PDA

Επιστροφή στο Forum : Opel astra opc

Σελίδες : 1 2 [3]

PANOS OPC
08-01-07, 20:27
Από εχθές μου ανάβει το ids+. Σταματάω σβήνω τον κινητήρα σβήνει το λαμπάκι αλλά μετά από λίγο ξανά ανάβει αλλά όχι πάντα μερικές φορές μένει σβηστώ. Αύριο πάω συνεργείο να το δούνε.. ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει..?

dhmhtrhs21
09-01-07, 00:59
εμενα μου αναβε και μου αλλαξανε ενα καλοδιο στην μπροστα ροδα.ειχε κοπει μου ειπαν.το καλυψε η opel χανια.-

PANOS OPC
09-01-07, 19:11
εμενα μου αναβε και μου αλλαξανε ενα καλοδιο στην μπροστα ροδα.ειχε κοπει μου ειπαν.το καλυψε η opel χανια.-

Το ίδιο είπαν και σε εμένα. Όχι ότι έχει κοπεί αλλά ότι έχει πρόβλημα. Περιμένω τώρα να έρθει το ανταλλακτικό για να πάω να το αλλάξουνε. Εσύ από την στιγμή που το άλλαξες είναι όλα οκ..?

dhmhtrhs21
09-01-07, 21:16
ΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΟΥ ΔΙΞΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΙΑ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ΜΕ ΚΑΛΟΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΚΟΠΕΙ.ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΙ.-

mxa055
10-01-07, 00:25
Ρε παιδιά να κάνω και εγώ ο αφελής μια ερώτηση; Όταν κόβεται αυτό το καλώδιο, λογικά σταματά να δουλεύει το damping control και η ανάρτηση γίνεται όσο πιο μαλακή γίνεται, σωστά; Ελπίζω φυσικά ότι και οι άλλες αφού βλέπουν τη δυσλειτουργία μαλακώνουν και αυτές για να μη βρεθείς να κάνεις πατινάζ στη μία ρόδα...
Αν είσαι σε μία στροφή με το σπόρτ με πολλά και πέσεις σε λακούβα και κοπεί τι γίνεται; πας βόλτα στα χωράφια; Ελπίζω να έχουν προνοήσει και για τέτοια συμβάντα και να έχουν fail safes...

dhmhtrhs21
10-01-07, 00:31
NA ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΝΔΙΞΙ ΔΕΝ ΣΥΜΕΝΕΙ ΠΑΘΕΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΑΝΑΡΤΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΚΟΠΙΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟΔΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΨΕ.ΣΤΟΝ Y/P ΤΟΥ ΕΔΙΞΕ ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΛΟΔΙΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΡΑ ΟΙ ΑΝΑΡΤΙΣΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ!!!!!!!!!!.-Edit by zervas:Σε παρακαλω γραφε με μικρα. lol

dhmhtrhs21
10-01-07, 20:10
ok.-

PANOS OPC
11-01-07, 23:04
Ρε παιδιά να κάνω και εγώ ο αφελής μια ερώτηση; Όταν κόβεται αυτό το καλώδιο, λογικά σταματά να δουλεύει το damping control και η ανάρτηση γίνεται όσο πιο μαλακή γίνεται, σωστά; Ελπίζω φυσικά ότι και οι άλλες αφού βλέπουν τη δυσλειτουργία μαλακώνουν και αυτές για να μη βρεθείς να κάνεις πατινάζ στη μία ρόδα...
Αν είσαι σε μία στροφή με το σπόρτ με πολλά και πέσεις σε λακούβα και κοπεί τι γίνεται; πας βόλτα στα χωράφια; Ελπίζω να έχουν προνοήσει και για τέτοια συμβάντα και να έχουν fail safes...

Αν διαβάσεις το manual του αυτοκινήτου θα δεις ότι αναφέρεται σε τέτοιου είδους βλάβες. Αναφέρει λοιπόν ότι όταν ο εγκέφαλος αντιληφθεί βλάβη στο σύστημα ids+ τότε αυτομάτως ενεργοποιεί τις αναρτήσεις σε μια ποιο σφιχτή λειτουργία για ασφάλεια.

mxa055
12-01-07, 00:39
Και να φανταστείς ότι το διάβασα 2 φορές το manual για να μην μου ξεφύγει τίποτα lol lol lol

dhmhtrhs21
12-01-07, 20:54
καλυτερα απο εμενα που δεν το εχω ανοιξει καθολου.-

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
13-01-07, 00:21
Ρε παιδες μια ερωτηση.
Ποιος ξερει να μου πει τη αλογα βγαζει τροχο το Αstra OPC.

alphagad
13-01-07, 00:44
Τώρα που είπατε για manual, που μπορούμε να κάνουμε download το manual? Για OPC αν υπάρχει ξεχωριστό, αλλιώς για GTC... Έχω ένα αλλά είναι για GTC 2005 και δεν αναλύει κάποια πράγματα όπως πχ. keyless start. Εκτός κι αν ούτε στα νέα manuals γράφει τίποτα...

turbatos
13-01-07, 09:15
Το OPC βγαζει 222 αλογα στον τροχο.

dhmhtrhs21
13-01-07, 15:03
πολα δεν ειναι??εισαι συγουρος??.-

Gsi 16v Turbo
13-01-07, 15:46
Eχω δει 220 τροχο...

ASTRAKITCAR
13-01-07, 16:11
σε δυο δυναμομετρα ημου παρον.το ενα 240 στροφαλο και το αλλο 245...

ροπη κοντα 35+ και τα δυο...

ολοι οι κατασκευαστες στον κοσμο δινουν δυναμη και ροπη στον στροφαλο.
ολοι οι βελτιωτες στον κοσμο δινουν δυναμη και ροπη στον στροφαλο
ολα τα εργοστασια του WRC,F1,MOTO GP..κτλ..δινουν και ανακοινωνουν ροπη και δυναμη στον στροφαλο...

εσεις ασχολειστε ποσα βγαζουν στον τροχο....

σε δυο ιδια αυτοκινητα/μοτοσυκλετες που ασχολουμαι επισης,με ελαφρυτερη αναρτηση,δισκοπλακες,ζαντες,λαστιχα,καλυτερη βαλβολινη,λιγοτερες ανοχες,καλυτερο στρωσιμο σασμαν κτλ....
το ενα OPC θα βγαλει για πχ. 200 αλογα τροχο,το αλλο θα βγαλει 220(αυτο με τα ελαφρυτερα πραγματα)στροφαλο ομως θα βγαλουν τα ιδια αφου το μοτερ ειναι μαμα....

αρα τι εχει πιο σημασια?η δυναμη που παραγεται απο τον στροφαλο....
αφου πλασματικη δυναμη μετραει το dyno στον τροχο...ελαφρυτερη μαζα εχει ενας τροχος?περισσοτερα αλογα στον τροχο θα μετρησει το ραουλο...

ομως ο στροφαλος θα βγαλει το ιδιο εργο αναγκαστικα,αφου ιδιο μοτερ ειναι...

κοινως μην ασχολειστε με dyno που μετρανε τροχο!!!

Gsi 16v Turbo
13-01-07, 16:20
Σωστα αυτα που λες,αλλα μην ξεχνας οτι η δυναμη που μετριεται στον τροχο βγαινει στο δρομο.Με λιγα λογια η δυναμη στον τροχο ειναι τελικη σου δυναμη μετα τις απωλειες.
Πιο σιγουρη μετρηση προσφερουν τα δυναμομετρα που μετρουν τροχο απο αυτα που μετρουν στροφαλο.

ASTRAKITCAR
13-01-07, 18:01
Σωστα αυτα που λες,αλλα μην ξεχνας οτι η δυναμη που μετριεται στον τροχο βγαινει στο δρομο.Με λιγα λογια η δυναμη στον τροχο ειναι τελικη σου δυναμη μετα τις απωλειες.
Πιο σιγουρη μετρηση προσφερουν τα δυναμομετρα που μετρουν τροχο απο αυτα που μετρουν στροφαλο.

καμια σχεση η δυναμη που φτανει στον τροχο με την δυναμη που φτανει στον δρομο.

μονο η τριβη και το βαρομετρικο αλλαζουν τα παντα.βαλε θερμοκρασια βαλε υγρασια και εκει που βλεπεις 200 αλογα τροχο στο dyno,στο δρομο ειναι 190....για παραδειγμα....στο dyno υπαρχει παγοσμια σταθερα που μετρουνται τα αυτοκινητα και ειναι 22 βαθμοι κελσιου.υπαρχει και σταθερα στο βαρομετρικο αλλα δεν θυμαμαι...

τι πιο σημαντικο...στο dyno μετραει δυναμη στο τροχο βασει των απωλειων απο το ραουλο και τον υπολογισμο που μετραει με το λογισμικο που εχει το καθε dyno,
στο δρομο οι δυο μπροστα τροχοι πρεπει να κινησουν μια καροτσα 1200 κιλα και δυο πισω τροχους...που βλεπεις να υπαρχει συσχετισμος????
λες δηλ οτι τα 200 που βγαζει τροχο στο dyno ειναι και 200 στον δρομο???

επειδη στο μηχανακι που εχω μου βγαζει προσομειωση για 3 καμπυλες...εξηγω.α) δυναμη στροφαλο β)δυναμη τροχο επανω στο ραουλο γ)υπολογιζει περιπου τι δυναμη θα εβγαζα αν ημουν στο δρομο βασει ενος υπολογισμου συντελεστη τριβης που εχει ο κατασκευαστης του dyno στην Δανια....
λες τα αλογα που εβγαλα στο dyno στον τροχο να ειναι τα πραγματικα στο δρομο?

dhmhtrhs21
13-01-07, 20:53
ενταξει ρε παιδια μια απλη ερωτηση εγινε για το ποσο στον τροχο δεν συμενει και τιποτα αυτο.ολοι ξερουμε οτι στο στροφαλο ειναι κανονικα.-

ASTRAKITCAR
14-01-07, 18:44
ενταξει ρε παιδια μια απλη ερωτηση εγινε για το ποσο στον τροχο δεν συμενει και τιποτα αυτο.ολοι ξερουμε οτι στο στροφαλο ειναι κανονικα.-

φιλε το οτι εξηγω κατι για να ενημερωθει καποιος δεν νομιζω οτι ειναι κακο.οπως εγω εμαθα καποια πραγματα μεσα απο τα forum που μπαινω ετσι και εδω μοιραζομαι αυτα που ξερω.απλα δεν μου αρεσει η ημιμαθεια και προσπαθω να ενημερωνω και να ενημερωνομαι.

και εν πασει περιπτωση το να γλιτωνεις λεφτα πηγαινοντας σε ενα μη σωστο δυναμομετρο δεν ειναι λιγο πραγμα..

εμενα μου παιρνουν 40€ και 50€,σε αλλους απο 60 και πανω για ενα πατημα!!!

dhmhtrhs21
14-01-07, 20:16
ok.-

antonis
15-01-07, 10:09
astrakitcar πως το μετραει εκει στο dyno?
1η,2α. βαζει 4η κ παταει απο 2000 στρ μερχρι κοφτη?

ASTRAKITCAR
15-01-07, 11:24
Σε 5 αρι σασμαν κανει την μετρηση με 4η απο 1500σαλ μεχρι κοφτη...

παραλληλα εχει συνδεδεμενο αναλυτη καυσαεριων στην εξατμιση και βλεπεις ανα 100 σαλ την αναλογια μιγματος...

αν θες σου βγαζει απωλειες και τι βγαζεις στον τροχο.

Gsi 16v Turbo
15-01-07, 15:11

καμια σχεση η δυναμη που φτανει στον τροχο με την δυναμη που φτανει στον δρομο.

μονο η τριβη και το βαρομετρικο αλλαζουν τα παντα.βαλε θερμοκρασια βαλε υγρασια και εκει που βλεπεις 200 αλογα τροχο στο dyno,στο δρομο ειναι 190....για παραδειγμα....στο dyno υπαρχει παγοσμια σταθερα που μετρουνται τα αυτοκινητα και ειναι 22 βαθμοι κελσιου.υπαρχει και σταθερα στο βαρομετρικο αλλα δεν θυμαμαι...

τι πιο σημαντικο...στο dyno μετραει δυναμη στο τροχο βασει των απωλειων απο το ραουλο και τον υπολογισμο που μετραει με το λογισμικο που εχει το καθε dyno,
στο δρομο οι δυο μπροστα τροχοι πρεπει να κινησουν μια καροτσα 1200 κιλα και δυο πισω τροχους...που βλεπεις να υπαρχει συσχετισμος????
λες δηλ οτι τα 200 που βγαζει τροχο στο dyno ειναι και 200 στον δρομο???

επειδη στο μηχανακι που εχω μου βγαζει προσομειωση για 3 καμπυλες...εξηγω.α) δυναμη στροφαλο β)δυναμη τροχο επανω στο ραουλο γ)υπολογιζει περιπου τι δυναμη θα εβγαζα αν ημουν στο δρομο βασει ενος υπολογισμου συντελεστη τριβης που εχει ο κατασκευαστης του dyno στην Δανια....
λες τα αλογα που εβγαλα στο dyno στον τροχο να ειναι τα πραγματικα στο δρομο?

Μα δεν εννοω πως τα αλογα που βγαινουν στον τροχο,ειναι ακριβως τα αλογα που βγαινουν στον δρομο.Θα ημουν ασχετος αν ελεγα αυτο.Επισης να συμπληρωσω πως στο δυναμομετρο δεν εχεις αεροδυναμικη αντισταση και κατα συνεπεια ουτε τον ιδιο αερα στα πολλα χλμ.Εννοω πως η ιπποδυναμη στον τροχο ειναι πιο κοντα στην πραγματικη δυναμη που κινει το αυτοκινητο.
Διαβασε εδω να δεις για ποιο λογο θεωρω πως η μετρηση στον τροχο ειναι η πιο αντικειμενικη:

Ο τρόπος με τον οποίο υπολογίζονται οι απώλειες, για να προστεθούν στη συνέχεια στην ισχύ του τροχού, προκειμένου να υπολογιστεί η ισχύς του κινητήρα, δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά. Η καμπύλη ισχύος στον τροχό προκύπτει κατά την επιτάχυνση, και μάλιστα με τέρμα το γκάζι. Τότε, τα γρανάζια του συστήματος μετάδοσης φορτίζονται συνεχώς και κατά την ορθή φορά, δηλαδή τη φορά κατά την οποία μεταδίδεται κίνηση από τον κινητήρα προς τους τροχούς. Για να υπολογίσουν τις απώλειες, οι χειριστές των δυναμομέτρων αφήνουν τους τροχούς να επιβραδύνουν ελεύθερα πάνω στους κυλίνδρους. Τότε, η φόρτιση των γραναζιών του συστήματος μετάδοσης γίνεται αντίθετα προς την ορθή φορά, και μάλιστα η φόρτιση αυτή μπορεί να μην είναι συνεχής, αφού δεν εξαναγκάζονται τα δόντια των γραναζιών να βρίσκονται σε συνεχή επαφή. Ο διαφορετικός τρόπος φόρτισης των γραναζιών στην επιτάχυνση και την επιβράδυνση συνεπάγεται και την ανάπτυξη διαφορετικών τριβών και, κατεπέκταση, απωλειών. Άρα, λοιπόν, όποιος προσθέτει τις απώλειες που μετρούνται κατά τη επιβράδυνση στην ισχύ τροχού που μετριέται κατά την επιτάχυνση προσθέτει πορτοκάλια με αχλάδια. Τότε,πώς γίνεται τα αποτελέσματα πολλές φορές να είναι λογικοφανή ή και να συμπίπτουν με τις τιμές που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων; Αυτό συμβαίνει, διότι οι προγραμματιστές των δυναμομέτρων, σε μια προσπάθεια να πείσουν για τις δυνατότητες των
προϊόντων τους, χρησιμοποιούν εμπειρικούς συντελεστές διόρθωσης, με τους οποίους πολλαπλασιάζουν τις απώλειες κατά την επιβράδυνση, για να «φέρουν» τα αποτελέσματα εκεί που «πρέπει». Αυτός ο κατ? εκτίμηση υπολογισμός απέχει πολύ από την ακριβή μέτρηση της ισχύος στην έξοδο του στροφαλοφόρου.

