπάκι λαδιού.. τρελάθηκα… τους το πάω, το τσεκάρουν και μου λένε ότι χρειαζόταν αντικατάσταση η βαλβίδα λαδιού… την αλλάζουν… και (τι πρωτότυπο) μετά από 2 ημέρες πάλι τα ίδια… Μου τη «βιδώνει» το πάω σ’ένα βενζινάδικο, μπαίνω από κάτω και ανακαλύπτω το εξής… Στη προσπάθεια τους να βάλουν το δυναμό (βλέπε μαλ… Νο 2 ), μετακίνησαν το καλώδιο της βαλβίδας λαδιού με αποτέλεσμα να βρίσκει στο ακραξόνιο και να χάσει με τον καιρό τη μόνωση του και να βραχυκυκλώνει . Η βαλβίδα λαδιού δεν ήθελε αλλαγή.
4. Μου λέει ένα στέλεχος της BESTCAR, ότι έχουν μαζέψει τους καλύτερους μηχανικούς τους στο τότε καινούργιο υποκατάστημα τους στη Μεσογείων.. Αποφασίζω λοιπόν να τους το πάω για έλεγχο συστήματος πεδήσεως .Μου αλλάζουν κυλινδράκια στα ταμπούρα και τα υγρά των φρένων… Παίρνω το αμάξι και ο θεός με έβαλε; - το πάω καπάκι στον Παχύλα στη Κηφισίας για να το περάσω φρενόμετρο και αμορτισιερόμετρο. Ανακαλύπτω λοιπόν ότι το παρέλαβα χωρίς πίσω φρένα. Τους παίρνω τηλέφωνο, τους ρωτώ αν πέρασαν το αμάξι από φρενόμετρο… και μου λένε το εξής ηρωικό : «Εμείς δεν έχουμε φρενόμετρο… φρενόμετρο έχει μόνο το κεντρικό στην Υμηττού» Όταν λοιπόν διαμαρτυρήθηκα λέγοντας ότι σε ένα αμάξι 15 (τότε) χρονών δεν αρκεί μόνο ο οπτικός έλεγχος αλλά απαιτείται και ο έλεγχος με όργανα… μου είπανε να κάνω τα παράπονά μου στα κεντρικά τους στην Υμηττού… ο προϊστάμενος στα κεντρικά.. δέχτηκε να ελέγξει το αυτοκίνητό μου μετά από 4 ημέρες.. για να διαπιστωθεί τελικά ότι τα ταμπούρα κολυμπούσαν σε υγρά φρένων..
5. Επειδη ο μαζοχισμός μου δεν έχει όρια τους το ξαναπήγα πριν από 2 χρόνια για έλεγχο συστήματος πεδήσεως (στα κεντρικά..που εχουν και φρενομετρο… τρομάρα τους).. Άλλαξαν τακάκια και υγρά φρένων. Ρύθμισαν και το χειρόφρενο… Παίρνω το αμάξι πάω στη δουλειά μου και το βράδυ πηγαίνοντας σπίτι μου, και έχοντας διανύσει απόσταση 600 μέτρων από την BESTCAR .. μένω από φρένα. Έσπασε ένα μαρκούτσι λόγω φυσικής φθοράς. Την άλλη μέρα τους το πάω με γερανό… Στα παραπόνα μου η απάντηση ήταν «Τα μαρκούτσια κάνουν τόσο» και «αυτά συμβαίνουν δεν το είδε καλά ο μηχανικός»… Λες και εγώ τους είχα πει προσοχή παιδία μην μου στοιχίσει πολύ η τυχόν επισκευή.
6. Ας αναφέρω ότι μου ζήτησαν να αλλάξω ζώνες ασφαλείας στην τιμή των 1470 ευρώ χωρίς αυτές να χρειάζονται αλλαγή… και ότι σε service ξέχασαν να σφίξουν το μπουζί του 3ου κυλίνδρου.

RAZZEL
27-10-10, 16:52
Για τις καλύτερες τιμές μόνο στην DION MOTORS S.A.

Κατερίνη - Βέροια - Γιαννιτσά - Θεσσαλονίκη

23510 76600

OPEL PARTS GREECE
27-10-10, 17:14
Απο τεχνογνωσια παμε καλααααααααα!!!!
Αλλα θα μου πεις με τοσες απολυσεις που κανουν οι καθετες μοναδες στο τελος αλβανος αγροτης θα φτιαχνει το αυτοκινητο με τοσα λεφτα που θα δινουν

Οσο για τα κοροιδιστικα λεφτα...... ειναι πολιτικη στο ντομινο βλαβων να αλλαζονται ολα λογω......(μετεπειτα βλαβων/παραπονων)

Δηλ σε ενα ιμαντα χρονισμου σιγουρα φταιει μονο αυτο αλλα μετα απο 500κμ μπορει να χτυπησει η τρομπα η το ρουλεμαν λογω αλλαγης της εντασης οποτε ο Χ ασχετος παραπονεμενος πελατης να ξαναπληρωσει τι ιδιο ανταλλατικο με ενα σωρο #$%#^^#%#^%@#$% καντηλια....