Αρα η μετρηση στον στροφαλο γινεται με την προσθεση ενος θεωρητικου ποσοστου απωλειας,στη μετρηση του τροχου.Αυτο το ποσοστο δε μπορει να το γνωριζει κανεις με ακριβεια και σε αυτο το σημειο γινονται οι μεγαλυτερες μαιμουδιες.

corsadi
15-01-07, 15:48
Θα συμφηνησω με τα παραπανω!Κανενα δυναμομετρο που παμε το αυτοκινητο μας δε μετραει δυναμη στο στροφαλο!Ολα μετρανε δυναμη στον τροχο κ με διαφορους υπολογισμους προσπαθουν προσεγγιστικα να υπολογισουν τη δυναμη στο στροφαλο!Η δυναμη στο στροφαλο μπορει να μετρηθει μονο σε δυναμομετρο παγγου,που χρησιμοποιουν ολοι οι κατασκευαστες κ σοβαροι βελτιωτικοι οικοι του κοσμου,στο οποιο συνδεεται απ'ευθειας ο κινητηρας πανω στο δυναμομετρο χωρις να παρεμβαλεται το συστημα μεταδοσης...
Μην ασχολειστε λοιπον με το ποσα αλογα σας λενε οτι βγαζει το αυτοκινητο σας στο στροφαλο κ αν βγαζει περισσοτερα απο'οτι ανακοινωνει ο κατασκευαστης!Το μοναδικο αξιοπιστο πραγμα που μπορει να βγαλει κανεις απο μια δυναμομετρηση ειναι αν μετρησει το αυτοκινητο του πριν κ μετα απο καποια μετατροπη κ δει τι κερδισε σε αλογα στον τροχο,αφου αυτα αλλωστε μετραει!!!

ASTRAKITCAR
15-01-07, 16:02
συμφωνω αλλα οταν λεμε στην πιατσα δυναμομετρο τροχου εννοουμαι δυναμη τροχου στο dyno και οχι στον δρομο...αυτο προσπαθουσα να διευκρινισω...

παγκου δυναμομετρο μετραει στροφαλο και εδω συμφωνουμε.

εγω χρησημοποιησα το dyno πριν και μετα την βελτιωση που εκανα και με βοηθησε ο αναλυτης πολυ.
απλα προσπαθησα να εξηγησω στα παιδια οταν τους λενε 100 αλογα στην ροδα δεν ειναι απαραιτητα και 100 αλογα στην ροδα στην ασφαλτο...

dhmhtrhs21
19-01-07, 11:36
ψαχνω για τεμπελι ξερει καινεις που θα βρω??και ποσο κανει???

corsadi
19-01-07, 16:23
Δες εδω...
http://www.opel-club.gr/viewtopic.php?t=1221&postdays=0&postorder=asc&start=0

Γραφουν κ για astra H...

OPC Γιωργος
20-01-07, 17:05
καλησπερα παιδια μηπως γνωριζει καποιος αν βγαινει short shift και για το opc 2006 και αν ναι ποθ θα απευθυνθω για να το παραγγειλω?ευχαριστω εκ των προτερων...

dhmhtrhs21
24-01-07, 00:21
μου χαλασε η sim ακι μου ειπαν να το παω να μου την αλλαξω ακι να κραταω και τα 2 κλειδια.ξερει κανεις κατι???υπαρχει περιπτοση να μπορουν να μου το ξεκλειδοσουν χορις να το ξερω?????.-

mxa055
24-01-07, 13:45
Τα κλειδιά τα θέλουν για να τα ξαναπρογραμματίσουν για να δουλεύουν με την καινούργια CIM. Τι έπαθε η CIM σου και στην αλλάζουν;

@OPC Γιώργος: Δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου ακόμα για short shift.

dhmhtrhs21
24-01-07, 23:19
μερικες φορες οταν παω να το αναψω μου αναβοσβινει η ενδιξη στο ταμπλο με το αυτοκινιτο και το κλειδι στην μεση.δεν δινει να παρει μπρος.τη ειναι αυτο το short shift.??????.-

zervas
25-01-07, 16:09
Αρα το κλειδι θελει ξαναπρογγραματισμο..

s5zax
25-01-07, 16:18
oh yes..

dhmhtrhs21
25-01-07, 18:57
σημερα το πηγα και μου αλλαξανε τον εγκεφαλο απο οτι μου ειπαν.κατο απο το τιμονι μου το εδειξαν κι ολας.πιστευω οτι ειναι ok τωρα.θα μου πει καποιος τι ειναι το short shift????.-

billy
25-01-07, 19:51
Κοντυτερες σχεσεις για το κιβωτιο ταχυτητων.Το πιασες?

tax
25-01-07, 20:35
Κοντύτερες διαδρομές για την ακρίβεια.Αν και σκληραίνει λίγο ο επιλογέας αλλά μπρός στα κάλη...

Το OPC δε το χρειάζεται νομίζω.Και να πέσουν και 200rpm περισσότερο οι στροφές από αλλαγή σε αλλαγή 35 κιλά ροπή νομίζω ότι θα την σε ξελασπώσουν! :)

KAPITALAS
26-01-07, 11:05
To short shift den allazei-mionei tis strofes pou tha pesoune, kata tin allagi, dioti auto eksartate apo ta granazia.

Auto pou sou dinei einai pio grigori allagi, kai mikrotero xrono sto patima tou simplekti.

tax
26-01-07, 13:15
Ναι αλλά αν αλλάζεις πιο γρήγορα ταχύτες το rev-drop από αλλαγή σε αλλαγή θα είναι πιο μικρό!

Αν θές π.χ 0.7'' να αλλάξεις πρίν το short shift και 0.4'' μετά(λέμε τώρα...)
τα 0.3'' που θα γλυτώσεις στην αλλαγή δεν είναι απλά χρόνος κερδισμένος στο 400άρι αλλά και χρόνος κερδισμένος επειδή ο κινητήρας θα κρατηθεί στο ωφέλιμο φάσμα στροφών καλύτερα αν η αλλαγή γίνει πιο γρήγορα.

Είναι σαν να αλλάζεις ταχύτητες σε ανηφόρα!τις αλλάζεις πιο γρήγορα για να μη προλάβουν να πέσουν οι στροφές!!

dhmhtrhs21
26-01-07, 19:16
εχετε δει το σασμαν του mpertone????turbo αν καταλαβα καλα κατο τετοιο ψαχνετε.οταν το ειχα οδειγισει μου ειχε φανει πολυ παραξενο.και μου ειχα πει τοτε στην opel οτι ειναι για πιο γρηγορες αλλαγες.αν και δεν μου φανικε αυτο.-

s5zax
26-01-07, 19:25
Ειναι με ντιζες αυτο το σασμαν F23...για αυτο ειναι ετσι...

dhmhtrhs21
26-01-07, 19:32
ειναι οντος πιο γρηγορο στης αλλαγες??.-

s5zax
26-01-07, 19:37
θα σε γελασω φιλε μου...δεν το εχω οδηγησει...παντως κ το Coupe turbo κ το G opc αυτα φορουσαν!

dhmhtrhs21
26-01-07, 19:47
οπος και να εχει νομοιζεις οτι χρειαζετε κατι τετοιο για το opc??.-

s5zax
26-01-07, 19:54
short-shift? μπα...σιγα μην το χρειαζεται...συμφωνω με τον tax...

corsadi
27-01-07, 22:27
Παρτε μια ιδεα απο τη Milltek...
http://www.youtube.com/watch?v=sh648Jv_Odc

alphagad
27-01-07, 22:40
Να ρωτήσω κάτι... υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε αν το parktronic και o συναγερμός που παραγγείλαμε εργοστασιακά είναι όντως εργοστασιακά και δεν περάστηκαν πριν το αμάξι μας παραδοθεί?

mxa055
27-01-07, 23:11
Αν έχεις 4 βαθουλώματα στον πίσω προφυλακτήρα στο χρώμα του αυτοκινήτου και 2 μαρκουτσάκια σαν μικρόφωνα στην πλαφονιέρα τότε και τα δύο είναι εργοστασιακά. Για το συναγερμό επίσης αν θυμάμαι καλά ο εργοστασιακος μπαίνει με 2 πατήματα ενώ αυτός που βάζουν εδώ με 1.

s5zax
27-01-07, 23:41
Για το συναγερμό επίσης αν θυμάμαι καλά ο εργοστασιακος μπαίνει με 2 πατήματα ενώ αυτός που βάζουν εδώ με 1.
σωστος...

mxa055
28-01-07, 00:18
Το έπλυνα σήμερα και είπα να το βγάλω καμιά φωτό παρόλο που είναι βράδυ αλλά παρασύρθηκα λίγο... 150 φωτό έβγαλα lol lol lol
κυρίως λεπτομέρειες καθώς είναι σκοτεινά στο γκαράζ και έβγαζα με φλας...αρκετές και απο το εσωτερικό και από τη μηχανή...
Α... και πρώτη φορά έκατσα πίσω... ωραία είναι, άνετα.

s5zax
28-01-07, 00:34
ε και που ειναι οι φωτογραφιες? θελω αρχειο zip ανεβασμενο με ολες μεσα..!!

mxa055
28-01-07, 01:02
χαχαχαχα... επειδή εγώ είμαι παλαβός και τραβάω αβέρτα πρέπει να κάτσεις και εσύ να δεις ότι βλακεία βγάζω; Τέσπα θα τις μικρύνω, θα τις ζιπάρω και θα στις στείλω

Vassilis
28-01-07, 01:08
Επισης για το parkpilot, το εργοστασιακο εχει κουμπι αριστερα απο το κουμπι των alarm (μ ενα P ειναι το κουμπι) για ν απενεργοποιειται οταν εισαι με οπισθεν.

mxa055
28-01-07, 02:29
http://img201.imageshack.us/img201/3115/ppbtnzt7.th.jpg (http://img201.imageshack.us/my.php?image=ppbtnzt7.jpg) http://img255.imageshack.us/img255/7286/ppsensorsnp7.th.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=ppsensorsnp7.jpg)

http://img72.imageshack.us/img72/5822/76446618jp9.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=76446618jp9.jpg)

alphagad
28-01-07, 03:15
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Mxa περιμένουμε photos, πιο πολλές photos! :)

antonis
03-02-07, 09:42
βγηκε το evo κ εχει συγκριτικο νεο type r ,megane rs,opc,gti ,fr focus cocus!
πρωτο φυσικα σε πιστα το megane διαβητης κ ακολουθει το Opc..
απο πισω ολα τα υπολοιπα με πολυ χαλια σχολιασμους για το νεο ταπερ..
το παλιο πιο ζωντανο ,γρηγορο,παιχνιδιαρικο κ στριφτερο..
παλι το κακομοιρικο opc εφτασε στη 2η θεση σου αφου οπως κ να το κανουμε ολοι λενε ειναι μαπα κ δεν στριβει!!!

vak
03-02-07, 10:55
δεν εχω διαβασει ακομα το αρθρο αλλα αν κρινω απο τους χρονους, μετρουσαν τα αυτοκινητα στην βροχη.
και μου φαινεται απιθανο το megane να κανει 400αρι 14.9 και ο επομενος καλυτερος χρονος να ειναι 15.2 ....
ασε που στο 0-160 το focus ειναι πιο γρηγορο απο το astra και ενω σε μια λεζαντα λενε οτι τα δυο αυτοκινητα αν ξεκινησουν μαζι, το astra θα αρχισει να απομακρυνεται σταθερα...
μου φαινεται οτι μ@λακιες μετρησανε...

Vassilis
03-02-07, 15:27
Επισης το Top Gear εχει συγκριτικο Leon Cupra, OPC και 3 MPS με τελικη καταταξη την σειρα που τ αναφερω. Απο ενα περιοδικο χασαμε απο το Cupra... Να δουμε τα υπολοιπα!

Chuckie
03-02-07, 20:52
Το Top Gear δεν το παρουσιάζει ένας μισογύνης gay Πακιστανός χορευτής μπαλέτου που κλάνει κ*πότες μπλε χρώματος μάρκας OPC ?
Άντε με τον καραγκιόζη που τα έχει βάλει με όλα τα Opel.... Μου θυμίζει κάτι κωλοεκδόσεις στο Ελλαδιστάν, όπου ότι αμάξι και να βγει στην αγορά, το Golf GTi είναι πρώτο, "στριφερό", "με μεγάλο πορτπαγκάζ", κτλ, πατώντας Mazda 3 MPS, Cupra, OPC, σε δε τεστ του νέου Audi S3 πάλι ανέφεραν τις λέξεις Golf GTi δύο φορές λέγοντας ότι το S3 δεν είναι τόσο "ρυθμίσιμο" ή "διασκεδαστικ'ο" ή whatever (το τετρακίνητο S3 με την νέα Haldex και το 5.8 0-100).
Σαν την πληροφορική, δεν έχει νόημα να διαβάζουμε περιοδικά, γενικά τα παίρνουν από παντού!!!
...γνώμη μου πάντα...

s5zax
03-02-07, 21:09
ετσι...

Chuckie
03-02-07, 23:28
OPC rules! Και ας το λένε νευρόσπαστο οι κάφροι δημοσιογραφίσκοι των ελεεινών τουαλετοεντύπων: είναι αντρικό αυτοκίνητο, σε μία-δύο βόλτες που με έχουν πάει το γούσταρα πολύ, αν δεν αντέχει το bladder τους ας πάρουν το "ρυθμίσιμο"-"άνετο"-"στριφτερό"-"με μεγάλο πορτπαγκάζ"- γ*αμωGolf GTi. Πάντως ένα πουλάκι στην Opel μου έδειξε καναδύο προσφορές σε τύπους που ήρθαν να κάνουν trade in με το OPC το Golf GTi τους!!! Υπάρχει έστω και μια αντιπροσωπία VW που να έχει δει το ανάποδο???
...αυτά, πάω για BF2142

dhmhtrhs21
04-02-07, 00:52
εχω ενα video apo top gear που συνγρινει το megene me opc kai golf.στην αρχη παει προτο το renault αλλα οταν φορτονει 3 το opc τα αλλα ψαχνουν να δουν ποσο μακρια εχει παει.οσο για εξωτερικα εγω εδω χανια ξερω που δεν υπαρχει αλλο πος το χαζεουν ολοι!!!![ :) .οσοι ξερουν τη θα πει opc συγουρα ξερουν και πος να το βαλουν στην στοφη.-

s5zax
04-02-07, 01:01
για BF2142
τι ειναι τουτο?

Chuckie
04-02-07, 01:19
*of topic* PC game, Battlefield 2142, μεγάλη τρέλα, online gaming, τρελά headshots με .50 sniper rifles κτλ

s5zax
04-02-07, 01:24
ποπο χαρα στα παιδακια σου....!!!

Vassilis
04-02-07, 01:41
Το Top Gear δεν το παρουσιάζει ένας μισογύνης gay Πακιστανός χορευτής μπαλέτου που κλάνει κ*πότες μπλε χρώματος μάρκας OPC ?
Άντε με τον καραγκιόζη που τα έχει βάλει με όλα τα Opel.... Μου θυμίζει κάτι κωλοεκδόσεις στο Ελλαδιστάν, όπου ότι αμάξι και να βγει στην αγορά, το Golf GTi είναι πρώτο, "στριφερό", "με μεγάλο πορτπαγκάζ", κτλ, πατώντας Mazda 3 MPS, Cupra, OPC, σε δε τεστ του νέου Audi S3 πάλι ανέφεραν τις λέξεις Golf GTi δύο φορές λέγοντας ότι το S3 δεν είναι τόσο "ρυθμίσιμο" ή "διασκεδαστικ'ο" ή whatever (το τετρακίνητο S3 με την νέα Haldex και το 5.8 0-100).
Σαν την πληροφορική, δεν έχει νόημα να διαβάζουμε περιοδικά, γενικά τα παίρνουν από παντού!!!
...γνώμη μου πάντα...

Χμ... μιλουσα για το ελληνικο περιοδικο Top Gear αλλα τελος παντων... Σε λιγο κοβω την λεξη Top Gear και ο,τι σχετικο να βγαινει με αστερακια! Τα χουμε πει τοσες φορες σχετικα με αυτο το θεμα... Αν ειχαμε GTI θα το δοξαζαμε το Top Gear!

Σχετικα με το S3, τ οτι ειναι 4κινητο και πολυ γρηγορο δεν σημαινει οτι ειναι και διασκεδαστικο. Ειναι γνωστο πως τα Audi υστερουν ειδικα στην αισθηση του τιμονιου τους πχ και γενικα δεν ειναι τα πιο διασκεδαστικα αυτοκινητα (εκτος απο τα RS και το προηγουμενο S3). Δεν εχω διαβασει το αρθρο του Top Gear αλλα φανταζομαι πως τους ενοχλει κατι τετοιο (στο Drive τουλαχιστον συμβαινει). Αν btw ειχε την 4κινηση του RS4 με το Torsen και το 40:60... τοτε θα ηταν διασκεδαστικο! Και αυτα τα γραφει ατομο που λατρευει τα Audi.

Anyway, υπαρχουν καποια αντικειμενικα περιοδικα στον χωρο και καλο θα ηταν να μην τα βαζουμε ολα σ ενα τσουβαλι επειδη ολως τυχαιως προτιμουν το GTi απο καποια αλλα αυτοκινητα. Τπτ ομως δεν ειναι τοσο τυχαιο οποτε σκεφτηκε κανεις οτι οντως μπορει να ειναι τοσο καλο αυτο το αυτοκινητο? Δεν νομιζω...

djmanosv
04-02-07, 09:55
εχω ενα video apo top gear που συνγρινει το megene me opc kai golf.στην αρχη παει προτο το renault αλλα οταν φορτονει 3 το opc τα αλλα ψαχνουν να δουν ποσο μακρια εχει παει.οσο για εξωτερικα εγω εδω χανια ξερω που δεν υπαρχει αλλο πος το χαζεουν ολοι!!!![ :) .οσοι ξερουν τη θα πει opc συγουρα ξερουν και πος να το βαλουν στην στοφη.-

:smoker:
σε εχω δει 2 - 3 φορές το γαλάζιο opc σου στο δρόμο στα χανια και σε χαζευω... μου φτιάχνει τη διάθεση... γιατι να μην έδινα άλλα 8 χιλιάρικα να το αποκτήσω???? :spam:

antonis
04-02-07, 10:31
αυτος ο μπουφος στο Top gear εχει δοκιμασει το clio το καινουριο?
κ αν ναι ξερει κανεις σχολιασμους του?

Stilskin
04-02-07, 12:42
Χεχεχε είναι ειδική περίπτωση ο Jeremy. Η θα τον μισείς ή θα σου αρέσει. Στην αρχή μου φαινόταν αδιάφορος αλλά μετά που είδα τις εκπομπές του που έχω κατεβάσει απο το νετ μπορώ να πω οτι τον πάω με χίλια!
Είναι γνωστή η συμπάθεια του σε οτιδήποτε αγγλικό και η απέχθεια του για τα Vauxhaull. Πλάκα είχε όταν ήθελε να δείξει πόσο μακρυα ήθελε να φύγει για να μην οδηγήσει το Vectra VXR. :)
Σε συγκριση Aston Martin με κάποια άλλα τερατάκια αν και η Aston υπολειπόταν απο τους αντιπάλους της είπε οτι η τελική επιλογή του θα ήταν αυτή μόνο και μόνο λόγω του ήχου που έκανε.

Chuckie
04-02-07, 13:14
Anyway, υπαρχουν καποια αντικειμενικα περιοδικα στον χωρο και καλο θα ηταν να μην τα βαζουμε ολα σ ενα τσουβαλι επειδη ολως τυχαιως προτιμουν το GTi απο καποια αλλα αυτοκινητα. Τπτ ομως δεν ειναι τοσο τυχαιο οποτε σκεφτηκε κανεις οτι οντως μπορει να ειναι τοσο καλο αυτο το αυτοκινητο? Δεν νομιζω...

Επειδή έχω γνωστούς που δουλεύουν σε τέτοια "περιοδικά", όταν καλούν και σε ρωτάνε "ρε μ*λάκα, πως πάει το νέο ****, κρατάει καλά? Γιατί έχω να γράψω ένα άρθρο και δεν το έχω ακουμπήσει....." ή όταν βγάζουν αυτοκίνητο του 2007 (δική τους ψηφοφορία) το Nissan Note, τότε συγνώμη αλλά μόνο για την χέστρα είναι! Το μυστήριο είναι ότι κάποια από αυτά, ενώ ανήκουν στις ίδιες εκδόσεις, μάλλον τα παίρνουν ξεχωριστά (δλδ όχι σαν σύνολο οι εκδόσεις, αλλά σαν περιοδικό το καθένα). Εξηγούμαι: Το μεν ότι και να βγει (πχ βλέπε Mazda 3 MPS με ανεξάρτηση ανάρτηση, μπλοκέ, 260 άλογα, τρομερές επιδόσεις) , θα βγάζει το 200 ψωράλογα του GTI με το μεγάλο πορτπαγκάζ που σε "διασκεδάζει" πρώτο, το δε με μετρήσεις σε πίστα βγάζει το OPC ένα sec ποιο αργό από το τετρακίνητο Golf R32. Και σε τεστ έξω, εκεί γίνεται η σύγκριση, όχι με το GTI. Αλλά στο Τζατζικιστάν, και επειδή η VW το δίνει το "τσοτσό" κάθε μήνα και το R32 είναι ακριβό, τι να κάνουμε, θα δουλέψουμε με ότι έχουμε....
Για τα περιοδικά φίλε Tiesto, και στο αναφέρω και από την προσωπική εμπειρία μου από τον χώρο της πληροφορικής, επέτρεψε μου να σου πω ότι τα παίρνουν με τα χίλια, οι συντάκτες ζητούν "δωράκια", αν έχεις μηνιαίες διαφημίσεις τους πιέζεις "χαλαρά" κτλ. Αλήθεια, αυτά τα τεστ διαρκείας (10.000 χλμ) με τις αντιπροσωπίες να "δανείζουν" αυτοκίνητα, γιατί νομίζεις ότι γίνονται? Για την μία παράγραφο που αφιερώνουν στις τελευταίες σελίδες του περιοδικού οι συντάκτες που τα καβάτζωσαν? Σιγά το revenue.....

Για να θυμήσω για τους παλιούς και την ιστορία με τους 4Τ και την VW και τις διαφημίσεις (όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν)

Το ξέρω ότι ακούγομαι πικρόχολος, πεσιμιστής κτλ, αλλά αυτά πιστεύω και δεν αλλάζω εύκολα γνώμη όταν τα έχω δει να γίνονται....

Φιλικά,
Chuckie, η κούκλα του σατανά

ΥΓ Έτσι κιαλλιώς το 1/3 της VW πήγε πλέον στην Porsche με φήμες να λένε ότι μέσα στο 2007 θα γίνει πλήρης εξαγορά. Τότε ίσως δούμε και κάτι καλύτερο και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα το αγοράσω. Πάντως προς το παρόν, και επειδή το Golf τους στοιχίζει ακριβά στην παραγωγή και δεν βγάζουν τα margin που θέλουν, το αλλάζουν σχετικα γρήγορα, με την ίδια την VW να παραδέχεται ότι στις τελευταίες φουρνιές που βγήκαν από τα εργοστάσια, θα υπάρχει οικονομία του υλικού από σημεία που δεν φαίνονται (πχ εντός των θυρών), αλλά σίγουρα κατ'εμέ θα ακούγονται :)
Ναι δεν την συμπαθώ την VW, αλλά πχ θα αγόραζα το R32 αντί για το OPC (αν δεν ζούσαμε στο Ελλαδιστάν), αλλά έλεος πια με το GTi....καλύτερο από το Cupra, OPC, S3, 3 MPS, Focus ST, λογικά θα πρέπει να ρίχνει και σε Porsche (ίσως MY 05 και πίσω) lol
Είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας το έδινε 26000 να το συζητήσουμε

Vassilis
04-02-07, 15:33

Επειδή έχω γνωστούς που δουλεύουν σε τέτοια "περιοδικά", όταν καλούν και σε ρωτάνε "ρε μ*λάκα, πως πάει το νέο ****, κρατάει καλά? Γιατί έχω να γράψω ένα άρθρο και δεν το έχω ακουμπήσει....." ή όταν βγάζουν αυτοκίνητο του 2007 (δική τους ψηφοφορία) το Nissan Note, τότε συγνώμη αλλά μόνο για την χέστρα είναι! Το μυστήριο είναι ότι κάποια από αυτά, ενώ ανήκουν στις ίδιες εκδόσεις, μάλλον τα παίρνουν ξεχωριστά (δλδ όχι σαν σύνολο οι εκδόσεις, αλλά σαν περιοδικό το καθένα). Εξηγούμαι: Το μεν ότι και να βγει (πχ βλέπε Mazda 3 MPS με ανεξάρτηση ανάρτηση, μπλοκέ, 260 άλογα, τρομερές επιδόσεις) , θα βγάζει το 200 ψωράλογα του GTI με το μεγάλο πορτπαγκάζ που σε "διασκεδάζει" πρώτο, το δε με μετρήσεις σε πίστα βγάζει το OPC ένα sec ποιο αργό από το τετρακίνητο Golf R32. Και σε τεστ έξω, εκεί γίνεται η σύγκριση, όχι με το GTI. Αλλά στο Τζατζικιστάν, και επειδή η VW το δίνει το "τσοτσό" κάθε μήνα και το R32 είναι ακριβό, τι να κάνουμε, θα δουλέψουμε με ότι έχουμε....
Για τα περιοδικά φίλε Tiesto, και στο αναφέρω και από την προσωπική εμπειρία μου από τον χώρο της πληροφορικής, επέτρεψε μου να σου πω ότι τα παίρνουν με τα χίλια, οι συντάκτες ζητούν "δωράκια", αν έχεις μηνιαίες διαφημίσεις τους πιέζεις "χαλαρά" κτλ. Αλήθεια, αυτά τα τεστ διαρκείας (10.000 χλμ) με τις αντιπροσωπίες να "δανείζουν" αυτοκίνητα, γιατί νομίζεις ότι γίνονται? Για την μία παράγραφο που αφιερώνουν στις τελευταίες σελίδες του περιοδικού οι συντάκτες που τα καβάτζωσαν? Σιγά το revenue.....

Για να θυμήσω για τους παλιούς και την ιστορία με τους 4Τ και την VW και τις διαφημίσεις (όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν)

Το ξέρω ότι ακούγομαι πικρόχολος, πεσιμιστής κτλ, αλλά αυτά πιστεύω και δεν αλλάζω εύκολα γνώμη όταν τα έχω δει να γίνονται....

Φιλικά,
Chuckie, η κούκλα του σατανά

ΥΓ Έτσι κιαλλιώς το 1/3 της VW πήγε πλέον στην Porsche με φήμες να λένε ότι μέσα στο 2007 θα γίνει πλήρης εξαγορά. Τότε ίσως δούμε και κάτι καλύτερο και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα το αγοράσω. Πάντως προς το παρόν, και επειδή το Golf τους στοιχίζει ακριβά στην παραγωγή και δεν βγάζουν τα margin που θέλουν, το αλλάζουν σχετικα γρήγορα, με την ίδια την VW να παραδέχεται ότι στις τελευταίες φουρνιές που βγήκαν από τα εργοστάσια, θα υπάρχει οικονομία του υλικού από σημεία που δεν φαίνονται (πχ εντός των θυρών), αλλά σίγουρα κατ'εμέ θα ακούγονται :)
Ναι δεν την συμπαθώ την VW, αλλά πχ θα αγόραζα το R32 αντί για το OPC (αν δεν ζούσαμε στο Ελλαδιστάν), αλλά έλεος πια με το GTi....καλύτερο από το Cupra, OPC, S3, 3 MPS, Focus ST, λογικά θα πρέπει να ρίχνει και σε Porsche (ίσως MY 05 και πίσω) lol
Είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας το έδινε 26000 να το συζητήσουμε

Δεν ξερω για ποιο περιοδικο μιλας αλλα επειδη γνωριζω και εγω ατομο που ηταν συγκεκριμενα στο Drive και εγω μιλησει με καποιους απο τους δημοσιογραφους του, ξερω πως ειδικα αυτο το περιοδικο ειναι αντικειμενικο. Δεν ειναι τυχαιο πχ την μια να κραζει την Brera 3.2 και την αλλη να προτιμαει την 159 απο την 320si. Τι εγινε? Δεν τα δωσε η Alfa για το ενα και τα δωσε για το αλλο? Οπως ειπα και πριν, μην τους βαζουμε ολους σ ενα τσουβαλι!

Απο εκει και περα, το να μην συμπαθεις την VW ειναι δικη σου υποθεση και ακρως σεβαστο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αναγνωριζονται καποια αυτοκινητα της. Εγω πχ δεν συμπαθω τις Alfa Romeo αλλα αναγνωριζω οτι οδηγικα ειναι πολυ ψηλα (μεχρι πριν τις τελευταιες βασικα επειδη χαλασαν και αυτες....)

Αντωνη, προσωπικα δεν εχω δει να οδηγαει το Clio RS. Ψαξε αν θες στο Youtube. Μπορει να βρεις τπτ.

mxa055
04-02-07, 19:48
Για video του top gear δείτε και εδώ...
http://www.erwindesign.com/forums/index.php?showforum=32 (θέλει register νομίζω)

Vassilis
04-02-07, 20:04
Και αν γουσταρετε torrents απο εδω κατεβαζετε ολα τα επεισοδια TopGear και FifthGear:

http://www.finalgear.com/shows/topgear/

Chuckie
04-02-07, 21:31
Δεν ξερω για ποιο περιοδικο μιλας αλλα επειδη γνωριζω και εγω ατομο που ηταν συγκεκριμενα στο Drive και εγω μιλησει με καποιους απο τους δημοσιογραφους του, ξερω πως ειδικα αυτο το περιοδικο ειναι αντικειμενικο. Δεν ειναι τυχαιο πχ την μια να κραζει την Brera 3.2 και την αλλη να προτιμαει την 159 απο την 320si. Τι εγινε? Δεν τα δωσε η Alfa για το ενα και τα δωσε για το αλλο? Οπως ειπα και πριν, μην τους βαζουμε ολους σ ενα τσουβαλι!

Απο εκει και περα, το να μην συμπαθεις την VW ειναι δικη σου υποθεση και ακρως σεβαστο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αναγνωριζονται καποια αυτοκινητα της. Εγω πχ δεν συμπαθω τις Alfa Romeo αλλα αναγνωριζω οτι οδηγικα ειναι πολυ ψηλα (μεχρι πριν τις τελευταιες βασικα επειδη χαλασαν και αυτες....)

Φίλε Tiesto,
Όπως ανέφερα δεν συμπαθώ την VW, αλλά πχ παραδέχομαι και θα προτιμούσα το R32 από το OPC (που στην Γερμανία νομίζω είναι και πολύ ποιο κοντά στις τιμές). Απλά δεν καταλαβαίνω την υστερία με το Golf GTi. Τα νούμερα είναι εδώ (ιπποδυνάμεις, ροπές κτλ), οι γύροι στις πίστες είναι εδώ, τα επιπλέον χαρακτηριστικά είναι εδώ (πχ τετρακίνηση στο S3, μπλοκέ στο 3 MPS) και πάλι γράφουν για το Golf GTi... Δεν ξέρω τι να πω, ας το αφήσουμε εδώ.
Πάντως για το αν τα παίρνουν τα περιοδικά, πίστεψε με, δεδομένου ότι ανήκω σε εμπορικό τμήμα εταιρείας που στέλνει προιόντα για παρουσίαση/συγκριτικά, ξέρω τι λέω... Αν τους απειλήσεις πχ να κόψεις την διαφήμιση, να δεις στο επόμενο τεύχος που σου πλέκουν εγκώμιο.... Εδώ μας καλούν και ζητούν να τους "παραχωρησουμε"-ωραία λέξη- προιόν για μόνιμο τεστ διαρκείας (!). Για το Drive δεν ξέρω (το συμπαθώ παρόλο που ανήκει στον ίδιο όμιλο με το VWcar-εεε συγνώμη εννοούσα το Autocar), όντως κακό να γενικολογούμε, αλλά τελικά μάλλον λίγες είναι οι εξαιρέσεις.
Δεν θέλω να το συνεχίσουμε άλλο, δεν θα γράψω ξανα για το θέμα αυτό :cool:

ΥΓ -off topic: Είδες το νέο Σιρόκο που ετοιμάζουν?

GiorgosThess
04-02-07, 22:24
Α ρε Tiesto θα το ξαναπω δεν γινεται...Εισαι Golfakias τελος...
Οτι και να μου λες και εμενα και ολο το club αυτο εχουμε καταλαβει...
Εχεις κανει το GTI θεο να πουμε...ελεος...

Vassilis
04-02-07, 22:36
Ε ναι λοιπον Γιωργο! Αποκαλυφθηκε το μυστικο μου! Ειμαι Golfaκιας! Αλλα κοιτα να δεις που πηρα Opel και αντι για το VW Club γραφω στο Opel Club! Περιεργο ε? Ολα τα μυστηρια λυνεις! :wtf:

Chuckie (εχω ξεχασει τ ονομα σου sorry). Σεβαστο τ οτι δεν θες να συνεχισεις την κουβεντα εδω οποτε παω πασο... Μονο μια σημειωση. Το MPS το Drive το εχει βγαλει καλυτερο απο το GTi. Σχετικα με το S3 δεν υπηρχε καν συγκριτικο επειδη τ αυτοκινητα δεν συγκρινονται. Απλα ειπαν πως δεν εχει την ρυθμισιμοτητα του Golf.

zervas
04-02-07, 23:56
Προχθες ειχαν την τυχη(δεν θα το ελεγα γιατι ξενερωσα)να παω βολτα με το καινουργιο s3 απλα το αμαξι δεν παιζεται...Παρα πολυ καλο κρατημα και πολυ δυναμη απιστευτο με στο καθισμα εμεινα μαλακας....Μπεναμε στης στροφες για πλακα και δεν κουνιοταν..

alphagad
14-02-07, 00:28
Αυτό που διάβασα στο αγγλικό φόρουμ ότι δεν έχει ρεζέρβα το OPC παρά μόνο ένα κιτ επιδιόρθωσης του ελαστικού (της πλάκας) ...ισχύει? Και αν ναι, υπάρχει κάποια λύση? Γιατί λέγανε τα αγγλάκια ότι υπάρχει και πρόβλημα χώρου να μπει κανονική ρεζέρβα στο πορτμπαγκάζ...

tax
14-02-07, 01:29
Στο EVO αυτού του μήνα το OPC έκανε τον 2τερο καλύτερο γύρο πίστας μετά την ειδιή έκδοση του Megane RS με το "μ π λ ο κ έ"!
Βεβαίως είχε να ανταγωνιστεί τα 200άρια type R,GTI,FR και όχι τα 240 Cupra αλλά να μη λένε και μλκίες για το στήσιμο του OPC...

Άλλαξαν οι καιροί και δε λένε να το καταλάβουν!

Καταραμένε Clarcson!!!

dhmhtrhs21
16-02-07, 10:04
δεν εχει ρεζερβα.εγω εφτιαξα μια με 55 ευρο..χοραει μια χαρα.-

alphagad
17-02-07, 22:20
Tι λάστιχο αγόρασες ακριβώς? Από Οπελ?

~astraxan~
17-02-07, 22:24
guys exo kapies apories sxetika me to opc... thelo na m pei kapoios an kserei ... to keno pou exei kipseli to opc kai emas ta apla exoun orizonties grammes mprosta ston profilaktira sto kentro... oi apostaseis orizontia katheta einai idies??? thelo na balo tin kipseli sti mesi sto diko mou ... astra h 1.4 5d. ginetai? esto kai me patenta...

s5zax
18-02-07, 01:20
οι προφυλακτηρες ειναι διαφορετικοι...αν εχεις λεφτα ωστε να χαλασεις μια γρυλλια δοκιμασε...περιμενε το facelift να δεις τι γρυλλιες θα εχει κ αυτο...

dhmhtrhs21
18-02-07, 14:42
δεν θυμαμε τι λαστιχο εχω στην ρεζερβα θα δω και θα σου πω.η ζαντα ειναι 16αρα σηδερο ενοητε.και απο μεσα εκει που βιδονει στο αμαξι μου εβαλαν ενα προσθετο για να μην βρισκει ο μπροστα δισκος που ειναι πιο μεγαλος.για το λαστιχο θα σου πω αυριο.-

dhmhtrhs21
18-02-07, 14:44
απο opel μου ειχαν πει ενα εξοφρενικο νουμερο και δεν ασχολιθηκα.ληστες.-

turbatos
22-02-07, 18:32
Παιδια κατι ασχετο αλλα μπορει να ενδιαφερει καποιον. ΠΩΛΕΤΑΙ ASTRA OPC στην αντιπροσωπεια τις OPEL στη Σερρες.Το αμαξι ειναι 2 μηνων μονο αυτο ξερω.Τηλ τις OPEL ειναι 23210-99450

clutchmaster
23-02-07, 03:26
ela re, poio apo ta 3 einai? poios to eixe prin? kai giati na to edwse arage...?!

gia na perasw ayrio ENTELWS TYXAIA apo ekei kai na dw ti paizei... lol

turbatos
23-02-07, 09:20
Δεν υπαρχουν 3 το τριτο ειναι απο Κιλκις.

~astraxan~
23-02-07, 13:09
ti tria re paidia peite kai se mas na katalaboume

Vectraman
23-02-07, 13:32
ti tria re paidia peite kai se mas na katalaboume

3 Astra OPC!!

~astraxan~
23-02-07, 13:35
nai xairo polu,, alla giati mono tria sigkekrimena,,,, mipos einai "simademena" ??

turbatos
26-02-07, 17:39
Tο αμαξι το πουλανε 28.000 ευρω.Σημερα τους ρωτησα.Το ειχε ο Μπλιουρας (σχολη οδηγων) δεν ξερω το λογω που το εδωσε παντως το αμαξι ειναι δυομιση μηνων.

turbatos
26-02-07, 17:46
Για οσους δεν ξερουν πουληθηκαν στην Σερρες 3 OPC το ενα το πηρε καποιος απο το Κιλκις και τα αλλα δυο απο τη Σερρες.Ο πρωτος ειμαι εγω που το παρηγγηλα και ο δευτερος το πουλαει οπως εγραψα παραπανω.

clutchmaster
27-02-07, 04:43
kai ta 2 serraika pinakides me 8 den exoun?

pane pare kai to 2o na exeis apokleistikothta! ;)

gus87
27-02-07, 10:02
Στο EVO αυτού του μήνα το OPC έκανε τον 2τερο καλύτερο γύρο πίστας μετά την ειδιή έκδοση του Megane RS με το "μ π λ ο κ έ"!
Βεβαίως είχε να ανταγωνιστεί τα 200άρια type R,GTI,FR και όχι τα 240 Cupra αλλά να μη λένε και μλκίες για το στήσιμο του OPC...

Καταραμένε Clarcson!!!

Kai exoun kamia sxesi oi dromoi tis Elladas me tis pistes?sto dromo fainetai to ama3i,oxi stin pista!

gus87
27-02-07, 10:07
Προχθες ειχαν την τυχη(δεν θα το ελεγα γιατι ξενερωσα)να παω βολτα με το καινουργιο s3 απλα το αμαξι δεν παιζεται...Παρα πολυ καλο κρατημα και πολυ δυναμη απιστευτο με στο καθισμα εμεινα μαλακας....Μπεναμε στης στροφες για πλακα και δεν κουνιοταν..

Άλλο πράμα η τετρακίνηση φίλε Zerva.Εγώ που οδηγάω το προηγούμενο-του αδερφού μου-και είναι πολύ παλιότερο από opc ,st και κάτι άλλα, όπως το είπες απλά δεν παίζεται το αμάξι!
Το καινούριο κορυφή,ε?Πολλά λεφτα όμως

zervas
27-02-07, 12:01
Απλα τελειο περιμενω ποτε θα το παω βολτα αλλα φοβαμαι οτι θα στεναχωρηθω πολυ......Κ@υΛα ειναι..

dhmhtrhs21
01-03-07, 18:55
τιποτα για opc θα γραψετε????.-

PANOS OPC
01-03-07, 20:56
Χθες μέτρησα 0-100χλμ με το χρονόμετρο του BC. 3 φορές το έκανα και τις 3 έδειξε 6sec. Μάλιστα την τελευταία το πάτησα για να αρχίζει να μετράει αφού είχα ξεκινήσει λίγο.. τώρα και πόσα κλάσματα του δευτερόλεπτου ήταν ακόμα δεν ξέρω διότι ως γνωστό δεν μετράει κλάσματα παρά μόνο λεπτά και δευτερόλεπτα. Η επόμενη μέτρηση θα είναι 0-200χλμ

Gregls
01-03-07, 21:44
Πηρα και το περιοδικο EVO καπως ετεροχρονισμενα και απο οτι διαβασα σταθηκε πολυ καλα απεντι στον ανταγωνισμο!
Μαλιστα εγραψε τον 2ο καλυτερο χρονο πισω απο τη Ρενα που φορουσε μπλοκαδουρα και ολα αυτα σε βρεγμενο!

tax
02-03-07, 10:22

Καταραμένε Clarcson!!!

Kai exoun kamia sxesi oi dromoi tis Elladas me tis pistes?sto dromo fainetai to ama3i,oxi stin pista!

Ξέχασα να αναφέρω ότι η δοκιμή ήταν στο βρεγμένο οπότε ναί έχουν!

Αλλά και πάλι στους ελληνικούς δρόμους σπινιάρουν και τα 240 και τα 200 ακόμα και τα 150 άλογα(εκτός αν υπάρχει μπλοκέ όπως στο renault-εκεί ναι-θα μας άφηνε και άλλο πίσω)

Και όσον αφορά στις στροφές η μειωμένη πρόσφυση όλους τους επηρεάζει...(για μπροστοκίνητα μιλάμε πάντα),οπότε η πίστα είναι αντιπροσωπευτική!

PANOS OPC
03-03-07, 18:53
Σήμερα μέτρησα και τα 0-200χλμ κοντερισια και έδειξε 20sec

dhmhtrhs21
16-03-07, 22:15
ψαχνω συγκριτικα opc με το seat το 2.0 με 240 νομιζω cupra??καπος ετσι.-

kzk842
16-03-07, 22:46
Αυτά βρήκα μόνο:

ASTRA OPC: 0-100 : 6.5 / 0-1000 : 26,3/ κιλά: 1358
ροπή: 32,7mkg/2400 /τελική: 244

SEAT LEON CUPRA: 0-100 : 6,7 / 0-1000: 26,2 κιλά: 1425
ροπή: 30,6mkg/2200 /τελική: 247

Δες και μόνος σου αν σε βοηθάει...

http://www.forocoches.com/foro/showthread.php?t=558399

dhmhtrhs21
16-03-07, 23:34
ευχαριστω πολυ.διαβαστε αυτο το απιστευτο.
ειναι σε ενα δρομο εδω χανια λιγο πριν βγω εθνικη και ειναι πισο μου κολιμενο ενα τετοιο seat στο ανοιγμα της 3ης τον εχω πισω 2-3 αμαξια και ξαφνικα με 160 χλμ βλεπω στα 5μ μια καρεκλα στην μεση του δρομου(δεν περνω ναρκωτικα)και προλαβενω και με ακουμπαει ισα ισα στο πλαι.
το seat δεν προλαβε και εσπασε μασκα ψυγειο.ηθικο διδαγμα μην τα βαζετε ποτε με opc.απιστευτο αλλα η αληθεια ειναι οτι τον λυπιθικα 5 μηνων αμαξι.-.-

kzk842
17-03-07, 00:58
αχ το καημένο το helon.....oups sorry leon ήθελα να πω.

elio
17-03-07, 08:44
Καλημερα σε ολους....

ενδιαφερομενος να αγορασο και εγο καποιο γρηγορο hatchback και ψαχνοντας στο νετ βρηκα την σελιδα του club....

διαβασα οτιδηποτε για το opc και εντυπωσιαστηκα.....

απο την στιγμη που εχω απoριψει το GTI (αξιοπιστια, exclusivity), to Leon (εμφανιση), το 3mps, ολα τα αλλα εκτος s3 εφθασα στο opc που ηταν και απο τις πρωτες μου επιλογες.....

θα ηθελα την βοηθεια σας ομως....

κατ' αρχην ποσο σκληρο ειναι το αυτοκινητο σαν κυλιση?? με και χωρις το σπορτ πατημενο? και ποσο επηρεαζει δομικα αυτο το αυτοκινητο στους ελληνικους καραδρομους???? ακουει κανενα σας τριγμους η οτιδηποτε αλλο????

μπορει το opc να εχει διπλο χαρακτηρα???

τι εννοω.....

μου αρεσει το αυτοκινητο να ειναι ενα ηρεμο cruiser που μπορει να οδηγηθει απο εμενα σε cool ρυθμους, η απο τον πατερα μου που το πιο γρηγορο οχημα που εχει οδηγησει εινα ενα mondeo με 90 αλογα. ταυτοχρονα ομως οταν το θελω να μπορει να αποτελεσει μια πολεμικη μηχανη που θα τρωει GTI για πρωινο...

εχει αυτες τις δυνατοτητες το opc η οδηγωντας το εισαι συνεχεια στην τσιτα???

απο καταναλωση τι εχετε να σχολιασετε?????

ποσο range εχετε πηγαινοντας χαλαρα????

εκτος OPC-------

διαβαζοντας ολο το τοπικ ειδα δυο θεματα που θα ηθελα να σχολιασο....

εχοντας δουλεψει παλαιοτερα σε μεγαλο ελληνικο περιοδικο αυτοκινητου (κανοντας μεταφορες, και συμμετεχοντας σε ολες τισ δοκιμες) ξερω πως συγκεκριμενα περιοδικα ευνουν συγκερκιμενες αντιπροσωπειες.......πχ-μεγαλο περιοδικο εβγαλε σουπερ στην οδικη συμπεριφορα αυτοκινητο που ηρθε στην ελλαδα ρυθμισμενο λαθος (πηγαινε στα μεγαρα ευθεια στις κορινες)....το αυτοκινητο πουλησε σαν τρελο.......

στο περιοδικο που ημουν πολλες φορες οι συντακτες ηθελαν αποκλειστικοτητα καποιου νεου αυτοκινητου, αν επαιρναν τηλεφωνο και το αυτοκινητο ειχε δοθει σε αλλο περιοδικο τοτε εκραζαν και απειλουσαν....

ολοι οι συντακτες ειναι σιδεροφαγοι και ελαχιστοι ειναι σωστα τιμονια.... την εχουν δει και ολοι κανκουνεν....

στην ελλαδα η οπελ δεν ειναι και στις αγαπημενες εταιριες του ειδικου τυπου....

το opc οπως καταλαβαινετε εχει αδικιθει αρκετα γιατι οι συντακτες θελουν να μπουν μεσα και να πανε απευθειας 10/10.. αυτο δεν γινεται- οταν ομως προσασμοστεις στο στυλ του τοτε απειλεις και r32...

σχετικα με το TOP GEAR και τον JC. Λογω σπουδωω στην αγγλια ξερω την εκπομπη απο αρκετα παλαια και εχω ολα τα επεισοδεια απο το 92 και μετα...

ο κλαρκσον ειναι ευφυεστατος δημοσιογραφος ο οποιος εχει βελτιωθει οδηγικα αρκετα ομως ειναι σοβινιστης του κερατα και εχει μερικες εμμονες...

απεχθανεται τις πορσε, και γενικα δυσκολα θα πει κουβεντα για τα γερμανικα αυτοκινητα, λατρευει τα φερραρι, τα αστον μαρτιν και ολα τα αλλα αγγλικα αυτοκινητα...

το πρωτο τεστ του opc/vxr απλως οδηγησαν ενα κανονικο gtc με τον κινητηρα του opc....ελεος....... ο κλαρκσον παντα οδηγει λαθος οποια αυτοκινητα δεν γουσταρει και κρυβει επιμελως αυτα που εκεινος θελει..........

και ναι ο tiff needell εχει τρεξει παλια και στο Λεμαν, ενω ηταν συν παροσιαστης στο Top gear με τον Κλαρκσον...

ευχαριστω, σορρυ αν κουρασα και καλως σας βρηκα...... lol

kzk842
17-03-07, 09:22
εχοντας δουλεψει παλαιοτερα σε μεγαλο ελληνικο περιοδικο αυτοκινητου (κανοντας μεταφορες, και συμμετεχοντας σε ολες τισ δοκιμες) ξερω πως συγκεκριμενα περιοδικα ευνουν συγκερκιμενες αντιπροσωπειες.......

Χα...πριν κάποιο διάστημα διαβάζαμε με καποιο φίλο σε κάποιο περιοδικό συγκριτικό μεταξύ κάποιων αυτοκινήτων όπου ήταν και ένα opel, στο τέλος αυτό το οποίο βαθμολογήθηκε σαν πρώτο ήταν αυτό που δεν το περιμέναμε με τίποτα και το είχαμε σκεφτει και αυτο το ενδεχόμενο,να που επιβεβαιώθηκαμε τελικα.

PANOS OPC
17-03-07, 21:32
Φίλε elio όντως το opc είναι αυτοκίνητο με διπλό χαραχτήρα. Η κύλιση του στον δρόμο είναι πολλή καλή όταν το sport είναι εκτός χωρίς να κοπανάει σε κάθε πετραδάκι και χωρίς νευρικά ξεσπάσματα, μπορεί να το οδηγήσει και ο πατέρας σου αν το θελήσεις. Από την άλλη βέβαια όταν πατήσεις το sport τότε αλλάζουν τα πράγματα αισθητά ,γίνετε πολύ νευρικό και κάθε άγγιγμα του δεξί πεντάλ πρέπει να γίνετε προσεκτικά ειδικά μέσα στην πόλη γιατί τρελαίνεται ,αλλάζει όλο το αμάξι και η αναρτήσεις κοπανάνε αρκετά. Όταν πατάς το sport είναι σαν να αλλάζεις αυτοκίνητο. Γενικότερα πάντως σε όλες τις περιπτώσεις σου δίνει την αίσθηση που ζητάς (spor & γρήγορο ) είναι πολύ καλή επιλογή για γρήγορο hatchbak στα 30000€ και δεν πρόκειται να το μετανιώσεις αν το πάρεις. Κατανάλωση έχει 9- 10λ ανά 100χλμ εκτός πόλεως 14-15λ μέσα στην πόλη και περίπου στα 12λ μέση. Βέβαια αν το πας πολύ αλλά πάρα πολύ χαλαρά μπορεί να δεις και μικρότερη κατανάλωση, αλλά δεν νομίζω ότι θα κρατηθείς τόσο ώστε να καταφέρεις να μην το πατήσεις έστω και λίγο

elio
18-03-07, 20:35
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση που ηταν αρκετα διαφωτιστικη.....

τα νουμερα καταναλωσης που αναφερεις ειναι αρκετα καλα για τις επιδοσεις που εχει το αυτοκινητο......

τωρα για το σπορ κουμπι, αν ισχυουν αυτα που αναφερεις-- και δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω--- το αυτοκινητο γινεται αρκετα απολυτο....

ξερεις διαβαζοντας ολα αυτα σε ελληνικο τυπο αντιμετωπιζω το αυτοκινητο με καποιο φοβο.....

γενικα σαν κρατηματα εσυ πως το αξιολογεις?

φυσικα και θελει προσοχη με τοσα αλογα μπροστα, ειναι ομως ενα αυτοκινητο που μπορει να οδηγηθει με γραμμες η οχι? ειδικα στα κορυφαια ελληνικα οδοστρωματα...

σε ευχαριστω και παλι

elio

nilaz
18-03-07, 22:54
Φιλε μου εχω Αστρα GTC 1.8 με EDS προγραμμα, χαμηλωμενο με steinmetz ελατηρια, sport διακοπτη, και αρκετα αλλα πανω. Το αμαξι μου μετα απο 1 χρονο αρχισε να κερδιζει εμενα και τον πατερα μου οντας Γιαπωνεζοφιλοι. Ενα πραγμα πιστευω για το OPC διοτι προσπαθω να φανταστω το δικο μου με +100 αλογα. Καθε πρωι που θα ξεκινας να πας στην δουλεια σου απλα θα φτανεις με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια...Εαν ειχα 30.000Ε μονο OPC θα επερνα αν και αρχικα ημουν αντιθετος με ΟΠΕΛ ασχετα αν το ειχα αγορασει. Το αμαξι εινια απο αλλο πλανητη. Οσο για τα κρατηματα και ολα αυτα μεγαλο παιδι εισαι...Εαν ησουν 18 θα σου ελεγα να μην το παρεις γιατι απλα θα το κολαγες σε καμια μπαριερα....

alphagad
19-03-07, 00:11
Να ρωτήσω τους γνώστες: Ξέρει κανείς στα σίγουρα αν το OPC έρχεται πλέον με το piano black εσωτερικό στην κονσόλα?
Ο πωλητής μου είπε ότι αυτό πάει μόνο στο GTC Cosmo και το OPC έρχεται όπως και πριν, αλλά στην Αγγλία τα VXR (OPC) του 2007 έχουν όλα το piano black στάνταρ (το οποίο θεωρώ και ομορφότερο :bandana: )

s5zax
19-03-07, 01:39
οτι σου ειπε ο πωλητης ισχυει....

~astraxan~
19-03-07, 02:11
opc = galazio... tpta allo... leo ti einai oraio panta... den thelo na to fantasto me mauro gialistero..

dhmhtrhs21
20-03-07, 14:53
opc = galazio... tpta allo... leo ti einai oraio panta... den thelo na to fantasto me mauro gialistero..ετσι και αλλιος νομιζω οτι οι δαγκανες στα δισκοφρενα οτι χρομα και αν το παρεις βγενουν μονο μπλε.αρα σε αλλο χρομα δεν θα ειναι και τοσο ωραιο.-

PANOS OPC
20-03-07, 21:51
Κρατήματα έχει άψογα.. ειδικά αν έχεις όλα τα ηλεκτρονικά on τότε δεν έχεις να φοβάσαι (τίποτα) διορθώνει μόνο του τυχών δική σου υπερβολή και κρατώντας πάντα τι γραμμή του. Τώρα αν τα ηλεκτρονικά είναι of τότε χρειάζεται μεγάλη προσοχή γιατί αν είσαι πάνω σε καμία γερή στροφή και πατήσεις τέρμα γκάζι τότε θα ψάχνεις τα μούτρα (εύλογο) η αν μπεις με πολλά θα το ψάχνεις γενικά και αυτό όχι γιατί έχει κακό στήσιμο η κάτι παρόμοιο αλλά γιατί μαζεύει χλμ από στροφή σε στροφή και θέλει προσοχή.

dhmhtrhs21
27-03-07, 15:06
εχει κανεις δυναμομετρισει opc χωρις να ειναι ενεργο το spor??.-

alphagad
30-03-07, 23:49
Τελικά και σε ασημί είναι πολύ ωραίο το OPC. Είδα ένα παρκαρισμένο στην Ανδρομάχης, Καλλιθέα σήμερα. Είναι κανείς από δω μήπως?

slalom
31-03-07, 16:23
Αν έχεις 4 βαθουλώματα στον πίσω προφυλακτήρα στο χρώμα του αυτοκινήτου και 2 μαρκουτσάκια σαν μικρόφωνα στην πλαφονιέρα τότε και τα δύο είναι εργοστασιακά. Για το συναγερμό επίσης αν θυμάμαι καλά ο εργοστασιακος μπαίνει με 2 πατήματα ενώ αυτός που βάζουν εδώ με 1.
Τα 2 μαρκουτσάκια τι κάνουν?

Gsi 16v Turbo
31-03-07, 17:29
Aρχισαν τα οργανα για τα OPC.....
382PS +455ΝΜ...

http://www.klasen-motors.com/videos/Riden.3gp

Οριστε και το διαγραμμα!

http://img64.imageshack.us/img64/7756/z20lehstufe4718hx9.jpg

Οποιος γνωριζει ας μεταφρασει.Απο τα λιγα που καταλαβαινω δε βλεπω να ανφερεται σε μπλοκ!!

Kundenauto mit GT2871R, Nockenwellen, Kopfbearbeitung, riesen LLK, komplette 3" Anlage ab Lader, großer Mapsensor, 750ccm Düsen, Walbro-Intankpumpe + orginale Pumpe als Vorförderpumpe für den Strudeltopf.
Potential ist noch vorhanden, aber wir warten erst mal ein paar Wochen Alltagsbetrieb ab!

GiorgosThess
01-04-07, 02:13
Αυτο ειναι εργαλειο...
382ps + 45,5 κιλα ροπη...
Κτηνος...

~astraxan~
01-04-07, 02:28
ti opc? astra h?logika... to pramataki pou puronei ti einai eimai kai asxetos.....

clutchmaster
01-04-07, 04:02
as analabw egw tote:

basika na pw pws o Klasen einai prwin mathiths kai ypallhlos tou Arno Schindler ths EDS. einai pou lene "me opoion daskalo kathiseis tetoia grammata tha matheis..."

sthn perigrafh twra:
aytokinhtou pelath me GT2871R, ekkentroforia, roikh, terastio Intercooler, apo turbina kai pisw komple eksatmish 3" (=76mm), megalo map, 750cc mpek, antlia benzinhs walbro eswterikh + thn manhsia antlia san "pro-antlia".
h dynamh mporei na anebei arketa,alla tha to dokimasoun prwta ligo kairo etsi gia na doune apotelesmata.

GiorgosThess
01-04-07, 04:24
Το πραματακι που πυρωνει ειναι η τουρμπινα...

Gsi 16v Turbo
01-04-07, 17:59
Αυτο που πυρωνει ειναι η πολλαπλη εξαγωγης.

~astraxan~
01-04-07, 18:37
leo kai go pironei i turbina????? nai to psilokatalaba oti einai i polapli... alloste kathe mera sto sef ouk oliges bmw apoktoun portokali "neon" apo kato...

GiorgosThess
02-04-07, 00:09
Και η τουρμπινα πυρωνει ομως...γινεται ενα ωραιο χρωμα πορτοκαλι...:)

dhmhtrhs21
06-04-07, 17:45
ειναι κανενος απο τα μελοι ενα μπλε opc που γραφει to opc κατο απο τα πλαινα φλασακια??.-

αλεξανδρος
07-04-07, 21:12
για σας σε ολους,ειμαι καινουργιος στο club.εδω και λιγο καιρο ειμαι κατοχος ενος astra opc,θα ηθελα να βρεθω με οποιν απο σας εχει κανει καποια μετατροπη στο opc του να το μετρησουμε,(εχω vbox μιας και ετρεχα σε αγωνες,ηθελα να βλεπω μονος μου τι ειχα κερδισει απο οτι εφτιαχνα, προερχομαι απο γαλλικη σχολη,106,306 race,saxo vts,ax τουμπανο αλλα αυτο δεν εχει να λεει.το opc παιδια ειναι πολυ καλο και μεσα στα μεγαρα,αλλα και στο δρομο,βεβαια δεν ειναι 306 race.αλλα το 306 πιστευω οτι ειναι και αμαξι σταθμος σε αυτοκινητα με κινηση μονο μπροστα.τελοσπαντον δε θελω να σας κουρασω αλλο,περιμενω απαντησεις.καλο πασχα!

~astraxan~
07-04-07, 22:24
ti einai to vbox??

clutchmaster
07-04-07, 22:34
eksoplismos pou exoun metaksy allwn polla periodika tou xwrou gia na kanoun metrhseis...

~astraxan~
07-04-07, 22:35
nai alla misa misa ta les kai ti kanei?

corsadi
08-04-07, 16:57
Οι εκτος θεματος δημοσιευσεις διαγραφηκαν!
Παρακαλω μενετε εντος θεματος...

~astraxan~
08-04-07, 20:19
apto ligo pou epsaksa brika oti einai kati san eikoniko kouti virtual box pou kanei prosomeiosi.. sosta?? doste mou ta xenon sas...

fronteras
03-05-07, 19:41
συντροφοι καλησπέρα να ρωτησω κατι μηπωσ ξέρετε εσεισ μετα το facelift στο γερμανικο site το opc ειναι με αυτή τη μασκα γνωρίζει κανεισ
http://img360.imageshack.us/img360/6744/image1lb3.jpg (http://imageshack.us)

alphagad
10-05-07, 00:15
Ο πωλητής μου είπε ότι το OPC πλέον έρχεται με board computer στανταρ. Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε την ενεργοποίηση :P
Τώρα αυτή η κουφή φωτό τι είναι? Τι χρώμα είναι αυτό για OPC?? Απ'όσο ξέρω εξωτερικά δεν έχει καμία αλλαγή το OPC

fronteras
11-05-07, 16:59
μασκα νικελ μήπως

KonstantinOPC
15-05-07, 04:13
Γεια χαρά σε όλους.

Μετά από 3 μήνες συνύπαρξης και 4500χλμ με το OPC μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει άποψη σχετικά με το τι μπορεί και το τι δεν μπορεί να κάνει αυτό το αμάξι. Κατ' αρχάς θα ήθελα να πω σε αυτούς που δεν έχει τύχει να το οδηγήσουν ακόμα, μιας και αυτό το post γράφεται κυρίως γι' αυτούς, να μην ακούν τις διάφορες ******ες που γράφονται και λέγονται, του στύλ το αμάξι γέρνει 1.5 χιλιοστό περισσότερο απ' το s3 και πετάει 4 κιλά παραπάνω μούτρα απ' το m3 κτλ.
Γενικά το αμάξι είναι αρκετά ομοιογεννές κατα την άποψή μου, γέρνει όσο πρέπει, πλέει όσο πρέπει και δεν παρουσιάζει κανένα εξέχον αρνητικό χαρακτηριστικό. Αυτό με την υποστροφή, τι ******α είναι; Περίμενα και γω να δω υποστροφή κι όλο κώλους μαζεύω. Ποιά υποστροφή ρε παιδιά; Αν θες να υποστρέψει πατάς γκάζι μέσα στη στροφή και αν είσαι σε πολύ γλυστερό δρόμο ή αν τα χιλιόμετρα είναι λίγα, ανοίγει τη μούρη ελεγχόμενα. Αν αφήσεις το γκάζι, μαζεύει και μάλιστα τις περισσότερες φορές πετάει και κώλο. Με φρένα πριν τη στροφή και σταθερό γκάζι μέσα, είναι απόλυτα ουδέτερο ενώ ακόμα και με οδήγηση σε στυλ πάτα-άσε, υποστροφή δεν βλέπεις παρα μόνο αν το θες. Με οδήγηση σε στυλ μπουρνάζι (σπινάρισμα πριν τη στροφή, τιμονιά και τσαρουχιά στο φρένο μέσα στη στροφή) η συνέχεια έχει γέλιο και αγωνία ψάχνοντας τον κώλο ενώ μπορείς εύκολα να βγάλεις και γκόμενα! Σε ανοιχτές στροφές με περισσότερα χλμ. τα πράγματα είναι πιο εύκολα αφού το γλύστρημα είναι απόλυτα ουδέτερο και αισθάνεσαι οτι το ελέγχεις πλήρως, τουλάχιστον μέχρι να χρειαστεί να φρενάρεις οπότε αισθάνεσαι τον κώλο να αποσταθεροποιείται και σου κόβεται η μαγκιά, γιατί ακόμα και με το esp γυρνάει αρκετά.
Πάντως, ακόμα και έτσι, εγώ προσωπικά δεν έχω οδηγήσει κάτι τόσο γρήγορα και με τόση ασφάλεια. Το βάρος που από τη μια εμπνέει ασφάλεια είναι κατα τη γνώμη μου και το μεγαλύτερο μειονέκτημα, κυρίως στο φρενάρισμα. Σε επαρχειακό δρόμο, μετά από μερικά χλμ. σβέλτης οδήγησης (όσο το επέτρεπαν οι συνθήκες) τα φρένα ζεστάθηκαν τόσο, που το πετάλι το φρένου έπαψε να έχει διαδρομή και έπρεπε να βάζω δύναμη για να φρενάρω. Γενικά έχω την αίσθηση ότι πρώτα πατάω φρένο και μετά το αμάξι αρχίζει να επιβραδύνει, ενω υπάρχουν φορές που τα φρένα μπλοκάρουν πολύ εύκολα με την απότομη μεταφορά βάρους, κυρίως εντός πόλης οπού τα λάστιχα δεν ζεσταίνονται σχεδόν ποτέ.
Κάτι άλλο που δε μ' αρέσει είναι η πολύ μεγάλη για τα γούστα μου, διαδρομή του συμπλέκτη καθώς επίσης και το ότι αναγκάζομαι να οδηγώ πολύ ξαπλωτός για να μη χτυπάω την κεφάλα μου στη θήκη για τα γυαλιά. Επίσης δε μου άρεσε μια φορά που κλείνοντας το παράθυρο, έπιασα τα μαλλιά μου και το κατάλαβα στην επόμενη λακούβα. Α, τώρα που το θυμήθηκα, χρειάστηκε να πάρω καινούργιο αμάξι για να συνειδητοποιήσω πόσες πολλές λακούβες έχουν οι κωλόδρομοι της Αθήνας! Αρχίζω να σκεύτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να αρχίσω τις μηνύσεις κατά του δήμου. Είναι σίγουρο πως θα δικαιωθώ όπως και κάθε πολίτης που καταφεύγει στη δικαιοσύνη εναντίον του κράτους. Δε νομίζω κανείς σας να έχει αντίρρηση οτι το κράτος-συμμορία που μου παίρνει το 40% των εισοδημάτων μου, με χρεώνει 19% για κάθε οικονομική μου συναλλαγή, με χρεώνει 1200€ ετησίως για ασφάλεια και 370€ για τέλη κυκλοφορίας και μου πουλάει τη βενζίνη 1.2€/λίτρο, θα δεχτεί ευχαρίστως να μου πληρώσει το κόστος των σπασμένων αμορτισέρ.
:)
Φιλικά Κώστας.
Υ.Γ. Συγγνώμη αν σας κούρασα.

dhmhtrhs21
20-05-07, 15:17
κωστα συνιπαρχω με το opc 1,5 χρονο και συμφονω απολυτα οτι το μονο κακο που βρισκω και εγω ειναι η θηκη για τα γυαλια αλλα το ελυσα ξαπλονοντας λιγο το καθησμα.τωρα για οσα αλλα λενε αν δεν το οδηγησουν σε μεγαλη διαδρομη μην λενε τιποτα γιατι ειναι του κ.... .
αυτα.-

~astraxan~
20-05-07, 15:28
an kano test drive to opc... meta den prokeitai na ksanaodigiso autokinito eosotou mazepso lefta gia na to paro... tetoia k@aula milame.. axx... opc axx... astra... axxx... kai mono o ixos tou... einai ethistikos...

opelnt
23-05-07, 16:40
Γεια σου Κώστα.

Κι εγώ συνυπάρχω με το opc περίπου 3 μήνες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ιδιαίτερα για το πρόβλημα με τις λακκούβες στους δρόμους!!! Όσο για το μαλλί που πιάνεται που και που στο παράθυρο, εγώ το έκοψα κι ησύχασα!!! :)

Σκέφτομαι πάντως να κάνω μετατροπή στην οθόνη από GID σε CID. Ξέρεις τί χρειάζεται και πόσο κοστίζει;

Γεια χαρά σε όλους.

Μετά από 3 μήνες συνύπαρξης και 4500χλμ με το OPC μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει άποψη σχετικά με το τι μπορεί και το τι δεν μπορεί να κάνει αυτό το αμάξι. Κατ' αρχάς θα ήθελα να πω σε αυτούς που δεν έχει τύχει να το οδηγήσουν ακόμα, μιας και αυτό το post γράφεται κυρίως γι' αυτούς, να μην ακούν τις διάφορες ******ες που γράφονται και λέγονται, του στύλ το αμάξι γέρνει 1.5 χιλιοστό περισσότερο απ' το s3 και πετάει 4 κιλά παραπάνω μούτρα απ' το m3 κτλ.
Γενικά το αμάξι είναι αρκετά ομοιογεννές κατα την άποψή μου, γέρνει όσο πρέπει, πλέει όσο πρέπει και δεν παρουσιάζει κανένα εξέχον αρνητικό χαρακτηριστικό. Αυτό με την υποστροφή, τι ******α είναι; Περίμενα και γω να δω υποστροφή κι όλο κώλους μαζεύω. Ποιά υποστροφή ρε παιδιά; Αν θες να υποστρέψει πατάς γκάζι μέσα στη στροφή και αν είσαι σε πολύ γλυστερό δρόμο ή αν τα χιλιόμετρα είναι λίγα, ανοίγει τη μούρη ελεγχόμενα. Αν αφήσεις το γκάζι, μαζεύει και μάλιστα τις περισσότερες φορές πετάει και κώλο. Με φρένα πριν τη στροφή και σταθερό γκάζι μέσα, είναι απόλυτα ουδέτερο ενώ ακόμα και με οδήγηση σε στυλ πάτα-άσε, υποστροφή δεν βλέπεις παρα μόνο αν το θες. Με οδήγηση σε στυλ μπουρνάζι (σπινάρισμα πριν τη στροφή, τιμονιά και τσαρουχιά στο φρένο μέσα στη στροφή) η συνέχεια έχει γέλιο και αγωνία ψάχνοντας τον κώλο ενώ μπορείς εύκολα να βγάλεις και γκόμενα! Σε ανοιχτές στροφές με περισσότερα χλμ. τα πράγματα είναι πιο εύκολα αφού το γλύστρημα είναι απόλυτα ουδέτερο και αισθάνεσαι οτι το ελέγχεις πλήρως, τουλάχιστον μέχρι να χρειαστεί να φρενάρεις οπότε αισθάνεσαι τον κώλο να αποσταθεροποιείται και σου κόβεται η μαγκιά, γιατί ακόμα και με το esp γυρνάει αρκετά.
Πάντως, ακόμα και έτσι, εγώ προσωπικά δεν έχω οδηγήσει κάτι τόσο γρήγορα και με τόση ασφάλεια. Το βάρος που από τη μια εμπνέει ασφάλεια είναι κατα τη γνώμη μου και το μεγαλύτερο μειονέκτημα, κυρίως στο φρενάρισμα. Σε επαρχειακό δρόμο, μετά από μερικά χλμ. σβέλτης οδήγησης (όσο το επέτρεπαν οι συνθήκες) τα φρένα ζεστάθηκαν τόσο, που το πετάλι το φρένου έπαψε να έχει διαδρομή και έπρεπε να βάζω δύναμη για να φρενάρω. Γενικά έχω την αίσθηση ότι πρώτα πατάω φρένο και μετά το αμάξι αρχίζει να επιβραδύνει, ενω υπάρχουν φορές που τα φρένα μπλοκάρουν πολύ εύκολα με την απότομη μεταφορά βάρους, κυρίως εντός πόλης οπού τα λάστιχα δεν ζεσταίνονται σχεδόν ποτέ.
Κάτι άλλο που δε μ' αρέσει είναι η πολύ μεγάλη για τα γούστα μου, διαδρομή του συμπλέκτη καθώς επίσης και το ότι αναγκάζομαι να οδηγώ πολύ ξαπλωτός για να μη χτυπάω την κεφάλα μου στη θήκη για τα γυαλιά. Επίσης δε μου άρεσε μια φορά που κλείνοντας το παράθυρο, έπιασα τα μαλλιά μου και το κατάλαβα στην επόμενη λακούβα. Α, τώρα που το θυμήθηκα, χρειάστηκε να πάρω καινούργιο αμάξι για να συνειδητοποιήσω πόσες πολλές λακούβες έχουν οι κωλόδρομοι της Αθήνας! Αρχίζω να σκεύτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να αρχίσω τις μηνύσεις κατά του δήμου. Είναι σίγουρο πως θα δικαιωθώ όπως και κάθε πολίτης που καταφεύγει στη δικαιοσύνη εναντίον του κράτους. Δε νομίζω κανείς σας να έχει αντίρρηση οτι το κράτος-συμμορία που μου παίρνει το 40% των εισοδημάτων μου, με χρεώνει 19% για κάθε οικονομική μου συναλλαγή, με χρεώνει 1200€ ετησίως για ασφάλεια και 370€ για τέλη κυκλοφορίας και μου πουλάει τη βενζίνη 1.2€/λίτρο, θα δεχτεί ευχαρίστως να μου πληρώσει το κόστος των σπασμένων αμορτισέρ.
:)
Φιλικά Κώστας.
Υ.Γ. Συγγνώμη αν σας κούρασα.

KonstantinOPC
23-05-07, 21:21
Φίλε opelnt γειά χαρα,
το πόσο κοστίζει δεν το γνωρίζω, μπορώ μόνο να κάνω μια εκτίμηση. Υπολογίζω γύρω στα 400€ η οθόνη και 120€ ο μετατροπέας αν θες να συνδέεται με car pc και 50€ για την αλλαγή στο πρόγραμμα. Η διαδικασία χοντρικά είναι η εξής:
Αγοράζεις έγχρωμη οθόνη, την ανοίγεις, βάζεις μέσα το πλακετάκι μετατροπέα, την ξανακλείνεις, λύνεις το ταμπλώ, αλλάζεις την παλιά οθόνη με την νέα, βάζεις το ταμπλώ, έτοιμος. Αλλάζεις την παράμετρο στο configuration και δηλώνεις ότι έχεις έγχρωμη οθόνη και είσαι έτοιμος.
Τι κάνει το πλακετάκι:

---ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΕΤΑΚΙ---
Σήμα από CPU ----
|
----------------------------------
| Πλακέτα οδήγησης οθόνης |
-----------------------------------
|||||||||||||||| Καλωδιοταινία σύνδεσης
| ΟΘΟΝΗ |

---ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑΚΙ---
Σήμα από CPU ----
|
| Πλακέτα οδήγησης οθόνης |
| Πλακετάκι |---------->RGB σύνδεση προς Η/Υ
| ΟΘΟΝΗ |

Παρεμβάλεται μεταξύ της πλακέτας οδήγησης της οθόνης (η οποία είναι ενσωματωμένη στην οθόνη) και στη ίδια την οθόνη με αποτέλεσμα να διαλέγει πηγή εικόνας προς προβολή. Δηλαδή αν δεν βλέπει σήμα στην είσοδο από Η/Υ αφήνει την εικόνα από το αμάξι να προβληθεί, ενω μόλις καταλάβει ότι υπάρχει σήμα από την είσοδο του Η/Υ γυρνάει αυτόματα και προβάλει εκείνη την εικόνα. Ένας επιλογέας εικόνας φαντάσου.
Σημείωση: Το πλακετάκι δέχεται είσοδο RGB το οποίο βγάζουν μόνο τα TV out των υπολογιστών και όχι τα VGA, οπότε χρειάζεσαι έναν προσαρμογέα RGB σε VGA ο οποίος είναι φτηνός και εύκολος στο να τον βρείς.
Το πιο σοβαρό πρόβλημα στην πατέντα κατα την άποψή μου, είναι το ότι λείνεις πρακτικά όλη την κεντρική κονσόλα για να βγάλεις την οθόνη.
Ελπίζω να βοήθησα

dhmhtrhs21
28-05-07, 13:37
πηγα για σερβις 30.000χλμ και.δεν ειχαν μπουζι να μου αλλαξουν γιατι διαφερει απο τα αλλα λενε.ξερει καινεις????
το εκαναν παραγκελεια.
μου ειπαν ακομα να μου αλλαξουν και τα τακακια του φρενου τα οπια τα ειδα και εχουν ακομα.
ακομα αν καποιος ξερει στοιχεια για την τουρμπινα γιατι τους ρωταω απο οταν το πηρα και δεν ξερει κανεις να μου πει ολο το ψαχνουν.-

opelnt
29-05-07, 16:58
Κώστα, γεια χαρά.

Σ’ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να είσαι σίγουρος ότι με βοήθησες πολύ.

Πάντως ομολογώ ότι με προβλημάτισες λιγάκι γιατί, όπως λες, θα πρέπει λυθεί όλη η κεντρική κονσόλα, οπότε δεν ξέρω αν θα το αποφασίσω!!!

Μια τελευταία, μάλλον χαζή ερώτηση: Σε περίπτωση που θελήσω να προχωρήσω στην αλλαγή της οθόνης, πού μπορώ να βρω αυτόν τον μετατροπέα RGB;

Φιλικά,

Opelnt

Υ.Γ. Ομολογώ ότι, ως γυναίκα, δεν τα πάω τόσο καλά με κάποια τεχνολογικά θέματα, οπότε ελπίζω να φανείς επιεικής!!!

alphagad
29-05-07, 19:58
Δε νομίζω να έχεις βενζινάδικο στο Ν.Κόσμο? :) Mια και μόνο εκεί έχω πετύχει γυναίκα με OPC προς το παρόν. Να το χαίρεσαι! Εμένα έρχεται μέσα στην επόμενη βδομάδα επιτέλους! Βέβαια με αυτά που τράβηξα αν δεν το δω μπροστά μου δεν πιστεύω τίποτα...

~astraxan~
29-05-07, 20:32
min to gelas... o theios m to pareigkeile mple kai tou to feran galazio..

alphagad
29-05-07, 20:42
Ε? Σε ενα μπλε βγαίνει το OPC, το Arden Blue, μήπως μιλάς για GTC? Eγώ είχα άλλου είδους ταλαιπωρία με παραγγελία που δεν έφυγε ποτέ και πήγα σε άλλη αντιπροσωπία. Και πρόσφατα είχε 2 βδομάδες απεργία στο εργοστάσιο στο Βέλγιο, οπότε άλλη μια καθυστέρηση στο κεφάλι...

opelnt
30-05-07, 17:30
Γεια σου alphagad,

Πού ξέρεις; Μπορεί να πετύχεις και μένα στον Ν. Κόσμο. Έχει τύχει να περάσω κάποιες φορές από την περιοχή.

Ελπίζω να πάρεις γρήγορα το OPC σου και να μην υπάρξει κανένα άλλο πρόβλημα!!!

Α, και μόλις το πάρεις, περιμένουμε όλοι εντυπώσεις!!!

Φιλικά,

opelnt

~astraxan~
30-05-07, 18:46
o theios m eixe parei to corsa se mple k to feran galazio ... epeidi eipe i alphagad oti pote den ksereis ti mporei na ginei...

alphagad
31-05-07, 00:51
Γεια σου alphagad,

Πού ξέρεις; Μπορεί να πετύχεις και μένα στον Ν. Κόσμο. Έχει τύχει να περάσω κάποιες φορές από την περιοχή.

Ελπίζω να πάρεις γρήγορα το OPC σου και να μην υπάρξει κανένα άλλο πρόβλημα!!!

Α, και μόλις το πάρεις, περιμένουμε όλοι εντυπώσεις!!!

Φιλικά,

opelntThanks, μετράω τις μέρες ανάποδα! Τι χρώμα είναι το δικό σου να έχω το νου μου :cool:

epeidi eipe i alphagad oti pote den ksereis ti mporei na ginei...Πότε άλλαξα φύλο και δεν το κατάλαβα??? :taz:

~astraxan~
31-05-07, 02:26
sorry .. to "o" einai dipla apto "i" kai leitourgo laptop.... to grafo kai timoria...
o alphagad o alphagad o alphagad o alphagad o alphagad
ok to ematha... (den einai copy paste... lol lol ) :spam:

opelnt
01-06-07, 13:59
Το δικό μου είναι μπλε!!! :super:

Εσύ τί χρώμα το έχεις παραγγείλει;

opelnt

alphagad
01-06-07, 16:25
sorry .. to "o" einai dipla apto "i" kai leitourgo laptop.... to grafo kai timoria...
ok to ematha... (den einai copy paste... lol lol ) :spam:Xαχα, δεν είναι copy paste e? Oκ συγχωρεμένος τότε... :cool:

Το δικό μου είναι μπλε!!! :super:

Εσύ τί χρώμα το έχεις παραγγείλει;

opelntMπλεεε? Άκου μπλε! Μπλιαξ! Εγώ το πήρα..... μπλε! :bandana: lol Χαλαρά η καλύτερη επιλογή ;) Αρκεί να μην παρκάρουμε δίπλα-δίπλα και γίνει μπέρδεμα :devil:

~astraxan~
01-06-07, 16:27
kai kokkino i mauro einai kalo... kai spanio pano apola...

opelnt
01-06-07, 16:33
Ας το πάρεις εσύ με το καλό, κι ας παρκάρουμε δίπλα δίπλα... :super:
Πάντως στην αρχή μου είχαν πει να μην το πάρω σ' αυτό το χρώμα, γιατί τραβάει πολύ την προσοχή κι αυτό δεν είναι πάντα καλό...

Εμένα όμως μου άρεσε τρομερά και δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω σε άλλο χρώμα!!! :)

opelnt

Γεια σου Κώστα,

Ακόμα περιμένω την απάντησή σου. Προφανώς η ερώτηση ήταν τελείως βλακώδης, ε;

Φιλικά,

Γεια σου alphagad,

Τί έγινε; Στο έφεραν τελικά το opc;

opelnt

zervas:Σε παρακαλω μην κανεις 2 η 3 post...Φιλικα μιχαλης

opelnt

KonstantinOPC
11-06-07, 18:48
Ωχ! :shock: Το είχα ξεχάσει! Συγγνώμη! Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις! Θα πρέπει να κοιτάξω. Θα σου απαντήσω το βράδυ ή αυριο το απόγευμα!
Sorry!

alphagad
11-06-07, 22:51
Aκόμα περιμένω, τα νεύρα μουυυυ! Κατά πάσα πιθανότητα μέσα στην εβδομάδα αλλά αν δεν το δω δεν πιστεύω τίποτα... Ουφ!

opelnt
12-06-07, 17:20
Aκόμα περιμένω, τα νεύρα μουυυυ! Κατά πάσα πιθανότητα μέσα στην εβδομάδα αλλά αν δεν το δω δεν πιστεύω τίποτα... Ουφ!

Υπομονή!!!

Ωχ! Το είχα ξεχάσει! Συγγνώμη! Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις! Θα πρέπει να κοιτάξω. Θα σου απαντήσω το βράδυ ή αυριο το απόγευμα!
Sorry!

Καλά, μην αγχώνεσαι!!! Απλά σκέφτηκα ότι εσύ προφανώς θα ξέρεις μιας και, απ' ό,τι φαίνεται, το κατέχεις το θέμα!!! :super:

alphagad
17-06-07, 18:57
Eπιτέλους ήρθε!!! Στο λιμάνι βεβαίως βεβαίως όχι στα χέρια μου ακόμα. Λογικά το παραλαμβάνω την Τετάρτη, για να δούμε...

Κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω κατά την παραλαβή εκτός από τα 'κλασικά', δηλ. εξτρά και πιθανές γρατζουνιές?? Πείτε τα να σημειώσω γιατί μεσα στον ενθουσιασμό βλέπω να μην ρωτάς τίποτα και να φεύγω με ενα ηλίθιο χαμόγελο άμεσα! :)

Gsi 16v Turbo
17-06-07, 19:58
Kαλοριζικο και καλα χιλιομετρα.Προσπαθησε μονο να ελενξεις τον ενθουσιασμο σου και να ψαξεις καλα το αμαξι σου.
Αντε και καλες βολτες.

cobras
20-06-07, 15:40
Μπορει καποιος κατοχος του συγκεκριμενου να μου πει τη μεση καταναλωση που εχει? Οχι απο το trip computer βεβαια..οπως τοχει υπολογισει ο ιδιος απο τα γεμισματα..Ενδιαφερομαι και γω να το παρω

agstamy
21-06-07, 14:56
Εξαρτάτε πως το οδηγάς.

Μέσα στην πόλη το έχω υπολογίσει περίπου στα 12,3.

Εθνική μπορο να σου πώ ότι σχετικά κινούμενος με υψηλές ταχύτητες 170-200 ... καίει γύρω στα 14 ... πλακωμένος μπορεί να κάπσει και 17-18 !!!

alphagad
21-06-07, 16:10
Μας μπέρδεψες τώρα! Εθνική, έστω και με 170-200, κι έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση από μέσα στην πόλη?? Εισαι σίγουρος? Εγώ περίμενα να ακούσω κανα 10αρι εθνική και 14-15 πόλη...

vak
22-06-07, 09:19
λογικο ειναι με 170-200 να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση αφου εισαι τουρμπισμενος φουλ

clutchmaster
22-06-07, 11:28
se turbo moter otan eisai plakwmenos o egkefalos psekazei poly plousio meigma gia na "psyksei" to moter kai na apofeyxthoun zhmies.

an sthn ethnikh kollhse katw to gkazi,h katanalwsh ayth den einai katholou periergh...

agstamy
22-06-07, 12:12
Κοιτάξε να δεις.

Αν είσαι ασ πούμε στα 170 κοντερ λιγο πριν τις 4000 στροφες με 6η τοτε βλεπεις στο BC γύρω στα 10 ... όμως ποτέ δεν μπορείς να έχεις σταθέρα 170 χλμ ... πεφτείς , ξαναανεβάζεις , στην καρφώνει και κανενάς mercedeakias και κατεβάζεις 5η και γίνεται χαμος !!!.

Απλά επειδή εγώ όποτε μπορώ παίζω με αυτές τις ταχύτητες για όσο το περισσότερο δυνατόν ... τόσο το έχω υπολογίσει !!!

dhmhtrhs21
25-06-07, 17:53
πηγα απο χανια ηρακλειο και γιρισα δηλαδη 135+135=270χλμ και μου εκαψε 35 euro αλλα το πηγενα μπαλα.-

slalom
25-06-07, 18:11
Και πόση ώρα έκανες δε μας είπες

teddy
25-06-07, 18:12
πηγα απο χανια ηρακλειο και γιρισα δηλαδη 135+135=270χλμ και μου εκαψε 35 euro αλλα το πηγενα μπαλα.-

ναι αλλα με τι τιμη βενζινης?
ημουνα κατω 4 χρονια ρεθυμνο και ειναι πανακριβα
συγκεκριμενα ρεθ. μακραν η ακριβοτερη βενζινη στην ελλαδα
οποτε αν εβαλες και 100αρα μιλαμε για 1.35 εως 1.40 το λιτρο
αρα 25 με 26 λιτρα......
νομιζω οτι 25-26 λιτρα σε 270 χλμ δεν ειναι και πολλα
ειδικα για ενα τετοιο αμαξι,ειδικα αν πηγαινες και μπαλα!!!
αν κανω καπου λαθος μου λες ετσι μπρε συ?

dhmhtrhs21
25-06-07, 23:54
πηγα σε 55 λεπτα και γυρισα σε 1.15 οπιος ξερει την διαδρομη καταλαβενει για το ποσο μπαλα.
για την βενζηνα ναι ηταν 100αρα.
την εβαλα απο χανια που ειναι 2-3 λεπτα πιο φτηνη απο οτι στο ρεθυμνο.-

slalom
26-06-07, 00:14
Εγώ την κάνω σε 1.5h υπό Κ.Σ. Πρέπει να 'ναι ~170km ε?

dhmhtrhs21
26-06-07, 21:31
NAI ESI NOMIZV.-

alphagad
27-06-07, 00:42
:) :) :) :) :) :super: :super: :super: :super:

Όπως καταλάβατε, το πήρα επιτέλους!! Άξιζε η αναμονή. Απλά καταπληκτικό, που να στρωθεί κιόλας!

Πέρα από το οδηγικό του θέματος, πολύ ευχάριστη έκπληξη το AUX in στο χειρόφρενο, δεν το περίμενα ότι θα υπήρχε από τώρα.

Από εξτρά: Το Park pilot απλά απαραίτητο, το open&start πολύ το γουστάρω. Το BC που είναι πλέον στανταρ στα OPC με δείχνει στα 13 εντός πόλης (οριακό στρώσιμο με αρκετές παρασπονδίες), 10 εκτός.

Ψάχνω ευκαιρία για χλμ αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει χρόνος, οπότε υπομονή... Στα μειονεκτήματα (τα οποία παραβλέπονται για τώρα) ο στροβιλισμός στο παράθυρο του οδηγού μετά τα 100 περίπου και το ελαφρύ τρίξιμο του ηλ.αναδιπλούμενου αριστερού καθρεύτη όταν κλείνει/ανοίγει.

Αξιόπιστο σέρβις κοντά σε Ν.Κόσμο, Καλλιθέα? John's astra κάτι έλεγες για καλό σέρβις σε ένα άλλο θέμα.. Και μια και είσαι και καρντάσι έχεις ακούσει καλά λόγια για τα σέρβις στο Praktiker (Πυλαία) και δίπλα στο Cosmos στη Σαλόνικα? Δεν θυμάμαι ονόματα τώρα...

GiorgosThess
27-06-07, 01:32
Καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε μου...φοβερη αγορα εκανες

opelnt
27-06-07, 15:11
Alphagad, καιρός ήταν!!! :super:

Να' σαι καλά να το χαρείς!!! :cool: ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!

Φιλικά,
opelnt

dhmhtrhs21
28-06-07, 20:04
ειμαι σταματιμενος σε φαναρι μονος μου χωρισ να ειναι κανεισ αλλος κοντα μου.εξω 41 βαθμοι και το α/c δουλευει τερμα.σε καποια φαση η καμπινα μεσα μυριζει βενζινα ξερει κανεις τιποτα????
αν το βαλω ανακικλοση δεν το κανει.
μου το εχει κανει πολες φορες....-

alphagad
29-06-07, 00:47
Eυχαριστώ για τις ευχές παιδιά, κι εσείς να τα χαίρεστε! Αύριο ανεβαίνω επιτέλους Σαλόνικα για ΣΚ οπότε θα τα πάρει τα χιλιομετράκια του. Τα λέμε απο βδομάδα :)

PS. Δημήτρη στο vxronline αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάποια πράγματα για αυτό, αν θες τσέκαρέ το μπας και βρεις λύση.

dhmhtrhs21
29-06-07, 18:32
PS. Δημήτρη στο vxronline αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάποια πράγματα για αυτό, αν θες τσέκαρέ το μπας και βρεις λύση.

τι ειναι αυτο????δεν εχω ιδεα.-

alphagad
02-07-07, 12:09
http://www.vxronline.co.uk

Είναι αγγλικό site για τα OPC (λεγονται VXR στην Αγγλία)...

dhmhtrhs21
02-07-07, 14:29
θα το ψαξω ευχαριστω.-

corsaros
05-07-07, 15:39
Παιδιά γειά σας και από μένα. ειμαι ο γιωργος. με τον καινούριο χρόνο και εφόσον πάνε όλα καλά και εχουμε την υγειά μας θα χτυπήσω το απόλυτο εργαλείο ( OPC). Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω ειναι αν οσα αναφέρει εδώ :http://www.opel.gr/content_data/GME/019/GR/el/GBPGR/pdf/astragtc.pdf βρίσκονται όντως στον στάνταρ εξοπλισμό. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dhmhtrhs21
05-08-07, 18:24
δεν ξερω αν μου το εκανε και πριν αλλα εχω παρατιρισει οτι οταν παταω απομονοση καταλαβενω ενα θοροβο στο ποδι μου σαν να εχειξεσφιξει κατι και να κινιτε....κανει ενα τακ.-

αλεξανδρος
07-08-07, 14:14
καλημερα,θα ηθελα να μαθω πιο συνεργειο θα εμπιστευοσαστε για να κατεβασει το σασμαν στο opc?πρεπει να αλλαχθει μια φλατζα γιατι υπαρχει μια μικρη διαροη,επισης υπαρχει πιθανοτητα να αλλαχθει το γραναζι της 2αρας γιατι στις γρηγορες αλλαγες μερικες φορες γρατσουναει.

clutchmaster
16-08-07, 14:46
ti tha eleges na to pas sthn antiproswpeia kai na sto kalypsoun me thn eggyhsh thn opoia to aytokinhto sou exei akoma? toulaxiston etsi pisteyw dhladh...

fronteras
16-08-07, 15:21
παιδεσ καλησπέρα να ρωτήσω κατι : συζυτάω με την σύζυγο να αγοράσω το opc από Γερμανία και δεν μπορώ να την πείσω ότι θα μασ βολεύει έστω και με παιδί πόσοι από εσας κάτοχοι έχετε οικογένεια και μήπωσ έχετε 2ο αμάξι για τηνν οικογένεια?????????????ΒΟΗΘΕΙΑ

s5zax
16-08-07, 18:45
δεν ειναι οτι καλυτερο για οικογενεια το τριπορτο αμαξωμα...αντε βαλε-βγαλε παιδικο καθισματακι απο μπροστα...5d 200αρι δεν σου αρεσει?

fronteras
17-08-07, 14:06
εχω το swift 5θυρο οπότε το θέλω για πιο καλές κατάστάσεισ

billy
18-08-07, 00:53
Γιατι δεν παιρνεις το καμπριο με τα 180 αλογα που θα σε βολευει απιστευτα να βαζεις το port bebe απο πανω στην πισω θεση καθως ειναι ανοιχτο?!!!!

s5zax
18-08-07, 13:55
:funny: :funny: :funny: :funny: :funny:

fronteras
19-08-07, 15:10
εδω λέμε για άλογα όχι για ******ες λες κ είμαστε παπούδες

αλεξανδρος
21-08-07, 01:19
φιλε παρτο με κλειστα ματια,εγω ειχα το 1.8 και το πουλησα και πηρα το opc.καταρχην βαζεις το παιδι πισω και δεν φοβασαι μην ανοιξει τη πορτα,περνει πιο πολλα ο χωρος αποσκευων στο υψος[εχω βαλιτσα που το 1.8 δεν την επερνε ]παρτο και θα με θυμηθεις.επισης το παιδι μετα τα 2+ παει μονο του στο παιδικο καθισμα το οποιο παντα ειναι στη μεση για πολλους λογους.στο opc η διαδικασια δεσιματος ειναι πιο ευκολη γιατι τραβιετε ολο το μπροστινο καθισμα μπροστα και εχεις ολο το χωρο ελευθερο να δεσεις το παιδι.εχεις μεγαλη ενεργητικη ασφαλεια.μη ξεχασεις επισης οτι το παιδι μαθαινει απο μικρο τι σημαινει οδηγικη ευχαριστιση,απο απλη μεταφορα

bookmakeropc
21-08-07, 22:33
Παίδες καλησπέρα σας, είμαι ένα νέο μέλος στο forum και ένας πανευτυχής ιδιοκτήτης ενός OPC και θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις και εμπειρίες μου με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο – πύραυλο.

Καταρχάς έχω γράψει 12500 χιλ με το OPC σε διάστημα 8 μηνών οπότε μπορώ να πω ότι έχω κάποια σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αφού να πω ότι κάνω κάθε μέρα 100 – 110 χιλιόμετρα σχεδόν.

Α) Άνεση : το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι τα καθίσματα, δεν μπορούσα να τα συνηθίσω με τίποτα είμαι και καμία 15αρια κιλά παραπάνω από το κανονικό αλλά μετά τον πρώτο μήνα μπορώ να πω ότι κοιμάμαι κιόλας στο αμάξι και δεν με ενοχλεί καθόλου. Παρεμπιπτόντως έκανα και ένα ταξίδι Αθήνα – Πρέβεζα με 4 άτομα και βαλίτσες και δεν νομίζω να στριμώχτηκε κάνεις ούτε παράπονο άκουσα από κανέναν.

Β) Οδηγική Συμπεριφορά - Αντοχή : Ίσως το Golf GTI να στρίβει πιο γρήγορα από το OPC από ότι λένε. Αλλά την αίσθηση και τον ήχο που έχει το OPC με τα τις 4000 και το ότι δεν σπάει δεν χαλάει άμα το αφήσεις μαμισιο δεν νομίζω να το φτάσει η VW ούτε και η Porsche να σταματήσει να φτιάχνει Porsche και να ασχοληθεί με την VW.

[align=right:8b63a705ac]ΕΔΩ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ[/align:8b63a705ac]
Τον Μάιο του 2005 βλέποντας τηλεόραση στο σπίτι βλέπουμε την διαφήμιση της VW φως άνοιξε με τον συμπαθέστατο πιτσιρίκο και το πορτατίφ που διαφήμιζε το Passat .
Αποφασίζουμε VW Passat 2.0 Sportline την άλλη μέρα ανταλλαγή το Mercedes C 180 του 1997 με το Passat. Σε διάστημα 9 μηνών μετά την αγορά του αυτοκινήτου αλλάξαμε:

4 φορές πολλαπλασιαστές,
1 βαλβίδα κλιματιστικού έγινε το αμάξι μέσα λίμνη,
1 καταλύτη.

Να σημειώσουμε ότι για την αλλαγή των παραπάνω το αμάξι μου (που το πλήρωσα 28000 ντούκου) έμενε μέσα στο συνεργείο διότι δεν υπήρχαν ανταλλακτικά, σημειωτέον ότι για τον καταλύτη πήρε 6 μέρες η επισκευή.

Στο τέλος πήραμε ένα KIA SORENTO 3.5L και έχουμε κάνει 20000 χιλιόμετρα χωρίς ένα πρόβλημα.

Ερώτηση για δυνατούς λύτες :

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΡΕΖΕΡΒΑ ΓΙΑ ΤΟ OPC

s5zax
21-08-07, 22:52
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΡΕΖΕΡΒΑ ΓΙΑ ΤΟ OPC
στον λαστιχα της γειτονιας σου!

bookmakeropc
22-08-07, 00:57
Den einai toso aplo dokimasa 16ara kai brosta den mpenei me tipota vriksei sto diskofreno!!!

s5zax
22-08-07, 01:11
οπα, ναι το ξεχασα οτι εχει 324mm μπροστα....λογικα με την 17αρα θα εισαι οκ ομως? καποιος ειχε εδω μεσα αναφερει πως εφτιαξε αλλα σπαω το κεφαλι μου ποιος....

PANOS OPC
22-08-07, 12:47
EXO FTIAKSEI REZERBA GIA OPC KAI MALISTA MOY TIN EFERAN APO TIN OPEL..!! 17ARA ALOYMINIOY METAXIRISMENH MAZI ME LASTIXO 225/45R17... 120EYRA. ( PISO STON XORO TIS REZERBAS XORAEI KAI THN MAMA ZANTA GIA OSOYS THELOUN IDIA)

bookmakeropc
22-08-07, 13:23
THX PANOS OPC sigoura tha iparxei patenta den mporei grilo fantazomai ena kanoniko gia astra sosta?

PANOS OPC
22-08-07, 19:11
sosta.. an baleis apo 17ara kai pano den tha exeis problima oute me ta frena oute kai me ta ( hlm ) pou tha xriastei na dianiseis me thn rezerba . egw pantos pou ebala thn 17ara opou einai kai apo OPEL den egine kamia patenta oute daxtilidi den xriastike na balo gia na teriaksei. apla bgazeis bazeis kai exw to kefali mou isixo tora.

fronteras
28-08-07, 16:01
μόλισ δημοσιεύθηκε σε γερμανικό site νέα έκδοση http://img180.imageshack.us/img180/8357/90708280041lvv0.th.jpg (http://img180.imageshack.us/my.php?image=90708280041lvv0.jpg)

έκδοση Opel Astra OPC Nurburgring Edition

edit by zervas - σας παρακαλω οχι διπλα post

slalom
28-08-07, 18:21
Μπήκες στον κόπο να το γράψεις, βάλε και το link

BouFoS
28-08-07, 20:50
http://www.worldcarfans.com/9070828.004/mini2/9070828.004/opel-astra-opc-nurburgring-edition

dhmhtrhs21
13-09-07, 23:23
δεν ξερω αν μου το εκανε και πριν αλλα εχω παρατιρισει οτι οταν παταω απομονοση καταλαβενω ενα θοροβο στο ποδι μου σαν να εχειξεσφιξει κατι και να κινιτε....κανει ενα τακ.-

το πηγα στην οπελ και μου ειπαν οτι ειναι ενα κυλινδρακι στην απομονοση...
θα μου αλαξουν την τρομπα
το εχει παθει ποτε κανεισ?????.-

stef80
14-09-07, 00:32
Το πως θα συμπεριφερθεί το μπροστινό ενός αυτοκινήτου εξαρτάται από τη διάταξη και από τη γεωμετρία της μπροστινής ανάρτησης αλλά και από της πίσω. Δεν είναι τυχαίο ότι το μυστικό του 106 Rallye που είχε αποσπάσει διθυράμβους για την άμεση και βιδωμένη στο δρόμο μούρη του ήταν η πίσω ανάρτηση με τις σκληρότερες ράβδους στρέψης και κυρίως με την παχύτερη αντστρεπτική σε σχέση με τις απλές εκδόσεις που το βοηθούσε να πατάει στον πίσω εξωτερικό τροχό(ενίοτε να σηκώνει και τον εσωτερικό ;) )και να βάζει τη μούρη μέσα στη στροφή, σε αντίθεση με άλλα προσθιοκίνητα που φορτίζουν υπερβολικά τον μπροστά εξωτερικό τροχό.

antonis
14-09-07, 17:44
παχυτερη κ απο saxo vts νομιζω.ειχες rallye?

stef80
14-09-07, 21:13
Εχω το απλο το 106 1.4 αλλα εχω μελετήσει πολύ το Rallye(άπιαστο όνειρο)
Και από ότι βλέπω μπερδεύτηκα και το post μου είναι λίγο άσχετο γιατι απαντάει σε κάτι για το οποίο γινόταν συζήτηση στις πρώτες σελίδες αυτού του θέματος :shock: